#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2010 20:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αθωώθηκαν οι έξι για τη Μικρασιατική καταστροφή



Aθώωσε το Ζ’ Ποινικό Τμήμα του Αρείου Πάγου τους έξι που καταδικάστηκαν το 1922 σε θάνατο για εσχάτη προδοσία, μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή, κάνοντας δεκτή, με την υπ’ αριθμ. 1675/2010 απόφασή του, την αίτηση του Μιχάλη Πρωτοπαπαδάκη για αναψηλάφηση της Δίκης των 6.

Ειδικότερα, ο Άρειος Πάγος έκανε δεκτή την αίτηση του Μιχάλη Πρωτοπαπαδάκη, εγγονού του τέως Πρωθυπουργού Πέτρου Πρωτοπαπαδάκη, ο οποίος σε ηλικία 68 ετών καταδικάστηκε για εσχάτη προδοσία και εκτελέστηκε, ακύρωσε την απόφαση του Έκτακτου Στρατοδικείου Αθηνών του 1922 και έπαυσε την ποινική δίωξη, λόγω παραγραφής των αδικημάτων.

Το 1922 παραπέμφθηκαν στο Έκτακτο Επαναστατικό Στρατοδικείο Αθηνών οι πρώην πρωθυπουργοί Δημήτριος Γούναρης, Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης και Νικόλαος Στράτος, οι υπουργοί Νικόλαος Θεοτόκης, Γεώργιος Μπαλτατζής, Ξενοφών Στρατηγός, Μιχαήλ Γούδας, και ο αρχιστράτηγος Μικράς Ασίας και Θράκης Γεώργιος Χατζηανέστης και τους επιβλήθηκε η ποινή του θανάτου στους Χατζηανέστη, Γούναρη, Στράτο, Πρωτοπαπαδάκη, Μπαλτατζή και Θεοτόκη και ισόβια δεσμά στους Γούδα και Στρατηγό ως υπεύθυνους για τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/10/2010 20:15:04

    Θα ασκήσει άραγε έφεση ο δισέγγονος του τότε εισαγγελέα;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Strange Attractor 20/10/2010 20:20:43

      Πρόσφατα διάβασα για παρόμοια υπόθεση στην Αμερική. Ένας αθώος κρίθηκε άδικα ένοχος εκτελέστηκε και δεν επέτρεψαν στην οικογένειά του ούτε να καν να τον θάψει.

      Με τη σύγχρονη τεχνολογία κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι ο εκτελεσθείς ήταν αθώος. Ζήτησαν συγγνώμη από την οικογένεια κι επέστρεψαν τα λείψανα για να γίνει κανονική ταφή.

  2. anonymous avatar
    anonymous 20/10/2010 20:15:46

    Πολλή σωστή απόφαση. Δεν έφεραν αυτοί τις κύριες ευθύνες αλλά ο Βενιζέλος και οι επιτελείς του. Ο Σαρρής ισχυρίζεται ότι το βασικό λάθος ήταν ότι ο στρατός έμεινε στη Σμύρνη επί έξι μήνες άπραγος ενώ έπρεπε να ξεκινήσει αμέσως προς τα μέσα για να μην προλάβει ο Κεμάλ να ανασυγκροτηθεί και να μη μπορέσει να στρατολογήσει χωρικούς. Τότε όμως στα πράγματα ήταν ο Βενιζέλος.

    Για το σήμερα τώρα: Διάβασα στο in.gr ότι έκαναν παράσταση πολιτικής αγωγής προσφυγικά σωματεία που εκπροσωπούν 300.000 απογόνους προσφύγων. Αυτοί όλοι είναι Βενιζελικοί και κατ επέκταση ΠΑΣΟΚοαριστεροί. Δείτε τα ποσοστά της ΝΔ εκεί που δεν έχει πρόσφυγες και εκεί που έχει πρόσφυγες.

    • omen avatar
      omen @ anonymous 20/10/2010 23:40:35

      Συμφωνώ μάλλον...

      Τους φάγανε οι κατασκευασμένες μεγάλες ιδέες τους Βενιζελικούς. Δεν ήταν γνήσιοι πατριώτες. Είχαν βάλει κουστούμι πατριωτικό μεγαλοιδεατικό γιατί ταίριαζε στα Ευρωπαικά σαλόνια τότε να περιφέρονται με αυτό. Ταίριαζε ο μεγαλοιδεατισμός τους στις μεταπολεμικές Ευρωπαικές συνθήκες.


      Αράξανε στην Σμύρνη μετά για να γιορτάσουν την επιτυχία των Σεβρών, περιμένοντας εντολές μεγάλων δυνάμεων... Αντί να δημιουργήσουν τετελεσμένα στις μεγάλες δυνάμεις πήγαν με τα νερά τους. Και την πατήσαμε χοντρά.

      Ο τελευταίος Έλληνας που έχει δημιουργήσει τετελεσμένα στις μεγάλες δυνάμεις ήταν δυτυχώς μόνο ο Κολοκοτρώνης... Εκτοτε σερνόμεθα υπό τας διαταγάς τους στα διάφορα Ευρωπαικά σαλόνια....


      Ο Βενιζελικός μεγαλοιδεατισμός μου θυμίζει σε ποιότητα την πατριώτική έξαρση του ΠΑΣΟΚ των χρυσών μεταλλιων της Αρσης Βαρών και του 2004.... Αυτός είναι ο κάλπικος εθνικισμός..

      Και είναι άκρως επικίνδυνος.

  3. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 20/10/2010 20:24:44

    Γελάει όλη η πλάση μ' αυτήν την απόφαση!!! Γελάνε και τα μνήματα, γελάνε και οι πνιγμένοι, γελάνε και οι καμμένοι, γελάνε και οι σφαγμένοι. Πόσο γέλιο ν' αντέξει κανείς όμως;

    • neotera avatar
      neotera @ Γιάννης Χριστόπουλος 20/10/2010 20:28:46

      Οπως το λες είναι ! Πόσο γέλιο πικρό ν' αντέξεις ?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Χριστόπουλος 20/10/2010 20:32:07

      Όσο γέλιο προκάλεσε το ότι ο Βενιζέλος είχε τα μούτρα να στήσει το εν λόγω στρατοδικείο?

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ TopGunZ 20/10/2010 20:58:43

        Λάθος ήταν που δεν εκτελέστηκε και ο Κωνσταντίνος Α΄ μαζί με τους αυλικούς του.

      • Kasut avatar
        Kasut @ TopGunZ 20/10/2010 21:03:35

        Καταρχην μαζι στο αποσπασμα θα επρεπε να ειναι ολη η ηγεσια των ΚΚΕ-ΣΕΚΕ για διασαλευση του ηθικου στο μετωπο.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ TopGunZ 20/10/2010 22:49:47

        Το ΣΕΚΕ έχει ευθύνη ότι κατέβηκε στις εκλογές με την αντιβενιζελική παράταξη που τελικά κέρδισε τις εκλογές λόγω και του εκλογικού νόμου με αποτέλεσμα να επανέρθει ο βασιλιάς με τον συρφετό του στην εξουσία.
        Για την διασάλευση του ηθικού ψάξε να βρεις τις αιτίες στην κόντρα μεταξύ βενιζελικών και φιλοβασιλικών στο στρατευμα.Υπάρχουν πολλές ιστορικές πηγές που το επιβεβαιώνουν.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ TopGunZ 21/10/2010 09:19:47

        @Κάποιος: Τουλάχιστον από τους δαν(ε)ικούς βασιλείς γλιτώσαμε αργότερα, έστω και με πιο ...δημοκρατικές διαδικασίες. Θα μπορούσε να τελειώσε το πάρτυ τους στην Ελλάδα πιο νωρίς βέβαια, όπως αναφέρεις, αλλά έστω και έτσι καλώς...

        Ξεφτίλα η απόφαση. Πάνω που, έστω και με πολλά κενά στη διαδικασία, επειχειρούμε ως Εθνος να αποδόσουμε ευθύνες σε κρατούντες, πάλι τους βγάζουμε λάδι... ακόμα και δεκαετίες μετά. Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί τα 15 πορίσματα για εξεταστικές, γιατί ο Χ,Ψ δημοσιος λειτουργος που συνελήφθη να κάνει κατάχρηση της θέσης τους αθωώνεται μετά, γιατί δεν αποδίδονται κλπ κλπ

      • Χωρίς Όνομα avatar
        Χωρίς Όνομα @ TopGunZ 04/11/2010 20:48:04

        Και εσύ έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την Λούτσα. Μάλιστα ο άλλος τουλάχιστον είναι ενημερωμένος ενώ εσύ ούτε καν τα βασικά γεγονότα δεν γνωρίζεις. Ο Βενιζέλος ήταν εκτός Ελλάδος τότε και μάλιστα μέχρι και την τελευταία στιγμή προσπάθησε να αποτρέψει την τότε επαναστατική κυβέρνηση από το να προχωρήσει στην δίκη, την βέβαιη καταδίκη και την εκτέλεση. Μάλλον η ιστορία που διάβασες -αν διάβασες- ήταν γραμμένη από την Ρεπούση και προλογισμένη από την Δραγώνα.

  4. Kasut avatar
    Kasut 20/10/2010 20:35:05

    Καιρος ηταν να ξεπλυθει το αιμα που λερωσε την Ελλαδα, διαλυοντας την Ελληνικη Δεξια. Το αιμα ειναι στα χερια των Πλαστηρα-Γονατα.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Kasut 20/10/2010 20:40:18

      Οσονούπω η αναψηλάφηση της Δίκης Καγιά.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/10/2010 20:39:18

    ένας βασικός υπεύθυνος της παγίδευσης των Ελληνων της Σμύρνης, ο Στεργιάδης, έφυγε στην Ευρώπη όπου και χάθηκε από προσωπου γης

    • Ιωαννης Ένατος avatar
      Ιωαννης Ένατος @ αλλενάκι 20/10/2010 23:28:58

      Σωστότατο το αλλενάκι!!!

  6. ΜΝ avatar
    ΜΝ 20/10/2010 20:39:26

    Ολοι οι προδοτες της Ελλαδας αθωωνονται. Επιταγη των καιρων. Προφανως οι πολιτευτες μας φοβουνται πως θα εχουν το ιδιο τελος και ανησυχουν.

    Τους εξι παντως τους ειχε αθωωσει πριν αρκετα χρονια ο κυριος Στεφανοπουλος, για οσους θυμουνται. Διεθετε κληρονομικο χαρισμα η προετοιμαζε το εδαφος;

  7. nina avatar
    nina 20/10/2010 20:55:59

    εύγε .ω καιροί ώ ήθη. ευτυχώς δεν ζούν οι παππούδες μας που πολέμησαν στη Μ.Ασία .ευκαιρία να φορτώσετε στον πλαστήρα το μικρασιατικό συνωστισμό.σα δεν ντρέπεστε .

  8. kos avatar
    kos 20/10/2010 20:59:57

    καλα ειμαστε πολοι ξεφτιλες να αθωοσουμαι αυτους που εφθηνονται για την μεγαλυτερη καταστροφη μετα την καταληψη της κωνσταντινουπολις .
    για παραγραφει εγκληματος.
    η εθνικη προδοσια δεν παραγραφεται*ακομα και εαν προερχεται απο εσχετοσυνη*
    οπως μας δικαιολογειται ο γιωργακης με το λεφτα υπηρχαν ετσι και τοτε θα τελειωναν των πολεμο στο αψε σβησε.
    αλλα δεν ηξεραν πως.

  9. nina avatar
    nina 20/10/2010 21:00:09

    @Kasut
    το αίμα που λέρωσε την ελλάδα είναι στη Σμύρνη και στον Πόντο τότε που ο Χατζηανέστης τέλειωσε το μανικιούρ-περικιούρ και επιβιβάστικε στο πλοίο.και αυτό το αίμα δεν ξεπλένεται πότισε και φωνάζει 2 γενιές τώρα.

    • Kasut avatar
      Kasut @ nina 20/10/2010 21:02:30

      Με τον Παπουλα μαρτυρα κατηγοριας οταν θε επρεπε να ηταν και αυτος στο αποσπασμα. Αληθεια ποιος παρεδωσε την Ανατολικη Θρακη χωρις να πεσει ουτε μια τουφεκια? Μηπως τον λενε Πλαστηρα?

      • anonymous avatar
        anonymous @ Kasut 20/10/2010 21:15:35

        Βενιζέλο τον λένε. Αυτός έδωσε την εντολή γι αυτό το έκαναν γαργάρα. Εθνάρχης βλέπεις!!!

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/10/2010 21:01:47

    Ρε παιδιά, στημένο είναι για να ξυπνήσουν ξανά τα πάθη του Διχασμού, δεν το βλέπετε;

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Επώνυμος 20/10/2010 22:18:12

      Σωστος!

  11. nina avatar
    nina 20/10/2010 21:04:28

    συγνώμη άντε μη πώ τίποτα πιό βαρύ.αλλά το πρόβλημα πάντα για τη δεξιά ήταν ότι κάλυπτε τους δοσίλογους και σαυτό η μέθοδός της είναι ίδια με της αριστεράς.γι αυτό έχουμε πάντα πρόβλημα. Προφυλάσουμε κάθε είδους ερπετά και σαλιγκάρια.

    • Kasut avatar
      Kasut @ nina 20/10/2010 21:06:24

      Μαλλον εχεις ξεχασει πως τα ταγματα ασφαλειας ειναι εμπνευσης του παππου του σαπιοκοιλια Παγκαλου. Ετσι για να τελειωνουμε με τα βολικα ψεμματα της μεταπολιτευσης.

  12. nina avatar
    nina 20/10/2010 21:10:25

    αλλά και οι Αρειοπαγίτες αντάμα με τους εθνοπατέρες.μετά μας πειράζει που ο Γαπ λέειότι κυβερνά μιά διεφθαρμένη χώρα.

  13. ευτυχια avatar
    ευτυχια 20/10/2010 21:12:40

    Ο ΓΑΠ και ο ΧοντροΚαρατζαφέρης πότε θα δικαστούν για έσχατη προδοσία για το προδοτικό Μνημόνιο?

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ ευτυχια 20/10/2010 23:11:14

      Τώρα που αθωώθηκαν οι παλιοί προδότες, ποτέ μάλλον.

  14. nina avatar
    nina 20/10/2010 21:14:47

    ο παππούς μου υπηρέτησε στο σύνταγμα του πλαστήρα κύριε και ορκιζόταν στο όνομά του μέχρι το τέλος. ο πατριωτισμός και η γενναιότητα του Πλαστήρα δεν αμφισβητείτε από κανένα και άν δεν ήταν αυτός το μέτωπο θα κατέρρεε γρηγορότερα και ένας θεός ξέρει πόσα θύματα θα θρηνούσαμε ακόμα.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ nina 20/10/2010 22:23:02

      Τον Μπελογιαννη ποιος καβαλαρης τον εφαγε;Δυο φορες κυβερνητης δυο φορες δικες με εκτελεσεις.

      • Kasut avatar
        Kasut @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/10/2010 03:30:38

        Γιατι ηταν αθωος ο Μπελογιαννης? Κανονικα επρεπε να εκτελεστει μονο και μονο γιατι ηταν κομισαριος στον Μελιγαλα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/10/2010 05:51:05

        αν δεν με απατά η μνήμη μου, τον Μπελογιάννη τον έφαγε ο "γερος της Δημοκρατίας", και ο δικτάτορας Γεώργιος Παπαδόπουλος ψήφισε κατά της θανατικής καταδίκης.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/10/2010 06:55:29

        O Πλαστηρας.Την πρωτη φορα που ανελαβε την αξουσια εκτελεσε δεξιους -το 1923 - και την δευτερη αριστερους για να μη μεινει κανεις παραπονεμενος.

  15. nina avatar
    nina 20/10/2010 21:19:01

    @ευτυχία
    δεν θα δικαστούν ποτέ. κι άν δικαστούν θα τους αθωώσει ο άρειος πάγος. Οι δοσίλογοι σαυτό τον τόπο δεν παθαίνουν τίποτε και άν παρ ελπίδα πάθουν αθωώνονται μετά ακόμη και μετά από 95 χρόνια ούτε αιώνα δηλαδή.

  16. ευτυχια avatar
    ευτυχια 20/10/2010 21:20:22

    nina@
    μέσα είσαι, Νινα μου!

  17. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 20/10/2010 21:29:11

    @ anonymous....ορισμένοι δυστυχώς δεν ξέρουν ιστορία και γράφουν ό,τι θέλουν.

    α) μήπως φταίει ο Βενιζέλος για την ολέθρια εκστρατεία του ελληνικού στρατού προς την Άγκυρα το 1921?
    Τι περίμεναν τότε οι βασιλικοί?
    Να καταλάβουν ως και την Άγκυρα?

    Και πες ότι το κατάφερναν τελικά...τι θα κέρδιζαν?
    Αργά ή γρήγορα δεν θα αποχωρούσαν από εκεί και δεν θα οπισθοχωρούσαν, αφού το μέτωπο ήταν ήδη τεράστιο?

    β) Φταίει μήπως ο Βενιζέλος που η Ηνωμένη η «Ηνωμένη Αντιπολίτευση», ξαναέφερε και αποκατέστησε τον βασιλιά Κων/νο, ο οποίος είχε εκδιωχθεί από τον Βενιζέλο με τη σύμφωνη γνώμη και των ξένων δυνάμεων?
    Μήπως με την αποκατάσταση του Κων/νου στον βασιλικό θρόνο της Ελλάδας, η Αγγλία άλλαξε στάση απέναντι στην Ελλάδα?

    γ) Ποιο ήταν ότι το κυρίαρχο εκλογικό σύνθημα της φιλοβασιλικής παρατάξεως στις εκλογές του 1920? Μήπως ήταν το «οίκαδε», δηλαδή η επιστροφή των στρατιωτών από το μέτωπο, μιας και πολεμούσαν αδιάκοπα από το 1912.

    Η φιλοβασιλική παράταξη, όταν κέρδισε τις εκλογές του 1920, μήπως έπραξε ακριβώς το αντίθετο?

    • anonymous avatar
      anonymous @ δαιμονάκι 20/10/2010 21:50:36

      Προφανώς άλλοι δεν ξέρουν ιστορία. Ο στρατός ήταν Βενιζελικός και οποιαδήποτε άλλη ενέργεια θα σήμαινε μεγάλη αναταραχή.

  18. periergos avatar
    periergos 20/10/2010 21:30:35

    Τα σπίτια μας που κάηκαν όμως στο Μαρμαρά δε γυρίζουν πίσω... Αλήτη Βενιζέλο! οι παππούδες μου τον καταριώντουσταν μέχρι την τελευταία τους μέρα..

  19. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 20/10/2010 21:31:14

    H "Δίκη των Έξ" ήταν παρωδία δίκης, είχε όση εγκυρότητα είχαν οι "Δίκες της Μόσχας" τη δεκαετία του '30. Σκοπός του Πλαστήρα και των άλλων σκληροπυρηνικών βενιζελικών ήταν να αποκεφαλίσουν την αντιβενιζελική παράταξη, να την εκμηδενίσουν μια για πάντα.
    Αλήθεια, η "Επανάσταση" του 22 δεν ήταν υπεύθυνη για την αμαχητί παράδοση της Ανατολικής Θράκης στην Τουρκία; Να σημειώσω ότι η Α. Θράκη ήταν τμήμα του ελληνικού κράτους.

  20. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 20/10/2010 21:32:18

    @ Κάποιος....έχεις απόλυτο δίκιο....όμως ο τελευταίος βασιλιάς ή αυτοκράτορας που εκτελέστηκε -αν δεν κάνω λάθος- ήταν ο Μαξιμιλιανός Α΄ του Μεξικού το 1867......ως και ο Χιροχίτο την γλύτωσε για πολιτικούς λόγους.......

  21. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 20/10/2010 21:37:44

    ΟΤΑΝ ΖΟΥΣΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΦΑΞΑΝΕ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΤΟ ΕΣΚΙ ΣΕΧΙΡ ΩΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ.

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΟΤΙ ΕΒΑΛΕ ΕΝΑΝ ΠΡΟΔΟΤΗ ΣΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ ΠΟΥ ΛΕΓΟΤΑΝ ΣΤΕΡΓΙΑΔΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΑΛΛΩΝ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.

    ΤΕΛΟΣ, ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΠΟΛΕΜΟΥ...ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. ΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΑΝΕ. ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΡΥΦΟ ΚΑΜΑΡΙ. ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ...ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ ΕΠΑΘΕ....ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΥΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΛΙΜΑ??? ΑΝ ΟΧΙ ...ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ.

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ....ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΘΕΡΜΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΟΤΑΝ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ...ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ....ΓΙΑ ΝΟΜΠΕΛ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΟΝ ΚΕΜΑΛ....???

    ΕΛΕΟΣ...

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 20/10/2010 22:07:29

      Σωστος!!.Ο μονος που φταει ειναι ο Βενιζελος που χωρις εγγυησεις πατησε στη Μ.Ασια. Γιατι θα ηταν αδυνατο να κρατησει η Ελλαδα μια περιοχη σαν τη Σμυρνη με τους Τουρκους να ειναι στην ενδοχωρα.Ειναι σαν να λεμε να αποβιβαζονταν οι Τουρκοι στο λιμανι του Βολου.Ποσο θα αντεχαν με την ενδοχωρα να ειναι ελληνικη;
      Οσο για τους μακρινους προγονους της παραταξης μας ,ηταν οι πρωτοι διδαξαντες του λεφτα υπαρχουν.Προεκλογικα εταζαν αποχωρηση ,μετεκλογικα εφθασαν στον Σαγγαριο ποταμο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/10/2010 22:13:40

        Μπορούσε να κρατήσει τα πάντα αν κινούνταν τόσο γρήγορα και δεν άφηνε περιθώρια στο Σουλτάνο.

        Αφού μετά έκαναν τις γκάφες υπήρχε ελπίδα να μαζέψει τον πληθυσμό το Βιλαέτι της Σμύρνης και να το οχυρώσει.

        Δεν έγινε τίποτε από αυτά. Οι συνέπειες γνωστές. Ο σφαγιασμός όλων των Χριστιανικών πληθυσμών στη Μ. Ασία. Όχι μόνο των Ελλήνων αλλά των Αρμενίων και των Ασσυρίων.

  22. προκοπης avatar
    προκοπης 20/10/2010 21:49:06

    το μονο λαθος του εθνικοεπαναστατη βενιζελου ηταν που δεν εξοντωσε ολα τα βασιλοκομουνιστικα καθαρματα το 1909, οταν τον εφερε προς τουτο ο στρατος.

    αφησε ζωντανους τους πανιβλακες κρετινους βασιλικους, οι οποιοι οδηγησαν στη μεγαλυτερη καταστροφη της ιστοριας της την ελλαδα, σε μια πανευκολη υποθεση, της κατακτησης-η απελεθυερωσης ολοκληρης της σημερινης τουρκιας!!!

    αν κερδιζε ο εθνικιστης βενιζελος τις εκλογες του 20 και οχι οι πανιβλακες βασιλοκομουνιστες, σημερα δεν θα υπηρχε τουρκια, και η ελλαδα θα ηταν παγκοσμια δυναμη των 80 εκ. ελληνων, στη θεση της...
    οχι 6 αλλα 6.000 παλαιοκομματικα γουρουνια του αντοβενιζελισμου επρεπε να σκοτωσει...

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ προκοπης 20/10/2010 22:14:34

      Ψυχραιμη ματια στα γεγονοτα.

    • omen avatar
      omen @ προκοπης 20/10/2010 23:51:24

      βασιλοκομμουνιστές δεν έχω ξανακούσει. Ήξερα για τους μοναρχοφασίστες και τους αναρχοκομμουνιστές αλλά αυτό το σύμπλεγμα τσαροκομμουνισμού ..... δεν το έχω μελετήσει ...

      χαχα Θεός.

  23. anonymos avatar
    anonymos 20/10/2010 21:55:35

    Σύγχρονα Πράματα

  24. bromoskylo avatar
    bromoskylo 20/10/2010 22:09:52

    Tελικά, απ' ότι βλέπω ο Εθνικός Διχασμός ζει και βασιλεύει ακόμα...

  25. ErnestoCHE avatar
    ErnestoCHE 20/10/2010 22:10:27

    Και τώρα συγκέντρωση υπογραφών για αναψηλάφιση της δίκης Κολοκοτρώνη και στη συνέχεια του Σωκράτη.

  26. NONOS avatar
    NONOS 20/10/2010 22:16:15

    Οταν οι πολιτικοί σχεδιαζουν στρατιωτικες επιχειρήσεις τοτε αυτες ειναι καταδκασμενες σε αποτυχία.
    Μ'ενα μετωπο 500 χλμ.με Στρατευμα ταλαιπωρημένο και εξουθενωμένο σε ξενο τόπο χωρις υποστηριξη διοικητικης μεριμνας χωρίς ηθικό με την Ελλαδα αλληλοσπαρασώμενη τι περιμεναν δηλαδη οι στρατιωτικοί την εξ ουρανού επιφητιση για να τους μαντρωσουν ολους με πρωτο τον ΕΛ.ΒΕΛ Βασιλείς και αυλικούς και να αλλαζαν το ρου της Ιστορίας αλλα ποιός εχασε το νου για να το βρούν οι Ελληνες η Ιστορία δυστυχως επαναλαμβανεται και το χειρότερο δε διδασκομαστε απο τα λαθη μας ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

    • rasputin avatar
      rasputin @ NONOS 23/10/2010 06:43:22

      Πολυ σωστα ΝΟΝE...

  27. Polux avatar
    Polux 20/10/2010 22:19:05

    Γιά όσους έχουν «κοντή» μνήμη...

    Από την Καθημερινή( 23.12.2009)
    του Βλάση Αγτζίδη
    Ιδεολογικές αγκυλώσεις και η «δίκη των έξι»

    H μελαγχολία είναι το μόνο συναίσθημα που ταιριάζει σ’ αυτόν που παρακολουθεί τα ιδεολογικά δρώμενα στη σημερινή Ελλάδα. Χαρακτηριστικά είναι τα θέματα που συζητήθηκαν περισσότερο την τελευταία περίοδο: η αναψηλάφηση (μετά από 87 χρόνια) της Δίκης των Εξ πρωταιτίων της Μικρασιατικής Καταστροφής και η αποκατάσταση του Στάλιν στο 18ο Συνέδριο του Κομμουνιστικού Κόμματος. Αυτά δηλώνουν ότι η Ελλάδα κλείνεται ολοένα και περισσότερο στον εαυτό της.

    Καθηλώνεται στο παρελθόν με έναν αρνητικό τρόπο και μέσω αυτού φαίνεται να προσεγγίζει την πραγματικότητα. Αναδεικνύεται παράλληλα η αδυναμία επικοινωνίας, εφόσον αντί της αναζήτησης της ενιαίας ιστορικής αφήγησης, ως σύνθεση των επιμέρους ερμηνειών, επιλέγεται η ακριβώς αντίθετη πορεία.

    Η απόπειρα αναψηλάφησης της Δίκης των Εξ, πάντως, συγκροτεί την πιο αποκαλυπτική στιγμή της νεοελληνικής μας καθήλωσης. Οσοι υποκίνησαν τη διαδικασία αυτή επικαλέστηκαν τον τερματισμό του Διχασμού. Ομως φάνηκε πως αγνοούσαν ότι τη σημερινή ελληνική κοινωνία δεν την απάρτιζαν μόνον οι απόγονοι των ψηφοφόρων των μοιραίων εκλογών του 1920. Κατάφεραν να πυροδοτήσουν την επανεμφάνιση του Διχασμού, στη σημερινή εκδοχή του οποίου συμμετέχουν και οι απόγονοι των θυμάτων της πολιτικής των Εξ.

    Χαρακτηριστικές είναι οι διαμαρτυρίες των προσφυγικών οργανώσεων που στάλθηκαν στον πρόεδρο του Αρείου Πάγου. Και τα επιχειρήματά τους είναι αξιοσημείωτα, όταν υποστηρίζουν ότι οι Εξ με την πολιτική τους εκείνη την εποχή:

    - διευκόλυναν το τουρκικό εθνικιστικό κίνημα για να νικήσει,

    - οδήγησαν στην κατάπτωση του αξιόμαχου του στρατού με τη ρεβανσιστική τους πολιτική μετά τον Νοέμβρη του 1920, κατά άξιων κατά κοινή ομολογία αξιωματικών του Μετώπου,

    - επέτρεψαν τους 120.000 Τούρκους εθνικιστές να νικήσουν 200.000 ελληνικό στρατό που ήταν και καλύτερα εξοπλισμένος,

    - δεν απέστειλαν ούτε μια σφαίρα ούτε έδωσαν οπoιαδήποτε βοήθεια στους Ελληνες αντάρτες του Πόντου, οι οποίοι μόνοι τους έδωσαν έντιμα τον άνισο αγώνα,

    - εξαπάτησαν τους ψηφοφόρους τους με συνθήματα «μικρά πλην έντιμος Ελλάς» και «Οίκαδε» και τελικά διέβησαν την Αλμυρά Ερημο,

    - δεν δημιούργησαν 2η γραμμή άμυνας έξω από τη Σμύρνη, γιατί απλώς ήθελαν να βρουν την ευκαιρία και να φύγουν,

    - διέλυσαν οικονομικά την Ελλάδα, ενώ ήξεραν ότι θα σταματήσουν οι οικονομικές επιχορηγήσεις των συμμάχων εάν επαναφέρουν στον θρόνο τον γερμανόφιλο Κωνσταντίνο,

    - θυσίασαν συνειδητά τα συμφέροντα της «πατρίδας» στο όνομα των συμφερόντων του θρόνου,

    - απαγόρευσαν τον εξοπλισμό των Μικρασιατών και την ανακήρυξη Ιωνικού Κράτους,

    - τη στιγμή που αποφάσισαν την εγκατάλειψη της Μικράς Ασίας (Ιούλιος 1922), νομοθέτησαν την απαγόρευση εξόδου από την Ανατολή όλων των Ελλήνων και την παράδοσή τους στο έλεος του Μουσταφά Κεμάλ,

    - απαγόρευσαν την έξοδο του ελληνικού και αρμενικού πληθυσμού μετά την ήττα του Αυγούστου του ’22, ενώ «συνωστιζόταν» στην προκυμαία της Σμύρνης λίγο πριν κάψουν την πόλη οι Τούρκοι στρατιώτες, για να μη δημιουργηθεί «προσφυγικό πρόβλημα» στη Μικρά πλην Εντιμο Ελλάδα.

    Την πολιτική τους αυτή ανέδειξε με τον αποκαλυπτικότερο τρόπο η τουρκική εφημερίδα Yeni Giun, που κυκλοφόρησε στην Κωνσταντινούπολη τις μέρες της νίκης των κεμαλικών, δημοσιεύοντας τις φωτογραφίες των Γούναρη-Στράτου, μεντόρων της κυβέρνησης Πρωτοπαπαδάκη υπό τον τίτλο: «Γούναρης-Στράτος: Οι σωτήρες της Τουρκίας».

    Η απόφαση της Ολομέλειας του Αρείου Πάγου να δεχτεί την εισήγηση Κονταξή, που βασίστηκε σε μία μόνο ψήφο του ποινικού τμήματος, φέρνει και πάλι στην επιφάνεια τον παλιό Διχασμό. Και αυτό τη στιγμή που οι συνέπειες της πολιτικής των Εξ σήμερα κορυφώνονται. Κυρίως με την αμφισβήτηση του στάτους του Αιγαίου από την εθνικιστική Τουρκία που διαμορφώθηκε ως απόρροια της Μικρασιατικής μας Ηττας. Η εξέλιξη αυτή με την απόφαση της Ολομέλειας ίσως να έχει και μια θετική πλευρά. Ισως να συζητηθούν για πρώτη φορά επί της ουσίας τα γεγονότα εκείνης της εποχής και ο τρόπος εμπλοκής των κύριων πολιτικών ελλαδικών δυνάμεων, του παλαιοκομματισμού που εξέφραζε η Μοναρχία και το Λαϊκό Κόμμα, του βενιζελισμού και της Αριστεράς της «μικράς πλην εντίμου», όπως εκφραζόταν από το ΣΕΚΕ.

    Η ύπαρξη πλέον μιας σχετικά ώριμης προσφυγικής ιστοριογραφίας, μπορεί να κάνει αυτή τη συζήτηση ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα.


    ...............................................................................................................................................................
    Επίκαιρα 6ο τέυχος

    “Kάθε τραγωδία είναι μίξη σφαλμάτων και ατυχημάτων… Ουδέποτε το φαινόμενο αυτό απεικονίστηκε εναργέστερα απ’ ό,τι στην ιστορία της ελληνικής αποτυχίας στον πόλεμο».

    Λόιντ Τζορτζ (Βρετανός πρωθυπουργός) αναφορά στο Κ. Δ. Σβολόπουλου, «Η απόφαση για την επέκταση της ελληνικής κυριαρχίας στη Μικρά Ασία», Αθήνα, εκδ. Ίκαρος, 2009

    Η σημαντικότερη ιστορική περίοδος για τη νοτιοανατολική Ευρώπη, για την Ανατολική Μεσόγειο και την Εγγύς Ανατολή υπήρξε η δεκαετία 1914-1923. Ήταν η περίοδος της ριζικής αναμόρφωσης του γεωπολιτικού, αλλά και ανθρωπολογικού χάρτη, μετά από πολλούς αιώνες σχετικής στασιμότητας και ισορροπίας. Η προνεωτερική, πολυεθνική, ισλαμική Οθωμανική Αυτοκρατορία αποχωρούσε οριστικά από το ιστορικό προσκήνιο και τη θέση της καταλάμβαναν τα νέα εθνικά κράτη. Η Αυτοκρατορία των Οθωμανών ήταν μια μεγάλη ισλαμική αυτοκρατορία που περιλάμβανε ακόμα κομμάτια της Βαλκανικής, ολόκληρη τη Μικρά Ασία και τη Μεσοποταμία, τη Βόρεια Αφρική μέχρι και τη σημερινή Αιθιοπία.

    Η βασική αλλαγή στο εσωτερικό της Αυτοκρατορίας θα γίνει μετά τις μεγάλες εσωτερικές μεταρρυθμίσεις (Τανζιμάτ) του δεύτερου μισού του 19ου αιώνα. Το ισλαμικό απαρντχάιντ κατά των χριστιανών και των εβραίων θα υποχωρήσει. Νέες συνθήκες σχετικής ισονομίας και ισοπολιτείας θα δημιουργηθούν. Η νέα οθωμανική αστική τάξη που θα δημιουργηθεί, θα απαρτίζεται κυρίως από τους παλιούς ραγιάδες, τους Έλληνες, τους Αρμένιους και τους Εβραίους. Θα δημιουργηθούν έτσι δύο ανταγωνιζόμενες οθωμανικές ελίτ. Ο στρατός και οι γραφειοκράτες των μουσουλμάνων από τη μια και τα νέα αστικά στρώματα των «ραγιάδων» απ’ την άλλη, που ελάχιστη σχέση έχουν με το κράτος. Οι πρώτοι, που έχουν τον έλεγχο του κράτους και βαθμιαία ολισθαίνουν σε αυταρχικές εθνικιστικές παραδοχές που θυμίζουν τις απόψεις που θα εκφραστούν και στους κύκλους των Ναζί 20 χρόνια αργότερα.

    Η μοιραία πολιτική συνθήκη που θα αποτρέψει τη δημοκρατική μετεξέλιξη της Αυτοκρατορίας σε κράτος ανοχής και δικαίου, είναι η βίαιη κατάληψη της εξουσίας από τους Τούρκους εθνικιστές, τους Νεότουρκους, το 1908. Οι Νεότουρκοι ακυρώνοντας τις βασικές εσωτερικές συμβάσεις, επέλεξαν ανοιχτά και ξεκάθαρα από το 1911 την πολιτική φυσικής εξόντωσης των χριστιανικών κοινοτήτων. Πορεύτηκαν ασκώντας στο εσωτερικό της χώρας πολιτική Γενοκτονίας κατά των Ελλήνων, των Αρμενίων και των Ασσυροχαλδαίων. Όσον αφορά την εξωτερική τους πολιτική συμμάχησαν με το γερμανικό ιμπεριαλισμό, προσδοκώντας τη δημιουργία μιας εκτεταμένης Παντουρκιστικής Εθνικιστικής Αυτοκρατορίας που θα ξεκινούσε από της περιοχές των Ουιγούρων της Δυτικής Κίνας και θα έφτανε μέχρι την Αδριατική Θάλασσα.

    Οι εκτιμήσεις για τα πληθυσμιακά μεγέθη εκείνης της εποχής ποικίλουν. Πάντως ο Θάνος Βερέμης υποστηρίζει ότι το 1914 στη Μικρά Ασία και στην Ανατολική Θράκη μαζί με την Κωνσταντινούπολη κατοικούσαν 2.450.000 Έλληνες, 8.000.000 Τούρκοι (εννοώντας το σύνολο του μουσουλμανικού πληθυσμού, συμπεριλαμβανομένων Κούρδων, Λαζών, Κιρκασίων κ.ά.) και 1.500.000 Αρμένιοι, Εβραίοι και Βούλγαροι.

    «Μικρά πλην Έντιμος» εναντίον Εθνικής Ολοκλήρωσης

    Ο ελληνικός κόσμος την κρίσιμη αυτή διεθνή περίοδο, δεν φαίνεται να χαρακτηρίζεται από ομοφωνία και ενιαία αντίληψη των συμφερόντων. Στη Ελλάδα κυριαρχούν οι κρατικοδίαιτες ελίτ με πολιτικό εκφραστή το Παλάτι και το Λαϊκό Κόμμα. Αντιθέτως τα προοδευτικά αστικά ελληνικά στρώματα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας θα επενδύσουν στο βενιζελισμό. Ο Ελ. Βενιζέλος εξέφρασε την τάση για Εθνική Ολοκλήρωση γιατί -προερχόμενος από το επαναστατικό κίνημα της «αλύτρωτης» Κρήτης- κατανοούσε καλύτερα την ιστορική στιγμή, τις μεγάλες προκλήσεις, αλλά και τους πόθους των εξωελλαδικών Ελλήνων.

    Η εσωτερική πολιτική ζωή της Ελλάδας είχε μπει σε δοκιμασία με την εμφάνιση αντιδιαμετρικών στρατηγικών, που θα πάρουν τη μορφή ενός θανάσιμου Διχασμού. Η αγγλοφιλία του Βενιζέλου και η γερμανοφιλία του Μονάρχη και του Δ. Γούναρη (ηγέτη του Κόμματος Εθνικοφρόνων και ιδρυτή του Λαϊκού Κόμματος) θα εκφραστούν εν μέσω Α’ Παγκοσμίου Πολέμου με ακραίο τρόπο. Ο παλαιοκομματισμός της Μοναρχίας θα λάβει και αντιμικρασιατικό πρόσημο από το Νοέμβριο του 1916, όταν οι παρακρατικοί «Επίστρατοι» των Γούναρη και Μεταξά, θα εξαπολύσουν πογκρόμ κατά των Ελλήνων προσφύγων από τη Μικρά Ασία και την Ανατολική Θράκη, που είχαν καταφύγει στην Ελλάδα για να αποφύγουν την πολιτική Γενοκτονίας που υλοποιούσαν ήδη οι Νεότουρκοι από το 1914 κατά των χριστιανικών πληθυσμών. Δεκάδες θα είναι οι δολοφονημένοι πρόσφυγες με την κατηγορία του «βενιζελικού».

    Η τελική συμπαράταξη της Ελλάδας στον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο στο πλευρό των συμμάχων θα επιτρέψει τη συμμετοχή στα μεταπολεμικά κέρδη. Προκειμένου η περιοχή της Σμύρνης να καταληφθεί από τους Ιταλούς, οι υπόλοιποι σύμμαχοι πρότειναν την κατάληψη από τους Έλληνες. Με τον τρόπο αυτό διαμορφώνονταν ένα νέο γεωπολιτικό σκηνικό στην περιοχή, με τους Έλληνες να ελέγχουν πλέον πλήρως το Αιγαίο ως κατέχοντες και τις δύο ακτές του. Παράλληλα στην Ελλάδα αποδόθηκε και η Ανατολική Θράκη, έως την Τσατάλτζα . Φαίνεται ότι την περίοδο γύρω στο Νοέμβρη του ’20 οι Βρετανοί άρχισαν συζητούν και τη πιθανότητα δημιουργίας ελληνικού κράτους στον Πόντο, όπου θα συγκεντρώνονταν οι Έλληνες της Ρωσίας που βρίσκονταν εν μέσω του σκληρού εμφύλιου πολέμου.

    Η ανατροπή των δεδομένων

    Με τη Συνθήκη των Σεβρών τον Αύγουστο του 1920 θα επισφραγιστούν οι ελληνικές επιτυχίες. Δείγμα όμως του κυρίαρχου ανορθολογισμού της εποχής ήταν η απόπειρα δολοφονίας του Βενιζέλου δύο μόλις ημέρες μετά τη μεγάλη επιτυχία της ελληνικής διπλωματίας. Στο σταθμό Λυών του Παρισιού δύο απότακτοι φιλομοναρχικοί αξιωματικοί θα επιχειρήσουν να δολοφονήσουν τον Βενιζέλο. Του προκάλεσαν επιπόλαια τραύματα, όμως, όπως φαίνεται, άνοιξαν το δρόμο για τις μοιραίες εκλογές του Νοεμβρίου του 1920. Μια από τις εκτιμήσεις για τους λόγους που ο Βενιζέλος αποφάσισε τη διενέργεια εκλογών, αγνοώντας τις απόψεις των συμβούλων του, ήταν η ψυχική κατάρρευση που του επέφερε η δολοφονική επίθεση και η πρόθεσή του να επιβεβαιωθεί η πολιτική του και η συμβολή του από τους ψηφοφόρους της Ελλάδας.

    Στις εκλογές της 1ης Νοεμβρίου του 1920 θα υπερψηφιστεί ο αντιπολεμικός φιλομοναρχικός συνδυασμός υπό τον Δ. Γούναρη, ο οποίος πολιτεύτηκε με συνθήματα «Μικρά πλην Έντιμος Ελλάς» και «Οίκαδε», υποσχόμενος αποχώρηση της Ελλάδας από τη Μικρά Ασία.

    Η πρώτη πράξη της νέας κυβέρνησης ήταν η εν γνώσει της καταστροφή των λεπτών ενδοσυμμαχικών ισορροπιών με την επαναφορά του γερμανόφιλου Βασιλιά Κωνσταντίνου. Ο Κωσταντίνος υπήρξε το κόκκινο πανί για τους συμμάχους. Θεωρούσαν ότι με τη φιλογερμανική του πολιτική την περίοδο 1914-1916 οδήγησε στις συντριπτικές ήττες των συμμάχων στο νοτιοανατολικό Μέτωπο με αποκορύφωμα τη συντριβή τους στην Καλλίπολη.

    Τα αποτελέσματα της πολιτικής τους ήταν άμεσα. Οι Ιταλοί και οι Γάλλοι απεμπολούν τις συμμαχικές τους υποχρεώσεις και αναζητούν ως συνομιλητή το περιθωριακό και αδύναμο έως τότε εθνικιστικό τουρκικό κίνημα του Μουσταφά Κεμάλ. Οι συμμαχικές πιστώσεις παύουν. Παράλληλα στο Μέτωπο εκδιώκονται οι εμπειροπόλεμοι αξιωματικοί ως βενιζελικοί και αντικαθίστανται από απειροπόλεμους βασιλικούς. Ουσιαστικά διαλύουν το αξιόμαχο του ελληνικού στρατού, όχι μόνο με τις αποτάξεις και τις διώξεις αλλά και με την παράλογη συνέχιση των επιχειρήσεων στα βάθη της Μικράς Ασίας. Στην απόφαση του Επαναστατικού Δικαστηρίου για τους Εξ διαβάζουμε: «Αφού εστέρησαν το στράτευμα ικανών και δεδοκιμασμένων αρχηγών μονάδων και άλλων αξιωματικών και ωδήγησαν αυτό από αποτυχίαν εις αποτυχίαν κατά τας διαφόρους επιχειρήσεις, επήλθε τελικώς η μάχη του Σαγγαρίου, καθ’ ην πλέον κατεδείχθη το αδύνατον της επιβολης της Συνθήκης εις τον εχθρόν δια των όπλων.»

    Οι νέοι μοναρχικοί κυβερνήτες της Ελλάδας έθεσαν τα συμφέροντα του θρόνου πάνω απ΄ τα συμφέροντα του ελληνικού λαού και της πατρίδας. Στη συνέχεια προσπάθησαν να γίνουν πιο φιλοβρετανοί και από τους Βρετανούς και να επιδείξουν μια δουλική στάση προς αυτούς. Μάταιη όπως φάνηκε ήταν η εκδήλωση του αγγλόδουλου πνεύματος απ’ τους παλιούς γερμανόφιλους. Οι Βρετανοί, δια του φιλέλληνα πρωθυπουργού τους Λόιντ Τζορτζ, τον Ιανουάριο του ’22, έθεσαν τον Γούναρη ενώπιον των ευθυνών του. Του ζήτησε ανοιχτά να αποπέμψει τον Κωσταντίνο για να επανέλθει σε κάποιο βαθμό η συμμαχική υποστήριξη. Όπως είπε ο ίδιος ο Λόιντ Τζορτζ στον Πατριάρχη Μελέτιο λίγο αργότερα: «Ο Βασιλεύς Κωσταντίνος εξεμηδένισε όλας τα συμπαθείας, τας οποίας είχε η Ελλάς… Ύστερα από την Άλωσιν της Κωσταντινουπόλεως υπό των Τούρκων, η πτώσις του Βενιζέλου και η επάνοδος του Κωσταντίνου εις τον θρόνον είναι το καταστρεπτικότερον γεγονός δια τον ελληνισμόν…»

    Η ήττα και η Δίκη των ενόχων

    Ο Γούναρης και οι συν αυτώ απέκρυψαν από τον ελληνικό λαό τις επισημάνσεις του Βρετανού πρωθυπουργού. Για να διατηρήσουν τον Κωσταντίνο στον θρόνο απαγόρευσαν κάθε διαμαρτυρία στο εσωτερικό και άσκησαν τρομοκρατική πολιτική κατά των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα τη δολοφονία του δημοσιογράφου Ανδρέα Καβαφάκη. Ο Γούναρης ζητούσε ανοιχτά πλέον τη δημιουργία φιλομοναρχικών παρακρατικών ομάδων υπό την επωνυμία «Κυβερνητικοί Φασίστες», εμπνεόμενος από τους Μελανοχίτωνες του Μουσολίνι. Την ίδια στιγμή οι σκέψεις για την αποχώρηση από τη Μικρά Ασία φαίνεται να κυριαρχούν στο κυβερνητικό επιτελείο.

    Αντιλαμβανόμενη τις αρνητικές εξελίξεις, η κορυφαία οργάνωση των Μικρασιατών υπό την επωνυμία «Μικρασιατική Άμυνα» ζητά την αλλαγή πολιτικής με την ανακήρυξη ξεχωριστού Ιωνικού Κράτους και τη δημιουργία Μικρασιατικού Στρατού. Ο στρατηγος Παπούλας υπολόγιζε ότι ο στρατός αυτός θα ανέλθει σε 80.000 άνδρες. Παρότι οι σύμμαχοι στη Διάσκεψη των Παρισίων του Μαρτίου του ’22, ζητούν απ’ την Ελλάδα να συνθηκολογήσει με τον Κεμάλ και να εγκαταλείψει τη Μικρά Ασία, οι κυβερνήτες της Ελλάδας αποφασίζουν την απόρριψη των μικρασιατικών αιτημάτων και τον μη εξοπλισμό του ελληνικού πληθυσμού. Επί πλέον με το νόμο 2670/1922, που εξέδωσαν τον Ιούλιο με τις υπογραφές των Κωνσταντίνου, Γούναρη και Ρούφου, απαγόρευσαν την έξοδο από τη Μικρά Ασία των Ελλήνων και των Αρμενίων.

    Αποκορύφωμα της πολιτικής αυτής που παρέδιδε τον αφοπλισμένο χριστιανικό πληθυσμό της Ιωνίας στα εθνικιστικά τουρκικά στρατεύματα, υπήρξε η εντολή προς τον Αρμοστή Σμύρνης Στεργιάδη να απαγορεύσει την έξοδο των πληθυσμών μετά τη νίκη των Τούρκων τον Αύγουστο του ’22. Το μόνο που απασχολούσε την κυβέρνηση Πρωτοπαπαδάκη ήταν να μη δημιουργηθεί «προσφυγικό πρόβλημα» στην Ελλάδα.

    Πράξη απελπισίας, αλλά και υπονόμευση του Μικρασιατικού Μετώπου υπήρξε η μεταφορά 30.000 περίπου στρατιωτών στο θρακικό μέτωπο με στόχο την ανέφικτη κατάληψη της Κωνσταντινούπολης παρά και ενάντια στη θέληση των συμμάχων. Έτσι, ο Χατζηανέστης και η κυβέρνηση Πρωτοπαπαδάκη, κατάφεραν να αποδυναμώσουν αναιτίως το Μέτωπο. Η πολιτική τους οδήγησε στη συντριπτική ήττα.

    Τα όσα ακολούθησαν ήταν εν ολίγοις νομοτέλεια και μια ελάχιστη πράξη Κάθαρσης απέναντι στη μεγάλη ιστορική Ύβριν που είχαν διαπράξει οι καταδικασθέντες. Η προσφυγοποίηση δεκάδων χιλιάδων εξαθλιωμένων προσφύγων από τη Μικρά Ασία, θυμάτων της πολιτικής που είχε ακολουθηθεί, η Επανάσταση του Πλαστήρα, η συγκρότηση Επαναστατικού Δικαστηρίου που καταδίκασε τους πρωταίτιους της πρωτοφανούς Καταστροφής, ήταν τα αποτελέσματα της πολιτικής που είχαν ακολουθήσει όλες οι μετανοεμβριανές κυβερνήσεις.

    Διαβάζοντας σήμερα προσεκτικά τα πρακτικά της Δίκης των Εξ, καθώς και την αιτιολογία του Επαναστατικού Δικαστηρίου που τους καταδίκασε, εύκολα μπορούμε να ισχυριστούμε ότι πολλές από τις πράξεις που διαπράχθηκαν κατά του μικρασιατικού ελληνισμού ήταν με απόλυτη επίγνωση του τραγικού αποτελέσματος.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Polux 20/10/2010 23:23:02

      Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Τους λαούς πρέπει να τους κυβερνούν τα λιοντάρια τους (π.χ. Ελ. Βενιζέλος) και όχι οι απατεώνες της πολιτικής (μικρή πλην έντιμος Ελλάς και μετά επίθεση στο πουθενά του Σαγγαρίου).

      • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ Γιάννης Χριστόπουλος 21/10/2010 21:27:54

        Γιάννη είσαι πολύ άδικος και από πότε ο Βενιζέλος ήταν λιοντάρι;;;
        Γελάνε και τα κομοδίνα...

  28. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 20/10/2010 22:27:03

    @ NONOS...συμφωνώ απόλυτα με την πρώτη φράση σου...μετά όμως μας τα χάλασες......είδαμε και τους στρατιωτικούς που έκαναν το πραξικόπημα το 1967 και επέβαλλαν την χούντα..........συγνώμη.αλλά δεν θα πάρω!!!!!!!

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ δαιμονάκι 21/10/2010 13:01:57

      καλό δαιμονάκι

      Η χούντα τού 1967,έχάρισε στούς χρεωμένους Ελληνες από 100.000 δραχμές
      ανά καρτέλλα δανείου.

      Μέ 100.000 δρχ.έπαιρνες τό 1967 έως τό 1974,τότε δηλ.πού έπεσε ή χούντα
      ένα καλό σπίτι.

      Στά λέω μέ πολλή αγάπη,σαν παλιότερος,επειδή μάλλον τό 1967 θά ήσουν
      αγέννητη καί επομένως δέν τό γνωρίζεις.


      Σήμερα,υπουργός τής νόμιμα εκλεγμένης κυβέρνησής μας,δηλώνει ότι τά
      λεφτά πού λείπουν από τό συρτάρι,τά φάγαμε όλοι μαζί καί μας υποδούλωσε
      εμάς,τά παιδιά μας καί τά εγγόνια μας στή λεγόμενη τρόικα.

      Εσύ πού αν ήδη δέν έχεις ακόμη τή δική σου οικογένεια,σέ ποιούς θά
      εμπιστευθείς,όταν κάνεις οικογένεια,τή τύχη τους,τή τύχη τής χώρας σου?

      Προσοχή! δέν θέτω δίλημμα μεταξύ στρατιωτικών-πολιτικών!!!

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 14:05:47

        Αγαπητέ Σπύρο,

        Οι δανειολήπτες (της χούντας) μάλλον ήταν τυχεροί...

        Γιατί κατά την περίοδο που αναφέρεις οι συγγενείς μου όχι μόνο δάνεια δεν πήραν αλλά ούτε να διοριστούν μπορούσαν αλλά ουτε και να σπουδάσουν χωρίς να κάνουν τις απαραίτητες "επισκέψεις" στο αστυνομικό τμήμα. Και δεν πολέμησαν καν στον εμφύλιο...

        Κι αυτοί βέβαια ήταν τυχεροί. Αλλοι φίλοι τους αντί για "επισκέψεις", πραγματοποίησαν "διακοπές", ειτε στα ιδια τμηματα είτε σε πιο καλοκαιρινούς νησιώτικους προορισμούς της πατρίδας μας..

        Αν η δική σου οικογένεια ή οι δικοί σου κοντινοί ανθρωποι πήραν δανεικά και αγύριστα από την χούντα, αυτοί ανήκουν στο μισό της Ελλάδας. Υπήρχε και το άλλο μισό που δεν θέλατε να δείτε τότε.

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 14:59:25

        Εκλεκτέ αλώβητε,

        Η χούντα εκυβέρνησε γιά 7 χρόνια,αν είχε χωρίσει τήν Ελλάδα
        στά δύο,τότε θά έπεφτε,από τή πρώτη μέρα.

        Πράγματι υπήρχαν,όπως καί σήμερα,προσαγωγές στά αστυνομικά τμήματα,υποχρεωτικές διακοπές σέ φιλόξενα νησιά τών αντιφρο-
        νούντων,σήμερα υπάρχει υποχρεωτική μετανάστευση τών άνεργων
        πολιτών μας στή γερμανία κλπ,επειδή ή χώρα δέν τούς δίνει
        δουλειά,άν δέν έχουν κομματική ταυτότητα,άλλαξε κάτι,δέν
        κατάλαβα τήν ένσταση??

  29. nina avatar
    nina 20/10/2010 22:32:28

    all the power on earth kant'chance destiny

    • rasputin avatar
      rasputin @ nina 23/10/2010 06:48:30

      Η συζήτηση γινεται στα ελληνικα παρακαλω...

  30. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 20/10/2010 22:44:08

    απομένει να καταδικαστεί σε θάνατο ερήμην ο ελευθέριος βενιζέλος

    ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΙΩΝΑ ΔΡΑΓΟΥΜΗ ΡΕ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ.

  31. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 20/10/2010 23:02:32

    4 κείμενα για το θέμα. Με αντίθετες απόψεις

    http://www.antibaro.gr/subject/367

  32. mikrasiaths avatar
    mikrasiaths 20/10/2010 23:06:16

    Όχι αθώοι, παύση δίωξης λόγω παραγραφής !

    Γιατί έγινε ο "συνωστισμός" στη Σμύρνη ; Είχε ο Κεμάλ στόλο ;
    Γιατί δεν υπήρχαν ελληνικά πλοία ;
    Διότι ο Πρωθυπουργός Πρωτοπαπαδάκης και ο υπουργός της Δικαιοσύνης Γούναρης είχαν περάσει τον Ιούλιο τον νόμο 2870/1922 που καθιστούσε ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ.

    Συνέχεια αυτών είναι η Ν.Δ. του κ.Σαμαρά ; Αυτή είναι ακόμα η Ελληνική δεξιά ; Έχετε τώρα τον Γιωργάκη απέναντι και κάνετε τους πατριώτες ορισμένοι. Αλλα αν επιμένετε να είστε πολιτικοί κληρονόμοι των προδοτών σημαίνει πως κοροϊδεύετε.

    Ό,τι και να λένε οι αποφάσεις σκοπιμότητας μετά απο τόσα χρόνια και χωρίς φάκελο, ο λαός γνωρίζει. Ακόμα και το 1996 η κραυγή εναντίον του Σημίτη ήταν αυτή που πάντα ο λαός φωνάζει σε τέτοιες περιπτώσεις :

    ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ.

    • παραέλληνας avatar
      παραέλληνας @ mikrasiaths 20/10/2010 23:58:33

      πού το είδες αυτό το έργο ρε κορόϊδο;

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ mikrasiaths 21/10/2010 00:07:04

      Συμφωνώ εν μέρει, μικρασιάτη, (υπάρχουν και οι αμετανόητοι της βασιλείας, τι να κάνουμε) αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Προσωπικά είμαι σαμαρικός αλλά και βενιζελικός (ιστορικά θαυμάζω τον Βενιζέλο). Γι' αυτό μην μπερδεύεσαι, είναι πολύ σύνθετα τα πράγματα στα σημερινά μεγάλα κόμματα.

  33. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 20/10/2010 23:27:34

    Αυτή η ανιστόρητη απόφαση είναι προάγγελος δεινών για τον τόπο μας. Αθωώνουν τους (εκ πολιτικής ανάγκης) προδότες της μεγαλύτερης καταστροφής του ελληνισμού, για να υπάρχει απενοχοποιητικό προηγούμενο για τους άλλους προδότες, αυτούς του μνημονίου και του ΔΝΤ. Και ασφαλώς τιμή και δόξα σε όλους τους πατριώτες και στον Ελευθέριο Βενιζέλο, τον μόνο πραγματικό εθνάρχη του ελληνισμού, αλλά και στον αδικοσκοτωμένο τεράστιο Έλληνα πατριώτη Ίωνα Δραγούμη.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Γιάννης Χριστόπουλος 20/10/2010 23:35:56

      Δεν νομίζω πως αυτή η απόφαση μπορεί να λειτουργήσει ως απενοχοποιητικό προηγούμενο για την παρούσα κυβέρνηση.

      Σκέψου το λίγο.

      «Θα δικαστούν με συνοπτικές διαδικασίες, θα εκτελεστούν το αμέσως επόμενο πρωΐ παρά τις διεθνείς αντιδράσεις και μετά από 90 χρόνια θα αθωωθούν απ τον τότε Άρειο Πάγο μετά από ένσταση κάποιου εγγονού τους»

      Λές να τους συμφέρει κάτι τέτοιο;

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ A.M. 20/10/2010 23:45:13

        Δεν κατάλαβες (δεν το είπα καλά μάλλον), δεν εννοούσα ότι θα επαναληφθεί το ίδιο πράγμα στους ίδιους χρόνους, αλλά ότι θα αποθρασύνει την νυν κυβέρνηση και θα σπάσει το ηθικό της κοινωνίας, η οποία θα δει τους...απαξάπαντες να αθωώνονται για τα πάντα (άρα γιατί να αντισταθείς, αφού αυτοί τελικά θα νικήσουν...).

    • neotera avatar
      neotera @ Γιάννης Χριστόπουλος 21/10/2010 06:00:42

      Οντως προάγγελος δεινών είναι η απόφαση, ως μήνυμα ότι θέλουν κλίμα υπέρ προδοσίας. Για τον Βενιζέλο δεν ξέρω εκεί με τους εγγλέζους τι έκανε, ήδη από την Κρήτη, πριν το 9. Για τον Ιωανα Δραγούμη "ναι" με χίλια.

  34. A.M. avatar
    A.M. 20/10/2010 23:30:51

    Οι εκτελέσεις έγιναν για να φύγει η ρετσινιά της ήττας απ τον στρατό και για να κοπάει η οργή του κόσμου για την καταστροφή.

    Κάποιοι τότε ήταν άτυχοι και κάποιοι άλλοι βρίσκονταν στο εξωτερικό.
    Και ενώ είχαν την δύναμη να παρέμβουν και να ακυρώσουν τις εκτελέσεις ποιούσαν διαρκώς την νήσσαν.
    Αναφέρομαι βέβαια στον Βενιζέλο που ήταν ο τυχερός της υπόθεσης εν αντιθέσει με τον Γούναρη που ήταν ο άτυχος και εκτελέστηκε

    Όταν γίνεται πόλεμος και ο στρατός ηττάται με τόσο ηλίθιο τρόπο και με επιβεβαιωμένα σφάλματα των στρατιωτικών στο μέτωπο θα έπρεπε να εκτελεστούν τότε για εσχάτη προδοσία οι στρατιωτικοί που έκαναν τις λάθος επιλογές τις οποίες χλεύαζαν ακόμα και οι βάρβαροι του Κεμάλ.

    Ας είναι, έστω και τώρα αθωώθηκαν αυτοί που τότε δεν έφταιγαν ή εάν έφταιγαν η ευθύνη τους σε καμμία περίπτωση δεν έφτανε στην εσχάτη προδοσία για την οποία και εκτελέστηκαν.

    Η εσχάτη προδοσία είναι ατιμωτικό αδίκημα και θα πρέπει να στοιχειοθετείται με στοιχεία αδιάσειστα.
    Πράγμα που δεν έγινε στο έκτακτο στρατοδικείο.

    Στο έκτακτο στρατοδικείο παραβιάστηκαν πολλά δικαιώματα των κατηγορουμένων και οι κατηγορούμενοι δεν είχαν πρόσβαση σε στοιχεία που εκ των πραγμάτων είχαν δικαίωμα να έχουν.

    Η δίκη καλώς ξανάγινε και η αθώωση επίσης καλώς.
    Μένει να γίνει μια ακόμα δίκη που δεν έγινε ποτέ
    και να δικαστεί ο Βενιζέλος για την μικρασιατική καταστροφή.
    Και να δικαστούν και οι υπεύθυνοι για την ήττα στρατιωτικοί που είχαν πάρει τις λάθος αποφάσεις στο μέτωπο και που οδήγησαν στην συντριβή απ τους άτακτους του Κεμάλ.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ A.M. 21/10/2010 00:01:02

      Μόνο ο βασιλιάς Κωνσταντίνος και οι αυλικοί του στο απυρόβλητο δηλαδή.
      Που και να διέτασσε ο Βενιζέλος την προέλαση προς στην Αγκυρα, τι θα του καταλογίζονταν...

      • A.M. avatar
        A.M. @ Κάποιος 21/10/2010 00:06:45

        Αν αφήνεις υπονοούμενο πως υποστηρίζω τον βασιληά είσαι λάθος.
        Όποιος είχε αποδεδειγμένες ευθύνες για την μικρασιατική καταστροφή έπρεπε να δικαστεί και να καταδικαστεί.

        Θεωρώ όμως πως τα εξιλαστήρια θύματα ήταν οι 6 που εκτελέστηκαν στο Γουδί και ότι οι ευθύνες ήταν σε άλλους.

        Η εσχάτη προδοσία πάντως δεν αποδείχτηκε στο στρατοδικείο.

        Εσχάτη προδοσία προϋποθέτει ΠΡΟΘΕΣΗ προδοσίας της χώρας.

        Αν κάτι τέτοιο συνέβη αυτό δεν συνέβη σε καμμία περίπτωση απ τους 6 αλλά από άλλους που ποτέ δεν δικαστήκαν ούτε και εκτελέστηκαν.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 21/10/2010 00:25:37

        Το σωστό θα ήταν να γράψεις, ότι οι ευθύνες ήταν ΚΑΙ σε άλλους και όχι "ότι οι ευθύνες ήταν σε άλλους".

    • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ A.M. 21/10/2010 21:29:36

      ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!

  35. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 20/10/2010 23:48:26

    Προφανώς δεν διαβάστηκαν επαρκώς αυτά που δημοσιεύονται ανωτέρω και τα οποία αντιγράφω εκ νέου προς ενημέρωση και προβληματισμό:

    "Χαρακτηριστικές είναι οι διαμαρτυρίες των προσφυγικών οργανώσεων που στάλθηκαν στον πρόεδρο του Αρείου Πάγου. Και τα επιχειρήματά τους είναι αξιοσημείωτα, όταν υποστηρίζουν ότι οι Εξ με την πολιτική τους εκείνη την εποχή:

    - διευκόλυναν το τουρκικό εθνικιστικό κίνημα για να νικήσει,

    - οδήγησαν στην κατάπτωση του αξιόμαχου του στρατού με τη ρεβανσιστική τους πολιτική μετά τον Νοέμβρη του 1920, κατά άξιων κατά κοινή ομολογία αξιωματικών του Μετώπου,

    - επέτρεψαν τους 120.000 Τούρκους εθνικιστές να νικήσουν 200.000 ελληνικό στρατό που ήταν και καλύτερα εξοπλισμένος,

    - δεν απέστειλαν ούτε μια σφαίρα ούτε έδωσαν οπoιαδήποτε βοήθεια στους Ελληνες αντάρτες του Πόντου, οι οποίοι μόνοι τους έδωσαν έντιμα τον άνισο αγώνα,

    - εξαπάτησαν τους ψηφοφόρους τους με συνθήματα «μικρά πλην έντιμος Ελλάς» και «Οίκαδε» και τελικά διέβησαν την Αλμυρά Ερημο,

    - δεν δημιούργησαν 2η γραμμή άμυνας έξω από τη Σμύρνη, γιατί απλώς ήθελαν να βρουν την ευκαιρία και να φύγουν,

    - διέλυσαν οικονομικά την Ελλάδα, ενώ ήξεραν ότι θα σταματήσουν οι οικονομικές επιχορηγήσεις των συμμάχων εάν επαναφέρουν στον θρόνο τον γερμανόφιλο Κωνσταντίνο,

    - θυσίασαν συνειδητά τα συμφέροντα της «πατρίδας» στο όνομα των συμφερόντων του θρόνου,

    - απαγόρευσαν τον εξοπλισμό των Μικρασιατών και την ανακήρυξη Ιωνικού Κράτους,

    - τη στιγμή που αποφάσισαν την εγκατάλειψη της Μικράς Ασίας (Ιούλιος 1922), νομοθέτησαν την απαγόρευση εξόδου από την Ανατολή όλων των Ελλήνων και την παράδοσή τους στο έλεος του Μουσταφά Κεμάλ,

    - απαγόρευσαν την έξοδο του ελληνικού και αρμενικού πληθυσμού μετά την ήττα του Αυγούστου του ’22, ενώ «συνωστιζόταν» στην προκυμαία της Σμύρνης λίγο πριν κάψουν την πόλη οι Τούρκοι στρατιώτες, για να μη δημιουργηθεί «προσφυγικό πρόβλημα» στη Μικρά πλην Εντιμο Ελλάδα."

    • Kasut avatar
      Kasut @ Γιάννης Χριστόπουλος 21/10/2010 03:27:56

      Τα μισα των προσφυγικων σωματειων ειναι ψευδη και χυδαιολογιες. Ο Μοριας ξερει τι τραβηξε απο τον ναυτικο αποκλεισμο του Φουρνε οταν πεθαιναν γυναικοπεδα απο πεινα για να ικανοποιησουν την κυβερνηση της Αμυνας.

  36. Ιωαννης Ένατος avatar
    Ιωαννης Ένατος 20/10/2010 23:48:43

    Πατριώτης και τέκτονας; Υπάρχει ασυμβίβαστο στον τεκτονισμό. Δεν μπορεί κάποιος να είναι και τέκτονας και πατριώτης. Πέρα από αυτό η ιστορία σίγουρα δεν είναι όπως μας τα έλεγαν κάποιοι. Ούτε ο Βενιζέλος ήταν αθώος. Ούτε ο Κωνσταντίνος ένοχος. Η ουδετερότητα μας διδάσκουν σήμερα ήταν επιλογή της Σοφίας αδελφής του Κάιζερ γιατί έτσι βόλευε την Γερμανία. Μας κρύβουν όμως πως η Αγγλία μας έδινε μεν τη Σμύρνη αλλά παράλληλα έδινε την Καβάλα και την Θράκη στη Βουλγαρία. Δύσκολο να απαντήσει κάποιος με μια φράση. Η ιστορία δεν ξαναγράφεται στα δικαστήρια 100 χρόνια μετά. Σίγουρα πρέπει μελετητές και ιστορικοί να αποφανθούν και να ξαναγράψουν για την περίοδο. Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η θεοποίηση του Βενιζέλου. Μαθαίνουν τα παιδιά λάθος την ιστορία εξαιτίας ενός στείρου αντιβασιλισμού. Ενώ κάποιοι παρουσιάζουν τον Βενιζέλο ως ηγέτη της "δημοκρατικής παράταξης" άσχετα αν η τελευταία του πολιτική δήλωση ήταν "Ζήτω ο Βασιλεύς" -για τον Γεώργιο Β΄. Και η τελευταία του πολιτική πράξη ήταν ένα στρατιωτικό πραξικόπημα που (1935) απλά δεν πέτυχε γιατί το κατέπνιξε ο Κονδύλης...

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Ιωαννης Ένατος 20/10/2010 23:58:47

      Ποιός σου είπε ότι οι βενιζελικοί τραβάνε ζόρι με πραξικοπήματα υπέρ της πατρίδας και του λαού; Είσαι λάθος ενημερωμένος. Απλά ξέμαθαν συν τω χρόνω και λόγω Ε.Ε. Τώρα, στις μέρες του ΔΝΤ και της "μειωμένης εθνικής κυριαρχίας" του προσωρινού πρωθυπουργού, προβλέπεται να επανέλθουν εκ νέου, στον ιστορικό δρόμο του βενιζελισμού. Η ιστορία εκδικείται επανερχόμενη. Θα δούμε. Θα φανεί από την προδοσία που μας ετοιμάζουν στα εθνικά θέματα. Εκεί θα φανεί αν έχω δίκιο.

  37. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 20/10/2010 23:50:25

    Και αυτή η ξεφτίλα επί Πασόκ-ΔΝΤ έλαβε χώρα. Τυχαίο, δεν νομίζω!

    • Kasut avatar
      Kasut @ Γιάννης Χριστόπουλος 21/10/2010 03:25:18

      Ελεος, η αναψηλαφιση συζητιεται περιπου απο το 2007.

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ Kasut 21/10/2010 18:58:32

        Η ξεφτίλα της εν λόγω απόφασης εννοώ, η οποία δημοσιεύθηκε επί Πασόκ-ΔΝΤ. Απλά το επισημαίνω σημειολογικά.

  38. A.M. avatar
    A.M. 21/10/2010 00:02:01

    @Ιωάννης Ένατος
    Σούχει συμβεί να δείς λίστα με τέκτονες που υπήρξαν σημαντικά πρόσωπα στην σύγχρονη ιστορία της Ελλάδος;
    Φιλική Εταιρεία. Σου λέει κάτι;
    Καποδίστριας
    Υψηλάντης..
    και πολλοί άλλοι ακόμα και εκκλησιαστικοί ήταν τέκτονες.

    Δεν είμαι ούτε υποστηρίζω τους τέκτονες.
    Απ την άλλη το ότι κάποιος υπήρξε τέκτονας δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν ήταν και πατριώτης.

    Όσο για τα περί Βενιζέλου που γράφεις συμφωνώ και επαυξάνω.

  39. ΚΟΥΡΙΤΑΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΤΑΣ 21/10/2010 00:10:13

    ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΕΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΗΤΑΝ ΜΗΠΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΙ ΣΤΡΤΗΓΟΙ ΗΤΑΝ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ;Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 20 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩΝ/ΠΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΤΥΡΡΑΝΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Η ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΤΟ,ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΤΡΙΔΕΜΠΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΚΕΔΕΣ[ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ]ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΠΑΧΑΛΟ[ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΦΡΟΝΗΜΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΔΙΑΣΠΑΝΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΝΤΙΟΥΣΚΛΠ.]ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ;Σ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΕΡΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ.

  40. A.M. avatar
    A.M. 21/10/2010 00:16:17

    @ΚΟΥΡΙΤΑΣ
    Η εκστρατεία στην μικρά Ασία δεν ξεκίνησε επί κυβέρνησης Γούναρη σωστά;
    Και όπως γράφεις ο Βενιζέλος δεν έπρεπε να κάνει εκλογές και να φύγει.
    Ας έφτιαχνε μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας κατά την διάρκεια του πολέμου και μόλις τελείωνε έκανε εκλογές.

    Μήπως κάτι δεν τούβγαινε και πήρε έγκαιρα δρόμο;
    Μήπως τούχαν ψιθυρίσει το ανέκδοτο στο αυτί ότι οι «σύμμαχοι» θα άλλαζαν γούστα;
    Κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς παίχτηκε πίσω από τις αποφάσεις του Βενιζέλου, ξέρουν όμως όλοι τι ακολούθησε τις αποφάσεις του Βενιζέλου.

  41. nina avatar
    nina 21/10/2010 00:23:51

    προφανώς πρόκειτε περι αστείου η σύγκριση πασοκ -Βενιζέλου.μη ξεχνάτε κύριοι ότι άν δεν ήταν ο Βενιζέλος η ελλάδα θα έφθανε μέχρι τη Λαμία. και όντως θα μιλούσαμε για" μικρά μα έντιμη Ελλάς".η μακεδονία του χρωστά την απελευθέρωσή της και οι Μακεδόνες δεν ξεχνούν ποιοί ήταν μαζί τους και ποιοί εναντίον τους.

    • Greco avatar
      Greco @ nina 21/10/2010 00:58:40

      το πασοκ πιο πολυ με το σανταμ χουσειν και το Μπαθ εχει σχεση ,παρα με το Βενιζελο.Σε λιγο θα μας πουν οτι εχουν σχεση και με τον Περικλη

      αλλωστε και ο Βενιζελος υπερ της βασιλευομενης ηταν (και συγκυριακα μονο κατα του Κωνσταντινου ο οποιος μπλεκοταν στην εξωτερικη πολιτικη) για λογους διπλωματικους σε σχεση με την Ευρωπη,και ειδικα τη Βρετανια,αλλα και για λογους διαπαιδαγωγησης του λαου(ταξη κτλπ)

      για τη μακεδονια το βλεπεις λαθος.Πρωτιστως χρωσταει την ελευθερια της στους στρατιωτες που πεσανε(η μαχη του Κιλκις-Λαχανα ειναι υποδειγμα ελληνικης θυσιας) και μετα στους πολιτικους.Και ηταν πολλοι πολιτικοι που δεν ηταν βενιζελικοι(πχ ο Ιων Δραγουμης)που παλεψαν με τον τροπο τους για τη Μακεδονια

  42. Niκόλας avatar
    Niκόλας 21/10/2010 00:28:00

    Άσχετο αλλά ξέρετε πως στην δίκη αυτή ήταν κατηγορούμενος αλλά δεν του έκαναν τίποτα και ο τότε πρίγκηπας Ανδρέας πατέρας του Φιλίππου συζύγου της βασίλισσας Ελισάβετ της Αγγλίας;

    Είχε μάλιστα και το ψευδόνυμο τουρκοφάγος μιας όπως λένε δεν είχε αφήσει τουρκικό χωριό που να μην είχε κάψει στη προέλαση προς το Σαγγάριο ποταμό.

  43. Greco avatar
    Greco 21/10/2010 00:35:41

    εδω ο τοπος χανεται και δικαστες μας ,αφου λυσαν ολα τα προβληματα και τις υποθεσεις τους (δηλαδη να σταματουνε ολα τα εργα που πανε να γινουν στον τοπο),ειπαν να ασχοληθουνε τωρα και με υποθεσεις του προηγουμενου αιωνα!

    ε ρε βεργα που χρειαζονται!Η γελοιοτητα τους εχει ξεπερασει και των πολιτικων

    δεν καθησα να ασχοληθω,αλλα ακουσα οτι βασιστηκαν σε ενα λογο του Βενιζελου στη Βουλη και στο τηλεγραφημα που εστειλε στο δικαστηριο

    κατοπιν εορτης βεβαια το εστειλε και υστερα απο βρετανικες διπλωματικες πιεσεις,γιατι ο Μεγαλος Λευτερακης παντα ελεγε στις προσωπικες του στιγμες μεχρι το τελος του οτι "και να ανασταινονταν παλι τουφεκισμα θελαν!"

    ελεος,συνειδητοι προδοτες μπορει να μην ηταν αλλα και η μα@@ια εχει ορια

    • Tassos avatar
      Tassos @ Greco 21/10/2010 07:11:53

      ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!! Με συγχωρείτε ρε παιδιά αλλά αυτοί οι καραγκιόζηδες δικαστές (Φάκτορα άστο κι αν υπάρξει κανα πρόβλημα δώσε τα στοιχεία μου) ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΕΔΡΙΑ? Είναι δυνατόν ρε γαμώ την τρέλλα μου?

  44. nina avatar
    nina 21/10/2010 00:35:47

    βέβαια τώρα με τις επιλογές του Γαπ και το υπέξωφρενικών θα μιλάμε για μικρά και διεφθαρμένη Ελλάς.

  45. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 21/10/2010 05:02:31

    Φίλοι μου δε ξέρω πόσοι από εσάς κατάγεστε απο τη Μικρά Ασία και το Πόντο. Όσοι όμως είστε Μικρασιάτες πιστεύω πως γνωρίζετε ακριβώς το ''στήσιμο που φάγαμε'' από ''φίλους και συμμάχους''
    Γάλλους, Άγγλους, Αυστριακούς(μαζί με αυτούς και οι Βασιλείς μας τρομάρα τους), Ρώσους,και τέλος απο τους ''ουδέτερους Αμερικανούς''.Έτσι λοιπόν η δίκη των έξι και η σημερινή της αναψηλάφηση από τους ''απογόνους'' των παραπάνω μόνο για γέλια είναι και το αποτέλεσμα δέν αλλάζει. Όσοο για τους άλλους φίλους που δέν είναι Μικρασιάτες θα τος συμβούλευα να είναι ποιο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουν τη στιγμή που η γνώση τους βασίζετε μόνο σε ''ιστορικά βιβλία''που η αντικειμενικότητα τους ελέγχεται..

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Νικόλαος 21/10/2010 08:05:11

      Το μέτωπο της Μικράς Ασίας δεν "ξεχείλωσε" επί Βενιζέλου; Τον Νοέμβριο του 1920 κατείχαμε το μεγαλύτερο μέρος της Δ. Μικράς Ασίας, μαζί με τη Βιθυνία (δηλ. τη νότια πλευρά της Προποντίδας). Είχαμε επεκταθεί ήδη πολύ πέρα από την καθορισμένη ζώνη της Σμύρνης. Επιπλέον, η ζώνη αυτή δεν είχε οχυρωθεί.
      Αρα, οι βάσεις για την κατάρρευση είχαν τεθεί επί Βενιζέλου, απλά οι Αντιβενιζελικοί συνέχισαν μία λανθασμένη πορεία.

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ ΒΙΣ 21/10/2010 19:01:54

        Ενώ προεκλογικά υπόσχονταν επιστροφή των στρατιωτών μας στις οικογένειές τους, μετεκλογικά έκαναν ντου μέχρι τον Σαγγάριο. Η αποθέωση της πολιτικής του "λεφτά υπάρχουν" δηλαδή. Τότε υπήρξε τιμωρία, έστω και για λίγους εξ αυτών, σήμερα θα υπάρξει ανάλογη τιμωρία για τους προδότες του μνημονίου;

  46. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 21/10/2010 05:24:52

    Φίλοι μου δε ξέρω πόσοι από εσάς κατάγεστε απο τη Μικρά Ασία και το Πόντο. Όσοι όμως είστε Μικρασιάτες πιστεύω πως γνωρίζετε ακριβώς το ''στήσιμο που φάγαμε'' από ''φίλους και συμμάχους''
    Γάλλους, Άγγλους, Αυστριακούς(μαζί με αυτούς και οι Βασιλείς μας τρομάρα τους), Ρώσους,και τέλος απο τους ''ουδέτερους Αμερικανούς''.Έτσι λοιπόν η δίκη των έξι και η σημερινή της αναψηλάφηση από τους ''απογόνους'' των παραπάνω μόνο για γέλια είναι και το αποτέλεσμα δέν αλλάζει. Όσο για τους άλλους φίλους που δέν είναι Μικρασιάτες θα τος συμβούλευα να είναι ποιο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουν τη στιγμή που η γνώση τους βασίζετε μόνο σε ''ιστορικά βιβλία''που η αντικειμενικότητα τους ελέγχεται..

  47. dimitris avatar
    dimitris 21/10/2010 07:24:00

    Μπραβο ρε παιδια γελασαμε και σημερα

  48. night star avatar
    night star 21/10/2010 07:43:18

    O Αγγλος πρεσβευτης Λιντλει επιμονα ζηταει να επισκεφτει τον Πλαστηρα ωστε να απαιτησει την ακυρωση της θανατικης ποινης για τους προδοτες.
    Και η απαντηση " Αυτος ο Κυριος επεμβαινει στα εσωτερικα μας σαν να απευθυνεται σε Καφρους. Το διαβημα του αποτελει περιφρονηση του ελληνικου λαου. Δεν το δεχομαι"

  49. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/10/2010 07:54:49

    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ,,ως στρατιωτικός,διεφώνησε μέ τήν εκστρατεία στή Μ.Ασία,επειδή
    διέβλεψε τό άδειασμα τής Ελλάδος,από τούς συμμάχους της,ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ.

    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ,είπε ΟΧΙ στούς ιταλούς τό 1940,εν γνώσει του ότι ή ιταλία θά
    έκανε επίθεση στήν Ελλάδα,αντεπετέθη στούς ιταλούς καί τούς ενίκησε,ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ

    ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2010,είπε ΝΑΙ στήν οικονομική υποδούλωση τής χώρας
    εν γνώσει του ότι οι Ελληνες μέ τά παιδιά τους καί τά εγγόνια τους θά είναι
    φόρου υποτελείς οιονεί στούς συμμάχους μας,δηλ.ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ.

    ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μίλησε,προέβλεψε μέσα στή βουλή γιά ένα νέο ΓΟΥΔΙ.

    Αυτοί πού θά εκτελεστούν στό νέο γουδί,θά αθωωθούν επίσης μετά από 80 χρόνια,
    ακριβώς επειδή καταργήσαμε στά σχολεία μας τό μάθημα τής ιστορίας καί όποιος
    δέν διδάσκεται τήν ιστορία του,νομοτελειακά θά τή ξαναζήσει.

  50. vassilis avatar
    vassilis 21/10/2010 07:56:28

    Σ'αυτη τη χωρα οι Ελληνες πολεμησαν με γεναιοτητα και πολλοι σκοτωθηκαν αλλα εμεινε η υπερηφανεια για τους απογονους τους.Υπηρχαν και οι αλλοι που ενω επρεπε να πανε στο μετωπο (το 1940) κοβαν τα δεκτυλα των ποδιων τους για να μην πανε.Αυτοι οι αλλοι γεννησαν ,πολλαπλασιαστηκαν ,κατελαβαν θεσεις στο δημοσιο,εγιναν δικαστες και γενικως εξαπλωθηκαν σαν επιδημια.Ειναι οι πολλοι ,ειναι αυτοι που κυβερνουν ,ειναι αυτοι που εφτασαν τη χωρα εδω.Τωρα ετοιμαζονται να δωσουν γη και υδωρ στους τουρκους,πρεπει να δικαιωθουν οι δοσιλογοι.

  51. night star avatar
    night star 21/10/2010 08:08:39

    Η πραγματικη προδοσια των εξι δεν ηταν οτι δεν μπορεσαν να κρατησουν την Μικρα Ασια, κατι που ηταν εκ των πραγματων ανεφικτο, αλλα γιατι δεν φροντισαν εγκαιρως να εκκενωσουν την περιοχη μεταφεροντας τον πληθυσμο στην Ανατολικη θρακη η και αλλου με ανταλλαγη πληθυσμων. Ηδη απο το 1921 οι Μπολσεβικοι της ΕΣΣΔ εξοπλιζαν τον Κεμαλ με οπλα και χρυσο, ενω οι Γαλλοι εξ'αρχης διατυπωσαν την διαφωνια τους ως προς το εφικτο της κατοχης της Σμυρνης και των περιχωρων της.Οι μονοι που συνηδειτα μας παροτρυναν στην καταστροφη προς εφυπηρετηση δικων τους αναγκων ηταν οι Αγγλοι, που ακομα και αυτοι εμφανιζεται τουλαχιστον οτι προτειναν το 1921 συμβιβαστικη λυση για εκκενωση της Μικρας Ασιας, την οποια η Ελλαδα δεν αποδεχτηκε.

  52. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/10/2010 08:13:50

    Δίκη θα έπρεπε να είχε γίνει για την αμαχητί παράδοση της Ανατολικής Θράκης τον Σεπτέμβριο του 1922.
    Υπενθυμίζω ότι η Ανατολική Θράκη:
    - Ηταν αναπόσπαστο τμήμα της ελληνικής επικράτειας, και όχι υπό προσωρινή ελληνική διοίκηση, όπως η ζώνη της Σμύρνης.
    - Είχε χωριστεί σε νομαρχίες, όπως κάθε άλλη ελληνική περιοχή.
    - Ηταν έδρα σώματος στρατού αξιόμαχου και όχι καταπονημένου από μάχες
    - Ειχε μεγάλο ελληνικό πληθυσμό, που θα μπορούσε να εξοπλιστεί.
    - Προστατευόταν από τα νότια από τον αγγλικό στόλο που ήλεγχε την Προποντίδα και εμπόδιζε τον Κεμάλ να περάσει απέναντι.

    Ποιός παρέδωσε την Ανατολική Θράκη; Μήπως η Επαναστατική Τριανδρία του 1922 και ειδικά ο επικεφαλής της ο Πλαστήρας;
    Μήπως τελικά ο μεγαλύτερος - άθελά του - προδότης είναι ο Πλαστήρας;
    Διότι γενναίος και τίμιος αξιωματικός ήταν ο Πλαστήρας, ήταν όμως και άνθρωπος μικρής παιδείας, εμπαθής και φανατικός.

  53. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/10/2010 08:15:53

    Αν η Ελλάδα κατείχε αυτή τη στιγμή την Α. Θράκη, τα σύνορά μας θα έφταναν στα προάστεια της Κωνσταντινούπολης, στην Τσατάλτζα (φανταστείτε τα σύνορα της Τουρκίας στον Διόνυσο και τον Μαραθώνα...) και θα είχαμε απευθείας έξοδο στον Ευξεινο Πόντο, δηλ. κοινά θαλάσσια σύνορα με Ρωσία και Ουκρανία.
    Σας λέει τίποτα αυτό;

  54. night star avatar
    night star 21/10/2010 08:23:29

    @BIΣ

    Ο Πλαστηρας ηταν ενας πραγματικος πατριωτης, οταν ανελαβε η επαναστατικη κυβερνηση οι Συμμαχοι ειχαν ηδη αποφασισει την παραδοση της Αν. Θρακης στην Τουρκια με την ανακωχη των Μουδανιων. Ειδαμε και τους εξι, που ηταν ανθρωποι της τοτε Ελιτ, με το τσαι τους και την ανωτερα παιδεια τους ποσο ΗΛΙΘΙΟΙ ηταν ωστε δεν μπορεσαν ουτε τα αυτονοητα να σκεφτουν...

  55. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/10/2010 09:33:23

    Ωραία. Λύσαμε όλα τα σημερινά αδιέξοδα και τώρα, μη έχοντας με τί αλλο να ασχοληθούμε τσακωνόμαστε για το 1922 !!! Δε λέω. Να μαθαίνουμε την ιστορία και να διδασκόμαστε από αυτήν. Αντικειμενική ιστορική αλήθεια σπάνια βρίσκεις όμως. Ο καθένας ερμηνεύει τα γεγονότα όπως εκείνος τα βλέπει. Η λήθη και η λησμονιά είναι απαραίτητες προυποθέσεις για να προχωρήσει ενωμένο το έθνος μας μπροστά στα σημερινά τεράστια αδιέξοδα.

  56. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 21/10/2010 10:28:13

    Απιστευτα πργματα γραφονται,δεν εχει γραψει κανεις οτι τοτε ειμαστε συμμαχοι της Ανταντ και αντιπαλοι των Γερμανων(οι οποιοι ειχαν οικονομικα συμφεροντα στην Τουρκια και με τον Σουλτανο αλλα μετεπειτα με τον Κεμαλ,σιδηροδρομος,προσβαση στα πετρελαια),οι συμμαχοι λοιπον επειδη εβλεπαν οτι θα εχαναν εδαφος στη περιοχη(καθως στρατιωτικα ηταν μακρια) εριξαν το τυρακι στην Ελλαδα και τον Βενιζελο να πατησει το ποδι του στις 'αλυτρωτες περιοχες'(κυριως να γλιτωσουν το δικο τους στρατιωτικο δυναμικο)εκτος της περιοχης της Κωνσταντινουπολης βεβαια(γιατι αραγε?).Η Ελλαδα ειδε σαν τεραστια ευκαιρια αυτη την συγκιρια για να κανει δικες τις περιοχες στα παραλια.Οι συμμαχοι βεβαια ειχαν αλλους σκοπους(ειχαν αμφιβολιες για το αξιομαχο του Ελληνικου στρατου και αλλα)και οταν ειδαν οτι οι Ελληνες θα εφταναν στην Αγκυρα αρχισε η δολιοφθορα απο τον Νοτο(Γαλλοι-Ιταλοι),δεν ηθελαν με τιποτα να φανταστουν οτι η 'μικρη' Ελλαδα θα ειχε τον απολυτο ελεγχο του ΑΙΓΑΙΟΥ μελλοντικα(στην ουσια δεν θα υπηρχε Τουρκια) και η εξελιξη ηταν φυσιολογικη.
    Ο λαικισμος προεκλογικα υπηρχε και θα υπαρχει δεν πρεπει να γινεται αντικειμενο σχολιασμου(ο Προντι στην Ιταλια κερδισε τις εκλογες με κυριο συνθημα την επαναφορα των στρατιωτων απο το Ιρακ πραγμα που δεν εκανε ποτε).
    Τελος ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι οταν δεν υπαρχει σταθεροτητα στο πολιτευμα μιας χωρας δεν μπορει παραλληλα να διεξαγει πολεμο τετοιας εμβελειας.....

  57. Δεξιός avatar
    Δεξιός 21/10/2010 11:42:07

    Ναι ρε! Για τη Μικρασιατική Καταστροφή ευθύνονται οι έξι. Όπως και για το σημερινό Ελληνικό χάλι ευθύνεται ο Καραμανλής. Πόσο ακόμα θα τρώτε τα ψέμματα που σας σερβίρει το Βενιζελικό σκυλολόι; Το '17 ο Αρχιπράκτορας της Entente Βενιζέλος ανέλαβε πρωθυπουργός με τις λόγχες των φίλων του Αγγλογάλλων που ο ίδιος έφερε για να καταλάβουν την Ελλάδα. Το '20, όταν έχασε τις εκλογές, οι φίλοι του, ή μάλλον τα αφεντικά του, ανέκρουσαν πρύμνα και στήριξαν τον Κεμάλ. Γιατί; Διότι έπρεπε να καταστραφεί η Δεξιά (οι Έλληνες που ο Βενιζέλος και οι Αγγλογάλλοι έστειλαν εξόριστους στην Κορσική) και η Ελλάδα. Κι έπρεπε να γίνει αυτό γιατί οι Δεξιοί τότε, όπως και τώρα, δεν ήταν πράκτορες. Εφάρμοζαν στην πράξη το "Η Ελλάδα στους Έλληνες". Ο Βενιζέλος ήταν καλός πράκτορας, δείτε το σύμφωνου Βενιζέλου - Ινονού. Δείτε τις φιλίες με τον Κεμάλ! Αλλά και γι' αυτό έφταιγαν οι 6!
    Όπως σήμερα, το έλλειμα στο 16% γιατί ανοίξαμε ένα ακόμα ντουλάπι από αυτά που κράταγε κλειδωμένα ο Καραμανλής και βγήκε ένα γαλάζιος μπαμπούλας και μας ανέβασε το έλλειμα!
    Και για να το κάνω πιο λιανά: Βενιζέλος = ΓΑΠ πράκτορας και προδότης, Γούναρης = Σαμαράς ΕΛΛΗΝΑΣ. Αν θέλετε να δείτε την αλήθεια, να η αλήθεια

  58. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/10/2010 12:07:58

    Η ιδια η ζωη εχει λυσει το προβλημα.Τη στιγμη που κεντρικες οδοι σε πολεις φερουν τα ονοματα των εκτελεσθεντων ,δεν ειναι σαν να εχει δικαιωθει η μνημη τους;Εκτος και αν δινουμε σε δρομους ονοματα προδοτων.Παντως εγω δεν θυμαμαι οδο Εφιαλτη,λεωφορο Πυλιου Γουσια κλπ.Ενω υπαρχει οδος Δ.Γουναρη στον Πειραια, που ουτε η τωρινη δημοτικη αρχη τον αλλαξε.Αρα;Μαλλον ασκοπη η κινηση του εγγονου του Πρωτοπαπαδακη για δικαιωση και αδικα οι υπολοιποι φωναζεται για διαστρεβλωση της ιστοριας.Ο λαος τοσα χρονια ελυσε το θεμα αθορυβα.

  59. night star avatar
    night star 21/10/2010 12:51:51

    @ Συκοφαντης

    Βεβαια, ετσι ειναι οπως τα λες, δεν φτανει να ειναι μονο οι συγκεκριμενοι πολιτικοι του 1920-22 ΗΛΙΘΙΟΙ με κεφαλαια, πρεπει να υπαρχουν και οι αντιστοιχοι ηλιθιοι που τους ψηφισαν. Επισης υπαρχουν και συγχρονοι ηλιθιοι που εβαλαν τα ονοματα τους σε δρομους.
    Τελικα ισως να ειχαν δικιο οι Αγγλοι που μας αντιμετωπισαν ως ιθαγενεις και ως καφρους. Θελει αρετη και τολμη η Ελευθερια.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ night star 21/10/2010 13:05:02

      night star , εισαι τοσο σιγουρος-η για την ενοχη των 6;Παντως αν διαβασεις τα πρακτικα της δικης απο την πρωτη σελιδα θα ανατριχιασεις.Ηταν προαποφασισμενη η εκτελεση.Γι αυτο και ο εγγονος του προεδρου του στρατοδικειου ειχε πει οτι ο παππους του απεφευγε στο υπολοιπο της ζωης του να αναφερεται σε αυτη.

  60. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/10/2010 13:05:04

    Αν κάτι στοιχειώνει τους σημερινούς πολιτικούς μας και έχουν κάποιες αναστολές στο να τα ξεπουλήσουν όλα είναι αυτό το "οι προδότες στο Γουδί".
    Αυτός είναι ο ενδόμυχος φόβος τους και το είπε πρόσφατα σε συνέντευξη του ο Λοβέρδος.
    Η φράση "οι προδότες στο Γουδί", είναι το τελευταίο όπλο, το τελευταίο ανάχωμα απέναντι στους επίδοξους προδότες και γι αυτό πρέπει να το ενοχοποιήσουν στην συνείδηση του λαού ως μία τάχα άδικη καταδίκη αθώων ανθρώπων.
    Δεν έχει σημασία αν άξιζαν την θανατική καταδίκη ή όχι οι Εξι, σημασία έχει αν ο Ελληνικός λαός διατηρεί το δικαίωμα να "στέλνει στο Γουδί" αυτούς που θεωρεί προδότες.

  61. λαθρόβιος αριστερός avatar
    λαθρόβιος αριστερός 21/10/2010 13:26:10

    Αν και δεν με αφορά ιδιαίτερα η κόντρα βενιζελικών-βασιλικών, ΠΑΣΟΚΩΝ- νεοδημοκρατών, κατά τη γνώμη μου είναι σε χοντρές γραμμές ίδιοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν θα γίνει αναψηλάφιση των εκτάκτων στρατοδικείων που έστειλαν στον άλλο κόσμο εκατοντάδες ανώνυμους αριστερούς κατά τη διάρκεια και μετά τον εμφύλιο. Μάλλον όχι

  62. night star avatar
    night star 21/10/2010 13:51:40

    " Aφου εις την μικρασιατικην εκστρατειαν ουδεποτε ειχον πιστευσει, χαρακτηριζοντες αυτην ως εκστρατειαν αποικιακην, ειχαν στοιχειωδες καθηκον να την τερματισουν το ταχυτερον, ζητουντες να συναψουν ειρηνη με τον Κεμαλ, επι τη βασει της οποιας ηδυναντο να κρατησουν την Ανατολικην Θρακην μεχρι Τσαταλτζας, εκκενωνοντες την Μικραν Ασιαν και συμφωνουντες ανταλλαγην των Ελληνων αυτης κατοικων με τους Μουσουλμανους της Θρακης και της Μακεδονιας....αντι να φθασουν (οι προσφυγες) οπως ηλθαν γυμνοι και εκτραχηλισμενοι δια να εγκατασταθουν εντος της Ελλαδος, εστερημενης πλεον της Ανατολικης Θρακης" Επιστολη Ελευθεριου Βενιζελου 7/12/1934
    Δεν ηταν βεβαια ο Ε. Βενιζελος αμοιρος ευθυνων για την αρχικη αποφαση εμπλοκης στη Μικρα Ασια, αλλα εκεινοι που ηταν στην Εξουσια απο το 1920 και μετα δεν επραξαν ως οφειλαν και εκει εγκειται και η προδοσια τους προς το Εθνος για την οποια και καταδικατηκαν προαποφασισμενα η μη δεν εχει σημασια, την αποφαση την απετουσε ο Στρατος και ο Λαος και μπροστα στην οργη τους τιποτα δεν μπορουσε να σταθει εμποδιο.

  63. enianos avatar
    enianos 21/10/2010 14:43:31

    Παράκληση! Ο νέος Πλαστήρας που οσονούπω θα κληθεί να ξεκαθαρίσει τον τόπο, ας λάβει υπόψη και αυτήν την παράμετρο, ώστε να μην επαναληφθούν τέτοια φαινόμενα στο μέλλον!

  64. Δεξιός avatar
    Δεξιός 21/10/2010 15:12:08

    Όπως σήμερα: ο Λαός ζητά την κεφαλή του χ ή του υ επί πίνακι διότι έτσι τους είπαν κάποιοι και τους έπεισαν. Σκάνδαλο το Βατοπαίδι = Στο Γουδή ο Καραμανλής, ε; Έτσι και τότε: είπε ο παππούς του σημερινού ΓΑΠ κατ' εντολή του προσκαλέσαντα δυνάμεις κατοχής στην Ελλάδα, Βενιζέλου, ότι φταίνει οι 6: στο Γουδή οι 6! Ωραίο πράγμα να αποδίδουμε στο Λαό την απόφαση, αφού πρώτα τον έχουμε προϊδεάσει και προκαταλάβει!
    Δείτε την επιστολή Βενιζέλου στο σχόλιο του night star: Τί λέει ο Εθνάρχης; Να ζητήσουν ανακωχή από τον Κεμάλ. Ερώτημα: Πώς; Με τί διαπραγματευτικά όπλα; Τους συμμάχους; Μα αυτοί ήταν σύμμαχοι όσο μας κυβερνούσε ο δικός τους! Ο πράκτοράς τους! Ο ΩΛΕΤΗΡΑΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ! Και τί προτείνει στη συνέχεια ο εθναρχάρας: να σταματήσουν την εκστρατεία, δηλαδή να αποσύρουν το μόνο όπλο διαπραγμάτευσης: το Στρατό. Να διαπραγματευτούν για τη διατήρηση της Ανατολικής Θράκης και την ανταλλαγή πληθυσμών: Άρα, με αυτό το σκοπό ξεκίνησε αυτός (ο εθναρχάρας) την εκστρατεία: την ανταλλαγή πληθυσμών! Επομένως, πρόσφυγες θα είχαμε και με το Βενιζέλο, απλά θα ερχόντουσαν "ντυμένοι!" και θα τους βάζαμε στην Ανατολική Θράκη! Μα τί λέμε τώρα;
    Μία είναι η ουσία: για τη Μικρασιατική Καταστροφή φταίνε οι "Σύμμαχοι" και ο πράκτοράς τους στην Ελλάδα, Βενιζέλος. Για τη δολοφονία των 6 φταίει ο Βενιζέλος και το πρωτοπαλλήκαρό του ΓΑΠ ο Α'
    Θυμηθείτε το στίχο από "Το Μεγάλο μας Τσίρκο" του Ιάκωβου Καμπανέλη:
    "όλοι μας σφάζαν και μας πνίγανε μαζί
    εγγλέζοι, γάλλοι κι αμερικανοί"
    Αυτή είναι η αλήθεια

  65. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/10/2010 15:50:14

    @ ΣΠΥΡΟΣ....1) η χούντα περιόρισε αυθαίρετα τα συνταγματικά δικαιώματα των πολιτών, βασάνισε πολλούς από αυτούς και σκότωσε όπως π.χ τον Μανδηλαρά.

    2) η χούντα οργάνωσε και εκτέλεσε το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου το 1974 και έδωσε την "χρυσή" ευκαιρία στην Τουρκία να εισβάλλει στην Κύπρο

    3) η χούντα διέτασσε ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ το ΓΕΕΦ και δεν έδινε έγκριση για έναρξη πυρώ,ν την ώρα που τούρκικα αεροσκάφη βομβάρδιζαν την Λευκωσία τα ξημερώματα της 20ης Ιουλίου 1974.
    Η χούντα ισχυριζόταν ότι οι Τούρκοι μπλοφάρουν, ακόμα και την ώρα που γινόταν η απόβαση τουρκικών στρατευμάτων στην Κύπρο.
    Η χούντα δεν έστειλε τα υποβρύχια.
    Η χούντα που μετά φώναζε ότι παραπλανήθηκε από τους Αμερικάνους.

  66. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/10/2010 16:06:43

    @ Δεξιός..........διάβασα προσεκτικά όσα έγραψες για τον Βενιζέλο.
    Το ίδιο προσεκτικά θέλω να διαβάσεις και το δικό μου σχόλιο,όπου αναφέρω ιστορικά στοιχεία που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση......

    Οι Βούλγαροι τον Μάρτιο του 1916 (πολύ πριν το κίνημα της Εθνικής Αμύνης)
    εισέβαλλαν στην Ανατολική Μακεδονία και άρχισαν να καταλαμβάνουν Ελληνικά εδάφη, την ώρα μάλιστα που η Ελλάδα επίσημα είχε δηλώσει αυστηρά ουδετερότητα. Κατέλαβαν τις Σέρρες και την Καβάλα και προέβησαν μάλιστα σε διωγμούς κατά των Ελλήνων στις περιοχές αυτές, προσπαθώντας να αφελληνίσουν την Ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη.

    Ας δούμε τι γράφει για αυτό το θέμα η Δημόσια κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών.....

    "Τον Αύγουστο του 1915 παραδόθηκε από κύκλους βασιλοφρόνων το οχυρό Ρούπελ στους Βουλγάρους, ενώ η περιοχή της Μακεδονίας πέρασε σταδιακά στην κυριαρχία των Γερμανών και των Βουλγάρων.
    Στις 28 Αυγούστου του 1916 οι Βούλγαροι μπήκαν στις Σέρρες. Οι όροι τους οποίους επέβαλαν στους κατοίκους της πόλης ήταν δυσβάστακτοι (απαγόρευση κυκλοφορίας τη νύκτα, επίταξη προϊόντων διατροφής) ενώ συλλήψεις, βιαιοπραγίες και θανατώσεις έγιναν καθημερινό φαινόμενο. Όλα αυτά καθώς και η βίαιη απομάκρυνση κατοίκων της πόλης είχαν ως αποτέλεσμα τη δραματική συρρίκνωση του πληθυσμού των Σερρών. Η κατάσταση αυτή διήρκεσε μέχρι το Σεπτέμβριο του 1918, όταν η Βουλγαρία ζήτησε ανακωχή και οι ελληνικές δυνάμεις μπήκαν στην πόλη.
    Η αποχώρηση των Βουλγάρων σήμανε επιπλέον απώλειες για την πόλη και το νομό επειδή συνοδεύτηκε από καταστροφή μνημείων, αρχείων καθώς και αφαίρεση κωδίκων, χειρογράφων και σκευών από ναούς και μονές. Οι βιβλιοθήκες των μονών Τιμίου Προδρόμου και Κοσιφίνισας απογυμνώθηκαν ήδη από το 1917.
    Επιπλέον στη διάρκεια του Α Πα¬γκοσμίου πολέμου χιλιάδες Έλληνες, και από την περιοχή των Σερρών, μεταφέρθηκαν ως όμηροι από τους Βουλγάρους στα Τάγματα εργασίας από όπου δεν επέστρεψαν...."

    http://www.serrelib.gr/serres2.htm

    Πως αντέδρασαν φίλε Δεξιέ, τότε το Παλάτι,η φιλοβασιλική παράταξη και η φιλοβασιλική κυβέρνηση σε αυτήν την βουλγάρικη εισβολή?
    Μήπως διέταξαν επιστράτευση και επιτέθηκαν με όλες τους τις δυνάμεις στους Βούλγαρους εισβολείς?
    Ή μήπως - για να μην παρεξηγηθούν οι Γερμανοί - η φιλοβασιλική κυβέρνηση διέταξε τον διοικητή του 4ου σώματος στρατού συνταγματάρχη Χατζόπουλο να ΜΗΝ αντισταθεί σε οποιαδήποτε προσπάθεια του Βουλγαρικού στρατού να καταλάβουν θέσεις γύρω από την πόλη της Καβάλας?
    Μήπως μάλιστα τετρακόσιοι (400) αξιωματικοί και έξι χιλιάδες (6.000) στρατιώτες του Ελληνικού παραδόθηκαν αμαχητί στους Βούλγαρους αντί να υπερασπιστούν μέχρι τελικής πτώσεως τα πάτρια εδάφη,επειδή το Παλάτι και η φιλοβασιλική παράταξη ΔΕΝ ήθελαν πολεμικές ενέργειες κατά των Βουλγάρων που ήταν σύμμαχοι των Γερμανών?

    Γιατί φίλε Δεξιέ, το Παλάτι και η φιλοβασιλική κυβέρνηση δεν υπερασπίστηκαν με σθένος την ακεραιότητα της Ελλάδας?
    Γιατί δεν αντέδρασαν στην βουλγαρική εισβολή, παρά αντίθετα κάλεσαν το 4ο σώμα στρατού να μην αντισταθεί και να παραδοθεί?
    Γιατί δεν βοήθησαν (παρά έκλεισαν στόμα-μάτια-αυτιά) τους Έλληνες κατοίκους της Ανατολικής Μακεδονίας που υπέστησαν διωγμούς και θηριωδίες από τους Βούλγαρους εισβολείς?

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΣΙΑ?????????????????????

    Μήπως αυτή η "αυστηρά ουδετερότητα" θα οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια σε ακρωτηριασμό και διαμελισμό της Ελλάδας?

    Έχεις λοιπόν συνειδητοποιήσει ότι αν ο Α' Παγκόσμιος Πόλεμος είχε διαφορετική κατάληξη και νικούσαν οι Κεντρικές Δυνάμεις, όλη τουλάχιστον η Θράκη και η Ανατολική Μακεδονία θα είχαν αποκοπεί από τον εθνικό κορμό?


    Υ.Γ : Το Κίνημα της Εθνικής Αμύνης στη Θεσσαλονίκη έγινε στις 16 Αυγούστου 1916.
    Κάποιοι δεν έπρεπε να υπερασπιστούν ακόμα και με την ζωή τους την ακεραιότητα της Ελλάδας, ακόμα και κόντρα στο Παλάτι και την φιλοβασιλική πτέρυγα?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ δαιμονάκι 21/10/2010 16:30:10

      Διοτι η ακεραιοτητα της Ελλαδος ειχε προηγουμενως παραβιασθει απο τους Αγγλογαλλους που εφερε στη Θεσσαλονικη ο Βενιζελος χωρις ψηφο στη Βουλη και χωρις συζητηση.Αυτοι φυσικα επετιθεντο κατα των Γερμανοβουλγαρων ενω η Ελλαδα ηταν επισημως ουδετερη επιδιωκοντας να τη βγαλουν με το ζορι στον πολεμο ανευ ορων χωρις φυσικα να δεσμευθουν για καμμια παραχωρηση μετα τον πολεμο.
      Οταν δεν το κατορθωσαν με ολα οσα εκαναν βομβαρδισαν την Αθηνα και τον Πειραια,επεβαλαν ναυτικο αποκλεισμο και τελικα εκθρονισαν το βασιλια και ο Βενιζελος μπηκε στην Αθηνα συνοδεια γαλλικου στρατου.
      Υπαρχει εγγραφο του Καιζερ προς των Βασιλια που εγγυοταν την εδαφικη ακεραιοτητα της Ελλαδος και επι πλεον εδαφη απο τη Σερβια εαν εμενε ουδετερη.Επομενως για να βγει στον πολεμο η Ελλαδα εναντιον του θα επρεπε να εχει να κερδισει κατι αλλο και το μονο κατι αλλο ηταν η Μικρα Ασια.Αλλα η Μικρα Ασια δεν ηταν δυνατον να κρατηθει μονο με ελληνικες δυναμεις και οι βασιλικοι ζητουσαν εγγυησεις οτι συμμαχικες δυναμεις θα επιβαλλουν την ελληνικη κυριαρχια εκει μετα τον πολεμο.Φυσικα οι Συμμαχοι δεν ειχαν καμμια ορεξη να δωσουν τετοιες εγγυησεις.Ο Βενιζελος εξωθουσε σε πολεμο χωρις εγγυησεις και το πετυχε.Οταν ομως ειδε το 1920 οτι δεν εβγαιναν τα πραγματα εκανε εκλογες και τα φορτωσε σε αυτους που απο την πρωτη στιγμη επεμεναν οτι ηταν λαθος.Αυτοι δεν μπορουσαν πια να κανουν τιποτα αλλο απο αυτο που εγινε.

  67. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 21/10/2010 16:27:32

    Αρκεί να διαβάσετε το βιβλίο του καθηγητή Κώστα Μπαρμπή:Ελ.Βενιζέλος Έθνάρχης" ή Εθνικός ολετήρας και θα καταλάβετε.
    Ο Βενιζέλος προσπάθησε και λίγο νωρίτερα να μας βάλει σε περιπέτειες. Ο στρατηγός Κωσταντίνος αρνήθηκε. Στη σύγκρουση πήγαν οι δυνάμεις της Ατάντ και έπαθαν πανωλεθρία.Ο "Εθνάρχης" ήθελε από τότε να παραδώσει τη Μακεδονία. Η Νέα Τάξη ποτέ δεν συγχώρεσε στον στρατηγό Κωσταντίνο ότι μπήκε νικητής στη Μακεδονία και στα Γιάννενα. Ο πατέρας του Γεώργιος δολοφονήθηκε από έναν αναρχικό σε μία indyfanda στη Θεσσαλονίκη.

    http://img295.imageshack.us/img295/6451/img004k.jpg

  68. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/10/2010 16:47:22

    @ ψυχραιμια.....για να υποστηρίξεις τους ισχυρισμούς σου να μας παραθέσεις στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι η Entente από τα εδάφη της Μακεδονίας το 1915 και στις αρχές του 1916 έκανε επιθέσεις στην Βουλγαρία.....εγώ θεωρώ ότι οι Βούλγαροι με πρόσχημα την "αυστηρά ουδετερότητα" βρήκαν ΄"χρυσή" ευκαιρία για εισβολή στην Ελλάδα, με αντικειμενικό σκοπό την κατάληψη της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

    Και επαναλαμβάνω τις ερωτήσεις και περιμένω απαντήσεις:

    - Πως αντέδρασαν το Παλάτι,η φιλοβασιλική παράταξη και η φιλοβασιλική κυβέρνηση σε αυτήν την βουλγάρικη εισβολή?
    Μήπως διέταξαν επιστράτευση και επιτέθηκαν με όλες τους τις δυνάμεις στους Βούλγαρους εισβολείς?
    Γιατί το Παλάτι και η φιλοβασιλική κυβέρνηση δεν υπερασπίστηκαν με σθένος την ακεραιότητα της Ελλάδας?
    Γιατί δεν αντέδρασαν στην βουλγαρική εισβολή, παρά αντίθετα κάλεσαν το 4ο σώμα στρατού να μην αντισταθεί και να παραδοθεί?
    Γιατί δεν βοήθησαν (παρά έκλεισαν στόμα-μάτια-αυτιά) τους Έλληνες κατοίκους της Ανατολικής Μακεδονίας που υπέστησαν διωγμούς και θηριωδίες από τους Βούλγαρους εισβολείς?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ δαιμονάκι 21/10/2010 17:03:20

      Διοτι δεν ηθελαν να παεασυρθουν σε εξοδο στον πολεμο.Εαν η Ελλαδα δεν εμπαινε στον πολεμο και τον κερδιζαν οι Γερμανοι βασει των γραπτων υποσχεσεων δεν θα εχανε τιποτα.
      Εσυ ομως δεν απαντησες γιατι και πως βρεθηκε ξενος στρατος (αγγλογαλλικος) στη Μακεδονια πριν απο τους Βουλγαρους ενω η χωρα ηταν ουδετερη και δεν ειχε κηρυξει τον πολεμο σε κανενα.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ψυχραιμια 21/10/2010 17:21:19

        Οι Βούλγαροι καταλάμβαναν το '16 περιοχές μας, ενώ οι Αγγλογάλλοι το '15 κάνανε στη Θεσσαλονίκη...τουρισμό...

  69. Κάποιος avatar
    Κάποιος 21/10/2010 17:00:25

    Κουίζ:
    1.Ποια θα ήταν σήμερα τα σύνορα της Eλλάδος αν δεν είχε εμφανιστεί στην ελληνική πολιτική σκηνή ο Βενιζέλος ;
    2.Ποια θα ήταν σήμερα τα σύνορα της εEλάδος αν δεν είχαν εμφανιστεί στην ελληνική πολιτική σκηνή οι Γλύξμπουργκ και ο συρφετός τους ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κάποιος 21/10/2010 17:06:33

      Η αποψη μου ειναι οτι θα ηταν τα ιδια.Βενιζελος ή μη,η Μ.Ασια ηταν πολυ δυσκολο να κρατηθει γιατι ειναι τεραστια.Φυσικα εχει ο καθενας το δικαιωμα να πιστευει οτι αν ο Βενιζελος κερδιζε τις εκλογες του 1920 σημερα η Σμυρνη θα ηταν ελληνικη και οι Τουρκοι θα σταματουσαν τις πρροσπαθειες να ελεγξουν το μικρασιατικο χωρο.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ψυχραιμια 21/10/2010 17:12:49

        H Mακεδονία και η Kρήτη θα ήταν περιφέρειες του ελληνικού κράτους;
        Η ανατ.Θράκη, η Ιμβρος και η Τένεδος ;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 21/10/2010 17:20:16

        Νομιζω οτι τη Μακεδονια την κατελαβε ο ελληνικος στρατος με επικεφαλης το Γλυξμπουργκ.Η Κρητη ηταν ηδη μισοελευθερη και απο τη στιγμη που ο "Αβερωφ" κυριαρχησε στο Αιγαιο εληξε το θεμα οπως και για τα αλλα νησια.
        Την Α.Θρακη την παραχωρησε η επαναστατικη κυβερνηση μετα το 1922 -αυτη που εκτελεσε τους 6 - και την Ιμβρο και Τενεδο ο Βενιζελος που υπεγραψε τη συνθηκη της Λωζαννης.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ψυχραιμια 21/10/2010 17:31:31

        Και μη διαβάσουμε πάλι τους μπούρδες περί διαμάχης Κωνσταντίνου-Βενιζέλου για Μοναστήρι-Θεσσαλονίκη, αρκετά την έχετε βιάσει την ιστορία οι Βενιζελικοί στο συγκεκριμένο κομμάτι.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ψυχραιμια 21/10/2010 17:37:45

        Ο Γλύξμπουργκ όντως ήταν επικεφαλής της παρέλασης και τυπικά και του στρατεύματος.
        Την Μακεδονία την κατέλαβε ο ελληνικός στρατός με την παράλληλη υποστηριξη των διπλωματικών χειρισμών του Βενιζέλου κατά τους Βαλκανικούς πολέμους.
        Οσον αφορά την Κρήτη αν δεν είχε γίνει το κίνημα του Θερίσου, μπορεί να είχε την τύχη της Κύπρου.
        Ο Βενιζέλος επίσης είχε αρχικά υπογράψει την συνθήκη των Σεβρών(της Ελλάδας των 5 θαλασσών και των 2 ηπείρων) που ήταν 100% δική του διπλωματική επιτυχία.
        Στην συνθήκη της Λωζάνης συρθήκαμε από τους "επιτυχημένους" διπλωματικούς και στρατιωτικούς χειρισμούς του παλατιού και της αυλής του.
        Δυστυχώς δεν είχαν οι πρωταίτιοι την χαρά να βάλουν και τις υπογραφές τους, καθώς άλλοι είχαν ντουφεκιστεί και άλλοι εκδιωχθεί κλωτσηδόν μετά την μικρασιατική καταστροφή.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ψυχραιμια 22/10/2010 08:30:39

        Χαχαχα, διπλωματική επιτυχία του Βενιζέλου η κατάληψη της Θεσσαλονίκης? Αυτουνού που την αποκαλούσε Εβραιούπολη?

        Για τη δε Κρήτη μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Το μόνο που κατάφερε με το ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ της Θερίσου είναι να πάει πίσω το θέμα της ένωσης. Την ένωση την πετύχανε οι Κρήτες με την απόδοση ψηφίσματος από Χανιώτες στις 24/09/1908, με το οποίο καμία σχέση δεν είχε ο Βενιζέλος!

        Για να μη θυμηθούμε το πως έσυρε την Ελλάδα στον "ατυχή" πόλεμο του 1897 και την ολέθρια χρεωκοπία. Δώσανε την αυτονομία στην Κρήτη μεν, που ήδη σχεδόν αυτόνομη ήταν, αλλά είχανε ήδη εξασφαλιστεί οι εγγυητές μας στο χρηματικό.

        Η δε Λωζάνη είναι κατόρθωμα του Βενιζέλου, εξ'αιτίας του οποίου τζάμπα χάσαμε την Ανατολική Θράκη και τις Ίμβρο και Τένεδο.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ψυχραιμια 22/10/2010 12:55:02

        @TopGunZ

        Μπορείς αν δεν σου κάνει κόπο να μας πεις σε ποια ιστορικά βιβλία αναφέρονται αυτά που γράφεις ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κάποιος 21/10/2010 17:12:11

      Πιθανότατα να μην είχαμε ένα κομμάτι της Β. Ελλάδας αλλά θα είχαμε σίγουρα την Ιωνία και τον απόλυτο έλεγχο του Αιγαίου.

      Η Ελλάδα σαφώς και θα είχε διπλασιαστεί διότι κάποιος θα έπρεπε να διαδεχτεί την Οθωμανική αυτοκρατορία που διαλύθηκε. Άλλωστε και η Σερβία τότε διπλασιάστηκε.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ anonymous 21/10/2010 17:32:56

        Και που κατεληξε τωρα η Σερβια;Στα συνορα του 1912 γιατι οσα πηρε δεν αντιστοιχουσαν με εθνολογικες πραγματικοτητες.
        Η γνωμη μου ειναι οτι οι Τουρκοι ποτε δεν θα δεχονταν να χασουν ενα παραλιακο κομματι της Μ.Ασιας και θα ειχαμε συνεχεις επιθεσεις απο την ενδοχωρα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ anonymous 21/10/2010 17:35:34

        Ανεξαρτητως λαθων και ποιος ειχε δικιο μακροπροσθεσμα για γεωγρφαικους λογους μονο η Α.Θρακη και η ευρωπαικη ακτη της Κων/πολης μπορουσαν να γινουν ελληνικες και τα συνορα να ειναι καθαρα Ευρωπη - Ασια.Ομως εκτος των αλλων οι Αγγλοι ηθελαν μια χωρα να ελεγχει τα Στενα για να μην εχουν οι Ρωσοι επιλογες να παιζουν με τις δυο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 21/10/2010 17:49:25

        Ψυχραιμία,
        τα παράλια της Μ. Ασίας ήταν με Ελληνική πλειοψηφία. Αντίθετα η Β. Ελλάδα δεν ήταν. Έγινε με Ελληνική πλειοψηφία μετά την ανταλλαγή των πληθυσμών.

        Θεωρώ ότι θα μπορούσε να κρατηθεί η Α. Θράκη και το βιλαέτι της Σμύρνης αν οχυρωνόταν. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε ανταλλαγή πληθυσμών με αυτά τα εδάφη. Ήθελε όμως τσαμπουκά δηλ. να πάμε κόντρα σε "συμμάχους".

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ anonymous 21/10/2010 18:06:32

        @ anonymous

        Σημασια δεν εχει μονο η πλειοψηφια αλλα και η γεωγραφια και οι αντιπαλοι και η κατανομη τους.
        Στη Β.Ελλαδα πριν το 1912 οι Ελληνες ηταν σχετικη πλειοψηφια.
        Απο τη στιγμη που θα εφευγαν οι Τουρκοι θα γινονταν κανονικη πλειοψηφια γιατι οι Βουλγαροι ηταν λιγοτεροι και με τους προσφυγες συντριπτικη πλειοψηφια.Οι αντπαλοι ησαν διασπασμενοι και σαφως αδυνατοι.
        Αντιθετα στη Μ.Ασια οι Τουρκοι ηταν δεκα φορες πιο δυνατοι απο τους Βαλκανιους και ειχαν βαθος υποχωρησης και ανασυνταξης οσο η Γαλλια και η Γερμανια μαζι σε εκταση.
        Αυτος ειναι ο λογος που πιστευω οτι μονο η Αν. Θρακη επαιζε.

  70. Νίκος avatar
    Νίκος 21/10/2010 18:43:24

    Σωστή απόφαση. Υπεύθυνοι για τη Μικρασιατική εκστρατεία ήταν ο Βενιζέλος, Ο Βασιλιάς, οι Κομμουνιστές και διάφοροι τύποι όπως ο Στεργιάδης.

  71. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 21/10/2010 19:53:10

    ΠΡΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΚΙ..

    ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ ΛΟΓΟ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ.

    ΔΕΝ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ...

    1) ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ, Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΓΓΛΙΑΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΙΣ Η.Π.Α. ΑΠΟ ΕΚΕΙ, ΣΤΙΣ 19 ΙΟΥΛΙΟΥ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ Ο.Η.Ε. ΚΑΛΕΣΕ ΤΙΣ ΕΓΓΥΗΤΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ. ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΕΙΠΕΣ....ΜΠΟΥΚΑΡΑΝ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ..20 ΙΟΥΛΙΟΥ 73

    ΜΗΠΩΣ Ο ΛΕΓΟΜΕΝΟΣ ΕΘΝΑΡΧΗΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ ΠΑΠΑΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ...???

    2) ΑΝ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΤΥΧΕΣ, ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΙΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΩΡΑΙΑ ΕΝΩΣΗ"....

  72. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 21/10/2010 19:53:11

    ΠΡΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΚΙ..

    ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ ΛΟΓΟ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ.

    ΔΕΝ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ...

    1) ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ, Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΓΓΛΙΑΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΙΣ Η.Π.Α. ΑΠΟ ΕΚΕΙ, ΣΤΙΣ 19 ΙΟΥΛΙΟΥ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ Ο.Η.Ε. ΚΑΛΕΣΕ ΤΙΣ ΕΓΓΥΗΤΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ. ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΕΙΠΕΣ....ΜΠΟΥΚΑΡΑΝ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ..20 ΙΟΥΛΙΟΥ 73

    ΜΗΠΩΣ Ο ΛΕΓΟΜΕΝΟΣ ΕΘΝΑΡΧΗΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ ΠΑΠΑΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ...???

    2) ΑΝ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΗΤΑΝ ΕΠΙΤΥΧΕΣ, ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΙΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΩΡΑΙΑ ΕΝΩΣΗ"....

  73. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 21/10/2010 19:54:14

    ΣΥΓΝΩΜΗ ...74 ΟΧΙ 73..ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΚΤΡΟ

  74. Kasut avatar
    Kasut 21/10/2010 20:03:41

    Το κυπριακο ενταφιαστηκε απο την στιγμη που το αιτημα για Ενωση μετατραπηκε σε αιτημα για ανεξαρτησια και ηλιθιωδως οι Κυπριοι δεν μπηκαν στο ΝΑΤΟ την επομενη μερα της ανεξαρτησιας. Εντος ΝΑΤΟ δεν θα επετρεπαν οι αμερικανοι επι ψυχρου πολεμου να γινει η εισβολη. Και μετα πιο ηλιθιωδως που δεν εγινε αποδοχη του σχεδιου Ατσεσον. Και βεβαια επειδη ακουγεται πολυ ο Μακαριος, οφειλει καποιος να επισημανει την προδοτικη συμπεριφορα του ΑΚΕΛ που συνεργαστηκε με τον αγγλο κατακτητη. Στην Ελλαδα η αριστερα υπηρξε προδοτικη.

  75. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 21/10/2010 20:16:15

    ΠΡΟΣ KASUT ..

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΕΡΙ ΑΚΕΛ...

    ΤΟ ΑΤΣΕΣΟΝ ΟΜΩΣ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΤΟ ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ...ΘΑ ΕΔΙΝΕΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕ ΑΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΠΑΝΩ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ...

    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΟ....ΣΠΑΝΙΑ ΑΚΟΥΣ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΟΝ Ο.Η.Ε. ΣΤΙΣ 19 ΙΟΥΛΙΟΥ 74 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΠΕ......ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

  76. Dyer avatar
    Dyer 21/10/2010 21:21:14

    Τελικά η ιστορία επαναλαμβάνεται.
    Τον πόλεμο δεν τον χάσαμε από τους Τούρκους αλλά από τους Άγγλογάλλους. Οι «σύμμαχοι» μας στον Α παγκόσμιο πόλεμο θα έπρεπε να καθορίσουν και να εγγυηθούν το τι δικαιούμαστε από τη Μικρά Ασία. Ανταυτού μας έστειλαν να καθαρίσουμε μόνοι μας και κανένας πολιτικός δεν κατάλαβε ότι οι «σύμμαχοι» δεν ήθελαν Μεγάλη Ελλάδα χόρια που είχαν ένα σορό οικονομικά συμφέροντα στα τούρκικα εδάφη και τα οποία θα κινδύνευαν με την αλλαγή του καθεστώτος.
    Η Μικρά Ασία χάθηκε και εμείς αντί να καταδικάσουμε τη συμπεριφορά των συμμάχων διαιωνίσαμε το διχασμό μας. Λάθη έκαναν όλοι επειδή δεν εκτίμησαν σωστά τα ξένα συμφέροντα.
    Έτσι και τώρα στα όρια της οικονομικής καταστροφής αντί να στραφούμε κατά των ευρωπαίων «συνεταίρων» μας που με την πρακτική τους μας οδήγησαν στην υπερχρέωση, στοχοποιεί ο κάθε Έλληνας κάποιον άλλο, η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ, οι υπάλληλοι τους φοροφυγάδες κοκ. Λάθη έκαναν όλοι επειδή δεν εκτίμησαν σωστά τα συμφέροντα των πολυεθνικών, αλλά δυστυχώς ακόμα ομφαλοσκοπούμε και οι πολυεθνικές αλωνίζουν.

  77. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 21/10/2010 21:36:32

    ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΒΕΝΙΖΕΛΙΚΟΥΣ ΝΑ ΣΚΟΥΖΟΥΝ!!!!

  78. Δεξιός avatar
    Δεξιός 22/10/2010 08:44:40

    Συνοψίζω λίγο τα παραπάνω: Ο Βενιζέλος ήταν πράκτορας των Αγγλογάλλων. Μιας και αρέσουν τα "αν": αν μας είχε πάει στην Καλλίπολη το '15 και δεν είχε αντιδράσει τότε ο Βασιλέας, ποιά θα ήταν η εξέλιξη του πολέμου; Θα κρατούσαμε Μακεδονία κλπ; Έφερε τους Αγγλογάλλους στη Θεσσαλονίκη τον Οκτώβριο του '15. Προ αυτού: (1) η Αντάντ έταξε στους Βούλγαρους την περιοχή Μοναστηρίου-Οχρίδας και την περιοχή Σερρών-Καβάλας-Δράμας αν έβγαιναν στον πόλεμο στο πλευρό τους. Στο Βενιζέλο έταξε τη Μικρασία. Ο Βενιζέλος (Εθνάρχης!)συμφώνησε αλλά ο Κωνσταντίνος (προδότης!) διαφώνησε. (2) Ο Τσώρτσιλ κάλεσε την Ελλάδα στην Καλλίπολη. Ο Βενιζέλος (Εθνάρχης!)συμφώνησε αλλά ο Κωνσταντίνος (προδότης!) διαφώνησε. Ο Βενιζέλος παραιτήθηκε. Κατόπιν, οι Αγγλογάλλοι, που έβλεπαν τα στρατά τους στη Θεσσαλονίκη να κινδυνεύουν, έσπευσαν να καταλάβουν τη χώρα. Ως δύναμη κατοχής ανέβασαν στην εξουσία τον πράκτορά τους και έσπευσαν να απαγάγουν και να στείλουν στην εξορία (Κορσική) τους πολιτικούς του αντιπάλους (Δραγούμη, Δούσμανη, Μερκουραίους, Μεταξά, Έσσλιν, κ.ά.) (Όπως το '41 οι Γερμανοί ανέβασαν τον Τσολάκογλου και έστειλαν τον Παπάγο στο Νταχάου).
    Το '19 έστειλε στρατό (λες και μας περίσσευε) στην Κριμαία να βοηθήσει τους Λευκούς εναντίον των Μπολσεβίκων και έδωσε άλλοθι στο Λένιν να στηρίξει τον Κεμάλ.
    Το '20 έχει δολοφονήσει τον Ίωνα Δραγούμη, όχι ο ίδιος, όχι, οι μπράβοι του, Γυπαραίοι, Μπενάκης κλπ.
    Το '20 μετά την ήττα του έφυγε από την Ελλάδα. Άφησε μια μεταίωρη εκστρατεία σε εξέλιξη και πήγε να πει στους φίλους του να σταματήσουν τους πολιτικούς του αντιπάλους. Αποτέλεσμα: η Μικρασιατική καταστροφή, όταν μας άφησαν μόνους μας οι "φίλοι". Τότε που μας σφάζαν και μας πνίγανε μαζί εγγλέζοι, γάλλοι κι αμερικανοί!
    Το '22 στέλνει τηλεγράφημα να εκτελεστούν από τους κατηγορουμένους μόνο οι πρώην πρωθυπουργοί!!! Αυτό κι αν λέγεται εμπάθεια
    Μετά ακολουθεί περίδος παντοκρατορίας (σύμφωνο Ινονού-Βενιζέλου, φιλίες με Κεμάλ, Ιδιώνυμο-επειδή τους Αριστερούς τους δίωξαν μόνο οι Δεξιοί!)
    Όταν έβλεπε ότι έχανε την εξουσία έκανε κίνημα: 1933 με το δήμιο του Γουδή Πλαστήρα, 1935 με τον Καμένο.
    Αυτή είναι με λίγα λόγια η εθναρχάρα!!!

  79. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/10/2010 11:26:37

    @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ.....1) Τι περίμενες? Να κάτσει στην Κύπρο ο Μακάριος και να τον σκοτώσουν?

    2) Με το πραξικόπημα στην Κύπρο δεν κηρύχθηκε η Ένωση με την Ελλάδα....απλώς αντικαταστάθηκε ο Μακάριος από κάποιον Σαμψών......

    3) Πόσο χαζοί ή αφελείς ήταν οι ανώτατοι χουντικοί αξιωματικοί που δεν υπολόγισαν καθόλου την αντίδραση της Τουρκίας?

    4) Πρέπει όταν μιλάτε ή γράφετε για ιστορικά γεγονότα, να έχετε διασταυρώσει τις πηγές σας, για να μην εκτίθεστε.

    Ο Μακάριος μίλησε ενώπιον του ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ του ΟΗΕ στις 19 Ιουλίου 1974 και αυτολεξεί στην ομιλία του είπε :

    "Ποιώ έκκλησιν προς τα μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας να πράξουν ό,τι δύνανται, δια να θέσουν τέρμα εις την ανώμαλον κατάστασιν, η οποία εδημιουργήθη δια του πραξικοπήματος των Αθηνών. Καλώ το Συμβούλιον Ασφαλείας να χρησιμοποιήση όλους τους τρόπους και τα εις την διάθεσίν του μέσα, ώστε η συνταγματική τάξις εν Κύπρω και τα δημοκρατικά δικαιώματα του λαού της Κύπρου να αποκατασταθούν άνευ καθυστερήσεως. Καθώς έχω δηλώσει, τα γεγονότα εις Κύπρον δεν αποτελούν εσωτερικήν υπόθεσιν των Ελλήνων της Κύπρου. Οι Τούρκοι της Κύπρου επηρεάζονται επίσης. Το πραξικόπημα της Ελληνικής χούντας είναι μια εισβολή και εκ των συνεπειών της θα υποφέρη όλος ο Λαός της Κύπρου, αμφότεροι Ελληνες και Τούρκοι. Τα Ηνωμένα Εθνη έχουν μία ειρηνευτικήν δύναμιν σταθμεύουσαν εις Κύπρον. Δεν είναι δυνατόν ο ρόλος αυτής της ειρηνευτικής δυνάμεως να είναι αποτελεσματικός υπό συνθήκας στρατιωτικού πραξικοποήματος. Το Συμβούλιον Ασφαλείας πρέπει να καλέση το στρατιωτικόν καθεστώς της Ελλάδος να ανακαλέση εκ Κύπρου τους Έλληνας αξιωματικούς τους υπηρετούντας εις την Εθνικήν Φρουράν και να θέση τέρμα εις την εισβολήν αυτού εις την Κύπρον. Πιστεύω, ότι με όσα εξέθεσα ενώπιόν σας, σας έδωσα μίαν εικόνα της καταστάσεως. Δεν έχω αμφιβολίαν ότι μία κατάλληλος απόφασις του Συμβουλίου Ασφαλείας θα θέση τέρμα εις την εισβολήν και θα αποκαταστήση την παραβιασθείσαν ανεξαρτησίας της Κύπρου και τα δημοκρατικά δικαιώματα του Λαού της Κύπρου’’.

    Ο Μακάριος με την συγκεκριμένη ομιλία του, ΚΑΛΕΣΕ να παρέμβει στην Κύπρο το ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ του ΟΗΕ και όχι οι εγγυήτριες δυνάμεις(δηλαδή η Τουρκία).
    Στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ο Μακάριος και από αυτό ζήτησε να ΠΑΡΕΜΒΕΙ.
    Και η Τουρκία τότε ΔΕΝ ήταν μέλος του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ.
    Ούτε το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ την εξουσιότησε ή την διέταξε την Τουρκία να επέμβει στην Κύπρο.

  80. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/10/2010 11:29:39

    @ Σταύρος...διάβασε προσεκτικά το προηγούμενό μου σχόλιο....ο Μακάριος με την ομιλία του στον ΟΗΕ στις 19 Ιουλίου 1974, κάλεσε το ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ του ΟΗΕ να επέμβει, όχι τις εγγυήτριες δυνάμεις.....μην γράφετε για κάτι που ενδεχομένως δεν γνωρίζετε ή δεν έχετε ψάξει.......

  81. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/10/2010 11:42:59

    @ Δεξιός....σε όσα σου έγραψα για την στάση του Παλατιού και της φιλοβασιλικής κυβέρνησης όταν οι Βούλγαροι εισέβαλλαν στην Ανατολική Μακεδονία το 1916 και έκαναν διωγμό των Ελλήνων προσπαθώντας να εκβουλγαρίσουν την περιοχή, ΔΕΝ μου απάντησες!!!!!!!!!

    ΚΡΙΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Σε ρωτάω ξανά : Ήταν προδοτική η στάση του Παλατιού και της φιλοβασιλικής κυβέρνησης, που δεν αντέδρασαν καθόλου και δεν υπερασπίστηκαν τα πάτρια εδάφη της Ανατολικής Μακεδονίας όταν εισέβαλλαν οι Βούλαγαροι και την κατέλαβαν αμαχητί?

    Υ.Γ 1: Δεν υπερασπίζομαι τον Βενιζέλο.....απλώς να γράφεις όλη την αλήθεια, όχι να παραλείπεις εσκεμμένα ότι δεν συμφέρει ή δεν αρέσει σε εσένα και την παράταξή σου......

    • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ δαιμονάκι 22/10/2010 12:59:45

      Σου απάντησε

  82. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/10/2010 11:47:11

    @ ψυχραιμία....και για εσένα που λες με αφέλεια ότι υπήρχε συμφωνία να έδιναν πίσω οι Γερμανοί στην Ελλάδα,σε περίπτωση νίκης τους,
    την Ανατολική Μακεδονία, σε προκαλώ να μας παραθέσεις το ιστορικό ντοκουμέντο (ή την ιστοσελίδα όπου εμφανίζεται αυτό) που έχει τον συγκεκριμένο όρο(επιστροφή Ανατολικής Μακεδονίας σε Ελλάδα στην περίπτωση νίκης της Γερμανίας).

    Θες δηλαδή να πιστέψουμε ότι η Βουλγαρία εισέβαλλε στην Ανατολική Μακεδονία, με την προοπτική να αποχωρούσε μετά από λίγο καιρό?
    Τότε γιατί έκανε διωγμό των Ελλήνων κατοίκων και επιχείρησε να εκβουλγαρίσει ολόκληρη την περιοχή?
    Μήπως το πιο πιθανό είναι η Βουλγαρία να έπαιρνε ως ανταμοιβή την συγκεκριμένη περιοχή για τις πολύτιμες υπηρεσίες και την βοήθεια που πρόσφερε απλόχερα στην Γερμανία?(πάντα σε περίπτωση νίκης της τελευταίας)

    Και ρωτάω και εσένα :

    - Ήταν προδοτική η στάση του Παλατιού και της φιλοβασιλικής κυβέρνησης, που δεν αντέδρασαν καθόλου και δεν υπερασπίστηκαν τα πάτρια εδάφη της Ανατολικής Μακεδονίας όταν εισέβαλλαν οι Βούλγαροι και κατέλαβαν αυτά τα εδάφη αμαχητί?

    - Ήταν προδοτική η στάση του Παλατιού και της φιλοβασιλικής κυβέρνησης που άφησαν στο έλεος των Βουλγάρων χιλιάδες Έλληνες της Ανατολικής Μακεδονίας?

    Ελπίζω να μου απαντήσεις στα συγκεκριμένα ερωτήματα.

  83. Κάποιος avatar
    Κάποιος 22/10/2010 13:43:15

    Καλό θα ήταν πριν αρχίσουν διάφοροι να κάνουν παραχαράξεις της ιστορίας και ερμηνείες κατά το δοκούν, να αναφέρουν αν δεν τους κάνει κάνει κόπο τις ιστορικές πηγές πληροφόρησης τους.
    Να ξέρουν ότι δεν απευθύνονται σε αγράμματους ή σε αμόρφωτους πριν γράφουν διάφορες τερατολογίες και σενάρια επιστημονικής φαντασίας του τύπου "αρχαίοι Ελληνες στον Αμαζόνιο, οπλοπολυβόλα στην μάχη του Μαραθώνα, Μέγας Αλέξανδρος εναντίον Εβραίων, Βυζάντιο=Ελληνική αυτοκρατορία, Βενιζέλος ξένος πράκτορας" κτλ.
    Και όταν λέω πηγές εννοώ συγγραφείς και τίτλους βιβλίων και όχι λινκς από μπλογκς εθνικιστικού και φιλοβασιλικού παραληρήματος.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κάποιος 22/10/2010 16:11:41

      Για την ένωση της Κρήτης
      http://3.bp.blogspot.com/_5cOOtGWruH8/R072U-s_6HI/AAAAAAAAAIo/t8Mev3kolTQ/s1600-h/captured7.jpg

      Μερικά...δημοκρατικά και καθόλου ρουσφετολογικά από το σύνταγμα του 1910
      http://2.bp.blogspot.com/_5cOOtGWruH8/R16EkmynCVI/AAAAAAAAAI4/myp4j7GR3TU/s1600/%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF010.jpg
      http://2.bp.blogspot.com/_5cOOtGWruH8/R16EkmynCWI/AAAAAAAAAJA/-1o6p-_xfhA/s1600-h/%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF056.jpg
      http://3.bp.blogspot.com/_5cOOtGWruH8/R16Ek2ynCYI/AAAAAAAAAJQ/m-fL854bn4c/s1600-h/%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF102.jpg

      Οι...Βούλγαροι έξω από τη Θεσσαλονίκη στις 26-10-1912
      http://2.bp.blogspot.com/_5cOOtGWruH8/R28GdHRIWkI/AAAAAAAAALg/j32Qve-KyeQ/s1600-h/1912.10.26.%CE%92%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF%CE%B9+%CF%83%CF%84%CE%B7+%CE%94%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%B1.jpg

      Έτσι κάτι λίγα...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ TopGunZ 22/10/2010 22:16:14

        Τι σχέση έχουν τα αποκόμματα των εφημερίδων με την συγκεκριμένη συζήτηση;

  84. Δεξιός avatar
    Δεξιός 22/10/2010 15:54:48

    Τί μεγαλύτερη απόδειξη για το πρακτοριλίκι του Βενιζέλου από το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι τα αφεντικά του έστρεψαν το βλέμμα προς τους Τούρκους μόλις αυτός έχασε την Κυβέρνηση. Τί φοβόντουσαν από τη Δεξιά και το Βασιλέα; Μήπως πάνε με το πλευρό των ανύπαρκτων πια εχθρών τους; Όχι βέβαια! Απλά έπρεπε να γίνει αυτό που ήθελε εξ αρχής ο Βενιζέλος (βλ προηγ. σχόλιο με απόσπασμα από επιστολή του): την εκκένωση της Μικρασίας από τον Ελληνικό Στρατό και την ανταλλαγή των πληθυσμών. Η Κυβέρνηση Γούναρη αρνήθηκε και αυτοί μας έσφαξαν και μας έπνιξαν!
    Όσο για το '16 απλά πράγματα: Οι Αγγλογάλλοι τον Οκτώβριο του '15 αποβιβάζονται και χρησιμοποιούν μια ουδέτερη χώρα ως βάση των επιχειρήσεών τους, ότι δηλαδή ζήτησαν οι Ιταλοί το '40 από το Μεταξά κι αυτός τους είπε το ΟΧΙ (που θα γιορτάσουμε σε λίγες μέρες αν μας αφήσει η τελευταία καταβολάδα του Βενιζελισμού, ο Τζέφρυ!) διότι ο Βενιζέλος τότε είπε ΝΑΙ! άλλο ένα δείγμα του πρακτοριλικιού του. Αυτό έφερε τους Βούλγαρους στην Ανατολική Μακεδονία. Όσο για στοιχεία, παραπέμπω στο παρακάτω: [Kitromilides, P. (2006). Eleftherios Venizelos: The Trials of Statesmanship. Edinburgh University Press. ISBN 0748624783]
    Όσο για τους παραχαράκτες της ιστορίας, αυτοί έχουν όνομα: λέγονται Βενιζελικοί. Έκανε 90 χρόνια, αλλά σιγά σιγά βγαίνει στο φως η αλήθεια

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Δεξιός 22/10/2010 17:10:21

      Η αλλαγή της στάσης των συμμάχων έγκειται στο ότι ο άχρηστος ξενόφερτος βασιλιάς και οι ανίκανοι φιλοβασιλικοί αξιωματικοί του,που αποδυνάμωσαν τον ελληνικό στρατό από το 50% της μαχίμου δυνάμεως του λόγω της διώξεως των βενιζελικών αξιωματικών και οπλιτών από το στράτευμα, τελικά τον κατέστρεψαν με τους άθλιους στρατηγικούς και στρατιωτικούς χειρισμούς τους στην Μικρά Ασία, καθιστώντας τον Κεμαλικό στρατό κυρίαρχο στην περιοχή, ανατρέπωντας καταλυτικά την ισορροπία δυνάμεων.

      Οσον αφορά τα γεγονότα του Α΄ΠΠ και την στάση της Ελλάδας τι να πρωτοπεί κανείς για τις ανακρίβειες που γράφονται.
      Η πολιτική της ουδετερότητας αφορούσε κυρίως το ενδεχόμενο τοπικών συρράξεων, εξαιρουμένων των αμυντικών συμφωνιών της ελληνοσερβικής συμμαχίας, και όχι παγκόσμια σύρραξη.
      Ο Βενιζέλος ορθώς υποστήριζε την είσοδο της Ελλάδας στον πόλεμο υπέρ της Entente, αποβλέποντας σε μελλοντικά διπλωματικά και εδαφικά οφέλη (που τελικά ήρθαν)διαβλέποντας ότι η Βρετανία, ανεξαρτήτως της έκβασης του πολέμου θα ήταν η κυρίαρχη δύναμη στην Εγγύς Ανατολή.
      Ο ξενόφερτος Κωνσταντίνος υποστήριζε και πόνταρε υπέρ της Γερμανίας όχι γιατί απέβλεπε σε ωφέλη υπέρ της Ελλλάδος, αλλά γιατί ανέκαθεν ήταν προσανατολισμένος στο γερμανικό πολιτικοκοινωνικό σύστημα.
      Οι Σύμμαχοι άλλωστε εκείνη την περίοδο το μόνο που δεν ήθελαν ήταν να έχουν ως σύμμαχο την Ελλάδα από φόβο μήπως η Τουρκία και η Βουλγαρία από αντίδραση μπουν στον πόλεμο υπέρ των Κεντρικών δυνάμεων.Κατά την εξέλιξη του Α΄ΠΠ και καθώς άρχισε να διαφαίνεται ενδεχόμενη ήττα των Κεντρικών δυνάμεων πολλές χώρες που είχαν συγκρουόμενα εδαφικά συμφέροντα με την Ελλάδα (Ιταλία σε ανατολ.Μεσόγειο και Μ.Ασία-Ρουμανία στα Βαλκάνια, Βουλγαρία - Θράκη) σκόπευαν να συμμετάσχουν ενεργά στον πόλεμο υπέρ των Συμμάχων αποσπώντας πολλαπλά ωφέλη.
      Ορθώς λοιπόν ο Βενιζέλος επιδιωξε να προλάβει να μπει στον πόλεμο με την Entente εναντίον των Τούρκων, αποσπώντας εδαφικά ανταλλαγματα σε Θράκη και Μ.Ασία.

      Αλήθεια όλοι αυτοί που υποστηρίζουν τον φιλογερμανό βασιλιά και την πολιτική του ας μας πουν ποια ήταν η πολιτική της Αυστρίας απέναντι στις βλέψεις της Ελλάδας για την Μακεδονία, ας μας πουν για την φιλοαλβανική και φιλοβουλγαρική πολιτική της Βιέννης και την υποστήριξη του Βερολίνου υπερ ενος σχεδίου τουρκο-ρουμανο-ελληνικού συνασπισμού υπό τον Κάιζερ.
      Ας μας αναλύσουν επίσης την τρομερά διορατική στρατιωτική πεποίθηση του βασιλιά και των σαινιών στρατηγών του υπέρ του αήττητου του γερμανικού στρατού.

  85. Δεξιός avatar
    Δεξιός 22/10/2010 16:04:20

    Αντιγράφω από σχόλιο του/ης night star λίγο παραπάνω: "ειχαν στοιχειωδες καθηκον να την τερματισουν το ταχυτερον, ζητουντες να συναψουν ειρηνη με τον Κεμαλ, επι τη βασει της οποιας ηδυναντο να κρατησουν την Ανατολικην Θρακην μεχρι Τσαταλτζας, εκκενωνοντες την Μικραν Ασιαν και συμφωνουντες ανταλλαγην των Ελληνων αυτης κατοικων με τους Μουσουλμανους της Θρακης και της Μακεδονιας….Επιστολη Ελευθεριου Βενιζελου 7/12/1934"
    Αυτό, για τους σκοπούς του κ.κ. που έσωσε την Ελλάδα...

  86. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 22/10/2010 16:24:11

    ΠΡΟΣ ΔΑΙΜΟΝΑΚΙ...

    ΕΝΤΑΞΕΙ, ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ....ΚΑΛΕΣΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΟΗΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΕΓΓΥΗΤΡΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ....ΤΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΙ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ....

    ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ, Ο ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ.....ΕΙΣΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ Ε?

    Ο ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΚΑΛΩς Η ΚΑΚΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ....

    ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΝΩΣΗ...ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΣΑΜΨΩΝ....

    ΤΟ ΑΝ ΕΦΑΓΑΝ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ..ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...

  87. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/10/2010 18:54:59

    @ δεξιός......1) ο Βενιζέλος δεν έστρεψε καμιά Μεγάλη Δύναμη εναντίον της Ελλάδας επειδή έχασε την εξουσία.......ο βασιλιάς Κων/νος ήταν "κόκκινο πανί" για τους Άγγλους επειδή ήταν γερμανόφιλος και εναντιώθηκε με τα συμφέροντά τους κατά το Α' Παγκόσμιο Πόλεμο...όταν λοιπόν η φιλοβασιλική κυβέρνηση τον έφερε πίσω, η Αγγλία έπαψε να υποστηρίζει την Ελλάδα τόσο στρατιωτικά όσο και διπλωματικά.
    Οι Άγγλοι μάλιστα είχαν προειδοποιήσει την φιλοβασιλική κυβέρνηση για
    την ενδεχόμενη αλλαγή της στάσης τους, σε περίπτωση επιστροφής του βασιλιά.
    Αλλά δεν εισακούστηκαν.

    2) ο βασιλιάς Κων/νος το 1915 την ημέρα που ο Βενιζέλος κατάφερε να αποσπάσει ψήφο εμπιστοσύνης από τη Βουλή, υπερβαίνοντας τα συνταγματικά του δικαιώματα και αγνοώντας περιφρονητικά την αρχή της "δεδηλωμένης",συνέχισε να εμμένει στις θέσεις περί ουδετερότητας και οδήγησε τον Βενιζέλο σε παραίτηση.
    Τον οδήγησε δηλαδή στην 2η παραίτηση, όταν ο τελευταίος κέρδισε τις εκλογές στις 31 Μαΐου του 1915, και επανέλαβε δημόσια τη δέσμευση που είχε αναλάβει η Ελλάδα ως σύμμαχος απέναντι στη Σερβία, εάν δεχθεί εκείνη επίθεση της Βουλγαρίας.
    Πιο συγκεκριμένα, το Παλάτι καθ' υπέρβαση των συνταγματικών του καθηκόντων, διαφώνησε ανοιχτά (και έμμενε προκλητικά στις θέσεις του) με τον Βενιζέλο όταν αυτός δήλωσε δημόσια στην βουλή αμέσως μετά την επανεκλογή του ότι η Ελλάδα θα βοηθούσε τη Σερβία, σε περίπτωση που η τελευταία δεχόταν επίθεση από την Βουλγαρία,τιμώντας με αυτόν τον τρόπο την υπογραφή της σε σχετική συνθήκη, καθώς και ότι η Ελλάδα θα αμυνόταν σε ενδεχόμενη επίθεση της Γερμανίας.

    Αλλά από τότε οι Βασιλείς στην Ελλάδα πίστευαν ότι η χώρα είναι τσιφλίκι τους και ήθελαν να κυβερνούν, αγνοώντας προκλητικά την λαική βούληση και το Σύνταγμα της χώρας.....για αυτό και ο ελληνικός λαός τους απόπεμψε οριστικά με το δημοψήφισμα του 1974......ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη όπου υπάρχουν Συνταγματικές Μοναρχίες, οι βασιλείς "άρχουν"(πάνω-κάτω έχουν τα αντίστοιχα καθήκοντα με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας) και κυβερνά ο λαός μέσω των κυβερνήσεων που δημοκρατικά εκλέγει........και για αυτό οι Βασιλείς σε εκείνες τις χώρες είναι πολύ ως πάρα πολύ αγαπητοί και δημοφιλείς!!!!!!

    3) Μπορείς να απαντήσεις επιτέλους στο συγκεκριμένο ερώτημα γιατί η φιλοβασιλική κυβέρνηση και το Παλάτι αδράνησαν και δεν αμύνθηκαν στην εισβολή της Βουλγαρίας στην Ανατολική Μακεδονία το 1915?
    Δεν είχαν ηθική υποχρέωση να διατάξουν "άμυνα μέχρι εσχάτων"?
    Που ακούστηκε αντίθετα να διατάσουν το 4ο σώμα στρατού να παραδοθεί?
    Αλλά δεν έπρεπε να δυσαρεστηθούν οι Γερμανοί, κάτι που θα γινόταν αν προβάλλαμε τότε αντίσταση στους Βούλγαρους.
    Για αυτό και άφησε η φιλοβασιλική πτέρυγα τους Έλληνες της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης στο έλεος των Βουλγάρων.

    Η βουλγαρική κατοχή στα πάτρια εδάφη της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης διήρκεσε 27 μήνες κατά τους οποίους εξετελέσθησαν ή πέθαναν από πείνα 45.000 Έλληνες!!!!!(ελπίζω να μην το προσπεράσεις επιδερμικά).
    Κατά την διάρκεια αυτής της κατοχής έγινε συστηματική προσπάθεια αφελληνισμού της Ανατολικής Μακεδονίας και της Θράκης.
    Μέχρι την εκδίωξη των Βουλγάρων από τα προαναφερόμενα εδάφη, οι φιλοβασιλικές κυβερνήσεις περιοριζόντουσαν σε τυπικές διαμαρτυρίες προς την Γερμανία, η οποία έδινε συνέχεια την στερεότυπη απάντηση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην Ανατολική Μακεδονία(!!!).

    4) Το κίνημα της Εθνικής Άμυνας δεν έγινε το 1915 μετά την αποπομπή του Βενιζέλου από τον βασιλιά. Έγινε στις 16 Αυγούστου 1916, αφού προηγήθηκε η βουλγαρική εισβολή στην Ανατολική Μακεδονία .

    5) Δύο ακριβώς ήταν τα ισχυρότερα επιχειρήματα του Βενιζέλου για την ένταξης της Ελλάδας στο στρατόπεδο της Αντάντ.

    α) Η Ελλάδα, ως ναυτική χώρα, θα έπρεπε να ταχθεί με το μέρος της Αντάντ, που την αποτελούν ναυτικές χώρες. Ο πόλεμος θα κριθεί από τη δύναμη της ναυτικής ισχύος. (Μεγάλη ναυτική δύναμη η Αγγλία, ελέγχει τις πηγές πρώτων υλών Μ.Ανατολής.)

    β) Η Οθωμανική Αυτοκρατορία έχει συμμαχήσει με τις Κεντρικές Δυνάμεις. Η πολιτική της έναντι της Ελλάδας είναι εχθρική. Ο πόλεμος με τους Τούρκους είναι αναπόφευκτος. Γιατί να μη γίνει τώρα με τη βοήθεια ισχυρών συμμάχων;

    Το πρώτο μάλιστα επιχείρημα ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ ΠΛΗΡΩΣ μετέπειτα και ο γερμανόφιλος Μεταξάς και πήρε την υπεύθυνη απόφαση να τάξει την Ελλάδα στο πλευρό της Αγγλίας και της Γαλλίας και όχι του Άξονα.

    Διότι ο δικτάτορας Μεταξάς ήταν γερμανόφιλος και βασιλικός αλλά πάνω από όλα ήταν ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ και έθεσε την κρίσιμη στιγμή το γενικότερο εθνικό συμφέρον,πάνω από τυχόν προσωπικές προτιμήσεις και συμπάθειες ....γιατί είχε εγκαίρως πάρει τα διδάγματά του από τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο.....ότι η Ελλάδα έπρεπε πάντα να τάσσεται στο πλευρό της ισχυρότερης ναυτικά χώρας.

  88. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/10/2010 19:50:38

    @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ...1) αν είχαν το σχετικό φιλότιμο ή επεδείκνυαν την αρμόζουσα ευθυξία όλοι οι χουντικοί ανώτατοι αξιωματικοί που :

    - διέταξαν,σχεδίασαν και εκτέλεσαν το βαρύτατο ατόπημα στην Κύπρο το 1974,δίνοντας "χρυσή ευκαιρία" στους Τούρκους να εισβάλλουν στην Κύπρο

    - φοβήθηκαν να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά την τουρκική εισβολή στην Κύπρο

    θα έπρεπε να αυτοκτονήσουν κάνοντας χαρακίρι στα πρότυπα των Ιαπώνων συναδέλφων τους.

    2) μπορεί να πιστεύεις ό,τι θέλεις, αλλά η αλήθεια είναι το πραξικόπημα του 1974 δεν επέφερε την Ένωση, αλλά καθαίρεσε από πρόεδρο τον Μακάριο και τοποθέτησε ως πρόεδρο τον Σαμψών.....αν ήταν τα πράγματα έτσι όπως ισχυρίζεσαι, τότε από την μέρα του πραξικοπήματος θα γινόταν η δημόσια δήλωση περί Ενώσεως με την Ελλάδα.......

    3) Επαναλαμβάνω : μπορεί να πιστεύεις ό,τι θέλεις,αλλά η αλήθεια είναι ο Μακάριος απευθύνθηκε στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ και ζήτησε την παρέμβασή του....δεν απευθύνθηκε στις εγγυήτριες δυνάμεις, ούτε ζήτησε από αυτές να παρέμβουν δυναμικά.
    Για αυτό μάλιστα και ο ΟΗΕ με συνεχή ψηφίσματά του από το 1974 και εντεύθεν καταδίκασε την τουρκική εισβολή στην Κύπρο.

    4) Η Τουρκία ισχυρίστηκε μάταια ότι δεν πρόκειται για εισβολή αλλά για «ειρηνική επέμβαση». Μάλιστα τότε ανακοίνωσε ότι το δικαίωμα για την επέμβασή της ήταν κατοχυρωμένο στη Συνθήκη Εγγυήσεως της Κυπριακής Δημοκρατίας, συνθήκη που δημιουργήθηκε με σκοπό να διαφυλάσσει την ανεξαρτησία, την κυριαρχία και την εδαφική ακεραιότητα της Κυπριακής Δημοκρατίας.
    Η Συνθήκη Εγγυήσεως δεν δίνει το δικαίωμα ένοπλης παρέμβασης στις εγγυήτριες χώρες, παρά μόνο εάν :
    α) Εγγυήτρια χώρα χρειάζεται να αμυνθεί σε περίπτωση εισβολής από μια τρίτη χώρα.(κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση της Κύπρου).
    β) O OHE ζητήσει ένοπλη παρέμβαση από μια εγγυήτρια χώρα (κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση της Κύπρου)
    γ) Η Κυπριακή Δημοκρατία ζητήσει ένοπλη παρέμβαση και το Συμβούλιο Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών εγκρίνει το αίτημα.

    Πότε όμως δεν εγκρίθηκε τέτοιο αίτημα από το Συμβούλιο Ασφαλείας, ποτέ η Κυπριακή Δημοκρατία δεν ζήτησε από την Τουρκία να παρέμβει στρατιωτικά και το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, που συνεδρίασε στη Νέα Υόρκη στις 16 Ιουλίου, δεν πήρε καμιά τέτοια απόφαση.

    5) Ο Μακάριος έβγαλε τον λόγο στον ΟΗΕ στις 19 Ιουλίου 1974.

    Έστω ότι ο Μακάριος δεν έβγαζε κανένα λόγο στον ΟΗΕ ή τον έβγαζε την συγκεκριμένη μέρα χωρίς να ζητήσει την παρέμβαση του Συμβουλίου Ασφαλείας.

    Πιστεύεις τότε ότι η Τουρκία δεν θα πραγματοποιούσε την εισβολή στην Κύπρο?
    Αν πραγματικά το πιστεύεις(ότι δηλαδή η Τουρκία δεν θα πραγματοποιούσε την εισβολή στην Κύπρο,αν ο Μακάριος δεν έβγαζε τον λόγο ή αν τον έβγαζε χωρίς να ζητήσει παρέμβαση του Συμβουλίου Ασφαλείας), τότε ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!

    Η Τουρκία για να πραγματοποιήσει την εισβολή στην Κύπρο στις 20 Ιουλίου, είχε προετοιμαστεί κατάλληλα πολύ καιρό πριν και είχε λάβει σχετική απόφαση για εισβολή μέρες πριν.

    Από την πρώτη στιγμή που εκδηλώθηκε το πραξικόπημα στην Κύπρο, η Τουρκία είδε πως είχε μπροστά της την ευκαιρία που γύρευε για να προωθήσει τα διχοτομικά σχέδια στο νησί.

    “Στις 16/7/1974 ο Τούρκος κυβερνητικός εκπρόσωπος Ορχάν Μπιργκίτ δήλωνε πως «η Τουρκία θα ζητήσει την επέμβαση της Μεγάλης Βρετανίας στην Κύπρο. Αν το Λονδίνο δεν ανταποκριθεί σ' αυτό το αίτημα, η Τουρκία θα αντιδράσει όπως εκείνη νομίζει καλύτερα»…… Τα αποβατικά σκάφη του τουρκικού στόλου και οι αναγκαίες ένοπλες δυνάμεις ήταν σε επιφυλακή αρκετά πριν γίνει το πραξικόπημα εναντίον του Μακαρίου. Ολα ήταν έτοιμα και καλά προετοιμασμένα. Εκείνο που απέμενε ήταν να προετοιμαστεί το έδαφος και να δοθεί η διαταγή " (Ν. Ψυρούκη: "Ιστορία της Σύγχρονης Ελλάδας", εκδόσεις ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ, τόμος Δ σελ. 383-384)

    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=3779588&publDate=18/7/1999

  89. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 22/10/2010 21:09:02

    http://adiavroxoi.blogspot.com/2010/10/blog-post_4719.html

  90. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 22/10/2010 21:13:25

    Ενώ η μυστική επιστολή του Βενιζέλου που προσέφερε την Καβάλα στους Βούλγαρους για να μπουν στον πόλεμο με το μέρος της Αντάντ ήταν πράξη ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΥ!!!!!!!!

  91. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/10/2010 22:40:34

    @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ...1)προσωπική μου άποψη πως σε περιπτώσεις εμφύλιας διαμάχης, και οι 2 πλευρές φταίνε......και ο Βενιζέλος κατά την γνώμη μου υπέπεσε σε μεγάλα σφάλματα....τουλάχιστον εγώ προσπαθώ αντικειμενικά να πλησιάσω τα ιστορικά γεγονότα...και δεν λέω την ιστορική αλήθεια, γιατί δυστυχώς η ιστορία γράφεται από τους νικητές....εσύ?

    Μάλλον όχι.....γιατί δεν θέλεις να παραδεχτείς(όπως και ο Δεξιός) ότι ο βασιλιάς Κων/νος και οι αυλικοί του άφησαν στο έλεος των Βουλγάρων τους Έλληνες της Ανατολικής Μακεδονίας, για να μην δυσαρεστηθούν οι Γερμανοί.

    2) Και τα τυχόν λάθη του Βενιζέλου δεν είναι η "κολυμβήθρα του Σιλωάμ" για τα ολέθρια λάθη του Παλατιού, ούτε τα νομιμοποιούν.

    Την περίοδο 1910-1920 όμως οι επιλογές Βενιζέλου αποδείχθηκαν άκρως επωφελείς για το Έθνος(έστω και εκ των υστέρων).

    Ποιος έκανε τις κατάλληλες συμμαχίες και διπλωματικές κινήσεις για Α' και Β' Βαλκανικό Πόλεμο?

    Ποιος πίστευε ακράδαντα στην νίκη της Αντάντ?(όπως και έγινε)

    Ποιος έθεσε την Ελλάδα στο πλευρό των νικητών του Α' Παγκόσμιου Πολέμου?

    Ποιος υπέγραψε την επωφελή για την Ελλάδα συνθήκη των Σεβρών?

    Ποιος είχε καταστεί ισότιμος συνομιλητής των πρωθυπουργών των Μεγάλων Δυνάμεων?

    Ποιοι είχαν για βασικό προεκλογικό τους σύνθημα το "οίκαδε" στις εκλογές του 1920 και τις οποίες κέρδισαν χάρη σε αυτό?

    Ποιοι κέρδισαν τις εκλογές του 1920 με το "οίκαδε" και ΔΕΝ το εφάρμοσαν ποτέ στην πράξη?....αντίθετα μάλιστα συνέχισαν και επέκτειναν τις πολεμικές επιχειρήσεις στην Μικρά Ασία......ΠΟΙΟΙ?

    Ποιοι τέλος το 1921 οργάνωσαν,σχεδίασαν και εκτέλεσαν την άστοχη εκστρατεία προς την Άγκυρα?

    4) Να σου θυμίσω και ένα ιστορικό γεγονός πριν τον εθνικό Διχασμό...
    Ποιος τηλεγράφησε πάνω από 1 φορά στον τότε διάδοχο Κων/νο και του ζήτησε επιτακτικά να αλλάξει κατεύθυνση και να βαδίσει άμεσα προς την Θεσσαλονίκη?
    Αν δεν είχαν μεσολαβήσει αυτά τα τηλεγραφήματα και η συγκεκριμένη ανταλλαγή μηνυμάτων, ποια πόλη θα κατελάμβανε ο τότε διάδοχος?
    Το Μοναστήρι ή την Θεσσαλονίκη?

    Και εδώ έγκειται η αιτία του Εθνικού Διχασμού και των κατοπινών γεγονότων που σημάδεψαν την νεώτερη ιστορία της Ελλάδας...οι βασιλείς στην Ελλάδα ήθελαν να κυβερνούν, θεωρούσαν ότι ήταν "ελέω θεού Μονάρχες" που δεν δίνουν λογαριασμό σε κανέναν...δεν συνειδητοποίησαν ποτέ και ότι οι καιροί άλλαξαν και ότι αυτή η άποψη ξεπεράστηκε από τις εξελίξεις.

  92. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 22/10/2010 23:12:57

    Aναφέρεις ως δεδομένα ιστορικές αναλήθειες οι οποίες πιστοποιήθηκαν πλέον ως ιστορικά θέσφατα από την νικήτρια πλευρά.
    1) Αποσιωπάς ότι η "επωφελής" συνθήκη των Σεβρών ήταν ένα κενό χαρτί την στιγμή που οι Οθωμανοί Ποτέ δεν την αποδέχτηκαν κι επομένως η Ελλάδα έπρεπε να την επιβάλει με τα όπλα αλλά με πολλούς περιορισμούς που της είχαν επιβληθεί.
    2)η επιστολή στην οποία αναφέρεσαι είναι χαλκευμένο στοιχείο το οποίο έφτιαξαν Βενιζελικοί αξιωματική την περίοδο 23-29, το αποκάλυψε ο ΚΕΝΤΡΩΟΣ μακαρίτης πια καθηγητής Πετρίδης.
    3)Αν το παλάτι ήταν προδοτικό οι Πλαστήρας -Πάγκαλος που λιποτάκτησαν εν καιρώ πολέμου τι ήταν;
    4)Όσων αφορα την πολιτική του παλατιού δεν ήταν εναντίων της συμμαχίας με την Αντάντ αλλά απαιτούσε εγγυήσεις.
    Αφου είσαι τόσο αντικειμενική λοιπόν για ανάφερε μας μερικά από τα τραγικά σφάλματα του Βενιζέλου γιατί δεν σε έχω δει να γράφεις κάτι προς απόδειξη της αντικειμενικότητας σου.
    5) Όσων αφορά το διχασμό ούτε ο ίδιος ο Βενιζέλος δεν συμφωνεί μαζί σου. Το 1929 στην βουλή ο ίδιος αναγνώρησε ότι έφερε την ευθύνη για τον εθνικό διχασμό.
    Το αντιμοναρχικό σου μένος σε τυφλώνει. Σε συμφέρει να πιστεύεις οτι ο βενιζέλος έκανε λάθη ενώ οι αντίπαλοι του ήταν προδότες.
    Ακόμα περιμένω σχόλιο για την παράδοση της Καβάλας στους Βούλγαρους που πρότεινε ο "εθνάρχης" σας ώστε να τους πείσει να συμμαχήσουν με την Ανταντ. Τελικώς έχεις καταλάβει αν ο Βενιζέλος ενδιαφερόταν περισότερο για τους Άγγλους ή για την Ελλάδα; Μπα, μάλλον κάνω λάθος γιατί μετά το 1923 είχε εξελιχθεί σε θαυμαστή του Μουσολίνι και του φασισμού.

  93. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 23/10/2010 00:23:24

    @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ...1)το έχω γράψει ξανά παλιότερα ότι ΔΕΝ είμαι γυναίκα(δεν φταις βέβαια εσύ για την παρανόηση).....

    2)σε ποια επιστολή αναφέρθηκα? Μπορείς να μου την αναφέρεις? Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς......

    3)δεν θα γράψω τίποτα για να αποδείξω την αντικειμενικότητά μου....να αρκεστείς στην δική σου "αντικειμενικότητα"!!!!!!!!

    4)όταν θα μου απαντήσεις στα καίρια ερωτήματα που ανάρτησα στα προηγούμενα σχόλιά μου, θα απαντήσω και στα δικά σου σχόλια.

    5) επειδή ισχυρίζεσαι ότι με τυφλώνει το αντιμοναρχικό μου μένος(!!!!), να σου υπενθυμίσω "εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια" και "στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί"!!!!!!!!

    6) Στη Μικρά Ασία το 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων υπό την ηγεσία του συνταγματάρχη Πλαστήρα αναδείχθηκε στην πιο επίλεκτη μονάδα του ελληνικού στρατού.
    Οι Τούρκοι το αποκαλούσαν «σεϊτάν ασκέρ» (από το τουρκικό seytanasker=ο στρατός του σατανά) εξαιτίας του πανικού που προκαλούσε με τα αιφνιδιαστικά χτυπήματά του.
    Τον συνταγματάρχη Πλαστήρα μάλιστα αποκαλούσαν «Καραπιπέρ» (από το τουρκικό Karapiper=μαύρο πιπέρι).
    Υπό την ηγεσία του συνταγματάρχη Πλαστήρα μάλιστα το 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων έφτασε μέχρι το Καλέ Γκρόττο, 65 χιλιόμετρα έξω από την Άγκυρα.
    Κατά την τουρκική επίθεση στις 13 Αυγούστου 1922 βρέθηκε να υπερασπίζεται τον τομέα στην κορυφή Έρικνεν του όρους Χασάν Μπέλ (υψόμετρο 1.310 μέτρα). Πολεμώντας σκληρά απέκρουσε απανωτές τουρκικές επιθέσεις. Οι επιτιθέμενοι Τούρκοι ήταν πολλαπλάσιοι των ευζώνων.
    Ο Ρεσάτ μπέης, διοικητής της 57ης Mεραρχίας, είχε υποσχεθεί προσωπικά στον Μουσταφά Κεμάλ την κατάληψη αυτού του υψώματος. Μπροστά στην άκαμπτη αντίσταση των ευζώνων του 5/42 και βλέποντας την απώθηση των ανδρών του, ο Ρεσάτ μπέης αυτοκτόνησε με το πιστόλι του.
    Ο ίδιος ο Μουσταφά Κεμάλ εξεπλάγη με τη μαχητικότητα των ανδρών του 5/42 Συντάγματος Ευζώνων, παραδεχόμενος την ανωτερότητα των ελλήνων στρατιωτών και αφήνοντας υπαινιγμούς για την ανώτατη ηγεσία του ελληνικού στρατού. Παραθέτουμε απόσπασμα της ομιλίας του στην τουρκική εθνοσυνέλευση, όπως την μετέδωσε από το Παρίσι ο δημοσιογράφος Πότης Τσιμπιδάρος (ψευδώνυμο Γ.Φτέρης) του «Ελευθέρου Βήματος» σε μετάφραση από την γαλλική εφημερίδα «Le Temps» («O Χρόνος»):
    «Από τό τουρκικόν στρατηγείον παρηκολούθουν την άδιάκοπον υποχώρησιν του ελληνικού στρατού. Τίποτε, πλέον δεν μπορούσε να τον συγκρατήση. Το ηθικόν των είχεν εκμηδενισθή, όταν έξαφνα Τούρκος αξιωματικός του ιππικού έφερε στο Στρατηγείον την απροσδόκητον πληροφορίαν, ότι έσημειώθη εις ένα σημείον άκαμπτος ελληνική άντίστασις. Το σημείο εκείνο ελέγετο 'Ερικνεν-κορυφή 1.310 του Χασάν Μπελ-και είχε μεγάλην στρατηγικήν σπουδαιότητα. Το κτυπούσαμε από το Χασάν Τεπέ. Αλλά δεν μπορούσαμε να το πατήσουμε. Ο Ρεσάτ μπέης, διοικητής τής 57ης Μεραρχίας, μου είχε δώσει τον λόγον του ότι θα το καταλάβη άντί πάσης θυσίας. Εν τούτοις, ή ελληνική άντίστασις συνεχίζεται, μολονότι, έβάλλετο υπό του ορειβατικού πυροβολικού. Κι ο Ρεσάτ ταπεινωμένος, που μέσα στην γενικήν αποσύνθεσιν του εχθρού δεν μπόρεσε να κάμψη την άντίστασιν μιας χούφτας γενναίων, τινάζει τα μυαλά του στον αέρα. Αυτοί ήσαν οι Έλληνες. Κι αυτούς δεν τους νικήσαμε....»

    (Από το βιβλίο του Γιάννη Π. Καψή, Χαμένες Πατρίδες. Από την απελευθέρωση στην καταστροφή της Σμύρνης, Γ΄ έκδοση, Αθήνα 1989, σελίδες 141,142, 143).

    Ο αγώνας όμως ήταν μάταιος και οι απώλειες τεράστιες. Γι’ αυτό το 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων, κατόπιν εντολής του συνταγματάρχη Πλαστήρα, οπισθοχώρησε συντεταγμένα.
    Αυτό το Σύνταγμα Ευζώνων κατά την οπισθοχώρηση διατήρησε πλήρως την ψυχραιμία και συνοχή του(αυτό έκανε μόνο και η Ανεξάρτητη Μεραρχία)
    Μετά την κατάρρευση του μετώπου δεν οπισθοχώρησε προς την παραλία αλλά κινήθηκε νοτιοδυτικά προς την Σμύρνη, συνέχεια μαχόμενο, ανάμεσα στο προελαύνοντα τουρκικά στρατιωτικά σώματα και στα υποχωρούντα ελληνικά.
    Η κίνηση αυτή είχε τεράστια στρατιωτική σημασία διότι δημιούργησε μια "νεκρή ζώνη" και από την μία έδωσε χρόνο να υποχωρήσει ο στρατός μας με όσες λιγότερες γινόταν απώλειες και από την άλλη προστάτεψε τα καραβάνια των προσφύγων από την μανία των άτακτων τσετών.
    Από το Τσεσμέ μάλιστα το 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων αποχώρησε προτελευταίο ή τελευταίο(δεν θυμάμαι).

    7) εγώ τουλάχιστον παραδέχτηκα ότι και ο Βενιζέλος υπέπεσε σε μεγάλα σφάλματα -πολλά από τα οποία παραδέχτηκε και ο ίδιος.....εσύ "αντικειμενικέ" παραδέχτηκες κανένα λάθος που έκανε το Παλάτι ή η φιλοβασιλική πτέρυγα?
    Ή ήταν και οι δυό αλάθητοι?

    8) αυτό που γράφεις περί εγγυήσεων που ζήταγε το Παλάτι από την Αντάντ για να πάρει το μέρος της στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο, πρώτη φορά το διαβάζω.....γράψε μου σε παρακαλώ την πηγή σου..............

    9)νομίζω το έχουμε εξαντλήσει το θέμα,οπότε δεν θα επανέλθω.....μόνο πες μου σε ποια χαλκευμένη επιστολή αναφέρθηκα και ποια πηγή πιστοποιεί την ιστορία με τις εγγυήσεις που ζήταγε το Παλάτι από την Αντάντ.....

    10) εγώ στο δημοψήφισμα του 1974 ήμουν 2 ετών.....το 69% που ψήφισε κατά της βασιλείας ήταν και αυτό "τυφλωμένο από αντιμοναρχικό μένος"?(τώρα ξέρω... γίνομαι κακός και ρίχνω αλάτι στις πληγές.....αλλά εσύ το είπες.....με "τυφλώνει το αντιμοναρχικό μένος"!!!!!!!)

    Χάρηκα πάντως ειλικρινά για την παράθεση διαφορετικών απόψεων και επιχειρημάτων.......

  94. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 23/10/2010 07:54:19

    Επαναλαμβάνω εσύ το παίζεις αντικειμενικός εγώ όχι. Παρότι αντικειμενικός τα μισά σε ενοχλούν.
    1) Χαλκευμένη είναι η επιστολή που υποτίθεται ότι ο Βενιζέλος έστειλε στον Κων/ντίνο για να καταλάβει τη Θεσσαλονίκη το 1912. Ο Πετρίδης ο οποίος το ανακάλυψε ήταν κεντρώος και πρόεδρος του Ιδρύματος Γ. Παπανδρέου (όχι του GAP)
    2)Δεν απαντάς γιατί θεωρείς ότι η Συνθήκη των Σεβρών ήταν επωφελής που ο Ελληνικός στρατός ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΞ ΑΥΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΚΕΜΑΛ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΔΕΧΘΗ.
    3) Πότε ο "εθνάρχης" κάνει εκλογές; Όταν στη διάσκεψη του Σαν Ρέμο τον Απρίλιο του 1920 οι Γάλλοι εξεδήλωσαν φανερά τις προθέσεις τους εναντίων των Ελλήνων.
    3) Η ηνωμένη αντιπολίτευση είχε ένα δίλημα: ή να συνεχίσει την πολιτική Βενιζέλου απομονωμένη καθότι οι Γαλλοι Ιταλοί την έκαναν ή να να δεχθεί την ειρήνη με τη διατήρηρη της θράκης μόνο και να εκκενωθεί η Μ. Ασία.
    4)Επέλεξαν να πραγματοποιήσουν το "όνειρο" της φυλής ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΛΟΝΔΙΝΟΥ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΡΑΣΕΩΣ.

    Δε θα σε κουράσω ο Άγγελος Βλάχος από την Καθημερινή έχει αναφερθεί ο Γ. Λεονταρίτης έχει γράψει βιβλία το ίδιο και ο Δ. Κούκουνας έχει δημοσιεύσει μέχρι και συνέντευξη του Κωνσταντίνου για να διαβάσεις και την άλλη γνώμη.
    Πιστεύω ακράδαντα ότι βασιλείς συκοφαντήθηκαν όσο κανείς αλλό από τους πολιτικούς για ευνόητους λόγους. Οι μίζες πάνε κι έρχονται αφού το ζητούμενο ήταν ανέκαθεν να έχουν και το καρπούζι και το μαχάιρι μονάχοι.
    Δε θα αντιδικήσω μαζί σου για τον Πλαστήρα, αλλά ενεργούσε ως κομματόσκυλο του Βενιζελισμού. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν γενναίος.
    Αν διαβάσεις την συνέντευξη του Κων/ντίνου στις εκδόσεις του Κούκουνα θα δεις όσα σου λέω για τις εγγυήσεις.
    Το πολιτειακό έχει λήξει οπότε μην φοβάσαι το ζητούμενο είναι η ιστορική αλήθεια

  95. Χωρίς Όνομα avatar
    Χωρίς Όνομα 04/11/2010 20:53:23

    Συνεχίστε, νεόκοποι ερασιτέχνες και αδαείς "ιστορικοί". Συνεχίστε να ασχολήστε με τα δευτερεύοντα και τα επί μέρους ενώ τα πρωτεύοντα και σημαντικά, "καίνε" και "τρέχουν". Περαστικά σου Ελλαδιστάν. Κοιμήσου τον ύπνο του δικαίου και ονειρέψου. Όταν ξυπνήσεις, τότε θα δεις τον πραγματικό εφιάλτη, αλλά θα είναι πλέον αργά...