#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2011 07:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντώνη, προσοχή στις κακοτοπιές



Μετά τις τραγελαφικές καταστάσεις που ζήσαμε με την παραίτηση και την ανάκληση της, από τον, υπό προθεσμία, Πρωθυπουργό της έρμης αυτής χώρας, μετά τη διαστρέβλωση και τη παραφθορά των θέσεών σου, μετά την πανστρατιά των θεραπαινίδων του συστήματος, που έκρωζαν για συναινέσεις και συνευθύνες, Αντώνη, σου λέω σήμερα: πρόσεχε τις κακοτοπιές.

Γιατί μόλις σε δύο μήνες ακριβώς από το Ζάππειο ΙΙ, έχεις καταφέρει θανάσιμο πλήγμα στο σύστημα.

Αν μου επιτρέπεις λοιπόν μια παρότρυνση, σε πρώτο ενικό, θα σου έλεγα το εξής :

Σκότωσέ το, το ρημάδι, τώρα! Μην τους δώσεις κανένα περιθώρια ελιγμών και συσκότισης των προθέσεών σου.

Στα εκβιαστικά διλήμματα που θέτουν και στις υποχθόνιες και μύχιες σκέψεις τους, να σε τυλίξουν με τον μανδύα της αποτυχίας τους, απάντησε με λόγο καθαρό και ελληνικό.

Ο ΓΑΠ απευθύνθηκε στο λαό με διαγγελματικού χαρακτήρα δήλωση, που είναι ζήτημα αν κανείς κατάλαβε τι εννοούσε, ανερμάτιστη, ατέρμονη, ατελέσφορη.

Ανέμενα προσωπικά απάντηση - καταπέλτη από τη μεριά σου.

Απάντηση που θα ισοπεδώσει τους αντιπάλους σου, όχι για λόγους αντεκδίκησης, αλλά γιατί πρέπει επιτέλους να βγάλει κάποιος από τα μάτια των Ελλήνων τη τσίμπλα, για να μπορέσουμε να ανασάνουμε διαφορετικό αέρα, για να ξεφύγουμε από την καμαρίλα των πασοκικών διαδρόμων και των υπογείων παιγνίων εξουσίας των τρωκτικών.

Και την έδωσες μιλώντας στην Κοινοβουλευτική Ομάδα.

Και αν πιέζεσαι από το εξωτερικό, αν σε απειλούν με διάφορα οι πάτρωνες και οι κηδεμόνες, έχεις μόνο μία διέξοδο: Πές την αλήθεια στους Έλληνες. Όσο σκληρή, σκοτεινή και μαύρη και αν είναι.



Το Νοέμβριο του 2009, δεν σε στήριξαν ούτε οι τραπεζίτες, ούτε οι καναλάρχες, ούτε οι βιομήχανοι, ούτε και οι δημοσιογραφάρες των ΜΜΕξαπάτησης.

Δεν σε έβλεπαν με καλό μάτι ούτε οι περιβόητοι εταίροι. Θυμούνται οι παλαιότεροι εξ αυτών, τα χουνέρια που, νέος τότε, τους είχες κάνει στο Μακεδονικό.

Να θυμάσαι ότι σε στήριξαν και σε ανάδειξαν κορυφαίο πολιτικό παράγοντα και ρυθμιστή του πολιτικού σκηνικού οι απλοί Έλληνες, πολλοί ερχόμενοι και από άλλους ιδεολογικούς ή ακόμη και κομματικούς χώρους.

Σε αυτούς έχεις την υποχρέωση να δώσεις απολογισμό, αυτοί είναι οι μόνοι που νομιμοποιούνται να σε οδηγήσουν στα ύψιστα πολιτειακά αξιώματα, και σήμερα θαρραλέα και ελληνικά ζητάς από εμάς λαϊκή επιβεβαίωση.

Αυτή είναι η πραγματική ψήφος εμπιστοσύνης, όχι αυτή η φαρσοκωμωδία που θα παίξει στα μάτια μας από αύριο.

Στο σημείο που έχουμε φτάσει, εθνική ομοψυχία δεν σφυρηλατείται με κομματικές συνεργασίες και μοίρασμα θέσεων σε οικουμενικές.

Εθνική ομοψυχία δημιουργείς, όταν αφουγκραστείς την ψυχή του κόσμου και την μετουσιώσεις σε πολιτική πράξη.

Στις απειλές των ξένων και στα εκβιαστικά διλήμματα των ντόπιων εκτελεστικών τους οργάνων, δώσε ηχηρή και ελληνική απάντηση.

Μπορεί για όλους αυτούς να είσαι ο κάρφος στα όμματά τους, αλλά η επίκληση της φράσης "έχετέ μου εμπιστοσύνη" διαπερνά κάθετα και οριζόντια όχι τα κόμματα, αλλά το λαό, και κατακαίει τα σωθικά των ξένων και ντόπιων κηδεμόνων και νταβατζήδων της χώρας.

Γι' αυτό σου λέω κλείνοντας, κάτι.

Πιάσε το λαό από το χέρι και οδήγησέ τον σε άλλο δρόμο.

Και να ξέρεις.

Δεν έχει σημασία πόσο ανηφορικός είναι ο δρόμος που θα μας πας.

Οι Έλληνες έχουμε αποδείξει ότι αν ξέρουμε που πάμε και ποιος μας οδηγεί μπορούμε να ανέβουμε στον Όλυμπο με μια ανάσα.

Ierofantis

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 18/06/2011 07:57:12

    Τα είπε ο άνθρωπος. Τι άλλο να κάνει; Το Πρόβλημα επιμένω θα είναι όταν θα έρθει η ώρα να κυβερνήσει. Εκεί να δούμε θα αντέξει; ή θα τον φάνε;

  2. Eυβοευς avatar
    Eυβοευς 18/06/2011 08:15:36

    Eτσι ακριβως!!!
    Ελπιζω να το διαβασουν μονο, αυτοι στους οποιους απευθυνεται το κειμενο.

  3. spiros avatar
    spiros 18/06/2011 08:37:34

    Συμφωνώ με την προσέγγιση απολύτως. Μέχρι σήμερα ζητούμενο είναι η αλήθεια και τίποτε άλλο. Υπάρχει άγνοια και βομβαρδισμός αντιλήψεων για τα τεκτενόμενα , αποφεύγοντας την αλήθεια ,με αποτελέσμα τον φόβο και την αμφισβήτηση . Άρα το πλοίο δεν έχει Κυβερνήτη. Ο νέος κυβερνήτης θα αναδειχθεί από την στιγμή που τον πιστέψει η πλειονότητα του Ελληνικού Λαού. Σήμερα τα ΜΜΕ δεν βάλουν ευθέως αλλά εμμέσως για να δημιουργήσουν αμφισβήτηση το κυριότερο συστατικό της απόρριψης συλλήβδην των θέσεων της ΝΔ. Εκτιμώ ότι τα βατράχια μαλώνουν για το δαχτυλίδι. Ο πόλεμος θα ενταθεί στο αμέσως επόμενο διάστημα . Η πρόταση μομφής είναι ευκαιρία .

  4. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 18/06/2011 08:53:12

    Μπράβο Ιεροφάντη.
    Η ιστορική διαδρομή του πολιτικού και ο τρόπος ανάδειξής του καθορίζει και τους φυσικούς του συμμάχους.
    Και ο Αντώνης Σαμαράς έχει ως φυσικό σύμμαχο τον αστάθμητο παράγοντα της Ιστορίας.
    Αυτή ακριβώς η σχέση του Αντώνη Σαμαρά με τον Ελληνικό Λαό είναι και η δύναμη του.
    Όσο την αναδεικνύει , όσο μεταφέρει την αντιπαράθεση από το παρασκήνιο στο προσκήνιο , τόσο θα τους αναγκάζει σε άτακτη υποχώρηση.

  5. Κρητικός avatar
    Κρητικός 18/06/2011 08:56:59

    Το μόνο που μένει στον Σαμαρα ειναι να "κινηθει" με τον λαο των πλατειών και να γκεμοτασκίσει ότι απέμεινε απο την υποτέλεια στο υπάρχον πολιτικό σύστημα

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/06/2011 09:58:34

    ΝΑΙ σε ΟΛΑ !
    Δεν μπορει να απαιτουμε διαπραγματευση με Δανειστες και να μην διαπραγματευομαστε με το Λαο !
    Η Αληθεια ειναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ !! την γνωριζουμε, την καταγραφουμε, παλευουμε γ αυτη...

    Την ΙΔΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ στο Λαο και στους ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ !!

    Η Αληθεια δεν ειναι αντιπαραθεση θεσεων και στοιχειων, ουτε Πολιτικη Θεση !!
    η Αληθεια ειναι ΠΡΑΚΤΙΚΗ ! κοστολογημενη. μπαμ και κατω.

    Η Αληθεια θα καταπραύνει το θυμο.
    Το Μπαλαμουτι θα τον εντεινει.

    ΠΠ

  7. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 18/06/2011 10:04:50

    Από το http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2367.aspx
    H Ελλάδα είναι μία πανέμορφη, προικισμένη πολλαπλά χώρα, η οποία μπορεί να γίνει η ωραιότερη, η πλουσιότερη, καθώς επίσης η πιο πολιτισμένη χώρα της Ευρώπης – αρκεί να καταφέρει να ελέγξει την πολιτική, να ενεργοποιήσει τους Πολίτες της, να καταπολεμήσει μεθοδικά τη γραφειοκρατία και να δημιουργήσει μία αποτελεσματική, έντιμη δημόσια διοίκηση, επανακτώντας την εθνική της κυριαρχία.

  8. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 18/06/2011 10:12:44

    + 1.000.000

  9. Γ.Π avatar
    Γ.Π 18/06/2011 10:19:52

    Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις και οι προτάσεις του Ι.
    Ο Χριστός,άλλωστε,διακήρυξε με το ίδιο του το στόμα
    ΓΝΩΣΕΣΘΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΝ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΥΜΑΣ.
    Ο λαός απαιτεί γνησιότητα πολιτικού ήθους και αλήθεια για να απαλλαγεί από τη σκλαβιά του ψεύδους και της μαύρης προπαγάνδας που τον πολιορκούν...

  10. Ariadne avatar
    Ariadne 18/06/2011 10:20:55

    Μπράβο Ιεροφάντη και απο εμένα ! Εχει μεγάλη σημασία να ακουστεί απο υπεύθυνα χείλη η αλήθεια. Και έχει μεγαλύτερη αξία να ακουστεί απο τα χείλη του Α. Σαμαρά, που απο τότε που ασχολήθηκε με την πολιτική , έχει σταθερές απόψεις σε βασικά θέματα και δέν αλλάζει ανάλογα με τις περιστάσεις. Να μάθουμε όπως λές την αλήθεια και να ζυγίσει ο κάθε ένας από εμάς τί θέλει, ποιόν θα ακολουθήσει και για ποιό στόχο.

  11. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 18/06/2011 11:04:39

    Η προσήλωση σε ιδέες που βαθειά πιστευεις είναι ένα απο τα χαρακτηριστικά του ηγέτη.
    Σε αυτό ο αρχηγός της Ν.Δ. έδωσε εξετάσεις και πέρασε με άριστα.
    ¨Ενα χρόνο τώρα αταλάντευτα επιμένει κόντρα στην ανελέητη προπαγάνδα.
    Για κάποιους απο μάς επιμένει για πάνω απο 20 χρόνια, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
    Τα παπαγαλάκια , απο την εκλογή του παπανδρέου στην ηγεσία του πασοκ νυχθημερόν προσπαθούν να μας πείσουν ότι τα ηγετικά προσόντα στην "νεα εποχή" δεν είναι απαραίτητα, ας είναι, τους γνωριζουμέ πλέον.
    Ο ενας πυλώνας του δικοματισμού έχει ήδη θρυματιστεί (όσα make up κι αν αποφασίσουν).
    Είναι θέμα χρόνου να θρυμματιστεί και ο άλλος.
    Σ αυτή τη νομοτέλεια πρέπει πλέον να απαντήσει ο ΑΚΣ , να αναδειχθεί ηγέτης μέσα απο τα συντρίμια της μεταπολίτευσης.
    Ο δρόμος αυτός είναι ο δύσκολος ,το πρόβλημα πλέον δεν είναι μόνο πρόβλημα πολιτικού προσωπικού, όπως κάποιοι απο μας διατεινόμαστε εδώ και μήνες , το πρόβλημα πλέον είναι και πρόβλημα λειτουργίας ενός συστήματος.
    Κι εδώ θα κληθεί να απαντήσει κυρίως ο νέος ηγέτης.
    Σε όσους απο τους φίλους κάνουν δημοσκοπικές και αριθμητικές αναλύσεις στις δημοσκοπήσεις ,οι οποίες πλέον θα είναι καταιγιστικές για το Ελληνικό Μπάθ , τους προκαταλαμβάνω και τους εφιστώ την προσοχή, αυτό δεν είναι πλέον το ζητούμενο.
    Η προδιαγεγράμμένη αποσάθρωση της Ν.Δ. πρέπει να προέλθει από πρωτοβουλίες του προέδρου της.
    Διαφορετικά χαιρετίσματα.
    Αυτό πλέον και μόνο προσδοκώ απο τον προεδρό της.
    Και χρόνος υπάρχει(αν αυτό επικληθεί ως επιχείρημα), και όσον με αφορά ηγετικά προσόντα.
    Η ανάδειξη του νέου εθνάρχη απαιτεί δημιουργική καταστροφή.
    Αν κάποιος απο το θρυματισμένο πολιτικό σύστημα σήμερα τη διαθέτει είναι ο τρελλαντώνης μας.
    κι αυτό περιμένω.

  12. EYA avatar
    EYA 18/06/2011 11:05:58

    ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΙΕΡΟΦΑΝΤΗ...ΜΑΣ ΤΣΑΚΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΜΑΣ....Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ, Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ, Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΜΑΣ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ, Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ, ΑΥΤΑ ΠΡΟΕΧΟΥΝ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ..

  13. Y. avatar
    Y. 18/06/2011 11:06:32

    Αει γιάσου ρε Ιεροφάντη!!!

  14. takis avatar
    takis 18/06/2011 11:06:36

    τι λετε τωρα?ξερετε...

  15. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/06/2011 11:06:44

    Το παραπάνω κείμενο είναι εξόχως ενδιαφέρον,αποκαλυπτικό και γράφηκε στο κατάλληλο χρονικό σημείο.Κανείς μα κανείς δεν πρέπει να εφησυχάσει.Πράγματι,οι στιγμές είναι κρισιμότατες.Τα πάντα είναι οριακά.Τα εγκλήματα που πρόκειται να διαπραχθούν είναι φρικαλέα και αποτρόπαια τόσο εις βάρος των Ελλήνων όσο και της πατρίδας.Ο ''ανασχηματισμός'' δεν είναι τίποτα άλλο από ένα απλό τρικ.Προσπαθούν να θολώσουν τα νερά και να κερδίσουν χρόνο.Το παραπάνω κείμενο,πολύ καλά κάνει,και παραινεί τον πρόεδρο.Οι κυβερνώντες έχουν αποθρασυνθεί,προκαλούν τη νοημοσύνη όλων.Στήνουν κοινωνικό,οικονομικό και εθνικό κρεματόριο...Το τσουνάμι ολικής καταστροφής είναι προ των πυλών...Η παρουσία και τα λεγόμενα Σαμαρά είναι ΦΑΡΟΣ αισιοδοξίας και ελπίδας για όλους μας.Η τελευταία φράση του στη κοινοβουλευτική ομάδα ''έχετέ μου εμπιστοσύνη'' είναι απόλυτα ειλικρινής.Αλλά τώρα πλησιάζει η στιγμή που ο λόγος του πρέπει να μοιάζει με καυστική ποτάσα...Σε όλες τις ομιλίες στη Βουλή,στις ανακοινώσεις,στα μηνύματα προς το λαό,το λεκτικό μαστίγιο του προέδρου οφείλει να είναι ΣΑΡΩΤΙΚΟ,μαχητικότατο,να χώνεται δυναμικά στις σάρκες των γεγονότων και να ξυπνά τον μουδιασμένο και ''εύπιστο'' πολίτη που τυχόν επηρεάζεται από τα κελεύσματα και τις ''φρόνιμες'' συμβουλές του απάνθρωπου καθεστώτος που μας κυβερνά ακόμη....

  16. Ελεος avatar
    Ελεος 18/06/2011 11:16:35

    Πολύ καλό κείμενο! Μπράβο!

  17. Orestios avatar
    Orestios 18/06/2011 11:23:00

    Έτσι είναι ιεροφάντη.
    Εξαιρετικό άρθρο.

  18. eco avatar
    eco 18/06/2011 11:26:29

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ. Ο μόνος τρόπος που θα απαλλάξει τον Σαμαρά από τα πρόσωπα που είναι δίπλα του. Όση αλήθεια και να πει η πραγματικότητα τον διαψεύδει. Ο κόσμος τον στηρίζει, και με ωριμότητα πρέπει όταν θα κληθεί να αποφασίσει κατά τέτοιο τρόπο ώστε να πάει ο τόπος παρά πέρα, αφήνοντας το παρελθόν και χτίζοντας το ελληνικό μέλλον με τον Αντώνη Σαμαρά μπροστάρη.

  19. xbab avatar
    xbab 18/06/2011 11:45:18

    Ναι!
    Ιεροφάντη μου συμφωνούμε, εξαιρετική ανάλυση-παρότρυνση.
    Έτσι πρέπει να γίνει, αλλά πως θα πετύχει να σκοτώσει το σύστημα που έχει ρίζες βαθιές;
    Πως θα γίνει δουλειά με τόσο εχθρικά και μη αντικειμενικά ΜΜ"Ε";
    Βγαίνοντας έξω, στην αγορά και κάνοντας μια βόλτα, οι φανατικοί του συστήματος, με την ανακοίνωση του νέου κυβερνητικού σχήματος, πανηγύριζαν σαν να είχαν κερδίσει [τώρα] εκλογές. Πολύ φανατισμός από τους οπαδούς του συστήματος. Κι όλα αυτά διαμορφώνονται κυρίως από την προπαγάνδα των ΜΜ"Ε". Χαρακτηριστικό παράδειγμα ψες το βράδυ, όπου το ένα εξαπτέρυγο, σε κάποιο κανάλι με τον γκλαμουράτο(...και αντικειμενικό!) παρουσιαστή, έκανε ένα μονόλογο συκοφαντώντας τον κ.Σαμαρά και τη ΝΔ. Και δεν τη διέκοψε κανείς.
    ΜΜ"Ε" λοιπόν ο μεγαλύτερος εχθρός του κ.Σαμαρά και της ΝΔ.
    Επίσης, η ΝΔ πρέπει να βγάλει στη μάχη νέα στελέχη και προσωπικότητες του χώρου, οι οποίοι θα στηρίξουν τόσο τον κ.Σαμαρά, όσον και τις θέσεις του κόμματος. Νέα πρόσωπα
    Η τακτική της ισοπέδωσης και του όλοι τα ίδια είναι πρέπει να αντιμετωπιστεί, γιατί έχουν ξεσαλώσει και τα εξαπτέρυγα. Έχουν γίνει οι πιο ένθερμοι υποσηρικτές της κυβέρνησης. Γυαλίζει το μάτι τους για εξουσία και κανείς από τη ΝΔ δεν ασχολείται μ' αυτούς.
    Η ΝΔ και ο κ.Σαμαράς βάλλονται πανταχόθεν σαν να κυβερνούν. Έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως για ότι κακό, ο Σαμαράς φταίει.
    Εκεί καλείται κόμμα και πρόεδρος να κόψουν τον γόρδιο δεσμό. Να κόψουν το βήχα επίσης των ευρωπαίων που δίδουν αέρα(οξυγόνο) στον τελειωμένο...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xbab 18/06/2011 13:18:33

      Αγαπητέ φίλε,

      Την προειδοποιητική βολή για τη διαστρέβλωση των θέσεών του, την έριξε στην Κοινοβουλευτική Ομάδα.

      Για όποιον καταλαβαίνει σε ποιους απευθυνόταν, το μήνυμά του νομίζω ήταν κατανοητό.

      Μην περιμένετε από μένα συμπόρευση και συναλλαγή με εσάς, τα Μέσα, τους είπε. Να λέτε αυτά που λέω με ακρίβεια και μη παραλλάσετε το νόημα των λεγομένων μου. Μαζί μου δεν έχει διαπλοκή. Ο σωστός προχωρά. Ο σάπιος πεθαίνει.

      Και προς επίρρωση των λεγομένων μου...

      Παρατήρησε κανείς τη στάση του Αλαφουζοκάναλου και της Αλαφουζοφυλλάδας τις τελευταίες μέρες; Ε;

      Και μια πολιτική παρατήρηση.

      Θα με έβαζε σε σκέψεις ένα διαρκές κρεσσέντο συγχαρητηρίων απο το εγχώριο και αλλοδαπό πολιτικό, οικονομικό και δημοσιογραφικό σύστημα...

      Για να μεταδίδουν, έστω και σκοπίμως, τα ντόπια και ξένα συμφέροντα και οι παράγοντες, στρεβλά τις θέσεις του και λυσσαλέα να αντιδρούν με την πραγματικά πατριωτική στάση του, εμένα προσωπικά με καθησυχάζει...

      Πιστεύω δε, ότι όταν με το καλό ανάλάβει τις τύχες της χώρας, θα γελάσουμε...

      Θα γελάσουμε πολύ...!

  20. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 18/06/2011 12:10:41

    Συγχαρητήρια για το κείμενο!
    Ιεροφάντη πάντα θαυμάζω τη σκέψη και την λεβεντιά σου!

    Εμείς οι άνθρωποι - πολίτες χωρίς πλάτες από το σύστημα ,κάπου πρέπει ν΄ακουμπήσουμε, να ενωθούμε κάτω από την τίμια φωνή ενός ηγέτη που θα γράψει ιστορία!

    Ξυπνάει μέσα μας το φιλότιμο, η ψυχή μας ανδρειώνεται, οι φόβοι καταρρέουν!

    Ο πραγματικός ηγέτης ενός λαού από τέτοιες συνθήκες αναδεικνύεται!

  21. exKGB avatar
    exKGB 18/06/2011 12:27:41

    ΟΝΤΩΣ

    ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ

    ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ
    ΞΕΡΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΛΠΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΡΥΦΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ

    ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
    ΜΗΝ ΗΡΕΜΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΣΤΕ

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ exKGB 18/06/2011 12:44:41

      Το θέμα είναι να ξεδοντιάσουμε και το σύστημα ΠΑΣΟΚ που τα πεντέμιση χρόνια Καραμανλή ήταν ανέπαφο και δρούσε από μέσα ως Δούρρειος Ίππος.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 18/06/2011 13:24:47

        Συμφωνώ και με τους δυο!
        Και μην ξεχνάμε πως οι διαχρονικές πασοκιές, οδήγησαν την Ελλάδα στον δανεισμό της ηθικής και οικονομικής κατάρρευσης...

    • ΣΑΙΝ ΖΥΣΤ avatar
      ΣΑΙΝ ΖΥΣΤ @ exKGB 18/06/2011 22:10:46

      ΠΟΛΥ , ΜΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!

  22. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 18/06/2011 12:29:56

    Αντώνη Σαμαρά ξέρομε πως και που μας οδηγείς. Κρατήσου όρθιος και τσάκισε όλα τα κέντρα και παράκεντρα, πατρώνες και εκτός συνόρων εκμεταλλευτές. Να ξέρεις οτι όλοι εμείς σε στηρίζομε με πάθος και αγάπη για την Ελλάδα μας.

  23. Κώστας avatar
    Κώστας 18/06/2011 12:37:49

    Oι χθεσινές πεζοδρομιακές ύβρεις Πάγκαλου κατά των διαδηλωτών της Πλατείας Συντάγματος δεν πρέπει να περάσουν απαρατήρητες.
    Δήλωσε μεταξύ άλλων το όνειδος της ελληνικής πολιτικής ζωής:

    "Ο κ. Πάγκαλος χώρισε την πλατεία των «Αγανακτισμένων» σε δύο μέρη, στους δεξιούς και στους οπαδούς του ΣΥΡΙΖΑ.
    Συγκεκριμένα είπε: «Η πάνω πλατεία είναι της δεξιάς τάσης. Αν είδατε προχθές πήγαν εκεί οι μασκοφόροι και οι κουκουλοφόροι. Από εκεί εκδιώχθηκαν. Μετά πήγαν στην κάτω πλατεία και τους αγκάλιασε και τους προστάτευε από την αστυνομία. Εκεί ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ».
    Ο κ. Πάγκαλος άφησε να εννοηθεί ότι το κίνημα των «Αγανακτισμένων» φθίνει μέρα με τη μέρα καθώς όπως ο ίδιος τόνισε πέρασε από την πλατεία Συντάγματος χθες το βράδυ και είδε 50 άτομα, μερικά πανό και 100 «τσαντίρια»."
    http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=74900&catid=11

    Τις αισχρές αυτές δηλώσεις πρέπει να αξιολογήσουν:
    - Οι Αγανακτισμένοι που δεν στοχοποιούν στον απαραίτητο βαθμό την μνημονιακή κυβέρνση και τον αποτυχημένο ψευτοπρωθυπουργό, αλλά θολώνουν τα νερά με ξεσπάσματα εναντίον των...300(="όλοι ίδιοι είναι"). Στις επόμενες συγκεντρώσεις πρέπει ακόμη πιο αποφασιστικά να στοχοποιηθεί προσωπικά ο μνημονιακός φορομπήχτης ΓΑΠ και τα ντόπερμαν τύπου Πάγκαλου. Ο Πάγκαλος διέγνωσε πως το κίνημα...φθίνει. Εναπόκειται στους έλληνες πολίτες κατά συνέπεια να τον αποστομώσουν με μαζική προσέλευση, ιδίως την ημέρα ψήφισης του Μνημονίου ΙΙ, με συνθήματα που θα στοχεύσουν προσωπικά ΓΑΠ και Πάγκαλο και όχι αφηρημένα τους πολιτικούς ή "τους 300"(= "όλοι ίδιοι είναι")
    -Η ΝΔ. Το κόμμα-Καμόρα που μας κυβερνά δεν καταλαβαίνει τίποτα. Δεν έχει την παραμικρή δυσκολία τη μία να εγκωμιάζει την αφύπνιση των πολιτών και την επόμενη να τους λούζει με αγοραίες ύβρεις από τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης. Η ΝΔ συνεπώς αποτιμώντας το πόσο αδίστακτη είναι η επικίνδυνη κυβέρνηση πρέπει να προχωρήσει, ιδίως μετά το αίτημα για εκλογές, σε προτάσεις μομφής κατά πολιτικών τραμπούκων όπως ο Πάγκαλος. Πρέπει ξεκάθαρα να στοχοποιηθούν πολιτικά οι υβριστές του ελληνικού λαού.

    • occultist avatar
      occultist @ Κώστας 18/06/2011 14:28:31

      Κώστας είπε:
      "".....όπως ο ίδιος τόνισε πέρασε από την πλατεία Συντάγματος χθες το βράδυ και είδε 50 άτομα.....""
      Καλά κανένας απο τα 50 άτομα δεν τον είδε για να τον ξαναγιαρτόσουν;;;;;;

  24. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 18/06/2011 12:43:37

    Να αξιοποιήσει αυτούς τους μήνες που θα μεσολαβήσουν μέχρι τις εκλογές για να ετοιμάσει τη ΝΔ ο Αντώνης. Τα λάθη των πεντέμιση ετών δεν πρέπει να επαναληφθούν. Ο Σαμαράς είναι έτοιμος. Για το κόμμα αμφιβάλλω. Ο καιρός δεν περιμένει όμως. Το Σεπτέμβρη μπορεί να έχουμε κάλπες.

  25. PAVLOS avatar
    PAVLOS 18/06/2011 12:45:23

    Όλα καλά και συμφωνώ, αλλά γιατί δεν βλέπω κανείς να αναφέρεστε στην σάποια δράση και προπαγάνδα των αργυρώνυτων ΜΜΕ, η οποία δυστυχώς σοβοί ! Πρέπει ο Σαμαράς επειγόντως να ανεύρει "βήμα" έκφρςσης και "πολυορκητικό κριό" κατά του σάπιου αυτού συστήματος !

    • xbab avatar
      xbab @ PAVLOS 18/06/2011 13:07:37

      Έτσι είναι...

  26. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 18/06/2011 13:01:40

    Το επαναλαμβάνω:
    Εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρος για τη φθορά του Μπένυ, και της νέας κυβέρνησης πλέον! Ο πολύς κόσμος δεν έχει αντιληφθεί ότι το Πασόκ είναι ένα σύστημα που υπηρετεί σαφώς αλλότρια συμφέροντα (και μόνο ο τρόπος και η χρηματοδότηση με την οποία ιδρύθηκε – για όσους γμωρίζουν … – λέει πολλά ) και γι’αυτό θα στηριχθεί με κάθε τρόπο, έως ότου φέρει εις πέρας τις έξωθεν εντολές…

    Δεν θα εκπλαγώ καθόλου εάν δω το “σύστημα” καναλών, δημοσκόπων και μεγαλοκαρχαριών, που ανάκαθεν στήριζαν το Πασόκ, να το “γυρνάει” και να αρχίσει την αγιογραφία του Μπένυ…

    Κοντολογίς, το Πασόκ είναι μια χούντα 30 ετών και με “δημοκρατικές διαδικασίες” δύσκολα θα φύγει. Ελπίζω ο λαός να με διαψεύσει!

    • xbab avatar
      xbab @ ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 18/06/2011 13:07:09

      Συμφωνώ.

  27. δημης avatar
    δημης 18/06/2011 13:01:56

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΑΡΘΡΟ....
    ΧΘΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕ ΤΟ ΙΝ...ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ..ΑΡΘΡΟ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΛΕΙ..ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΠΡΟΘΥΜΙΑ" ΝΑ...ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ ΣΤΗΝ " ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ" (ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ,ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΟΪΚΑ......
    ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΩΩΩΩΩΡΑ...

  28. xriteo avatar
    xriteo 18/06/2011 13:10:29

    Ιεροφαντη,εξαιρετο!!!Το ξερεις αλλωστε οτι ειμαι θαυμαστης των αρθρων σου,και αναλυσεων σου.Ελπιζω να δουμε συντομα,ενα αρθρο για την Τουρκια,που αναλυεις εξαιρετικα!!!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ xriteo 18/06/2011 13:23:55

      Ευχαριστώ αγαπητέ φιλε για τα καλά λόγια.

      Θα δω τι μπορώ να κάνω για το άρθρο σχετικά με Τουρκία.

  29. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 18/06/2011 13:18:00

    Εκλογές εδώ και τώρα. Σε καμία περίπτωση να μην ξανακαθίσει στο ίδιο τραπέζι με εξ επαγγέλματος ψεύτες ,που είχαν ανακαλύψει προεκλογικά 32 δις και τα έφερναν μέσα στα ταγάρια τους. Γιατί ταγάρια ήταν και ταγάρια έμειναν , ΑΧΡΗΣΤΟΙ , ΔΗΜΑΓΩΓΟΙ , ΚΛΕΦΤΕΣ ,ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ. Όσον αφορά τον ''κύριο'' Βενιζέλο έχει πραγματικά ένα ''μεγάλο'' προσόν. Ομιλεί συνεχώς χωρίς να κομπιάζει όπως το ΓΑΠ ,αλλά στο τέλος της παρλαπίπας του δεν καταλαβαίνει κανένας περί ποίου θέματος ομιλεί.

  30. thanasis avatar
    thanasis 18/06/2011 13:32:55

    Ο ΑΥΡΙΑΝΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ
    ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο
    ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΝΩΣΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΡΟ ΣΤΟ
    ΑΛΛΟ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΗ ΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ
    ΜΜΕ,ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΗΓΕΤΙΚΗ
    ΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,
    ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ
    ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ,ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑΤΟ ΚΟΜΜΑ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΙ ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΟΠΑΔΟΙ
    ΠΟΥ ΧΥΣΑΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ

  31. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 18/06/2011 13:50:19

    Η κόρη του επιτίμου, ή αλλιώς η βασική πρωταγωνίστρια στο Iznogoud-Βεζύρης στη θέση του Βεζύρη-, είπε κάτι πολύ ενδιαφέρον οφείλω να ομολογήσω...
    Πως για την υπερψήφιση της δευτερης δανειακής σύμβασης, απαιτείται ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΗ πλειοψηφία εκ των πραγμάτων, καθώς πρόκειται για διεθνή σύμβαση!

    Αγαπητέ φάκτορα, έχεις καμιά πληροφορία παραπάνω επ' αυτού;
    Ειδικά ως προς το πότε θα κατατεθεί προς ψήφιση στο ελληνικό κοινοβούλιο;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιώργος Μεσσηνία 18/06/2011 14:18:23

      Δηλαδή, η πρώτη δανειακή σύμβαση που, ειρήσθω εν παρόδω, δεν ψηφίστηκε ποτέ από το ελληνικό κοινοβούλιο, δεν ήταν σάμπως διεθνής σύμβαση; Εκεί δεν απαιτούνται 180 + ψήφοι;

      Η Κόρη μήπως θέλει να εξιλεωθεί, συμπαρασσύροντας και τον Σαμαρά στη παγίδα της υπερψήφισης, τώρα που και δημοσκοπικά παίρνει κεφάλι, γιατί... "πως αλλιώς θα πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις...;"

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ ierofantis 18/06/2011 14:51:07

        Γι' αυτό το λόγο μου προξενεί εντύπωση!
        Ποια αναγκαιότητα αναδείχθηκε τώρα, που κάνει "ξεχωριστή" αυτή τη σύμβαση;

        Παρεμπιπτόντως, οι αναρτήσεις σου είναι εξαιρετικά εύστοχες!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Γιώργος Μεσσηνία 18/06/2011 15:23:07

          Ε, γιατί σιγά σιγά, αλλάζει το πολιτικό σκηνικό, και χαλάει η σούπα της συναίνεσης...

          Πώς θα ξαναμαντρώσουν τον Σαμαρά, παρά μεταχειριζόμενοι πάν όπλο στη διάθεσή τους ντυμένο με τον μανδύα της υποτιθέμενης ευθύνης του... πολιτικού κόσμου...

          Σε ευχαριστώ επίσης για τα καλά λόγια. Ειλικρινά ευχαριστώ.

  32. karatasos avatar
    karatasos 18/06/2011 14:57:58

    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ. ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΗΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΛΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΘΩΡΙΟ. ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΕΤΣΙ θα πειστεί ο λαος οτι κατι θα αλλαξει και ότι θα κανουμε νεο ξεκινημα.

  33. TAKHS avatar
    TAKHS 18/06/2011 15:17:09

    Οταν γινει πρωθυπουργος ενα πρωτο μετρο θα ηταν για το λαο.
    Ποθεν εσχες γιατα λιμοταγαρα και στη ψειρου.
    Ταυτοχρονα δημευση των περιουσιων τους.
    Να κυβερναει πια για παντα

  34. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 18/06/2011 17:15:21

    Ιεροφάντη, μένεις πιστός στις θέσεις σου και τις παρενέσεις προσ τον Σαμαρά. Λίγες μέρες πρίν δεν δημοσίευσες πάλι λίγο πολύ το ίδιο?
    Μήπως τα λες στην πεθερά για να ακούσει η νύφη? Πιστεύω ότι παραινέσεις πρέπουν στον Σαμαρά προς την ομάδα του. Επιτέλους, κάποιοι πιστεύουν τα ίδια με αυτόν, ας σταματήσουν μόνο να τον χειροκροτούν και ας τον βοηθήσουν, ας βοηθήσουν τον λαό, την Ελλάδα. Πες κάτι σ΄αυτούς. Ας ξυπνήσουν , ας δείξουν μια γροθιά................

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΑΓΡΟΤΗΣ 18/06/2011 19:30:10

      Ναι, σε σχόλιο, που τελικά έγινε άρθρο.

      Ο βαθμός ενεργοποίησης ανθρώπων γύρω από το Σαμαρά και η αποτελεσματικότητα της βοήθειας που παρέχουν στον κοινό στόχο, είναι κάτι που πρωτίστως αφορά το Σαμαρά και αυτούς. Και σε ότι με αφορά, εκτιμώ ότι ο Αρχηγός της Αξ. Αντιπολίτευσης έχει μετρήσει και ζυγίσει την προσφορά αλλά κυρίως, το ποιόν καθενός.

      Επιπροσθέτως, να σημειώσω, ότι δεν κινούμαι σε κανένα κομματικό διάδρομο. Συνεπώς, δεν έχω πολλά περιθώρια επηρεασμού. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να εκφράζω ελεύθερα τις απόψεις μου, μέσα από το δίαυλο που λέγεται Αντινέα.

      Σε άλλη ανάρτηση του Φάκτορα, έχω καταθέσει συγκεκριμένη τοποθέτηση για τα πεπραγμένα της παράταξης και τις παθογένειες που πρέπει να αντιμετωπίσει στο εσωτερικό.

      Αν κάνεις ένα κόπο να τις διαβάσεις, νομίζω ότι θα σε καλύψω.

  35. Michael avatar
    Michael 18/06/2011 20:22:59

    Πάρα πολύ ωραίο το άρθρο σας και προσωπικά συμφωνώ σε όλα.
    Σημειώνω όμως, ότι ένα μεγάλο κομμάτι του λαού δεν αντέχει ή δεν του αρέσει η αλήθεια, προτιμά να ζει στο ψέμα.
    Το ζήτημα είναι αν έχει κάποιος τα άντερα να δημιουργήσει ρεύμα με τις αλήθειες

  36. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 18/06/2011 21:35:12

    Αγαπητέ μου Ιεροφάντη, αυτή είναι η μία και μοναδική αλήθεια, για τον Αντώνη. Έτσι ακριβώς όπως την εκφράζεις. Το σύστημα σήμερα ψάχνει να βρει τρόπους να τον παραμερίσει, γιατί υπερασπίζεται σθεναρά την περηφάνια και την ιστορία αυτού του τόπου. Κανείς απ' αυτούς δεν είναι μαζί του, παρά μόνον ο απλός πολίτης, Έλληνας όμως στη συνείδηση. Με αυτόν μόνο μπορεί να πορευτεί. Εύγε για το εξαιρετικό κείμενο!

  37. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/06/2011 21:52:35

    Αγαπητέ μύστη, η ΝΔ δεν υπήρξε "σύστημα εξουσίας". Παρά χαλαρός συνασπισμός κομματικών κοτζαμπάσηδων, υπό, στην αρχή, την καταλυτική αρχηγία του μεγαλύτερου πολιτικού που έβγαλε ο συντηρητικός χώρος στον 20ο Αιώνα.
    Όσα διαρκώς επισημαίνουμε, κι εσύ εδώ πολύ διεισδυτικά, είναι εγγενείς παθογένειες του κομματικού χώρου.
    Γιατί λέμε συνεχώς "θα πρέπει να ..." αλλά αυτά δεν γίνονται;
    Επειδή δεν μπορούν να γίνουν από αυτόν τον κομματικό μηχανισμό.
    Συμβαίνει 30 χρόνια, γι' αυτό το ΠΑΣΟΚ θέριεψε.
    Τώρα, η διαστρέβλωση από τον διεθνή παράγοντα θέλει άμεση απάντηση κατ' ευθείαν στην Zeit. Να αρχίσουν να παίρνουν χαμπάρι.

  38. Aris avatar
    Aris 18/06/2011 23:29:52

    Από το liako.gr

    ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Σάββατο, 18 Ιουνίου 2011 12:42


    Τελικά η Ν.Δ. αποδεικνύεται το κακό παιδί του συστήματος. Δεν κατόρθωσε να βρει ένα αρχηγό έμπιστο του κατεστημένου. Οι μικροχάρες και τα ρουσφέτια σε τοπικούς βαρώνους δεν είναι αρκετά για να γίνει κανείς αποδεκτός.

    Μόλις ο Σαμαράς έθεσε το θέμα των λαθρομεταναστών για την συγκυβέρνηση, πήρε κόκκινη κάρτα

    Τον Καραμανλή, αφού τον παρακολουθούσαν και αφού προσπάθησαν να τον σκοτώσουν, σύμφωνα με την ρωσική FSB και οι υπηρεσίες του Πούτιν δεν χαμπαριάζουν ως γνωστόν σε τέτοια θέματα, τον καθαίρεσαν δια της μεθόδου των εκλογών, λόγω του ανοίγματος στους αγωγούς του Πούτιν και λόγω του ιστορικού (κακά τα ψέματα) ΟΧΙ που είπε στον Μπ[ους για το όνομα των Σκοπίων στη σύνοδο του ΝΑΤΟ.

    Αυτά επομένως που γράφω εδώ και δώδεκα χρόνια για τις μεθόδους ελέγχου των "εν δυνάμει παρεκτροπών" των τοπικών ηγετών, αληθεύουν όλα.

    Όποιος δεν κάθεται καλά, ή τον πετάνε με κάποιο σκάνδαλο, ή απειλούν την ζωή αυτού και της οικογενείας του, ή σε τελική ανάλυση τον δολοφονούν.

    Ο Καραμανλής, δεν δέχτηκε να εφαρμόσει το μνημόνιο καταστροφής της "πραγματικής" ελληνικής οικονομίας και τα αφεντικά, ζήτησαν την παραίτησή του.

    Η Ελλάδα, όπως πολύ σωστά λένε τα λαμόγια, είναι επικίνδυνη. Πολύ επικίνδυνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Από το τίποτε σου βγαίνει κάποιος ανεξέλεγκτος επάνω, αμάντρωτος, παίρνει λίγη προστασία από τον Πούτιν και σου επαναπατρίζει στον Πειραιά τον μεγαλύτερο εμπορικό στόλο στον κόσμο, δηλαδή τον ελληνικό και σου κάνει την Ελλάδα υπερδύναμη.

    Να θυμίσω ότι όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις, υποχρεούνται να διατηρούν στην Ελλάδα, καθεστώς παρανοϊκά υψηλής φορολογίας, ώστε οι μεγαλύτεροι έμποροι και επιχειρηματικοί εγκέφαλοι στον κόσμο, δηλαδή οι Έλληνες να μένουν αδρανείς.

    Δόθηκε στην προηγούμενη γενιά και το πρόστυχο κοκαλάκι του διορισμού στο δημόσιο και σε συνδυασμό με τους υψηλούς φόρους, η επιχειρηματικότητα ή έφυγε από την Ελλάδα για άλλη γη και άλλα μέρη, ή τους γύρισε μπούμεραγκξ και έγινε μαύρη, άραχνη, αόρατη και νίντζα. Αυτό το ονόμασαν φοροδιαφυγή.

    Ακριβώς πριν τον Καραμανλή, για να επανέλθω στο θέμα μας, "καθάρισαν", ακόμη ένα "επικίνδυνο" άτομο και το έστειλαν στο σπίτι του.

    Το άτομο αυτό, δεν ήταν άλλο, από τον καλύτερο αρχηγό ΓΕΕΘΑ που είχε περάσει από τον ελληνικό στρατό, τον στρατηγό Γράψα.

    Οι πραγματικοί λόγοι ωστόσο, που τα δύο αυτά άτομα απομακρύνθηκαν, ήταν άλλοι και όχι οι προφανείς.

    Η απάντηση στη νέα τριλογία του "μυθιστορήματος αχαλίνωτης πραγματικότητας" ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ, που κυκλοφορεί από σήμερα, μετά τα μεσάνυχτα, υπό τον γενικό τίτλο, ΤΑ ΟΚΤΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ.

    Σύμφωνα με την προσφιλή μου φράση, αυτά που γράφω, όποιος θέλει τα δέχεται, όποιος θέλει τα απορρίπτει.

    Τα γεγονότα όμως πάντοτε δένουν, εκτός και αν πιστεύετε, ότι πλήρωσα την FSB να κάνει ψεύτικες ανακοινώσεις, για να πουλήσω βιβλία.

    Καλό διάβασμα

    Μετά τιμής

    Λιακόπουλος Δημοσθένης

  39. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 19/06/2011 01:50:51

    η μεγαλη ευκαιρια ειναι τωρα. μετα τη δηλωση βενιζελου οτι το μνημονιο 2 θελει 180 ψηφους,τωρα δε μπορει να κανει πισω ο βενιζελος ,θα εκτεθει ανεπανορθωτα. αρα πρεπει η νδ να το σηκωσει το θεμα ψηλα.εκτος και αν φοβαται δικες της διαροες κατα τη διαρκεια της ψηφοφοριας. τοσο το καλυτερο θα ναι μεγαλη ευκαιρια να καθαρησει το κομμα απο τους προθυμους,γιατι στη νδ υπαρχουν προθυμοι να βοηθησουν το πασοκ οταν τους ζητηθει.

    επισης να ξεκαθαρισει ο σαμαρας που λεει οτι θα επαναδιαπραγματευτει το μνημονιο τι εννοει. δε νομιζει να εννοει μονο οτι θα μειωσει τη φορολογια.

  40. Αννίτα avatar
    Αννίτα 20/06/2011 09:13:26

    Ιεροφάντη έχεις απόλυ το δίκιο, κάποτε τον παραγκώνισαν για ένα λάθος του που στο φινάλε όλοι κάνουμε λάθη.! Οποιο κι αν ήταν το λάθος του σίγουρα έγινε κατόπιν συμπαιγνίας κάποιων άλλων πίσω από την πλάτη του Σαμαρά που τον έσπρωξαν μπροστά για να μην φανούν οι ίδιοι ότι ήθελαν να γίνουν κάποια πράγματα με τα σύνορα κ ο θέμα ' Μακεδονία". Ετσι λειτουργεί η πολιτική σκηνή.! Ψάχνουν τους άπειρους, που έχουν όραμα, αλλά ως νέοι δεν έχουν βρεί τον τρόπο να το υλοποιήσουν.!
    Τώρα όμως καλά θα κάνει να σκληρύνει την στάση του ο Αρχηγός απέναντί τους, εκείνοι το λάθος του δεν το παράβλεψαν, τον περιθωριοποιήσαν, Ας κάνει το ίδιο κ αυτός!! Τουλάχιστον τότε εκανε ενα-δύο λάθη λόγω ανωριμότητας, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ προδότης!!!!!!!!! Αυτό ας το χωνέψουν ΟΛΟΙ!!
    Και για να μιλήσω επι προσωπικού λίγο θα φανώ σκληρή, αν ήμουν στην θέση του δεν θα συγχωρούσα, θα προχωρούσα.! Θεωρία μου είναι : Δεν είμαι ΘΕΟΣ να συγχωρώ, είμαι άνθρωπος, με οράματα, ιδέες για μια ποιοτική ζωή.!

  41. Ίωνας avatar
    Ίωνας 20/06/2011 15:39:17

    Εκ των πραγμάτων αποδείχτηκε ότι ο Αντώνης Σαμαράς έκανε σωστές πολιτικές επιλογές και δεν υπήρξε ποτέ πολιτικά ανώριμος, όπως τον μέμφεσαι... Δυστυχώς ανώριμος αποδείχτηκε ο Λαός, με την ψήφο του...