29/11/2010 19:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοιχτή επιστολή στον Αντώνη Σαμαρά

Αγαπητέ πρόεδρε,

Πιστεύοντας ότι εκφράζω πλήθος συνανθρώπων μας που ζουν απ' τα κέντρα μέχρι τις πινέζες αυτού του χάρτη που λέγεται Ελλάδα, θέλω κατ'αρχάς να σου ευχηθώ «Χρόνια Πολλά»

Αγαπητέ πρόεδρε,

Πριν ένα χρόνο διαψεύδοντας το έκθαμβο πάνθεον των πουλημένων ΜΜΕ ένα εκατομμύριο άνθρωποι έδειξαν ότι δεν «μασούν» και κόντρα στον καιρό είπαν: « εδώ είμαστε!»Κι ενώ η πίκρα απ' την ήττα των εκλογών της 4/10 ήταν μεγάλη, οι άνθρωποι αυτοί , μα και άλλοι, προδομένοι και πικραμένοι, μάζεψαν τα συντρίμμια τους και βροντοφώναξαν: «Φτάνει πια! Απόψε ξαναγεννιέται η ελπίδα!». Αυτή η ελπίδα ενσαρκώθηκε στο πρόσωπό σου! Μη μας απογοητεύσεις! Κούνα γερά τα φτερά σου να πέσουν και τα τελευταία βαρίδια που σε κρατούν, πάρε τους φίλους σου απ' το χέρι και πέτα ψηλά! Εμείς είμαστε εδώ να βάλουμε πλάτη! Μα και ασπίδα θα είμαστε μπροστά σου να σε προφυλάξουμε απ' τα πεπυρωμένα βέλη των πονηρών!

Όμως χρειαζόμαστε κάτι. ΕΝΑ ΝΕΥΜΑ! Ένα νεύμα δικό σου και θα δεις ποτάμι ανθρώπινο να τρέχει δίπλα σου! Θα δεις τον παππού με τη θλίψη στο πρόσωπό του γιατί δεν έχει τη χαρά να δώσει ούτε για κουλούρι στα εγγόνια του! Τη γιαγιά να μην έχει το κουράγιο ούτε παραμύθι να τους πει! Θα δεις τα νέα  άνεργα παιδιά που ζητούν απ' τον πατέρα και τη μάνα χαρτζιλίκι για να βγουν μια βόλτα! Θα δεις αξιοπρεπείς ανθρώπους που φτάσαν στα όρια της απόγνωσης! Θα δεις απελπισμένα πρόσωπα οικογενειαρχών που χτυπούν το κεφάλι τους στον τοίχο  γιατί δεν μπορούν να ζήσουν την οικογένειά τους! Θα δεις, θα δεις.... όλους  αυτούς, όλους εμάς να βάζουμε αέρα στα πανιά σου! Ξαναφτιάξε την πατρίδα μας!

«Είμαστε ένας λαός», λέει ο Σεφέρης,«με παλικαρίσια ψυχή, που κράτησε τα βαθιά κοιτάσματα της μνήμης του σε καιρούς ακμής και σε αιώνες διωγμών και άδειων λόγων. Τώρα που ο τριγυρινός μας κόσμος μοιάζει να θέλει να μας κάνει τρόφιμους ενός οικουμενικού πανδοχείου, θα την απαρνηθούμε άραγε αυτή τη μνήμη; Θα το παραδεχτούμε τάχα να γίνουμε απόκληροι; Δε γυρεύω μήτε το σταμάτημα, μήτε το γύρισμα προς τα πίσω, γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο των ανθρώπων που προχωρούν εμπρός.»

Μη φοβηθείς τίποτα! Άλλαξέ τα όλα! Αντιστάσου σ'όλους τους καταστροφικούς μηχανισμούς ντόπιους και ξένους! Καταδίκασε όλους τους υπεύθυνους καταστροφείς αυτού του τόπου! Αυτή τη φορά δεν είσαι μόνος! Και όπως γράφει σήμερα και ο Φαήλος:

«Εμείς  θα είμαστε εκεί, στα τείχη, γιατί είμαστε πολλοί, είμαστε η πλειοψηφία, κι οι θυμωμένοι που κάθονται τώρα σπίτι τους, θα 'ρθουν μαζί μας. Κι όσοι είναι αδιάφοροι, θ' ακούσουν τα ουρλιαχτά των λύκων και θα 'ρθουν κι αυτοί μαζί μας. Όσοι είναι δύσπιστοι κι αυτοί θα 'ρθουν μαζί μας. Όποιος πονάει τον τόπο και το Λαό, από την Λαϊκή Δεξιά ως το Πατριωτικό ΠΑΣΟΚ και την Πατριωτική Αριστερά, όποιος νοιάζεται για τα παιδιά του, τη μάνα, τον πατέρα του, την γυναίκα του, όποιος έχει Τιμή και περηφάνεια, θα 'ρθει μαζί μας. Έχουμε δουλειά πολύ. Πρέπει ν' αλλάξουν πολλά και πολλοί αλλά ένα πράγμα είναι σίγουρο. Δεν θα περάσουν. Θα μας βρουν όλους στα τείχη.»

Με εκτίμηση

danaos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 29/11/2010 19:41:49

    ΠΟΥ ΩΡΑΙΑ ΦΙΛΕ. ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΑΜΑΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΕΛΠΙΔΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ. ΜΕ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΝ ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟ ΣΑΜΑΡΑ Η Ν.Δ ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΗΚΕ.ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΑΧΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ. Ο ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΕΧΕΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΜΕ ΕΚΛΑΙΚΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΛΥΣΗΣ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΣΤΗΝ Κ.Ο ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ. ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ: ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΙΤΟΛΟΣΜΙΚΗ ΧΩΡΑ. ΠΡΟΕΔΡΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΠΙΟ ΓΕΡΑ ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ. ΠΙΣΤΕΥΟΜΕ ΣΕ ΣΕΝΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ.

  2. Nikos avatar
    Nikos 29/11/2010 20:20:34

    Συμφωνώ μαζί σου.ελπίδα ελευθερια προκοπη αξιοπρέπεια για την Ελλάδα.σαν δεξιός και σαμαρικος όμως θέλω να βγω από το μνημόνιο να ανασανω.άρα τα αντί μνημόνιο ως την υπογραφή την τίμαμε και ότι η επιμικυνση του μνημονίου είναι θετική υπάρχει μια αποσταση.ας τολμηρή ο Αντωνης όπως τόλμησε με το όχι στο μνημόνιο και δεν θα χασει

  3. panagiotis avatar
    panagiotis 29/11/2010 20:36:27

    Όμως χρειαζόμαστε κάτι. ΕΝΑ ΝΕΥΜΑ! Ένα νεύμα δικό σου και θα δεις ποτάμι ανθρώπινο να τρέχει δίπλα σου!.........ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΑΣ ΠΡΟΕΔΡΕ..!!!!!!

  4. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 29/11/2010 20:44:44

    Μπράβο Δαναέ. Πολύ αληθινές σκέψεις, όμορφα διατυπωμένες

  5. ΜΑΚ avatar
    ΜΑΚ 29/11/2010 20:49:38

    Πρόεδρε μου
    Το περσινό σύνθημα ΑΝΤΩΝΗ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΟΛΑ είναι σήμερα ακόμη πιο επίκαιρο και επιτακτικό . Είμαστε μαζί σου γιατί σε πιστεύουμε και σ΄αγαπάμε όπως πιστεύουμε και αγαπάμε την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ.

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 29/11/2010 21:15:20

    Εύγε
    Δαναέ!

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 29/11/2010 21:51:46

    Δαναέ πολύ όμορφο κείμενο που ανυψώνει το ηθικό!

    Ο δρόμος της αφύπνισης θα είναι δύσκολος, μακρύς και ανηφορικός. Μα δεν υπάρχει άλλος.

    Επειδή ακόμα υπάρχουν πολλοί συμπολίτες μας που δεν είναι ακόμα πάνω στα τείχη, στις επάλξεις, άλλοι φοβισμένοι, άλλοι υποταγμένοι άλλοι παρασυρμένοι από το ρεύμα της προπαγάνδας, άλλοι βολεμένοι και χορτασμένοι, τους αφιερώνω το ακόλουθο (μια και το έθεσες έμμετρα το θέμα):

    Η απόφαση (του Μανόλη Αναγνωστάκη)


    Είστε υπέρ ή κατά;

    Έστω απαντείστε μ᾿ ένα ναι ή μ᾿ ένα όχι.

    Το έχετε τό πρόβλημα σκεφτεί.

    Πιστεύω ασφαλώς πως σάς βασάνισε.

    Τα πάντα βασανίζουν στη ζωή.

    Παιδιά, γυναίκες, έντομα,

    Βλαβερά φυτά, χαμένες ώρες

    Δύσκολα πάθη, χαλασμένα δόντια

    Μέτρια φίλμς.

    Κι αυτό σας βασάνισε ασφαλὠς.

    Μιλάτε υπεύθυνα λοιπόν.

    Έστω με ναι ή όχι.

    Σε σας ανήκει η απόφαση.

    Δε σας ζητούμε πια να πάψετε τις ασχολίες σας,

    να διακόψετε τη ζωή σας

    Τὶς προσφιλείς εφημερίδες σας· τις συζητήσεις

    στο κουρείο· τις Κυριακές σας στα γήπεδα.

    Μια λέξη μόνο.

    Εμπρὸς λοιπόν: Είστε υπὲρ ή κατά;

    Σκεφθείτε το καλά. Θὰ περιμένω!

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 29/11/2010 21:57:05

    Γεια σου
    Γιάννη
    Με τα ποιήματά σου!

    • danaos avatar
      danaos @ Κώστας Ροδινός 29/11/2010 22:01:37

      Είδες Κώστα; Το' φερε από δω το 'φερε από κει ποιητικά μας βγήκε!Εγώ τώρα τι να απαντήσω;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ danaos 29/11/2010 22:03:47

        Οτι και του απαντήσεις, ο Φαίλτωρ θα ανταπαντήσει με ποίημα οπότε προβλέπεται ποιητική βραδυά!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 29/11/2010 22:08:46

        Εσύ ξεκίνησες με το Σεφέρη, εγώ τι φταίω!

  9. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 29/11/2010 21:58:21

    Πεπυρωμένα???

    Υ.Γ αν θυμάμαι καλά, στις εσωκομματικές ψήφισαν 782.136 χιλιάδες και ο Σαμαράς πήρε 386.400. Το εκκατομύριο που προέκυψε? Τουλάχιστον ο κόκκινος Πάνος ήταν πιό σεμνός σήμερα: μίλησε για "μόνο" 850 χιλιάδες

    • danaos avatar
      danaos @ Στάθης Δ 29/11/2010 22:04:31

      Θέλεις μετάφραση για τα πεπυρωμένα; Ή σε ενόχλησε η λέξη;

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ danaos 30/11/2010 11:43:47

        Χαλάρωσε Danaos... Απλά η γλωσσοπλασία με εξέπληξε λίγο. Οπως και η δημιουργική λογιστική των αριθμών, για την οποία όμως διακρίνω μιά αιδήμονα σιωπή

        • danaos avatar
          danaos @ Στάθης Δ 30/11/2010 12:05:22

          Είμαι χαλαρός ρε Στάθη και προσέχω τι γράφω.Ωραία θέλεις να το στρογγυλοποιήσουμε παρακάτω;Να το κάνουμε.Εκεί είναι η κεντρική ιδέα;Αυτό μόνο ξεχώρισες απ' το κείμενο;

  10. danaos avatar
    danaos 29/11/2010 22:13:35

    Με διάλεξή του στο ΑΠΘ, πεζό όχι ποίημα!

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 29/11/2010 22:13:36

    Δεν είπαμε οτι φταίς!
    Είπαμε ότι ποιητικολογείς!
    Το οποίο είναι αξιοθαύμαστον!
    Βεβαίως-βεβαίως

  12. oxoxo avatar
    oxoxo 29/11/2010 22:30:03

    Κείμενο σε ύφος απλό αλλά μεστό σε περιεχόμενα, κατανοητά και γι' αυτό δυνατό!
    Είμαστε στα τείχη κι όμως αυτά δε μας κρατούν.
    Στα "μαρμαρένια αλώνια" ο αγώνας καλεί.
    Δίκιο ζητά η πόλη μας μακρινοί απόγονοι του Σόλωνα,
    κι αν η ματιά στην οικουμένη τρισέγγονα του Αλεξάνδρου,
    δώστε τιμή στη ματωμένη γη, στην άσπρη θάλασσα, γιοί του Διγενή.
    Είμαστε στα τείχη, η πόλη δίκιο ζητά.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 29/11/2010 22:34:14

    Άντε τώρα θα βάλω φωτιά! Ο Σεφέρης, ο κύριος πρέσβης δηλαδή, έχω την εντύπωση ότι ἒξαιτίας της "δειλίας του" έναντί του συστήματος εξουσίας, του οποίου άλλωστε ήταν μέρος, ανέπτυξε αξιοθαύμαστο "πλάγιο" ποιητικό λόγο. Δηλαδή δεν έλεγε τα πράγματα στα ίσα, για να μη θίξει τους προϊσταμένους του και για να μη βάλει σε κίνδυνο την καριέρα του, αλλά τα έλεγε με τρόπο έμμεσο ή μισό. Παράδειγμα το ακόλουθο:

    Θεατρίνοι Μ. Α
    (εννοεί Μέσης Ανατολής αλλά δεν έχει το σθένοςνα το φωνάξει. Αναφέρεται στα όσα τραγελαφικά συνέβησαν εκεί άπό τους Έλληνες κατά το Β΄Π.Π)

    Στήνουμε θέατρα και τα χαλούμε
    όπου βρεθούμε κι όπου σταθούμε
    στήνουμε θέατρα και σκηνικά,
    αλλά η μοίρα μας πάντα νικά.
    Και τα σαρώνει και μας σαρώνει
    τους θεατρίνους, το θεατρώνη
    υποβολέα και μουσικούς
    στους πέντε ανέμους τους βιαστικούς.

    Σάρκες, λινάτσες, πέπλα, στολίδια,
    στίχους, συστήματα και τα φτιασίδια
    φτερά και πούπουλα και τις κραυγές
    κι τα λιογέρματα και τις χαρές
    ριγμένα ανάκατα μαζί μ' εμάς
    πες μου πού πάμε; πες μου πού πας;
    Κοίτα τα νεύρα μας γυμνά στο δέρμα
    σαν τις λουρίδες ονάγρου ή ζέβρα

    Γυμνά κι ανάερα, στεγνά στην κάψα
    πότε μας γέννησαν; πότε μας θάψαν!
    Και τεντωμένα σαν τις χορδές
    κάποιας κιθάρας. Ξύπνα και δες

    και την καρδιά μας σαν το σφουγγάρι,
    στο δρόμο σέρνεται και στο παζάρι
    πίνει το αίμα και τη χολή
    και του τετράρχη και του ληστή.

  14. danaos avatar
    danaos 29/11/2010 23:05:29

    Δες ένα μικρό απλό που ταιριάζει στις μέρες μας: "Αχ! Ναρθεί η βροχή να σβήσει την δίψα!!!
    Κι αν δεν ‘ρθεί;
    Ε, λοιπόν! Δεν περιμένω !!!
    Ας γίνουμε εμείς βροχή για τους διψασμένους!"

  15. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 30/11/2010 08:23:49

    Φίλοι μου, λυπάμαι, δέν ξεσηκώνουν πιά τα λάβαρα, ούτε τα χαμογελαστά όνειρα - κουράστηκε ο Έλληνας, καταλάβετέ το. Όσο λυρισμό και συναίσθημα κι άν βάλεις, οι ερωτήσεις πρέπει ν'απαντηθούν, η λογική να δικαιωθεί επιτέλους.

    Και λογική σημαίνει : Ψωμιάδης = Καναπές ! Δέν τρελαθήκαμε όλοι εμείς οι δεξιοί που απείχαμε απ'τον δεύτερο γύρο, βλέποντας να γίνεται ο Ψινάκης Αντιδήμαρχος Πολιτισμού ! Ζητήστε λοιπόν ευθύνες, κάντε το κόμμα να ξεκινήσει σωστά, με ανθρώπους που ξέρουν οτι η φωνή τους - όσο αυστηρή και νά'μαι - θα ακουστεί και οι υπεύθυνοι θα λογοδοτούν για τις λάθος επιλογές.

    Έτσι όπως είναι τώρα, όλες οι αποφάσεις - καλές ή κακές - αποδίδονται μόνο στον Αντώνη και οι ευθύνες χάνονται μέσα σ'αυτό το σύννεφο συναισθηματικής προστασίας που τον έχουν περιβάλλει. Δέν βλέπετε οτι στην πραγματικότητα προστατεύονται άλλοι, κι αυτός μόνο υφίσταται τη φθορά ;

  16. ANNITA avatar
    ANNITA 30/11/2010 08:34:38

    Ας μην αφήσουμε τους περιθωριοποιημένους να κατηγορούν τον Σαμαρά ως λαικιστή. Ας σταθούμε ο καθένας με τον τρόπο του κοντά στον αγώνα που δίνει αυτός ο άνθρωπος να σωσει ότι απόμεινε από μια Ελλάδα κατακρεουργημένη.Αυτοί που τον αποκαλούν λαικιστή ας αναλογιστούμε ότι αν ποτέ έρχοταν στην εξουσία θα απαξιούσαν να βρεθούν κοντά στο λαό. Λαικιστής λοιπόν είναι ο άνθρωπος που απλώνει το χέρι στον κάθε απογοητευμένο έλληνα πολίτη; Αν ναι τότε είναι προς τιμή του αυτό που κάνει.Δείχνει ότι έχει όραμα και δεν καταπατά την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

    • danaos avatar
      danaos @ ANNITA 30/11/2010 08:43:40

      Πέστα Αννίτα στο "τσώφλι" πιο πάνω.

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ danaos 30/11/2010 09:33:20

        Ανέγνως αλλ'ούκ έγνως, εί γάρ έγνως θα μούτζωνες κι εσύ τον Πάνο και κάτι άλλους εκεί μέσα, Δαναέ μου.

        Ελπίζω να ξέρετε τί κάνετε. Έχω την εντύπωση οτι άλλες συμβουλές και άλλο κλίμα γύρω του χρειάζεται ο Αντώνης.

  17. AUD avatar
    AUD 30/11/2010 09:11:42

    ΝΑΙ... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΟΥΝ...

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ.. ΕΝΑ ΝΕΥΜΑ, ΜΙΑ ΒΡΟΝΤΗ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΩΜΑ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ... Ο ΕΛΛΗΝΑΣ.... ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙ...

  18. ANNITA avatar
    ANNITA 30/11/2010 09:51:21

    Απαντώ ξανα στο τσόφλι ότι αυτό που προσφέρει ο Σαμαράς στους έλληνες μπορεί να μην είναι γη και ύδωρ, ειναι όμως η αντίσταση του στους ξένους μηχανισμούς όπου καλούμαστε και μεις να σηκώσουμε κεφάλι και να στηρίξουμε αυτόν τον αγώνα. Θα μας δ'ωσει πίσω την χαμένη μας αξιοπρέπεια, γιατί έχουμε καταντήσει ο περίγελως της ευρώπης, ποιας ευρώπης δηλαδή, της μπασταρδεμένης από χιλιάδες λαούς γότθους, βησιγότθους κλπ που χρονια, αιώνες προσπαθούν να επιβληθούν στον κόσμο όπως και οι αμερικάνοι.

  19. victoria avatar
    victoria 30/11/2010 11:25:24

    ΥΓ

    Αγαπητέ μας Πρόεδρε
    Κάποιοι σε πιστεύουμε, τώρα και από παλιά, αλλά δεν θα στριμωχτούμε δίπλα σου για φωτογραφίες, ή για θέσεις.
    Σ'εμάς και για εμάς, έχεις περισσότερο υποχρέωση να κάνεις αυτά που λέει ο Δαναός.

    • danaos avatar
      danaos @ victoria 30/11/2010 14:18:31

      Πες τα ρε victoria!Τον καημό μας έγραψα!

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ victoria 30/11/2010 15:36:22

      *Μπράβο Δαναέ για την προσέγγιση.
      Χαιρομαι για την επισύναψη της αποστροφής του σύντροφου Φαήλου.
      * Victoria μεγάλο δίκιο για την αρχή του σχολείου σου, οχι όμως και στο τέλος. Επειδή εισαι οπως λές από τα παλιά, θα πρέπει να ξέρεις οτι ολοι και όλες που ηταν εκείνα τα δύσκολα χρόνια κοντά στον Σαμαρά συνεχίζουν μαζί του χωρίς υστεροβουλία μόνο με προσφορά. Και ετσι θα παραμείνουμε.
      Ο Α.Κ.Σ στο τέλος της ημέρας να είσαι βέβαιη οτι ξέρει πάντα με ποιούς εχει να κάνει....

  20. com avatar
    com 30/11/2010 19:34:12

    Και βεβαίως συμφωνούμε!