#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2010 10:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακούστε την οργή του λαού




«Ακούστε την οργή του λαού» γράφει το πλακάτ σε μια απο τις φωτογραφίας από τις διαδηλώσεις στην Γαλλία εναντίον της αύξησης των ορίων συνταξιοδότησης.


Το νομοσχέδιο πέρασε βέβαια από το Κοινοβούλιο, γεγονός που θεωρείται νίκη του Σαρκοζί. Πρόκειται όμως για μια Πύρρειο νίκη, επειδή το κύμα αγανάκτησης που προκάλεσε ο νόμος δεν θα κοπάσει εύκολα σε μια χώρα που θεωρείται παραδοσιακά «εργαστήρι κοινωνικών αναταράξεων στην Ευρώπη».


Στην Ελλάδα βέβαια (ζήτω τα συνδικάτα και ο καναπές) δεν βλέπουμε ακόμα την οργή στους δρόμους (όπως εκτιμούσαν διάφοροι πως θα συμβεί «από Σεπτέμβη).


Η οργή όμως υπάρχει στον κόσμο, που παρακολουθεί αμέτοχος τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων, και είμαστε βέβαιοι ότι θα εκφραστεί στις κάλπες – με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.







ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/10/2010 10:19:01

    Χθες πάντως, το επίσημο όργανο της Kommandatur (η "Καθημερινή") μοστράριζε στην πρώτη σελίδα περιχαρές άρθρο, σύμφωνα με το οποίο υπογράφτηκε η πρώτη επιχειρησιακή σύμβαση εργασίας, με αμοιβές κατώτερες των συλλογικών συμβάσεων.

    Όχι μόνο δεν αντιδρά κανείς λοιπόν, αλλά οι δυνάμεις κατοχής μάς βγάζουν κοροϊδευτικά και τη γλώσσα κι εμείς καθόμαστε και τους καμαρώνουμε. Τι να λέμε τώρα...

  2. Wolf avatar
    Wolf 25/10/2010 10:20:18

    Την οργή μας, Φακτορα θα την νιώσουν οι υποστηρικτές του μνημονίου και της Τρόϊκας, στις 7 Νοεμβρίου.
    Θα καταλάβουν την έκρηξη του καναπέ και αυτοί και οι εφεδρείες που έχουν στήσει ως άλλοι κυματοθραύστες και τα εξαπτέρυγά τους!

  3. karamanlikos avatar
    karamanlikos 25/10/2010 10:20:43

    Δεν χρειάζεται να καεί για άλλη μια φορά η πατρίδα... αρκεί η ψήφος!!!

    Αν οι Έλληνες είχαμε σκεφτεί λογικά και είχαμε αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο τον Καραμανλή, χωρίς κουκούλες, χωρίς φωτιές, χωρίς τρομοκρατία τότε σίγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!

    Ποτέ η σωφροσύνη και η σύμπνοια ενός λαού δεν έκανε κακό... Θυμηθείτε τους Κύπριους που με 80% απέρριψαν το σχέδιο Ανάν... Όλες οι κασσάνδρες της εποχής εκείνης που σήμερα υποστηρίζουν το μνημόνιο (τυχαίο;) τρομοκρατούσαν τον κυπριακό λαό... ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

    Τώρα τρομοκρατούν τους Έλληνες... Τυχαίο; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ;

  4. paskitis avatar
    paskitis 25/10/2010 10:28:18

    skai?καθημερινη?του αλαφουζου δεν ειναι αυτα?
    τι καλος ανθρωπος!!παντα με το λαο
    λυριτζης?
    οικονομου?
    τσαπανιδου?
    αυτοι οι βολεμενοι που η νδ τους εχωσε στην νετ?χουκλη ?
    τωρα δειχνουν με το δαχτυλο την ερτ που τους ταιζε.ενω η καθημερινη μαζεψε οτι πεταξαν ολες οι αλλες οι εφημεριδες.
    τι να συμβαινει αραγε εκει?.........κρατικη διαφημιση?μιζα?

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/10/2010 10:28:41

    Προσέξτε πάντως, στην τελευταία φωτογραφία, την εθνική προέλευση των παιδιών που ανατρέπουν το αυτοκινητάκι κάποιου ανυποψίαστου πολίτη, και δεν είναι πολυτελές αμάξι...
    Αυτά για εμάς μεθαύριο...Με τους Αφροασιάτες που μας κουβαλάνε ο ΓΑΠ με τον Ερντογάν.

    • Misha avatar
      Misha @ ΒΙΣ 25/10/2010 10:35:40

      A,ναι;
      Μήπως δεν ήταν γαλλική η Λεγεώνα των Ξένων;
      Μήπως δε μιλά γαλλικά η μισή Αφρική ως αποτέλεσμα της αποικιοκρατίας;
      Και ποια ειναι η διαφορά της «εθνικής προέλευσης των παιδιών που ανατρέπουν το αυτοκινητάκι» με την εθνική προέλευση του Σαρκοζύ, του Στρος Καν, του Ζιντάν, του Μαλουντά ή της Αρβελέρ;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 10:54:47

        Μisha εισαι σοβαρός; Βάζεις τους ευρωπαϊκής καταγωγής Γάλλους στο ίδιο καλάθι με τους αφρικανικής και μάλιστα μουσουλμανικής από άποψη ενταξιμότητας;
        Μάλλον δεν έχεις ιδέα επί του θέματος.
        Εχεις παει σε προάστεια του Παρισιού;
        Με ξύλινη γλώσσα και ξύλινη σκέψη δεν γινεται συζήτηση...

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 25/10/2010 11:06:42

        Υφέρπων ρατσισμός...
        Την εθνική ομάδα της Γαλλίας στο μπάσκετ την θυμάσαι;
        Τον Καρεμπέ μήπως;
        Και πού ξέρεις το θρησκευμα των παιδιων της φωτογραφιας;
        Το χρωμα τους είδες και άρχισες τους συνειρμούς που βγάζουν στο Άουσβιτς ή στο τείχος του αίσχους της Παλαιστίνης

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 11:12:17

        Υφέρπων ρατσισμός επειδή επισημαίνω την υπαρκτή πολιτισμική διαφορά; Ποιος μίλησε για χρώμα; Κράτα τις ξύλινες ταμπελίτσες για τους ομοϊδεάτες σου.
        Βάζεις στο ίδιο τσουβάλι μαύρους Γάλλους από την Καληδονία (Καρεμπέ), χριστιανούς, μπολιασμένους με τη γαλλική κουλτούρα, με μαύρους Γάλλους μουσουλμάνους από τη Σενεγάλη...
        Θα σε έλεγα αστοιχείωτο, αλλά δεν σε παρεξηγώ. Εχεις γραψει διάφορα κουλά εδώ μέσα (είμαι με τον Στάλιν επειδή κάποιος έγραψε για κάτι που μπορεί να είπε σε κάποιον η αγία Ματρώνα....). Οπότε, απαλλάσσεσαι...

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 25/10/2010 11:30:58

        Χέρι - χέρι...
        Χτες μάς εφταιγαν οι Αλβανοί, σήμερα οι μαύροι, προχτές οι «τουρκόσποροι»...
        Όταν τα γαλλάκια έπαιζαν με τα διαμάντια της Σενεγάλης ή του Κογκό ήταν καλά , έκαναν «εξαγωγή γαλλικής φινέτσας», τώρα που οι καταπιεσμένοι ζητάνε μερίδιο από τα κλεμμένα είναι «σκυλάραπες ισλαμιστές» που θέλουν να αλώσουν την Κυανή Ακτή...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 25/10/2010 11:44:55

        Παιδιά, πάτε να διδάξετε στους Γάλλους τι είναι Γαλλικότητα; Είμαστε σοβαροί;
        Ύστερα μας πειράζει που επεμβαίνουν οι "κουτόφραγκοι" στα δικά μας πολιτισμικά;
        Οι άνθρωποι έχουν ως μπούσουλα το συνταγματικό πατριωτισμό (κατά βάση πολιτισμικό/πολιτικό - Γάλλος είναι όποιος μετέχει της Γαλλικής Παιδείας, ξέρει καλά Γαλλικά και τη Μασααλιώτιδα απ' έξω και ανακατωτά και θεωρεί ιδρυτική πράξη ΕΘΝΟΥΣ το γκρέμισμα της Βαστίλλης): Μητροπολιτικό έδαφος είναι και η κατάμαυρη Μαρτινίκα, και η Νέα Καληδονία του Κριστιάν Καρεμπέ, Γάλλοι οι κάτοικοί τους, Γαλλότερος των Γάλλων ο Ζινεντίν, επίτιμη Γαλλίδα η Ελένη Αρβελέρ (και άν δεν το αξίζει αυτή, τότε ποιά;)
        Τι μπλεκόμαστε με τα πίτουρα; Δεν κυττάμε να έχουμε κι εμείς μερικές Αρβελέρ στα πανεπιστήμιά μας, αλλά πάμε να δείξουμε στον παππού τ' αμπελοχώραφά του! Καβαλλημένα καλάμια είμαστε!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 11:59:40

        Xαχα, θέλεις μήπως να σου βρω κατι εκατοντάδες χιλιάδες Γάλλους - μα εντελώς Γάλλους, γαλλογαλλικής καταγωγής - που ακούνε "γκρέμισμα Βαστίλλης" και βγάζουν σπυράκια;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 12:03:47

        Θείο, ποιος μίλησε για έξωθεν επέμβαση στον γαλλικό πατριωτισμό; Μιλάμε σοβαρά; Είδες αυτά που γράφω;
        Εδώ σου λέω για θέμα που συζητιέται ευρύτατα στη Γαλλία τα τελευταία 20 τουλάχιστον χρόνια, την ενταξιμότητα. Το θέμα είναι υπαρκτό και εχουν γραφεί επ' αυτού κάτι εκατοντάδες βιβλία και άρθρα, επιστημονικά και μη.
        Εγώ δεν απάντησα με τσιτάτα και με αφορισμούς και ξύλινη γλώσσα του στυλ "ναι αλλά και οι Αμερικάνοι καταπιέζουν τους μαύρους". Βγήκα και ρατισιστής επιπλέον (αλλά είπα, λόγω και άλλων κουλών το κατανοώ...).

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 25/10/2010 12:05:41

        Δίκιο έχεις, αλλά σύμφωνα με το Γαλλικό Σύνταγμα αυτοί είναι αντεθνικά στοιχεία. Όπως οι δικοί μας νοσταλγοί της δικτατορίας, άν δεχθούμε κατά γράμμα το Ελληνικό Σύνταγμα. Αλλά πόσοι το διαβάζουμε;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 12:11:21

        Δεν τολμά να πει κανείς τον Philippe de Villiers αντεθνικό στοιχείο επειδή είναι κατά της Επανάστασης, όσο και να διαφωνεί μαζί του. Εντάξει, οι αριστεροί Γάλλοι τον εχουν στη μπούκα, αλλά μην είσαι τόσο απόλυτος.
        Τώρα πλέον το θέμα της Επανάστασης του 1789 συζητιέται ανοιχτά και δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Το πρόβλημα της γαλλικότητας έχει μετατεθεί πλέον αλλού, στην ενταξιμότητα και κυρίως σε σχέση με το Ισλάμ. Γι αυτό για τους Γάλλους με καταγωγή από Ινδοκίνα, έστω και Βουδιστές (υπάρχουν και Χριστιανοί φυσικά Ινδοκινέζοι), δεν τίθεται θέμα.
        Ολοι επιπλέον στη Γαλλία σε κατ' ιδίαν συζήτηση αναγνωρίζουν ότι οι χριστιανοί Αφρικανο-γάλλοι είναι πολύ πιο εντάξιμοι από τους μουσουλμάνους Αφρικανο-γάλλους. Δεν το λένε φωναχτά, αλλά είναι κοινός τόπος.
        Εγώ δεν μιλάω με τσιτάτα και αφορισμούς, προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 25/10/2010 12:13:35

        Φυσικά ιστορικο-πολιτικούς "αναθεωρητές" έχουν και οι Γάλλοι. Ποιός δεν έχει; Οι Γερμανοί; Εμείς; Οι ίδιοι οι "πολυπολιτισμικοί" Αμερικανοί; Τί είναι ο Χάντιγκτον; Αλλά η αυτοκατανόηση ενός έθνους δεν επικυρώνεται σε συζητήσεις ιστορικών και κοινωνιολόγων. Εκεί μόνον ζυμώνεται, και ο διάλογος είναι ελεύθερος (στα πλαίσια των νόμων, ο Γκαρωντύ πήγε φυλακή, άν θυμάσαι, επειδή είπε ότι "ολοκάυτωμα δεν υπήρξε").
        Η επικύρωση του τι είναι "εθνικό", είναι πάντοτε πολιτική, πλειοψηφίες και μειοψηφίες. Γι αυτό οι δημοκρατίες έχουν εκλογές, Βουλή, Σύνταγμα. Αλλοιώς θ' αποφάσιζαν οι "ειδικοί", οι ομάδες πίεσης.
        Αυτό το νόημα έχουν Μασααλιώτιδα, Βαστίλλη και όσα ανέφερα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 12:15:19

        Και δεν ήταν το ίδιο πράγμα η δικατορία 1967-74 με το Παλαιό Καθεστώς. Εκεί μιλάμε για ένα νόμιμο πολίτευμα που ανατράπηκε με επανάσταση, εδώ μιλάμε για μία μικρή ομάδα συνομωτων που ανέτρεψε πραξικοπηματικά μία νόμιμη κυβέρνηση.
        Εκτός και αν θεωρείς ίδιας εγκυρότητας την δίκη-παρωδία του Λουδοβίκου 16ου (στο τέλος αποκεφάλισαν και τον συνήγορό του! μετά τη δίκη, εννοείται...) με τη δική μας δίκη των πρωταιτίων του πραξικοπήματος.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 12:18:07

        Ο Villiers όχι μόνο δεν πήγε φυλακή, αλλά ήταν και για πολλά χρόνια δήμαρχος (ή νομάρχης; δεν θυμάμαι και βαριέμαι να το ψάξω τώρα). Και ταυτόχρονα έλεγε ότι είναι κατά της Επανάστασης. Και δεν έτρεχε τίποτα από την άποψη του νόμου.
        Η περίπτωση του Γκαρωντύ, παλιού αριστερού, είναι διαφορετική, εκεί μπαίνει μέσα το θέμα του αντισημιτισμού και όποιος στη Γαλλία γίνει θύμα υποψίας αντισημιτισμού είναι καμμένος. Οπως και στη Γερμανία. Είναι - δεν είναι αντισημίτης.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 25/10/2010 12:24:42

        ΒΙΣ, για το θέμα της θρησκείας επί της ουσίας θα συμφωνήσω μαζί σου: Οι Χσριστιανοί Καληδονιάτες και οι Χριστιανοί (ή Ανιμιστές) Μαρτινικέζοι είναι ευκολώτερα εντάξιμοι στο Γαλλικό πολιτισμό και εθνικότητα από το μέσο Μαροκινό Μουσουλμάνο.
        Ο λόγος ειναι κυρίως ιστορικός: Ο Μουσουλμανισμός είναι ακόμη θρησκεία με "ορμή νεοφώριστου", σαν το Χριστιανισμό των Σταυροφοριών.
        Αλλα γι αυτό που συζητάμε: Το Σύνταγμα είναι Σύνταγμα και στα πολιτικά οι πλειοψηφίες μετράνε.
        Μια τέτοια Δημοκρατία, άν και στηρίζεται σε γκρεμισμένη Βαστίλλη και Μασσαλιώτιδα, μπορεί να δέχεται και απόψεις όπως του Philippe de Villiers (όπως π.χ. η δική μας δέχεται το ΚΚΕ, που θέλει να την καταργήσει). Αλλά αυτός πήρε 2.23% στις εκλογές, κι αυτό τα λέει όλα.
        Δεν αναφέρθηκα ειδικά σε σένα, ούτε φυσικά υπαινίχθηκα ρατσισμό κανενός, αλλά σε όλη τη συζήτηση περί Γάλλων.
        Επιμένω όμως σ' αυτό: Έχουμε καβαλλήσει το καλάμι.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 12:24:58

        Προ ετών είχε γίνει θέμα στη Νέα Καληδονία επειδή εκεί οι αυτονομιστές δεν ήθελαν την παρέλαση της 14ης Ιουλίου.
        Εγώ, που τότε αριστέριζα και ψήφιζα Συνασπισμό, λέω σε φίλο μου Γάλλο, "αντιδραστικό" (κατά της Επανάστασης):
        " Δίκιο έχουν, τί νόημα έχει να παρελαύνουν οι Κανάκ (οι ντόπιοι, μαύροι, όπως ο Καρεμπέ) στις 14 Ιουλίου; Τί νόημα έχει για αυτόυς η άλωση της Βαστίλλης; Και στο κάτω-κάτω, τί σε πειράζει εσένα, αφού είσαι κατά της Επανάστασης;"
        Αντέδρασε νευριασμένα: Είμαι-δεν είμαι κατά της Επανάστασης, η 14 Ιουλίου και η παρέλαση συμβολίζουν τη Γαλλία και πρέπει να γίνεται.
        Αυτά για μερικούς δικούς μας που παθαίνουν αλλεργία με παρελάσεις και ζητούν και αλλαγές ημερομηνιών αμφότερων των εθνικών εορτών...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 12:30:11

        Θείο, γιατί έχουμε καβαλλήσει το καλάμι; Δεν το κατάλαβα αυτό στο συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε. Αν θες, για άλλα ζητήματα, θα σου έλεγα ότι ναι, το εχουμε καβαλλήσει. Αλλά για το συγκεκριμένο, γιατί;
        Το ζήτημα της ενταξιμότητας δεν είναι γαλλικό ζήτημα, είναι πανευρωπαϊκό σχεδόν. Και αν δεν είναι ακόμα πανευρωπαϊκό, θα γίνει σύντομα. Κανείς δεν πιστεύει ότι θα σταματήσει η πλημμυρίδα από Ασία και Αφρική σύντομα.
        Προβλήματα που η Γαλλία είχε το 1990, τα έχει η Ελλάδα το 2010.
        Δεν συζητάμε για επίπεδο πανεπιστημίων (επειδή ανέφερες την Αρβελέρ). Και εμείς έχουμε μερικούς καλούς ξένους πανεπιστημιακούς και αν τα πανεπιστήμιά μας ήταν καλύτερα θα είχαμε και περισσότερους και μακάρι.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 25/10/2010 12:35:06

        Η θεώρηση του μουσουλμανισμού (Ισλάμ) ως μίας ¨νέας θρησκείας" σε σχέση με τον χριστιανισμό είναι κατά βάση λανθασμένη.
        Δεν έγκειται το πρόβλημα στη χρονική απόσταση από τον 7ο αιώνα, αλλά στη φύση του Ισλάμ, που είναι βαθύτατα πολιτική και ανελεύθερη.
        Τη θεωρία περί "νέας θρησκείας" τη χρησιμοποιούν για παρηγοριά κάποιοι δυτικοί διανοούμενοι, συνήθως αριστεροί. Εστω και έτσι, για να ξεθυμάνει η "νέα θρησκεία", αν υποτεθεί πως ακολουθεί την πορεία του χριστιανισμού, θα πρέπει να περιμένουμε ακόμα 4 αιώνες, δηλαδή μεχρι τον "18ο" αιώνα του Ισλάμ!
        Μέχρι τότε...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 25/10/2010 12:45:33

        Πολύ χαρακτηριστικό το παράδειγμα!
        Είναι μοιραίο να υπεισέρχονται κανονιστικά, ιδρυτικά στοιχεία στην ζωντανή πολιτική. Δεν γίνεται να μετέχεις ως πολίτης της Ελληνικής Δημοκρατίας και να μη γιορτάζεις της 25η Μαρτίου, ούτε να είσαι Γάλλος πολίτης και να μη γιορτάζεις την πτώση της Βαστίλλης. Οι αυτονομιστές, δίκιο είχαν από την πλευρά τους, αλλά αυτονομιστές ήταν. Άλλοι Καληδονιάτες είχαν ασφαλώς την αντίθετη γνώμη.
        Σκέψου τους Γερμανούς: Μέχρι τώρα γιόρταζαν ως εθνική εορτή την πτώση του Χίτλερ (σκέψου, γιόρταζαν που μπουκάρησε ο Ρωσικός στρατός στην Καγκελλαρία), τώρα έχουν 2, αυτή και την επέτειο της πτώσης του Τείχους. Σκέψου τι εφιάλτης, σωστό ψυχολογικό βασανιστήριο, είναι οι 2 αυτές εθνικές εορτές για τους αμετανόητους φιλο-ναζί και τους αμετανόητους σταλινικούς φιλο-κομμουνιστές Γερμανούς. Αλλά αυτά έχει η Δημοκρατία!

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Misha 25/10/2010 12:53:52

        ...Εκεί μόνον ζυμώνεται, και ο διάλογος είναι ελεύθερος (στα πλαίσια των νόμων, ο Γκαρωντύ πήγε φυλακή, άν θυμάσαι, επειδή είπε ότι “ολοκάυτωμα δεν υπήρξε”)....

        Θειο θα το ήθελες πολύ αλλα δεν είναι έτσι. Και να μη μιλας για τον Γκαρωντύ αν δεν γνωρίζεις. Από πότε οι νόμοι ποινικοποιούν την γνώμη κάποιου για το αν υπήρξαν μαγισσες ή όχι; Το πρώτο πράγμα που κατωχυρώνει το σύνταγμα είναι η ελευθερία της γνώμης. Εσύ και ο Αλαβάνος πιστεύετε στον κομμουνισμό. Το σύνταγμα σας κατωχυρώνει να το πιστεύετε ανενόχλητοι. Υπήρξε κάποιο θρησκευτικοπολιτικό λομπυ που καταδίκασε τον Γκαρωντύ όχι μια αλλα διο φορές για το ίδιο αδίκημα που εντελώς μα εντελώς συμπτωματικά έχει γίνει κρατική θρησκεία. Κάθε αντίθετη άποψη απαγορεύεται από την αστυνομία της σκέψης. Τα περι δημοκρατίας άστα κατά μέρος.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 25/10/2010 13:14:53

        Λίζα, είπα ότι ο διάλογος είναι ελεύθερος στα νόμων (μας αρέσουν ή δεν μας αρέσουν αυτοί οι νόμοι). Τους νόμους η Αντιπροσώπευση - η Βουλή τους ψηφίζει (η Γαλλική εν προκειμένω) και η ανεξάρτητη Δικαστική Εξουσία τους εφαρμόζει. Κανένα λόμπυ δεν καταδίκασε τον Γκαρωντύ, αλλά τα Δικαστήρια, εφαρμόζοντας νόμο της Δημοκρατίας. Άν μας αρέσει ο νόμος, έτερον εκάτερον, αλλά να ψηφίζουμε νόμους και να μην τους εφαρμόζουμε (τους Δημοκρατικά ψηφισμένους νόμους), έ, αυτό είναι κακή, κάκιστη, Ελληνική αναρχοαυτόνομη συνήθεια.
        Ο Αλαβάνος όμως, τι σχέση έχει, με το υπό συζήτηση και τι σχέση με τη δική μου άποψη; Αυτός λέει "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη" - άν τον ερμηνεύω σωστά. Δηλαδή το νεοελληνικό κουρελο-αστικό αναρχομπάχαλο ανομίας και "μπάτε σκύλοι αλέστε", με παχειά "προλεταριακή" σάλτσα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 25/10/2010 10:36:13

      Αν κρίνω από την ένδυση και την υπόδυση των παιδιών που ανατρέπουν το αυτοκίνητο, δεν μου φαίνονται καθόλου εξαλιωμένοι. Να δεις που έτσι όπως πάμε, τα ίδια θα έχουμε κι εδώ: οι αφροασιάτες θα ενταχθούν σε κυκλώματα εγκληματικών δραστηριοτήτων και θα περνάνε μια χαρά καταδυναστεύοντας τους γηγενείς όπως στον Άγιο Παντελεήμονα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 25/10/2010 10:58:07

        Μόνο οι αριστεροί αρνούνται να δουν τα προφανή. Το "Βήμα' της Κυριακής είχε για το ερώτημα "πέθανε η πολιτισμικότητα" τρία άρθρα. Οι συγγραφείς: Μουζέλης, Λιάκος, Βώκος. Και οι τρεις αριστεροί, και οι τρεις αναμασούσαν τα ίδια.
        Βλέπουν τους 100 μουσουλμάνους από το Μαγκρέμπ και το Πακιστάν που έχουν ενταχθεί ως αστοί και επιστήμονες στη γαλλική ή την αγγλική κοινωνία και κλείνουν υποκριτικά τα μάτια στα εκατομμύρια των υπολοίπων που θέλουν να ζουν στο δικό τους γκέτο και μισούν την ιστορία της χώρας της οποίας την υπηκοότητα φέρουν.
        Σύμμαχοί τους οι χρήσιμοι ηλίθιοι της αριστεράς...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 25/10/2010 11:04:43

        Τη γαλλική ταινία "Ανάμεσα στους τοίχους" την είχες δει; Αν όχι, διάβασε το βιβλίο στο οποίο βασίζεται, κυκλοφορεί στα ελληνικά. Δεν είναι δεξιά ταινία, ούτε αριστερή. Ειναι γυρισμένη σε στυλ ντοκυμαντέρ σε σχολείο και αφήνει τον θεατή να βγάλει τα συμπεράσματά του.
        Αν μιλήσεις με γάλλους καθηγητές ΜΕ θα σου πουν "συνηθισμένες καταστάσεις, και πάλι καλά"...
        Το θέμα είναι ότι εμείς, που τουλάχιστον δεν είχαμε αποικιοκρατικό παρελθόν, γιατί να υποστούμε τα ανάλογα; Βέβαια, υπάρχει η αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων, η ιστορία το μαρτυρεί, όχι όμως και να ανοίξουμε τα σύνορά μας όπως έχουμε κάνει τώρα. Εδώ έχουμε να κάνουμε με εθελούσια παράδοση στο όνομα ιδεοληψιών της αριστεράς.
        Μάλλον η ελληνική Αριστερά παίζει εδώ το τελευταίο της χαρτί. Και το πιο δυνατό και ριζοσπαστικό: Αλλαγή του πληθυσμού της Ελλάδας.

      • 11888 avatar
        11888 @ Αυριανιστής 25/10/2010 13:35:18

        Εσυ εχεις δει το "Μισος"?
        Η αγωνια του Αθηναιου -και καθε-αστου απεναντι στη διαφορετικοτητα και ο φοβος μηπως η "καθαρη" πολη του γινει πολος ελξης καθε ειδους παραβατικοτητας,τον οδηγει απευθειας στο αρμα του καθε γελοιου απογονου του αδολφου.
        Τωρα που η φτωχεια απειλει να χτυπησει και την δικη του πορτα αντι να κοιταξει ποιος ειναι ο πραγματικος εχθρος και αναλογα να πραξει ,ταυτιζεται με τις αποψεις του καθε ξευτιλα χρυσαυγιτη ελπιζοντας να λυθουν τα προβληματα με μεθοδους αουσβιτς.Μονο που τα μελλοντικα αουσβιτς προοριζονται και για τον ιδιο.

        Το παραμυθι με τους "πληρωμενους" και "κατευθυνομενους" κοκουλοφορους νεους(αν ειναι και αλλου χρωματος ακομη καλυτερα)εχει καταντησει κουραστικο.Βρειτε κατι καινουριο.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 25/10/2010 19:27:07

        Το "Μίσος" το είχα δει μόλις είχε κυκλοφορήσει. Θυμάσαι ποιοι είναι οι τρεις νέοι εκεί, ασφαλώς...
        Αυτή όμως είναι η πραγματικότητα, αλλά υπάρχει και ένας ακόμα παράγοντας, που δεν τονιζόταν στην ταινία, το ισλάμ.

    • l
      l' ami du peuple @ ΒΙΣ 25/10/2010 12:26:05

      ακου "εθνικη προελευση" στη φωτογραφια!!! και μιλαμε για ταχα μου και καλα "υφερποντα" ρατσισμο!!! "εθνος" το μαυρο χρωμα!!!, σαν να εισαι καμμια ξανθια γαλανοματα βαλκυρια...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ l' ami du peuple 25/10/2010 12:55:10

        Εσύ να κάνεις couper-coller καλύτερα κανένα άρθρο-προκήρυξη από την "Αυγή", γιατί σοβαρή συζήτηση και να ήθελα να κάνω μαζί σου, δεν δύναμαι, Monsieur Marat.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ l' ami du peuple 25/10/2010 12:58:54

        Θελει πάααρα πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι λέγοντας "εθνική προέλευση" μπορεί η λέξη "εθνική" να περιλαμβάνει πληθώρα εθνών;
        Στην προκειμένη: από Καμερούν, Σομαλία, Ακτή Ελεφαντοστού, Μαλί, Μαυριτανία, Νίγηρα...
        Θες άλλες χώρες μήπως;
        Αλλά όταν διαβάζεις κάθε πρωί το δελτίο τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, καταντάς να σκέφτεσαι σαν την Πορτάλιου: Ξύλινα.
        Ελπίζω η ομοιότητα να περιορίζεται στον τρόπο σκέψης...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ l' ami du peuple 25/10/2010 13:00:08

        Σενεγάλη ήθελα να πω και είπα Σομαλία. Ουφ!

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ ΒΙΣ 25/10/2010 12:53:08

      Συγνώμη κύριε ΒΙΣ, σύντροφε στον αγώνα για την ελληνική πατρίδα, σε παρακαλώ όχι διαστροφές ! Τι σημασία έχει αν τα παιδιά είναι από τις γαλλικές αποικίες . Εκτός αν ενοχλεί το μαύρο τους χρώμα...((

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ http://neotera.wordpress.com 25/10/2010 19:28:38

        Νομίζω έγινε ξεκάθαρο ότι νοιάζομαι για το πολιτισμικό υπόβαθρο και όχι για χρώματα και φυλές.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΒΙΣ 25/10/2010 13:27:05

      ...Κανένα λόμπυ δεν καταδίκασε τον Γκαρωντύ, αλλά τα Δικαστήρια, εφαρμόζοντας νόμο της Δημοκρατίας....

      Λες ε; Λάθος κάνεις! Για τους νόμους τώρα. Το ΠΔ στην Γαλλία λέει ότι δεν μπορείς να καταδικαστείς δυο φορές ποινικά για το ίδιο αδίκημα. Εν τούτοις ο Γκαρωντύ δικάστηκε και καταδικάστηκε δυο φορές για το ίδιο ποινικό "αδίκημα" δλδ την υποστήριξη της ιδεολογικής θέσης του σύμφωνα με το δικαίωμα από το Γαλλικό σύνταγμα (κατά κανόνα κάθε συντάγματος) κατά τον νόμο Γκαισο-Φαμπιούς (;-)).

      Χώρια που εκτός από το ποινικό το λόμπυ των εξαγωνιστών είχε στήσει μια βιομηχανία αγωγών (ΑΔ) για την οικονομική καταστροφή στους λεγόμενους αρνητές. Την οποία συριζαίοι και συν μεταξύ άλλων διέδιδαν ότι ταχατες ήταν πρακτική του Εθνικού μετώπου (Front national) του Λεπεν για την φίμωση της αλήθειας. Όσο για την ταύτιση σου με τον Αλαβάνο γίνεται λόγω θεώρησης ταύτισης θέσεων σε θέματα κριτικής.

  6. giorgos avatar
    giorgos 25/10/2010 10:44:32

    θα παρακαλεσω να διαβασετε το επαισχυντο αρθρο του παπαδημητριου στη καθημαρινη τησ κυρ.θα ηθελα το αντινοιυς να γραψει κατι και φυσικα αντιδραση της νδ.

    • karamanlikos avatar
      karamanlikos @ giorgos 25/10/2010 11:02:24

      Προφανώς εννοείς το πιο πρόσφατο που αναφερόταν στην απομάκρυνση της ΝΔ από την Ευρώπη, λόγω της πολιτικής Σαμαρά!

      Λοιπόν, φίλε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ απάντηση, ούτε σχόλιο από κανέναν!
      Το γεγονός ότι ο Μπάμπης κινδυνολογεί και ασχολείται να πλήξει τον Αντώνη γράφοντας, μάλιστα, και ασυνάρτητα, δείχνει ξεκάθαρα ένα πράγμα: Ο Αντώνης είναι πολύ κοντά και το σύστημα των πλουσίων φοβάταιτην άνοδο του... Ο Αντώνης είναι "τζόρας"... Δεν έχει και πολύ να πετάξει κάποιον από δαύτους ε΄ξω από το γραφείο του!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ karamanlikos 25/10/2010 11:28:12

        Εγραψε ο Μπάμπης για απομάκρυνση Ελλάδας από Ευρώπη λόγω Σαμαρά;
        Δεν εκπλήσσομαι.
        Ο Μπάμπης είχε γράψει ότι μπορεί "να αναγκαστούν οι επιχειρήσεις να απελευθερώσουν εργαζόμενους".
        Εννοούσε τις απολύσεις!
        Σιχαμερός...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ karamanlikos 25/10/2010 11:29:01

        Διόρθωση: Δεν το έγραψε, το είπε και τον άκουσα με τα αυτιά μου.

      • karamanlikos avatar
        karamanlikos @ karamanlikos 25/10/2010 12:02:25

        Ο πανικός των υποστηρικτών του Μνημονίου είναι πολύ μεγάλος!!!
        Το πρωί ο Καμπουράκης αγανακτισμένος με την απόφαση Γιώρου για διακαναλικό εκβιασμό λέει:" Ας αφήσουν τις ιστορίες με τις εκλογές και ας κοιτάξουν να κάνουν τη δουλειά τους! Είτε σε μια βδομάδα, Είτε σε 1 μήνα είτε σε 3 χρόνια γίνουν εκλογές ο Γιώργος θα τις χάσει!!! Δεν θέλει και πολύ ο Έλληνας ν' ακούσει την πρόταση Σαμαρά που του δίνει μιά διέξοδο... Θα πάει και θα τον ψηφίσει"!!! Και συμπληρώνει ο Γ. Σαραντάκος: "Μην ξεχνάτε ότι Ο καραμανλής έχασε γιατί 1.000.000 ΝΔες ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ" !!!

        Συμπέρασμα: Για φαντάσου 1.000.000 ΝΔες να πιστέψουν στην ελπίδα που προσφέρει ο Σαμαράς! Ε! ρε γλέντια!!!

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 25/10/2010 13:17:23

    Την επόμενη φορά που θα ακούσετε ότι γίνεται συγκέντρωση ή πορεία κατεβείτε κι εσείς. Δεν πειράζει αν δεν συμφωνείτε με τον φορέα της διοργάνωσης σε όλα. Συμφωνείτε στο ΒΑΣΙΚΟ: να φύγει το κακό από πάνω μας.

    Το ΠΑΜΕ (του ΚΚΕ) και τα Εργατικά Κέντρα διοργανώνουν συνήθως χωριστές συγκεντρώσεις. Μικρή σημασία έχει που θα πάει κάποιος. Μην ακούτε τους διχαστές. Και μακάρι κάποια στιγμή να έχουμε ΜΙΑ συγκέντρωση και ΜΙΑ πορεία.

    Μην περιμένετε να σας καλέσει το κόμμα σας σε συγκέντρωση ή σε πορεία. Μερικά κόμματα δεν θα το κάνουν ποτέ.

    Πάρτε τηλέφωνο τους φίλους σας, τις γυναίκες σας, τους γνωστούς σας και παρακινείστε τους. Δεν θα φύγει αλλιώς αυτή η βαριά μαύρη πέτρα που μας πλάκωσε.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Θραξ Αναρμόδιος 25/10/2010 13:29:10

      Με τα παιδιά του ΠΑΜΕ και λοιπούς συντρόφους να πάμε καμμιά ταβέρνα, κανένα θέατρο, γήπεδο ίσως, αλλα όχι και να συμπορευθούμε πολιτικά!
      Να φύγουμε απο την κατάσταση που είμαστε σήμερα, ναι! Αλλά όχι για να πάμε οπουδήποτε! Πολύ περισσότερο όχι για να πάμε εκεί που θέλει το ΚΚΕ!

      • 11888 avatar
        11888 @ firiki2010.wordpress.com 25/10/2010 13:40:38

        Δε προκειται να σου μεταδοσουν καμμια μολυσματικη αρρωστια οι κνιτες.Ο αγωνας αφορα την επιβιωση και οι ιδεολογιες αυτη τη στιγμη μπορουν να μεινουν στην ακρη.

  8. Ανατολή avatar
    Ανατολή 25/10/2010 14:56:58

    Θραξ,
    Έχεις δίκιο φίλε ως συνήθως. Ο Σαμαράς δεν πρόκειται να καλέσει τον κόσμο στο δρόμο ποτέ. Είναι tres banalle! Πού να τρέχεις τώρα με τη γόβα και το Αρμάνι μαζί με τον όχλο!
    Θα περιμένει καρτερικά να σαπίσει το φρούτο και να πέσει από μόνο του, για να το πιάσει.
    Στο μεταξύ εμείς θα συνεχίσουμε να εκτονωνόμαστε ιδιωτικώς στο Δίκτυο και τις παρέες και έχει ο Θεός. Σε 3 χρόνια στη χειρότερη των περιπτώσεων, θα μιλήσει ο κυρίαρχος λαός. Που όσο πιο εξαθλιωμένος είναι, τόσο το καλύτερο για την παράταξη. Και η χώρα; Η χώρα, στο μεταξύ, άστην να κουρεύεται.
    Πόσο ζηλεύω τους Γάλλους!
    Αυτοί τουλάχιστον, δε θα πάνε άκλαφτοι.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Ανατολή 25/10/2010 16:50:11

      Δεν πρόκειται να βγάλει θητεία ολόκληρη ο ΓΑΠ...ξεχάστε το.

      Κάνει δεν κάνει κίνηση ο Σαμαράς, αυτή η κυβέρνηση θητεία ολόκληρη δεν βγάζει.

      • Misha avatar
        Misha @ tsilivithras 25/10/2010 17:24:26

        Nαι μεν αλλά ενεργοποιήθηκαν ήδη τα σενάρια της οικουμενικής υποταγής στο μνημόνιο.

    • Άργος avatar
      Άργος @ Ανατολή 26/10/2010 02:16:32

      "Αυτοί τουλάχιστον, δε θα πάνε άκλαφτοι." Πόσο σωστό, Ανατολή!

      Άρα έχει δίκιο ο Θράκας. Να πάψει η χωριστικότητά τους να μας κατακερματίζει πια.