#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2012 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοιχτό γράμμα στον Αντώνη Σαμαρά



Πρόεδρε,

Χθες "μίλησες" στην καρδιά μας.

Όπως τότε, που μιλούσες "κι έτρεμε η γη". Που "ανταγωνίζονταν" οι διάφορες ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ποια θα σε έχει ομιλητή στην εκδήλωση της.

Χθες στη συνέντευξη στον ΑΝΤ1, μίλησες στην καρδιά μας, και πάλι.

Μας δείχνεις το δρόμο, μας γέμισες ελπίδα!

Μίλησες για το διαχωρισμό νομοθετικής και εκτελεστικής εξουσίας.

Μίλησες για την ευθύνη της δικής μας διακυβέρνησης. Χωρίς στρογγυλεύματα.

Μίλησες για τα "άκρα" και τους "ακραίους", για αυτούς που θέλουν να χτυπήσουν την Ελλάδα μας χτυπώντας την αυτοδυναμία της ΝΔ. Φωτογράφισες εκείνους που θέλουν μια "καμμένη" Ελλάδα.

Μίλησες στην καρδιά μας για το μικρό κι ευέλικτο υπουργικό σχήμα. Για το Υπουργείο Τουρισμού και Ναυτιλίας, για τους χαμηλοσυνταξιούχους και τους ανήμπορους. Γι αυτούς που έχουν ανάγκη την κοινωνική ασπίδα της νέας Νέας Δημοκρατίας.

Όλοι εμείς, θα είμαστε δίπλα σου, όπως πάντα. Όμως, πρέπει να ξαναγυρίσεις πίσω στο λαό των 800.000 που σε στηρίζει και να τους δείξεις με τα ψηφοδέλτιά σου με ποιους θα τα κάνεις πράξη όλα αυτά.

Οι δικές σου "εξετάσεις" θα είναι στα ψηφοδέλτια που θα καταρτίσεις, κι εκεί εμείς θα είμαστε οι "βαθμολογητές".

Για να  'ναι ψηφοδέλτια νίκης, θα πρέπει να ναι "μπολιασμένα" με την κοινωνία, με τον πατριωτισμό, με τη φιλοπατρία, με την εργασία, με την επιστήμη, κι απ' αυτούς όχι όλοι, αλλά μόνο αυτοί που δεν προκάλεσαν με την συμπεριφορά τους, δεν πλήγωσαν, δεν αποτέλεσαν "κόκκινα πανιά".

Στα ψηφοδέλτιά μας δε χωράνε οι "φιλιππινέζες" της διαπλοκής, οι ορντινάντζες των "γραφείων", οι διαδρομιστές, οι "παρέχοντες υπηρεσία"...αλλά κι όσοι θεωρούν "τη ΝΔ τυχερή ...που θα τους έχει στα ψηφοδέλτιά της".

Δε χωράνε "οι σίγουροι"...

Δε χωράνε οι έχοντες (και μόνο) κομματικά ένσημα, οι προσκυνητές "πολλών αφεντάδων", οι φραξιονιστές και οι λομπίστες.

Διάλεξε καθαρές φωνές, άκου τη φωνή της βάσης, το θέλημα του λαού.

Συγκρότησε ψηφοδέλτια με τη νέα γενιά, τη μαχόμενη πρωτοπορία, τις καθαρές ματιές.

Οι λιμοκοντόροι και οι πριγκηπέσσες δεν χωράνε στην καρδιά του λαού! Πόσο δε να χωρέσουν στα ψηφοδέλτια μας!

Ο λαός συμφωνεί μαζί σου! Σπάσε τα τζάκια! Γκρέμισε τα φέουδα! Τσάκισε τα δοβλέτια! Ρήμαξε τα καπετανάτα!

Πρόεδρε, σου έχω εμπιστοσύνη.

Απέραντη!

Είμαι σίγουρος ότι για άλλη μια φορά θα φανείς αντάξιός της.

Ένας από τους 800.000

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 23/03/2012 12:40:30

    ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ 22, ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΣΥΝΕΤΡΕΞΑΝ 2 ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ,
    1. ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΠΟΛΛΟΙ ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΟΥΝ, ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΑΙΤΗΘΕΙΣΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ, ΚΑΙ,
    2. ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΩΝ 22, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ...
    ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΑΠΟΔΕΥΝΑΜΩΣΗ, ΕΝΩ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ !
    ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ, ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗ ΠΑΝΣΤΡΑΤΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΤΩΝ 22.
    Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ.

  2. GO avatar
    GO 23/03/2012 12:41:22

    Στα ψηφοδέλτια θα βρεις τους πάντες και αυτούς που κατά τη γνώμη σου είναι κατάλληλοι και άλλους που δεν σου αρέσουν.
    Είναι βέβαιο ότι κάποιοι άλλοι θα έχουν διαφορετικές επιλογές από τις δικές σου.
    Κάνε εσύ αυτό που είναι συμβατό με τη συνείδησή σου και δέξου την βασική αρχή της δημοκρατίας περί της επικρατούσας άποψης των πλειόνων.
    Ο Πρόεδρος (όχι μόνον των 800.000) θα δώσει το στίγμα του με τη σύνθεση του ψηφοδελτίου επικρατείας.

  3. Αγρινίου Νικόδημος avatar
    Αγρινίου Νικόδημος 23/03/2012 12:41:35

    Κι εγώ άλλος ένας (από τους 800.000)...
    Υ. Γ: Μόνο μια λέξη ακόμη: Μπράβο!

  4. juliet avatar
    juliet 23/03/2012 12:45:16

    Πρόεδρε,σου έχουμε εμπιστοσύνη !!!!!!!!!!!!!!(Πάντα σου είχαμε...κάτι σαν το κρυφό σχολειο ,την ώρα περιμέναμε)

    • Φιλιππος avatar
      Φιλιππος @ juliet 23/03/2012 14:05:34

      Απο την εποχη που εδινε ξανα την εξουσια στο ΠΑΣΟΚ ε;

  5. Άπολις avatar
    Άπολις 23/03/2012 12:47:54

    Να'σαι σίγουρος οτι το γράμμα σου πρωσυπογράφουν άλλοι 799.999!

    • DIMITRIS WINONAS avatar
      DIMITRIS WINONAS @ Άπολις 23/03/2012 16:47:01

      EIS OIONOS ARISTOS, AMYNESTE PERI PATRIS.

  6. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 23/03/2012 12:50:02

    Πρόεδρε Αντώνη Σαμαρά: Η φλόγα πουβγαίνει απ' την ψυχή σου θα εξακολουθήσει να μας οδηγεί. Πάρε μαζί σου νέους, άφθαρτους, γενναίους, με δύναμη καρδιάς να σταθούν δίπλα σου.

    • tak avatar
      tak @ Νίκος Θ. 23/03/2012 13:55:31

      Νίκο μου, παρακάλεσε όλους αυτούς τους φίλους μας, που συνομιλούν μαζί μας, να δώσουν όχι μόνο ελπίδα στη χώρα και ψήφο στον πρόεδρο, αλλά να στείλουν μαζί του στη Βουλή ό,τι πιο νέο και άφθαρτο υπάρχει... Μαχητές και ... ταλιμπάν, έτοιμους να πέσουν για τα συμφέροντα της χώρας και του λαού και όχι να φουσκώσουν λογαριασμούς σε τράπεζες...

  7. nestrom avatar
    nestrom 23/03/2012 12:51:14

    Και εγώ ένας από τους 800000.
    Καλή η συνέντευξη, δεν λέω.
    Καλός στα λόγια, στις πράξεις?
    Το γιο του Δήμα τι τον χρειαζόταν στα ψηφοδέλτια? Έτσι θα κάνει όλα αυτά που λέει?

    • marios avatar
      marios @ nestrom 23/03/2012 13:26:37

      Καλά. Η δική σου η άποψη δεν πολυμετράει έτσι και αλλιώς. Είσαι γνωστός τρολάκιας.

      • nestrom avatar
        nestrom @ marios 23/03/2012 14:34:51

        Και εσύ έχεις στραβή μύτη..
        Θα απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω?

    • tak avatar
      tak @ nestrom 23/03/2012 13:51:17

      Καλά, εσείς πως μπορείτε να προδικάσετε τις πράξεις του Σαμαρά... Στη βάση ποίων δεδομένων και ποίων γνώσεων; Εικάζουμε απλά ή έτσι μας αρέσει; Αν ξέρατε καλύτερα τον άνθρωπο, θα ξέρατε πως ο λόγος του είναι συμβόλαιο και πως τηρεί τις υποσχέσεις του επακριβώς... Όσο για τον υιό Δήμα, μη χάνετε το δίκιο σας... Ας πούμε πως ο πρόεδρος κάνει λάθος... Ο σοφός λαός της Κορινθίας, δεν μπορεί να το διορθώσει; Μπορεί και μάλιστα με τον καλλίτερο δυνατό τρόπο... Κι έτσι θα ενισχύσει τις προσπάθειες του προέδρου για ισορροπίες και κατευνασμούς αλλά θα σώσει όλα τα προσχήματα... Τι λέτε... Δε θεωρείτε πανέξυπνο τον Κορινθιακό λαό;

  8. tak avatar
    tak 23/03/2012 12:54:55

    Τι τα θέλει καλέ αυτός τα ... ανοιχτά γράμματα! Ο Πρόεδρος διαβάζει και ... βουλωμένα γράμματα!

    • juliet avatar
      juliet @ tak 23/03/2012 13:03:43

      Μη λες τέτοια, έχει χορτάσει από βουλωμένα ,ενω τ΄ανοιχτά είναι καθαρά σαν την καρδία του!

  9. SALAMANDRA avatar
    SALAMANDRA 23/03/2012 12:55:22

    Ο λαός συμφωνεί μαζί σου! Σπάσε τα τζάκια! Γκρέμισε τα φέουδα! Τσάκισε τα δοβλέτια! Ρήμαξε τα καπετανάτα!
    Γαμάτο....

  10. spiros avatar
    spiros 23/03/2012 12:58:30

    Άλλος ένας από τις 800000 . Παρακολουθώ κάθε κίνηση. Δώσε μας το περιθώριο να επιλέξουμε νέες φωνές καθαρές στεντώριες . Επειδή αντιλαμβάνομαι πλήρως τους περιορισμούς προσπάθησε να μας δώσεις το δικαίωμα των επιλογών σε νέα πρόσωπα και όχι απλώς την ενίσχυση του κόμματος δια της ψήφου. Το ζητάμε επιτακτικά δυναμικά .
    ΥΓ Η επιταγή των καιρών είναι το άρθρο. Πρέπει να έχει αντίκρισμα....

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/03/2012 13:17:38

    Κύριε Σαμαρά, εγώ θέλω να περπατάς στον δρόμο, σε όλη την πόλη. Χωρίς κάμερες, άντε με 1 σωματοφύλακα. Διότι ο Κωστάκης Καραμανλής έβγαινε απο το σπίτι του στη Ραφήνα, έμπαινε στο αμάξι, πήγαινε στου Μαξίμου και στις 2-3 το μεσημέρι έφευγε πάλι για τη Ραφήνα. Και στο μεταξύ η Αθήνα καταντούσε χαβούζα...
    Και από εκεί και πέρα, να μην ξεχνάς ότι αυτό το κράτος δεν κυβερνιέται ούτε με φοβικά σύνδρομα, ούτε με πολλές-πολλές ευγένειες και ντροπές.
    Διότι, και πάλι ο Κωστάκης Καραμανλής ακολούθησε το λαϊκό ρητό "ντράπου τον ένα, ντράπου τον άλλο (και ιδίως την Αριστερά), δεν πρόλαβα να κάνω παιδιά με τον άντρα μου".
    Οσον με αφορά, θα δώσω μία και μόνη ευκαιρία ακόμα στη ΝΔ να κυβερνήσει. Μία και μοναδική. Και θα την περιμένω στη γωνία. Αν αποτύχει, τελείωσε, να βρει να μαζέψει ψηφαλάκια στον "μεσαίο χώρο" και αμα βρει αρκετά να ξανακυβερνήσει, να μου στείλει συστημένη επιστολή...
    Αυτά...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΒΙΣ 24/03/2012 02:31:52

      αν η πιθανότητα επιτυχίας δεν ειναι κοντά στο 100% συνήθως είναι κοντά στο 0%

  12. revisor avatar
    revisor 23/03/2012 13:20:35

    Φάκτωρα,

    για άλλη μια φορά πιστεύω έπιασες τον παλμό του λαού. Όχι μόνο των νεοδημοκρατών (που να μου το θυμηθήτε δεν είναι μόνο 800.000) αλλά όλου του λαού μας. "Οι δικές σου “εξετάσεις” θα είναι στα ψηφοδέλτια που θα καταρτίσεις, κι εκεί εμείς θα είμαστε οι “βαθμολογητές”."Έτσι ακριβώς! Μας έχουν κουράσει οι "λευκές κόλλες" και οι "αντιγραφές" των προηγούμένων. Αν ο Αντώνης παραδώσει το "γραπτό" που όλοι περιμένουμε από αυτόν (λιτό, καλογραμμένο, χωρίς ξύλιναλόγια), θα δει οτι από "βαθμολογητές" θα γίνουμε ακόμα πιο πιστοί συνοδοιπόροι. Πρόεδρε μαζί σου, κι ας είναι αυτή η άνοιξη που μπήκε ο προάγγελος της αλλαγής!

  13. felix74 avatar
    felix74 23/03/2012 13:24:04

    Συμφωνω και επαυξανω με τον ΒΙΣ.

  14. mv avatar
    mv 23/03/2012 13:37:37

    Και εγώ ένας από τους 800000, αλλά δεν με έπεισε.
    Δεν προσέφερε όραμα, δεν περιέγραψε ρεαλιστικό και συγκεκριμένο σχέδιο εξόδου από την κρίση.
    Και βέβαια δεν μίλησε καθόλου για πόθεν έσχες. Πλήρης αμνήστευση για όσους καταχράστηκαν δημόσιο χρήμα τόσα χρόνια, κανένας έλεγχος για τα δισεκατομμύρια που δραπέτευσαν στο εξωτερικό.
    Αλλωστε με ποιους θα υλοποιήσει κάποιο βιώσμο σχέδιο ? Με τον Βαρβιτσιώτη, τον Αβραμόπουλο και τον Σπηλιωτόπουλο ?
    Λυπάμαι, αλλά αυτή την φορά θα επιλέξω κάποιο μικρό κόμμα (όχι από τα αντιμνημονιακά και τα ακραία)

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ mv 23/03/2012 14:14:54

      Ξέχασες τον ...χαλύβδινο Πάκη!

      Τελος πάντων , εξακολουθώ να ελπίζω σε ένα καλό "φίνις" , και σε λίστες με καινούργιους ανθρώπους. Αλλιώς...θα επιλέξουμε παρέα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ mv 23/03/2012 18:51:41

      Αν νομίζεις πως θα πετάς πυροτεχνήματα και θα τη γλιτώνεις, πλανάσαι. Δεν παρακολουθείς τα κοινοβουλευτικά βλέπω. Αφού με πρωτοβουλία Σαμαρά στη Βουλή θα περάσει το θέμα ελέγχου του πόθεν έσχες όλων των πολιτικών από το 74 και μετά. Την πάτησες.

  15. Φραγκίσκος Χ. avatar
    Φραγκίσκος Χ. 23/03/2012 13:45:36

    Πρόεδρε αν αυτά που θέλω να πω χωρούσαν σε ένα μπράβο θα σου έλεγα μπράβο!!! Άν η ελπίδα που μου ενέπνευσες χωρούσε σε ένα ευχαριστώ θα σου έλεγα ευχαριστώ!!! Αλλά τα λόγια δε φτάνουν ή μάλλον όπως είπες κι εσύ "φτάνουν τα λόγια", ώρα για πράξεις!!! Σε αυτές τις εκλογές θα απαντήσουμε όλοι μαζί και η απάντηση που θα κάνουμε όλοι μας μαζί πράξη είναι θα είναι γαλάζια...

  16. XRHSTOS avatar
    XRHSTOS 23/03/2012 13:46:17

    O Σαμαράς πρέπει να δώσει το στίγμα για το νέο κράτος αρχίζοντας απο τους υποψήφιους της Ν.Δ που θα δώσει στο λαό.
    Να ξέρει ομως οτι ο κόσμος της κεντροδεξίας δεν ειναι εύκολα κουκιά, ξέρουν να υμνούν αλλά και να τιμωρούν.

  17. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 23/03/2012 13:55:18

    Η βάση της ΝΔ ρυθμιστής και κυρίαρχος του παιχνιδιού
    Το ξέρει αυτο ο Σαμαράς.

    • tak avatar
      tak @ ΧΡΗΣΤΟΣ 23/03/2012 13:59:14

      Το ξέρει και το θέλει Χρήστο. Η βάση που τον έφερε στην κορυφή, μπορεί να του λύσει και τα χέρια... Και όχι μόνο... Η βάση μπορεί να βρει και να αναδείξει, χωρίς περιστροφές και μόνο με μια ψήφο, την αυριανή της ηγεσία... Ανθρώπους που θα σταθούν δίπλα στον πρόεδρο και που κάποια στιγμή θα συνεχίσουν το έργο του.

      • revisor avatar
        revisor @ tak 23/03/2012 14:04:47

        Κατά λάθος, το χωρίς περιστροφές το διάβασα "χωρίς πέστροφες" ... Συμφωνώ και επαυξάνω πάντως

  18. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 23/03/2012 13:57:26

    Αντώνη κάνε την Ελλάδα δυνατή!!!Ενημέρωσε τον λαό και θα σε ακολουθήσει!!!Πες και αυτά που δεν λέγονται,η ευκαιρία είναι μία και δεν επαναλαμβάνεται!!!Πρέπει να δώσεις όνειρο στους Έλληνες!!!Δεν είσαι διαχειριστής,είσαι ηγέτης!!!!!!!!

  19. K63 avatar
    K63 23/03/2012 13:58:04

    Και εγώ είμαι ένας από αυτούς που σε στήριξαν και σε στηρίζουν Αντώνη, η ευθύνη η δικιά σου είναι η κατάρτιση των ψηφοδελτίων και εκεί θα κριθείς από τον κόσμο της παράταξης. Και να ξέρεις πως η παράταξη είναι μαζί σου αρκεί να μην την απογοητεύσεις με τις επιλογές σου. Κατέβα στη βάση και άκου αυτούς που δεν περιμένουν κάποια ανταλλάγματα από σένα αλλά αυτούς που αγωνίζονται ανιδιοτελώς για την παράταξη. Καλό κουράγιο.

  20. andreas avatar
    andreas 23/03/2012 14:01:30

    Ήταν μια εξαιρετική συνέντευξη χθες και απάντησε σε πολλά . Ένα από τα κύρια σημεία ,όμως , έχει μια σκιά. Κατηγόρησε την αριστερά Σαμαράς καθώς και διάφορα κομματίδια που ξεφυτρώνουν στο χώρο της κεντροδεξιάς , ότι είναι αυτοί που δεν επιθυμούν να αλλάξει τίποτα στη χώρα. Την ίδια μέρα ο Βορίδης (υπουργός της Ν.Δ.) χαρίζει στους ταξιτζήδες το κλείσιμο του επαγγέλματος μαζί με τα άλλα κόμματα , βεβαίως , πλήν Ραγκούση. Έτσι εννοούν στη Νέα Δημοκρατία της αλλαγές ; Xαιδεύοντας όσες συντεχνίες , έχουν δύναμη ;

    http://logia-starata.blogspot.com/2012/03/blog-post_23.html

    • spiros avatar
      spiros @ andreas 23/03/2012 15:35:54

      Αντρέα σιγά . Μη παίρνεις φόρα. Δεν χάρισε τίποτα στους ταξιτζίδες κανένας. Τα λάθη των άλλων δεν μπορούν να διαγράψουν την περιουσία. Η άμεση προσαρμογή πιστεύω και σε σένα σου στοίχισε ακριβά. Το ίδιο επιθυμείς και για τους συναθρώπους σου; Όχι βέβεαια. Άσε να εφαρμοστεί πρώτα το πληθυσμιακό μέτρο και βλέπουμε . προτιμώτερο προσαρμογή υπο καθεστώς ελέγχου της οργής . Δεν είναι καιροί για εντάσεις. αρκετές έχουμε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ andreas 23/03/2012 18:54:04

      Στα ταξί έκανε ότι είχε πει από την αρχή. Πληθυσμιακά κριτήρια όπως σε όλα τα οργανωμένα κράτη. Αυτή ήταν η μόνη λύση για άνοιγμα και όχι αναρχία. Και με τον γνωστό Θύμιο τσακώθηκε πρόσφατα αν θυμάμαι και τέλος. Γιατί ότι λέει το κάνει...

  21. Άναυδος avatar
    Άναυδος 23/03/2012 14:04:41

    Εξαιρετική συνέντευξη πάντως...

  22. Αργυρώ Μπ. avatar
    Αργυρώ Μπ. 23/03/2012 14:18:22

    Φάκτωρ
    δυνατός ο Πρόεδρος
    δυνατή η επιστολή σου
    η αυτοδυναμία όμως είναι δυνατή;
    Τα δεδομένα με κάνουν και αμφιβάλλω
    ακόμη και για το δεύτερο γύρο...
    οψόμεθα!!!

  23. μακεδων avatar
    μακεδων 23/03/2012 14:23:10

    προεδρε Αντωνη με τους κουμπαρους Τσιτουριδη , τους μυνητες κατα του πρωην αρχηγου της Ν.Δ , τους εκμεταλλευτες , τους πορφυρογεννητους , τους δανειστες εδρων και ψυχων δεν γινεται ανανεωση ΕΣΥ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟ ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΣΕΝΑ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΣΕΝΑ , να ειναι μαχητες , αγωνιστες στην πρωτη γραμμη συνεχως ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΠΥΓΜΗ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΒΑΘΙΑ ΝΑ ΞΕΡΙΖΩΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ

  24. Παύλος avatar
    Παύλος 23/03/2012 14:33:42

    Όλα σχεδόν, τα θέματα τα εξαντλήσατε. Ακούστηκαν και ακούγονται ποικίλες απόψεις γι'αυτά, που κατά την άποψή μου, τα υπερκαλύπτουν.
    Επιτρέψτε μου, όμως, να κάνω μια έkκληση προς τους αρθρογράφους:
    Ας γράψει κάποιος κάτι για τους εγκλωβισμένους προσωπολατρικά ή ρεβανσιστικά στο "Μητσοτακαίΐκο"! Οι πλείστοι αγαπούν την πατρίδα και την Δεξιά παράταξη γενικά , σαν εμάς, όμως θεωρώ ότι κάποια "δυνατή φωνή" , με επιχειρήματα και ...τακτ, μπορεί να τους δώσει διεξόδους απεγκλωβισμού και να συνεισφέρει σ'αυτή την έρμη την αυτοδυναμία!

    • juliet avatar
      juliet @ Παύλος 23/03/2012 17:09:50

      Mara,

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 23/03/2012 17:12:59

        Mara,
        ξεκινήσαμε ,επίθεση .Καλό αγώνα!Δεν χαρίζουμε τίποτε. Θρασύδειλα ανθρωπάκια ,πολλά τα λεφτά .

      • juliet avatar
        juliet @ juliet 23/03/2012 17:13:00

        Mara,
        ξεκινήσαμε ,επίθεση .Καλό αγώνα!Δεν χαρίζουμε τίποτε. Θρασύδειλα ανθρωπάκια ,πολλά τα λεφτά .

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ juliet 23/03/2012 17:15:38

          Ανυπόμονη Juliet !!!

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 23/03/2012 17:21:28

            ΑΝΟΙΞΗ!!!!!!!!!!!!!!

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 23/03/2012 17:34:09

            Άνοιξη βέβαια ....έφυγε ο χειμώνας.

  25. Gik avatar
    Gik 23/03/2012 14:41:00

    Απορία: o τύπος με το "κομοδινί" μαλλί επιστρέφει και αυτός? (τώρα που δικαιώθηκε...)

  26. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 23/03/2012 14:50:10

    Α.Σαμαρά, κατόρθωσες για μιά ακόμη φορά να μιλήσεις στην ψυχή μας , να μας εμπνεύσεις. Κατέβα στον κόσμο , μίλησε , ακούσε, στήριξε όλους εμάς που ψάχνουμε μιάν άκρη ,σ'αυτές τις φοβερές στιγμές που περνάμε . Επειδή καταλαβαίνω τις ισορροπίες που είσαι αναγκασμένος να τηρείς , προσπάθησε να μας δώσεις επιλογές, ώστε και εμείς να συνεχίσουμε τις αλλαγές που θέλεις να κάνεις και να σου δώσουμε ανθρώπους άξιους και ικανούς ,που να πιστεύουν σε σένα και να θέλουν να παλέψουν για τη χώρα και τους ανθρώπους της. Μία από τις 800.000.

  27. kas avatar
    kas 23/03/2012 14:51:07

    ο Αντώνης ήταν όπως έπρεπε να είναι
    up to the point....και με μετριοπάθεια στο ύφος όχι...λόγω συμβιβασμού,
    αλλά λόγω γνώσης και πίστης σε αυτά που θα κάνει

    καταπληκτικός

    με μιά καλή καμπάνια η αυτοδυναμία είναι εφικτότατη

  28. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/03/2012 14:53:38

    Η συνέντευξη ήταν πράγματι πολύ καλή.Ηταν ο Πρόεδρος διαβασμένος και περιέγραψε σωστά την ιδιαιτερότητα αυτών των εκλογών.Ανησυχώ πάντως γιατί φαίνεται πως το μοναδικό μας γερό χαρτί,είναι ο Σαμαράς.Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά,με ελάχιστες εξαιρέσεις,δεν βλέπω στελέχη ικανά και πρόθυμα για να σηκώσουν τέτοιο βάρος.Ελπίζω να εχουν αντιληφθεί, όσοι εκλεγούν ότι τότε αρχίζουν τα δύσκολα καθήκοντα τους.Οσοι νομίζουν οτι με την εκλογή τους αρχίζουν τα παλιά "μπερεκέτια"

    • Άναυδος avatar
      Άναυδος @ Ιωάννης33 23/03/2012 15:14:54

      Όποτε υπήρξαν στενωποί, στην Ελληνική ή στην παγκόσμια Ιστορία, οι άνθρωποι τις πέρασαν ακολουθώντας πρόσωπα. Ελπίζω ο Σαμαράς, που με έπεισε οτι είναι το "μοναδικό μας γερό χαρτί", όπως το είπες, θα παρατάξει στελέχη ικανά και πρόθυμα για να σηκώσουν τέτοιο βάρος. Ο Φαήλος, χτες νομίζω στην tv, είπε και μια φράση: "... δεν θα γίνει με αυτούς που νομίζουν πολλοί".

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Ιωάννης33 23/03/2012 15:22:00

      Ιωάννη, πιστεύω ότι ο χαρακτηρισμός "διαβασμένος" αδικεί τον Σαμαρά, γιατί δεν πρόκειται περί μελέτης κάποιου θέματος τώρα πιά ! Τώρα μιλάει το "πύρωμα" της ψυχής και όχι μελέτημένες απόψεις !
      Διαβασμένος - αδιάβαστος και με σκονάκια πήγαινε πάντα ο ΓΑΠ, αλλά αυτός απευθύνονταν σε ...."αλωμένους" νόες !!
      Ο Σαμαράς απευθύνεται σε σκεπτόμενους , σε αισθηματίες, σε φιλοπάτριδες, σε υπηρετήσαντες τον Ελληνικό Στρατό, σε αγνούς "επάρατους", σε "non- ανθρωπίζοντες" αλλά σε .......ανθρώπους!!!!!!!

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ Παύλος 23/03/2012 15:51:27

        Μαζί σου Παύλε,δεν θέλω να τον αδικήσω(το έχω κάνει μια φορά στην εσωκομματκή μάχη διαδοχής).
        Ομως χρειαζόμαστε τις μελετημένες απόψεις του για να πάμε βήμα-βήμα.Αυτές οι προσεκτικές κινήσεις μας γλύτωσαν απο 100 δις.Αν λόγω παρόρμησης τα χαλούσε,πού θα είμασταν τώρα;

        • juliet avatar
          juliet @ Ιωάννης33 23/03/2012 16:42:58

          Μπράβο Γιάννη ,είναι αντρίκιο να λες αδίκησα ..μακάρι να μπορούσανε να το πούνε πολλοί ,ο κόσμος μας θα ήτανε διαφορετικός.Μας τιμας με την παρουσία σου εδώ.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Ιωάννης33 23/03/2012 18:56:07

          Έτσι είναι οι Άντρες. Λένε και συγγνώμη. Ωραίος ο Ιωάννης!

      • juliet avatar
        juliet @ Παύλος 23/03/2012 15:57:00

        Παύλο,
        πέστα ,ανθρωπάκια που μεμψιμηρούν ,μόνο λόγια και πονηριές ,και στο πάτο για να μην παραδεχτούν τα λάθη τους ,λάθη όλων μας.
        Μάζα μη σκεπτόμενη ,το μόνο που κάνει ερωτησούλες για να μπλοκάρει τον άλλο .Ανθρωποι που τα λάθη τους δεν μετράνε ενώ των άλλων κραυγάζουν .Πρώτοι να ριξουν τις πέτρες και δεν έχουνε έναν καλό λόγο -έστω και με επφυλάξεις.
        Αρα Πατρίδα ,πάντα τους Ελλήνες τους πετροβολάς ,αλλά αυτοί επιμένουν γιατί; μα σε λατρεύουν.
        Παύλο ,να είσαι καλά ,ας φωνάζουμε εμείς οι ''συνάδελφοι'' που ξέρεις ..έχει ο καιρός γυρίσματα.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Παύλος 23/03/2012 17:58:26

        Ετσι Παύλο, όπως τα γράφεις!!! Ιωάννη 33, εκεί που βρίσκεται με όσα έχει περάσει, τα 11.000.000 ψυχές που έχει πίσω του ,το έχει αποδείξει ότι τις υπολογίζει.

      • Mara avatar
        Mara @ Παύλος 23/03/2012 18:05:19

        Εύγε Παύλο!!!
        Προσυπογράφω την κάθε σου λέξη.

  29. axis avatar
    axis 23/03/2012 15:29:23

    Το 2009 οι νεοδημοκράτες δεν ψήφισαν τη ΝΔ και παρέδωσαν την κυβέρνηση στο ΠΑΣΟΚ που διέλυσε τη χώρα. Τώρα, ένα μήνα σχεδόν πριν τις εκλογές, και ενώ η ΝΔ προηγείται καθαρά του ΠΑΣΟΚ με πάνω από 10 μονάδες οι νεοδημοκράτες σκέφτονται σοβαρά να ψηφίσουν άλλο κόμμα για να μην πάρει αυτοδυναμία η ΝΔ και να ξανακυβερνήσει το ΠΑΣΟΚ, έστω μέσω κάποιας συγκυβέρνησης. Συγχαρητήρια !!!

  30. Σάκης Μητροπουλος avatar
    Σάκης Μητροπουλος 23/03/2012 15:35:37

    Ένα από τους 800.000 ...Υποκλίνομαι σε κάθε σου λέξη!!!

  31. Wolf avatar
    Wolf 23/03/2012 15:44:11

    Ο έσχατος των 800.000, λέω ότι η δύναμη σου Πρόεδρε, είναι έξω στην αγορά, στη ρούγα, στο χωράφι, παντού!
    Εκεί που ζυμώνονται η αξία με την ικανότητα, εκεί που φτιάχνονται συνειδήσεις, εκεί που γαλουχούνται η αξιοπρέπεια και το φιλότιμο.
    Εκεί είναι Πρόεδρε οι δικοί σου άνθρωποι, εκεί είναι το μετερίζι σου, εκεί σε περιμένουμε να σταθείς δίπλα μας, να πιστέψουμε, να περπατήσουμε μαζί το δρόμο της Ελπίδας, που μας έταξες!!!

    ΥΓ. Αδερφέ που έγραψες το γράμμα ...προσυπογράφω!!!

  32. Panos avatar
    Panos 23/03/2012 15:49:00

    ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ 800.000 ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ......
    ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ..........!!!!!!
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΙ ΤΑ 11.000.000 ΕΛΛΗΝΩΝ.....!!!!

  33. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 23/03/2012 15:53:37

    Ρε σεις, μην στέλνετε "ανοιχτά γράμματα" ! ... Δεν παίρνονται πίσω όταν έρθει η ώρα της διάψευσης.....

  34. juliet avatar
    juliet 23/03/2012 15:59:41

    Δεν χόρτασες κλειστά ; Δυόμιση χρόνια κλειστά γράμματα πληρώνεις,θες και άλλα;

  35. Νασος avatar
    Νασος 23/03/2012 16:04:51

    "Μίλησες στην καρδιά μας για το μικρό κι ευέλικτο υπουργικό σχήμα. Για το Υπουργείο Τουρισμού και Ναυτιλίας".

    Και μένα ρίγησε η καρδιά μου και φτερούγισε το πνεύμα μου και πλημμηρισε η ψυχή μου με χρώματα και ζεστή (κατευθείαν απ' το φούρνο...) ελπίδα στο ακούσμα και μόνο των λέξεων: "μικρό και ευέλικτο υπουργικό σχήμα" (αλήθεια υπήρξε ποτέ υποψήφιος πρωθυπουργός που δεν μας το έταξε;) και "Υπουργείο Τουρισμού και Ναυτιλίας"... Μα πως χώρεσε τόση ποιήση στα λόγια του πολιτικού αντρός. Η μάλλον τι σπουδαία ιδιότητα να ανακαλύπτεις την ποιήση ακόμα και στα πιο τετριμμένα; Έλεος με το μεσσιανισμό σε αυτό το site...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Νασος 23/03/2012 18:24:50

      Καλύτερα μεσσιανισμό, παρά λοβοτομή.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νασος 23/03/2012 18:57:54

      Ενώ η ψήφιση ΓΑΠ, ΛΑΟΣ ή Ντόρας (εκεί σε κόβω ιδεολογικά) δεν είναι θεία έμπνευση;

  36. tampakiotis avatar
    tampakiotis 23/03/2012 16:14:16

    εγω παλι(ενας απο τις 800.000)θα περιμενω να δω ,ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ,ΤΟΝ ΛΑΟ,και μετα 4 χρονια θα τον ψηφισω!.τωρα οχι....

    • juliet avatar
      juliet @ tampakiotis 23/03/2012 16:20:36

      Αν ζεις μέχρι τότε...με αρχηγό τον ένα και μοναδικό υποψήφιο που ψήφισες την Κυριακή .Τώρα ξέρω γιατί βρήκαν τόσο στόκο ,πλεόνασμα ήτανε των ψηφοφόρων σαν και σένα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ tampakiotis 23/03/2012 18:27:04

      Κι εσύ της κβαντικής φυσικής? Για ξήγα μου ρε μάστορα... πως ακριβώς θα κάνει τι, αν δεν ψηφιστεί? Είναι σα να μου λες πρώτα θα δοκιμάσω το φαί αν έγινε και μετά θα το βάλω στον φούρνο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ TopGunZ 23/03/2012 18:58:59

        Άπαιχτο σχόλιο. Τάπα λέμε... Άντε να τελειώνουμε με τις αηδίες...

  37. intruder avatar
    intruder 23/03/2012 16:33:36

    ΕΚΚΛΗΣΗ:
    Χρειαζεται επικοινωνιακο ξυπνημα! ΤΩΡΑ!
    ΠΕΡΑΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΞΕ-ΚΑ-ΘΑ-ΡΑ!!!!!

  38. intruder avatar
    intruder 23/03/2012 16:47:48

    Απο παντου δεχεται δηλητηριωδη βελη ο Σαμαρας.
    Μισος απο δεξια,απεχθεια απο αριστερα.Συμμαχους δεν βλεπω.Τα Μ.Μ.Ε. παραμενουν εχθρικα.
    Τα προβληματα ειναι βουνο.Και εκει στην Συγγρου ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!!

    ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΦΑΣΟΥΛΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΤΟΝ ΜΙΧΕΛΑΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Π-Ο-Τ-Ε!!!

    Εισαι χαμενος απο χερι.Τετοιους κρυφοπασοκους της ευρυτερης "δημοκρατικης παραταξης" τους αντιμετωπιζεις αλλιως .

    Πρεπει να εισαι μεγαλη που@ανα για να σταθεις!

  39. mitikas avatar
    mitikas 23/03/2012 16:58:37

    Το ρυάκι να γίνει ξανά ποτάμι που θα φέρει το χαμόγελο!Πρόεδρε η επιστολή εκφράζει πολλούς.

  40. tak avatar
    tak 23/03/2012 17:53:35

    Ο χειμώνας δεν έφυγ' ακόμα
    είν' ακόμα μουντός και βαρύς
    είναι ακόμα βρεγμένο το χώμα
    και πως πάλι θα βρέξει θαρρείς...

    Μια ελπίδα juliet, μας ρωτάει
    μια ελπίδα Φελίζα, σαν φως,
    αν ψηλά ο λαός την κρατάει
    κι ειν' ακόμα όσο πρέπει σοφός!
    tak

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ tak 23/03/2012 18:04:25

      Μια ελπίδα tak μας κρατάει...

    • juliet avatar
      juliet @ tak 23/03/2012 18:13:19

      Δεν είναι η μοίρα σου να κλαίς φτωχέ,
      γιατί από το γέλιο του φτωχού
      οι ουρανοί γελάνε.
      Η μοίρα σου είναι να γελάς ,
      να τραγουδάς .
      Ετσι οι δυνατοί νικάνε.
      Απο το γέλιο του φτωχού
      οι ουρανοί γελάνε..
      Κι άπο τον πόνο υψώνεται
      περήφανα η ζωή.
      Και εκείνοι που κουράστηκαν
      ταξιδευτές γυρνάνε
      με το φιλί στα χείλη,
      Κι΄εκείνοι π΄αγαπήθηκαν
      κι εκείνοι π΄αγαπάνε
      πονέσανε πολύ.
      Γιούλια

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ juliet 23/03/2012 18:21:24

        Καλά κάνεις!! Ας περιμένουν....!!

        • juliet avatar
          juliet @ Diamond Angel 23/03/2012 18:30:23

          Γειά σου Πατρίδα .Ξέρεις κάποτε μ΄εβαλε η φιλόλογος να της γράψω κάτι και έκανα λάθος και της έδωσα όλα τα ραβασάκια -εγραφα την ερωτική αλληλογραφία της τάξης-που είχα με άλφαβητικη σειρά....και τότε Ανοιξη ήτανε.....Και ξέρεις η Ανοιξη στη Πάτρα ήτανε παράδεισος!!!!

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ juliet 23/03/2012 20:54:31

            Αχ, ρομαντική ψυχή μου εσύ...!!!! Πάντως και για μένα η άνοιξη είναι η εποχή μου!!!! Και έχει και μέρη με μιά γλύκα και μυρωδιές ....ακόμα !!! Εχεις καιρό να κατέβεις;

  41. Pluto avatar
    Pluto 23/03/2012 18:09:38

    Πολύ καλή ,όντως, η συνέντευξη--ασχέτως αν διαφωνεί κανείς σε επιμέρους σημεία της στρατηγικής που αναπτύσσει ο ΑΣ.Ομως, το ξεκαθάρισμα των ψηφοδελτίων είναι οι άθλοι του Ηρακλή όλοι μαζί! Εχει κάτι "μουσούδια " η ΝΔ,κάτι "μουσούδια",άστα να πάνε...

  42. juliet avatar
    juliet 23/03/2012 18:15:16

    Φελίζα,
    θα φάω ξυλο .πρέπει να φύγω και γράφω ποιήματα,τι είπαμε ...ανοιξη.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ juliet 23/03/2012 18:26:10

      και εγώ .... φεύγω ...πήρα ανάσα από τα ποιήματά σας και πηγαίνω ξανά για δουλειά.
      Αλλοι στην εκκλησία ...άλλοι στη δουλειά...και άλλοι στον προεκλογικό αγώνα για τις εκλογές που ακόμα περιμένουμε

      • juliet avatar
        juliet @ Φελίζα 23/03/2012 18:31:59

        καλό κουράγιο!!!

  43. Δεξιοτέχνης avatar
    Δεξιοτέχνης 23/03/2012 18:52:27

    O Σαμαράς επιτέλους άνοιξε τα χαρτιά του κι εξηγήθηκε. Εχει όραμα βρε παιδί μου, αυτός ο αρχηγέτης, θέλει λέει να κάνει την Ελλάδα, "το επίκεντρο της παραθεριστικής κατοικίας στην Ευρώπη,

    διεθνές επίκεντρο συνεδριακού τουρισμού

    διεθνές επίκεντρο θρησκευτικού τουρισμού." Ο αρχηγός το είπε ξεκάθαρα στη συνέντευξη:

    " Στη Ρωσία θέλουν να έρθουν και χειμώνα, μάλιστα, και να επεκταθεί η τουριστική περίοδος στην Ελλάδα, να δούνε τα μοναστήρια."( λέω εγώ τώρα), διότι η Σβετλάνα και η Μουρνίκοβα

    θέλουν να προσκυνήσουν γονηπετής,δλδ (στα τέσσερα) χειμώνα και στο Αγιο Ορος. Nα μην μπορούν;


    Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα όλα αυτά μου ακούγονται πολύ σοβαρά. Επίσης είπε:

    Α. ΣΑΜΑΡΑΣ: Κοιτάξτε να δείτε, εμένα με νοιάζει η αγωνία του κόσμου. Με νοιάζει να γνωρίζει ο κόσμος ότι έχουμε καταγράψει τις αδικίες που έχουν γίνει. Να γνωρίζει ο
    χαμηλοσυνταξιούχος και να γνωρίζει και ο πολύτεκνος -που είναι οι μόνες δύο κατηγορίες που έχουμε πει ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι, για να τους αποδοθούν αυτά τα
    οποία τους κόψανε- ότι είμαστε δίπλα τους.

    ΟΙ υπόλοιποι δλδ κόψτε το λαιμό σας μας λέει ο κ Σαμαράς.Λοιπόν κ Σαμαρά μας, θα σας το πω όσο πιο απλά γίνεται, οι χαμηλοσυνταξιούχοι (αν δεν έχουν πεθάνει απο την πείνα μέχρι τις

    εκλογές) και οι πολύτεκνοι μπορεί και να σε ψηφίσουν, όλοι οι υπόλοιποι θα καταγράψουν το αιτημά σας.

    Παρεμπιπτόντως, μπροστά στη κάμερα πίσω απο τη γραφειάρα σου και στη περιστρεφόμενη πολυθρονάρα σου τα λες μια χαρά.

    • kimon avatar
      kimon @ Δεξιοτέχνης 23/03/2012 19:41:31

      Αν και σφάζεις με γάντι άσπρο... είσαι στο απόλυτο σωστός-σωστότατος με την κοινή σου λογική!!! και το χιούμορ.

  44. kimon avatar
    kimon 23/03/2012 19:35:43

    Aγαπητέ " Ένας από τους 800.000"
    Αλλο συναισθηματικές δίοδοι και άλλο πολιτικές διαδρομές και σκοπιμότητες σε διόδους αδιέξοδους...είναι σαν να λέμε εικονική πραγματικότητα.
    Αλλωστε τα ίδια έλεγε και ο παπανδρέου (εξαιρετικό δείγμα πολιτικού απατεώνα από την εποχή του αλκηβιάδη) από το 1974 μέχρι το 1981, για να καταλήξουμε μετά 30 χρόνια στα μνημόνια και στη επισημοποίηση του προτεκτοράτου και της "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΉΣ" μπανανίας.
    Δ εν ανήκω στο χώρο της ΝΔ , ευχαρίστως όμως θα ψήφιζα ΑΣ αν παρέμενε στις παλιές του προδιαγραφές και διακηρύξεις.....δυστυχώς όμως υπάρχουν αυτές οι διαταγμένες άνωθεν κυβισθήσεις των αφεντικών.
    Τελειώνω... όταν ήδη σήμερα ο επικεφαλής της δεύτερης γερμανικής τράπεζας ομιλεί περί επιστροφής της ελλάδας στη δραχμή εντός του Β εξαμήνου του 2012 ....οπότε ο ΑΣ πρέπει να επιλέξει ή με τον αστυφύλακα ή με τον χωροφύλακα ,βέβαια καμια φορά είναι να τραβάς τα μαλιά σου με κάτι άτιμες συμπτώσεις και συγκυρίες.....

  45. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 23/03/2012 20:02:54

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΘΥΜΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ , ΣΤΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΜΑΤΑ . ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ 14 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ, ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΨΗΦΙΣΘΕΝΤΟΥΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΛΠ. ΑΛΛΙΩΣ Η ΝΙΚΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΛΙΓΟΜΗΝΗ

  46. mitsos avatar
    mitsos 23/03/2012 20:13:02

    Εγω ΔΕΝ ειμαι ενας απο τους 800.000 αλλα εαν ο Σαμαρας πεταξει εξω Σπηλιωτοπουλο και αλλους πολιτικαντηδες θα γινω με τα χιλια!

  47. eny avatar
    eny 23/03/2012 23:32:25

    @mitsos
    mitso, από ότι βλέπεις, ο Πρόεδρος ξέρει.. "Σφουγγάρι" στην αρχή, σύμφωνα με τη θρησκευτική ηθική για τους μετανοούντες, αλλά όποιος δε συνεργάζεται, κάνει τον "μαγκα" και φροντίζει μόνο εαυτόν, τον αποχαιρετούμε.. και προς Θεού, μακρυά από ακροδεξιά κομματίδια.. πολύ μ' άρεσε αυτό..!

  48. eny avatar
    eny 23/03/2012 23:56:34

    @Kimon
    Αγαπητέ Kimon,
    οφείλω να ομολογήσω ότι το ένα μου μάτι είναι ακόμη "παγιδευμένο" στο σχόλιο σου.. το συμπέρασμά σου, λοιπόν?

    @ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    και τα 2 είναι απαραίτητα, θυμικό και λογική. Πρέπει η ελπίδα και η ανάκαμψη να τονίζονται γιατί αυτό είναι το όραμά μας. Άλλωστε, δε φοβάται να πει αλήθειες.

    • kimon avatar
      kimon @ eny 24/03/2012 17:46:59

      Eny@
      Το μόνο σίγουρο είναι ότι με την τροπή των πραγμάτων θα μας πτωχεύσουν αφου βεβαια σταθεροποιήσαν το τραπεζικό σύστημα της ΕΕ.
      Το θέμα είναι ότι έπρεπε να πτωχεύσουμε το 2010 εντός ευρώ.....θα έβλεπες τότε πως χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα,χαμός στα χρηματιστήρια,στις πρωτογενείς και δευτερογενείς αγορές,αλλά η πτωχευμένη χώρα θα είχε το πάνω χέρι χωρίς μνημόνια και τρίχες.....για να μην το κουράζω.... το αβίαστο συμπέρασμα είναι να πτωχεύσουμε όσο το δυνατόν νωρίτερα και να μην πάρουμε το υπόλοιπο του δανείου ούτε νέο δάνειο....χρειάζονται χαλκέντερες ηγεσίες σε στυλ Κλεμανσό...αλλά που να τρους βρεις.

  49. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 24/03/2012 00:08:04

    Αντώνη στο τιγάνι το λάδι ζεστάθηκε........σπάσε τα αυγά να τελιώνουμε με την ομελέτα!

  50. Λαλακης Εισαγόμενος avatar
    Λαλακης Εισαγόμενος 24/03/2012 09:41:10

    Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω. Η ΝΔ είναι πολυσυλλεκτικό κομμα απο την ιδρυσή της και περιλαμβάνει εκπροσώπους απο αρκετές μερίδες. Κοινοβουλευτική ομάδα δεν στήνεται μόνο από Φαήλους χρειάζονται και οι Μηταράκηδες ααλλά και έμπειρους κοινοβουλευτικούς. Χρειάονται και τα "γκόλντεν μπόυς" που γνωρίζουν από χρηματιπιστωτικά αρκει βέβαια να αξιοποιηθούν για να βρουν λύσεις για την οικονομία της χώρας. Χρειάζεται και ο Αβραμόπουλος που δίνει ένα διαφορετικό prestige στο κόμμα και έχει γερες ρίζες στην αριστοκρατική Αθήνα. Χρειάζεται φυσικά και ο Φαήλος Κρανιδιώτης με τον αυθεντικό πατριωτικό λόγο του.
    Ας αποφασίσει ο Σαμαράς.

  51. airman avatar
    airman 24/03/2012 09:57:03

    ''Χρειάζεται και ο Αβραμόπουλος που δίνει ένα διαφορετικό prestige στο κόμμα και έχει γερες ρίζες στην αριστοκρατική Αθήνα.''
    Ο Σαμαράς δεν είναι ''φύλαρχος'' για να επιδιώκει συμμαχίες με διάφορες ''φυλές''. Η αριστοκρατική Αθήνα από που κι ως που ανήκει στον Αβραμόπουλο; Όλοι όσοι συμπεριλαμβάνονται σε αυτή την ''κατηγορία'' δεν έχουν μνήμη, κρίση, αντίληψη της πραγματικότητας;
    Όσο για το prestige, τόσα χρόνια αυτό μας μάρανε. Στις κρίσιμες ώρες για τον τόπο μόνο η γκλαμουριά δεν έχει θέση και όποιος έχει τέτοιες ψευδαισθήσεις καλό είναι να προβληματιστεί λίγο περισσότερο. Και στην τελική η αριστοκρατική Αθήνα δεν πρέπει να συμψηφιστεί με τη μεγάλη μερίδα του απλού κόσμου που δοκιμάζεται, αγωνιά και ψάχνει να βρει διέξοδο.
    Η αριστοκρατική Αθήνα έχει αναλογικά τις μεγαλύτερες ευθύνες για τη σημερινή κατάσταση. Εάν το έχει αντιληφθεί πραγματικά, ας κάνει το καθήκον της.