#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλλάξτε το φορολογικό πριν να είναι αργά



Φαίνεται ότι τζάμπα τα γράφουμε και κανείς δε συγκινείται στην κυβέρνηση και το οικονομικό επιτελείο όταν κάνουμε κριτική για το φορολογικό νομοσχέδιο. Τουλάχιστον ας διαβάσουν τα σχόλια για το τι τους λένε οι πολίτες κι ας σταματήσουν το ράβε – ξήλωνε που όμως γίνεται χειρότερα κάθε φορά για τον κόσμο.

Τόσες ημέρες τους λέμε ότι πρόκειται για αυτογκόλ όλη αυτή η συζήτηση για το φορολογικό και για το αν θα ισχύσει το αφορολόγητο των παιδιών ή όχι. Τους κράζουν μέρες τώρα και οι εφημερίδες αλλά και οι πολίτες όταν ακούνε ότι όποιος έκανε το… λάθος να έχει παιδιά θα πληρώσει περισσότερα. Κι από την άλλη ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜ.ΑΡ. προειδοποιούν ότι δε θα περάσουν αυτά τα μέτρα από τη Βουλή, θα υπάρξουν βουλευτές που είναι διατεθειμένοι να καταψηφίσουν.

Ακούει κανείς; Διότι απ’ ότι μαθαίνουμε οι διάφοροι ειδικοί και φωστήρες που έχει στο επιτελείο του ο υφυπουργός κ. Μαυραγάνης, κι όχι μόνο αυτός, καταθέτουν νέες προτάσεις που θα προκαλέσουν αίσθηση, σίγουρα όχι θετική.

Θα τα κάνουν χειρότερα με λίγα λόγια σε μια προσπάθεια να βρουν τη χρυσή τομή και να μην επέλθει σύγκρουση με τα κόμματα της συμπολίτευσης.

Το νέο σενάριο για τη φορολόγηση των μισθωτών και συνταξιούχων προβλέπει διαφορετική φορολογική κλίμακα απ’ αυτή που μέχρι σήμερα διέρρεαν. Την ξανάλλαξαν δηλαδή αλλά μάλλον την έκαναν χειρότερη. Προτείνουν λοιπόν συντελεστή 21% για εισοδήματα έως 18.000 ευρώ αντί για 25.000 που ήταν αρχικά. Επίσης 36% για εισοδήματα από 18.000 έως 26.000 αντί για 25.000 έως 48.000 αρχικά. Και το καλύτερο, θεωρούν πλούσιους όσους έχουν εισοδήματα από 26.000 ευρώ και πάνω και επιβάλουν φορολογία 45%.

Βεβαίως να τονίσουμε ότι δε θα υπάρχει πλέον το αφορολόγητο των 5.000 ευρώ, επομένως ο φόρος ξεκινά από το πρώτο ευρώ ενώ η μείωση φόρου 1.950 ευρώ θα ισχύει για όλα τα εισοδήματα. Δηλαδή και γι’ αυτόν που έχει 10.000 ευρώ εισόδημα και γι’ αυτόν που έχει 100.000 ευρώ. Δίκαιο, δε μπορεί να πει κανείς…

Πάντως, ένας συντελεστής 45% για εισοδήματα πάνω από 26.000 ευρώ καθιστά στην ουσία το κράτος συνεταίρο στη δουλειά του κάθε μισθωτού.

Όσο για τους έχοντες και παιδιά, οι κλίμακες δείχνουν ότι όσο περισσότερα παιδιά τόσο το χειρότερο αφού η εφορία θα θεωρεί τεκμήριο τη μεγαλύτερη οικογένεια και οι επιβαρύνσεις θα είναι μεγάλες.

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι τέτοια μέτρα θα προκαλέσουν θύελλα αντιδράσεων. Και το ερώτημα είναι γιατί τα διαρρέουν αφού ξέρουν ότι θα πέσει «ξύλο»; Και γιατί κάνουν κοπτοραπτική σε ένα νομοσχέδιο που θα έπρεπε να είναι ήδη έτοιμο;

Δεν μπορούν να βρουν μια πιο δίκαιη φορολογική αντιμετώπιση;

Είναι αδιανόητο να ζητάς από πολίτες κατεστραμμένους να πληρώσουν πολύ περισσότερους φόρους, κυρίως από αυτούς που βοηθούν την Ελλάδα να έχει συνέχεια μέσω των παιδιών που μεγαλώνουν.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κύριος Χ avatar
    κύριος Χ 03/12/2012 08:32:47

    Πόση ανικανότητα σε όλα τα επίπεδα πια? Πόση?
    Σε τεχνοκρατικό, επικοινωνιακό, πολιτικό και και και...
    Αν περάσουν αυτά τα μέτρα που περιγράφονται επάνω ο Σαμαράς τελειώνει σε λίγους μήνες και θα έχει την ίδια τύχη με τον ΓΑΠ. Αλλά αυτή τη φορά θα κοιτάει το ταβάνι για μια ζωή, δεν έχει γυρισμό...
    Αν γίνει δημοσκόπηση σήμερα η ΝΔ δεν θα είναι πάνω από 15% με το κλίμα που επικρατεί.

  2. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 03/12/2012 08:41:46

    Προφανώς έχετε υπόψη σας -για την κυβέρνηση μιλάω- το "Φωνή Λαού, οργή Θεού". Έχετε ξεπεράσει κατά πολύ τα εσκαμμένα και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι... Τι άλλο να πω;

    • romeo avatar
      romeo @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 03/12/2012 17:28:46

      Ο φόρος σκοτώνει τον φόρο... O Antonio σκοτώνει τον Αντώνη... Συ είπας!

  3. Μ.Π avatar
    Μ.Π 03/12/2012 08:50:23

    Για να καταλάβω λίγο: εκεί στο αντινιους δηλαδή με τη φορολογία των ελεύθερων επαγγελματιών δεν έχετε κανένα πρόβλημα? Δε σας βλέπω να χτυπιέστε ιδιαίτερα? Τι θεωρείτε δίκαιη, συνταγματική και εφαρμόσιμη? Για να ξέρω...μια που υποτίθεται ότι εκπροσωπείτε χώρους κοντά στο δεξιό άκρο της Κυβέρνησης. Γιατί περισσότερο από το αφορολόγητο των παιδιών το πιό ανάλγητο ανεφάρμοστο και νομικά έωλο μέτρο είναι οι διαφορετικές κλίμακες μισθωτών και ελεύθερων και η φορολόγηση μέχρι εξοντώσεως των μικρομεσαίων ελεύθερων. Το καταλαβαίνετε φαντάζομαι.

    • tak avatar
      tak @ Μ.Π 03/12/2012 10:12:02

      Προφανώς δεν τα έχετε διαβάσει... Και μόνο το ότι μας αντιμετωπίζει όλους η κυβέρνηση ως φοροκλέφτες, είναι ένα τεράστιο θέμα!

      • απων-αλφα avatar
        απων-αλφα @ tak 03/12/2012 14:10:05

        Εννοείς η κυβέρνηση των κλεφτών και απατεώνων μας αντιμετωπίζει όλους ως φοροκλέφτες, προκειμένου να γλιτώσει αυτό που έπαθε η αντίστοιχη κυβέρνηση της Ισλανδίας που ακόμα η μισή είναι επικηρυγμένη απο την Ιντερπόλ?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μ.Π 03/12/2012 13:13:57

      Ξέρουν πολύ καλά ποιοί είναι οι μεγαλο-γιατροί, μεγαλο-δικηγόροι, μεγαλο-γκαραζιέρηδες, μεγαλο-ταβερνιάρηδες και λοιποί "μεγάλοι". Άς τους φορολογήσουν με αντικειμενικά τεκμήρια, με "γαλλική" κλίμακα.
      Αντί γι αυτό, οι καρεκλοκένταυροι βαφτίζουν τα μπλοκάκια "ελεύθερους επαγγελματίες".
      Θα το φάνε το (πολιτικό) κεφάλι τους άν συνεχίσουν έτσι, ειδικά τώρα που ο φόβος της δραχμής ή του δολλαρίου σχεδόν χάθηκε.

  4. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 03/12/2012 08:50:58

    Γιατί δεν αφήνετε τον Κωνσταντίνο Καβάφη να το πει με τον καλύτερο τρόπο;
    Αφιερωμένο :
    ΤΑ ΤΕΙΧΗ :
    '' Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ

    μεγάλα κ’ υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

    Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.

    Αλλο δεν σκέπτομαι: τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη•

    διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.

    A, όταν έκτιζαν τα τείχη πώς να μην προσέξω.

    Aλλά δεν άκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.

    Aνεπαισθήτως μ’ έκλεισαν από τον κόσμον έξω. ‘’

    ΑΚΟΥΤΕ κ. ΣΑΜΑΡΑ ?????

  5. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 03/12/2012 09:04:28

    Το φορολογικό νομοσχέδιο σας πείραξε τώρα, ντεμεκ... ενω όλα τα προηγούμενα μέτρα αλλά και αυτά που έπονται ... μια χαρά.

  6. _Mara_ avatar
    _Mara_ 03/12/2012 09:15:04

    "....Και το ερώτημα είναι γιατί τα διαρρέουν αφού ξέρουν ότι θα πέσει «ξύλο»;"

    Ή... βάζουν τα νούμερα πάνω από τους ανθρώπους, αδιαφορώντας σε βαθμό κακουργήματος για το πλήγμα που προκαλούν στην ελληνική κοινωνία θέλοντας εδώ και τώρα να πιάσουν τους στόχους, ή... είναι τα γνωστά θλιβερά επικοινωνιακά κολπάκια.... που στο τέλος με......" εντολή Σαμαρά" θα αφαιρεθούν ώς εκ θαύματος.... όλες οι φορολογικές αδικίες.
    Άν ισχύει... το πρώτο, είναι ένα ωραιότατο χριστουγεννιάτικο δώρο στον Alexis.
    Άν ισχύει... το δεύτερο, δεν έχω λόγια....
    Οι κύριοι... επικοινωνιολόγοι της κυβέρνησης δεν έχουν καταλάβει ότι εδώ είναι Ελλάδα και αυτά τα κουτοπονηρίστικα κολπάκια, όχι μόνο διαολίζουν τον κόσμο κάνοντας του τα νεύρα κρόσσια, αλλά φέρνουν και τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.

  7. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 03/12/2012 09:15:25

    Πέρυσι, το 2011, μου ήρθε από την εφορία να πληρ'ωσω 844 ευρώ φόρο. Είμαι δάσκαλος για 21 χρόνια και το καθαρό μου εισόδημα τα δύο τελευταία χρόνια είναι 1000 ευρώ το μήνα κατά μέσο όρο ,γιατί πέρυσι έβγαζα 940 ευρώ, φέτος 1167(λόγω παρακρατήσεων φόρου αλληλεγγύης, κ.λπ.). Αν φορολογηθώ με συντελεστή 21% επί των καθαρών θα πληρώσω 2.940 ευρώ περίπου μείον η απομείωση των 1950 ευρώ θα πληρώσω 990 ευρώ φόρο, δηλ. όσα και πέρσι και πιο πολλά. Αν όμως το 21% πάει επί του μεικτού τότε...καληνύχτα Μαργαρίτα που λέει και το τραγούδι. Θα πληρώσω σαν να είμαι πλούσιος δύο μισθούς ακόμη!

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ Γεώργιος 03/12/2012 09:29:09

      Δυστυχώς ο φόρος υπολογίζεται πάντα στα μεικτά οπότε καληνύχτα μας

  8. Βασίλης avatar
    Βασίλης 03/12/2012 09:16:31

    Το μόνο δίκαιο φορολογικό είναι ΕΣΟΔΑ μείον ΕΞΟΔΑ, και αυτό που απέμεινε συντελεστής 10%.
    πχ. έσοδα 20.000€, έξοδα (ΔΕΗ, ΟΤΕ, κοινόχρηστα, ρούχα, τρόφιμα, επισκευές, βαφείς, γιατροί, κλπ) 18.000€. Καθαρό εισόδημα που απέμεινε 2.000€. Φόρος που θα εισπραχθεί 200€. Θα μου αφήσουν και 1800€ για να δικαιολογήσω νέο κεφάλαιο για να αγοράσω αυτοκίνητο μετά από 8 χρόνια.....
    Τα έξοδα οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες δεν θα τα εμφανίζουν από τα βιβλία που αυτοί συμπληρώνουν, αλλά μόνο αν αποδεικνύονται οι συναλλαγές τους μέσα από τραπεζικούς λογαριασμούς....

  9. Άρης Τ. avatar
    Άρης Τ. 03/12/2012 09:23:28

    Η ΝΔ ανέκαθεν ήταν το κόμμα της σοβαρότητας.
    Σήμερα ο Αντώνης προσπαθεί να κρατήσει τη χώρα στο ευρώ. Πάση θυσία.

    Αν χρειαστεί θα πεινάσουμε κιόλας, αρκεί να έχουμε ευρώ.
    Η άλλη λύση είναι της χρεοκοπίας και της πείνας με την επαναφορά στη δραχμή.

    Διαλέγουμε και παίρνουμε.

    • yiao avatar
      yiao @ Άρης Τ. 03/12/2012 09:29:54

      Δηλαδή, θα δικαιώσουμε τον Γιωργάκη;

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Άρης Τ. 03/12/2012 09:46:03

      Πείνα με ευρώ ή πείνα με δραχμή δλδ. Ωραίο δίλημμα. Θα φορεθεί πολύ το χειμώνα!

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ Άρης Τ. 03/12/2012 10:33:13

      :-) Άρη, είσαστε και ...χωρατατζής βλέπω!!!
      Παρήγορο που διασώζουμε ακόμη το χιούμορ μας εν μέσω άγριου ψυχολογικού (και όχι μόνο) πολέμου....

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Άρης Τ. 03/12/2012 17:01:11

      Νόμισμα που δεν μπορεί να υποτιμηθεί δεν έχει μέλλον. Ζούσαμε καλύτερα τόσα χρόνια με τη Δραχμή μας.

  10. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/12/2012 09:32:09

    Είναι ήδη πολύ αργά φίλτατε Φάκτορα. Αν βάλεις και τα χαράτσια, καλά κρασιά για πολλούς εξ' ημών και υμών. Όλα αυτά όμως δεν με πειράζουν όσο με ενοχλεί να βέλπω τον Βενιζέλο, ένα βασικό υπέυθυνο της όλης καταστροφής, με οφθαλμούς απαστράπτοντας, να μου κουνά το δάκτυλο και να μου κάνει μαθήματα πατριωτισμού, ποιός; ένα μέλος της μαφίας του ΠΑΣΟΚ που καταλήστεψε τον τόπο και τώρα την τσέπη μου. Δίχως -αιματηρή φοβάμαι- κάθαρση δεν θα αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ, ό,τι και να κανει ο Α. Σαμαράς.

  11. nikos avatar
    nikos 03/12/2012 09:47:28

    Αν βλέπατε τον Παπαδάκη και τον Σπηλιοτόπουλο πριν από λίγο στυην πρωινή εκπομπή, να μαλώνουν μπροστά στον άναυδο άνεργο, για το ποιός από τους δύο έχει χαμηλότερες ή υψηλότερες αποδοχές και κατά πόσο τις δικαιούται.....Τι να λέμε τώρα για δίκαιο φορολογικό. Οι άνθρωποι, ως βασικοί υπεύθυνοι της κατάντιας του άνεργου, δεν φτάνει που δεν του λύνουν το πρόβλημα, των γράφουν και στα @ρχιδι@ τους, μαλώνοντας για το παντεσπάνι τους. Ένα σας λέω, προκαλούν επικίνδυνα το δημόσιο αίσθημα.

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ nikos 03/12/2012 10:40:22

      ...Aυτό το έρμο το ''δημόσιο αίσθημα'' πια !!! Όλο να προκαλείται , να ξαναπροκαλείται, αντε φανα μανα να προκαλείται κι όμως ποτέ να μην αποφασίζει ν΄απαντήσει !!! Μήπως τελικά αποτελεί κι αυτό έναν ακόμη ....αστικό μύθο κι έτσι κανένας δεν το παίρνει πια στα σοβαρά;;; Κάτι σαν τον Χατζηχρήστο στην ταινία :
      ''Μαλώνεις ρε; - Ζήκος'' -- ΚΟΡΥΦΑΙΟ !!!!
      http://www.youtube.com/watch?v=azqRouhTL2Y

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 03/12/2012 09:58:42

    Εδώ αρνούνται το αυτονόητο, που θα τους έδινε τα απαιτούμενα έσοδα και το κάνουν για να προασπίσουν συμφέροντα. Και το αυτονόητο είναι ένα:
    Καμία αυτοτελής φορολόγηση, ολα στην κλίμακα!

  13. Flatiron avatar
    Flatiron 03/12/2012 09:58:44

    Φιλε μου, δεν εχω καταλαβει αν επικροτεις η κανεις χιουμορ (και μαλιστα κακης ποιοτητας.) Οσο για τις αποψεις σου για την πεινα, τι να διαλεξουμε; Αφου και με Ευρω και με Δραχμη το ιδιο αποτελεσμα μας προτεινεις!
    Βγες λιγο στον καθαρο αερα...

    • Άρης Τ. avatar
      Άρης Τ. @ Flatiron 03/12/2012 10:33:14

      Εσύ να βγεις στον αέρα που περιμένεις να σε σώσει ο Τσίπρας.

      Μόνον ο Αντώνης ο Σαμαράς και η κυβέρνηση του θα μας βγάλει από την κρίση.

      • Flatiron avatar
        Flatiron @ Άρης Τ. 03/12/2012 11:26:06

        Δυο πραγματακια:
        Δεν περιμενω να με σωσει ΚΑΝΕΝΑΣ. Αν εσυ εισαι τυφλος οπαδος "ποδοσφαιρικου" τυπου, μην επεκτεινεις και στους αλλους αυτη την ιδιοτητα.
        Και δευτερον, περα απο τους χαρακτηρισμους, δεν ειδα να απαντας στην ουσια του σχολιου μου: Πεινα με Ευρω η με Δρχ.;
        Και...φιλικα παντα, ετσι;

  14. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 03/12/2012 10:43:08

    Για να κάνεις φορολογική πολιτική πρέπει να ασκείς πολιτική και όχι απλώς (κακή-κάκιστη) διαχείριση.
    Πόσο σοβαρή είναι μια κυβέρνηση που κάθε 2-3 ημέρες αλλάζει ένα τόσο σημαντικό νομοσχέδιο, όπως το φορολογικό, ανάλογα με τις αντιδράσεις της κοινής γνώμης;
    Ποιος θα πιστέψει ότι οι εξώφθαλμες αδικίες και τα λάθη που βλέπουμε εμείς οι απλοί πολίτες, δεν τα γνωρίζουν οι καλοπληρωμένοι εγκέφαλοι της κυβέρνησης;

    Δυστυχώς πάντοτε οι χορτάτοι νομοθετούν για τους πεινασμένους, οι πλούσιοι αποφασίζουν για τους άνεργους και τους φτωχούς, ενώ οι δήθεν ειδικοί είναι στην πραγματικότητα κάποιοι απίθανοι τύποι που κάθονται μπροστά σε έναν υπολογιστή και κάνουν δοκιμές με αριθμούς, χωρίς να έχουν επαφή με την πραγματικότητα.

    Κι έτσι πολλές φορές απλώς πληρώνουμε την ανοησία και την άγνοια ορισμένων στους οποίους, για διάφορους λόγους και με διάφορους τρόπους, έχει δοθεί εξουσία να αποφασίζουν.

    Πρόχειρο παράδειγμα το μέτρο της αύξησης του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης, το οποίο, αντί να αυξήσει τα έσοδα του Δημοσίου, θα τα μειώσει, ενώ ταυτόχρονα ο κόσμος θα ξεπαγιάσει.

    Κι έτσι αποδεικνύεται ότι ο κοινός νους είναι το λιγότερο κοινό πράγμα στην Ελλάδα σήμερα.

    • yiao avatar
      yiao @ Γιάννης Καλαματιανός 03/12/2012 10:59:35

      Το παράδειγμα του πετρελαίου θέρμανσης δεν καθόλου, μα καθόλου πρόχειρο. Αποτελεί ΤΡΑΝΟ παράδειγμα της προχειρότητας της μελέτης (Τρόϊκα) και της εκτέλεσης (Κυβέρνηση) των όποιων μέτρων.
      Τεράστιες οι απώλειες εσόδων για το κράτος.
      Πόσο δίκιο είχε κάποτε ο Σαμαράς στα "Ζάππειά" του;
      "Ο φόρος σκοτώνει τον φόρο", έλεγε και ξανάλεγε.
      Γιατί η στροφή; Γιατί;

      • GLAD avatar
        GLAD @ yiao 03/12/2012 12:21:55

        Διότι όταν θα σας ξαναρωτήσουν τι πρόκειται να ψηφίσετε , φροντίστε να ανήκετε στους μη δεδηλωμένους.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιάννης Καλαματιανός 03/12/2012 11:04:49

      Δεν είναι η έλλειψη κοινού νου. Η εξήγηση είναι απλούστερη: Συνήθως οι τύποι που φτιάχνουν τα φορολογικά νομοσχέδια ανήκουν στην upper middle class, εργάζονται σε ένα ΑΕΙ και παράλληλα ως σύμβουλοι και στελέχη από εδώ και από εκεί, δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Επειδή η σύζυγός μου εργάζεται σε σχολείο (ιδιωτικό και ξενόγλωσσο) όπου όλοι σχεδόν οι γονείς ανήκουν στην upper middle class, το ξέρω πολύ καλά. Εχουν και αυτών συμπιεστεί τα εισοδήματα, αλλά αντανακλά διαφορετικά (ας πούμε, δεν θα ψωνίσουν παπούτσι από τον Καλογήρου...).
      Επιπλέον, στην Ελλάδα οι πάντες λειτουργούν με τη λογική της αρπαχτής. Από τον έμπορα που θα κοιτάξει να βγάλει παραπάνω κέρδος, ακόμα και όταν αυτό βγάζει μάτι, χωρίς να τον ενδιαφέρει αν ο πελάτης θα ξαναπατήσει το πόδι του, μέχρι τον εισηγητή του φορολογικού νομοσχεδίου. Δεν υπάρχει εδώ η κουλτούρα του σωστού σχεδιασμού, που θα αποφέρει κέρδος σε βάθος χρόνου.

      • yiao avatar
        yiao @ ΒΙΣ 03/12/2012 11:27:04

        Την Καλογήρου, την "κέρβερο" γηραιά πλέον έμπορο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΒΙΣ 03/12/2012 13:16:46

        Σωστός ΒΙΣ.
        Η upper middle class έχει ακόμη συσσωρευμένο λίπος, αλλά έρχεται η ώρα της και σύντομα θα ζητά "συμπαράσταση".
        Και τότε θ' ακουστεί μεγαλοπρεπώς, "πρίτς"....

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/12/2012 10:43:25

    Να το ξέρει η κυβέρνηση, όταν έρθουν τα εκκαθαριστικά της εφορίας για τα εισοδήματα του 2012, αφού θα έχουν προηγηθεί χαράτσια ακινήτων και δεν συμμαζεύεται, ο δρόμος του Τσίπρα για την πρωθυπουργία θα είναι ορθάνοιχτος. Και τότε κανείς δεν θα θυμάται τον κύριο Τσακλόγλου ή τον κύριο Μαυραγάνη (που λειτουργούν ως éminences grises), όλοι θα δείχνουν ως υπεύθυνο τον Σαμαρά....

    • Άρης Τ. avatar
      Άρης Τ. @ ΒΙΣ 03/12/2012 11:33:48

      Τα ξέρουν όλα αυτά που λες. Η όλη ιστορία είναι για το τι θα γίνει μετά τον Σαμαρά και τον Τσίπρα. Και οι δύο αυτοί εκ των πραγμάτων δεν μπορουν να κυβερνήσουν ούτε μέσα στο ευρώ, ούτε έξω από αυτό. Οι μεν αγορές θα είναι κλειστές για αρκετά χρόνια ακόμα, οι δε γερμανοί θέλουν τη χώρα στο πιάτο. Σαμαράς και Τσίπρας θα πληρώσουν όλη τη μεταπολίτευση. Μετά βλέπουμε, όσοι βέβαια επιβιώσουμε...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΒΙΣ 03/12/2012 11:39:07

      Exεις απολυτο δίκιο,όλοι δουλεύουν για τον Τσίπρα.Η κοινωνία είναι σοκαρισμένη και άνθρωποι που δεν εχουν σχέση με την Αριστερά οδηγούνται στον Συριζα απο αγανάκτηση.Δίπλα στα αρθρα τα φορολογικά αν βάλουμε αυτά για τα προνόμια της Βουλής,των υπαλλήλων των Βρυξελλών,των διαφόρων ΔΕΚΟ δεν θελει και πολύ να μαντεψεις τα νεα δημοσκοπικά ευρήματα.
      Αλλά δεν πειράζει,η ΝΔ ξεσκίζει στα σόσιαλ μίντια και τα βίντεο δεχονται βροχή τα λάικ.!!

      • BLACK QUEEN IN STORM avatar
        BLACK QUEEN IN STORM @ Μεγάλες στιγμές 03/12/2012 16:08:45

        '' άνθρωποι που δεν εχουν σχέση με την Αριστερά οδηγούνται στον Συριζα '' .
        Αφήστε !!! Αθροίζονται σωρηδόν οι ...τυχάρπαστοι, ώσπου τελικά μετάλλαξη από εδώ, μετάλλαξη από εκεί, θα καταλήξει να μην έχει καμιά σχέση με την Αριστερά, ο ίδιος ο Σύριζα !! :-)
        ''Αλλά δεν πειράζει,η ΝΔ ξεσκίζει στα σόσιαλ μίντια και τα βίντεο δεχονται βροχή τα λάικ.!! '' Αυτό μπορώ να το πιστοποιήσω κι εγώ. Φοβερός ενθουσιασμός επικρατεί !!!! 4ο φορές ΒΑΝ έχω υποστεί στη σελίδα facebook του Πρωθυπουργού (κι ας είμαι και ευγενέστατη) :-(

        • απων-αλφα avatar
          απων-αλφα @ BLACK QUEEN IN STORM 04/12/2012 16:23:23

          "Αφήστε !!! Αθροίζονται σωρηδόν οι …τυχάρπαστοι, ώσπου τελικά μετάλλαξη από εδώ, μετάλλαξη από εκεί, θα καταλήξει να μην έχει καμιά σχέση με την Αριστερά, ο ίδιος ο Σύριζα !!"

          Aγαπητή Βασίλισσα εγώ αυτό το βλέπω σαν κάτι πολύ θετικό . Εχω μάλιστα την εντύπωση οτι και ο Τσίπρας έτσι το βλέπει αφού μιλάει πλέον για εφαρμογή σκανδιναυικών λύσεων πχ. στην φορολόγηση των εφοπλιστών...Ο Αριστερός Συριζα απο τον οποίον προέκυψε το νέο κόμμα Σύριζα-ΕΚΜ ήταν μόλις το 4% . Αν στις εκλογές πάρει ας πούμε, 34% το 30% θα είναι μη Αριστεροί, μή Συριζαίοι. Τι θα τοιυς πούν Δεν σας θέλουμε? Ο Καραμανλής έτσι είπε στους μη δεξιούς που τον έκαναν Πρωθυπουργό?
          Εχουν σπάσει πλέον τα στεγανά Δεξιά-Αριστερά. Καί δεν είναι θεωρία...

  16. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 03/12/2012 11:42:38

    Είναι σχεδόν σίγουρο ότι τέτοια μέτρα θα προκαλέσουν θύελλα αντιδράσεων. Και το ερώτημα είναι γιατί τα διαρρέουν αφού ξέρουν ότι θα πέσει «ξύλο»; Και γιατί κάνουν κοπτοραπτική σε ένα νομοσχέδιο που θα έπρεπε να είναι ήδη έτοιμο;
    Διότι βασίζονται στην ψυχολογία που λέει όταν θέλεις να πάρεις 10 ζήτα 100 ώστε όταν πάρεις τα 10 εσύ να είσαι ευχαριστημένος που τα κέρδισες και αυτός που τα έχασε να πιστεύει ότι έχασε τα λιγότερα.
    Διαρρέουν μέτρα μέσω των οποίων θα δουν τις αντιδράσεις ώστε αυτά που θα θεσμοθετηθούν να είναι τουλάχιστον υποφερτά και ανεκτά παρά τα <> και τις επιπτώσεις…
    Π.χ. είπαν 25.000 στην αρχή με 21% και ο κόσμος αντέδρασε και ούρλιαζε και έφριξε (λογικό) τώρα το κατεβάζουν στα 18.000 και ο κόσμος έπαθε σοκ έτσι στο τέλος που θα βρουν την μεσοβέζικη λύση στα πχ 22 να είναι όλοι ευτυχής .
    Είπαν για τα παιδιά 200 ευρώ τεκμήριο και ανέφερε ο Στούρν(άρας) πως τίποτα δεν αφαιρείται από φόρους αν δεν αντικατασταθεί ε!! θα κόψουν τα 200 σε 100 και θα τοποθετηθεί κάπου αλλού .Έτσι και ο κόσμος θα είναι ευτυχής και ο Στουρν(άρας) θα κάνει την <> του.
    Τέλος πολύ σωστά αναφέρατε θα έπρεπε να είναι ήδη έτοιμο….
    Θα έπρεπε το ΕΤΑΚ 2009 να έχει εισπραχθεί από όλους και το 2010 & 2011 αλήθεια αυτά σε πιο σημείο βρίσκονται ;
    Θα έπρεπε το Φ.Α.Π και Φ.Μ.Α.Π. να έχει ήδη εισπραχθεί για το 2009 αλλα δεν
    Θα έπρεπε να έχουν πιαστεί οι μεγάλοι τύποι που χρωστάνε αλλά που;
    Διότι αν είχαν αυτά εισπραχθεί όταν έπρεπε απο αουτούς που έπρεπε καθώς κάποιοι άλλα δήλωναν άλλα πλήρωναν και είχαν τώρα το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έπρεπε να πάρουν όλα αυτά τα μέτρα .
    Ομως πως είναι δυνατόν να κυνηγήσουμε τους μεγαλοκαρχαρίες έτσι απλά;
    Εδώ τα ΜΜΕ ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις είναι η λεγόμενη 4 5 6 7 μη πω και 8η εξουσία .
    Άρα λοιπόν είμαστε για να είμαστε …Φόρους γράφουμε και μετά μας γράφουνε…
    Άρα για τα πανηγύρια ……Μόνο που στο τέλος σουβλίζουν τον οβελία εμείς θα αρκεστούμε στα μοσχάρια απ' ότι φαίνεται …

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Χριστίνα 03/12/2012 16:00:50

      Χριστίνα, πολύ εύστοχο το σχόλιό σου.Γιατί ενώ υποτίθεται δεν έχουμε χρόνο και πιεζόμαστε δεν έχουμε εισπράξει ακόμη τον ΦΑΠ και τον ΦΜΑΠ του 2009; Μάλλον για τον ίδιο λόγο που δε βιαζόμαστε και για τη λίστα Λαγκαρντ.
      Καληνύχτα μας.

  17. Τάκης Μπ. avatar
    Τάκης Μπ. 03/12/2012 11:46:05

    Προς ΒΙΣ
    Έχετε απόλυτο δίκο. Σαν έρθει ή ώρα του Τσίπρα παντιέρες θα σηκωθούν και αλαλαγμοί θα υψωθούν με το φανατισμό του νεοφώτιστου στον ουρανό "μήτι ὁ οἰκονόμος βλακεύσας ἤ ὑφελόμενος λάθῃ". Και στη σκέψη τους, βέβαια, θα γυροφέρνει η εικόνα του Σαμαρά, όχι η εικόνα του Παπανδρέου, του αρχιτρίκλινου της παγκόσμιας οικονομικής και όχι μόνο κλίκας.

  18. GLAD avatar
    GLAD 03/12/2012 12:12:52

    Αν και δεν πρόκειται βέβαια να μας ρωτήσει κανείς , όλους όσους διατυπώνουν απόψεις όπως εδώ , η γνώμη μου (την οποία επαναλαμβάνω ) είναι ότι όλο αυτό το προφανές αδιέξοδο και εξόφθαλμα άδικο σύστημα φορολόγησης , προκύπτει επειδή κυριαρχεί η πολιτική άποψη ότι δεν πρέπει να φορολογούνται όλα τα εισοδήματα με τον ίδιο συντελεστή (και από το πρώτο ευρώ).
    Αν και δεν είμαι πλούσιος , δεν κατάλαβα ποτέ γιατί όταν κάποιοι κερδίζουν περισσότερα από άλλους από τις νόμιμες δραστηριότητές τους (ας αφήσουμε στην άκρη τα περί παράνομου πλουτισμού) θα πρέπει να φορολογούνται δυσανάλογα περισσότερο από τους υπόλοιπους.
    Είναι σαν εξ ορισμού να τον θεωρείς ότι είναι "αμαρτωλός" και πρέπει να τον "φέρεις στα ίσα" προσδιορίζοντας "επιτίμιο".
    Αυτό που συμβαίνει είναι μιά απροκάλυπτα αριστερή και συντηρητική θεώρηση των πραγμάτων , η οποία μόνο κακό κάνει και την τεράστια ζημιά θα την δούν πολύ σύντομα το "ιερατείο" και ο λαός.
    Σε τελική δηλαδή ανάλυση είναι σαν να σου λέει "ο Μεγάλος Αδελφός" (το κράτος καφενείο δηλαδή που διοικείται από ανθρώπους που κανείς δεν θα έπαιρνε ποτέ υπαλλήλους στη δουλειά του ) , ότι είτε λίγα "βγάλεις" είτε πολλά, θα πρέπει να ζεις με "τόσα".
    Αναρωτιέμαι σε αυτή την περίπτωση και κατ' αναλογία βέβαια με ότι συνέβαινε με τα "αγγελικά" κομμουνιστικά καθεστώτα ποιά η διαφορά ?
    Επίσης μου είναι εντελώς ακατανόητο γιατί θα πρέπει να φορολογούνται με διαφορετικό τρόπο κέρδη προερχόμενα από διαφορετικές δραστηριότητες π.χ αγρότες.
    Τα κέρδη είναι κέρδη και είναι αυτά που βάζει στο παντελόνι για να τα πάει στο σπίτι του , όπως και αν τα "βγάζει" κανείς , είτε είναι υπάλληλος , είτε συνταξιούχος , είτε επαγγελματίας , είτε αγρότης , είτε εφοπλιστής .
    Ακόμη και αν προέρχονται από μετοχές , ομόλογα κλπ..
    Αυτό λέει η λογική.
    Κάθε άλλη κουβέντα περί φτωχών και πλουσίων είναι συμφεροντολογική καθαρά (γιατί εγώ και όχι εσύ ) και ως εκ τούτου κατ' εμέ και ανήθικη.
    Πάντως κλείνοντας , θα ήθελα να επισημάνω ότι έτσι αρχίζει και ξεκαθαρίζει το τοπίο όσον αφορά τις "σικέ" διαχωριστικές γραμμές μεταξύ των κομμάτων (εξαιρουμένου βέβαια του ΚΚΕ) και προβλέπω ότι ο μεγάλος χαμένος της ιστορίας θα είναι η Νέα Δημοκρατία .
    Αν ως εναλλακτική κυβερνητική λύση δεν εμφανιζόταν ο "μπαχαλάκιας" , τώρα θα ήταν αυτή στο 5% που είναι το Πασοκ.

    • απων-αλφα avatar
      απων-αλφα @ GLAD 03/12/2012 14:19:44

      Αν είχες δίκιο αγαπητέ GLAD δεν θα υπήρχε Δεξιά και Αριστερά. Ομως κάνεις ενα λάθος που είναι και το ΒΑΣΙΚΟ. Το κράτος ξέρει καλύτερα απο εμάς αυτό που όλοι ξέρουμε. Οτι για να κερδίσεις πάνω απο 5000 ευρώ το μήνα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κλέψεις. Εγώ θα συμφωνούσα με αυτά που λές, αν ο νόμος έδινε στους εργάτες το δικαίωμα στο τέλος του μήνα να ελέγχουν εξονυχιστικά τον τρόπο που κέρδισε ο εργοδότης τους τα "επι πλέον" και εν συνεχεία να αναλαμβάνει το ΣΔΟΕ με διαφορετικούς ελεγκτές κάθε μήνα...

    • Άχαρη Μέρα avatar
      Άχαρη Μέρα @ GLAD 03/12/2012 15:06:37

      Προφανώς αυτό συμβαίνει GLAD γιατί κάποιοι άνθρωποι θεωρούν ότι δικαίωμα στην ζωή έχουν και οι φτωχοί. Ότι κάποια θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα όπως είναι η ζωή, η υγεία, η στέγαση, η πρόσβαση σε καθαρό νερό, αλλά και ένας τρόπος ζωής ανεκτός, ικανός να στηρίξει μία δημοκρατική κοινωνία πρέπει να γίνονται σεβαστά, ανεξάρτητα από την ικανότητα του καθενός να πληρώσει. Ότι κάθε άνθρωπος, ανάλογα με τη δυνατότητά του έχει καθήκονα να επιδεικνύει αλληλεγγύη προς τον αδύναμο συνάνθρωπό του. Και ότι τέλος το κράτος πρέπει να δίνει κίνητρα σε αναγκαίες αλλά αντιδημοφιλείς για πολλούς δραστηριότητες, όπως η αγροτική εργασία. Αν όλα αυτά σου φαίνονται κομμουνιστικά, τότε εσύ συνέχισε να ζητάς να φορολογείται από το πρώτο ευρώ και με την ίδια κλίμακα με τον Λάτση όποιος λιμοκτονεί και εγώ θα αναφωνήσω "ζήτω ο κομμουνισμός".

      • GLAD avatar
        GLAD @ Άχαρη Μέρα 03/12/2012 21:32:30

        Δεν χρειαζόταν να τελειώσετε ότι είχατε να πείτε αναφωνώντας "ζήτω ο κομμουνισμός" .
        Θα μπορούσατε να αρχίσετε με αυτό , οπότε δεν χρειαζόταν τα υπόλοιπα .
        Κατ΄αρχήν και επειδή είναι εμφανές από τον λόγο σας ότι δεν είστε εργάτης , αλλά ιδεολογικά "προστάτης των φτωχών" και επειδή τα έχετε εμφανώς μπερδεμένα στο μυαλό σας , θα πρέπει να δούμε τα προφανή:
        Η δυνατότητα πρόσβασης στην τροφή, στην υγεία , στο καθαρό νερό και στην στέγη για να μιλάμε για ζωή και στην ενέργεια , στην μόρφωση και στα καταναλωτικά αγαθά για να μιλάμε για ανεκτή ζωή αποτελούν αναμφίβολα δικαιώματα κάθε ανθρώπου.
        Μόνο που τα δικαιώματα κάθε ανθρώπου δεν συνιστούν υποχρέωση κανενός άλλου να του τα παράσχει .
        Ο θεός -στον οποίο φαντάζομαι δεν πιστεύετε- υπό κανονικές συνθήκες δίνει στον καθένα μας μυαλό και σωματικές δυνατότητες για να αντιμετωπίσουμε μόνοι μας τις δυσκολίες και να χτίσουμε λιθαράκι-λιθαράκι την ζωή μας .
        Προφανώς και μόνο για τους άτυχους της ζωής που στερούνται σωματικών και διανοητικών δυνατοτήτων προβλέπεται η κοινωνική μέριμνα
        Ακόμη και η έννοια της αλληλεγγύης όμως στην οποία αναφέρεστε έχει προαιρετικό χαρακτήρα .
        Σε αυτό που ως "καλός Σαμαρείτης" που νομίζετε ότι είστε , έχετε στο μυαλό σας δεν υπάρχει επίσης η έννοια της ελευθερίας (προφανώς) και η υποχρέωση καθενός να σέβεται και να συμμετέχει στις δημοκρατικές διαδικασίες ανεξαρτήτως εισοδήματος .
        Θα πρέπει να συνηθίσετε στην ιδέα ότι στη δημοκρατία συμμετέχουν ελεύθερα , αυτοβούλως και με αξιοπρέπεια οι πολίτες στην λήψη κάθε αποφάσεως και δεν περιμένουμε κανένα Τσαουσέσκου να μας προσδιορίσει πόσα κιλά κρέας πρέπει να τρώει ανά μήνα ο κάθε πολίτης για να θεωρείται ότι απολαμβάνει ανεκτό επίπεδο ζωής.
        Τέλος όσον αφορά το ότι " το κράτος πρέπει να δίνει κίνητρα σε αναγκαίες αλλά αντιδημοφιλείς για πολλούς δραστηριότητες όπως η αγροτική εργασία..." , φαντάζομαι ότι θα είναι το απωθημένο σας.
        Φαντάζομαι ότι αναφέρεστε στην κλασσική περίπτωση επαρχιώτη που περιμένει να ζήσει μιά οικογένεια έχοντας ένα κτήμα με δέκα ελιές και μια κατσίκα.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2012 13:09:47

    Αντί να βάζουν ηλίθιους καρεκλοκένταυρους της υπηρεσιας να αυτοσχεδιάζουν, απλώς άς αντιγράψουν το Γαλλικό ή το Γερμανικό φορολογικό σύστημα.
    Μοιάζουν μεταξύ τους. Και το κυριότερο:
    Αποτελεσματικά, σταθερά και (σχετικά με το εδώ αναρχομπάχαλο δεκαετιών της φορολογικής "αναδιανομής προς τα πάνω") δίκαια.
    Αλλά δεν το βλέπω:
    Οι 3 φορολογικοί συντελεστές είναι έγκλημα, flat tax light.
    Η κουτοπόνηρη αλχημεία με τα παιδιά είναι βλακωδώς διαφανής.
    Το ότι μετατρέπουν τα μισθωτά μπλοκάκια σε "ελεύθερους επαγγελματίες" είναι βυζαντινό καλογερικό κόλπο.
    Άν συνεχίσουν με αυτές τις βλακείες, μην διαμαρτύρονται μετά που θα πάρουν ως δημόσια έσοδα ότι θα πάρουν από την εξίσωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης.
    Και ότι σύντομα θα πάρουν και τον "πούλο", όπως λένε στον όμορφο Μωρια.
    Θα μας κάνουν να απαιτήσουμε πάνδημα ως υπουργό Οικονομικών τον κ. Δραγασάκη και Ανάπτυξης των κ. Σταθάκη ;

  20. blue nile avatar
    blue nile 03/12/2012 13:16:50

    Άντε και αλλάζουμε το φορολογικό.
    Αφού έχουμε υπογράψει ότι με κάθε νέα υστέρηση εσόδων (που είναι αναπόφευκτη λόγω ύφεσης) θα παίρνονται σε πραγματικό χρόνο και χωρίς την έγκριση του κοινοβουλίου νέα φορολογικά μέτρα.
    Μνημόνιο ΙΙΙ δεν υπογράψαμε;

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2012 13:29:52

    Σόρρυ, αλλά από τους στραβούς, κουφούς και ανεγκέφαλους "υπηρεσιακούς" μεγαλόσχημους, προτιμώ τον "κουτσό" Σόιμπλε.
    Τουλάχιστον εκεί έχουν μηδενικό φόρο εισοδήματος προσώπων μέχρι τις 8.000, 14 % μέχρι τις 52.000, 42 % μέχρι τις 250.000
    εταιρικό φόρο πάνω από 30 % (15,825% Ομοσπονδιακό + 14,35% - 17,5% τοπικό, ανάλογα με το Ομόσπονδο κράτος).
    Και όταν κάνουν φορολογικές ή άλλες οικονομικές βλακείες, οι πολίτες τους "ξεσκίζουν" στις εκλογές, όπως έγινε στην Βάδη - Βυρτεμβέργη.

    • Άρης Τ. avatar
      Άρης Τ. @ Ο Θείος 03/12/2012 14:56:23

      Ο Σόιμπλε θέλει το οικόπεδό σου και σενα γιουσουφάκι του.
      Αν το καταλαβαίνεις, το καταλαβαίνεις.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Άρης Τ. 03/12/2012 15:00:44

        Εσύ κράτα το οικόπεδό σου και πλήρωνε flat tax, χε χε...

    • Samurai avatar
      Samurai @ Ο Θείος 03/12/2012 15:48:21

      Αποχαιρετήσαμε τα ''Ζάππεια''που έφυγαν.
      Πόσες φορές θα αλλάξουν ακόμα το φορολογικό νομοσχέδιο?
      Πόσες φορές θα πέσουν ακόμα έξω στις προβλέψεις τους?
      Πότε θα σταματήσουν επιτέλους να σκαρφίζονται νέα φοροεισπρακτικά μέτρα?
      Πότε θα βάλουν πια, όρια στην ανικανότητά τους?
      Πότε θα σταματήσουν να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Samurai 03/12/2012 15:55:06

        Το γέλιο της αρκούδας θα πέσει με το πετρέλαιο θέρμανσης. Θα πάρουνε το πούλο, συσκευασμένο σε λαδόχαρτο.
        Αντί να εγκαταστήσουν ένα απλό σύστημα monitoring για το λαθρεμπόριο (π.χ. ασύρματο πομπό διαρκούς σύνδεσης σε όλα τα βυτιοφόρα), θα "φάνε το κεφάλι τους".

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Ο Θείος 03/12/2012 17:24:04

      Και φαντάζομαι πως δεν αλλάζουν κάθε χρόνο ο τάδε και ο δείνα νόμος. Χώρια την ανταποδοτικότητα που νιώθεις σαν πολίτης, δεν ακούς 'κράτος' και σκέφτεσαι το μεγαλύτερο εχθρό του κόσμου απέναντί σου. Κανένας δεν χαίρεται να τα δίνει αλλά τουλάχιστον εκεί έχεις παροχές όχι παπαριές.

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2012 13:40:52

    Για τους ρέκτες: Ιδού τι έχουν οι "κακοί Γερμανοί" στο φορολογικό τους σύστημα:
    h**p://www.worldwide-tax.com/germany/germany_tax.asp

  23. Scarface avatar
    Scarface 03/12/2012 13:50:38

    Το θεμα ειναι πολυ απλο. 12 δισ. ανεισπρακτα για το δεκαμηνο του '12. Αλλα τοσα του χρονου. Βαζουν φορους που δεν μπορουν να εισπραχθουν. Και μετα νεα μετρα, νεες μειωσεις κοκ. Γιατι "δε θα πιανουμε τους στοχους".

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Scarface 03/12/2012 15:04:31

      Γιατί λέω ανεγκέφαλοι;
      Ο στούρνος ;

    • απων-αλφα avatar
      απων-αλφα @ Scarface 04/12/2012 16:31:03

      Μήπως τελικά αυτό είναι το κόλπο του Σαμαρά για να πετύχει να πηγαίνει απο καθυστέρηση σε καθυστέρηση? Δηλαδή τους λέει ορίστε κύριοι ψηφίσαμε το πιό αντιλαικό φορονομοσχέδιο και στο τέλος δεν εισπράξαμε μία. Δώστε μας πάλι τη δόση για να μην έρθη ο Τσίπρας και θα ψηφίσουμε τώρα ακόμα πιο αυστηρά μέτρα...Δηλαδή αντί να παίρνει μέτρα απλώς θα ψηφίζει μη εφαρμόσιμα μέτρα τα οποία δέχεται η Τρόικα!!!!!!!!!

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2012 13:59:19

    h**p://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_European_countries

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2012 14:00:35

    Ο στούρνος πάντως έχει μυαλό (και πολιτικό !)
    Μήπως ήρθε η ώρα να το χρησιμοποιήσει;

  26. kkarkar avatar
    kkarkar 03/12/2012 15:34:19

    Αν πραγματικά αυτές είναι οι φορολογικές επιλογες της κυβέρνησης οι συνέπειες θα ναι απρόβλεπτες. Δεν θα χουν περιθώριο μηνών, δεν θα χουν περιθώριο καν εβδομάδων. Ο μέσος Έλληνας δεν μπορεί να "ταίσει" τα παιδία του. Αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο να πάνε σπίτια τους ΤΩΡΑ.
    Είναι καιρός να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι.

  27. christof avatar
    christof 03/12/2012 16:11:38

    1980 γεννησεις 164.000./ 2010 γεννησεις 114.000 με 18.000 γεννησεις μεταναστων./ 2012 υπολογιζονται 75.000 συνολο. Με το φορολογικο νομοσχεδιο οι γεννησεις θα πεσουν πιο κατω.Η φυση μισει το κενο το οποιο θα γεμισει απο εισαγωμενους νομιμα η παρανομα.Αυτο πιθανον θελει η Ευρωπη. Εμεις ???

  28. elli avatar
    elli 03/12/2012 16:15:53

    Αφού οι πλούσιοι δεν πληρώνουν ποτέ, (όλοι κατατάσσονται στο άρθρο 99 και μετά ξεκινάνε μια άλλη εταιρεία με άλλη επωνυμία και ούτε γάτα ούτε ζημιά), πρέπει να τα πληρώσουν οι υπόλοιποι!

  29. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/12/2012 17:13:09

    Πέστα Έλλη !!!
    Άν τολμήσουν, αυτή τη φορά θα πούν πολλοί στα σοβαρά "δεν πληρώνω".
    Και θα το πούν οι σωστοί άνθρωποι ! Όχι οι ιδιοκτήτες "Καγιέν" στα διόδια !

  30. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 03/12/2012 17:21:53

    Η Ευρώπη σίγουρα δεν θέλει κάτι τέτοιο, ξέρει και νιώθει το φόβο των μουσουλμάνων και δεν έχει κανένα λόγο να τους θέλει άσχετα αν με απλή αριθμητική σε 50-60 χρόνια θα είναι πλειοψηφία παντού και όχι μόνο εδώ.

  31. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 03/12/2012 17:55:02

    45% για εισοδηματα πάνω απο 26000 ελεος....θελουν να ξεκανουν εντελως την μεσσαια ταξη,οση απεμεινε δλδ...τιμωρουν την οικογενεια, την ιδιοκτησία, το γεγονός οτι κάποιοι, γιατί περι μειοψηφίας πρόκειται, έχουν ακόμη δουλειά. Αν αυτό ήταν η ιδέα για ένα δίκαιο φορολογικό, όχι δε θέλω.......ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟ

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Πασχάλης 06/12/2012 02:17:19

      Σώπα ρε μεγάλε, ας μη πληρώσουν όσοι έχουν εισόδημα πάνω από 26.000, ας πληρώσουν οι φουκαράδες των 500 ευρώ και των απλήρωτων ασφαλιστικών εισφορών...

  32. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 03/12/2012 18:47:08

    Αντώνη Σαμαρά, σε υποστήριξα στο 200% των δυνάμεων μου, όμως εάν περάσεις αυτό το σίχαμα ως φορολογικό, καλύτερα να μου κοπεί το χέρι παρανά σε ξαναψηφίσω. Όχι επειδή θα πληρώσω περισσότερα, άλλα επειδή το σίχαμα αυτό θα είναι η σίγουρη συνταγή για την καταστροφή της χώρας. Εάν μπορείτε να καταλάβετε έχει καλώς, ειδάλλως ακόμα και ο ΓΑΠ αυτά μπορούσε να τα κάνει, όμως εμείς περιμέναμε από εσένα κάτι περισσότερο και όχι σφαγές αμάχων.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ dikefalosaitos 03/12/2012 21:08:32

      Συμφωνῶ μαζί σου δικέφαλε.

    • Samurai avatar
      Samurai @ dikefalosaitos 04/12/2012 01:02:36

      Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία !

  33. yiao avatar
    yiao 03/12/2012 21:15:23

    Μόλις δημοσιοποιήθηκε η επιστροφή της συζήτησης για το φορολογικό, στην, προ του Σαββατοκύριακου, βάση.
    Στην ουσία, μεταξύ των δύο συζητούμενων φορολογικών προτάσεων, δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές, αλλά όλα αυτά δείχνουν μια απίστευτη κυβερνητική ελαφρότητα και προχειρότητα.

  34. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 03/12/2012 21:51:47

    Ζούμε ιστορικές ημέρες! Ο Κομουνισμός πέθανε, ο Σοσιαλισμός πέθανε, ο Καπιταλισμός επίσης πέθανε! Πλέον, το νέο πολιτικό σύστημα που κυοφορείται είναι ο Καπιταλιστικός Κομουνισμός! Μέσω της "ελεύθερης" πρωτοβουλίας και εργασίας, δουλεύουν οι πάντες για την Κυβέρνηση! Και όποιος τολμήσει να σηκώσει "κεφάλι", τον περιμένει το μαύρο φίδι! Πραγματικά ιστορικές στιγμές έλαχε στη γενιά μας! Καλό κουράγιο Έλληνες...

  35. cielo avatar
    cielo 04/12/2012 15:44:31

    Και ας μην ξεχναμε οτι οι Εθνοπατερες μας (τρομαρα τους!) που θα κληθουν να ψηφισουν το οποιο φορολογικο, ειναι αυτοι που μονο για εξοδα κινησης εισπραττουν 550 ευρω, σχεδον οσο ειναι πλεον ο μισθος του νεοπροσλαμβανομενου.
    Αυτοι ειναι που καλουνται να αποφασισουν εαν το οριο της φτωχειας προσδιοριζεται στα 3 η στα 5 χιλιαρικα τον χρονο και ποσο φορο θα πληρωσει το (αναλωσιμο) ανθρωπακι, ειτε εχει ειτε δεν εχει ειναι αδιαφορο, αλλα μην τυχον και θιξουμε τα 5, τα 8, τα 10 χιλιαρικα που τσεπωνει ο Εθνοπατερας μηνιαιως διοτι πως στην ευχη θα ανταποκριθει στις υψηλες απαιτησεις της θεσης του χωρις λιγη χλιδα βρε αδελφε? Γινεται? Δεν γινεται!