#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2012 12:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντώνη, ζήτα από τον Αλέξη να συνυπογράψει την επαναδιαπραγμάτευση



Ο πολύς Αλέξης Τσίπρας, που θα έφερνε την Αριστερά στην εξουσία, θα ακύρωνε το μνημόνιο, θα έκανε την Ευρώπη να τρέμει, την Αμερική να πανικοβάλλεται και την Κίνα να ζητάει έλεος, με μια απλή δήλωση γεμάτη θρασύτητα (που υποδηλώνει πολιτική δειλία) διάλεξε τον εύκολο δρόμο της αποποίησης ευθυνών!

Επέλεξε, αντί για κυβερνητικές ευθύνες να αναλάβει ... κριτής και τιμωρός!

Έτσι, δίνει ...οδηγίες να σχηματίσουν οι άλλοι κυβέρνηση  και αυτός να τους παρακολουθεί και να τους ελέγχει.

Τους προειδοποίησε, μάλιστα, σε μια πρωτοφανή έκρηξη αλαζονείας ο,τι δεν έχουν ούτε κάν την πολιτική νομιμοποίηση για να κυβερνήσουν!

Με άλλα λόγια, ο Αλέξης τους κάνει και χάρη που τους αφήνει! Γιατί άμα τσατιστεί μπορεί και να αλλάξει γνώμη!

Από κοντά και τα γνωστά λιβανιστήρια του συστήματος, που ανακάλυψαν και τον  ..θεσμικό ρόλο της αντιπολίτευσης!

Που αποτελεί μάλιστα και συστατικό στοιχείο του δημοκρατικού μας πολιτεύματος!

Τι λέτε βρε μπαγαπόντηδες!

Θυμάστε τι  λέγατε όταν ο Σαμαράς επιχειρούσε να ασκήσει τον θεσμικό του ρόλο ως αρχηγός  της αξιωματικής αντιπολίτευσης;

Ό,τι είναι «λαϊκιστής» και «ανεύθυνος» και δεν αίρεται στο ύψος των περιστάσεων!

Ό,τι  δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες που του αναλογούν! Βάζει πρώτα το προσωπικό του συμφέρον και σε δεύτερη μοίρα αυτό της πατρίδας!

Θυμάστε που απαιτούσατε να στηρίζει στα δύσκολα την κυβέρνηση Παπανδρέου;

Θυμάστε που κραυγάζατε ό,τι περίπου ήταν υποχρέωσή του δίνει τη συγκατάθεσή του σε  μια πολιτική που οδηγούσε τη χώρα στην καταστροφή;

Τότε, η δημοκρατία μας δεν είχε ανάγκη από αξιωματική αντιπολίτευση;

Τότε η Κυβέρνηση δεν έπρεπε να λέει στους εταίρους μας να κάνουν κάτι παραπάνω, γιατί αισθάνεται  «καυτή» την ανάσα της αντιπολίτευσης;

Τότε ο Σαμαράς δεν είχε το δικαίωμα να επιλέξει τον ρόλο της αντιπολίτευσης;

Αντώνη Σαμαρά, τράβηξες πολλά τα τελευταία δυο χρόνια, για να φτάσεις εδώ. Μόνος  τράβηξες το κάρο!

Τώρα που τα πράγματα ζορίζουν, σε βάζουν μπροστά είτε για να τους ξελασπώσεις, είτε για να διαχειριστείς την καταστροφή.

Να μην έχεις καμιά αμφιβολία ότι σύντομα θα σ’ αφήσουν μόνο.

Ο Βενιζέλος πρέπει να φτιάξει κόμμα για να διασωθεί. Σιγά να μην ασχολείται με την Κυβέρνηση.

Ο Κουβέλης με τα ήξεις-αφίξεις θα καταστήσει την όποια κυβέρνηση δυσλειτουργική. Θα θέλει σύγκληση της Κεντρικής Επιτροπής της ΔΗΜΑΡ για να διώξεις έναν ...λαθρομετανάστη!

Και ο Αλέξης, από την επομένη, θα ανέβει στα κάγκελα.

Αυτό σημαίνει ότι η κυβέρνηση που επιχειρείς να σχηματίσεις πολύ σύντομα δεν θα μπορεί να δουλέψει. Χώρια που μπορεί να ζητήσουν να νερώσεις τόσο πολύ την πολιτική σου, που δεν θα μοιάζει πια δική σου!

Και τα προβλήματα τρέχουν. Και οξύνονται σε βαθμό που καθίστανται άλυτα.

Είναι προφανές, ό,τι κάποιοι σου την έχουν στημένη. Να σου φορτώσουν όλες τις ευθύνες.

Αν ο Αλέξης Τσίπρας θέλει την ...ακύρωση του Μνημονίου ζήτησε του να τεθεί επικεφαλής της ομάδος που θα το διαπραγματευτεί με την τρόϊκα.

Δεν είπε στους Financial Times ότι εγγυάται την παραμονή της χώρας στη ζώνη του ευρώ;

Επίσης, όπως απαιτούσαν τη δική σου υπογραφή για τη νέα δανειακή, να απαιτήσεις:

α)την υπογραφή του Αλέξη Τσίπρα  για το τροποιημένο μνημόνιο και

 

β) να ζητήσεις την ψήφισή του με 180 ψήφους.

Αρκετά με τα παιχνίδια.

Καιρός να σοβαρευτούνε όλοι

 Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 19/06/2012 13:07:00

    Εάν δεν γίνει κυβέρνηση θα χάσουν όλοι πλην της Ν.Δ. Μαζί θα έχει χάσει και η Ελλάδα βέβαια όμως το περισσότερο θα το χάσει ο Αλέξης. Άσε που θα χάσει και τις καλοκαιρινές του διακοπές. Νυσάφι πια με τις εκλογές...

    • Το νοημα avatar
      Το νοημα @ Δεξιόχειρας 19/06/2012 19:42:15

      Το πιασατε το νοημα λοιπον φιλοι μου;
      "β) να ζητήσεις την ψήφισή του με 180 ψήφους. "
      Αυτοι οι 180 ψηφοι ειναι που καιγονται ολοι. Γι΄αυτους τους ψηφους λοιπον εγινε αυτη η κυβερνηση με ολους αυτους που δεν μπορουσαν στις εκλογες του Μαιου να κανουν τιποτα
      Δεν σας βαζει σε υποψια το νουμερο κι η συμφωνια;
      Μηπως ειναι ενα υπονοουμενο για το τι θα κανει αυτη η κυβερνηση μεχρι να πεσει τον Σεπτεμβρη;
      ΕΠΙΔΕΞΙΕ ΔΕΞΙΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ;

  2. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 19/06/2012 13:08:54

    είναι τεράστιο το ρίσκο από αυτό που προτείνεις ... (και για αυτό αποκλείεται να συμβεί)

    αν ο Τσίπρας υποχωρήσει , ο Σαμαράς θα κυβερνήσει ανενόχλητος και θα είναι απόλυτος κυρίαρχος

    αν όμως ΔΕΝ υποχωρήσει τότε ο Τσίπρας θα φλερτάρει σε κανα 6μηνο με 50%

    εμένα που θέλω να κυβερνήσει ο Τσίπρας με συμφέρει η ιδεά σου , αφού είτε που θα αποδείξει ότι ο Σύριζα είναι "απάτη" είτε που θα τον μετατρέψει "εν μία νυκτί" σε κόμμα εξουσίας

    η ΝΔ όμως κινδυνεύει να ηρωωποιήσει τον Τσίπρα ... με αποτέλεσμα να χάσει όλο το μομέντουμ της εκλογης ... κατ εμέ αυτό που προτείνεις είναι ΔΩΡΟ στο Σύριζα

  3. kotstak avatar
    kotstak 19/06/2012 13:13:08

    Ο Σαμαράς έχει μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να αποδείξει ότι είναι διαφορετικός.
    Πρέπει άμεσα να κάνει “επίθεση” στα προβλήματα.
    “Επικήρυξη” των προβλημάτων και επίλυσή τους με συνοπτικές διαδικασίες.
    ΜΟΝΟΝ αυτό θα αποδείξει ότι δεν είναι σαν τους άλλους.

    Οι τακτικισμοί μπορεί προσωρινά να δίνουν κάποιους πόντους, αλλά η μη λύση των προβλημάτων ισοδυναμεί με καταστροφή.

    • με συνείδηση avatar
      με συνείδηση @ kotstak 19/06/2012 19:44:56

      Και πως ακριβως θα αποδειξει οτι ειναι διαφορετικος??? Βαζοντας στα υπουργεια τους Χρυσοχοϊδη και Βενιζελο και Λοβερδο και ολοι την παρεα που ο κοσμος παραμερισε????
      Δεν πρεπει κανεις ΠΑΣΟΚ να λαβει υπουργειο.
      Αν δεν εχει το σθενος ο Σαμαρας να τα ξεκαθαρισει αυτα απο τωρα ... ζητω που καηκαμε... αν δεν εχει το σθενος να επιβληθει εντος Ελλαδος, πως θα μπορεσει να επιβληθει εκτος?????
      O Τσίπρας πρεπει να μεινει αντιπολιτευση... τι θα πει να υπογραψει κι αυτος...
      Πρεπει ολοι να μεινουν πιστοι στις προεκλογικες τους θεσεις...
      Αυτο θεωρω προσωπικα οτι ειναι καθαρη θεση...
      ζαλιστηκαμε απο τις πολλες κωλοτουμπες..

  4. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 19/06/2012 13:14:37

    Καλύτερο θα ήταν τα κεντρικά άρθρα του antinews να εμφορούνται από λιγότερο κομματικό (ή σαμαρικό) πατριωτισμό. Υπάρχουν και..απλοί άνθρωποι εδώ μέσα, που έρχονται αναζητώντας ενημέρωση-σοβαρό σχολιασμό και όχι για αναπαραγωγή του παραταξιακού Τύπου της ΝΔ, οπότε μην ξεχνάτε ότι απευθύνεστε και σε αυτούς. Εγώ τουλάχιστον έτσι διαβάζω το antinews και από αυτήν τη σκοπιά καταθέτω και τις απόψεις μου. Ευχαριστώ.

    • tsapari avatar
      tsapari @ Διαφωνών 19/06/2012 15:08:12

      Θεωρητικά η παρέμβαση σου είναι λογική αλλά δεν θα έπρεπε να μας πεις την άποψή σου ούτως ώστε να μπορούμε και εμείς να σου παραθέσουμε τα στοιχεία μας ? Το παιχνίδι που παίζεται αυτή τη στιγμή από τα κόμματα της συμπολίτευσης με το φόβο των ανεύθυνων υποθέσεων του ΣΥΡΙΖΑ νομίζω ότι είναι προσχηματικό και θα πιεσθούν αφάνταστα από την Διεθνή κοινότητα!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Διαφωνών 19/06/2012 15:25:01

      Προς "Διαφωνών": Υποδείξεις δημοσιογραφίας στον ΣΥΡΙΖΑ αγαπητέ. Το antinews έγραφε και θα γράφει πάντα την γνώμη του - και ο καθένας μπορεί να τοποθετηθεί σε αυτήν αν εχει επιχειρήματα και όχι κόκκινη λάσπη να πετάξει

  5. Παντελης Κρ. avatar
    Παντελης Κρ. 19/06/2012 13:15:52

    Το θεμα αυτη τη στιγμη δεν ειναι τι θα κανει η αντιπολιτευση αλλα τι κυβερνηση θα εχουμε. Θα εχουμε μια κυβερνηση των καλυτερων και ποιο αξιων ή μια κυβερνηση πολιτικων συσχετισμων με λοβερδαιους και χρυσοχοιδιδες.

  6. andreas avatar
    andreas 19/06/2012 13:16:36

    ΤΙ ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ Η ΝΔ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ Η ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ -ΛΟΥΘΗΡΙΑΝΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΟΤ ΕΙΠΕ ΨΕΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ!!!!!!!!!ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΧΕΡΙΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ

  7. Nikitas avatar
    Nikitas 19/06/2012 13:18:01

    Σιγά μην παρακαλέσουμε τον Τσίπρα. Ο κόσμος ψήφισε και πολύ σύντομα θα έχουμε κυβέρνηση, με τη ΝΔ στην εξουσία και τον Σύριζα στην αντιπολίτευση. Έτσι λειτουργούν οι δημοκρατίες, δε συμφωνούν ποτέ όλοι αλλά η πλειοψηφία αποφασίζει.

  8. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/06/2012 13:18:27

    Να μπει επικεφαλής δεν μπαίνει. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να ζητήσει ο Σαμαράς από τον Τσίπρα ή να αποσπάσει δήλωσή του που να λέει ότι στηρίζουμε την επαναδιαπραγμάτευση με στόχο την απάλυνση των δυσμενών όρων του μνημονίου. Έτσι θα τον κάνει συμμέτοχο της εθνικής προσπάθειας. Με το ζόρι δεν μπορείς να τον βάλεις να γίνει συνυπεύθυνος με την ίδια ακριβώς ευθύνη που θα έχει η κυβέρνηση. Καλό θα ήταν αλλά δεν μπορείς. Τί να κάνουμε; Έτσι είναι η κοινοβουλευτική δημοκρατία και ας αφήσουμε τους ευσεβείς πόθους.

    Το άλλο που λες με 180 βουλευτές. Εδώ είναι το θέμα τι θα πετύχουμε κατά την επαναδιαπραγμάτευση. Αν για παράδειγμα πετύχουμε την επιμήκυνση της δημοσιονομικής προσαρμογής κατά 2 χρόνια, πράγμα που σημαίνει εξοικονόμηση περί τα 7 χ2 = 14 δις ευρώ μέτρων, τότε μπορεί ο Σαμαράς να εκφράσει "την επιθυμία του" να ψηφιστεί το τροποποιημένο πρόγραμμα από 180 βουλευτές και ας μην τους πάρει στο τέλος τέλος. Ποιός θα είναι ο χαμένος νομίζετε; Ο Σαμαράς; Μα , αφού κέρδισε τις εκλογές λέγοντας την ΑΛΗΘΕΙΑ! Ποιός θα γυρίσει σοβαρά να τον αμφισβητήσει; Είπε επαναδιαπραγμάτευση και αυτό θα κάνει. Δεν είπε ακύρωση του μνημονίου με μονομερή ενέργεια ώστε να τον επιτιμήσει κανείς επειδή δεν θα τηρήσει το λόγο του! Να ξέρουμε τί λέμε.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/06/2012 18:11:18

      ή έστω να αποσπάσει δήλωσή του που να λέει ότι δεν θα αντιδράσουμε ως ΣΥΡΙΖΑ αν η επαναδιαπραγμάτευση απάλυνει κάποιους από τους δυσμενείς όρους του μνημονίου.


      Αυτό ήδη το έχουν πει κάποια στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ στα κανάλια, μπορεί να ζητηθεί να ειπωθεί και από τον Τσίπρα

  9. 0030salvador avatar
    0030salvador 19/06/2012 13:20:51

    Για να είμαστε σοβαροί,περιμένει κανείς απο κόμμα με δυσαρεστημένους πασόκους,θυμωμένους δημοσίους υπαλλήλους,αιθεροβάμονες αριστερούς και αριστερίζοντες καμια δεκαριά συνιστώσες πέντε έξι συνισταμένες και τριανταριά ανύσματα να υποβάλλει προτάσεις για νομοσχέδια και διαπραγματεύσεις;47 χρονών έγινα και πάντα μίλαγαν για αριστερή κατεύθυνση πολιτικής αλλά για τον προορισμό ποτέ,αφήστε τους ήσυχους,τους αρέσει μόνο το ταξίδι!

  10. kiwi avatar
    kiwi 19/06/2012 13:32:33

    Δηλαδή, σε απλά ελληνικά, ζητάς από τον τσίπρα να επαναλάβει την οιονεί αυτοκτονική κίνηση που έκανε ο Σαμαράς το Νοέμβριο, όταν στήριξε Παπαδήμο, αντί να ζητήσει εκλογές.

    Δεν τον κόβω να τσιμπάει (άσχετα αν μας αρέσει ή όχι ...)

    Άσε που όσα γράφεις μου θυμίζουν (κι ας με παρεξηγήσεις, δεν πειράζει) τα όσα έλεγε κάποιος(α) προ καιρού, για τον αντιμνημονιακό σαμαρά της πρώτης περιόδου

    "«Η ΝΔ θα μπει στο κάδρο και θα τη βάλουμε εμείς. .... Η ΝΔ θα υπογράψει τη σύμβαση. Όλα όσα δεν αποδεχόταν μην υπογράφοντας το Μνημόνιο, υπογράφοντας τη σύμβαση θα δείξει ότι κατανοεί ότι δεν γινόταν αλλιώς»"

    http://www.antinews.gr/2012/01/15/143148/
    αν δεν θυμάσαι ...

    Μήπως πρέπει να κατανοήσουμε πως έχουμε την ευκαιρία να παλέψουμε για να σωθεί η ΕΛλάδα, χωρίς να γίνουμε ΠαΣοΚ, τόσο σε αυτά που έλεγε επί δύο χρόνια όσο και στο πώς κατέληξε;

    Το ερώτημα είναι ένα: μπορεί η ΝΔ να προσφέρει κάτι στην κοινωνία που διαλύεται, έχοντας μπροστά της το (σε τυμπανιαία κατάσταση) πτώμα της μεταπολίτευσης και τις τελευταίες ορδές των θλιβερών παπαγάλων του συστήματος;

    Αν ναι, έχει καλως, να προχωρήσουμε. Αν όχι, να καταθέσουμε την εντολή και να πάμε σπίτι μας. Όχι να ασχολούμαστε αν θα γίνει συνένοχος ο τσίπρας ή θα περιμένει να καρπωθεί τη φθορά της κυβέρνησης. τελεία και παύλα.

  11. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 19/06/2012 13:36:55

    Λίγη σοβαρότητα τέτοιες στιγμές?

    Τι θέλετε, να τον κάνετε ...λαικό ήρωα?

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Ανδρέας 19/06/2012 13:51:42

      Εσύ δηλαδή πιστεύεις ο,τι υπάρχει πιθανότητα να ..δεχτεί;
      Εδω ακόμα δεν έχουν συνέλθει που τα exit polls τους έδειχναν πρώτο κόμμα..

  12. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/06/2012 13:36:57

    Οπως επισημαίνει ο "Αδέξιος" η υποκρισία έχει περισσέψει με όλη αυτή την φιλολογία πρί του θεσμικού ρόλου της αντιπολίτευσης, ο οποίος όλως περιέργως είχε ξεχαστεί επι 2,5 περίπου χρόνια. Θα συμφωνήσω ακόμα ότι υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα η ΝΔ να αφεθεί σύντομα -ίσως και πολύ σύντομα - μόνη της.
    Από κει και περα όμως
    1) Δεν βλέπω πως θα μπορούσε να υποχρεωθεί ο Τσίπρας να συνυπογράψει το τροποποιημένο μνημόνιο (όχι πάντως από τον Σαμαρά)
    2) Το τι ψηφίζεται με 180 ψήφους και τι με 150 καθορίζεται από το Σύνταγμα και δεν είναι θέμα επιλογής του κάθε πρωθυπουργού ή πολιτικού αρχηγου.

  13. Spirit avatar
    Spirit 19/06/2012 13:41:50

    Ναι καλά περιμένετε να υπογράψει, εδώ μόλις ξεκαθάρισαν την Κυριακή ποιος θα είναι πρώτος, έσπευσε σε dt να τοποθετηθεί στην ασφάλεια της αντιπολίτευσης.

    Αυτός την δουλειά του κάνει να μαζεύει ψήφους, τα βόδια που θα λένε μετά ότι πάλι εξαπατήθηκαν μετά το λεφτά υπάρχουν είναι το θέμα.

  14. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/06/2012 13:42:40

    180 καὶ ξερὸ ψωμὶ

  15. man8os avatar
    man8os 19/06/2012 13:46:36

    Μην περιμενουμε παραλογα πραγματα, καλο ειναι ο Τσιπρας να καταλαβει οτι πρεπει να μην υποκινησει τον λαο να κατεβει στους δρομους, να ψηφισει οποιο νομοσχεδιο θεωρει σωστο και αυτο ειναι ολο.

    • avanti avatar
      avanti @ man8os 19/06/2012 13:55:45

      Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να σταματήσουμε να ρίχνουμε νερό στον μύλο του σύριζα, οι εκλογές τελειώσαν και θα πρέπει η χώρα να κυβερνηθεί. Εξάλλου να μην ξεχνάμε ότι το σημαντικότερο είναι να υπάρξουν επενδύσεις στην χώρα αλλά και αποδοτικές αποκρατικοποιήσεις, αυτά θα είναι τα συν της ΝΔ. Μόνο έτσι θα απαλυνθούν οι δυσμενείς όροι του μνημονίου.
      Οσο για τον σύριζα πιστεύω ότι θα τον αναλάβει το ΚΚΕ για να επανακτήσει τις χαμένους ψήφους κάνοντας καθημερινή επαναστατική γυμναστική αλλά και η χρυσή αυγή αφού θα του επιτίθεται τουλάχιστον στα θέματα της λαθρομετανάστευσης.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ man8os 19/06/2012 14:02:22

      Ἡ κυβέρνηση ποὺ θὰ σχηματιστεῖ ἐξελέγη ΠΡΟΧΘΕΣ (!). Ἅν κάποιοι ἐπιχειρήσουν «ἀνατροπή», ἡ δουλειὰ τῆς ἀστυνομίας εἶναι νὰ ὑπερασπίζει τὴν λαϊκὴ κυριαρχία, ποὺ βγαίνει ἀπὸ τὴν κάλπη καὶ ὄχι ἀπὸ τὶς συζητήσεις στοὺς καφενέδες (καὶ ὄχι νὰ κάνει ὐπερβατικὸ διαλογισμὸ ὅπως τὴν δίδαξε ὁ Πάκης). Ἢ ὑπάρχει κράτος ἢ δὲν ὑπάρχει.

      • Βασίλης Γκιώνης avatar
        Βασίλης Γκιώνης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/06/2012 14:58:58

        Σωστότατος ο Αστυάνακτας!

        Καιρός να σταματήσει το κράτος, η πολιτεία και δέκα εκατομμύρια λαός, να είναι όμηροι των "μπράβων" του ΠΑΜΕ και των κουκουλοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ...
        Ή υπάρχει κράτος ή δεν υπάρχει...

        Το κακό είναι οτι μέχρι τώρα μιλούσαμε για οργανωμένες μειοψηφίες χουλιγκάνων.
        Τώρα πλέον η (ακρο)αριστερά μετρά άνω του 40% του εκλογικού σώματος...

      • tsapari avatar
        tsapari @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/06/2012 15:13:09

        Φίλε λες το αυτονόητο αλλά πότε τα κόμματα της αριστεράς στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης υπηρέτησαν με σεβασμό την δημοκρατία??

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/06/2012 17:31:05

        Ακριβώς! Και η εντολή είναι νωπή για 4 χρόνια. Γιατί μερικοί-μερικοί ιδιοτελείς που είναι έτοιμοι να σταυρώσουν την ίδια τους την πατρίδα το ξεχνούν...

  16. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/06/2012 13:52:18

    Θα μπορούσε να ζητηθεί η υπογραφή/δέσμευσή του πως στηρίζει την παραμονή της χώρας στο Ευρώ εφόσον γίνει τροποποίηση του μνημονίου.

    Ως κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης που εν δυνάμει μπορεί να κυβερνήσει, με αυτήν την αιτιολογία δεν το ζήτησαν και από το Σαμαρά;
    Επειδή δεν ήθελαν να δώσουν άλλα χρήματα σε ένα τετραετές ή όσο είναι πρόγραμμα, αν ο επόμενος το φουντάρει;;
    Κι εδώ δεν ισχύει το ίδιο...;;;

  17. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 19/06/2012 14:00:32

    Είτε έτσι είτε αλλιώς, έρμαιο της (ακροα)αριστεράς αυτός ο τόπος εδώ και 38 χρόνια...

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/06/2012 14:09:59

    Αφήστε τους να λύσουν πρώτα τα δικά τους προβλήματα:
    Πασόκοι Ανδρεικής κοπής κάνουν φιλικό "ρεσάλτο" στο σκάφος τους.

  19. undercover gpr avatar
    undercover gpr 19/06/2012 14:12:20

    Η επιμήκυνση κατά 2 χρόνια είναι συμφωνημένη από τότε που δώσανε 100δις στην Ισπανία.Άλλα πράγματα πρέπει να αφορά η διαπραγμάτευση.

  20. akis avatar
    akis 19/06/2012 14:14:28

    Μην λετε τετοια πραγματα . Εχω την εντυπωση οτι καποιοι στην Παραταξη κανουν οτι ειναι δυνατον για να ειναι στο προσκηνιο ο Τσιπρας .
    1) ο τσιπρας δεν ειναι γατακι ξερω ...ξερω.... αλλα δεν ειναι τι να κανουμε τωρα , τον αντιπαλο πρεπει να τον υπολογιζεις και να μην τον υποτιμας ποτε
    2) την δηλωση αυτη την εχει κανει ! απλα δεν εχουμε ικανους να την μεταφρασουν ετσι ωστε να την ακουσει ΔΥΝΑΤΑ ο κοσμος
    Οποτε η καλυτερη τακτικη ειναι τα εργα . Κανεις κυβερνηση, κανεις ολα αυτα που εχεις πει προεκλογικα ΟΛΑ ομως και βγαινεις με αυτοδυναμια για 15 χρονια .
    Τωρα αν ειπες μεγαλες κουβεντες η αν παιξεις κομματικα παιχνιδια η Καταστροφη της παραταξης ειναι δεδομενη και θα κανει θορυβο !

  21. tiramola avatar
    tiramola 19/06/2012 14:21:27

    Α, τώρα θέλετε 180?

    Οδηγήσατε τη χώρα στην ακυβερνησία και δεν μπορείτε τώρα να φτιάξετε κυβέρνηση για να ακολουθήσετε τον ίδιο δρόμο που ο Παπανδρέου πρόβαλε σαν μονόδρομο...
    Αλλά τότε ο Αντώνης ήταν αντιμνημονιακός και ο Παπανδρέου Τσολάκογλου.
    Τι να πρωτοθυμιθεί κανείς από τα γραφόμενα εδώ μέσα με αποκορύφωμα τα συμπεράσματα ότι ο Σαμαράς ήταν ο πατριώτης που δεν υπέγραφε και ο παπανδρέου ο προδότης αλλά και τις προτροπές προς την ηγεσία της ΝΔ να μην δεχτεί να ψηφιστεί το μνημόνιο με 180...
    Θυμάμαι επίσης και τον ανένδοτο του Σαμαρά κατά του δημοψηφίσματος για την δεύτερη δανειακή σύμβαση.
    Και όλα αυτά μετά την εξαετή επανίδρυση του κράτους που στο τέλος δεν γνώριζε και πόσους υπαλλήλους πληρώνει...
    Θα τα πληρώσουμε πολύ ακριβά όλα αυτά και η ιστορία θα κατατάξει τον Σαμαρά αναλόγως...

    • Factorx avatar
      Factorx @ tiramola 19/06/2012 14:30:35

      Τιραμόλα το πάρτα όλα για το ΠΑΣΟΚ τέλειωσε. Πολύ σε λυπάμαι για την θεση που βρίσκεσαι, αλλά θα επιμείνω μέχρι τέλους να σας κάνει ο Σαμαράς αυτά που του κάνατε

      • tiramola avatar
        tiramola @ Factorx 19/06/2012 16:47:51

        Σε βάρος της χώρας και της μάνας μου που δεν έχει λεφτά να πληρώνει τα φάρμακα?

        Και μην ανησυχείς, είναι θέμα χρόνου να ζητήσουν και από τον Τσίπρα υπογραφή αφού με τα μέτρα που είναι υποχρεωμένη να πάρει η κυβέρνηση (αν ποτέ σχηματιστεί) το πολύ σε 6 μήνες θα έχει πέσει.

        Ο Παπανδρέου θυσιάστηκε αφού δεν υπολόγισε πολιτικό κόστος, το ίδιο θα κάνει και ο Βενιζέλος οδηγώντας το ΠΑΣΟΚ εκτός βουλής στις επόμενες εκλογές.

        Λοιπόν και για να τελειώνουμε.Ο σοφός λαός αποφάσισε να στείλει το ΠΑΣΟΚ από το 44 στο 12% και τον Τσίπρα στην αντιπολίτευση. Το ΠΑΣΟΚ έχει ευθύνη μόνο και μόνο επειδή διάλεξε από την αρχή να την αναλάβει και όλοι εσείς που βγάζατε τόσον καιρό την ουρά σας απέξω έχετε τώρα το θράσος να το εγκαλείται?
        Κυβερνήστε επιτέλους, εκλογές δεν θέλατε και τον Σαμαρά πρωθυπουργό?

        • Factorx avatar
          Factorx @ tiramola 19/06/2012 17:00:10

          Ο φίλος σου ο ΓΑΠ άφησε την μάνα σου χωρίς φάρμακα και ο Λοβέρδος - κι ας την πρόσεχες περισσότερο, να μην ψήφιζες ΠΑΣΟΚ

          κατά τα άλλα σου πάει πολύ το στυλάκι Μάρθα Βούρτση

          • tiramola avatar
            tiramola @ Factorx 19/06/2012 17:12:19

            Α μάλιστα, ο Λοβέρδος και ο ΓΑΠ φταίνε, ο Αβραμόπουλος που τίναξε το ΕΣΥ στον αέρα τα 5 χρόνια που ήταν υπουργός δεν φταίει.

            Πήρες ψήφο φόβου.Έχεις την πλειοψηφία στα γερόντια, πριν ξεκινήσεις είσαι ήδη παρελθόν...

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ tiramola 19/06/2012 17:25:46

            ενώ εσύ Τιραμόλα, είσαι το μέλλον!
            Αμετανόητο κομματόσκυλο.
            Λούφαζες όσο ο ΓΑΠ διέλυε τη χώρα και τώρα βγαίνεις να κάνεις κριτική...
            Αν θυμάσαι ο Σαμαράς από την πρώτη μέρα έβαζε πλάτη και φώναζε για μέτρα αλλά οι δικοί σου τα ήξεραν όλα..

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Αδέξιος Δεξιός 19/06/2012 17:59:27

            Καί τό ἂλλο,Ἀδέξιε,πρίν τό Σαμαρᾶ καί ὁ Καραμανλῆς φώναζε γιά τήν ἀνάγκη λήψης μέτρων,ἀλλά...λεφτά ὑπῆρχαν...

          • GO avatar
            GO @ tiramola 19/06/2012 22:02:07

            Για ψάξε λίγο το χρονικό διάστημα της Ξενογιαννακοπούλου στο Υπουργείο.
            Δες λίγο τα οικονομικά στοιχεία. Θα εκπλαγείς δυσάρεστα!

          • Boson avatar
            Boson @ Factorx 19/06/2012 19:20:41

            factor

            Καλά τα χώνεις στον Τιραμόλα αλλά αν η νέα κυβέρνηση ξεκινήσει με υπουργό υγείας το Στεφανάδη, όπως θρυλείται, κούνια που μας κούναγε.
            Επειδή τον ωθεί το Πανεπιστημιακό κατεστημένο με προεξάρχοντα τον αρχιπασόκο πρώην καθηγητή ουρολογίας Δημόπουλο και νυν Πρόεδρο της Εθνικής επιτροπής Δεοντολογίας του ΕΟΦ, δε σημαίνει ότι και κάνει.
            Ας ρωτήστε ένα οποιοδήποτε γιατρό για την καταλληλότητα του κυρίου καθηγητή.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ tiramola 19/06/2012 17:29:49

          Τώρα ειρήνη υμίν !
          Τώρα, Πράσινοι και Βένετοι θα τραβήξετε μαζί το κάρρο, μπάς και βγεί από τη χαράδρα.
          Εδώ και καιρό ισχυρίζομαι, ότι αυτό είναι το δίκαιο: Μαζί το ρίξατε, μαζί προσπαθήστε να επανορθώσετε.
          Αυτό ανέθεσαν οι πολίτες στις 17/6.
          Φοβάμαι μόνον, μήπως είναι ήδη αργά.

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ Ο Θείος 19/06/2012 17:34:39

            βλέπω οτι αφήνεις έξω τους ..ρόζ

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ tiramola 19/06/2012 18:08:13

          ῾Ο δικός δέν συνομιλοῦσε μέ στρός κάν τόν ᾿Ιούλιο τοῦ 09;;; Τό ΔΝΤ ἦταν προσυμφωνημένο μεταξύ ὑμῶν καί ἡμῶν, μέ πιάνεις Τιραμόλα;; Τό μνημόνιο καί ὅλα τά δεινά μας εἶναι παιδάκια τοῦ πασοκ! Τό πασοκ δέν ἦταν κόμμα, ἦταν τρόπος ζωῆς γιά σᾶς περισσὀτερο ὰπό 30 χρὀνια. Τό ἔζησε ἡ οἰκογένεια μου στήν Κρήτη--πράσινη διαφθορά καί διαπλοκή ἀπό ΕΛΤΑ μέχρι ΠΕΠΑΓΝΗ!!!!

          ῾Ο πατέρας τό "εἰσήγαγε" στήν ῾Ελλάδα καί ὁ υἱός τό διάλυσε! Καιρός ἦταν. . .

          PS. GAP will return to his roots, back to the USA!!

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Factorx 19/06/2012 17:09:55

        Και,φυσικά, θα επιμείνεις αδίκως....τα δύο-τρία
        επιχειρήματα που σου παραθέτει ο tiramola δεν
        ανασκευάζονται εύκολα.
        Παρόλα αυτά,συνυπάρχουμε....ελπίζω όχι όπως
        ο Σοφούλης με τον Τσαλδάρη.....είναι εξαιρετικά
        δύσκολο να συνεχίσετε τον αντι-πασοκισμό σας
        στο ίδιο τέμπο. Περπάτησε όσο περπάτησε, no more!

    • tsapari avatar
      tsapari @ tiramola 19/06/2012 16:42:00

      Αγαπητέ μόνο και μόνο που προδιαγράφεις το αρνητικό μέλλον της χώρα και κατ επέκταση του Σαμαρά δεν σε τιμά ως άνθρωπο που σκέπτεται λογικά και επιθυμεί την πρόοδο της πατρίδας σου. Αναφέρεσαι στα λάθη του παρελθόντος τα οποία όμως γίνανε υπό την πίεση του κόμματος που προφανώς υποστηρίζεις. Η προθέσεις του ΓΑΠ ήταν σχεδόν πασιφανείς πλέον και παράλληλα στόχευε στην απαξίωση και της ΝΔ μαζί με το κόμμα του. Τελικά ο Ελληνικός λαός απέδειξε ότι μεγαλύτερη εμπιστοσύνη έδειξε στη ΝΔ παρά στα αναχρονιστικά συμφέροντα του ΠΑΣΟΚ που μετακόμισαν στο ΣΥΡΙΖΑ. Οι ενέργειες που πρέπει να γίνουν προς την κατεύθυνση ανασυγκρότησης της χώρας σε ένα ευνομούμενο ευρωπαϊκό κράτος ήταν πάντα στις αρχές του κόμματος της ΝΔ αλλά ο λαϊκισμός που επικρατούσε τόσο στο εξωτερικό περιβάλλον όσο και ο φόβος καταβαράθρωσης της ΝΔ στις επόμενες εκλογές οδήγησαν τις ηγεσίες της σε αστοχίες και μη εκπλήρωση των προγραμμάτων της. Στα τρέχοντα όμως, πιστεύω ότι το έργο του Σαμαρά μπορεί να είναι δύσκολο αλλά ταυτόχρονα και ευκολότερο διότι από τα προγράμματα τόσο του αποδεκατισμένου ΠΑΣΟΚ όσο και της ΔΗΜΑΡ δεν παρατηρώ τουλάχιστον στην οικονομική πολιτική και στην οργάνωση του κράτους ουσιαστικές διάφορες. Προσέγγισαν και αυτοί τις αρχές της κοινωνικής ελεύθερης αγοράς όπως και τα περισσότερα κράτη της Ε.Ε. Λοιπόν εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι η ευκαιρία του Σαμαρά να Κάνει το κράτος ευρωπαϊκό με τη σύμφωνη φυσικά γνώμη και της συγκυβέρνησης.

  22. AK56 avatar
    AK56 19/06/2012 14:24:36

    Μάλλον ξεχνάτε ότι ο λαός έδωσε εντολή να κυβερνήσει ο Σαμαράς και ο Τσίπρας να είναι αντιπολίτευση. Είναι αδιανόητο να απαιτείς από κάποιον να συμμετέχει σε κυβέρνηση που σχηματίζεις με το δικό σου αποκλειστικά πρόγραμμα και να ξεχάσει το δικό του πρόγραμμα. Εγώ ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ για να εφαρμόσει το πρόγραμμά του και όχι για να συγκυβερνήσει με ένα πρόγραμμα ενάντια στις αρχές του

    • Factorx avatar
      Factorx @ AK56 19/06/2012 14:29:04

      Φυσικά και δεν ζητάμε (εμείς τουλαχιστον) συγκυβερνηση με τον τσίπρα. Την εθνική του συνευθύνη ζητάμε για την σωτηρία της Ελλάδος.

    • tsapari avatar
      tsapari @ AK56 19/06/2012 16:50:30

      Μόνο που ξεχνάς το ποιό σημαντικό πράγμα αυτή τη στιγμή, δεν πρόκειται απλά για τη διακυβέρνηση του τόπου αλλά η διακυβέρνηση του τόπου συνοδεύεται με ουσιαστική αλλαγή του πολιτεύματος. Το πολίτευμα της κρατικοδίαιτης διαφθοράς, των κρατικών παρεμβάσεων στις επενδύσεις, της ουσιαστικής παρέμβασης του κράτους στις αγορές και η επικυριαρχία των συντεχνιών επί του Λαού πρέπει να τελειώσουν. Όπως επίσης ότι το κράτος θα πρέπει να εξελιχθεί σε θεσμικό επιτηρητή και ελεγκτή των οικονομικών διεργασιών. Αυτά θα πρέπει να τα αποδεχτεί φίλε μου και η αντιπολίτευση!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ AK56 19/06/2012 16:56:04

      Μερικές φορές οι οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ επιχειρηματολογούν σαν να είμαστε σε "ημέρες ευημερίας" τύπου 2000 ή 2004.
      Είμαστε στο βάθος της κρίσης και τα προγράμματα των κομμάτων αλλάζουν αναγκαστικά σε χρόνο dt. Πόση σχέση έχει το σημερινό επικαιροποιημένο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ με το πρόγραμμά του του 2009; Ελάχιστη, για να είμαστε ειλικρινείς. Ευτυχώς.
      Και σε 1 χρόνο θα αλλάξει επίσης. Πάω στοίχημα. Π.χ. τι θέση θα έχει για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και τον (προσωρινό) δημόσιο έλεγχό τους. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα αναφέρεται σε απευθείας ανακεφαλαιοποίηση και απευθείας δημόσιο έλεγχο από Κοινοτικούς ή Ευρωζωνικούς θεσμούς (ΕSM ή ΕΚΤ) και όχι από το επιμέρους Ελληνικό Δημόσιο. Πράγμα που δεν λέει τώρα.
      Αυτό το αξίωμα, "κάθε κόμμα να εφαρμόσει το πρόγραμμά του" είναι κατάλληλο και σεβαστό για περιόδους ομαλότητας και σταθερότητας. Άν ταμπουρωνόμαστε πίσω του σε έκτακτες καταστάσεις, όπως η κρίση, γίνεται φετίχ και πρόσχημα αποφυγής της ευθύνης.

      • drider avatar
        drider @ Ο Θείος 19/06/2012 17:22:30

        Σημασία έχει η κατεύθυνση προς τις οποίες μετατοπίζονται οι πολιτικές θέσεις. Αν νομίζεις ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα μετακινηθεί σε αυτές τις θέσεις, προφανώς εικάζεις ότι και οι Ευρωπαίοι θα έχουν βρει ένα μπούσουλα (αλήθεια πόσα ανακεφαλαιοποιήσεις των ελληνικών τραπεζών θα ζήσουμε; - δεν θα έχει ολοκληρωθεί η τωρινή μέσα στον χρόνο;). Η σχετικά σύντομη προϊστορία (2 τελευταία χρόνια) δείχνει όμως το ακριβώς αντίθετο...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ drider 19/06/2012 17:47:21

          Ή τωρινή ανακεφαλαιοποίηση εγγράφεται στο εθνικό Δημόσιο χρέος. Το προσαυξάνει κατά 15 - 18 %. Είναι τοξική. Το θέλουμε αυτό;
          Δεν είναι αντικείμενο αναδιαπραγμάτευσης;
          Ποιά η θέση του ΣΥΡΙΖΑ; Έχει;
          Δεν έχει. Κακά τα ψέματα.
          Ταμπουρώνονται πίσω από ένα οικονομικό πρόγραμμα που είναι γεμάτο "μαύρες τρύπες" σε τέτοια βασικά θέματα. Προγραμματική παιδική χαρά. Ένα κόμμα με τόσους καλούς οικονομολόγους !

  23. Dimitris avatar
    Dimitris 19/06/2012 14:32:17

    Για μισό λεπτό ρε παλικάρια , γιατί τα θέλουμε μονά-ζυγά μονόζυγα δικά μας . Εμείς ψηφίσαμε και κερδίσαμε τις εκλογές για να κάνουμε κυβέρνηση όχι με τον Τσίπρα . Με το ΠΑ.ΣΟ.Κ (κακώς για μένα) και όποιον άλλον προκύψει . Τώρα τι θέλουμε δηλαδή ? Τα προβλήματα υποτίθεται τα ξέραμε και το πόσο καθάρματα είναι οι ξένοι επίσης . Επαναδιαπραγμάτευση με τον Τσίπρα δίπλα , δεν δέχονται οι Ευρωπαίοι και αν κάνουν το λάθος να του ζητήσουν συνυπογραφή θα τον κάνουν ήρωα , αφού εκ του ασφαλούς θα πει όχι . Προσέξτε , αν πάει η χώρα σε τρίτες εκλογές , εμείς θα το φορτωθούμε και ας τραγουδάμε ότι θέλουμε . Παιχνίδι κάνουν πλέον οι Αμερικανοί και αυτοί διαλέξαν εκπρόσωπο , τον Τσίπρα .

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/06/2012 14:35:45

    Γνώμη μου είναι ότι η στείρα άρνηση και η φθορά που επιφυλάσσει στην κυβέρνηση ο Τσίπρας θα του γυρίσουν μπούμερανγκ.
    Αφήστες τον να αλωνίσει, και πάμε ξανά σε εκλογές το φθινόπωρο. Ο κόσμος θάχει πια καταλάβει τι παίζει και θα ψηφίσει 50% Σαμαρά.
    Άιντε με τους νάνους πια...

    • χρηστος avatar
      χρηστος @ Strange Attractor 19/06/2012 15:29:10

      ναι ναι. αυτο ακριβως να κανετε και μη σας νοιαζει...

    • Ακις avatar
      Ακις @ Strange Attractor 19/06/2012 20:25:27

      Υποτιμας τον ΣΥΡΙΖΑ και αυτο μπορει να γυρισει μπουμερανγκ σε σενα. Ο κοσμος θα κοιτα να δει πως παιζει ο συριζας αλλα ΚΥΡΙΩΣ πως παιζει η κυβερνηση, γιατι αυτη καλειται να δωσει απαντησεις στα προβληματα που υπαρχουν. Εαν παιξει πολυ καλη μπαλα η ΝΔ μπορει να παρει και 50% στις επομενες, αν οχι ομως το 50% θα παει στο επομενο κομμα...

  25. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 19/06/2012 14:39:09

    Δεν είπε κανένας για εκλογές, αλλά δεν μπορείς να αφήνεις κάποιον να αλωνίζει πίσω από την άνεση της αντιπολίτευσης οταν μάλιστα κορόϊδευε το λαό οτι έχει πρόταση εξουσίας.

  26. George avatar
    George 19/06/2012 14:51:05

    Με αυτό το πλευρό να κοιμάστε. Αυτές είναι εξυπνάδες του Μπένυ.

    Εφ΄όσον πιστεύει ο Σαμαράς ότι μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση, μόνος του θα καρπωθεί τα οφέλη όπως και μόνος του θα υποστεί την φθορά.

    Ο λαός μίλησε και είπε Σαμαράς. Ιδού η Ρόδος ιδού και το ....

    • ΜΔ avatar
      ΜΔ @ George 19/06/2012 16:51:38

      Έτσι ακριβώς!! "Πασοκιά" 1000%. Επιτέλους ας προσπαθήσει ο ΑΣ να κάνει κάτι καλό, κάτι διαφορετικό από τους προηγούμενους και αυτόματα θα απομονωθούν οι δημαγωγοί.

  27. Κβάντα avatar
    Κβάντα 19/06/2012 14:54:55

    "Καιρός να σοβαρευτούνε όλοι". Αυτό λέω και γω.
    Αρχίζω και πιστεύω ότι δεν έχετε καταλάβει σε τι κατάσταση βρίσκεται ο τόπος.
    Ο ΑΣ μιλάει για εθνική ενότητα, δυστυχώς όμως οι περισσότεροι το μόνο που κάνετε είναι δύο μέρες μετά τις εκλογές να προσπαθείτε με "κείμενα" να δυναμιτίσετε τον κόσμο και την κατάσταση.

  28. EROR avatar
    EROR 19/06/2012 14:56:45

    συμφωνώ με george

  29. akis avatar
    akis 19/06/2012 15:37:19

    συνευθυνη το καινουργιο hit του καλοκαιριου ...Pleaaaassseeee .
    Για φανταστειτε να εχει ζητησει το ιδιο και ο Σπαρτιατης Λεωνιδας . Συνευθυνη !!

    • Factorx avatar
      Factorx @ akis 19/06/2012 15:42:26

      Θα σας συνιστούσα να κρατήσετε τις εξυπνάδες για τις μεγάλες ζέστες που θα υποφέρετε περισσότερο

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ akis 19/06/2012 15:46:08

      akis,
      Γειάσου Ακη!
      Ο ....Κορυδαλλός καλά;

  30. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/06/2012 15:40:48

    Την υπογραφή του Αλέξη ενδέχεται να τη ζητήσουν άλλοι. Εκεί τότε θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. Έξω απ' το χορό μια χαρά είναι. Όπως και νάχει, τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα. Ο καθένας κοιτάζει το μαγαζάκι του για μια ακόμα φορά. Και όσοι πιστεύον ότι δεν υφίσταται ακόμα κίνδυνος επειδή θα σχηματιστεί μια κυβέρνηση, πλανώνται πλάνην οικτράν.


    ΥΓ. Οι επικοινωνιακοί σύμβουλοι του προέδρου καλό είναι να πάνε σε πολύμηνες διακοπές. Όπως τον συμβούλευσαν ότι ο Καμμένος δεν αποτελεί κίνδυνο, όπως τον άφησαν επικοινωνιακά ακάλυπτο μετά το Νοέμβριο, έτσι και τώρα ενώ θα μπορούσαν να αποδομήσουν πολύ εύκολα τους γιαλαντζί επαναστάτες περί άλλων τυρβάζουν.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/06/2012 15:43:43

      +100000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΥΓ. Οι επικοινωνιακοί σύμβουλοι του προέδρου καλό είναι να πάνε σε πολύμηνες διακοπές. Όπως τον συμβούλευσαν ότι ο Καμμένος δεν αποτελεί κίνδυνο, όπως τον άφησαν επικοινωνιακά ακάλυπτο μετά το Νοέμβριο, έτσι και τώρα ενώ θα μπορούσαν να αποδομήσουν πολύ εύκολα τους γιαλαντζί επαναστάτες περί άλλων τυρβάζουν.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/06/2012 16:14:50

      Όποιος και να ζητήσει την υπογραφή του Τσίπρα, ο πρώτος που θα πρέπει να αρνηθεί, θα πρέπει να είναι ο Σαμαράς.
      Να επιστρέψει το αίτημα ως απαράδεκτο.
      Είναι η μεγάλη ευκαιρία του Σαμαρά να δείξει ποιός είναι ο ρόλος του πρωθυπουργού που προστατεύει την χώρα του και ποιοί είναι οι τυχάρπαστοι.
      Η σοβαρότητα και η συνέπεια που θα δείξει, θα εκτιμηθεί από τον λαό.
      Οι λαικίστικοι τακτικισμοί δεν έχουν θέση δίπλα στο όνομα Σαμαράς.
      Τέλος η πλάκα.

    • George avatar
      George @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/06/2012 19:46:59

      Δεν θα την λάβουν αγαπητέ.

      Ακριβώς επειδή η στόχευση του συγκεκριμένου χώρου είναι ξεκάθαρη. Και οι όποιες εξαρτήσεις του εκτός Ευρώπης σε αντίθεση με άλλους

  31. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 19/06/2012 15:49:44

    Παιδιά βρείτε καμιά δουλειά στο Γιάννη Λούλη γιατί έτσι και καταπιεί λίγο από το δηλητήριο που χύνει κάθε μέρα, θα πάθει κάτι...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αδέξιος Δεξιός 19/06/2012 16:36:52

      Πέρα από διάφορους "εν θερμώ" ισχυρισμούς και εμπαθείς χαρακτηρισμούς, ο Γιάννης Λούλης κατά την γνώμη μου έχει δίκιο σε ένα πράγμα:
      Οι ιδεολογικά αμιγώς "δεξιοί" και αμιγώς "αριστεροί" ψηφοφόροι, αθροιστικά δεν φθάνουν ούτε το 30 % του εκλογικού σώματος. Η μεγάλη μάζα των ψηφοφόρων δεν ψηφίζει με σταθερά ιδεολογικά κριτήρια. Τα κριτήρια είναι άλλα: Παραμονή ή όχι στο Ευρώ, τρόπος αντιμετώπισηα της κρίσης ("Μνημόνιο-Αντιμνημόνιο"), ή και ακόμη πιό "πραγματιστικά".
      Γι αυτό και πάμπολλοι ψηφοφόροι που αυτοπροσδιορίζονται ως "κεντρώοι", "κεντροδεξιοί", "κεντροαριστεροί" ή εκτός του άξονα "δεξιά-αριστερά", ψηφίζουν κόμματα στο δεξιό ή αριστερό άκρο του άξονα.

  32. AKOMATISTOS avatar
    AKOMATISTOS 19/06/2012 16:02:45

    Ο λαος επελεξε να είναι αξιωματικη αντιπολιτευση ο ΣΥΡΙΖΑ οχι ο Αλέξης!!!!!!!!!!!!!!!!! Σ'αυτη την χώρα έχουμε (ακομα τουλαχιστον) θεσμους που πρέπει να λειτουργήσουν για χάρη της δημοκρατίας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Danton avatar
      Danton @ AKOMATISTOS 19/06/2012 17:04:39

      Τα τοσα πολλα θαυμαστικα τι ακριβως σημαινουν ; Οτι κραυγαζεις ή οτι αυθαυμαζεσαι ; Και τι εννοεις με το "ο λαος επελεξε να ειναι αξιωματικη αντιπολιτευση ο ΣΥΡΙΖΑ και οχι ο Αλεξης" ; Επικοινωνεις με το μυαλο σου ; Θα μπορουσες να πεις οτι "ο λαος επελεξε ως κυβερνηση την ΝΔ αλλα οχι τον Σαμαρα" ;

  33. theo1611 avatar
    theo1611 19/06/2012 16:03:38

    Ο Τσίπρας με ένα μόνο τρόπο θα έμπαινε στο κάδρο της ουσιαστικής συνεργασίας και συνευθύνης:
    Αν με αφορμή το αποτέλεσμα της 6ης Μαϊου οι αυτοδύναμοι δικομματικοί κυβερνήτες και συγκυβερνήτες είχαν τη διορατικότητα να προτείνουν την ψήφιση της απλής (απλούστερης) αναλογικής, πάγια θέση της αριστεράς, από την Βουλή με 200 Βουλευτές ώστε να μπορεί να εφαρμοστεί άμεσα στις εκλογές της 17ης Ιουνίου.
    Κανένας όμως δεν ήθελε τη δύναμη της συνεργασίας (που κάποτε πρέπει να ξεκινήσει και να πετύχει) και όλοι προτίμησαν το σπορ της πόλωσης και της διχόνοιας.

    Θα μου πείτε, ακόμα και τώρα οι τρεις κυβερνητικοί εταίροι προσπαθούν να μας αποδείξουν ότι οι Έλληνες είναι αδύνατο να συνεργαστούν αποφασιστικά και αποτελεσματικά, ακόμα και όταν συμφωνούν!!!

    Και ανεχόμαστε τους ανεκδιήγητους Βενιζέλο και Λοβέρδο να σκούζουν σα μωρά παιδιά για να υποχρεωθούν και αυτοί που δεν γουστάρουν να παίξουν μαζί τους να το κάνουν!!!

    Εν πάσει περιπτώσει η ευθύνη σχηματισμού κυβέρνησης είναι του Σαμαρά και αυτός θα επιλέξει τελικά τα πρόσωπα της κυβερνητικής συνεργασίας!!! Για να μην ξεχνιόμαστε, αν θέλουμε από αύριο να σηκώσουμε τα μανίκια!!!

  34. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/06/2012 16:19:40

    Μια διαφορετική θέα στο εκλογικό αποτέλεσμα, από την εφημερίδα «Ντέλο» της Λιουμπλιάνας - Σλοβενία:
    «Με τις εκλογές δεν υπήρξε κάποια δραματική ανατροπή, καθώς η νίκη γιορτάστηκε από κόμματα που στηρίχθηκαν από αυτούς που χορήγησαν τα δάνεια".
    .........
    «Οι συνθήκες στην Ελλάδα παραμένουν αμετάβλητες:
    Η οικονομία παραμένει σε καταστροφή, τα κοινωνικά συστήματα δεν λειτουργούν, η ευνοιοκρατία παραμένει στη θέση της και το σφίξιμο της ζώνης βαθαίνει την ύφεση. Και η Ευρώπη είναι ευτυχισμένη για τη νίκη των βασικών υπαίτιων για την κατάσταση, που κατέστησαν τη χώρα πλήρως εξαρτώμενη από τη βοήθεια από το εξωτερικό».
    ...........
    «Με δεδομένη την κατάσταση είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς κάτι άλλο εκτός από αγωνία», σημειώνεται στο δημοσίευμα, στο οποίο προστίθεται ότι «η νέα κυβέρνηση θα έχει επίσης δυσκολία να εφαρμόσει αυστηρή λιτότητα και μεταρρυθμίσεις».
    .........
    «Φαίνεται πως η απόφαση να μείνει η Ελλάδα στην ευρωζώνη υπό οποιοδήποτε κόστος έχει ήδη ληφθεί. Κάθε άλλο σενάριο θα ήταν πιο δαπανηρό και πιό επικίνδυνο.
    Ένα πράγμα είναι σαφές: Η ΕΕ δεν μπορεί πλέον να μάχεται κατά της κρίσης, όπως έκανε μέχρι τώρα. Η σχετικά μικρή Ελλάδα δεν μπορεί να είναι η ολέθρια για τη νομισματική ένωση, αλλά ο συνδυασμός διάφορων άλλων χωρών».
    (από το nooz.gr)

  35. nikolas avatar
    nikolas 19/06/2012 16:31:11

    Πόσο ποιό απλά μπορεί να το πεί ο Τσίπρας και ο Καμμένος; Ζητάνε κατάργηση όχι επαναδιαπραγμάτευση. Όλα τα άλλα είναι για να λέμε να σχολιάζουμε να αναλύουμε. Γιατί δε πάμε παρακάτω και να συζητήσουμε ουσιαστικά και ρεαλιστικά τι μπορούμε να επαναδιαπραγματευτούμε; Μην καταντάμε κουραστικοί.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ nikolas 19/06/2012 16:44:36

      Δεν είναι τόσο απλό. Αυτό είναι παιχνίδι με τις λέξεις. Το πρόβλημα της Ευρωπαικής κρίσης είναι πολύπλοκο. Αυτό το άσπρο-μαύρο "κατάργηση-επαναδιαπραγμάτευση" δεν λέει τίποτε.
      Στην καλύτερη περίπτωση γίνεται ένας φορμαλιστικός λόγος περί του "πώς".
      Ενώ τα ουσιαστικά προβλήματα είναι το "τί" να "καταργηθεί" (ή "επαναδιαπραγματευθεί");
      "Πότε" (το κατάλληλο timing, στο οποίο επιμένω από καιρό);
      "Με ποιούς" ως συμμαχητές θα γίνει "κατάργηση" (ή "επαναδιαπραγμάτευση");
      Οι απλοικές απαντήσεις δεν κάνουν για σύνθετα προβλήματα.

      • Σταράτα avatar
        Σταράτα @ Ο Θείος 19/06/2012 16:58:57

        Τί νά υπογράψουν ?ποιός?γιατί?.ωραία ασχολία βρήκαμε.στόν δρόμο πού χάραξε ο γαπ καί απειλούσε λυτούς καί δεμένους γιά συνευθύνη.ήμαρτον νά καταντήσουμε καί εμείς έτσι

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Σταράτα 19/06/2012 17:40:41

          Είπα εγώ να υπογράψουν;
          Να δουλέψουν χρειάζεται. Υπογραφές και άφθονες αερολογίες, προφορικές ή γραπτές, είδαμε πολλές από πολλούς. Αποτέλεσμα μηδέν (ή μάλλον μείον).
          Να δουλέψουν. Όχι να μας δουλέψουν.
          Να σκεφτούν, να αξιολογήσουν, να βρούν συμμάχους στη λοιπή Ευρώπη και να χτίσουν μαζί τους τη συμμαχία.
          Ζητάμε δύσκολα από τους πολιτικούς εμείς οι πολίτες. Απ' ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς. Ζητάμε τον ιδρώτα και τα δάκρυά τους (όπως δίνουμε εμείς τα δικά μας).
          Τους θέλουμε και υπεύθυνους και συνυπεύθυνους όπου χρειάζεται. ΟΛΟΥΣ. Και άν χρειαστεί, για να μη καταντήσουν, άς παραιτούνται.
          Αρκετά με τις υπεκφυγές. Δεν υπάρχουν πιά "ημέρες κρασιού και λουλουδιών" για κανέναν. Όποιος θέλει να γλυτώσει από τη "βρώμικη δουλειά" θα κριθεί ανάλογα.

          • Σταράτα avatar
            Σταράτα @ Ο Θείος 19/06/2012 18:53:18

            Θείε είσαι πάντα ό άνθρωπός πού παραδέχομαι τα σχολιά του. γιατί βλέπω οτί καί ενημέρωση έχεις καί απτό λόγο.πές μου γιατί βλέπω αδιέξοδο ?γιατί ΄βλέπω τήν ευρώπη νά έχει χάσει τήν μπάλλα?γιατί βλέπω μπροστά μου μαυρίλα .δυστυχία πόνο καί αίμα?[δέν μιλάω μεταφυσικά].

  36. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 19/06/2012 16:52:45

    Μην τον έχετε για τόσο κοροϊδο τον Τσίπρα να υπογράψει επειδή το ζήτησε η Γκεστάπο.
    Θα έχουμε μανούρα με τις υπογραφές τις επόμενες μέρες.
    Και θα κάνουν ακόμα πιο μάγκα τον Τσίπρα οι ηλίθιοι οι Γερμανοί με τις εμμονές τους

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιώργος 33 19/06/2012 17:05:13

      Αγαπητέ Γιώργο, όσοι χρησιμοποιείτε την φρασεολογία και επιχειρηματολογία αυτή τον κάνατε μάγκα τον κ. Τσίπρα.
      Και τον κ. Καμμένο.
      Για να μη αναφέρω και τους ακατανόμαστους.

      • Spirit avatar
        Spirit @ Ο Θείος 19/06/2012 18:22:42

        Ετσι είναι, αλλά αναμενόμενο ήταν στην χώρα της μαγκιάς, κλανιάς.

  37. Anedaxtos avatar
    Anedaxtos 19/06/2012 17:33:31

    Πάντως, αν η Μέρκελ ΔΕΝ ζητήσει υπογραφή Τσίπρα (είναι αξιωματική αντιπολίτευση, μην το ξεχνάμε) κάτι βρωμάει με τον μικρό. Αυτό.

  38. Spirit avatar
    Spirit 19/06/2012 18:02:08

    Αυτό που πρέπει να να προσέξει είναι ποιοι θα μπουν στην κυβέρνηση και για να κάνει το μπαπ να πάρει τους πολικούς αρχηγούς που θα μετέχουν στην κυβέρνηση μαζί του στις Βρυξέλλες. Μόνο έτσι θα φανεί ότι ο Αλέξης κρύβεται πίσω από τις λέξεις.

  39. sabas avatar
    sabas 19/06/2012 18:13:20

    Aγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ,
    Η πρότασή σου είναι απόλυτα σωστή και θέτει τον καθένα προ τών ευθυνών του. Θα τολμήσει ο Σαμαράς να την κάνει, ακόμα κι αν τα "αφεντικά" απ' τη Γερμανία θελήσουν να τον εμποδίσουν, για να αποφύγουν νέους μπεελάδες με τον Τσίπρα?
    Οψώμεθα...

  40. firiki2010 avatar
    firiki2010 19/06/2012 18:37:07

    Φίλοι, νομίζω πως κάποιους τους έχει πιάσι μια μανία για "υπευθυνοποίηση" του ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αυτός που είναι.... με την (νοσηρή κατα τη γνώμη μου) νοοτροπία του, με τις (απόλυτα εσφαλμένες ) θέσεις του . Η στάση του και ως αξιωματική αντιπολίτευση θα κριθεί. Είναι σαφές ότι έχει ευκολη δουλειά , δεν υπάρχει κανένας λόγος να του την κάνουμε ευκολότερη, θέτοντας θέματα για 180 (γιατί τώρα; υπάρχει ή δεν υπάρχει Συνταγμα;) ή για υπογραφή επιστολών ή μνημονίων ( είναι ή δεν είναι μια σαχλαμάρα η απαίτηση επιστολών από τους αρχηγούς των κομμάτωαν;) Γιατί πολύ απλά θα ηρωοποιούμε τις αρνήσεις του στις οποιες αφου εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΟΧΕΥΣΗ δεν έχει κανένα λόγο να μην επιμείνει.

  41. Ο Γερος του Μωρηα avatar
    Ο Γερος του Μωρηα 19/06/2012 18:47:12

    "Σύντομα θα είσαι παρελθόν, έρχεται ο Τσίπρας" διαμηνύει ο Γ. Λούλης σε Σαμαρά

    http://www.theinsider.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=19728:qsyntoma-tha-eisai-parelthon-erxetai-o-tsiprasq-diaminyei-o-g-loylis-se-samara&catid=1:politics&Itemid=27

  42. Γιώργος Μητροσύλης avatar
    Γιώργος Μητροσύλης 19/06/2012 19:31:50

    Να μη ζητάμε από τον Σαμαρά να κάνει αυτά που έκανε ο ΓΑΠ, δηλαδή να ζητήσει από τον Τσίπρα να υπογράψει το αποτέλεσμα της επαναδιαπραγμάτευσης. Αν ο Σαμαράς νικήσει τα προβλήματα ή έστω πείσει ότι φέρνει προοπτική στη χώρα, θα νικήσει και θα ξανανικήσει και τον Τσίπρα και τη δημαγωγία του.

    Ενότητα, πίστη και επιμονή.

  43. Nik.Pan avatar
    Nik.Pan 19/06/2012 20:09:11

    Αντώνη, ζήτα από τον Αλέξη ψήφο ανοχής, προχώρα μόνος σου.
    Σου έχουμε εμπιστοσύνη, αλλά δεν ξέρω εάν πολεμάς τον ΣΥΡΙΖΑ ή αναστένεις το ΠΑΣΟΚ.
    Ο κόσμος τρομάζει στην ιδέα συγκυβέρνησης ΝΔ-ΠΑΣΟΚ (νεα μέτρα).
    Στην θέση του ΛΑΟΣ η ΔΗΜΑΡ, η μόνη διαφορά (θετική), είναι ότι δεν θα είναι Πρωθυπουργός ένας Τραπεζίτης.
    Υ.Γ.
    Εφόσον η ΔΗΜΑΡ (6%) θέτει 7 όρους
    το ΠΑΣΟΚ (13%) 8 όρους
    η ΝΔ με 30% θα πρέπει να τους θέσει τουλάχιστον 10.

    • ΝΙΚΟΣ ΝΔ avatar
      ΝΙΚΟΣ ΝΔ @ Nik.Pan 19/06/2012 20:26:44

      Η ΝΔ έχει θέσει 18 όρους! Επιτέλους ας τα βρούν για το καλό του λαού! Αν πετύχουν όφελος έχουν μιας και θα πάρουν και το ποσοστό του συριζα! Αν πετύχουν βλέπω στις επόμενες εκλογές ΝΔ38%, ΠΑΣΟΚ 30%, ΔΗΜΑΡ 15% συριζα 3% , αν. ελληνες κατω του 3! Αν δεν πετύχουν αν πιάσει η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ πάνω από 20% όλοι μαζί να κάνουν και γιορτή! Είναι καταδικασμένοι να πετύχουν! Και προς όφελός μας αλλά και προς όφελός τους! Ο Σαμαράς ή γίνεται ο πρωθυπουργός που έσωσε την Ελλάδα ή αυτός που θα του τα φορτώσουν όλα! Το ίδιο και για τους άλλους 2!

  44. yianna avatar
    yianna 19/06/2012 20:13:12

    Επειδή παρακολούθησα τις ομιλίες και τις συνεντεύξεις του Τσίπρα, είχα μείνει με την εντύπωση ότι εάν ερχόταν ο ΣΥΡΙΖΑ πρώτο κόμμα, η προσπάθεια για την καταγγελία/επαναδιαπραγμάτευση/πολιτική καταγγελία/ νομική καταγγελία της ανοικοδόμησης της χώρας, του Εθνικού Σχεδίου θα απαιτούσαν τη μέγιστη συμμετοχή από όλους τους πολίτες και τα Κόμματα.
    Δηλαδή, με τα τωρινά τερτίπια, στους Έλληνες πολίτες που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ και τους εκπροσωπεί, τι θα συμβουλεύσει? Α ρε Αριστερά της πλάκας, 8-2μμ αυτό είστε μόνο. Στο τέλος θα τον πάρουν πρέφα και αυτοί που τον ψήφισαν και θα ξαναγυρίσει στο μεγάλο 3%, γιατί εκεί του αξίζει να είναι.
    Ας τα πάει καλά ο ΑΣ και η κυβέρνηση και θυμηθείτε με που θα βρεθεί.
    Σιγά μη θέλουμε να συγκυβερνήσουμε με τους ανισόρροπους, που θέλουν να κάνουν την Ελλάδα Κούβα.

    • akis avatar
      akis @ yianna 19/06/2012 20:43:23

      Yianna εχεις 100% δικιο αυτο ειπα και εγω ! Αλλα οι αλλοι θελουν συνευθυνη ! Και μετα με εβγαλαν ΠΑΣΟΚ . ετσι σπαει το γυαλακι και μετα δεν κολλαει ... ......
      Ας κανει ο Αντωνης αυτα που ειπε και ολα θα πανε καλα , θα μεινει μονος σαν το λεμονι ο Αλεξης . Αν δεν τα κανει θα παει σπιτι του και θα ερθει ο Αλεξης .
      ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ , τα αλλα ειναι για δελτια των 8

  45. vagmyl avatar
    vagmyl 19/06/2012 20:32:03

    Όποιος θυμάται τα τότε και τότε διαμαρτυρόταν, πως τώρα θα γίνει ο ίδιος όμοιος με αυτούς που κατηγορούσε;
    Την υπογραφή Σαμαρά ζήτησαν οι δανειστές (με την προτροπή των τότε κυβερνούντων). Ο Σαμαράς είναι δανειστής ή όμοιος με τους τότε κυβερνούντες για να ζητήσει την υπογραφή Τσίπρα;

  46. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 19/06/2012 21:01:36

    Αμα αρχισαμε απο τωρα αυτα τα σχολια αστα να πανε...
    Ας σχηματιστει πρωτα κυβερνηση- δεν βλεπω καπνο και παμε για Τεταρτη-
    και μετα θα δουμε τι θα γινει με τον Τσιπρα.
    Παρτε το χαμπαρι ορισμενοι.
    Η προεκλογικη περιοδος τελειωσε και απαιτειται σοβαροτητα και υπευθυνοτητα.
    Τα συνθηματα τελος.
    Απο την δυστοκια μεχρι τωρα στην συγκροτηση κυβερνησης προκυπτει κατα την αποψη μου οτι το προβλημα για τον ΣΑΜΑΡΑ δεν θα ειναι μονο ο ΤΣΙΠΡΑΣ αλλα ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ με τον ΚΟΥΒΕΛΗ που θα του βαζουν τρικλοποδιες.

  47. Γιάννης avatar
    Γιάννης 20/06/2012 18:01:59

    Μια διόρθωση : όπου "αναδιαπραγμάτευση" ,βάλτε "επαναδιαπραγμάτευση"