#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2010 23:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανεξάρτητες οικολογικές οργανώσεις εναντίον των ΑΠΕ της κ. Μπιρμπίλη

 

Δημοσιεύουμε τις σημαντικότερες από παρατηρήσεις και αντιδράσεις του Δικτύου Οικολογικών Οργανώσεων Αιγαίου σχετικά με το νομοσχέδιο της κ. Μπιρμπίλη για τις ΑΠΕ. Με την ευκαιρία σημειώνουμε ότι οι περισσότερες οικολογικές οργανώσεις είναι αρνητικές στην ανεξέλεγκτη εγκατάσταση αιολικών πάρκων στα βουνά και τα νησιά. Αμφισβητούν και την τεχνολογία των αιολικών, και τον αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής και στις τοπικές οικονομίες και τον τουρισμό. Μερικοί δέχονται το θέμα της κλιματικής αλλαγής, άλλοι με επιφύλαξη, και άλλοι αμφισβητούν τις διαφημιζόμενες καλές επιπτώσεις από τα αιολικά. Αυτές οικολογικές οργανώσεις δεν είναι κομματικές και η αντίδρασή τους σηματοδοτεί μια νέα ευρύτατη ομάδα με την οποία η Κυβέρνηση πρόκειται να έρθει σε αντιπαράθεση -  προώθηση του νομοσχεδίου για τις ΑΠΕ επικαλείται ...οικολογικές ευαισθησίες

...Η χώρα μας αντιμετωπίζει τα τελευταία χρόνια ένα τεράστιο ζήτημα: την εξάπλωση χιλιάδων ανεμογεννητριών (α/γ) στα βουνά και τα νησιά μας. Το Χωροταξικό Πλαίσιο των ΑΠΕ (2008) και το πρόσφατο νομοσχέδιο Επιτάχυνσης των ΑΠΕ (2009) επιδιώκουν να μετατρέψουν τη χώρα μας σε ένα τεράστιο αιολικό πάρκο...

...Λίγοι έχουν καταλάβει τι πρόκειται να συμβεί επειδή τα ΜΜΕ και η αιολική βιομηχανία προβάλλουν μόνο την θετική πλευρά των αιολικών πάρκων αποκρύπτοντας τα σοβαρές επιπτώσεις που συνεπάγονται. Οι φωνές των τοπικών κοινωνιών που επισημαίνουν τις επιπτώσεις αγνοούνται από την επίσημη πολιτεία και λοιδορούνται με γελοία επιχειρήματα στα ΜΜΕ ...

...Τα επιχειρήματα που εκθέτουμε είναι δύο ειδών: πρώτον, η τεχνολογία της αιολικής ενέργειας δεν είναι σε θέση να αντικαταστήσει τα ορυκτά καύσιμα ούτε να συμβάλλει αποτελεσματικά στη μείωση των εκπομπών CO2. Δεύτερον, η μαζική εγκατάσταση α/γ θα έχει σοβαρές συνέπειες στα φυσικά τοπία της χώρας μας και άμεσο αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής των ανθρώπων και τις τοπικές οικονομικές δραστηριότητες όπως ο τουρισμός. Η βιαστική και επιπόλαιη απόφαση να σπείρουμε χιλιάδες α/γ σε κάθε γωνιά της πατρίδας μας θα υποβαθμίσει εκτεταμένες και σημαντικές περιοχές της χώρας μας....

...Η παραγωγή ενέργειας από τον άνεμο είναι ακριβή παρά τους ισχυρισμούς των εταιρειών. Για παράδειγμα στη Βρετανία η παραγωγή ανά MWh υπολογίζεται £50 από τον άνθρακα, £72 από α/γ και £38 από πυρηνικό εργοστάσιο... Όταν η Δανία το 2003 μείωσε τις επιδοτήσεις, η εγκατάσταση νέων α/γ ξαφνικά σταμάτησε...

...Το ελληνικό τοπίο διακρίνεται για τη μικρή κλίμακα και τη λιτή ομορφιά του που συνθέτουν οι ξεκάθαρες γραμμές του, η μεσογειακή βλάστηση και η γεωλογία του. Μέχρι σήμερα διατηρεί σε μεγάλο βαθμό την ακεραιότητα του χωρίς όμως να έχει εκτιμηθεί η αξία του ως εθνικός πόρος που συνδέεται άμεσα με την ταυτότητα της χώρας μας. Σε αυτή την κατάσταση πρόκειται να βάλει τέλος η μαζική εγκατάσταση των ΑΠ. Οι α/γ, ακόμη και ως απλά στατικές κατασκευές των 150μ. να τις δει κανείς, βρίσκονται ολοφάνερα εκτός κλίμακας τοπίου, ενώ ταυτόχρονα προσθέτουν στο φυσικό τοπίο συντριπτικές επεμβάσεις, όπως η κίνηση των γιγάντων φτερών ( > 85μ.), δίκτυα δρόμων πρόσβασης και υπέργεια δίκτυα μεταφοράς της ενέργειας. Όλα αυτά θα συμβούν στα τελευταία παρθένα τοπία της χώρας όπως οι βουνοκορφές, οι ακτές, οι ημιορεινές τοποθεσίες, οι αρχαιολογικοί χώροι και οι προστατευόμενες περιοχές. Η αιολική βιομηχανία δεν δέχεται καν τις παραπάνω επιπτώσεις, αλλά προπαγανδίζει τα σχέδιά της με υπερβάλλοντες ισχυρισμούς περί μείωσης εκπομπών CO2 και αντικατάστασης των ρυπογόνων μονάδων που όμως δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...

...Η αιολική βιομηχανία διαφημίζει τις σύγχρονες α/γ ως αθόρυβες και φιλικές σε όσους ζουν κοντά τους. Την ίδια στάση υιοθέτησε το χωροταξικό των ΑΠΕ που επιτρέπει την εγκατάσταση α/γ σε απόσταση 500μ. από μεμονωμένες κατοικίες ακόμη και μικρούς οικισμούς. Ωστόσο αυτόπτες μάρτυρες βεβαιώνουν ότι σε απόσταση ενός και πλέον χιλιομέτρου ο θόρυβος γίνεται αντιληπτός όταν βοηθάει η κατεύθυνση του ανέμου και ιδιαίτερα τη νύχτα που ο άνεμος δυναμώνει. Πηγή του θορύβου είναι τα πτερύγια των α/γ που περιστρεφόμενα με ταχύτητα 150mph, προκαλούν ένα αεροδυναμικό ρυθμικό θόρυβο. Στην περίπτωση πολλών α/γ ακούγονται παράλληλοι και συνεχείς αεροδυναμικοί θόρυβοι που γεμίζουν τον αέρα. Στη Δανία παράπονα θορύβου εξέφρασαν κατοικίες σε απόσταση 1,9 χμ. από AΠ, ενώ στη Βρετανία μία κατοικία σε απόσταση 930μ. από ΑΠ, εγκαταλείφτηκε από τους ιδιοκτήτες της λόγω της ανυπόφορης όχλησης στη διάρκεια της νύχτας. Οι α/γ εκπέμπουν επίσης θορύβους χαμηλής συχνότητας κατά τη λειτουργία τους που έχουν επιβεβαιωθεί με σεισμογράφους...

...Η αξία της γης και των ακινήτων στην ύπαιθρο εξαρτάται κατά το μεγαλύτερο μέρος από την απουσία οχλήσεων και τη φυσική ομορφιά του τοπίου. Η εγκατάσταση τεράστιων α/γ με τις οχλήσεις που συνεπάγονται από μόνες τους αλλά και από τη συνοδεία δικτύων και δρόμων πρόσβασης, στερεί τη γη από τα φυσικά της χαρίσματα και αμαυρώνει την εικόνα της. Κανείς δεν νιώθει ευχαρίστηση βλέποντας ένα τοπίο βιομηχανικό, πόσο μάλλον να θέλει να αγοράσει ιδιοκτησία που με κάποιον τρόπο επηρεάζεται από τις α/γ. Στη Βρετανία οι εκτιμητές ακινήτων κατέληξαν ότι κατοικίες κοντά σε α/γ χάνουν την ελκυστικότητα τους και ένα σημαντικό μέρος της αγοραστικής αξίας τους...

...Ο τουρισμός στα νησιά και τα ορεινά μέρη της πατρίδας μας βασίζεται στο αδιατάραχτο φυσικό και πολιτισμικό τοπίο όπου η φύση και τα έργα του ανθρώπου συνυπάρχουν σε αρμονική σχέση. Όσο η ποιότητα ζωής στις πόλεις υποβαθμίζεται, η ανάγκη απόδρασης στο φυσικό τοπίο θα γίνεται συνεχώς μεγαλύτερη. Εξάλλου το τοπίο, φυσικό και πολιτισμικό, είναι ο βασικός πόλος έλξης των Ελλήνων και των ξένων τουριστών στην πατρίδα μας που στηρίζουν τις τοπικές οικονομίες στα νησιά και τελευταία τα ορεινά χωριά. Οι μαζική εξάπλωση των α/γ θα μεταβάλλει βαθιά τη φυσιογνωμία του ελληνικού τοπίου...

...Οι υποστηρικτές της αιολικής ενέργειας διατυμπανίζουν όπου βρεθούν και όπου σταθούν τη δημιουργία θέσεων εργασίας. Οι περισσότερες θέσεις εργασίας βρίσκονται εκεί όπου κατασκευάζονται α/γ ...Σε σύγκριση με τον τουρισμό, τα ΑΠ όχι μόνο προσφέρουν ελάχιστη απασχόληση, αλλά απειλούν να μειώσουν θέσεις εργασίας εξαιτίας της αρνητικής επίδρασης που έχουν στο φυσικό και πολιτισμικό τοπίο...

Υπογράφουν:

Δίκτυο Οικολογικών Οργανώσεων Αιγαίου στο οποίο συμμετέχουν οι ακόλουθες οργανώσεις:

 -   Περιβαλλοντική Ομάδα Κυκλάδων «Γαία»

-        Σύλλογος Ενεργών Πολιτών Αίγινας

-        Ναυτίλος εν Δράσει (Νομός Λέσβου)

-        Ένωση Πολιτών Σύρου «Εύπλοια»

-        Σύλλογος Οικολογίας Χίου

-        Σύλλογος Προστασίας Καρυστίας

-        Αρχίλοχος Πάρου

-        Κίνηση Περιβάλλοντος και Οικολογίας Σάμου

-        Ένωση Πολιτών Σκύρου

-        Ένωση Πολιτών Τήνου

-        Σύλλογος Δασοπροστασίας και Προστασίας Περιβάλλοντος Κύμης

-        Μουσείο Μάνου Φαλτάιτς

Αγροτικός Συνεταιρισμός Σκύρου.


Ένωση Επαγγελματιών και Εμπόρων Σκύρου.
Ένωση Μικρόσωμης Φυλής Αλόγων Σκύρου.
Σκυριανός Σύλλογος Παραδοσιακών Πολιτιστικών Αγαθών.
Εταιρία Πολιτισμού Σκύρου Αρτεμίσι.
Μελισσοκομικός Σύλλογος Σκύρου.
Κυνηγητικός Σύλλογος Σκύρου.
Ο συντονιστής των φορέων Δρ Ε. Ξανθούλης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/01/2010 23:47:54

    Οι άνθρωποι αυτοί, ζουν στα μέρη αυτά, δεν είναι ΜΚΟ, δεν τους συντηρεί το Υπουργείο Πολιτισμού, δεν είναι δεξιοί αριστεροί κεντρώοι, είναι άνθρωποι, άρκετοί δηλώνουν ότι είναι οικολόγοι ή έχουν οικολογικές ευαισθησίες. Μερικοί γνώρισαν τις οικολογικές μπουλντόζες, μια βόλτα στην Νότια Ευβοια και την Λακωνία θα σας πείσουν.

    Αναρωτιέμαι άν αυτοί θεωρούνται Έλληνες για τον Πρωθυπουργό, την Υπουργό του και τους μη διαπλεκόμενους Συμβούλους, ή αν πρέπει να μετακομίσουν στην Ισλαμαμπαντ, και να πάνε στα χωριά μας Πακιστανοί.

    Αναρωτιέμαι γιατί δεν μας αγαπάει η Κυβέρνηση.

    • thespieys avatar
      thespieys @ archaeopteryx 16/01/2010 00:25:10

      Διότι "καθεστωτικοί οικολόγοι" και ΜΚΟ έχουν πάρει την αποκλειστικότητα της ευαισθησίας για το τόπο μας...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ archaeopteryx 16/01/2010 00:33:15

      archaeopteryx
      Αναρωτιέμαι γιατί εμείς ακόμα τους ανεχόμαστε και δεν τους έχουμε πλακώσει στις φάπες!!!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ archaeopteryx 16/01/2010 00:34:52

      thespieys
      Και τα λεφτά μας!!!!

    • thespieys avatar
      thespieys @ archaeopteryx 16/01/2010 00:42:31

      Συμφωνώ για το ξύλο, πιο οικονομικό από το να τους πετάξουμε τοματες -βιολογικής καλλιέργειας πάντα.
      Για το άλλο, μεγάλη πίκρα κ έχω ακόμα απλήρωτο το λογαριασμό της ΔΕΗ/ΕΡΤ/Ν.Κακλαμάνη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 16/01/2010 00:49:34

      Γιαούρτωμα τώρα!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ archaeopteryx 16/01/2010 00:54:37

      Οι ντομάτες τώρα είναι ακριβές. Τον Αύγουστο που θα έχουν 0,15 - 0,20 € το κιλό!1!!! Μη βιάζεστε!!!!!!!

    • The Predator avatar
      The Predator @ archaeopteryx 16/01/2010 14:36:15

      Archeo, επειδη ειμαι του χώρου εχω διαπιστώσει ότι πολλες ΜΚΟ κάθε άλλο παρα αφελείς και αγνοι οικολόγοι είναι. Πισω απο το πέπλο της ταχα μου οικολογικής ευαισθησίας κρίβονται απίθανα συμφέροντα, δεν μπορεις να φανταστείς....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 16/01/2010 14:47:02

      Predator, οι παραπάνω οργανώσεις είναι όσο grass roots γίνεται στην Υδρόγειο το 2010. Το μόνο απαράδεκτο κίνητρό τους είναι ότι είναι κατά της καταστροφής της φύσης, της σπατάλης και του υπερκαταναλωτισμού (άκου ιδεές φίλε μου)

      Έχω εμπειρία από την Ελληνική Πρασινη Ειρήνη να διαμορφώνει άποψη υπέρ της ...Κρουπ, με αμοιβή, και στο θέμα των ΑΠΕ, η ΕΟΕ ενώ τοποθετήθηκε κατά της αλόγιστης Μπιρμπιλικής προσέγγισης, ε... κάτι εσωτερικές γκρινιες κατι διαφωνίες, κάτι email διαμαρτυρίας... σε κλειστό κύκλο, δεν έχουν βγει στην φόρα... Για Γκρηνπηης, Χ.Ψ.Α. που έλεγε και ένα καταπληκτικός λοχαγός μου.

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/01/2010 23:56:26

    Το θέμα είναι λεπτό ιδίως σε τουριστικές περιοχές, οι αλλοιώσεις μπορεί να είναι ανεπανόρθωτες και τα αποτελέσματα φτωχά, πρέπει να υπάρξει μέτρο και σύνεση τα 500μ που ακούγονται είναι παντελώς ανεπαρκή, το κόστος της KW/h θα επιβαρύνει φτωχά νοικοκυριά, με τα ίδια χρήματα επιδοτήσεων θα ήταν πολύ καλύτερο και αποδοτικό να πάνε σε ηλιακούς θερμοσίφωνες και μονώσεις σπιτιών.

    Τα ΑΠΕ επειδή λόγο ΕΕ θα τα φορτωθούμε η πιο ρεαλιστική λύση είναι μικρές μονάδες φωτοβολταϊκών υψηλής απόδοσης <20KVA σε σκεπές και ταράτσες ώστε οι επιδοτήσεις να πάνε στο λαό και όχι στους μεγάλους, παράλληλα αποφεύγουμε αλλοιώσεις περιβάλλοντος και δεν φορτωνόμαστε ανεπαρκείς ανεμογεννήτριες, παρά μόνο σε λίγα και επιλεγμένα σημεία.

    ενα κοινωνικό μήνυμα της πράσινης ανάπτυξης
    http://www.youtube.com/watch?v=dHpNHub-YW8

  3. Me the Greek avatar
    Me the Greek 16/01/2010 00:31:50

    Τα αιολικά πάρκα είναι πραγματικές βιομηχανικές εγκαταστάσεις και είναι τελείως ασύμβατο να τοποθετούνται σε πολύτιμες περιβαλλοντικά περιοχές.

    • Κώστας Καββαθάς avatar
      Κώστας Καββαθάς @ Me the Greek 22/01/2010 19:49:13

      Ωχ το μάτι μου!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Me the Greek 22/01/2010 20:08:29

      εσύ αγαπητέ κύριε καββαθά, στο θέμα αυτό είσαι υπάλληλος. Με εξάιρεση παιδάκια σαν του λόγου σου, κανένας δεν θέλει τα εκτρώματα, αλλά δήλωσε ότι θες μια στην αυλή σου και η Μπιρμπίλη θα σε αμοίψει. Σου έχουν τάξει φραγκάκια να τα λές ή έχει κανένα οικόπεδο και περιμένεις;

    • Me the Greek avatar
      Me the Greek @ Me the Greek 22/01/2010 20:18:57

      Κύριε Abraham Lincoln, συγγνώμη κύριε Καββαθά ήθελα να πω, έχετε απόλυτο δίκαιο...δεν ξέρετε τι λέτε.

      Αλλά πείτε σας παρακαλώ που είναι λάθος το σχόλιό μου;

      Υ.Σ.
      Χλιαρές κομπρέσσες χαμομηλιού θα ανακουφίσουν το μάτι σας.

  4. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/01/2010 00:57:07

    "…Η αξία της γης και των ακινήτων στην ύπαιθρο εξαρτάται κατά το μεγαλύτερο μέρος από την απουσία οχλήσεων και τη φυσική ομορφιά του τοπίου"

    ΑΥΤΟ ηταν το ΨΗΤΟ. Μπορούν άνετα να πεθαίνουν απο ΚΑΡΚΙΝΟ τα παιδια της Πτολεμαίδας και της Μεγαλόπολης για ΝΑ ΈΧΟΥΝ ΑΞΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΠΕΔΑ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ τρια πουλακια καθονταν 16/01/2010 09:24:14

      τρια πουλάκια, έχεις δίκιο σε αυτό που λες

      Η λύση είναι φίλτρα, ηλεκτροστατικά και αποθειωτές στην Προλεμαϊδα.
      Στον λόγο μου! Η λύση δεν είναι η καταστροφή της Εύβοιας ή της Οιτης. Μια κκατσροφή ΔΕΝ διορθώνει μια άλλη

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ τρια πουλακια καθονταν 16/01/2010 09:28:16

      Ξύπνα, η πτολεμαίδα δεν θα κλείσει με τα ΑΠΕ, Μαγικοί τρόποι δεν υπάρχουν για την παραγωγή ενέργειας, στην πτολεμαίδα μπορούσαν να μπουν σύγχρονα φίλτρα όπως έχουν μπει και την Δανία των ΑΠΕ στο αντίστοιχο εργοστάσιο.

    • ataktos avatar
      ataktos @ τρια πουλακια καθονταν 16/01/2010 09:35:51

      Φίλτρα έχουν μπει και μάλιστα επανειλημμένα ,αυτό που δεν έγινε και καταδικαστήκαμε από το Ε.Δ.Α.Δ. είναι η βέλτιστη τεχνικά καύση λιγνίτη στην περιοχή που είχε ως αποτέλεσμα εντατική και ασύστολη εκμετάλλευση του που την υπολογίζω για τα τελευταία 15 χρόνια σε αστρονομικό μέγεθος 200 εκ.τον .Και αυτό συνεχίζεται και σήμερα

    • ataktos avatar
      ataktos @ τρια πουλακια καθονταν 16/01/2010 09:44:18

      Κασσάνδρα Η Πτολεμαΐδα δεν θα κλήση λόγο ΑΠΕ αλλά επειδή έχουν εξαντληθεί τα οικονομικά και τεχνικά απολήψιμα κοιτάσματα λόγο αρπαχτικής και ανεύθυνης «πολιτικής» .Σου σου συνιστώ να ψάξεις στο διαδίκτυο ποια είναι τα οικονομικά και τεχνικά απολήψιμα κοιτάσματα για την Ελλάδα (αν το κατορθώσεις στείλε
      τα στον Factora)

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ τρια πουλακια καθονταν 16/01/2010 10:33:25

      Δεν έπιασες αυτό που θέλω να πω η κάθε πτολεμαίδα δεν θα κλείσει γιατί τα ΑΠΕ δεν είναι και ούτε θα γίνουν εργοστάσια παραγωγής βάσης χωρίς αυτά δεν μπορεί να υπάρξει παροχή ενέργειας. Ιδίως οι ανεμογεννήτριες δεν θα δώσουν καμιά λύση είναι τελείως ασύγχρονες στην παραγωγή. Τα ξέρω πολύ καλά αλλά εσύ μην βλέπεις μόνο ΣΚΑΙ.

  5. Me the Greek avatar
    Me the Greek 16/01/2010 00:59:37

    Αρκετές μελέτες που διεξήχθησαν σε πληθυσμούς που εκτίθενται στις ανεμογεννήτριες.
    Στη Βρετανία, η παρακολούθηση πραγματοποιείται σε πληθυσμούς που ζουν σε απόσταση 2 χλμ. από ανεμογεννήτριες απέδωσε τα εξής αποτελέσματα: το 80 τοις εκατό των περιπτώσεων που αναφέρθηκαν είχαν συμπτώματα πονοκεφάλων, αίσθημα παλμών και κατάθλιψη, ενώ το 75 τοις εκατό δήλωσαν ότι ένιωθαν υπνηλία.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Me the Greek 16/01/2010 01:04:37

      Και τους υπόλοιπους (εκτός αυτών που περιλαμβάνονται στις έρευνες) θα τους πάρει και θα τους σηκώσει ο "ΑΝΕΜΟΣ"!!!!!
      ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!!

  6. enas avatar
    enas 16/01/2010 01:12:59

    Το πιο θλιβερό είναι οτι στο κωλονομοσχεδιο δεν έχουν καμία προβλεψη για πριμ ή προτεραιότητα στην άδεια αν χρησιμοποιει κάποιος εξοπλισμό απο Ελλάδα. Τουλαχιστον έτσι μορεί να υποχωρούσε ο κόσμος λόγω θέσεων εργασίας.
    Αυτοι τα δίνουν όλα στην κάθε Ιberdrola ανευ όρων, να τις βάζει όπου θέλει και να εισπράτει....

  7. Soustom avatar
    Soustom 16/01/2010 01:57:48

    Ο ορθολογισμός και ή έρευνα μπορούν να καταδείξουν τήν πομφόλυγα τής πράσινης ανάπτυξης και τής υστερικής οικολογοασχετολογίας παγκόσμια.Γιά την madamme Μπιρμπίλω δεν ξέρω αλλά γιά όλους τούς wannabe Goldensmiles τής πολιτικής και γιά τούς κριτικούς τήν σκέψη Ελληνες πολίτες καλά θα ήταν να λαμβάνουμε υπόψη και απόψεις όπως αυτές τού κ.Fred Pearce συμβούλου σέ θέματα περιβαντολογίας όπως τίς δημοσιοποιεί στό:

    http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1229857/How-16-ships-create-pollution-cars-world.html

    Αλλά ποιός θέλει να πικράνει τό χρήμα..

  8. The Predator avatar
    The Predator 16/01/2010 06:03:45

    Μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια, η ασχετοσύνη σας ειναι απερίγραπτη.

    Δηλαδή τι προτείνετε ακριβώς ?? πυρηνικά και λιγνιτικά ??????

    ΕΥΓΕ!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 16/01/2010 08:49:30

      @predator, αφού ρωτάς, μάθε:

      Οι φυσιολογικοί άνθρωποι χρησιμοποιούν αυτό που είναι ευθκολότερο και φτηνότερο. Οι ανώμαλοι τα κάνουν δύσκολα. Η ανωμαλία έχει συνήθως κίνητρο αρπαχτή για μερικούς.

      Το εύκολο και φτηνότρερο στην ύφεση είναι το πετρέλαιο (και το αέριο)

      Τώρα, αν ΔΕΝ είσαι άσχετος, η ηλεκτρική ενέργεια που θα παραγαμε είναι

      καρβουνο για ισχύ βάσης (πχ λιγνίτη, λιθάνθρακα)
      πετρέλαιο/αέριο για ισχύ αιχμής
      πυρηνικά (αν είμαστε φωτισμένοι) για ισχύ βάσης
      υδροηλεκτρικά για τσόντα και ισχύ αιχμής

      με πυρηνικά θα είμαστε ίσως και εξαγωγείς

      Από περιβαλλοντικής άποψης:
      Όλα πλην πυρηνικών παράγουν NOx
      Το καρβουνο και το πετράλαιο παράγουν S02
      Το κάρβουνο παράγει τέφρες και σωματίδια (τζιζ)

      Τα σωματίδια ελέγχονται αποτελεσματικότατα με φίλτρα και ηλεκτροστατικά, όλοι οι Ευρωπσαίοι
      Το SO2 ελέγχεται πλήρως με αποθειωτές
      Το ΝΟx, πιο πονηρό (μόνο με ειδικούς καυστήρες)
      Το CO2 δεν είναι τοξικό (έχε μέσα η μπύρα

      Το πυρηνικό δεν εκπέμπει τίποτα, αλλά έχει τον φόβο ατυχήματος, μικρού ή μεγάλου. Όλοι έχουν (δηλαδήγ παίρνουν κάποιο ρίσκο) οι Γάλλοι, οι Αγγλοι, οι Κινέζοι κλπ ΟΛΟΙ.

      Σε θέμα κόστους: Στο Κατάρ, το αέριο είναι πάμφθηνο. Στον φυσιολογικό κόσμο το κάρβουνο και τα πυρηνικά είναι τα φτηνότερα (σε κόστος ανα kWhr), μετά τα πετρέλαια/αέρια. Οι ΑΠΕ είναι τόσο ακριβές που μόνο με την αφόρητ προπαγάνδα τα ανέχεται ο κόσμος προς όφελος όμως των λίγων που τα φτιάχνουν. ΑΠΕ είναι για φάρους, κότερα και ηλίθιους (σήμερα... λένε ότι τα φωτοβολταϊκά, το 2050, θα είναι έτσι που θα συμβάλλουν την ημέρα. Την νύχτα....Λένε επίσης πρί παγκόσμια καλωδίωσης ώστε να έχει πάντα ΑΠΕ. Και εγώ θα ξανανιώσω και θα είμαι με τις φιλενάδες μου των 18 ετών)

      Στην Ελλάδα: Φίλτρα και αποθειωτές στις υπάρχουσες λιγνιτικές μονάδες. 2 μονάδες λιθάνθρακα. Εισαγόμενος είναι αλλά εισαγόμενο είναι και το πετρέλαιο και οι ΑΠΕ. 1 πυρηνικό. Υπάρχουν προτάσεις για Θράκη. Και εκεί θα έχει διαπλοκή αλλά τουλάχιστον παράγει ρεύμα... πολύ και απροσκωπτο ρεύμα.

      Ο αέρας και ο ήλιος είναι πολύς και τσάμπα, αλλά νόμοι της φυσικής, απαραβίαστοι (εκτός αν είσαι πασόκος) κάνουν τεχνικά ανέφικτη την συγκέντρωση, μετατροπή και αποθήκευση σε ενεργεια υψηλής ποιότητας όπως ο ηλεκτρισμός. Ιδέες και παιχνίδια υπάχουν αλλά είναι για εκλαϊκευμένα περιοδικά και τον Αρθούρο Ζερβό (θα πω στο Prinnceton να του πάρει το πτυχείο του για να μην προσβάλει το Ίδρυμα)

      Εάν έχει απορίες στο σοβαρό αυτό θέμα, είμαι πάντα "άσχετος" αλλά στην διάθεσή σου. Και το λέω αυτό γιατί και πολλή προπαγάνδα έχει γίνει, και είναι δυσνόητα θέματα.

      Καλή σου μέρα

      ΥΓ. Πες στον πρωθυπουργό, ότι τώρα είναι η ώρα να βάλει μπρος δύο μονάδες λιθάνθακα και να δείξει το θάρρος για ένα (γερμανικό ή αμερικάνικο -- όχι τίποτα περίεργα) πυρηνικό. Δουλειά έχει για Έλληνες διαπλεκόμενους, ΑΥΤΟΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ με σύμβαση παραχώρησης (με την παραδοχή ότι θα ανακάμψει η οικονομία σε 5-6 χρόνια -- αν δεν ανακάμψει δεν χρειάζεται τίποτα, ουτε λιθάνθαρακας ούτε ΑΠΕ. Θα καίμε πυρήνα από ελιές)

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ The Predator 16/01/2010 09:07:09

      Αρχαιοπτέρυγα καλημέρα, μια ερώτηση: οι μονάδες κατασκευής των Α/Γ θα κατασκευάζουν μόνο τους γιγαντιαίους σιδεροσωλήνες ύψους 150 μέτρων οι οποίοι θα σκουριάζουν σε 15 χρόνια και δεν θα έχουμε που να τους πετάξουμε;
      Γι'αυτό μας τα έχουν ζαλίσει με τις μονάδες που θα δώσουν δουλειά σε Έλληνες τεχνικούς; Για μερικές χιλιάδες ΣΙΔΕΡΟΣΩΛΗΝΕΣ;

      Οι ΦΤΕΡΩΤΕΣ και οι ΤΟΥΡΜΠΙΝΕΣ, η ουσιαστική τεχνολογία αιχμής θα εισάγονται;

    • Soustom avatar
      Soustom @ The Predator 16/01/2010 09:10:35

      ΄Συμφωνείς ή διαφωνείς με τά στοιχεία πού παρουσιάζει ο συγκεκριμμένος σύμβουλος; ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ πώς δρομολογούνται και προεξοφλούνται καταστάσεις πάντα έν ονόματι τού "κοινού καλού"..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 16/01/2010 09:17:25

      Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, υποθέττω ότι ή βασική προστιθέμενη ελλήνική αξία είναι τα χωματουργικά και τα μπετά (πολύ και από τα δύο). Τα καλώδια σύνδεσης και οι στύλοι μπορούν να είναι επίσης ελληνικά αν και οι εγολάβοι ψωνίζουν όπου βρουν καλήτερι τιμή (η προμήθεια)

      Το κίνηρο αλλενάκι είναι το καπέλο που θα πληρώνουμε στην ΔΕΗ για να είναι χρηματοδοτήσιμα αυτά τα πράγματα. Δεν υπάρχουν "κεφάλαια"...λίγο από το ΕΣΠΑ και το υπόλοιπο δάνεια. Τα δάνεια δεν εξυπηρετούνται αν δεν αυξηθούν ΠΟΛΥ τα τιμολόγια της ΔΕΗ. Τα Νεα Τζάκια του πασόκ. Οι μάγκες ήρθαν με πλάνο. Για αυτό δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο. Εδώ (στον λογαριασμό της ΔΕΗ) είναι το χρήμα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ The Predator 16/01/2010 09:17:49

      ποιος σύμβουλος; σε ποιον απευθύνεσαι;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ The Predator 16/01/2010 09:22:24

      Χάλια μαύρα δλδ, η γνωστή υποτέλεια, ούτε μια μονάδα παραγωγής φτερωτών ούτε μια μονάδα παραγωγής τουρμπινών, που τεχνολογικά είναι τα ενδιαφέροντα σκέλη, όσον αφορά σχεδιασμό και μεθόδους παραγωγής.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ The Predator 16/01/2010 09:30:32

      Για πες μας και εσύ ρε σχετικέ, τι... περγαμηνές έχεις? Για αποθείωση ορυκτών καυσίμων και επαναχρησιμοποίηση πυρηνικών αποβλήτων έχεις ακούσει κάτι? Ότι για να κατασκευάσει η ΞΕΝΗ εταιρεία (bye bye εμπορικό ισοζύγιο) τον εξοπλισμό των ΑΠΕ που θα βάλεις αράδα στα νησιά (bye bye τουρισμέ) χρειάζεται τόνους ορυκτών καυσίμων? Σαν τους χαζοχαρούμενους που "οικτίρουν" τον κινητήρα εσωτερικής καύσης και αποθεώνουν τα αμιγώς ηλεκτρικά αυτοκίνητα, λες και το ρεύμα μας το κάνει δώρο η Greenpeace!

      Για να κάνουμε και ένα μικρό μάθημα ιστορίας: Όλη η παπάντζα με το φαινόμενο του θερμοκηπίου και το "διαβολικό" CO2, ναι, αυτό που καταναλώνεις με τα λίτρα στα αναψυκτικά και εκπνέεις από τα πνευμόνια σου, ξεκίνησε από το πυρηνικό λόμπυ, για να αντιπαραταχθεί το λόμπυ των πετρελαιάδων. Τα τελευταία χρόνια ανακάλυψαν οι πετρελαιάδες τα ΑΠΕ με την μορφή που έχουν σήμερα για να χρυσώνουν το χάπι σε κάτι αερητζίδες ψευτοοικολόγους του καναπέ.

      Και θες και άλλα? Οι γνωστές και μη εξαιρετέες λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας περιέχουν υδράργυρο από μόνες τους. Η αμόλυβδη βενζίνη περιέχει βελτιωτικά ακόμα πιο καρκινογόνα από το μόλυβδο. Οι ηλιακές κυψέλες μόλις πρόσφατα φτάσαν το break even point της περιβαντολλογικής ωφέλειας σε σχέση με τη διάρκεια ζωής τους...και και και...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ The Predator 16/01/2010 09:40:58

      Αυτά δεν θα τα αποφύγεις υστερικέ άσχετε, τα ΑΠΕ δεν είναι και δεν θα γίνουν ποτέ παραγωγή βάσης. Δεν έχεις ιδέα τι πρόκειται να γίνει ειδικά με τις ανεπαρκείς ανεμογεννήτριες ρώτα και κάποιον που τους έχει κοντά, όχι για μερικούς δήθεν ευαίσθητους κωλουστρερικους Αθηναίους, να γεμίσουν περιοχές με σιδεροκολόνες που καταστρέφουν κορυφογραμμές είναι υπεύθυνες για θάνατο πτηνών, παράγουν υπερήχους και τα πληρώνουμε και πανάκριβα. Να τις βάλετε πάνω στην πάρνηθα και στο σκάι του Αλαφούζου.

  9. Mitsoras avatar
    Mitsoras 16/01/2010 08:39:11

    Εντάξει, για το επιχείρημα ότι δεν αποδίδουν σε σχέση με το κόστος τους δεν το έχω μελετήσει, αλλά ούτε και έχω αντικρύσει καμμιά σοβαρή απόδειξή του.
    Αλλά το άλλο ότι οι Α/Γ βλάπτουν τον τουρισμό είναι εξωφρενικό! Τι είναι μωρέ οι τουρίστες και τους διώχνει η γεννήτρια; Ξερά του φθινοπώρου φύλλα; Εξάλλου στις χώρες από τις οποίες προέρχονται τα "σκοτεινά συμφέροντα" της διεθνούς μασωνίας που προωθούν τις ΑΠΕ έχουν φροντίσει να εξοικειώσουν τον κόσμο με την εικόνα των Α/Γ.
    Εκτός βέβαια εάν τις Α/Γ τις φυτεύουν οι Αννουνάκι, οι Ελ κτλ για να ανοίξουν τις πύλες του κάτω κόσμου.
    Βρε ουστ και λέμε για τον Λιακόπουλο μετά!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/01/2010 09:22:04

    δεν ξέρω για ποιόν λέει, ίσως εδώ
    http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_7003.html

  11. ataktos avatar
    ataktos 16/01/2010 09:27:31

    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2010/01/blog-post_10.html

  12. Tasos avatar
    Tasos 16/01/2010 09:38:25

    Εγώ είχα διαβάσει στο Time ότι η αιολική ενέργεια είναι 20% πιο ακριβή από το πετρέλαιο και είναι η πιο φτηνή από τις εναλλακτικές (ενώ η πιο ακριβή ήταν η ηλιακή 200% !!!). Αν λοιπόν θέλουμε εναλλακτικές μορφές ενέργειας ξεκινάς από αυτήν. Και εννοείται ότι οι ανεμογεννήτριες θα μπουν εκεί που έχεις το υψηλότερο δυναμικό. Δηλ. στα νησιά του Αιγαίου που κάπου διάβασα ότι είναι δεύτερα μετά την Σκωτία. Τώρα να με σχωρνάτε αλλά προτιμώ αιολική ενεργεια από τα rooms to let του κάθε χωριάτη που δεν βλέπει πέρα από τη μύτη του.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Tasos 16/01/2010 09:47:27

      Αγαπητέ Tasos δεν σχολιάζω την άποψη σου για τους χωριάτες στα νησιά. Θα αντιγραψω την δήλωσή σου και θα την μοιράσω σε 10.000 κόπιες. Θα βάλω και τον ήλιο του Πασόκ στο χαρτί.

      Το 20% είναι μόνο στην λειτουργία και μόνο για τις μεγάλες του 1,2-1,5 MW αυτές δεν χωράνε κάν στα νησιά. Πρέπει να προσθέσεις σκαψίματα, δρόμους, συνδέσεις και βάλε. Βέβαια, αν τα πληρώσεις εσύ αυτά, στο δικό σου χωριό, και πληρώνεις εσύ και τον λογαριασμό εγώ δεν έχω πρόβλημα. Όμως ξέρεις καλά ότι το ζητούμενο είναι να πληρώνω εγώ και να εισπράτεις εσύ. Γρήγορα πίσω στην τρύπα σου γιατί βρέχει.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Tasos 16/01/2010 09:50:18

      Ολα τα άλλα να τα δεχτώ (που λέει ο λόγος) χάριν του διαλόγου αλλά όχι και ΠΑΣΟΚ . Αταλάντευτα και μόνο ΝΔ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Tasos 16/01/2010 10:10:23

      @Tassos, Θες να βάλω logo ΝΔ? Θα αστειεύεσαι... Πρώτον δεν νομίζω ότι αυτές είναι οι θέσεις του ...Χρύσανθου. Δεύτερον, με τίτλο "Να η Πράσινη Ανάπτυξη" και τον πράσινο ήλιο, θα είναι πιασάρικο και θα δένεοι χρωματικά. Καθυστέρησα να σου απαντήσω γιατί το φτιάχνω ήδη... Θα το δεις στα καράβια την άλλη εβδομάδα, και σε κάθε χωριό σε ένα μήνα. Χαχαχαχαχα...

    • Tasos avatar
      Tasos @ Tasos 16/01/2010 10:20:56

      Εννοώ ότι είμαι ΝΔ.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Tasos 16/01/2010 10:24:46

      Χωριάτης είσαι εσύ που θέλεις να επιβάλεις με το έτσι θέλω στο τόπο του άλλου για να σπαταλάς το ρεύμα στην μεγαλούπολη, να τις βάλετε στα σπίτια σας.

      δεν είναι μόνο αυτό archaeopteryx το κόστος απεγκατάστασης μετά από 20 χρόνια ποιος θα το πληρώσει; Όταν το καλοκαίρι ο κάθε μπαστουλοβλαχος οικολόγος πρωτευουσιάνος που το παίζει οικολόγος το καλοκαίρι δεν φυσά αεράκι και θέλει aircondision τι να κάνω να τους τις φέρω κολάρο ή όχι; Γιατί ρε παλικάρια δεν γεμίζεται τα βουνά τις αττικής πρώτα;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Tasos 16/01/2010 10:25:56

      χαχαχα... το κατάλαβα, αλλά ένα φυλλαδιάκι που να λέει αυτό που είπες με τον ήλιο του πασόκ στα νησιά θα τους κάνει τούρμπο. Είναι που είναι ανάστατοι... :-)

    • Tasos avatar
      Tasos @ Tasos 16/01/2010 10:30:13

      Γιατί κα Κασσάνδρα στα νησιά είναι το αιολικό δυναμικό της χώρας. και πρέπει να καταλάβετε ότι τα νησιά με αυτό το μοντέλο ανάπτυξης του room to let έχουν καταντήσει να μην έχουν νοσοκομεία και πλοία για να μετακινηθούν. Λίγο εκβιομηχάνιση δεν βλάπτει. Εκτός αν είστε από τους Αθηναίους με σπίτι εκεί και σας νοιάζει να περνάτε εσείς καλά εκεί το καλοκαίρι και έχει(?) ο Θεός γι'αυτούς τον υπόλοιπο χρόνο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Tasos 16/01/2010 10:34:49

      τα βουνά της Αττικής? θα έχει πρόβλημα ο Goldeνίδης... Φαντάσου να είσαι κολλημένος στο λεωφορείο και να τα βλέπεις να γυρίζουν γύρω σε Υμηττό Πεντέλη και Πάρνηθα... Θα λαλίσουν οι Αθηναίοι. Χωρίς πλάκα, όπου μπήκαν στην Αγγλία και Σκωτία ξεσηκώθηκε ο κόσμος. Και έχεις ακουστει ότι το climategate το απεκάλυψαν άνθρωποι με "μέσα και προσβάσεις", μάλλον από ανεμόπληκτους έγινε η δουλειά... αυτό βέβαια με επιφύλαξη, δεν το ξέρω...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Tasos 16/01/2010 10:40:30

      Αυτό δεν είναι εκβιομηχάνιση είναι η απολυτή καταστροφή, στο νησί μου έχω δει πολύ καλά τι έχουν κάνει δεν περιμένω από κανέναν να μου κάνει μάθημα. Οι υστερικοί δήθεν οικολόγοι της Αθήνας που κατασπαταλάτε ενέργεια να τις βάλετε στην Αττική στην Πάρνηθα και τον ΣΚΑΙ. Δεν θα γεμίσουμε εμείς ανεμογεννήτριες για να παίζουν οι μπαστουλοβλαχοι Αθηναίοι οικολόγοι.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Tasos 16/01/2010 10:50:41

      Εγώ δεν είμαι Αθηναίος αλλά δεν βλέπω να τα πολυκαταφέρατε με το μοντέλο ανάπτυξης του room to let. εσείς δεν ολοφύρεστε ότι δεν έχετε πλοία, ότι πεθαίνει ο κόσμος στα αγροτικά ιατρεία που έχετε? Κι εν πάσει περιπτώσει δεν μπορεί να έχει η Ελλάς τέτοιο θησαυρό όπως το αιολικό δυναμικό και να μην μπορεί να το εκμεταλλευτεί χάρην 2-3,000 ατόμων. Αν σας χαλάει αισθητικά (...) τότε θα μετεγκατασταθείτε όπως γίνετε στην Κοζάνη-Φλώρινα-Πτολεμαίδα.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Tasos 16/01/2010 11:02:09

      Και πως ζουν τα νησιά τόσα χρόνια; Μήπως σου πέρασε η ιδέα ότι περιμένουμε την Αθήνα ή της ανεμογεννήτριες;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Tasos 16/01/2010 11:07:43

      tassos, το μοντέλο με τα ρουμς έχει τελειώσει. Και αυτό αποτέλεσμα στρβλωτικών επιδοτήσεων.

      Ωστόσο τα αιλικά δεν είναι έσοδο ή απασχόληση για ντόποιους. Άντε κανένα καθρεφτάκι και καμιά χάντρα για την Αυτοδιοίκηση. Αντε και επτωση στο τοπικό ρεύμα (που θα φαγωθεί από τέλη κυκλοφορίας ή αύξηση ΦΠΑ). Αντε και κανένα φύλακας να κάνει βόλτες να βεβαιωθεί ότι δεν ρίχνουν μονόβολα σε φτερωτές. Δεν έχει ούτε απασχόληση όυτε ανάπτυξη. Καταστροφή έχει.Σκάμματα μπετά και καταστροφή. Τα σκάμματα και τα μπετά δεν έιναι ανάπτυξη.

      Θες ανάπτυξη στα νησιά? Περιπατητικός τουρισμός. Ορνιθολογικός τουρισμός (μεγάλη μόδα και τα δύο -- παρατεόνουν την τουριστική σαιζόν, ταιριάζουν σε ήπιους ανθρώπους που θέλουν και λίγη γυμναστική, ΔΕΝ επιβαρρύνουν.) Πολιτιστικά: δεν εννοώ την Αντζελα στην Πάρο τον 15αύγουστο, εννοώ διαλέξεις με λαογραφικά live, επίδειξη μεσαιωνικών τρόπων ζωής (όλες οι Κυκλάδες το έχουν -- πόλος έλξης στην Αγγλία), και να σου πω τον μεγαλύτερο πόλο ανάπτυξης: Ρομαντζάδα: Η Μύκονος και η Οίος έγιναν διάσημες πριν καταστραφούν από εργολάβους επειδή πήγαιναν εκεί νέοι και νέες για "έρωτα". Ναι και σεξ... τι να κάνουμε...

      Η θέα του ηλιοβασιλέμματος στον όρμο της Οίου με Vivaldi και Haendel ήταν ...αφροδισιακή. Μην βλέπει που τα χαλάσανε... Η ίδια θέα με ανεμογεννήτριες, τι να σου πω... ευνουχισμός.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Tasos 16/01/2010 11:08:52

      Πια 2-3000 που δεν έχεις ιδέα και μας παίζεις και σχετικός κάνε ένα υπολογισμό γιατί κόσμο μιλάμε και μετά τα ξαναλέμε, και κατάλαβε το πτολεμαίδες δεν κλείνουν από τα ΑΠΕ, δεν μπορούν να τις αντικαταστήσουν. Στα νησιά μας θα γεμίσουν ανεμογεννήτριες που να κωλοχτυπιόσαστε η βάλτες τες στην αττική ή στην θάλασσα για να το παίζεται οικολόγοι

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/01/2010 09:38:30

    Πρίν ακόμα τεθεί θέμα ότι το Πασόκ μπορεί να διαδεχθεί την ΝΔ του ΚΚ, έψαχναν για τρόπους να φτιάξουν τους ΝΕΟΥΣ πράσινους συνδικαλιστές, και τα ΝΕΑ Νέα Τζάκια για να κρατηθούν στην εξουσία. Η Πράσινη Ανάπτυξη είναι αυτή η μέθοδος. Ιδεολογία άλη δεν έχουν. ΟΥΤΕ ΛΕΦΤΑ έχουν. Τα μόνα λεφτά είναι ο ανελαστικός λογαριασμός της ΔΕΗ. Το καημένο η Μπιρμπίλη, τα ανήγγειλε ότι ΘΑ ανεβάσει τον λογαριασμό της ΔΕΗ το 2011, 10 μέρες αφού πήγε στο Υπουργείο. Που το ήξερε, το καημένο? Στο Γυμναστήριο το έμαθε? Κόλπο στημένο από τον παρασκηνιακό Πρωθυπουργό που είναι συνονόματος με τον μπαμπά. Η Δυναστεια των Παπανδρέου κάνει μπίζνες. Εντός και εκτός. Ο ΓΑΠ είναι η βιτρίνα.

    Είναι εξαιρετικά καλοστημένη μηχανή, χάρη στην τρομερή προαπαγάνδα 5 χρόνων. Την βρήκαν έτοιμη την προπαγάνδα. Λίγη βοήθεια ντόπια από τον Σκάϊ. Τα άλλα τα είπε απλά ο TopGunZ.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ archaeopteryx 16/01/2010 09:46:48

      Όπως είπα και παραπάνω να τις βάλουν στα βουνά της αττικής και στο ΣΚΑΙ του Αλαφούζου, όχι στα νησιά μας και να γεμίσουν την επαρχία για να το παίζουν δήθεν οικολόγοι.

      Τα λεφτά να πάνε σε μονώσεις και ελληνικούς ηλιακούς θερμοσίφωνες, και ΑΠΕ μόνο φωτοβολταϊκά υψηλής απόδοσης με μικρές μονάδες <20ΚVA σε σπίτια ή πολυκατοικίες ή άλλα κτήρια.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ archaeopteryx 16/01/2010 09:50:01

      Και τα πάνελ να είναι ελληνικής κατασκευής.

  14. Νίκος avatar
    Νίκος 16/01/2010 10:29:52

    Ανακεφαλαιωνω τα 100ημερα "επιτευγματα" της ΓΚΑΠιας κυβερνησης των νεωτερικων δοσιλογων:

    1) Κατάργηση Υπουργείου Μακεδονίας – Θράκης, ικανοποιώντας αίτημα Νίμιτς – Σκοπιανών

    2) Κατάργηση Υπουργείου Αιγαίου, ικανοποιώντας αίτημα των Τούρκων

    3) Απάλειψη του εθνικού χαρακτήρα της εκπαίδευσης και του προσδιορισμού αυτού από τον τίτλο του Υπουργείου

    4) Απόλυση δεκάδων χιλιάδων ελληνόπουλων από τα προγράμματα stage

    5) Απόλυση συμβασιούχων και πρόσληψη νέων πράσινων

    6) Ζημιά εκατομμυρίων ευρώ για την Ελλάδα και τους επαγγελματίες, από την κυβερνητική τραγωδία στο λιμάνι (Cosco)

    7) Σκάνδαλο με υβριδικά αυτοκίνητα

    8) Εμπαιγμός ενός ολόκληρου λαού με διαγωνισμούς – μαϊμούδες, ίντερνετ, δήθεν βιογραφικά, στην πράξη πρόσληψη φίλων, συγγενών, πρασινοφρουρών

    9) Κατάργηση της απόσυρσης, που θα βοηθούσε τα ασθενέστερα στρώματα να αλλάξουν αυτοκίνητο

    10) Εξοντωτική αύξηση όλων των εμμέσων φόρων και διατήρηση φόρων που έλεγαν ότι θα καταργούσαν

    11) Αποθράσυνση λαθρομεταναστών, κουκουλοφόρων, αναρχικών, τρομοκρατών, πάσης φύσεως εγκληματιών, από τις διάφορες δηλώσεις Χρυσοχοϊδη, ο οποίος κατασυκοφαντεί καθημερινά την Ελληνική Αστυνομία και υιοθετεί οτιδήποτε και από οποιονδήποτε λέγεται εναντίον της

    12) Συναντήσεις Γιωργάκη με Ερντογάν και Γκρούεφσκι χωρίς κανένα κέρδος για την Ελλάδα, δίνοντάς τους όμως πόντους στην Ε.Ε.

    13) Νομοσχέδιο παροχής ιθαγένειας και ψήφου στους λαθρομετανάστες, δηλαδή παράδοση της πατρίδας μας σ’ αυτούς και αλλοίωση του έθνους και του εκλογικού σώματος

    14) Πλήρης ανικανότητα χειρισμού σε όσες φυσικές καταστροφές - καιρικά φαινόμενα προέκυψαν αυτούς τους μήνες

    15) Άγριο χαράτσι κατά του φτωχού κόσμου στα τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτων και πατατράκ για την κυβέρνηση από την επιστροφή πινακίδων

    16) Ακύρωση του προγράμματος απόσυρσης ενεργοβόρων ηλεκτρικών οικιακών συσκευών, που θα γινόταν έτσι κι αλλιώς με κονδύλια Ε.Ε.

    17) Νυχτόβιες τροπολογίες για ποτά, καύσιμα, κληρονομιές, γονικές παροχές

    18) Ακύρωση της μείωσης των φορολογικών συντελεστών άμεσης φορολογίας, που είχε αποφασίσει η προηγούμενη κυβέρνηση

    19) Έκτακτη εισφορά στις επιχειρήσεις, με κίνδυνο απολύσεων

    20) Κάλυψη ενέργειας της υφυπουργού Εύης Κέλερ – Χριστοφιλοπούλου να νοικιάσει ακίνητό της για νυχτερινό κέντρο σε περιοχή αμιγούς κατοικίας

    21) Επίδομα αλληλεγγύης πολύ μικρότερο και για πολύ λιγότερο κόσμο από όσο είχαν δεσμευτεί

    22) Ρεζιλίκι της κυβέρνησης και απίστευτος γολγοθάς των πολιτών με τις αποδείξεις

    23) Διαρκής απουσία του Γιωργάκη στο εξωτερικό, κατ’ ουσίαν σε τουριστικά ταξίδια, με αφορμή κάποια ψευτοσυνέδρια και σαχλοεκδηλώσεις (των πραγματικων αφεντικων του)

    24) Νομιμοποίηση του εκβιασμού των λιμενεργατών με έγκριση εθελουσίας εξόδου που θα πληρώσουν οι φορολογούμενοι πολίτες

    25) Διαφυγή δισεκατομμυρίων ευρώ στο εξωτερικό, ύστερα από την ανόητη ενέργεια του οικονομικού επιτελείου να μιλήσει για καταγραφή των καταθέσεων στις φορολογικές δηλώσεις και ενδεχόμενο έλεγχο "πόθεν έσχες" και φορολόγησή τους

    26) Αποφυλάκιση τριών χιλιάδων εμπόρων ναρκωτικών, με το νόμο περί δήθεν βελτίωσης των συνθηκών στις φυλακές

    27) Εντολή προς τα ΜΜΕ για την απόκρυψη!!! της εθνικότητας των αλλοδαπών που τελούν εγκλήματα εις βάρος των Ελλήνων και αντίθετα για την υπερπροβολή του κάθε ψεύτικου περιστατικού που επικαλείται κάποιος αλλοδαπός εις βάρος της Αστυνομίας ή κάποιου Έλληνα (ΤΑ ΝΕΟΤΑΞΑΚΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩ)

    28) Σχέδιο Καλλικράτης για την Αυτοδιοίκηση, με σκοπό να δημιουργηθούν λίγοι, μεγάλοι Δήμοι με ελεγχόμενους επικεφαλής και, αφετέρου, δημιουργία ισχυρών Περιφερειών που θα χρησιμεύσουν στο Γιωργάκη και τους ξένους αφέντες του στο μέλλον για την προσπάθεια διαμελισμού της Ελλάδας

    29) Σχέδιο νέου εκλογικού νόμου, με λίστα παντού, ώστε να διευκολυνθεί ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ να διορίζει Καραχασάνηδες, Δραγώνες, Ρεπούσηδες, Βαλλιανάτους, Τρεμόπουλους κ.α. στο Κοινοβούλιο

    30) Σκάνδαλα με την πρόσληψη ημετέρων στα Υπουργεία και με την ικανοποίηση κάθε λογής πράσινων ρουσφετιών (ήδη αρκετά τα σχετικά δημοσιεύματα, παρότι τα ΜΜΕ ελέγχονται από το ΠΑΣΟΚ!, ήδη υπάρχουν παραιτήσεις κυβερνητικών στελεχών)

    31) Πρωτοφανής ολιγωρία και τεμπελιά της κυβέρνησης όσον αφορά τις νομοθετικές πρωτοβουλίες που είχε υποσχεθεί (η Βουλή υπολειτουργεί)

    32) Αποτυχία της κυβέρνησης να δώσει υπεύθυνη εικόνα χειρισμού της οικονομίας στο εξωτερικό, με αποτέλεσμα τη διαρκή επιδείνωση των όρων δανεισμού για το κράτος

    33) Καθυστέρηση στην πλήρωση κρατικών θέσεων, με αποτέλεσμα την υπολειτουργία τομέων της Διοίκησης

    34) Μετατροπή του Υπουργικού Συμβουλίου σε reality show, με την απευθείας τηλεοπτική κάλυψη

    35) Γελοιοποιηση της έννοιας του δημοσίου διαλόγου, μέσω δήθεν ανοιχτών διαβουλεύσεων στην ιστοσελίδα του πρωθυπουργού, με την άσκηση στυγνής λογοκρισίας και την αγνόηση των απόψεων που εκφράζουν οι πολίτες

    ΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΟΦΙΚΙΑ ΤΑ ΝΕΟΤΑΞΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ; ΤΙ;

  15. enas avatar
    enas 16/01/2010 10:35:51

    Achtung!!!
    Οχι μόνο δεν προωθούνται τα ελληνικά πάνελς, αλλά ούτε καν οι βάσεις τους που έρχονται από Τουρκία ή Πολωνία.
    Και για κάποιον που έλεγε για πύργους ανεμογεννητριών, η κατάσταση είναι δραματική: Οι μεγάλοι ξένοι δεν αγοράζουν όχι μόνο πύργους , αλλά ούτε ΒΙΔΑ από Ελλάδα.
    Δεδομένου οτι όλοι οι μεγάλοι ΈΛληνες Τερνα, Ηλακτωρ, Κοπελούζος κλπ θα πουληθούν κάποια στιγμή σε ξένους ENDESA, IBERDROLA, RWE κλπ, που θα στέλνουν Πολωνούς να τα συντηρούν, κινδυνεύουμε να ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ με εγκατεστημένα έργα ΑΠΕ που θα πληρώνει ο ελληνικός λαός , χωρίς να μένει τιποτα στην Ελλάδα.
    Ο κινδυνος είναι υπαρκτός και υπάρχουν και οικονομικά μοντέλα που το αποδυκνείουν.
    Μόνο πολλά μικρά και διεσπαρμενα ΑΠΕ (Φ/Β σε ταρατσες, μικρα αιολικά των 2-3 Α/Γ από μικρομεσαίες) μπορούν να συνεισφερουν στην οικονομία.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ enas 16/01/2010 10:44:52

      Ανθρωποι από το Δίκτυο Αιγαίου πρότειναν σαν αρχή, ότι μία Α/Γ που την διαχειρίζεται μια τοπική κοινωνία, πχ ένα χωρίο, έχει νόημα επειδή οι κάτοικοι θα πρασαρμόσουν την καθημερινή τους δραστηρίοτητα ανάλογα με τον καιρό. Όπως δεν απλώνεις ρούχα όταν βρέχει, έτσι δεν βάζεις πλυντήριο αν δεν φυσάει. Τουλάχιστον στην "αειφόρο" εκδοχή του, το Αιγαίο έτσι ήταν. Είχαν ανεμόμυλους για να αλέθουν κριθαρι -- όταν φυσούσε. Το κριθάρι και το αλέυρι αποθηκεύονται. Ο αέρας δεν αποθηκεύεται.

      Όσο για αυτό που λες, ΟΥΤΕ ΒΙΔΑ Οι Γερμανοί ελεγχουν τις προδιαγραφές και πιστοποιήσεις στα φ/β, μόνο τα δικά τους "επιτρέπουν". Θα μας δώσουν τα χωματουργικά και τα μπετά. Ετσι δεν έγινε και στο Ελευθέριος Βενιζέλος?

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ enas 16/01/2010 10:45:49

      Μόνο πολλά μικρά και διεσπαρμενα ΑΠΕ (Φ/Β σε ταρατσες, μικρα αιολικά των 2-3 Α/Γ από μικρομεσαίες) μπορούν να συνεισφερουν στην οικονομία.

      Συμφωνούμε απόλυτα μικτά φωτοβολταϊκά πάνελ υψηλής απόδοσης απόδοσης κατασκευασμένα στην Ελλάδα είναι ρεαλιστική και οικολογική λύση που θα είναι κοντά στα δίκτυα της ΔΕΗ μπορούν να παρέχουν ρεύμα ώρες αιχμής και το κέρδος θα πάει στο απλό πολίτη.

    • enas avatar
      enas @ enas 16/01/2010 10:53:51

      Έτσι ακριβώς είναι. Οι opinion leaders μας κρύβουν οτι στη Γερμανία και τη Δανία οι ανεμογεννήτριες ανήκουν σε αγροτες και μικρές εταιρείες. Και επειδή είναι διάσπαρτες τις συνδέουν και στη Μέση/χαμηλή τάση και δεν έχουν γεμίσει Υποσταθμούς και Γραμμές μεταφοράς 150/400KV (αυτοί οι μεγάλοι δικτυωτοί πύργοι που βλέπεις στην Εθνική Οδό).
      Εδώ μας θεωρούν ΕΡΗΜΟ που μπορεί να γίνει μαζική εγκατάσταση.

      Δυστυχώς τόσο οι επαγγελματίες δημσιογραφοι, όσο και οι γκρινπις & WWF είναι "πιασμένοι" και παίζουν το παιχνίδι των μεγάλων.
      Η παρέμβαση 172 οργανόσεων είναι πρωτοφανής στα χρονικά και δεν την παίζει κανένα μεγάλο μέσο. Μόνο στην ψωροαυγή την είδα

      http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=517352
      http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=517385

    • Sporades avatar
      Sporades @ enas 16/01/2010 11:37:07

      Νομίζεις οτι οι εταιρείες που αναφέρεις καιγονται πραγματικά για τις ΑΠΕ; Εχουν θερμοηλεκτρικούς και πυρηνικούς σταθμούς κατεχουν δε και μετοχές της εταιρείας μεταφοράς (τουλάχιστον οι Ισπανικές που ανεφέρεις). Οι μεγάλες εταιρείες ποσως ενδιαφέρονται για τισ ΑΠΕ. Το κανουν για να ελεγχουν την αγορά και την τεχνολογία. π.χ. η SIEMENS εχει και τομέα ΑΠΕ αλλά αλλόυ γίνεται το μεγάλο εμπόριο (ατμοστρόβιλοι και αεροστρόβιλοι, μετασχηματιστές υψηλής τάσης) οτι θέλει ενα κεντρικό ηλεκτρικό σύστημα. Εχουν άλλωστε τόσα επενδεδυμένα κεφάλαια (stranded assets)

      Ηλεκτρική ενέργεια μπορεί να παραχθεί με δύο τρόπους: κεντρικά και αποκεντρωμένα. Οι ΑΠΕ προσφέρονται για το δεύτερο μαζί με την συμπαραγωγή. Οι θιασώτες της κεντρικής παραγωγής θέλουν να εντάξουν τις ΑΠΕ στο κεντρικό σύστημα. Είδαμε τα αιολικά πάρκα να μεγαλώνουν και οι Α/Γ να φθάνουν τα 5 ΜW. H συζήτηση δε περιστρέφεται πάντ γύρω απο τα αιολικά, αγνοώντας οτι η μεγαλύτερη συνεισφορά έρχεται απο υδροηλεκτρικά και βιομάζα (ως καύσιμο θέρμανσης). Υπάρχει ακόμη η γεωθερμία υψηλής και χαμηλης (ομαλη) ενθαλπίας, το βιοαεριο ως προιον, και ο ήλιος ως πηγή.
      Οι αποκεντρωμένες πηγές προσφέρουν την ενέργεια στο μέρος που χρειάζεται χωρίς απώλειες μεταφοράς και την κατσκευή τεράστιων υποδομών. Είναι δημοκρατικές γιαί δινουν την δυνατότηα να αναπτυχθούν απο μεμωνομμένους ιδιώτες η μικρές κοινωνίες. Ετσι, άλλωστε ξεκίνησε και η ανάπτυξη της αιολικής ενέργειας στην Δανία και ακόμη το 26% κατέχεται απο αγρότες και συναιτερισμούς.

      Αν λοιπόν κάποιοι ενοχλούνται απο την δραστηριότητα καποιων εταιρειών θα πρέπει να σκεφθούν πως θα αλλάξει το σύστημα που τις στυντηρεί (change paradigm). Αυτό θα φέρει νεες αγορές θα δημιουργήσει νέες τεχνολογίες κλπ. για να θυμηθούμε και λίγο τη δημιουργική καταστροφή και τον Schumpeter.

      Αυτά εν ολίγοις (δηλαδή ουτε την ουρά του θέματος δεν θίξαμε)

    • ataktos avatar
      ataktos @ enas 16/01/2010 11:44:44

      και το σομπορο ανοιξε ...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ enas 16/01/2010 11:50:20

      Σίγουρα τεράστιο το θέμα, είπες πολλά, η ουσία ποια είναι ότι το όλο πανηγύρι είναι για να πέσει μάσα. Ε αρνούμαι να είμαι χορηγός την μάσας για το δήθεν καλό του περιβάλλοντος και την βόρειας βιομηχανίας, συμμέτοχος μόνο στις μικρές μονάδες φωτοπάνελ (κατα βάση) με την προϋπόθεση ότι γραμμή παραγωγή και η τεχνογνωσία θα είναι ελληνική (αγορασμένη ή εγχώρια μικρή σημασία έχει)

    • The Predator avatar
      The Predator @ enas 16/01/2010 14:32:15

      Η ΤΕΡΝΑ φτιάχνει όλους τους πύργους της στο Αλιβέρι και πουλαει και σε 3ους.

      Αμαν με τις ευκολες διαπιστώσεις.

  16. fitsulas avatar
    fitsulas 16/01/2010 11:25:53

    Το ιδανικό σενάριο είναι φωτοβολταϊκά στις ταράτσες και τις στέγες των σπιτιών ώστε να επιτευχθεί η μεγαλύτετη δυνατή αυτονομία των νοικοκυριών. Και το ρεύμα να μην πωλείται στην ανθρωποφάγο ΔΕΗ αλλά να αποθηκεύεται και να διοχετεύεται κατ' ευθείαν στο νοικοκυριό. Τα σπίτια να έχουν δυο δίκτυα. Ένα χαμηλής έντασης (φωτισμός) που να τροφοδοτείται από την ταράτσα και ένα υψηλής έντασης(θερμοσίφωνας, κουζίνα, αντιστάσεις) συνδεδεμένο με τη ΔΕΗ. Βέβαια το κόστος είναι μεγάλο και θέλει τουλάχιστον 10 χρόνια για να κάνει απόσβεση. Για τη διάσπαση υδρογόνου, ξέρεις κανείς κάτι;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ fitsulas 16/01/2010 11:33:19

      Κάτσε να μας πουλήσουν ανεμογεννήτριες οι Γερμανοί και μετά βλέπουμε για το υδρογόνο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fitsulas 16/01/2010 11:35:11

      για το πολύ απώτερο μέλλον... Το υδρογόνο προϋποθέτει νέα δίκτυα, νεα ...βενζινάδικα, άπλετη πυρηνική ενέργεια... Σήμερα παράγεται από υδρογονάνθρακες. Για να παραχθεί όπως το φαντάζονται για hygrogen economy θέλει ΠΟΛΥ ρεύμα. Βέβαια, το υδρογόνο αποθηκεύεται λίγο πιο εύκολα από το ρεύμα... και τότε, θεωρητικά, σε οικονομία υδρογόνου θα μπορούσες να κάνεις υδρογόνο από ΑΠΕ, αλλά μιλάμε φουτουριστικές καταστάσεις.

      Μετά τον επόμενο παγκόσμιο πολέμο (συγγνώμη για το μάυρο χιούμορ)

    • Sporades avatar
      Sporades @ fitsulas 16/01/2010 11:43:04

      Η οικονομία του υδρογόνου πέθανε κατα την κύηση. Γιατί να παράγω υδρογόνο οταν έχω ηλεκτρική ενέργεια;
      Το υδρογόνο δεν είναι πηγή ενέργειας είναι φορέας. Το μόνο καλό του είναι οτι αποθηκεύται ευκολότερα απο την ηλεκτρική ενέργεια. Αλλά ας αφησουμε το μέλλον και την μάχη των τεχνολογιών να το δείξουν. Αλλωστε στο MIT εργάζονται ηδη για την ασύρματη μεταφορά της ηλεκτρικής ενέργειας.

    • enas avatar
      enas @ fitsulas 16/01/2010 11:43:36

      Βρε παιδιά αφήστε τα υδρογόνα και τα ερευνητικά.
      Οι ανεμογεννητριες είναι δοκιμασμένη τεχνολογία.
      Όμως η μαζική εγκατάσταση ανεμογεννητριών, ιδίως σε νησιά και παραθαλάσσιες περιοχές θα καταστρεψει τον τουρισμό, θα απαξιώσει τη γη και δεν προσφέρει τίποτα πλην 'εμμεσης συνεισφοράς στην καταπολέμηση κλιματικών αλλαγων του πλανητη"
      Όσο για τα αντισταθμιστικά ωφέλη του νομοσχεδίου....έχουν εφαρμογή σε ρακένδυτους και βοσκούς.
      Γη που κοστίζει 5-10.000ευρώ/στρεμμα, πέφτει αυτόματα σε 500-800 ευρώ/στρεμμα, εάν εγκατασταθούν σε απόσταση 1000-5000μέτρα ανεμογεννητριες. Αυτή την απαξίωση δεν την καλύπτουν τα αντισταθμιστικά για ένα μέσο νοικοκυριό που μπορεί να φτάσουν max 4-5000ευρώ σε βάθος 20ετίας...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ fitsulas 16/01/2010 11:54:34

      και τα φωτοβολταϊκά έχουν δοκιμαστεί δεν κατάλαβα και μάλιστα με πολύ καλύτερα αποτελέσματα, έχουν μειονεκτήματα... βασικό το κόστους, αυτό αλλάξει και πέφτει με τον καιρό. Μεγάλο πλεονέκτημα ο οι μικρές μονάδες κοντά στην κατανάλωση.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/01/2010 11:50:18

    ARCHAEOPTERYX ούτε ΒΙΔΑ!! Ακριβώς όπως το είπες. Και παρεμπιπτόντως, ποιος έβαλε στο χέρι το χρυσό του Χίτλερ; Ξέρει κανείς να μας πει;

  18. Κώστας Καββαθάς avatar
    Κώστας Καββαθάς 16/01/2010 11:59:31

    Παρακολουθώ αλλά, δεν λαβαίνω μέρος για ένα απλό λόγο. Μόνο στην Ελληνίτσα υπάρχουν "οικολογικές οργανώσεις" που νοιάζονται γιθα το περιβάλλον. Σε όλη την Ευρώπη, τις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, παντού που έχουν "γεμίσει" από Α/Γ δεν υπάρχει ούτε μία!
    Κανείς, ούτε η Κα ...Μπιρμ΄πίλη, δεν είναι σε θέση να αντιμετωπισει ανθρώπους που κάνουν ανήσυχο ύπνο.

    • The Predator avatar
      The Predator @ Κώστας Καββαθάς 16/01/2010 14:38:38

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

      Πηγαίνετε μια βόλτα στην αντιοικολογική Δανία, Ισπανία, Γερμανία και τα ξαναλέμε.

      Αλλωστε η Ελλάδα είναι υπόδειγμα οικολογικής ευαισθησίας για αυτο έξω τα Φ/Β εξω οι Α/Γ μέσα τα πυρηνικά μέσα και ο ραδιενεργός λιγνίτης.

      Ε Λ Ε Ο Σ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Καββαθάς 16/01/2010 14:48:55

      εσύ σύντροφε, έχεις εκδηλωθεί, νομίζω ή κάνω λάθος. Φέρε και τον Περιστερη να μας πει την άποψή του.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Καββαθάς 16/01/2010 14:50:20

      όσο για τον ραδιενεργό λιγνίτη έχει όσο σχέση εδώ όσο και και η αλλαγή ώρα στο Bali. Η τροχιά της Σελήνης είναι πιο σημαντική¨.

  19. eo avatar
    eo 16/01/2010 12:02:12

    Οσο αφορα ενα σχολιο που ειδα παραπανω. Τεραστια οφελεια μειωσης εκπομπων CO2 ενεργειας κλπ θα ηταν η εγκατασταση ηλιακων θερμοσίφωνων ΠΑΝΤΟΥ.
    θυμαμαι στα 80σ υπήρχε αντιστοιχη κίνηση, ηρθε η ΔΕΠΑ ομως απο την μια (με το δήθεν φτηνο φυσικο αεριο) και ο συντελεστης δομησης στην Αθηνα με τις 8οροφες πολυκατοικίες με 3-4 ρετιρε και εξαφανιστηκαν οι χωροι στις (ανυπαρκτες πλεον) ταρατσες για τους ηλιακαους.
    Καλα τα καταφερανε, πληρωνεται τωρα φυσικο αεριο.

  20. Κώστας Καββαθάς avatar
    Κώστας Καββαθάς 16/01/2010 12:02:46

    Για τις ντομάτες πάντω συμφωνώ -αν και ακριβές επειδή εισάγωνται από το ...Ισραήλ!

  21. Sporades avatar
    Sporades 16/01/2010 12:10:19

    Η μεγάλη μάχη θα γίνει για το κεντρικό ηλεκτρικό σύστημα της Ελλάδας. Μήπως όλες οι εταιρείες που αναφέρονται δεν έχουν πάρει θέση;
    H ENDESA, IBERDROLA, RWE, ENEL κλπ. Γιατί νομίζεται οτι ερχινται για εκατό Α/Γ η για τα X.οοο MW του ηλεκτρικού μας συστήματος. Και οταν θα πληρωνεις τον λογαριασμό δεν θα πληρώνειε τέλος για ΑΠΕ αλλα όλος θα πηγαίνει στο εξωτερικό.
    Παραδέχομαι οτι δεν κατασκευάζουμε τεχνολογίες ΑΠΕ, κατασκευάζουμε μήπως ατμοστροβιλους, αεροστροβόλους (εξέλιξη των αεροτροβίλων των αεροπλάνων), μήπως άλλα υλικά του συσήματος μεταφοράς; Μηπως η ABB είναι δικιά μας και δεν το ξέρω;
    Και ρωτώ τι είναι ευκολότερο να κατασκευάσουμε στο μέλλον μία Α/Γ ενα Φ/Β μια αντλία θερμότητας η αεροστροβίλους η συστήματα συνδιασμένου κύκλου και αεροποίησης του άνθρακα (IGCC);

    • enas avatar
      enas @ Sporades 16/01/2010 12:29:31

      Ας μην κατασκευάσουμε γεννήτρια, αλλά τα καλώδια, τις βάσεις τους μετασχηματιστές, τα αλεξικέραυνα κλπ τα κατασκευάζουμε εδώ και χρόνια.

      Αυτοί οι ξένοι που αναφέρεις ΔΕΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΒΙΔΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΟΛΙΚΑ ΤΟΥΣ.

      Γι' αυτό ΑΠΟΡΩ πως τους δίνει η ΡΑΕ άδειες παραγωγής τσάμπα & αφειδώς και η Κυβέρνηση τους καλεί για επενδύσεις στις ΑΠΕ... 100% Ξένος εξοπλισμός, τσάμπα άδειες , τσάμπα γη (δημοσια δασική!) , τσάμπα μάγκες και ο Έλληνας χρηματοδότης τους!!!!!!!
      ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Sporades 16/01/2010 14:02:02

      Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται, το θέμα είναι ότι κοιτάζουν πάντα επιφανειακά τα ζητήματα. Δεν θα μπορούσε με μια εταιρία παραγωγής φωτοπάνελ ως στρατηγικός επενδυτής με συμμέτοχο το ελληνικό δημόσιο να στήσουμε μια γραμμή παραγωγής και παράλληλη μεταφορά τεχνογνωσίας; ώστε να τοποθετούνται μικρομεσαίες μονάδες έως 100κva σε οικίες και μεγαλύτερα κτήρια;

    • Sporades avatar
      Sporades @ Sporades 16/01/2010 18:22:12

      100 kVA δεν είναι λιγα για οικίες η και μεγαλύτερα κτήρια. Για μια οικία αρκουν 2 με 3 KW.

  22. thespieys avatar
    thespieys 16/01/2010 12:12:14

    Εγώ πάντως είμαι υπέρ της πυρηνικής ενέργειας.

    • Sporades avatar
      Sporades @ thespieys 16/01/2010 12:18:16

      Αυτή και αν είναι τεχνολογία για να αναπτυχθεί απο την Ελλάδα. Σοβαρή βεβαια, τεχνολογία υψηλού κύρους για να βράσουμε νερό.

      Τα 10000 χρόνια φύλαξης των αποβλήτω σε απασχολούν; Ρώτα και τους αμερικάνους στην Yuta.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ thespieys 16/01/2010 12:45:39

      Η πυρηνική ενέργεια είναι για ενεργοβόρες οικονομίες με βαριά βιομηχανία και διαστημική τεχνολογία. Εμείς γιατί να κάνουμε πυρηνικά; Για να παίζουν πασιέτζα στον υπολογιστή οι δημ. υπάλληλοι;

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ thespieys 16/01/2010 14:36:06

      Δεν έχει βρεθεί λύση στην ασφαλή διαχείριση των πυρηνικών αποβλήτων.

    • Anomymous avatar
      Anomymous @ thespieys 17/01/2010 23:26:16

      Αρα δηλαδή όλες οι χώρες που έχουν πυρηνικά, που σε λίγο θα μας περικυκλώσουν κιόλας, είναι δολοφόνοι των λαών και αυτοκαταστροφικοί... Από παραπληροφόρηση σκίζουμε.

  23. fitsulas avatar
    fitsulas 16/01/2010 12:14:20

    Σε ντοκυμαντέρ στο κρατικό παρουσίασαν ένα φωτοβολταϊκό πάρκο στην Αμερική με πάμφθηνα κάτοπτρα από πλαστικό (αντί πυρίτιο). Η τεχνογολία αιχμής για φτηνή ενέργεια υπάρχει και είναι του κερατά εφαρμόσιμη. Αλλό αυτό το "φτηνή" είναι που τους προκαλεί εγκεφαλικό.

    • lamogio88 avatar
      lamogio88 @ fitsulas 16/01/2010 19:35:07

      Ισχύει.Τα φωτοβολταϊκά είναι φθηνά και ενεργειακά αξιοποιήσημα.Αλλά δεν υπάρχει η ανάλογη "αναγνωρισημότητα" με εκείνη των αιολικών πάρκων,παρά τα προφανή τους πλεονεκτήματα.

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/01/2010 12:53:04

    Η σελίδα εσωτερική διαβούλευσης του Δικτύου Οικολογικών Οργανώσεων Αιγαίου είναι στο http://windwatch.gr/. Για φωτό να σας στενοχωρήσουν http://www.viadalvento.org/foto/

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ archaeopteryx 16/01/2010 14:09:33

      Οι κάτω ομάδα φωτογραφιών αφιερωμένες στους οικολόγους (σχετικό βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=9srPoOU6_Z4 ), όσο αφορά την πάνω ομάδα θα μπορούσα να παραθέσω πολύ χειρότερες εικόνες με ξύρισμα βουνοκορφών δυστυχώς θα φωτογραφίσουν πράγματα και τα καταστάσεις και το αποφεύγω.

  25. stelios avatar
    stelios 16/01/2010 13:20:10

    fitsulas,
    αν η Ελλαδα σε 3 χρονια δε μπορεσει να αναστησει την παραγωγη της και την βιομηχανια της,γιατι υπηρχε και υπαρχει ακομη βιομηχανια, ασχετα με τις μπουρδες που αμολανε ανεπαγγελτοι κονδυλοφοροι,ουτε Δ.Υπαλληλοι θα υπαρχουν,ουτε θα εχουν υπολογιστες για να παιζουν πασιετζες.
    Οσο για το οτι ολα οι εξοπλισμοι ειναι εισαγωμενοι,οφειλεται στην κατεστραμενη ανταγωνιστικοτητα της χωρας,και αυτο αφορα τοσο τις πατατες και τα αυγα,οσο και τις τουριστικες υπηρεσιες.Αυτο θα λυθει ΒΙΑΙΑ με 30% μειωση των αποδοχων και των αμοιβων των υπηρεσιων,διοτι απλουστατα δε θα υπαρχουν χρηματα να ικνοποιησουν τα σημερινα επιπεδα.

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ stelios 16/01/2010 14:23:17

      Ό,τι βιομηχανία κι αν στήσει, ούτε airbus θα φτιάξει, ούτε πυραύλους θα στείλει στο διάστημα. Η μόνη λύση είναι οι επενδύσεις στην τεχνολογία και τις πατέντες, όπως στις μικρές χώρες της κεντρικής Ευρώπης. Τη βαριά βιομηχανία την έχει καβατζάρει η Άπω Ανατολή και οι Ευρωπαίοι προσπαθουν να την κρατήσουν με ενέσεις από το κράτος. Μου είναι αδιανόητο, μια μικρή χώρα με 10 μύρια νομάτους να χρειάζεται πυρηνικά για να έχει ενεργειακή αυτάρκεια.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ stelios 16/01/2010 14:38:26

      αχ το έρμο το ενεγειακό. Πρώτον υπάρχουν κάτι λίγες ελλληνικές βιομηχανίες που απασχολούν κόσμο, εξάγουν, παράγουν και που χρειάζονται ρεύμα. Δεύερον ο ΣΕΒ έχει γεμίσει αργόσχολους ραντίερηδες και δεν εκπροσωπεί πια την βιομηχανία. Τρίτον, εδώ και 10 χρόνια ακολουθει το κράτος μια αντι-βιομηχανική πολιτική. Δηλαδή αγαπεί τους εφοπλιστές και τους μικρομεσαίους αλλά όχι τους βιομήχανους. Χωρίς ενεργειακή πολιτική ΔΕΝ υπάρχει βιομηχανία. Ένα το κρατούμενο.

      Δεύτερον κρατούμενο. Έχουμε έλλειμα στην ηλεκτροπαραγωγη που καλύπτουμε με εισαγωγή από Ιταλία και Βαλκάνια. Οι νεο-επιχειρηματίες ανακάλυψαν πόσο έυκολο είναι να καις αέριο για να παραγεις ρεύμα, και σε αυτό βοήθησαν και τα παλιά συμβόλαια του Κοπελούζου με τους Ρώσους (έβγαζε λεγτά από ένα σημείο και πάνω). Είναι τρελό, ανώμαλο, άρρωστο να καις ρεύμα για ισχύ βάσης.

      Τρίτον. Ενα πυρηνικό βγάζει 1500-1600 MWe (συνέχεια, και άσχετα με το αν φυσάει δεν φυσάει). Καλύπτει τις ανάγκες 3-4 ενεργοβόρων βιομηχανιών σε νορμάλ καιρούς. Προφανώς δεν θέλει ο ΔΟΛ ή ο Ακτωρ να γίνει κάτι τέτοιο. Στην πράξη δεν θέλει η Πετρόλα και η Μότορ Όϊλ, και οι εφοπλιστές που μεταφέρουν πετρέλαιο. Και δεν θέλουν τα μικρά πιράνχας Κοπ, Μυτ και δεν ξέρω ποιος αλλος... μπορεί και ο Μελισσανίδης να είναι πια στο ενεργειακό λόμπυ.

      Ένα πυρηνικό θα έλυνε προβλήματα και θα ήταν λύση. Αλλά... Πότε ψάχναμε να λύσουμε προβλήματα στην Ελλάδα? Ποιά προβλήματα λύσαμε από το 1981 και μετά?

      Αλλά είπαμε υπάρχει σχέδιο και τα λεφτά υπάρχουν. Οι βιομηχανία στην Βουλγαρια και τα Σκόπια. Η Ελλάς για πέταμα, οι Έλληνες -- Έλληνες? που? και χος γκελτίν ινσ αλλάχ στους Πακιστανούς. Όταν έχουμε αναδουλειές θα πηγαίνουν στην Τουρκά.

  26. enas avatar
    enas 16/01/2010 14:12:39

    Κασσανδρα, κατασκευάζουν πάνελς και ο Κοπελούζος (silcio) και η exel στη Θεσσ/νικη- καλής ποιότητας και απασχολούν και 250 άτομα ο καθενας. Το κράτος δεν προωθεί άδειες που χρησιμοποιούν ελληνικά πανελς εξοπλισμό. Αντιθέτως στηρίζει τον καθε Βοκα, τον καθε juwi και τον κάθε phoenix και τον κάθε καραγκιοζη λομπίστα αντιπρόσωπο γερμανικών, κινέζικων κλπ με μια γραμματέα και ένα fax, που είναι και στα διοικητικά συμβούλια των σχετικών Συνδεσμων Φωτοβολταικών(σαν δεν ντρεπονται).
    Μην το ψάχνεις, δεν ειμαστε κράτος !

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ enas 16/01/2010 14:54:16

      Νόμιζα ότι είναι αντιπρόσωποι, απλά ξεφτιλίκια.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ enas 16/01/2010 15:05:14

      Το ξένο βρίσκει πάντα τρόπους, τα έκαναν μπάχαλο και με την αμυντική βιομηχανία και τα ναυπηγία κοκ συμφωνώ κράτος δεν!

  27. Νικόλας avatar
    Νικόλας 16/01/2010 14:28:09

    H οικογένεια μου έχει ένα σπίτι σε ένα μικρό χωριό που γύρω γύρω είναι γεμάτο με πεύκα και ένα ενδημικό είδος από Ελάτια που φυτρώνουν μόνο στον Πάρνωνα Λακωνίας (όπου είναι και το χωριό),το χωριό το λένε Κρεμαστή. Είχαν ανοίξει δρόμους στο βουνό (είχαν κόψει και έλατα) αλλά μετά από αντιδράσεις του κόσμου η όλη προσπάθεια έχει προς το παρών σταματήσει.
    Πάντως πιο νότια στους Μολάους Λακωνίας μια μεγάλη κορυφογραμμή είναι πλέον γεμάτη με ανεμογεννήτριες.

  28. The Predator avatar
    The Predator 16/01/2010 14:34:13

    Ελληνικες εξαγωγες σε ΑΠΕ

    Η ΤΕΡΝΑ κάνει ήδη ΑΠΕ στην Πολωνία, Βουλαγρία και Ρουμανία και ίσως σε Βραζιλια (...). Χρησιμοποιώντας την τεχνογνωσία που απέκτησε στην Ελλάδα.

    Ειναι ενα σημαντικό παράπλευρο όφελος, νομίζω ???

    • enas avatar
      enas @ The Predator 16/01/2010 14:41:49

      Predator μην είσαι αφελής. Τίποτα απολύτως δεν κάνει. Όλα ηταν ανακοινώσεις κατά την εισαγωγή της ΤΕΡΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ στο Χρηματιστηριο, για να τσιμπήσει ο κόσμος.
      Αλλα ακόμα κι αν έκανε, μόνο συμμετοχή μειοψηφίας ως επενδυτης θα ειχε. Ειδικά η ΤΕΡΝΑ εχει νοοτροπία εργολάβου δρόμων. Τα δίνει όλα υπεργολαβίες-δεν έχει ούτε γερανό δικό της

  29. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 16/01/2010 14:34:30

    Κάποτε έλεγαν οι παλιοί στους ναυτικούς, "ώρα καλή στην πρύμνη σας και αέρα στα πανιά σας".
    Σήμερα, λένε οι ..... στους νησιώτες και στους στεριανούς, "ενέργεια οικολογική στα σπίτια σας και αέρα στους έλικές μας".

    Η Σαπφώ Νοταρά σε μία από τις πιο πετυχημένες κινηματογραφικές της ατάκες είπε:
    "Μπουρλότοοοο".
    Και παλαιότερα εάν "θυμάμαι" καλά, το μπουρλότο επενέβαινε για να κατεδαφίσει την επιθετική ασχήμια.
    Από ναυτικούς της εποχής, κάποιους νησιώτες.
    Μην μπλέξεις με νησιώτες που απεχθάνονται την ασχήμια!
    Λέτε και οι στεριανοί να "ιδούν";
    Αρχαίε τι λες;

    • The Predator avatar
      The Predator @ ο νοών...νοείτω 16/01/2010 14:43:46

      ARCHEO καλημέρα

      Πυρηνικά : Ειναι μια κακιά αλλά αναπόφευκτη λύση κατα την άποψη μου. Σκέψου αν θες αυτους που δεν μπορουν καν να διαχειριστουν τα σκουπίδια μας αν θες να διαχειρσιτουν πυρηνικά απόβλητα. :-)

      Λιγνίτης: ΕΙΝΑΙ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΟΣ μεγάλε, κατάλαβε το, κόσμος πεθαίνει και το κουκουλώνουν γιατι θα γίνει το έλα να δείς αν κλείσει η Πτολεμαίδα. Δεν σηκώνει αμπελοφιλοσοφία εδώ αν και το έχουμε ξανασυζητήσει.

      Μπορεις να χρησιμοποιες κεράκια και να εισάγεις απο Αλβανία βέβαια, εσυ διαλέγεις.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ο νοών...νοείτω 16/01/2010 15:03:06

      Predator, τι μιλάμε για λιγνίτη, δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια (κάτω από 10) που έχω ακούσει από 2 υπουργους, 1 Πασόκ και 1 ΝΔ ότι ο λιγνίτης είναι στρατηγικό καυσιμο και θα κρατήσει 30 ή 35 χρόνια και μετά τέλος. Τώρα λενε τέλειωσε (ίσως τον στατηγικοποίησαν). Ραδιενεργή είδα σε ένα ραπόρτο ότι είναι η flyash. Φίλτρα και ηλεκτροστατικά λέει το βιβλίο.

      Ο άτακτος που είναι ο πιο αξιόπιστος σχολιαστής εδώ είπε ότι είναι μάλλον τα open pits.

      Δεν σου κάνει ο λιγνίτης? Κάρβουνο. Η Billitton είχε κάποιοα πρόταση συμμετοχής σε κατασκευή μονάδας με κοντράτο τροφοδοσίας, κόστος ρέυματος 1/3 των αιολικών, αλλά Noooooo μην τα κάνουμε εύκολα. Γιατί να εισάγουμε καρβουνο όταν ο αέρας είναι τσάμπα. Τσάμπα ο αέρας, το αιολικο ρεύμα είναι πανάκριβο. Και η Εντισον έχει κάποια αντίστοιχη πρόταση για κάρβουνο.. Αλλά δεν έχει φαίνεται αρκετές σοσιαλιστικές μίζες (και δεν είμαι η ...Εντισον)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ο νοών...νοείτω 16/01/2010 15:05:00

      γεια σου νοών...νοείτω. Μπουρλότο, αλλού χρειάζεται το μπουρλότο αλλά και οι "αντεξουσιαστές" εχουν γίνει γιαλαντζή (άσε που εκπαιδεύονται και σκύλοι για ντ τους πιάνουν)

  30. enas avatar
    enas 16/01/2010 15:09:54

    Ρε παιδιά η GREENPEACE όχι απλώς χαρακτηρίζει θετικά τα πάντα στο νομοσχέδιο Μπιρμπίλη, αλλά διαμαρτυρεται γιατί θέλει ακόμα πιο ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΠΕ (5η παραγραφος, 3η σελίδα).
    Καλά δεν ντρέπονται λίγο;;;;;;;;;
    http://www.greenpeace.org/raw/content/greece/press/118523/comments-on-RE-law.pdf

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ enas 16/01/2010 15:14:08

      δεν ντέπονται, πληρώνονται. Λάθος... Πληρώνονται (άσπρα) και λαδώνονται (μαύρα)

    • enas avatar
      enas @ enas 16/01/2010 15:25:17

      Λυπάμαι τα παιδάκια που πάνε στη greenpeace και προσφέρουν εθελοντική εργασιά και αλυσοδένονται έξω από υπουργεία σαν κλοουνς.
      Που να ξεραν τη βρωμιά από πίσω...

      Από την άλλη έχουν βουήξει τα μεγαλυτερα μπλογκς της χώρας (μιλάμε για χιλιάδες αναγνωστες) και οι εφημερίδες ...τίποτα!
      http://taxalia.blogspot.com/2010/01/blog-post_8597.html

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ enas 16/01/2010 16:25:02

      Ρώτα και τις οικολογικές οργανώσεις που περιθάλπουν άγρια πουλιά και δεις τι θα απαντήσουν που εξολοθρεύονται κατά εκατοντάδες. Οι φωτογραφίες αδιάψευστος μάρτυρας για το όργωμα των βουνών, πρέπει να υπάρξει μέτρο και σύνεση και εγκράτεια στο που θα τοποθετηθούν, δυστυχώς πολλοί που δεν γνώμη και άποψη από πρώτο χέρι εξαπατούντε και δεν μπορούν να καταλάβουν τι πραγματικά παίζεται, και όλα αυτά για να παράγουν ρεύμα μόνο όταν φυσάει από ένα όριο και πάνω. Απλά ένα εργοστάσιο έστω και φυσικού αερίου ισοδύναμη με ~400 ανεμογεννήτριες φαντάσου για τι μιλάμε, και όλο αυτό λειτουργεί κατά διαστήματα όταν ο αέρας επαρκεί.

      Γνώμη μου αν τα χρήματα πήγαιναν σε μονώσεις ηλιακούς θερμοσίφωνες και λαμπτήρες led, ΑΠΕ όπως είπα και παραπάνω υψηλής απόδοσης πάνελ μικρών φωτοβολταϊκών μονάδων μέσα στις πόλης (ταράτσες, σκεπές) που είναι κοντά στα δίκτυα της ΔΕΗ και δεν υπάρχει και πρόσθετο κόστος και απώλειες μεταφοράς μέχρι να μπουν στο σύστημα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ enas 16/01/2010 21:13:38

      Μήπως γνωρίζει κανείς απο τους συμμετέχοντες τα πρόσωπα που απαρτίζουν αυτή την ομάδα ή και άλλες παρόμοιες; Ονοματεπώνυμα και αποδοχές;
      Φαντάζομαι πως θα "σιτίζονται" απο τον κρατικό κορβανά φυσικά !!!!!
      Λέω μήπως ξέρει κανείς;

    • The Predator avatar
      The Predator @ enas 17/01/2010 09:23:17

      E όχι και να πληρώνεται η GreenPeace. Ανθρωποι που ρισκάρουν και τη ζωη τους για το πιστευω τους για μένα έχουν σοβαρότητα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ enas 17/01/2010 09:33:40

      υπάρχουν άνθρωποι στην greenpeace που είναι όπως το λές, και άλλοι που είναι όπως το λέω. Ειδικά για την greenpeace, ο κόσμος το έχει βούκινο και αυτοί κρυφό καμάρι. Για το ελληνικό κομμάτι της, πριν λίγα χρόνια, έχω "πρωτογενή" πληροφόρηση. Αλλά πίστευε ό,τι θέλεις.

  31. Sporades avatar
    Sporades 16/01/2010 16:25:22

    Ραδιενεργός ο λιγνίτης δεν είναι αλλά μπορεί να υπάρχουν ραδιενεργά στοιχεία μαζι του στην εξόρυξη τα οποια ταξιδεύουν μετά στην ατμοσφαιρα. τετοιου είδους ραδιενέργεια, οπως ραδόνιο, μπορεί να έχουμε και στα σπιτια μας απο τα υλικά της οικοδομής.

  32. dimitri avatar
    dimitri 16/01/2010 18:33:46

    Το επιχείρημα δηλαδή είναι:
    «…Η παραγωγή ενέργειας από τον άνεμο είναι ακριβή παρά τους ισχυρισμούς των εταιρειών. Για παράδειγμα στη Βρετανία η παραγωγή ανά MWh υπολογίζεται £50 από τον άνθρακα, £72 από α/γ και £38 από πυρηνικό εργοστάσιο…»
    Ωραία λοιπόν. Να εγκαταστήσουμε πυρηνικά εργοστάσια στις Κυκλάδες και ειδικά στην Πάρο, Σύρο και Τήνο, όπως επίσης στην Αίγινα, την Λέσβο (που το ενεργειακό της δυναμικό είναι συνεχώς ελλειμματικό), τη Χίο, την Κάρυστο, τη Σάμο, τη Σκύρο, την Κύμη και στο υπόγειο του Μουσείο Μάνου Φαλτάιτς…
    Το γεγονός και μόνο ότι η σύγκριση γίνεται με τα πυρηνικά εργοστάσια δείχνει ότι οι εν λόγω σύλλογοι μόνο από οικολογία δεν γνωρίζουν.

    Για ποιο τοπίο μιλάτε αγαπητοί μας νησιώτες; Γι’ αυτό που καταστρέψατε τις τελευταίες τρεις δεκαετίες χτίζοντας και το τελευταίο οικόπεδο στα νησιά σας; Για τα τσιμεντένια θηρία που έχουν εξαφανίσει την τοπική παραδοσιακή αρχιτεκτονική; Πείτε μας καλύτερα ότι είστε μεσίτες που αντιδράτε να το καταλάβουμε. Μη μας πουλάτε όμως παραμύθια για δήθεν οικολογικές ομάδες….

    Ή μήπως μιλάτε για το τοπίο των πισινών που έχουν κατακλίσει τα νησιά, όταν υποφέρετε από λειψυδρία και οι υδροφόρες πηγαινοέρχονται εδώ και χρόνια για να μην κορακιάσετε από τη δίψα;

    Ή μήπως το ρεύμα σας τώρα δεν προέρχεται από εργοστάσια που καίνε ορυκτά καύσιμα; Αυτά δεν προσβάλουν την αισθητική σας; Να σας κόψουν λοιπόν την υποθαλάσσια διασύνδεση από το Λαύριο να γίνετε πραγματικοί οικολόγοι. Να ζείτε χωρίς ρεύμα όπως οι παππούδες σας. Με ανεμόμυλους στην Μύκονο και στην Πάρο και σπέρνοντας στις αναβαθμίδες της Τήνου τα λαχανικά σας που τώρα έχετε εγκαταλείψει και μέρα με τη μέρα η ορμή του ανέμου εξαφανίζει από το τοπίο.

    Σας έχει θολώσει το μυαλό το χρήμα από τον τουρισμό και έχετε χάσει κάθε έννοια μέτρου. Τον οποίο τουρισμό αν σεβόσασταν, θα προσφέρατε πραγματική παράδοση και ιστορία στον επισκέπτη σας και όχι μπετόν αρμέ, πισίνες και αγενείς υπαλλήλους σε ξενοδοχεία και εστιατόρια.

    Υποκριτές! Ε υποκριτές. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ dimitri 16/01/2010 20:54:59

      dimitri στην ομάδα του Δικτύου έχει αρκετούς που δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να κοπεί η διασύνδεση! Μην σου πω ότι το επιζητούν κιόλας... Ένα πυρηνικό στην μέση του Αιγαίου θα βόλευε, αν δεν ήταν απαγορευτικό το κόστος μεταφοράς του ρεύματος στην υπόλοιπη χώρα. Η καλωδιώσεις δεν σηκώνουν 1500MW. Εδώ και στην Θράκη που έχει ακουστεί, χρειάζεται ενίσχυση το δίκτυο.

      Η ζημιά στην Πτολεμαϊδα δεν διορθώνεται με ζημιές αλλού.

      Ίσως βρεις αυτά τα δύο ενδιαφέροντα

      http://www.genop.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=653&Itemid=47
      και
      http://www.euro2day.gr/news/enterprises/122/articles/558275/Article.aspx

    • dimitri avatar
      dimitri @ dimitri 16/01/2010 21:22:05

      «Ένα πυρηνικό στην μέση του Αιγαίου θα βόλευε, αν δεν ήταν απαγορευτικό το κόστος μεταφοράς του ρεύματος στην υπόλοιπη χώρα.»

      Τώρα μιλάμε σοβαρά; Έχεις ζήσει πυρηνικό ατύχημα για να ξέρεις τη γλύκα; Δυστυχώς έχω ζήσει 2 τέτοια στη ζωή μου. Ένα στην Ελλάδα και άλλο ένα στο εξωτερικό. Το Νοέμβριο του 2009, για να μην πάμε πολύ πίσω, έγινε πάλι ένα τέτοιο ατύχημα στην τεχνολογικά προηγμένη Πεννσυλβάνια των ΗΠΑ και όχι σε κάποια πρώην σοβιετική δημοκρατία. Και τα απόβλητα του που θα είναι ενεργά και πραγματικά άκρως καρκινογόνα για άλλα 10.000 χρόνια που θα τα βάλουμε; Κάτω από το χαλί μας; Ας μη λέμε πράγματα ελαφρά τη καρδία

      Και δυστυχώς είχα την ατυχία να ζήσω και κοντά στα εργοστάσια της δυτικής Μακεδονίας. Εκεί να δεις αλλαγή στο κλίμα...
      Αλλά έτσι είναι. Έξω από το χορό είμαστε οικολόγοι όλοι. Όταν έρθει το αυγό στον κ010 μας τότε τα πράγματα αλλάζουν.

      Αναφορικά με την γενοπ-δεη και τους καλοπληρωμένους συνδικαλιστές της, μιλάνε τώρα γιατί πάνε να χάσουν κάποιο μέρος από το βάζο με το μέλι. Όταν θα αρχίσουν οι ιδιώτες να έχουν σημαντικό μερίδιο στην αγορά ενέργειας, τότε οι όποιες απεργίες αυτών των κρατικοδίαιτων εργατοπατέρων θα είναι τελείως ασήμαντες και δεν θα μπορούν να απειλήσουν κανέναν. Γι' αυτό και αντιδρούν.
      Ήμαρτον και έλεος και πολυέλαιος δηλαδή.

    • dimitri avatar
      dimitri @ dimitri 16/01/2010 21:32:55


      και επειδή:
      «Η ζημιά στην Πτολεμαϊδα δεν διορθώνεται με ζημιές αλλού»
      θα συνεχίσουμε να την βιάζουμε μέχρι να ψοφήσει. Όμορφα. Ε, κι αν πεθάνουν μερικοί ακόμα Μακεδόνες από καρκίνους, λευχαιμίες, και καρδιοαναπνευστικές ανεπάρκειες δεν μας νοιάζει. Αυτοί είναι υπάνθρωποι χωρίς σικ τουρισμό.

      Τώρα για το:
      «στην ομάδα του Δικτύου έχει αρκετούς που δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να κοπεί η διασύνδεση! Μην σου πω ότι το επιζητούν κιόλας…»
      ε τί να πω; Έχω ξεμείνει από επιχειρήματα… Πηγαίνετε να ζήσετε στις σπηλιές να κάνετε και σπηλαιογραφίες. Μην πετάτε ούτε με αεροπλάνα, πετάξτε και τ' αυτοκίνητα στη θάλασσα, ξαναπιάστε τα γαϊδούρια, και απαιτείστε να δέσουν τα ντιζελοκίνητα καράβια. Υπάρχουν και τα ιστιοφόρα για τη σύνδεση με τον Πειραιά...
      Α ρε Ελλάδα. Α ρε Ελλάδα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ dimitri 16/01/2010 21:44:12

      αγάπη μη γλυκειά dimitri, έχω ζήσει Three Mile Island οπότε κόψε τις άναθρες κραυγές μην κάψεις κανένα μουστάκι

      Ούτε συνδικαλιστής είμαι, ούτε πληρώνομαι από ΜΚΟ ούτε καμία από τις παραπάνω οργανώσεις πλρώνεται από ΜΚΟ ή από κανέναν... Αλλες οργανώσεις ίσως. Όχι αυτές.

    • dimitri avatar
      dimitri @ dimitri 16/01/2010 21:51:13

      Αναρθρες κραυγές ε; Μιας και έχεις ζήσει Three Mile Island, ίσως να είμασταν/είμαστε και γείτονες...
      Εχεις αναγκαστεί το 1986 να μείνεις για βδομάδες μέσα στο σπίτι σου λόγω του ραδιενεργού νέφους; Να τρως για έξι μήνες κονσέρβες επειδή όλα τα ζωντανά ήταν μολυσμένα; Να ζεις με την αγωνία επειδή βρέθηκες κατά λάθος κάτω από ραδιενεργό βροχή;
      Αλλά ΟΚ. Αναρθρες κραυγές πετάω. Αγνόησε με.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ dimitri 16/01/2010 21:57:34

      Ότι και να λες όσο και κωλοχτυπιέσαι άλλες άδειες για ανεμογεννήτριες δεν μπαίνουν στα νησιά τουλάχιστον με όσα έχω σε επαφή, ντροπή σε σένα που δεν έχεις ιδέα και θες να μας επιβάλεις της ανεμογεννήτριες. Που στην τελική δεν έχουν και κανένα σοβαρό αντίκρισμα. Εδώ δεν μπορεί ακόμα να καταλάβεις ότι τα ΑΠΕ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν "πτολεμαίδες" απο εκεί και πέρα τι να λέμε. Υποκριτής είσαι εσύ και εκείνοι που στα μάθανε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ dimitri 16/01/2010 22:00:51

      Χειρότερα παληκάρι μου, αλλά έπαιρνα χάπια ιωδίου για να μπλοκάρει την απορρόφηση κεσίου από τον θυρεοειδή. Δεν έπαθα τίποτα... Μάλλον από Πρασινίαση θα πάω

    • dimitri avatar
      dimitri @ dimitri 16/01/2010 22:04:29

      Έγραψα Κασσάνδρα πουθενά ότι θέλω να σας επιβάλλω ανεμογεννήτριες; Ξέρω πολύ καλά τί γράφω. Ξαναδιάβασε τα γραπτό μου...
      Και ούτε είπα ότι τα ΑΠΕ αντικαταθηστού συμβατικά μέσα. Ξέρω πολύ καλά τί ποσοστό μπορούν να προσφέρουν στο δίκτυο. Εκείνο που με ενοχλεί είναι όταν κάποιο συμπολίτες μου δεν θέλουν ούτε στο ελάχιστο να πάρουν λίγο από το φορτίο που κουβαλάνε κάποιοι άλλοι. Που αυτό το λίγο μπορεί να είναι μια σημαντική ανάσα για κάποιους...
      Αλλά είπαμε. Όπου θέλουν ας πάνε αρκεί να μην είναι στον k010 το δικό μας...

    • dimitri avatar
      dimitri @ dimitri 16/01/2010 22:09:31

      Καλά βρε archaeopteryx ή αμμοδύτη ή όπως αλλιώς λέγεσαι. Εφόσον ξέρεις λοιπόν πολύ καλά τι μπορεί να γίνει με τα πυρηνικά και έχουμε την ίδια σχεδόν εμπειρία, εφόσον έχουμε ζήσει τα ίδια, πώς μπορείς σήμερα να είσαι υπέρ τους; Δεν σε καταλαβαίνω. Όση ασφάλεια και έχεις στις μέρες μας, ένα ατύχημα μπορεί να είναι τόσο καταστροφικό όσο τίποτα άλλο.

    • dimitri avatar
      dimitri @ dimitri 16/01/2010 22:09:32

      Καλά βρε archaeopteryx ή αμμοδύτη ή όπως αλλιώς λέγεσαι. Εφόσον ξέρεις λοιπόν πολύ καλά τι μπορεί να γίνει με τα πυρηνικά και έχουμε την ίδια σχεδόν εμπειρία, εφόσον έχουμε ζήσει τα ίδια, πώς μπορείς σήμερα να είσαι υπέρ τους; Δεν σε καταλαβαίνω. Όση ασφάλεια και έχεις στις μέρες μας, ένα ατύχημα μπορεί να είναι τόσο καταστροφικό όσο τίποτα άλλο.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ dimitri 16/01/2010 22:10:59

      Ο δικός μου τόπος έχει πάρει είδη φορτίο το είδαμε το δοκιμάσαμε δεν θέλουμε άλλα, ας πάρουν το φορτίο οι Αθηναίοι και βάλλουν ανεμογεννήτριες Πάρνηθα, Φιλοπάππου, Υμηττό και στο ΣΚΑΙ, εμείς τέλος ότι άδεια πρόλαβε πρόλαβε.

      Και επειδή τα έχω ζήσει συνιστώ σε άλλους νησιώτες να μην δεχθούν να βιάζουν την πατρίδα τους.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ dimitri 16/01/2010 22:17:47

      Το Τhree Mile Island είχε πρόβλημα από ποταπό σύστημα ελέγχου, που ΤΟΤΕ ήταν ποταπό. Φαντάσου. Δεν ήταν η κατστροφική ζημιά απώλειας νερού. Τα σημερινά συστήματα ελεγχου είναι πόλύ καλύτερα, τα υλικά καλύτερα οι μέθοδοι και διαδικασίες αυστηρότερες. Τοι να σου πώ... Ρίσκο έχω όταν μπαίνω στην Αττική Οδό, αν και το ένα μου ατύχημα το είχα έξω από την πόρτα μου. Θες να μιλήσουμε για ρίσκα, λελογισμένα και μή; Ή θες να μιλήσουμε για ποιά συμφέροντα μας δημιουργούν ποιές εντυπώσεις;

  33. christophoros avatar
    christophoros 16/01/2010 21:01:55

    Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια η οιαδήποτε πρωτοβουλία ανάπτυξης πρέπει να έχει και την έγκριση των αυτοαποκαλούμενων οικολόγων, ευαίσθητων πολιτών,κινήσεων πολιτών (αλήθεια αναρωτηθήκατε ποτέ τον αριθμό των μελών τους. Όλοι αυτοί λοιπόν είναι εξ' αρχής αντίθετοι με οτιδήποτε αναπτυξιακό πρόγραμμα και προβάλουν δήθεν ανόητες οικολογικές ευαισθησίες για δημιουργία: - ΧΥΤΥ - Αυτοκινητόδρομων- Αιολικών πάρκων- φωτοβολταϊκών πάρκων κλπ...Δυστυχώς επειδή μπορούν να καταφεύγουν στο Συμβούλιο Επικρατείας οι χρηματοδοτήσεις των έργων χάνονται τις περισσότερες φορές και αυτό είναι ένας από τους λόγους που τα έργα μένουν ημιτελή.
    Ας σκεφτούμε ότι στην Ελλάδα προτιμάμε τις παράνομες χωματερές και να πληρώνουμε πρόστιμο στην Ε.Ε γιατί οι δήθεν ευαίσθητοι πολίτες πρωτοστατούν κάθε φορά που η εκάστοτε κυβέρνηση αποφασίζει να δημιουργήσει ένα χώρο επεξεργασίας των σκουπιδιών. Οπωσδήποτε κανείς δεν υποστηρίζει να γίνουν οι οροσειρές μας ένα απέραντο αιολικό πάρκο αλλά από την άλλη πλευρά αυτή η μονομανής καθολική άρνηση σε οτιδήποτε καινούριο μάλλον σαπίλα μυρίζει παρά ευαισθησία!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ christophoros 16/01/2010 21:59:11

      christóforos, πολλές «πρωτοβουλίες ανάπτυξης» είναι επειδή σκέφτηκε κάποιος μια αρπαχτη και με φίλο σε κάποια «Υπερεσία» πάει να μπει στην τσέπη σου για να σου πάρει λεφτά. Περί αυτού πρόκειται. Απλά εδώ έχει και τον μανδύα της «σωτηρίας του κόσμου».

      Τι να κάνουμε... αν οι ευαίσθητοι πολίτες είχαν μπλοκάρει τους Ολυμπιακούς Αγώνες, θα χρωστούσαμε λιγότερα σήμερα. Δεν θυμάμαι να με ρώτησαν... Αλλά δεν με ρωτάνε αν έχω να πληρώνω...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ christophoros 16/01/2010 22:01:48

      Αδερφέ η μόνη ανάπτυξη που δίνουν τα αιολικά είναι στην βιομηχανία της Γερμανίας και της Δανίας. Εδώ υπάρχει θέμα πως να το κάνουμε.

  34. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 21:26:30

    Οικολόγοι είπες. Εγώ τα αποκαλώ ανεπάγγελτα λαμόγια. Πρέπει να ξεσηκωθεί όλος ο κόσμος, ώστε να κοπούν όλες οι κρατικές επιχορηγήσεις σε ΜΚΟ, συλλόγους, ιδρύματα κ.λ.π. τεμπελχανεία και διαφθορεία!!!!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 21:30:23

      Να δούμε πως μπορούν να μειωθούν και οι κρατικές δαπάνες!!!!

    • Void avatar
      Void @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 21:36:11

      ΠΕΤΡΟ, ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 21:43:20

      Τι εννοείς Void?
      Μήπως είσαι "επιχορηγούμενος" "οικολόγος" . Εγώ πάντως είμαι εργαζόμενος!!!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 21:50:43

      Πέτρο, τα επιχειρήματά σου μπορούν να λύσουν το ενεργειακό, αφού εκλύεις αρκετό χλιαρό μεθάνιο να δουλέψει αεριοστρόβιλος. Προσεξε μην αναψεις τσιγάρο όταν γράφεις...

      Αν διαβάσεις θα καταλάβεις ότι εσύ και αυτοί οι άνθρωποι είστε από την ίδια πλευρά. Διάβασε πρώτα, και γράψε αργότερα. ΔΕΝ είναι οι επιχορηγούμενοι που έχεις κατά νου...

  35. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:05:01

    archaeopteryx τι εννοείς;;
    Δεν πιστεύω να έχεις ΜΚΟ;;;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:10:34

      Χαχαχαχα όχι ούτε έχω, ούτε είμαι, ούτε νομίζω έχω μπει σε ΜΚΟ. Στην Νομαρχία Ανατολικής Αττικής μπήκα μια φορά και δεν μου άρεσε καθόλου. Και ενώ είμαι διάφορα, είμαι και οικολόγος με την έννοια ότι ζω σε ένα πολύπλοκο σύστημα που θέλει λίγη προσοχή και φροντίδα, για να βρούν κάτι και οι επόμενοι. Δεν τα καταφέρων πολύ καλά. Το ότι είμαι οικολόγος με κάνει να διαμαρτύρομαι γοα το πράσινο φέσι στα τέλη κυκλοφορίας παλαιών αυτοκινήτων, γιατί ζορίζει αυτούς που δεν αντέχουν χωρίς κανένα όφελος στο περιβάλλον

  36. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:17:17

    archaeopteryx σε παρακολουθώ αρκετό καιρό εδώ μέσα και δεν πιστεύω πως είσαι διαπλεκόμενος. Είμαι κι εγώ οικολόγος (χωρίς εισαγωγικά) και ζώ σε προάστιο περιφερειακής πόλης. Μου αρέσει η φύση και η απλή ζωή. Όταν ακούω όμως "ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΎΜΕΝΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ" τρελλαίνομαι!!!!
    Δεν νομίζω πως είμαι παράλογος!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:19:57

      και η παρέα που έβγαλε την ανακοίνωση ίσως συμμερίζεται την άποψή σου. Τι να κάνουμε; να έχουμε οικολόγους χ και οικολόγους ψ;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:22:43

      archaeopteryx
      Δεν σε καταλαβαίνω. Ίσως τελικά να είμαι και χαζός.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:33:15

      ίσως δεν γράφω καθαρά... Τι δεν καταλαβαίνεις;

      Υπάρχουν οργανωμένοι «Οικολόγοι» που το έχουν κάνει επάγγελμα. Το κλασσικό παράδειγμα είναι η Greenpeace και τα ανά τον κόσμο παρακλάδια της. Για αυτούς ή και τα παρακλάδια τους έχει ακουστεί, γραφτεί αναρτηθεί (διάλεξε) ότι είναι ιδιοτελείς. Δηλαδή πληρώνονται για να δρούν ή να μην δρουν. Υπάρχει και Ελληνικό τηλεοπτικό κανάλι που δηλωνει οικολογικό. Για αυτό λένε ότι ναι, έχει ξεσκεπάσει διάφορα γνωστά σεόλους, αλλά ότι έχει ιδιοτέλειες απο εδώ ως το Κατάρ.

      Τα παιδιά που είναι στο «Δίκτυο» δεν είναι σε αυτές τις κατηγορίες. Είμαι σαφής;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:35:37

      Πάντως σε χαίρομαι γιατί είσαι ψαγμένος άνθρωπος! Δεν είσαι καρόϊδο!!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 22:37:48

      Συμφωνώ απόλυτα και είμαι μαζί σου! Μάλλον δεν έγινα κατανοητός!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 23:01:19

      μπά... κορόϊδο είμαι, αλλά μπορώ και γελάω όταν βλέπω τον καθερέφτη.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 23:04:41

      Μπορεί να είσαι οτιδήποτε, πάντως κορόϊδο δεν είσαι!!!!

  37. dimitri avatar
    dimitri 16/01/2010 22:25:18

    Ίσως καλό θα είναι να γνωρίζετε ότι στην κορυφή του Βερμίου, ακριβώς πάνω από τα λιγνιτικά πεδία της Δυτικής Μακεδονίας θα εγκατασταθεί ένα από τα μεγαλύτερα αιολικά πάρκα:

    http://www.imerisia-ver.gr/main.php?type=1&id=9457
    http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=41651

    Αυτό που έχει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι ότι οι ίδιοι οι κάτοικοι της περιοχής που κλιματικά έχει πληγεί από το λιγνίτη, ζήτησαν να γίνει εκεί το έργο... Λέτε να είναι βαλτοί από τις εταιρείες και αυτοί;

    Τέλος πάντων. Over and out.

  38. thespieys avatar
    thespieys 16/01/2010 22:25:53

    Να υπενθυμίσω ότι η Ελλάδα στο παρελθόν απέρριψε ιδιαίτερα ευνοϊκή πρόταση για τη κατασκευή πυρηνικών σταθμών με διεθνή βοήθεια ενώ υπάρχει και θετική γνωμοδότηση της επιστημονικής Επιτροπής Ενέργειας της Ακαδημίας Αθηνών για ένταξη της πυρηνικής επιλογής στον μακροχρόνιο ενεργειακό σχεδιασμό της Ελλάδας.
    Η Ελλάδα έχασε το "πόλεμο των αγωγών", υπάρχει κίνδυνος ενεργειακής εξάρτησης από την Αγκυρα μελλοντικά και ο αγωγός Πύργου (Μπουργκας)-Αλεξανδρούπολης είναι ακόμα στα χαρτιά (εγγύτητα συνόρων στη Τουρκία+μουσουλμανική μειονότητα+πετρέλαιο=θανατηφόρος συνδυασμός).

    Μήπως ήρθε η ώρα για τα πετρέλαια του Αιγαίου;

    Η Τουρκία ήδη κάνει εξορύξη πετρελαίου τους τελευταίους μήνες έξω από την Ιμβρο, αν δε το γνωρίζετε...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ thespieys 16/01/2010 22:32:08

      Συμφωνώ πως πρέπει να τα εξορύξουμε.
      Γνωρίζεις κάποιο κυβερνητικό στέλεχος να έχει Κ@Λ@ κι άλλο Κ@Λ@ και κομμάτι από άλλο Κ@Λ@, να το κάνει;

    • thespieys avatar
      thespieys @ thespieys 16/01/2010 22:40:16

      Συγγνώμη Πέτρο, δεν ήμουν σαφής, η υπόθεση εργασίας προυποθέτει κυβέρνηση Σαμαρά!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ thespieys 16/01/2010 22:42:58

      Μακάρι!!!!
      Να το δούμε πρώτα!!!!

  39. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/01/2010 22:41:14

    Που είσαι τιραμόλα να απολαύσεις

    http://www.meteo-news.gr/gr/meteo-subjects/climate-change/1263551888

    Παγετώνες τα επόμενα 30 χρόνια. Τι θα λέει την δευτέρα η Υπουργός; Επιτυχής η διαβούλευση, ο πλανήτης ψήνεται. Έ ρε γέλια.

    Σημειωτέον, από τότε που μου αμφισβήτησες φιλαράκο τον «δέυτερο νόμο» είπα ότι «τουτοι εδώ πρέπει να πάνε σπίτια τους». Έβαλε ο Γιαραμπής το χέρι του και έσκασε το climategate. Κρύο κρύο καιρός για δύο.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ archaeopteryx 16/01/2010 22:59:15

      Αγαπάει ο θεός τον κλέφτη!!!! Αλλά είναι εδώ και ο νυκοκοίρης!!!! Αχ βρε Τάνια, τι σου έμελλε να πάθεις!!!!!

  40. Void avatar
    Void 16/01/2010 23:02:06

    Ξέρεις Πέτρο πολλοί ξεκίνησαν με τις καλύτερες των προϋποθέσεων , στην πορεία ήταν όμως που φρίκαραν όταν είδαν τους συνοδοιπόρους τους να πουλάνε τις ιδέες τους, για λίγα λεφτουδάκια ή για μια θεσούλα ή να γίνονται δημοτικοί σύμβουλοι δήθεν για το καλό τους συλλόγου. Πίστεψέ με ξέρω τι σου λέω, το έζησα.
    Εύχομαι σ΄ αυτήν παρέα καλή δύναμη ν’ ανταπεξέλθουν σ’ αυτό που οραματίζονται και να μην βρεθεί τίποτα εμπόδιο στο δρόμο τους.
    Και να βοηθήσουμε όλοι όσο μπορούμε.
    Αλλά Πέτρο άκου κι αυτό. Ούτε σαράντα χρόνια φτωχός ούτε σαράντα πλούσιος.
    Για την περίπτωση ούτε σαράντα χρόνια «κορόϊδο».

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Void 16/01/2010 23:10:52

      Αυτό που λές είναι άλλοθι!!! Τι θα πεί το έζησες;;; Το κατήγγειλες;; Ή η εύκολη λύση " αφού τα αρπάζουν οι άλλοι τι πειράζει; να γλύψουμε κι εμείς λίγο!!!"

  41. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 23:20:53

    Και αν δεν ήθελες να είσαι το "κορόιδο" της παρέας, θα μπορούσες αντί να είσαι 40 χρόνια φτωχός ή πλόυσιος, να καταγγείλεις δημόσια τα ΛΑΜΟΓΙΑ και μετά να πάς στο σπιτάκι σου. Το έκανες;;

  42. Void avatar
    Void 16/01/2010 23:21:53

    ΠΕΤΡΟ

    και που να τα καταγγείλεις βρε;;;;; εκεί που προσχώρησαν οι συνοδοιπόροι;
    και μην καθυστερείς θα χάσεις το ΤΡΟΛ ΕΫ

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Void 16/01/2010 23:25:19

      1.- Εξακολουθείς να πορεύεσαι μαζί τους;
      2.- Εδώ που βρίσκομαι δεν έχει ΤΡΟΛΕΫ.

  43. Void avatar
    Void 16/01/2010 23:29:12

    ΟΧΙ ΠΕΤΡΟ, δεν τους κατήγγειλα κι ούτε πορεύομαι μαζί τους εδώ και πολύ καιρό.
    Ξεφτυλίστηκαν μόνοι τους όμως.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Void 16/01/2010 23:35:09

      Για να γίνεις ΜΑΓΚΑΣ, ονόμασέ τους!!!!

  44. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 23:39:58

    Δεν βλέπω απαντήσεις!! Πάω για ύπνο!!! Καληνύχτα!!!!

  45. Void avatar
    Void 16/01/2010 23:40:42

    ΠΕΤΡΟ,

    ΜΑΓΚΑΣ δεν θα γίνω ποτέ. Ειδικοί λόγοι.

    Σε χαιρετώ γιατί με περιμένουν.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Void 16/01/2010 23:42:44

      Void Καληνύχτα!!!!
      και προσπάθησε να αλλάξεις μυαλά!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Void 18/01/2010 07:44:03

      γλυστράς... πότε έτσι, πότε γιουβέτσι. Όλοι του συναφιού σου γλυστράτε... Ο ελληνικός λαός τα επιδοτεί όλα. Όλη σου η επιχειρηματολογία βασίζεται στο να φας ξένα λεφτά. Επάγγελμα: αναζητητής επιδοτήσεων.

  46. Κώστας Μανίκας avatar
    Κώστας Μανίκας 17/01/2010 00:00:00

    Σε πολλά από αυτά που λένε οι οργανώσεις έχουν δίκιο. Οι επενδύσεις σε ΑΠΕ επιβιώνουν μόνο μέσω των επιδοτήσεων και οι επιπτώσεις στις περιοχές που εγκαταστάθηκαν (οικονομικές, τουριστικές, κοινωνικές) ήταν πολύ σοβαρές. Η πράσινη ανάπτυξη έχει χρήσιμα στοιχεία, όταν όμως γίνεται εμμονή ιδιαίτερα σε μικρές οικονομίες όπως η δική μας, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα κι εν μέσω κρίσης, μπορεί να έχει τα αντίστροφα αποτελέσματα, από τα επιθυμητά

  47. The Predator avatar
    The Predator 17/01/2010 09:26:16

    ΟΙ ΑΠΕ δεν επιβιώνουν μόνο απο επιδοτήσεις. Αλλο τι γινεται στην Ελλάδα.

    Ισχύει για τα Φ/Β που ειναι ακόμα ακριβά.

    οχι για τις Α/Γ που πλεον παράγουν ρευμα σε ανταγωνσιτικες με το καρβουνο/λιγνιτη τιμες

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 09:38:14

      Λες ασύστολα ψεμματάκια, και το ξέρεις. Πρόσφατα το ΥΠΕΚΑ ανέβασε τιι ηδη επιδοτούμενες τιμές ρεύματος από ΆΠΕ, αφού με πολύ καπέλο, δεν έβγαιναν, ήθελαν περισσότερο. Διάβασε και τα νούμερα εδώ:http://kafeneio-gr.blogspot.com/2009/12/2_30.html

  48. The Predator avatar
    The Predator 17/01/2010 09:29:17

    Archeo καλημέρα,

    Λιγνίτης/φίλτρα. Εχεις δίκηο με φίλτρα αντιμετωπίζεαται.

    ΑΛΛΑ στην Ελλάδα που ζουμε η ΔΕΗ δεν τα βάζει και δεν τα συντηρεί γιατι

    1) Χαλάνε την απόδοση
    2) Ειναι ακριβά

    Στα μουλωχτά βέβαια. Αυτη ειναι η πραγματικότητα. Γιατι επιμένεις δεν ξερω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 09:46:17

      "στην Ελλάδα που ζούμε" είναι η εύκολη μπαρούφα, ας φέρουμε λοιπόν αλλοδαπου΄ς να εργάζονται στιςμονάδες που θα ανήκουν σε αλλοδαπούς, και εσύ, κοροίϊδο πλήρωνε. Σε κάθε ελληνική βιομηχανία επιβάλεται η τήρηση περιβαλλοντικών κανονισμών και νόμων. Η ΔΕΗ απαξιώνεται συστηματικά, όπως παλιότερα και η ΟΑ και ο ΟΤΕ σε πλέγμα διαφθοράς και διαπλοκής.

      Επιμένω, γατί το κάρβουνο, κάθε αποδεδειγμένο, συμβατικό, απλό, γνωστό, και εύκολο, αντιρρυπαντικό μέσο είναι φτηνότερο. Θεωρώ ότι προτιμάς φτηνό ρεύμα από ακριβό ρεύμα.

      Αν εσύ επιλέγεις να καις ορυκτέλαια στο καλοριφέρ σου, δεν σημαίνει ότι το καλοριφέρ είναι κακό μέσο θέρμανσης. Εσύ είσαι κακός.

      Ποιός επιμένει?

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 17/01/2010 14:35:12

      Archeo

      Το κάρβουνο είναι

      1) εισαγόμενο => ανεξέλεγκτη τιμη άρα και εξάρτηση
      2) βρώμικο
      3) τεχνολογία του 1700
      4) Το CO2 δεν μας πειράζει γιατι είναι και μεσα στις γκαζόζες, σωστα ????

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 15:11:22

      Το κάρβουνο είναι "βρώμικο"... Φυσικά, αν το πιάσεις λερώνεσαι. Αν το κάψεις και δεν φιλτράρεις τα σωματίδια και δεν ελέγξεις το SO2, επίσης ρυπαίνεις. Η τεχνολογία για αυτό υπάρχει και είναι του 1970 ή 1980. Μείωση υποτυπώδης για τα NOx υπάρχει, αλλά ψιλοπράγματα. Κάρβουνο χρησιμοπείται σήμερα σε Γερμανικές και Αμερικανικές πόλεις για ρεύμα. Φυσικά και μία φάρμα στην εξοχή είναι καθαρότερη, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Φυσικά και το φυσικό αέριο είναι πιο καθαρό, το υδρογόνο ακομα καθαρότερο και η πνευματική ενέργεια η πιο καθαρή από όλες (αν και πρέπει να τρως...)

      Το κάρβουνο, όπως και κάθε καύσιμο, το προμηθεύεσαι μέ μακροχόνια συμβόλαια. Κάρβουνο από πολλές χώρες μεταφέρεται με πλοία απρόσκοπτα (και με λιγότερο κίνδυνο από πετρέλαιο ή LNG). Επειδή υπάρχουν πολλές "πηγές" δεν ταυτίζεται με πολιτικό ρίσκο όπως το πετρέλαιο. Το ρεύμα από κάρβουνο είναι κατά πολύ φτηνότερο από αυτό του πετρελαιου ή του αερίου (πλην Κατάρ...) και ΟΛΑ, ΟΛΑ, ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΙΟΛΙΚΑ.

      Από τι φτιάνονται τα αιολικά, το σίδερο, το αλουμίνιο, ο χαλκός, το τσιμέντο? Σίγουρα όχι από αιολικά. ΟΛΑ τα αιολικά της Ευρώπης δεν μπορούν να φτιάξουν μια ανεμογεννήτρια ή να συντηρήσουν ένα χειρουργείο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 21:48:38

      Είπες την μαγική λέξη...

      Υδροηλεκτρικά έχει στην Φινλανδία, εδώ... Με φράγματα στου Γκύζη όταν βρέχει δεν κάνεις δουλειά. Τα υδροηλεκτρικά στην Ελλάδα είναι καταπληκτικά για αιχμή το καλοκαίρι (αν έχουν μαζέψει τον χειμώνα)

      ΟΚ, βάλαμε αιολικά (που δεν έχουμε ούτε τόσα λεφτά, ούτε οι τράπεζες θα δανείσουν τόσα λεφτά). Τι θα κάνεις το καλοκαίρι που δεν φυσάει 15 μέρες στην συνέχεια τον Ιούνιο; Με τι θα δουλέυεις τα κλιματιστικά σου; (πες μου ότι θα τα καταργήσεις...)

      Ο λιγνίτης και το κάρβουνο δεν προσφέρονται για εφεδρεία... Θέλουν 1-2 μέρες να πάρουν μπρος. Ο αέρας συνήθως πέφτει σχετικά απότομα. Εκτός αν εννοείς αν σου κόψουν το αεριο οι Ρώσοι ή οι Αζέροι.

      Είπες το σημαντικό: Φορτίο βάσης από αέριο. Εδώ φίλε μου είναι το ερώτημα... Τα κοιτάσματα αερίου έχουν την κακή συνήθεια να έχουν στην αρχή και να μην έχουν στο τέλος. Στην αρχή, το βρίσκες φτηνά και στο τέλος τελειώνει (και χρεοκόπησαν αρκετές εταιρίες αερίου σε χώρα πλουσιότερη από την δική μας). Έσύ ή κάποιος άλλος ανέφερε το πολιτικό ρίσκο του πετρελαίου. Νομίζω ότι το αεριο έχει μεγαλύτερο. 1. Μεταφέρεται μόνο απο αγωγό. Μία στρόφιγγα ή ένα γκαζάκι στο δρόμο τον έκλεισε. 2. Αν αναφέρεσαι σε Ρωσία και τον Καύκασο είναι λίγο πυριτιδαποθήκη... Η Ρωσία ήδη χρησιμοποίησε το αέριο πολιτικά, και εκτιμώ η ένταση θα μεγαλώνει αντί να μικραίνει. Φυσικά και το καις όσο το έχεις, αλλά να είσαι επιφυλακιτκός. Το πετρέλαιο, αντίθετα, μεταφέρεται με καράβια και με αγωγούς. Μην φοβάσαι, το ότι τελιεώνει το ακούω χρόνια (αρχαίος είμαι). Το 1975, ολοι οι σοφοί και όλα τα ΜΜΕ ορκίζονταν ότι θα τέλειωνε το 1990 ή το 2000. Τώρα λένε το 2030. Το 2030 θα λένε το 2060 κλπ. Κάποτε θα τελειώσει, και αυτό και το ακριβότερο shale oil και τα tar sands, κάποτε.

      Πιστεύεις σε ισχύ βάσης από αέριο με αιολικά για γαρνιτούρα. Και ο Κοπελούζος το ίδιο πιστεύει, να πας να τον βρείς (εκτός αν είσαι εσύ ο ..Κοπελούζος). Για την ακρίβεια ο Κοπελούζος, οι 2-3 ιδιώτες που βάζουν αεριοστροβίλους μονού ή διπλού κύκλου, και η Τέρνα το θέλει, και φυσικά όλοι οι τοπικοί χωματουργοί, φορτηγατζήδες, και μπετατζήδες που έχουν αναδουλειές. Καλο για σας παληκάρια μου, αλλά, κατά την άποψή μου, κακό για την Ελλάδα. Βάλτε σκέτο αέριο, θα σας έρθει πιο οικονομικά.

      Δεν συμμερίζομαι την άποψή σου αλλά είσαι σαφής, και συμφωνεί μαζί και το Υπουργείο Ενεργειακής και Κλυσματικής Αλλαγής.

  49. The Predator avatar
    The Predator 17/01/2010 09:33:06

    ΑΠΕ & ΕΛΛΑΔΑ

    Ναι, μπορουν να δωσουν μερος της λύσης για ενεργειακή απεξάρτηση. Με 6000ΜW Αιολικά μπορεία να καλύψεις ~20% των αναγκών σήμερα. Σήμερα εχουμε 1200MW εγκατεστημένα.

    Τα υπόλοιπα μπορουν να ειναι αέριο και λιγνίτης υπο προυποθέσεις.

    Τα πυρηνικά που τόσο αγαπά ο Archeo θέλουν ~10 χρόνια μελέτης μόνο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 10:01:01

      Ευχαριστούμε κύριε ρήτορα. Κάθε ΜW αιολικών σου ακριβαίνει το ρεύμα σύμφωνα με τον πίνακα που σου παρέθεσα παραπάνω. Είσαι καλός εκρπόσωπως των εισαγωγέων αερίου και πετρελαίου, αφού αυτοί εξυπηρετούνται από τα αιολικά. Φτιαχνεις ένα τεχνητό δίλημμα και λες: "πετρέλαιο ή πετρέλαιο και αιολικά"? Με πολύ παραμύθι, και σοσιαληστικά κόλπα πείθεις τον λαό να πληρώσει παραπάνω για την δήθεν δεύτερη επιλογή.

      Το σωστό διλημμα δεν είναι "πετρέλαιο ή πετρέλαιο με αιολικά", αλλά "πετρέλαιο ή κάρβουνο". Σε αυτό έχεις χάσει από χέρι. Για αυτό θα μου πεις για αρκουδάκια που πεθαίνουν, παγους που λειώνουν και καρκίνους. Η πιο καρκινογόνος ουσία είναι η μεθυστική μυρουδιά του βενζολίου στο ντεπόζιτό σου.

      Αποφάσισε τι αγαπώ... τα πυρηνικά ή το κάρβουνο? Τα πυρηνικά έχουν χρονοβόρες μελέτης χωροθέτησης και μόνο, και πρακτικά, μόνο στην Θράκη σηκώνει τέτοιο πράγμα, από αποψη δικτύου Ανατολή-Δύση,Βορράς-Νότος και από σεισιμικής απόψης. Και στην Θράκη θέλει ενίσχυση το δικτύου. Ανθρωποι πιο ξύπνιοι από εμένα, μου έχουν εξηγήσει ότι το πυρηνικό στην Ελλάδα κολλάει σε φόβους non-proliferation από Τουρκία, και φυσικά, στον καυγά ποιός θα το βάλει. Δεν σηκώνει πολλές μίζες.

      Είμαστε πολύ κουτορνίθια για να βάλουμε πυρηνικό, αλλά θα μας προλάβουν οι γείτονες.

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 17/01/2010 14:45:05

      Archeo -σε αυτό το θέμα- είσαι επικίνδυνα άσχετος.

      Η τιμή της kwh αιολικου στην Ελλάδα ειναι σημερα 0,08785E μετα απο την προσφατη αυξηση που εκανε το ΥΠΕΚΑ κατα 3% οπως σωστα είπες και όπως και είχε υποχρέωση να κάνει βάσει νόμου.

      Δες στον λογαριασμο σου της ΔΕΗ τι πληρώνεις. Θα ειναι γυρω στα 0,10-0,12 δηλαδή 15-30% παραπάνω απο την τάχα μου επιδοτούμενη kwh του αιολικού.

      Αρα δεν επιδοετίται ΤΙΠΟΤΑ απλά η ΔΕΗ είναι μια αισχροκερδική κατάσταση. Αν σκεφτείς ότι ο λιγνιτης της κοστίζει ~0,04Ε αντιλαμβάνεσαι τι κέρδη βγάζει.

      Επίσης η kwh του αιολικου στην Ελλάδα ειναι η φτηνότερη στην Ευρώπη !!! Ελεγξε το και τα ξαναλέμε.

      Ακόμα και η Σερβία, Βουλγαρία, Ρουμανία αγοράζουν την εγχώρια αιολική kwh πιο ακριβά απο εμας.

      Αυτα

      Ειναι πιο ηλίθιοι φυσικα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ The Predator 17/01/2010 14:55:39

      Χτες το βράδυ μιλούσα με ένα Γάλλο μηχανικό ανεμογεννητριών. Το κόστος είναι 0,18 ανά KWh και είναι 70% ακριβότερο από το κάρβουνο αλλά δεν το θέλουν διότι είναι βρώμικο. Τις ανεμογεννήτριες δεν τις θέλουν διότι είναι αντιαισθητικές. Το back up συμβατικής ενεργείας που απαιτείται είναι περί το 10% από ότι μου είπε αυτός.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 15:31:37

      Με τιμά και με ευχαριστεί που με αποκαλείς επικίνδυνα άσχετο. Πάει να πει σου έχω πατήσει τον κάλο. Δεν ξέρω, ούτε με ενδιαφέρει η σύγκριση αιολικών τιμών στην Ευρώπη. Όπως δεν με ενδιαφέρει ποιοι λαχνοί δίνουν περισσότερα. Είμαι κατά της απάτης και της κολπής γενικώς, δεν ψάχνω για προσφορές.

      Δεν με στενοχωρεί να βγάζει κέρδη η Α.Ε, με το όνομα Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού. Θέλω να βγάζει κέδη για να μπορεί να κάνει επενδύσεις σε ισχύ βάσης. Δεν θα την αφήσετε, το ξέρω. Την κόβετε στα μέρα των εντολέων σας.

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 17/01/2010 18:39:39

      Δεν μου έχεις πατησει κανένα κάλο. Προβληματίζομαι όμως γενικότερα όταν ο blogger που κατα τα άλλα εκτιμώ επιμένει να έχει άποψη σε θέματα που :

      α) δεν γνωρίζει σε βάθος και
      β) τα αντιμετωπίζει δογματικά

      Αυτά που λες για το πυρηνικα στην Θράκη δεν παιζουν, ήδη η γραμμη 400KV με την Τουρκία είναι γεμάτη και υπάρχει πίεση (ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΙΟΛΙΚΑ) για να ενισχυθεί.

      Εγω λεω να μπει το πυρηνικό στην αυλή σου, όχι στη Θράκη, τι λες ?

      Οσο για τη ΔΕΗ, κάνει τα πάντα για να μη βάλει άλλος ισχύ βάσης -ακόμα και με κίνδυντ την αστάθεια του δικτύου - και να μη πάρει τα αποθέματα λιγνίτη που εκμεταλλευεται δωρεάν.

      Στο επόμενο black out να το θυμάσαι αυτο.

      Και μη ακουσω για στρατηγική συνεισφορά της ΔΕΗ γιατι τα ίδια λέγαμε και για τον ΟΤΕ πριν 10 χρόνια.

      Επι της ουσίας δε ετοιμάζονται και σηματικά πρόστιμα για την ΔΕΗ μας διοτι :

      α) ρυπαίνει (ναι με το CO2 της γκαζόζας)
      β) δεν έχει γίνει τίποτα ουσίας για την απελευθερωση της αγορας ενέργειας.

      Κατα τα άλλα όλα καλά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 19:22:29

      ψευδώνυμος Predator που ισχυρίζεται ότι ο άλλος ψευδώνυμος "είναι άσχετος". Φανταστικές ιστορίες στρεψοδίκη που δεν λέει ποιά είναι η αλήθεια, αλλά λέει ότι ο άλλος λέει ψέμματα.

      Γιατί δεν σχολιάζεις την ανάρτηση; Λέει ότι 1) τα αιολικά δεν λύνουν το πρόβλημα ηλεκτροδότητσης 2) είναι ακριβότερα από ο,τιδήποτε συμβατικό πάνε να αντικαταστήσουν, 3) καταστρέφουν άσκοπα το τοπίο

      Ή αν θες να σχολιάσεις τι είπα εγώ, είπα 1) ότι τα αιολικά είναι πανάκριβα και δεν θα υπήρχαν αν δεν πληρώναμε εμείς κερατιάτικα, 2) ότι η σωστή ηλεκτροδοτική πολιτική είναι ή α) κάρβουνο ή β) πυρηνικά, με γ) πετρέλαιο και αέριο για συμπλήρωμα.

      Το κάρβουνο έχει την ευρωγραφειοκρατεία στην οποία θα έλεγα go F*ck yourselves στα βέλγικα. Το πυρηνικό έχει την αντικειμενική δυσκολία χωροθέτησης που είναι εν μέρει δικαιολογημένη. Σου είπα που είναι μόνο μέρος "που θα έστεκε" (δεν σου είπα "βάλτο εκεί", ανόητε)

      Τα πρόστιμα της ΕΕ τα έχω δει και τα ξέρω. Έχουν ΟΛΑ συγκεκριμένα επιχειρηματικά κίνητρα. Ή λές "άει σιχ*ίρ" ή στήνεις κ*λο. Διάλεξε.

      Πες μου ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΗΝ ΔΕΗ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΒΑΣΗΣ? Ποιός έκανε πόλεμο στον Αθανασόπουλο; Ο Αρθούρος ο ποιητής των υβριδικών δεξαμενών; Έχουν όνομα αυτοί που δεν αφήνουν. Εισαγουν και διανέμουν αέριο και πετρέλαιο. Ένας είναι και έμπορος (γερμανικών) όπλων.

      Με 100άδες μικρολιγούρηδες που περιμένουν αδειοδοτήσεις για να κλέβουν με άδεια τους Έλληνες, το επιχείρημά σου θα ίσως υπερισχύσει. Όπως υπερίσχυσαν τα καζίνο, ο συνωστισμός στην Σμύρνη, και θα υπερισχύσουν τα φρουτάκια. Συμφωνώ με το "κατά τα άλλα όλα καλά"

    • somis avatar
      somis @ The Predator 17/01/2010 20:34:23

      Αρχαιοπτέρυγα, σεβαστέ κυνικέ μου !
      Το παροντικά σου διαγγέλματα (κυνισμός = αναφορές μόνον στο σήμερα), επίτρεψέ μου, δεν θα με εμποδίσουν σε τίποτα, ναι, να πληρώνω (δεν είμαι πλούσιος, δουλεύω) ακριβότερα την ενέργεια για να ζουν τα παιδιά και εγγόνια μου λίγο ή περισσότερο καλλίτερα (και τα δικά σου, αν έχεις). Επιλογή μου. Προτιμώ τα ακριβότερα φωτοβολταϊκά από τις ανεμογεννήτριες (ναι, ναι οι γερμανοί, δανοί, ο Μυτηλιναίος κλπ).
      Το ποιοι ωφελούνται από το στήσιμο των ΑΠΕ, στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, δεν σημαίνει, επειδή υπάρχουν, ότι μας φταίνε οι ΑΠΕ.
      Η αειφορία θα στοιχειώνει τον ορθό σου λόγο, αλλά, σελαβί, όπως λέμε και εμείς, οι λιγότερο έξυπνοι από εσένα!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 20:52:13

      Θα σε αγαπάει το Υπουργείο Ενεργειακών και Κλυσματικών Αλλαγών

      Και αν κάνεις συνειδητή επιλογή και ξέρεις, εγώ πάω πάσο. Απλά μην ελπίζεις, δεν έχουν λεφτά για πολλά πολλά... ακαδημαϊκή θα γίνει η κουβέντα (Ο Μυτ δεν ασχολείται με φ/β, νομίζω)

      Αειφορία φίλε μου είναι τα επιδοτούμενα σεμινάρια και οι ΜΚΟ... Άλλη αειφορία δεν υπάρχει... εκτός αν θες να ζεις όπως στον 15ο αιώνα, που μπορεί να μην είναι ασχημη. Να εύχεσαι να μην χρειαστείς να μπεις ποτέ σε αειφόρο νοσοκομείο...

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 17/01/2010 21:13:03

      Λοιπον μεγάλε σχολιάζω :

      1) τα αιολικά συμπληρώνουν, δεν λύνουν, το εχουμε πει 1000 φορες, προσποείσαι οτι δεν το αντιλαμβάνεσαι ?

      2) Ειναι ~ 2φορες ακριβότερα απο τα συμβατικά, ναι. Οπως ειναι πιο φτηνό να πετας τα σκουπίδια σου απο το μπαλκόνι στο δρόμο παρά να ανακυκλώνεις.

      3)Σιγουρα ειναι πιο ασχημα απο το εργοστάσιο της Μεγαλόπολης και της Πτολεμαιδας, αναμφίβολα. Α και σε 20 χρόνια τα ξυλώνεις. Η Πτολεμαίδα ειναι εκέι 50 χρόνια νομιζω.

      4) Και το κορυφαίο: Να σχολιάζουν οι νεοέλληνες περι αισθητικής. απλά γελοίο.

      5) Η σωστη πολιτική κατα την ταπεινώτατη άποψη μου:

      5.1) Αιολικά και υδροηλεκτρικά (μικρα και μεγάλα)
      5.2) Λιγα Φ/Β
      5.3) Καθόλου λιγνιτης, ανθρακας και diesel (εκτος απο μικρα νησια οπου δεν υπάρχει άλλη λυση)
      5.4) διασυνδεση νησιων
      5.5) -καλυτερη- διασύνδεση με γειτονικες χωρες
      5.6) Λιγνιτικοι σταθμοι σε εφεδρεία ΜΟΝΟ
      5.7) Φορτίο βάσης απο αέριο

      Ετσι :

      1) Εξασφαλίζεις επάρκεια βάσης
      2) Βελτιστοποιείς συμμετοχή ΑΠΕ και καλυπτεις υποχρεώσεις της χώρας
      3) Εξάγεις καθαρη ενέργεια όταν έχεις υπερπαραγωγή
      4) Εισάγεις όταν δεν έχεις
      5) κόστος παραγωγής κοντα στο μεσοσταθμισμένο του αερίου
      5) σε περίπτωση κρίσης/πολέμου έχεις τον λιγνίτη σαν στρατηγική (δική σου) εφεδρεία.

      Κατανοητό ελπίζω ? :-)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 17/01/2010 21:18:53

      και μην νομίσεις ότι τα φ/β είναι για πάντα... πέφτει η απόδοσή τους λίγο κάθε χρόνο... Αλλά είναι τέτοια η επιδότηση, που δεν ενοχλέι ποσώς τους «επιχειρηματίες»... Λές να μην ξέρω πόσα θα έβγαζα αν έβαζα και εγώ; Ή νομίζεις ότι δεν ξέρω πώς, ή δεν μου το συστήνουν (και θα το βούλωνα κιόλας). Αυτό το «αεί»... πόσο θα θέλαμε όλοι μας...

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ The Predator 17/01/2010 22:59:37

      Αχά! τώρα κατάλαβα... είσαι του ...Κοπελούζου...πες το ρε φίλε τόση ώρα... αχαχαχα θα σε αγαπάει και το ΥΠΕΚΑ αλλά πρόσεχε την ΤΕΡΝΑ! 8)

    • Anomymous avatar
      Anomymous @ The Predator 17/01/2010 23:56:49

      Predator, είσαι σαφώς εγκάθετος και σίγουρα πληρωμένος. Αυτό το mix που παρουσίασες κλείνει οτι έχει απομείνει από τη βιομηχανία και βυθίζει την Ελλάδα σε βαθύτατη κρίση γενικά. Για ψάξε λίγο το ενεργειακό mix στις άλλες χώρες γύρω μας και στην Ευπώπη. Το ότι η Ελλάδα υπάρχει στο χάρτη το οφείλει στο λιγνήτη (όπως και η Γαλλία στη πυρηνική ενέργεια). Αν δεν είσαι εντελώς διαπλεκόμενος είσαι εντελώς, μα εντελώς, άσχετος.

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 18/01/2010 06:49:27

      Anonymous ευχαριστω για τα καλά σου σχόλια και στα επιστρέφω.

      Δηλαδη για να καταλάβω, επειδή ο λιγνίτης (ειναι αλήθεια) έσωσε την Ελλάδα πρέπει να τον έχουμε για πάντα παρά τα προβλήματά του ? Εισαι σοβαρός ?

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 18/01/2010 07:00:06

      Ασε ρε το βρήκες, μπράβο.

      Αν θες την άποψη μου ομως, λαμόγια όπως ο Κοπελούζος έχουν δημιουργήσει αυτη την ενστινκτώδη άρνηση στις ΑΠΕ επειδη στο μυαλό μας κατάφεραν να τις συνδέσουν με την αρπαχτή.

      Δεν είναι έτσι στην υπόλοιπη Ευρώπη βεβαια και αλλοίμονο επειδη υπάρχουν 5 λαμόγια να μην προσπαθησουμε για το καλύτερο.

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 18/01/2010 07:03:01

      Archaeo,

      It's not too late αν θες να βάλεις ενα μικρο Φ/Β σε κάπoιο ξεχασμένο χτήμα στο χωριό.

      Στην διάθεση σου, πάντα ;-)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 18/01/2010 07:25:08

      φ/β, Predator, έχω πολύ πριν μάθεις εσύ τι είναι. Φ/β έχουν κάτι τύποι με αυθαίρετα, κάτι πλούσιοι σε κότερα, και, ναι, πουλιούνται σε λεμέδες που είχαν μπαρμπα και πήραν άδειες. Φ/β για άντληση νερού: 4.000 για αντλία και γεννήτρια πετρελαίου, 9.000 φ/β και αντλία για φ/β. Η γεννήτρια έχει όμως €200 έξοδα το χρόνο. Το φ/β χάνει απόδοση 4-5% μετά 5 χρόνια. Στα 10, θα σου πω σε 7 χρόνια. Κάνε υπολογισμό.

      Το πρόβλημα φ/β είναι ότι πιστεύετε, οι « πράσινοι» φασουλήδες, ότι όχι μόνο άλλαξε η φυσική, αλλά και η αριθμητική. Ούτε το ένα έχει αλλάξει ούτε το άλλο. Πολλή διαφήμιση έχει γίνει, αλλά, λυπάμαι, άνθρακες ο θησαυρός.

      Αν έχεις λεφτά, βάλε εσύ 10kW στο εξοχικό σου. Αλλά πλήρωσέ τα από την τσέπη σου, όχι από την δικιά μου. Θα δεις αγάπη μου ότι δεν συμφέρει. Το έχω κάνει και ξέρω.

      Η διαφορά που έχουμε είναι ότι εσύ έχεις δοξασίες που θες να εφαρμόσεις με ξένα λεφτά, ενώ εφώ σέβομαι τα ξένα λεφτά. Κοινώς κλέβεις, και εγώ δεν κλέβω. Ο κλέφτης είναι κλέφτης.

      Κάτι καλύτερο με ΞΕΝΑ λεφτά;

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 18/01/2010 07:38:46

      Αρχίσαμε τις ακρότητες archeo ? Η είσαι απλα τόσο απολιθωμένος όσο το όνομα σου υποδηλώνει ?

      1) Οι επιδοτησεις ειναι κατα 75% απο την ΕΕ άρα πως ειναι δικά σου λεφτά?

      2) ΔΕΝ έχεις το δικαιωμα να μολύνεις το περιβάλλον μου με λιγνίτη μεγάλε, so simple. Πηγαινε να ζήσεις στην Πτολεμαίδα και ξαναμιλάμε σε σοβαρή βάση.

      3) τα Φ/Β οντως δεν ειναι αποδοτικά και θα συμφωνήσω, οπως θα διαφωνήσω για την απόδοση των αιολικών που τυχαινει να τα ξερω καλά.

      Η νεολεληνική ξερολία και ασχετοσύνη σε συνδυασμό με άκριτη δογματικότητα. Περιμενα κάτι καλύτερο...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 18/01/2010 07:49:53

      Από σενα, δεν περιμένω τίποτα καλύτερο. Επάγγελμα: Ζήτουλας επιδοτήσεων. Χρώμα: πράσινο παραλλαγή. Εκπαίδευση: δημόσια διοίκηση δι αλληλογραφίας.

      Ό,τι κάνεις, επειδή το αποδέχεσαι, ΜΕ ΔΙΚΑ ΣΟΥ λεφτά, δεν έχω πρόβλημα. Ό,τι απαιτεί δικά μου λεφτά, ή δική μου περιουσία... σε βλέπω σαν κλέφτη.

    • Sporades avatar
      Sporades @ The Predator 18/01/2010 08:09:16

      Η πυρηνική ενέργεια στην Ευρωπαική Ένωση εχει επιδοτηθεί πολύ περισσότερο απο κάθε άλλη μορφή ενέργειας, όπως και το κάρβουνο. Μόνο που δεν γινόταν με τον τρόπο που γίνεται για τις ΑΠΕ. Οι επιδοτήσεις δε πήγαιναν σε λίγες τσέπες, οχι πολλές οπως στις ΑΠΕ.

      Να μας κλέβουν λοιπόν, οπως λεχθηκε εδώ, αλλά να μην το ξέρουμε η να πηγαίνουν σε πυρηνικά χέρια (να βράσουν νερό). Σπουδαία σοφιστικέ τεχνολογία για βράσιμο νερου!!!

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ The Predator 18/01/2010 08:14:43

      ρε επώνυμε, του λες για φωτοβολταϊκά, σου απαντάει για φωτοβολταϊκά, ανταπαντάς για λιγνίτη; Επιχειρηματολογία του ’ωλου!

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 18/01/2010 09:53:25

      Archeo

      Σου απάντησε ο Σποράδες. Με καλύπτει απόλυτα.

      Το ότι συμφωνω με την ΤΕΡΝΑ και τον ΚΟΠΕΛ για τα ΑΠΕ δεν με κάνει ίδιο. Αλλωστε και οι δυο υποστηρίζουν σθεναρά το κάρβουνο, άλλο αν δεν τους αφηνει η ΔΕΗ. Οπως λες και εσυ το ζητουμενο είναι τα $$$$$ στν τσέπη όχι το περιβάλλον.

      Δεν πειράζει μπρουμε να διαφωνούμε δημιουργικά, εγω κάτι έμαθα αυτες τις μερες παντως.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 18/01/2010 10:15:01

      Κύριε predator, μου αρέσει να κάνω σοβαρές συζητήσεις. Η τοποθέτησή σας περί αερίου ήταν σαφής. Ο ενδοιασμός μου για το αέριο είναι οικονομικός και γεωπολιτικός, δηλαδή α) θεωρώ ότι το αέριο είναι το καθαρότερο και ακριβότερο καύσιμο και β) η Ρωσία και ο Καύκασος έχουν ιδιαιτερότητες και αναμένω το άεριο να χρησιμοποιθεί "πολιτικά".

      Εσείς και ο λόγος σας είστε ένα σύμπτωμα του φαινομένου "ξαναγράφω την θεωρία", το "νερό κυλάει ανηφορικά", "ευχαρίστως θα αγοράζω ακριβά προϊόντα με ξένα ή δανεικά και αγύριστα λεφτά" και "υπάρχει αεικίνητο". Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ενεργειακό, είναι, δυστυχώς, ευρύτερο.

      Τα λοιπά είναι παπαρδέλες. Εάν δεν τα καταφέρνετε στις νυν επιχειρηματικές σας προσπάθειες, υπάρχει νέα σειρά από βιομαγνητικές παντόφλες που αντιστρέφουν την γήρανση. Ψάχνουν για αντιπρόσωπο.

      Καλημέρα

    • Sporades avatar
      Sporades @ The Predator 18/01/2010 11:02:06

      Τα πυρηνικά καύσιμα είναι άφθονα; η είναι εντόπια;

      Να μας υποδειχθεί και ενά μέρος για τα πυρηνικά απόβλητα. Και μια τελευταία ερώτηση:

      Το κόστος της κατασκευής το ξέρουμε, ας πουμε οτι είναι φθηνότερο απο ΑΠΕ. Το κόστος της αποκατάστασης να μας πεί κάποιος πόσο είναι;
      Το decommissioning πόσο κοστίζει; Πόσο θα κοστίσει να γίνει μπάζα;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 18/01/2010 13:39:51

      Sporades, Τα πυρηνικά, δεν έχουν σχέση με την αντίδραση 172 , μη χρηματοδοτούμενων, μη "πολιτικών" οργανώσεων.

      172 (!) περιβαλλοντικές οργανώσεις εξέδωσαν μελέτη για το νομοσχέδιο ΥΠΕΚΑ, όπου ως επιστημονικός καταπέλτης αποδεικνύουν την καταστροφή που θα επιφέρει η μαζική εγκατάσταση αιολικών πάρκων στη μικρή μας χώρα.

      Ποιές οργανώσεις δεν συνυπέγραψαν; Oι Greenpeace και η WWF.
      Ποιές οργανώσεις συμετέχουν μονίμως στις επιτροπές και ομάδες εργασίας του Υπουργείου; Οι Greenpeace & WWF.

      Τα υψηλά κλιμάκια των Greenpeace και WWF έχουν ψευδοοικολόγους "μισθωμένους" από τους "πράσινους" επιχειρηματίες. Αυτή είναι η αλήθεια και κάποιος πρέπει να τους διασύρει δημόσια επιτέλους, γιατί συν τοις άλλοις εκμεταλλεύονται και νέα παιδιά, παίρνοντάς τους το χαρτζηλίκι ( ως συνδρομή) και βάζοντάς τα να κάνουν θεατρικές διαμαρτυρίες (ως ακτιβισμό).

      Τώρα στα πυρηνικά... Όλα τελειώνουν, και τα πυρηνικά και η Ήλιος. Τα πυρηνικά έχουν ακριβή και χρονοβόρα χωροθέτηση. Είναι αποδεδειγμένη τεχνολογία με γνωστά και "λελογισμένα" ρίσκα. Τα σενάρια ατυχήματος είναι γνωστά. Είναι βιώσιμη λύση. Τα απόβλητα τα παίρνει πακέττο αυτός που τα τροφοδοτεί: Δίνει ουράνιο παίρνει spent fuel. Έχω ζήσει και κοντα σε πυρηνικό και κοντά σε καρβουνιάρικο. Έχω δουλέψει και για πυρηνικό και για καρβουνιάρικο. Σε πολιτισμένη χώρα, θα προτιμούσα να ζω κοντά σε πυρηνικό. Αλλά ξέρω ότι είναι θέμα με δικαιολογημένες φοβίες.

    • Sporades avatar
      Sporades @ The Predator 18/01/2010 14:34:55

      Αρχαίε

      Σωστά είναι εκτός θέματος το ζητημα των πυρηνικών, αλλά ανακύπτει καθε φορά που η συζήτηση ερχεται στα οικολογικά-ενεργειακά θέματα.

      Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία των ντόπιων κοινωνιών για τα ενεργειακά έργα είτε είναι ΑΠΕ είτε συμβατικά (Ημουν πρόσφατα Κοζάνη και είδα και εκει την κόντρα των Δήμων με την ΔΕΗ). Το πρόβλημα είναι πολιτικό και έχει να κάνει με την λήψη της απόφασης (decision making). Η αδιαφάνεια δεν βοηθάει οπως και η έλλειψη ουσιαστικού ωφέλους και συμμετοχής των ντόπιων κοινωνιών. Δεν τους θεωρώ λοιπόν εκ πρωιμίου ως NIMBYs.
      Απλώς θεωρώ κάποιους "Λουδίτες" η να το πώ αλλιώς θα πούν οχι σε οποιαδήποτε μεταβολή της υπάρχουσας κατάστασης. Αν γίνεται να πάμε και λίγο πίσω. Απο οτι εχω καταλάβει απο τα γραφόμενα σου δεν επιθυμείς μια επιστροφή στον 18ο αιώνα.
      Αρα λοιπόν πρέπει να επιλέξουμε το μείγμα των ενεργειακών τεχνολογιών του μέλλοντος. Τα σπουδαιότερα κριτήρια θα είναι πολιτικά.
      Εγώ που είμαι υπερ των αποκεντρωμένων ενεργειακών πόρων (distributed energy resources) βλέπω θετικά και ΑΠΕ και αποδοτικές συμβατικές τεχνολογίες. Οι Ρωσοι εδώ και χρόνια εργάζονται πάνω σε μικρά πυρηνικά, οταν τα παρουσιάσουν στην αγορά θα ελέγξω και αυτή την τεχνολογία. Εως τότε, μην μου μιλατε για Φαραωνικά έργα συμβατικά η ΑΠΕ π.χ. Φραγμα Τριών Φαραγγιων η Αιολικά Πάρκα των χ00 ΜW, Φ/Β στη Σαχάρα.

      Ειρήσθω εν παρόδω, δεν εχω κατοικήσει κοντά σε πυρηνικούς σταθμούς αλλά στην περιοχή υπήρχαν (χιλιόμετρα μακριά). Τωρα τελευταία ολο και μαθαίνω οτι κάτι ψιλοατυχύματα παθαίνουν. Ελπίζω να μην ανοίξουν το ασκο του Αιόλου ο ΑΣΚΟΣ Ι και ΙΙ.

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 18/01/2010 18:34:52

      Απολιθωματικέ αρχαιοπτέρυγα, αφου δεν θέλεις να κλείσεις την συζήτηση ευγενικά ή εστω κομψά, σου εύχομαι :

      Να με σκέφτεσαι κάθε φορά που βλέπεις μια ανεμογεννήτρια (γιατι σε λίγο θα τις βλέπεις παντου)....

      Φιλάκια και Αντε Γειά

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 18/01/2010 19:12:30

      Εκδηλώνεσαι Predator. Όσες πιο πολλές, τόσο χειρότερο την Ελλάδα, και τον καταναλωτή. Οι αρχαιοπτέρυγες πετάνε ελεύθεροι. Οι πράσινοι ζήτουλες περιμένουν επιδοτήσεις για να ζήσουν. Μάλλον είσαι σε αυτήν την κατηγορία. Η ύφεση ίσως μας σώσει από το είδος σου.

    • The Predator avatar
      The Predator @ The Predator 19/01/2010 06:23:08

      Μόνο μη πεταξεις κοντα στις Α/Γ γιατί σκοτώνουν τα πουλια οπως ειναι γνωστό.

      Αν και εσυ ποτε δεν πέταξες

      ΧΟ ΧΟ ΧΟ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ The Predator 19/01/2010 06:41:15

      Καλημέρα Αδερφέ Πιστέ της νέας θρησκείας. Πιστεύεις στον Νέο Θεό Πατέρα Παντοκράτορα της Σωτηρίας της Ψυχής σου από Αμαρτίες Διοξειδίου του Άνθρακα. Έχεις πιστέψη και η Λύτρωση της Σωτηρίας της αμαρτωλής ψυχής έχει πλέον εξασφαλιστεί. Πορεύου τέκνον μου, έχεις λύσει το πρόβλημά σου (όχι βέβαια αν είσαι σκέτος καταναλωτής και φορολογούμενος... οι νέοι Ιεαραπόστολοι χρεώνουν για την Σωτηρία.

  50. Κρης avatar
    Κρης 17/01/2010 09:43:43

    για την greenpeace , στον πολεμο της γιουγκοσλαβιας
    που ειχαν κατηγορηθει οτι δεν επαιρναν θεη για τις βομβες απεμπλουτισμενου ουρανιου κλπ κλπ

    τοτε προεδρος ηταν ενας κυριος με το επιθετο Ψωμας.

    σε συνεντευξη στην τηλεοραση περα απο τις απαντησεις που ειχε δωσει
    για τα παραπανω ειχε πει οτι αμοιβεται με 500,000 χιλιαδες δραχμες
    τοτε τον μηνα σαν προεδρος της ελληνικης grenpeace.

    Τα χρηματα αυτα τοτε ειχαν πολυ μεγαλη αξια ,
    δεν τα επαιρνα και πολλοι σαν μηνιατικο

    • enas avatar
      enas @ Κρης 17/01/2010 12:10:59

      Ο Ψωμάς δουλεύει στην Τράπεζα Πειραιώς. Αυτός, προωθεί δυνατά το μοντέλο ανάπτυξης: πολλοί μικροί επενδυτές-μικροί σταθμοί, αλλά κατάφερε να το περάσει μόνο στα φωτοβολταικά. Από οτι γνωρίζω τον σέβονται όλοι, αλλά δεν τον θέλουν λόγω των ιδεών του. Αντιθέτως ο σημερινός Πρόεδρος της greenpeace, N. Χαραλαμπίδης είναι υπέρ του μοντέλου: μεγάλα έργα ΑΠΕ-μεγάλοι επενδυτές και σε όλα τα συνέδρια κάνει παρέα με τους επιχειρηματίες και σε όλα τα δείπνα κάθεται δίπλα σε επιχειρηματίες με προτίμηση ΤΕΡΝΑ....
      Τα συμπεράσματα δικά σας

    • enas avatar
      enas @ Κρης 17/01/2010 12:13:26

      Ξέχασα, ο Χαραλαμπίδης δεν δουλεύει μόνος, έχει και assistant, τον Δ. Ιμπραήμ, ένα τσουτσέκι που γλύφει τις εταιρείες, αλλα το παίζει βαρύ πεπόνι στους υπαλλήλους υπουργείων κλπ

  51. Soustom avatar
    Soustom 18/01/2010 00:14:50

    @ Ό Αρπαγας

    Μάλλον δεν μας τά λές καλά ΣΤΉΝ ΣΎΝΘΕΣΗ ενεργειακού μίγματος πού θέλεις να χρησιμοποιείται ή θέλεις να δικαιολογήσεις τό όνομά σου..ΒΑΣΗ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ δηλ. πάρτε καθαρό περιβάλλον και εξάρτηση μαζί σε συσκευασία πακέτου δώρου από τήν Αρκούδα πού δεν μπορεί να πέσει σε χειμερία νάρκη λόγω ζέστης...Ε! ρε βουκόλα Μπιρμπιλογκόλφω τί μας έμελλε νά πάθουμε....

    • The Predator avatar
      The Predator @ Soustom 18/01/2010 06:55:47

      Soustom γεια,

      Το Predator προκυπτει απο το ομώνυμο Β-movie των 80'ς που μου άρεσε σαν concept. Δες το.

      Ο πυρήνας της πρότασης εστιάζεται στην μεγιστοποίηση της συμεμτοχης των ΑΠΕ που ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ, ΑΦΘΟΝΗ, ΚΑΘΑΡΗ, ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΠΗΓΗ. => ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ, Got it now ?

      Το αέριο και ο λιγνίτης σαν φορτίο βάσης (έσχατη λύση) έχει την έννοια της ισορροπίας με καθαρό καυσιμο οταν/αν υπάρξει κρίση οικονομική ή πολιτική.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Soustom 18/01/2010 11:56:56

      Μην ξεχνάς το τσάμπα: Ο αέρας είναι τσάμπα
      Μην ξεχνάς τον καρκίνο: Ο αέρας θεραπεύει τον καρκίνο
      Μην ξεχνάς τους εβραίους: Αυτοί φταίνε
      ΜΗν ξεχνάς το κλίμα: Έρχεται η συντέλεια του κόσμου

  52. ΒΕΧ avatar
    ΒΕΧ 18/01/2010 11:13:21

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=96275&cid=6

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΒΕΧ 18/01/2010 13:42:42

      Τι σπουδές έχει κάνει ο Πρόεδρος? Που το ξέρει το θέμα? Να ρωτήσουμε τον γάτο μου, είναι πιο έγκριτος.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΒΕΧ 18/01/2010 13:58:29

      Χα χά!!
      "Γάτος" ο γάτος σου Αρχαίε!! Δεν τον στέλνεις στον ΓΑΠ, γιατί αυτοί που έχει ..... είναι Μπούφοι!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΒΕΧ 18/01/2010 14:18:37

      Και επι τη ευκαιρία... Περιμένω δήλωση από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για την Ιθαγένεια. Και για το Δημοσιονομικό.

      Πρόεδρε... και τι μάρκα ξυραφάκι να χρησιμοποιώ?

      Μπανανία? ή All in the Family?

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΒΕΧ 18/01/2010 14:24:34

      @archaeopteryx
      Μάλλον είδε στο ύπνο του ανεμογεννήτριες στο Μέτσοβο, τα Ζαγοροχώρια και τα Τζουμερκοχώρια!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΒΕΧ 18/01/2010 14:27:45

      Θέλω δήλωση του κ Παπούλια, τι μάρκα σουμάδα πρέπει να πίνουμε.

  53. ΒΕΧ avatar
    ΒΕΧ 18/01/2010 14:40:21

    Στις 4 Οκτωβρίου το βράδυ δεν θα υπάρχουν "νικητές" και "ηττημένοι", αλλά ένας λαός που θα προσδοκά να κυβερνηθεί επιτέλους η Ελλάδα και να υπάρξει σεβασμός στο Σύνταγμα και στους Νόμους αυτής της χώρας.

    ΠΑΣΚΕ ΤΡΑΠΕΖΩΝ

    το ανέκδοτο με τον καραγκιόζη και το λουλουλου το ξέρετε;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΒΕΧ 18/01/2010 14:42:37

      Κοίτα σύμπτωση! Κι εγώ απο τις 5/10 και μετά έγινα... αστροναύτης!!!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΒΕΧ 18/01/2010 14:48:51

      Πάμε.....(συμπληρώστε κατά το δοκούν την προτροπή του ΓΑΠ)....

  54. pthanos avatar
    pthanos 18/01/2010 14:41:27

    Οι ανεμογεννήτριες είναι καταστροφή για την πολύπαθη ύπαιθρο.

    Αντιθέτως, τα τερατο-ξενοδοχειακά συγκροτήματα δένουν άρτια με το φυσικό περιβάλλον, βοηθούν στην βιοποικιλότητα, ενώ δε τα γκόλφ βοηθούν στην ανανέωση του υδροφόρου ορίζοντα.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ pthanos 26/01/2010 22:45:01

      Χαχαχα,πες τα ρε pthanos γιατι μας εχουν παρει αμπαριζα οι:

      Οχι σε ολα (οπαδοι του Τσιπρα;).
      Ναι στην πυρηνικη ενεργεια (γιατι θα πεθανουμε μονομιας).
      Και αυτοι που πιστευουν οτι η ενεργεια μπορει να βγαινει απο κλανιες.

  55. ΒΕΧ avatar
    ΒΕΧ 18/01/2010 14:44:17

    @ ΠΕΤΡΟΣ

    λουλουλου....

  56. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 18/01/2010 14:50:26

    Δεν σε πιάνω ΒΕΧ!!!!!

    • ΒΕΧ avatar
      ΒΕΧ @ ΠΕΤΡΟΣ 18/01/2010 15:01:45

      Κάποτε ο Καραγκιόζης δανείστηκε χρήματα από έναν φίλο του και Υποσχέθηκε οτι θα τα επιστρέψει.

      Όταν λοιπόν ό φίλος του τα ζήτησε ο Καραγκιόζης έκανε τον τρελλό, απαντώντας σε ότι τον ρωτούσε ο φίλος του με "λουλουλουλου.."

      Σήμερα θα μπορούσαμε να το πούμε ο Καραγκιόζης "..ΣΟΚ" μη βάλω το μπροστινό και φέρω σε δύσκολη θέση τον Φάκτορα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 18/01/2010 15:03:54

      Καλό!!!

  57. ΒΕΧ avatar
    ΒΕΧ 18/01/2010 15:05:19

    ΠΕΤΡΟ

    πως να σου βάλω ανθρωπάκι που γελάει;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΒΕΧ 18/01/2010 15:07:11

      Τι να το κάνω; Βλέπω τόσα γύρω μου κάθε μέρα!!!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΒΕΧ 19/01/2010 00:27:24

      :)

      Νομίζω ":)" χωρίς τα εισαγωγικά....

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΒΕΧ 19/01/2010 00:28:40

      Σωστά νόμιζα....

      Ανάποδα είναι στενοχωρημένος.....":(" :(

      :D

  58. ΒΕΧ avatar
    ΒΕΧ 18/01/2010 15:23:23

    @ ΠΕΤΡΟ

    Δεν αμφιβάλω οτι έχεις, αλλά όταν σου ζητάνε βοήθεια την δίνεις εκτός αν δεν ξέρεις.

    α τουτ αλλερ.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΒΕΧ 18/01/2010 15:29:41

      Άν εννοείς αυτά τα κίτρινα, δεν τα χρησιμοποιώ βέβαια, αλλά νομίζω πως είναι COPY & PASTE από άλλες σελίδες. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΒΕΧ 18/01/2010 15:33:03

      Πρέπει να υπάρχουν κι εδώ μέσα. Τα έχω δεί. Ψάξε λίγο.

  59. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 19/01/2010 00:37:25

    BEX μετα από δοκιμές βρήκα αυτά....google it...

    ":)":) Smile
    ":(":( Sad or Frowning
    ":|":| Indifferent or Not Caring
    ";)";) Wink
    ":P":P Poking out tongue
    ":))":)) Big Grin, Double Chin or Very Happy
    ":D":D Really Big Smile or Grin
    ":x":x Not Telling Any Secrets
    "8)"8) Wears Glasses

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Ένας Τυχαίος 19/01/2010 00:38:26

      “:)” :) Smile
      “:(“ :( Sad or Frowning
      “:|” :| Indifferent or Not Caring
      “;)” ;) Wink
      “:P” :P Poking out tongue
      “:))” :)) Big Grin, Double Chin or Very Happy
      “:D” :D Really Big Smile or Grin
      “:x” :x Not Telling Any Secrets
      “8)” 8) Wears Glasses

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Ένας Τυχαίος 19/01/2010 00:46:09

      Δες και αυτό...http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_emoticons και τέλος!

      Θα με σκίσει ο Φάκτορας με τόσα φατσάκια που ποστάρισα...χαχαχα

    • BEX avatar
      BEX @ Ένας Τυχαίος 19/01/2010 07:39:42

      @ Τυχαίε

      Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια , αλλά δεν μου βγαίνουν, ιδιαίτερα το γελαστό

      δοκιμάζω αυτό :/

  60. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 20/01/2010 23:55:52

    Μοναδικά "πράσινη ανάπτυξη" είναι η βιομάζα και τα pellets που δημιουργούν μόνιμες θέσεις εργασίας, με την συλλογή και αξιοποίηση όλων των αγροτικών, ξυλουργικών, δασικών υπολειμμάτων.

    Όλα τα άλλα είναι "πράσινη αρπαχτή"

    Διάβασε πολλές ενδιαφερουσες τοποθετήσεις εδώ.
    Γιατί δεν τις καταθέσατε στο opengov?



    ΔΙΩΞΗ ΤΩΝ PELLETS ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΟΜΑΖΑΣ από τ. ΥΠΑΝ

    Κυρία Μπιρμπίλη
    Στις 13-03-09 έληξε δημόσια διαβούλευση στο τ. ΥΠΑΝ με τίτλο «εξειδίκευση δράσεων στους τομείς ΑΠΕ & ΕΞΕ.» στα πλαίσια του ΕΣΠΑ 2007-13.
    Αντίστοιχα προγράμματα χωρών της ΕΕ27 έδωσαν κίνητρα αγοράς σομπών και λεβήτων pellets.(ακόμα και η Κύπρος που στερείται βιομηχανίας λεβήτων και βιομηχανίας πελλετ !!!)
    Οι προτάσεις που υπέβαλαν οι ασχολούμενοι με την βιομάζα (κατασκευαστές λεβήτων, παραγωγοί pellet, εταιρείες θέρμανσης) όχι μόνον δεν ελήφθησαν υπόψη, αλλά ούτε αναγνώσθηκαν….

    Και ενώ τα πέλλετς ανήκουν στις ΑΠΕ αλλά αποτελούν και ΕΞΕ, προτιμήθηκε να επιδοτηθούν από τα κονδύλια (ΑΠΕ & ΕΞΕ) κατ’ αρχάς τα πανάκριβα κλιματιστικά.
    Η τιμή των οποίων μετά το πέρας του προγράμματος, πήραν την κατιούσα και έφθασαν να πωλούνται στην τιμή της επιδότησης….

    Η δράση συνεχίστηκε με το πρόχειρο πρόγραμμα «ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ» και σας συγχαίρω που το διακόψατε.
    Μέσα από αυτό προτιμήθηκε (με χρήματα ΑΠΕ !!!!) να επιδοτηθεί ο λέβητας πετρελαίου, όχι όμως και ο λέβητας πέλλετς. Προτίμησε δηλαδή ο τ. ΥΠΑΝ να προωθήσει το εισαγόμενο ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, αντί του εγχώριου πέλλετ.
    Αφήνοντας στα κρύα του λουτρού τους Έλληνες κατασκευαστές λεβήτων βιομάζας και τους Έλληνες κατασκευαστές ΠΕΛΛΕΤ.
    Στην Ελλάδα (υπο)λειτουργούν 5 εργοστάσια παραγωγής λεβήτων βιομάζας και 5 εργοστάσια πέλλετ, ενώ άλλα 6 βρίσκονται σε στάδιο μελέτης και κατασκευής.
    Πόσες θέσεις εργασίας θα μπορούσαν να δημιουργηθούν αν δινόταν κίνητρα στα πέλλετς? Πόσα καταλήγοντα σε χωματερές υπολείμματα ξυλουργικών βιομηχανιών θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν σε όφελος της Εθνικής Οικονομίας και οικολογίας?

    Παρέθεσα κυρία Μπιρμπίλη αυτά τα γεγονότα προκειμένου να ερωτήσω:
    «ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΙΑΘΕΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΝ ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΕ & ΕΞΕ?»
    Είναι στις προθέσεις σας να δοθούν κίνητρα στα πέλλετς (ΑΠΕ) ή θα συνεχίσετε την πολιτική των φίλα προσκείμενων στο πετρέλαιο προκατόχων σας?

  61. enas avatar
    enas 23/01/2010 09:48:27

    Το καφενείο έχει χτυπήσει φλέβα στο ΥΠΕΚΑ και βγάζει συνέχεια αποκαλύψεις για την πράσινη ανάπτυξη και τα πράσινα άλογα. Φάκτορα έχεις μείνει πίσω, αλλά σε σώζει ο αρχαιοπτέρυγας που ξέρει καλά το κόλπο της πρασινης ανάπτυξης και ενημερώνει το λαό

    http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_9205.html

    • DrNo avatar
      DrNo @ enas 23/01/2010 11:14:18

      Εφόσον αλλάζει το χωροταξικό στο νόμο για τις ΑΠΕ που είναι και σε δημόσια διαβούλευση, γιατί έστησε παράλληλα επιτροπή η Μπίρμπω;
      Κάτι μαγειρεύουν οι διαπλεκόμενοι

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ enas 23/01/2010 11:44:43

      χαχαχα... κουνήσου από την θέση σου άνθρωπέ,εγώ διαβάζω καφετζή, και αντινιουζ, και μελετάω το βιβλίο αριθμητικής και φυσικής. Αντιστέκομαι στην προσπάθεια να μου πουν ότι 1+1 δεν κάνει δύο, και ότι το νερό κυλάει προς τα ...πάνω. Ψάχνοντας τι στην ευχή γίνεται βλέπω ότι πω πω πω... κάτι γίνεται, πολύ παραμύθι!

      Ποιοί, τι, και γιατί, χάνεται από τα μάτια του θνητού, αλλα πολλοί θνητοί το ψάχνουν ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ και κάτι αρχίζει να φαίνεται.

      Να ας πούμε τι βλέπω εγώ ο ταπεινός θυρωρός. Έχουν γίνει ορισμένες επενδύσεις στον κόσμο. Π.χ. στην Βόρεια Αφρική, στον Καύκασο και προαφνώς αλλού. Έκαναν επίσης μερικές επενδύσεις ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ, Έλληνες στο DNA, αλλ’ αντ’ άλλων στην εμφανιση και λαλιά. Οι επενδύσεις αυτές θέλουν πελάτες σταθερούς και υπάκουους. Οι επενδύσεις αυτές έχουν παρέα και ντόπιους που και αυτοί έχουν DNA «ελληνικό» και μεγάλε, δικέ μου, ζουν εδώ, και ελισσονται εδώ. Ο ΓΑΠ προσπαθεί τώρα εκεί που δεν τα κατάφερε ή τα εκανε θάλασσα ο ΚΚ.

      Νομίζω ότι οι «νεφελίμ» απομυθοποιούνται

      Φίλοι και παρατηρητές, η Ιστορία έχει πολλές εκδοχές. Και η επιστήμη έχει πολλές εκδοχές. Αλλά στον Νευτώνειο κόσμο που ζούμε, 1+1=2 και το νερό κυλάει προς τα κάτω. ΟΛΑ τα άλλα κρύβουν δουλειές.

      Τι λες άτακτε;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ enas 23/01/2010 11:53:13

      και επειδή έχω γίνει εξαιρετικά καχύποπτος, οι φλέβες συνήθως χτυπιούνται όταν κάποιος κάλος έχει πατηθεί. Κάτι κάνει η Μπιρμπίλη και έχει πατήσει κάποιον κάλο. Κρώζω εγώ κατά της Μπιρμπίλη (καλά να είναι η κοπέλα, την έχουμε γλωσσοφάει) αλλά ίσως φωνάζω κατά των Χ πονηρών και υπέρ των Ψ πονηρών... και επειδή είμαι περίεργος και πεισματάρης ιπτάμενος δεινόσαυρος ψυχανεμίζομαι και τους μεν και τους δε.

      Σερσε λε πονηροί, όπως σερσέ να φαμ'

    • enas avatar
      enas @ enas 23/01/2010 13:18:26

      Αρχαιοπτέρυγα, επειδή παρακολουθώ το θέμα από "κοντά", έχω την εντύπωση πως αλληλοτρώγονται Μανιάτης (βαθύ ΠΑΣΟΚ κόμμα) με Μπιρμπίλη (νέο ΠΑΣΟΚ ΓΑΠ) για την ενέργεια. Με τούρτα ότι μια κοπελα από το πουθενά έγινε υπερυπουργός και αφεντικό του κάθε παραδοσιακού πρασινοφρουρού Μανιάτη, το κερασάκι είναι οτι σφάζονται στην ποδιά της παλικάρια (εργολάβοι εννοώ).
      Ούτε ο uri geller μπορεί να βρει ποια θα είναι η κατάληξη μετά από κανένα χρόνο, ποιος ο "κάλος", ποιος το λαμόγιο & ποιος ο νοικοκύρης και ποια η πράσινη λυπητερή που θα πληρώσουμε.
      Εγώ πάντως προτιμώ Σαμαρά, γιατί με τη δήλωσή του στη Βουλή "Ναι στις ΑΠΕ άλλά όχι μόνο αιολικά πάρκα" είναι εκτός γραμμής μεγαλοεργολάβων...

  62. ataktos avatar
    ataktos 23/01/2010 11:29:00

    ΠΛΗΝ ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ....
    ΠΛΗΝ ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ....
    Τι λέγαμε λοιπόν; Ότι θα ερχόταν η κυρία Μπιρμπίλη ως ομιλήτρια για την "ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ 2009"; Όχι μόνο δεν ήλθε, αλλά ούτε καν προνόησε να στείλει ένα σημείωμα με μια οποιαδήποτε δικαιολογία για την απουσία της και δυο τρεις κουβέντες για την σημαντικότατη αυτή έκδοση..Έτσι που μου περνάει από το νου ένα ρήμα γνώριμο στους φαντάρους της παλαιάς εποχής :"Μαγκεψάμεν.."
    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/

  63. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 06/02/2010 18:15:18

    μετά τις ανεμογεννήτριες θα έρθουν και τα κάτοπτρα:
    http://www.alternative-energy-news.info/suncatcher-power-system-ready-for-commercial-production/

  64. levantes avatar
    levantes 10/02/2010 09:03:51

    Η διοίκηση της ΔΕΗ καθυστερεί αποφάσεις είτε γιατί πιέζουν τα συνδικάτα, είτε επειδή της ασκειται κριτικη για σχέσεις με διαπλεκόμενες εταιρείες.
    Τι θα κάνει με τη τιμή του ρεύματος;