#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αλέξη, δώς μου πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Ο επίσημος και τζάμπα χορηγός επικοινωνίας μου, ο Αλέξης, είπε: «τα εγχειρίδια της ευρωπαϊκής ακροδεξιάς είναι τα ευαγγέλια της σημερινής κυβέρνησης του κ. Σαμαρά, του κ. Δένδια, του κ. Βορίδη, του κ. Φαήλου Κρανιδιώτη και του κ. Κεδίκογλου».

Κατ’ αρχήν διαμαρτύρομαι που έβαλε τον Μάκη πριν από μένα. Φίλος, τον τιμώ, αλλά ήταν του Πυροβολικού, που το τιμώ κι αυτό αλλά είναι όπλο υποστήριξης κι έπεται των Ειδικών Δυνάμεων, που ανήκουν στον «βασιλιά», το θρυλικό Πεζικό. «‘Όλα δουλεύουν για την αρβύλα», ρε!

Για τον κ. Δένδια, όμως τι να πω; Μετά χαράς του παραχωρώ τις ανύπαρκτες εξουσίες μου. Δένδιας και ξερό ψωμί. Ανάβουν τόσο τα γλομπάκια των «συντρόφων» από το «Νόμος και Τάξη», που όσο πιο πολύ χοροπηδάνε, τόσο πιο πολύ σιγουρεύεσαι ότι ο Κερκυραίος έχει καλή περπατησιά. Τους χαλάει την βολική ανομία, το βρώμικο θερμοκήπιο όπου παχαίνουν οι βαρεμένες κι ολοκληρωτικές ιδεοληψίες τους.

Τον Σίμο, σίγουρα δεν τον πειράζει η κατάταξη, γιατί είναι cool και δεν τρώει τις δύσπεπτες ιδεολογικές τροφές, που δίνουν στον Σκουρλέτη αυτή την σφιγμένη έκφραση, σαν να τον στενεύει το εσώρουχο και να φοράει παπούτσια δυο νούμερα μικρότερα.

Από την δήλωση, είναι προφανή κάποια πράγματα. Πρώτον, ο Αλέξης είναι ζοχαδιασμένος. Προφανώς δεν έχει ακόμη χωνέψει την δημοσκοπική υστέρηση και το στέκι με επιδόρπιο cheese cake, που χλαπάκιασε στο Σαν Φρανσίσκο, όταν ανέλυε στον μεγιστάνα Τσακόπουλο, πως θα κάνει χωρίστρα και γαλλικά κοτσιδάκια στο Μνημόνιο, όσο ο Τσακαλώτος θα του κάνει πεντικιούρ.

Δεύτερον, πιστεύει πως είναι «προοδευτικός» και τρίτον, πως ηγείται της αρμοδίας επιτροπής χορηγήσεως πιστοποιητικών πολιτικών φρονημάτων και μας τα μοιράζει.

Όταν ο Αλέξης έφτανε στον κολοφώνα της θυελλώδους επαναστατικής του δράσης, καταλαμβάνοντας το Λύκειο του, εγώ ο τάλας υπερασπιζόμουν παλιοκούρδους αγωνιστές στα δικαστήρια, πληρώνοντας από την τσέπη μου και το γραμμάτιο και ετοίμαζα – με εντολή του Αντώνη Σαμαρά - τον νόμο και την εισηγητική έκθεση για την αναγνώριση της Γενοκτονίας των Αρμενίων, που ύπουλα πήγαν και πέσανε πάνω στα τίμια, εργατικά μαχαίρια των Τούρκων αδερφών της Ρένας και του Μηλιού. Όταν άλλα πρακτόρια των ισλαμοφασιστών, φύτευαν έξι σφαίρες στο σώμα του φίλου και συνεργάτη μου Θεόφιλου Γεωργιάδη στη Λευκωσία κι άφηναν ορφανά τα τρία παιδιά του, ο Αλέξης παρακολουθούσε οικολογικά ντοκυμαντέρ για το πώς ζευγαρώνουν οι λιβελούλες και για το κίνημα στην Τσιάπας. Λίγο πριν βέβαια, έβαλε βύσμα κι υπηρέτησε στην «Γκομενοφυλακή» του Επιτελείου κι επαίρετο γι’ αυτό συνεντευξιαζόμενος, όπως και για το ότι έκανε σκονάκι, χαϊδεύοντας τους ομοίους του: «βύσματα, παλιοκηδείες, αντιγραφείς, είμαι ένας από σας»…

Όταν η «Σημίτης Τουρς» έστειλε τον Οτσαλάν ντουγρού στο Ιμραλί, τα συντρόφια του Αλέξη κι η φυλλάδα τους, κάνανε τέτοιο επικοινωνιακό και πολιτικό σέρβις στον Σημίτη, που ο Τσουκάτος έμεινε με το ξεσκονόπανο στο χέρι. Λαμπίκο κάνανε τα συντρόφια τις βρωμιές του «εκσυγχρονισμού».

Αλήθεια είναι επίσης, πως ποτέ δεν είχα φίλους και συνεργάτες με «προσωπικές απόψεις» σαν της Γαϊτάνη, του Θεοδωρίδη, του Διαμαντόπουλου και άλλων καλόπαιδων. Ποτέ δεν συναγελάστηκα με αβανταδόρους των σκοπιανών επιγόνων του Ιβάν Μιχαήλοφ, κολλητού του Χίμμλερ, ούτε νταραβερίζομαι με υποστηρικτές του τουρκικού επεκτατισμού, αρνητές του ολοκαυτώματος των Χριστιανών της Μικράς Ασίας και του Πόντου, ούτε νταραβερίζομαι με φανατικούς ισλαμιστές αντισημίτες, οπαδούς της τρομοκρατίας κατά του Ισραήλ και της Δύσης. Δεν έκλεισα ποτέ το μάτι σε μπάχαλους, βάνδαλους και τρομοκράτες.

Σωστά, ρε Αλέξη, δεν είμαι σαν εσένα. Ούτε σκονάκι έκανα ποτέ, ούτε βύσμα ήμουν, πήρα σβάρνα τα βουνά και τους αιθέρες κι ούτε έχω κολλητούς που να φτύνουν την Πατρίδα, τον λαό, τους ήρωες, τα σύμβολα και τα συμφέροντα του, ούτε έγινα ποτέ «χρήσιμος ηλίθιος» των ξένων φασισμών και των επιβουλέων της χώρας μου. Χαρτωσιά δεν πιάνω μπροστά στο παρφουμαρισμένο κοκκοράκι σου…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sok avatar
    sok 13/02/2013 07:54:02

    χαχα!! Εχεις απόλυτο δίκαιο αγαπητέ Φαήλο...αλλά έχετε και άλλη μιά διαφορά!! Στο χαμόγελο δεν πιάνετε κανένας σας τον Αλέξη... και αυτό στη ζυγαριά της αξιολόγησης για το σημερινό ελαφρύπολιτικό ακροατήριο βαραίνει περισσότερο. Ιδανικά και αξίες ισοπεδώθηκαν ακόμα και από τους ''δικούς μας''. Χαίρομαι γιατί επιβεβαιώνεται με το άρθρο σου οτι υπάρχουν ακόμα Δον κιχωτηδες στην πολιτική . Μαζί σου!!

    • marκ avatar
      marκ @ sok 13/02/2013 14:59:40

      το χαμογελο δειχνει και την ποιοτητα του ανθρωπου...αποδεδειγμενα

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ marκ 13/02/2013 15:21:09

        Κι ο Πολ Ποτ χαμογελούσε όμορφα.

      • sok avatar
        sok @ marκ 13/02/2013 17:53:56

        στους πολιτικούς το χαμόγελο δείχνει την ποιότητα των επικοινονιολόγων... το χαμόγελο το καλόβουλο, το ειλικρινές είναι χάρισμα... και δεν τό χει ο ''Αλέξ''...

        • marκ avatar
          marκ @ sok 13/02/2013 20:21:37

          γιατι ειχες δει το χαμογελο του?αληθεια ποιος ειναι?κανενας χριστιανοταλιμπαν?

  2. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 13/02/2013 08:18:36

    Φαήλε,

    Πολύ χαριτωμένα όλα αυτά που περιγράφεις αλλά η ουσία είναι μία: η ένταση που ευσχήμως καλλιεργείται από κυβερνητικούς κύκλους μεταξύ Δεξιάς κι Αριστεράς, με μόνο στόχο την επικοινωνιακή διαχείρηση της ανόδου της ΧΑ, είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ!

    Και μπορεί μεμονωμένες φωνές μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ να εκφέρουν 'ακραίες' απόψεις για τα εθνικά μας θέματα, αλλά πολύ θα ήθελα να γνωρίζω τις επίσημες θέσεις της κυβέρνησης Σαμαρά για το Μακεδονικό και την Τουρκία...

    Σιγή ιχθύος...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tzagerCrete 13/02/2013 10:04:12

      Οἱ ἐπίσημες θέσεις Σαμαρᾶ καί τῆς Ν.Δ. γιά τά ἑλληνοτουρκικά καί τό Σκοπιανό εἶναι ξεκάθαρες,ἀρκεῖ νά θυμηθοῦμε π.χ. τήν ἀπάντηση τοῦ Ἀβραμόπουλου στόν Ἐρντογάν πρίν λίγες ἡμέρες.
      Ὅταν στήν τρικομματική συμμετέχουν ὅμως καί κόμματα μέ ἀσαφεῖς καί συγκεχυμένες τοποθετήσεις περί ὀρισμένων ἐθνικῶν θεμάτων(βλέπε ΔΗΜΑΡ-Ρεπούση),τί περιμένεις;

      • tzagerCrete avatar
        tzagerCrete @ Κυθήριος 13/02/2013 14:29:43

        Είναι ξεκάθαρες;;;

        Δηλαδή ο κύριος Σαμαράς επιμένει στη στάση του το '93 για την ονομασία της FYROM ή συντάσσεται με την επίσημη και πάγια θέση των τελευταίων ελληνικών κυβερνήσεων για γεωγραφικό προσδιορισμό στο όνομα της γείτονος;;;

        Και όσον αφορά στη στάση έναντι της Τουρκίας, γιατί τέτοια μυστικοπάθεια στις δυμερείς συνομιλίες εκ μέρους της ελληνικής κυβέρνησης και τέτοια διστακτικότητα στην ανακήρυξη της ΑΟΖ;;;

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ tzagerCrete 13/02/2013 17:43:56

          Ὑποθέτω,ὅτι ἡ μυστικοπάθεια στό θέμα τῆς ΑΟΖ πρέπει νά ὀφείλεται στίς προσεκτικές κινήσεις πού πρέπει νά γίνουν ἀπέναντι σέ μιά χῶρα πού δέν διάκειται μέ τά φιλικώτερα τῶν αἰσθημάτων ἀπέναντί μας...
          Στό θέμα τῆς ὀνομασίας τῶν Σκοπίων,οἱ συνθῆκες σήμερα εἶναι οἱ ἴδιες μέ πρίν 20 χρόνια;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ tzagerCrete 13/02/2013 15:33:13

      Σου δίνω ένα σημαντικό παράδειγμα, την πρόσφατη διάταξη για τον διορισμό από το Ελληνικό Κράτος των 240 ιμάμηδων που θα κηρύσσουν στα τζαμιά της Θράκης και θα διδάσκουν θρησκευτικά τους ελληνόπαιδες μουσουλμάνους. Και εκεί ο ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/Βίλα Αμαλία ήταν επισήμως κι ολόκληρος, πλην νομίζω δύο (2) ωουλευτών του, απολύτως ευθυγραμμισμένος με το τουρκικό προξενείο και την τραμπούκικη θέση της Άγκυρας.
      Σε όλα τα μεγάλα ζητήματα: Μακεδονικό, ΑΟΖ, Σχέδιο Ανάν, χρήση του όρου "τουρκικός" στα σωματεία της μουσουλμανικής μειονότητας, λαθρομετανάστευση κλπ, η κεντρική θέση της Κουμουνδούρου είναι πάντα αντίθετη με τα εθνικά συμφέροντα και της πάγιες θέσεις του κράτους μας. Και σαν πολλές δεν είναι οι "προσωπικές απόψεις", που ελάχιστα διαφέρουν από τις συλλογικές;
      Ο Αντώνης Σαμαράς πήρε πάνω του και ΠΕΡΑΣΕ τη διάταξη για τους ιμάμηδες με διακομματική στήριξη ΠΛΗΝ συριζαίων.
      Σε κανέναν ζήτημα δεν έκανε υποχώρηση, παρά την κρίση και το τρικομματικό της κυβέρνησης.

      • tzagerCrete avatar
        tzagerCrete @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2013 20:11:14

        Ποιούς Ελληνόπαιδες Μουσουλμάνους ρε Φαήλε;;;;

        Τούρκοι στη συνείδηση με ελληνική υπηκοότητα είναι τα παιδιά. Και ξέρεις γιατί;;;

        Γιατί από το σπίτι τους μεγάλωσαν με την ιδέα της Μητέρας πατρίδας έντονα χαραγμένη στην ψυχή τους.

        Το ίδιο και τα παιδιά των Ελλήνων της Πόλης ή της νοτίου Αλβανίας. Μπορεί να είχαν εκπαίδευση τουρκική ή αλβανική αλλά η καρδιά και η ψυχή τους είναι στη Μητέρα Ελλάδα.

        Τώρα αν εσείς νομίζετε ότι οι διορισμένοι μουφτήδες θα καλλιεργήσουν την Ελληνική συνείδηση στην Τουρκόφωνη μουσουλμανική νεολαία της Δυτικής Θράκης και ότι αυτό είναι το μεγάλο εθνικό κατόρθωμα της κυβέρνησης Σαμαρά, μάλλον αυταπατάστε.

        Έχεις σκεφτεί ποτέ, Φαήλε, μήπως οι πάγιες και 'εθνικά συμφέρουσες' ελληνικές θέσεις στο Μακεδονικό, την ΑΟΖ, το σχέδιο Ανάν, την παράνομη μετανάστευση κλπ είναι παρωχημένες και ατελέσφορες...;;; Η ιστορία και το αποτέλεσμα τουλάχιστον αυτό δείχνουν! Σε όλα, μα όλα αυτά τα ζητήματα βρισκόμαστε στο τέλμα σαν χώρα. Είμαστε προσκολλημένοι σε θέσεις ταμπού και χαιρόμαστε που βρισκόμαστε σε πλήρη ακινησία φοβούμενοι τα χειρότερα...

        Η στάση του μεταπολιτευτικού μας συστήματος στα εθνικά και κρίσιμα ζητήματα είναι άκρως υποκριτική, συντηρητική, μη παραγωγική και άτολμη. Κατά τα άλλα όμως 'εξυπηρετεί το εθνικό συμφέρον'...

        Άσε Φαήλε.. Από σωτήρες και εθνοπατέρες χορτάσαμε τόσα χρόνια...

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ tzagerCrete 13/02/2013 23:20:15

          Για λέγε, για λέγε...
          Πώς κατά την γνώμη σου θα γίνει "προοδευτική, παραγωγική και τολμηρή" η "αστελέσφορη" πολιτική μας.
          Για το τι σημαίνει πάντως η ιστορία με τους ιμάμηδες, ούτε που πήρες χαμπάρι.

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/02/2013 07:25:58

            Τα ίδια περίπου είχε ψηφίσει και η κυβέρνηση Καραμανλή για τους ιμάμηδες και δεν εφαρμόστηκε ποτέ στην πράξη γιατί συνάντησε τη σθεναρή αντίσταση της μειονότητας. Και υποτίθεται ότι ήρθε αυτός ο νόμος ως εφαρμοστικός του προηγούμενου!!! Βάζω στοίχημα ότι σε λίγο καιρό η κυβέρνηση θα τον έχει κάνει γαργάρα...

            Φαήλε έχεις ακούσει κάτι για συμβιβασμούς και αμοιβαίες υποχωρήσεις μεταξύ των γειτόνων για την επίτευξη της ειρηνικής συνύπαρξης και της στενής οικονομικής και πολιτιστικής συνεργασίας στην περιοχή...;;;

            Αλλά μάλλον η μόνη λύση για την εθνικιστική Δεξιά η μόνη διέξοδος επίλυσης των διαφόρων με τους γείτονες είναι ο πόλεμος.

          • Θησειώτης avatar
            Θησειώτης @ tzagerCrete 14/02/2013 09:55:37

            Η μηδενιστική σας αντίληψη είναι το κάτι άλλο. Το θέμα είναι αν βγαίνει ως αντίδραση ή ως πραγματική άποψη.

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ Θησειώτης 14/02/2013 10:52:04

            Αγαπητέ Θεισιώτη,
            Αναφέρεσαι σε μηδενιστικές αντιλήψεις σε μία πρόταση, απαντώντας σε ένα ολόκληρο κείμενο ιδεών που παρέθεσα.

            Αν αυτό δεν είναι ισοπέδωση και μηδενισμός, τότε τι είναι..;

            Θα ήθελα πολύ να ΔΩ τη δικιά σου πραγματική άποψη.

            Καλημέρα

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/02/2013 07:35:14

            Φαήλε,ὁ φίλος ἀπό τήν Κρήτη ὅταν μιλάει γιά ἀμοιβαῖες ὑποχωρήσεις ἐννοεῖ νά ὑποχωροῦμε πάντα ἐμεῖς καί οἱ ἄλλοι ἄς κάνουν ὅ,τι θέλουν....

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ Κυθήριος 14/02/2013 11:20:49

            Κυθήριε,

            Ο φίλος από την Κρήτη όταν αναφέρεται σε αμοιβαίες υποχωρήσεις ΤΟ ΕΝΝΟΕΙ!

            Εσείς όταν υποστηρίζετε 'εθνικά συμφέρουσες' θέσεις εννοείτε την ανυπαρξία διαλόγου, αδιαλλαξία και πλήρη ακινησία.

            Αυτό φίλε μου όμως σημαίνει συνέχιση των τρελών εξοπλισμών, διατήρηση της έντασης και των εκατέρωθεν προκλήσεων.

            Δε σου άρεσε και εξακολουθεί να μη σου αρέσει το 'Σλαβομακεδονία' επειδή είσαι προσκολλημένος στο μη ρεαλιστικό 'όχι Μακεδονία ή παράγωγο του' σενάριο, αλλά κατ'άλλα αναγνωρίζεις ότι χάσαμε το παιχνίδι στην ουσία. Αν αυτό δεν είναι σχιζοφρενικό και εκτός πραγματικότητας, τότε τι είναι;;;

            Θεωρείς ότι είναι πατριωτική στάση να αναγνωρίζει η παγκόσμια κοινότητα τη FYROM ως Μακεδονία και εμείς να σφυρίζουμε αδιάφορα;;;

            Ή μήπως προτείνεις να μπουκάρουμε μέσα και να τους καταλάβουμε..;;;

            Έχετε μπερδέψει τον πατριωτισμό με τον υπερεθνικισμό και τον εξτρεμιστικές απόψεις που μόνο λάδι στη φωτιά ρίχνουν.

            Δυστυχώς.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ tzagerCrete 14/02/2013 13:04:59

            Σχιζοφρενικές,ἀλλά ἐντός τῆς πραγματικότητας τοῦ ἐθνομηδενισμοῦ πού θέλει νά μᾶς κυβερνήσει,εἶναι οἱ δικές σου ἀπόψεις!
            Καί τό χειρότερο εἶναι,ὅτι ὅπως λές τίς ΕΝΝΟΕΙΣ κιόλας!
            Δέν ἐννοεῖς νά καταλάβεις ὅμως,ὅτι περιστοιχιζόμαστε ἀπό γείτονες πού παραφυλᾶνε γιά μιά λάθος κίνηση δική μας,μιά εὐκαιρία,γιά νά δημιουργήσουν σκηνικά ἔντασης καί νά ἀπειλήσουν τήν ἐδαφική μας ἀκεραιότητα.Αὐτό,γιατί λές γίνεται,γιατί δέν τούς δίνουμε τήν εὐκαιρία γιά διάλογο;Τά λές καί τά πιστεύεις κιόλας;!;
            Ἔχει πάρει κάτι τ'αὐτί σου τόν Μπερίσα νά λέει,ὅτι τά σύνορα τῆς Ἀλβανίας φτάνουν μέχρι τήν Πρέβεζα;
            Τί θά πᾶς νά τοῦ πεῖς,ἔλα νά κάνουμε διάλογο; Τόσο αἰθεροβάμων εἶσαι;
            Ἐσύ μέ χαρακτηρίζεις ὑπερεθνικιστή,δέν λέω νά στρέψουμε τά κανόνια ἐναντίον του,ἀλλά τί διάλογο θά κάνεις μέ τέτοιες ἐχθρικές πρός τήν Πατρίδα μας ἐνέργειες;
            Ἔχεις μπλέξει τελικά τίς ἔννοιες Πατριώτης καί Ἐθνικιστής σέ σημεῖο πού νομίζεις ὅτι εἶναι τό ἴδιο πράγμα! Καί ὅτι ὅποιος Πατριώτης δέν δέχεται τόν διάλογο μέ ἀνθρώπους πού μπροστά σοῦ λένε ἄλλα καί πίσω σοῦ σκάβουν τό λάκκο,αὐτός εἶναι ἐθνικιστής!
            Τί νά πῶ,ἔχεις κι ἐσύ τίς ἀπόψεις σου...Τήν καλημέρα μου!

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ tzagerCrete 14/02/2013 15:25:57

            Ὄχι, ἡ λύση δὲν εἶναι οὔτε τὸ μπουκάρισμα οὔτε ἡ ὑποχώρηση. Εἶναι ἡ σταθερότης στὶς θέσεις μας. Τελεία καὶ παύλα.

            Γιὰ νὰ στὸ κάνω λιανά νὰ τὸ καταλάβεις, μ' αὐτὰ ποὺ λὲς εἶναι σὰ νὰ λὲς στὴν κόρη σου ἐπειδὴ δὲν ἔχει δουλειά, νὰ γίνει πόρνη, ἐπειδὴ αὐτὸ γίνεται σὲ ὅλην τὴν ὑφήλιο καὶ ἐπειδὴ τὸ ἀντίθετο εἶναι ἀντιπαραγωγικό, συντηρητικό, κλπ.

          • tzagerCrete avatar
            tzagerCrete @ Κάποιος 14/02/2013 20:33:47

            Λοιπόν πραγματικά αν παντού βλέπετε επιβουλείς της εθνικής μας κυριαρχίας και ταμπουρώνεστε στην αδιαλλαξία σας, δεν πρόκειται ποτέ να κατανοήσετε την ανάγκη για ειρήνη και ομαλότητα στη γειτονιά μας. Αν στο μυαλό σας ο Μπερίσα θέλει να φτάσει στην Πρέβεζα, οι Σλαβομακεδόνες να κάνουν πρωτεύουσα τους τη Θεσσαλονίκη και η Τούρκοι να καταλάβουν την Θράκη, τότε πρέπει να γεμίσουμε στρατόπεδα όλη την Ελλάδα και να εξοπλιστούμε σαν αστακοί περιμένοντας τον εχθρό να εισβάλει.

            Αγαπητοί φίλοι βλέπεται παντού απειλές και υποστηρίζετε την περιχαράκωση της πατρίδας μας.

            Αν ο συντηρητικός και δεξιός εθνικιστής Μπερίσα ονειρεύεται την Πρέβεζα, οι ομοϊδεάτες του εδώ -την ίδια ώρα που επικαλούνται τις επεκτατικές του τάσεις - ονειρεύονται την ανάκτηση της 'Βορείου Ηπείρου'...

            Αν οι Τούρκοι εθνικιστές επιβουλεύονται την δυτική Θράκη, τότε οι ομοϊδεάτες τους εδώ επιβουλεύονται την Πόλη και τη Σμύρνη.

            Αν στη FYROM επιθυμούν να έχουν πρόσβαση στο Θερμαϊκό, μερικοί θερμοκέφαλοι εδώ πραγματικά πιστεύουν ότι μπορούμε να εισβάλουμε στα Σκόπια και να αναρτήσουμε την ελληνική σημαία στην κεντρική πλατεία τους...

            Φυσικά Κυθήριε με όλους αυτούς τι να καθήσεις να συζητήσεις;;; Με ανεγκέφαλους δεν συζητάς ποτέ!!!

            Αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει ποτέ περίπτωση να τεθεί θέμα προσάρτισης ελληνικών εδαφών από την Αλβανία;;;

            Γιατί το θέτεις ως εμπόδιο διαλόγου με τους γείτονες;;; Πώς θα βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης και έκφρασης της ελληνικής μειονότητας εκεί;;; Πώς θα συμφωνήσουμε στη χάραξη ΑΟΖ με τους γείτονες;;;

            Καταλάβετε το. Έχετε ακραία συντηρητικές θέσεις και ροπή στον εθνικισμό. Δεν είστε πατριώτες. Περιχαρακώνεστε και απομονώνεστε αμυνόμενοι. Η Ελλάδα θα είναι καταστροφικό να ακολουθήσει τη στρατηγική σας.

  3. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 13/02/2013 08:35:43

    Φαήλο Κρανιδιώτη μόνον που σε αναφέρει ελληνικώ τω τρόπω και όχι με τα δυτοκότροπα κυριλίκια λαλεί πολύ ισχυρές επιβολές της ύπαρξής σου στους έναντι... Και βαθειά ριζώματά σου στα οποία υποκλίνονται εκόντες άκοντες!

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/02/2013 08:56:37

    Ἔχετε κι ἕνα κοινό ὅμως ἀγαπητέ Φαήλο,ὀδηγεῖτε κι οἱ δυό μηχανή!
    Οἱ Περιστέρες ὅμως ἀνεβαίνουν...;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κυθήριος 13/02/2013 15:34:03

      Η δικιά μου είναι μηχανή. Η δικιά του απλά είναι κάτι με δυο ρόδες.

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/02/2013 08:58:16

    Ακόμα μία διαφορά διαπίστωσα αγαπητέ Φαήλε. Δεν υπάρχει Κρανιδιώτης εσωτερικού και εξωτερικού. Τα γραφόμενά σου είναι σαν ψωμί που βγαινει από φούρνο: Ζεστό, τραγανό και αφτιασίδωτο. Αλλά ένα πράγμα δεν ήξερα. Το ότι να υπερασπίζεσαι την πατρίδα σε κάνει "ακροδεξιό". Καλημέρα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Αργεάδης 13/02/2013 15:34:41

      Στο ημέτερο κατάστημα "ο κιμάς κόπτεται πάντοτε παρουσία του πελάτου".

  6. Μίμης avatar
    Μίμης 13/02/2013 08:59:44

    Όταν έκοβες σβούρες στο ελικοδρόμιο, αυτός βαρούσε σκοπιά 2-4 στο Μερτσέντες. Κατάλαβες ρε ακραίε !!! Τις καλημέρες μου στον Φ.

  7. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 13/02/2013 09:21:45

    Φαήλο, η ψυχή σου και η Ελληνική καρδιά σου είναι αυτά που σε ξεχωρίζουν από τον Alexis και τους παρατρεχάμενούς του. Μια καλημέρα με πολλή αγάπη.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νίκος Θ. 13/02/2013 15:35:12

      Χαίρε!

      • ΝΕΣΤΩΡ avatar
        ΝΕΣΤΩΡ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2013 20:35:02

        Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη, πολύ καλά αυτά που γράφεται, αλλά θα μου επιτρέψετε να σας πω, μεγαλύτερος στην ηλικία και τεθωρακισμένος(ΤΘ) γαρ, ότι ο Τσίπρας, ως Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και Αρχηγός Κόμματος, που σήμερα πλησιάζει να εκπροσωπεί το 30% του Ελληνικού Λαού, δεν αντιμετωπίζεται Πολιτικά με αυτές τις εκφράσεις, μου θυμίζουν άλλες εποχές, όταν και τότε γράφονταν πολλά και διάφορα για Ανδρέα Παπανδρέου ( θα θυμίσω, ΄΄Ελεύθερος Τύπος΄΄, Δ. Ρίζος, Δ. Λιάνη, Καντάφης, ΣΙΑ, κλπ), το αποτέλεσμα πιο ήταν ? νομίζω ότι αυτή η Στρατηγική εναντίον του Τσίπρα δεν είναι σωστή, το έργο έχει ξαναπαιχθεί, εγώ πιστεύω ότι αλλού πρέπει να δοθεί η μάχη, στον Λαό, να δοθεί Ελπίδα, που δεν βλέπω να έρχεται και το λέω αυτό από μέσα, διαφορετικά τα πράγματα θα οδηγηθούν στο:
        "Ave Caesar, (ή Imperator), morituri te salutant" (Χαίρε Καίσαρ, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν.).

  8. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 13/02/2013 09:34:46

    ΠΕΣ ΤΑ.....ΧΑ ΧΑ ΧΑ

  9. Ερμής avatar
    Ερμής 13/02/2013 09:44:33

    Ξέρεις τι είναι να καταστρώσεις σχέδια κατάληψης.Πόσο δύσκολο είναι να πείσεις τους μαθητές να μην κάνουν μάθημα. πρέπει να τους πείσεις για τα αγαθά της καφετέριας του χαβαλέ..Τι κούραση θεέ μου. ξέρεις τι έχει τραβήξει αυτό το παιδί από το όλο σύστημα. Να τον πάρει στα καλά καθούμενα και να τον κάνει πρόεδρο από το πουθενά...Ξέρεις τι τράβηξε αυτό το παιδί..Δεν βλέπεις το ταλαιπωρημένο προσωπάκι του...

  10. roadrunner avatar
    roadrunner 13/02/2013 10:04:25

    Καλημέρα σε όλους.
    Εσείς μια χαρά τα λέτε στον κ. Τσίπρα και του απαντάτε όλα αυτά.
    Εμάς όμως τους απλούς πολίτες, ας μας επιτρέψετε να δούμε το θέμα αυτό και λίγο πιο σφαιρικά. Τι εννοώ:
    Η συμπερίληψη σας, κ. Κρανιδιώτη στην δήλωση του κ. Τσίπρα, εισάγει πρωτόγνωρα πολιτικά ήθη. Γιατί δεν έχει ξαναγίνει, να επιτίθεται ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, σε απλούς πολίτες, όπως εσείς, που ενώ δεν έχουν θεσμικό ρόλο στην κυβέρνηση ή το κόμμα τους, στοχοποιούνται δημόσια, με αφορμή τις προσωπικές θέσεις τους, στο δημόσιο λόγο που εκφράζουν.

    Ρωτάω λοιπόν:
    είναι αριστερό και προοδευτικό, όταν ένας πολίτης (χωρίς θεσμικό ρόλο το τονίζω), εκφράζεται με δημόσιο λόγο, μη-αρεστό στον Αλέξη, να δέχεται δημόσιες επιθέσεις από την επίσημη αξιωματική αντιπολίτευση ;
    Βοηθάει την ελευθερία του λόγου ή μήπως ανοίγει το δρόμο για τον εκφοβισμό και τη φίμωση όσων άλλων πολιτών, (εκτός από εσάς), έχουν τη διάθεση να αρθρογραφούν και να δημοσιοποιούν, πολιτικές απόψεις μη-αρεστές στο syriza ;

    Πιστεύω, ότι η ίδια η δήλωση του Τσίπρα, είναι ότι πιο ακροδεξιό και φασιστικό και παρέχει κάκιστες και επικίνδυνες υπηρεσίες στην δημοκρατία και στην ελευθερία του λόγου των πολιτών της χώρας, που δεν εμπλέκονται θεσμικά στην κυβέρνηση και τα κόμματα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 13/02/2013 15:37:05

      Προφανώς ξεπέφτει εκεί, διότι με αμηχανία βλέπει ενεργούς απλούς πολίτες να αμφισβητούν τα τσίγκινα "προοδευτικά" του παράσημα. Δεν τους αρέσει καθόλου η ραγδαία αποδόμηση τους.

  11. ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΑΝΘΟΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΑΝΘΟΣ 13/02/2013 10:13:37

    Oι καταλήψεις, η ανομία, το βύσμα στον Στρατό είναι δείγματα προοδευτισμού, είναι ότι πρεσβεύει ο αριστερσιμός στην Ελλάδα που ήταμ μόδα για 30 χρόνια. Τώρα τα πράγματα έχουν αρχίσει να αλλάζουν. Έχει αρχίσει να καταλαβαίνει ο κόσμος ότι οι μπούρδες της αριστεράς δεν έχουν πρακτική λογική.
    Και αν ήταν η οικονομική κατάσταση καλύτερη οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΚΟΥΚΟΥΕΔΕΣ θα είχαν συρρικνωθεί ακόμα περισσότερο

  12. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 13/02/2013 10:37:39

    Κύριε Κρανιδιώτη, από οποιονδήποτε που θέλει να συνεργαστεί και αποκαλεί προοδευτικούς, δημοκράτες και Έλληνες πατριώτες όσους θεωρούν πως όταν κυριαρχούσαν τα Ελληνοχριστιανικά ιδεώδη ζούσαμε σε αναχρονιστικές και αντιδραστικές εποχές είναι μεγάλη σας (και μας) τιμή να σας λένε ακροδεξιό .

    Ίσως έτσι καταλάβουμε μετά από σαράντα χρόνια τι σημαίνει για αυτούς το ακροδεξιός και ακροαριστερός.

  13. Hans avatar
    Hans 13/02/2013 10:39:31

    Ανατριχιάζει κανείς όταν, ξέροντας ότι για τριάντα χρόνια αληθινά χαρτιά κοινωνικών φρονημάτων απαιτούνταν για την παραμικρή οικονομική και κοινωνική δραστηριότητα, βλέπει την ίδια φράση να χρησιμοποιείται ως τίτλος απο τους απόγονους αυτών που τα ζητούσαν και οδηγούσαν εκατομμύρια (κυριολεκτικά) ανθρώπους, στην φτώχια, στη μετανάστευση, στον κοινωνικό αποκλεισμό και στην απόγνωση.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Hans 13/02/2013 15:37:38

      Βάλτε μια ζακετούλα και θα ξεανατριχιάσετε.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Hans 13/02/2013 16:32:11

      Ασφαλώς θα θυμάστε και τις κλαδικές του Πασόκ που ανθούσαν επί εποχής Ανδρέα. Και που αν δεν ήσουν γραμμένος δεν έβλεπες προκοπή. Άσε δε που αν τύχαινε να είσαι ΝΔκράτης και σταμπαρισμένος δεν σ’ έσωνε, ούτε ο ίδιος ο Θεός. Ή μάλλον κάτι σ’ έσωνε. Το να γραφτείς στη κλαδική. Σας θυμίζει τούτο κάτι από αυτό που περιγράψατε; Και ασφαλώς ξέρετε για ποιόν Ανδρέα μιλάμε... αυτόν που έσπευδαν να στηρίξουν, ως κοινό μέτωπο ενάντια στη κακιά δεξιά… αυτή που δεν ξεχνά ο λαός τι σημαίνει, πάσης φύσεως και λογής αριστεροκουμουνιστές....

  14. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 13/02/2013 10:52:42

    Ποιος τα είπε αυτά;
    Ο Αλέξης;
    Καλά, δεν πειράζει.

  15. murinio avatar
    murinio 13/02/2013 11:15:11

    Κυριε Κρανιδιωτη ωραιος λιβελος!!!

    Απαντηστε μου ομως σε κατι:

    Παλαιοτερα κ σε τηλεοπτικη εκπομπη του ο κος Αδωνις Σπυριδων Γεωργιαδης ειπε οτι δεν υπηρξατε ποτε Νεοδημοκρατης και μαλιστα οτι ξεκινησατε απο το ΠΑΣΟΚ και επειτα μεταπηδησατε στο κομμα του Αντωνη Σαμαρα "Πολιτικη Ανοιξη"...

    Μπορειτε να μας διευκρινησετε αυτο αν αληθευει ή θα μου αποδωσετε και εμενα προσπαθεια εκδοσης πιστοποιητικου πολιτικων φρονηματων σας??

    • Σπύρος Δούκας avatar
      Σπύρος Δούκας @ murinio 13/02/2013 11:21:17

      Προς "murinio"
      Εκτός από τον χαρακτηρισμό "λίβελο", μπορείτε να διαφωνήσετε σε κάτι ειδικά με αυτά που αναφέρονται στις τελευταίες παραγράφους;

    • alexis avatar
      alexis @ murinio 13/02/2013 11:29:34

      λεπτομέρειες... πουλάει ακόμα η Πατρίδα(παρτίδα) και συ σαν καλός προπονητής το καταλαβαίνεις..

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ murinio 13/02/2013 15:42:32

      Ο Άδωνις έχει πει κι άλλα στον οίστρο του, που δεν θέλει ούτε ο ίδιος να τα θυμάται.
      Ανένταχτος πατριώτης ήμουν, στην Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα και την Απελευθλερωση των Λαών, με μόνη ενασχόληση το μέτωπο με τον τουρκικό επεκτατισμό, Αγτνοούμενους, Κύπρος, την Γενοκτονία των Χριστιανών της Μικράς Ασίας και την συμπαράσταση στο κουρδικό εθνικοαπελευθερωτικό κίνημα. Ηγετική μορφή, που μας επηρέαζε όλους ιδεολογικά, ο Μιχ. Χαραλαμπίδης, όμως αρκετοί, σε αντίθεση με αυτόν, δεν ήμασταν ΠΑΣΟΚ. Η πρώτη μου κομματική ένταξη ήταν στο ΕΡΚ του αεί8μνηστου φίλου μου Αντώνη Τρίτση, ότανμ αποπχώρησε από το ΠΑΣΟΚ και πήρε τον Δήμο Αθηναίων συνεργαζόμενος με την ΝΔ. Από το 1993 πάντα κι αδιάλειπτα με τον Αντώνη Σαμαρά.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/02/2013 07:39:47

        Γιατί ἔχει χαθεῖ ὁ Μιχ. Χαραλαμπίδης;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ murinio 13/02/2013 17:41:48

      murinio,

      ῾Ο ἀναμάρτητος πρῶτος τῶ λίθω βαλέτω! ᾿Εσεῖς πού ἀνήκατε καί ποῦ μεταπηδήσατε;;; :D

  16. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 13/02/2013 11:16:56

    Καλημέρα,
    το θέμα είναι αυτές τις απόψεις, όπως του κ. Κρανιδιώτη να τις υποστηρίζουμε, όσοι τις πιστεύουμε και να τις αναπαράγουμε με σθένος όπου μπορούμε.
    Δεν είναι δυνατόν οι απόψεις ελαφρών χαϊδεμένων εφήβων που δεν ωριμάζουν ποτέ, να κυριαρχούν της αγάπης για την πατρίδα και της έννοιας του "... διάβασε και προσπάθησε και πολέμησε ...".

  17. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 13/02/2013 11:36:53

    Μπράβο καρντάσι.

  18. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 13/02/2013 13:18:30

    Εύστοχος, κυνικός, και ειλικρινής, όπως πάντοτε. Εύγε, διότι είστε μια από τις λίγες φωνές, που εναντιώνονται στην αριστεροκρατία νέας και παλαιάς κοπής!

  19. TheEvian100 avatar
    TheEvian100 13/02/2013 13:55:00

    Tο Πυροβολικό είναι Όπλο Μάχης κι αυτό, μή τους ρίχνεις.. παρόλο που μεταξύ άλλων αναλαμβάνει ΚΑΙ αποστολές υποστήριξής (όπως έγραψες). Μη ξεχνάς ότι έχει αντιαεροπορικές και υποστρατηγικές δυνατότητες, όπου δεν αποτελούν απλή υποστήριξη.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ TheEvian100 13/02/2013 15:19:27

      Αστειεύομαι. Δεν είναι προφανές;

      • TheEvian100 avatar
        TheEvian100 @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/02/2013 01:52:23

        Tέτοιες εποχές μάλλον έχουμε χάσει και το χιούμορ μας :)

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ TheEvian100 14/02/2013 02:01:02

          Έχω δει σε δεκαήμερο Πεζικού τι μπορεί να κάνει το Πυροβολικό! Καλλιτέχνες! Ρίχνανε από το βάθος της κοιλάδας με πυροβόλα των 105 για κανονισμό βολής στην πλαγιά απέναντι μας. Το πρώτο έπεσε μέσα στον δεύτερο ομόκεντρο κύκλο, το δεύτερο έπεσε στο βαρέλι στο κέντρο του στόχου. Πήγα στον ΠΑΠ και του είπα "Υποκλίνομαι"!

  20. camel avatar
    camel 13/02/2013 14:13:37

    Κυριε ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ και οι Θεοδωριδηδες που εχει? παρεα ο Αλεξης και οι μνημονιακοι φιλοι σου ειναι το ιδιο επικινδυνοι για την πατριδα διοτι και οι δυο πιστευουν σε μια χωρα μειωμενης κυριαρχιας. Οι δευτεροι μαλιστα εφαρμοζουν τωρα τα πιστευω τους. Σε τελικη αναλυση δεν εχουν τοσο σημασια τα λογια των ανθρωπων αλλα τα εργα τους και οι φιλοι σου κυβερνουν δεχομενοι μειωμενη εθνικη κυριαρχια. Τον χασαμε τον πολεμο και ας μην ριξαμε ουτε βολι διοτι γα αυτο τον λαο ισχυει πως μια φορα ραγιας μια ζωη ραγιας

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ camel 13/02/2013 15:48:28

      Κάνεις απλοϊκές εξισώσεις. Η μεγαλύτερη απώλεια εθνικής κυριαρχίας θα ήταν η κατάρρευση της χώρας, η άτακτη χρεωκοπία και η έξοδος από το Ευρώ. Εγώ εκτιμούσα τον κίνδυνο αυτό ως μη υπαρκτό σες μεγά;λο ποσοστό. Όμως υπήρχε. Κι ο υπεύθυνος ηγέτης δεν θέλησε να παίξει την χώρα στα ζάρια.
      Καλά τα ηρωϊκά τσιτάτα αλλά δεν έχουν σχέση με αληθινά τα προβλήματα της χώρας και την επίλυση τους.
      Οπαδοί λοιπόν της υποδούλωσης, έστω κι ακούσιοι, είναι αυτοί που ήθελαν ή θέλουν φαντασιακές, ανύπαρκτες "λύσεις" και να πηδήξουμε μόνοι μας στο γκρεμό.
      Οι δικοί φίλοι, λοιπόν, ήτοι ο Αντώνης Σαμαράς και οι συνεργάτες του, όχι, δεν έχουν καμμία σχέση με τους τυχοδιώκτες αριστεριστές της Κουμουνδούρου ή τους εναποθέτοντες τις ελπίδες τους στην Ρωσία, τους Ελλοχίμ ή τον ...Τσάβες.

      • camel avatar
        camel @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2013 20:18:33

        Υπευθυνος ειναι ηγετης που εχει τη διορατικοτητα να βλεπει καποια χρονια μπροστα απο την εποχη του. Υπευθυνος ειναι ο ηγετης που αξιοποιει ολες τις ιδεες και ολους τους ανθρωπους της χωρας ανεξαρτητα απο την ιδεολογια τους μη στηριζομενος σε ενα κλειστο κλαμπ ανθρωπων με ιδιες ιδεες.Υπευθυνος ειναι ο ηγετης που διωχνει ολους εκεινους που εφτασαν τη χωρα στη σημερινη κατασταση και που συμμετειχαν σε ολα τα παρτυ των τελευταιων 20 ετων (χρηματιστηριο εργολαβοι 2004 επανιδρυση του κρατους μκο δντ ).Οταν τα υλικα σου ειναι σαπια το σπιτι θα πεσει οσα μερεμετια και αν κανεις. Δυστυχως ο τελευταιος Ελληνας υπευθυνος ηγετης λεγοταν Τασος Παπαδοπουλος και απο τοτε εχουμε ... κενο

  21. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/02/2013 14:17:56

    Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρομαι καθε φορα που οι συριζοτσιπαραιοι αναφερονται στον Φαηλο Κρανιδιωτη .Ξυνονται στη γκλιτσα του τσοπανη και αρπαζουν τα δεοντα τα οποια δεν ειναι λεκτικες σφαλιαρες μονο αλλα πονανε κι'ολας θιγοντας τα ιερα και οσια των ορφανων του Τσαουσεσκου δηλαδη τις εννοιες Πατριδα ,Οικογενεια ,Θρησκεια που στο ακουσμα τους οι συριζοτσιπραιοι παθαινουν οτι η καπελουδα στον ''Εξορκιστη''.Φτανω σε σημειο να πολλαπλασιαστουν οι αναφορες των συριζαυγητων στον Φαηλο για να απολαμβανω τις καμτσικιες στον σβερκο τους μη πω στον καλοθρεμενο πισινο των δημοσιοθρεμενων στελεχων τους .Εφτασε στο σημειο ο χρυσογεννημενος Τσιπρας λογω πατρος του να λεει στον αρχιγλυφτη Αυτια οτι ''δεν πληρωνω το χαρατσι γιατι δεν εχω σπιτι μενω με ενοικιο '' ο αρχιψευταρος που και σπιτι εχει συμφωνα με το δημοσιευμενο ποθεν εσχες του και κοροιδεψε χιλιαδες συμπατριωτες που πληρωνουν αγογγυστα το χαρατσι με την δηλωση του οτι ''δεν θα πληρωσω το χαρατσι ,θα το καταθεσω στο ΚΕΘΕΑ ''.Τετοιος ειναι ο αχρειος που θα μας δωσει και πιστοποιητικα πολιτικων φρονηματων .Ας κοπιασει και θα δει τι θα παρει ....

  22. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/02/2013 14:44:00

    Φαήλο μή ζητᾶς ἀπό τόν Τσίπρα πιστοποιητικό πολιτικῶν φρονημάτων,τί νά τό κάνεις,στό ἔχει δῶσει ὁ κόσμος μαζί μέ ἐκεῖνο τῶν πατριωτικῶν φρονημάτων,γι' αὐτό...γράψτον!

  23. Έκτορας avatar
    Έκτορας 13/02/2013 15:31:32

    ok. Ο καυγάς για το πάπλωμα της εξουσίας είναι μονότονος, βαρετός και το θέμα έχει εξαντληθεί προ πολλού. Ασκήσεις οπαδισμού για κομματικά στελέχη και φανατικούς. Το έχουμε εξαντλήσει νομίζω. Όλοι τα έχουμε χιλιοπεί. Άλλο.....

    • Queen In Black avatar
      Queen In Black @ Έκτορας 13/02/2013 16:35:46

      Δυστυχώς όμως, όσο θα ''παίζονται όλα'' και οι δημοσκοπήσεις θα παρουσιάζουν τους διεκδικητές - μονομάχους να πλησιάζουν στο νήμα με κεφαλή βραχεία , θα υποστούμε αυτό το επαναλαμβανόμενο επικοινωνιακό πάρε - δώσε, που τους...οξυγονώνει.
      Αναπόφευκτο..... Που έλεγε και ο κοινός μας φίλος......

  24. GA avatar
    GA 13/02/2013 16:15:04

    Φαηλο,πιο ξεκαθαρα και πιο μεστα δεν γινονται οπως τα γραφεις.Μην καθεσαι τωρα και απαντας σε προσωπικα θεματα.Αν θελει καποιος εξ ημων να σε ρωτησει κατι για τα γραφομενα σου ευχαριστως να απαντησεις.Αλλα που ησουν, τι εκανες , που πας ,το τελευταιο πραγμα που θα με απασχολησει. Εγω ηθελα να σε ρωτησω κατι: Στα πανελ που συμετεχεις στην τηλεοραση αν βρεθεις με τον Στρατουλη ρωτησε τον σε παρακαλω: Αφου κοπτεσε για τον εργαζομενο να μας πει ποτε εργαστηκε αυτος. Γιατι απο τοτε που τον θυμαμαι το πρωι πηγαινε στην τηλεοραση,το μεσημερι στις πορειες,το βραδυ ξανα στην τηλεοραση,ποτε δουλευε? Και αυτο επι καθημερινης βασεως.Ο ΟΤΕ του εκοβε τα μεροκαματα? η τοπαιζε συνδικαλιστης της δεκαρας? Εδω του πηραν το πορτοφολι μεσα απο την τσεπη του και δεν πηρε χαμπαρι,φαντασου ευστροφια βουλευτου.Την ερωτηση αυτη την εστειλα σε ενα καναλι που ηταν ο Στρατουλης να μου απαντησει αλλα "μουγκα" .

  25. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 13/02/2013 16:18:03

    Φίλε και συμπατριώτη Φαήλε, εκφράζεις με τον καλύτερο τρόπο τον μέσο Έλληνα, τον λαϊκό άνθρωπο που αγαπά αυτή τη χώρα, τιμά τους φίλους του και τους συνανθρώπους του, δεν ενοχλεί κανένα, αλλά αν του πειράξουν ή προσπαθήσουν να υποτιμήσουν την πατρίδα, την οικογένεια, και την θρησκεία του γίνεται ταύρος και διάολος που τους πήρε και τους σήκωσε.

    Είσαι ένας από εμάς, που ξεκινήσαμε από χαμηλά, από βιοπαλαιστές γονείς και δεν ξεχάσαμε ποτέ ποιοι είμαστε και από πού προερχόμαστε. Όλοι αυτοί οι γιαλαντζή αριστεροί με περίεργες «ευαισθησίες», καταλαβαίνουν ότι οι ανθελληνικές τους ιδεοληψίες δεν έχουν καμία τύχη σε αυτή τη χώρα και για αυτό τρέχουν να δηλώσουν υποταγή στα μεγάλα αφεντικά, για να κάνουν καλύτερα αυτό που ξέρουν και κάνουν μια ζωή: υποταγή και εκδούλευση στους ισχυρούς προστάτες τους, που τους στηρίζουν.

    Συνέχισε τον αγώνα σου, όπως το ξέρεις εσύ και ας τους να κουρεύονται και να νομίζουν ότι κάτι κάνουν.

  26. καπτεν avatar
    καπτεν 13/02/2013 16:30:24

    Κε Κρανιδιωτη. Κανετε μια αναλυση για το πως οι ακροδεξιες, δεξιες και φιλελευθερες δυναμεις θα μπορουσαν να ανακοψουν την (ενδεχομενη) ανοδο στην εξουσια ενος οιονει αριστεροφασιστικου συνοθυλευματος (συριζα) λογω ανεξοδης υποσχεσιολογιας και χαιδεματος αυτιων σε ενα κουρασμενο και σαστισμενο λαο (σε μια μεγαλη μεριδα αυτου). Η στρατηγικη της εντασης αποδιδει. Χρειαζονται κι αλλες στρατηγικες. Την ανοδο του Ανδρεα η πατριωτικη παραταξη δε μπορεσε ουτε κατ'ελαχιστο να ανακοψει. Θα αφησουν οι Ελληνες να πεσει η χωρα σε νεο τυχοδιωκτη; Πρεπει να σκεφτονται οι πολιτικοι επιτελεις συνεχεις παγιδες για τον εσωτερικο εχθρο, ως εαν ητο εξωτερικο εχθρος. Η μεταπολιτευτικη Ελλας δεν τη πατησε απο εξωτερικο εχθρο.

  27. Samurai avatar
    Samurai 13/02/2013 17:06:55

    Φαήλο.

    Κι εγώ απλός πολίτης είμαι.
    Του πυροβολικού..υποστηρικτικός.
    Σε αυτοκινούμενη μοίρα στον Έβρο υπηρέτησα.

    Υπάρχει λόγος που σου την έπεσε ο ''βοηθός λοιπός οπλίτης''
    Τσίπρας.
    Αλλά Π.Ε θα βγεί αυτός.

  28. δημης avatar
    δημης 13/02/2013 17:20:44

    "Αλέξη, δώς μου πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων"
    -ΑΠΟ ΤΟ 74 ...Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ;;;;;;;
    -ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΑΠ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΝΝΕΔ;;;;;;

  29. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 13/02/2013 18:10:35

    Φαήλε,
    δεν είναι μόνο ο Ν.Θοδωρίδης και η Γαιτάνη. Είναι ο όλος Σύριζα "μυστήριος" και είναι λάθος όσων ελπίζουν/διαβλέπουν στροφή του κόμματος προς τη λογική να τους χαρίζονται και να μην καυτηριάζουν τις ψευτοδιεθνιστικές θέσεις τους που δηλητηριάζουν την άμυνα της Ελλάδας σε κρίσιμες στιγμές όπως η Σύνοδος του Βουκουρεστίου.
    Παράδειγμα: κείμενό τους του 2008 με αφορμή την προσπάθεια ένταξης των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ που αποκρούσθηκε με το βέτο Καραμανλή που και οι πλέον φανατικοί του αντίπαλοι του το πιστώνουν.

    Διαβάζουμε:
    -"Παρά το γεγονός, ωστόσο, ότι ο ελληνικός εθνικισμός έχει υποστεί σοβαρά πλήγματα τα τελευταία χρόνια, η δημόσια συζήτηση περί τα Βαλκάνια ακόμα κινείται μεταξύ αντιαλβανισμού και σκοπιανοφαγίας από τη μια και ενός αντιαμερικανισμού από την άλλη, που περιγράφει αλλά δεν εξηγεί σχεδόν τίποτα..."
    -"Η επικείμενη ένταξη της Δημοκρατίας της Μακεδονίας στο ΝΑΤΟ, χάριν της οποίας επισπεύδονται οι διαπραγματεύσεις για το όνομα της γειτονικής χώρας..."
    - "Οι υπογράφουσες και υπογράφοντες υπενθυμίζουμε τα αυτονόητα: δεν υπάρχει κανένα "εθνικό συμφέρον" που να διακυβεύεται αν δοθεί η δυνατότητα στη γειτονική χώρα να διατηρήσει τη συνταγματική της ονομασία και δεν υπάρχει καμιά "αλβανική απειλή" που δήθεν συνδέεται με την ανεξαρτητοποίηση του Κοσόβου... "

    Το εμετικό κείμενο υπγράφουν εκατοντάδες συριζαίικα στελέχη και μεταξύ τους, πλην των σεσημασμένων τύπου Ν.Θοδωρίδη, και οι Τσακαλώτος, Καραγιαννίδης, Μηλιός και δεκάδες στελέχη από όλη την Ελλάδα.
    Να απολογούνται οι Σκουρλέτηδες κάθε μέρα. Να μας πουν αν αυτές τις αισχρές θέσεις που υπογράφουν το 2008 νυν βουλευτές και δεκάδες στελέχη τους τις ενστερνίζονται. Το χάιδεμα τελείωσε.
    http://syriza-vyrona.pblogs.gr/2008/02/211571.html

  30. blue nile avatar
    blue nile 13/02/2013 18:12:09

    Φαήλο παρά το εξαιρετικό άρθρο σου οφείλω να διαμαρτυρηθώ.
    Λέγε ότι θες για τους τριριζαίους αλλά είναι ανάρμοστο να μιλάς απαξιωτικά για τον τιτάνα της διανόησης Σκουρλέτη...
    Ντροπή...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ blue nile 15/02/2013 00:55:46

      Ήμαρτον!

  31. ΓΚΙΑΟΥΡ ΚΙΟΪ avatar
    ΓΚΙΑΟΥΡ ΚΙΟΪ 13/02/2013 18:23:46

    Ασε που τα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΦΡΟΝΗΜΑΤΩΝ τα έκανε πολιτικών φρονημάτων.
    Ελευθεριότητες....τυπου:
    Εμένα με λένε Ρίζο,
    κι οπως θέλω το γυρίζω!!!

  32. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 13/02/2013 18:59:46

    Συνέχισε Φαήλο να τους αποκαθηλώνεις

  33. kostas.k avatar
    kostas.k 13/02/2013 20:19:50

    ως πρώην των ειδικών δυνάμεων, νομίζω δε σας λέει και πολλά ένα πιστοποιητικό χάρτινο..κάτι πιό δραστικό και φυσικό...νομίζω θα σας πήγαινε καλύτερα...κι εσάς και το συριζα...κι εμάς φυσικά...που ως πελάτες έχουμε πάντα δίκιο..

  34. aggelosview avatar
    aggelosview 13/02/2013 20:34:43

    Φαήλο, την Κυριακή θα το κάνω το δρομολόγιο μόνο για να σε ακούσω! Να είσαι καλά γιατί με αυτά που τους γράφεις τους τρελαίνεις! Έχεις κάνει το Σκουρλέτη να βγάζει ανακοινώσεις μόνο για σένα.

  35. ΝΕΣΤΩΡ avatar
    ΝΕΣΤΩΡ 13/02/2013 21:00:55

    Αγαπητέ κ. Κρανιδιώτη, πολύ καλά αυτά που γράφεται, αλλά θα μου επιτρέψετε να σας πω, μεγαλύτερος στην ηλικία και τεθωρακισμένος(ΤΘ) γαρ, ότι ο Τσίπρας, ως Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και Αρχηγός Κόμματος, που σήμερα πλησιάζει να εκπροσωπεί το 30% του Ελληνικού Λαού, δεν αντιμετωπίζεται Πολιτικά με αυτές τις εκφράσεις, μου θυμίζουν άλλες εποχές, όταν και τότε γράφονταν πολλά και διάφορα για Ανδρέα Παπανδρέου ( θα θυμίσω, ΄΄Ελεύθερος Τύπος΄΄, Δ. Ρίζος, Δ. Λιάνη, Καντάφης, ΣΙΑ, κλπ), το αποτέλεσμα πιο ήταν ? νομίζω ότι αυτή η Στρατηγική εναντίον του Τσίπρα δεν είναι σωστή, το έργο έχει ξαναπαιχθεί, εγώ πιστεύω ότι αλλού πρέπει να δοθεί η μάχη, στον Λαό, να δοθεί Ελπίδα, που δεν βλέπω να έρχεται και το λέω αυτό από μέσα, διαφορετικά τα πράγματα θα οδηγηθούν στο:
    "Ave Caesar, (ή Imperator), morituri te salutant" (Χαίρε Καίσαρ, οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν.).

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΕΣΤΩΡ 13/02/2013 23:13:11

      Έχω γράψει για την Ελπίδα που λέτε, πολύ σωστά, πολύ περισσότερα απ' όσα σκωπτικά αλλά και πολιτιικά τεκμηριωμένα αναφέρω για να περιπαίξω την αμετροεπή και συκοφαντική επίθεση που κάνει σε άλλους και στην ταπεινότητα μου ο Τσίπρας. Η δε άνοδος του είναι σςυγκυριακή και καμμία σχέση δεν έχει με την εποχή και τα πρόσωπα που αναφέρεστε.

  36. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 13/02/2013 21:01:54

    Εννοώ αγαπητέ τη μυστικοπάθεια για το περιεχόμενο των απ'ευθείας συνομιλιών των δύο ηγετών. Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

    Όσο αφορά στην ονομασία της FYROM, οι συνθήκες είναι πολύ χειρότερες τώρα. Το Σλαβομακεδονία δε σας άρεσε το '92... Και τώρα μόνο εμείς μείναμε να τους λέμε Σκοπιανούς... Χάσαμε αγαπητέ Κυθήριε στην ουσία. Παραδέξου το.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tzagerCrete 13/02/2013 22:05:04

      Χάσαμε φίλε μου,γιατί ἐδῶ καί κάμποσα χρόνια κάποιοι δικοί μας κάνανε τό πάν γιά νά χάσουμε...
      Τό ''Σλαβομακεδονία'' δέ μ' ἄρεσε οὔτε τό '92,οὔτε τῶρα μ' ἀρέσει..

      • polites avatar
        polites @ Κυθήριος 14/02/2013 00:02:24

        Γιατί δεν σου άρεσε;

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κυθήριος 14/02/2013 15:21:43

        Δὲ χάσαμε ἀπολύτως τίποτε, ἀρκεῖ νὰ μην πιστέψομε ἐμεῖς οἱ ἴδιοι ὅτι χάσαμε.
        Στὴν ἱστορία 2-3 δεκαετίες εἶναι μιὰ στιγμή. Ὅλη ἡ ὑφήλιος νὰ τοὺς ἀναγνωρίσει ὡς Μακεδόνες, ἂν δὲν τὸ κάνομε ἐμεῖς δὲν ἔχουν πετύχει τίποτε.
        Ἀφῆστε τὶς ἡττοπάθειες καὶ δεῖτε πῶς θὰ σώσουμε τὴ χώρα μας ἀπὸ τοὺς δόλιους καὶ ἀνίκανους.

  37. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2013 21:15:08

    Κι αδιάβαστος; Ο χασάπης ηγέτης των Ερυθρών Χμερ στην Καμπότζη. Σύντροφος του Σκουρλέτη αλλά "λίγο" γενοκτόνος αριστερός.

  38. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 13/02/2013 21:20:06

    Θα μιλήσει σε γιάφκα, ή να έρθουμε κι εμείς οι "ανένταχτοι", και πού;

  39. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2013 21:22:51

    Κατά βάθος με γουστάρει αλλά δεν μπορώ ν΄ανταποκριθώ.

  40. Δημήτρης Ξανθιώτης avatar
    Δημήτρης Ξανθιώτης 13/02/2013 21:23:20

    Θα συμφωνήσω μαζί σας. Όμως κύριε Κρανιδιώτη δεν είσαι δίκαιος! Ξεχνάς συστηματικά και συμπτωματικά τη Ρεπούση. Γιατί άραγε;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δημήτρης Ξανθιώτης 13/02/2013 23:16:16

      Τι ξεχνάω; Γενναίες δεκατέσσερις την έχω περάσει σε διάφορα κείμενα. Εννοείς την αναγκαστική σύμπραξη με ΔΗΜΑΡ; Ας μην ψηφίζατε άλλα γι' άλλα κι άλλωστε ο Σαμαράς ΔΕΝ ακολουθεί πολιτική Ρεπούση. Δες τι έγινε στη διάταξη με τους ιμάμηδες...

  41. Δαναός avatar
    Δαναός 13/02/2013 21:55:42

    «τα εγχειρίδια της ευρωπαϊκής ακροδεξιάς είναι τα ευαγγέλια της σημερινής κυβέρνησης του κ. Σαμαρά, του κ. Δένδια, του κ. Βορίδη, του κ. Φαήλου Κρανιδιώτη και του κ. Κεδίκογλου».
    Σκέψου Φαήλε να γράψει ελεγεία πάνω σ'αυτό ο ποιητής Κουράκης του λευκού μπαστουνιού!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δαναός 14/02/2013 00:41:01

      Πάει το μπαστούνι, έγινε ζυμαράκι.

  42. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 13/02/2013 22:57:14

    Σαν πολλη αξια δεν τους δινουμε τους γελοιους αναγουλιαζω οταν τους βλεπω και ξερναω οταν τους ακουω,δεν υπαρχει ενας συριζαιος που να εχει τι φωλια του καθαρη μα θα εβαλε την υπογραφη του στο σχεδιο Αναν,θα διαδηλωσε στα σκοπια υπερ τον μεταλαγμενων,η θα υπεγραφε υπερ τον τουρκοσπορων τις θρακης να ονομαζονται τουρκοι η,η,η, υπερ τα δικαια των ελληνων δεν ιδρωνουν ποτε

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Διηνεκης 14/02/2013 19:02:36

      Μαζί σου διηνεκη!

  43. fe avatar
    fe 13/02/2013 23:03:25

    σοφοτατο οπως παντα

  44. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/02/2013 23:16:40

    Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι ο Φαήλος χαρτζηλικώνει τον Αλέξη για να τον διαφημίζει συνεχώς.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Προφήτης 14/02/2013 00:39:38

      2 ευρώ κι ένα κεμπάμπ με διπλή πίτα από τον Τάκη στην Πλ. Βενιζέλου στον Κορυδαλλό. Το καλύτερο κεμπάμπ της Ελλάδας! Αν του πάρω δύο και μια πορτοκαλάδα, μου υποσχέθηκε να στείλει τον Καραγιαννίδη εσώκλειστο σε πατριωτική κατασκήνωση.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/02/2013 10:17:45

        Μπράβο Φαήλε.

  45. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΙΑΔΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΙΑΔΗΣ 14/02/2013 11:37:35

    Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΓΕΡΟ.ΜΠΡΑΒΟ

  46. Νικήτας avatar
    Νικήτας 14/02/2013 14:16:03

    Ωραία γραφή
    θυμίζει μικρό παιδί που νεύριασε.
    Και το ύφος αποπνέει δυναμισμό και πολεμική διάθεση για τον άλλον
    τον εχθρό το απάτριδο αριστερό σκουλήκι που θα του σπάσω το κεφάλι με το τσεκούρι του μάκη.
    Και γιατί δεν κατεβαίνεις να υπερασπιστείς τον φτωχό άνεργο τον έλληνα πολίτη που δεν έχεινα πληρώσει ενοίκια , ρεύμα , νερό και ψωμί στα παιδιά του;
    Αυτόν που τον έσωσες πατριώτη από την χρεοκοπία , και μαζί και ένα σύστημα τόσο καλά σωσμένο που έμεινε απείραχτο στην θύελλα.

    Κατέβα να τους υπερασπιστείς και αυτούς όταν θα γίνουν απαιτητές οι υποχρεώσεις ή την στιγμή που θα κλέψουν ένα κράτος κλέφτη για να ταΐσουν τα παιδιά τους και θα πιαστούν αυτοί μόνο αυτοί.
    Γιατί τους άλλους τους μαφιόζους τους εξετάζουν κάποιοι άλλοι σαν τον πρόεδρο τον χρήστο τον κολλητό της κρητικιάς που βρωμάνε για αυτούς τα c4i τα ελικόπτερα και η βρώμα κουκουλώνετε από όλους και όλοι λάδι.
    Νόμος περί ευθύνης υπουργών , ξέρεις εσύ .

    Κι αν δεν μπορείς λόγω φόρτου εργασίας , λόγω νομικών συμβουλών στο κράτος και στο παρακράτος να κατέβεις στα δικαστήρια , βγάλε από την τσέπη κανά ευρώ για τον φτωχό τώρα που δικαιώνεται η πορεία από το 93 και δώστο του όπως μας είπες στο παρελθόν για τους κούρδους .
    Κι αν δεν μπορείς ούτε και αυτό τουλάχιστον βγάλε το εμφυλιοπολεμικό μένος , την ειρωνεία και την αμετροέπεια που έχουν καταδικαστεί ως άχρηστο υλικό στην ελληνική πραγματικότητα .

    Ότι είναι να πεις κάντο.
    Η πατρίδα που μάθαμε από τους παππούδες μας μιλάει για θυσία
    οτιδήποτε άλλο ανήκει στον μίζερο εθνικισμό .

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νικήτας 14/02/2013 18:25:58

      Πω ρε, πρέπει να πονέσατε πολύ.
      Καταρχήν το εργαλείο του Μάκη δεν ήταν τσεκούρι, ήταν μπετόβεργα από μπάζα με κομμάτι τσιμέντο, απ' όσο θυμάμαι τη φωτογραφία. Μπορείς να το πεις αυτοσχέδιο κεφαλοθραύστη. Αν ήταν αριστερό στυλιάρι ή προοδευτική μολότωφ, υποθέτω θα τον έλεγες "αγωνιστή" και θα κοκορευόταν ως υπερδημοκράτης σαν κάτι μέλη της "35 Οκτώβρη", που ανατίναξαν σκουπιδοντενεκέδες επί δικτατορίας κι ΄ύστερα περνάγανε από το ταμείο επί 30 χρόνια για την αποζημίωση. Κάνανε καριέρες.
      Μικρό μου αριστερό πόνυ, από τον απλό κόσμο προέρχομαι, εκεί ανήκω κι έχω υπερασπιστεί ένα σύνταγμα ταλαίπωρους, πληρώνοντας κι από την τσέπη. Λαϊκός είμαι. Εθνικιστής επίσης. Ψευτοκουλτουριάρης αριστεριστής γενίτσαρος και κατά Αλέκξο Παναγούλη "αγωνιστής του κώλου" δεν ήμουν ποτέ. Φτύνω στα μούτρα τον μπατιρημένο διεθνισμό σας, την λαθρολαγνεία σας και την πολιτική σας ορθότητα.
      Τις διαφωνίες μου και με την πολιτική του κόμματος μου τις καταθέτω δημόσια, ζω από την δουλειά μου και μόνο αυτή και σκουπίζω τα παπούτσια μου πάνω στα κουρελόπανα των παρακμιακών και μισελληνικών ιδεών σας. Όταν εγώ έγραφα κατά της ανομίας, για κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών και επωνύμως αρθρογραφούσα υπέρ της κατάστασης πολιορκίας (άρθρο 48), ως μόνου τρόπου άμεσης απονομής δικαιοσύνης για το οικονομικό 1922 που ζούσαμε, οι ομοϊδεάτες σου έλεγαν ότι ζητάω ...εκτροπή.
      Δεκαετίες τώρα η η αριστερά σρελέχωσε τους μν=μηχανισμούς λεηλασίας των νταβαντζήδων, τις ΜΚΟ, τα πανεπιστήμια, την τοπική αυτοδιοίκηση, κατασπάραξε την χώρα, τα ταμεία, κρέμασε κάθε ξένη φούντα στο βρώμικο σπαθάκι της, έγλειψε τους κοκκαλαίους, τους κίτσους, τους μπομπολαίους, αφελλήνισε την παιδεία, ξεθεμέλιωσε κάθε σύστημα αξιών και τώρα τολμάτε να κουνάτε το δάχτυλο.
      Και κάνω αυτή τη δουλειά, του ελεύθερου μαχόμενου δικηγόρου, για να γράφω εκεί που δεν βλέπει ο ήλιος όλον αυτό τον παρακμιακό συρφετό. Τους υπολήπτομαι λιγότερο κι από αδσέσποτο σκύλο στο Σύνταγμα. Διότι τα σκυλιά είναι χρυσά ζώα κι ουδέποτε έβλαψαν την Πατρίδα, όσο εσύ και τα βαρεμένα συντρόφια σου.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/02/2013 19:08:28

        "Φτύνω στα μούτρα τον μπατιρημένο διεθνισμό σας, την λαθρολαγνεία σας και την πολιτική σας ορθότητα."

        ῎Εντονο συναίσθημα! Μπορῶ νά σᾶς φιλήσω κ. Κρανιδιώτη;;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φωτεινή 15/02/2013 00:55:06

          Κοκκίνισα.

      • Νικήτας avatar
        Νικήτας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/02/2013 21:20:08

        Εγώ σε λέω Φαήλο και φίλο και απορώ για αυτήν την απώλεια ψυχραιμίας .
        Εννοώ ότι μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις καθώς παρακολουθώ καιρό τον πατριωτικό σου λόγο και για τον αμοιβαίο θαυμασμό στο πρόσωπο του Μιχάλη Χαραλαμπίδη που έμαθα τώρα και τόνωσε την αρχική μου ιδέα για σένα.
        Ακόμα η ιστορία σου είναι και αυτή άξια θαυμασμού και θαραλαία .

        Για μένα εκφράζεις το νέο αίμα στην πολιτική στην πολιτική της δεξιάς αν θες και με βάση αυτόν τον συλλογισμό πήρα μέρος στην κουβέντα όπως μου έκοψε στη γκλάβα μου.
        Όχι επί προσωπικού όπως παιδαριωδώς κατάλαβες.
        Δηλαδή δεν είχα μπροστά μου τον κ. Κρανιδιώτη αλλά τον νέο άνθρωπο που θα εκφράσει την πατριωτική παράταξη στην Ελλάδα. Που έχει το σθένος να αντιταχθεί σε πρόσωπα και πρακτικές στα σάπια ήθη που κρύφτηκαν πίσω από τον μανδύα της πατρίδας για προσωπικό όφελος . Και αυτά τα ήθη προσπάθησα επιγραμματικά και αφαιρετικά να ονομάσω.
        - Και είπα για το μίσος απέναντι στον άνθρωπο όταν αυτός δεν είναι δικός μας
        - Για τον λύκο που βάλανε να μαλώσει του λύκους
        - Για τα νέα παιδιά που βρίσκονται στο πλάι του αρχηγού και χτίζουνε ταυτόχρονα καριέρες αντί να μπούνε μπροστά υπέροχοι αγνοί και ανιδιοτελείς .
        -Για τα κατάλοιπα του παρελθόντος που έχουνε βγάλει ρίζες από δω και από κει χωρίζοντας τους Έλληνες στα δυο ενώ τα προβλήματα τους είναι κοινά .

        Στα παραπάνω ακόμα και τα πρόσωπα που αναφέρθηκαν ακόμα και αυτά ανεξάρτητα από την αληθινή ιστορία τους είχαν και αυτά συμβολικό χαρακτήρα .

        Στο τέλος είπα και τον δρόμο.
        Της θυσίας.
        Δεν ξέρω αν μίλησα ως δεξιός.
        Είμαι σίγουρος όμως πως μίλησα ως ορθόδοξος.
        Έλληνας Χριστιανός Ορθόδοξος .

        Σε όλα τούτα απάντησες όπως απάντησες.
        Κρίμας.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Νικήτας 15/02/2013 00:54:13

          Καμμία απώλεια ψυχραιμίας.
          Για ξαναδιάβασε αγαπητέ αυτό που έγραψες στην αρχή. Έχει καμμία σχέση με το τελευταίο σχόλιο σου;
          Από που κι ως που μου γράφεις "Κι αν δεν μπορείς λόγω φόρτου εργασίας , λόγω νομικών συμβουλών στο κράτος και στο παρακράτος να κατέβεις στα δικαστήρια , βγάλε από την τσέπη κανά ευρώ για τον φτωχό ...";
          Πότε συμβούλευσα το "κράτος ή το παρακράτος" ρε φίλε; Να κατέβω εγώ στα δικαστήρια; ΜΟΝΟ στα δικαστήρια είμαι. Μισθό μου έχει πληρώσει μόνο ο Ελληνικός Στρατός, 65.000 δρχ συν το επίδομα Αλεξιπτωτιστή. Πόσο εύκολα τ' αμολάτε.
          Κανένα "μίσος". Δέχομαι εδώ και μέρες μια γελοία επίθεση από μερικούς δήθεν προοδευτικούς τζτζιφιόγκους του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/.Βίλα Αμαλία κι απάντησα όπως αρμόζει σε αυτούς. Εσύ γιατί ενοχλήθηκες; Και βρες μου ένα ψέμα σε αυτά που λέω στον Τσίπρα, που μέσα κάνει τα γλυκά μάτια στην ανομία κι έξω δίνει διαπιστευτήρια στους Αμερικάνους.
          Κι αφού με διαβάζεις, ξέρεις ότι δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω.
          Προσωπικά δεν έχω σχεδόν με κανέναν αλλά να μου δίνει πιστοποιητικό "δημοκρατικότητας" ο αρχηγός των μπαχαλάκηδων και ποικιλόχρωμων ομάδων ολοκληρωτικών φασιστοειδών, είναι κάτι που έχω όχι απλά δικαίωμα αλλά υποχρέωση να το χλευάσω.

  47. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 14/02/2013 14:44:33

    Ολα ωραία και καλά! Δέκα "σφαλιάρες" ημερησίως στον Τσίπρα από την μεστή και ευφυή πέννα του Φαήλου, "εξαγνίζουν" τον εσμό των δοσιλόγων που μας κυβερνά. Αλλωστε, "αν δεν μας κυβερνούσαν αυτοί, η απώλεια εθνικής κυριαρχίας θα ήταν πολύ μεγαλύτερη". Συνεπώς, ο Μεταξάς θα μπορούσε να είχε πει στους Ιταλούς, "ναι, εντάξει, αλλά θα πάτε μόνο μέχρι τα Γιάννενα" σώζοντας έτσι ένα μέρος της εθνικής κυριαρχίας της χώρας έναντι απωλείας του συνόλου. Περίπου το ίδιο είχε υποστηρίξει και ο Ιωάννης Ράλλης στην μετακατοχική δίκη του - "η ενδιάμεση κυβέρνησή μου, προσέφερε υπηρεσία στο έθνος, διότι χωρίς αυτήν θα κυβερνώμεθα απ' ευθείας από το γερμανικό Φρουραρχείο". Πιστεύω ακράδαντα ότι την εθνική κυριαρχία, είτε την έχεις όλη είτε δεν έχεις τίποτα. Αγαπητέ Φαήλο, ο Σαμαράς είναι ο σύγχρονος Ι. Ράλλης των δανειστών μας. Κυβερνά την χώρα επ' ονόματί τους και εξαθλιώνει τον ελληνικό λαό για να ικανοποιήσει τις παντοειδείς αξιώσεις τους και να παραμείνει ο εκλεκτός τους, "Φευ, ώ Ελλάς! Ω, τλήμον αρετή" Σκεφθείτε τί θα έγραφε σήμερα η ιστορία για τον Αγησίλαο, αν είχε προτιμήσει να ακολουθήσει την γραμμή Σαμαρά με τους Πέρσες! Συριζαίοι και Νεοδημοκράτες, "βλάπτουν το ίδιο την πατρίδα μου Συρία" για να θυμηθούμε και τον Καββάφη. Οι μεν είναι εγνωσμένοι ανθέλληνες και αρνησιπάτριδες, οι άλλοι εγνωσμένοι ραγιαδιστές και ξενόδουλοι. Οι μεν θέλουν την Ελλάδα Ψωροκώσταινα, οι δε Μαντάμ Σουσού. Εγώ τη θέλω ολόκληρη, περήφανη κι' ας είναι πεινασμένη. Αλλωστε, έτσι τα κατάφερε το '12, το '40 και παρ' ολίγον το '22! Οσο για την ΕΕ και το Ευρώ, δεν δίνω δεκάρα. Ιδίως, μάλιστα, όταν έμαθα χθες ότι οι "μεγάλοι" Μπαρόζο, Βαν Ρομπάι κ.λ.π. οραματίζονται ενιαίο οικονομικό χώρο με τις ΗΠΑ! ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ! Ο Ντε Γκωλ, ο Μπριάν - κι'ο Αντενάουερ ακόμη - δεν είχαν τέτοια οράματα για την Ευρώπη. Κάτι τέτοια τα έβλεπαν μόνο ως εφιάλτες.

    • ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ avatar
      ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ @ Θεόδωρος 14/02/2013 15:59:42

      + 1000000000000000000000

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Θεόδωρος 14/02/2013 18:41:50

      Αγαπητέ Θεόδωρε, αμετροεπής, υβριστική προς των ΑΣ και επί εσφαλμένων προϋποθέσεων η θέση σου.
      Όταν ο Αντώνης Σαμαράς ανέλαβε η χώρα ήδη από καιρό ήταν εκτός αγορών. Ακόμη κι εγώ που πρότεινα να πάμε σε εκλογές τον Δεκέμβριο, να μη δίναμε υπουργούς στην κυβέρνηση Παπαδήμου και να μην συναινούσαμε στο Μνημόνιο, δεν είχα κι ούτε έχω την ψευδαίσθηση πως η χώρα είχε εναλλακτική πηγή χρηματοδότησης. Απλά θεωρούσα πως η χρεωκοπία μας θα τους κόστιζε πολύ και θα αναγκάζονταν να αλλάξουν την συνταγή, να έχουμε πιο ήπιους ρυθμούς προσαρμογής και μεταρρυθμίσεων. Όμως κι αν δέχονταν τον "εκβιασμό" μας, αν έπιανε, πάλι από την ίδια, την μόνη πηγή θα παίρναμε χρήματα, απλά με πολύ ηπιότερους όρους.
      Τα περί Ρωσίας, Τσάβεζ, Κίνας, άμεσων πακτωλών από την ΑΟΖ ήταν και είναι παπατζιλίκια, φαντασιώσεις για κατανάλωση από απελπισμένους.
      Τα "ηρωϊκά" λοιπόν άστα, τα γράφω καλά κι εγώ. Πες μου όμως ποια θα ήταν η εναλλακτική λύση αν δεν "μασούσαν". Συν επίσης κάτι άλλο, που κι εγώ συχνά υποτιμώ. Ξεχνάμε σχδόν όλοι, πως εκτός από τις κυβερνήσεις υπάρχουν κι οι αγορές, οι κερδοσκόποι. Κι αυτοί δεν κάνουν ότι θέλουν οι κυβερνήσεις. Είναι ανόητοι όποιοι πιστεύουν πως όλα είναι ελεγχόμενα και κατευθυνόμενα. Η κρίση ξεκίνησε από τις ΗΠΑ χαοτικά, κόντεψε να τινάξει την οικονομία τους στον αέρα κι ύστερα σαν τσουνάμι πέρασε τον Ατλαντικό και χτύπησε πρώτα τις πιο αδύναμες χώρες και φυσικά πρώτο το "προοδευτικό" μπακάλικο που είχε φτιάξει για κράτος η ΠΑΣΟΚάρα με την άμεση συνέργεια των αριστερών βοηθητικών του. Ψάχνοντας και πειραματικά προσοπάθησδαν να αντιμετωπίσουν και οι έξω το πρόβλημα ενώ ο ΓΑΠ μας οδήγησε δεμένους εκτός αγορών . Αυτά τα βρήκε ο Σαμαράς, ήταν τετελεσμένα.
      Εγώ θα ήθελα να είχε ρισκάρει να πήγαινε μετωπικά. Εκείνος θεώρησε πως αν η πιθανότητα πτώχευσης, άτακτης χρεωκοπίας και οικονομικής κατάρρευσης ήταν έστω και 10%, πως δεν μπορούσε να παίξει 10.000.000 Έλληνες στα ζάρια. Το ηρωϊκόν πόσο κολλάει με αυτούς που την υποψία του ΟΧΙ είχαν αποβραδίς ξεροσταλιάσει σε ουρές στις ΑΤΜ κι άδειαζαν τις τράπεζες; Συκοφαντική λοιπόν και βαρύτατα άδικη η ανιστόρητη παρομοίωση του Αντώνη Σαμαρά με τον ...Ι. Ράλλη. Σταματείστε να χαϊδεύετε τα χαμηλότερα ένστικτα των πολιτών, όταν μάσλιστα αδυνατείτε να του προσφέρετε μια πειστική εναλλακτική λύση.