#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/01/2014 09:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναζητείται το κράτος μαζί με το Χριστόδουλο Ξηρό



(Ανανεωμένο) - Είναι σοβαρό κράτος αυτό; Το ερώτημα απασχολεί σήμερα περισσότερο τους Έλληνες πολίτες βλέποντας τη φάτσα του Χριστόδουλου Ξηρού της 17Ν να παρελαύνει από τις τηλεοράσεις εξαιτίας της ... απόδρασής του. Ο έξι φορές καταδικασμένος σε ισόβια για σωρεία τρομοκρατικών ενεργειών στο όνομα της «θολής» επανάστασης που επιδίωκαν και επιδιώκουν κάποιοι ακροαριστεροί τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας, την… έκανε με ελαφρά πηδηματάκια.

Και καλά, αυτός σωστά έπραξε. Όπως λένε άλλωστε, ο μοναδικός στόχος του φυλακισμένου είναι να μείνει ελεύθερος. Αν και ο Ξηρός αυτή την ώρα κάπου απολαμβάνει το καφεδάκι του ενώ τα θύματά του βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα.

Αυτό το άθλιο κράτος τι κάνει; Μας κατηγορούν οι Γερμανοί ότι είμαστε… Αφγανιστάν και ξεσηκωθήκαμε. Μήπως έχουν δίκιο τελικά;

Την ίδια χρονική στιγμή που το σύστημα είχε αρχίσει να κινείται, να συλλαμβάνονται οι μιζαδόροι και να ετοιμάζονται έστω και καθυστερημένα τα κελιά για τα λαμόγια, ήρθε ο Χριστόδουλος Ξηρός, που έφτιαχνε μουσικά όργανα στην Ικαρία, να αποδείξει ότι ο κρατικός μηχανισμός, το δικαστικό σύστημα και οι αστυνομικοί είναι «μπουζούκια».

Την ίδια στιγμή που ο Γιάννος Παπαντωνίου σουλατσάρει στις Ηνωμένες Πολιτείες και κάνει διαλέξεις για την οικονομία. Όταν ο Θωμάς Λιακουνάκος κάνει διακοπές στη Νέα Υόρκη και σκι στις Άλπεις, ανενόχλητος αν και τον έχουν κατονομάσει ως έναν από τους βασικούς μιζαδόρους της χώρας.

Όταν ακόμη και ο Βενιζέλος το παίζει αντιπρόεδρος και πάει όλο καμάρι να επιθεωρήσει το Ζάππειο για την ελληνική προεδρία.

Όταν μια σειρά από λαμόγια κυκλοφορούν ελεύθερα αν και είναι μπλεγμένα σε λίστες Λαγκάρντ, ξέπλυμα χρήματος, εκβιασμούς, σκάνδαλα εκατομμυρίων.

Όταν γίνονται όλα αυτά κι ακόμη περισσότερο εμείς ασχολούμαστε με το «απολίθωμα» της εγκληματικής τρομοκρατίας στην Ελλάδα. Που επί 25 χρόνια σκότωνε και έσπερνε τον τρόμο στη χώρα και τώρα την κοπάνησε, προφανώς για να πάει να βρει τον άλλο «επαναστάτη» Νίκο Μαζιώτη, που επίσης την είχε κοπανήσει.

Μα ποιος κυβερνά αυτή τη χώρα; Και πώς αυτό το σημαντικό μέτρο της χορήγησης άδειας σε φυλακισμένους καταπατείται από επαναστάτες που τελικά μόνο την πάρτη τους κοιτάνε; Δηλαδή πόσες δολοφονίες έπρεπε να κάνει ο κάθε Ξηρός για να σαπίσει στη φυλακή; Άραγε έχουν την ίδια αντιμετώπιση, δηλαδή εορταστική άδεια 9 ημερών και άλλοι φυλακισμένοι με πολύ μικρότερες ποινές που μοιάζουν με Αρσακειάδες μπροστά στα μέλη της 17Ν;

Για άλλη μια φορά η υποτιθέμενη ευνομούμενη πολιτεία βρίσκεται αντιμέτωπη με ένα φιάσκο. Πότε ο Μαζιώτης, πότε ο Παλαιοκώστας, πότε ο Ριζάι και τα ελικόπτερα πάνω από τον Κορυδαλλό. Και ποιος άραγε θα αναλάβει την ευθύνη για τη νέα εξέλιξη με τον Ξηρό;

Το υπουργείο Δικαιοσύνης και ο κ. Αθανασίου; Μήπως το υπουργείο Δημόσιας Τάξης και ο κ. Δένδιας; Μήπως η Ελληνική Αστυνομία που έχει γεμίσει από Πασόκους και από συνδικαλισταράδες που το μόνο που ξέρουν είναι να μιλάνε για αιτήματα και αυξήσεις μισθών; Και αφήνουν τα μικρά παιδάκια της ομάδας ΔΙΑΣ να βγάλουν το φίδι από την τρύπα;

Δεν ξέρω αν το έχουμε καταλάβει αλλά η σημερινή ημέρα είναι «μαύρη» για τη χώρα, μάλιστα την επόμενη της…επιφοίτησης από το Αγιο Πνεύμα. Τι θα πούμε στους συγγενείς των θυμάτων του Ξηρού; Τι θα πούμε στα υποψήφια θύματα των τρομοκρατών που βρίσκονται εκεί έξω και περιμένουν να τα κάνουν μπάχαλο; Τι θα πούμε στους ξένους που πίστεψαν ότι το ελληνικό κράτος είναι ικανό να αντιμετωπίσει την τρομοκρατία;

Μήπως η απόδραση του Ξηρού «βολεύει» όλους εκείνους που θέλουν να ρίξουν… αιθαλομίχλη στις όποιες προσπάθειες γίνονται για κάθαρση;

 

Το ρεπορτάζ

 

Ως πράξη συνεπή με την επαναστατική του δράση και αντίληψη, χαρακτήρισε ο δικηγόρος του Χριστόδουλου Ξηρού την απόδραση του καταδικασμένου για τρομοκρατία μέλους της 17Ν από τις φυλακές Καλλικράτειας.

Ο Ξηρός πήρε άδεια τις γιορτές κι έπρεπε να δίνει καθημερινά το «παρών» στο αστυνομικό τμήμα της Καλλικράτειας. Παρά ταύτα, μέχρι τα μεσάνυχτα της Δευτέρας δεν έγινε κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να έχει παραβιάσει τους όρους της άδειάς του.

Κατόπιν τούτου, αναζητείται από τις αρχές, τόσο στην περιοχή της Χαλκιδικής όσο και στην Θεσσαλονίκη και άλλες περιοχές.

Σημειώνεται ότι δεν είναι η πρώτη φορά που παίρνει άδεια ο Χριστόδουλος Ξηρός, ωστόσο μέχρι χτες είχε τηρήσει τους όρους με τους οποίους αυτές χορηγούνται.

Ο μεγάλος γιος της οικογένειας Ξηρού

 

Ο Χριστόδουλος Ξηρός είναι γεννημένος στην Ικαρία το 1958, ο μεγαλύτερος από τα 11 παιδιά του ιερέα Τριαντάφυλλου.

Σύμφωνα με την δικογραφία της 17 Νοέμβρη ανήκει στην δεύτερη γενιά της οργάνωσης, που στρατολογήθηκε στις αρχές του ’80.

Συμμετείχε στις εξής, τουλάχιστον, ενέργειες κατά ανθρώπων:

απόπειρα δολοφονίας του λοχία Ρ.Τσαντ (3/4/84)
δολοφονία του εκδότη Ν.Μομφεράτου και του οδηγού του Π.Ρουσέτη (21/2/85)
έκρηξη παγιδευμένου αυτοκινήτου εναντίον λεωφορείου των ΜΑΤ, με αποτέλεσμα το θάνατο του αστυφύλακα Ι.Γεωργακόπουλου (26/11/85)
δολοφονία του βιομήχανου Δ.Αγγελόπουλου (8/4/86)
απόπειρα δολοφονίας κατά του Τζ.Κάρος (21/1/88)
δολοφονία του στρατιωτικού ακολούθου Ουίλιαμ Νορντίν (28/6/88)
απόπειρα δολοφονίας κατά του Γ.Πέτσου (8/5/89)
απόπειρα δολοφονίας κατά του Β.Βαρδινογιάννη (20/11/90)
στη δολοφονία του λοχία Στιούαρτ Ρόναλντ (10/3/91)
απόπειρα δολοφονίας κατά του Ι.Παλαιοκρασσά, όπου σκοτώθηκε ο Αθ.Αξαρλιάν (14/7/92)

Επίσης, συμμετείχε και σε άλλες ενέργειες της οργάνωσης:

κατά των γραφείων της εταιρείας Βιοχάλκο ΑΕ το 1991
στην εισβολή στο Αστυνομικό Τμήμα Βύρωνα (14/8/88)
στην κλοπή πολεμικού υλικού από το στρατόπεδο Συκουρίου (24/12/89)
στην κλοπή πολεμικού υλικού από το Πολεμικό Μουσείο (3/2/90)
στη συμπλοκή με αστυνομικούς στα Σεπόλια (20/11/91)
σε σωρεία ληστειών

Ο Χριστόδουλος Ξηρός ή Μανόλης, κατηγορήθηκε για 33 ενέργειες που διέπραξε ως μέλος της 17Ν. Καταδικάστηκε σε 6 φορές ισόβια και 25 χρόνια κάθειρξη για συμμετοχή σε 6 δολοφονίες, εκρήξεις, ληστείες και συμμετοχή στην οργάνωση.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 07/01/2014 09:45:40

    Πήρε πολιτική απόφαση να μην ξαναγυρίσει στη μπουζού ο τρομοκράτης.
    Ζούμε ιστορικές στιγμές.

    • Κρητικος avatar
      Κρητικος @ Eva 07/01/2014 14:58:34

      Το βασικο προβλημα στην Ελλαδα ειναι η απολυτη ανικανοτητα και η απολυτη διαφθορα της δικαιοσυνης.
      Αν σ αυτο τον τομεα δεν υπαρξουν ανατροπες δεν υπαρχει ελπιδα.

      • orion avatar
        orion @ Κρητικος 07/01/2014 16:50:25

        Τον νομο για τις αδειες τον εφτιαξαν οι δικαστικοι η καποιος πολιτικος;Μηπως ξερεις κατι;;;;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ orion 07/01/2014 22:56:32

          O Koυβελακης,υπουργος Δικαιοσυνης του ΠΑΣΟΚ.
          Μη ξεχναμε ότι δεν εχουμε αμιγη κυβερνηση ΝΔ.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Κρητικος 09/01/2014 12:24:53

        Όχι η "διαφθορά" της δικαιοσύνης, αλλά το ότι δεν υπάρχει ανεξάρτητη δικαιοσύνη. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα.

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 07/01/2014 09:51:08

    Μετά φταίει το spiegel που μας συγκρίνει με το αφγανιστάν

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 07/01/2014 10:02:46

    Πήρε άδεια ο Ξηρός;;;;;;; Πήρε άδεια ο Ξηρός;;;;; Σε ποιο γελοίο κράτος συμβαίνει κάτι τέτοιο; Πως είναι δυνατόν να παίρνει άδεια ο Ξηρός; Αν ο νόμος προβλέπει να λαμβάνουν άδειες όλοι οι κρατούμενοι ανεξαρτήτως της επικινδυνότητας τους, τότε είναι ένας γελοίος νόμος.

    Μην μου πει επίσης κάποιος: "Μα τις προηγούμενες φορές που πήρε άδεια επέστρεψε". Προφανώς, ήθελε χρόνο για να οργανώσει την φορά που δεν θα επιστρέψει.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γιώργος Αχαιός 07/01/2014 13:10:05

      Φαντάζεσαι στη Γερμανία να έδιναν άδεια στους... Baader-Meinhof ?

      Αδικο έχουν μετά που μας παρομοιάζουν με το Αφγανιστάν?

  4. Tassos avatar
    Tassos 07/01/2014 10:20:28

    Δεν υπάρχει πιά "βιότοπος" γι' αυτόν. Θα γυρίσει μόνος του, σαν Λάπωνας στην έρημο θα είναι.

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 07/01/2014 10:25:52

    Τελικά η Ελλάδα είναι μπανανία!

  6. Κίρκη avatar
    Κίρκη 07/01/2014 10:27:42

    Ωχ! Δραπέτευσε ο Χ.Ξηρός. Δύσκολα τα πράγματα.....
    Τώρα θα κινδυνεύσει και το Πρωτογενές μας πλεόνασμα, σίγουρα!

    • Tassos avatar
      Tassos @ Κίρκη 07/01/2014 10:52:48

      Πρέπει να σε έτσουξε πολύ, έ? Κάτσε τώρα που θα τελειώσει και το μνημόνιο και η τρόϊκα να βρεις κάτι άλλο να καταριέσαι.

      • Jude Law avatar
        Jude Law @ Tassos 07/01/2014 13:12:01

        Θα τελειώσει το μνημόνιο και η τρόικα;

        Πες μας κι άλλα ρε μεγάλε! Πες μας! Ρίχτα! Είναι φανερό πως γνωρίζεις την καινούργια φουρνια από ανέκδοτα!

        Το καλύτερο που θα μας πείς - υποθέτω - είναι πως η Ελλάδα θα καλύψει 10 με 11 δις (έχει 27 δις υποχρεώσεις από ομολογα που σκάνε ) μέσα στο 2014, από τις αγορές! Χωρίς νέο δάνειο, χωρίς νέο μνημόνιο, χωρίς νέα επαχθή μέτρα!

        Πες το να ξεραθούμε στα γέλια!!!!

        • Tassos avatar
          Tassos @ Jude Law 07/01/2014 14:43:41

          Θα παρακαλάτε ρε καϋμένοι να βγει κανά μνημόνιο (που δεν θα βγει, τελείωσαν) γιατί θα ξαναγυρίσετε από κει που ήρθατε, από τις "μικρές βουλές του Ζαππείου" και από τα παρτέρια του.

          • Kirki avatar
            Kirki @ Tassos 07/01/2014 21:08:45

            Αχ Τάσσο, Τάσσο! Ενηλικιώσου διανοητικά κάποτε!
            Ο Άγιος Βασίλης ήταν πάντα ο μπαμπάς σου βρε κουτό.
            (Υ.Γ : Η Θεία Μέρκελ έβαλε στο ...φούρνο νέο ταψί με ...μπακλαβά, γιατί σε αγαπάει πολύ, της συμφέρεις πολύ και φυσικά δε θέλει να σε ...χάσει από πελάτη της η...μεγαλόψυχη.) :mrgreen:

        • Νικηφορος Φωκας avatar
          Νικηφορος Φωκας @ Jude Law 07/01/2014 15:45:40

          πουσαι Mr Jude Law το τελευταιο ανεκδοτο που κυκλοφορει ειναι το .. 'ο συριζας κυβερνηση'... και ξεραινεται ο κοσμος στα γελια...

          • Jude Law avatar
            Jude Law @ Νικηφορος Φωκας 07/01/2014 17:29:43

            Πού 'σαι, Νικηφόρε Φωκά, υπάρχει και καλύτερο: "ΣΥΡΙΖΑς πρώτο κόμμα, Χρυσή Αυγή αξιωματική αντιπολίτευση". Εκεί να δείς γέλιο! Πολύ γέλιο!

            Και μην βιαστείς να γελάσεις. Παγωμενο θα είναι το γέλιο σου. Αυτά δεν τα αξίζαμε και εμείς και η πατρίδα. Επειδή δεν στάθηκες κανείς ικανός να ξεκαθαρίσει μία σαπισμένη μεταπολιτευτική ελιτ, που έχει "ξεχάσει πόσες μίζες πήρε" ... για να κάνει τον Υπουργό Οικονομικών ο γνωστός Στουρνάρας ....


            Γύρνα στο Νόεμβριο του 2011 και στην κυβέρνηση Παπαδήμου, και ετοιμάσου να ξαναδείς το έργο.

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ Tassos 07/01/2014 15:28:11

        Τασο να σου θυμισω τι ελεγε ο Σαμαρας πριν 2 χρονια για το πρωτογενες πλεονασμα ? Οτι και αν υπαρξει δεν παιζει κανενα ρολο στην οικονομια.Μην κοιτας τωρα που εχει γινει σημαια επικοινωνιακη.

  7. NK avatar
    NK 07/01/2014 10:39:32

    " Ανέλπιστο, ανέλπιστο ! "

    • Κίρκη avatar
      Κίρκη @ NK 07/01/2014 13:21:37

      Απρόσμενο πράγματι! Από τα σύννεφα πέσαμε.

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 07/01/2014 10:52:32

    Οχι μπανανια αλλα μπαλωμενη μπατανία.....
    Υπηρχε παλια συστημα με αδειες σε βαρια αδικηματα; Τοτε τι νοημα εχει η φυλακη αμα μπαινοβγαινεις; Αδειες πρεπει να παιρνουν μονο οι κρατουμενοι για οικονομικα θεματα, οχι οι δολοφονοι, βιαστες κλπ. Το οτι γεμισαν οι φυλακες δε σημαινει οτι πρεπει να απελευθερωνονται επικινδυνα ατομα.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ρηνα 07/01/2014 16:20:11

      Κανένας δεν πρέπει να παίρνει άδεια. Είναι σαν να αισθανόμαστε ένοχοι, που βρίσκεται κάποιος στη φυλακή. Η φυλακή έχει σωφρονιστική έννοια, δεν είναι διαπραγματεύσιμη. Αυτογελοιοποιούμεθα σαν κράτος.

  9. θηραία avatar
    θηραία 07/01/2014 10:53:48

    Του είπανε να ξεθάψει το τόμαχοουκ του πολέμου;

  10. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 07/01/2014 10:55:09

    Η δράση της 17Ν ωφέλησε ΜΟΝΟ τους Γερμανούς...αυτό ίσως λέει πολλά (;)...

    • FRESH (again) avatar
      FRESH (again) @ Τί να λέμε; 07/01/2014 21:10:56

      πρωτότυπη - πρωτάκουστη (με την καλή έννοια) άποψη.
      δεν το αναλύεις λίγο?

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ FRESH (again) 09/01/2014 14:20:39

        Φακτορα,
        σου φαίνεται επικίνδυνη η εντελώς προσωπική μου εκτίμηση-σενάριο που έγραψα για τη δράση της 17Ν και τα ωφέλη των Γερμανών;;;;
        Ή μήπως ήθελες να βγάλω το κομμάτι για τις μίζες που διένειμε η Daimler Benz στην Ελλάδα;

        Από τα επίσημα δικόγραφα των Αμερικανικών δικαστηρίων (είναι ανοικτά στο διαδύκτιο):
        Εδώ: http://www.justice.gov/criminal/fraud/fcpa/cases/daimler-ag.html

        7. "...Βetween 1998 and January 2008, DAIMLER made hundreds of improper worth tens of milions of dollars to foreign officials in at least 22 countries - including China,
        Croatia, Egypt, Greece, Hungary, Indonesia, Iraq, Ivory Coast, Latvia, Nigeria, Russia, Serbia and Montenegro, Thailand, Turkey, Turkmenistan, Uzbekistan, Vietnam, and others - to assist in securing contracts with government customers for the purchase of DAIMLER vehicles valued at hundreds of milions of dollars..."

        Και εδώ: http://www.sec.gov/litigation/complaints/2010/comp-pr2010-51.pdf

        «...Daimler Made Bribes Through Dealers and Distributors 107. In countries such as Greece, Liberia, Turkmenistan, Latvia, and Bulgaria, Daimler utilized certain ofits in-country dealers and distributors as corrupt intennediaries to facilitate deals with government customers, pass bribes to government officials and assist Daimler in hiding the true nature ofthe corrupt payments on its books. 108. In Greece, for instance, Daimler's long-time Mercedes general representative owned part ofa principally-state-owned company that supplied vehicles to a Greek government agency. Daimler engaged the Greek representative to use his influence to secure the sale of645 vehicles to the Greek government agency and coordinated with therepl."esentative to pass bribe payments to government officials through phony consultants and intennediaries. 109. In connection with this deal, Daimler paid nearlyDM 17 million, which was shar~d between officials ofthe Greek government agency and the Greek representative....»

        Λεπτομέρεια: οι Αμερικανοί εισέπραξαν τα πρόστιμα που καταλόγισαν τα αμερικανικά δικαστήρια στη Daimler μέσα σε δυο χρονάκια (2010)...
        Εμείς εδώ;
        "Η δράση της 17Ν ωφέλησε ΜΟΝΟ τους Γερμανούς…"
        Όσο και να να κρύβουν κάποιοι, υπάρχουν τα πάντα ελεύθερα στο διαδύκτιο...

        Τώρα σε παρακαλώ βάλε και το άλλο σχόλιό μου...όπως είδες αναφέρω ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΑ...

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ FRESH (again) 09/01/2014 14:40:22

        Θα σου εξηγήσω:
        Ποιοί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάνουν κουμάντο στη χώρα από το '75 και μετά;
        Οι ΗΠΑ;
        Δεν νομίζω...
        Μίζες, διαφθορά κλπ. οι Γερμανοί τις διακινούν...για μπείτε στο επίσημο site για την Foreign Corruption Act...και θα καταλάβετε...Siemens, Daimler-Benz (σύμφωνα με τα Αμερικανικά δικαστήρια η Daimler-Benz διακίνησε 17-18 εκατ. μάρκα στην Ελλάδα σε μίζες...)
        Ποιοί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ωφελούνταν από τον αντιαμερικανισμό στη χώρα μας; Οι...Σοβιετικοί;;; Αυτοί κατέρρευσαν...
        Εξαφανίσθηκαν, ναι ή όχι, βιαίως μέσω δολοφονιών ή εμπρησμών, ολόκληρα επιχειρηματικά τζάκια από το '75 και μετά; Και δημιουργήθηκαν νέα, τα οποία είναι ΑΜΕΣΑ συνδεδεμένα με τη Γερμανία;;;
        Τί εθνικότητας ήταν ΚΥΡΙΩΣ οι στόχοι της 17Ν;
        Από το '75 και μετά η Ελλάδα άλλαξε στρατόπεδο και έγινε Γερμανικό προτεκτοράτο...η 17Ν έπαιξε ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟ (με ή χωρίς τη θέλησή της;)
        (Υπάρχει παλαιό άρθρο εδώ μέσα του factora για τον γεωπολιτικό πόλεμο μεταξύ Γερμανία-ΗΠΑ...τον ζούμε αυτές τις μέρες;)
        Προσωπικά, για μένα, πείτε με ηλίθιο, στα π@@@κια μου, η 17Ν "εξυπηρετούσε" Γερμανικά συμφέροντα...με ή χωρίς τη θέλησή της...
        Σήμερα, τους έχει γυρίσει μπούμερανγκ...
        Ο 40ετής αντιαμερικανισμός μετατράπηκε μέσα στα 2-3 χρόνια σκληρής κρίσης σε αντιγερμανισμό...αυτό θα φανεί έντονα στις ευρωεκλογές...

  11. Jimakos avatar
    Jimakos 07/01/2014 11:00:03

    H απορία μου είναι γιατί επέστρεφε τις προηγούμενες 8 φορές. Εκτός αν καλέσανε την κλάση του τώρα.

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/01/2014 11:07:20

    Η τραγική κατάσταση της Δικαιοσύνης ,του τελευταίου και βασικότερου προπύργιου της Δημοκρατίας, ΔΕΝ είναι αστείο παιδιά...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/01/2014 12:01:22

      Στέλιο, θυμάσαι πριν έναν μήνα που ζήταγε κάτι άδειες κι ο αδερφός του ο Σάββας και είχε ταχθεί υπέρ σύσσωμο το συριζαριό (για όλα τα στελέχη μιλάω, όχι για τους πρώην πασόκους που αποτελούν την τωρινή βάση του). Και επικαλούνταν κι εδώ μέσα κάποιοι σχολιαστές, κάτι «αρχές» και λοιπούς φερετζέδες;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ΚΜ 08/01/2014 00:09:20

        ᾿Εγώ πάντως μόλις ἀκούσω γιά τρομοκρατικές ἐνέργειες τίς συνδέω μέ τίς συνιστῶσες τοῦ τσύριζα. . .

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 07/01/2014 11:13:05

    E, εκλογές έρχονται .... κάποιοι που ήταν μάρτυρες υπεράσπισης από Σύριζα μεριά, μπορεί να χρειάζονται προεκλογική στήριξη ...
    Δεν λέει μια παροιμία, "κράτα με να σε κρατώ, ν' ανεβούμε το βουνό" ;

  14. NEMESIS avatar
    NEMESIS 07/01/2014 11:26:24

    ΠΗΡΕ ΑΔΕΙΑ;
    Ο ΑΞΑΡΛΙΑΝ ΠΗΡΕ; ΟΙ ΑΣΤyΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕ Η ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ;
    ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΠΟΥ Η ΚΩΛΟΦΡΑ ΑΥΤΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΟΥΝ;

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ NEMESIS 07/01/2014 15:04:03

      πες τα χρυσόστομε

  15. ΚΜ avatar
    ΚΜ 07/01/2014 11:57:38

    Να μπει στο κελί να τον αναπληρώσει ο δικαστής που τον έβγαλε. Άν (και όποτε) γυρίσει ο Ξηρός να τον αλλάξει, επιστρέφει στην εδρούλα του και τον μισθουλάκο του τον παχύ!

    ΥΓ: «Απιστία» λέγεται το αδίκημα. Θα πέσει κανα κεφαλάκι επιτέλους;

    • tak avatar
      tak @ ΚΜ 08/01/2014 09:20:48

      Το "Μισθοδικείο" πάντως, δικαίωσε τους δικαστές! Για σκέψου να μη τους δικαίωνε κιόλας!

  16. Μετανάστης avatar
    Μετανάστης 07/01/2014 12:07:40

    Αλήθεια είναι τόσο πολλές αναρτήσεις πρόσφατα που επιζητούν σχολιασμό .
    Από την άλλη , δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν όλα αυτά σε συγκεκριμμένη χρονική στιγμή ....εκτός εάν αποδεχτούμε τον Cohelio , ότι το Σύμπαν έχει συνωμοτήσει κατά της Ελλάδας ...
    Κι επειδή αυτά δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν , μία μόνον εξήγηση φαίνεται λογική .
    Ζούμε τις τελευταίες ίσως μέρες της "Πομπηϊας" και δεν το έχουμε καταλάβει . Φαίνεται πως σύμπασα η Ελληνική κοινωνία έχει αποφασίσει να αυτοκτονήσει κι έτσι ο καθένας κάνει ότι του κατέβει , αδιαφορώντας για τις όποιες συνέπειες .
    Αλλά αν δεν απατώμαι , Ισόβια σημαίνει Ισόβια .........και δή όταν είναι εξάκις...
    Αλλο τι να περιμένουμε πιά ?
    Εχει νόημα σε μια τέτοια κατάσταση σήψης και συνολικής παρακμής ?

  17. παραμεθοριος avatar
    παραμεθοριος 07/01/2014 12:47:33

    Αποσπασμα απο προκηρυξη που εστειλαν το 1991 τα "αποβρασματα" της 17Ν.

    ''Στις 7 Μάη χτυπήσαμε εκτοξεύοντας δύο ρουκέτες το εργοστάσιο της γερμανικής Ζήμενς στο Μαρούσι. Στις 28 Μάη χτυπήσαμε πάλι με δύο ρουκέτες το εργοστάσιο παρασκευής μπύρας της γερμανικής Λεβενμπρόυ στην Αταλάντη. Η λεκτική καταδίκη των εγκλημάτων των Ναζί απ' τους σημερινούς ηγέτες της Γερμανίας δεν έχει καμιά απολύτως αξία όσο δεν συνοδεύεται από την έμπρακτη καταδίκη, τη δίκαιη αποζημίωση της χώρας μας που υπέστη τεράστιες καταστροφές απ' τις ναζιστικές θηριωδίες. Η μη καταβολή πολεμικών επανορθώσεων σημαίνει μη αναγνώριση αυτών των εγκλημάτων. Σημαίνει ότι η σημερινή Γερμανία αποκομίζει οικονομικό όφελος απ' τη μη καταβολή, σημαίνει ότι υποδουλώνει οικονομικά τη χώρα, εξαγοράζοντας εργοστάσια, γη, σπίτια ξενοδοχεία με χρήματα που μας ανήκουν. Σημαίνει ότι μ' αυτό τον τρόπο σε 10 χρόνια θάμαστε στη χώρα μας μισθωτοί Γερμανών αφεντικών. Σημαίνει ότι το σημερινό Τέταρτο Ράιχ συνεχίζει τη στρατηγική υποδούλωση των λαών και έχει τους ίδιους στόχους με το Γ' Ράιχ αλλά με διαφορετικά μέσα. θα συνεχίσουμε λοιπόν να χτυπάμε τις γερμανικές επιχειρήσεις, τα μέσα της οικονομικής υποδούλωσης της χώρας μας μέχρι την καταβολή των πολεμικών επανορθώσεων και των «δανείων». Καλούμε τον ελληνικό λαό να χτυπάει με οποιοδήποτε μέσο μπορεί την περιουσία των Γερμανών στη χώρα μας.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ παραμεθοριος 07/01/2014 13:46:39

      Tα "αποβράσματα" σε εισαγωγικά και προφανώς θέλεις να μας πεις οτι ήταν προφητικό το κείμενο και δικαιώθηκαν τα "αποβράσματα". Πόσο ΚΑΜΜΕΝΟΣ είσαι;

      • παραμεθοριος avatar
        παραμεθοριος @ Jimakos 07/01/2014 14:00:16

        Τελικα εισαι γρηγορος, αφου απο μονο σου εφθασες σε αυτο το συμπερασμα.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ παραμεθοριος 07/01/2014 17:59:31

      Αγαπητέ Παραμεθόριε,
      το έγκλημα θέλει πάντα έναν χρυσοϋφάντινο μανδύα, ένα τρυφερό ποίημα που να ικανοποιεί τα στερηστικά σύνδρομα των "μαζών", ώστε να ευλογηθεί και να αγιαστεί ως πράξη ηρωική, δικαίου και τιμής.
      Εκεί στην πατρίδα μου τη Μάνη το υμνολογούν στα μοιρολόγια.
      Μα, αν Αλγερινούς του Μανιάτες θαρρείς, αναζήτησε το Υπόγειο του Ντοστογιέβσκι.

      • παραμεθοριος avatar
        παραμεθοριος @ Μανιάτης 07/01/2014 23:20:56

        Για να μην μπερδευομαστε, παρατηρηση πρωτη οπως βλεπεις η προκηρυξη της τ7ν ειναι πολυ πιο λαιτ απο χθεσινα σχολια συντηρητικων σχολιαστων, για την ευθυνη της γερμανιας στο ελληνικο δραμα.
        Δευτερη, απο τα σχολια και τον θορυβο των ΜΜΕ, λιγοι θα κοιμηθουν ησυχα αποψε με τον Ξηρο ελευθερο. Τα σχολια πολλων θυμιζουν τον τυπο που δεν εχει ουτε Λαντα να αγορασει, αλλα τρελαινεται και διαμαρτυρεται γιατι ανεβηκαν τα τελη στις μερσεντες.
        Και τριτη παρατηση, βαλε και την καταργηση του 25ευρου και τα σχετικα σχολια, και βλεπεις στο φοντο του λεωφοριου με τις νεκρες φοιτητριες, την χωρα σε εθνικη παρακρουση, εγκαταλειμενη απο τους θεους της.

    • θηραία avatar
      θηραία @ παραμεθοριος 07/01/2014 20:49:28

      ναι παραμεθόριε....
      ...κι όποιος τολμούσε μετά να πει κιχ εναντίον αυτών των εταιριών,
      τον λέγαν τρομοκράτη... κι έληγε η συζήτηση!
      Καλύτερη προπαγάνδα υπέρ τους .... δεν νομίζω να υπήρξε!
      ...τσάμπα οι λεμονοστίφτες που χαρίζανε!!!!!!

  18. Ακρότητες avatar
    Ακρότητες 07/01/2014 13:08:54

    ''Κεδίκογλου: Πρέπει να αλλάξει το σύστημα αδειών για συγκεκριμένους κρατούμενους....''
    Χαχαχαχαχα!! Καλά τα λέει ο Σίμος. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορούν ελεύθεροι με πολύχρονη άδεια και δικαίωμα ταξιδιών στο εξωτερικό, εγκληματίες τόσο επικίνδυνοι για το Εθνικό συμφέρον και τη δημόσια ασφάλεια.
    Σημίτης και ΓΑΠ άμεσα στη μπουζού κι οι άδειες κομμένες!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ακρότητες 07/01/2014 13:39:58

      Πιο κυνική ομολογία ανάληψης ευθύνης για την ...εξαφάνιση του Ξηρού, δεν μπορεί να υπάρξει.
      Τί μας λέει ο κ. Κεδίκογλου?
      Δεν το ήξεραν ότι οι τρομοκράτες της 17 Νοέμβρη έπαιρναν άδειες?

  19. Λευκό Κοτσίφι avatar
    Λευκό Κοτσίφι 07/01/2014 13:27:05

    Τι ακριβώς θα σου τελειώσει εσένα Τασσούλη;
    Για δούλεψε και λίγο εγκέφαλο καημένε λαγουδάκο.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Λευκό Κοτσίφι 07/01/2014 14:41:34

      Πρόσεξε γιατί για τα κοτσίφια έχω φλόμπερ...

      • Λευκό Κοτσίφι avatar
        Λευκό Κοτσίφι @ Tassos 07/01/2014 15:52:54

        Εσύ πρόσεξε γιατί αυτούς με τα...φλόμπερς, εμείς τους κουτσουλάμε.

      • Λευκό Κοτσίφι avatar
        Λευκό Κοτσίφι @ Tassos 07/01/2014 16:14:18

        Σιγά τα αίματα. Θα σε κουτσουλήσω και τέλειωσες.

  20. leak avatar
    leak 07/01/2014 13:28:40

    Οι ακροαριστεροί αιθάνονται ήδη άνετα....Έρχεται ο Τσίπρας.

  21. Asxetos avatar
    Asxetos 07/01/2014 13:36:53

    Πού είναι ο υπουργός δικαιοσύνης; Να παραιτηθεί άμεσα μαζί με τον διευθυντή της φυλακής, ΕΧΟΥΝ ευθύνες ποινικές
    Μην διαμαρτυρόμαστε μετά για το ότι μας κοροϊδεύουν οι Γερμανοί πως έχουμε αποτυχημένο κράτος!!
    ΣΑΜΑΡΑ πάρε θέση και κυνήγησε τους ανίκανους υπεύθυνους!!!

  22. Marsal avatar
    Marsal 07/01/2014 13:39:17

    Λογικό να πάρει άδεια... Εκλογές έρχονται και στον ΣΥΡΙΖΑ ψάχνουν υποψηφίους!

  23. panos avatar
    panos 07/01/2014 13:42:01

    Το οτι ειμαστε μπανανια,ενα Αφγανισταν στην ευρωπαικη ηπειρο,''η μοναδικη αφρικανικη χωρα με λευκους κατοικους''(Χαρρυ Κλυνν),ειναι πασιφανες και δεδομενο..Η παγκοσμια πρωτοτυπια να χορηγουνται αδειες σε βαρυποινιτες ενισχυει την εικονα της χωρας στο εξωτερικο ως ενα failed state..Αληθεια,στις ΗΠΑ,στην Αγγλια,στον Καναδα κ.ο.κ. ισχυει τετοιο μετρο;Για πειτε σε καποιον Γερμανο οτι δινουμε αδεια σε τρομοκρατες και παρατηρειστε τις αντιδρασεις του..Το μπαχαλο που εχει δημιουργηθει με τις ποινες και τις αδειες οφειλεται στην τριαδα Κουβελακη,Μπενακη,Καστανιδη,που με τα νομοσχεδια που εφεραν,οδηγησαν στην ελαφρυνση της τιμωριας οσων υποπιπτουν σε βαρια αδικηματα,δινοντας τους παραλληλα την ευκαιρια της αποδρασης-εξαφανισης..Αν σ' αυτο προσθεσουμε και την κατασταση των ελληνικων φυλακων καταλαβαινει κανεις γιατι η εγκληματικοτητα ανθει..

  24. Avariel avatar
    Avariel 07/01/2014 13:46:35

    Ευτυχώς που πήρε άδεια κι έτσι στην Κουμουνδούρου απέφυγαν χρονιάρες μέρες να βγάλουν κι άλλη ανακοίνωση υποστήριξης ενός τρομοκράτη. Σε κάθε περίπτωση, το έργο Δένδια δεν αφήνει περιθώρια να αμφιβάλουμε ότι θα γίνει το καλύτερο και στην περίπτωση αυτή.

  25. Gadfly avatar
    Gadfly 07/01/2014 14:12:18

    "Οξύτατη επίθεση κατά του Αντώνη Σαμαρά και της Ελλάδας εξαπολύει το γερμανικό περιοδικό Spiegel .Tο γερμανικό περιοδικό χαρακτηρίζει τον κ.Σαμαρά «κατά φαντασίαν θεραπευμένο» και διερωτάται αν η Ελλάδα, το πλήρες μέλος της ΕΕ και της Ευρωζώνης είναι μία αναπτυσσόμενη χώρα, ενώ δεν διστάζει να χαρακτηρίσει τη χώρα μας ως «αποτυχημένο κράτος» (failed state) όπως το Αφγανιστάν και σύντομα ίσως και το Πακιστάν."

    Μια χαρά τα λέει το Spiegel. Η αλήθεια πονάει, αλλά έτσι είναι.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Gadfly 08/01/2014 01:15:24

      "«αποτυχημένο κράτος» (failed state) "

      Βάλαν καί οἱ γερμανοί τό χεράκι τους ἀφοῦ ἦταν τόσο ἁπλόχεροι στῖς μῖζες πού μοίραζαν σέ ὑπουργούς αὐτοῦ τοῦ "ἀποτυχημένου κράτους !

    • Kirki avatar
      Kirki @ Gadfly 08/01/2014 07:06:41

      Ναι, ναι. Πράγματι, ''μια χαρά'' μας εκβιάζουνε οι Γερμανοί, κάθε φορά που προσπαθούν να ...κάμψουν πιθανές ''αντιστάσεις''. Έχουνε στη φωτιά το επόμενο μνημόνιο και πρέπει να προετοιμάσουνε το κλίμα για να το χάψουμε κι αυτό οι Ιθαγενείς δουλοανόητοι. Τόσο ...άχρηστοι και ...αποτυχημένοι που παρουσιαζόμαστε, εννοείται οτι χρειαζόμαστε αλλοδαπούς αφέντες, ικανούς και ...αδιάφθορους. Πόσο χαϊβάνια εμείς πια!

  26. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/01/2014 14:29:59

    Λίγη ὑπομονή χρειάζεται,κάποια βόμβα θά σκάσει στά χέρια του...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Κυθήριος 07/01/2014 17:11:47

      !!!

    • cp avatar
      cp @ Κυθήριος 07/01/2014 17:56:08

      Πολύ cool ! Αν και αυτός είναι ρουκετάκιας .Και μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσει ρουκέτα made in China .

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Κυθήριος 08/01/2014 18:47:28

      Ο αδελφος του Σάββας ήταν ο βομβιστής.
      Ο Χριστόδουλος είναι ειδικός στα μπαγλαμαδάκια, αγιαστούρες και ρουκετοσωλήνες.
      Ο Τζωρτζάτος στους πεντάκιλους ροφούς και στα "πειραγμένα" βατραχοπέδιλα για γρήγορη πρόσβαση στη ροφοφωλιά.
      Ο μελισσοκόμος, φυσικά στα μελίσσια...

  27. Jimakos avatar
    Jimakos 07/01/2014 14:49:51

    Και αφού διαφωνούν με την εφαρμογή των αδειών για συγκεκριμένους κρατούμενους, γιατί δεν έβαλαν την ΕΥΠ να έχει μάτια και αυτιά επάνω του; Αλλά τι ζητάω από το ξεχαρβαλωμένο κράτος και τη συνδικαλισμένη ΕΥΠ;

  28. κ.σ.μαυρόπουλος avatar
    κ.σ.μαυρόπουλος 07/01/2014 14:56:04

    -έχουν άδικο, υποτιμούν το Αφγανιστάν.
    -είμαστε χειροτερότεροι, προϊόντα παγκόσμιας πατέντας [με έναν πρόσινο τόνο]

    • κ.σ.μαυρόπουλος avatar
      κ.σ.μαυρόπουλος @ κ.σ.μαυρόπουλος 07/01/2014 23:00:45

      πρασινο,πρασινο,πρασινο

  29. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 07/01/2014 15:05:04

    Σαν να μην έφτανε η οργή και η αγανάκτηση του ελληνικού λαού από την απόδραση ενός στυγερού εγκληματία όπως Χριστόδουλος Ξηρός, εμφανίστηκε ο συνήγορός του, οι οποίος, ούτε λίγο ούτε πολύ, χαρακτήρισε την απόδραση πολιτική πράξη, συνεπή και συναφή προς την επαναστατική ιδεολογία του πελάτη του!...
    Χρειάστηκα κάποιο χρόνο για να συνέλθω, ώστε να βάλω στη σειρά κάποιες σκέψεις μου. Και τώρα που το κατάφερα, θα ήθελα να τονίσω στον κ. συνήγορο του δραπέτη ότι σε πράξεις όπως αυτές, για τις οποίες έχει καταδικαστεί ο πελάτης του, δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ πολιτικής και ιδεολογίας για τους παρακάτω λόγους.
    Σε μια δημοκρατικά συντεταγμένη πολιτεία ο χαρακτηρισμός ενός εγκλήματος ως πολιτικού προϋποθέτει την ανάμειξη και τη δραστηριοποίηση του εγκληματία στο χώρο της πολιτικής. Πολιτικό έγκλημα χωρίς πολιτική είναι κάτι το αδιανόητο. Στην προκειμένη όμως περίπτωση η πολιτική απουσιάζει παντελώς. Και αυτό, γιατί στα δημοκρατικά καθεστώτα η πολιτική ασκείται στο άπλετο φως της διαφάνειας με βάση προγραμματικές θέσεις που δοκιμάζονται στο forum των πολιτικών αντιπαραθέσεων και αναμετρήσεων, ακόμη και στη περίπτωση κατά την οποία οι θέσεις αυτές δε συνδέονται πάντοτε και υποχρεωτικά με την αποδοχή της υπάρχουσας κοινωνικής οργάνωσης και του ισχύοντος συστήματος διακυβέρνησης.
    Σε καμιά περίπτωση όμως η πολιτική δεν ασκείται αποκλειστικά και μόνο στο σκοτάδι της συνωμοτικότητας και του οργανωμένου εγκλήματος από «αγνώστων λοιπών στοιχείων» μασκοφόρους και κουκουλοφόρους, οι οποίοι:
    1. Μετατρέπουν τα προσωπικά τους αδιέξοδα και το αντικοινωνικό τους μίσος σε μια ιδιότυπη πολιτική ιδεοληψία, που βέβαια δεν έχει καμιά σχέση με την πολιτική.
    2. Απονέμουν αυθαίρετα στον εαυτό τους την τριπλή, ταυτόχρονα, ιδιότητα, του εισαγγελέα, του δικαστή και του δημίου, αυτοανακηρυσσόμενοι, κατά παράβαση των κειμένων νόμων, αυτόκλητοι τιμωροί.
    3. Υιοθετούν ως μοναδική «πολιτική» δραστηριότητά τους τη φυσική εξό-ντωση ανύποπτων θυμάτων, τα οποία επιλέγουν με δικά τους –εντελώς υποκειμενικά--κριτήρια και τα οποία, στη συνέχεια, δολοφονούν άνανδρα και εκ του ασφαλούς.
    4. Εκμεταλλεύονται την αναστάτωση και την οδύνη που προκαλούν οι δολοφονίες, προκειμένου να πετύχουν εκ των υστέρων μια εν ψυχρώ προσχεδιασμένη πρόσβαση στην κοινή γνώμη, ώστε να αποκτήσουν ακροατήριο για τα φλύαρα, παρανοϊκά και ασυνάρτητα κείμενα των προκηρύξεών τους.
    5. Διασύρουν, διεθνώς, το κύρος της χώρας και υπονομεύουν την ανεξαρτησία της, για την οποία υποτίθεται ότι κόπτονται, με το να γίνονται υπαίτιοι της εμπλοκής ξένων μυστικών υπηρεσιών στην προσπάθεια των ελληνικών διωκτικών αρχών για την εξιχνίαση των εγκλημάτων και τον εντοπισμό των δολοφόνων.
    6. Διαπράττουν σωρεία κλοπών, διαρρήξεων και ληστειών όχι μόνο για τις λειτουργικές ανάγκες της οργάνωσής τους, αλλά και για την εξασφάλιση προσωπικών περιουσιακών στοιχείων.
    Για όλους αυτούς τους λόγους οι διάφορες τρομοκρατικές οργανώσεις που εξοντώνουν ανύποπτα θύματα μπορούν χωρίς επιφύλαξη να χαρακτηριστούν ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ΣΤΥΓΕΡΩΝ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΩΡΩΜΕΝΩΝ ΚΑΚΟΠΟΙΩΝ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ. Ο τυχόν χαρακτηρισμός των εγκλημάτων τους ως πολιτικών θα αποτελούσε ένα ακόμη έγκλημα: θα ήταν ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΟΥΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Παρατηρητής 07/01/2014 17:19:53

      To ονοματεπώνυμο του δικηγόρου του Χριστόδουλου Ξηρού το γνωρίζουμε;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ η Dimi 08/01/2014 01:18:39

        Dimi,

        Νομίζω Γιάννης Ρεγκούζης.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Φωτεινή 08/01/2014 08:56:51

          Φωτεινούλα μου, σ' ευχαριστώ.

          • Yiannis avatar
            Yiannis @ η Dimi 08/01/2014 09:06:13

            Ραγκούσης.

          • Yiannis avatar
            Yiannis @ Yiannis 08/01/2014 10:19:46

            Φραγκίσκος Ραγκούσης.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Φωτεινή 08/01/2014 15:27:37

          Sorry, Dimi! You're right Yiannis.

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Φωτεινή 08/01/2014 18:39:58

            All is well Fotini!

  30. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 07/01/2014 15:10:00

    Ευρωπαϊκό κεκτημένο οι άδειες των κρατουμένων, οπότε κι εμείς στο πακιστανοαφγανιστοελλαδιστάν αυτά εφαρμόζουμε, το ζήτημα όμως είναι γιατί εν όψη της ελληνικής προεδρίας της ΕΕ δεν " πάγωσαν " τέτοιου είδους άδειες σε " κρίσιμους " φυλακισμένους τουλάχιστον για το εξάμηνο, ή μήπως και αυτό είναι ένα ακόμη τρικάκι για να ξεχάσουμε τα δισ των δισ που εδόθησαν για μίζες και σε ποιούς?

  31. leak avatar
    leak 07/01/2014 15:10:41

    Πάντως εκτός του Ξηρού και άλλοι ..αδειούχοι δεν επέστρεψαν σήμερα. Η επίσκεψη μου σήμερα σε δυο δημόσιες υπηρεσίες τα είπε όλα. Πήγαν οι 5μηνοι συμβασιούχοι (με λεφτά του ΕΣΠΑ) και δεν υπήρχε μόνιμος ΔΥ να τους υποδεχθεί και περιφέρονταν άπραγοι με τον φραπέ στο χέρι.

    Αλήθεια άλλαξε τίποτα σε αυτό το κωλοκράτος?

    • Κρης avatar
      Κρης @ leak 07/01/2014 16:51:39

      Σε εμάς πάντως (12 άτομα) , η υπηρεσία έχει 25
      μας έκαναν ξενάγηση στα γραφεία 10 με 10+30 και άυριο πάλι

      • Ακρότητες avatar
        Ακρότητες @ Κρης 07/01/2014 20:53:45

        Ρουτίνα ....

  32. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 07/01/2014 15:22:17

    Mόλις περάσει η νομοθεσία για τσιπάκι στους λαμβάνοντες άδεια, ωστέ να υπάρχει το στίγμα τους, οι συνομοσιολόγοι και δη οι αντιμνημονιακοί της φακής θα αρχίσουν: "καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων", "Οργουελ/1984", "νεφελίμ", "νεοταξίτες" και η οι λιγώτερο αστείοι, οι κάργα προοδευτικάντζες, περί "ανθρωπίνων δικαιωμάτων" και τα ρέστα.
    Σήμερα χλευάζουν/ουμε- δικαίως- το φαιδρό Κράτος για το συμβάν. Αύριο που θα έρθει η λύση( άδεια μόνο με τσιπάκι) όμως πάλι θα φωνάζουν. Γιατί ο νεοελληναραδισμός είναι ασθένεια ψυχική.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Kώστας ΜΠ 09/01/2014 12:31:25

      Αρλούμπες, με το συμπάθιο κιόλας!
      Άδειες δεν πρέπει να δίδονται σε ισοβίτες, διότι είναι βέβαιο ("ορατός κίνδυνος", όπως λένε και στα ασφαλιστικά) ότι θα προπαθήσει να αποδράσει. Δεν πρέπει να υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα γι αυτούς που στέρησαν το δικαίωμα στην ζωή σε άλλους. Τελεία και παύλα.

      Αν όμως συνεχιστεί αυτή η ανοησία, τότε το τσιπάκι θα είναι ευπρόσδεκτο για τους νουνεχείς και δεν νομίζω ότι θα διαμαρτυρηθεί κανείς.

      Μέχρι σήμερα, απολαμβάνομε την ανευθυνότητα και ανικανότητα της κυβέρνησης που εσύ στηρίζεις.

  33. Ρενα avatar
    Ρενα 07/01/2014 15:31:11

    Την "κοπαναει" ο Ξηρος παραμονη της τελετης αναληψης της Ελληνικης προεδριας στην ΕΕ.
    Εεεεεεεε ρε κατι συμπτωσεις...

    Αυριο ανημερα της τελετης,βεγγαλικο να σκασει καπου στην χωρα θα αρχισει το παρτυ....

    Υ.Γ Μετα τους πυροβολισμους στην Γερμανικη πρεσβεια ηρθε το χτεσινο δημοσιευμα του Spiegel «Κατά φαντασίαν θεραπευμένος ο Σαμαρας – Αποτυχημένο κράτος σαν το Πακιστάν ή το Αφγανιστάν η Ελλάδα»

  34. k. avatar
    k. 07/01/2014 15:36:56

    Η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος είναι την Πεντηκοστή, χθες ήταν απλά η φανέρωση του. Η επίσκεψή του στους αρμοδίους αναβλήθηκε επ' αόριστον.

  35. Σίμος avatar
    Σίμος 07/01/2014 15:42:46

    Και είς ανώτερα

  36. pan avatar
    pan 07/01/2014 15:48:07

    το παν είναι το σωστό timing,δεν αναλαμβάνει κάθε μέρα η Ελλάδα την προεδρία!!

  37. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 07/01/2014 15:50:07

    Σε αυτες τις περιπτωσεις παραιτουνται 2 υπουργοι (Δημ.Ταξεως και Δικαιοσυνης) , απολυονται ολοι οι εμπλεκομενοι υπαλληλοι και αφαιρειται η αδεια του φασιστοειδους δικηγορου του πρωκτου (Ραγκουσης) που κανει δηλωσεις για επαναστατη οταν αναφερεται στον αιμοσταγη φασιστα δολοφονο της αριστερας ΞΗΡΟ...
    Ολα τα αλλα ειναι για να εχουμε να λεμε και να φουσκωνουμε τα ποσοστα της Χρυσης Αυγης, που δεν χρειαζεται να κανει τιποτα - να πει τιποτα - να ταξει τιποτα , τα κανουν ολα ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ....

  38. ΝΑΥΤΙΚΟΣ-ΣΥΝ/ΧΟΣ avatar
    ΝΑΥΤΙΚΟΣ-ΣΥΝ/ΧΟΣ 07/01/2014 16:00:53

    ==============Πριν από 10 χρόνια είχαμε τεκμηριώσει πλήρως την ανάμειξη για τα Tor Mi1 και TPQ37 του Άκη Τσοχατζόπουλου στις μίζες της εταιρίας Ντρουμίλαν, αλλά και του Γιάννου Παπαντωνίου στο πάρτι των προμηθειών στις ένοπλες δυνάμεις. Αλλά δυστυχώς εκεί σταματήσαμε», δήλωσε στην εφημερίδα «Ελευθεροτυπία». Κρίσιμα έγγραφα 92 σελίδων χάθηκαν κάπου μεταξύ ρωσικών αρχών, ελληνικής πρεσβείας στη Μόσχα και ελληνικής Βουλής.=====Αυτά Δήλωσε ο ΤΡΑΓΑΚΗΣ==== Ακούσαμε και οσα ανεφερε ο νΔΕΝΔΙΑΣ στον ΠΡΟΕΔΡΟ της Δημοκρατίας?

    Τι περιμενουμε απο αυτα τα πολιτικα παχυδερμα που δεν εχουν αφήσει ορθιο τίποτα σε αυτήν την χώρα?
    Και εμεις τους ανεχομαστε----ΘΕΛΕΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΘΕΣΤΑ ΛΑΕ?????????????

  39. cp avatar
    cp 07/01/2014 16:20:35

    Μπήκαν στην φυλακή τρία στελέχη πολιτικού κόμματος , οπότε πρέπει να βγούν Ο ΧΞ και άλλοι δύο για να μην δημιουργηθεί συνωστισμός και να μειωθούν τα έξοδα συσιτίου. Ηταν ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ οικονομικό μέτρο.
    Πάντως -χωρίς πλάκα -το failed state -σαν όρος είναι πολύ σοβαρό :
    Υποδηλώνει και κονονική κατοχή !!!!! Με ξένο στρατό ενοώ.......

  40. Aristophanes B. avatar
    Aristophanes B. 07/01/2014 16:56:43

    Μηπως αυτος ο Ellinaras GAP professor του χαρβαλου sorry Harvard,! αναζητει επειγοντως βοηθο.;

  41. Nεστωρίδης ο Πύλιος avatar
    Nεστωρίδης ο Πύλιος 07/01/2014 17:13:11

    Εύγε Νικηφόρε, συμφωνώ απόλυτα.
    Περιμένω άμεσα την απόλυση δύο συναρμόδιων υπουργών, την απόλυση και ποινική δίωξη των εμπλεκόμενων υπαλλήλων (διευθυντής φυλακής, συμβούλιο, αρμόδιος δικαστικός), την αφαίρεση της άδειας δικηγόρου του φασιστοειδούς Ραγκούση με την δίωξή του για την δημόσια υποστήριξη εγκληματικών ενεργειών.
    Ας κοιταχτούμε στον καθρέπτη έχουμε ένα διεφθαρμένο και επικίνδυνα αναποτελεσματικό κράτος!!
    Να διωχθούν όσοι ερμηνεύουν νόμους και Ευρωπαϊκές οδηγίες εναντίον του δημοσίου συμφέροντος. Επίσης να διωχθούν όσοι έδωσαν άδειες στο παρελθόν τόσο στον Χριστόδολο Ξηρό όσο και στό Σάββα (ο οποίος κάνει διακοπές σε νοσοκομείο της Λάρισας) και στους άλλους 29 δολοφόνους τρομοκράτες που απελευθερώθηκαν πρόσφατα λόγω ηλιθιότητας).
    Μετά αναρρωτιώμαστε γιατί αγανακτεί ο λαός και ψηφίσζει ΧΑ.
    Να παρέμβει άμεσα ο Πρωθυπουργός να σώσει την εικόνα της χώρας και να προστατεύσει το δημόσιο συμφέρον.

  42. Nεστωρίδης ο Πύλιος avatar
    Nεστωρίδης ο Πύλιος 07/01/2014 17:19:44

    Αλήθεια στη κατοικία του Γερμανού πρέσβη τι έγινε;
    Γιατί ΔΕΝ απάντηση στους πυροβολισμούς ο αστυνομικός φρουρός μέσα απο την αλεξίσφαιρη σκοπιά, οι άλλοι τρείς τι έκαναν μέσα στο κτίριο; Oι συμμορίτες τρομοκράτες διέφυγαν απυροβόλητοι!!
    Μία εξήγηση υπάρχει δειλία των εμπλεκόμενων και ανικανότητα της ηγεσίας της αστυνομίας!!
    Μας ξεφτίλησαν και πάλι οι άχρηστοι, σε πιό κράτος του κόσμου θα συνέβαινε αυτό;
    Αυτό σήκωνε παραίτηση ή απόλυση του αρμόδιου υπουργού!!

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ Nεστωρίδης ο Πύλιος 09/01/2014 08:17:35

      Οι 3 που ήταν μέσα, ήταν άοπλοι σεκιουριτάδες.

  43. η Dimi avatar
    η Dimi 07/01/2014 17:34:33

    (Antinews Άρθρο: «Τραυματίστηκε η Μέρκελ ενώ έκανε σκι στην Ελβετία» - 06/01/2014»

    «Προκαλεί το Spiegel: Τι Ελλάδα, τι Αφγανιστάν!
    News.gr.msn.com | Δευτέρα 6 Ιανουαρίου, 2014 |

    Το γερμανικό περιοδικό θέτει το ερώτημα αν η χώρα μας είναι αναπτυσσόμενο ή αποτυχημένο κράτος, υποστηρίζει ότι οι θετικοί απολογισμοί είναι προάγγελος νέων διεκδικήσεων και επισημαίνει ότι η Ελλάδα παραμένει μια χώρα χωρίς αποτελεσματικό κράτος…

    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι «κατά φαντασίαν θεραπευμένος» υποστηρίζει σε προκλητικό του δημοσίευμα το γερμανικό περιοδικό der Spiegel που κάνει λόγο για στασιμότητα στο πεδίο της δημοσιονομικής εξυγίανσης της Ελλάδας και υπονοεί ότι η ελληνική κυβέρνηση μιλά για ανάκαμψη της οικονομίας, η οποία όμως δεν υπάρχει!

    Το γερμανικό περιοδικό, ακόμη, αναφέρεται στη μετακίνηση του εντεταλμένου της γερμανικής κυβέρνησης για την ελληνογερμανική συνεργασία σε επίπεδο δήμων και κοινοτήτων, Χανς-Γιοάχιμ Φούχτελ, από το υπουργείο Εργασίας στο υπουργείο Αναπτυξιακής Βοήθειας και διερωτάται: «Η Ελλάδα, πλήρες μέλος της ΕΕ και της Ευρωζώνης, είναι μία αναπτυσσόμενη χώρα;» ή πρόκειται για «ένα ‘αποτυχημένο κράτος’ (failed state) όπως το Αφγανιστάν και σύντομα ίσως και το Πακιστάν;».

    Το Spiegel σημειώνει ότι η μετακίνηση του Φούχτελ αποτελεί ενδεχομένως μία σύμπτωση στις ανακατατάξεις που επέφερε ο σχηματισμός της νέας κυβέρνησης «μεγάλου συνασπισμού». Ωστόσο, όπως επισημαίνει, αυτή η σύμπτωση «πέφτει στο μάτι» με αφορμή την ανάληψη της ευρωπαϊκής προεδρίας από την Ελλάδα την 1η Ιανουαρίου.

    Μάλιστα, το γερμανικό περιοδικό επικαλείται παράγοντες των Βρυξελλών (τους οποίους δεν κατονομάζει) οι οποίοι υποτίθεται ότι εκτιμούν πως η Ελλάδα ενδέχεται να χρειαστεί από το 2015 ένα ακόμη πρόγραμμα βοήθειας 8 έως 10 δισ. Ευρώ.

    «Ωστόσο, ο Αντώνης Σαμαράς υπόσχεται με αυτοπεποίθηση μία προεδρία ‘της ελπίδας’, μιλώντας φυσικά για τη χώρα του, η οποία φέρει μαζί της για το διάστημα της εξάμηνης προεδρίας έναν θετικό απολογισμό».

    Όπως σχολιάζει το Spiegel οι «θετικοί απολογισμοί» από ελληνικής πλευράς «εξυπηρετούν τις περισσότερες φορές ως πάτημα για την επόμενη διεκδίκηση –αυτή τη φορά μίας δεύτερης απομείωσης χρέους».

    Οι αρθρογράφοι του περιοδικού, μάλιστα, πιστώνουν στη χώρα μας τη βελτίωση ορισμένων οικονομικών δεικτών, ωστόσο αποφαίνονται ότι «πίσω από αυτούς τους αριθμούς η Ελλάδα παραμένει αυτό που ήταν: Μία χώρα χωρίς κράτος -τουλάχιστον χωρίς αποτελεσματικό κράτος».

    Όπως επισημαίνεται, τέλος, «όποιος έχει σαφή εικόνα της διοίκησης, της δικαιοσύνης και της πολιτικής στην Ελλάδα πρέπει να συνεχίσει να αμφιβάλλει ότι η χώρα θα εξυγιανθεί κάποτε».

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ η Dimi 08/01/2014 00:01:24

      Ωστόσο είναι failed state.
      Είναι δυνατόν μια χώρα να μην είναι failed state, όταν το Υπουργείο Άμυνας είναι ξενοδοχείο 7 αστέρων;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Uncle Stgm 08/01/2014 08:20:01

        Αγαπητέ Θείο, Ευχές για όλα τα καλύτερα για σένα και την οικογένειά σου, το 2014 και κάθε χρονιά.

        (Antinews Άρθρο: «Τραυματίστηκε η Μέρκελ ενώ έκανε σκι στην Ελβετία» – 06/01/2014»

        Πόρνες και Σωματέμποροι = Συγκοινωνούντα Δοχεία, κύριοι του Σπίγκελ.

        Αρνούμαι κάθετα τα μαθήματα ηθικής από τους γνήσιους απογόνους του Χίτλερ, γραβατωμένους νεοναζί του 4ου Οικονομικού Ράϊχ και πολίτες της αποδεδειγμένα, πλέον διεφθαρμένης χώρας του κόσμου, της ψευδεπίγραφα ισχυρής με τα κλεμμένα, Γερμανίας. Οι οποίοι όχι μόνον ανερυθρίαστα τολμάτε σήμερα να ηθικολογείτε, αλλά και, συλλογικές ευθύνες ν’ αποδίδετε στη «κατώτερη» Ελλάδα στην οποία, λυσσαλέα επιδιώκετε να επαναλάβετε, αβρόχοις ποσί το μεγάλο κόλπο, «το πετυχημένο πλιάτσικο» της Ανατολικής Γερμανίας, δηλαδή. Και ως συνήθεις ξελιγωμένοι που είσθε, «να καταβροχθίσετε», Δωρεάν, όσο περισσότερη Ευρώπη μπορείτε, με αθέμιτους, ανήθικους και παράνομους τρόπους. Πρώτο παιδί! «η αλεπού» Σόϊμπλε και πρώην υπουργός του «Οικονομικού Πολέμου» της Μέρκελ. Να το χαίρεστε αυτό το μοναδικό, το ανεπανάληπτο δυναμικό δίδυμο! Και το οποίο, αδιάφορα σφυρίζει όταν καλείται έμπρακτα ν’ αποδείξει τη φερεγγυότητα του Γερμανικού κράτους, αποζημιώνοντας για τα φρικτά εγκλήματά του την Ελλάδα από τον Α’+ Β’ ΠΠ. Έλεος πιά με τη γερμανική φερεγγυότητα!

        «Η τέχνη της πολιτικής συνίσταται στο να ξέρεις πότε ακριβώς να χτυπήσεις τον αντίπαλό σου λιγάκι κάτω από τη ζώνη. Η Γερμανία είναι μια χώρα που δεν θα ήθελα να είχα για γείτονα.» ~Κόνραντ Αντενάουερ

        Αγαπητέ Θείο, ουδείς κατά τη γνώμη μου είναι άμοιρος ευθυνών για τη σημερινή κατάντια, καθώς και στις δύο χώρες, οι περισσότεροι υγιείς κοινωνικο-οικονομικοί ιστοί, έχουν διαβρωθεί. Συνένοχοι/συνεργάτες/συνεργοί είναι και η εκδιδόμενη πόρνη και οπωσδήποτε ο στυγνός σωματέμπορας. Ο οποίος, αφού πρωτίστως και μέχρι τελικής πτώσεως τη πόρνη εκμεταλλεύτηκε και από τους ομαδικούς και παρά φύσει βιασμούς της αισχροκέρδησε, τώρα, ως αυθεντικός υποκριτής-ηθικολόγος του κερατά που είναι, κατηγορεί τη πόρνη, επειδή αυτή λέει, ΔΕΝ παρέμεινε παρθένα!

        Καλή Χρονιά, να έχουμε Θείο. Έστω και με πολι(τι)κή δίνη η οποία απλώνεται και προειδοποιεί με το δικό της ηχηρό- «αυθεντικό μήνυμα»: http://youtu.be/x8hGIF9FljM

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ η Dimi 08/01/2014 18:22:49

          Σ' ευχαριστώ και αντεύχομαι τα καλύτερα.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ η Dimi 08/01/2014 18:31:41

          Έχω γράψει πολλές φορές για το σκάνδαλο πολιτικών μιζών στη Γερμανια με τον εμπορο των Leopard, τον περιβόητο Karlheinz Schreiber, και ότι φέρεται ως αναμεμιγμένος ο ίδιος ο Βόλφγανγκ Σόιμπλε (κοινοβουλευτική-δικαστική υπόθεση "Στρέμπελε εναντίο Σόιμπλε"). Το δικαστήριο τον είχε απαλλάξει "λόγω αμφιβολιών" (γνωστό τι σημαίνει αυτό), ήταν όμως η αφορμή της πτώσης του Κόλ.
          Ο ίδιος πάντως είχε ομολογήσει οτι συναντήθηκε με τον έμπορο όπλων σε ξενοδοχείο και είχε πάρει δωρεά για το κόμμα.
          Ο Schreiber αφού έκανε πολιτική μαντάρα και στον Καναδά, εκδόθηκε τελικά στη Γερμανια. Άν δεν απατώμαι εκτίει ακόμη την ποινή του σε κατ' οίκον περιορισμό.
          Βέβαια τότε ο εδώ "ανταποκριτής" κ. Λιακουνάκος ήταν τότε στα χάι του λαίφ στάυλ του - και προφανώς κανείς δεν τον άγγιζε...
          Ποιος; Τα κανάλια;

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ η Dimi 08/01/2014 18:42:56

          Άς τα ξαναθυμηθούμε, με λεπτομέρειες:
          http://www.antinews.gr/2011/06/21/107897/#comment-744426
          http://www.antinews.gr/2011/07/10/111699/#comment-759199
          Είχες γράψει όμως και σύ, αγαπητή Dimi, το θυμάμαι, για τον "Καναδό Τσοχατζόπουλο", δηλαδή τον τότε πρωθυπουργο Μπράιαν Μαλρόνυ. Το θυμάμαι: Είναι η ίδια ακριβώς υπόθεση, Σράιμπερ - Σόιμπλε. όλο το χαλί ξηλώθηκε όταν τους πιασανε στα πράσα στο ξενοδοχείο, οι "γερμανο-παπαράτσι" απο το δικηγορικο γραφείο του Στρέμπελε.
          Παραπέμπω ...σ' εσένα:
          http://www.antinews.gr/2010/06/28/51810/#comment-478314

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Uncle Stgm 08/01/2014 20:28:32

            Θείε, σ' ευχαριστώ πολύ! Ουδείς άμοιρος ευθυνών. It takes two to tango!

    • θηραία avatar
      θηραία @ η Dimi 08/01/2014 00:36:49

      Ειδικά αυτή η τελευταία φράση, γράφτηκε στην Γερμανία ή στην Ελλάδα;
      Προσπαθώ, να θυμηθώ, ποιά ήταν εκείνη η πολιτικός, που στα νιάτα της δούλευε σαν γραμματέας στο εν λόγω περιοδικό....

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ η Dimi 08/01/2014 01:37:09

      Μας πήρανε χαμπάρι...
      Από πολιτειολογική πλευρά το ελληνικό Κράτος ως θεσμική δημόσια υπόσταση - η ποιότητα των μηχανισμών του και της λειτουργίας του - και η πολιτική κουλτούρα είναι επιπέδου Βουλγαρίας και Ρουμανίας.

  44. Nεστωρίδης ο Πύλιος avatar
    Nεστωρίδης ο Πύλιος 07/01/2014 17:42:10

    ΔΕΝ έχουμε δικαιοσύνη ΔΕΝ έχουμε αστυνομία, τι είδους κράτος έχομε;
    Να γίνει άμεσα αξιολόγηση με τέστ ευφυίας γιά όλους τους δικαστικούς, κινδυνεύει η δημοκρατία. Το λέω αυτό μετά τις δικαιολογίες που άκουσα για τις άδειες που έδιναν σε επικίνδυνους δολοφόνους τρομοκράτες.
    Μέχρι τότε ο κρατικός υπάλληλος (δικαστικός ή διευθυντής φυλακής) που υπέγραψε την άδεια Ξηρού να πάρει την θέση στο κελί του

  45. Zvdoumb avatar
    Zvdoumb 07/01/2014 17:55:18

    Εγώ βλέπω οτι αντί να πέφτει ο προβολέας στις αποκαλύψεις και στα ονόματα των μεγαλομιζαδόρων που κατήγγειλε ο Κάντας, όλοι ασχολούμαστε με τον Ξηρό και πότε θα γυρίσει στο κλουβί του. Μήπως κάποιοι θέλουν επισταμένως να κοιτάζουμε συνέχεια κάποιο δέντρο για να μη βλέπουμε τα δάση τις μπομπές τους;

  46. Αλχημιστής avatar
    Αλχημιστής 07/01/2014 19:57:33

    asxetos panasxetos tassos και λοιποι ....Το νόμο για να παίρνουν αδειες όλοι αυτοί δεν τον εβγαλε ούτε ο Υπουργός δικαιοσύνης (που δεν είναι καν βουλευτής )ούτε οι δικαστές που τις χορήγησαν .Τον έβγαλε το ελληνικό κοινοβούλιο ακολουθώντας εντολές της Ε.Ε την οποία αφεντευει η Γερμανία .
    Αρα ρωτηστε τον Κεδίκογλου γιατί δεν άλλαξαν το νόμο αυτοί που είναι τόσο λαλίστατοι μετα θάνατον, και γιατί ο Δένδιας δεν φρόντισε ωστε να παρακολουθείται ο ξηρός και ο κάθε ξηρός.

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ Αλχημιστής 09/01/2014 08:12:31

      Πηγές του Αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ. απαντώντας στις θέσεις που διατύπωσαν οι πηγές του υπουργείου Δικαιοσύνης ανέφεραν τα εξής:

      «Στην Ελληνική Δημοκρατία δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο για την παρακολούθηση κρατουμένων στους οποίους χορηγείται άδεια. Η άδεια χορηγείται εφόσον το αρμόδιο συμβούλιο, στο οποίο προεδρεύει δικαστικός λειτουργός, έχει κρίνει ότι ο συγκεκριμένος κρατούμενος δεν είναι ύποπτος φυγής ή ύποπτος για την τέλεση νέου εγκλήματος. Σε περίπτωση άλλωστε διαφωνίας του δικαστικού λειτουργού αποφαίνεται αμετάκλητα το αρμόδιο δικαστήριο (οικείο δικαστήριο Εκτελέσεως Ποινών) ως συμβούλιο. Άρα, η άδεια χορηγείται με κυρίαρχο ρόλο των δικαστικών λειτουργών χωρίς παρέμβαση ή προηγούμενη ερώτηση προς την αστυνομία. Η ενημέρωση της ΕΛ.ΑΣ. αφορά τον έλεγχο και μόνο της τήρησης των περιοριστικών όρων διαμονής, όπως η εμφάνιση στα οικεία αστυνομικά τμήματα. Και προφανώς δεν περιλαμβάνει κανενός είδους παρακολούθηση κρατουμένων που βρίσκονται σε άδεια. Αντί λοιπόν κάποιοι να παραβλέπουν την υφιστάμενη νομοθεσία για να αποσείσουν τις ευθύνες τους θα ήταν καλύτερο να ήταν πιο προσεκτικοί κατά την εφαρμογή της».


      ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;

  47. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 07/01/2014 20:00:54

    Jude Law, επειδη Ο θεος οταν εχει κεφια κανει πολυ μεγαλες πλακες, κοιτα μην μου μεινεις καγκελο αν η σειρα ειναι αναποδα...δηλαδη πρωτη η Χρυση Αυγη δευτερο στηθος-στηθος με ΝΔ το Συριζαριο....
    Παντως για να μην μου παθεις τιποτα κρατα ΚΑΛΑ την ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ που σου δινω , οτι μπορει να βγει πρωτο στις Ευρωεκλογες (γιατι στις βουλευτικες το βλεπω εντελως χλωμο..) το ακροαριστερο ΣΥΡΙΖΑΡΙΟ , η να βγει το αλλο ακρο της Χρυσης Αυγης..... ομως σε οποιαδηποτε περιπτωση ΠΟΤΕ δεν θα κυβερνησει καποιο απο αυτα τα δυο ακραια κομματα... ΠΟΤΕ...
    Κρατησε το και θα με θυμηθεις..

    • Jude Law avatar
      Jude Law @ Νικηφορος Φωκας 07/01/2014 21:06:12

      Τα ίδια λέμε, είμαι σίγουρος πως το κατάλαβες.

      Απλά, δεν υπάρχει πουθενά η πλάκα. Αυτό είναι το ζήτημα.

    • Μαρσελ Προυστ avatar
      Μαρσελ Προυστ @ Νικηφορος Φωκας 07/01/2014 21:56:32

      Απο που ως που ειναι ακραιο ενα κομμα που ο αρχηγος του πηγαινει στην Αμερικη και μιλαει σε εκδηλωσεις οργανωμενες απο ανθρωπους του Σορος και που στελεχη του ειναι μετοχοι θυγατρικων μεγαλοτοκογλυφων;

  48. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΠΤΗΣ 07/01/2014 20:11:52

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΒΕΝΤΗ ΔΕΝΔΙΑ
    ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ.
    ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!!!!

  49. sender avatar
    sender 07/01/2014 21:10:04

    Στην φωτογραφία,εντυπωσιακά προκλητικό χαμόγελο ευτυχίας και αυτοεκπλήρωσης!Μπρρρ

  50. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 07/01/2014 21:57:08

    Σε μια χωρα οπου δραπετευει με ελικοπτερο ο Παλαιοκωστας και δεν μπορουν να τον εντοπισουν υπαρχει κανεις που εκπλησεται με την φυγη Ξηρου;

    Να θυμησω μονο τα τελευταια 15 χρονια ποσα περιστατικα εχουν συμβει ΠΟΥ ΡΕΖΙΛΕΨΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ καθως και υποψιες για οργανωμενο σχεδιο εξωθεσμικων κεντρων.Με τυχαια σειρα τα θυμιζω.
    Αποδραση Πασσαρη
    Αποδραση Πητερ Σελντομ.Βρεθηκε νεκρος στην Λατινικη ΑΜΕΡΙΚΗ.
    Υποθεση Σοριν Ματει
    Δολοφονια Γκιολια
    (Λιγες ωρες πριν την δολοφονια Γκιολια, σημειωθηκε ο μυστηριωδης θανατος του Ελλαδιτη αντιτρομοκρατικου αξιωματικου κ. Γ. Τσουνακη της ΕΥΠ.)

    Εμπρησμος της Μαρφιν
    Ο εμπρησμΟς της 5ης Μαΐου 2010 που ΕΓΙΝΕ επιλεκτικα στον 4 οροφο του Υπουργειου Οικονομικων, οπου οπως λεγεται φυλλασονταν απορρητα και σημαντικα στοιχεια για μεγαλες υποθεσεις φοροδιαφυγης στη χωρα.
    Φυγη Μαζιωτη
    Αποδραση Παλαιοκωστα με ελικοπτερο
    Φυγη υποδικων επιχειρηματιων στο εξωτερικο
    Απαγωγες επιχειρηματιων.
    Ο προσφατος εμπρησμος του εξοχικου του πρωην πρωθυπουργου Κωστα Σημιτη.
    Τρομοκρατικες ενεργειες οπως δολοφονια Γκιολια,δεν εχουν βρεθει ακομα οι δολοφονοι.
    Τρομοκρατικη ενεργεια σε προεκλογικη ομιλια του Καραμανλη την οποια ανελαβαν οι Πυρηνες της φωτιας.
    Δολοφονια Αλεξανδρου Γρηγοροπουλου και η μη αυθορμητη εξεγερση Δεκεμβρη που επεσπευσε την πτωση της κυβερνησης Καραμανλη.
    Το χτυπημα στην Αμερικανικη πρεσβεια το οποιο ανελαβε με προκηρυξη ο Επαναστατικος αγωνας,η ενεργεια εγινε επι κυβερνησεως Καραμανλη.
    Ο τραυματισμος του υπαλληλου ιδιωτικης εταιρειας φυλαξης στη σκοπια του σπιτιου του Αμερικανου πρεσβη απο τον αστυνομικο σκοπο που εκτελουσε βαρδια μαζι του.
    Η πτωση του Σινουκ.
    Υποθεση υποκλοπων και Η περιεργη αυτοκτονια Τσαλικιδη.
    Η Προσφατη εμπρηστικη επιθεση στο γραφειο του Μιλτιαδη Βαρβιτσιωτη.
    Η τρομοκρατικη ενεργεια στο εμπορικο κεντρο Mall
    Οι πυροβολισμοι στο σπιτι του πρεσβη της Γερμανιας, Βολφγκανκ Ντολτ.
    Η τρομοκρατικη ενεργεια κοντα στο σπιτι του Γιωργου Βουλγαρακη το 2006.Εδω το περιεργο ειναι οτι δεν βρεθηκε το μεσο διαφυγης, στην ενεργεια εναντια στον Βουλγαρακη, αφου βρισκονταν σε οπτικη επαφη
    Μεσο διαφυγης δεν βρεθηκε επισης και στην τρομοκρατικη ενεργεια εναντια στο λεωφορειο των ΜΑΤ στην Π. Ραλλη οπου εβαλαν συρμα στο εδαφος.
    και πολλα αλλα στο παρελθον.











    .

  51. τάσος avatar
    τάσος 07/01/2014 22:54:00

    πότε έρχεται ο τόμσεν;

  52. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/01/2014 23:43:25

    Μήπως με τα παπαδοπαίδια με τους ανακατεμένους μπαγλαμάδες, αγιαστούρες και pistols να κυκλοφορούν έξω, μερικοί θα ξεχάσουν το "Πεντάγωνο Επτά Αστέρων" (ευθεία πτήση χωρίς ανεφοδιασμό από Παπάγου για Πουκέτ);
    Μήπως είναι ώρα να βγεί και ο μελισσσοκόμος ; Ο άλλος με το ψαροντούφεκο και τον ροφό; Ο αρχηγός και από το ρεμπετάδικο του Κολωνακίου;

  53. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/01/2014 23:45:53

    Είμαστε αλήθεια τοσο αποβλακωμένος λαός Θεέ μου, και τρώμε ληγμένο σανό;
    Τελικά, τζάμπα και χωρίς ακροατές κελαηδάει ο Κάντας;

  54. Σαλονικιός avatar
    Σαλονικιός 07/01/2014 23:48:32

    Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη έρευνα για να εντοπιστεί ο νέος, αρκεί κανείς να διαβάζει ιντυμίντια και κινηματόραμα: Το πρωί θα πάει να δεί τους συντρόφους του της Συνομωσίας των πυρήνων της φωτιάς στο αναρχικό στέκι 'Ναδίρ' των φοιτητικών εστιών του ΑΠΘ. Το μεσημέρι θα φάει στην συλλογική κουζίνα του Κοινωνικού Κέντρου Αγώνα στην Κάτω Τούμπα. Το απογευματάκι, μετά από τον καφέ στο στέκι Ίσκρα, θα επισκεφτεί επίσημα την φυσικομαθηματική για να ευχαριστήσει την συνέλευση των αλληλέγγυων στον αδερφό του και τον Στρατούλη. Το βραδάκι θα περάσει πρώτα από την πλατεία Χημείου να κάνει ένα ξεγυρισμένο τρίφυλλο για ξεχαρμάνιασμα και μετά θα πάει πιο πάνω στο Άνευ Αρχών για μια ρετσίνα και για να δει καμια επαναστατική ταινία για την Ούλρικε Μάϊνχοφ. Θα κοιμηθεί στην ισοβίτικη σουίτα στην Υφανέτ, που έχει και ωραίο φτηνό μπαράκι με θεογκόμενες.

    Με άλλα λόγια, αν δεν συλληφθεί μέσα σε τρεις μέρες, θα σημαίνει ότι κάποιοι δεν θέλουν να συλληφθεί. Βέβαια, όσο μένει ελεύθερος, τόσο περισσότερες πατάτες θα λέει ο Σύριζα, οπότε ίσως τελικά συμφέρει τη χώρα περισσότερο ο καλός κόσμος να είναι έξω παρά μέσα.

  55. Naruto avatar
    Naruto 07/01/2014 23:50:14

    Γιατί δεν περιμενε λίγους μήνες ο Ξηρος αφού οΤσιπρας
    θα τους βγάλει όλους έξω με δόξες και τιμές ;

  56. Nεστωρίδης ο Πύλιος avatar
    Nεστωρίδης ο Πύλιος 08/01/2014 01:12:59

    ΔΙΩΞΤΕ σήμερα τον ανίκανο Αθανασίου βλάπτει την δημοκρατία!

  57. Μεταφραστής avatar
    Μεταφραστής 08/01/2014 01:39:25

    Χαχαχα ΩΡΑΙΟΣ!

    Και που στε τωρα μπάτσοι,δικαστικοί,υπουργοί και σια...το ΝΟΥ σας!!!

  58. Nεστωρίδης ο Πύλιος avatar
    Nεστωρίδης ο Πύλιος 08/01/2014 16:47:57

    Να επανέλθει η θανατική καταδίκη για τους κατά συρροήν δολοφόνους και παιδεραστές.
    Να εκτίονται οι ποινές όπως αποφασίζει το δικαστήριο, τα ισόβια, ισόβια.
    Ας μου πεί κάποιος πιό γνώστης απο εμένα που είναι ο νόμος που επιτρέπει να παίρνουν άδειες οι επικίνδυνοι ισοβίτες δολοφόνοι (γράμματα γνωρίζω και δεν περιμένω τον Ραγκούση να μου τον ερμηνεύσει), αδυνατώ να πιστέψω πως ολόκληρη βουλή με νομικούς και νομοπαρασκευαστικές επιτροπές φτιάχνουν νόμους εναντίον του δημοσίου συμφέροντος που απελευθερώνουν επικίνδυνους εγκληματίες. ΕΛΕΟΣ

  59. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 08/01/2014 17:55:28

    Ματαίως αναζητείται.
    Είναι failed state με πατέντα.
    ...Και με τη σημασία (5) της 4ης ενότητας του λεξικού (to stop functioning or operating)
    http://www.thefreedictionary.com/fail
    Είπατε τίποτε για "οριζόντιες περικοπές" (χα χα χα χα...) σε μισθούς των δικαστικών και των υψηλόβαθμων της αστυνομίας;

  60. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 09/01/2014 14:46:37

    http://www.justice.gov/criminal/fraud/fcpa/cases/daimler/03-22-10daimlerag-info.pdf

    στη σελίδα 3.

    ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ = ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    :-)