Αλέξη, τ΄ ακούς τα νταούλια;;!!
23/02/2015 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλέξη, τ΄ ακούς τα νταούλια;;!!

Και ακόμα δεν τέλειωσε ο μήνας του μέλιτος...

Κι εκεί που νομίζαμε ότι οι Τσιπροβαρουφάκηδες που μας κυβερνάνε σοβαρεύτηκαν και θα κλείσουν μια συμφωνία που δεν θα καταστρέφει την Ελλάδα, έστω και με βαρύ τίμημα, άρχισαν στην κυβέρνηση να παίζουν τις… κουμπάρες.

Γράφουν, σβήνουν, κάνουν μεγαλόστομες διακηρύξεις, φωνάζουν «πέθανε το Μνημόνιο», στέλνουν προσχέδια και προτάσεις στις Βρυξέλλες και περιμένουν τους Ευρωπαίους πότε θα πουν το τελικό ναι.

Κατ’ αρχάς όλο αυτό το παζάρι δείχνει ότι τίποτε δεν έχει κλείσει και δεν αποκλείεται σήμερα το βράδυ – αύριο το πρωί να ζήσουμε και άλλα δράματα. Διότι αν οι καρνάβαλοι της Αριστεράς δεν σοβαρευτούν δεν το έχουν σε τίποτε οι δανειστές να κάνουν νέο eurogroup και να ανακοινώσουν ότι συμφωνία δεν υπάρχει, αφήνοντας ξανά την Ελλάδα στον αέρα. Και μην ξεχνάτε: Σε μια εβδομάδα πρόγραμμα τέλος, η χώρα μένει ξεκρέμαστη ενώ και η ΕΚΤ καραδοκεί σε περίπτωση που δεν υπογραφεί η συμφωνία.

Την Παρασκευή το βράδυ είπαμε ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ επέδειξε μια στοιχειώδη σοβαρότητα και έκανε την υποχώρηση που έπρεπε να έχει κάνει εδώ και καιρό. Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα ρήξη σημαίνει καταστροφή της χώρας, συμβιβασμός σημαίνει συνέχιση της προσπάθειας για να πετύχουμε κάτι καλύτερο στο μέλλον. Πιστεύαμε λοιπόν ότι επικράτησε η λογική, αλλά λογαριάζαμε χωρίς τα καρναβάλια που κάνουν συσκέψεις επί συσκέψεων και στέλνουν απίθανες προτάσεις στην τρόικα. «Θα πατάξουμε τη φοροδιαφυγή», λέει ο ένας. «Θα τσακίσουμε τη διαφθορά και τους ολιγάρχες», λέει ο άλλος, «θα φτιάξουμε τη δημόσια διοίκηση», λέει ο τρίτος. Πόσες χιλιάδες φορές τα έχουμε ακούσει χρόνια τώρα, θα τα κάνει ο Βαρουφάκης και ο Κατρούγκαλος;

Οι δανειστές θέλουν ξεκάθαρα μέτρα, ποσοτικοποιημένα κι όχι «άρθρα του Βαρουφάκη για την οικονομία». Κι εδώ να δείτε που θα κολλήσει η συμφωνία κι άντε πάλι από την αρχή το ψυχόδραμα.

Υπάρχει όμως και κάτι άλλο που μας ανησυχεί. Είναι το γεγονός ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι κόμμα, αλλά σκόρπια διαδήλωση που ένας κοιτάζει από εδώ κι ο άλλος από εκεί. Πέντε κορυφαία στελέχη (Γλέζος, Σακοράφα, Μητρόπουλος, Λαφαζάνης, Κατρούγκαλος) άρχισαν να «πελεκάνε» τον Τσίπρα για τη συμφωνία που δέχθηκε ενώ και οι σκληροί κομμουνιστές τους ΣΥΡΙΖΑ (υπάρχουν και τέτοιοι) έχουν βγάλει τα… κονσερβοκούτια και σφάζουν τους… ξεπουλημένους στην τρόικα.

Για να μην πούμε για το πάρτι που κάνουν αρθρογράφοι στην ιστοσελίδα iskra. Με ένα μέρος του ΣΥΡΙΖΑ να αντιδρά στη συμφωνία της Παρασκευής, δεν αποκλείεται αυτοί οι απίθανοι ερασιτέχνες να αρχίσουν να σφυράνε κλέφτικα και να εκνευρίσουν τους εταίρους μας. Γι’ αυτό σας λέμε: «Κρατάτε μικρό καλάθι, οι άνθρωποι είναι απίστευτοι γκαφατζήδες και μπορεί να καταστρέψουν την Ελλάδα από ένα ατύχημα, λόγω… τρικυμίας στο κρανίο τους».

Και να σκεφτεί κανείς ότι ενόσω η κυβέρνηση καθυστερεί, η πραγματική οικονομία έχει καταρρεύσει και δεν λειτουργεί τίποτε σωστά.

Πάντως, αν είναι κάτι για το οποίο θαυμάζουμε τον ΣΥΡΙΖΑ είναι η συνέπεια και η ειλικρίνειά του. Κατηγορούσε την προηγούμενη κυβέρνηση γιατί έκανε διαπραγμάτευση με email και ο Βαρουφάκης με τον Δραγασάκη και τον Παππά δεν κάνουν άλλη δουλειά από το να στέλνουν μηνύματα στους Ευρωπαίους. Τουλάχιστον το email Χαρδούβελη ήταν ένα και είχε απορριφθεί.

Και απλά να θυμίσουμε ότι μόλις ο ΣΥΡΙΖΑ γινόταν κυβέρνηση οι αγορές και δανειστές θα χόρευαν πεντοζάλη στο ρυθμό που θα έπαιζαν τα αριστερά νταούλια. Μέχρι και τον… Σόιμπλε ήταν έτοιμοι να σηκώσουν από το καροτσάκι τους οι απίθανοι του Τσίπρα. Τώρα γιατί όλος αυτός ο χορός που χορεύει η κυβέρνηση μας θυμίζει τους… αρκουδιάρηδες που χορεύουν στα παζάρια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 23/02/2015 11:10:09

    -Γιατί στο Σύριζα έρχονται χαμογελαστοί με τα χέρια γεμάτα κομφετί ; -Γιατί φέρνουν απτές αποδείξεις ότι έσκισαν τα μνημόνια !! Καλή Σαρακοστή Antinews !!

  2. bob o mastoras avatar
    bob o mastoras 23/02/2015 12:29:27

    https://www.youtube.com/watch?v=RfpAcIAKzLo

  3. airman avatar
    airman 23/02/2015 14:13:58

    O minister V δικαιολογήθηκε πως είναι μια άπειρη Κυβέρνηση που έχει να διαπραγματευθεί με κωλοπετσομένους. Αυτό το γνώριζαν από πριν όμως και παρά ταύτα το παραμύθι πήγαινε σύννεφο μέσα. Η διακυβέρνηση της οποιασδήποτε σοβαρής χώρας απαιτεί υπευθυνότητα, εκτός κι αν στο σχήμα κοκτέιλ ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ θεωρούν ότι δεν είμαστε σοβαρή χώρα. Πέρα απ' αυτό, κατά τα άλλα πονηρούληδες είναι. Για παράδειγμα λέγετε ότι με τις ρυθμίσεις οφειλών που διευκολύνουν/ελαφρύνουν/ανακουφίζουν οφειλέτες μπορεί να αδικούνται οι συνεπείς που με στερήσεις κατέβαλαν τα οφειλόμενα, αλλά για να επιβιώσουν οι συνεπείς πρέπει να επιβιώσουν και οι μη συνεπείς. Οι δεύτεροι βέβαια είναι σαφώς περισσότεροι και τα ψηφαλάκια υπερπολύτιμα. Ο στόχος να μπει ρευσό στα ταμεία είναι βάσιμος και ως εκ τούτου εξ ανάγκης το μέτρο αποδεκτό. Υ.Γ. Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες συμφωνήθηκε παράταση μόνο μέχρι την 30/6 διότι ως γνωστόν τον Ιούλιο και τον Αύγουστο κορυφώνονται τα πανηγύρια στον τόπο μας. Θα προσκληθούν σύσσωμοι οι "θεσμοί" να μας καμαρώσουν σε λεβέντικους παραδοσιακούς χωρούς, για την ενίσχυση του Τουρισμού βεβαίως! Φήμη σύμφωνα με την οποία ο πεντοζάλης εξαιρέθηκε, διαψεύσθηκε άμεσα από τον Κυβερνητικό εκπρόσωπο!

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 23/02/2015 18:01:01

    Χαχαχαχα! ''Τώρα γιατί όλος αυτός ο χορός που χορεύει η κυβέρνηση μας θυμίζει τους… αρκουδιάρηδες που χορεύουν στα παζάρια;'' Αν πιστεύουν πως θα είμαστε οι ...αρκούδες ΚΑΙ αυτών, που θα ...χορεύουμε στα κάρβουναγια να παριστάνουν αυτοί ανέξοδα τους γιαλαντζί σωτήρες, τι κρίμα! Πολύ σύντομα, ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ θα διαψευστούν. Και οι πρώην και οι νύν παναφελείς πανηγυρτζήδες.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 23/02/2015 19:55:37

      Τά εὐρώ παρακαλῶ νά φυλάζετε στό σεντοῦκι σας.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 23/02/2015 20:00:57

        :-) Με μπερδεύετε με φίλους και ομοϊδεάτες σας, που διαθέτουν ...κομποδέματα. Ας κλαίνε αυτοί λοιπόν.

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ Άλυτη Εξίσωση 23/02/2015 22:26:16

          Κανενας μα κανενας που διαθετει κομποδεμα δεν προκειται να κλαψει .Οι κακομοιρηδες θα κλαψουν γιατι δεν θα τους δοθει ποτε η ευκαιρια να κανουν κομποδεμα για τον απλουστατο λογο οτι μονο με την δουλεια παλευεται η φτωχεια και απο δουλεια δεν βλεπω ιχονος στον οριζοντα 10ετιας .Απο επενδυσεις μηδεν .Το μονο που μενει ειναι ο κοινωνικος κρατιστικος θεσηθηρισμος αλλα εκει ποιος να πρωτομπει απο το συριζοτσιπρεικο τσουρμο και ποιος να μεινει απ'εξω.Ασε που στερευεουν και το ΕΣΠΑ οσονουπω .Οποτε ανισοτητα η ''εξισωση '' ευημερια < αριστερα .Περαστικα σας και σ'αλλα με υγεια!

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Ραβινος 23/02/2015 23:00:17

            Οι ''κακομοίρηδες'' οι έχοντες τα ...κομποδέματα σήμερα μυξοκλαίνε, οι βολεμένοι, οι ευνοημένοι και άχρηστοι κομματάνθρωποι ,όλων των αποχρώσεων. Αυτοί που καλοπερνούν κι έχουνε μάθει ν'αυγατίζουνε τα κλεψιμέϊκα με κάθε νομιμοφανή κι αθέμιτο τρόπο, εις βάρος του συνόλου. Αυτοί που έχουνε μάθει στην πανεύκολη και τριφυλή ζωή, ξεκοκκαλίζοντας δανεικά κι απομυζώντας άπληστα τους μη έχοντες και μη συμμετέχοντες, στο πολύχρονο τσιμπούσι των βδελών-κηφήνων. Στις εποχές που ζούμε, με τα ανατροφοδοτούμενα αέναα χρέη και τα μνημόνια που μας εγκαταστάθηκαν χαλκεύοντας την πλήρη εξάρτησή μας και καθιστώντας μας υποχείρια, ματαιοπονεί όποιος πιστεύει οτι θα κάνει ...κομπόδεμα, με την ...τίμια δουλειά και τον ιδρώτα του. Οι δούλοι στο Γερμανικό στρατόπεδο συγκέντρωσης του Νότου, μεροδούλι-μεροφάϊ και ΑΝ είναι ...τυχεροί να το έχουνε κι αυτό. Οπότε, ως την απελευθέρωση, ας φοβούνται την ...επέλαση της κάθαρσης τα εξυπνοπούλια-λαμόγια, γιατί ελλείψει άφθονου άρτου, πιθανότατα θα υπάρξουνε άφθονα θεάματα!!! Κυνήγι διαφθοράς, φοροκλοπής, πάταξη λαθρεμπορίου, αναθεώρηση αδειών ΜΜΕ, έλεγχος θαλασσοδανείων κ.λπ εξόχως ενδιαφέροντα.... Περαστικά στους τρομοκρατημένους, τα καλύτερα έρχονται. Οι βρεγμένοι ως το κόκκαλο δε, την άγρια τη βροχή δεν τη φοβούνται. Ας κλαίνε οι μή μου άπτου και οι παρτάκηδες χαζοφλώροι.

          • airman avatar
            airman @ Άλυτη Εξίσωση 24/02/2015 09:33:23

            "... οι βολεμένοι, οι ευνοημένοι και άχρηστοι κομματάνθρωποι ,όλων των αποχρώσεων." "Αυτοί που έχουνε μάθει στην πανεύκολη και τριφυλή ζωή ..." Εννοείται και τον κ. Τσουκαλά, τον κ. Φωτόπουλο, τον κ. Μπαλασόπουλο, τον κ. Καλφαγιάννη, τον αναγκαίο σύμμαχό σας και - για να μην "αδικήσω" κανέναν - ουκ ολίγους εξ αυτών που στοργικά "περιθάλπτει" τα πρόσφατα τελευταία χρόνια ο ΣΥΡΙΖΑ φαντάζομαι. Δε θέλω "ρατσιστικές" διακρίσεις!

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ airman 24/02/2015 10:10:37

            Ασουπίς! Ασουπίς και να μην ακούσω κιχ! Αμ' πωεις!!! Γειά σου βρε airman. Τα μα, σα και τα σα, μάσατα είναι οι ΣΥΡΙΖΑίοι. Έχουν κι αυτοί τα... δικά τους τα παιδιά!!!

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 23/02/2015 23:42:20

          Δέν χρησιμοποιῶ εὐρώ στίς συναλλαγές μου. :)

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 24/02/2015 09:26:05

            ok. Το ξέρουμε οτι εκ μακρών κι εκ του ασφαλούς (δολαρίου) δίνετε ...συμβουλές και κάνετε συστάσεις για το τι ακριβώς...υποχρεούμεθα να πράξουμε και πως πρέπει να ζούμε οι ...Ιθαγενείς. Η γνώμη σας όμως, είναι πολυτιμότερη για τη χώρα που ζείτε. Εδώ, καθόλου δεν μετράει. Ακούγεται σαν τα παράσιτα στη ραδιοφωνική μας συχνότητα :-).

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 24/02/2015 10:16:41

            ῎Αν καί δέν ἀξίζετε τήν ἀπάντηση μου, δέν θ ἀφήσω λάσπη στόν ἀνεμιστῆρα.Εἶμαι ἱθαγενής μέ οἰκογένεια στήν Πατρῖδα τούς ὁποίους καί συντηρῶ παρ ὅλο μοῦ στοιχίζει ἀκριβά the exchange rate! ᾿Εσεῖς εἶστε τό παράσιτο ἐδῶ στό ANTINEWS ἄν δέν τό ἔχετε ἀντιληφθῆ! Πρέπει νά εἴσαστε ἄριστη στήν ῎Εκθεση ᾿Ιδεῶν!!!!!!!!!!!

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 24/02/2015 10:21:08

            ῎Α παρέλειψα, ἡ γνώμη μου μετρᾶ στήν ῾Ελλάδα καί μετατρέπεται σε ψῆφο. :) :)

  5. Kimon avatar
    Kimon 23/02/2015 18:44:32

    Ατυχος λαός!! Μετά τις συμμορίες των μαφιόζων, έπεσαε στα χέρια των μαθητευόμενων μάγων.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Kimon 23/02/2015 19:57:17

      Ποιοί εἶναι οἱ μαφιόζοι, ὀνόματα ὄχι λάσπη!

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 23/02/2015 22:54:47

        ...Πάλι δεν ξέρετε τίποτε εσείς για το φόνο; Μα είναι δυνατόν, τόοσοοο ...αθώα :-) ;

        • Fotini avatar
          Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 23/02/2015 23:40:13

          ᾿Αναζητῆστε τούς μαφιόζους στούς θαλπωρούς κόλπους τοῦ σύριζα. . .μεταπηδήσαντες ἀπό πασοκ. ῾Η ἐσωτερική ἀνταρσύα δέν σᾶς λέει τίποτα;;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Fotini 24/02/2015 09:21:45

            Επιλεκτική πρεσβυωπιομυωπία λέγεται αυτό; Σημασία έχει η αυθυποβολή να σας ηρεμεί. Ας είναι και ψευδαίσθηση :-).Όσο για την εσωτερική ...ανταρσύα που τζάμπα σας ανέβασε το ηθικό, στα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ κόμματα ξέρετε, η πολυφωνία, η διαφωνία και η δημοσιοποίηση των διαφορετικών εκτιμήσεων, είναι αυτονόητες διαδικασίες. Όταν δεν αποδέχεσαι απνευστί το πάνσοφο κι αλάνθαστο του τσοπάνου, τότε αρνείσαι και τη μοίρα του αφελούς αμνού. Άγνωστα πεδία ε;; Δεν πειράζει. Θα εκπαιδευτείτε με τον καιρό.

          • airman avatar
            airman @ Άλυτη Εξίσωση 24/02/2015 09:45:23

            Κάτι για "ρεμπέτ ασκέρι" έχετε ακούσει; Γιατί ο χαρακτηρισμός "στρατός των ατάκτων" μπορεί και να ακουστεί κολακευτικά στα αυτία κάποιων!

          • Hunter avatar
            Hunter @ airman 24/02/2015 14:00:50

            airman, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν "άτακτοι", υπάρχουν "συμμορίες"... Οι Έλληνες ξέρουν να αντιμετωπίζουν συμμορίες. Το έκαναν το '44, το έκαναν και το '46-'49. Θα το ξανακάνουν και τώρα.

          • Hunter avatar
            Hunter @ Hunter 24/02/2015 14:06:10

            Υ.Γ.: το έκαναν φυσικά και το '67-'74, να μην ξεχνιόμαστε :)

          • Fotini avatar
            Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 24/02/2015 11:56:52

            ᾿Αριστερή παρένθεση πού σύντομα θά διαγραφῆ.

  6. nmb avatar
    nmb 23/02/2015 19:08:00

    Η Γερμανική υποχώρηση δίνει την ευκαιρία στην Ελλάδα να προετοιμαστεί για Grexit

  7. Prince avatar
    Prince 23/02/2015 22:05:58

    δεν ξερω ποιος, που, πως, τι, αλλα κάποιος πρεπει να πάρει πρωτοβουλίες .... Αντώνη Κωστακη Κυριακο κλπ δεν επιτρέπεται να κοιτάτε και να περιμένετε !!! Με αυτά και με αυτά ο αδωνις (αν είναι δυνατόν) και ο Χατζηδακης μιλάνε μόνο !!! Εαν συνεχίζετε να πιστεύετε οτι σώσατε την χώρα, κάντε κάτι για να μην καταστραφεί ! Αυτή η αβεβαιότητα δεν οδηγεί πουθενά!!! Και κάτι τελευταίο ... κάτι δενδιες κλοιπους ατσαλάκωτους δεν τους ξεχνάμε !

    • airman avatar
      airman @ Prince 24/02/2015 07:09:21

      Ας συνεδριάσουν πρώτα η ΚΟ και τα λοιπά όργανα του ΣΥΡΙΖΑ, που έχουν πιο καυτά θέματα να ξεκαθαρίσουν (σήμερα μάλλον), και μετά θα πάρουν σειρά με κινήσεις οι λιγότερο επειγόμενοι. Τώρα άλλοι καίγονται ενώ η χώρα ήδη τσουρουφλίζεται.

  8. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 24/02/2015 15:51:05

    Αν καταφέρει ο σύριζα να πάρει τα μέτρα που δεν τολμούσε η νδ να αναφέρει απλώς θα εχει επιτελέσει τον ρόλο του. Ενοποίηση ταμείων και συντάξεων ενιαίο μισθολόγιο στο δημόσιο και σταθερή δαπάνη μισθοδοσίας ενιαίο φπα δήμευση τραπεζικών λογαριασμών εντός εκτός, οσων δεν δικαιολογούνται με το δηλωθέν εισοδημα Ηλεκτρονικές αποδείξεις και συναλλαγές διαχωρισμός κράτους εκκλησίας ,για το καλό κυρίως της εκκλησίας και ας χάσουν πρόσκαιρα κάποιοι την βόλεψη τους. Για την τελευταία ευκαιρία της αστικής δημοκρατίας μας να ενσωματωθεί στους θεσμούς της Ευρώπης χρησιμοποιούνται οι τελευταίες "αριστερές " εφεδρείες. Τα παραμύθια για αριστερά και επανάσταση είναι για τους αφελείς και κάτι γερόντια που έμειναν κολημένα στο 1947 και στην έφοδο του Λιτόχωρου. Το ότι και μερικοί δεξιοί σκέφτονται το ίδιο δεν αλλάζει την κατάσταση. Κατά βάθος είναι ίδιοι ...Η κυκλική γραμμή ενώνεται όποια πορεία και αν ακολουθήσει, εξ αλλου και ο άνθιμος τους επιβράβευσε. Τα συμφέροντα κατά βάθος είναι ίδια, μικροσυμφέροντα και μικροεξυπηρετήσεις που τρέφονται από την αντίθεση δεξιάς αριστεράς διαιωνίζοντας το υπέροχο ελλαδιστάν που ζούμε. Αν οι καμικάζι της αριστεράς , γιατι δεν προβλέπεται προσγείωση δεν την έμαθαν ούτε μπορούν να τα καταφέρουν εκτός αν η παναγιά βάλει το χέρι της, καταφέρουν να σώσουν το σύστημα είναι άξιοι συγχαρητηρίων και ψήφου εννοείται. Το πείραμα του 1981 να μαζευτεί ο κόσμος και να ηρεμήσει από την προβληματική περίοδο του 1974 επανέρχεται με ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία. Δεν υπάρχει περίπτωση να αποτύχει. Θα έχουμε απώλειες, είναι σίγουρο, όμως ποιος θυμάται τον Δρεττάκη? Εϊδατε με πόση ρώμη και πυγμή ο μεγάλος κατρούγκαλος κατρακύλησε πέρα δώθε για να ισσοροπήσει στη σωστή πλευρά? Αν χρειαστεί ο μίκης θα δείξει τον δρόμο. Η αλέξης ή τάνκς. Με τις υγείες μας, καλή σαρακοστή και καλά κρασιά σύντροφοι της επανάστασης.

    • intruder avatar
      intruder @ ορεσείβιος 24/02/2015 17:00:34

      Ορεσείβιε,ανήμερα των εκλογών και γύρω στις 17:00 παίχτηκε ένα επεισόδιο από την δημοφιλέστερη σειρά αυτή την στιγμή στην ελληνική τηλεόραση που λέγεται "μην αρχίζεις την μουρμούρα". Αφού ο παππους Μηνάς και η γιαγιά είναι έτοιμοι να κάνουν την υπέρβαση και να μην ψηφίσουν τα ίδια (δηλαδή ψηφίζουν Σύριζα) το ζευγάρι των νεαρών είναι έτοιμο να πάει να ψηφίσει. Ο νεαρός άνεργος μουσικός,επαναστάτης και μάχιμος σε πορείες κ.τ.λ. ετοιμάζεται να πάει να ψηφίσει Σύριζα(εύκολα το καταλαβαίνεις).Η κοπέλα του του κάνει την εξής ερώτηση. "Δηλαδή, αν τώρα βγείτε εσείς στην κυβέρνηση εσύ ενάντια σε ποιον θα διαδηλώνεις στις πορείες" , και ο νεαρός μένει κάγκελο και προβληματίζεται. Την ψήφο μου ορεσείβιε δεν θα την έχει βεβαίως διότι φέτος θα είχα 3% ανάπτυξη και τέλος του αναγκαστικού δανεισμού που φέρνει το Μνημόνιο, αλλά στα υπόλοιπα νομίζω ότι βλέπεις καλά. Και τα σκυλιά δεμένα κύριοι...και τα σκυλιά δεμένα και χωρίς κάγκελα στο Σύνταγμα...