Αλέξη ξεκόλλα... χάσαμε
27/01/2015 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλέξη ξεκόλλα... χάσαμε

Πάρτο αλλιώς σύντροφε θα βρεις...

Μόλις ένα 24ωρο ηγεμονίας ΣΥΡΙΖΑ και έχουμε πάθει βέρτιγκο. Τόσα πολλά γεγονότα μαζί και ταυτόχρονα τόσοι πολλοί γυμνοσάλιαγκες της πολιτικής και της δημοσιογραφίας που γλείφουν πατόκορφα τον νέο μεγάλο ηγέτη της Ελλάδας. Κι όχι μόνο. Για ορισμένους παπαγάλους που είδαν κανναβούρι στην Κουμουνδούρου κι ετοιμάζονται, μέχρι και ο σκίπερ του Ηλιάτορα είναι συμπαθής. Τέτοια αποθέωση για το δίδυμο Άμποτ και Κοστέλο, πριν ακόμη ορκιστεί η νέα κυβέρνηση και αρχίσουν να βαδίζουν ξεβράκωτοι στα αγγούρια.

Μέσα σε μία ημέρα τι είδαμε:

Τον Τσίπρα να συναντάται με τον μεγάλο ηγέτη της δεξιάς Πάνο Καμμένο και να κλείνουν συμφωνία για την πιο ψεκασμένη κυβέρνηση. Ταυτόχρονα εθεάθη ο Αλέξης στην ταράτσα της Κουμουνδούρου, να στρέφεται προς τα αριστερά και να φωνάζει με πόνο: «Goodbye Lenin». Η Αριστερά που ξέρατε μας έχει τελειώσει. Η λύσσα για την εξουσία, η λατρεία της καρέκλας δημιούργησε πρωί – πρωί της Δευτέρας αυτό το κωμικοτραγικό περιστατικό. Για πρώτη φορά στην Ιστορία της Ελλάδας, μια κυβέρνηση της… Αριστεράς ανακοινώνεται από έναν εθνικιστή, λαϊκιστή του χειρίστου είδους. Σα να ήταν ο Καμμένος εκπρόσωπος τύπου του Τσίπρα.

Όμως, ο Πάνος είναι για άλλα μεγαλεία. Άμυνας και πάνω.

Στη συνέχεια της χθεσινής ημέρας είδαμε τον Αλέξη με κοστούμι κουμπωμένο στο ένα κουμπί και χωρίς γραβάτα να πηγαίνει να πάρει την εντολή από τον Παπούλια και να ανακοινώνει περιχαρής ότι έχει τη δεδηλωμένη. 149 και ο Καμμένος, όπως λέγαμε παλιά 150 του Μητσοτάκη κι ο Κατσίκης.

Κι έπειτα ο μεγάλος νέος ηγέτης πήγε για τον πολιτικό όρκο. Ορκίστηκε στην τιμή του και την υπόληψή του, είπε λες και του ήταν δύσκολο να ορκιστεί στο Σύνταγμα και τους νόμους. Επαναστάτης γαρ…

Και μόλις τέλειωσε τα τυπικά πέρασε από την Καισαριανή να καταθέσει στεφάνι για τους νεκρούς του Σκοπευτηρίου, κάτω από τις ιαχές «ΕΑΜ, Ελλάς, Μελιγαλάς». Μήνυμα, λένε τα παπαγαλάκια, στη Μέρκελ. Και τα… τέτοια της Μέρκελ κουνήθηκαν. Μήπως όμως ο Αλέξης πρέπει να πάει και στο άγαλμα του Αγνώστου Στρατιώτη να τιμήσει τους νεκρούς της Αλβανίας; Για δεν περνάει και από το μνημείο των πεσόντων αεροπόρων στις αερομαχίες με τους Τούρκους;

Γιατί μάλλον η επόμενη κατάθεση στεφάνου θα είναι στα Εξάρχεια, εκεί που σκοτώθηκε ο Γρηγορόπουλος.

Είχαμε χθες και το σόου που έστησε ο Παππάς με τη δήθεν απουσία του Σαμαρά από το Μαξίμου και τις διαρροές ότι δεν άφησαν τίποτε όρθιο οι… παλιογαλάζιοι που κυβέρνησαν. Τα πήραν όλα μαζί τους και άφησαν και το χρηματοκιβώτιο άδειο. Λαϊκή οργή και υπονοούμενα από συγκεκριμένα media για τον Σαμαρά και τους συνεργάτες του.

Μία ημέρα Τσίπρας και τι καταστροφές δεν είδαμε: Άνοιξαν οι ουρανοί στην Αττική για να ξεπλυθούν οι Συριζαίοι. Καραμπόλες στην Εθνική οδό, το αεροσκάφος στην Ισπανία έπεσε σε μια μεγάλη τραγωδία, ενώ ο Μητσοτάκης μπήκε στο νοσοκομείο κι έβαλε βηματοδότη. Μέχρι και σπίτι στην… Κουμουνδούρου κατέρρευσε θέτοντας σε κίνδυνο ανθρώπους. Αυτός δεν είναι ηγέτης. Αυτός είναι ο Αρμαγεδδών ή ο νέος… γκαντέμης πολιτικός. Τον παλιό τον ξέρετε.

Δηλαδή σήμερα που θα ορκιστεί η κυβέρνηση, τι άλλο θα δούμε; Μέχρι και ο Παναθηναϊκός πρωτάθλημα μπορεί να πάρει με τέτοια γκαντεμιά.

Σοβαρά τώρα. Ο Αλέξης δεν ξεκίνησε καλά. Και που να αρχίσουν τα όργανα της οικονομίας. Την ώρα που οι ξένοι θα μας βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό τι θα κάνει το δίδυμο της συμφοράς; Ο ένας θα τρέχει στην Καισαριανή κι άλλος στον Αρχιεπίσκοπο να σωθούν;

Σε κάθε περίπτωση η συμμαχία της ντροπής ήδη έχει προκαλέσει αντιδράσεις στο χώρο της αριστεράς. Και ίσως δεν είναι τυχαία η τοποθέτηση του Στ. Θεοδωράκη που έβρισε τον Καμμένο. Το Ποτάμι ετοιμάζεται για εξουσία, ετοιμάζεται για συμμαχία με τον ΣΥΡΙΖΑ όταν οι ΑΝΕΛ θα πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια. Άλλωστε, οι χρήσιμοι ηλίθιοι δεν κρατάνε πολύ. Ο ίδιος ο Τσίπρας θα τους διώξει στην πρώτη κρίση και θα κάνει νέο deal πιο… προοδευτικό με τον Θεοδωράκη. Πόσο πολύ θα τον ήθελαν οι νταβατζήδες και τα media αυτόν το γάμο;

Η Ελλάδα βρίσκεται σε παραζάλη. Προσπαθεί να χωνέψει τα εκλογικά αποτελέσματα που ο… σοφός λαός διαμόρφωσε. Αλλά σε ακόμη μεγαλύτερη ζάλη είναι οι αριστεροί που περίμεναν δεκαετίες γι’ αυτήν την ιστορική στιγμή. «Πρώτη φορά Αριστερά», έλεγε το σύνθημα. Πάρτο αλλιώς σύντροφε θα βρεις.

Αλέξη… χάσαμε. Και ούτε το τρένο του Καμμένου δε μας σώζει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 27/01/2015 09:37:50

    Πρόσθεσε στον νέο γκαντέμη και τη σημερινή δυσλειτουργία αεροπλάνου της Aegean που πήγαινε στην Κέρκυρα κι επέστρεψε στην βάση του.

  2. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 27/01/2015 10:37:57

    ΠΟΛΥ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ Ο ΤΥΠΟΣ

  3. πΔπ avatar
    πΔπ 27/01/2015 12:01:28

    Μήπως είναι τόσο γκαντέμης, που θα προσπαθεί να χάσει και θα είναι αδύνατον στην γκαντεμιά του; ;-)

  4. Giorgis avatar
    Giorgis 27/01/2015 12:18:18

    Μάλον για κολόφαρδο πρόκειτε, όλη τη γκατεμιά την έφαγε η Ελλάδα ... νάναι καλά ο Έλληνας ψηφοφόρος ... αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα

  5. Saint George avatar
    Saint George 27/01/2015 12:40:43

    Ο Τσίπρας φταίει αν κάποιοι στην ΝΔ δεν εκτίμησαν σωστά τα αποτελέσματα μετά τις ευρωεκλογές? Η διαφορά με την οποία κέρδισε ο Σύριζα δεν έπρεπε να είχε λειτουργήσει σαν αλάρμ στην μεγάλη παράταξη ώστε να γίνουν όλες εκείνες οι ενέργειες που έπρεπε ώστε να ανακάμψει η ΝΔ? Αντιθέτως έγινε ένας ανασχηματισμός χωρίς ουσία και νεύρο και κατέβηκε ένας νόμος ο ΕΝΦΙΑ που εκτός από βαρύς για τους περισσότερους είχε και τα μύρια λάθη που έδωσε την εντύπωση στην κοινωνία μιας κυβέρνησης σε πλήρη αδράνεια και αποδιοργάνωση. Ας ελπίσουμε ότι και τα κόμματα μαθαίνουν από τα λάθη τους και η μεγάλη παράταξη σύντομα θα ξαναβρεθεί μπροστά και στο επίκεντρο της κοινωνίας.

  6. Διογένης avatar
    Διογένης 27/01/2015 12:58:53

    Εμ, όταν δεν θέλεις τη Χάρη του Θεού, ο Θεός δεν εξαναγκάζει κανέναν να Τον παρακαλάει για βοήθεια. Σου λέει, δεν θέλεις; Δεν σε υποχρεώνω να είμαι μαζί σου. Κάνε χωρίς Εμένα. Τι έχουν να δουν ακόμη τα μάτια μας. Στα σοβαρά τώρα, εγώ έχω εντυπωσιαστεί από την έκταση της επίθεσης προς τον Σαμαρά και από την συντονισμένη προσπάθεια να ανοίξει θέμα ηγεσίας στη ΝΔ. Εκ του μη όντος στην πραγματικότητα. Υπάρχει κάποιος εθιμικός κανόνας που λέει ότι "πρέπει" να παραιτείσαι αν χάσεις; Μην τρελαθούμε. Και εντάξει, αυτό μπορώ να το καταλάβω για κάποιους που έχουν φιλοδοξίες, αλλά εδώ μιλάμε για γενική επίθεση. Τι γίνεται, τι συμβαίνει, ποιος είναι πίσω από αυτόν τον παράδοξο, όσο και προφανή συντονισμό; Μας φλόμωσαν τα αυτιά με τη μη παράδοση του Μαξίμου, λες και μπορεί να γίνει επαλήθευση αν ισχύει η εκδοχή της ΝΔ ή η εκδοχή του ΣΥΡΙΖΑ. Και του ΣΥΡΙΖΑ να ισχύει, δεν δικαιούται να μιλάει ο σημερινός πρωθυπουργός που έκανε προεκλογικό σύνθημα το "πήδημα" και ανέχθηκε τις αθλιότητες του Αρβανίτη. Κατά τα άλλα, πρώτη φορά βλέπω να ανακοινώνουν οι νέοι υπουργοί ότι θα είναι υπουργοί και να μην το ανακοινώνει ο πρόεδρος του δεκαπενταμ... εεεε της κυβέρνησης ήθελα να πω. Δείγμα γραφής και αυτό. Χαλλλλαρά παιδιά, το παν είναι να μην καταπιεζόμαστε. Θα πάνε τώρα αυτοί οι άνθρωποι να διαπραγματευτουν με τις μηχανές, τον Σόιμπλε, τη Λαγκάρντ και τη Μέρκελ. Πού πας βρε Καραμήτρο; Παιδική χαρά με το καλημέρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Διογένης 27/01/2015 14:24:37

      Η επίθεση εξαπολύεται απο αυτους που δεν θελουν να υπαρχει ουσιαστικη αντιπολιτευση στη νεα κυβερνηση. Η διετία Σαμαρά όπου το κράτος δουλεψε ρολόι πρέπει να σβήσει από τη συλλογική μνήμη και να ταυτισθεί με τις αναποφευκτες περικοπες ( το γαμωμνημονιο οπως το λεει ο Χατζηνικολαου) ωστε να μοιρασει λεφτα από το πρωτογενες πλεονασμα ο νεος αρχηγος σα να τα εβγαλε ο ιδιος.

    • toxo avatar
      toxo @ Διογένης 27/01/2015 14:35:10

      Από εδώ και πέρα "πρόεδρος του δεκαμελούς (υπουργικού) συμβουλίου.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Διογένης 27/01/2015 15:28:31

      Δηλαδή την πρώτη πρότασή σου αγαπητέ Διογένη,δεν τη θεωρείς σοβαρή;

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Κυθήριος 27/01/2015 16:47:23

        Έχεις απόλυτό δίκιο, μετά που το έγραψα διαπίστωσα τι αθλιότητα έγραψα... Ας με συγχωρήσει ο Κύριος...

  7. ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ 27/01/2015 13:05:03

    Βαρουφάκης. Ο υπέρμαχος της δραχμής στο τιμόνι της οικονομίας. Χρειάζεται να είναι μάντης να καταλάβει κανείς τη συνέχεια;

    • Fotini avatar
      Fotini @ ΒΟΡΕΙΟΣ 27/01/2015 15:51:24

      ῞Οτι δέν πέτυχε ὁ γαπ, θά τό πετύχη ὁ σύμβουλος του. ᾿Αμερικανοφερμένοι. . .

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Fotini 27/01/2015 23:52:00

        Προσυπογράφω και τους 2 σας...

  8. ΝΑΣΟΣ avatar
    ΝΑΣΟΣ 27/01/2015 14:22:21

    Ο Σαμαράς να προχωρήσει σε έκτακτο συνέδριο (όχι απαραίτητα που θα οδηγήσει σε αλλαγή ηγεσίας ),με αυτοκριτική για την βαριά ήττα ,που θα οδηγήσει σε επαναπροσδιορισμό του ιδεολογικού στίγματος ,οργανωτική ανασυγκρότηση και καλύτερη επαφή με την ελληνική κοινωνία . Οι ευθύνες της Ν.Δ. ως αξιωματικής αντιπολίτευσης ,είναι πλέον μεγαλύτερες ,αφού σε περίπτωση που η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝ.ΕΛ δεν προχωρήσει σωστά ειδικά στην οικονομία ,θα πρέπει να τους υπενθυμίζει τον σωστό δρόμο,και εάν πείσει ως εναλλακτική κυβερνητική πρόταση και πάλι (αλλά υπό την προϋπόθεση συνεδρίου και ότι ανέφερα),θα μπορέσει γρήγορα να ανασυγκροτηθεί. Το 27,81% που ψηφίσαμε ,Ν.Δ. δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό και πρέπει να είναι υποθήκη για την επόμενη ημέρα.

  9. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 27/01/2015 18:27:52

    Oταν μιλαμε για ΓΚΑΝΤΕΜΗ μιλαμε για ΤΟΝ ΓΚΑΝΤΕΜΗ...στο διαδικτυο κυκλοφορουν τα 'κατορθωματα' του :
    - το 2008 έκανε διακοπές στο Λονδίνο 10 μέρες και... συναντήθηκε με τον επί 8 χρόνια δήμαρχο Κίνγκστον και «ήρωα» των εργατικών... λίγες μέρες μετά έγιναν δημοτικές εκλογές και ο Κίνγκστον έχασε από τον τρελό Bo Johnson

    - τον Μάιο του 2012 είδε στη Γαλλία τον Μελανσόν... και ο Μελανσόν δεν εκλέχτηκε βουλευτής

    - στις 12 Ιουνίου του 2012 κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου την ώρα που ξεκίναγε ο αγώνας με την Τσεχίαευχήθηκε καλή επιτυχία στην Εθνική... και φάγαμε 2 γκολ σε 5 λεπτά κάνοντας ρεκόρ σε αγώνες Euro!!

    - στις 30 Μαίου του 2012 ο μίλησε (προεκλογικά) στην Κερατέα και ήταν ο μόνος πολιτικός αρχηγός που την επισκέφθηκε! .... Μερικές μέρες μετά μεγάλη πυρκαγιά κατάκαψε την Κερατέα

    - τα Χριστούγεννα του 2012 συναντήθηκε στη Βραζιλία με τον πρώην Πρόεδρο Λούλα και λίγες μέρες μετά ο γενικός εισαγγελέας της χώρας διέταξε έρευνα για το αν ο Λούλα είναι υπεύθυνος για τον χρηματισμό αντιπάλωντου γερουσιαστών ώστε να ψηφίζουν τους νόμους της κυβέρνησης μειοψηφίας που είχε σχηματίσει το 2006 - Τα Χριστούγεννα του 2012 πήγε στη Αργεντινή και ξεκίνησαν λεηλασίες με 2 νεκρούς... για κερασάκι στην τούρτα εξερράγη και το ηφαίστειο Κοπαχούε μετά από 12 χρόνια

    - Τον Φεβρουάριο του 2013 κατά τη διάρκεια ομιλίας του σε σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας σημειώθηκε ολιγόλεπτο μπλακ άουτ- Στις 14 Φεβρουαρίου 2013ανακοίνωσε ότι προετοιμάζει ταξίδι στη Ρωσία... την επόμενη μέρα εξερράγη πάνω από το Τσελιάμπινσκ της Ρωσίας ο μεγαλύτερος μετεωρίτης των τελευταίων 100 ετών προκαλώντας τον τραυματισμό 1500 ανθρώπων και προκαλώντας ζημιές εκ ευρώ- Τον Απρίλιο του 2013 (2.04.2013)επισκέφθηκε την Εθνική Τράπεζα στον Γέρακα και κατά τη διάρκεια της ομιλίας του προς τους εργαζόμενους σημειώθηκε πάλι ολιγόλεπτο μπλάκ άουτ

    -Στις 13 Φεβρουαρίου του 2014 ο Ιταλός Πρωθυπουργός Λέτα παραιτήθηκε αφού έχασε την πλειοψηφία στη Βουλή... λίγες μέρες πιο πριν είχε συναντηθεί με τον Τσίπρα ο οποίος του εξέφρασε την υποστήριξή του για το ξεπέρασμα της κρίσης που μάστιζε την ιταλική κυβέρνηση

    -Στις11 Απριλίου 2014 δήλωσε ότι αντί για το ντιμπέιτ Γιούνκερ-Σούλτςείδε την αγαπημένη του Μπαρτσελόνα...στον επαναληπτικό ως γνωστόν η Μπαρτσελόνα αποκλείστηκεαπό τα ημιτελικά του CL...

    -Στις15 Μαϊου 2014 επισκέφθηκε τη Μόσχακαι τηνάλλη μέρα η ΤΣΣΚΑ αποκλείστηκε από τον τελικό της Euroleague (η Μακάμπι πέρασε μπροστά για πρώτη φορά 5 μολις δεύτερα πριν το τέλος!)

    -Στις7 και 8 Αυγούστου 2014 επισκέφθηκε το Άγιο Όρος... λίγο μετά την αποχώρησή τουσημειώθηκανισχυρές βροχοπτώσεις και κατολισθήσεις με αποτέλεσμα να προκληθούν ζημιές στην ΙΜ Μεγίστης Λαύρας...
    -Στις25 Σεπτεμβρίου 2014συναντήθηκε με ΣΥΡΙΖΑίους συνδικαλΗστές της ΕΥΠ... 2 μέρες έγινανεκλογές κι οι ΣΥΡΙΖΑίοι πήραν τον πούλο !
    -Στις 25 Ιανουαριου ορκιστηκε (σε Μικυ Μαους) λεει πρωθυπουργος, και 1=ΠΕΘΑΝΕ Ο ΝΤΕΜΗΣ ΡΟΥΣΣΟΣ, 2=ΕΡΙΞΕ ΧΑΛΑΖΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, 3=ΕΠΕΣΑΝ 2 ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΜΕ 10 ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ, 4= ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ ΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ...ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ ΚΑΤΑΠΛΑΚΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ...5=ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΓΚΑΝΤΕΜΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΛΟΓΩ ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΚΑΡΔΙΑΚΟΥ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ ....... Ε δε ταν λες και λιγα....

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Νικηφορος Φωκας 27/01/2015 18:39:22

      Το πιό άσχημο απ' όλα ξέρεις ποιό είναι; Ότι αφού τον έστειλε στο νοσοκομείο,αυτό σημαίνει ότι δεν πιάνουν ούτε οι ευχές του Μητσοτάκη πάνω του...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νικηφορος Φωκας 27/01/2015 23:56:52

      Τα σημάδια είναι πολλά αδερφέ. Το πρόβλημα είναι ότι είναι πρωθυπουργός και ότι κάνει πλέον έχει συνέπειες για όλους μας...

  10. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 27/01/2015 23:29:50

    Τόση γκαιμπελική προπαγάνδα σε μια μέρα. Εκεί που η κρίση μας υποχρέωσε να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, να κάνουμε την αυτοκριτική μας, ως κοινωνία και άτομα, νάτο σε overdose το παπατζηλίκι. Ρεπορτάζ στις γειτονιές του Τσίπρα και των Υπουργών και όλοι να λένε πόσο καλά και λαικά παιδιά είναι. Σοβιετικά ΜΜΕ. Και προκειμένου να θολώσουν την συμπεριφορά Αβραμόπουλου, απίθανο ρεπορτάζ Μέγκα - Ευαγγελάτου για την υποψηφιότητα Καραμανλή. Ότι προλάβουμε πριν τους απαντήσει ο Κ.Κ. Τι να πεί κανείς για τον επίτροπο και αντιπρόεδρό μας τρομάρα μας.