#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2009 15:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιδράσεις για τον Σημίτη

 

Έγκλημα σε βάρος της παράταξης και της χώρας.

Δημοσιεύθηκε από Γιάννη Παπαϊωάννου

Σύντροφοι
 

Εφιστώ την προσοχή σας στο γεγονός ότι τελευταία 5,5 χρόνια ο Γιώργος Παπανδρέου ανέλαβε -βάση καταστατικού- και χειρίστηκε μονός του χωρίς έξωθεν παρεμβάσεις και συμβουλές το ψηφοδέλτιο επικρατείας του Κινήματος μας.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αρχικά να οδηγηθούμε στην χλεύη μέσω της ιστορίας με την Συντρόφισσα Γεννηματά και στην ήττα, ενώ η πρόσφατη αποτυχία χειρισμού του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη οδηγεί σήμερα σε διάσπαση δυνάμεων και ίσως σε άλλες συμφορές που δεν θέλω να σκέφτομαι.

Σύντροφοι θεωρώ ότι ο πρόεδρος δεν κινείται μαζί μας στον κοινό μας αγώνα για το συμφέρον της χώρας, αλλά σε δρόμο και στόχο προσωπικό. Στόχος που διασπά τις δυνάμεις μας και δημιουργεί εσωστρέφεια σε ώρα μάχης. Έτσι με προσωπικά κίνητρα και για ιδίον πολιτικό οφελος  ρίχνει την καρδάρα με το γάλα μου μαζέψαμε.

Ο Γιώργος Παπανδρέου μοιάζει να νοιάζεται ίσως για το αρχηγικό του προφίλ ή ίσως για κάποιο «ξεκαθάρισμα λογαριασμών» κάτι τέλος πάντων πολύ πέρα από το κοινό μας συμφέρον και τους κοινούς μας στόχους αυτή την ώρα.

Στελέχη γύρω του εμφανίζουν αυτή την τραγωδία ως «ηγετικό χαρακτηριστικό» αποδεχόμενοι ουσιαστικά ότι με αυτόν τον τρόπο στήνεται το ηγετικό του προφίλ σε βάρος συντρόφων μας. Αποδεχόμενοι ουσιαστικά ότι πρόκειται περί συντεταγμένου προσχεδιασμένου εκ της ηγεσίας διωγμού των εκσυγχρονιστών και άλλων.

Είναι όμως η κοινή λογική που μου επιβάλει να πω ξεκάθαρα αυτή την ώρα είναι ότι οποιοσδήποτε «διωγμός» φίλων, μελών, στελεχών, του πρώην πρωθυπουργού της Ελλάδος αποτελεί έγκλημα σε βάρος της μεγάλης δημοκρατικής παράταξης και της χώρας. Αποτελεί υπονόμευση του αγώνα.

Περιμένω να ακούσω την γνώμη σας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/09/2009 16:04:12

    Το ζήτημα Σημίτη θα “θάψει” τον ΓΑΠ.
    Όπως έθαψε το Βενιζέλο η επίσκεψη στον Σημίτη στις 15/09/2007.
    Έχει το μαύρο στίγμα.

    Οι εκσυγχρονιστές, μαζικά, αποχωρούν/εκδιώκονται.
    Πασχαλίδης, Βερελής, Παπαδόπουλος κλπ. Θα στηρίξουν ΓΑΠ;
    Αρκεί να τού κόψουν ένα 2%.
    Το ίδιο έκοψε ο Μητσοτάκης από τον Έβερτ το 1996. Ήταν αρκετό.

    [Το ξαναποστάρω εδώ, είναι επίκαιρο]

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/09/2009 16:07:32

    Βρε προφητα, απο το στομα μ τα πηρες !!! Θαψιμο με σουρωτηρι.

    Καμια τυχη ο ΓΑΠ και ο καημενος δε το βλεπει...

    Που πατε χωρις Σημιτη Συντροφοι???

    ΠΠ

  3. Athinaios avatar
    Athinaios 11/09/2009 16:10:16

    Τρικυμία εν κρανίω

  4. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/09/2009 16:16:40

    Το ψηφοδελτιο Επικρατειας ειναι -ως ειθισται τουλαχιστον-προνομιο του εκαστοτε αρχηγου του καθε κομματος..Με την παραδοχη αυτη και με δεδομενο το γεγονος οτι ο Προεδρος του Πασοκ αφησε την επιλογη στον Σημιτη να επιλεξει τη Α η την Β Αθηνων μιας και δεν χρειαζεται σταυρο προτιμησης μου ειναι αδυνατον να κατανοησω την απορριψη εκ μερους του Σημιτη της προτασης του Προεδρου,,Αλλωστε στο Επικρατειας πρεπει να μπαινουν καινουργια προσωπα απο την κοινωνια προκειμενου να υπαρχει και η απαραιτητη καθε φορα ανανεωση..Εαν δεν υποκριπτει καποια αλλη σκοπιμοτητα σταση του Σημιτη τοτε προκειται για μεγαλο λαθος του..Μη ξεχναμε και την απαραδεκτη σταση του κατα την εκλογη του Παπανδρεου ως Προεδρου του Πασοκ και εξ αυτου του λογου επρεπε να ειναι πολυ προσεχτικος,Το Πασοκ θα προχωρησει και χωρις τον Σημιτη γιατι εχει τον λαο μαζι του!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Jimmy L 11/09/2009 16:23:13

      Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.
      Tennessee Williams, 1911-1983

      ΠΠ

  5. Anonimi avatar
    Anonimi 11/09/2009 16:20:18

    Τώρα διαλύθηκαν και οι λίγες αμφιβολίες που είχα για το γελοίο του κυρίου ΓΑΠ. Στην Ελλάδα μπορεί να ταξιδέψω για να δω την οικογένειά μου αλλά ψήφο δεν πρόκειται να πάρει. Από τη σκύλα στη χάρυβδη λοιπόν η Ελλαδίτσα. Τι πρέπει να κάνει κανείς για να γλιτώσει από τους κληρονομικούς ηγέτες; Οκτωβριανή επανάσταση;

  6. valerios avatar
    valerios 11/09/2009 16:22:10

    Τι ακουν τα αυτια μου και βλεπουν τα ματακια μου?Κλαυθμος και οδυρμος γιατί κοπηκε ο ογκολιθος της πολιτικης σκεψης του εκσυγχρονισμου Βερελης!!!Αλλά τελος παντων.Ο Σημιτης ομως?Πως τολμησε να το κανει αυτό ο ΓΑΠ?
    Δεν παραδειγματιζεται απο τον KK που ουτε τον Εβερτ δεν μπορει να ξεκουνησει?
    Ρε λες ο,τι δεν ειδαμε απο τον "εξυπνο" να το δουμε απ'τον "κουτό"?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ valerios 11/09/2009 16:23:58

      Το να αγνοείς τα γεγονότα, δεν αλλάζει τα γεγονότα.

      ΠΠ

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/09/2009 16:24:44

    Αντίστοιχα στη ΝΔ.
    O Καρ. οπισθοδρομεί με τον Έβερτ.
    Συμφωνώ.

    Αλλά
    - είναι 5 μονάδες πίσω
    - χάνει ψήφους απ' το ΛΑΟΣ
    - πάει να γυρίσει το παιγνίδι.

    Να ξεκινήσει και εμφύλιο;
    Θα'ναι 100% χαμένος.

  8. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2009 16:28:55

    Η πολιτική Κρίση έχει ακόμα βάθος ας περιμένουμε είναι ακόμα νωρίς

  9. Le canard avatar
    Le canard 11/09/2009 16:32:05

    Σημίτης: Χαρακτηρισθείς από τον Καραμανλή ως "αρχιμάγειρος της διαπλοκής" (άσχετα αν το εχει πάρει-εμμέσως πλήν σαφώς- πίσω). Ο Γ.Παπανδρέου τον έβγαλε εκτός. Κίνηση προέδρου κόμματος που θέλει να δείξει ότι έχει αρχηγική πυγμή δείχνει η απόφαση. Μένει βέβαια στη συνέχεια να αποδείξει ότι είναι "παίκτης" και έχει πράγματι πυγμή. Επίσης, θέλει να δείξει έξωθεν ότι δεν τα χει κάνει πλακάκια με τη διαλοκή. Εν πάση περιπτώσει, ας κρατήσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι ο Σημίτης μπορεί να προορίζεται για Πρόεδρος της Δημοκρατίας (από το ΠΑΣΟΚ).

  10. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 11/09/2009 16:39:03

    Φαίνεται ότι κάποιοι προτιμούν να πολιτεύονται όχι κάτω από ένα κόμμα, αλλά κάτω από ένα πρόσωπο, δικαίωμά τους.
    Μπορούν κάλλιστα να το κάνουν και μόνοι τους.
    Επίσης φαίνεται ότι διάφοροι πολιτικοί που διακατέχονται από "ειλικρινή" πολιτικά ερίσμτα, αποφάσισαν είτε να υπερασπιστούν άλλον πέραν του εαυτού τους, είτε τον εαυτό τους και μόνον.
    Και αυτό δικαίωμά τους.

    Ο "πόνος" που διακατέχει αυτούς που δεν είναι κοντά στα κέντρα εξουσίας, συνήθως εκφράζεται μέσω του αντίλαλου.
    Και οι αντίλαλοι που θα ακουστούν μέχρι τις εκλογές φαίνεται ότι θα είναι πολλοί.

  11. valerios avatar
    valerios 11/09/2009 16:55:21

    Μην ξεχασεις να βαλεις το ρολοι να ξυπνησεις νωρις να δεις την επομενη.Αυτη με 41% ΝΔ και 30%ΠΑΣΟΚ !!!

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/09/2009 17:04:22

    Ξεκαθαρίσματα λογαριασμών ανάμεσα στις δύο κλίκες του ΠΑΣΟΚ.
    Θυμηθείτε το επιπεδο της αντιπαράθεσής μεταξύ τους και την χυδαιότητα των επιχειρημάτων του ενός εναντίον του άλλου.

    • sinn avatar
      sinn @ εναςάσχετος 11/09/2009 18:22:33

      Περσινά ξινά σταφύλια, όπως λέει και ο κάποτε σημιτάνθρωπος Εκπρόσωπος. Γιατί υποτιμάτε την Φόνσου;

  13. theo1611 avatar
    theo1611 11/09/2009 17:05:02

    Ζητήθηκε σε φίλο ΝΔ να εκτιμήσει την επίπτωση της απουσίας Σημίτη από τα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ.

    Απάντησε αυθόρμητα +1% για το ΠΑΣΟΚ.

    ΥΓ: Ο κ. Σημίτης κάνει ένα ολέθριο σφάλμα κατά τη γνώμη μου. Οκτώ χρόνια πρωθυπουργός και 5,5 χρόνια μετά και δεν είναι σε θέση να κάνει την αυτοκριτική του, θετική και αρνητική, και να φωτίσει τους πληβείους με επιχειρήματα και πείρα για το τι πρέπει κατά τη γνώμη του να γίνει στο μέλλον. Έχει ακόμα μια ευκαιρία μέχρι την Προεδρική Εκλογή, στην οποία αν προταθεί από οποιονδήποτε, θα καεί. Ο κ. Σημίτης δεν ήταν ένας απλός πολιτευτής ή βουλευτής ή υπουργός, ήταν πρωθυπουργός επί 8 χρόνια.

  14. pizza avatar
    pizza 11/09/2009 17:25:44

    Αν ξαναβγη η ΝΔ τοτε θα σημανη το τελος του ΓΑΠ.

  15. chgian avatar
    chgian 11/09/2009 17:46:30

    Από το 1955 μέχρι σήμερα μας κυβέρνησαν Παπανδρέου ή Καραμανλήδες.
    Μόνο δύο μεγάλα διαλείματα υπήρξαν, ο Παπαδόπουλος (67-73) και ο
    Σημίτης (96-04). Και οι δύο έχουν την αρνητική αντιμετώπιση
    των ηγεσιών όλων των κομμάτων της Βουλής!!
    Τελικά ένα όνομα αρκεί να εξασφαλίσει την υστεροφημία κάθε πολιτικού.
    Όχι πως λυπάμαι τον Σημίτη, απέτυχε ως πρωθυπουργός και όσο πιο
    γρήγορα πάει σπίτι του τόσο το καλύτερο

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ chgian 11/09/2009 22:17:09

      Ξεχνάς το διάλειμμα του βρυκόλακα (90-93. Τρια χρόνια είναι τρια χρόνια.

  16. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 11/09/2009 17:49:44

    Το γεγονός έχει σημασία ώς προς την "απελευθέρωση" δυνάμεων που αργότερα μπορεί να σχηματίσουν τον πολυπόθητο τρίτο πόλο.

    Η ήττα του Κ.Κ. θα είναι μιά άλλη καλή ευκαιρία. Η "κρίσιμη μάζα" συγκεντρώνεται σιγά σιγά, αλλά λείπει πάντα ο καταλύτης, που δέν μπορεί να είναι ούτε ο Βενιζέλος, ούτε η Ντόρα, ούτε Σουφλιάδες και Παπαδόπουλοι. Όσοι έχουν ζήσει την Ιταλική πραγματικότητα, νοιώθουν ήδη την ατμόσφαιρα που τίναξε στην εξουσία την "Forza Italia"

  17. papaioannou avatar
    papaioannou 11/09/2009 17:55:31

    Όταν λέω στο blog μου: "Δεν φοβάμαι τίποτα! Δεν ελπίζω τίποτα...
    Την έχετε πατήσει...!
    Το εννοώ

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ papaioannou 12/09/2009 08:42:16

      Απέναντι από αυτό το κείμενο που σε αντιπροσωπεύει, στο ιστολόγιό σου δεν υπάρχει το σήμα του ΠΑΣΟΚ αλλά η φωτογραφία του κ. Βενιζέλου.
      Η επιστολή σου, αν δεχθούμε ότι εκφράζει την αγωνία σου, εγκληματεί εις βάρος του κόμματός σου, προεκλογικά, περισσότερο από όσο ισχυρίζεσαι ότι εγκληματεί ο κ. Παπανδρέου εις βάρος του κόμματός σου με την επιλογή του.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ papaioannou 12/09/2009 11:50:10

      Λυπουμαι αλλα εισαι ρομαντικος.Η οικογενεια Παπανδρεου διακριθηκε παντα για τον ρεαλισμο της.Απο το γεναρχη που ελεγε πιστευομε στη λαοκρατια και ετοιμαζε τα αγγλικα στρατευματα μεχρι τον Ανδρεα που εφευγε απο την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ το ιδιο συνδικατο.
      Ο ΓΑΠ θα σας πεταξει εξω απο το ΠΑΣΟΚ ολους τους βενιζελικους.
      Δεν σας εχει αναγκη και μολις δωσει ψηφο στους μεταναστες δεν θα εχει καλα - καλα αναγκη ουτε τους δικους του.

  18. kwstas avatar
    kwstas 11/09/2009 18:11:09

    σιγα παιδια και συγγραφεα του αρθρου μιλατε λες και τελειωσαν οι εκλογες και το πασοκ εχει χασει και πρωτο κομα ειναι η νεα δημοκρατια χωρις αυτοδυναμια....θα δειτε οτι καλο θα κανει η μη συμμετοχη του σημιτη οπως καλο εκανε και του ακη ε¨)περιμενετε θα φανει την κυριακη στις δημοσκοπησεις...τωρα εαν υπαρξει οργανωμενη κινηση εναντια στο πασοκ και τον παπανδρεου βλεπω να αρχιζουμε τα γιαουρτια ληγμενα η οχι παντως θα τα αρχισουμε,,,,,,

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ kwstas 12/09/2009 08:49:21

      Εννοείς τις δημοσκοπήσεις των κυριακάτικών φύλλων(άδων).
      μα αυτές έχουν κλείσει από την Παρασκευή με δημοσκοπήσεις που δεν περιλαμβάνουν το γεγονός. Αυτές θα έρθουν Δευτέρα με αρχή την ΜΕΤΡΟΝ και τον Ευγγελάτο που θα δείχνειτην διαφοράστο 6.5%, με οιακή αυτοδυναμία και και τον Γιώργο να έχει διαπρέψει στην Θεσσαλονίκη!!!!

  19. ανδρεας avatar
    ανδρεας 11/09/2009 19:10:31

    ο σημιτης μπορει να εκανε εργα υποδομης αλλα εγκατελειψε τν λαο.η τιμωρια του για τον απαραδεκτο τροπο που μιλησε στο παπανδρεου ειναι αυτη και ειναι λιγη.

  20. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 11/09/2009 19:27:55

    Βρε ουστ με τον αρχιερεα... Τον ποντικομαμη που λεει και ο Τραγκας...
    Καλα τα παει ο ΓΑΠ... Πιστευω οτι σε πεισμα ολων των φωστηρων εδω μεσα με τους τονους τα BA και τα PHd θα τα παει καλα σαν πρωθυπουργος...
    Απο μικρο και απο χαζο που λεει και ο σοφος λαος...

  21. ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ avatar
    ΑΡΤΖΙΜΠΟΥΡΤΖΙ 11/09/2009 19:47:29

    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΣΤΗΝ ΔΕΛΤΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΠΡΙΝ 5 ΛΕΠΤΑ

    "ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ κ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ....."

  22. stam avatar
    stam 11/09/2009 22:05:15

    ...τον αφησε εξω απο τα ψηφοδελτια γιατι δεν θελει να τον εχει στα ποδια του ,,,,οταν δεν παρει τιΣ εκλογεΣ

    • syas avatar
      syas @ stam 12/09/2009 11:36:47

      Δεν σου δουλεύει το τελικό σίγμα?

  23. Orestios avatar
    Orestios 12/09/2009 01:06:10

    Το τι έχεις να ακούσεις δεν λέγεται. Θα χουμήξει το σμήνος του GAP πάνω σου για να σε αφαλοκόψει. Το GAP βέβαια είναι ευγενικό και καμία σχέση δεν έχει με τους επί 5,5 χρόνια συνεργάτες-σμήνος.

  24. nagia avatar
    nagia 12/09/2009 12:13:18

    Εγω πιστευω πως μας ωφελει[την Ν.Δ. ενοω]η μη συμμετοχη Σημιτη στα ψηφοδ. του ΠΑΣΟΚ,γιατι οι κεντρωοι ψηφ/ροι του,πιθανοτατα να ψηφισουν Ν.Δ. Θαθελα να μου απαντησει καποιος,αν ειναι σωστος ο συλλογισμος μου.