#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2010 16:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντώνη, η χώρα χρειάζεται φωνή

 

Θυμάμαι στις   αρχές του 2004 τα εξευτελιστικά σχόλια του CNN, του ΒΒC, F.T. κ.λ.π. που προέβλεπαν την απόλυτη γελοιοποίηση της Ελλάδος, εξ αιτίας της αδυναμίας της να ολοκληρώσει τα έργα και να  διοργανώσει του Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μια θρασύτατη δημοσιογράφος της Guardian, αν ενθυμούμαι καλώς, τρύπωσε ένα βράδυ κρυφά στο ΟΑΚΑ  (σιγά το κατόρθωμα) και την επομένη βοούσε ο διεθνής τύπος για τα  «κενά ασφαλείας».

Και εμείς, για να τους πείσουμε,  αγοράζαμε C4I, αερόστατα, κάμερες ασφαλείας και  ότι άλλο είχαν να μας πουλήσουν οι διεθνείς …προστάτες. Και όσο περισσότερα συστήματα παραγγέλναμε, τόσο μεγαλύτερα security gaps  ανακάλυπταν!

Αποτέλεσμα: Το κόστος ασφάλειας των Αγώνων εκτοξεύτηκε στα ύψη λόγω αυτής της τακτικής…

Όπως περίπου γίνεται σήμερα  με τα spreads!

Χθες  αισθάνθηκα βαθύτατα προσβεβλημένος, από όλους αυτούς τους τύπους του ECOFIN, που βγήκαν  και μας υπεδείκνυαν τι μέτρα πρέπει να πάρουμε, λες και απευθύνονταν σε   φόρου υποτελείς. Σε αποίκους.

Εντάξει τα οικονομικά μας  είναι χάλια.

Εντάξει έχουμε την ατυχία σ’ αυτή τη δύσκολη συγκυρία να έχουμε μια ανίκανη και επικίνδυνη κυβέρνηση.

Εντάξει, κάναμε λαθροχειρίες και πειράξαμε τα στατιστικά μας.

Εντάξει, πρέπει να ρυθμίσουμε τα του οίκου μας.

Αλλά, ως εδώ και μη παρέκει. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να προσβάλει ένα λαό και ν’ απαξιώνει  μια  χώρα.

Αν από την ημέρα που «ανακάλυψαν» το πρόβλημα με τα δημοσιονομικά της Ελλάδος, όλοι αυτοί οι φωστήρες της Ε.Ε. μιλούσαν λιγότερο και μας στήριζαν περισσότερο, τα spreads θα ήταν χαμηλότερα, οι αγορές πιο ήρεμες,  η ψυχολογία βελτιωμένη  και οι εναλλακτικές λύσεις καλύτερες.

Αλλά και εμείς από την πλευρά μας ως πότε θα δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα, αυτές τις προσβολές;

Έχει το θράσος να μας κάνει υποδείξεις  η κα. Μέρκελ και δεν βγαίνει ένας να της  θυμίσει  ότι η χώρα της:

-αφάνισε μια ολόκληρη γενιά ελλήνων

-κατέστρεψε το 35% του δασικού μας πλούτου

-έκλεψε αμύθητης αξίας αρχαιολογικούς θησαυρούς, που κοσμούν τα μουσεία τους

-κατέστρεψε όλη τη βιομηχανική και γεωργική υποδομή της χώρα μας.

Να μην αναφερθώ και στο κατοχικό δάνειο.

Πόσο τα κοστολογεί όλα αυτά η κα. Μέρκελ;

Να της θυμίσει, επίσης  ότι  είμαστε οι καλύτεροι πελάτες της αμυντικής τους βιομηχανίας (leopards)

Περιμένω, επίσης, να  βγει κάποιος και να εξηγήσει, στους πολυπράγμονες υπουργούς του ΕCOFIN,  πόσο κοστίζουν στην Ελλάδα  ετησίως οι αναχαιτίσεις των τουρκικών αεροπλάνων στο Αιγαίο.

Πόσο θα ήταν το έλλειμμα μας,  αν ξοδεύαμε για την  άμυνα, όσο ξοδεύει η Ολλανδία ή η Σουηδία;

Η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου είναι ανίκανη να αντιμετωπίσει τα σημερινά προβλήματα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα τολμήσει ποτέ να πάρει  μέτρα που θα αγγίξουν τον στενό πυρήνα της εκλογικής του βάσης. Εκεί είναι το πρόβλημα!

Για το λόγο αυτό και προετοιμάζουν  την κοινή γνώμη ότι τα μέτρα αυτά είναι επιταγές των Βρυξελλών. Έτσι και την ευθύνη απεκδύονται,  αλλά κυρίως προσπαθούν να προκαλέσουν, όσο το δυνατό λιγότερο την εκλογική τους βάση. Το ΠΑΣΟΚ πάντα το ενδιέφερε περισσότερο η εξουσία απ’ οτιδήποτε άλλο.

Για αυτό και τους  τελευταίους μήνες ανέχονται αυτή την τρομοκράτηση του ελληνικού λαού. Για αυτό και ρίχνουν λάδι, σ’ αυτά τα σενάρια καταστροφής.

-Με έναν  πρωθυπουργό που δημοσίως δηλώνει ότι η «πατρίδα είναι στην εντατική;» Ο οποίος, εν  μέσω  κρίσης, κάνει και καμιά στάση στην Ελλάδα από τις διεθνείς του ασχολίες; Και κάθε φορά που επιστρέφει ανακοινώνει Εξεταστικές Επιτροπές!

-Με τον  άνευ προηγουμένου υπουργό οικονομικών, που  παρομοιάζει τη χώρα του με …τιτανικό!

-Με την υπουργό Οικονομίας, Ναυτιλίας, Ανταγωνιστικότητας  που τα βάζει με τις τράπεζες και καταργεί τη φορολόγηση των σκαφών όταν η χώρα χρειάζεται απελπισμένα έσοδα;

-Με τον υπουργό εργασίας,  που κάθε  που μιλάει, κάνουν πάρτυ οι κερδοσκόποι;

 Φαντάζεσθε τι θα έλεγε το ΠΑΣΟΚ, αν όλα αυτά συνέβαιναν με κυβέρνηση της Ν.Δ;

Πόσες παραιτήσεις θα ζητούσαν καθημερινά;

Πόσες φορές τη μέρα θα ζητούσαν εκλογές;

Πόσα panels  θα στήνονταν στην τηλεόραση;

Πόσα σκάνδαλα θα είχαν κατασκευαστεί;

Νομίζω, ότι ο Αντώνης Σαμαράς έχει πλέον την ευθύνη να αναπληρώσει  το κενό που υπάρχει.  Η χώρα χρειάζεται φωνή.

Αρκετά με τα εσωκομματικά, αρκετά με τη  συναίνεση, αρκετά με το παρελθόν.

Ο ίδιος δεν έχει καμιά  ευθύνη για τα λάθη και τις παραλείψεις της Κυβέρνησης Καραμανλή. Δε θα απολογείται για το υπόλοιπο του βίου του.

Είναι καιρός να βγει μπροστά.

Με ιδέες, με προτάσεις, με λύσεις.

Αρκετά μ’ αυτό τα κακόμοιρο ύφος της κυβέρνησης Παπανδρέου.

Οι αγορές χρειάζονται μια φωνή ελπίδας, μια φωνή  αισιοδοξίας και έναν ηγέτη που ξέρει τα προβλήματα, αλλά ακόμα σημαντικότερο ξέρει και τις  λύσεις.

 «Οι καιροί ου μενετοί..»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 17/02/2010 16:56:35

    οσα σκαλνδαλα και να βγουν ,ο σαμαρας θα τη βγαλει καθαρη γιατι απλα ηταν εκτος συστηματος τοσα χρονια..ενω ο γαπ ηταν μεσα μεχρι τα μπουνια..

    με το Σαμαρα αρχηγο η ΝΔ δεν εχει να φοβαται κανενα σκανδαλο..

    • vachus avatar
      vachus @ Aggelos 17/02/2010 18:58:52

      Είπε όμως στην προβολή της εξεταστικής για τη Ζήμενς, από το κανάλι της βουλής.

    • vachus avatar
      vachus @ Aggelos 17/02/2010 18:59:54

      είπε όχι ήθελα να πω.

    • anetos avatar
      anetos @ Aggelos 18/02/2010 11:06:55

      "ο σαμαρας θα τη βγαλει καθαρη"
      ναι αλλα η ΝΔ δεν ειναι μονο ο Σαμαρας ......

  2. ΙΔ avatar
    ΙΔ 17/02/2010 17:02:31

    Οι καιροί ου μενετοί' όχι τώρα αλλά το 1981.Έχει παρέλθει προ πολλού ο χρόνοs αντίδρασηs. Όσο για τον Αντώνη Σαμαρά. Του τελειώνει ο χρόνοs.Μετα ίδια φθαρμένα υλικά τον Πακη και την Μητσοτάκη αλλά και όλλα τα καλά παιδιά στην πρωτοπορία τηs ΝΔ.

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/02/2010 17:02:32

    Κι επειδή οι καιροί ου μενετοί,Φάκτορα,κομμένες μαχαίρι οι συναινέσεις.Μπορεί το Πασόκ να βυθισθεί μόνο του,δεν χρειάζεται να συμπαρασύρει κι άλλους.Ας αρκεσθεί στην απλόχερη συναίνεση και στο σκανδαλώδες αβαντάρισμα των διαπλεκόμενων και των βλαχομπαρόκ 'αναλυτάδων'-δημοσιογράφων(λέμε τώρα).
    Μιά χρήσιμη συμβουλή:Συλλέξτε DVD,κασέτες,φωτοκόπιες και ότι άλλο κατεβάσει το τσερβέλο σας,με τις 'σημερινές θέσεις' των χατζηλαλακομανεσοκαμπουράκηδων και αναρτήστε τες στο διαδίκτυο μετά από κανένα εξάμηνο.Θα πέσει το γέλιο της αρκούδας,θα γενεί της μαιμούς ο αρραβώνας.Αφού όλα αυτά τα ημιμαθή βλαχαδερά νομίζουν ότι έχουν την αποκλειστικότητα του brain washing,καιρός είναι να βροντήξουν με πάταγο στο χώμα, σε μιά ανώμαλη προσγείωση.Δεν έχουν φαίνεται αντιληφθεί,ότι το 2010,δεν είναι 2009.Τώρα,και στο τελευταίο χωριό,οι ....ιθαγενείς μπορούν κι ενημερώνονται κι από άλλες πηγές....
    Οσο γιά τον κύριο Σαμαρά,ούτε στα πιό τρελλά του όνειρα,δεν θα φανταζόταν τέτοιες 'πάσες'. Ας αποφασίσει λοιπόν να σουτάρει,γιατί με λύπη μου,βλέπω το λαό να προηγείται αισθητά!!

    • socrates avatar
      socrates @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/02/2010 18:42:13

      Σωστός, πολύ σωστός!

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/02/2010 20:57:58

      Thumbs-up!

    • nick avatar
      nick @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/02/2010 06:52:41

      Πολυ σωστα Σπαρτακε... Καλη ιδεα αυτη για τα δημοσιογραφικα τσουτσεκια...

    • Quicky avatar
      Quicky @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/02/2010 15:03:28

      Μια ζωή σωστός ο Σπάρτακος!

  4. Άφατος avatar
    Άφατος 17/02/2010 17:19:32

    Όλα αυτά τα απολύτως λογικά που αναφέρετε τα έχει πει κι ο Καρατζαφέρης. Η υπεράσπιση των αυτονόητων δεν μπορεί να γίνεται, όμως, από κάποιον που στιγματίζεται πολύ εύκολα - και δικαιολογημένα πολλές φορές - ως ακραίος, γραφικός και λαϊκιστής. Στο χέρι του Σαμαρά είναι να διαψεύσει ή να επιβεβαιώσει τις ελπίδες που δημιούργησε η εκλογή του.

  5. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 17/02/2010 17:21:19

    Μήπως λέω μήπως ο Σαμαράς επί της ουσίας δεν έχει κάτι διαφορετικό να πεί?
    Αλλωστε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ συναινούν σήμερα ....συγκροτούν το αστικό μέτωπο στην επίθεση στο εισόδημα και τα δικαιώματα,αν τώρα πλακωθούν για την εξεταστική η' για την ταχύτητα στην λήψη των σκληρών μέτρων,αυτά είναι για το πόπολο...

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/02/2010 17:31:18

      @ΠΑΝΑΓΟΣ
      Σύντροφε δεν έχεις καταλάβει οτι
      (α) εισόδημα χωρίς παραγωγή δεν υπάρχει και
      (β) δικαιώματα χτισμένα με δανεικά, αν δεν είναι πύργοι στην άμμο, σίγουρα είναι εικονική πραγματικότητα.

      Να στο πω κι αλλιώς στη γλώσσα σου μπας και το καταλάβεις.
      Η συνεχής και αυξανόμενη συσσώρευση του κεφαλαίου, όπως και η ατομική κατανάλωση των προϊόντων της εργασίας, είναι απαρέγκλιτοι όροι για την επανάσταση που ονειρεύεσαι, ακριβώς γιατί το μεν πρώτο με την διάσπασή του σε σταθερό και μεταβλητό κεφάλαιο, αυξάνει το πλήθος των μισθωτών, των προλετάριων, ενώ το δεύτερο δεν είναι παρά η απλή, αλλά σημαντική, διαδικασία που οδηγεί στην συσσώρευση μέσω της κεφαλαιοποιημένης υπεραξίας.

  6. gnikos avatar
    gnikos 17/02/2010 17:27:16

    Για να καταλάβουμε @Πανάγο υπάρχει κάποιος άλλος εκτός απο αυτούς που αναφέρεις που έχει την λύση και δεν το λέει.
    Μην τα αφήνεις μισά
    Αν έχεις να αποκαλύψεις κάτι που δεν το πιάνουμε πέστα όλα.

  7. trax avatar
    trax 17/02/2010 17:28:12

    το θεμα των αποζημιωσεων απο τη Γερμανια, γιατι το κανουν ΟΛΟΙ γαργαρα ???
    Κρυβεται κατι ??
    Ποια ειναι η αληθεια ???
    Ειλικρινα δεν ξερω !!!

    • ΑΝΙΔΕΟΣ avatar
      ΑΝΙΔΕΟΣ @ trax 19/02/2010 03:14:48

      Η αληθεια μαλλον ειναι οτι οι Γερμανοι πληρωσαν και χαμπαρι δεν πειραμε, εγω νομιζω πως δεν υπαρχει θεμα, γιατι καποιοι τα τσεπωσαν και κανουν την παπια.
      Την αληθεια θα τη μαθουμε μονον απο γερμανικες πηγες.

  8. donaE avatar
    donaE 17/02/2010 17:28:18

    Μπραβο πολυ καλο κειμενο,οτι καλυτερο διαβασα προσφατα.
    Ας βαλουμε ορια γιατι αν δεν προσεχεις τον εαυτο σου δεν σε προσεχει κανενας.
    Αν χαλαει η συνταγη στην σουπα των Γερμανων και πρεπει να παρουν αποφασεις εμεις δεν θα ακυρωσουμε την ιστορια μας.

  9. Swell avatar
    Swell 17/02/2010 17:31:04

    Η χώρα, κατά το ΓΑΠ, χρειαζόταν νταβατζήδες. Και μας τους έφερε. Τρεις, να περισσεύουν και να μη λείπουν.

    http://swell-swell.blogspot.com/2010/02/blog-post_12.html

  10. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 17/02/2010 17:34:40

    ένας φίλος που τον εμπιστεύομαι λέει κι ετούτα:

    Διεθνής Οικονομικός Έλεγχος άνευ κανονιοφόρων

    Το σκηνικό επαναλαμβάνεται απαράλακτο, όπως πριν από εκατό και πλέον χρόνια, το Μαύρο 1897.

    Είναι εκπληκτική η ομοιότητα των γεγονότων, των δημοσιευμάτων, των δομικών προβλημάτων, των σπεκουλαδόρων ξένων και εγχωρίων(μέγας σπεκουλαδόρος ο ευεργέτης Συγγρός τότε) και, όλου εν γένει του κλίματος. Σχεδόν ακριβής αντιγραφή.

    Το μόνο που διαφοροποιεί την κατάσταση, είναι η απουσία "συμμαχικών" κανονιοφόρων στον όρμο του Φαλήρου, υποκαθισταμένων επί του παρόντος από την Τρισέ και Μπαρόζο Λιμιτεδ.

    Προτείνω στους αναιτίως νοήμονες θαμώνες του παρόντος φόρουμ αλλά και σε όλους τους νομίμως ηλιθίους πολίτες να μελετήσουν το βιβλίο "Το Μαύρο 97", από την σειρά "Τα φοβερά Ντοκουμέντα".

    Θα διδαχθούν πολλά και θα κατανοήσουν, στο μέτρο που η βλακεία τους το επιτρέπει, το είδος των προβλημάτων της ντόπιας ελίτ, έτσι ώστε να αποτρέψουμε το ξεφόρτωμά τους στην πλάτη μου.

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ B.K.Σ. 17/02/2010 18:28:59

      Μακάρι να ήταν όπως το '97. Τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από τότε.

  11. FRESH avatar
    FRESH 17/02/2010 18:07:39

    σύμφωνω απολύτως ακόμη μία φορά. όσο ο ΑΣ δεν προτείνει διαφορετική πολιτική, όπως περίπου περιγράφεται στο άρθρο, θα τείνει να βουλιάξει μαζί με το GAP και το ΠΑΣΟΚ. στο τέλος, εμείς, ο κόσμος, θα τους πάρουμε με τα ματσούκια, μπαίνοντας μέσα στη Βουλή γιατί αηδιάσαμε (και αηδιάζουμε) με όλους αυτούς τους απίθανους τύπους που έχουμε την ατυχία να μας κυβερνάνε διαχρονικά

  12. FRESH avatar
    FRESH 17/02/2010 18:16:29

    υπουργούς οικονομίας - οικονομικών εγώ θυμάμαι μόνο κάτι αστέρια της οικονομικής επιστήμης, οι περισσότεροι μεγαλοκαθηγητές και εργαζόμενοι του ΔΝΤ με μηδέν ένσημα ΙΚΑ. η λίστα μεγάλη. Αρσένης, Σημίτης, Ανδριανόπουλος, Παπαντωνίου, Χριστοδουλάκης, Αλογοσκούφης, Παπακωνσταντίνου, Κατσέλη. αυτοδίκαια εξαιρούνται Παπαδόπουλος, Παπαθανασίου

  13. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 17/02/2010 18:36:55

    από το Γκρης Σαλόνικα:
    Σήμερα η Christine Lagarde υπουργός Οικονομίας της Γαλλίας μίλησε στη συνεδρίαση της επιτροπής οικονομικών της γαλλικής Εθνοσυνέλευσης και αποκάλυψε πως η Γαλλική Κυβέρνηση προχώρησε σε έρευνα και εντόπισε τα 6 χρηματοπιστωτικά ιδρύματα που κερδοσκόπησαν και κερδοσκοπούν εις βάρος της Ελλάδας!
    Η κ. Lagarde δεν κατονόμασε τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα αλλά περιορίστηκε να δηλώσει πως πρόκειται για ιδρύματα "αγγλοσαξονικών συμφερόντων".

    • popolaros avatar
      popolaros @ B.K.Σ. 17/02/2010 21:31:30

      Οι ισπανοί τους κατονόμασαν, οι γάλλοι το ίδιο.
      Ο ΓΑΠ γιατί δεν τους κατονομάζει??
      Μήπως έχει λερωμένη την φωλιά του?

    • Orestios avatar
      Orestios @ B.K.Σ. 17/02/2010 21:39:50

      Δεν είναι σωστό να προδίδεις τους φίλους σου ποπολάρε

    • popolaros avatar
      popolaros @ B.K.Σ. 17/02/2010 21:45:08

      Να πάρει τον άλλο ανεκδιήγητο τιτανιτάρχη και να πάει να βρει τους φίλους του στην εσπερία.

    • Orestios avatar
      Orestios @ B.K.Σ. 17/02/2010 22:09:40

      τιτανιτάρχης? Ποιός είναι πάλι αυτός?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ B.K.Σ. 17/02/2010 22:20:03

      μήπως ο άρχων των tits?

    • popolaros avatar
      popolaros @ B.K.Σ. 17/02/2010 22:20:13

      ο έτερος κουτός μούτσος του τιτανικού.

    • Orestios avatar
      Orestios @ B.K.Σ. 17/02/2010 22:21:19

      Ο Ύπαρχος δηλαδή. Που ακούει στο όνομα Αϊνστάιν Νο2?

    • popolaros avatar
      popolaros @ B.K.Σ. 17/02/2010 22:24:26

      το πρωί υπουργός και το βράδυ spokesman των κερδοσκόπων.

    • popolaros avatar
      popolaros @ B.K.Σ. 17/02/2010 22:39:54

      Επίσης και εδώ το θέμα.
      http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=61286

    • Orestios avatar
      Orestios @ B.K.Σ. 17/02/2010 22:46:54

      Νοιάζονται για την Ελλάδα κατά τα άλλα.

  14. Οιωνεί Αυτόχειρ avatar
    Οιωνεί Αυτόχειρ 17/02/2010 18:53:27

    Εκεί, στις Βρυξέλλες, οι λεγόμενοι ηγέτες, δεν εκπροσωπούν τους πολίτες της χώρας στην οποία ηγούνται, αλλά την ντόπια ελίτ της. Συνεπώς, οι συζητήσεις , γίνονται μεταξύ των εκπροσώπων των ελίτ.
    Η ντόπια ελλαδική ελίτ, αδηφάγος όπως πάντα και θεωρώντας την πατρίδα μας, απλώς ως την ιδιόκτητη εδαφική της βάση, ιδιοποιήθηκε (κατάκλεψε) όλα τα δάνεια και τα προγράμματα στήριξης της ΕΕ.
    Δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου για την δημιουργία μιάς παραγωγικής βάσης, η οποία θα επέτρεπε την εξόφληση των δανεικών στο μέλλον.
    Και γιατί να ενδιαφερθή άλλωστε; Οι άνθρωποι αυτού του τόπου, ποσώς την ενδιαφέρουν, μόνο ως προς την ιδιότητα του σκλάβου και παραγωγού πλούτου, ο οποίος μέσω του πολυδαίδαλου συστήματος καταλήγη στις τσέπες της.
    Οι δανειστές, γνωρίζοντας βέβαια, περίμεναν υπομονετικά, έως του σημείου όπου η απουσία παραγωγικής βάσης της χώρας, δεν θα επέτρεπε την ομαλή αποπληρωμή των χρεών που καταβρόχθισε η ελίτ.
    Στο σημείο εκείνο, έδρασαν, εκτοξεύοντας τα επιτόκια περαιτέρω δανεισμού, στα ύψη. Αυτό, είναι το επί πλέον θηριώδες κέρδος τους. Για να πιέσουν την ελίτ να συμφωνήση μέσω του τρέχοντος εκπροσώπου της κ. Παπανδρέου, προέβησαν στα εξής :
    - Προκάλεσαν ορυμαγδό δημοσιευμάτων στον διεθνή τύπο. Μέχρι και η Wall Street Journal, ασχολήθηκε μαζί μας .
    - Οι εκπρόσωποί τους κ.κ Τρισέ και Γιούνκερ κ.λ.π, κρέμασαν τη χώρα στο τσιγκέλι.
    Εκόντες άκοντες οι ντόπιοι ελίτες, συμφώνησαν. Η απειλή που τους εκτοξεύτηκε ήταν ωμή : Ή συμφωνείτε, ή σας δημιουργούμε μία εσωτερική κρίση, τέτοια, που οι σκλάβοι σας θα ξεσηκωθούν και θα σας πάρουν και τα σώβρακα. Θα πάψετε να υπάρχετε. Έτσι κι αλλοιώς, εμείς, τα λεφτά μας θα τα πάρουμε από τους επόμενους που θα σας αντικαταστήσουν.
    ‘Όπερ και εγένετο.
    Προσωπικά, δεν μου φταίει ο Τρισέ ούτε ο Μπαρόζο.
    Όλο το μένος μου και η οργή μου, στρέφεται ΜΟΝΟ κατά των ντόπιων λαμόγιων που έφεραν την πατρίδα ΜΟΥ, σε αυτή τη θέση. Λέω ΜΟΥ, γιατί δική τους πατρίδα δεν είναι.
    Ωστόσο, μία διεθνής κρίση έχει πολλαπλούς στόχους. Ευρύτερος στόχος, είναι το Ευρώ ως νόμισμα. Προφανώς!
    Ίσως αυτός να είναι ένας ακόμα λόγος που οι μεγάλες χώρες της ΕΕ έχουν ανέβη στα κεραμίδια και κοιτάνε να ξεσκίσουν κυριολεκτικά την πατρίδα μας. Στην πραγματικότητα, αδιαφορούν για τους Έλληνες. Το βρισίδι που τρώμε, έχει ως σκοπό να τονώση το μένος μας κατά του πολιτικού συστήματος, ώστε να υπάρξουν πολιτικές αλλαγές και να τιμωρήσουν έτσι την ντόπια βρωμο-ελίτ.
    Το θέμα είναι, αν εμείς, θα ξεσηκωθούμε να σαρώσουμε όλα τα λαμόγια που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

  15. ΙΔ avatar
    ΙΔ 17/02/2010 18:55:46

    Τρία απο αυτά είναι στο καρτέλ που δανείζουν την Ελλάδα.

  16. socrates avatar
    socrates 17/02/2010 18:56:24

    Εντάξει βρε Felix, το ξέρουμε ότι βλέπεις τον κόσμο μέσα από τα γνωστά πράσινα φίλτρα αλλά είσαι πίσω μερικούς μήνες.
    Ξεκόλλα.
    Ο ΓΑΠ ζήτησε εκλογές, ο λαός τον πίστεψε και τις κέρδισε.
    Που είναι το σχέδιο; Βλέπεις τίποτε;
    Που είναι η ευημερία; Την πάτησε το τρένο;
    Που είναι η αξιοκρατία; Την κατάπιε το open.gov;
    Που είναι η ανάπτυξη; Αν περιμένουμε από το ΕΣΠΑ χαθήκαμε.
    Που είναι η ευνοϊκή φορολόγηση των χαμηλόμισθων (ακριβώς τα αντίθετα).
    Που είναι η φορολόγηση των πλουσίων; Πήραν τις καταθέσεις, την έκαναν για αλλού και στέγνωσαν οι τράπεζες.
    Έλεος πιά, επειδή ο ΓΑΠ τρέχει από εδώ και από εκεί αυτό πάει να πεί ότι κάτι κάνει;
    Μέχρι στιγμής, ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΙΟ, φίλε μου.
    Αν δεν το βλέπεις, τί να σου πώ;
    Ξύπνα Felix, στην ίδια χώρα ζούμε, το ίδιο κουπί τραβάμε όλοι.

  17. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2010 19:14:23

    Τιραμόλα? is that you?

  18. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2010 19:20:33

    Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια και τρέχει, λέει μια παροιμία.
    Τρέχει, τρέχει, τρέχει. Και που τρέχει δηλαδή? Τζίφος. Πήρε μέτρα ισάξια του ΔΝΤ χωρίς να πάρει λεφτά.
    Ευεργέτης!!!!!!

  19. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 17/02/2010 20:10:07

    Ο ΓΑΠ καταρρέει, οι βουλευτές του περπατάνε σκυφτοί και ντρέπονται να πάνε στις περιφέρειές τους.
    Ο Αντώνης Σαμαράς δεν έχει όσο πολιτικό χρόνο νόμιζε ότι έχει.
    Ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να βιαστεί στην συγκρότηση μιάς δυναμικής, νέας και άφθαρτης ηγετικής ομάδας, που σύντομα θα κληθεί να μαζέψει τα συντρίμμια που θα αφήσει ο άνθρωπος που έλεγε πολλά και δεν έκανε τίποτε.

  20. ndvoice avatar
    ndvoice 17/02/2010 20:31:36

    Αντώνη Σαμαρά, μακριά από τις επιλογές Παπανδρέου.

    H κ. Μπακογιάννη, σύμφωνα με δημοσιεύματα του τύπου, τα οποία δεν αντιληφθήκαμε να τα διαψεύδει, φέρεται να μίλησε απότομα στον κ. Καραμανλή κατά το βράδυ των εσωκομματικών εκλογών.
    Εμείς αναρωτιόμαστε τι θα είχε συμβεί αν η κ. Μπακογιάννη είχε αποστασιωπηθεί έγκαιρα από τις κυβερνητικές επιλογές του κ. Καραμανλή. Πιστεύουμε ότι η κ. Μπακογιάννη θα ήταν σήμερα σίγουρα αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας, ίσως και πρωθυπουργός της χώρας. Δυστυχώς για εκείνη η ταύτισή της.....
    με τις κυβερνητικές επιλογές του κ. Καραμανλή της κόστισε ανεπανόρθωτα πλέον.
    Την εισαγωγή αυτή την κάναμε για να επισημάνουμε στον σημερινό αρχηγό του κόμματος, τον Αντώνη Σαμαρά, πως τυχόν ανοχή του προς τις κυβερνητικές επιλογές του ΠΑΣΟΚ και του κ. Παπανδρέου ή ακόμα χειρότερα στήριξη αυτών θα έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα στη συνείδηση του κόσμου. Γι’ αυτό:
    Αντώνη Σαμαρά,
    Αποστασιοποιήσου έγκαιρα από τις επιλογές του κ. Παπανδρέου και του κ.Καραμανλή.
    Ο κόσμος δεν θέλει να δει στο πρόσωπό σου έναν άλλο Γιώργο Παπανδρέου, ούτε φυσικά έναν νέο Κ. Καραμανλή. Τέτοιους είχε και έχει. Από εσένα περιμένει το διαφορετικό, την ελπίδα για κάτι καλύτερο. Στο πρόσωπό σου επιζητεί να βρει τον επαναστάτη που θα σαρώσει το παλιό πολιτικό σύστημα και όχι έναν πολιτικό που συναινεί στην οικονομική του εξόντωση. Δεν τον ενδιαφέρουν κάποιες οικονομίστικες προτάσεις περί δήθεν ανάπτυξης κ.λ.π. που γίνονται μέχρι τώρα.
    Θέλει επαναστάτη, θέλει τιμωρό, θέλει μεταρρυθμιστή. Εξάλλου κι’ εμείς γι’ αυτό σε επιλέξαμε.
    Αντώνη Σαμαρά,
    Εμείς εδώ στη βάση σου λέμε, πως η μέχρι σήμερα στάση σου είναι χλωμή και μας έχει παγώσει. Αν το επιτελείο σου δεν έχει ιδέες, άλλαξε το επιτελείο σου. Βρες άλλα ικανά άτομα. Έχεις 800.000 για να επιλέξεις.
    Πάντως κάνε κάτι, χανόμαστε….

  21. Πολίτης της Μπανανίας avatar
    Πολίτης της Μπανανίας 17/02/2010 20:57:32

    Τα Γερμανά ποτέ δεν ξεπέρασαν το κόμπλεξ του 40.

    Οι αγγλοσάξωνες ποτέ δεν ξεπέρασαν τον ανθελληνισμό και τα σύνδρομα μεγαλοπρέπειας.

    Η απόπειρα του να μαιμουδίζουμε μια ζωή μεταξύ Δύσης, Ανατολής και Βαλκανίων αντί να βρούμε την δική μας ταυτότητα, έχει τραγελαφικά αποτελέσματα.

    Και την ιδέα της Ευρωζώνης που καταρρέει και όλοι θέλουν να την σκαπουλάρουν, την τερματίζουν ουσιαστικά με εξιλαστήριο θύμα εμάς.

    Κρεμάλες στην Ελλάδα δεν θα στηθούν ποτέ για τους υπαίτιους, ας είναι καλά τα πρόβατα.

    Και ο Σαμαράς όσο και αν μου αφήνει μία θετική διάθεση, δεν με πείθει με τίποτα οτι σε μία χώρα που βασιλεύει η απόλυτη διαφθορά και την τραβάνε απο εδώ και εκει συνδικάτα εγκλήματος, κατασκοπείες, σκάνδαλα, ξένες δυνάμεις και γεωστρατηγικέςς πιέσεις, θα καταφέρει να κάνει κάτι. Είναι πολύ δύσκολο, και ακόμα και αν προσπαθήσει δεν θα τον αφήσουν άλλοι.

    Έχετε τόση ανάγκη απο ηγέτη μέσα στο παρανάλωμα, που δικαίως εναποθέτετε τις ελπίδες σας σε έναν άνθρωπο και μπερδεύετε ξανά το τι ΘΑ θέλατε, με την οικτρή πραγματικότητα. Μία ζωή το ίδιο λάθος.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Πολίτης της Μπανανίας 17/02/2010 22:28:01

      Να επιβεβαιώσω τα του γερμανικού κόμπλεξ του 1940.
      Συμμετέχων, προ 10ετίας και βάλε, σε συζήτηση ευρωπαίων εις Βρυξέλας, αισθάνθηκα αμήχανα όταν οι υπόλοιποι έκαναν καζούρα σε γερμανό που μου ζήταγε ταξιδιωτικές οδηγίες για την Κρήτη.
      "Σας έχει μείνει αξέχαστη από 1940 ;"
      τον ρώταγαν και με κοίταγαν χαμογελώντας.

  22. μαρικα avatar
    μαρικα 17/02/2010 21:00:10

    Orestios:Εισαι γατα, για τον Τιραμολα,Κουνησου Αντωνη πριν βγουν αληθηνα αυτα που ειπε η Μπενακη πριν μερικα χρονια κανονικα επρεπε να την λεμε, η μοντερνα Πυθεια.Αντωνη κανε επαφες με τους αποδημους,δεν θα χασεις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ μαρικα 17/02/2010 21:25:51

      obrigada

  23. πολίτης avatar
    πολίτης 17/02/2010 21:40:19

    "Ο ΓΑΠ σε λίγες μέρες , γύρισε παντού"
    Μακάρι να σταματούσε να γυρίζει. Κάθε φορά, όπου πάει, μας γυρίζει έχοντας προκαλέσει άλλη μία καταστροφή. Βέβαια ο ίδιος γεμίζει προσωπικές εμπειρίες, τις οποίες συνηθίζει να επικαλείται, σαν πεντάχρονο που γνωρίζει τον κόσμο. Και βέβαια στο μέλλον θα θυμάται αυτά τα ταξίδια και θα μας τα θυμίζει κι εμάς: "Εγώ, ήμουν πρωθυπουργός και είχα πάει στις Ινδίες κι εκεί μου είπαν..."
    Λοιπόν δε θυμάμαι ποτέ ο Καραμανλής να εξευτέλισε ποτέ την Ελλάδα, ακόμη και όταν οι μισθωμενοι πρακτορίσκοι των ΜΜΕ τον έστειναν στον τοίχο. Και μία χαρά θα ήταν η ήπια προσαρμογή, αλλά ούτε αυτή δεν τον άφηναν να εφαρμόσει, με το παραμικρό ορμούσαν να τον ξεκάνουν. Τώρα έγιναν όλοι πατριώτες και μας προτείνουν θυσίες για το καλό της χώρας. Ουστ!!!
    ΑΑΑΑ, να θυμίσω σε μερικούς - μερικούς και πόσο σκληρά εργάζεται ο πρωθυπουργός εκεί που πάει http://www.stinfora.com/2010/01/31/29843/

  24. popolaros avatar
    popolaros 17/02/2010 21:43:09

    Από τον προασπιστή των εθνικών συμφερόντων Ανδρέα
    http://www.youtube.com/watch?v=GLZf81k0JfU
    στον πολυπολιτισμικό ριψάσπι Γιωργάκη
    http://www.youtube.com/watch?v=PbXzf86do6s
    Η διάλυση ενός κινήματος ;;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ popolaros 18/02/2010 12:02:19

      εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θάρθεις

  25. popolaros avatar
    popolaros 17/02/2010 21:54:35

    Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική φωνή εκτός του Σαμαρά.
    Να πάρει θέση για τον λαό.
    Να πάρει θέση για την διαφθορά.
    Να πάρει θέση για τα εθνικά θέματα.
    Αντώνη σταμάτησε να ταυτίζεσαι με ΓΑΠ και ΛΑΟΣ και γίνε η φωνή του Έλληνα.
    Άσε τις εσωκομματικές ισορροπίες και τα του κόμματος και ασχολήσου με τα του Έθνους.
    Βγες μπροστά.

  26. GK avatar
    GK 17/02/2010 22:56:57

    Η χώρα χρειάζεται όντως φωνή και όχι λαικίστικες κραυγές και εθνισκιστικές υστερίες.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ GK 18/02/2010 12:09:15

      Δηλαδή, η "όντως φωνή" θα ήταν τα "jawohl, meine Frau" και τα άλλα γλωσσικά σπατουλαρίσματα που θα έκανε η Ντόρα στη Μέρκελ;

  27. mara avatar
    mara 17/02/2010 23:39:02

    Όχι απλώς πρέπει να βγεί μπροστά ο Σαμαράς, όχι απλώς πρέπει να "σουτάρει" όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, αλλά το "σούτ" του πρέπει να τρυπήσει τα δίχτυα... Δεν πάει άλλο. Βλέπουμε έναν πρωθυπουργό να περιφέρεται στην ευρώπη και να εκθέτει την χώρα ανεπανόρθωτα. Είναι τόσο αφελής??? Δεν νομίζω. Μάλλον ξέρει... πολύ καλά τί κάνει. Ο άνθρωπος είναι πραγματικά επικίνδυνος. Όσοι τον κατηγορούν ότι δεν είχε σχέδιο, σφάλουν, είχε και παραείχε, όχι βέβαια σχέδιο σωτηρίας της χώρας αλλά σχέδιο εξόντωσης της.
    Αντώνη ή τώρα ή ποτέ!!! (ο κόσμος πόσο πιά θα περιμένει???)

  28. Kiko avatar
    Kiko 18/02/2010 00:06:10

    Το ότι μας χτυπά η Μέρκελ ίσως είναι λόγω ευρωπαϊκού λαϊκού κόμματος. Εν πάσει περιπτώση, ο Σαμαράς οφείλει να βγει μπροστά, να δείξει πηγμή, να δείξει ότι η αξιωματική αντιπολίτευση είναι παρούσα. Μέχρι στιγμής πιστύω ότι δεν έχει ικανοποιήσει την πλειονότητα αυτών που τον στήριξαν, και εγώ είμαι ένας εξ αυτών. Θεωρώ ότι μπορεί να παράγει έργο, ότι μπορεί να παράγει πολιτική. Μακάρι να μην με διαψεύσει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Kiko 18/02/2010 00:50:31

      Οχι δεν ειναι αυτο.Ειναι επειδη για τη Γερμανια η τηρηση της Συνθηκης του Μααστριχτ που πηρε σε ανταλλαγμα της εγκαταλειψης του μαρκου ειναι εθνικο συμφερον.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Kiko 18/02/2010 10:15:07

      Πάντως, τώρα και η Μέρκελ αρχίζει να βλέπει επίθεση κερδοσκόπων!
      Είπε ότι ο ρόλος που έπαιξαν μερικές τράπεζες αναφορικά με την κάλυψη των χρεών και των ελλειμμάτων της Ελλάδας ήταν σκανδαλώδης (Goldman Sachs). Έχει βέβαια και "προσωπικά" κίνητρα: Διεκδικητές της προεδρίας της ΕΚΤ είναι αφενός ο νυν διοικητής της κεντρικής τράπεζας της Ιταλίας Μάριο Ντράγκι (παλαιότερα αντιπρόεδρος της Goldman Sachs) και αφετέρου ο νυν πρόεδρος της κεντρικής τράπεζας της Γερμανίας Αξελ Βέμπερ.
      Τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς με ορμή, γίνονται πολύ απρόβλεπτα. Πάμε μήπως για ...γαλλλο-γερμανο-ισπανικό άξονα, στον οποίο έχω ήδη ποντάρει;

  29. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 18/02/2010 00:25:23

    "Η χώρα χρειάζεται φωνή."

    Για να έχεις φωνή την σήμερον ημέραν πρέπει να έχεις και ΜΜΕ.
    Ο Σαμαράς φωνή έχει, ΜΜΕ δεν έχει.

    Πρώτη φορά στα τελευταία χρόνια οι νταβατζήδες ελέγχουν σε αυτόν τον βαθμό κυβέρνηση, μείζονα και ελαάσσονα αντιπολίτευση και όλα αυτά εν μέσω της μεγαλύτερης οικονομικής κρίσης των τελευταίων 30 ετών.

  30. Κώστας Κ. avatar
    Κώστας Κ. 18/02/2010 01:08:53

    "Βέβαια ο ίδιος γεμίζει προσωπικές εμπειρίες, τις οποίες συνηθίζει να επικαλείται, σαν πεντάχρονο που γνωρίζει τον κόσμο. Και βέβαια στο μέλλον θα θυμάται αυτά τα ταξίδια και θα μας τα θυμίζει κι εμάς: “Εγώ, ήμουν πρωθυπουργός και είχα πάει στις Ινδίες κι εκεί μου είπαν…”"

    Και η μαμμά του κυβερνάει.

  31. Νίκος avatar
    Νίκος 18/02/2010 04:09:08

    Καποιος φιλος πιο πανω ρωτησε γιατι η αλητ μας δεν ζητα απο τους γερμανους τις αποζημειωσεις του 3ου Ραϊχ το 40.
    Μα φιλε, πως να τα ζητησουν οι επαιτες που δωροδοκουνται; Για την Μιζενς ακουσες; αυτη ειναι η κυρια αιτια που παθαινουν αλλεργια για ο,τι δηποτε εθνικο. και τωρα δεν ειναι απλα ανθελληνες αλλα και βλακες. θανατηφορος, για την ελλαδα, συνδιασμος.

  32. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/02/2010 07:04:48

    Δεν μπορεί να κάνει ουσιαστική αντιπολίτευση ο Σαμαράς γι'αυτό και θα λέει αυτά έλεγε
    ο ΓΑΠ όταν ήταν στην αντιπολίτευση,την ίδια πολιτική υποστηρίζει.
    Gniko οι πολιτικές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και των δικών τους παγκοσμίως οδήγησαν σε αυτή την άγρια καπιταλιστική κρίση.Στην Γερμανια συγκυβερνάνε,και στην ΕΕ τα αδελφά τους κόμματα συναινούν.Η ιστορία δεν τελείωσε gniko.H κρίση δεν είναι φυσικό φαινόμενο,σεισμός η' τυφώνας,άνθρωποι την προκάλεσαν,συμφέροντα ταξικά για μεγαλύτερο κέρδος που ζητάνε αίμα και δεν διστάζουν να οδηγούν την ανθρωπότητα σε πολέμους για τα κέρδη τους.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΠΑΝΑΓΟΣ 18/02/2010 08:16:17

      Όταν βλέπω αυτά τα "ταξικά" βγάζω αναφυλαξίες, εδώ ο κόσμος χάνεται και το Στάλινγκραντ χτενίζεται. Όσο υπάρχουν πρόβατα που νομίζουν ότι με την ψήφο τους μπορούν να υποκαταστήσουν την αγωνιστική ανεπάρκειά τους στα σοβαρώς σημαίνοντα (δουλειά), σε συνδιασμό με συμμετοχή στις επαναστάσεις του καναπέ και της οκνηρίας (απεργία), θα έχουμε "ταξικούς" λύκους που θα λυμαίνονται την κληρονομική μας ιδιοκτησία, γιατί με τέτοια μυαλά προστιθέμενη αξία δεν μπορούμε να παράγουμε οι ίδιοι.

  33. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 18/02/2010 09:38:49

    Μα δεν είναι Τιτανικός αυτό που βλέπαμε από το καλοκαίρι του 2007;
    Τόσα παγόβουνα πέφταν πάνω μας, και αναφέρω μόνον τα τελευταία του σμήνους (καμένη Πελοπόννησος και Αττική εν μέσω εκλογών, ο σαπιοκοιλιάς με τα DVD του Μαυροτρύπα, τιμημένα ομόλογα, οι διαολο-καλογέροι με την παρέα τους, και το κυριότερο, οι οικονομικές προβλέψεις τύπου χαρτορίχτρας του Αλογοσκούφη). Αλλά υμείς γελούσαμε με τη γοργόνα τον Βαγγέλη που είχε εμπλακεί σε ναυμαχία με το δελφίνι το Γιώργο, και νομίζαμε ότι η εξουσία είναι for ever. Μόνο τα διαμάντια. Sic transit gloria mundi.
    Γιώργο, χάσαμε, πούλεγε και ο Γεράσιμος.

  34. ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΦΑΛΟΣ avatar
    ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΦΑΛΟΣ 18/02/2010 09:50:04

    ΒΑΛΤΕ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟ ΤΣΟΒΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ.

    ΝΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΤΙΜΟ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΠΟΥ Ο ΣΤ. ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ ΤΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟ ΒΗΜΑ :O ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΓΙΑΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΓΡΑΦΕ Ο ΜΗΤΣ΄ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΣ΄ ΚΑΤ΄ΕΝΤΟΛΗ ΨΥΧΑΡΗ.
    ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΣΕΙ ΡΟΥΣΦΕΤΙ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΝΤΙΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΣΟΒΟΛΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΑΡΝΗΘΗΚΕ.
    ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΔΕ Ο ΨΥΧΑΡΗΣ:Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ΒΙΟΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΕΧΕΙ
    ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.

    ΣΑΣ ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ ΔΕ,ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ 5 ΕΤΙΑΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ
    ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΣΟΒΟΛΑΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΑΠΟΣΥΡΩ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.

    ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΕΝΤΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΖΕΙ ,Ο ΔΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΑ ΜΜΕ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ, ΔΙΟΤΙ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΩΝ ΕΚΒΙΑΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΩΦΕΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΝ.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:EAN ΘΕΛΟΥΜΕ MIA NEA ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ Μ.Μ.Ε. ΟΣΟ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΚΟΠΗ Ο ΤΟΠΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ.ΤΟ ΔΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΑΝΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ.

    ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ !!!!!!!

    Ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΦΑΛΟΣ

  35. PELIAS avatar
    PELIAS 18/02/2010 10:07:00

    Γιωργάκη,

    άν κατάλαβες καλά μετά απο όσα διάβασες παραπανω και άν όχι, ζήτα την βοήθεια κάποιου ελληνομαθούς, ετοιμάσου να μας αδειάσεις την γωνιά. Ο χρόνος άρχισε ήδη να μετράει αντίστροφα. Μέχρι και οι Ρώσοι σου έδιξαν την πόρτα.

    Πήγαινε απο μόνος σου στην ευχή του Θεού και όσο πιο σύντομα γίνεται, γιατί άν περιμένεις απο του Έλληνες, θα σε πάρει ο Διάβολος και θα σε σηκώσει...

    ΠΕΛΙΑΣ

  36. victoria avatar
    victoria 18/02/2010 10:15:47

    Συγχαρητήρια για το άρθρο σας και τα ενδιαφέροντα σχόλια.
    Για τους Ολυμπιακούς θυμάμαι ότι ως εθελόντρια (..) είχα ρωτήσει έναν επικεφαλής ξένης ομάδας πώς βρίσκει τις εγκαταστάσεις μας σε ένα αγώνισμα και μου είπε εξαιρετικές, στο Σίδνευ μας είχαν κάτω από δυο τέντες (σημ: εμείς 5-6 κτίρια, της υπερβολής είμαστε τα καημένα).
    Για τα στατιστικά, εννοείται ότι τα 'ανώτερα' επίπεδα μπορούν και ενδεχομένως όντως μαγείρεψαν αριθμούς, αλλά όποιος έχει ζήσει λίγο δημόσιο, καταλαβαίνει ότι ούτως ή άλλως τα νούμερα είναι φανταστικά: ποιος μετράει, με τι μεθοδολογία, τα υπουργεία γράφουν ότι καταλαβαίνει ο καθένας και τα στελνουν στο Γενικό Λογιστήριο και τη Στατιστική Υπηρεσία, οι οποίοι προσπαθούν να τα χωρέσουν στις φόρμες των διεθνών προτύπων. Δυστυχώς, πολλοί.. πολλοί.. αρμόδιοι στις υπόλοιπες υπηρεσίες για παρόμοια καθήκοντα (συλλογής στοιχείων, επεξεργασίας και αναφοράς κεντρικά) όχι μόνο δεν έχουν ανάλογες γνώσεις, αλλά..., να, μόνο που το σκέφτομαι γελάω (πικρά). Καταλαβαίνετε την αξιοπιστία της σούμας (ο ένας μετράει 2008, ο άλλος 2009, ότι θέλετε).
    Όχι ότι αυτά είναι δικαιολογίες (ούτε λέγονται βέβαια στην Ευρώπη), αλλά εκτός από πολιτικό, το πρόβλημα είναι άρα και βάσης. Και αν η βάση ήταν γερή (δημόσια διοίκηση, μηχανοργάνωση στα λογιστηρια, νομοι λίγοι και σοβαροί) και το πολιτικό επίπεδο θα είχε λιγότερα περιθώρια, έτσι συνήθως έχουν λύσει οι εταίροι μας τα θέματα αυτά. Κανείς δεν είναι τέλειος, ούτε οι πολιτικοί εδώ μόνο είναι διεφθαρμένοι, αλλά υπάρχει ένα "κατώφλι", κάποιες δικλείδες, κάποια αδιανόητα. Στην Ελλάδα, τον ψάχνουμε τον πάτο.
    Αφήστε δε, τον Τιτανικό.. Καιρό ήταν μπροστά μας, μια φούσκα, μια φτωχή χώρα πλουσίων, κάποτε θα έσκαγε. Αλλά το θέμα είναι να κάνουμε κάτι για αυτό, ο καθένας από τον τομέα του, όχι απλά να το δηλώνουμε στην Ευρώπη, ντροπή, τι να σου πουν μετά και αυτοί.
    Ο Σαμαράς πρέπει να μπει μπροστά για την Ελλάδα του αύριο. Τον πιστεύω πολλά χρόνια και ξέρω ότι θα προσπαθήσει. Μέσα σε τόσο βάλτο, εμένα μου αρκεί και αυτό.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ victoria 18/02/2010 10:56:44

      Victoria,
      Θα αναφέρω και εγώ μια ιστορία από εκείνη την περίοδο: Ενας παλιός συμφοιτητής μου εργάζονταν τότε στο ΝΒC. Οταν του ανακοίνωσαν ότι θα έρθει να καλύψει τους Αγώνες,μου τηλεφώνησε πανικόβλητος. Μέχρι και αντιασφυξιογόνες μάσκες είχε φέρει! Τον πήγα ένα απόγευμα στο Σούνιο να δεί το ηλιοβασίλεμμα και το βράδυ τον άφησα στην Πλάκα! Πέταξε τις μάσκες και τα γιλέκα. Εγινε ένα. Οταν έφευγε μου είπε:"Με τους Αγώνες σας βάλανε σε λούκι! Μια ζωή θα ξεπληρώνετε!"

  37. Θ.Σ.Κ avatar
    Θ.Σ.Κ 18/02/2010 10:16:44

    ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ, ΝΑ ΜΕΤΑΒΛΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΤΙ-ΕΥΡΩΠΑΙΣΤΕΣ........
    ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ, ΠΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΘΥΣΙΕΣ, ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΥΝΕΒΑΛΛΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 8- 10 ΧΡΟΝΙΑ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΑΣ ΣΤΗ Ο.Ν.Ε.
    ΠΡΕΠΕΙ ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ, ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΚΑΣΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΒΑΡΕΛΙΟΥ.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΓΩ, Ο ΑΦΑΝΗΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ, ΝΑ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΒΑΡΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ "ΤΙΜΗΜΑ" ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΗΗ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, ΤΟΥ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ, ΤΟΥ ΦΩΛΙΑ, ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ , ΤΟΥ ΣΟΥΦΛΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.
    ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙ ΟΥΔΕΝΟΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ ΛΑΙΚΙΣΤΑΙΚΑ.... "ΝΑΙ ΣΤΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ .....1981".... ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΘΙΓΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ Η ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΒΡΩΜΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΛΙ.
    ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΑΝΟΧΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥς ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ....."ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ".
    ΤΕΡΜΑ. ΤΕΡΜΑ..............
    ΤΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Θ.Σ.Κ 18/02/2010 10:57:43

      Εκεινο ομως που δεν εχεις καταλαβει ειναι το εξης : σε καθε οικονομια οταν υπαρχει παγκοσμια οικονομικη κριση τα εσοδα πεφτουν και τα ελλειμματα ανεβαινουν.Για να μην ανεβει το ελλειμμα του 2009 η ΝΔ επρεπε απο το 2009 να παρει τα μετρα που παιρνει τωρα το ΠΑΣΟΚ,οταν τοτε οι αναρχικοι δορυφοροι του συστηματος ΠΑΣΟΚ εκαιγαν την Ελλαδα και ο ΓΑΠ υποσχοταν ροδινους κοσμους.Νομιζεις οτι αντεχε η ΝΔ να παρει μετρα τοτε;
      Αντι λοιπον να τεθει το ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ της διαχρονικης αντιδημοκρατικης συμπεριφορας του ΠΑΣΟΚ και της αριστερας που χαλανε τον κοσμο οταν ειναι κυβερνηση η ΝΔ θα εμφανιζουν το αναποφευκτο ελλειμμα σα να το εκλεψε καποιος και σαν δικαιολογια για τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ λιτοτητα και ΑΘΕΤΗΣΗ αδυνατων προεκλογικων υποσχεσεων.
      Εγω δεν εχω κανενα προβλημα αξιοπρεπειας επειδη οι πασοκοι ελεγχουν τη προπαγανδα.Τους θεωρω ελεεινους και διαχρονικους ψευτες.Ατομα που περυσι προμοταριζαν την "εξεγερση" και τωρα ζητανε εθνικη συναινεση κανοντας και επιτροπες αφου εχουν αθετησει ολες τις υποσχεσεις με τις οποιες κερδισαν τις εκλογες δεν αξιζουν καμμιας συναινεσης.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Θ.Σ.Κ 18/02/2010 12:30:19

      αφανή "νεοδημοκράτη" Θ.Σ.Κ., το σπίτι μου είναι πεντακάθαρο, ψάξε μονάχος το δικό σου, όλο και κάποια δικαιολογία θα βρεις για την αθέτηση, την παραπλάνηση, την ακατάσχετη ψευδολογία και απόκρυψη - κι αν σε πιστέψουνε ξανά οι Έλληνες, χαλάλι σου !

  38. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 18/02/2010 11:10:56

    ΑΣΧΕΤΟ:

    μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί η τομεάρχης παιδείας της ΝΔ Κα Ελίζα Βόζεμπεργκ. δεν έχει πάρει θέση για το πολυνομοσχέδιο «σκούπα» που ετοιμάζει το υπουργείο παιδείας και θα « εξαφανίσει» από τους πίνακες ( για να δημιουργηθούν νέοι πίνακες) εκατοντάδες χιλιάδες(30 περίπου χιλιάδες) εκπαιδευτικούς που βρίσκονται εδώ και πολλά χρόνια ως έκτακτο προσωπικό στα δημόσια σχολεία και έχουν 2-3 επιτυχίες στον ασεπ και προϋπηρεσία;

    -να υποθέσουμε ότι η θέση της ΝΔ ταυτίζεται με αυτή του πασοκ ή η Κα Βόζεμπερκ δεν γνωρίζει το ζήτημα;

    - συναινεί η ΝΔ στη μείωση των διορισμών και των προσλήψεων αναπληρωτών κατά 50-70% γεγονός που εκ των πραγμάτων θα οδηγήσει σε μεγάλη αύξηση των ωρομισθίων στα δημόσια σχολεία;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ o βουνισιος 18/02/2010 23:43:55

      δεν την αφήνουν τα κόκκινα λουστρίνια να ασχοληθεί...
      (μωρέ αμείλικτοι, εξ αρχής! ν΄ αρχίσουν να μας τρέμουν για νά ΄ναι τύποι και υπογραμμοί!, μπας κι επιτέλους το πράγμα στρωθεί ίσια από τις βάσεις)

  39. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/02/2010 11:15:46

    TOPGUNZ Φαίνεται ότι η αναφυλαξία πειράζει και το μυαλό και το
    εμποδίζει να σκεφτεί.Παιδιά της ΝΔ δεν θέλετε να παραδεχτείτε ότι για την κρίση φταίει το σύστημα ,είσαστε δογματικοί με την ξύλινη γλώσσα των αγορών
    που χρησιμοποιείτε.Ο Σαμαράς προέτρεπε τον ΓΑΠ να κάνει γρήγορα και να πάρει τα μέτρα που τώρα προτείνουν οι "αγορές" για να μην φανεί ότι είμαστε προτεκτοράτο,ίδια πολιτική έχει,τώρα εάν αρχίσουν οι κοντρίτσες αυτές θα είναι για το πόπολο.

  40. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 18/02/2010 11:16:48

    Xτες σύντροφοι είδα ένα παράλογο όνειρο. Ήμασταν λέει πολλοί άνθρωποι και βαδίζαμε σε έναν λασπωμένο χωματόδρομο. Από τον ουρανό έπεφταν κάτι πολύ χοντρές ψιχάλες (σαν ροχάλες). Ακολουθούσαμε έναν ποδηλάτη και, καθώς ήμασταν πολύ κουρασμένοι, όλο γκρινιάζαμε μεταξύ μας. Μπροστά μας διακρίναμε τα Καυδιανά Δίκρανα ενώ δίπλα μας μια πινακίδα έλεγε: «Για Βαϊμάρη, κατεύθυνση ευθεία μπροστά». Ξαφνικά ένα μικρό παιδάκι άρχισε να φωνάζει δυνατά: «Ο Κερένσκυ είναι ηλίθιος, ο Κερένσκυ είναι ηλίθιος». Και τότε ξύπνησα αναστατωμένος. Μήπως εσείς σύντροφοι πιστεύετε στα όνειρα;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ mavro kounavi 18/02/2010 13:58:27

      Aυτό δεν ήτσν όνειρο,αλλά ο Εφιάλτης αυτοπροσώπως!

  41. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 18/02/2010 11:17:06

    Καταλαβαίνω την αγωνία όλων για το «Δώρο Πάσχα». Δεν μπορώ όμως να συγκρατήσω ένα ελαφρό μειδίαμα, αναλογιζόμενος την αισιοδοξία ορισμένων που περιμένουν να πάρουν από τον βόρειο-ευρωπαίο Santa Claus «Δώρο Χριστουγέννων».

  42. laz avatar
    laz 18/02/2010 11:17:22

    δηλαδη ο γιωργακης θεωρει πως το προβλημα της ελλαδας ειναι να στηνουμε εξεταστικες οταν οι ευρωπαιοι μας εχουν στησει στα εντεκα μετρα?εξεταστικες και φοροι στον λαο?αυτες ειναι οι μεταρρυθμισεις οι οποιες ελειπαν απο την οικονομια?
    δεν ειναι κολοσσιαια ανευθυνοτητα αυτην την ωρα να ψαχουλευουμε τι παιχτηκε επι σημιτη τι παιχτηκε επι καραμανλη?ΦΟΒΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ


    ΣΑΜΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΑΝΑΝΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ...ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΕΣΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ...ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΟΛΑ ΑΝΤΩΝΗ!

    υς2:ολα αρχισαν το 1981...πριν απ αυτο το ετος ουτε χρεος ειχαμε ουτε ειχαν εισρρευσει τα τρελα ποσα απ την ενωση(που δεν γιναν εργα υποδομων την δεκαετια του 80,ουτε παροχολογια ανεξελεγκτη υπηρχε,ουτε το δημοσιο ηταν γιγαντιο)...ας γινει μια εξεταστικη απο τοτε επι κυβερνησεως του ανδρεα αφου θελει εξεταστικες..απο εκει αρχισαν ΟΛΑ

  43. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 18/02/2010 11:17:33

    «Κάποιοι θα έπρεπε να μπουν φυλακή» δήλωσε ότι ζητάνε οι Ευρωπαίοι ο Παπακωνσταντίνου. Αμέσως ο γραμματέας της κοινοβουλευτικής ομάδας του κινήματος έσπευσε να υπεραμυνθεί της σύστασης εξεταστικής επιτροπής για το 2004 και μετά, αναφωνώντας: «Αιδώς Αργείοι». Δεδομένου του ανεπτυγμένου αισθήματος ευθιξίας που ανέκαθεν χαρακτήριζε τον υπουργό του «Σάμινα», δυνάμεθα να υποθέσουμε βασίμως ότι το αίτημά του όσον αφορά τη διερεύνηση ευθυνών για αυτήν την διευρυμένη χρονικά περίοδο δεν υποκρύπτει καμία σκοπιμότητα και ότι η αλήθεια επιτέλους θα λάμψει.

  44. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 18/02/2010 11:25:51

    Ας έκαναν οι άλλοι το 2004 τις επιτροπές, κι όχι εκείνη την ανεκδιήγητης έμπνευσης "απογραφή" για επικοινωνιακούς λόγους - που δεν πέτυχε κιόλας. Χώρια εκείνο το "έγκλημα του χρηματιστηρίου" που είδαμε πως διερευνήθηκε επί ΝΔ. Για τους ίδιους λόγους γίνεται και τώρα, αλλά πιο επιτυχημένα.
    Τα ίδια κουτοπόνηρα κόλπα, εναλλάξ.

  45. vardarskian avatar
    vardarskian 18/02/2010 12:55:20

    στα διαλλείματα από το καζίνο!

  46. mara avatar
    mara 18/02/2010 13:40:37

    Γράφει το Σκάϊ

    ” Ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου δήλωσε την Τετάρτη στη Βουλή ότι δέχεται ισχυρές πιέσεις από τις Βρυξέλλες, για την απόδοση ποινικών ευθυνών για όσους ευθύνονται για την κατάσταση στην ελληνική οικονομία. Όπως είπε χαρακτηριστικά ο υπουργός στις Βρυξέλλες μου ζητούν κάποιος να πάει φυλακή. “

    Σοβαρά κ. Παπακωνσταντίνου? Τί μας λέτε? Οι ευθύνες βέβαια αφορούν μόνο την προηγούμενη κυβέρνηση και ειδικότερα τον κ. Καραμανλή έτσι δεν είναι...??? Αυτός δεν είναι που πρέπει να τιμωρηθεί και να σπιλωθεί όσο κανένας άλλος??? Αυτός δεν είναι που πρέπει να του "κλείσουν" πολιτικά τον δρόμο??? Όχι τίποτα άλλο, απλά να παραδειγματιστούν όσοι πολιτικοί θελήσουν στο μέλλον να μην εφαρμόσουν πιστά τις υπερατλαντικές εντολές.
    Δεν σας βλέπω καλά... έχω την εντύπωση ότι ο κόσμος λίαν συντόμως θα ξεσπάσει επάνω σας και θα πληρώσετε πολύ ακριβά για όλους και για όλα.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ mara 18/02/2010 20:18:52

      Συμφωνώ και επαυξάνω.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ mara 18/02/2010 23:39:51

      που καταντήσαμε,
      η οργή λαού να βρίσκει συμπαραστάτες στην Εσπερία...
      σ΄ αυτή που μας ξεζούμιζε από τότε που σταθήκαμε στα πόδια μας.
      Μάλλον άρχισαν να παίρνουν πρέφα για το αδηφάγο ποιόν των δοσίλογων που είχαν στρατολογήσει....

  47. rs avatar
    rs 18/02/2010 18:04:41

    Orestie και ... λοιποί,
    η απαντήσεις στον FELIX δείχνει οτι είστε βαθιά...νυχτωμένοι!!
    Το πρόβλημά σας φαίνεται οτι είναι η εξουσία που τελικά την έχουν (για την ώρα) οι ...ΑΛΛΟΙ.
    Με λοιδορίες κυνικά σχόλια και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, δείχνετε την ένδεια προτάσεων!
    Αντί να κάνουν χαρακίρι οι ..αστέρες της οικονομίας έχουν μούτρα και εμφανίζονται και μάλιστα εκτιμούν πως άν λέει .. "κέρδιζε ο ΚΚ τώρα θα άρχιζε η ανάπτυξη" .
    Η αποστασιοποίηση του Σαμαρά απο τον βόρβορο της ΝΔ για χρόνια δεν μπορεί να είναι άλλοθι για κανέναν, Ούτε και για τον ίδιο ωστε να διατηρεί τους ...ίδιους!
    Το οτι ο Σαμαράς δεν έχει σχέση με SIEMENS και λοιπούς οχετούς δεν δίνει σε κανένα το δικαίωμα να μιλά με οίηση και ...υψιπετώς!

    Υ.Γ.Όχι δεν είμαι ούτε ψήφισα ΠΑΣΟΚ.

  48. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 19/02/2010 00:40:11

    Mπράβο Αντώνη. Εύγε λεβέντη μου. ξέρεις εσύ. για εκείνη τα "στιγματάκια" του Ελύτη μας που μού ΄κανες δώρο μόλις.

  49. ΑΝΙΔΕΟΣ avatar
    ΑΝΙΔΕΟΣ 19/02/2010 03:19:59

    Ο ΓΑΠ ειναι η πρωσοποποιηση της νεοελληνηκης ανεπαρκειας, δεν εμπνεει τους Ελληνες ουτε στο δρομο να βγουνε, ξεχνα τον 20 φευγα χρονια υπουργος τωρα ξυπνησαι;
    ΜΗΔΕΝ εις το πκλικιο;-)

  50. Dimi avatar
    Dimi 19/02/2010 14:59:53

    Oι τηλεφωνήτριες στη Ρηγίλλης, αντί του βαριεστημένου και ξερού "ΝΑΙ", ΄ν'απαντούν ευγενικά: "Νέα Δημοκρατία, λέγετε".

    Οι τηλεφωνήτριες στη Ρηγίλλης. οφείλουν να γνωρίζουν και να ενημερώνουν ευγενικά γιά την ώρα έναρξης και διάρκειας του Συνεδρίου, την Κυριακή 21/2/2010, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, καθόσον πολλοί Σύνεδροι ΔΕΝ είναι ενήμεροι.

    Συμπέρασμα: Οι τηλεφωνήτριες στη Ρηγίλλης, οφείλουν να είναι ο Τηλεφωνικός Καθρέπτης Προστιθέμενης Αξίας της Νέας Δημοκρατίας, και γι'αυτό, οφείλουν να βελτίωσουν ΑΜΕΣΑ!!! την τηλεφωνική ετικέττα συμπεριφοράς τους.