Ακόμα πιστεύετε έναν ψεύτη
11/09/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακόμα πιστεύετε έναν ψεύτη

Οι Έλληνες γίνονται… λωτοφάγοι αφού περάσουν μερικά χρόνια, όμως η διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ήταν μόλις πριν μερικούς μήνες και όλοι έχουν συναίσθηση του τι συνέβη

Λίγες ημέρες πριν από τις εκλογές και ο ΣΥΡΙΖΑ με τη ΝΔ παλεύουν για την πρωτιά. Και είναι απορίας άξιον πώς ο Τσίπρας έπειτα από τα ψέματα που είπε τόσους μήνες και έπειτα από την ταλαιπωρία που υπέστη ο κόσμος να παραμένει δημοφιλής και να διεκδικεί μια ακόμη περίοδο στο Μαξίμου.

Οι Έλληνες γίνονται… λωτοφάγοι αφού περάσουν μερικά χρόνια, όμως η διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ήταν μόλις πριν μερικούς μήνες και όλοι έχουν συναίσθηση του τι συνέβη. Και βεβαίως θυμούνται τα ψέματα ή τις λάθος εκτιμήσεις των Συριζαίων που κόστισαν στον ελληνικό λαό.

Τα βασικά λάθη είναι:

1.Ο διχασμός της ελληνικής κοινωνίας και της πολιτικής σκηνής. Εμείς οι πατριώτες που αγωνιζόμαστε. Εσείς οι γερμανοτσολιάδες, οι Τσολάκογλου, οι προδότες που πέφτετε στα τέσσερα. Μεγαλύτερο λάθος ίσως να μην έχει ξαναγίνει.

2.Γιάνης Βαρουφάκης for… Nobel. Η επιλογή του Τσίπρα ήταν προσωπική. Ξεγελάστηκε από τον κοσμογυρισμένο Γιάνη που του έλεγε παπάτζες κι επειδή δε φημίζεται για τη μόρφωσή του ο Αλέξης γοητεύτηκε από το «νούμερο» της οικονομίας. Τη ζημιά που προκάλεσε την ξέρετε όλοι.

3.Η λογική του Μνημονίου – αντιμνημονίου. Ένα καταστροφικό δίλημμα που αποδείχθηκε ότι μόνο πρόσκαιρα βοήθησε τους εμπνευστές του.

4.Προσφυγή στις εκλογές. Ο ίδιος που διαβεβαίωνε για σταθερότητα, οδήγησε σε κάλπες που κανείς δεν ξέρει τι θα βγάλουν. Πολιτική αστάθεια και μεγάλη ζημιά στην οικονομία επειδή εκτίμησε λάθος ο Αλέξη.

5.Αυτοδυναμία πάση θυσία. Τις πρώτες εβδομάδες της προεκλογικής εκστρατείας το χρησιμοποίησαν, είδαν ότι τους κάνει κακό, το απέσυραν και ξανά το ίδιο σενάριο. Μα καλά καημένοι. Θα πείτε να σας δώσει απόλυτη δύναμη ο αναποφάσιστος. Αυτό το μήνυμα στέλνετε όταν το 70% θέλει συνεργασίες και συνεννόηση;

6.Είμαστε το νέο είστε το παλιό. Εμείς διαπραγματευόμαστε εσείς θέλετε πιστή τήρηση του μνημονίου. Πρόκειται για ανιστόρητη και άκρως βλακώδης εκτίμηση. Πιο παλιός από τον Τσίπρα που μιμείται τον Ανδρέα υπάρχει; Παλιό δεν είναι οι άνθρωποι αλλά οι ιδέες.

7.Η Μέρκελ και οι Ευρωπαίοι θα προσκυνήσουν. Μάλλον ήταν πρόταση του γίγαντα της πολιτικής Καμμένου. Όσο προσκύνησαν αυτοί τόσο ο Πάνος περπατά ακόμη στα… δύο.

8.Ξέραμε για τα capital controls και τις κλειστές τράπεζες αλλά αποφασίσαμε δημοψήφισμα. Έγκλημα διαρκείας που το ζούμε τώρα. Οι ιδεοληψίες του Αλέξη διέλυσαν τη χώρα.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που μας κληροδοτεί ο Τσίπρας. Παραδείγματα ψεύδους και αντεθνικής πολιτικής αρκεί να είναι αυτός καλά. Ύστερα από τα παραπάνω και τα τόσα άλλα ο Αλέξης δε μπορεί να είναι πρωθυπουργός μας. Αυτός που ζητά 2 έδρες ακόμη για να γλιτώσει το «βαρίδι» των ΑΝΕΛ και χαρακτηρίζει «δεκανίκι» τον Καμμένο, δεν μπορεί να έχει θέση στην πολιτική σκηνή.

Κι επειδή οι αναποφάσιστοι θα κρίνουν τις εκλογές μήπως καλύτερα να μείνουν σπίτι και να μην πατήσουν στην κάλπη; Αυτή θα ήταν καλή εξέλιξη για τον τόπο. Αλλά υπάρχει κι άλλο. Στις 20 Σεπτέμβρη γίνεται και ο τελικός στο Eurobasket. Για σκεφτείτε να παίζει η Ελλάδα πόσοι θα παρακολουθήσουν ένα ακόμη επεισόδιο στο σίριαλ της διάλυσης της χώρας που θα παιχτεί στα κανάλια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 11/09/2015 08:12:25

    έχει στεγαστεί εκεί η βάση του παλιού ΠΑΣΟΚ. αυτοί πλέον είναι η πλειοψηφία των ψηφοφόρων του. έτσι εξηγείται το ποσοστό του.

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/09/2015 11:29:12

    Η απόφαση για δημοψήφισμα,όλο και πιό καθαρά διαφαίνεται ότι δεν ήταν απλή ιδεοληψία.Έγινε βάσει σχεδίου για να επιβληθεί η ο περιορισμός στη διακίνηση κεφαλαίων η σταδιακή κατάργηση της χρήσης χρημάτων και συγχρόνως η επιβολή της χρήσης του πλαστικού χρήματος. Η επίσημη δικαιολογία γι' αυτό, είναι για καλύτερο έλεγχο της φοροδιαφυγής,η ανεπίσημη για τον απόλυτο έλεγχο της ζωής του κάθε ανθρώπου ως μονάδα πλέον...

    • sender avatar
      sender @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/09/2015 14:07:23

      Σωστός.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 11/09/2015 23:46:47

      Έτσι ακριβώς. Επειδή ο Έλληνας δε γουστάρει και πολύ τις κάρτες και ειδικά οι άνω των 50, μόνος τρόπος ήταν αυτός. Και τώρα θέλουν να δώσουν κίνητρα να κάνουμε όλες τις συναλλαγές χωρίς μετρητά. Πεντακάθαρο σχέδιο και συνεχίζεται και χωρίς Βαρουφάκη. Πράγμα που σημαίνει ότι ο Τσίπρας μας δουλεύει κανονικά.

  3. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 11/09/2015 11:58:52

    Σήμερα έχουμε ένα ακόμα δείγμα (είναι ατέρμονη η σειρά ) της υποκρισίας του εν λόγω κυρίου : Χθές έσκιζε τα ιμάτια του ότι θέλει να αναβαθμίσει το δημόσιο σχολείο δικαιολογούμενος για το 23% στη ιδιωτική εκπαίδευση , σχολεία + φροντιστήρια+ ινστιτούτα ξένων γλωσσών .Σήμερα η συμβία έγραψε τον γιό του στο σχολείο Χιλλ !!

    • Eva avatar
      Eva @ Ελενα Κανελλοπούλου 13/09/2015 03:42:07

      Γραμμενους μας εχει κι αυτος κ η συμβια. Λετε να προβληματιστηκαν για το τι θα πουμε εμεις?

  4. Eva avatar
    Eva 11/09/2015 11:59:52

    Μαλλον η κριτικη μας ικανοτητα δεν εχει καλλιεργηθει ιδιαιτερα τις τελευταιες δεκαετιες...

  5. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 11/09/2015 12:12:25

    Πιστεύετε δηλαδή ακόμα ότι ο συριζα παλεύει για την πρωτιά ?

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Θεμιστοκλής 11/09/2015 20:08:20

      αυτό δεν το πιστεύουν ούτε τα ...ΣΥΡΓΕΛΑ !!!!!

  6. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 11/09/2015 12:31:02

    @ Εύα δεν είναι η έλλειψη κριτικής διάθεσης /ικανότητας του εκλογικού σώματος .Είναι που από το 80 και εντεύθεν οι πολιτικοί , αρχής γενομένης από το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα , εκμαύλισαν το εκλογικό σώμα καθιστώντας το συνένοχο στη διαφθορά .Δυστυχώς η ΝΔ επί Μητσοτάκη ακολούθησε πιστά τα βήματα του Ανδρέα σ΄αυτή την κατηφόρα με την φθηνή δικαιολογία " τι να κάνουμε έτσι που έχει μάθει ο κόσμος αν δεν ακολουθήσουμε το παράδειγμα του ΠΑΣΟΚ δεν θα δούμε ποτέ εξουσία..!" Εκτοτε ο κόσμος έχει εθιστεί στη συναλλαγή και ψηφίζει κυνικά κατά τα μικροσυμφέροντά του . Είναι ευνόητο ότι συναλλαγή και κριτική διάθεση δεν μπορούν να συνυπάρξουν

    • Eva avatar
      Eva @ Ελενα Κανελλοπούλου 13/09/2015 03:53:04

      Με προσοντα μηδεν διοριστηκε απο ΝΔ (επι πασοκ) Ευνοηθηκε απο πασοκ (υπηρεσιακα) κ τωρα ψηφισε συριζα (για τα τέκνα) Εγω με πεντε σελιδες βιογραφικο ειμαι μακροχρονια ανεργη. Ισως καποιοι σαν κ μενα και το διαβολο θα ψηφισουν αυτη τη φορα...απο οργη, πολυ το φοβαμαι...

  7. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 11/09/2015 12:46:12

    Ποιοι και γιατί προωθούν τον Λεβέντη.Τώρα τον θυμήθηκάν...

    • Eva avatar
      Eva @ Βιεννεζος 13/09/2015 03:58:41

      Δεν ξερω ποιοι τον προωθουν αλλα υποψιαζομαι οτι θα τον ψηφισουν αυτοι που περιμεναν σοου κ κραξιμο του συριζα απο κατι αλλα παλληκαρια-που τους βγηκαν πολυ καθως πρεπει...

  8. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 11/09/2015 13:17:31

    Τα νησιά βράζουν για την πολιτική ανικανότητα των Αθηνών με τους πρόσφυγες.Ο κόσμος είναι εξοργισμένος...Μην απορήσουμε για το τι θα ψηφίσουν στις εκλογές...πολλοί θα τρίβουμε τα μάτια μας...και άλλοι θα συζητούν στην τηλεόραση τι έφταιξε...

  9. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 11/09/2015 13:19:47

    Αστειέυεστε...Μπάσκετ θα παρακολουθούν οι Έλληνες.Καλύτερο από ανούσιους διαλόγους....

  10. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 11/09/2015 14:05:22

    Οι....μυστικές δημοσκοπήσεις έχουν πρώτο το συριζοπασόκ με διαφορά από 1,5 έως δύο μονάδες διαφορά. Ας πρόσεχαν στην παράταξη που τσάκισαν τον μικρομεσαίο με φόρους για να σώσουν τα πελατάκια του δημοσίου των ΔΕΚΟ- ΟΤΑ κ.λ.π που ψηφίζουν κατά 90% σύριζα....Το έχω ξαναγράψει η συνταγή 90% φόροι και 10% μείωση δαπανών οδηγεί στη δραχμούλα. Αν αυτό αντιστρεφόταν απο το 2010 τώρα θα είχαμε πετάξει την κρίση...στα σκουπίδια, αλλά το ανίκανο πολιτικό σύστημα της χώρας έκανε πως δεν άκουγε διαλύοντας τον παραγωγικό ιστό της ιδιωτικής οικονομίας. Επίσης έχω γράψει πολύ παλαιά αν σε μια μεγάλη επιχείρηση θα δίνατε θέσεις ευθύνης σε κάποιον από τους πολιτικούς μας.....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Φιλελεύθερος 11/09/2015 23:49:06

      Βλακείες. Επί Σαμαρά ήταν 90% μείωση δαπανών και 10% φόροι. Και είχαν αρχίσει να πέφτουν. Εν μέσω ύφεσης. Σκέψου να κυβερνούσε φέτος εν μέσω ανάπτυξης 2,5% πόσο θα έπεφταν οι φόροι. Αλλά αφού ο καθείς ακόμη σκέπτεται με το μυαλό στην τσέπη, η Ελλάς χάνεται...

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Γεώργιος Τ. 12/09/2015 16:15:46

        Σωστος.

      • Φιλελεύθερος avatar
        Φιλελεύθερος @ Γεώργιος Τ. 12/09/2015 17:20:07

        Μάλλον ζούσες σε άλλη χώρα...Άκου 10% φόροι...και 90% μείωση δαπανών...Αν θέλεις έχω και επίσημα στοιχεία.