#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2012 00:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντώνη Σαμαρά, δώσε τέλος σ’ αυτή τη κωμωδία



Διαπραγματεύονται το μέλλον της χώρας ο Βενιζέλος με τον Κουτρουμάνη.

Δυο άνθρωποι που αγνοούν ακόμα και τα στοιχειώδη μιας πολυμερούς διαπραγμάτευσης.

Για αυτό και κάθε μέρα ανακύπτουν νέα προβλήματα.

Έχουν τρελάνει τον κόσμο με αλληλοαναιρούμενες και  διαψευδόμενες πληροφορίες.

Παίζουν ζάρια στις πλάτες μας.

Αντώνη Σαμαρά, βγές και εξήγησε καθαρά στον ελληνικό λαό.

Ο κόσμος διψάει για αλήθειες!

-Τι θέλει η Τρόϊκα

-Τι συνέπειες έχουν οι απαιτήσεις της για το μέλλον μας

-Σε πόσα από αυτά μπορείς να συμφωνήσεις.

Αν αυτά που ζητούν είναι παράλογα, πές «τέρμα ως εδώ»!

Και να μιλήσει ο λαός..

Έλεος πια..

Αδέξιος Δεξιός 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2012 00:08:35

    O γνωστός Κουτρουμάνης που έδωσε επίδομα αναπηρίας στους παιδεραστές?????

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Orestios 08/02/2012 00:29:14

      ναι, ο ίδιος που εβγαινε κάθε μέρα στον Αυτιά και έκανε προφίλ υπουργού!!!!!!
      για κλάματα και αυτός και αυτοί που τον ανεχόμαστε.

  2. Wolf avatar
    Wolf 08/02/2012 00:10:04

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Αδέξιε!
    Πρέπει να βγει και να μιλήσει σημείο-σημείο γιατί οτι έχει γίνει με αυτούς χαχόλους.
    Όσο και αν του πάρει, 1 ώρα, 2, 3, όσο χρειαστεί και να ενημερώσει τους Έλληνες για αυτά που ζητάνε, τι διαπραγματεύθηκε και που καταλήγει.

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Wolf 08/02/2012 00:16:13

      Μέσα απο την ψυχή μου είναι ότι προσμένω...
      Δεν ξέρω, αλλά έχω μια τελευταία ελπίδα !

      Πες ΟΧΙ, η ώρα έφτασε

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/02/2012 00:32:21

        ο Σαμαρας είναι ηγέτης!
        να δω σε τι λαγούμια θα κρυφτούν αύριο όλοι αυτοί που του έσερναν τα μύρια όσα!!!

        • Δημήτρης Αθήνα avatar
          Δημήτρης Αθήνα @ Ιοκαστη 08/02/2012 01:11:06

          Αύριο που θα μας λέει ότι "έσωσε" το 13ο και το 14ο μισθό, ενώ θα μας κόβουν τον 11ο και το 12ο;Να δούμε από αύριο ποιοι θα χρειάζονται λαγούμια...Και μετά την ψηφοφορία στη Βουλή αν θα ξαναβγούν από τα λαγούμια όσοι βουλευτές μας τολμήσουν να ψηφίσουν τη νέα δανειακή που παραδίδει την Ελλάδα!Θα νοιώσουν την οργή του λαού...Προδοσία δεν θα ανεχτούμε και αυτή η υπογραφή είναι εσχάτη προδοσία!Όπως και αν τη στολίσουν, λέγοντας πως δήθεν οι απαιτήσεις της τρόικας ήταν διπλάσιες και διαπραγματεύθηκαν κερδίζοντας τις μισές...Υπογραφή=Εσχάτη προδοσία και ακολουθούν τα προβλεπόμενα από το Σύνταγμα για όλους!Δεν υπάρχει θέμα κομματικής πειθαρχίας, παρά μόνο εθνικής συνείδησης!

          • λαζαρος avatar
            λαζαρος @ Δημήτρης Αθήνα 08/02/2012 04:25:01

            μπραβο φιλε μου, συμφωνω απολυτως. οποιος υπογραψει στο Γουδι. τερμα τα πολιτικαντικα τερτιπια.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Δημήτρης Αθήνα 08/02/2012 08:21:21

            Πολύ σίγουρο σε βλέπω. Πού κατοικοεδρεύεις; Στο Μαξίμου και κρυφακούς τις συνομιλίες;

          • Απόστολος avatar
            Απόστολος @ Δημήτρης Αθήνα 08/02/2012 08:36:12

            Πρέπει να αποτρέψουμε να μην ανοίξουν, οι προδότες, την κερκόπορτα.
            Η τιμωρία, που θα έρθει, των υπευθύνων για εσχάτη προδοσία δεν θα αλλάξει το μέλλον των παιδιών μας.
            Η Ελλάδα θα παραδοθεί στους ξένους, που θα έχουν ως υπαλλήλους και εργάτες λαθρομετανάστες και οι Έλληνες θα αφανιστούν.

          • Μπαμπης avatar
            Μπαμπης @ Απόστολος 08/02/2012 09:40:31

            Οπως το 1895?Θα μας πάρουν το κρατικό μονοπώλιο σπίρτου αλατιού και διορισμών στο δημόσιο?

          • epi avatar
            epi @ Δημήτρης Αθήνα 08/02/2012 09:16:39

            Δεν σώθηκε ο 13ος και 14ος μισθός. Πετσοκόπηκε! Πως σώθηκε; Αφού μειώνεται ο κατώτατος μειώνεται και αυτός. Αυτό λέγεται θράσος και υποτίμηση της νοημοσύνης μας.

        • Δεξιός μπακ avatar
          Δεξιός μπακ @ Ιοκαστη 08/02/2012 16:27:35

          Συμφωνώ απολύτως!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Wolf 08/02/2012 00:40:23

      Σωστά...

    • mitikas avatar
      mitikas @ Wolf 08/02/2012 12:38:51

      Ο κόσμος περιμένει να ακούσει Σαμαρά.
      ΥΓ Το 93 μετά το "ωσαννά¨άκουγε το ¨άρον άρον....¨Αυτός γνωρίζει!

  3. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 08/02/2012 00:10:05

    Το τέλος έπρεπε να το έχει δώσει πολύ νωρίτερα.Από το Νοέμβριο.

  4. Πεταλάς Σάββας avatar
    Πεταλάς Σάββας 08/02/2012 00:10:09

    Οι πατριώτες περιμένουν ένα τεράστιο ΟΧΙ!!

    • Δημήτρης Αθήνα avatar
      Δημήτρης Αθήνα @ Πεταλάς Σάββας 08/02/2012 01:14:03

      Αν δεν το ακούσουν τι θα κάνουν όμως δε μας λέτε;Εγώ προσωπικά ξέρω τι θα κάνω...Οι υπόλοιποι που δηλώνουν πατριώτες;Θα δώσουν μήπως στη ΝΔ το 30% που "δείχνουν" οι..."δημοσκοπήσεις" για να κατευθύνουν το λαό, εάν η ΝΔ έχει πουλήσει την Ελλάδα; Το ΟΧΙ στη νέα δανειακή στο σύνολό της είναι ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΑΡΑΒΑΤΗ για κάθε έναν που είναι πατριώτης!

  5. kogasDrakos avatar
    kogasDrakos 08/02/2012 00:10:21

    ζήτησε αύριο κιόλας εκλογές και βγές να μιλήσεις στον κοσμο.

  6. FM avatar
    FM 08/02/2012 00:10:48

    Η μια αναβολή μετά την άλλη.Επιτέλους πρόεδρε βγές και μίλα στο λαό μόνο τότε οι αποφάσεις σου θα τύχουν στήριξης.Τα παπαγαλάκια οργιάζουν κι κόσμος απογοητεύεται.Σε λίγο θα είναι αργά

  7. Θανασης Κατερινη avatar
    Θανασης Κατερινη 08/02/2012 00:12:33

    Τιναξε τα ολα στον αερα και πηγαινε σε εκλογες.Εαν δεν παρεις 80% εμενα να μου τρυπησεις την μυτη.Αφουγκρασου το λαικο αισθημα και πες το μεγαλο ΟΧΙ!!!!Μετα τον Ιωαννη Μεταξα και τον Τασσο Παπαδοπουλο θα εισαι εσυ και θα σε γραψει η ιστορια με χρυσα γραμματα.Δωσε πισω λιγη απο την χαμμενη περηφανια του ΕΛΛΗΝΑ
    Εαν ενδωσεις και εσυ...μαυρο φιδι που σας εφαγε ΟΛΟΥΣ σας!!!

  8. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 08/02/2012 00:13:11

    Πιστεύεις θα το πει ;

  9. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 08/02/2012 00:14:04

    EYΓΕ Αδέξιε !

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Θεμιστοκλής 08/02/2012 00:45:12

      Θεμιστολή,
      άσε τα ¨εύγε" γιατί θα την πέσουν και σε σένα οι ...Καθηγητές και δεν θα ξέρεις που να πας..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 08:08:15

        Χα χα χα... εγώ έπαθα παλιά πολύ χειρότερα με τους τελωνειακούς, τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας, και πιο πρόσφατα με τους φανατικούς θρησκόληπτους, και τους δημ. υπαλλήλους.
        Στη μια πείπτωση κόντεψε να πέσει ο σέρβερ του σάιτ.
        Ηθικό δίδαγμα: Μη τα βάζεις με συντεχνίες!

  10. Θανασης Κατερινη avatar
    Θανασης Κατερινη 08/02/2012 00:15:18

    Την ιδια ερωτηση μου εκανε και πριν απο λιγο ενας φιλος μου που τα λεγαμε και του απαντησα "η ελπιδα πεθαινει τελευταια"

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Θανασης Κατερινη 08/02/2012 00:19:11

      Θα στο πω με ένα σύντομο ανέκδοτο...

      Ο Παππούς ειναι βαρια αρρωστος στο κρεββατι του..
      και οπως ανοιγει η πορτα ακούει βήματα...
      -Χάρη παιδί μου, εσυ εισαι ???
      -Όχι κοντα επεσες...

      • Y. avatar
        Y. @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/02/2012 00:28:10

        !!!!

  11. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/02/2012 00:15:18

    ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΑ!
    Δεν πάει άλλο. Μας κυβερνά το 8% & τα υπαλληλάκια της Τρόικα

    • Δημήτρης Αθήνα avatar
      Δημήτρης Αθήνα @ Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/02/2012 01:17:40

      Όχι, μας κυβερνάει το 30% μαζί με το 8% και το 5%! Αυτή είναι η φαινόμενη σύσταση της κυβέρνησης στις δημοσκοπήσεις...Σκεφτείτε λοιπόν καλά ο καθένας τι σημαίνει συνενοχή και που εφραμόζεται στην πολιτική μας σκηνή!

      • Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
        Γιάννης Παπαζαχαρίας @ Δημήτρης Αθήνα 08/02/2012 02:00:17

        Τα εχουμε πει ενα εκατομμυριο φορές...
        Αδιάβαστος...

  12. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 08/02/2012 00:15:41

    Ένα τέλος εδώ και τώρα.

    Μόνη λύση το ΟΧΙ.

    Αντώνη Σαμαρά είσαι η τελευταία πηγή ελπίδας μας.

  13. stavrosm avatar
    stavrosm 08/02/2012 00:17:05

    Πρέπει να πει το μεγάλο "οχι" τώρα. Απορώ,συμβούλους δεν έχει?κανεις δεν μιλάει με το λαό?

  14. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 08/02/2012 00:18:28

    Αντώνη κάνε το μεγάλο βήμα στην Ελληνική Ιστορία !

  15. panagos avatar
    panagos 08/02/2012 00:19:03

    ΟΡΘΩΤΑΤΑ !!!

    ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΘΙΣΤΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !
    ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΕΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΒΟΥΛΟΙ...;

    ΑΝΤΩΝΗ,
    ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ !!! EΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ !
    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!

  16. svetlana avatar
    svetlana 08/02/2012 00:19:15

    Che fece... il gran rifiuto

    Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
    που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Όχι
    να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τό'χει
    έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα

    πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
    Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,
    όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
    εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του...
    Κ.Π. ΚΑΒΑΦΗΣ
    Αφιερωνεται εξαιρετικά στον Α.Σ.
    Είναι δύσκολες οι ώρες για το ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ...

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ svetlana 08/02/2012 00:22:02

      Η στιγμές δεν είναι δύσκολες...
      Είναι ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ.

      Και απαιτούν Ηγέτη

      • λαζαρος avatar
        λαζαρος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/02/2012 04:28:41

        και τιμιο Ελληνα αξιωματικο να υλοποιηση τον ορκο που εδωσε στην πατριδα.

  17. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 08/02/2012 00:22:58

    Πόσο καιρό ζητάμε να ακούσουμε την αλήθεια !
    Κανείς δεν μας την λέει. Ποιός θα φταίει αν "μετά" αρχίσουν τα όργανα ?
    Το φως που υπάρχει στο τούνελ είναι το τραίνο που θα μας λιώσει...

  18. σταματης/κρητικος avatar
    σταματης/κρητικος 08/02/2012 00:26:07

    ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΥΠΟΛΟΓΟΣ.ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ 30% ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ 10....

    • Γιάννης_Άλιμος avatar
      Γιάννης_Άλιμος @ σταματης/κρητικος 08/02/2012 09:40:41

      Εδώ έγινε το 44%, 8%. Στο 30% θα κολλήσουμε τώρα;

  19. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 08/02/2012 00:26:50

    Το έχω γράψει και σε άλλη ανάρτηση,προ ολίγου.ΕΚΛΟΓΕΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΥΡΙΟ,δηλώνοντας πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ λαϊκή νομιμοποίηση σε ό,τι γίνεται!!!Τους αδειάζεις ΟΛΟΥΣ,προσφέροντας ΑΝΑΣΑ και ΕΛΠΙΔΑ σε μια κοινωνία που ΣΒΗΝΕΙ...Χωρίς εκλογές,δεν νομιμοποιείται ΚΑΜΙΑ πολιτική και ειδικά αυτή που ζήσαμε και ζούμε στο πετσί μας εδώ και δυο χρόνια περίπου....

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Komis Montechristo 08/02/2012 01:05:00

      Θα συμπληρώσω το σχόλιο μου μ'ένα ιστορικό γεγονός.
      Το 1948 διεξάγονταν προεδρικές εκλογές στις ΗΠΑ.Αντίπαλοι,ο τότε αμερικανός πρόεδρος Χ.Τρούμαν(δημοκρατικός) και ο ρεπουμπλικάνος υποψήφιος Ντιούι.Το Ινστιτούτο Γκάλοπ,σ'εκείνη την προεδρική αναμέτρηση, στηριζόταν σε τηλεφωνικές δημοσκοπήσεις.Όμως,τηλέφωνα δεν διέθεταν όλοι οι αμερικανοί πολίτες.Σημειώνω εδώ πως το Ινστιτούτο Γκάλοπ είχε προβλέψει με ακρίβεια τις προεδρικές εκλογές του 1932 καθώς και τις μετέπειτα εκλογικές αναμετρήσεις,έως τότε.Ήταν η ''δημοσκοπική αυθεντία'' της εποχής εκείνης.Οι δημοσκοπήσεις,λοιπόν,έδιναν στον Ντιούι διαφορά είκοσι ποσοστιαίων μονάδων.Διαφαινόταν πως γινόταν προσπάθεια,στο παρασκήνιο,να διαμορφωθεί κλίμα υπέρ του Ντιούι.Λίγες εβδομάδες πριν τις προεδρικές εκλογές,απηυδισμένος και εξοργισμένος ο Τρούμαν έβγαλε το περίφημο σύνθημα,με απίστευτο ρίσκο:''Στείλτους όλους στο διάολο Χάρι''....Το αποτέλεσμα;53% υπέρ Τρούμαν.....
      Θα ισχυριστεί κάποιος πως άλλο μέγεθος διαθέτουν οι ΗΠΑ,σήμερα,στο παγκόσμιο γίγνεσθαι και άλλο η Ελλάδα.Δεν θα διαφωνήσω.ΟΜΩΣ,οι Έλληνες,ως ιστορικότατο έθνος,έχουν προσφέρει ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΑ αγαθά στην ανθρωπότητα και ΚΑΝΕΙΣ τοκογλύφος ή δανειστής ΔΕΝ δικαιούται αφενός να μας αφαιρέσει το ΧΑΜΟΓΕΛΟ και την ΕΛΠΙΔΑ αφετέρου να μας ξεφτιλίζει...ΔΕΝ μας αξίζει η κόλαση την οποία ζούμε σήμερα...Γι'αυτό,Αντώνη Σαμαρά,ΓΙΝΕ ΤΩΡΑ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ!!!

  20. Αντώνης avatar
    Αντώνης 08/02/2012 00:34:16

    Συμφωνώ και εγώ απολύτως. Aντώνη Σαμαρά πες το μεγάλο ΟΧΙ σε όλα στους τοκογλύφους εκβιαστές, θα χάσουν το μυαλό τους, θα τρελλαθούν, θα βγούν από τα νερά τους.Έχουνε μάθει να ακούνε συνεχώς ”ναι” εδώ και δύο χρόνια από τον ΓΑΠ και τους υποτακτικούς του.Εθνικό Ηγέτη θα σε ανακηρύξει ο λαός, γιατί δεν θα έχεις προσυπογράψει την εξαθλίωση τη δική μας και των επόμενων γενεών.Περιμένουμε να μας λυτρώσεις.Τώρα είναι η ώρα, που απαιτείται να βαδίσεις και εσύ στα χνάρια του μεγάλου Έλληνα Πατριώτη ΤΑΣΣΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ.Και τότε έλεγαν ότι αν δεν περάσει το προδοτικό σχέδιο Ανάν η Κύπρος θα κατέρεε.Αλλά, σήμερα άλλα βλέπουμε. Σε λίγο θα είναι πετρελαιοπαραγωγός χώρα.Εμπρός λοιπόν πάρε την ιστορική σου απόφαση.

  21. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/02/2012 00:34:56

    Καλά εμείς ξέραμε ότι είμαστε φαληρισμένοι, ψιλοαπατεώνες και άσχετοι που αξίζαμε τα λαμόγια που μας κυβερνούσαν. Πολλοί τα φάγανε.

    Αλλά το ξεβράκωμα της ασχετοσύνης των ηγετών της Ευρωπαϊκής Ένωσης τα τελευταία δυο χρόνια δείχνει ότι ως γηραιά ήπειρος έχουμε μάθει πολύ λίγα από την ιστορία μας.

  22. μαρια τσωνηf avatar
    μαρια τσωνηf 08/02/2012 00:39:29

    Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του Αδέξιου Δεξιού.
    Ας βγει ένας πραγματικά ηγέτης και να πει την πάσα αλήθεια, χωρίς φιοριτουρες και τεχνάσματα.
    Εδώ που φτάσαμε μόνο η αλήθεια σώζει.
    Πιστεύω οτι ο Ελληνικός λαός δεν αντέχει άλλο να τον κοροιδεύουν οι πολιτικοί του και να τον ψέγουν και να τον ειρωνεύονται σε όλη την οικουμένη.

  23. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 08/02/2012 00:43:00

    Μακάρι.

  24. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/02/2012 00:54:59

    Α.Δ
    τι έγινε; άλλαξες ροτα ;
    Ευχομαι παντως να τον φωτίσει ο Θεος να πει ΟΧΙ.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ ΣΟΝ ΠΕΝ 08/02/2012 01:24:47

      Φίλε ΣΟΝ ΠΕΝ όταν κάποιος κάνει διαπραγματεύσεις και όταν ξέρεις οτι βάζει την Ελλάδα πάνω από όλα τον βοηθάς, δεν τον στριμώχνεις, ούτε τον προβοκάρεις. Εμείς κάνουμε αυτό που νομίζουμε πιο σωστό γι αυτόν τον έρμο τόπο. Δεν βγαίνουμε στα κάγκελα να το παίξουμε υπερπατριώτες

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 08:11:48

        Α.Δ
        και όταν ξέρεις ότι η δανειακή σύμβαση είναι συμφορά χωρίς ελπίδα, πιέζεις για τη συμφορά με ελπίδα και δεν αφήνεις τον Αβραμόπουλο να παίζει μπάλα μόνος του.

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 13:13:41

        Έτσι είναι δεξιώτατε τω Λόγω Αδέξιε!
        Τα είπες όλα.

  25. Νίκος Γκ. avatar
    Νίκος Γκ. 08/02/2012 00:57:37

    Α.Σ. βγες στον κόσμο να του εξηγήσεις...βγες και πες πως έχουν τα πράγματα...ο απλός ο κόσμος δε καταλαβαίνει απο πολιτικό σκάκι...θέλει να ακούσει την αλήθεια με απλά λόγια...όλοι λένε αυτές τις μέρες για το Nigel Farage που βγήκε και τα είπε χύμα...ο Λαός θέλει να δει επιτέλους κάποιον παντελονάτο...όλοι ξέρουν οτι εσύ τα έχεις τα κότσια γιατί το έχεις αποδείξει και στο παρελθόν...στειλ'τους επιτέλους στον αγύριστο....

  26. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 08/02/2012 00:58:12

    Αντώνη Σαμαρά έχεις υποχρέωση να βγεις στη δημόσια τηλεόραση για τρεις ώρες και να μας πεις για:
    1)το δίκαιο
    2)τα μέτρα
    3)τις εγγυήσεις
    4)την προοπτική
    5)το πόσο δεσμευτική είναι η υπογραφή για μετά τις εκλογές
    6)το αν θα ακολουθήσουν κι άλλα μέτρα
    7)το αν είναι οριστική λύση ή άλλη μια αναποτελεσματική υφεσιακή πρόταση
    και οτιδήποτε άλλο ξέρεις.

    Αλλιώς κάνε κυβέρνηση με τον Κουβέλη και γίνε ο αιρετός επίτροπος των δημοσιονομικών

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Παναγιώτης 08/02/2012 14:54:08

      +++++

  27. Ιξίων avatar
    Ιξίων 08/02/2012 00:59:08

    Ποιός άλλος λαός στην Ευρώπη θα ανέχονταν τόσο εμπαιγμό,
    τόσο ψέμα, τόσο διασυρμό, τόση ξεφτίλα ;
    Ποιός θα ανέχονταν την άθλια σύμπραξη των μέσα με τους έξω ;
    Ποιός θα δεχόταν να κοιμάται με απειλές και να ξυπνά με απειλές ;
    Δεχόμαστε τους οχετούς όλης της Ευρώπης πάνω μας.
    Δεχόμαστε να ακούνε τα παιδιά μας κάθε μέρα πόσο άχρηστοι,
    τεμπέληδες, ψεύτες, και τιποτένιοι είμαστε από τον καθένα.
    Που είναι το τέρμα;
    Ποιός θα φωνάξει τέρμα κοράκια η σκύλευση τελείωσε.

    Αντώνη Σαμαρά δώσε τέλος στην κωμωδία.
    Δωσε μας ελπίδα αφού μας πεις την αλήθεια.
    Είσαι η τελευταία μας ελπίδα.
    Ας είναι αύριο μια μέρα που θα την γιορτάζουμε...

  28. ΜΠ avatar
    ΜΠ 08/02/2012 00:59:58

    1) διαβάζει το 16σέλιδο προμνημόνιο θρίλερ
    2) αρνείται να πάει στη συνάντηση
    3) απευθύνεται στο λαό με διάγγελμα και εξηγεί ΤΑ ΠΆΝΤΑ όσες ώρες και να πάρει. Τους ξεβρακώνει όλους και τους εκθέτει στα μάτια του έκπληκτου λαού. Εξηγεί για ΕΛΣΤΑΤ, Εξεταστική, Συνθήκες υπογραφής 1ης δανειακής και νομιμότητα διαδικασίας υπογραφής της, για τους εκβιασμούς της Τροικας, την ανεπάρκεια του Βενιζέλου, την αποτυχία του PSI και το ρόλο των τραπεζιτών. Εξηγεί τους επαχθείς όρους, το Αγγλικό Δίκαιο, την απαγόρευση συναλλαγής με άλλες χώρες, και όλες τις απαιτήσεις των εταίρων που στερούνται αξιοπρέπειας.
    4) Ανακοινώνει το πλάνο του και τις ενέργειες στις οποίες προέβη όλους αυτούς τους μήνες.
    5) Ορίζει στόχους εφικτούς
    6) Ζητάει εκλογές και αυτοδυναμία
    7) Ζητάει τη βοήθεια του λαού και του Θεού.

    • eftichia avatar
      eftichia @ ΜΠ 08/02/2012 15:43:10

      και μετά ξυπνήσαμε......

    • Απροσάρμοστος avatar
      Απροσάρμοστος @ ΜΠ 08/02/2012 18:40:35

      Κι εγώ ήλπιζα να τα κάνει αυτά αλλά και στο Μαξίμου πήγε και προς το παρόν δεν δείχνει να τα κάνει και δυστυχώς έχει απογοητεύσει εμάς που τον πιστεύουμε και μας αφήνει εκτεθιμένους στα μάτια αυτών που όταν έλεγαν ότι είναι όλοι ίδιοι και ότι και ο Σαμαράς δεν θα κάνει κάτι διαφορετικό εμείς διαφωνούσαμε και τον υπερασπιζόμασταν

  29. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/02/2012 01:01:54

    Να διορθώσετε τον τίτλο! Δεν πρόκειται για κωμωδία, αλλά ΤΡΑΓΩΔΙΑ.

  30. Ταγμενος avatar
    Ταγμενος 08/02/2012 01:06:18

    Ξημερώνει 7 Φεβρουαρίου, του σωτήριου έτους 2012.

    Κε Αντώνη Σαμαρά,

    ήρθε η ώρα, που σε ετοιμάζει η μοίρα χρόνια τώρα!
    Το πρωί, πριν ξεκινήσεις απ το σπίτι, κοίτα το γιο σου στα μάτια και θα ξέρεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.
    Ήρθε η ώρα για την μεγάλη απόφαση.
    Δεν περιμένουμε οι Έλληνες από κανέναν άλλον τίποτα, μόνο από σένα!
    Απ΄αυτήν σου την απόφαση, εξαρτάτε το μέλλον της πατρίδας, των Ελλήνων, των παιδιών σου, των παιδιών μας, όλων!
    Είναι η ώρα που θα ξεχωρίσουν τα παιδιά απ τους άντρες.
    Η ώρα που κάθε πολιτικός αποζητά να συναντήσει στην πορεία του.
    Οι μεγάλοι ηγέτες Αντώνη, γεννιούνται μέσα από τα μεγάλα ΟΧΙ τους!!!
    Η ιστορία ψάχνει το νέο της αγαπημένο, να γράψει για αυτόν με τα χρυσά της γράμματα.

    Αυτοί θα σου ζητήσουν αύριο, να αποδεχθείς 300 ευρω μείωση στις συντάξεις -οριζόντια-, όταν ένας συνταξιούχος παίρνει 500 ευρώ. Θα σου ζητήσουν μείωση -οριζόντια και εδώ- στους μισθούς 20%.
    Αυτά θα σου ζητήσουν Πρόεδρε αύριο και θα στα ζητήσουν την τελευταία στιγμή, ώστε να μην υπάρχει χρόνος σκέψης και αντίδρασης.
    Θα σου ζητήσουν ουσιαστικά να συμφωνήσεις με την καταδίκη του ελληνικού λαού και με την πολιτική σου αυτοκτονία.
    Και δε σε βλέπω να έχεις καμιά τέτοια διάθεση!!!

    Είμαστε Έλληνες Πρόεδρε, ...ο σπόρος που δεν πεθαίνει, θυμήσου!!!
    Είμαστε από άλλο μέταλλο, ...εκείνο το σκληρό.
    Θύμισε τους το αυτό.
    Ζήτησες να σε εμπιστευθούμε και αυτό κάνουμε, μέχρι τέλος.
    Το τέλος ήρθε, είναι τώρα.
    Δώσε μας το δικαίωμα αύριο μετά τη συνάντηση των αρχηγών, εμείς να βγούμε και να περπατήσουμε ως περήφανοι Έλληνες, στο Σύνταγμα, δίπλα στον Ηγέτη μας. Δίπλα σου!!!
    Κάνε μας ακόμη μια φορά περήφανους.

  31. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 08/02/2012 01:09:41

    Αντώνη Σαμαρά κάνε αυτό που επιτάσσει η καρδιά και η συνείδηση σου και αγνόησε όλους εκείνους που ξέχασαν οτι έχεις την τύχη του τόπου στα χέρια σου και ηγείσαι της Κεντροδεξιάς παράταξης και νόμιζαν οτι είσαι κάτι μεταξύ Τσε Γκεβάρα, Ανδρέα Παπανδρέου και ...Σπάρτακου .Είναι οι ίδιοι που μέχρι χθες σε έγλειφαν και τώρα βυσσοδομούν εναντίον σου. Γέμισε το site από Τράγκες...Φτάνει ο αυθεντικός, δεν χρειάζονται μαϊμούδες...

    • μαρια τσωνη avatar
      μαρια τσωνη @ μεταρρυθμιστής 08/02/2012 01:24:24

      Γεια στο στόμα σου!!!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 08/02/2012 02:53:51

      Υμνητάκο του ΓΑΠ, έγινες και σαμαρικός τώρα;

  32. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 08/02/2012 01:17:15

    Kανε το αναπαντεχο κ.Σαμαρα και γραψε ιστορια,μη σε τρομαζουν οι υπαλληλισκοι του ΔΝΤ,γινε αυτο που οι '' φιλοι'' αμερικανοι λενε maverick...ΟΧΙ !!και ζητας εκλογες τωρα....Μονη λυση στο αδιεξοδο που μας εφεραν.Γινε Τασσος Παπαδοπουλος !!Κι αυτον ετσι τον εκβιαζαν και τον τρομαζαν...ρωτα το γιωργακη κατι ξερει....ΕΚΛΟΓΕΣ και στειλτους στον αγυριστο!!

  33. κώστας avatar
    κώστας 08/02/2012 01:19:39

    Η μεγαλύτερη παγίδα για έναν αρχηγό κόμματος είναι να βλέπει τους υποστηρικτές του "τρελλαμένους" να τον παροτρύνουν προς κάποια άμεση λύση. Ας συνειδητοποιήσουμε όλοι μας ότι η χώρα έφτασε εδώ που έφτασε όχι εξαιτίας της τρόικας χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι διαταγές της τρόικας και το ιταμό ύφος και ήθος των συμμάχων μας πρέπει να μείνουν αναπάντητα. Φαίνεται ότι επιτέλους η χώρα δείχνει να ξυπνά από τη νάρκωση του φόβου και να θέτει αντεπιχειρήματα. Ένα "όχι" μπορεί να ειπωθεί κοφτά αλλά μπορεί να ειπωθεί και με πολλούς άλλους τρόπους που σίγουρα γνωρίζουν όσοι είναι πατριώτες και διπλωμάτες. Ας έχουμε υπομονή. Το ποιος διαπραγματεύεται και πόσο ενεργεί υπέρ της χώρας θα φανεί. Το κριτήριο του κόσμου δεν ξεγελιέται τόσο εύκολα τώρα που γενικά είμαστε όλοι υποψιασμένοι.

  34. Pluto avatar
    Pluto 08/02/2012 01:30:07

    Κάλλιο αργά παρά ποτέ για τον Α.Σαμαρά.
    Ας τολμήσει!Η δυναμική της λαϊκής αυτοπεποίθησης που θα δημιουργήσει η άρνησή του στους καταστροφικούς όρους της νέας δανειακής,συνιστά προϋπόθεση επιτυχίας.Το μέλλον καί τις ελπίδες όλων τις κρατάει στο χέρι του.Οπως καί την διάψευσή τους...

  35. lornion avatar
    lornion 08/02/2012 01:36:28

    μας ξεφτίλισαν ,επί τέλους η ιλαροτραγωδία πρέπει να τελειώνει και η Ιστορία σας καλεί να κατεβείτε στον λαό , αποχωρώντας απο τις συζητήσεις και καταγγέλοντας μνημόνια και νούμερα του χρέους. Ετοιμαστείτε κ. Σαμαρά για την μεγάλη απόφαση.

  36. λαλακης avatar
    λαλακης 08/02/2012 01:39:03

    Ο Σαμαρας- δεν ειμαι νδ- οφειλει να πει ολη την αληθεια για το τι
    πρεπει να γινει στον Ελληνικο λαο , ποσες απολυσεις απο το δημοσιο χρειαζονται αν χρειαζονται τι αλλες απαιτησεις υπαρχουν να μας πει τι θα κανει
    ο ιδιος και επειτα να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ εκλογες αμεσα.
    Αυτη ειναι η σοβαρη σταση.
    Αυτη τη στιγμη στηριζει ενα αθλιο μορφωμα , κυβερνα το 8% , το πασοκ
    συμπαρασυρει στον ταφο ολοκληρη την κοινωνια μαζι του.
    Δεν καταλαβαινω τι ακριβως χειροτερο θα παθει ο Σαμαρας απο το διασυρμο που ζει αυτη τη στιγμη το κομμα του με τη συμμετοχη σ αυτην
    την τριτοκοσμικη και μη νομιμοποιημενη κυβερνηση.
    Το βλεπω αντικειμενικα δεν ειμαι ουτε υπηρξα δεξιος.

  37. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/02/2012 01:43:25

    Φοβάμαι ότι δε διαπραγματεύονται αλλά στήνουν παγίδα ώστε να μην έχουν χρόνο οι αρχηγοί να διαβάσουν τη συμφωνία. Αυτά που γίνονται είναι ανήκουστα.

    • N.A. avatar
      N.A. @ Γιάννης 08/02/2012 01:48:01

      Ε άμα την πατήσει έτσι ο ΑΣ, υπογράψει δίχως να διαβάσει (αυτά που κοροιδεύαμε) είναι άξιος της μοίρας του.

  38. The Don avatar
    The Don 08/02/2012 01:44:45

    Πες τα ρε άνθρωπε... Τουλάχιστον άμα είναι να ξεπουληθούμε να το κάνουμε εν γνώσει μας... Ομολογώ ότι έχω χάσει τις ελπίδες μου, όπως πιστεύω και πολλοί άλλοι, μακάρι ο Σαμαράς να με(μας) διαψεύσει...

  39. The Don avatar
    The Don 08/02/2012 01:46:18

    Αντώνη Σαμαρά, πες τους να πάνε να...

  40. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/02/2012 01:53:02

    Μα θα στείλουν το κείμενο στις 8 το πρωί και στις 12 θα πουν ή υπογράφετε ή χρεωκοπείτε.

    • N.A. avatar
      N.A. @ Γιάννης 08/02/2012 02:26:27

      Ναι κατάλαβα τί λες. Βγαίνει και λέει την αλήθεια στον κόσμο και ότι αυτός δεν υπογράφει.

      Τέλος. Γιατί να φοβόμαστε τόσο την αλήθεια; Αν τον απειλήσουν έτσι δεν έχει κανένα λόγο να κάτσει ούτε λεπτό παραπάνω.

      Αν δεν το κάνει όμως, η δικαιολογία "δεν προλάβαμε να διαβάσουμε", δεν θα συγκινήσει κανέναν...

  41. Να πάνε όλα δεξιά avatar
    Να πάνε όλα δεξιά 08/02/2012 01:53:14

    Αντώνη κάνε τώρα τη μεγάλη υπέρβαση ζήτησε αύριο κιόλας εκλογές και βγές να μιλήσεις στον κοσμο. Η μονη λυση στο αδιεξοδο που μας εφεραν.

    Ο απλός ο κόσμος δε καταλαβαίνει απο πολιτικά παιχνίδι, θέλει να ακούσει την αλήθεια με απλά λόγια.

  42. ΜΠ avatar
    ΜΠ 08/02/2012 02:01:07

    Πρόεδρε είναι τραγικό να καλείσαι να κυβερνήσεις στην πιο άσχημη στιγμή της σύγχρονης Ιστορίας της Ελλάδας. Είναι κατάρα. Είναι ευτύχημα όμως για μας τους Έλληνες που είσαι ΕΣΥ στη θέση του υποψήφιου Ηγέτη και όχι κάποιος άλλος, όταν σε εκλέξαμε μέσα μας ήμασταν σίγουροι ότι δεν εξελέγης για τα εύκολα, αλλά για τα δύσκολα. Τα δύσκολα ήρθαν. Πάλι μαζί θα τα περάσουμε, όλοι όσοι πιστεύουν ότι η Χώρα μας αξίζει μόνον το καλύτερο. Έχεις δύσκολο δρόμο, αλλά μαζί θα τον περπατήσουμε. Μην απογοητεύεσαι. Έχεις υποστήριξη. Εμπιστεύσου μας, όπως σε εμπιστευόμαστε κι εμείς. Σε εμπιστευόμαστε όλοι οι Έλληνες που ψηφίζουν ένα κόμμα: την Ελλάδα.

  43. silence.t avatar
    silence.t 08/02/2012 02:01:32

    Κανένας πλέον δεν ενδιαφέρεται για παραμονή στο ευρώ , κανένας δεν φοβάται μην τυχόν πτωχεύσουμε , ούτε αν δοθεί το δάνειο , αν είμαστε αυτάρκεις , τι θα γίνει με το πετρέλαιο , τις εισαγωγές .
    Χαθήκαν και οι φωνές των μετριοπαθών , των ψυχραιμότερων , ο αντίλογος , τίποτα .

    Μόνο μια τεράστια , αρχέγονη , επιθυμία για αντίσταση και περηφάνια , για αξιοπρέπεια και υπέρβαση .
    Οργή για την αδικία , τα αδιέξοδα , τα ψευτοδιλήμματα .

    Μία μόνο λέξη…..

    Συγκινητικό

    • Δημήτρης Αθήνα avatar
      Δημήτρης Αθήνα @ silence.t 08/02/2012 11:40:52

      Η Ελλάδα έχει ΗΔΗ πτωχεύσει γιατί έχουν πτωχεύσει οι πολίτες της. Η επίσημη χρεωκοπία δε θα φέρει τόσο πολλά βάσανα σε εμας, περισσότερα στους δανειστές θα φέρει προβλήματα που σε πολύ λίγο καιρό αφού γυρίσουμε στη δραχμή θα μας παρακαλάνε να τους πληρώσουμε κανένα ομόλογο ή να πάρουμε κανένα καινούριο δάνειο. Είναι η μεγάλη απόφαση που θα αλλάξει ή θα τελειώσει την ιστορία της Ελλάδας. Αντώνη Σαμαρά πες ΟΧΙ τώρα, όπως ο Τάσσος Παπαδόπουλος τόλμησε να σταθεί όρθιος απέναντι στις απειλές γιατί ήταν ένας μεγάλος Έλληνας!Έναν τέτοιο έχουμε κι εμείς ανάγκη!Η χρεοκοπία θα συμβεί ούτως ή άλλως, μην υπογράψεις τη νέα δανειακή και τους χαρίσεις την Ελλάδα μας!Έχουμε φιλότιμο και υπομονή να τη χτίσουμε μαζί από την αρχή!Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να μας έχουν μείνει κερδοφόρες πηγές, αν μας τις κατάσχουν μετά τη νεα δανειακή τι θα γίνει; Θα μας χρεοκοπήσουν κιόλας μετά για να εισπράξουν και τα CDS και θα μείνουμε άφραγκοι και χωρίς τίποτα πλουτοπαραγωγικό με αδυναμία να ορθοποδήσουμε ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

  44. νεφέλη avatar
    νεφέλη 08/02/2012 02:09:04

    Κάτι που ακούστηκε
    ότι τον Ιούνιο ακολουθούν
    νέα μέτρα,
    δεν πρέπει να μείνει μετέωρο....

    • Δημήτρης Αθήνα avatar
      Δημήτρης Αθήνα @ νεφέλη 08/02/2012 11:43:07

      Είναι ασήμαντο να ασχολούμαστε με μεμονωμένα μέτρα, είναι η παγίδα στην οποία μας ρίχνουν με την κατεύθυνση των media...δήθεν ότι παζαρεύουν για κάποιο συγκεκριμένο επώδυνο μέτρο, για να ασχοληθούμε με αυτό και να μη βλέπουμε το μεγάλο!Τη νέα δανειακή που τους χαρίζει τη Ελλάδα μας!

  45. Πεζογράφος-Ποιητής-Αριδαία avatar
    Πεζογράφος-Ποιητής-Αριδαία 08/02/2012 02:12:39

    Ήρθε η ώρα η στιγμή, Αντώνη πές τό ΌΧΙ, πρίν ψάρια καταλήξουμε στής Τρόϊκας τήν απόχη.- Εάν συνηγορήσουμε, θάρθει η κατρακύλα, καί ο Ελληνικός Λαός, θά γίνει όλος ξεφτίλα.- Θά ψάχνουμε συσσίτια, δέν θά υπάρχει γεύμα, καί όσοι μάς καταστρέψανε, θά μάς πουλάνε πνεύμα.- Στέρεψε η υπομονή, δέν πάει άλλο Αντώνη, νά διώξεις τά αρπακτικά, κράτα εσύ τό τιμόνι.- Η Ελλάδα έχει ορυκτά, πετρέλαιο σ' αφθονία, εάν τά παραδώσουμε, θά μπούμε στήν γωνία.- Όλεθρος είναι η δραχμή, μάς τό υπενθυμίζουν, μά ζούνε όσοι κλέψανε, κι' ελεύθεροι αρμενίζουν.- Η ακρίβεια κυριαρχεί, καί δύσκολα περνάμε, μέ ένα ξεροκόματο, ζητούν νά κυβερνάνε.- Αυτό όμως οι Έλληνες, δέν θά τό επιτρέψουν, τό κόμμα τής υποταγής, θά τό εξολοθρεύσουν..!!- Ζήτα αμέσως εκλογές, μήν πάει χρόνος χαμένος, νά μήν υπάρχει Έλληνας, νά ζεί κατατρεγμένος...!!

  46. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 08/02/2012 02:15:59

    αντωνη σαμαρα μην βιαζεσε...αφησε τους να βρασουν!!! γιατι εγω την λυσσα μερκοζυ ο χρονος τελειωνει τελειωνει τελειωνει δεν την καταλαβαινω. για ποιους τελειωνει ο χρονος? μηπως για τους μερκοζι και οχι για εμας? τρεξ'τους!!! και τον βενιζελο περα δωθε αναμεσα σε τροικα σε παπαδημο νταλαρα και συναντησεις των αρχηγων!!! διαβασε το κειμενο και πες τους δεν συμφωνω και παλι απο την αρχη. αντε για να σφιξουν λιγο οι κ.... για να χασει και ο benny κανα κιλο!!!!

  47. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 08/02/2012 02:17:53

    Αντωνη αν μασησεις ηρθε το τελος μας. Κρατα γερα και πες οχι.

  48. tzager avatar
    tzager 08/02/2012 02:55:57

    Συμφωνώ με την ανάρτηση ότι οι εκλογές πρέπει νομοτελειακά να λειτουργήσουν σαν μέσο εκτόνωσης και πρακτικά ως μέσο έκφρασης της βουλής των πολιτών, όπως άλλωστε επιτάσσουν οι συνταγματικοί κανόνες.

    Θα πρόσθετα ότι οι επερχόμενες εκλογές θα έχουν αναγκαστικά
    δημοψηφισματικό χαρακτήρα. Οι πολίτες ουσιαστικά θα έχουν λόγο για το αν η χώρα θα προχωρήσει τελικά στη σύναψη του μνημονίου 2 με τους δανειστές της ή όχι.

    Εκτιμώ ότι η σημερινή στάση της ΝΔ είναι κομβική. Kαθορίζει σε μεγάλο βαθμό την εκλογική συμπεριφορά δυναμικού κομματιού της παραδοσιακής βάσης του κόμματος που σταθερά αποτελούν τον συντηρητικό, εθνικοπατριωτικό κορμό της λαικής (popular) Δεξιάς παράταξης.

    Όντως όποιος είναι έξω στην κοινωνία γίνεται μάρτυρας της έκρυθμης κατάστασης που ελλοχεύει. Το αντιμνημονιακό ρεύμα είναι υπαρκτό και πλειοψηφικό.

    Η παραδοχή του δίκαιου αιτήματος της πλειοψηφίας (και δημοσκοπικά) του κόσμου για άμεση προσφυγή στην κάλπη είναι αυτονόητη. Οι πολίτες πρέπει πρώτα να εγκρίνουν ή να απορρίψουν το τελικό σχέδιο και να εξουσιοδοτήσουν την επόμενη Βουλή να επικυρώσει ή να καταψηφίσει τη νέα δανειακή σύμβαση της χώρας με την τρόικα.

    Η Βουλή του 2009 μοιάζει τόσο παροχημένη και αδύναμη για να της επιτραπεί να κυρώσει Συνθήκη ή Σύμβαση ζωτικής σημασίας για τα Εθνικά μας συμφέροντα.

    Το δίλλημα θα είναι ισχυρό για τους πολίτες και το αποτέλεσμα των εκλογών καθοριστικότατο για τις τύχες της χώρας.

  49. andreas avatar
    andreas 08/02/2012 02:59:34

    Ο μόνος που νομιμοποιείται να μιλήσει αυτή την ώρα είναι ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ και ο πρόεδρος αφου εξηγήσει στο λαό τι συμβαίνει και του πεί όλη την αλήθεια, να του δωσει την δυνατότητα να αποφασίσει αυτός για τις τύχες του ΕΘΝΟΥΣ μας!

    • sp_athens avatar
      sp_athens @ andreas 08/02/2012 16:32:49

      Έτσι ακριβώς, να προκηρύξει ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. Είναι η καλύτερη επιλογή, ε; Επειδή δεν θα το κάνεις όμως, Αντιμνημόνιο έδωκες, αντιμνημόνιο θα λάβεις...

  50. victoria (true) avatar
    victoria (true) 08/02/2012 03:12:32

    Πρόεδρε πάρτη Μέρκελ τηλέφωνο και πες της τα.
    Πες της "θυμάσαι τι σου είπα, τι γίνεται αν κάνεις εσύ λάθος";
    Αρκετά με τις τιμωρίες. Να βρεθεί λύση, ΣΩΣΤΗ.
    Έχω κι εγώ μια χώρα πίσω μου πες της.
    Κι αν δεν... ε.

  51. Εμμ avatar
    Εμμ 08/02/2012 04:31:40

    Όλοι γνωρίζουν ότι η συνταγή των υφεσιακών μνημονίων είναι λάθος και το παραδέχονται εντός και εκτός Ελλάδας. Η απόφαση για ΟΧΙ ή ΝΑΙ είναι πολύ δύσκολη. Ένα ΝΑΙ θα σημαίνει πάλι μείωση βιοτικού επιπέδου των Ελλήνων στο σημείο Βουλγαροποίησης, ενώ ένα ΟΧΙ θα σημαίνει ΜΠΑΝΑΝΙΑ. Η αλήθεια είναι ότι ο ΓΑΠ έχει εξοργίσει του Ευρωπαίους εταίρους και όσο τον βλέπουν να συμμετέχει στην κυβέρνηση μας τιμωρούν. Αντώνη Σαμαρά ζήτησε εκλογές όσο πιο γρήγορα γίνεται, ζήτα παράταση από την ΕΕ, παρέπεμψε στον ΓΑΠ για εσχάτη προδοσίας της Ελλάδας και της ΕΕ για να μην γίνεις συμμέτοχος του ΓΑΠ και να μαλακώσουν οι Ευρωπαίοι εταίροι μας. Η διαπραγμάτευση με τους εταίρους μας μετά θα μπορέσει να είναι ύπια, λογική και οριστική γιατί θα υπάρχει εμπιστοσύνη. Είναι η μόνη λύση και δεν υπάρχει χρόνος.

  52. Κρης avatar
    Κρης 08/02/2012 05:01:11

    Σαν σήμερα έφυγε ο Ν.Ξυλούρης
    7 Ιουλίου 1936 - 8 Φεβρουαρίου 1980

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί
    h**p://www.youtube.com/watch?v=mrA6Lka2NUk

    ποτε θα κανει ξαστερια
    h**p://www.youtube.com/watch?v=nzSjGLAVQpY

  53. kirdou avatar
    kirdou 08/02/2012 05:25:39

    Και μόνο οι αναφορές σε λογαριασμούς που θα πηγαίνουν τα λεφτά είναι ντροπή να το συζητάμε αυτό το κατάπτηστο κείμενο και αν θα το εγκρίνουν.Μόνη λύση είναι το ΟΧΙ αλλά με προγραμματισμό για την επόμενη μέρα πάντα

  54. γιωργης avatar
    γιωργης 08/02/2012 06:51:02

    Ελπίζω, είμαι ελεύθερος. Λέω όχι.

  55. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 08/02/2012 06:56:01

    ΕΚΛΟΓΕΣ = ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ

  56. ΘΥΜΩΜΕΝΗ avatar
    ΘΥΜΩΜΕΝΗ 08/02/2012 07:40:52

    Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει ότι με μισθό 500 ευρω
    το πολύ πολύ καταδικάζουμε μία ολόκληρη γενιά. Τα πάντα γίνονται για να διασφαλιστούν οι κομματικοί στρατοί που τόσα χρόνια ταίζονται μέσω Οργανισμών , Υπηρεσιών και άλλων περίεργων τρόπων. Ολοι αυτοί κάθε φορά που ακούγονται νέα μέτρα κρύβονται στα λαγούμια τους και περιμένουν να εξαιρεθούν. Και η αλήθεια να λέγεται πάντα την γλυτώνουν. Και όλοι εμείς που αρνηθήκαμε να περιμένουμε έξω από τα γραφεία τους και να έχουμε την αξιοπρέπεια μας βλέπουμε αυτή την κατάσταση. ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ. ΣΩΣΤΕ ΤΗ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ

    • Ioustinianos avatar
      Ioustinianos @ ΘΥΜΩΜΕΝΗ 08/02/2012 09:19:08

      Το πιο σωστό σχόλιο από όλα όσα γράφονται.

  57. sceptic avatar
    sceptic 08/02/2012 08:22:39

    Πάω στοίχημα ότι εάν πεί το ΟΧΙ ο κόσμος θα βγεί να πανηγυρίζει όπως έγινε και το 1940...
    Η Ιστορία μας είναι γεμάτη από περήφανα ΟΧΙ και όχι από εθελόδουλα ΝΑΙ και αυτό είναι που μας ξεχώριζε πάντα.
    Πρέπει όμως όλοι να γνωρίζουμε όλοι ότι μετά θα πρέπει να αγωνιστούμε σκληρά για αυτό το ΟΧΙ...
    Κύριε Σαμαρά θα πρέπει να αφήσετε τους Ελληνες να επιλέξουν τι θέλουν, ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, ότι πρέπει να δέχεσθαι τρομερές πιέσεις ,αλλά πείτε μου ποιός θα τολμήσει να σας κατηγορήσει γιατί επιτρέψατε στον Λαό να μιλήσει; Μόνο οι φασίστες και τα λαμόγια.....

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ sceptic 08/02/2012 08:27:46

      Τι σημαίνει να αγωνιστούμε σκληρά;
      Μήπως σημαίνει ότι πρέπει να μάθουμε πάλι να δουλεύουμε παραγωγικά;

      Δεν βλέπως τι άλλη μορφή αγώνα μπορούμε να έχουμε!

      • sceptic avatar
        sceptic @ Μανιάτης 08/02/2012 08:36:36

        Σίγουρα θα χρειασθεί και σκληρή δουλειά και ομοψυχία και υψηλό φρόνημα και κοινωνική αλληλεγύη.....και ψυχραιμία...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μανιάτης 08/02/2012 09:14:12

        Ναι, αυτό σημαίνει! Και παρά την ιησουίτικη τακτική ορισμένων να το ρίχνουν δήθεν "αθώα", αλλά με μια σαφή εσσάνς απειλής, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ. Το ξέρουμε ΟΛΟΙ πια ότι πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να ΜΗΝ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Αυριανιστής 08/02/2012 09:28:02

          Καλημέρα!
          Φροντίσαμε βέβαια να την παραδώσουμε στη Διεφθαρμένη Οικογένεια. Γευτήκαμε ως Λαός την ασέλγεια. Και τώρα στη θολούρα και στη ζάλη στο μακρύ ζεϊμπέκικο για τα στήθη της...Εβίτα Λιάνη...

  58. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 08/02/2012 08:23:14

    Όσοι προτρέπουν τον Σαμαρά να γίνει "Ηρωας", ας φροντίσουν πρώτα να φύγει με ελικόπτερο από τη χώρα οι Διεφθαρμένη Οικογένεια.

  59. Anatoli avatar
    Anatoli 08/02/2012 08:25:00

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ,

    Ούτε κάν συζήτηση, συζήτηση, διάλογο ΜΟΝΟ με τον λαό.
    Πρέπει να μας επιτρέψουν να πούμε ΕΜΕΙΣ ποιόν και τι θέλουμε για το μέλλον μας.

    Και αυτό γίνεται μόνο με τις εκλογές.

  60. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 08:35:33

    Συνονόματε, άστα αυτά. Ο καθένας κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Ο Σαμαράς δεν θα διαψεύσει τις λογικές προσδοκίες των Ελλήνων ασχέτως αν κάποιοι θερμόαιμοι θέλουν να φτύσουμε στα μούτρα τους δανειστές και να γίνουμε η χώρα του γαλάζιου Τσάβες

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 09:16:50

      Μάλλον ζεις εκτός κοινωνίας, για να γράφεις ότι "λογικές προσδοκίες" της κοινωνίας είναι ο λογαριασμός μεσεγγύησης, οι μισθοί Βουλγαρίας και το αγγλικό δίκαιο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 08/02/2012 09:25:23

        (Απάντηση στο σχόλιο του Μανώλη Μ, 8:35)

  61. tak avatar
    tak 08/02/2012 08:47:50

    Αν έχεις κάτι καλό σίγουρο, κράτα ακόμα άμυνα... Αν δεν έχεις, άκου τη φωνή του λαού. Φτάσαμε μεταξύ του "ούπω" και του "ουκέτι"... Δηλαδή ήγγικεν η ώρα! Η ώρα Σου φίλε κι αρχηγέ...

  62. Tassos avatar
    Tassos 08/02/2012 09:04:13

    Οσοι θέλουν τον Σαμαρά να πει "όχι" είναι όσοι στην Κατοχή λέγαν "Βάστα Ρόμελ". Καθαρά και ξάστερα.

    • tak avatar
      tak @ Tassos 08/02/2012 09:16:12

      Εγώ δεν είπα "όχι"... Για ώρα αποφάσεων έγραψα... Καθαρά και ξάστερα! Όσο για το Ρόμελ, οι δοσίλογοι και λοιποί συγγενείς ... κατοικούν αλλού!

  63. ελένη avatar
    ελένη 08/02/2012 09:07:17

    Οι στιγμές θυμίζουν τα τελευταία λεπτά εκείνου του αγώνα, όπου ο χρόνος κυλούσε υπέρ μας, και φτάσαμε στο παρά ένα να φωνάζουμε: "Ποιός? Ποιός? Βάλτο αγόρι μου!!!!!!!!!!" Και το κατάφερε................!

  64. middle aged apolitical avatar
    middle aged apolitical 08/02/2012 09:08:22

    Είναι σαν ένα παιχνίδι πόκερ. Ο Αντώνης νομίζει ότι έχει άσσο στο μανίκι. Αλίμονο όμως αν τα χαρτιά είναι σημαδεμένα... Και αλίμονο αν έχεις ποντάρει όλα τα λεφτά σου... Τώρα θα φανεί πόσο καλός παίκτης είναι. Αλλά να ξέρει ότι πιθανόν να μην έχει άλλη ευκαιρία να "ξαναπαίξει¨. Γιατί θα έχει χρεοκοπήσει...

  65. "Stonewall"Jackson avatar
    "Stonewall"Jackson 08/02/2012 09:16:47

    Δυστυχώς η κατρακύλα μας δεν έχει τελειωμό.Από εκβιασμό σε εκβιασμό συρόμαστε. Θεωρείται επιτυχία η διάσωση του 13ου και 14ου μισθού πλην όμως και αυτή φαίνεται προσωρινή. Μετά από 4-5 μήνες πάλι στο τραπέζι θα πέσει προς διαπραγμάτευση είτε για να κοπεί είτε πάλι ως μέσο εκβιασμού για να πάρουν κάτι άλλο.

    Είναι ανάγκη ο πρόεδρος Α.Σαμαράς να μιλήσει και να πει όλη την αλήθεια στο λαό. Μέχρι τώρα ήταν η μόνη φωνή που έπεσε μέσα στις προβλέψεις της.Πρέπει οπωσδήποτε να θέσει ενώπιον του λαού την σκληρή πραγματικότητα. Να πει δηλαδή "ελληνικέ λαέ έχουμε αυτές τις επιλογές και η κάθε επιλογή έχει τις τάδε συνέπειες. Μέχρι τώρα δυστυχώς επιβεβαιώθηκα στις προβλέψεις μου.Το Νοέμβριο για λόγους εθνικού καθήκοντος και σωτηρίας συναίνεσα στην δημιουργία της μεταβατικής κυβέρνησης παρότι ήταν κάτι αντίθετο από τις αρχές μου. Τώρα όμως δεν μου επιτρέπει η συνείδηση μου να υπογράψω σε κάτι που μεταθέτει την καταστροφή της πατρίδα μου για λίγο αργότερα ενώ μέχρι τότε θα έχουν ξεπουληθεί τα πάντα. Απειλούμεθα με έξοδο από το ευρώ αν δεν υπογράψω που θα έχει τις τάδε συνέπειες. Με εξουσιοδοτείς να αρνηθώ και να προχωρήσουμε μαζί τον επώδυνο δρόμο της φτώχειας που κάποια στιγμή θα οδηγήσει στην ανάκαμψη χωρίς να έχουμε απωλέσει την εθνική μας αξιοπρέπεια και χωρίς να έχουμε ξεπουλήσει τον αέρα που αναπνέουμε; Αν ναι πάμε μαζί αν όχι πάω σπίτι μου".

    Δεν νομίζω πως οποιαδήποτε άλλη στάση θα ωφελήσει είτε την χώρα είτε τον πρόεδρο. Αν υπήρχε μία αμυδρή ακτίνα φωτός μέσα από το νέο μνημόνιο που παρουσιάζεται θα μπορούσαμε έστω και χωρίς να μας αρέσει να συναινέσουμε. Εδώ όμως δεν υπάρχει καμία ακτίνα φωτός για κάτι καλύτερο.

    Πρέπει άμεσα ο πρόεδρος να βγεί από ένα κάδρο που σε λίγο δεν θα κάνει ούτε για προσάναμμα. Ας απευθυνθεί στον λαό και ο λαός ας αποφασίσει για την μοίρα του. Ο λαός ας εξουσιοδοτήσει την πολιτική ηγεσία αν θα υπογράψει η όχι.

    Και κάτι τελευταίο. Στην Αργεντινή ο πρόεδρος που έβαλε την χώρα του στο ΔΝΤ ήταν ο Κ.Μένεμ. Εκείνος όμως που φυγαδεύτηκε με ελικόπτερο από την ταράτσα του προεδρικού μεγάρου ήταν ο διαδοχός του Ντελαρουά.
    Θα ήταν κρίμα και άδικο κάτι τέτοιο να συμβεί και τώρα.

    Οι στιγμές που διανύουμε είναι κρίσιμες και ιστορικές. Αυτές οι στιγμές όμως είναι που αναδεικνύουν ιστορικούς ηγέτες.

    • Πετρος avatar
      Πετρος @ "Stonewall"Jackson 08/02/2012 13:03:00

      Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο..
      Ειμαστε μαζι με τους πατριωτες!!!
      Και τους στηριζουμε...
      Και θα τους στηριζουμε...

      ΥΣ 1 τα λαμογακια που μας εφεραν εδω να δειτε πως δεν θα ψηφισουν τιποτα και ο μονος που θ μεινει στο καδρο θα ειναι ο Σαμαρας
      ΥΣ 2 το ελικοπτερο το ηθελε αρχικα ο ΓΑΠ τωρα θα το θελει ο Αντωνης

      Αντωνη μετεφρασε τη στιγμη και ασε το μνημονιο να το μεταφρασουν τα λαμογακια γιατι εσυ πρεπει να ασχολεισαι με το να γραψεις το μελλον!

  66. sceptic avatar
    sceptic 08/02/2012 09:24:38

    Πάντως στην Χώρας μας από τα πολύ παλαιά χρόνια ώς γνωστόν υπήρχαν πάντα και οι "Μηδίσαντες"....

  67. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 08/02/2012 09:33:13

    Ήρθε η ώρα του πραγματικού ηγέτη. πες το ΟΧΙ Αντώνη Σαμαρά.

  68. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 08/02/2012 09:33:22

    Αντώνη Σαμαρά........ο περισσότερος κόσμος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ, πριν καν μπουν αυτά που συζητάτε και διαπραγματεύεστε. Σε εξορκίζω στο ελληνικό σου αίμα , να σώσεις τους Έλληνες και την Ελλάδα μας. Είσαι η ΜΟΝΗ μας ελπίδα. ΣΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΣΩΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

  69. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 08/02/2012 09:36:24

    K. Σαμαρα εχετε ραντεβου με την ιστορια

    θα πατε?

    θα γραφτειτε με χρυσα γραμματα στην ιστορια οπως ο Τασος Παπαδοπουλος?

  70. ελευθεριαδου βουλα avatar
    ελευθεριαδου βουλα 08/02/2012 09:37:41

    ανεβαλλε τις αποφασεις ζητωντας λαικη νομιμοποιηση, ειναι εμφανες πως η κυβερνηση Παπαδημου δεν εκφραζει τον λαο γιατι στην ουσια ειναι κυβερνσηση Πασοκ, κανε την υπερβαση και ξαναμοιρασε την τραπουλα
    αυτη ειναι η ευκαιρια σου, να γραψεις ιστορια, δεν περιμενες ετσι τοσα χρονια

  71. δημητρης καρδιτσα avatar
    δημητρης καρδιτσα 08/02/2012 09:43:02

    τα πραγματα ειναι πολυ απλα. πας το μεσημερι στη συσκεψη δημιουργεις σκηνικο σηξης και φευγεις ζητωντας εκλογες. να αποφασισει ο ελληνικος λαος.
    ετσι σωζεις και το κομμα σου μα πανω απο ολα την πατριδα. εχεις τα κοτσια αντωνη σαμαρα να το κανεις αυτο? να τους στειλεις ολου στο διαολο?.
    χλωμο το βρισκω. απο κει και περα συμφωνοντας και υπογραφοντας και τη δανειακη ψαξε να βρεις μετα το κομμα σου που λεγεται νου δου και τους ψηφοφορου της. ηδη με σημερινο ρεπορτας τουλαχιστον 30 βουλευτες της νου δου και καλα θα κανουν θα καταψηφισουν τα νεα μετρα και τη συμβαση.

  72. geothe avatar
    geothe 08/02/2012 09:44:11

    Το ποσοστό του 30% που εμφανίστηκε στο γκάλοπ αποτυπώνει τις προσδοκίες, ελπίδες του ελληνικού λαού (όπως αποτυπώνονται και σε αυτή την ανάρτηση) στο πρόσωπο του Αντώνη Σαμαρά. Οποιαδήποτε υποχώρηση και υπογραφή, όσο κι αν γίνει προσπάθεια να πασπαλιστεί με χρυσόσκονη (13ος - 14ος μισθός κλπ.) θα στείλει τη ΝΔ στα επίπεδα ΠΑΣΟΚ (8%). Ας ακούσει ο Πρόεδρος τις φωνές των δικών του ανθρώπων (βλέπε Φαήλος) και της βασης της ΝΔ που δεν αντέχουν άλλο.

  73. Θανος avatar
    Θανος 08/02/2012 09:55:32

    Τώρα ζητάνε εκλογές κ.Σαμαρά.

  74. Παναγιώτα avatar
    Παναγιώτα 08/02/2012 10:01:03

    Αλήθεια, υπάρχει κάποιος από τον οποίο μπορούμε να περιμένουμε απαντήσεις; ...Δεν το δικαιούμαστε; Εμείς δεν πληρώνουμε?

  75. 4Π avatar
    08/02/2012 10:08:22

    Έχω 4 παιδιά, δουλεύω 15 χρόνια, έχω πτυχίο και θα παίρνω το πολύ 1100 ευρώ !!! Μπορεί κάποιος να μου πει πως βγαίνει πέρα το πράγμα;;;

  76. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/02/2012 10:09:15

    Η επιτυχία εφαρμογής των μέτρων δημοσιονομικής προσαρμογής συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς.
    Πάτο έπιασαν τα έσοδα από ΦΠΑ το Γενάρη μειωμένα κατά 18.7% σε σχέση με το Ιανουάριο του 2011.
    Νομίζω ότι έχουμε περάσει για τα καλά τον ορίζοντα των γεγονότων της μαύρης τρύπας των δημοσιονομικών μας.

    • Παναγιώτα avatar
      Παναγιώτα @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/02/2012 10:19:31

      Φυσιολογικκο δεν είναι κύριε "Γιάννης Φαίλτωρ"?
      Βλέπεις κανέναν να ασχολείται με το πως θα γίνει παραγωγική η χώρα; Το μόνο που σκέφτονται είναι πως θα πάρουμε ακόμα ένα δάνειο....
      Για σκεφτείτε... έχετε μια εταιρεία η οποία βρίσκεται σε δύσκολη θέση... Το management team αντί να ασχολείται με το πως θα φέρει καινούργιες δουλειές .... εργάζεται μόνο πάνω στον τρόπο με τον οποίο θα δημιουργήσει καινούργιες απαιτήσεις... και στον τρόπο αποπληρωμής αυτών.. .Λίγο παράδοξο δεν είναι?

      • Πετρος avatar
        Πετρος @ Παναγιώτα 08/02/2012 13:09:20

        +10000
        και οχι μονο...
        κοιταζει να εξασφαλισει και τους δανειστες του
        αλλα τι περιμενουμε πολυεθνικη θα γινουμε και εμεις με ceo και golden boys
        που ειναι τα αφεντικα να τονωσουν το συναισθημα;
        ολοι την παρτη τους κοιτανε...
        ΑΣ ΟΛΟΙ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CEO

  77. Mara avatar
    Mara 08/02/2012 10:32:18

    "ΟΧΙ"
    Εδώ και τώρα ΕΚΛΟΓΕΣ!!!

  78. Παναγιώτα avatar
    Παναγιώτα 08/02/2012 10:40:31

    Εεεε... αυτό δεν θα είναι μια απλή κωλοτούμπα ....
    .... θα γραφτεί στο βιβλίο Γκίνες ....

  79. eneral avatar
    eneral 08/02/2012 10:44:36

    40 ετων με 18 ετη προυπηρεσιας παντρεμενος με 3 παιδια και νεος μισθος περιπου 770 καθαρα. Kαι ο ΓΑΠ πουλαει μυαλο και μας λεει για νεα μετρα που να υπαρχει διχτυ προστασιας για κοινωνικες ομαδες. Αν ειναι δυνατον! να μιλαει ο Μπεγλιτης και να ζητα να μαθει ο κοσμος την αληθεια για νεα μετρα τον Ιουνιο.Και ακομη καθομαστε και τους ανεχομαστε. Ανεχομαστε ακομη τον Βενιζελο τον μεγαλο διαπραγματευτη που μας ξεπουλαει μερα με την μερα. Θελω να αποφασισω εγω για το μελλον το δικο μου και τον παιδιων μου .ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΤΩΡΑ.

  80. vagkalf avatar
    vagkalf 08/02/2012 10:44:55

    ΑΝΤΩΝΗ .....ΚΑΙ ΣΥ ΛΑΜΠΕΙΣ???

  81. Δημοκρατία (γιατί χανόμαστε) avatar
    Δημοκρατία (γιατί χανόμαστε) 08/02/2012 10:47:59

    Είμαι γυναίκα, ΕΛΛΗΝΙΔΑ μάννα τριών παιδιών.... Ο πατέρας μου αγωνίστηκε κατά της γερμανικής κατοχής, οι παππούδες μου πολέμησαν και τραυματίστηκαν στα Βαλκανικά μέτωπα !!
    Η χώρα μας δεν είναι εταιρεία να την διαπραγματευτούν και να την πουλήσουν τυχάρπαστοι ευκαιριακοί πολιτικάντηδες. Το χώμα της βάφτηκε με αίμα σε απελευθερωτικούς αγώνες και αν πέσουν προδοτικές υπογραφές ξεπουλήματος, θα χυθεί για άλλη μια φορά ΑΙΜΑ στους δρόμους ! Το δικό μας αλλά και το δικό τους !
    Να πεινάσουμε ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ, αξιοπρεπείς και θα ξαναφτιάξουμε τη χώρα. ΟΧΙ ΔΟΥΛΟΙ, εξευτελισμένοι και με δημευμένη τη δημόσια και ιδιωτική περιουσία !!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Δημοκρατία (γιατί χανόμαστε) 08/02/2012 18:55:32

      Και επί Χούντας των πρασινοφρουρών τι έκανες;

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Δημοκρατία (γιατί χανόμαστε) 08/02/2012 19:05:05

      Αντώνη Σαμαρά,
      μείνε ακλόνητος καθώς η κρίση σου ποτάζει!
      Η Ελλάδα δεν είναι μόνο το πρόσκαιρο αύριο!

      Είσαι υποχρεωμένος μόνος σου να κρίνεις και να αποφασίσεις τι είναι εθνικά συμφέρον.

      Η Ελλάδα θα είναι και μετά από δεκαετίες και αιώνες.

      Οι μίζεροι βουλευτές που πάνε να σώσουν το τομάρι τους να διαγραφούν αμέσως.

  82. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 08/02/2012 10:49:44

    Αδέξιε, είπαμε, καλό κομμάτι, αλλά όχι να σε αντιγράφει και το ...ΒΗΜΑ, χα χα χααα:

    "Κύριε Παπαδήμο, βάλτε τέλος στο μαρτύριο της σταγόνας!

    Η χώρα ζει μέρες απόλυτης αγωνίας και ανασφάλειας.

    Οσο η διαπραγμάτευση με την τρόικα, με τους εταίρους και τους δανειστές μακραίνει, τόσο η λύση απομακρύνεται και τα εφιαλτικά σενάρια θεριεύουν.

    Οι πολίτες δεν αντέχουν άλλο αυτό το βασανιστήριο της διαρκούς ταλάντευσης, που τη χώρα διαλύει και την εθνική αξιοπρέπεια καταρρακώνει.

    Αυτή η διαδικασία πρέπει να λάβει τέλος το ταχύτερο.

    Ο πρωθυπουργός οφείλει να τελειώσει αυτό το ατελείωτο παζάρι που υποτιμά τη χώρα και τους πολίτες.

    Οι τροϊκανοί είναι απαραίτητο να ελεγχθούν, ώστε να πάψουν να παίζουν ρόλο επικυρίαρχου και οι πολιτικές ηγεσίες να σταματήσουν να παίζουν τις κουμπάρες με το ένα και το άλλο θέμα, με μόνο σκοπό τη διάσωσή τους.

    Η χώρα δεν έχει περιθώρια μακράς αναμονής.

    'Η θα βρει λύση αξιοπρεπή ή θα αναλάβει το κόστος που της αναλογεί. Κι ο καθένας να σηκώσει το μερίδιο της ευθύνης που του πρέπει.

    Σήμερα το αργότερο, είναι απαραίτητο να τελειώνει το μαρτύριο της σταγόνας. Γιατί αλλιώς, ακόμη και αν υπάρχει μέλλον, θα πνιγεί στα λασπόνερα της αναξιοπιστίας ενός καταρρέοντος πολιτικού συστήματος που δεν έχει τις δυνάμεις να αντισταθεί στη φορά των πραγμάτων.

    Και το κρίμα στο λαιμό του..."

    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=442458&h1=true

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Αυτόνομος 08/02/2012 12:25:03

      Εντάξει. Όλο και περισσότεροι καταλαβαίνουν πού πάει το πράγμα. Ας καταλάβουν επιτέλους και την αιτία: ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΑΣ ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΟΧΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

      Θα το παίξουν παρεξηγημένοι, αλλά θα ευχαριστηθούν πολύ που θα τελειώσει η ενασχόλησή τους με την Ελλάδα.

      Η Γερμανία έχει ακόμη πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση για να κάνει σχέδια κατάκτησης της Ευρώπης. Ίσως σε πέντε-δέκα χρόνια και αν. Σήμερα η Γερμανία παίζει ΑΜΥΝΑ. Είναι αμυντική η στάση που την ωθεί να μας επιβάλλει τέτοιους όρους στους οποίους να μην μπορούμε "ναι".

      Παραφράζονας τον νονό, αυτό που συμβαίνει είναι I made them an offer, they couldn't accept.

      Πόσο θέλει ακόμη για να το καταλάβουν οι αρχηγοί μας;

      • odysseus avatar
        odysseus @ Διογένης 08/02/2012 13:05:19

        Aγαπητέ Διογένη,
        Αλλη μια φορά δείχνεις άξιος του ψευδωνύμου που επέλεξες.
        Αυτή είναι η αλήθεια. Οι Γερμανοί μας εξωθούν να πούμε "οχι". Εμείς τους έχουμε καταλάβει και λέμε "ναι" σε όλα. Μήπως τότε το πάρουν απόφαση και μας πούν ευθέως φύγετε? Εχουμε προετοιμαστεί τι θα κάνουμε τότε?

  83. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 08/02/2012 10:58:11

    Ακούγεται ότι το κείμενο των δεκαέξι σελίδων στην ελληνική γλώσσα αντιστοιχεί σε ένα κείμενο ...περίπου 50 σελίδων στην αγγλική! ΕΛΕΟΣ !!! .....για τόσο ηλίθιους μας περνάνε !!!!!

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Θεμιστοκλής 08/02/2012 13:31:56

      Θεμιστοκλής,
      Πρέπει να ξέρεις ότι ο Α. ΣΑΜΑΡΑΣ γνωρίζει αγγλικά. Και μάλιστα εξίσου καλά όπως και τα ελληνικά. Άρα δε χρειάζεται ούτε μεταφραστή ούτε διερμηνέα/υποβολέα.
      Σε άλλον να απευθύνεις το ερώτημά σου.

  84. evarethika avatar
    evarethika 08/02/2012 11:01:15

    Κυριε Σαμαρα,πες την αληθεια στον ΛΑΟ και παραιτησου απο την κυβερνηση της ντροπης που συμμετεχεις...

  85. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 08/02/2012 11:01:27

    Όχι μάλλον ζει με πολύ παραπάνω από 600 ευρώ ή 350 ευρώ επίδομα ανεργίας…. Νισάφι!!!

  86. franc avatar
    franc 08/02/2012 11:05:34

    Aντώνη μην πεις οχι τώρα.
    Περίμενε πρώτα να το πεί η Ιταλία, που έχει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απο εμας...

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ franc 08/02/2012 11:17:17

      Ναι Αντώνη άκου τον Φρανκ… περίμενε πες ΝΑΙ τώρα και μετά πες ΟΧΙ όταν θα έχει πει και η Ιταλία …ο Φρανκ μιλαει κατευθείαν με τον Μοντι και γνωρίζει …Αντώνη μέχρι τότε …το ΟΧΙ σου δεν θα έχει κανένα νόημα… γιατί απλούστατα δεν θα υπάρχει ούτε ελληνικός λαός αλλά ούτε και εσύ.

      • franc avatar
        franc @ Περιπτερας 08/02/2012 13:18:38

        Δηλαδή αν πει όχι τώρα,
        θα υπάρχει Ελληνικός Λαός και Σαμαράς και θα δουλεύουν 50-60 χρόνια μαζί σκληρά με αξιοπρέπεια και "καθαρό κούτελο" για να πληρώνουν την φούσκα του χρέους σε τίμιες δραχμές, τη στιγμή που όλοι οι άλλοι θα κάνουν πάρτι με εικονικό χρήμα και θα αγοράζουν και τα εγγόνια των παιδιών μας με "τυπωμένα" ευρώ ?

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ franc 08/02/2012 12:43:17

      Αγαπητέ, το έχεις γράψει και αλλού αυτό. Αν θα μπορούσε να γίνει αυτό, θα ήταν καλά. Το πρόβλημα είναι ότι η χώρα μας δεν έχει καθόλου αυτόν τον χρόνο. Είναι η κακή της μοίρα να σταθεί εδώ ως πρωτοπορία της Ευρώπης ή, αν θέλεις, ως πειραματόζωο της Ευρώπης.

      Ίσως να υπάρχουν ακόμη περιθώρια παραμονής της Ελλάδας στο ευρώ, αλλά όχι με τους όρους που μας υπαγορεύουν οι Γερμανοί. Με αυτούς τους όρους η παραμονή μας στο ευρώ θα είναι ως βίαια φτωχοποιημένο προτεκτοράτο. "Για το καλό μας", βεβαίως.

      • franc avatar
        franc @ Διογένης 08/02/2012 13:09:48

        Φτωχοποιημένο προτεκτοράτο για 5-6 μήνες ακόμα...
        Αυτά τα 2,5 χρόνια τί είμαστε?

      • Πετρος avatar
        Πετρος @ Διογένης 08/02/2012 13:16:24

        Αμα πουμε εμεις οχι θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι που θα τους παρει η μπαλλα..
        Αμα περιμενουμε να πουνε οι αλλοι οχι εμεις θα ειμαστε εξωφυλλαρουχες

        • franc avatar
          franc @ Πετρος 08/02/2012 13:48:29

          Aν έχουν σκοπό να μας ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλα σ' αυτή την περίπτωση πρίν πούμε εμείς το όχι θα πρέπει τουλάχιστο να τους κάνουμε ενα τηλεφώνημα για να ξέρουμε οτι μας ακολουθούν ώστε να μην πάρουμε τον κατήφορο μόνοι μας. Μάλιστα αυτό το τηλεφώνημα και η συμφωνία να μας ακολουθήσουν πρέπει να γίνει δημόσια ώστε ο καθείς να αναλάβει τις ευθύνες του. δεν συμφωνείς?

  87. αγγελικη avatar
    αγγελικη 08/02/2012 11:16:51

    καλημερα σε ολους.και θα γινει καλυτερη μονο με εναν τροπο...αντωνη τωρα οχι μετα ουτε αυριο,πες το μεγαλο ΟΧΙ.ΤΩΡΑ.δεν υπαρχει τιποτα πια περα απο αυτο.προτιμω να υποστω τις συνεπειες ελευθερη και περηφανη σαν ελληνιδα.οχι σκλαβα των νεοναζι.θα σας εξομολογηθω κατι.ειχα πιστεψει πολυ στον Κ.Κ μεχρι που τελειωσαν ολα το 2009.απογοητευμενη δεν πηγα να ψηφισω τον Α.Σ.μενω ομως νεοδημοκρατισσα ως το μεδουλι.βλεποντας την πορεια των πραγματων τα τελευταια δυο χρονια αρχισα να τον θαυμαζω και να ελπιζω σε κατι καλυτερο για μενα και τα 2 αγγελουδια μου.με απογοητευσε οταν μπηκε στην συγκυβερνηση αλλα τον δικαιολογησα γιατι ετσι με βολευε για να μην παραδεχτω οτι αλλος ενας ηγετης με απογοητευσε.τωρα ομως ολοι μας φτασαμε στο σημειο μηδεν.δεν παει αλλο.εμεις οι ελληνες τα ΟΧΙ μας τα εχουμε πει και εχουν μεινει στην ιστορια.σημερα οχι αυριο.αυτο το πανυγηρι πρεπει να τελειωνει.αλλιως θα μας χασεις ολους .και θα ειμαστε πολλοι Αντωνη Σαμαρα.να εισαι σιγουρος.εγω δεν θελω να αποφασισει γιαμενα και τα παιδια μου καποιος ο οποιος θα πει κατι αλλο εκτος του οχι.αλλιως θα πουλησουμε πολυ ακριβα το τομαρι μας.ειμαι περηφανη που ειμαι ελληνιδα και θα παραμεινω ετσι.εμπρος λοιπον ολοι να του λεμε το ιδιο μπας και ξυπνησει .κανε μας υπερηφανους.επιτελους αυτη η ερμη χωρα δεν εχει εναν Τασσο Παπαδοπουλο;ο Θεος ας μας λυπηθει κι ας τον φωτισει......

  88. Joao avatar
    Joao 08/02/2012 11:20:19

    Που είσαστε Ριτσοδιαβασμένοι μου τώρα που θάβουμε τη Ρωμιοσύνη;;;;
    Που είσαστε Ριτσοτραγουδισμένοι μου τώρα που η ζωή κατρακυλάει στην κατηφόρα;;ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....................

  89. Μνημόνιος avatar
    Μνημόνιος 08/02/2012 11:27:54

    ΕΧΕΙΣ ΧΡΕΟΣ...



    Έχεις χρέος να μισείς αν το μίσος σου

    για το δίκιο του ανθρώπου δουλεύει·

    να μισείς όποιον πάει στο χωράφι σου

    και τον τίμιον ιδρώτα σου κλέβει.



    Έχεις χρέος να μισείς αν το μίσος σου

    του φονιά το μαχαίρι στομώνει·

    να μισείς όποιον άσπλαχνα κι άνομα

    των παιδιών σου το γέλιο σκοτώνει.



    Έχεις χρέος να μισείς αν το μίσος σου

    το σκοτάδι της νύχτας σκορπίζει·

    να μισείς όποιον κλείνει τα μάτια σου,

    να μη βλέπεις το φως πού ροδίζει,



    Έχεις χρέος να μισείς αν αλλιώτικα

    απ’ το βέβαιο χαμό δε γλιτώνεις

    κι αν μ’ αυτό το θανάσιμο μίσος σου

    της αγάπης το κάστρο στεριώνεις.

    Λ.ΚΟΥΚΟΥΛΑΣ

  90. O ΚΑΘΕΝΑΣ avatar
    O ΚΑΘΕΝΑΣ 08/02/2012 11:33:33

    Αν θέλουν οι κυβερνώντες μας να δείξουν έστω και λίγο σεβασμό προς τους εργαζόμενους αυτής της χώρας, που θα τους καλέσουν σε λίγο να τους ψηφίσουν και ως αντιστάθμισμα στις νέες μειώσεις μισθών και συντάξεων, θα πρέπει άμεσα να μειώσουν κατά 30% τουλάχιστον τις τιμές των βασικών προϊόντων για την υγιή διαβίωση μίας οικογένειας. Δηλαδή είδη διατροφής, υγείας, εισιτήρια ΜΜΜ, κ.α.
    Αλλά έχουν δεν έχουν τα κότσια να τα «βάλουν» με τις πολυεθνικές, ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΠΟΪΚΟΤΑΡΟΥΜΕ ΤΑ BRAND NAMES, τα προϊόντα των μεγάλων εταιριών που με τους ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ έχουν δημιουργήσει ΚΑΡΤΕΛ και συνεχώς ανεβάζουν τις τιμές των προϊόντων, ενώ οι μισθοί και συντάξεις συρρικνώνονται.
    Μπορούμε να τους χτυπήσουμε εκεί που πονάνε ΣΤΟ ΧΡΗΜΑ. Να ξεκινήσουμε να αγοράζουμε Ελληνικά προϊόντα, ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ και κατά προτίμηση από συνεταιριστικά σούπερ μάρκετ.
    Αν συνεχίσουμε να τους πλουτίζουμε

  91. ελενα avatar
    ελενα 08/02/2012 11:33:56

    ο ασχετος Κουτρουμανης που εκοψε τα επιδοματα στα ατομα με στιγμα μεσογειακης αναιμιας σε μια κοινωνικη ομαδα που πανελλαδικα απαριθμει 5000 ασθενεις,,,,ελεος,,,ελεος,,,και δινει αλλου επιδοματα ο ασχετος....

  92. Tonia G. avatar
    Tonia G. 08/02/2012 11:38:08

    Με μια του φράση ο Αντώνης Σαμαράς μπορεί να γυρίσει όλο το παιχνίδι. Από το 25%-30%, θα φτάσει το 50%, απλά αποχορώντας. Σήμερα μπορεί να γίνει ο κυρίαρχος των επόμενων χρόνων.
    Και αφού πράξει αυτό (δίνοντας αξιοπρέπεια και περηφάνεια σε όλους τους Ελληνες), αύριο να ανακοινώσει το δικό του πρόγραμμα εξυγείανσης της Ελληνικής Οικονομίας, με επίκεντρο την άμεση ΑΠΟΠΑΣΟΚΟΠΟΙΗΣΗ-ΑΠΟΣΟΒΙΕΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ του Ελληνικού Κράτους. Με μέτρα ενδεχομένως σκληρά που θα οδηγήσουν την Ελλάδα στο πυρήνα της ΕΕ και θα την κάνουν επιτέλους μια αληθινά ελεύθερη οικονομία και Κράτος Δικαίου.
    Πάνω από όλα όμως θα είναι πρόγραμμα Ελληνικό, δηλαδή θα δώσει το μήνυμα εντός και εκτός ότι ΕΜΕΙΣ καθαρίζουμε το ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ... ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. Δεν χρειαζόμαντε ΤΡΟΪΚΑΝΟΥΣ να μας κάνουν ΑΠΟΙΚΙΑ, ούτε ομως και τις ιδεοληψίες της ΠΑΣΟΚΟΑΡΙΣΤΕΡΑΣ που θέλει να διατηρήσει το κρατικοδίαιτο μοντέλο ανάπτυξης που οδηγεί τους πολίτες είτε να γίνονται δημόσιοι υπάλληλοι, είτε επιχειρηματίες που όνειρο τους είναι να παίρνουν δουλειές από το Κράτος.

  93. Αμεση Δημοκρατια avatar
    Αμεση Δημοκρατια 08/02/2012 11:43:29

    Με δέσαν στα στενά και στους κανόνες
    και ξημερώνοντας μέρα κακή
    τοξότες φάλαγγες και λεγεώνες
    με πήραν και με βάλαν σε κλουβί
    και στα υπόγεια ζάρια τους αιώνες
    παιχνίδι παίζουν οι αργυραμοιβοί.

  94. tsechos avatar
    tsechos 08/02/2012 11:45:58

    Να σε βοηθήσω λίγο εσένα και τους άλλους εδώ μέσα. Γιατί και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είναι κόμματα που εξυπηρετούν τα συμφέροντα του μεγάλου κεφαλαίου.Γιά κάτσε και διάβασε καλά τις συμφωνίες του Μάαστριχτ, της Λισσαβώνας και όλων των στρατηγικών της ΕΕ. Εκεί μέσα θα βρείς όλα όσα περνάν στην Ελλάδα σήμερα και θα περάσουν στην υπόλοιπη Ευρώπη αύριο. Για πες μου ποιός τις ψήφισε αυτές τις συμφωνίες; Οι τυχόν διαφοροποιήσεις του Σαμαρά είναι για τα μάτια του κόσμου για να υπάρχει και να λειτουργεί το έτερο στήριγμα του συστήματος.

    • GIKON avatar
      GIKON @ tsechos 08/02/2012 12:12:14

      Οι συνθήκες που αναφέρεις μιλάνε για σύγκλιση των οικονομιών και όχι για παραδειγματικές τιμωρίες των λαών.

  95. Νοήμων avatar
    Νοήμων 08/02/2012 11:54:15

    Και μην ξεχνάτε οτι σε 11 μέρες(19 Φεβ) έχουμε Εκλογές!!!!

    • Θεμιστοκλής avatar
      Θεμιστοκλής @ Νοήμων 08/02/2012 12:10:10

      Σε χούντες δεν επιτρέπεται η διεξαγωγή εκλογών αγαπητέ.

  96. tsechos avatar
    tsechos 08/02/2012 12:06:31

    Μπορείς να μας κάνεις λιανά πως θα γίνει η αποσοβιετικοποίηση της Ελλάδας απο τον Αντώνη Σαμαρά για να το καταλάβουμε.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ tsechos 08/02/2012 13:07:59

      Αυτό θα μας το εξηγήσει εκείνος, ως Πρόεδρος μέσω του προγραμματος του.

  97. skopelos news avatar
    skopelos news 08/02/2012 12:06:48

    ΑΝΤΩΝΗ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ

  98. Σακης avatar
    Σακης 08/02/2012 12:10:02

    Η παγίδα είναι ολοφάνερη!!!Συνυπογραφει ο Σαμαρας παει το σχέδιο στην βουλή και οι βουλευτες του Πασοκ το καταψηφιζουν!!!Προσχωρουν στην Δημοκρατικη Αριστερα(την ....συνεχιση του Πασοκ στην νεα εποχη)και ετσι γινονται ηρωες....Στην καλιτερη περιπτωση ο Σαμαρας δεν βγαζει αυτοδυναμια και αναγκαζεται να γλειφει τον Κουβελη...Ξυπνα Αντωνηηηηηηη!!!!

    • Πετρος avatar
      Πετρος @ Σακης 08/02/2012 13:20:00

      Μπα για το ελικοπτερο του ΓΑΠ τον βλεπω μετα...
      Αντωνη παρε τωρα το αεροπλανο και απογειωσου για την εξουσια...
      Θα την χασεις την πτηση και μετα θα ψαχνεις να βρεις ελικοπτερο...

  99. ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΔΑΣΚΑΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ-ΔΑΣΚΑΛΟΣ 08/02/2012 12:13:49

    Ελεος ειμαι δασκαλος ΠΕ 70 με 13 χρονια υπηρεσιας και παιρνω πλεον 1020 € το μηνα πηγαινοντας στο σχολειο μου που απεχει 50 χλμ. απο το σπιτι μου φυσικα με δικα μου εξοδα(αρα βγαλτε αλλα 400 € το μηνα!).
    Τι μου μενει τιποτα!!!
    Φυσικα δε μιλαω για δανεια που υποτιθεται εχουμε ολοι μας.
    Ακομα μιλανε οι ΔΕΚΟ(ΔΕΗ-ΤΡΑΠΕΖΕΣ-ΟΣΕ-ΕΛΠΕ ΚΤΛ)-1000 € ΠΑΡΑΥΤΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΩΝ ΚΤΛ. ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΟΦΑΣΚΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠ’ ΟΛΑ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ ΑΝΤΩΝΗ!!!

  100. Andreas Kokkoros avatar
    Andreas Kokkoros 08/02/2012 12:16:17

    Εχω μια απορία, έστω και αφελή, πως μπορεί να υπογράψει ο Σαμαράς το μνημόνιο 2 αφού απέρριψε το μνημόνιο 1 ??

  101. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/02/2012 12:23:06

    Όχι, έξω, και εκλογές.

    Αν θέλει ο λαός να είναι υποζύγιο, ας το πει.

    • Θεμιστοκλής avatar
      Θεμιστοκλής @ archaeopteryx 08/02/2012 12:44:52

      η πλειοψηφία των πολιτών λέει ΟΧΙ Αρχαιοπτέρυγα αλλά αυτοί δεν κάνουν πίσω αν δεν ολοκληρώσουν την τραγωδία.

  102. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 08/02/2012 12:31:26

    Χρεοκοπία εδώ και τώρα.

    Άλλοι 500Ε το μήνα και άλλοι 5000Ε και βάλε (Δικαστικοί, ΕΛΕΠΕ,ΟΠΑΠ, Δημοτικές Επιχειρήσεις,ΔΕΗ κλπ) δεν γίνεται.

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Βαγκούκος 08/02/2012 12:51:40

      +++++++10000000000!!!!

  103. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 08/02/2012 12:44:04

    Αν είχαμε αληθινή δημοκρατία...
    Αν υπήρχαν Έλληνες πολιτικοί που πονάνε την πατρίδα και τον λαό...
    Αν τα κόμματα λειτουργούσαν...
    Αν οι βουλευτές διάβαζαν και γνώριζαν τι ψηφίζουν...
    Αν οι πολίτες νοιάζονταν για το γενικό καλό...
    Αν ήμασταν στο εμείς και όχι στο εγώ...
    Η λύση θα ήταν απλή:
    Αύριο εκλογές για να επιλέξει ο λαός την απάντηση που θα δώσει η Ελλάδα στους εταίρους και τις εταίρες μας.
    Αν...

  104. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 08/02/2012 12:46:13

    Αντώνη Σαμαρά, δώσε τέλος σ’ αυτή την κτηνωδία σε βάρος της Πατρίδας !

  105. STEFANOS GRAGAS avatar
    STEFANOS GRAGAS 08/02/2012 12:50:13

    Αντίγραφα επιταγών που δόθηκαν από τη διαπλοκή σε κορυφαία πολιτικά πρόσωπα πρόκειται να βγουν από στιγμή σε στιγμή στη δημοσιότητα προαναγγέλει γερμανική ιστοσελίδα!

    Η ίδια ιστοσελίδα κάνει λόγο και για βαλίτσες που έφευγαν από υπουργείο σε άγνωστη κατεύθυνση. Γι αυτή τη περίπτωση υπάρχουν και φωτογραφικά ντοκουμέντα από το υπόγειο γκαράζ του συγκεκριμένου υπουργείου-όπως υποστηρίζουν οι Γερμανοί!

    Το πιο σοκαριστικό ντοκουμέντο αφορά τα αποδεικτικά κατάθεσης από «διάσημη» αμερικανική τράπεζα σε λογαριασμό συγγενικού προσώπου πολιτικού ο οποίος διετέλεσε πρωθυπουργός.

    Μιλάμε για ντοκουμέντα που θα στείλουν στο Καιάδα της ιστορίας πολιτικούς πρωταγωνιστές της μεταπολίτευσης…

  106. aurora3363 avatar
    aurora3363 08/02/2012 13:01:39

    Αδέξιε και λοιποι αν περιμένεις απο τον ΑΣ τηνΠαπαρηγα τον Κουβέλη τον κ..φυρερ και όλους τους θα περιμενεις πολυ..και το χειροτερο ..άδικα..Αν ήθελαν θα μπορούσαν..μονο στα χέρια μας είναι πλέον το μέλλον μας..Αλληλεγγύη και επανάσταση ΄΄τιποτα άλλο!

    • Θεμιστοκλής avatar
      Θεμιστοκλής @ aurora3363 08/02/2012 13:10:47

      Aν πεί ΝΑΙ και ο Σαμαράς , τότε το μόνο που μένει είναι να πάρουμε τις τύχες μας στα χέρια μας. Με οποιοδήποτε κόστος. Οντως δεν φαίνεται άλλη λύση.....Θα χρειαστεί αλληλεγγύη και αφοσίωση στον αγώνα κατά του δικτατορικού καθεστώτος.

  107. σπυρος avatar
    σπυρος 08/02/2012 13:14:02

    Η μόνη εθνική στάση είναι η αποχώρηση από την Κυβέρνηση ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!

  108. Πετρος avatar
    Πετρος 08/02/2012 13:25:23

    ΑΝΤΩΝΗ ασε τους να μεταφρασουν το νεο μνημονιο μονοι τους και ξεκινα για να γραψεις ΙΣΤΟΡΙΑ!!!!

  109. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 08/02/2012 13:28:01

    ΝΑΙ σε όλα. Με την προϋπόθεση ότι όταν βάλουμε την υπογραφή μας θα πάρουμε και εγγύηση καλής λειτουργίας (σε προκαθορισμένο χρονικό διάστημα), των μέτρων που μας προτείνουν. Σε αντίθετη περίπτωση επιστροφή των χρημάτων (μηδενισμός του χρέους).

    Καθαρό και τίμιο παζάρι. Αν δεν θέλουν καλή καρδιά και ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ.

  110. στεφανος γραγας avatar
    στεφανος γραγας 08/02/2012 13:30:23

    αφιερωμένο σε όλους όσοι είναι πλέον μόνο ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ και οχι κομματικά πρόβατα που πιστεύουν ακόμη και σήμερα οτι "κάποιοι" θα τους σώσουν..και πολύ φοβάμαι οτι έιναι ακόμη αρκετοί..αν κάποιοι νομίζουν οτι το πάν στη ζωή είναι η εξουσία τότε έχουν πάρει λάθος δρόμο...καλό κουράγιο φίλοι μου

    Ύμνος του φτωχού

    Σαν ξεκινώ τη μέρα ,το πρωί μου
    Στα γόνατα κάνω το σταυρό ,φιλάω το παιδί μου
    Σ ευχαριστώ θεέ τον ήλιο μου που βλέπω
    Σ ευχαριστώ που ακόμα τη φτώχεια μου αντέχω.

    Σαν προχωρώ στα βήματα του χθες πατάω
    Κι όλα τα ίδια μες το μυαλό ρωτάω
    Πόσο θα δώσω για ψωμί για γάλα στα παιδιά μου
    Να κόψω λίγο από δω ,να ράψω τα παλιά μου.

    Σαν δώδεκα θα πάει και έρθει ξανά το μεσημέρι
    Λίγο να είναι το φαΐ πλέον δεν με μέλει
    Ένα κομμάτι ψωμί ,ελιά και ένα ξερό κρεμμύδι
    Θυμάμαι τα λόγια του παππού, το δάκρυ μου με πνίγει

    Περάσαν χρόνια κατοχής, χρόνια μες τη μιζέρια
    Μα πάλι μέσα στο κουτί ,φασόλια και μπιζέλια
    Μα εγώ μέσα στο παραμύθι σας αρχίζω και θυμώνω
    Κι όλες τις υποσχέσεις σας στο χώμα σας τις χώνω

    Δεν την αντέχω τη σιωπή ,την φτώχεια του μυαλού σας
    μπορεί να είμαι εγώ φτωχός μα να χετε το νου σας
    Θα ρθει εκείνο το πρωί που θα με παρακαλάτε
    και τότε ένα θα σας πω, δεν θα χαμογελάτε

    Μπορεί να είμαι εγώ φτωχός ,αμνός θεού, Κυρίου
    μα παίρνω όμως και μορφή άγριου θηρίου
    Και θα τα σπάσω τα δεσμά, τις σάπιες αλυσίδες
    και θα σκορπίσω στο βοριά τις κρύες σας ελπίδες.

    Μπορεί μέσα στο πιάτο μου ,φακές να κολυμπάνε
    Μα στους εφιάλτες σας φοίνικας κοιμάμαι.
    Μέσα από τις στάχτες μου ανάστημα θα πάρω
    θα μαι πιστός στο ραντεβού, δε θα φοβάμαι χάρο.

    Και για το τέλος άφησα όρκο βαρύ να πάρω
    Αν και φτωχός ,το δίκαιο να έχω φάρο.
    Να βλέπω γύρω μου παιδιά ,όρθια να πηγαίνουν
    Ποτέ τους μην νιώσουνε μικρά
    Ούτε και να πεινάνε
    Μα το ακριβότερο από όλα αυτά
    Ποτέ μην προσκυνάνε…

  111. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 08/02/2012 13:36:42

    Αδέξιε, με λίγα λόγια , η αλήθεια. Ο Α.Σ., πρέπει να βγει στον λαό και να μιλήσει καθαρά για το τί είναι η δανειακή, τι μας ζητούν , τι μπορούμε να προσφέρουμε. Σ'ένα τόσο κρίσιμο για την πατρίδα και τις επόμενες γενιές ζήτημα, αυτός που πρέπει ν'αποφασίσει είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος , ο λαός. Αυτό θα γίνει μόνο μέσω εκλογών. Μετά η νέα , εκλεγμένη κυβέρνηση ,θα μπορεί να διαπραγμετευτεί από την αρχή.

  112. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 08/02/2012 13:44:09

    Τα πράγματα είναι απλά.
    Αφήστε στην άκρη τους Κουτρουμάνη, Βενιζέλο, Παπαδήμο, Καρατζαφέρη κλπ. Σήμερα μιλάμε για Πασοκ στο 8% και Χρυσή Αυγή με 8 "καλά παιδιά" στη Βουλή.
    Αυτή τη στιγμή απέναντι στην ιστορία και στο Έθνος, μόνος, απελπιστικά μόνος, είναι ο Σαμαράς.
    Τα γράμματα τα ξέρει καλά. Στο Μνημόνιο 1 μας τα είπε καλά. Τώρα είναι η Ώρα της Πράξης. Τώρα θα αποδείξει εάν είναι Ηγέτης.
    Ας δει ξανά το ιερό διάγγελμα του Τάσσου Παπαδόπουλου που έδειξε στον κόσμο τί θα πει Έλληνας Ηγέτης που διαθέτει Αγάπη στη γλυκιά Πατρίδα και επιπλέον ατσάλινα @@.
    Εάν ο Σαμαράς σήμερα κιοτέψει:
    1) απλά θα αποδείξει ακόμη και στους θερμότερους υποστηρικτές του ότι δεν "το έχει" ή μάλλον δεν "τα έχει".
    2) θα τον πάρει και θα τον σηκώσει η Λαϊκή Οργή μαζί με τον υπόλοιπο αξιοθρήνητο συρφετό του Πασοκ/Λαός.
    Ξαναλέω, τα πράγματα είναι απλά.
    Θ.

    ΥΓ. Για πρώτη φορά στη ζωή μου γράφτηκα σε κόμμα για να ψηφίσω, μαζί με εκατοντάδες χιλιάδες άλλους, το Σαμαρά αρχηγό της κεντροδεξιάς. Σύντομα θα ξέρω εάν έκανα λάθος...

  113. andy avatar
    andy 08/02/2012 13:46:02

    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάτε εκλογές. Τι νομίζετε ότι θα γίνει; Κυβέρνηση συνασπισμού θα έχεις και μετά. Με την Μπακογιάννη και τον Καρατζαφέρη μόνο μπορείς να συνεργαστείς. Εκτός και αν μετά την αριστερή λαίλαπα που μας οδήγησε στην κόλαση που ζούμε, θέλεις (εσύ δεξιέ ψηφοφόρε) να παραδώσεις την εξουσία στους τσιπροκουβέληδες. Δε βλέπετε πέρα από τη μύτη σας και αυτήν την οξεία κοντοφθαλμίτιδα είναι που πληρώνουμε. Κι αν έχεις αυτοδυναμία, ακόμα χειρότερα. Το βάρος δε μπορεί να το σηκώσει ένα κόμμα. Θες τις εκλογές μόνο και μόνο για πεις ότι κέρδισες σε κάτι. Θα κερδίσεις μια μάχη γνωρίζοντας ότι θα χάσεις τον πόλεμο...

    • Παναγιώτα avatar
      Παναγιώτα @ andy 08/02/2012 14:04:31

      O στόχος είναι ποιος θα πάρει τις εκλογές και με ποιους θα συνεργαστεί ή ποιο είναι το μέλλον της χώρας???
      Ντρέπομαι που το λέω... (διότι είμαι και εγώ παιδί της δεξίας μεγάλης παράταξης....) αλλά ο Τσίπρας μιλάει καθαρότερα... και αγγίζει περισσότερο την ψυχή μου .... Τον Αντώνη δεν τον έχουμε ακούσει να μιλά έτσι... να πει μια κουβέντα που θα αγγίξει την καρδιά μας,..

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Παναγιώτα 08/02/2012 14:44:23

        "αλλά ο Τσίπρας μιλάει καθαρότερα… και αγγίζει περισσότερο την ψυχή μου"

        Χαθήκαμε...

        Τότε θα αγγιζει την ψυχή σου κι'ο Κουρής!

        Για τον Τσίπρα μιλάμε! Που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του! Που έβαλε μέσο για να λουφάρει αραχτός τη θητεία του! Που στήριξε την αληταρία της Υπατίας! Που ήταν μιά ζωή κ*λος και βρακί με τους προβοκάτορες-δολοφόνους των Εξαρχίων! Που κουβάλησε τη λαθρομετανάστισα στο Προεδρικό Μέγαρο! Που μιά ζωή η παραταξή του θεωρούσε τον πατριωτισμό των Ελλήνων φασισμό, και τον σωβινισμό των Σκοπιανών ...αδερφό κινημα!

        Τι παιδί της μεγάλης δεξιάς παράταξης είσαι τότε βρέ Παναγιώτα μου ,αν τα ξεχνάς όλα αυτά έτσι εύκολα, με το πρώτο ζόρι?

        • Πετρος avatar
          Πετρος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 14:56:59

          Ρε παιδια να φαγωθουμε αναμεταξυ μας;
          ο Andy ειναι απο αλλο ανεκδοτο ζει για να κυβερνησει αλλα ποιον δεν μας ειπε
          και ρε φιλε Στελιο δεν ειπαμε να κανουμε ηγετη τον Τσιπρα τον Αντωνη θελουμε αλλα στην αναβροχια καλο ειναι και το χαλαζι!

        • Παναγιώτα avatar
          Παναγιώτα @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 15:20:52

          Δεν διαφωνώ με όλα αυτά που λες... Και εμένα αυτή η πλευρά του Τσίπρα με ενοχλεί όσο δεν παίρνει... Παράλληλα όμως αυτός φαίνεται να νιώθει καλύτερα τα προβλήματα του απλού κόσμου...
          Για αυτό με βλέπεις χολωμένη με το κόμμα μας....διότι με έχει φέρει σε τέτοια θέση όπου οι σειρήνες τις αριστεράς ηχούν όμορφα στα αυτιά μου... Το έχεις νιώσει ποτέ εσύ αυτό;

          • Πετρος avatar
            Πετρος @ Παναγιώτα 08/02/2012 15:27:33

            Για να μην ακουσουμε τις σειρηνες πρεπει να μας μιλησει ο Αντωνης

          • Παναγιώτα avatar
            Παναγιώτα @ Πετρος 08/02/2012 15:33:04

            Τον έχεις ακούσει εσύ να μιλάει; ...
            Διότι μάλλον εγώ έχω θέμα με τα αυτιά μου ...

          • Πετρος avatar
            Πετρος @ Παναγιώτα 08/02/2012 15:37:03

            μια χαρα ειναι τα αυτια σου
            ουτε εγω τον εχω ακουσει

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Παναγιώτα 08/02/2012 16:13:53

            Ε βέβαια ,αμα έχεις παλέψει μιά ζωή αραχτός στα καφενεία των Εξαρχείων με τη φραπεδιά στο χέρι ,νοιώθεις τα προβλήματα του απλού κόσμου!

            Συναντουσε στο δρόμο τους εργαζόμενους που πήγαιναν πρωί-πρωί στη δουλειά τους ,γιατί ηταν η ώρα που αυτός πήγαινε για ύπνο!

            Να είσαι χολωμένη με τη μαζοχιστική επικοινωνιακή αδυναμία μας , που επιτρέπει στον κάθε αρλουμπολόγο τζάμπα μάγκα (είτε απο Εξάρχεια μεριά ,είτε απο λαική δεξιά) να το παίζει υπερπατριώτης ,θα το καταλάβαινα.

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Παναγιώτα 08/02/2012 17:14:29

            Παναγιώτα , όπως ακριβώς το είπες:'' σειρήνες της αριστεράς''. Ο γνωστός Τσίπρας, μπορεί να χαϊδεύει αυτιά γιατί έχει την πολυτέλεια να το κάνει ,επειδή δεν θα κληθεί να κάνει κάτι περισσότερο. Γι'αυτό πρέπει ο Αντώνης να βγεί να μιλήσει. Οι στιγμές είναι κρίσιμες , ο κόσμος χρειάζεται να ξέρει.

  114. ο ξένος avatar
    ο ξένος 08/02/2012 13:52:59

    Τα ψέματα τελείωσαν. Ο Σαμαράς είναι ο πιο στριμωγμένος, γιατί είναι αυτός που κουβαλά πάνω του τις τύχες της χώρας και το μέλλον εκατομμυρίων κατοίκων της.

    Ο ελληνικός λαός θέλει απερίφραστα το ΟΧΙ. Έστω ότι ο Σαμαράς "ξέρει κάτι παραπάνω" και υποχρεωθεί στο ΝΑΙ (για να μας σώσει κι αυτός), αυτό το ΝΑΙ δεν μπορεί παρά να συνοδεύεται με προκήρυξη εκλογών ΤΩΡΑ. Όχι απλά συγκεκριμένη ημερομηνία στο μέλλον. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΛΟΓΩΝ.

    Οτιδήποτε άλλο σημαίνει αυτοκτονία της Ελλάδας.

    Αν επιχειρηθεί ΚΑΙ συμφωνία ΚΑΙ αναβολή εκλογών, για πρώτη φορά στη ζωή μου, θα βγάλω 1,93 και 120 κιλά, σε αθλητικό παρουσιαστικό, στο δρόμο έτοιμα για τις πιο ακραίες διαδηλώσεις διαμαρτυρίας. Και δεν θα επιστρέψω σπίτι. Θα πάω φυλακή, σε αναζήτηση νέου επαγγελματικού προσανατολισμού.

  115. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 08/02/2012 14:03:46

    1-2 φορες ανα αιώνα η Ιστορία δίνει την ευκαιρια σε πολιτικό να αποδείξει με μια μόνο λέξη ποιος ακριβώς είναι.....

  116. E.Θ.Ν.Δ avatar
    E.Θ.Ν.Δ 08/02/2012 14:40:01

    ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑAAAAAAAAAAAAAA

  117. Ελένη Κ avatar
    Ελένη Κ 08/02/2012 14:43:51

    Κύριε Σαμαρά να είστε σίγουρος ότι αν δε προδώσετε τον Ελληνικό λαό δε θα σας ποροδώσει ποτέ κι αυτός!!!Βοηθήστε την Ελλάδα και τους Έλληνες και δε θα χάσετε.......

  118. unfair avatar
    unfair 08/02/2012 14:55:10

    Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο δοτός πρωθυπουργός, οι πολιτικοί αρχηγοί κ γενικότερα οι πολιτικοί, έχουν συναίσθηση πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ για να ξεπουλήσουν την Ελλάδα; τους Έλληνες; πως για αυτές τις αποφάσεις κ υπογραφές ΠΡΕΠΕΙ να ενημερωθεί κ να τοποθετηθεί ο ΛΑΟΣ!
    Οι τοποθετήσεις του Αντώνη Σαμαρά, όπως παρουσιάστηκαν στο Ζάππειο Ι κ ΙΙ, είχαν μια στοιχειώδη λογική, για το πως πρέπει να κινηθούμε κ να βγούμε έξω από την αδιέξοδη πολιτική της υπέρμετρης λιτότητας. Η συνταγή που έχει δοθεί μέχρι σήμερα, μαζί με τους πλέον λανθασμένους χειρισμούς της ανίκανης κυβέρνησης, έχουν καταστρέψει θεμέλια της ελληνικής κοινωνίας. Η πίεση στο να συνεχίζεται αυτό το πείραμα, δεν θα οδηγήσει πουθενά, παρά σε περαιτέρω επιδείνωση της εφιαλτικής καθημερινότητας μας. Κ όλα αυτά, χωρίς πραγματικά να λυθούν τα πραγματικά προβλήματα, κ να μειωθούν οι ανισότητες που υπάρχουν από το σύστημα ΠΑΣΟΚ.
    Κρύα χέρια, ζεστή καρδιά, είναι μια έκφραση που μου αρέσει, γιατί έτσι θεωρώ πως πρέπει να συμπεριφέρεσαι σαν κοινωνικό άτομο, να ζυγίζεις τα πράγματα όχι μόνον με ψυχρή λογική, αλλά κ ευαισθησία ανθρώπινη. Κ αυτό δεν έχει χρώμα, δεν έχει τοποθέτηση δεξιά Ή αριστερά.
    Όσοι λένε πως Ή τα μέτρα Ή χρεοκοπία κ δεν υπάρχει άλλος χρόνος, είναι εκβιαστές κ μας θεωρούν τουλάχιστον ηλίθιους. Μπορούν εύκολα, να κοιτάξουν παντού για ακόμη μερικές δεκάδες λύσεις. Κ ας με διορθώσει κάποιος, αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως οποιοδήποτε δάνειο μπορεί τώρα να πληρωθεί με νέο ομόλογο της αξίας του δανείου κ αυτό δεν θεωρείται επίσημα χρεοκοπία.

  119. Lewnidas avatar
    Lewnidas 08/02/2012 15:00:49

    ο λαός θέλει όχι. ο πολιτικός πρέπει να βρείς τις λύσεις μετά το όχι. εθνικός ηγέτης η πολιτικός αστός λύσεις υπάρχουν. θάρρος θέλει.

  120. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 08/02/2012 15:04:01

    Σαμαρά, κόψε ρόδα μυρωμένα.
    Και προπαντός μη φύγεις όπως ο Καραμανλής, ο οποίος ακόμη μέχρι σήμερα
    ούτε μας εξήγησε τίποτα , όταν έφυγε τρέχοντας από την εξουσία.
    Εμείς τί ρόλο παίζουμε; Είμαστε ή δεν είμαστε μέλη ενός κόμματος λαϊκού,
    προοδευτικού (ό,τι έργο έγινε στην Ελλάδα από τη Δεξιά έγινε κι όποιος έχει
    αντίθετη γνώμη ας το πεί και θα λάβει απάντηση) και έχουμε απαίτηση και δικαίωμα να μαθαίνουμε τί γίνεται στη χώρα δια στόματος του αρχηγού ;
    Λοιπόν, πες στους συνομιλητές σου, ότι δεν έχετε κανένα δικαίωμα αυτή
    τη χώρα να την υποβιβάσετε σε κοινότητα και τους κατοίκους της να τους θέσετε σε καθεστώς προλετάριου. Δηλαδή πες ΟΧΙ!

  121. mx avatar
    mx 08/02/2012 15:08:42

    Βάλτε μπουρλότο!

    Σήμερα το πρωί, η Ελλάδα καλείται να υπογράψει τη θανατική της καταδίκη.

    Μετά το στραγγαλισμό του τελευταίου 48ωρου και τη γνωστοποίηση των απαιτήσεων για τον «ειδικό λογαριασμό», υπάρχει άραγε ακόμα άνθρωπος σε αυτή τη χώρα που να πιστεύει ότι οι λέξεις «διάσωση» και «αλληλεγγύη» έχουν την παραμικρή σχέση με τα όσα καλείται, με το πιστόλι στον κρόταφο, να υπογράψει η Αθήνα;

    Υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει ότι μέσα απ’ όλα αυτά μπορεί να έρθει κάποιο είδος «διάσωσης» και ό,τι αυτό επιχειρείται; Ασφαλώς όχι.

    Ακόμα και οι φανατικότεροι υπέρμαχοι της γερμανικής πολιτικής, που εκφράζεται με την προβιά της τρόικας, έχουν αντιληφθεί πλέον ότι το μόνο που γίνεται είναι ένας συνδυασμός διασφάλισης των ξένων πιστωτών και πλήρους άλωσης της χώρας, η οποία, αντιθέτως, κάθε άλλο παρά απομακρύνεται από τη χρεοκοπία: η νέα ύφεση που θα φέρει η νέα σύμβαση, εκτός της εσωτερικής διάλυσης, θα οδηγήσει με βεβαιότητα και στην κατάρρευση των δημοσιονομικών στόχων. Μέχρι και ο γερμανικός Spiegel κατακεραύνωσε χθες τη γερμανική πολιτική, λίγο μετά που ο Κρούγκμαν ρωτούσε γιατί οι ισχυροί της Ευρώπης οδηγούν την Ελλάδα ευθέως στο θάνατο…


    Το χειρότερο απ’ όλα όμως, είναι ότι αν η Ελλάδα υπογράψει και ψηφίσει λ.χ. την Κυριακή, τη Δευτέρα το πρωί, το μόνο που θα συμβεί, θα είναι να αναζωπυρωθεί αμέσως η συζήτηση περί χρεοκοπίας και περί εξόδου από το κοινό νόμισμα. Κι αυτό, ουδείς μπορεί να κάνει ότι δεν το περιμένει, ουδείς δικαιούται να το αγνοεί. Γιατί, διασφαλίσεις για τη χώρα όχι απλώς δεν υπήρξαν, αλλά, αντιθέτως, άκρα του τάφου σιωπή τηρείται γύρω από το ζήτημα, το μόνο που θα δικαιολογούσε τέτοιες υπογραφές και δεσμεύσεις…

    Η Ελλάδα έχει, ακόμα και τώρα, τη δύναμη να τα τινάξει όλα αυτά στον αέρα. Και είναι ο μόνος δρόμος που της απομένει. Τι θα συμβεί μετά; Μετά, αφού πράγματι πρώτα η χώρα διέλθει μέσα από μια κόλαση, την οποία ούτως ή άλλως δεν πρόκειται πια να αποφύγει, οι ίδιοι άνθρωποι που σήμερα την εκβιάζουν και την οδηγούν στην καταστροφή, θα επιστρέψουν να διαπραγματευθούν ξανά. Και δεν θα είναι η πρώτη φορά: το ίδιο ακριβώς συνέβη από τον Απρίλιο του 1932, μέχρι και την έκρηξη του μεγάλου πολέμου.

    Η μόνη δουλειά που θα έπρεπε πραγματικά να κάνει τώρα η ελληνική κυβέρνηση, θα ήταν να προετοιμάζει έκτακτους μηχανισμούς αντιμετώπισης των ημερών του μεγάλου σοκ, ταυτόχρονα με την προσφυγή της σε τρίτους διεθνείς παίκτες, όπως, λ.χ., οι Ηνωμένες Πολιτείες, που, όπως ίσως έχει κανείς παρατηρήσει, όλο αυτό το διάστημα, έχουν παραμείνει σιωπηλές. Εκεί πρέπει να στρέψει όλες τις προσπάθειές της: στους τρόπους που θα μπορέσει η χώρα έστω και στοιχειωδώς να σταθεί στα πόδια της και να διατηρήσει την εσωτερική και εξωτερική της ασφάλεια. Και, βεβαίως, στο να προετοιμάσει τον πληθυσμό γι' αυτό που έρχεται. Ο ελληνικός λαός είναι σήμερα τόσο ταπεινωμένος και τόσο βαθιά απαισιόδοξος, που, πιο εύκολα θα σηκώσει αυτό το βάρος, παρά εκείνο του επιβαλλόμενου αργού θανάτου που έτσι κι αλλιώς οδηγεί στην εσωτερική χρεοκοπία.

    Το κακό που έχει βρει την Ελλάδα, δεν αντιμετωπίζεται πια με συμβατικά μέσα. Απαιτεί ενέργειες πολεμικού τύπου. Απαιτεί γεωπολιτικής τάξεως κινήσεις, που θα αλλάξουν ευρύτερες ισορροπίες. Η Ελλάδα, αν το αποφασίσει, έχει τη δύναμη να κινήσει τέτοιους μηχανισμούς. Κι αν δεν τα καταφέρει στις πρώτες και αυτονόητες επιλογές της, ας συμμαχήσει ακόμα και με το διάολο…

    Ασφαλώς, αν η χώρα δηλώσει μη συμμόρφωση προς τις γερμανικές εντολές, τα τείχη προστασίας που έχουν ήδη δημιουργηθεί θα υψωθούν αμέσως για να κρατήσουν την ελληνική κρίση μακριά από τις άλλες χώρες. Ομως, στο Βερολίνο, γνωρίζουν πολύ καλά ότι αυτά τα τείχη πολύ δύσκολα θα αποδειχθούν ικανά να σταματήσουν το κακό. Για πολλούς λόγους: η κατάρρευση δεν θα μαζεύεται…

    Η Ελλάδα δεν έχει πια άλλα όπλα, παρά μόνον τη γεωπολιτική της σημασία, τις θεσμικές της κατοχυρώσεις και την ίδια την επικινδυνότητά της για το ίδιο το κοινό νόμισμα. Κι αυτή, ίσως δεν αφορά πια τόσο την έκθεση των ευρωπαϊκών τραπεζών στο ελληνικό χρέος, όσο το τρομερό σοκ που θα επιφέρει μια άρνησή της να υπογράψει ένα βέβαιο θάνατο.

    Αφού όμως έτσι κι αλλιώς οδηγούν τη χώρα εκεί χωρίς κανένα δισταγμό, το ίδιο αδίστακτη πρέπει να είναι και η απάντησή της. Κι ας μείνει το ταμείο της κυρίας Μέρκελ να περιμένει τους τόκους. Αφού η Γερμανία επιμένει να μας κάψει ζωντανούς, ας δοκιμάσει κι η ίδια το μπουρλότο που βάζει σε μια ολόκληρη χώρα…

    Οι Ελληνες έχουμε γίνει μαλθακοί. Κι έχουμε κακομάθει. Αφού όμως έτσι κι αλλιώς, ήρθε αναγκαστικά η στιγμή να θυμηθούμε πως ζούσαν οι πατεράδες κι οι παππούδες μας στα πιο δύσκολα χρόνια, ας το πάρουμε απόφαση κι ας πουλήσουμε πολύ ακριβά το τομάρι μας, όσο ακόμα μπορούμε. Κάτι που αν είχαμε επιχειρήσει δύο χρόνια πριν, όλα σήμερα θα ήταν διαφορετικά – κι αυτό τώρα το παραδέχονται πολλοί, που όταν τότε το άκουγαν έλεγαν ότι επρόκειτο για τρέλα... Όμως, έστω και σαφώς πολύ πιο αδύναμοι σήμερα, αυτό, μπορούμε ακόμα και τώρα να το κάνουμε, αν αρνηθούμε. Ας δούμε λοιπόν τι μπορούν κι εκείνοι, οι «εταίροι» μας του Βερολίνου, που μας οδηγούν ευθέως στον όλεθρο...

    www.tovima.gr

  122. IOANNIS avatar
    IOANNIS 08/02/2012 15:10:22

    ΣΑΜΑΡΑ ΠΕΣ ΤΟ ΟΧΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.ΔΩΣΕ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΟ ΛΑΟ.

  123. στεφανος γραγας avatar
    στεφανος γραγας 08/02/2012 15:14:47

    και αφου συνεχιζεται το γνωστο παραμυθι περι "παζαριου" ας δουμε και λιγες ειδησουλες που σιγα σιγα βγαινουν στο προσκηνιο..
    το κειμενο θα παει στη Βουλη χωρις πολλες λεπτομερειες απλα σαν μια περιληψουλα που καποιοι δεν θα προλαβουν να διαβασουν αλλα μαλλον θα ψηφισουν αφου ετσι θα μας σωσουν...ισως βεβαια τα εργασιακα να κατεβουν με αλλο κειμενο !!!! και ενα απο τα πλεον ωραια, βουλευτες του ΠΑΣΟΚ θα κατεβασουν κειμενο με υπογραφες (ευελπιστουν γυρω στις 100) που να ζητουν παραμονη του Παπαδημου τουλαχιστον για 1 χρονο ωστε να εφαρμοστουν τα "σωτήρια" μέτρα...ετσι λοιπον τωρα θα δουμε με ποιο τροπο και ποια ευφανταστη δικαιολογια οσοι καταψηφισαν το παρανομο πρωτο μνημονιο θα ψηφισουν το παρανομο δευτερο μνημονιο (που θα νομιμοποιει το πρωτο)...και τελος με ποια μεγαλη δικαιολογια θα δεχθουν να παραταθουν οι εκλογες..(.η μαλλον να απαγορευθουν με νομοθετικη ρυθμιση, ειναι προτιμοτερο)...και τελος-τελος γαργαρα το δικαιο των ομολογων...κρυφτηκε πισω απο τη "σωτηρία των δώρων !!! και ολα αυτα τα ωραια παρουσιαζονται σαν επιτυχια !!!! σκεφτειτε δηλαδη ποια ειναι η αποτυχία...

  124. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 08/02/2012 15:19:27

    Aκόμα και το σενάριο αποχώρησης της ΝΔ απο την κυβέρνηση Παπαδήμου εξετάζουν στη Συγγρού, μετά τις έντονες αντιδράσεις που έχει προκαλέσει τόσο στην γαλάζια ΚΟ, όσο και στην ΔΑΚΕ το ενδεχόμενο να συμφωνήσει ο Αντώνης Σαμαράς στα σκληρά μέτρα του νέου μνημονίου, αναφέρει το parapolitika.gr.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, κατά την διάρκεια της σύσκεψης στη Συγγρού το συγκεκριμένο αυτό σενάριο συζητήθηκε εκτενώς σε όλες τους τις μορφές (πχ. να αποχωρήουν οι υπουργοί της ΝΔ, αλλά να συνεχίσει η ΚΟ της ΝΔ να στηρίζει την κυβέρνηση Παπαδήμου, να σταματήσει η στήριξη της ΝΔ και να οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές), χωρίς ωστόσο, να έχει ληφθεί ακόμα κάποια συγκεκριμένη απόφαση.
    Όλα είναι ανοικτά…

  125. στεφανος γραγας avatar
    στεφανος γραγας 08/02/2012 15:19:49

    και το πλεον απιθανο και κωμικο της υποθεσης !!!!μολις ακουστηκε ο γνωστος "κονφερασιε" οτι δεν θα παει στη συσκεψη των αρχηγων γιατι δεν εχει μεταφρασμενο το κειμενο στα Ελληνικα !!! κανει το παιδι τον αντιστασιακό !!! ε ρε γλεντια....

  126. μχ avatar
    μχ 08/02/2012 15:29:50

    Δεν πηγαίνει ο κ. Γ. Καρατζαφέρης στο συμβούλιο των αρχηγών
    Δεν έχει φθάσει το επίσημο κείμενο στα χέρια τoυ



    Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ κ. Γιώργος Καρατζαφέρης δεν πηγαίνει στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών που στηρίζουν την κυβέρνηση με τον πρωθυπουργό κ. Λουκά Παπαδήμο.

    Επίσης ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, σημειώνει ότι δεν έχει φθάσει το επίσημο κείμενο στα χέρια του ενώ όλα όσα αυτό περιλαμβάνει θέλουν πολυήμερη μελέτη.

  127. ΧyZ avatar
    ΧyZ 08/02/2012 15:31:45

    Καλησπέρα σας. Όλα καλά (που λέει ο λόγος) και εν μέρει κατανοητά (όχι και αποδεκτά)…οι επιλογές Σαμαρά και το όχι και το ναι και οι συνέπειές τους και οι εναλλακτικές και τα μελλοντικά πιθανά σενάρια κλπ., αλλά πραγματικά είναι δυνατόν μία ολόκληρη χώρα να σύρεται και να διαπομπεύεται στην κυριολεξία, έχοντας την τρόικα να δίνει στους ανώτατους εκπροσώπους του κοινοβουλίου μας ένα κείμενο για το οποίο απαιτεί άμεσες απαντήσεις, σαν να πρόκειται για ένα τεστ μαθηματικών στο γυμνάσιο, που έχεις 1 ώρα να το τελειώσεις, αλλιώς θα σου πάρουν το γραπτό? Είναι δυνατόν οι εκπρόσωποί μας αυτοί, να κάθονται και συζητάνε και να αγχώνονται για το πότε θα παραδώσουν το ‘γραπτό’ τους? Πόσο χαμηλά έχουν πέσει επιτέλους, παρασύροντας βεβαίως κι όλη τη χώρα μαζί? Ίχνος αξιοπρέπειας δεν υπάρχει? (ρητορικά βεβαίως τα ερωτήματα).

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ ΧyZ 08/02/2012 15:53:23

      Πες τα!
      Τέτοιες συζητήσεις έπρεπε να γίνονται σε επίπεδο Αρχηγών Κρατών και Κυβερνήσεων. Αλλά με ποιον εδώ; Με τον απερχόμενο ποδηλάτη ή με τον "προσωρινό" τραπεζίτη; Η Χώρα χρειάζεται επειγόντως Κυβέρνηση και Κυβερνήτη.

  128. γνωρίζων avatar
    γνωρίζων 08/02/2012 15:38:59

    Αγαπητοί διαχειριστές του antinews,
    Εκτιμώ την προσπάθεια σας αυτή την ώρα που χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή. Όπως έχω γράψει και σε προηγούμενες παρεμβάσεις μου, πρέπει να γίνει ό,τι είναι δυνατό για να αποφευχθεί το σχέδιο ταυτόχρονης με την κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ αποδυνάμωσης της ΝΔ.
    Το σενάριο που περιγράφεται εδώ:
    http://www.newsbomb.gr/politikh/story/112736/prothypoyrgos-o-ant-samaras-me-antiproedro-ton-ey-venizelo,
    είναι η πεμπτουσία αυτής της προσπάθειας αποδυνάμωσης της ΝΔ και τυατόχρονα με ΜΙΑ κίνησ, της κυριαρχίας σε επίπεδο έθνους-κράτους.
    Η γνώμη μου, την έχω τεκμηριώσει θεωρώ αρκετά, είναι ότι ο ΑΣ ΔΕΝ χρειάζεται να του παραδώσουν την πρωθυπουργία και κυρίως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συνεργαστεί επ'ουδενί με τον κ. Βενιζέλο. Μετά τις εκλογές θα δει ο ίδιος με ποιον θα συνεργαστεί αν είναι υποχρεωμένος. Όταν θα έχει το μαχαίρι.
    Διαφορετικά πιστεύω ότι θα ανοίξει ο ασκός του αιόλου, ο οποίος μετά βίας είναι ακόμη κλειστός. Και δε μιλώ για τις διαδηλώσεις ή τις διαμαρτυρίες αλλά για την αληθινή κατάρρευση των κομματικών μηχανισμών.

  129. dosilhthos avatar
    dosilhthos 08/02/2012 15:45:23

    .Αντωνη Σαμαρά.... κ. φαήλο κ.κ. βουλευτες της περιφανης δημοκρατικης παραταξης.... τα ψεματα τελειωσαν... σε λιγο το πασοκ ετοιμαζεται να πει ΟΧΙ στα νεα μετρα...και εσεις κοιμασθε..και να το θυμηθητε...τελικα το ονειδος του μνημονιου εμεις θα το πληρώσουμε? Μην πας Αντωνη στην Συναντηση των προδοτων..πανε στο ζαπειο,πανε στο συνταγμα...και πες μαζι με το ελληνικο λαό ΟΧΙ... οσο για τα σαλιαρισματα ολων εκεινων που γραφουν στο αντι νιους...ναι μεν αλλα τι να κανει ο καημενος ο Σαμαρας κλπ κλπ...πες ΟΧΙ αρχηγε και σωσε την ελλαδα.!

  130. ΝΙΚΟΣ Τ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Τ. 08/02/2012 15:45:34

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.-

    • Παναγιώτα avatar
      Παναγιώτα @ ΝΙΚΟΣ Τ. 08/02/2012 15:53:22

      ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ!!!

  131. takis avatar
    takis 08/02/2012 15:51:48

    K. Σαμαρα πες το μεγαλο ΟΧΙ.Τους μεγαλους Ηγετες τους κανουν οι μεγαλες αποφασεις.Δωσε ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ στους Ελληνες.

  132. δεν γνωρίζω avatar
    δεν γνωρίζω 08/02/2012 16:06:41

    Στις διαπραγματεύσεις με την Τροϊκα έπρεπε να κάνει το καθήκον του, τωρα δύσκολο το βλέπω να πει το ΟΧΙ...........
    μονο έμεις ο απλός λαος έχει την δύναμη να αλλάξει τον ρου της ιστορίας, και απο την στιγμή που μας το στερουν αυτο (μη διεξαγωγη εκλογων), μόνο με ακραίες καταστάσεις θα το πετύχουμε....

  133. pesaola avatar
    pesaola 08/02/2012 16:08:31

    Να μην υπογράψει.
    Υπάρχει ακόμα περιθώριο διαπραγμάτευσης, αρκεί να καταλάβουν οι τροικανοί ότι δε δεχόμαστε να παραδώσουμε γη και ύδωρ.
    Να ζητήσει εκλογές.

  134. VOLOVOS avatar
    VOLOVOS 08/02/2012 16:17:20

    Ενα μεγάλο ΟΧΙ και μετά εκλογές άμεσα.Αν τα διαβάζουν όλα αυτά στη Συγγρού και του τα μεταβιβάζουν,τότε πρέπει να μην πουλήσει τον κόσμο του.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ.Σε αυτή την περίπτωση βλέπω τη Ν.Δ. να πέφτει σε επίπεδα πασοκ.

  135. ΜΠ avatar
    ΜΠ 08/02/2012 18:08:51

    ΕΚΛΟΓΕΣ - ΕΚΛΟΓΕΣ,
    ΠΡΙΝ ΑΠ´ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ !!!!!

  136. stelios avatar
    stelios 08/02/2012 19:41:47

    Υπαρχει περιπτωση εαν ρωτησω τους οπαδους του ΟΧΙ τι θα γινει εαν δεν παρουμε τα λεφτα, να παρω απαντηση με βαση την κοινη λογικη; Εαν χρεοκοπησουμε ( σε 3 μερες ληγει ομολογο 14,5 δις ) ποσο θα παει ο κατωτατος; Οι συνταξεις και οι μισθοι των δημοσιων πως θα πληρωθουν; Θελω να πιστευω πως τα εχουν σκεφτει αυτα......ή οχι;

  137. VAGELIS VOLOS avatar
    VAGELIS VOLOS 08/02/2012 19:42:48

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ !!!!! ΠΕΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ Ο Χ Ι ΣΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΥΤΙΛΗΣΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ!!!!ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΘΑΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ ΘΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

  138. Bebop avatar
    Bebop 08/02/2012 22:34:59

    Κε Σαμαρά.. μην υπογραφετε την παραδοση της χωρας μας!!
    μολων λαβε

  139. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 09/02/2012 00:26:42

    ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ !

  140. ΦΩΝΗ ΒΟΩΝΤΟΣ avatar
    ΦΩΝΗ ΒΟΩΝΤΟΣ 09/02/2012 10:14:33

    ΑΝΤΩΝΗ κάνε την υπέρβαση και ρίξτους τώρα, αν δε θες να δεις τα ποσοστά σου να παίρνουν τη κατρακύλα του ΠΑΣΟΚ.
    Καλύτερη η χρεοκοπία τώρα, να το πάρουμε απόφαση ότι θα περάσουμε δύσκολα, αλλά με προοπτική εξόδου σε κάποιους μήνες - χρόνο, παρά τον μαρτυρικό θάνατο δια ακρωτηριασμού, που μας επιβάλλει η ΤΡΟΪΚΑ, χωρίς προοπτική εξόδου και ανάπτυξης.

  141. bill avatar
    bill 09/02/2012 14:45:18

    Μας στέλνετε να ψηφίσουμε χρυσή αυγή.
    Όχι στον κωλοτούμπα Καρατζαφέρη.

  142. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 09/02/2012 15:42:27

    Ο Σαμαράς, πέραν των συμβούλων του, θα πρέπει να ακούει και τη φωνή των πολιτών. Όχι επειδή οι πολίτες είναι όλοι άρτια ενημερωμένοι, αλλά διότι εξ αυτών διαφαίνεται η ένταση των ιστορικών στιγμών. Ο ΓΑΠ θα ήταν πολύ λιγότερο νούμερο, αν δεν άκουγε όλη μερα την αμερικανοπαρέα των κολάκων του.

    Η ελληνική ιστορία των τελευταίων δεκαετιών, στερείται ουσιωδών ΟΧΙ.

    Λίγες φορές ένιωσα (προσωπικά) δικαιωμένος: όταν ο Α.Σ. αρνήθηκε να πουλήσει το όνομα της Μακεδονίας, όταν ο Τάσσος Παπαδόπουλος αρνήθηκε να ξανακάνει την Κύπρο αποικία, όταν ο Καραμανλής δεν ψάρωσε στην Συνοδο του ΝΑΤΟ.

    Πρόσφατα, ο λαός έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα την 28η Οκτωβρίου: η λέξη ΟΧΙ να επανακτήσει το νόημά της. Όποιος ξέρει να ακούει τα κελεύσματα της Ιστορίας, θα μιλάει για χρόνια στις καρδιές όχι των στελεχών, αλλά του τελευταίου αγράμματου πολίτη. Και ο πιο αμόρφωτος άνθρωπος αντιλαμβάνεται από ένστικτο τις μεγάλες ιστορικές στιγμές. Οι ήρωες του 40 και του 21 δεν ήξεραν γράμματα.

    Αντώνη, μη διστάζεις. Η ντροπή είναι μεγαλύτερη πληγή από τον φόβο. Μας έκαναν 30 χρόνια να ντρεπόμαστε και τωρα που παμε να σηκώσουμε κεφάλι, μας φοβίζουν.

    Κουράστηκα να ντρέπομαι και να φοβάμαι.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Νίκος Παπαδημητρίου 08/03/2012 17:34:44

      Τώρα Αντώνη, τώρα!