#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2012 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλήθειες και ψέμματα για την δόση

 

Σε μια από τις κρισιμότερες περιόδους της χώρας, όπου κρίνεται η πορεία της χώρας, κάποιοι εντός και εκτός της κυβέρνησης βάζουν φωτιές με τις ερασιτεχνικές τους τοποθετήσεις και χειρισμούς. Και μετά λόγου γνώσεως, λέμε ότι ορισμένα στελέχη είναι κατώτερα των περιστάσεων και θα πρέπει να αξιολογηθούν πάραυτα γιατί μόνο κακό κάνουν.

Ο λόγος που τα γράφουμε αυτά είναι το απίστευτο μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί με το πότε θα πάρουμε τη δόση των 31,5 δισ. ευρώ. Ένα θέμα που δημιούργησαν οι ξένοι, και συγκεκριμένα ο Σόιμπλε και που κάποιοι εντός της κυβέρνησης έπαθαν... μπλακ άουτ και δεν ξέρουν τι διαρρέουν και τι λένε.

Η πιο επίσημη φωνή για το τι θα γίνει με τη δόση είναι αυτή του Γ. Στουρνάρα ο οποίος μάλιστα συναντήθηκε με τον πρωθυπουργό και χάραξαν τη γραμμή. Όλα τα άλλα είναι είτε ανοησίες είτε σκοπιμότητες είτε πολιτικοί και επικοινωνιακοί ερασιτεχνισμοί. Και προκειμένου να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό τους, ο υπουργός Οικονομικών δήλωσε επίσημα ότι είναι αισιόδοξος για την εκταμίευση της δόσης κι ότι τη Δευτέρα θα υπάρχει πολιτική τοποθέτηση για την Ελλάδα. Αυτό σημαίνει ότι δε θα ληφθεί απόφαση για τα χρήματα σ' αυτό το Γιουργκρούπ και η νέα ημερομηνία – ορόσημο είναι η 16η Νοεμβρίου. Τότε κατά πάσα πιθανότητα θα ληφθούν οι οριστικές αποφάσεις, αφού πρώτα αξιολογηθεί η έκθεση της τρόικας που θα είναι έτοιμη, ίσως και την Κυριακή.

Ο λόγος για την καθυστέρηση της απόφασης για τις 16 Νοεμβρίου είναι ότι μαζί με τη δόση έρχεται και η επιμήκυνση και για να κλειδώσουν αυτά πρέπει να περάσουν από τη γερμανική βουλή. Τελεία και παύλα. Ή μάλλον, για να σας πούμε και την είδηση, στην κυβέρνηση (την επίσημη όχι τα.. παράκεντρα) είναι σίγουροι ότι μέχρι το τέλος του μήνα θα έχει εκταμιευτεί η δόση και μάλιστα όλη μαζί όχι τμηματικά. Όσο για το ομόλογο που λήγει, δείτε την ερχόμενη Τρίτη τη δημοπρασία των εντόκων και θα καταλάβετε πώς θα γίνει η πληρωμή του.

Κατά τα λοιπά, και σχετικά με το κυβερνητικό μπάχαλο, έχουμε να ρωτήσουμε τα εξής:

Ποιος υπουργός βγήκε κι έλεγε ότι η δόση μπορεί να πάει μέχρι και το Γενάρη και μπορεί να μην έχουμε τα χρήματα στις γιορτές; Και γιατί το έλεγε αυτό σε... δημοσιογράφους; Από άγνοια ή σκόπιμα; Μάλλον το πρώτο γιατί έχει κάνει πρόσφατα και άλλες γκάφες.
Ποιος ήταν αυτός που διέρρευσε δηλώσεις του προέδρου του Euro-working Group, Τόμας Βάϊσερ; Απ' ότι λέγεται έδωσαν τη διαρροή για να καθησυχάσουν τον κόσμο και τα έκαναν ακόμη πιο μπάχαλο. Γιατί ο Βάισερ φέρεται να είπε ότι ναι μεν δε η Ελλάδα δεν θα χρεοκοπήσει, ούτε κατά λάθος, ούτε εκ προμελέτης, ούτε με τη λήξη του ομολόγου στις 16 Νοεμβρίου αλλά ότι η δόση θα δοθεί τμηματικά.
Το πήραν λοιπόν τα ξένα μέσα ενημέρωσης και τα εγχώρια σαϊνια κι έγινε χαμός. Σενάρια επί σεναρίων εξυφάνθηκαν και τελικά εκτέθηκε η κυβέρνηση απ' όλη αυτή την αβεβαιότητα για τη δόση.

Ναι η κατάσταση είναι δύσκολη και κάποιοι στο εξωτερικό παίζουν παιχνίδια.

Ναι, τη Δευτέρα δε θα υπάρξει απόφαση. Όμως, επιτέλους. Ας σιωπήσουν κάποιοι άλλοι κι ας αφήσουν τον Αντ. Σαμαρά και τον Γ. Στουρνάρα να ασχοληθούν με το θέμα. Δεν έγιναν όλοι ειδικοί. Κακό στη χώρα κάνουν και φυσικά στην κυβέρνησή τους.

 Α.Ψ. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bixiou avatar
    Bixiou 09/11/2012 19:02:41

    Η αισιοδοξια σου Αριστερε Ψαλτη με αφηνει εκθαμβο! Τι στοιχημα βαζεις οτι τα δανεικα, αν δοθουν (δες τα συννεφα που μαζευονται στον διεθνη τραπεζικο οριζοντα), θα δοθουν με δοσεις και υστερα απο συνεχεις εκβιασμους για τη ληψη νεων μετρων;

  2. αβγό avatar
    αβγό 09/11/2012 19:40:55

    Οταν ο Σαμαράς έχει στις κορυφαίες θέσεις του επιτελείου του πρώην υπουργούς-υφυπουργούς (οικονομικών μάλιστα) που δεν ξέρουν οτι ο νομπελίστας οικονομολόγος Πώλ Κρούγκμαν είναι άντρας και όχι γυναίκα, δεν πρέπει να μας εκπλήσσουν αυτές οι γκάφες τους αφού έχουν κάνει και θα κάνουν ακόμα χειρότερες μιας και δεν έχει άλλους...

  3. Σταράτα avatar
    Σταράτα 09/11/2012 19:56:30

    όλα θά εξαρτηθούν από τό city .τώρα τί λέει ό καθε υπουργός μάλλον αδιάφορο είναι

  4. Economist avatar
    Economist 09/11/2012 20:22:29

    Εάν πραγματικά θέλουν να μας πτωχεύσουν τώρα είναι η καλύτερη στιγμή γι’ αυτούς. Αυτοί που κυβέρνησαν και κυβερνούν θα κριθούν από το αποτέλεσμα των πράξεων τους.

  5. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 09/11/2012 20:30:21

    Χα, χα, χα!
    Η φωτογραφία με τα παιδάκια που χορεύουν ό,τι θέλει το καθένα είναι όλα τα λεφτά!..

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Θόδωρος 10/11/2012 00:20:53

      Ο χορός στο τέλος της «Έβδομης Σφραγίδας» θα αποτελούσε μάλλον ακριβέστερη οπτική αποτύπωση της πραγματικότητας.

      • XVII-VI-MMXII (ex Θόδωρος) avatar
        XVII-VI-MMXII (ex Θόδωρος) @ Τιγράνης 10/11/2012 22:01:31

        Στο τέλος της "Έβδομης Σφραγίδας" όπως λέτε ή ο χορός των "σπασμένων σφραγίδων"?

  6. ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 09/11/2012 20:48:37

    Η σαφήνεια και το απόλυτο του ύφους σου υπονοούν οτι έχεις ασφαλής πληροφορίες για το ζήτημα. Μακάρι να είναι έτσι.Μερικές παρατηρήσεις όμως. Τον παράγοντα ¨συμμετοχή του ΔΝΤ σε μη βιώσιμο χρέος¨ τον έχεις υπολογίσει?
    Στην -κατα τα αναγραφόμενά σου- απίθανη περίπτωση να μην έχουν έτσι τα πράγματα, τι περίμενες να βγεί και να πεί ο Στουρνάρας? Οτι ξέρετε κολλήσαμε? Μα την επόμενη στιγμή θα γινόταν χαμός. Τράπεζες, χρηματιστήρια, μέχρι και ο Κουβέλης θα έφευγε από την τρικομματική. Και κάτι τελευταίο. Η επίσημη φωνή Στουρνάρα και η επίσημη φωνή Σαμαρά έως σήμερα έλεγαν δύο πράγματα. Την 16η στερεύουμε από ρευστό και μετά την ψήφιση των μέτρων που είναι κατεπείγουσα για να πάμε την Δευτέρα στο Eurogroup, θα πάνε να φέρουν την εκταμίευση και την επιμήκυνση. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι οι επίσημες φωνές λένε την αλήθεια?

  7. Ollandos avatar
    Ollandos 09/11/2012 20:56:39

    Η πιο επίσημη φωνή δυστυχώς δεν είναι ούτε ο κ. Στουρνάρας όυτε και ο πρωθυπουργός από την στιγμή που τα πάντα εξαρτόνται από την Ευρώπη. Οι πλησιέστερες φωνές σε επισημότητα είναι οι σημερινές δηλώσεις από το Eurogroup και από πηγές στις Βρυξέλλες. Όταν η κυβέρνηση συνδέει την κατεπειγουσα ψήφιση των μέτρων με την άμεση εκταμίευση της δόσης και μάλιστα τοποθετώντας την μετά την σύσκεψη στο Eurogroup την άλλη βδόμάδα δεν φταίνε οι αδαείς, φταίνει οι "ειδήμονες"..

  8. elli avatar
    elli 09/11/2012 21:14:07

    Συνεχώς με ψέμματα προσπαθούν να πάρουν παράταση στην ανοχή του κόσμου.

  9. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 09/11/2012 21:19:56

    Aγαπητέ Ψάλτη,έχω μια απορία και επειδή δεν έχω το υμέτερο μέσο διαφυγής δια του βηχός,σου την θέτω:μεταφέρεις με τόσο αυθεντικό τρόπο τα της κυβέρνησης και δη εν είδη ειδήσεως, ως ανωτέρω,που απορω παραμένεις ψάλτης ή προήχθης εις αρχιμανδρίτη;

  10. gio avatar
    gio 09/11/2012 21:25:59

    Tα πραγματα ειναι απλα.Το ΔΝΤ δεν εχει τα απαιτουμενα κεφαλαια ωστε να πληρωσει το μεριδιο του και τρεναρει με ενα σωρο χαζες δικαιολογιες την εκταμιευση της δοσης.

  11. NONOS avatar
    NONOS 09/11/2012 21:42:42

    Tίποτα δεν ειναι τυχαίο στη σκακιερα,κατι δυστυχώς κακό κρύβεται σ'ολη αυτη την αναβλητικότητα αλλα τι ειναι "τις οίδε" πουλεγε η συγχωρεμενη η γιαγια μου.....παντως οτι κατι θα σκασει ειναι το μονο σιγουρο...τωρα θαναι δυσκολο η ευκολο για το Σαμαρα θα φανει...εκτος και εαν κατι ξερουν και το βγαζουν με διαρροές για μετρησουν αντιδρασεις μεσα κι εξω....αν παλι ολα αυτα ειναι επικοινωνιακο παιγνίδι (που δεν το πιστευω-δεν τους συμφερει) ειναι ακομψο και επικυνδινο....μαλλον ειναι το βασανηστηριο της σταγωνας οπου μετρούν τις αντοχες των Ελληνικών πολιτικων δυναμεων οι "πορτοφολάδες"δανειστες δυστυχώς οταν εισαι επαίτης δε μπορεις να απαιτεις..μονον εκληπαρεις και περιμενεις.............εκτος κι αν σου γυρισουν τα μυαλα λειτουργησεις με το θυμικο γινεις ολιγον Ελλην και τα κανεις ολα λαμπογιαλο και γραψεις ιστορία,αλλα για να το κανεις αυτό θελει ναχεις αρίδα και αντερα να εισαι οπως λεγαμε οι Ειδικοδυναμίτες "παρελάσημος".....

    • Σκεπτομενος προλεταριος avatar
      Σκεπτομενος προλεταριος @ NONOS 10/11/2012 16:11:57

      Μα ειναι απλο το θεμα.Σ ενα προγραμμα που δεν βγαινει, ααυτος που πληρωνει προσπαθει να γλιτωσει οτι μπορει.Μολις κι αν βρουν λυση χαιρετα μας τον πλατανο και την πατριδα μαζι

  12. andreas avatar
    andreas 09/11/2012 22:52:08

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η μόνη ελπίδα για να αλλάξουν τα πράγματα

    • rasputin avatar
      rasputin @ andreas 11/11/2012 01:00:03

      Too good to be true . Ας κάνουν μερικές ακόμα μετεγγραφές από το παλιό λαϊκό ΠΑΣΟΚ για να είμαστε πιο σίγουροι .

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ andreas 12/11/2012 01:17:39

      Ο Αντρέας Παπανδρέου είναι η μόνη ελπίδα για αλλαγή.

  13. andreas avatar
    andreas 09/11/2012 23:00:15

    8.217 ευρώ ΜΙΣΘΟΣ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΑΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ !!!!!!Η ΕΦΟΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ !!!!!!!!!

  14. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 10/11/2012 01:18:29

    ...τσ τσ τσ... τι λαικιστής...λοιδωρεί τον μισθό αυτών που επανηλειμμένα έχουν σώσει την πατρίδα! Και λίγα παίρνουν ρε!!

  15. Σκεπτομενος προλεταριος avatar
    Σκεπτομενος προλεταριος 10/11/2012 16:16:57

    Η γεναιοτητα να παραδεχεσε τα λαθη που κανεις ειναι εκεινο το χαρακτιριστικο που σε βοηθα να το διορθωσεις.Δυστυχως γι αυτη την κυβερνηση και κατ επεκταση και μας,δεν υπαρχει.Οσο και να προσπαθει καποιος να επικοινωνησει το λαθος αυτο παραμενει και σε κυνηγα συνεχως.Οι συνθηκες εχουν αλλαξει,αλλα οι πολιτικοι και τα κομματα δεν τοχουν καταλαβει.Το ιδιο και οι υπηρετες τους

  16. ERASMUS avatar
    ERASMUS 11/11/2012 15:00:22

    Τώρα για να καταλαβω και εγώ , στις 16 ...... πτωχευουμε ή δεν πτωχευουμε ????