#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2011 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναζητούν σωτηρία…στο Ζάππειο!

[caption id="attachment_101849" align="alignnone" width="600" caption="http://www.chicagomag.com/"][/caption]

Ακούγοντας χθές,

- την κα. Διαμαντοπούλου να  λέει ότι το «Ζάππειο ΙΙ είναι μια σοβαρή εξέλιξη» και ότι έγιναν λάθη στην διαπραγμάτευση του μνημονίου.

-τον κ. Χρυσοχοϊδη να μιλάει για «άλλο μείγμα πολιτικής».

-τον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ κ. Πρωτόπαπα, με ύφος ..μελίρρυτο, να αναφέρεται στη Νέα Δημοκρατία και στην ανάγκη εθνικής συναίνεσης και συνεννόησης,

Συνειδητοποίησα σε πόσο δεινή θέση πρέπει να βρίσκεται  η κυβέρνηση.

Τι ένδεια ιδεών πρέπει να υπάρχει.

Πόσο απεγνωσμένα αναζητούν ένα σωσίβιο σωτηρίας, για να γαντζωθούν στις καρέκλες της εξουσίας.

Αλήθεια, που πήγε εκείνο το αλαζονικό ύφος,  «εμείς τα ξέρουμε όλα»;

Εκείνη η απαξίωση,  με την οποία αναφερόταν στη Ν.Δ. και στον Αντώνη Σαμαρά;

 

Η αλήθεια είναι ότι ο κ. Σαμαράς έκανε πολλά, μέσα σε λίγο χρόνο.

Με την πρόταση που κατέθεσε στο Ζάππειο έδωσε ελπίδα στην κοινωνία και στην κυβέρνηση προσέφερε ένα ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί.

 

Πολύ φοβούμαι, όμως, ότι η Κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου, με τον μανδύα της δήθεν συναίνεσης, επιχειρεί να οικειοποιηθεί βασικά στοιχεία της πρότασης Σαμαρά και να τα εντάξει σε μια  άλλη πολιτική πρόταση, όπου δεν θα  έχουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

 

Το είχαμε επισημάνει από την πρώτη στιγμή ότι η πρόταση Σαμαρά έχει μια συγκεκριμένη δομή και φιλοσοφία. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί τμηματικά γιατί αλλοιώνεται η ουσία της στόχευσής της. Δεν θα φέρει τα προσδοκώμενα αποτελέσματα.

 

Εκτιμούμε ότι αυτή η επίθεση συναίνεσης, στην οποία επιδίδονται τις τελευταίες ημέρες τα κυβερνητικά στελέχη, εκεί ακριβώς αποβλέπει.

Να κερδίσουν επικοινωνιακά παίζοντας το χαρτί της συναίνεσης.

Να αγοράσουν πολιτικό χρόνο παρουσιάζοντας  αποσπασματικές προτάσεις που στην πράξη θα ακυρώσουν την πρόταση Σαμαρά.

Τι θα λέει για παράδειγμα ο κ. Σαμαράς, αν η κυβέρνηση αποδεχτεί την πρότασή του για τα αυθαίρετα και τη ΔΕΗ, και το κυβερνητικό πρόγραμμα αποτύχει επειδή είχε άλλες αστοχίες;

Η κυβέρνηση θα λέει ότι και ο κ. Σαμαράς θα είναι συνυπεύθυνος!

Αυτή είναι η παγίδα που επιχειρούν να στήσουν.

Πρέπει να γίνει κοινή πεποίθηση ότι η πρόταση Σαμαρά λειτουργεί στο σύνολό της, όχι αποσπασματικά, και ότι αποτελεί λύση για τη χώρα.

Όχι για τα αδιέξοδα της κυβέρνησης όταν ο κ. Ραγκούσης, ο κ. Παπακωνσταντίνου και ο κ. Ρέππας δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους!

 

ΚΡ

ΥΓ. Αλήθεια από τη …δημοσκόπηση των φοιτητικών εκλογών βγήκαν τίποτα πολιτικά συμπεράσματα ή το ..δείγμα ήταν ..ακατάλληλο;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 20/05/2011 16:16:37

    Ο Κεμαλ Ντερβις, ο Τουρκος
    Νο 2 υποψηφιος για το ΔΝΤ, ειναι μυστικοσυμβουλος του ΓΑΠ εδω και πολυ καιρο! Ετσι λενε οι ΝΥΤ! Απιστευτο. Αλλα δυστυχως αληθινο. Αληθεια τα αντανακλαστικα της ΝΔ και του Αντ. Σαμαρα που ειναι; Πως εχουν αφησει αυτο το θεμα χωρις να ξεσηκωσουν το συμπαν; Φαηλο, Χρυσανθε που ειστε;

  2. john avatar
    john 20/05/2011 16:20:54

    ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. ΟΣΟ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΣΟ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΤΟΧΑ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΟ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ.ΟΥΤΕ ΖΑΠΠΕΙΟ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΟΥΤΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ .ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ.ΟΜΩΣ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΥΓΉ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΑΓΙΔΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ Ν.Δ ΙΣΩΣ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΑΙΜΑ ΑΘΟΩΝ.ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ ,Η ΕΤΑΙΟΡΕΙΑ ΠΑΣΟΚ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΑΡΑΔΙΝΕΤΑΙ ,ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΑΙΜΑ ΟΛΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΥΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΒΛΕΠΕ ΙΣΠΑΝΙΑ 15-5!

  3. Orestios avatar
    Orestios 20/05/2011 16:22:28

    Ο χρόνος τους τελειώνει.
    Σπασμωδικές αντιδράσεις πριν το τέλος είναι.
    Περιμένουμε την κοπτοραπτική του μεσοπρόθεσμου προγράμματος αποτυχίας, που έρχεται σαν συνέχεια του μνημονίου της αποτυχίας.

  4. akis avatar
    akis 20/05/2011 16:28:05

    οτι κιαν κανουν, οτι κιαν παρουν απο Σαμαρα ή οποιονδηποτε αλλον, εαν αποτυχει... δεν νομιζω να εχει ιδιαιτερη σημασια σε ποιον και σε τι θα καταλογίσουν μιας και ο κοσμος δεν θα θελει να δει κανεναν πολιτικο... ειδικα της κυβερνησης. Ο Σαμαρας δε, εαν συναινέσει και παρουν απο το προγραμμα του μονο να κερδισει εχει μια και ουτως ή αλλως θα ειναι επομενος προθυπουργος.
    Αρα, εαν πιστευει οτι η κυβερνηση θα παρει στοιχεια απο το προγραμμα του και αυτα ευοδώσουν θα εχει καπως λιγοτερα προβληματα οταν ερθει στην εξουσια... συν το οτι θα επικαλειται την χρηση της δικης του προτασης (οσα ηταν δικη του προταση), χαμενος δεν βγαινει παντως.
    αυτο πιστευω

  5. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 20/05/2011 16:30:55

    Το ερώτημα που τίθεται ειναι αν ο κ. Σαμαράς πρέπει να στηρίξει τα αποσπασματικά μέτρα που θα πάρει απο το ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ, η κυβέρνηση.
    Γιατί όντως αν στηρίξει την κυβέρνηση με την ψηφο που θα δωσει σε καποιες απο τις προτάσεις που εκανε στο Ζαππειο και όχι στο σύνολο τους, είναι σχεδόν σίγουρο ότι τα μέτρα αυτά δεν θα αποδώσουν ή και μπορεί να μας πάνε πίσω. Ταυτόχρονα όμως ο κ. Σαμαράς θα έχει μπεί στο κάδρο της αποτυχίας της κυβέρνησης. Θα έχει γίνει μέρος του προβλήματος.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 16:30:56

    ΗΠΑ
    Τον Ντομινικ παντως, πρωτα παραιτηθηκε! και μετα τον εβγαλαν εκτος φυλακης!
    χαχα εχουν πλακα... αν δεν δηλωνε παραιτηση? μεσα 4 μηνες!!! χαχαα
    Ελλαδα
    Τους δικους μας δεν τους εχουμε βαλε ακομη φυλακη, θα παραιτηθουν ή θα φυγουν απο εξουσια, και θα φυγουν απο τη Χωρα. Φυσικα μπορει και να μεινουν μα μας κανουν χάζι... να μας σχολιαζουν με Ασυλια !

    ΠΠ

  7. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 20/05/2011 16:38:07

    Οντως ήταν πολύ δυνατό, πολύ σωστό πολιτικά, το Ζάπειο ΙΙ, όχι για τη ΝΔ μόνον, αλλά για τον τόπο. Με μια όμως προϋπόθεση. Οτι θα ξέρουν πως να βουλώσουν τ' αυτιά τους στις σειρήνες της "συναίνεσης", με αυτοπεποίθηση για πιθανη εκλογική μάχη και με μιά κοινή πεποίθηση ισχυρή στο κόμμα και ευρύτερα, ότι αν ενδώσουν οδηγούμαστε σε "ανώμαλες" ατραπούς.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 16:38:56

    Κωστα,
    την παγιδα την εχουν στησει ειδη !! η φακα κλεινει επικινδυνα!...
    Συνυπευθυνος ειναι και ενας Ηθικος Αυτουργος, ειναι και αυτος που ενω γνωριζει τι θα συμβει... αφηνει τα παντα στο πολιτικο καρμα !.. αυτα για τα ΜΜΕ και το ολοημερο μπαλαμουτι της συναινεσης-συνθεσης-συμπορευσης και ολα τα συν-.

    Οποιος Υπογραψει τα Μνημονιο ΙΙ και Δανειακη ΙΙ ειναι ο προδοτης της Πατριδας. ξερα, απλα και εντιμα.!! ΑΥΤΟΣ !!! και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ και οι συνυπογραφοντες ΑΜΕΣΑ τις Συμβασεις!!! Μη χανουμε το Πρασινο Δασος Ευθυνων και κοιταμε οτι μας δειχνουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ και τα ΜΜΕ δλδ, τη συναινεση - ενεση!

    Οι ΠΑΣΟΚΟΙ ειναι επαγγελματιες Πολιτικοι Υποκλοπεις! στο DNA τους.
    Αυτο θα παλεψουμε ή την σωτηρια της Χωρας???
    δε μασαω με τπτ σε Πρασινες Σειρηνες.

    ΠΠ

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2011 16:42:05

    Η συναίνεση είναι απάτη. Μετά τα ψέματα 12 μηνών, τώρα ψάχνουν για ...πέπλο.

    Συναίνεση; ΝΑΙ, για αλλαγή Συντάγματος και εκλογές.

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 20/05/2011 16:42:37

    Πράγματι είναι με την πλάτη στον τοίχο.

    Δεν αντέχουν να τα βάλουν με το βαθύ Πασόκ που είναι βολεμένο στις Δέκο και στο Δημόσιο τομέα.

    Η απορία μου είναι αν αναβάλουν συνέχεια τις αποφάσεις για εξυγίανση του δημόσιου τομέα για λόγους ψήφων ή φοβούνται μην αρχίσουν να βγαίνουν στην φόρα και άλλα είδους άπλυτα.

    Επειδή ο τρόπος λειτουργίας του δημοσίου είναι κρίσιμης σημασίας για την χώρα είτε εξ αιτίας του κόστους λειτουργίας είτε εξ αιτίας της χαμηλής παραγωγικότητας και αποτελεσματικότητας που έχει θεωρώ ότι οι επόμενες προτάσεις Σαμαρά ένα νέο Ζάππειο πρέπει να είναι αφιερωμένο στην πραγματική επανίδρυση του κράτους.

    Από εκεί και πέρα η ιστορία της "συναίνεσης" κάηκε με λιγότερα οφέλη για το Πασόκ από ότι περίμεναν.

    Πρώτον ο εξαφανισμένος Πρωθυπουργός δεν έχει πάρει ακόμα και σήμερα θέση στην προσπάθεια παρέμβασης στα εσωτερικά της χώρας.
    Εχει δείξει πολύ αργά αντανακλαστικά για μια συζήτηση που προκάλεσε αλγεινή συζήτηση στο εσωτερικό και επί της ουσίας δεν του πρόσφερε τίποτα ίσα ίσα έδειξε σε ένα κομμάτι της κοινής γνώμης ότι είναι ιδιαίτερα επιρρεπής σε έξωθεν παρεμβάσεις.

    Δεύτερον η κυβερνητική αμηχανία του Πασόκ που προσπάθησε να καλυφθεί πίσω από την αξιοποίηση σημείων της πρότασης Σαμαρά αλλά αυτό που τελικά κατάφερε να κάνει είναι να πολλαπλασιάσει την κουβέντα γύρω από τις προτάσεις Σαμαρά.

    Το σημαντικό είναι ότι ο Σαμαράς αρχίζει να βρίσκει τον ρυθμό του την στιγμή που ο Παπανδρέου είναι τελείως απορυθμισμένος.

    Πάλι σήμερα στο Ναύπλιο δήλωνε για την ανάγκη σωτηρίας της πατρίδας.

    Γιώργο στο ραντεβού σου και με την Ελλάδα και με την Σωτηρία άργησες το έχασες και πάμε παρακάτω.

    Είναι σίγουρο ότι σε σχέση με το Ζάππειο 1 πολύ περισσότεροι άνθρωποι άκουσαν ότι υπάρχει και ένας Σαμαράς που κάνει προτάσεις.

    Πιστεύω ότι θα καταγραφεί στις επόμενες δημοσκοπήσεις η επέκταση του Σαμαρικού ακροατηρίου πέρα από τον σκληρό πυρήνα του 20% που καταγράφουν οι δημοσκοπήσεις.

    Εντύπωση μου κάνει η στροφή που κάνουν απέναντι στον Σαμαρά μέσα ενημέρωσης που ήταν έντονα απεναντί του.

    Ακόμα και μέσα στην ΝΔ έχουν πέσει οι τόνοι των εσωκομματικών διαρροών-διαφωνιών εκτός από κάποιους υπερφίαλους που συνεχίζουν να κάνουν αντιπολίτευση στα πρότυπα του 82 και 83.

    Παράλληλα έβαλε στην γωνία Μπακογιάννη και Καρατζαφέρη.

    Κόλησε η βελόνα, η μια δηλώνοντας μονίμως διαθέσιμη, και ο άλλος κινούμενος στο γνωστό μοτίβο της συναίνεσης να μαζευτούμε όλοι μαζί ώστε αν μας φτύνει ο κόσμος να μοιραστούμε τις ροχάλες.

    Ο Μητσοτάκης έσπευσε να ζητήσει από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να παραιτηθεί αν δεν πείσει τον Σαμαρά.

    Τόσο πίσω έχουν μείνει;; που ονειρεύονται νέες συνταγματικές ανωμαλίες.

    Για πρώτη φορά η ΝΔ μετά την ήττα του 2009 είναι στο επίκεντρο της πολιτικής συζήτησης με θετικό τρόπο.

    ΥΓ. Και οι σημερινές προτάσεις της ΝΔ για το θέμα των απολύσεων στο δημόσιο νομίζω ότι κινούνται στο ίδιο κλίμα της κατάθεσης προτάσεων και βάζουν την πολιτική ατζέντα σε ένα ιδιαίτερα σοβαρό και σύνθετο θέμα.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Aris. A 20/05/2011 20:48:24

      "Ο Μητσοτάκης έσπευσε να ζητήσει από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να παραιτηθεί αν δεν πείσει τον Σαμαρά."

      Είναι όντως έτσι. Αυτά δήλωσε σε εκδήλωση-παρουσίασης βιβλίου στην Παλαιά Βουλή. Δεν σταματά νας μας εκπλήσσει. Εχει την ίντριγκα, τα παιγνίδια αποσταθεροποίησης στο αίμα του. Δεν διστάζει να κάνει προτάσεις που δυναμιτίζουν τα θεμέλια της Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας, για να ικανοποιήσει το προσωπικό του σύμπλεγμα. Αλλά ευτυχώς είναι από χρόνια βυθισμένος στην αναξιοπιστία και εισπράττει παλλαική περιφρόνηση, πέρα και πάνω από κόμματα.

      Ας τα βλέπει αυτά ο Παπούλιας. Που δεν βρήκε ΜΙΑ λέξη να αρθρώσει απέναντι στο ιταμό τελεσίγραφο του Ολι Ρεν. Ας δει επιτέλους με τι και ποιούς συντάσσεται, όταν ζητά συναποδοχή ενός σχεδίου που οδηγεί/οδήγησε την χώρα στην Αβυσσο της Υφεσης.

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/05/2011 16:48:26

    ΠΠ
    Να σε συγχαρώ δημοσίως γιατί το άρθρο σου χτύπησε στόχο.
    Μπράβο σου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 20/05/2011 17:10:46

      Σ ευχαριστω Κωστα,
      να σαι παντα καλα.

      ΠΠ

  12. Underdog avatar
    Underdog 20/05/2011 17:04:41

    ΟΧΙ συναίνεση στο Λάθος. Το πραγματικά καινούργιο χτίζεται όταν πεθαίνει το παλιό. Καινούργιο σπίτι χτίζεις όταν κατεδαφίζεις το παλιό. ΄Οχι πανωσήκωμα στην παράγκα των καραγκιόζηδων.

  13. xbab avatar
    xbab 20/05/2011 17:09:21

    Καλά φίλε μου...ποιός ασχολείται τώρα με τη δημοσκόπηση των φοιτητικών εκλογών.
    Αν είναι καμιά στημένη για να λέει πως ο πολίτης δεν είναι ικανοποιημένος από τον Σαμαρά ΝΑΙ.
    (Όπως έγινε προχθές με τον "έγκυρο και σοβαρό" ΣΚΑΪ).
    Μα τόσο παραπληροφόρηση;

  14. akis avatar
    akis 20/05/2011 17:16:31

    Ο Παπανδρέου μας είπε απ' την αρχή, όλη την αλήθεια! Εμείς δεν την καταλάβαμε.
    1. Πήγαινε στο «Google Translate»
    2. Επέλεξε «from Greek To English»
    3. Γράψε «υπαρχουν χρήματα»
    4. Πάτα «translate»
    5. Διάβασε τη μετάφραση στα δεξιά....

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/05/2011 17:22:10

    Φίλε ΠΠ (ή κάποιoς που σκαμπάζει από bond trading) μπορεί να μας εξηγήσει τι σημαίνει αυτό:
    h--p://ftalphaville.ft.com/blog/2011/05/19/573411/the-collateral-walls-of-piraeus/

    ή δεν είναι άξιο λόγου?

    Νομίζω στις φοιτητικές κέριδισε κάποια φοιτητική παράταξη ΔΑΠ έτσι δεν είναι? Μάλιστα ψυθιρίζεται ότι αύξησε και τα πσοστά της. Άσε, θα ενημερωθώ από το ΜΕΓΚΑ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/05/2011 17:31:11

      Ομολογα στα οποια η Πειραιως ανεβασε την αποδοση!! 12% ! εχουν εγγυηση Δημοσιου.. τωρα γιατι ανεβασε αποδοση.. ?? βρηκε επενδυτες!!! χαχαχα μαζευουν χρημα..... αλλα απο ποιον?
      Να παρω Ελλ Ομολογο... τωρα?

      ΠΠ αβυσσος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 17:34:15

        Μήπως κλείνει κάποια βρυσούλα με ρευστό?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/05/2011 17:55:30

          Οι προβλέψεις της Deutsche Bank για τα τρίμηνα των τραπεζών
          Επιφυλακτική δηλώνει η Deutsche Bank για τις ελληνικές τράπεζες, εν όψει της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων του κλάδου για το πρώτο τρίμηνο.

          Ο οίκος περιμένει οριακή κερδοφορία, καθώς τα τελικά αποτελέσματα θα επιβαρυνθούν από στα στάσιμα έσοδα από τόκους, τις αδύναμες προμήθειες και την αύξηση των προβλέψεων.

          Τα τρίμηνα αναμένεται να δείξουν μείωση του δανεισμού και επιτάχυνση της συσσώρευσης μη εξυπηρετούμενων δανείων. Όμως, η προσοχή της αγοράς θα στραφεί στις επιπτώσεις της κρίσης χρέους στα κεφάλαια και τη λειτουργία των τραπεζών.

          Ειδικότερα, η Deutsche Bank περιμένει κέρδη 10 εκατ. ευρώ για το α΄ τρίμηνο από την Alpha Bank (+3% σε τριμηνιαία βάση και έναντι ζημιών 10 εκατ. ευρώ το α΄ τρίμηνο του 2010) και συστήνει τη διακράτηση της μετοχής της, με τιμή στόχο τα 4,5 ευρώ.

          Από την Πειραιώς περιμένει κέρδη 2 εκατ. ευρώ στο τρίμηνο, μειωμένα κατά 61% σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα. Ο οίκος συστήνει τη διακράτηση της μετοχής, με στόχο τα 1,3 ευρώ.

          Η ATEBank αναμένεται να εμφανίσει ζημιές 9 εκατ. ευρώ, έναντι ζημιών 37 εκατ. το αντίστοιχο περσινό τρίμηνο. Η Deutsche συστήνει την πώληση της μετοχής με στόχο τα 0,40 ευρώ.

          Από την Τρ. Κύπρου αναμένονται κέρδη 79 εκατ. ευρώ, αυξημένα κατά 36% σε τριμηνιαία βάση και μειωμένα κατά 3% σε ετήσια βάση, με τον οίκο να συστήνει διακράτηση για τη μετοχή, με στόχο τα 3,3 ευρώ.

          Τέλος, η Marfin Bank αναμένεται να εμφανίσει κέρδη 0,01 εκατ. ευρώ, αυξημένα κατά 22% σε τριμηνιαία βάση και μειωμένα κατά 89% σε ετήσια βάση. Ο οίκος συστήνει τη διακράτηση της μετοχής, με στόχο τα 0,80 ευρώ.

          ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/05/2011 18:20:01

      Όχι μόνον είναι άξιο λόγου, αλλά αυτό σημαίνει ότι στην Πειραιώς κατά πάσα πιθανότητα ετοιμάζονται ήδη για "κλείσιμο της βρυσούλας", όπως σωστα λες κι εσύ, Γιάννη.

      Λέμε "Πειραιώς", αλλά αυτό είναι ενδεικτικό, θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε τράπεζα έχει τέτοια ομόλογα για collaterals.

      Το ερώτημα είναι: Πρόκειται μόνον για προετοιμασία σε ενδεχόμενη απειλή χρηματοδότησης εκ μέρους της ΕΚΤ ή πρόκειται για πραγματική προετοιμασία αναδιάρθρωσης;

      Πιθανότερο φαίνεται το πρώτο, αλλά όταν έχεις αποδόσεις σε χαρτιά σου με margin +12%, ποιος περιμένεις να σε θεωρήσει αξιόπιστο στη διεθνή αγορά; Κράζεις από μακριά "είμαι αναξιόπιστος, κινδυνεύουν τα λεφτά σας".

      Δεν ξέρω πώς θα βγούμε από αυτό το τρελό σπιράλ στο οποίο μας έριξε αυτός που κυβερνά αυτή τη χώρα, αλλά πρόκειται για σπιράλ που μπορεί να διαλύσει όλη την Ευρώπη σε μία στιγμή.

      Τώρα μόλις συνειδητοποιώ σε τι κίνδυνο έχει βάλει ο τύπος (ο ΓΑΠ, εννοώ) όλη την Ευρώπη.

      Την κάνει πολύ καλά τη δουλειά ο άνθρωπος της Νέας Τάξης. Δολάριο über alles. Και μετά σε βάζουν κι εσένα να πιστεύεις ότι για όλα φταίνε οι κακοί Γερμανοί. Το τέλειο έγκλημα.

      Αν οι τράπεζες δεν είναι σε θέση να καθορίσουν τις πολιτικές εξελίξεις, τότε, μην ξεγελιέστε: Απλώς κάποιες άλλες τράπεζες καθορίζουν τις πολιτικές εξελίξεις. Τόσο απλό.

      • noldor avatar
        noldor @ Επώνυμος 20/05/2011 23:28:59

        Η πρώτη προσπάθεια διάλυσης της ευρωζώνης κινήθηκε γύρω από την ένταξη της Τουρκίας, όταν είδαν ότι ΓαλλοΓερμανοί και λοιποί Ευρωπαίοι δεν μάσησαν έβαλαν σε εφαρμογή το plan b, βρήκαν τον αδύνατο κρίκο και σε συνεργασία με την Fellowship of the willings (για να δικαιολογήσω και το όνομά μου) οδεύουν προς το στόχο τους. Οι Γερμανοί προσπαθούν να αντιδράσουν αλλά το βλέπω δύσκολο.

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 17:22:54

    ΜΠΡΑΒΟ στον ΟΠΑΠ για την πρώτη επιχειρησιακή σύμβαση στο δημόσιο!!
    - Μείωση 14% στις απολαβές σε βάθος τριετίας
    - Μείωση κατά 50% στις υπερωρίες
    - Επιμήκυνση του ωραρίου στις 8 ώρες ημερησίως ( αυτο ειναι το κερασακι ).

    Αντε και καλο copy paste.

    ΠΠ

    • xmmm avatar
      xmmm @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 21:37:29

      εσοδα (ή κερδη? δεν καταλαβα) 1δις, κοστος μισθοδοσιας 100 εκ λεει, κερδιζει με την συμβαση .. 3εκ!!!/χρονο!!!

      ποσα θα γλιτωνε με επαναδιαπραγματευση του τεχνικου συμβουλου που αποζυμα την αγελαδα;;;;

  17. Απορία avatar
    Απορία 20/05/2011 17:29:49

    Οι τροϊκανοί μας απειλούν ότι εαν δεν ξεπουλήσουμε και εαν δεν απολύσουμε δόση δεν μας δίνουν.

    Ωραία λοιπόν εαν δεν μας δώσουν τι σημαίνει αυτό; Επιστροφή στη δραχμή. Έλα ντε όμως που μέχρι και μερικές μέρες διάβαζες παντού για τις καταστροφικές επιπτώσεις που θα έχει η έξοδος μας απο το ευρώ όχι μόνον για την Ελλάδα αλλά και για την ευρωζώνη;

    Άρα τι στο καλό είναι αυτή η μετέωρη απειλή τους;
    Αέρας κοπανιστός μήπως;

    Μήπως τελικά η μόνη λύση είναι η επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου που λέει η ΝΔ; Μήπως τελικά μπορούμε και μας παίρνει όντως να την κάνουμε;

    Μήπως τελικά "το μόνο πράγμα που πρέπει να φοβόμαστε είναι τον ίδιο τον φόβο" που έλεγε και ο Ρούζβελτ το '33 στα πλαίσια μιας τότε τραπεζικής κρίσης;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Απορία 20/05/2011 17:32:56

      Μα ειναι δυνατον να μην παρουν τις υπογραφες στα 50Δις ακινητα και να δωσουν δοση??? συν υπογραφες σε Μν&Δαν ΙΙ ??? ΟΧΙ !!! ΠΟΤΕ !!
      γ αυτο

      ΠΠ

  18. fotini avatar
    fotini 20/05/2011 17:36:47

    καλα ολα αυτα αλλα θα ηθελα να εβλεπα τον αντωνη ναβαζει αρκετα απο αυτα αποβρασματα στη φυλακη

  19. Ανώμυνος avatar
    Ανώμυνος 20/05/2011 17:38:00

    Αγαπητοί φίλοι, βλέπω να επιμένουν μερικοί ότι η κυβέρνηση διστάζει να τα βάλει με τους συνδικαλιστές του δημόσιου τομέα, διότι τάχα αυτοί, ως "βαθύ ΠΑΣΟΚ", αντιδρούν κτλ. Έχει κανείς σκεφτεί ότι το ίδιο το ΠΑΣΟΚ (κυβέρνηση και κόμμα, ανεξάρτητα από τους συνδικαλιστές και λοιπούς) δεν θέλει ν' αφήσει να του φύγει απ' τα χέρια ο δημόσιος τομέας, επειδή ακριβώς χωρίς αυτόν δεν μπορεί ούτε στιγμή να υπάρξει! Από πού αλλού θα σιτίζεται, ως παρασιτικό μόρφωμα της ελληνικής κοινωνίας;

    • xmmm avatar
      xmmm @ Ανώμυνος 20/05/2011 21:38:38

      ++ προσπαθουν να παρουν και αλλους μαζι τους στην δικη τους πτωση. η θεωρουν οτι μπορουν να κανουν καμια μαγικη τριπλα αλα 91

  20. drider avatar
    drider 20/05/2011 18:12:13

    Γιατί δεν ιδιωτικοποιούν την Αγροτική τράπεζα; οεοοο!
    120 και 115 εκ. οεοοο!
    Αυτά έχουν επιμήκυνση; Αυτά έχουν αναδιάθρωση; Πότε λήγουν;

    Συναίνεση - Συναίνεση!!!

  21. τάσος avatar
    τάσος 20/05/2011 18:16:57

    το πασόκ είναι ο σκύλος και το δημόσιο είναι η ουρά του. το πασόκ στρέφεται εναντίον του δημοσίου με τον ίδιο τρόπο που ο σκύλος στρέφεται εναντίον της ουράς του. το μέγεθος της μανίας του σκύλου προσδιορίζει και την ταχύτητα απομάκρυνσης της ουράς του. ο νους του σκύλου θέλει να αρπάξει την ουρά του, όμως κατά τη μετάδοση της εντολής της κίνησης στο σώμα, το σώμα έχει εξασφαλισμένη τη σωτηρία της ουράς. η γάτα του σρέντιγκερ και ο σκύλος του πασόκ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ τάσος 20/05/2011 18:21:20

      Καταπληκτικό!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ τάσος 20/05/2011 21:22:10

      σατανικα αψογη περιγραφη

      ΠΠ

    • xmmm avatar
      xmmm @ τάσος 20/05/2011 21:39:33

      φιλε τι εγραψες|!!! - δεν το κανετε και κεντρικο ποστ!?

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/05/2011 18:23:42

    Λοιπόν, το Ζάππειο αφήνει όντως περιθώρια να ξαναστήσουν παγίδα στον Αντώνη. Τώρα που το βλέπω όμως, φαίνεται ότι αυτός που στήνει την παγίδα είναι τελικά ο ίδιος ο Αντώνης. Αν είναι έτσι, πρόκειται για το απόλυτα ιδιοφυγές στρατήγημα! Πρόεδρε, respect!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 20/05/2011 22:13:47

      Επώνυμε,
      εγώ δεν είπα οτι ο Σαμαράς...έπεσε στην παγίδα!

  23. john avatar
    john 20/05/2011 18:36:44

    το πασοκ ακομα προσπαθει να εκμεταλευτεί τυχον βλακειες καποιων χατζηδακηδων και κ.λ.π.προσοχή μην χαίρεστε ειναι ικανοι για όλα αυτοί σκέπτονται και λειτουργούν κατω και απο δύσκολες καταστάσεις ,παρουσιάζουν την συναίνεση ως μονη λύση Η Ν.Δ απροετοίμαστη σε επίπεδο πολιτικο και στελεχιακό βασιζόμενη μ'ονο στον Σαμαρά γρηγορα θα εχει την τυχη του ΓΑΠ. Ζητείται κρατος κοινωνικό και οχι κυβέρνηση αυτή θα σχηματιστεί μετα τις εκλογές.΄

  24. anideos avatar
    anideos 20/05/2011 18:37:33

    "Με την πρόταση που κατέθεσε στο Ζάππειο έδωσε ελπίδα στην κοινωνία και στην κυβέρνηση προσέφερε ένα ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί."

    Ολο το ζουμι, ο Σαμαρας εδειξε πως δεν μασαει και με το διαπραγματευτικο χαρτι οπως to λες εδειξε οτι νοιαζεται για πολλα περισοτερα δλδ για την ΠΑΤΡΙΔΑ. Θα προβληθει αραγε αναλογα αυτη η στροφη της κυβερνησης στις θεσεις της αντιπολητευσης απο τη ΝΔ και τα ΜΜΕ;

  25. Aggelos avatar
    Aggelos 20/05/2011 19:10:31

    το Ζαππειο 2 εγινε Χαζαππειο 2 απο τους ραδιο αρβυλα ολως τυχαιως..

    αρε πασοκακια, δεν κρυβεστε αρκετα καλα..

  26. Y. avatar
    Y. 20/05/2011 19:11:18

    Πολύ σωστή η όλη ανάλυσή σου αγαπητέ Κώστα. Να προσθέσω..
    1. “Φταέι ο Παπακ” (θα πούνε), θα τον αναδομήσουν, και (επικοινωνιακά) θα ξεκινήσουν από μηδενική βάση
    2. Θα υιοθετήσουν κάποια μέτρα του Σαμαρά που εξ άλλου “...ήταν και δικά μας μέτρα” (θα πούνε) ως έπμρακτη απόδειξη της δικής τους συναίνεσης (πάλι θα πούνε)
    3. Είχα σχολιάσει ανακοίνωση του Παπακ παραμονές από το Ζάπειο 2. “Καλό το τυρί, αλλά να ψάχνουμε και τη φάκα”
    4. Ομοίως, Σαμαράς, “Οι προτάσεις είναι σχέδιο, δεν είναι κουρελού”, που αναφέρεις και εσύ
    5. Μία ρήση του Πάνκαλου, “...το πασόκ είναι σκληρό καρύδι”. Είναι τέτοιος ο κυβερνητισμός τους, και το γάτζωμα στην εξουσία, που με κάνει να συμφωνώ με τον ανεκδιήγητο Πάνχοντρο. Θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους

  27. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 20/05/2011 19:31:09

    Είναι ολοφάνερο από τις εξελίξεις ότι το πασοκ δεν μπορεί να κυβερνήσει, οι συνέπειες της πολιτικής του μνημονίου και οι αντιστάσεις που συναντά στο εσωτερικό του κόμματος του ο Γ. Παπανδρέου
    εκ των πραγμάτων μειώνουν την κυβερνητική αποτελεσματικότητα.
    Από την άλλη πλευρά η ΝΔ προσπαθεί να αποκτήσει δυναμική στηριζόμενη όχι στην κυβερνητική φθορά, αλλά στα ευρήματα των δημοσκοπήσεων. Παράλληλα, προσπαθεί να πείσει τους ευρωπαίους ότι η πρότασή της για την οικονομία έχει φιλόδοξους στόχους έτσι ώστε να συμβάλει στην έξοδο της χώρας από την κρίση.
    Κατά την γνώμη μου, το παραπάνω σκηνικό είναι αποτέλεσμα των πιέσεων που ασκούν η τρόικα και οι δημοσκοπήσεις, οι οποίες σε ένα μεγάλο βαθμό είναι κατευθυνόμενες από τα κέντρα που θέλουν την τήρηση του μνημονίου.
    Αν τώρα η ΝΔ επαναπαυτεί στην λογική ότι είναι η μόνη συστημική λύση, η απήχηση της θα αρχίσει να συναγωνίζεται την κυβερνητική φθορά! και τούτο διότι η πραγματική κοινωνία, αν και φοβισμένη, έχει διαφορετικές απόψεις από αυτές των στημένων δημοσκοπήσεων.

  28. Θετταλός avatar
    Θετταλός 20/05/2011 19:43:23

    ..."Γιατί δεν έκανε καμμία κάθαρση στις γραμμές τις....
    Tί εννοείς ;;;

  29. john avatar
    john 20/05/2011 19:45:46

    ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ΤΑ ΧΩΡΙΖΩ ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ Α) ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΚΑΙ Β) ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΗΡΕΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΛΟ ΔΕΧΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΥΡΓΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΟΜΩΣΙΕΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΝΤΙΡΕΚΤΙΒΕΣ ,ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ .ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΒΙΑΣΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΩΔΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ.

  30. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/05/2011 21:50:39

    Είμαι της γνώμης ότι πρέπει να μείνουν και άλλο στην εξουσία για να σαπίσουν εντελώς. Σήμερα μπήκα σε ψιλικατζίδικο κοντά στο Λαϊκό να αγοράσω χυμούς για ένα φίλο που είναι ασθενής και έλεγε μία κυρία στην καταστηματάρχη ότι έσπαγε ένας Πακιστανός το βράδυ αυτοκίνητα (κάτοικοι της περιοχής και οι δύο) και τελικά τον έπιασαννεαροί της γειτονιάς, κατέφθασε και διερμηνέας και μπήκε μέσα, "αλλά σε λίγο θα ξαναβγει". Μπήκα στην κουβέντα και τους είπα ότι να αιτιώνται τον μέγα ένοχο που είναι ο "πρωθυπουργός" και είναι παθιασμένος με τον πολυ-πολιτισμό και μου είπαν και οι δύο οτι ήταν ΠΑΣΟΚ, ότι φταίνε και οι προηγούμενοι για το χάλι της λαθρομετανάστευσης, αλλά ΠΑΣΟΚ δεν θα ψηφίσουν πλέον. Τους λέω ότι ο προηγούμενος φταίει γιατί αδιαφόρησε, ενώ ο τωρινός το κάνει λόγω ιδεολογίας και συμφώνησαν.
    Από τη συζήτηση αυτή και άλλες ανάλογες καταλαβαίνω ότι ΝΔ ακόμα δεν έχει πείσει την κρίσιμη μάζα πολιτών που θα της επιτρέψει να κυβερνήσει χωρίς πρόβλημα και όι οριακά. Θέλει μεγαλύτερη ένταση, με σύστημα, με μέθοδο, χωρίς λαϊκισμούς, αλλά και χωρίς παραχωρήσεις στο ΠΑΣΟΚ. Να μην μασάνε τα λόγια τους. Το ΠΑΣΟΚ είναι σάπιο και θα σαπίσει ακόμα παραπάνω, έχει χάσει την εμπιστοσύνη των πολιτών. Δεν έχει όμως ακομα γίνει για τους πολλούς η ΝΔ η αξιόπιστη λύση. Θέλει δουλειά.

  31. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 20/05/2011 21:53:27

    Η Ισπανικη νεολαια δειχνει τον δρομο μαχητικα και ειρηνικα.
    Εδω εμεις περιμενουμε το μανα εξ ουρανου μοιραοι και αβουλοι.
    Ζουμε τις τελευταιες ημερες της Πομποιιας και κοιταζουμε τον ηλιο!!!
    Εξ αλλου ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!
    Αντεχουμε φαινεται και αλλα ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΠΡΟΚΥΨΕΙ που λενε και στις μικρες αγγελιες.
    Καληνυχτα........

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ Ρήγας Φερραίος 20/05/2011 22:10:35

      Αποχαύνωση λόγω καλοπέρασης.
      Γεμάτα τα καφέ και τα μπαράκια.

  32. ierofantis avatar
    ierofantis 20/05/2011 22:06:02

    Καλησπέρα Κώστα,

    Πληροφορήθηκα από τα μέσα ενημέρωσης ότι ο Σαμ έστειλε ήδη μεταφρασμένες τις προτάσεις του Ζαππείου ΙΙ μαζί με τους σχετικούς πίνακες, στον Μπαρόζο, στον Όλι Ρέν και στον Τρισέ. Δηλαδή στην Ευρώπη.

    Τις ίδιες προτάσεις έχει στα χέρια του και το υψηλόβαθμο κλιμάκιο της Τρόϊκα.

    Τί μου λέει εμένα αυτό.

    Μου λέει ότι ο Σαμ κινείται έξυπνα. Πολύ έξυπνα.

    Από τη μία μαστίγιο για τις επιθετικές δηλώσεις των ευρωπαίων εταίρων περί συναίνεσης (όλως περιέργως έπαυσαν απότομα. Λές να συνέπεσε το σιωπητήριο με την παραλαβή του συστημένου από Συγγρού;) και από την άλλη εμμέσως τους υποδεικνύει την εναλλακτική. Αυτοί θα το διαβάσουν και ενδεχομένως θα πιέσουν για να ενσωματωθεί στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα.

    Το οποίο σχέδιο μπορεί κανείς να το κρίνει όπως θέλει. Πάντως είναι σχέδιο. Και δεν συγκρίνεται με τίποτα με τα φλυναφήματα που η Κυβέρνηση των Κωπηλατών και Φίλων του ΓΑΠ επιχειρεί κάθε φορά να τους παρουσιάσει. Χωρίς αρχή και τέλος.

    Οι τραγικές φιγούρες του σοσιαλισμού έχουν ήδη αρχίσει τα παλαβά. Ε, όταν άκουσα και τον Πρωτόπαπα να λέει ότι κατά τα 2/3 οι προτάσεις του Ζαππείου ΙΙ είναι πράγματα που μπορούν να συμφωνηθούν, να δεις που σύντομα θα αναγκαστούν να συμφωνήσουν στα 3/3.

    Τότε ο Σαμ ίσως πει ναι στη συναίνεση. Άλλωστε δικό του πρόγραμμα θα κληθούν να εφαρμόσουν.

    Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα. Παταγώδης αποτυχία.

    Γιατί;

    Προφανώς όχι γιατί θα φταίνε οι προτάσεις. Μα γιατί θα καταδειχθεί η ανικανότητα και ο διεστραμμένος κρατισμός που χαρακτηρίζει αυτό το κόμμα και το πολιτικό προσωπικό του, σε τέτοιο βαθμό, που ακόμη και μασημένη τροφή να τους δοθεί αυτοί είναι ικανοί να πνιγούν...

    Και οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι μετά από αυτό τί θα υποθέσουν; Θα κρατάνε το πρόγραμμα του Σαμ, θα το μελετούν, θα ζητούν να εφαρμοστεί, θα κοιτάνε τί κάνει η κυβέρνηση και θα βλέπουν ότι η παρέα του κανώ, αντί να το εφαρμόζει, θα κάνει του κεφαλιού της.

    Και το συμπέρασμα εις τας Ευρώπας, θα έρθει αβίαστα πλέον και φυσιολογικά.

    Η παρέα του Κωπηλάτη και ο Στοχαστής απλά δεν μπορούν.

    Δεν μπορούν είτε γιατί δεν το αντέχουν είτε γιατί έχουν άλλα πράγματα στο μυαλό τους.

    Στον Σαμ τι να πουν μετά από αυτό;

    Τάχαμου ότι δεν στήριξε;

    Τάχαμου ότι φταίει για την αδυναμία εφαρμογής;

    Τί προβλέπω.

    Εμπλοκή στο Εσωτερικό και στο Εξωτερικό.

    Στο εσωτερικό ήδη αρχίζουμε να την βιώνουμε με την αλληλοφαγωμάρα των πρασίνων.

    Στο εξωτερικό όμως θα είναι αποκάλυψη. Και προ του κινδύνου η Οικονομική κρίση της Ελλαδίτσας να εξελιχθεί σε συστημική κρίση στην Ευρώπη, εκτιμώ ότι θα δούμε να πέφτει πολύ ξύλο στις Βρυξέλλες.

    Κάποιοι θα δουν τα αυτάκια κόκκινα...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 21/05/2011 00:07:14

      ....... και το μουστακι ξυρισμενο !!
      αληθευει αυτο που λες?? μεγαλη μαγκια ! τριπλα ολκης...
      Αντε να προτεινει και ΓΑΠ για ΔΝΤ να κλεισει το θεμα !

      ΠΠ

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ierofantis 21/05/2011 00:24:36

      @ierofantis: Και αρκεί νομίζεις μία αποδοχή του προγράμματος της ΝΔ στα οικονομικά για να συναινέσει ο Σαμαράς;
      Προσωπικά, δεν μου αρκεί καθόλου. Ας πούμε, ο νόμος περί ιθαγένειας είναι η λυδία λίθος της όποιας συναίνεσης για εμένα. Εκεί πάνω πατάει η πραγματική διαχωριστική γραμμή μεταξύ νέας Αριστεράς (=ΠΑΣΟΚ κλπ) και Δεξιάς.
      Επιπλέον, να είσαι σίγουρος ότι, ακόμα και αν το ΠΑΣΟΚ υιοθετήσει τις προτάσεις Σαμαρά, θα το κάνει με τρόπο τέτοιο ώστε να τις παρουσιάσει δικές του. Δεν έχει η ΝΔ τα μέσα να τους αντιμετωπίσει στο επικοινωνιακό επίπεδο, οι δημοσιογράφοι στην ολότητά τους είναι είτε της ροζ Αριστεράς και του ΠΑΣΟΚ, είτε του νεοφιλελευθερισμού. Η όποια κριτική τους στον ΓΑΠ, επειδή πλέον έχει ξεγυμνωθεί ο "Global Thinker" και τον πρόδωσε το "βλέμμα πτηνού" (Γιανναράς έφη), δεν σημαίνει ότι τους αρέσει ο Σαμαράς. Είναι αρκετά αντισυστημικός και "εθνικιστής¨ για τα γούστα τους. Και εκεί ακριβώς είναι το ουσιαστικό τους πρόβλημα, όχι το εφαρμόσιμο ή μη μιας οικονομικής πρότασης. Άλλωστε, στα οικονομικά οι διαφορές μεταξύ (κυβερνώσας) Αριστεράς και Δεξιάς είναι πολύ λεπτές πλέον, κινούνται σε επίπεδο αποχρώσεων, για να πούμε την αλήθεια. Πέρα από το ότι η νέα Αριστερά εμφανίζεται πιο νεοφιλ από την παραδοσιακή συντηρητική παράταξη.

      Οσο για τη συστημική κρίση στις Βρυξέλλες, μην είσαι σίγουρος. Λέγεται εδώ και καιρό, από ανθρώπους που γνωρίζουν, ότι οι Ευρωπαίοι προσπαθούν να ξεφορτωθούν σιγά-σιγά ελληνικά ομόλογα, ώστε να έχουν τις ελάχιστες απώλειες σε περίπτωση χρεωκοπίας. Οταν είναι σίγουροι ότι τα νώτα τους είναι διασφαλισμένα, θα αφήσουν να σκάσει το κανόνι. Το έγραψε πρόσφατα και ο Παπαχελάς, που νομίζω ότι γενικά είναι καλά πληροφορημένος περί των διαφόρων "κέντρων" και "κύκλων" , άσχετα με την ιδέα που έχουμε ή που έχω γι' αυτόν.
      Στην πραγματικότητα, αυτή τη στιγμή φροντίζουν να μειωθεί το ειδικό βάρος της Ελλάδας στο πλαίσιο της ΕΕ, ώστε να διαπεράσουν την ελληνική χρεωκοπία αβρόχοις ποσί. Φαίνονται λίγο κυνικά αυτά που γράφω, αλλά νομίζω ότι έτσι είναι. Δεν νομίζω ότι το ήπιαμε ακόμα το πικρό ποτήρι...

    • Y. avatar
      Y. @ ierofantis 21/05/2011 00:31:00

      Άλλη πάστα ο Αντώνης!!

    • Y. avatar
      Y. @ ierofantis 21/05/2011 00:37:34

      ...μια φιλική πρόταση όμως αγαπητότατε Ιεροφάντη. Πλιζ, μη χρησιμοποιείς στα άρτια κείμενά σου, το “Σαμ”. Θυμίζει την υπερατλαντία, και δεν του αξίζει του Αντώνη μας

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Y. 21/05/2011 20:45:22

        Με συγχωρείς...

        Δεν έχω σκοπό με τη χρήση του "Σαμ" να προσβάλλω ούτε τον άνδρα ούτε τους καλούς συνομιλητές μου.

        Θα διορθωθεί.

        Σε ευχαριστώ για την επισήμανση.

  33. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/05/2011 22:16:17

    Kαλησπέρα φίλε
    μεταξύ άλλων, το στοίχημα για το Σαμαρά είναι να κρατήσει την πρόταση ζεστή, να παραμείνει στην ατζέντα της επικαιρότητας και να γίνει κτήμα των πολλών.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Κώστας Ροδινός 20/05/2011 22:19:40

      Ολόσωστα.

      Και μαζί με τους πολλούς στο εσωτερικό, να την κάνουν κτήμα τους και όσοι πρέπει (και δεν είναι και πάρα πολλοί), στο εξωτερικό...

  34. john avatar
    john 20/05/2011 22:30:02

    ΟΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ,ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΣΤΡΩΣΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ Ν.Δ.ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ 2 ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ, ΒΟΥΛΗ ,.ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ, ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ,ΜΙΖΕΣ Κ.Λ.Π.ΤΡΑΠΕΖΕΣ,ΦΟΡΟΔΙΦΥΓΗ,ΚΑΡΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΟΧΙ ΚΑΡΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΜΕΝΟΥ ΜΟΝΟ
    .

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ john 21/05/2011 00:07:55

      Πονταρω στην μη προβλεψιμοτητα του Αντωνη... !

      ΠΠ

  35. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 00:17:01

    Κωστα Χρονια Πολλα !!!! ολα τα καλα κ ακομη περισσοτερα!

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/05/2011 08:35:34

      ΠΠ
      ευχαριστώ πολύ, εύχομαι επίσης κάθε καλό.

  36. Stefanos Rallis avatar
    Stefanos Rallis 21/05/2011 00:37:05

    http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/05/20/574516/greek-government-hypocrisy-fitch-edition/

    “[The Fitch downgrade] overlooks the additional commitments already undertaken by the Greek government to meet its 2011 fiscal targets and speed up its privatisation programme,” the Finance Ministry said in a statement.

    It said the rate cut by three notches to B+ seemed to be influenced by “intense rumours” in the press at a time when Greece’s programme was being assessed by its lenders.
    Oh, influenced by rumours from the press, really?

    Well, look what we find in the Fitch statement:

    In accordance with Fitch’s policies, the issuer appealed and provided additional information to Fitch that resulted in a rating action which is different to the original rating committee outcome with respect to the rating.
    Words just fail.

  37. Y. avatar
    Y. 21/05/2011 00:42:52

    Ομοίως αγαπητέ Κώστα, χρόνια πολλά και καλά!!

  38. James Winona avatar
    James Winona 21/05/2011 06:15:22

    Many happy returns of your Name Day, dear Kosta.
    Thank you for all your very important messages.

  39. SAS avatar
    SAS 21/05/2011 20:02:56

    Μήν εκπλαγείτε αν σε λίγο μας πουν ότι το Ζάππειο ΙΙ το έκανε το ΠΑΣΟΚ και όχι η ΝΔ ....και χρόνια πολλά σε όλους τους Κώστιδες και τις Ελένες ...

  40. ierofantis avatar
    ierofantis 21/05/2011 20:59:10

    Δεν ξέρω πως τους φαίνεται ο Σαμαράς στις Βρυξέλλες, αυτό που θεωρώ σίγουρο είναι ότι ο λόγος και η πολιτική του προσέγγιση είναι απείρως πιο πειστική και κατασταλαγμένη από αυτή του Κωπηλάτη...

    Οσο για τη συστημική κρίση φίλε ΒΙΣ, ότι ξεφόρτωμα και να κάνουν στα ομόλογα, απλώς επειτείνουν την κρίση τους. Διότι η μεν Ελλάδα δάνειο είχε πάρει με τα ομόλογα ιδιωτικής τοποθέτησης, δάνειο παίρνει και με τα διακρατικά δάνεια των μνημονίων.

    Το πρόβλημα είναι κυρίως των Ευρωπαίων διότι ενώ πριν είχαν να αντιμετωπίσουν πιθανές επιπτώσεις στις Τράπεζες και τα ασφαλσιτικά τους ταμεία από μια πιθανή πτώχευση ή στάση πληρωμών της Ελλάδας, πλέον με τα διακρατικά δάνεια κινδυνεύουν να εγγράψουν παθητικό στους προϋπολογισμούς των κρατών τους...

    Δεν ξέρω για σένα, αλλά για μένα αυτό μου φαίνεται για συστημική κρίση.