«Αλητάκο... χαίρεσαι που χρεοκόπησες τη χώρα»;
13/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αλητάκο... χαίρεσαι που χρεοκόπησες τη χώρα»;

Πρώτη φορά Αριστερά!

Μπορεί να είναι λαϊκισμός. Μπορεί να είναι δημοσιεύματα των ξένων για να μας πιέσουν περισσότερο. Ωστόσο, τις περισσότερες φορές εκφράζουν όλα όσα σκεφτόμαστε κι εμείς για την κυβέρνηση που μας έλαχε. Και δυστυχώς μετά λύπης μας διαπιστώνουμε ότι οι ξένοι έχουν δίκιο και λίγα λένε για τον Τσίπρα και την παρέα του.

Τις τελευταίες ημέρες έχουμε διαβάσει τόσα πολλά, όμως, δύο είναι χαρακτηριστικά για το τι συμβαίνει στη χώρα του Τσίπρα, για το πώς αυτή η χώρα βιώνει τον υπαρκτό σοσιαλισμό του ΣΥΡΙΖΑ.

Έγραψε ο Guardian για τα τελεσίγραφα του ΔΝΤ προς τον Τσίπρα χρησιμοποιώντας ατάκα από ταινία με τον Κλιντ Ίστγουντ να απειλεί κάποιον με όπλο: «Πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου μία ερώτηση. Νιώθεις τυχερός; Λοιπόν είσαι αλητάκο;».

Και η δεύτερη χαρακτηριστική ατάκα είναι από την Bild η οποία δημοσιεύει φωτογραφία του πρωθυπουργού από τις φιέστες στην ΕΡΤ και γράφει: «Μα τι συνέβη και γιορτάζετε κύριε Τσίπρα;»

Είναι πράγματι δύο διαφορετικές πλευρές του πρωθυπουργού και οι δύο τρόποι που μπορούμε να δούμε την Ελλάδα, όπως την κατάντησε ο ΣΥΡΙΖΑ. Μια χώρα ζητιάνα, που δεν αισθάνεται καμιά υπερηφάνεια και που εξευτελίζεται στα διεθνή φόρα.

1.Η πρώτη εικόνα αφορά τις διαπραγματεύσεις. «Αλητάκο, παίζεις με την τύχη σου» λένε οι δανειστές και έχουν δίκιο. Ο Τσίπρας και ο θίασός του εκπροσωπούν σήμερα μια χώρα η οποία μοιάζει με μια οικογένεια. Βγάζει χίλια ευρώ, χαλάει πέντε χιλιάδες και ζει με δανεικά. Ο πατέρας τα «ξύνει» κάθε μέρα, η μάνα τρέχει με τις πιστωτικές στα μαγαζιά, τα παιδιά σπαταλάνε λεφτά σε κάμπριο και Μύκονο ενώ και οι παππούδες έχουν τον δικό τους λογαριασμό και κάνουν ταξίδια σε όλο τον κόσμο. Μόλις σου λέει ο δανειστής «κόψε κάτι βρε παιδί μου» η οικογένεια απαντά: «Μα να κόψω τα λούσα της γυναίκας; Να μην έχουν κάμπριο τα παιδιά; Να μην κάνουν ταξιδάκια οι παππούδες; Και ο μπαμπάς γιατί να τρέχει τώρα να βρει δουλειά; Κάπου θα βολευτεί στο δημόσιο για μια αργομισθία». Κι όταν ο δανειστής σου βάζει το πιστόλι στον κρόταφο σε ρωτά: «Αλητάκο είσαι έτοιμος να πεθάνεις; Είσαι σίγουρος ότι το όπλο έχει σφαίρες; Θα το ρισκάρεις»;

Ο αλητάκος όμως δε βάζει μυαλό. Διορίζει όσους θέλει, φτιάχνει τη νέα ΥΕΝΕΔ, ξοδεύει όσα έχει και απαιτεί νέα δάνεια από τα κορόιδα με την απίθανη δικαιολογία: «Είστε εκβιαστές ρε. Εγώ είμαι μάγκας και σας τα τρώω. Κορόιδα, ε κορόιδα, η πρώτη φορά αριστερά θα σας δείξει». Και εκεί κάπου έρχεται ο αντίπαλος και σου λέει: «Αι σιχτίρι πια που θα ασχολούμαι μαζί σου. Θα χάσω εγώ 10 αλλά εσένα θα σε τελειώσω αλητάκο…».

2.Η δεύτερη εικόνα του Τσίπρα να πανηγυρίζει και να σκορπά χαμόγελα για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας των κρατικοδίαιτων κηφήνων είναι εντυπωσιακή. Μια χώρα χρεοκοπημένη έβαλε στο φόντο και την ΥΕΝΕΔ που πληρώνουν τα κορόιδα ακόμη κι αν δεν έχουν ούτε ψωμί για το παιδί τους. «Αλλά γιατί Αλέξη χαίρεται ο κόσμος και χαμογελάει η πατρίδα; Γιατί είδαμε την ΕΡΤ; Γιατί μια παρεούλα κουλτουριάρηδων νομίζουν ότι κάνουν επανάσταση; Ή μήπως γιατί δεν έχουμε μαντίλι να κλάψουμε αλλά βλέπουμε το «δικό μας, δημοκρατικό κανάλι με παρέλαση υπουργών και στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ και με ερωτήσεις του στυλ: «Κυρία Κωνσταντοπούλου πώς αντέχετε τις επιθέσεις»; Ή στον Κουρουμπλή ο τίτλος: «Η ευαισθησία στην Υγεία»;

Χαμογελάει ο Τσίπρας αλλά δεν ξέρει κάτι βασικό. Ότι με το άνοιγμα της ΕΡΤ έτσι όπως την άνοιξε έχει χάσει πολλούς περισσότερους ψηφοφόρους απ’ ότι η ΝΔ όταν την έκλεισε. Εδώ θα είμαστε και θα το δούμε.

Έτσι, λοιπόν, οι δύο εικόνες συμπυκνωμένες θα μπορούσαν να λένε: «Γιατί γελάς αλητάκο όταν η χώρα σου κατάντησε περίγελος; Γιατί γελάς αλητάκο που έκανες τους Έλληνες ψυχασθενείς; Γιατί γελάτε σούργελα της ψευτοαριστεράς που μας έχετε κάνει να ντρεπόμαστε που είμαστε Έλληνες»;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 13/06/2015 07:18:28

    δε ντρεπομαστε που ειμαστε Ελληνες,ντρεπομαστε για την απαθεια και την ανοχη που δειχνουμε σε αυτα τα φαινομενα,αυτοι αφου δεν αντιδρα κανεις βρισκουν και τα κανουν ,οταν ενας ολοκληρος λαος ανεχεται να τον διασυρουν και να παιζουν τη τυχη του σε προχωπικα παιχνιδια και μικροκομματικες στρατηγικες ειναι αξιος της μοιρας του,παιρνει οτι ακριβως του αξιζει.

  2. George N avatar
    George N 13/06/2015 08:27:22

    Πάντως ο Dirty Harry μπλόφαρε στην συγκεκριμένη σκηνή :-)

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ George N 14/06/2015 01:16:07

      Το αποτέλεσμα μετράει! :)

  3. Ε.  Θ. avatar
    Ε. Θ. 13/06/2015 08:41:21

    Οι νεοδιορισθέντες στο Δ/Σ της ΕΥΔΑΠ απαίτησαν επτά νέα αυτοκίνητα (όταν υπάρχουν ενός έτους αυτοκίνητα για τα μέλη του Δ/Σ) και επτά νέα εταιρικά τηλέφωνα i phones 6, δεν έχω αντίρρηση η νέα κυβέρνηση να διορίσει δικούς της, οι περιστάσεις σήμερα δεν επιτρέπουν τέτοιες σπατάλες. Κατά τα άλλα ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΥΔΑΠ ( υπάρχει ομώνυμος ιστός) δεν βγάζει μιλιά.

  4. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 13/06/2015 10:51:16

    Όποιος ντρέπεται που είναι Έλληνας δεν έχει παρά να αλλάξει χώρα...Παρουσιάζετε την Ελλάδα σα μια χλιδάτη χώρα που έχει πλούσιους δημόσιους υπαλλήλους. Ένας νεοδιόριστος στο δημόσιο παίρνει 660 ευρώ,κύριοι. Πουθενά δεν άκουσα να μιλάτε για κανάλια που δεν πληρώνουν φόρους, για επιχειρήσεις που φοροδιαφεύγουν. Εκεί δε μιλάμε γιατί θα προσβάλλουμε τα τοτέμ του νεοφιλελευθερισμού...Έτσι δεν είναι;

    • Αργόστροφος avatar
      Αργόστροφος @ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 13/06/2015 12:36:09

      Δηλαδή εσύ κατάλαβες ότι το παραπάνω άρθρο συγκαλύπτει τα κακώς κείμενα των προηγουμένων δεκαετιών? Τελικά νομίζω ότι ο ''ιδεολογικός ψεκασμός'' είναι χειρότερος από τον χημικό . Πως να αλλάξουμε την καταστροφική πορεία της πατρίδος μας, του μέλλοντος των παιδιών μας, όταν εμάς τους ίδιους μας φτύνουν και εμείς λέμε ''ευτυχώς δεν χρειάζεται να ποτίσω, έβρεξε και σήμερα.....''.

    • foths avatar
      foths @ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 13/06/2015 13:00:26

      ο Σαμαράς το είπε πολλές φορές στην βουλή, ''κύριε Τσίπρα είστε το ατύχημα που δεν πρέπει να συμβεί στην χώρα'' δυστυχώς το ατύχημά συνέβει λογο τον αχρηστον που πυστευαν σε παραμυθια συσαχθειας και παχυλων μυσθων........

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ foths 13/06/2015 14:52:44

        Έτσι...

    • GLAD avatar
      GLAD @ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 13/06/2015 13:12:45

      Αγαπητέ κύριε 1. Όποιος ντρέπεται και το λέει , ντρέπεται γιά λογαριασμό των άλλων που δεν ντρέπονται . 2. Υπάρχουν και άλλες λύσεις πέραν του να αναγκαστούν να άλλάξουν τόπο διαμονής - όχι χώρα : για παράδειγμα να αναγκάσουν εσάς να βρείτε άλλη δουλειά κλείνοντας την υπηρεσία σας. Τότε θα είναι μάλλον δύσκολο να ισχυριστείτε ότι κολλάγατε τις καλύτερες αφίσες και ότι συμμετείχατε σε "λαικές κινητοποιήσεις" , απλά διότι αυτό δεν ενδιαφέρει κανέναν - πλην του συναφιού σας. 3. Στην Ελλάδα όντως κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι - όσοι είναι σε κατάλληλη θέση και έχουν και το αναγκαίο ηθικό υπόβαθρο - είναι πλούσιοι , πρώτον γιατί εκβιάζουν και "τα παίρνουν" και δεύτερον γιατί αυτά ειναι "μαύρα". 4. Ο μισθός των 660 € για ένα νέο δημόσιο υπάλληλο είναι υψηλός εν σχέσει πρός αντίστοιχο ιδιωτικό υπάλληλο , που παίρνει σίγουρα λιγότερα και εργάζεται πραγματικά , ενώ ο δημόσιος απλά χτυπάει την κάρτα του δύο φορές την ημέρα - αν δεν του την χτυπάει άλλος - και στο μεσοδιάστημα μεταφέρει χαρτιά από γραφείο σε γραφείο , παίζει το ΠΡΟΠΟ του , φτιάχνει την ιδανική σύνθεση του Ολυμπιακού για την Κυριακή , πάει στην Λαική της περιοχής και σκέφτεται πως θα χρεώσει καμμιά υπερωρία. Το "μεροκάματο του τρόμου" δηλαδή , όπως μας έλεγαν οι "σοβαροί" καλιτέχνες της Αριστεράς και της προόδου. Αλήθεια εσείς γιατί επιδιώξατε να πάτε σε μια δουλειά με αυτά τα λίγα - όπως λέτε - χρήματα ? 5. Τρομάζετε την νύχτα όταν σκέφτεστε την λέξη Φιλελευθερισμός ? 6. Δέχεστε , φαντάζομαι ότι οι απόψεις σας είναι αντιφιλελεύθερες και κατά συνέπεια ανελεύθερες. 7. Ως νέος υπάλληλος και άρα νέος στην ηλικία , φαντάζομαι θα έχετε σκεφτεί , ότι η επικράτηση τέτοιων απόψεων θεωρητικά κάποια στιγμή μπορεί να έχει συνέπειες και στο σαρκίον σας . 8. Νομίζετε ότι φαίρνετε σε δύσκολη θέση κανέναν όταν χρησιμοποιείτε ως βρισιά την λέξη Νεοφιλελευθερισμός ? Πρέπει να καταλάβετε ότι έτσι λειτουργεί μόνον μεταξύ των ομονοούντων με εσας. 9. Αναφορικά με το θέμα της φοροδιαφυγής επιχειρήσεων μη τα μπερδεύτε. Δεν υποστηρίζει τέτοια πράγματα ο Φιλελευθερισμός . Αυτά τα έλεγε και τα λέει η παλαιά και η νέα "Κουριάδα" και λοιπές φυλλάδες. Μη τις διαβάζετε. Κινδυνεύτε με σοβαρή βλάβη στο μυαλό.

      • Δημητρης avatar
        Δημητρης @ GLAD 13/06/2015 15:28:46

        Γιατι δεν επιδιωκεις να εχεις κ εσυ μισθο ισο με του δημοσιου υπαλληλου ?η λυση ειναι πιστευεις να εχουμε μισθους επιπεδου αλλων βαλκανικων χωρων?σε πληροφορω οτι δν κολλανε ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι αφισες και το τι υποστηριζει ο νεοφιλελευθερισμος εξαρταται απο ποια σχολη προερχεσαι κ το πως το αντιλαμβανεσαι

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Δημητρης 13/06/2015 19:18:31

          Ας μην βάζουμε όλους τους ΔΥ στον ίδιο σάκκο. Υπάρχουν οι ΔΥ -απόφοιτοι της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης, οι οποίοι με ένα πολύ δύσκολο συστημα εισαγωγικών εξετάσεων, αλλά και με προαπαιτούμενα (πτυχίο, δύο ξένες γλώσσες), διορίσθηκαν μετά από φοίτηση δύο χρόνων στην ΕΣΔΔ, στα διάφορα υπουργεία και στους ΟΤΑ. Θέλουμε κι αυτοί να παίρνουν 660 ευρώ, χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν τα εφόδιά τους; Θα ήταν άδικο και εν πολλοίς παράνομο.

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 13/06/2015 17:12:24

      Δεν ντρεπόμαστε που είμαστε Έλληνες. Ντρεπόμαστε που είναι Έλληνες οι συριζαίοι.

    • WHO avatar
      WHO @ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 14/06/2015 15:41:59

      εάν δεν σου αρέσουν φίλτατε δημόσιε υπάλληλε τα 660 ευρώ παραιτήσου για να βρείς δουλειά στον ιδιωτικό τομέα !!!!

  5. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 13/06/2015 11:56:58

    Το "άνοιγμα" της ΕΡΤ ήταν το τελειωτικό χτύπημα. Μονομερής ενέργεια. Σβήσιμο παλιάς συμφωνίας. Ασέβεια στα συμφωνημένα. Ρήξη. Έγκλημα και Τιμωρία. Ετοιμαστείτε για την ώρα μας.... Κάθαρση. Κρυφτείτε αριστεροκατσαπλιάδες....

    • GLAD avatar
      GLAD @ MantisKalhas 13/06/2015 13:41:27

      Ως πολίτης είχα την πεποίθηση , ότι κατόπιν όλων όσων έχουν συζητηθεί από τους πολιτικούς σχηματισμούς τα τελευταία 40 χρόνια , επί ορισμένων σοβαρών θεμάτων απαιτεται Εθνική συναίνεση. Π.χ. Εθνική άμυνα , Εθνική παιδεία , ενημέρωση , ιθαγένεια κλπ. Αποδεικνύεται οτι το κυβερνόν ΚΚΕ Εσωτερικού ( αυτοί είναι οι λεγόμενοι Κόλι-Κόλι-Κολιγιανικοί που έλεγαν με ένα τραγούδι του Συμμοριτοπολέμου οι Κνίτες στο πανεπιστήμιο ή όχι ? ) , δεν σέβεται αυτήν τηνάποψη . Από αυτό φυσικά εννοείται ότι η επόμενη κυβέρνηση βεβαίως και δικαιούται να τα αλλάξει όλα και θα πρέπει να το πράξει . Καλό λοιπόν θα έιναι να το έχουν υπόψη τους όσοι συνεναίσουν ή σκέφτονται να συνεναίσουν σε τέτοιες αντεθνικές επιλογές διεθνιστών βεβαίως . Εύχομαι απλώς να λειτουργήσουν πολιτικά δικαστήρια και όχι στρατοδικεία.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ MantisKalhas 13/06/2015 14:00:35

      Δεκάρα δεν δίνουν οι εταίροι για την ερτ.Ανοιξε και δέκα ερτ θα του είπαν,αρκεί να μην ζητάς τα χρήματα απο εμάς.Το ον-ερτ δεν ήταν μονομερής ενέργεια.Μονομερής ενημέρωση είναι

  6. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 13/06/2015 12:10:20

    Δεν ξέρω πόσους ακόμα ψήφους θα χάσει ο Τσιπραςαπό την ΕΡΤ, ελπίζω πολλούς. Ξέρω όμως πόσους ΑΚΟΜΑ ψήφους θα χάσει η ΝΔ όσο δεν αποκηρύσσει επίσημα και ξεκάθαρα νεοφιλελεύθερες ιδεοληψίες και θέσεις που αποδέχονται την εικόνα 1 για την Ελληνική κοινωνία και οικογένεια. Όσο σουργελα είναι οι αμπελοφιλόσοφοιτης πρώτης φοράς αριστρεβλά , είναι και οι αντίστοιχοι της άλλης πλευράς, που απαξίωσαν και απαξιώνουν καθημερινά την Εθνική συνείδηση, τα ήθη και έθιμα , τις παραδόσεις της πατρίδας και οδηγούν τη παράταξη που θα έπρεπε να ήταν ταγμένη στην διαφύλαξή τους, στη διεθνιστική νεοταξικήισοπέδωση. Πέραν των οικονομικών έρχονται νομοσχέδια για συμβιώσεις, ιθαγένειες κλπ κλπ. Προσέξτε σούργελα όλων των τάσεων, γιατί υπάρχουν ψηφοφόροι που και αυτά θεωρούν ντροπή και προσβολή της πατρίδας.

    • κατωυποστάθμης avatar
      κατωυποστάθμης @ Σπαθάριος 13/06/2015 16:04:55

      στίς επόμενες εκλογές θα εισαστε μειοψηφία στον τόπο σας γιατι θα ψηφίσει ολη η αραπιά και φυσικά θα ψηφίσει εμας την αριστερά και την πρόοδο τι να σας φοβηθούμε ;

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Σπαθάριος 13/06/2015 16:31:08

      Ευγε Σπαθαριε, μια ζωη φωναζω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΤΣΕΠΗ.......

  7. Tζανής avatar
    Tζανής 13/06/2015 13:09:49

    «Μα τι συνέβη και γιορτάζετε κύριε Τσίπρα;» Όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη!!!

  8. Naruto avatar
    Naruto 13/06/2015 14:00:47

    Ναι μας κάνουν και ντρεπόμαστε που είμαστε έλληνες γιατι εμείς δεν χρωστάμε , δεν ζούμε με δανεικά , σεβόμαστε τους συμπολίτες μας , δεν εκβιάζουμε κανέναν , ουτε θέλουμε να φάμε τα λεφτά των άλλων . Αυτοί οι τύποι δεν εκπροσωπούν εμας αλλά τον υπόκοσμο που δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ και η αριστερά για να λεηλατούν τον δημόσιο πλούτο . Μια αληταρία εργατοπατέρων , αργόμισθων , μιζαδόρων που με πρόσχημα τον σοσιαλισμό καλοπερνούσε επι τριάντα χρόνια . Ενας εσμός που οχι μόνο δεν δούλεψε ποτε αλλά εμπόδισε και τους άλλους να δουλέψουν . Ας μην είμαστε αφελείς δεν πρόκειται να αφήσουν την κουτάλα τόσο εύκολα , δεν τους νοιάζει η καταστροφή της χώρας , θα τα παίξουν ολα για ολα γιατι έχουν πολλά να χάσουν .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Naruto 13/06/2015 14:54:00

      Σωστό

    • Μανια avatar
      Μανια @ Naruto 13/06/2015 19:20:48

      +++ Ετσι ακριβως !

  9. Παράξενος avatar
    Παράξενος 13/06/2015 14:59:46

    Καταλήψεις στους θεσμούς της ΕΕ, κλείσιμο δρόμων στις Βρυξέλλες και κτίσιμο Σόιμπλε στο γραφείο του. Μόνο έτσι θα καταλάβουν οι τοκογλύφοι.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Παράξενος 13/06/2015 17:49:54

      ᾿Εγώ λέω κατάληψη μαξίμου καί κλείσιμο δρόμων στήν ᾿Αθήνα γιά τά κάλπικες προεκλογικές ὑποσχέσεις τοῦ τσίπρα. ᾿Αποκλείεται ἐπέμβαση τῶν μάτ, guarantee. ῾Η Βέλγικη ἀστυνομία δέν ἔχει τήν Ζωή του.

  10. Φρουρός avatar
    Φρουρός 13/06/2015 15:43:06

    την ώρα που γίνονταν οι εορτασμοί της ΕΡΤ, από δίπλα θα έπρεπε να είχαν μαζευτεί 1.500.000 άνεργοι του ιδιωτικού τομέα και να ζητούν κι αυτοί να προσληφθούν κάπου όπως τα καλόπαιδα της ΕΡΤ, όπως οι καθαρίστριες, όπως οι σχολικοί φύλακες κλπ. Δεν κατάλαβα, δικαίωμα στη δουλειά έχουν μόνο οι υπάλληλοι στο Δημόσιο;

    • Tζανής avatar
      Tζανής @ Φρουρός 14/06/2015 06:52:15

      Οι υπάλληλοι στο δημόσιο είναι ο κομματικός στρατός του ΣΥΡΙΖΑ, όπως ήταν κάποτε του ΠΑΣΟΚ. Η ταμπέλα άλλαξε.

    • toxo avatar
      toxo @ Φρουρός 14/06/2015 10:24:16

      Πόσα σχολικά κτήρια υπάρχουν στην Ελλάδα και σε πόσα υπάρχουν Σχολικοί Φύλακες;Πόσο εύκολα ο μέσος πολίτης τρώει "παραμύθι";Ποιός ασχολείται με την φύλαξη των σχολικών κτηρίων ολόκληρο το 24 ωρο;Επίσης τις Αργίες ,επίσημες και σχολικές;

  11. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 13/06/2015 17:39:23

    Αφιερωμένο από ένα φίλο....Οι μόνοι που έχουν καταλάβει την διαπραγματευτική λογική που κάνει...η παιδική χαρά με τις χρωματιστές κάλτσες είναι οι αγανακτισμένοι, μη νοήμονες που θέλουν να δουν την πλήρη καταστροφή γύρω τους προκειμένου να δικαιολογήσουν την προσωπική τους κατάσταση. Επίσης μεγάλη μερίδα δημοσίων υπαλλήλων που μήνας μπαίνει-μήνας βγαίνει ο μισθός είναι στον λογαριασμό τους και φυσικά οι συνταξιούχοι που πληρώνονται κανονικά και κάθονται στην τηλεόραση και.....θαυμάζουν από το πρωί τις εκπομπές με τα....σούργελα βερμπαλιστές πολιτικούς που όλα τα σφάζουν- όλα τα μαχαιρώνουν. Δυστυχώς ούτε οι αγανακτισμένοι καταλαβαίνουν πως με την καταστροφή των πάντων και εκείνοι θα πάνε πιο χαμηλά, ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι καταλαβαίνουν ότι αν δεν πληρώσει φόρους ο ιδιωτικός υπάλληλος και οι επιχειρήσεις έρχεται ο μήνας που στον...λογαριασμό τους δεν θα μπει δεκάρα τσακιστή...Με αυτή τη κατάσταση που βρίσκεται ο ιδιωτικός τομέας, με τις τράπεζες στο κόκκινο, με την αγορά νεκρή, πιστεύει κανένας ότι το φθινόπωρο θα πληρωθούν οι φόροι????? Αυτή είναι η τραγική κατάσταση που έφερε στη χώρα ένα σύστημα....αλητάκων- ψευταράκων σε συνδιασμό με τους.....παλαιοπασόκους κλεφτοκοτάδες που κάνουν ότι είναι δυνατόν για να...σώσουν τα κεκτημένα, και οι υπόλοιποι..... βλάκες νοήμονες υποτίθεται τους ακολουθούν, τους πιστεύουν ακόμη και τούς δίνουν και στα γκάλοπ και 40%. Αυτή είναι η Ελλάδα, αυτή ήταν και θα είναι, όσα λεφτά και να δίνουν....τα κορόιδα της Ευρώπης. Μόνο που τώρα τα ψέμματα τελείωσαν και τα χρήματα θα δίνονται τμηματικά και με κάθε ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ θέλουμε δε θέλουμε, ειδεμή ας πάμε με τα...συντρόφια της βενεζουέλας η της βόρειας Κορέας....

  12. Tζανής avatar
    Tζανής 14/06/2015 06:54:38

    Μην το κουράζετε παιδιά. Ο Τσίπρας έχει τελειώσει και μαζί του η χώρα. Οι ηττημένοι του εμφυλίου δεν κατέστρεψαν τότε ολοκληρωτικά τη χώρα θα το κάνουν τώρα.
    Θα περάσουμε κι εμείς τη δική μας απόλυτη και ολέθρια σοβιετία.
    Όπερ σημαίνει φτώχεια, φτώχεια, φτώχεια.
    Και σ' αυτό θα φταίνε οι Έλληνες, οι Έλληνες, οι Έλληνες. Που αν τους βάλεις ένα καρότο μπροστά στη μύτη το ακολουθούν ως τον γκρεμό.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Tζανής 14/06/2015 18:25:36

      Τι τραβάμε και 'μεις "οι νικητές"...

  13. βιχι avatar