#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιδημοκρατικός κατήφορος του Γ. Παπανδρέου και της κυβέρνησής του

[caption id="attachment_84779" align="alignnone" width="599" caption="Απο τα χθεσινά επεισόδια στην Κερατέα"][/caption]

Κλιμακώνει τις επιθέσεις της στην κυβέρνηση η ΝΔ. Μετά την παραίτηση Παπουτσή που ζήτησε απο το βήμα της Βουλής ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπός της Κ. Μαρκόπουλος από το Γραφείο Τύπου της ΝΔ εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Η Ν.Δ. ζήτησε από τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη, κ. Χρ. Παπουτσή, να παραιτηθεί.

Η αποκάλυψη της Ν.Δ. για τη σημερινή απόφαση του Διευθυντή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Σερρών, με την οποία αποφασίστηκε “η απαγόρευση για λόγους δημόσιας ασφάλειας και διατάραξης της κοινωνικοοικονομικής ζωής”, όχι μόνο της κίνησης και της στάθμευσης γεωργικών μηχανημάτων – από της 8ης πρωινής της Τετάρτης, 9/2 έως και την 8η πρωινή της Παρασκευής, 11/2…- αλλά και της “κάθε δημόσιας, υπαίθριας, συνάθροισης ή πορείας (!!!)”, επιβεβαίωσε την επικίνδυνη και αντιδημοκρατική εκτροπή της κυβέρνησης του Μνημονίου.

Επισημαίνεται ότι στη συγκεκριμένη απόφαση τονίζεται το πρωτοφανές πως “η πραγματοποίηση ή απόπειρα πραγματοποίησης συνάθροισης και πορείας θα αντιμετωπίζεται με κάθε νόμιμο μέσο”.

Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, όχι μόνο δεν αποδοκίμασε την πρωτοφανή και ολισθηρή αυτή απόφαση, αλλά παρέσχε πλήρη πολιτική κάλυψη, αποκαλύπτοντας ότι αποτελεί συνειδητή κυβερνητική επιλογή.

Ο αντιδημοκρατικός κατήφορος του κ. Γ. Παπανδρέου και της κυβέρνησης του Μνημονίου είναι προφανής και επικίνδυνος.

Ο κ. Χρ. Παπουτσής, με την πολιτική του, οδηγεί σε όξυνση των αντιπαραθέσεων μεταξύ των πολιτών και, υιοθετώντας αυτές τις αποφάσεις περί απόπειρας πραγματοποίησης συναθροίσεων και πορειών, εισάγει από τη χαραμάδα νέες αντιλήψεις περί της τήρησης των Νόμων και του Συντάγματος, οι οποίες παραπέμπουν στο χειρότερο παρελθόν.

Η ελάχιστη προσφορά του στον τόπο και τη Δημοκρατία πλέον είναι η παραίτησή του».

Δείτε και το ντοκουμέντο εδώ:

Τώρα απαγορεύουν και τις συναθροίσεις!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 22:38:14

    Πρόταση μομφής εναντίον του Υπουργoύ για να δούμε πόσο τον στηρίζει το GAP.

    • factorx avatar
      factorx @ Orestios 09/02/2011 22:53:52

      Αν δεν πλειοδοτήσεις δεν θα κοιμηθείς το βράδυ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ factorx 09/02/2011 22:58:24

        δεν φταίω αν τυχαίνει να βάζεις τα άρθρα σου την ώρα που θέλω να σχολιάσω :)

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Orestios 10/02/2011 19:36:34

          +1000

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/02/2011 22:38:59

    Τον μπατσάκο που έβγαλε το φετφά, τον βλέπω να γίνεται υποστράτηγος στις κρίσεις του Μαρτίου.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αυριανιστής 09/02/2011 22:45:01

      Η ΝΔ πρέπει να τον αποτάξει και να δημεύσει την περιουσία του, όπως και τον άλλοον που έβγαλε το όπλο στην Κερατέα

      • SPYROS T. avatar
        SPYROS T. @ anonymous 10/02/2011 01:31:55

        Ο άλλος που έβγαλε το όπλο πολύ καλά έκανε καθότι τον τράβαγαν καμιά 15αριά αλητάμπουρες...

        Άιντε γιατί το παρακάνατε με την πολλή "¨Δημοκρατία" σας μερικοί...

        • alfisti avatar
          alfisti @ SPYROS T. 10/02/2011 23:58:13

          Ναί, πολύ καλά έκανε! Και αν έριχνε και σε 2-3 "αλητάμπουρες" θα έκανε ακόμα καλύτερα!! Και η "πολύ δημοκρατία" πρέπει να αντιμετωπίζεται με πολλές σφαίρες, γιατί το "παρακάναμε"!! Κοίτα να δεις που κάτι τέτοιες δικαιολογίες ταιριάζουν με αυτά έλεγε και ο Κούγιας για τη δολοφονία Γρηγορόπουλου! Για τη ταμπακέρα τίποτα Σπύρο; Για το λόγο που αυτοί οι "αλητάμπουρες" (από 15 έως 85 ετών) ξεσηκώθηκαν μαζικά; Για το ότι η αστυνομία εκεί στη Κερατέα, χρησιμοποιεί οποιοδήποτε μέσο για τη προάσπιση του κέρδους των μεγαλοεργολάβων, αντί να προστατεύει αυτούς τους πολίτες; Για τις επιθέσεις ακόμα και στα σπίτια ανυποψίαστων, που δεν είχαν καμία σχέση με τα επεισόδια;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 09/02/2011 22:53:23

      Μην σου πώ αρχηγός.
      Τέτοια σοσιαλιστική υποταγή πρέπει να επιβραβεύεται.

  3. Zio avatar
    Zio 09/02/2011 22:40:26

    Η Κερατέα γιατί δεν αναφέρεται πουθενά στη Βουλή? γιατί υπάρχει καθολική συγκάλυψη? μας τα είχαν κάνει μπαλόνια κάποτε με κάτι ζαρντινιέρες και τώρα ασχολούμαστε με το αστυνόμο των Σερρών και αφήνουμε απείραχτο το καθεστώς να κάνει ό,τι γουστάρει για να χτιστεί ένα ακόμα μαγαζί του ο κάθε Μπόμπολας.
    Γιατί δεν έχει πάει η μισή ΝΔ στην Κερατέα? είναι ζεστός ο καναπές? με τέτοια μυαλά, ούτε το 2020 δεν θα κυβερνήσουν... ή μήπως τελικά αυτό θέλουν?
    να μας το πούν στο φινάλε, να μην παραμυθιαζόμαστε...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Zio 09/02/2011 22:45:39

      Μπ όπως Μπομπολας

    • azxc avatar
      azxc @ Zio 09/02/2011 22:46:37

      Στο είπε ο ΠανΠαν τη Δευτέρα το βράδυ στο Μέγκα...το Πασοκ έχει νωπή λαϊκή εντολή..

      • factorx avatar
        factorx @ azxc 09/02/2011 22:54:15

        ;;;;;

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ factorx 09/02/2011 22:57:14

          Το είπε!!!!
          Οντως!

          • Orestios avatar
            Orestios @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 22:59:30

            !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
            Και ύστερα λέγαμε γιατί υπάρχει έλλειμα αντιπολιτευτικής πρακτικής. Ο Πάνος έκανε δουλειά εκ των έσω?

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Orestios 09/02/2011 23:03:55

            Τα λέει αυτά συχνά ή κάνω λάθος;Στον Αυτιά κυρίως.

  4. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 09/02/2011 22:47:14

    Αν περιμένουν να παραιτηθεί......ΑΙΔΩΣ Αργείοι-Αχρείοι. Όσο για το χειρότερο παρελθόν...οι απόψεις διίστανται γι αυτό ας διευκρινήσουν τι εννοούν. Επίσης ας διευκρινήσουν τι εννοούν όταν λένε "Δημοκρατία".

    • factorx avatar
      factorx @ MatrixRevolutionEra 09/02/2011 22:55:54

      "Δημοκρατία" εννοούν ένα πολίτευμα όπου ξεπουλημένες στην παγκόσμια ταξη κοινωνικές και πολιτικές μειοψηφίες δεν κάνουν κουμάντο στον τόπο. και ο Καραμανλής είναι ένας "απλός βουλευτής" πλέον, το είπε και ο Μιχελάκης. Ξυπνάτε, για να μην αγουροξυπνήσετε.

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ factorx 09/02/2011 22:58:32

        Μακάρι.
        Ξύπνιοι είμαστε.

        • Orestios avatar
          Orestios @ MatrixRevolutionEra 09/02/2011 23:00:45

          Όποιος κοιμάται στην Δημοκρατία ξυπνάει στην δικτατορία.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Orestios 09/02/2011 23:05:45

            Και είναι άσχημο ξύπνημα.

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/02/2011 22:53:22

    Ο άνθρωπος που είπε τόσο ψέμματα για να κερδίσει την εξουσία, είναι ικανός να κάνει τα πάντα για να τη διατηρήσει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 22:54:54

      Έτσι. Και να είσαι σίγουρος ότι μπορεί να κάνει τα πάντα προκειμένου να διατηρήσει την εξουσία. Όταν λέμε τα πάντα, εννοούμε τα πάντα.

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 23:05:38

    εκαναν τα παντα για να κερδισει την εξουσια,και μπορουν να κανουν τα παντα για να την διατηρησει.ο ιδιος αντε να αποφασιζει για το χρωμα των παπουτσιων που συνδιαζεται με το ποδηλατικο συνολακι .

  7. Zio avatar
    Zio 09/02/2011 23:16:53

    O άνθρωπος που δηλώνει και είναι πατριώτης, είναι ικανός να κάνει τα πάντα για να σώσει την πατρίδα?

    Αν περιμένουμε τον ΓΑΠ να τα ******* όλα και να πέσει κάποια στιγμή σαν τον Μουμπάρακ, όχι όμως από εμάς, αλλά από τους λάθρους μουσουλμάνους που θα θέλουν και εδώ κομμάτι της πίτας, τότε τσάμπα κουβέντα κάνουμε.
    Το καθεστώς έχει δώσει ΑΠΕΙΡΑ πατήματα στην οποιαδήποτε αντιπολίτευση για να το γονατίσει, πρωτόγνωρα σε αριθμό για μόλις ένα χρόνο χούντας, και η αντιπολίτευση κάνει την αυτοκριτική της, συνεχίζει την αγαπημένη της εσωστρέφεια, αλλάζει σήματα, έδρες, καρέκλες, πρόσωπα και περιμένει...

    Να έρθει ο κυρίαρχος λαός, σαν από μηχανής Θεός, να της παραδώσει την εξουσία, έτσι, επειδή οι άλλοι είναι χειρότεροι και αυτοί ίσως είναι καλύτεροι?

    Δεν έχει πάρει χαμπάρι ακόμα κανένας τους ότι με αυτά που κάνουν ενισχύουν την αποχή, το ξενέρωμα, την αποδυνάμωση του δικομματισμού, κάτι που σημαίνει ότι κυβέρνηση με αυτοδυναμία θα κάνουμε πολύ καιρό να δούμε?

    Δεν προτείνω να βγούν οι βολευτάδες μας σαν άλλοι Γκλέτσοι, αλλά ΑΠΑΙΤΩ να είναι ΕΝΕΡΓΑ ΔΙΠΛΑ σε ΚΑΘΕ πολίτη που ΠΛΗΤΤΕΤΑΙ από αυτό το ΚΑΘΕΣΤΩΣ.

    Ο λαός αυτή τη στιγμή αναλώνεται υποκινούμενος σε κινήσεις για τα διόδια, για τα εισιτήρια, κλπ. Λέω υποκινούμενος και δυστυχώς το εννοώ, καθώς έχουμε καταντήσει να μας σηκώνει από τον καναπέ ΜΟΝΟ κάποιος ΑΛΛΟΣ που θα μας "οργανώσει" και θα εκμεταλλευτεί την συσσωρευμένη οργή για δικά του συμφέροντα.
    Και δυστυχώς, αυτό που βλέπω συνέχεια είναι ότι αυτός που θα μας ξεσηκώνει θα είναι ΠΑΝΤΑ κάποιος ΑΛΛΟΣ...

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Zio 10/02/2011 12:47:34

      Ssssssssssh...! Η νδ είναι αστικό κόμμα...

  8. factorx avatar
    factorx 09/02/2011 23:19:01

    σιγα μην σκισουν κανένα καλσόν

    • Orestios avatar
      Orestios @ factorx 09/02/2011 23:28:50

      Φάκτορα, πάμε στοίχημα?
      Όσο για το καλσόν μπορώ να σου πώ αν θες πολλά.

  9. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 23:27:09

    Το θέμα είναι πως 1 χρόνο + έκανε την Μαρία της Σιωπής και ξαφνικά μας προέκυψε λαλίστατος.
    Δεν θα φταίει κανείς αν κανιβαλιστεί δεόντως.

  10. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 23:28:07

    Ξυπνάς με το GAP και την συμμορία του.

  11. tiramola avatar
    tiramola 09/02/2011 23:40:18

    Μα να μην διαβάσουμε μιά καλή κουβέντα για την κυβέρνηση εδώ μέσα...
    Ποτέ ρε φάκτορες?

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ tiramola 10/02/2011 02:44:28

      Βάλε MEGA, το χει πάρει εργολαβία.

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 23:44:16

    πως οχι.αυτο που ειπε ο νιετανιαου,ακουει.φτανει?

  13. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 09/02/2011 23:47:41

    Η ΝΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΚΕΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΦΤΩΧΕΙΑ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΛΟΓΩ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, ΕΚΧΩΡΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Π ΡΟ Τ Α Σ Η Μ Ο Μ Φ Η Σ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ!

    • neotera avatar
      neotera @ ΓΙΩΡΓΟΣ 10/02/2011 00:38:39

      AYTO EINAI ZHTHMA TOY MΠΟΜΠΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΕΙ ΚΙ Ο ΓΑΜΑΠ ΣΤΗΝ ΑΛΗΤ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ ΣΤΗ ΝΔ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΩΣ ΕΦΕΔΡΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

  14. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 10/02/2011 01:38:05

    Ανεξεταστέο το ΔΝΤ ή καλά οργανωμένο σχέδιο που ξεδιπλώνεται;
    «Το ΔΝΤ δεν προέβλεψε την κρίση, το ρυθμό και το μέγεθος της και, επομένως δεν θα μπορούσαν να προειδοποιήσουν τα μέλη τους», αναφέρει εσωτερική έκθεση του οργανισμού που δημοσιεύει η ηλεκτρονική εκδοχή της ισπανική εφημερίδας http://www.elpais.com/ Tes. Ως γνωστό, το ΔΝΤ σύμφωνα με το καταστατικό του ιδρύθηκε για να αποφεύγονται κρίσεις και να εξασφαλιστεί το εμπόριο.
    Ανάμεσα στα αίτια που εμπόδισαν το ΔΝΤ να προειδοποιήσει τα μέλη του σχετικά με τους κινδύνους και την αντιμετώπιση τους , ιδίως με τα προβλήματα του οικονομικού συστήματος στις Ηνωμένες Πολιτείες, η οποία κατέληξε να είναι το επίκεντρο της κρίσης, η έκθεση αναφέρει πολλές οργανωτικές ελλείψεις, εσωτερικές μάχες, έλλειψη επικοινωνίας, προκατάληψη, πολιτικές σκοπιμότητες, αυτολογοκρισία, έλλειψη επίβλεψης - ελέγχου, έλλειψη κατάλληλης ανάλυσης, αδύναμη εσωτερική διακυβέρνηση, έλλειψη κινήτρων για εργασία, κ.α.
    Ενδεικτικό παράδειγμα είναι η έκθεση του ταμείου για τη ζώνη του ευρώ
    [ η οποία επλήγη από την κρίση του χρέους περισσότερο] το καλοκαίρι του 2007 δλδη λίγο πριν το ξέσπασμα της κρίσης στις usa, «οι προοπτικές είναι οι καλύτερες εδώ και χρόνια, η οικονομία είναι έτοιμη για μια περίοδο σταθερής ανάπτυξης».
    Για το χρηματοπιστωτικό σύστημα των ΗΠΑ (2005) έλεγαν ότι είναι, ανθεκτικό και καλά οργανωμένο. Για τις μεγάλες εμπορικές και επενδυτικές τράπεζες ότι έχουν ισχυρή οικονομική θέση και ο συστημικός κίνδυνος είναι χαμηλός( 2007). Για τις αγορές ότι έχουν δείξει ότι μπορούν την αυτό διάρθρωση. Σε άλλη έκθεση συστήνει σε άλλες χώρες να ακολουθήσουν τις πρακτικές της χρηματοπιστωτικής καινοτομίας στις usa και το ηνωμένο βασίλειο, όπως όμως είδαμε ένα μεγάλο τμήμα του χρηματοπιστωτικού συστήματος στις χώρες αυτές κατέληξε στην πτώχευση.
    Όταν η φούσκα των ακινήτων στις ΗΠΑ ήταν έτοιμη να αγγίξει το ανώτατο όριο το ΔΝΤ δηλωνε ότι "ο αντίκτυπος της επιβράδυνσης στην αγορά κατοικίας για το χρηματοπιστωτικό σύστημα είναι πιθανό να είναι περιορισμένη"
    Η έκθεση κάνει λόγο επίσης για λανθασμένη διαχείριση της κρίσης στην Ασία και την Αργεντινή καθώς και για το γεγονός ότι χαρακτήριζε πρότυπο οικονομικού συστήματος την Ισλανδία, ως γνωστό όμως οι τράπεζες της Ισλανδίας κατέρρευσαν σύροντας τη χώρα σε μια αρκετά σοβαρή κρίση.

    Εκτός από την προβολή της αποτυχίας, η έκθεση διερευνά και την περίπλοκη αλληλεπίδραση των παραγόντων που προκάλεσαν την κάτω της βάσης απόδοση του ταμείου.
    1. Οι αναλυτές του ΔΝΤ θεωρούν ότι η αυτορρύθμιση της αγοράς οδηγεί στην πρόληψη χρηματοπιστωτικών κρίσεων δλδη είναι όμηροι της επιρροής συγκεκριμένων απόψεων.
    2. Τα σοβαρά οργανωτικά προβλήματα, που εμπόδιζαν τις υπηρεσίες και τα τμήματα να μοιράζονται τις πληροφορίες, ως αποτέλεσμα της πολιτιστικής σύγκρουσης μεταξύ των μακρο-οικονομολόγων και οικονομικών εμπειρογνωμόνων.
    3. Οι αδυναμίες της εσωτερικής διακυβέρνησης, αρκετοί εργαζόμενοι που ρωτήθηκαν ανέφεραν πως ό, τι περίμεναν από αυτούς να επιβεβαιώνουν τις κυρίαρχες ιδέες. Αν έκβραζαν κριτικές απόψεις θα μπορούσε να καταστρέψει την καριέρα τους.
    4. η πολιτική πίεση, ανοικτή ή σιωπηρή, η οποία τελικά οδηγεί σε αυτολογοκρισία.
    Η εφημερίδα el pais αναφέρει επίσης ότι το ΔΝΤ είναι ειλικρινές για το παρελθόν και προσβλέπει - παραδέχεται ότι μένουν να γίνουν πολλά. Με αυτή την έννοια θεωρούν ότι είναι σημαντικό να φέρουν μεγαλύτερη ποικιλία ιδεών στην ανάλυσή τους και να επιδιώξουν να ενσωματώσουν τις φωνές που διαφέρουν από την επικρατούσα τάση.
    Αν τώρα λάβουμε υπόψη τα προβλήματα που έχει δημιουργήσει στην ελληνική κοινωνία η πολιτική που ακολουθεί το ΔΝΤ στο ζήτημα της κρίσης χρέους της Ελλάδας, τότε δύσκολα μπορούμε να πιστέψουμε ότι επιδιώκουν να ενσωματώσουν τις φωνές που διαφέρουν από την επικρατούσα τάση.
    Μήπως τελικά η χρηματοπιστωτική κρίση και κατ’ επέκταση η κρίση χρέους στη Ευρώπη ήταν ένα καλά οργανωμένο σχέδιο από το ΔΝΤ, το οποίο εξυπηρέτησε:
    Α. Τη Θεσμική μεταρρύθμιση, με την ενσωμάτωση των αναδυόμενων οικονομιών στη δομή του ταμείου και την αύξηση των τελών (χρηματοοικονομικές εισφορές που δίνουν δικαίωμα ψήφου) κατά 10% για τη διανομή της αύξησης μεταξύ των αναδυόμενων οικονομιών.
    β. Το 2007 το ΔΝΤ είχε 2.691 εργαζόμενους με λειτουργικά έξοδα περίπου 700 εκατομμύρια ευρώ ετησίως. Οι αμφιλεγόμενες πολιτικές του οδήγησαν να χορηγεί όλο και λιγότερα δάνεια. Το 2007 ο δανεισμός είχε φτάσει στο χαμηλότερο σημείο από το 1980, τα οικονομικά κέρδη μειώνονταν το κόστος αυξάνονταν, γεγονός που έκανε την λειτουργία του προβληματική.
    Σε συνεδρίαση το φθινόπωρο του 2007 ο τότε Υπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ, Henry Paulson είχε ζητήσει να μειωθούν, τόσο οι δαπάνες του ταμείου όσο και το προσωπικό και να εστιάσει τη δράση του στη βασική του αποστολή.
    Όταν όμως αμέσως μετά ανέλαβε τη διεύθυνση του ταμείου ο πρώην Γάλλος υπουργός Οικονομικών Strauss-Kahn (από τον Ισπανό Rodrigo Rato) απόφυγε να αναφερθεί στις περικοπές που πρότειναν οι usa, δήλωσε ότι οι αλλαγές στο ΔΝΤ είναι απολύτως αναγκαίες και υποσχέθηκε ότι θα προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις που θα επηρέαζαν τη δομή του οργάνου, όπως και έγιναν. Το ΔΝΤ δανείζει πλέον την ευρωζώνη (μέσω Ελλάδας και Ιρλανδίας) και οι αναδυόμενες αγορές ενσωματώθηκαν στη δομή του.

  15. Μάρκος avatar
    Μάρκος 10/02/2011 02:31:53

    Σήμερα στην Κερατέα, στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τα επεισόδια, η Ν.Δ. ήταν απούσα. Ήταν εκεί ο Βορίδης και ο Γκιόκας, αντιπροσωπία του ΣΥΝ, της Δημ.Αριστεράς, του ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ο Ιερός κλήρος, και η Ν.Δ.....στον κόσμο του Μάρλμπορο...!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Μάρκος 10/02/2011 09:16:27

      @ Μάρκος Από το 1994 οι κάτοικοι της Κερατέας αντιστέκονται σθεναρά, γιά να μη μετραπεί ο 3000χρονος ιστορικός και μεταβυζαντινός αυτός Τόπος, σε ΒΟΘΡΟ. Με όλες τις πλουσιοπάροχες επιδοτήσεις ΕΕ, αυτό το ιστορικό έγκλημα συνεπάγεται.
      «ΝΑ ΑΠΟΔΟΜΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ», σύμφωνα με τη σχετική Εγκύκλιο, η οποία φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφη του σημερινού trendy υπουργού α-πολιτισμού.

      Ο,τιδήποτε θυμίζει ή/και αποδεικνύει την ιστορικότητα και ιερότητα της Ελλάδας, πρέπει λέει, να εξαφανίζεται. Επειδή, ενοχλεί. Επειδή είναι καρφί στο μάτι της προοδευτικής νεο-αταξίας. Ομως, η Ελλάδα υπό διωγμό, ΔΕΝ εξαφανίζεται. Η Ελλάδα είναι ένα απέραντο ανοικτό μουσείο. Οποια πέτρα και αν σηκώσουν, Ιστορία και Θρησκεία θα βρουν.

      Γιά δε τους ΣΥΝ-ΠΛΗΝ & Cο., τ’αποτελέσματα των επερχόμενων Εκλογών, θα μιλήσουν γι'αυτούς, αντ'αυτών.

      «Σήμερα στην Κερατέα, στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τα επεισόδια, η Ν.Δ. ήταν απούσα.»

      ~«Sun Tsu & Τhe Art of War» (Kίνα - 5ος π.Χ. Αιώνας)
      (αποσπάσματα σε απόδοση)

      Κεφάλαιο 2
      Και ο Master Sun, είπε: Η Τέχνη του Πολέμου, είναι:
      Αν γνωρίζεις τον εχθρό σου και τον εαυτό σου,
      Nα είσαι βέβαιος γιά το αποτέλεσμα εκατό πολέμων.

      Αν γνωρίζεις τον εαυτό σου, αλλά όχι τον εχθρό σου,
      Γιά κάθε νίκη που κερδίζεις και μιά ήττα θα υποφέρεις.

      Αν δεν γνωρίζεις τον εχθρό σου, ούτε τον εαυτό σου,
      Θα υποκύπτεις σε κάθε μάχη.

      Κεφάλαιο 13
      Το Υπέρτατο Πλεονέκτημα της Τέχνης του Πολέμου, είναι:
      Η διάλυση της αντίστασης του εχθρού, δίχως μάχη.
      ♠ ♠

  16. miden_agan avatar
    miden_agan 10/02/2011 09:29:20

    Συγνώμη επειδή μερικά πράγματα δεν τα ξέρω. Η επιλογή της Κερατέας για τον ΧΥΤΥ δεν είχε επιβεβαιωθεί και από την ΝΔ ως κυβέρνηση;

    Επίσης, το να κλείνει κανείς τα σύνορα είναι έκφραση Δημοκρατίας και η απόφαση της Αστυνομίας / Κυβέρνησης είναι Χούντα; Κατά την προσωπική μου άποψη αλλού είναι το θέμα το οποίο θα έπρεπε να τονίζει η ΝΔ. Ότι δηλαδή ολον της τον τσαμπουκά η κυβέρνηση τον εξαντλεί στους φίλα προσκείμενους στην ΝΔ. Δεν τολμά να πάρει αντίστοιχα μέτρα για τους πράσινους συνδυκαλιστές. Επεκτέινοντας αυτή τη σκέψη, ας θυμηθούμε ότι οι μόνοι που έχουν απολυθεί από το Δημόσιο είναι τα παιδιά των stage (ΝΔ κυρίως) και της ΑΓΡΟΓΗΣ!!!!

  17. Tem avatar
    Tem 10/02/2011 09:57:39

    To βιβλίο των ρεκόρ Guinness οφείλει αν μη τι άλλο να καταγράψει το ΠΑΣΟΚ ως την πλέον σοσιαλιστική κυβέρνηση (απο τις αρχές του 21ου αιώνα) στον κόσμο. Ιδιαίτερη μνεία ας γίνει και στο γεγονός ότι ή συγκεκριμένη κυβέρνηση έχει την πλήρη στήριξη των μπάτσων-πραιτωριανών.

  18. juliet avatar
    juliet 10/02/2011 10:09:41

    Κώστα Ροδινέ,ότι είναι ικανός να κάνει τα πάντα για να φέρει σε πέρας τις εντόλες των αφεντάδων του εμείς το ξέρουμε,εκεί στη Συγγρού το γνωρίζουν;;;η κάθονται στις καρέκλες και αναπολούν τις μέρες που ήτανε συντρόφια με τα πράσινα άλογα;Ακόμη δεν μάθανε οτι οι εκλόγες κερδίζονται απο το ενδιαφέρο στον απλό βασανισμένο πολίτη και οχι από τα χειροφιλήματα στα γυφτοσάλονα....

  19. nick avatar
    nick 10/02/2011 13:07:33

    h--p://www.youtube.com/watch?v=bfTJS5OFloA

    Βίντεο από τότε που το κράτος της επάρατης έριχνε δακρυγόνα στον ΓΑΠ, τότε που οι "ανεξάρτητοι" αγρότες της Κρήτης έφεραν τα τρακτέρ με πλοίο (!) και η αντιδημοκρατική κυβέρνηση Καραμανλή δεν τους άφηνε (αν είναι δυνατόν με τους φασίστες!!!) να φτάσουν έξω από τη Βουλή στο σύνταγμα.
    Τότε που ο ΓΑΠ τους υπερασπίζοταν όλους.
    Τότε που αγρότες, λιμενεργάτες, γιατροί, δάσκαλοι, συνταξιούχοι, φοιτητές, λαθρομετανάστες, είχαν δίκιο.
    Τότε που έπαιρναν το μέρος όλων των ξεσηκωμένων.

    Από τις 4/10/2009 όμως όλα άλλαξαν:
    Όλοι οι διαμαρτυρόμενοι έγιναν τεμπέληδες, μιζαδόροι, φοροφυγάδες, προνομιούχοι που φοβούνται μη χάσουν την κονόμα, κομματικοί εγκάθετοι, άνθρωποι που έρχονται αντιμέτωποι με την κοινωνία.

    Και ξαφνικά άρχισαν να στέλνουν τα ΜΑΤ σε όλους ανεξαιρέτως.
    Και τα νταβατζοκάναλα ξαφνικά σταμάτησαν να παίρνουν το μέρος των ξεσηκωμένων τους οποίους βαφτισαν "βολεμένους", και πλέον ζητούν τάξη, ηθική και κοινωνική ηρεμία.
    Και οι δημοσκοπήσεις ξαφνικά δείχνουν τους πολίτες ενάντια σε όλους τους απεργούς, σε όλους τους ξεσηκωμένους. Οι νοικοκυραίοι πια θέλουν κοινωνική γαλήνη, ενώ πριν 2 χρόνια ήθαλαν χάος και ανομία.

    Και το χειρότερο όλων; Όταν γυρίσει ο τροχός θα είναι και πάλι εκεί για να στηρίξουν με κάθε τρόπο τα δίκαια αιτήματα των μελλοντικών ξεσηκωμένων.

    Ως πότε η κοινωνία είναι ικανή να ανέχεται το δούλεμα του συστήματος ΠΑΣΟΚ (κόμμα, κανάλια, εργολάβοι, δημοσιοκάφροι, εταιρίες δημοσκοπήσεων);

    • λολιτα της αθήνας avatar
      λολιτα της αθήνας @ nick 10/02/2011 13:30:33

      αυτο για τις δημοσκοπησεις του "ευνομουμενου λαου που θελει την ηρεμια" που το ειδες? Σε ολα τα αλλα που λες συμφωνω αλλα-χωρις να θελω να ειμαι ειρωνικη -"κομιζεις γλαυκας εις αθηνας". οποιος συνεχιζει να ενημερωνεται, να ακουει και ενδεχομενως να πιστευει την προπαγανδα των πασοκικα εκπορευομενων και φιλελευθερων καναλιων (βαζω μεσα μεγκα, σκαι, αντενα της κουτσης σεχραζατ, αλφα και δεν συμμαζευεται) ειναι εγκεφαλικα νεκρος-εχει αποδειχτει απο συσσωμη την επιστημονικη κοινοτητα. ξαναγυριζω ομως στον "ευνομουμενο λαο". Το προβλημα για το πασοκ και η μοναδικη ελπιδα για ολους τους υπολοιπους ειναι πως η αντιδραση δεν προερχεται απο τον ροζ αριστερουλη, τον part time φιλεσπλαχνο διεθνιστη, το σκληροπυρηνικο παπαρηγαιο. ειναι πως προερχεται απο την πολυπαθη μεσαια ταξη-τον γιατρο, τον φαρμακοποιο, τον πανεπιστημιακο, τον φορτηγατζη. πρωτη φορα βλεπω μια τετοια πλαδαρη καστα οπως την δικη μου (τους φαρμακοποιους) να αντιδρουν! και μην μου πεις πως το ζητημα ειναι συντεχνιακο (μονο). τωρα βεβαια αν νοικοκυραιοι εχουν γινει οι καθε ειδους λαθρο (και σημειωνουν με Χ στο αντιστοιχο κουτακι της εκαστοτε εταιριας δημοσκοπησεων) τοτε πασο... αστικη συνειδηση εξαλλου δεν ειχε ποτε η ελληνικη αστικη ταξη-απλα τωρα θα γινει και πιο μαυριδερη ισως;

      • nick avatar
        nick @ λολιτα της αθήνας 10/02/2011 13:36:16

        Στην τελευταία δημοσκόπηση της GPO στο mega έδειξε ότι η πλειοψηφία του κόσμου είναι ενάντια σε γιατρούς , φαρμακοποιούς, και εργαζομένους στα ΜΜΕ.
        Έχεις καμία αμφιβολία ότι αν ήταν κυβέρνηση η ΝΔ τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης δε θα ήταν ακριβώς αντίθετα για να δείξουν ότι η πλειοψηφία της κοινωνίας είναι αντίθετη με την κυβέρνηση και αντιδρά καθολικά στα μέτρα της;

        • λολιτα της αθήνας avatar
          λολιτα της αθήνας @ nick 11/02/2011 10:36:51

          "της GPO στο mega" αστο-δεν χρειαζεται παραπανω... δεν ξερω ποια στονG ton PO..tso ειναι η GPO αλλα ξερω τι σημαινει μεγκα-ελπιζω να ξερεις και εσυ... και συν τοις αλλοις φανταζομαι πως κανεις δεν μπορει να ειναι υπερ αιτηματων που δεν ξερει, για τα οποια δεν εχει ενημερωθει και τα οποια ποτε δεν εχουν προβληθει τοσο οσο τα "αιτηματα" των 300 φιλοξενουμενων της Υπατιας

  20. dem avatar