#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2011 16:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλαγή του Παπακωνσταντίνου, σημαίνει αποδοχή της ήττας



"Τελειωμένος" πρέπει να θεωρείται ο Υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου. Το..."πουλέν" της κυβέρνησης που με τις τεχνοκρατικές του περγαμηνές θα οδηγούσε την ελληνική οικονομία στο δρόμο του εκσυγχρονισμού και της ανάπτυξης, φαίνεται πως μετράει μέρες.

Και όπως έχουμε υπογραμμίσει σε μια σειρά από παρεμβάσεις μέσα από το antinews, η αλλαγή του Υπουργού των Οικονομικών, σηματοδοτεί την αποδοχή της πολιτικής του Μνημονίου,την αποτυχία του βασικού πυλώνα της κυβερνητικής πολιτικής: της Οικονομίας.

Τα πράγματα όμως φαίνεται πως έχουν πάρει το δρόμο τους.

Ακόμα βέβαια ο Γ. Παπακωνσταντίνου προσπαθεί να διαφυλάξει το κύρος και το προφίλ του.

Μέσα από επαφές με εκδότες, δημοσιογράφους, επιχειρηματίες, επιδιώκει να διαμηνύσει με κάθε διαθέσιμο μέσα στον Γ. Παπανδρέου, πως...θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του.

Οι φήμες που τον θέλουν να έχει ήδη καπαρώσει θέση στο εξωτερικό, έχουν μια δόση αλήθειας. Ο ίδιος όμως θέλει να "ζυγίσει" κατά πόσον μια κίνηση τέτοια θα του κλείσει τη πόρτα σε μελλοντική  πιθανότητα "επανεισδοχής" στη πολιτική σκηνή της χώρας.

Ο ίδιος δηλώνει φιλόδοξος για τη πολιτική του καριέρα, και σε καμία περίπτωση δε θα θελε να αυτομολήσει ως εξωμότης στο εξωτερικό.

Δεν έχουν βέβαια την ίδια άποψη οι κ. Ραγκούσης και Χρυσοχοϊδης, που τρίβουν τα χέρια τους στο ενδεχόμενο απομάκρυνσης του Τσάρου. Όσο λιγότεροι στο στίβο της διαδοχής, τόσο καλύτερα.

Με σοβαρές πιθανότητες να αντικαταστήσει τον Γ. Παπακωνσταντίνου (εκτός του Μ. Χρυσοχοίδη) εμφανίζεται η κ. Αννα Διαμαντοπούλου,.

Κατά τα άλλα αναβαθμισμένη θέση "διεκδικεί" ο Δ. Ρέππας, ενώ ο Σπ. Βούγιας θέλει με κάθε τρόπο να την κάνει.

Οι εξελίξεις εντός της βδομάδας.

ΝΔ: Να μαζέψει το σκορποχώρι

Για πρωτόγνωρο ρεζιλίκι της κυβέρνησης όσον αφορά τη στάση των μελών του ΚΤΕ Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ κάνει λόγο η ΝΔ, ο εκπρόσωπος της οποίας κάλεσε σήμερα τον Πρωθυπουργό να πει "με ποιούς συντάσσεται και με ποιούς αντιτάσσεται".

"Περιμένουμε έμπρακτη απάντηση" πρόσθεσε ο κ. Μιχελάκης και κάλεσε επίσης τον πρωθυπουργό "να μαζέψει   αυτό το σκορποχώρι, γιατί οι αποφάσεις του επηρεάζουν τη ζωή μας".

«Η ΝΔ είναι αντίθετη στην ανεξέλεγκτη επέκταση της αγοράς τυχερών παιγνίων, δηλαδή στη λογική της "καζινοποίησης" της χώρας, προκειμένου να καταστήσει τα τυχερά παιχνίδια απλώς και μόνο πηγή δημοσίων εσόδων", πρόσθεσε ο κ. Μιχελάκης, ο οποίος κατηγόρησε την κυβέρνηση πως το προσχέδιο του νομοσχεδίου είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που είχε δώσει για διαβούλευση στη Βουλή.

Σενάρια ανασχηματισμού

Στο μεταξύ όπως επισημαίνουν σήμερα και όλα σχεδόν τα sites του φιλοκυβερνητικού Τύπου το «αντάρτικο» των βουλευτών δημιουργεί μείζον θέμα, καθώς το νομοσχέδιο έχει ήδη περάσει δύο φορές από Υπουργικό Συμβούλιο, ενώ κανείς δεν ξέρει τι θα πράξουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ σε μελλοντικά νομοσχέδια.

Ο πρώην πρόεδρος της Βουλής, Απόστολος Κακλαμάνης, χαρακτήρισε δίκαιη την αντίδραση των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ για τoν ηλεκτρονικό τζόγο, σημειώνοντας ότι «δεν είναι απαραίτητο να έχει πάντοτε δίκιο η κυβέρνηση ή ο υπουργός».«Τα "φρουτάκια" δεν χρειάζονται», πρόσθεσε ο κ.Κακλαμάνης, τονίζοντας ότι εάν θέλει η κυβέρνηση να εισπράξει και άλλα χρήματα, να το κάνει χωρίς να καταστρέψει τη νεολαία και την ελληνική κοινωνία.

Σύμφωνα με πληροφορίες ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου δέχεται εισηγήσεις για δραστικές παρεμβάσεις, όπως ένας ευρύς ανασχηματισμός, ή ακόμη και εκλογές.

Το τελευταίο μάλιστα σενάριο περί πρόωρης προσφυγής στις κάλπες συζητείται πλέον όλο και πιο έντονα στο κυβερνητικό στρατόπεδο, αφού γίνεται αντιληπτό ότι η παρούσα κατάσταση έχει φτάσει στα όριά της, η ασκούμενη κυβερνητική πολιτική δεν έχει νομιμοποίηση και πως χρειάζεται μία νέα στρατηγική με την ανάλογη αναβάπτιση στη
λαϊκή βούληση.

Σε κάθε περίπτωση η κυβέρνηση ετοιμάζει, μέσα σε κλίμα έντονης ανησυχίας, το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, που θα παρουσιαστεί την Παρασκευή 15 Απριλίου και θα έχει στόχο να εξοικονομηθούν πόροι της τάξης τουλάχιστον των 23 δισεκατομμυρίων ευρώ για την τριετία 2012-2015. Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει σκληρά φορολογικά μέτρα και περαιτέρω δραστική περικοπή των δημοσίων δαπανών, φυσικά και σε μισθολογικό κόστος. Θα πρέπει δε να εγκριθεί έως τις 15 Μαΐου από τη Βουλή. Για τα διάστημα πριν, αλλά κυρίως για το μετά της ημερομηνίας αυτής, κυβερνητικοί παράγοντες δηλώνουν ευθέως ότι «όλα μπορούν να συμβούν στο πολιτικό σκηνικό».
«Θέμα αρμονίας» στην κυβέρνηση εντοπίζει τέλος και ο Θόδωρος Πάγκαλος. Σε συνέντευξή του στον ραδιοφωνικό σταθμό «Ράδιο 9», ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης τόνισε ότι η κυβέρνηση περνάει μια «πολύ δύσκολη στιγμή».

Βανζέτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skeptomenos avatar
    skeptomenos 11/04/2011 17:01:41

    Θα του τα φορτώσουν όλα.
    Όμως κύριος υπεύθυνος για τα χάλια μας είναι ο πρωθυπουργός

  2. man8os avatar
    man8os 11/04/2011 17:29:25

    23 δις μαλλον εννοειτε

  3. co avatar
    co 11/04/2011 17:29:41

    "Το…”πουλέν” της κυβέρνησης που με τις ***τεχνοκρατικές**** του περγαμηνές θα οδηγούσε την ελληνική οικονομία στο δρόμο του εκσυγχρονισμού και της ανάπτυξης, φαίνεται πως μετράει μέρες."

    παρακαλώ; τις ποιες; ο ανιψιος του υπουργου; απο που και ως που βρεθηκε ο παπακ τεχνοκρατης; Μονο και μονο οτι ηταν μελος στο ΔΣ του ΟΤΕ οταν οι μιζες πεταγαν θα επρεπε να ειναι αρκετα δηλωτικο των περγαμηνων του

    • stef avatar
      stef @ co 12/04/2011 09:38:55

      ο ανιψιος του υπουργου;.....o papakonstandinou einai anipsios tou georges?

  4. anonymos avatar
    anonymos 11/04/2011 18:23:58

    Αρκει να εκδιωχθεί? Εδω έχει καταστρέψει κόσμο και κοσμάκη, δεν πρέπει να πληρώσει γιαυτό?

    • manos avatar
      manos @ anonymos 11/04/2011 18:31:01

      Φίλε ανώνυμε,

      Εχεις δει κανέναν πασόκο να πληρώνει ποτέ και για οτιδήποτε?
      Γι'αυτούς, η οικονομία της Ελλάδας έκανε reset το 2004.
      Από κει και μετά άρχισαν τα δεινά του τόπου.
      Δεν υπήρξε ποτέ η περίοδος του κινέζου ούτε η περίοδος του δώστα όλα.
      Το είχα πει και σε άλλο posting. Ολοι αυτοί συμπεριλαμβανομένου και του ΓΑΠ, θα πρέπει να εξαναγκασθούν να επιβιώσουν με 592 ευρώ ή ακόμα καλύτερα με το επίδομα ανεργίας.
      Μετά άσε τους να είναι απλά μία στατιστική του ΟΑΕΔ, όπως μετράμε και εμείς γι'αυτούς.

  5. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 11/04/2011 18:34:43

    η κυβέρνηση περνάει μια «πολύ δύσκολη στιγμή».
    Καρφί δεν μας καίγεται για την κυβέρνηση, τις πραγματικές δύσκολες στιγμές τις περνάει ο λαός, σ' όλη την επικράτεια της χώρας, από τις μεγάλες πόλεις έως και το πιό απομακρυσμένο χωριουδάκι.

  6. Brankaleon avatar
    Brankaleon 11/04/2011 18:48:42

    Σιγά, φίλοι μου, μην βάλουμε και καημό μεγάλο και ντέρτι για το τί θ' απογίνει ο Παπακωνσταντίνου.
    Αν αληθεύει, ότι ήταν παλιά στέλεχος της Goldman-Sachs, τότε τα κολητάρια του θα τον αποκαταστήσουν, ως ορφανή κορασίς.
    Αλλά ούτε και να μασήσουμε την "τσίχλα" ότι κάποιος άλλος Πασόκος (ή εξ αγχιστείας ή εξ αχρηστείας) θα αλλάξει την κατάσταση.
    Στα προδιαγεγραμμένα πρέπει ν' αντισταθούμε.

  7. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/04/2011 18:57:50

    Στα τσακίδια, αυτός και το υπόλοιπο συνάφι τους. Με πρώτο τον Τσολάκογλου-Γιωργάκη-Joeffrey. Άντε γειαααα

  8. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 11/04/2011 19:02:50

    Μήπως πριν τον αλλάξει να υποβάλλει η Ν.Δ πρόταση μομφής εις βάροςτου;
    Θα ήταν μια κίνηση που θα δυσκολέψει πολύ τους κυβερνητικούς βουλευτές, που αν μεν στηρίξουν Παπακωνσταντίνου θα γελοιοποιηθούν στους ψηφοφόρους τους και την κοινή γνώμη, εάν δε δεν τον στηρίξουν θα απειληθούν από τον ΓΑΠ Β’ με διαγραφή και πτώση της κυβέρνησης, που δεν είναι και τόσο κακή ιδέα τελικά...
    Ή μήπως είναι για την Ν.Δ;

    • Striker avatar
      Striker @ αλλήθωρος 11/04/2011 19:49:11

      Ωραία η σκέψη σου. Η ΝΔ έχει πει ότι θα χρησιμοποιήσει τη μομφή όταν έρθει η ώρα. Το βαρέλι έχει αρχίσει να κατρακυλά στο ΠΑΣΟΚ, οπότε δεν αποκλείεται ο Σαμαράς να τους αφήσει να εκτεθούν μόνοι τους, χωρίς πρόταση μομφής. Τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Αν ο Παπακωνσταντίνου παραμείνει και οι γκρίνιες επανέλθουν θα τους χτυπήσει τότε.

  9. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 11/04/2011 19:27:54

    Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.

    Ο ΠΑΠ είναι ένας ικανότατος τεχνοκράτης, ο οποίος:
    1) αύξησε την εκκαθάριση των ομολόγων επιτρέποντας στα αφεντικά του να κερδοσκοπήσουν εκ του ασφαλούς,
    2) μίλησε για ναυάγια, για μαύρο χάλι, για τεράστια ελλείμματα δίνοντας τροφή και πάλι στα αφεντικά του,
    3) γνώριζε πολύ καλά τι έκανε, άλλωστε δε χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις, για να καταλάβει κάποιος ότι το μνημόνιο "δεν έβγαινε",
    4) δε χρειάζεται να τον απομακρύνει ο ΓΑΠ, γιατί πολύ απλά εχει ακόμη αποστολή να εκτελέσει,
    5) μην ξεχνάμε ότι ήταν παρών στη συνάντηση με το Σόρος,
    6) μην ξεχνάμε επίσης ότι τα ασφάλιστρα κινδύνου έχουν πιάσει "ταβάνι", και

    7) μην ξεχνάμε την αυριανή έκδοση και το ύψος τόσο των επιτοκίων όσο και της έκδοσης;;;;;;

    τέλος,

    όπως έγραψα και την Παρασκευή, προτείνεται από το περιβάλλον κορυφαίου υπουργού προς τους ημετέρους ιδιαίτερη προσοχή με τους καταθετικούς λογαριασμούς....όσων τελοσπάντων έχουν ακόμη τα χρήματά τους στην Ελλάδα.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 11/04/2011 20:22:59

      "όπως έγραψα και την Παρασκευή, προτείνεται από το περιβάλλον κορυφαίου υπουργού προς τους ημετέρους ιδιαίτερη προσοχή με τους καταθετικούς λογαριασμούς….όσων τελοσπάντων έχουν ακόμη τα χρήματά τους στην Ελλάδα."

      αυτά φίλε μου μόνο ζημιά κάνουν.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/04/2011 20:14:42

    Για να αποδεχθεί ένα γεγονός κάποιος πρέπει να το κατανοήσει πρωτίστως.
    Οι άνθρωποι των κολεγίων που διοικούν δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα γιατί η αντίληψη και κατανόηση ενός προβλήματος προϋποθέτει την επαφή και ενασχόληση με αυτό.
    Οι άνθρωποι ως σύγχρονες Αντουανέτ ες δεν έχουν επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα. Δεν έχουν προβλήματα και δεν κατανοούν τις συνέπειες των υποτιθέμενων λύσεων. Πιστεύουν ότι η κοινωνία είναι ίδια με την ομήγυρη που συναναστρέφονται και κινούνται.
    Χωρίς προβλήματα πέρα από τα νέα γκατζετάκια, την άθληση, life style και προγραμματισμός διακοπών και εξόδων.
    Τι να αποδεχθεί και τι να κατανοήσει ένας Υπουργός που από τα ΔΣ και τα κομματικά γραφεία βρέθηκε στην καρέκλα;
    Τι να κατανοήσει και να αποδεχθεί ο άμεσος προϊστάμενός του; Το χρώμα του νέου κανό;
    Οποιαδήποτε αλλαγή θα είναι αποτέλεσμα ...δημοσκοπήσεων.
    ...και όχι κατανόησης και αποδοχής των λαθών.

  11. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 11/04/2011 20:19:04

    Δεν ξέρω Φάκτορα αλλά κάτι τέτοια άρθρα μου θυμίζουν αυτόν τον γραφικό Ολυμπιακό που έπαιζε την τρομπέτα για να σηκώσουν οι ΟΠΑΔΟΙ την ερυθρόλευκη σημαία στο Καραϊσκάκης.

    Θα πρέπει να δημιουργούμε πολίτες «γνωστικούς» και όχι οπαδούς δεν νομίζεις; Εκτός αν κατάλαβα λάθος. Αν και δεν πιστεύω.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 20:37:32

    ΘΑ ερθει η ωρα του.....
    Ο Ακης δεν "ειναι" πουθενα μεσα στη δικογραφια!!! ΟΛΟΙ λενε ΝΑΙ σε προανακριτικη.. για ολους τους αλλους εκτος του ΑΚΗ!!!]Οι Λογαριασμοι θα ανοιξουν?? Ποτε??? Μεσα στο καλοκαιρι? Τον Αυγουστο??
    ΕΧΟΥΜΕ, Ποινικες ευθυνες για διακινηση ΜΑΥΡΟΥ χρηματος !! ΟΚ??
    Συμφωνα και με το νεο νομο Καστανιδη, θα μπορουσε να παει σε γνωμοδοτιθκο συμβουλιο... αλλα αποφασιζει η Βουλη !!....
    Μου βρωμαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!....
    Γ αυτο και ο Ακης ετρεξε στον τεντε σημερα για το σπιτι και την κορη...

    ΠΠ

    Ο ΠΑΠΑΚ στην ωρα του.

  13. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 11/04/2011 21:02:39

    Το 4ο Ράιχ είναι ήδη εδώ και όχι μόνο.
    Είναι σε όλη την Ευρώπη.
    Οι Γερμανοί μ' αυτό τον τρόπο εκδικούνται τους λαούς της Ευρώπης για την ταπεινωτική τους ήττα στο 2ο Παγκόσμιο πόλεμο.
    Βρισκόμαστε κάτω από ένα ιδιότυπο κατοχικό καθεστώς με το 4ο Ράιχ να κάνει επίδειξη ισχύος, πρώτα σε εμάς, μετά στην Ιρλανδία και τώρα σε Πορτογαλία και Ισπανία.
    Πρέπει να όλοι μας να καταλάβουμε ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει, δυστυχώς.

    Και οι δικοί μας εδώ, κυβέρνηση, σφυρίζει αδιάφορα.
    Έχει παραδοθεί -στη νέα, οικονομική αυτή τη φορά μπότα των Νεοναζί- αμαχητί.
    Και σα να μην φτάνει αυτό, το μοναδικό τους ενδιαφέρον είναι να βάλουν στο ίδιο κάδρο, της δικής τους παταγώδους αποτυχίας και το Σαμαρά, αφ' ενός μεν και αφετέρου, να πάρουν οι δελφίνοι θέση για την επόμενη μέρα του ΠΑΣΟΚ -αν θα υπάρχει επόμενη μέρα για αυτό-.
    Έχουν συμμαχήσει με το σύστημα το εσωτερικό -βλέπε τράπεζες και μιντιο-εργολάβους- και το εξωτερικό -βλέπε 4ο Ράιχ- και κάνουν ακριβώς ότι τους διατάζουν για να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα τους.

    Χέστηκα λοιπόν, για τον Παπακωνσταντίνου. Δεν με ενδιαφέρει αυτός ο τύπος. Ούτως ή άλλως είναι αποτυχημένος και αυτός και το μνημόνιο τους.
    Είτε τον παραιτήσουν, είτε όχι, δεν αλλάζει η τραγική του αποτυχία. Και αυτό το ξέρουν και οι πέτρες πια.
    Η ουσία είναι μια και πολύ συγκεκριμένη: Η κυβέρνηση αυτή είναι επικίνδυνη όπως και το μνημόνιο της είναι τραγωδία για τον τόπο. Τελεία και παύλα.-

  14. kakofonix avatar
    kakofonix 11/04/2011 21:37:17

    Το GAP θα ήθελε πάρα πολύ να ξεφορτωθεί τον χειρότερο υπουργό του.

    Δεν του το επιτρέπουν οι Ελεγκτές.

    Εδώ και πολύ καιρό, συγκεκριμένα από εκείνη την αποφράδα ημέρα που ανακοινώθηκε άκομψα η εκποίηση της δημόσιας περιουσίας, οι σχέσεις τους είναι παγωμένες.

    Δεν είναι καθόλου τυχαίο το ότι από εκείνη την ημέρα ξεκίνησε ο πόλεμος των ΜΜΕ με το GAP. Ξαφνικά, από το καθεστώς της απόλυτης στήριξης, άρχισαν να τον αδειάζουν.

    Σήμερα ο ντόμπερμαν Γιάννης, στα Νέα, χαρακτηρίζει το GAP ''κατιμά'':

    ''Μόνο που η προοπτική δεν είναι οικονομικό μέγεθος αλλά πολιτικό αγαθό. Προοπτική σημαίνει ηγεσία. Κι αν ξέρετε που πουλάνε ηγεσίες να πάμε γρήγορα να ψωνίσουμε μερικές διότι πολύ φοβούμαι πως όταν τις μοίραζε ο Θεός μάλλον κάποιοι άλλοι διάλεξαν πρώτοι. Κι έτσι εμείς μείναμε με τους κατιμάδες!''

    Όλως τυχαίως, ο ντόμπερμαν Γιάννης συντρώγει σήμερα με το ''παιδί''.

    Γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τις διαδρομές των non paper από υπουργεία σε δημοσιογράφους και επίσης τα δυνατά κέντρα που έχουν στήσει συγκεκριμένοι υπουργοί - δελφίνοι, μπορώ να διακινδυνεύσω ότι το παιχνίδι έχει χοντρύνει πολύ και ότι σε αυτή τη φάση οι Ελεγκτές ''παίζουν'' Παπακωνσταντίνου. Φοβούμαι, που θα έλεγε και ο ντόμπερμαν, ότι μπορεί να χάσουμε το παιδί από υπουργό και να τον φεσωθούμε πρωθυπουργό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kakofonix 11/04/2011 22:01:03

      ο κακονουμεριξ ιδρωνει... φυσαει και ξεφυσαει...

      ΠΠ

  15. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 12/04/2011 01:26:43

    Εδω ο κοσμος καιγεται και ο Παπακ....χτενιζεται ! Η Ρωσσια και η Κινα στις μεταξυ τους συναλλαγες δεν χρησιμοποιουν το δολλαριο αλλα τα νομισματα τους !!!!

    Επερχεται κοσμογωνια (το πολυ σε 20 χρονια - το προεξοφλουν πολλες τραπεζες και εταιριες κολοσσοι - δολλαριο ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ)...και εμεις προχωραμε ουτε καν σαν τον καβουρα !

    Οι ισλανδοι μας εδειξαν για αλλη μια φορα τον δρομο...Μονο που πλεον ειναι δυσβατος και ποναει πολυ....Το μεγαλυτερο εγκλημα που θα χρεωθει ο Γ.Α.Π. απο τον ιστορικο του μελλοντος ειναι ο χρονος που εχασε μολις κερδισε τις εκλογες...
    Με ολες τις τραπεζες φορτωμενες με ελληνικα αξιογραφα και χωρις να εχει υπογραψει το μνημονιο μπορουσε να τους χορευε στο ταψι...

    Τωρα πλεον ας σωσουμε αρχικα το γοητρο μας....Κοστολογειται - και σοβαρα μαλιστα - στην διεθνη σκακιερα !!!