#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2010 11:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανήσυχος από το ...παπούτσι και την αναταραχή που έρχεται

Ο Γιώργος στην εικονική πραγματικότητα της ΔΕΘ και των ΜΜΕ


Την μεγάλη ανησυχία του (για να μην χρησιμοποιήσουμε άλλη έκφραση) απο την κοινωνική αναταραχή που έρχεται εξέφρασε σήμερα ο Γιώργος Παπανδρέου κατά την διάρκεια της συνέντευξης στην ΔΕΘ.



Απαντώντας σε ερώτηση σχετική με το χθεσινό ...παπούτσι, αφού ισχυρίστηκε ότι «κυκλοφορώ μέσα στον κόσμο», πράγμα που διαπιστώνουμε στις φωτογραφίες με τα θωρακισμένα και τους σωματοφύλακες, (Ο «αντιεξουσιαστής πρωθυπουργός» σε κλοιό σωματοφυλάκων) επιχείρησε να συκοφαντήσει την εξέγερση που έρχεται χρεώνοντας την σε ...ξένη υποκίνηση.


«Πάρα πολλοί καιροφυλακτούν να αμαυρώσουν την εικόνα της Ελλάδας», είπε μεταξύ άλλων. Μίλησε επίσης για  «κατασκευασμένα γεγονότα». «Να περάσουμε το μήνυμα όχι στην βία» πρόσθεσε


To ΦΠΑ στο ...24%

Στο μεταξύ το ΦΑΠ πήγε ήδη στο …24%  ….και ακόμα δεν τελείωσε η συνέντευξη.Το είπε στην ερώτηση για την αύξηση των καυσίμων, κατά την διάρκεια της συνέντευξης στην ΔΕΘ.

Μας είπε επίσης ότι δεν κάνει το ΔΝΤ κουμάντο στην χώρα μας, αλλά η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ποιό είναι το κύριο χαρακτηριστικό της συνέντευξης μέχρι στιγμής; Η απεγνωσμένη προσπάθεια του κ. Παπανδρέου να ρίξει την ευθύνη για την αγανάκτηση εναντίον της κυβέρνησής του στα Μέσα Ενημέρωσης. Τα οποία όλη η Ελλάδα γνωρίζει πως κάνουν ότι μπορούν για να τον στηρίξουν.

Και φυσικά, ούτε μία σκληρή ερώτηση ακόμα. Αντιθέτως είδαμε συστημικούς δημοσιογράφους να παριστάνουν τον αγανακτισμένο επειδή ο Πρωθυπουργός επιτίθεται τάχα στα ΜΜΕ.

Η πιο στημένη ερώτηση ήταν φυσικά από την κυριακάτικη της …. Ντόρας. Τον ρώτησαν αν θα πάει στον ΟΗΕ κι αυτός απάντησε σθεναρά ότι δεν φυγομαχεί και θα μείνει εδώ. Η σωστή ερώτηση θα ήταν βέβαια “τι λέτε για τα σενάρια περί αποχώρησής σας απο την Ελλάδα που ξεκινούν απο έντυπα πρώην στενών συνεργατών του μπαμπά σας”;

Και αν δεν έχετε καταλάβει ακόμα, τι συμβαίνει θυμηθείτε τι γινόταν πέρυσι με τον κακομοίρη τον Καραμανλή.

“Ανέλαβα στα δύσκολα και τα εύκολα” είπε ακόμα ο κ. Παπανδρέου. Χάρη μας έκανε δηλαδή και να είμαστε και ευχαριστημένοι. Δεν ήταν αυτός που είχε φαγωθεί πέρυσι να γίνουν εκλογές για να φύγει η ΝΔ από την εξουσία και να έρθει το ΔΝΤ. Άλλος ήταν

Και επανέλαβε ότι “λεφτά υπάρχουν, αλλά το θέμα είναι πού πάνε”!!!

Έλα ντε. Που πάνε αυτά τα έρμα τα λεφτά κι εμείς δεν έχουμε μία;

Αποθέωση δημαγωγίας: Μίλησε για κάθαρση και κατηγόρησε τον Καραμανλή που δεν την έκανε, ο Πρωθυπουργός της κυβέρνησης που καθάρισε τον Σωκράτη απο κάθε ευθύνη και του επέτρεψε να κάνει μαθήματα επιχειρηματικής ηθικής στην Βουλή των Ελλήνων.

Επισημαίνουμε: Την επιμονή του στην αναφορά της λέξης "πατριωτισμός", πράγμα που επίσης παραπέμπει στον φόβο του για την ανάπτυξη ενός πατριωτικού κινήματος ενάντια στην υποτέλεια του Μνημονίου

Φοβερή ερώτηση από εφημερίδα που το παίζει και "σαμαρική": "Αν θα συναντούσατε τον Καραμανλή τι θα του λέγατε";

Εκεί βέβαια που κι εμείς μείναμε κάγκελο, ήταν όταν ο Πρωθυπουργός είπε πως διαπιστώνει την δημιουργία ενός ευρύτερου μετώπου στήριξης της κυβέρνησης απο τα κεντροδεξιά και από τα κεντροαριστερά. Απο τη Ντόρα, δηλαδή, τον Καρατζαφέρη και τον Κουβέλη.

Ερώτηση: Η λέξη "απότρεψη" ξέρει κανείς τι σημαίνει;

Και την φράση "επανάσταση του αυτονόητου" ποιός την είπε πρώτος; Ο Σαμαράς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 12/09/2010 12:06:30

    Eπίσης:
    "Δεν έχω υπόψη μου μέτρα για νέες περικοπές για τους μισθούς...Άν ξέρετε εσείς..."
    ΦΤΟΥ ΣΟΥ!

  2. crocodile avatar
    crocodile 12/09/2010 12:11:49

    Όλα καλά κι όλα ωραία...

    ...αύριο μπαίνω στην ανεργία

  3. strek avatar
    strek 12/09/2010 12:14:36

    κρατηστε το βιντεο με τα καινουρια ψεμματα για του χρονου παλι..

    αν θα ειναι ακομα κυβερνηση η μαλλον καλυτερα ζωντανο

    ακομη το τριπροσωπο καθαρμα


    τοσο ψεμμα κατευθειαν στον βοθρο της κολασης θα παει
    ο μουσουλμανος πρωθυπουργος μας.
    παρεα με τον φονια του μωαμεθ.

  4. aengus avatar
    aengus 12/09/2010 12:18:16


    Τι να πει κανείς; Έχει την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα;;;;;;;;;;

  5. anonymous avatar
    anonymous 12/09/2010 12:19:53

    Ολες οι ερωτήσεις είναι γνωστές στον ΓΑΠ.
    Καθώς επίσης και οι απαντήσεις είναι προμελετημένες.
    Αν παρατηρήσετε προσεκτικά κάθε 30 sec., ο ΓΑΠ ρίχνει μια γρήγορη ματιά στα
    κείμενα με τις απαντήσεις.
    Επίσης οι απαντήσεις του δεν απαντάνε ευθέως στις ερωτήσεις των δημοσιγράφων.

    ΣΙΚΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ

    • trans avatar
      trans @ anonymous 12/09/2010 15:18:35

      Σωστό

  6. bromoskylo avatar
    bromoskylo 12/09/2010 12:22:49

    Το χρέος του Σαμαρά για τη σωτηρία του τόπου είναι να ζητήσει διπλές εκλογές το Νοέμβριο να τελειώνουμε επιτέλους

  7. Petros Papageorgiou avatar
    Petros Papageorgiou 12/09/2010 12:42:11

    Και που είναι ακόμη, αν δεν γίνουν αυτά που πρέπει. Προτείνω το λινκ http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2184.aspx αν μου επιτρέπεται. Ευχαριστώ πολύ.

  8. δημης avatar
    δημης 12/09/2010 12:55:03

    Και επανέλαβε ότι “λεφτά υπάρχουν, αλλά το θέμα είναι πού πάνε”!!!

    "Έλα ντε. Που πάνε αυτά τα έρμα τα λεφτά κι εμείς δεν έχουμε μία;

    Αποθέωση δημαγωγίας: Μίλησε για κάθαρση και κατηγόρησε τον Καραμανλή που δεν την έκανε, ο Πρωθυπουργός της κυβέρνησης που καθάρισε τον Σωκράτη απο κάθε ευθύνη και του επέτρεψε να κάνει μαθήματα επιχειρηματικής ηθικής στην Βουλή των Ελλήνων."
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ Αφού σολόκληρο το Βελλίδειο δεν υπήρχε ούτε ΕΝΑΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ
    ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑΔΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΑΓΩΓΟΥΣ...
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ επιχειρηματική ηθική 25 χρόνια να κουβαλάνε τόσο βαριά πράγματα;;;;;;;

  9. xristos avatar
    xristos 12/09/2010 12:55:52

    ΠΡΟΣΕΞΑΤΕ ΟΤΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΠΕΤΡΑΙΛΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ?ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΗΘΕΝ Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΘΕΣΕ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

  10. azxc avatar
    azxc 12/09/2010 13:03:50

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ - ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΙ ΕΡΩΤΗΣΗ...

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/09/2010 13:05:27

    Ο μόνος που τον δυσκόλεψε κανονικά ήταν ο τελευταίος με τα στενόμακρα γυαλιά, δεν πρόσεξα ήταν του Ριζοσπάστη ή της Αυγής;
    Και εκεί μετά από τη μονολεκτική απάντηση έκοψαν τη συνέντευξη, βεβαίως βεβαίως.
    Όσον αφορά το επικοινωνιακό κομμάτι: τραγικό.
    Η ακρόαση των απαντήσεων προκαλεί εγκεφαλικό τραύλισμα.

    • azxc avatar
      azxc @ αλλενάκι 12/09/2010 13:08:25

      Ριζοσπάστη, ο μοναδικός μη ελεγχόμενος..το Μέγκα δεν πρόλαβε να διακόψει πριν την ερώτηση γιατί ο Λιάρος δεν ήταν στη θέση του και ασθμαίνων διέκοψε λίγο μετά..
      οι δημοσιογράφοι της δεξιάς τι ρωτάνε αλήθεια; πλάκα μας κάνουν;

      • azxc avatar
        azxc @ azxc 12/09/2010 13:09:59

        υποβλήθηκε και ερώτηση από ξένο δημοσιογράφο για το ύψος του spread, ότι παρά τα μέτρα είναι δυσθεώρητο ΜΕΤΑΦΡΑΣΘΗΚΕ ΜΟΝΟ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!!!

      • aengus avatar
        aengus @ azxc 12/09/2010 13:17:05

        Υπήρχε λόγος που δεν μεταφράστηκε η ερώτηση…

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ azxc 12/09/2010 13:21:49

        Την άκουσα την ερώτηση, η δεύτερη καλύτερη μετά από αυτή του Ριζοσπάστη.

        Σήμερα διαπίστωσα ότι και στα αγγλικά διατυπώνει τη σκέψη του με τον ίδιο τρόπο που εκφράζεται και στα ελληνικά.

        Με μόνη διαφορά ότι έχει πολύ καλή προφορά, και γι αυτό καμιά φορά ξεγελάει...

    • aengus avatar
      aengus @ αλλενάκι 12/09/2010 13:12:50

      Ήταν εκπληκτικός ο τυπάκος από τον «Ριζοσπάστη» με τα μακριά μαλλιά και τα στενόμακρα γυαλιά, που λες….
      Πώς τους ξέφυγε;
      «…..εγκεφαλικό τραύλισμα.» ;)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ aengus 12/09/2010 13:23:05

        σε στέλνει για ακαριαίο αλτσχάιμερ λέμε όταν τον ακούς πολλή ώρα

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/09/2010 13:10:43

    Σουρεαλισμός:
    Ερώτηση- Ως πρόεδρος της διεθνούς σοσιαλιστικής και ως σοσιαλιστής ...γιατί εφαρμόζετε καπιταλιστική πολιτική;
    Απάντηση- Η προηγούμενη κυβέρνηση μας καταχρέωσε... είναι σοσιαλισμός αυτός;

    Που είσαι δρα Ρέγγα να διαγνώσεις;

    • aengus avatar
      aengus @ Strange Attractor 12/09/2010 13:14:56

      Σουρεαλισμός: με Ντανταϊστικούς απόηχους….. :)

  13. Factorx avatar
    Factorx 12/09/2010 13:13:14

    Παπανδρέου: Δεν χρειαζόταν δημοψήφισμα, ξέραμε το αποτέλεσμα.

    Περίπου αυτή ήταν η απάντηση του κ. Παπανδρέου πριν από λίγο σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφου κατά την παραδοσιακή συνέντευξη στη ΔΕΘ. Ειδικότερα ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος υπέβαλε δύο ερωτήματα, αλλά ο κ. Παπανδρέου απάντησε το ένα. Το άλλο δεν το απάντησε.

    Συγκεκριμένα, τα ερωτήματα που τέθηκαν ήταν:
    1) Αφού υποτίθεται ότι ο κ. Παπανδρέου είναι υπέρ των ανοικτών διαδικασιών, γιατί....
    για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, όπως το μνημόνιο, που αλλάζει τη ζωή ολόκληρου του λαού, δεν ζήτησε να αποφασίσει ο λαός με δημοψήφισμα. Και
    2) Εάν θεωρεί σήμερα ο κ. Παπανδρέου ότι διαθέτει η κυβέρνησή του την απαραίτητη λαϊκή νομιμοποίηση.

    Από τις δύο ερωτήσεις ο κ. Παπανδρέου δεν απάντησε καθόλου στη δεύτερη, θεωρώντας προφανώς ότι το ερώτημα δεν ήταν άξιο απαντήσεως.
    Για την πρώτη ερώτηση ισχυρίστηκε ότι το ερώτημα που θα έμπαινε σε ένα ενδεχόμενο δημοψήφισμα θα ήταν «σωτηρία της χώρας ή η πτώχευση» και αφού έθεσε αυτό το ερώτημα, απάντησε μόνος του ότι η επιλογή είναι αυτονόητη και επομένως δεν χρειαζόταν να ερωτηθεί ο λαός και να μπαίναμε σε περιπέτειες.

    Όμως αναρωτιόμαστε:
    1. Αφού ήταν σίγουρος ο κ. Παπανδρέου για το αποτέλεσμα, γιατί άραγε σήμερα η απάντηση που του δίνει ο λαός είναι διαφορετική;
    2. Το ερώτημα του δημοψηφίσματος θα ήταν «σωτηρία ή πτώχευση» αλλά για ποιον; Για το λαό ή για τις ντόπιες και ευρωπαϊκές τράπεζες; Και
    3. Αφού ήταν σίγουρος για το αποτέλεσμα, γιατί φοβήθηκε ότι θα μπαίναμε σε περιπέτειες;

    Ο λαός λοιπόν σήμερα άκουσε τι είπε ο κ. Παπανδρέου. Ας πάρει ο κάθε πολίτης τις αποφάσεις του.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/09/blog-post_429.html

  14. azxc avatar
    azxc 12/09/2010 13:16:56

    Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥ? ΠΙΚΟΥΛΑ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΗΤΑΝ ΕΜΕΤΙΚΗ-ΝΕΠΟΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ

    • aengus avatar
      aengus @ azxc 12/09/2010 13:18:06

      ΝΑΥΤΙΑ

  15. Ηλίας avatar
    Ηλίας 12/09/2010 13:34:53

    XAXAXAAXAXA! KANNEΛΑΚΗΣ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ Ηλίας 12/09/2010 13:56:39

      Ο Κανελάκης που περιφέρεται στην πλατεία Συντάγματος και χαριεντίζεται με μπουμπούδες των κέντρων αδυνατίσματος στο διάλειμμα του τσιγάρου λέγοντάς τους ότι έχει καλλιτεχνικές γνωριμίες άν θέλουν να αλλάξουν καριέρα...ΣΤΟ ΧΑΝΤΑΚΙ!

  16. η Dimi avatar
    η Dimi 12/09/2010 13:51:12

    απότρεψη = Mineiko-γλωσσοπλασία

    =

    “επανάσταση του αυτονόητου”:

    "H «Νέα Μεταπολίτευση» είναι η επανάσταση του αυτονόητου"
    ~Αντώνης Σαραμάς, Πρόεδρος Νέας Δημοκρατίας

    8ο Εθνικό Τακτικό Συνέδριο
    ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    Μπροστά γιά την Ελλάδα της Ελπίδας
    8 Ιουνίου, 2010

    =
    Γ. Παπανδρέου: κάνουμε την ‘επανάσταση του αυτονόητου’».
    Παγκόσμιο Συμβουλίου Κρητών στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης
    30 Ιουλίου, 2010 = πνευματική ένδεια και κοπυπαστάδα

    • Ηνιοχος avatar
      Ηνιοχος @ η Dimi 12/09/2010 15:15:59

      οπως λεμε καταστημα ΚΟΠΤΟΡΑΠΤΙΚΟΝ

    • aengus avatar
      aengus @ η Dimi 12/09/2010 15:36:56

      Πασοκόγλωσσα – το γλωσσικό παρακράτος του ΠΑΣΟΚ = Υπουργείο …..Θαλασσίων Υποθέσεων…..:)

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 12/09/2010 19:11:45

      Ως συνήθως, αδιάβαστος με «σκονάκι» o μαθητής που Δεν κατέχει το θέμα.

  17. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 12/09/2010 13:52:36

    Ρε παιδιά ο άνθρωπος μας δουλεύει πολύ χοντρά.
    Τον ρώτησαν για την αύξηση της τιμής του πετρελαίου και για την αύξηση του ΦΠΑ και τί απάντησε ????
    Οτι επειδή δεν μπορεί να συλάβει την φοροδιαφυγή (πετρέλαιο) και επειδή ο κρατικός μηχανισμός δεν μπορεί να εισπράξει φόρους γι αυτό παίρνει αυτά τα μέτρα...
    Συγχαρητήρια και για τα ξουράφια τους δημοσιογράφους (ιδίως του Δεξιού υποτίθεται Τύπου ) που δεν του εκανε κανείς την παρατήρηση.
    Πώς και πότε θα ξυπνήσουμε και θα τον ξεσκεπάσουμε ????
    Οταν θα έχουν κάνει τη δουλειά τους (τα ΜΜΕ ) και θα έχουν σβύσει τον μισό πληθυσμό θα το παίξουν πάλι (οι δημοσιογράφοι) προστάτες του φτωχού !!!!

  18. πελ avatar
    πελ 12/09/2010 13:54:19

    εμετικος ο Καννελακης ΑΠΛΑ εμμετικος. Μιλαμε για κανονικη χουντα των μιντια αυτο το πραγμα δεν εχει ξαναγινει.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/09/2010 14:07:15

    Δυστυχώς, κατατείνω στο εξής: Όσο συμπαθής και αν είναι ο ΓΑΠ λόγω παρουσίας ή σε ανθρώπινο επίπεδο, όπως λένε και οι φίλοι μας σύμμαχοι "He`s not the quickest bunny in the forest...".

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Strange Attractor 12/09/2010 14:14:50

      He`s not the quickest bunny. Period.

  20. strek avatar
    strek 12/09/2010 14:19:47

    ο γιωργακης δεν ητανε 15 χρονια αποτυχημενος υπουργος σε ολες τις κυβερνησεις και συνενοχος στο φαγοποτι?

    η ο υπουργος ειναι μονο για δεξιωσεις και 3 μηνες διακοπες?

  21. tiramola avatar
    tiramola 12/09/2010 14:38:52

    Τι έγινε ρε παιδιά, το BBC είχε προσλάβει ηθοποιό τελικά?

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 12/09/2010 14:48:20

      Ο δε αγανακτισμένος πουθενατζής αφού είχε γεμίσει από το προηγούμενο βράδι το αυτοκίνητο του με παπούτσια για καβάτζα, αμέσως μετά την σύλληψή του διαμαρτύρεται στα αγγλικά...

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ tiramola 12/09/2010 14:53:42

        Καλά κάνει που διαμαρτύρεται στα αγγλικά για να δημιουργήσει πρόβλημα από έξω, στην κυβέρνηση του μνημονίου. Τι νόμιζες, θα απευθυνόταν στα ελληνικά στα ντόπια ελεγχόμενα ΜΜΕ για να τον θάψουν; Τώρα, αν μπορείτε, θάψτε την φωνή του στο BBC. Τον ευχαριστούμε όλοι γιατί μας χάρισε όμορφες στιγμές και γιατί μας έδωσε τις κατάλληλες ιδέες για το μέλλον. Βέβαια, δεν τρέφω ψευδαισθήσεις ότι θα πέσει η κυβέρνηση των ΜΜΕ και των ξένων, από ένα παπούτσι. Ο συμβολισμός όμως είναι ισχυρός, ούτως ή άλλως.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tiramola 12/09/2010 14:58:53

        Στημένο ξεστημένο, απ τη στιγμή που παίχτηκε στο BBC η φάση με το παπούτσι, η ζημιά έγινε. Τσάμπα πήγαν τόσα ελικόπτερα.

      • Olympia avatar
        Olympia @ tiramola 12/09/2010 15:08:47

        Όταν κάτι έχει ανακοινωθεί εδώ και βδομάδες, εννοείται ότι είναι "στημένο". Το ότι έχουμε συνωμοσιολόγο πρωθυπουργό δεν ενόχλησε κανέναν;

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 12/09/2010 15:26:50

        Από τέτοιες ζημιές άλλο τίποτα αγαπητέ Strange.
        Ένας φλεγόμενος κάδος ίσον μιά χώρα φλεγόμενη.
        Και είμαστε και εν αναμονή του λαικού πραξικοπήματος μετά τις 20 Σεπτέμβρη.
        Φαντάσου να απελευθερωθεί και το "κλειστό" επάγγελμα των δημοσιογράφων...

    • Kostas K avatar
      Kostas K @ tiramola 13/09/2010 01:42:01

      Πόσες ερωτήσεις έκανε το BBC στον ΓΑΠ?

  22. μαιρη avatar
    μαιρη 12/09/2010 14:54:33

    Eχω κι εγώ πολλά παπούτσια για τους εξουσιαστές μας και υπαλλήλους του ΔΝΤ και είναι όλα τσόκαρα. Τα όμοια στα όμοια κι η κουτσουλιά στα λάχανα.

    • KABBADIAS avatar
      KABBADIAS @ μαιρη 13/09/2010 08:38:01

      αχαχαχαχαχα γεια σου βρε Μαιρη με τις ομορφες παροιμιες σου!!!! Πολυ γελιο !!!

  23. χαρης avatar
    χαρης 12/09/2010 15:05:58

    OTI KAI NA GINEI PAEI TELOS THA MAS GONATISEI O GAP
    KSIPNATEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

  24. beckam avatar
    beckam 12/09/2010 15:16:17

    αξίζει να ψάξετε το εξής...ο πρωθυπουργός της πράσινης ανάπτυξης, κάποια στιγμή περιδιαβαίνει τα περίπτερα της ΔΕΘ, και ρωτάει κάποιον κύριο σε ένα περίπτερο...τί γίνεται στην Ελλάδα με τη βιομάζα;...το έπαιξε χθες το μεσημέρι η νετ....άμα δεν έχεις ιδέα...θα μας μάθει κιόλας;

  25. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/09/2010 15:26:56

    Και το λεγανε συνεχεια ρε παιδια στους σταθμους του ηλεκτρικου:please mind the GAP,please mind the GAP!Αλλα εμεις εκει σαν λαος να κανει την μ@λ@κια του παλι.

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/09/2010 15:59:05

    Αρνήθηκε κατηγορηματικά το ενδεχόμενο νέων μέτρων

    θα το θυμάμαι:

    στη αύξηση του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης
    στην απαίτηση της τρόικας για νέα μείωση των μισθών
    στην αύξηση του ΦΠΑ

    Μα πάνω από όλα θα θυμάμαι την ωμή και στυγνή ομολογία ότι δεν μπορούσε στη ΔΕΘ του 2009 να πει την αλήθεια.
    Αλλά έχει θετικές εντπώσεις γιατί ένα χρόνο μετά μας λέει ότι είπε ψέματα και ότι συνεχίζουμε με ψέματα.
    Το Νοέμβριο λοιπόν θα ψηφίσω θυμούμενος τη ΔΕΘ 2009 και θυμωμένος με τη ΔΕΘ 2010...

  27. KABBADIAS avatar
    KABBADIAS 12/09/2010 16:16:28

    Δυστυχως την Ελλαδα την κυβερνανε ανθελληνες χρονια τωρα.
    Διοτι αν την αγαπουσαν, θα εκαναν διαφορετικα πραγματα.
    Αποφασισαν οι Μασονοι να βαλουν το Γιωργακη πανω, τι να κανει κι αυτος?
    Ενα απλο πιονι ειναι στη σκακιερα της μιζας.
    Αλλα μη φοβαστε, μεχρι το τελος του χρονου θα το χει παρει χαμπαρι και ο τελευταιος Ελληνας, και τοτε Γιωργακη, μαλλον θα φορας αλεξισφαιρο γιλεκο....

    Αληθεια... ακουγεται οτι ο βασιλεας Νικολαος (αυτος που παντρευτηκε με τη λεφτου στις Σπετσες) τον ετοιμαζει ο πεθερος του για πρωθυπουργο.
    Ξερετε κατι επ αυτου ???????????????

    • ανωνυμ avatar
      ανωνυμ @ KABBADIAS 12/09/2010 17:48:55

      ακουγεται οτι ο βασιλεας Νικολαος (αυτος που παντρευτηκε με τη λεφτου στις Σπετσες) τον ετοιμαζει ο πεθερος του για πρωθυπουργο.


      σώπα ρε μαλάκα αλήθεια ?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ανωνυμ 12/09/2010 18:05:45

        Μάλλον κανένα λαυράκι αλά Σπετσιότα στο ταψί θα ετοιμάζει!

  28. Greco avatar
    Greco 12/09/2010 16:33:33

    πραγματικα καθε μερα βεβαιωνομαι ολο και περισσοτερο οτι τα στελεχη του πασοκ ,με πρωτοπορο τον τζεφρι φυσικα,ειναι ανευθυνοι δημαγωγοι με μετριες εως και χαμηλες διανοητικες ικανοτητες(τι να πει κανεις για φρουτα οπως η τσουρη,η γκερεκου,ο βουρος,η τζακρη,ο αργυρης,τσοκλη,νταραλα,,μαριλιζα,μιλενα,ανδρουλακη,καιλη,κουτσουκο!!!)

    δεν θα ηταν ικανοι ουτε ενα μηνα να παραμεονουν στην εξουσια,αν δεν ειχαν την συντριπτικη υποστηριξη των ΜΜΕ

    ολο το εργο ,κατεμε ,του αντωνη σαμαρα και της νεας δημοκρατιας οσο ειναι στην αντιπολιτευση πρεπει να επικεντρωθει σε μια προσπαθεια για δημιουργια αξιοπιστων εφημεριδων και τηλεοπτικων σταθμων και προβολη ικανων δημοσιογραφων(παραλληλα βεβαια με την εσωτερικη ανασυγκροτηση του κομματος)

    αλλιως θα ξαναχουμε τα ιδια στο μελλον...

  29. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/09/2010 17:09:27

    Aποτρεψη = αποτροπη στα ελληνοαμερικανικα.

  30. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 17:23:03

    Η μόνη πολιτική που μπορεί να μας διασώσει, έστω σαν καπιταλιστική χώρα, είναι η ΑΜΕΣΗ παύση πληρωμών και η άμεση αποχώρηση από την ΕΕ και το Ευρώ.

    Το να κηρύξουμε εμείς ΑΜΕΣΑ την πτώχευση (ουσιαστικά έχουμε πτωχεύσει) και το να αποχωρήσουμε ΑΜΕΣΑ από ΕΕ και Ευρώ, αυτό μπορεί να διασώσει την κατάσταση και είναι ένα γεγονός που το τρέμουν πιο πολύ οι διεθνείς ιμπεριαλιστικοί μηχανισμοί.

    ΑΥΤΟΙ είναι που θα καταρρεύσουν με μια τέτοια πρωτοβουλία της Ελλάδας.

    Μια τέτοια, βεβαίως. Πολιτική είναι ουτοπικό να πιστεύουμε ότι μπορεί να υλοποιηθεί από το ελληνικό πολιτικό καθεστώς: ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ του καθεστώτος είναι θλιβερά υποχείρια των ξένων κέντρων και ΑΥΤΟΙ που οδήγησαν τη χώρα μας σε αυτή την κατάσταση της ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ και της ΚΑΤΟΧΗΣ.

    Είναι ΟΛΟΙ ένοχοι ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ…

    • michal avatar
      michal @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 17:38:18

      Ti na sou pw me auto to sxedio, thn epomenh mera faghto me to deltio, ta kremmudia pou eisagoume logw upotimhshs 8a pane 50% akribotera, ase de to petrelaio 8ermanshs pou epishs eisagoume kai 8a ksepagiasoun ta gerontakia. Mallon oi protaseis sou einai upoptes esxaths prodosias kai uper twn plousiwn pou kratane kata8eseis sto ekswteriko kai 8a einai oi magloi wfelhmenoi ths upotimhshs.

      • 11888 avatar
        11888 @ michal 12/09/2010 18:37:12

        Καλα τετοια τυφλωση δεν εχουν ουτε στη θυρα 7.Μην ανυσηχεις παντως εσυ θα γλυψεις τα κοκκαλα και δε θα χρειαστεις ποτε δελτιο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 17:52:53

      Δεν θα καταρρεύσουν: Μόλις αποχωρήσουμε από την ΕΕ, θα πάρει τη θέση μας η Κούβα. Ο Κάστρο έκανε αυτοκριτική, τους πατρονάρουν και οι Ισπανοί, έτοιμο είναι το ντήλ.
      Όπως βλέπεις το έχουν προβλέψει, το κενό θα καλυφθεί αμέσως και με το παραπάνω.

      • michal avatar
        michal @ Ο Θείος 12/09/2010 18:07:00

        Yparxei kai to Kossovo kai to pseudokratos ths Kuprou. Xrewkophmenh xwra lambanetai sobara sta die8nh fora?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 18:11:07

        Ξέρουν αυτοί, την Κούβα, πριν προλάβει ν' ανοίξει δικές της offshore. Εδώ μας ρήμαξε στην "απορρόφηση" η Τορτούγκα, που είναι πιό μικρή από τη Μακρόνησο, μόλις ανοίξει η πρώτη Κουβανέζικη offshore θα γεμίσει χρήμα αγνών ιδεολόγων "αντιιμπεριαλιστών" και "αντιμνημονιακών" από την Ελλάδα.

      • michal avatar
        michal @ Ο Θείος 12/09/2010 18:15:24

        E nai 8a exei kai fthnes poutanes, mazi me ena feeling apo dekaetia 50.
        Bebaia ksexwrise tou kat'epaggelma antimnhmoniakous me tous xrhsimous hli8ious pou pontaroun sthn xrewkopia thn atomikh tous eumareia.

    • KABBADIAS avatar
      KABBADIAS @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 18:03:41

      Μichal, τα λογια του ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ δεν ειναι καθολου υποπτα.
      Αν και δεν τον ξερω, ειναι ολη η σημασια του ΝΟΗΜΑΤΟΣ.
      Για να στο αποδειξω, αν θελαν να μας χρεωκοπησουν τωρα αμεσως, ειναι το πιο ευκολο πραγμα γι αυτους.
      Αλλα σου λεει ο Γερμανος και ο Γαλλος :Για κατσε ρε κουμπαρε, εγω στη Γερμανια πηρα δανειο (με 2%), για να σου δωσω εσενα(τον Ελληνα με 5%), και τωρα θα μου χρεωκοπησης να μ αφησεις να πληρωσω εγω (η Γερμανια δηλαδη) το δανειο?
      ΟΟΟΟΟΟΟΟχι, εκει θα τους πηξης μεχρι να με ξεχρεωσεις.
      Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και μπραβο στο ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ για την ορθοτητα της σκεψης του.
      Παιδια οσο πιο γρηγορα χρεωκοπησουμε τοσο το καλυτερο για τους φτωχους.
      Το θεμα που εθιξες ΜΙCHAL οτι τα γεροντια μας δεν θα εχουν πετρελαιο θερμανσης, σε λιγο δεν θα χουν ουτος η αλλως.
      Με τα κρεμμυδια που λες και με ολα τα φαγοσιμα, μπορει να πανε 100% πανω, αλλα τοτε ο κοσμος θα αρχισει τις ανταλλαγες μεταξυ του, και θα βγαλουν απ τη μεση το κρατος και τους φορους του.
      Βλεπε σχετικα τι εγινε στην Αργεντινη το 2000 οταν κατερευσε η οικονομικη πυραμιδα της.
      Σου δινω ενα κουνελακι, μου δινεις γαλα.
      Κατοχικο μεν, αλλα αφου μας εχουν παει εκει, εγω δεν προτιθεμαι να ξαναπληρωσω ουτε ΦΠΑ ουτε αλλους φορους στα λαμογια.
      Αυτοι ειναι λαμογια και μην πεφτεις ΜΙCHAL στο τρυπακι να εχεις αντιπαραθεσεις με τους αλλους φτωχους Ελληνες. Τα λαμογια ξερεις ποιοι ειναι........

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 18:23:54

      Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο. Όσοι δεν το καταλαβαίνουν είναι ακόμη στο στάδιο της άρνησης.ΕΧΟΥΜΕ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ.Γιατί να κυρήξουμε πτώχευσή αργότερα που θα βολεύει αυτούς; ΤΩΡΑ πρεπει μπας και σώσουμε κάτι..
      Το "πάρτι τελείωσε" όπως είχε και πει και η Μαριλίζα. ΘΑ ΖΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ. Το θέμα είναι να ζοριστούμε για να φτιάξουμε μια σοβαρή χώρα για μας και όχι για να κερδοσκοπούν άλλοι εις βάρος μας.
      ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ...ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ. Όσο ζήσαμε το μύθο μας στην Ελλάδα το ζήσαμε...Τώρα πρέπει να σοβαρευτούμε...μπας και σωθούμε.

    • michal avatar
      michal @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 18:39:33

      11888

      eisai uper ths upotimhshs kai ths xrekwopias, giati gia thn tampakiera den les kati.

  31. anonymous avatar
    anonymous 12/09/2010 17:37:12

    Εδώ μπορείτε να διαβάσετε μια ανταπόκριση στα Αγγλικά. Τον σφάζει με το βαμβάκι. Όλα καλά έλεγε ο Γιωργάκης αλλά του υπενθυμίζει ότι τα έσοδα πάνε κατά διαβόλου.

  32. antinor avatar
    antinor 12/09/2010 18:04:21

    Αν ειχαν πεσει και κατι ψηλες,τοτε ο ακατοικητος ,θα ειχε παρει ποσω ολα τα μετρα,μπουχαζας λοιπον .

  33. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 18:36:57

    ρε σεις δεν εχετε παρει χαμπαρι ειμαστε ηδη χρεωκοπημενοι και οσο το γρηγορωτερο συμβει το μοιραιο τοσο καλυτερα??οσο περναει ο καιρος ολο και πιο πολυ υποθηκευεται η χωρα τα παιδια και τα εγγονια μας? αυτο θελουν αυτοι να τα παρουν ολα!!και τοτε η κουβα και το κοσοβο και ολα αυτα που αναφερετε θα φανταζουν ως παραμυθενιος παραδεισος!!!τωρα θα πεινασεις αλλα θα ελπιζεις.αυριο θα πεθαινεις και θα παρακαλας να σου δωσουν τη χαριστικη βολή αυτη είναι η διαφορά!!!

  34. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/09/2010 19:03:27

    Εγώ θα μείνω στη φωτογραφία που έχει το "υδατόσημο" ATHENS NEWS AGENCY.

    Αν δεν κάνω λάθος, το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων έχει συγχωνευτεί με το Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων. Γι'αυτό και επισήμως, το αρκτικόλεξό του είναι ΑΠΕ-ΜΠΕ.

    Αυτό το ATHENS NEWS AGENCY πού κολλάει;
    Μού'ρχεται ο διάολος τού τοπικισμού καβάλα και πάλι.

  35. Sta_a avatar
    Sta_a 13/09/2010 06:32:03

    ..για την "απότρεψη". Ναι το πρόσεξα και εγώ. Έτρεξα μάλιστα στο λεξικό να δω μήπως και υπάρχει. Οχι, υπάρχει μόνο αποτροπή. Μιλάμε ο άνθρωπος ειναι γελοίος.

  36. zame avatar
    zame 14/09/2010 12:36:27

    ...Μας εχεται κανει τον ΒΙΟ...ΑΒΙΩΤΟ..
    !.Αυτος ο στοχος ολο μεταλλάσσεται ..?
    Με στοχο να γεμιση το ενα ταμειο..
    Με στοχο να γεμισει το αλλο ταμειο...
    Με στοχο..το ενα ..το αλλο....καθε μερα και καθε εβδομαδα...απο το εναν στοχο..ξεφυτρώνει ο αλλος στοχος...
    (ισως επειδή μας ειπατε οτι λεφτα υπαρχουν..)?
    ..ΟΛΟΙ ΛΕΦΤΑ ΘΕΛΟΥΝ..
    ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΛΕΦΤΑ κυριοι ...
    πρεπει να καλυψω τις βιοποριστικες μου αναγκες..προκειμενου να "Λειτουργησω"..
    Με στοχο την εισπραξη του 1 δις ευρω..! απο την 1 Ιανουαριου του 2011.
    Αυξησεις σε τροφιμα,Φαρμακα,ΔΕΗ, Φυσικο αεριο,εισιτηρια..!
    Μαζι με την νεα αυξηση του ΦΠΑ σε βασικα καταναλωτικα αγαθα...!
    Οι πολιτες με την σειρα του ...
    και με ΣΤΟΧΟ την ΕΠΙΒΙΩΣΗ τους...
    τι φανταζεστε οτι θα πραξουν...
    ..ΣΑΙΝΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ..