#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ώρα των μεγάλων αποφάσεων



Η έκθεση της Κομισιόν ήταν καταπέλτης για την Ελλάδα. Αν και δήλωνε εντυπωσιασμένη από την πρόοδο της οικονομίας, ταυτόχρονα άνοιγε το δρόμο και για νέα μέτρα. Χαράτσια, άνοιγμα ασφαλιστικού, μειώσεις μισθών και συντάξεων, απ’ όλα έχει ο μπαξές των Βρυξελλών.

Λίγες ημέρες μετά, η έκθεση του ΔΝΤ ήταν ουσιαστικά μία από τα ίδια. Μας ζητά κι άλλες θυσίες παραβλέποντας το γεγονός ότι η κατάσταση στην κοινωνία και τη Βουλή είναι οριακή και κανείς δεν ξέρει τι θα έρθει πρώτο, η έκρηξη στους δρόμους ή η καταψήφιση κάποιων νομοσχεδίων και η κατάρρευση της κυβέρνησης.

Το περιοδικό Economist, που εκπροσωπεί την οικονομική ελίτ και τις απόψεις των δανειστών μας, λέει ότι η Ελλάδα θα έχει ύφεση και το 2014, ότι η ανεργία και η πολιτική αστάθεια οδηγούν την Ελλάδα εκτός ευρώ.

Στη Γερμανία καθημερινά όλο και κάποιος αξιωματούχος κάνει δήλωση που απορρίπτει το νέο κούρεμα και ζητά από την Ελλάδα να τηρήσει πιστά το δημοσιονομικό πρόγραμμα, αυτό που αποδεδειγμένα είναι αποτυχημένο.

Και η κυβέρνηση βρίσκεται εγκλωβισμένη μεταξύ της αδιάλλακτης τρόικας και των πολιτών που δεν αντέχουν άλλο. Επίσης, πιέζεται σφόδρα από βουλευτές που είτε με ειλικρίνεια είτε με αλλότριους σκοπούς, ασκούν καθημερινά σκληρή κριτική και απειλούν με καταψήφιση νόμων.

Το σύστημα μοιάζει με την χύτρα που είναι έτοιμη να εκραγεί διότι μαζεύτηκε πολύ ατμός ο οποίος θέλει να βγει. Η Χρυσή Αυγή τα βάζει με τα ιερά και όσια της χώρας, προσβάλλει τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, καταπατά τους δημοκρατικούς θεσμούς, υποβαθμίζει το Κοινοβούλιο και προσπαθεί επικοινωνιακά να προκαλέσει πολιτικό χάος.

Ο ΣΥΡΙΖΑ περιμένει να πέσει η κυβέρνηση σαν ώριμο φρούτο, αν και δείχνει εμφανή σημάδια ανικανότητας να κυβερνήσει, αν του τύχει τέτοιο λαχείο.

Μέσα σ’ όλο αυτό το χάος, ο Αντώνης Σαμαράς και δύο – τρεις υπουργοί και άλλα στελέχη, προσπαθούν να ισορροπήσουν σε τεντωμένο σκοινί. Από τη μια να μην πέσουν στην άβυσσο των εκλογών και της ενδεχόμενης χρεοκοπίας κι από την άλλη να βγάλουν τη χώρα από το αδιέξοδο, χωρίς άλλα μέτρα. Όμως, η τρόικα πιέζει, οι ξένοι δεν αντιλαμβάνονται που οδηγούν την Ελλάδα και πιστεύουν ότι τους λέμε ψέματα όταν τους τονίζουμε ότι τα πάντα κρέμονται σε μια κλωστή και θα χάσουν κι εκείνοι από μια ενδεχόμενη κατάρρευση.

Όμως, από παντού τα μηνύματα προς την κυβέρνηση είναι ξεκάθαρα. Δε γίνεται να περάσουν από τη Βουλή άλλα μέτρα τύπου «μειώσεις συντάξεων» ή «πλειστηριασμοί πρώτης κατοικίας». Το ατύχημα θα γίνει και θα είναι ακαριαίο. Και τότε τα σενάρια θα είναι πολλά. Ήδη χθες, μιλώντας στον real fm ο Κ. Σκανδαλίδης είπε ότι δεν υπάρχουν αδιέξοδα κι ότι μπορούν να αλλάξουν και τον ίδιο τον πρωθυπουργό αν δεν μπορεί. Απαίτησε μάλιστα από τον κ. Σαμαρά να φέρει την επικαιροποιημένη πρόταση διακυβέρνησης που έχει υποσχεθεί και αυτό να το κάνει σύντομα.

Δεν έχει σημασία αν το λέει ο Σκανδαλίδης, ένας παλαιοκομματικός Πασόκος που θα πρέπει να κάνει πρώτα αυτοκριτική. Σημασία έχει ότι όλο και περισσότεροι εξυφαίνουν φθινοπωρινά σενάρια. Άλλος μιλά για εκλογές, άλλος για αντικατάσταση του πρωθυπουργού, άλλος για νέου τύπου συμμαχίες για την συγκρότηση νέας κυβέρνησης. Και κάπως έτσι θα πάμε τους επόμενους μήνες, εκτός αν συμβεί κάποιο γεγονός που θα αντιστρέψει την κακή κατάσταση.

Το ζήτημα είναι ότι είναι η ώρα για μεγάλες αποφάσεις για την κυβέρνηση και προσωπικά για τον Αντ. Σαμαρά που έχει αποδείξει ότι δε φοβάται τα δύσκολα. Είναι ώρα να μετρηθούν οι δυνάμεις της Ελλάδας, κι αν χρειαστεί να υπάρξουν ακόμη και ακραίες αποφάσεις, οι οποίες όμως θα υπηρετούν την πατρίδα.

Οι δανειστές δε βάζουν μυαλό, αυτό είναι το σίγουρο. Θέλουν να βάλουν φωτιά στην Ευρώπη, θέλουν να καταστρέψουν χώρες όπως η Ελλάδα. Αν όμως είναι να βγούμε από το ευρώ καλύτερα να το κάνουμε μόνοι μας. Αν είναι να καταστραφούμε τουλάχιστον ας πέσουμε με αξιοπρέπεια.

Η Ελλάδα έκανε περισσότερα κι απ’ ότι της ζήτησαν. Θυσίασε πιο πολλά από κάθε άλλη χώρα, αλλά παρ’ όλα αυτά οι ξένοι απαιτούν νέες θυσίες. Ας τους δώσουμε να καταλάβουν ότι νέες αιματηρές θυσίες σημαίνει διάλυση της χώρας, κοινωνική αναταραχή και ακυβερνησία. Αν τα θέλουν όλα αυτά τότε ας επιμείνουν. Ο Σαμαράς δεν είναι καρφωμένος στην καρέκλα. Μπορεί να τους παραδώσει τα κλειδιά κι αυτοί να τα δώσουν στον Τσίπρα. Και τότε θα δουν πώς χάνονται τα δάνειά τους, αλλά και πώς διαλύεται η Ελλάδα.

Α.Ψ. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημητριος avatar
    Δημητριος 02/08/2013 12:46:39

    Η Ελλαδα εκανε τα παντα εκτος απο τη διαλυση του παρασιτικου κρατους και την απολυση των κομματοσκυλων που το υπηρετουν.

    • Νικος avatar
      Νικος @ Δημητριος 02/08/2013 14:41:05

      Εχεις απολυτο δικιο. Ποιος ομως θελει, και θα τολμησει;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Δημητριος 02/08/2013 14:42:09

      εννοειται...και kυριως παταξε την φοροδιαφυγή.
      επιτελους αρχισαν να πληρωνουν φορους οι ελευθερο-επαγγελματίες και οχι μονο τα συνηθη υποζυγια οπως παλιά !

      • billi smart avatar
        billi smart @ rally monkey 03/08/2013 14:04:48

        το διλλημα που θα τεθει τον σεμπτεμβριο στην κυβερνηση και θα μεταφερει η κυβερνηση στην κοινωνια ειναι απλο και εχει τεθει ηδη αν καποιος ειναι προσεκτικος...ειναι ...η νεα μετρα η γερο μαχαιρι στο δημοσιο(οχι τα τσιμπηματακια που εχουμε κανει μεχρι τωρα..),,,αν δεν μπορει να απαντησει η κυβερνηση...θα το κανουν οι καλπες...

  2. George avatar
    George 02/08/2013 13:12:31

    Στις ακραίες αποφάσεις περιλαμβάνεται και η δραστική μείωση του δημοσίου, φόρων κτλ ή κάτι τέτοιο είναι τελείως ακραίο? Οι ξένοι γιατί θέλουν να βάλουν φωτιά στην Ελλάδα? Από ζήλεια ή είναι τελείως χαζοί?

  3. apergospastis avatar
    apergospastis 02/08/2013 13:30:39

    Από πότε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής είναι συνώνυμος με τα ιερά και τα όσια της χώρας;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ apergospastis 02/08/2013 22:54:16

      Απο τοτε που ισχυει το κοντα στον νου και η γνωση !

  4. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 02/08/2013 13:45:31

    O Σαμαράς έχει ένα μεγάλο "καλό χαρτί" στα χέρια του ....και θα το έχει μέχρι τη στιγμή που θα ανακοινώσει την προκήρυξη εκλογών και ουσιαστικά την αποχώρησή του από την ηγεσία της χώρας.
    Αυτό το χαρτί είναι το "ΟΧΙ".
    Το είχε πει στο πρώτο μνημόνιο και μεγάλο μέρος της κοινωνίας ήλπισε πως αυτός ήταν ο πολιτικός που θα αντιστεκόταν στη λαίλαπα που ερχόταν.
    Μετά έκανε τη "μεταμόρφωση" που όλοι είδαμε και είπε και το "ουδείς αναμάρτητος" που τόσο ντροπιαστικό ακούστηκε τότε.
    Και από κει και πέρα.......ΜΟΝΟ ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ.
    Όλοι γνωρίζουμε ότι αυτό που θα συμβεί αν αποφασίσει να μην πει ποτέ το ΟΧΙ που περιμένουμε όλοι, θα είναι καταστροφικό για την Ελλάδα.
    Τα χρόνια του μνημονίου θα φαντάζουν όμορφα μπροστά στα χρόνια του εμφυλίου που θα έρθουν.
    Κριτική του ασκήσαμε σχεδόν όλοι, ιδιαίτερα πολλοί που νιώσαμε προδωμένοι μετά τη "μεταμόρφωση".
    Βλέπουμε ότι αυτά που μας επιβάλλουν οι δανειστές είναι ΠΑΡΑΝΟΪΚΑ .....και όμως ο Σαμαράς τα δεχτηκε ΟΛΑ, ό,τι του ζητήθηκε.
    Κι όμως ο μπαγάσας , έχει ακόμη το χαρτί στα χέρια του και μάλιστα χωρίς αντίπαλο πια , αν τολμήσει και το χρησιμοποιήσει.
    Αν τώρα , έστω και τώρα λοιπόν, πει το ΟΧΙ.......ποιος θα τον "στήσει στον τοίχο"???
    Οι δανειστές? Που απαιτούν από έναν πρωθυπουργό να θυσιάσει το λαό του ?
    Τι θα του πουν? Ότι δεν αρκούν οι θυσίες των Ελλήνων??? Ούτε οι στατιστικές τους δε θα τους επιτρέψουν να το ξεστομίσουν. Με 30% ανεργία και τέτοια φτωχοποίηση στη χωρα, ποια Ευρώπη και ποια Ένωση.....???Άουσβιτς κατάντησε η Ευρώπη.
    Έβαλε το μαχαίρι τόσο βαθειά σε αυτό το λαό , που σχεδόν τον σκότωσε....
    Κι όμως, ο Σαμαράς ακόμη μπορεί να τον αναστήσει.
    Να πει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ΟΧΙ, το ΩΣ ΕΔΩ.
    Να τολμήσει , θα έχει συμμάχους του όλη την Υφήλιο, όλους τους λαούς της Γης , και κυρίως την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των Ελλήνων.
    Η ατζέντα θα αλλάξει σε δευτερόλεπτα μετά το ΟΧΙ.
    Ό,τι μέτρο και να πάρει μετά, όλοι θα τον στηρίζουν , γιατί θα εχει τολμήσει, έστω και τώρα.
    Θα αποφύγουμε την καταστροφή με ΣΥΡΙΖΑ και ΧΑ, θα εκτονωθεί ο ατμός στη χύτρα της κοινωνίας , θα γίνει ήρωας.
    Αν δεν το κάνει , θα καταγραφεί στην Ιστορία σαν χειρότερος προδότης από τον ΓΑΠ, αν το τολμήσει ως Ηγέτης της Ελλάδας.
    Εστω και τώρα, ας το τολμήσει.

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ Νικόλαος 02/08/2013 17:09:19

      +10000

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Νικόλαος 02/08/2013 18:26:27

      Ένα ΟΧΙ περιμένουμε,αν δεν το πει η Ελλάδα θα πέσει στα χέρια του ΣΥΡΙΖΑ και της ΧΑ................Τελειώσαμε...........

    • Greg avatar
      Greg @ Νικόλαος 02/08/2013 23:46:05

      Απλά υπέροχη τοποθέτηση και ας μου επιτρέψεις να προσθέσω, αμέσως μετά να προκηρύξει εκλογές. Τα ποσοστά του Καραμανλή το '74 θα φαίνονται αναιμικά μπροστά στα ποσοστά που θα συγκεντρώσει.

  5. Hawk avatar
    Hawk 02/08/2013 14:14:02

    Το κλειδί των εξελίξεων το κρατάει επί του παρόντος η Μέρκελ, αν δεν ανοίξει το κουτί που λέγεται περαιτέρω μείωση του ελληνικού χρέους ώστε να γίνει βιώσιμο θα συνεχίσουμε να κλαψουρίζουμε μέχρι τελικής πτώσεως από τα μνημόνια και τα μέτρα που εν τω μεταξύ έγιναν χιλιόμετρα.

  6. Δ.Σ. avatar
    Δ.Σ. 02/08/2013 14:17:30

    Ιερό και όσιο της χώρας ο καραμανλής και ο κάθε καραμανλής: Έδω ακριβώς χάνεται η έννοια της λέξης "ιερός". Η Χ.Α. όντως καταπατά τους δημοκρατικούς θεσμούς. Η δήθεν δημοκρατική κυβέρνηση τι ακριβώς κάνει με τα προεδρικά διατάγματα για τα μέτρα που θέλει να περάσει: Ας σταματήσει πια ο φαρισαϊσμός, έλεος.

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 02/08/2013 14:50:35

    Πολύ καλό άρθρο. Συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα σημεία.

  8. athanasios avatar
    athanasios 02/08/2013 15:29:24

    πριν λιγες μερες παραβρεθηκα σε κηδεια συγγενικου προσωπου,στο σπιτι και στην εκκλησια οι παρισταμενοι ηταν
    γυιος δημοσιος υπαλληλος,γυμναστης σε δημοτικο
    κορη ανεργη τωρα 25 χρονια επαγγελματιας εκλεισε το μαγαζι της με χρεη μονο στην εφορια
    εγγονος αστυνομικος
    2 αδελφοι υπερηλικοι συνταξιουχοι αστυνομικοιφολα δεξιοι ο ενας χουντικος
    κουνιαδος συνταξιουχος καθηγητης μεσης φιλολογος δεξιος φανατικος απο τους ακριβοπληρωμενους φροντιστες ιδιαιτερων μαθηματων αν και καθηγητης δημοσιας εκπαιδευσης
    κουνιαδος συνταξιουχος οτε απο τα 50ηντα του με εθελουσια και οταν εργαζοτανε ολη μερα δεν εκαμνε τιποτα ολο βολτες υπεραριθμος υπαλληλος του οτε ητανε φανατικος δεξιος και αυτος
    αδελφη συνταξιουχα χηρα παπαδια
    για αυτους το κρατος εδινε πριν 1460+1600+1800+1800+2000+1500+1500 το μηνα ...13 000 ευρω για 7 ατομα καθε μηνα...200 000 το χρονο για 7 ατομα...για τισ υπολοιπες 700 000 σαν κι αυτους?ποιο ειναι το νουμερο? 200 000 000 000... 200 δισεκατομυρια ευρω το χρονο
    οι συγκεκριμενοι επειδη τυχαινει να τους γνωριζω ηταν τελειως αχρηστοι για την ελληνικη κοινωνια
    οι υπολοιποι 700 000?
    η νυφη μου συνομιλικη μου 45 ετων πηρε συνταξη νοσοκομα με σπουδες τει απο κρατικο νοσοκομειο
    αλλος γνωστος πηρε συνταξη 50 ετων απο την παυπ στη θεσσαλονικη,οταν δουλεβε 11.00 το πρωι ηταν πισω στο σπιτι του καθε μερα κοπανα
    η τροικα πολυ βλακες ειναι που τους πληρωνουν ακομα εστω τα δυο τριτα απο αυτα που επαιρναν
    ο γνωστος μου απο την παυπ κλαιει καθε μερα γιατι για λιγο εχασε το εφαπαξ των 120 000 ευρω που θα επαιρνε ,συναδελφοι του λιγο πριν τα πηραν,και πηρε μονο 45 000.

    • χαρης avatar
      χαρης @ athanasios 02/08/2013 18:07:24

      Οτι να ναι γράφεις.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ χαρης 02/08/2013 21:36:51

        Τά 9 καί κάτι δίς τό χρόνο τά βγάζει 200 δίς!
        Κάνας συγγενής πού πῆρε τά λιγότερα θά εἶναι... :-)

    • nikos nikidis avatar
      nikos nikidis @ athanasios 02/08/2013 22:13:07

      όλοι οι συγγενείς σου μέσα και συ στην απ' έξω;;;!!! για ψάξ' το λίγο....

      • cresswell avatar
        cresswell @ nikos nikidis 03/08/2013 01:09:19

        +1000000000000000000000000000

    • kat avatar
      kat @ athanasios 03/08/2013 08:11:20

      Θελεις να με κάνεις συγγενή σου,έστω κουμπάρα σου.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ kat 03/08/2013 10:55:15

        Κι ἐγῶ συνυφάδα του.

        • to_telos avatar
          to_telos @ Κυθήριος 04/08/2013 00:26:37

          Μπαντζανακης παιζει?

    • tan avatar
      tan @ athanasios 03/08/2013 18:20:05

      Μήπως αυτοί που αναφέρεις μπήκαν στο δημόσιο αντί για σένα γιατι είναι σε θέση να κάνουν έναν απλό πολλαπλασιασμό;

      • athanasios avatar
        athanasios @ tan 06/08/2013 02:59:38

        εγω τωρα ειμαι 51 χρονων.
        ποτε δεν επιδιωξα να δουλεψω στο δημοσιο,για 2 λογους.
        οταν ημουν 15 ετων αρχισε να με απασχολει το επαγγελματικο το 1977-1978.
        δεν επιδιωξα να δουλεψω στο δημοσιο γιατι ημουν απο αριστερη οικογενεια και τοτε χρειαζοταν μεσον,
        δεν ηθελα να δουλεψω στο δημοσιο γιατι οι αμοιβες του δημοσιου ηταν χαμηλες τοτε
        εμαθα ενα τεχνικο επαγγελμα , δουλευα 100 ωρες την εβδομαδα και κερδιζα 4-5 φορες περισσοτερα απο τους δημοσιους

  9. best12 avatar
    best12 02/08/2013 15:34:17

    ola tha krithoun meta to taksidi stin ameriki...

  10. firiki2010 avatar
    firiki2010 02/08/2013 16:32:21

    Aμαν μ΄ αυτή τη μιζέρια ! Οι εκθέσεις Κομισιόν, ΔΝΤ κλπ ήταν καλύτερες πριν ένα χρόνο; ΟΧΙ !
    Εκτός από αυτούς που απορρίπτουν την προοπτική κουρέματος δεν υπάρχουν άλλοι τόσοι που το θεωρούν απαραίτητο και το συνιστούν;
    Εντάξει η τρόϊκα πιέζει, μήπως όμως πιέζει γιατί εμείς σε διάφορα θέματα παίξαμε καθυστέρηση; (πχ Μανιτάκης)
    "Οι δανειστές θέλουν να καταστρέψουν χώρες όπως η Ελλάδα... " Γιατί; Πως το επιδιώκουν; Δανείζοντας; Οι δανειστές θα ήταν απολύτως ευτυχείς αν δεν είχαμε την ανάγκη τους. Την έχουμε !
    Αμα είναι να καταστραφεί η χώρα μου, αδιάφορο με αφήνει αν θα χάσουν οι δανειστές αυτά που δάνεισαν.
    Ωραία όλα αυτά τα ηρωικά "ακραίες αποφάσεις", "ας πέσουμε με αξιοπρέπεια", αλλά η πολιτική είναι λίγο πιο σύνθετη και απαιτεί άλλα πράγματα από ατάκες.

    • Tasos avatar
      Tasos @ firiki2010 02/08/2013 17:21:38

      Η άποψή σας μου δίνει την εντύπωση πώς τη στηρίζεται στην υπόθεση εργασίας ότι οι "δανειστές" (με όλο το κύκλο τους, τις "αγορές", τα funds, τα κράτη, την ΕΚΤ κλπ) θέλουν να πάρουν πίσω τα δανεικά τους και μόνο.
      Είστε σίγουρος/η για αυτό?

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Tasos 02/08/2013 17:54:47

        Αγαπητέ, στην δύσκολη κατάσταση που είμαστε (καλύτερη πάντως απ΄ό,τι πριν ένα χρόνο) δεν είμαι σίγουρος ούτε για τον κ... μου. Εν τούτοις η άποψη ότι οι εταίροι και δανειστές μας είναι ευτυχείς με τα προβλήματα μας κι ότι θέλουν να μας καταστρέψουν μου φαίνεται ακατανόητη. Τους ενδιαφέρει και θα έπρεπε να ενδιέφερε κι εμάς να ορθολογικοποιήσουμε την λειτουργία μας ως οικονομία και ως κράτος. (Το αν ακολουθείται η καλύτερη μέθοδος είναι άλλο θέμα, στη συγκεκριμένη κοινωνία όμως με τη συγκρουσιακή νοοτροπία και με το συγκεκριμένο πολιτικό προσωπικό όλες οι μέθοδοι έχουν δυσκολίες)

        • Tasos avatar
          Tasos @ firiki2010 02/08/2013 18:18:29

          Δεν υπονοοώ ότι θέλουν να μας καταστρέψουν ολοσχερώς γιατί αυτό άλλωστε δε θα εξυπηρετούσε σε τίποτε. Όμως έχουν διαφορετικά κριτήρια για τί σημαίνει ορθολογικοποίηση σα σειρά μέτρων με κάποια προτεραιότητα έναντι άλλων. Δηλαδή θέλουν την Ελλάδα ένα κράτος που πρωτίστως θα εξυπηρετεί το μοντέλο που έχουν κατά νου και που δευτερευόντως μπορεί να εξυπηρετεί και τα δικά μας συμφέροντα, μπορεί και όχι.
          Άρα η έννοια του "οι ξένοι θέλουν να μας τσακίσουν" στη πράξη σημαίνει ότι απλώς θέλουν διαφορετικό μοντέλο οικονομίας σε σχέση με αυτό που είχαμε (θεμιτό αυτό) αλλά - κυρίως - σε σχέση με αυτό που πολλοί κατέχοντες τα οικονομικά, θεωρούν ως βιώσιμα αναπτυξιακό που να μην προσκρούει σε πάγιες αξίες είτε δεξιάς είτε άλλης ιδεολογίας (όπως η πατρίδα, το εθνικό συμφέρον κλπ) που όμως θεωρούνται κρίσιμες αν θέλουμε να έχουμε εθνικό κράτος κι όχι πολυεθνικό αχταρμά με γέροντες Έλληνες και φτηνούς ξένους εργάτες.

          Δηλαδή μπορεί το μοντέλο τους να κατασταλάξει σε μια μορφή σαφώς φτωχοποιημένης ευρωπαϊκής επαρχίας που ως τέτοια θα έχει προφανώς μεγάλα περιθώρια ανάπτυξης.
          Εμείς όμως ενώ θέλουμε το αποτέλεσμα, την ανάπτυξη, δε θέλουμε τις επιπλοκές του μοντέλου όπως το να αλλάξει δραματικά η ομοιογένεια του πληθυσμού και τα βασικά χαρακτηριστικά του κοινωνικού ιστού, τα σημεία αναφοράς, η κατοικία, το εισόδημα, η ασφάλεια και άλλα.
          Επομένως δε πρόκειται να υπάρξει ποτέ ομοψυχία επί βασικών επιλογών για το πως γίνεται η ορθολογικοποίηση. Για κάποια κράτη το νερό θεωρείται θέμα εθνικής ασφάλειας και δεν ιδιωτικοποιείται ποτέ. Για άλλα θεωρείται επουσιώδες έναντι μεγαλύτερων προβλημάτων.
          Εν τέλει είναι θέμα προτεραιότητας και στη παρούσα φάση, είναι σαφές ότι εμείς ως Ελλάδα θα έπρεπε να έχουμε διαφορετική στόχευση από αυτή των δανειστών.

          Οι δανειστές θέλουν τα λεφτά.
          Εμείς θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι και μετά να δώσουμε τα λεφτά.
          Οι δρόμοι για να γίνουν και τα 2 δεν ταυτίζονται.

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Tasos 02/08/2013 21:07:28

            Νομίζω ότι θέτεις το θέμα στις σωστές βάσεις κι έτσι μπορεί να γίνει και συζήτηση. Προφανώς οι εταίροι επιθυμούν ένα άλλο μοντέλο οικονομίας. Με δεδομένο ότι το προηγούμενο δικό μας δεν περπάτησε ένα λειτουργικό μοντέλο θα έπρεπε να θέλουμε και να επιδιώκουμε κι εμείς. Ετσι σ΄ αυτό το σημείο δεν θα έπρεπε να υπάρχει σύγκρουση μεταξύ ημών και των δανειστών.
            Θέτεις το θέμα μήπως μας προορίζουν για κάποιο τριτοτέταρτο ρόλο που θα έχει συνέπειες κοινωνικές εθνικές κλπ Αν κάνουμε εμείς ένα κανονικό λειτουργικό κράτος- αυτονόητα πράγματα χρειάζονται (πχ ξέρεις άλλα Πανεπιστήμια στην Ευρώπη στο χάλι των δικών μας; ξέρεις άλλα κράτη με τόσους μαϊμού συνταξιούχους και μαϊμου τυφλούς; ξέρεις άλλη χώρα με τόσο φθόνο για την επιχειρηματικότητα;) και κανείς δεν θα ανακατευθεί για να μας πει αν θα ιδιωτικοποιήσουμε .. το νερό.
            Ξέρεις κάτι; Ούτως ή άλλως αν δεν γίνουμε καλύτεροι τα λεφτά δεν θα μπορέσουμε να τα δώσουμε Το ξέρουν και οι άλλοι. Γι αυτό αυτό που τους καίει δεν είναι να τους επιστρέψουμε λεφτά Τα δάνεια που μας δίνουν σήμερα έχουν περίοδο χάριτος καμμιά δεκαετία και θα αποπληρωθούν στο μέτρο που θα αποπληρωθούν κάπου το 2050.

            ΥΓ Η ομοιογένεια του πληθυσμού που θίγεις είναι ένα τεράστιο ζήτημα για μας γιατί δεν συνορεύουμε με το Βέλγιο και το Λουξεμβούργο. Είναι όμως ένα παγκόσμιο ζήτημα, είναι ίσως το πρόβλημα των επόμενων δεκαετιών και ως κανονικό Ευρωπαϊκό κράτος μάλλον θα το αντιμετωπίσουμε ευκολότερα.

  11. χαρης avatar
    χαρης 02/08/2013 18:09:53

    200 δις το χρόνο; εσυ αδίκησε έπρεπε να σε εξάγουμε στο ΜΙΤ.

  12. χαρης avatar
    χαρης 02/08/2013 18:23:19

    @Firiki αναφέρεις οτι οι δανειστές θα ήταν απόλυτα ευτυχείς αν δεν είχαμε την ανάγκη τους.Το πιστεύεις αυτό αλήθεια σκοπός των δανειστών είναι να είσαι εξαρτημένος από τα δανεικά τους νομίζεις οτι το πρόγραμμα τυχαία απέτυχε παταγωδώς ή μήπως ο σκοπός των δανειστών είναι η πλήρης εξαθλίωση του μικρομεσαίου ελληνα και γιατι οι δανειστές δεν δείχνουν τον ίδιο ζήλο και επιμονή για τις διάφορες λίστες ονομάτων φοροφυγάδων που κυκλοφορούν.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ χαρης 02/08/2013 23:41:15

      Αμφιβάλλεις Χάρη ότι αποτελούμε για τους δανειστές πρόβλημα;;
      Το πρόγραμμα στο βαθμό που απέτυχε -γιατί δεν απέτυχε παταγωδώς- απέτυχε γιατί ήταν ένα πρωτόφαντο εγχείρημα (πρώτη φορά τόσα χρήματα σε μια χώρα που δεν έχει δικό της νόμισμα και που γενικώς δεν είναι από τις φτωχές του πλανήτη) γιατί οδηγήθηκε σε αυτό από ένα απολύτως ανίκανο πρωθυπουργό τον κ Παπανδρέου εντελώς ερασιτεχνικά και γιατί στο πρώτο στάδιο εφαρμογής του τα 3/4 της κυβέρνησης το έπαιζαν ευαίσθητοι και αντιστασιακοί.
      Ποιοι ακριβώς είναι οι περίφημοι μικρομεσαίοι; Γιατί ειδικά αυτούς να θέλουν να τους εξαθλιώσουν οι δανειστές ; Οι διάφορες λίστες - που δεν είναι λίστες αναγκαστικά φοροφυγάδων - και σε άλλες χώρες που αξιοποιήθηκαν απέδωσαν μετά από χρόνια. Υπομονή (Εξ άλλου δεν θυμάμαι καμμία άλλη εποχή τόσους επώνυμους να βρίσκονται στο στόχαστρο της Δικαιοσύνης - άρα κάτι γίνεται !)

  13. Μ.Β avatar
    Μ.Β 02/08/2013 18:49:30

    Η Ελλάδα με κάθε τρόπο, θα συνεχίσει απτόητη τη μακραίωνη πορεία της στο χρόνο. Δεν τρομοκρατούμαστε, δεν παραιτούμαστε, δεν μεταβιβάζουμε τα διακαιώματά μας σε κανένα ...σοφό, τεχνοκράτη, ειδικό, δανειστή και υποψήφιο κατακτητή. Οι δε σεβαστοί ασκούντες την εξουσία, καλά θα κάνουν να θυμούνται κάθε στιγμή, οτι υπόλογοι δεν είναι στους....ξένους τοκογλύφους, αλλά στον Ελληνικό λαό, για του οποίου τη ζωή, την αξιοπρέπεια, και την ευημερία υποχρεούνται να πολεμούν αδιαλείπτως. Χωρίς δισταγμούς, μίζερες σοφιστείες και ψευτοδιλήμματα.
    ''....΄Ελα Χριστέ και Κύριε, λέω κι απορώ,
    τέτοιο τρελό βαπόρι τρελοβάπορο,
    Χρόνους μας ταξιδεύει δε βουλιάξαμε
    χίλιους καπετανέους τους αλλάξαμε.
    Κατακλεισμούς ποτέ δε λογαριάσαμε,
    μπήκαμε μες στα όλα και περάσαμε,
    Κι έχουμε στο κατάρτι μας βιγλάτορα
    παντοτινό τον Ηλιο τον Ηλιάτορα!''
    Απόσπασμα από ''Το τρελοβάπορο'' του Οδυσσέα Ελύτη

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ Μ.Β 02/08/2013 21:30:50

      Στην ηγεσία κάθε φορά, δοκιμάζεται και κάποιος άλλος. Ευκαιρία του δίνουμε να μας αποδείξει εάν αξίζει την τιμή. Ευκαιρία με ημερομηνία λήξης. Συνήθως, κάνουμε λάθος και το πληρώνουμε.....
      Τα κλειδιά της χώρας, ποτέ δεν τα κρατά ο επί προθεσμία ασκών την εξουσία και καμία αρμοδιότητα, δύναμη, δυνατότητα και εξουσιοδότηση δεν έχει (ακόμη και αν θα το επιθυμούσε), να τα ...παραδώσει σε κανέναν ξένο, τοκογλύφο, δανειστή, απατεώνα.

  14. blue nile avatar
    blue nile 02/08/2013 19:42:54

    Οι Ευρωπαίοι με την ηλιθιότητα τους καταστρέφουν την ευρωζώνη και την Ελλάδα. Θα έχουν τεράστια ευθύνη για τα δραματικά μελλούμενα.
    Όμως ευθύνη θα φέρουν και οι ηγέτες των χωρών που δέχονται αυτές τις πολιτικές χωρίς να αντιδρούν
    Υπάρχει τρόπος και να μην καταστραφεί η χώρα και να μην βγούμε από το ευρώ.
    Ο Σαμαράς πρέπει να πει ένα μεγάλο ΟΧΙ.
    Έχοντας προετοιμαστεί πρώτα ισοφαρίζοντας κρατικά έσοδα και έξοδα.
    Και πολύ άργησε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ blue nile 02/08/2013 23:07:19

      Mε το ΟΧΙ θα βγουμε απο το ευρω.Και καλα θα κανουμε.Το ευρω ηταν η καταστροφη της Ελλαδος.Σε καμμια περιπτωση με δραχμη δεν θα υπηρχαν ενα εκατομμυριο ανεργοι.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ψυχραιμια 03/08/2013 13:47:15

        post hoc ergo propter hoc
        για να κοροιδεύουμε τον κόσμο συστηματικά

        ισχύει πως με ΔΡΧ δε θα ειχαμε 1.5 εκ ανέργους

        αλλα να ισχυριζομαστε ο'τι βρεθηκαμε εδώ εξαιτίας του ευρώ ειναι αισχρό ψέμα για να καλυφθουν οι προδότες

        το ευρώ μπορει να δημιουργουσε ανεργία
        σιγουρα όμως όχι 30% και όχι με την Ελλάδα σε απελπιστική θεση ..

        Άρα .. ψαξτε αλλού - και σταματηστε να δουλεύετε τον κόσμο - οι ευθυνες εχουν ονοματεπώνυμο

        εννοειται .. πως επιστροφή στην ΔΡΧ δεν θα λυσει το προβλημα τώρα απλά ισως το αντικαταστησει με άλλα μεγαλυτερα .. και Έσται η εσχάτη πλάνη χείρων της πρώτης

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ blue nile 02/08/2013 23:15:29

      Πρέπει blue nile νά πεῖ τό ὄχι μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου,προλαβαίνει νά προετοιμαστεῖ;

  15. tassos.κ avatar
    tassos.κ 02/08/2013 20:05:28

    Τελικά ειπώθηκαν πολλά, δεν ειπώθηκε όμως κάτι πολύ ουσιαστικό. Μήπως όλοι αυτοί που φώναζαν αυτά τα χρόνια να ειπωθεί το μεγάλο ΟΧΙ είχαν δίκιο; Μήπως δικαιώνονται όσοι κατηγορήθηκαν όλο αυτό το διαστημα ότι ένα ΟΧΙ θα μας έστελνε στον "καιάδα"; Αν πει τώρα το ΟΧΙ ( που δεν υπάρχει καμμία περίπτωση) τι θα γίνει; Δεν θα κινδυνέψουμε ενδοεχόμενη έξοδο με όλα τα επακόλουθα; Πώς θα δικαιολογηθεί τότε; Μην κοροϊδευόμαστε. Έτσι θα πηγαίνουμε, θα ακούμε πότε πότε φωνές αντίδρασης ίσα ίσα για να χαϊδεύουν τα αυτιά μας και να εκτονώνεται κάπως η κατάστσαση και θα συνεχίζεται η ίδια πολιτική. Το επόμενο βήμα θα είναι να ακούσουμε: Επειδή δεν εισεπράχθησαν οι απαιτούμενς ληξιπρόθεσμες οφειλές, επειδή οι πολίτες δεν υπήρξαν συνεπείς (!!!) στις φορολογικές τους υποχρεώσεις, πρέπει να επιβάλλουμε κι άλλα μέτρα. Αυτό είναι το ...σενάριο

  16. Ξένος avatar
    Ξένος 02/08/2013 20:28:22

    Αν καταλαβαίνω καλά υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με τους πλειστηριασμούς. Οι βουλευτές λένε οτι δεν θα ψηφίσουν μέτρο που θα εκπλειστηριάζει τις πρώτες κατοικίες αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοούν, αφού η εξέλιξη αυτή τεχνικά δεν προϋποθέτει ψήφιση κάποιου νόμου αλλά αρκεί απλά και μόνο η μη παράταση της απαγόρευσης για το νέο έτος. Δηλαδή για να εκπλειστηριάσουν τα σπίτια δεν χρειάζεται ψηφιστεί το παραμικρό. Αρκεί να μην έρθει στη βουλή εντολή ανανέωσης της προστασίας.
    Και τότε, αφού η τρόικα δηλώσει οτι δεν θα δεχθεί επέκταση της απαγόρευσης για το νέο έτος, το ερώτημα που θα τεθεί θα είναι ποιες κατοικίες πρέπει να προστατευθούν και να εξαιρεθούν από τους πλειστηριασμούς (σε αυτή την πρώτη φάση). Οπότε η κυβέρνηση θα κατεβάσει ένα νομοσχέδιο που θα λέει οτι, εφ’ όσον η τρόικα αγρίεψε και δεν σηκώνει μύγα, τουλάχιστον ας σώσουμε τις τάδε και δείνα ευπαθείς ομάδες. Τι θα κάνουν οι βουλευτές, θα πουν όχι; Μα τότε -θα αντιτείνει η κυβέρνηση- χάνονται όλα τα σπίτια, χωρίς κριτήρια. Και καταρέει και η κτηματαγορά. Νομίζω λοιπόν οτι δουλευόμαστε όλοι μεταξύ μας σχετικά με τους πλειστηριασμούς και τις απειλές βουλευτών οτι θα ρίξουν την κυβέρνηση. Τίποτα δεν θα κάνουν οι βουλευτές γιατί απλούστατα δεν χρειάζεται η συγκατάθεσή τους.

    • Nikos K. avatar
      Nikos K. @ Ξένος 02/08/2013 22:30:48

      Σωστά, αλλά είπε ο Ν. Κακλαμάνης ότι θα φέρουν νομοσχέδιο στη Βουλή διάφοροι βουλευτές που θέλουν να συνεχισθεί ο μη πληστηριασμός.

  17. Kikos avatar
    Kikos 02/08/2013 21:04:22

    Αποδοκίμασαν τη Φώφη Γεννηματά στην Τρίπολη (video)

    Έντονη αποδοκιμασία δέχθηκε σήμερα το πρωί στην Τρίπολη η αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας Φώφη Γεννηματά κατά την ορκωμοσία των νεοσύλλεκτων.

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0uBfnEaeXxQ

  18. Jim avatar
    Jim 02/08/2013 21:15:50

    Αν όντως οδηγούμαστε σε πρωτογενής πλεόνασμα στο τέλος του 2013 και έχουμε εκπληρώσει τον στόχο των απολύσεων στο δημόσιο αν και μετά από αυτα δεν αλλάξουν τροπάριο οι ευρωπαίοι καλό θα ήταν να τους διαολοστειλουμε και να σκεφτούμε όλα τα ενδεχόμενα ακόμα και έξοδος από το ευρώ αλλιώς να δώσουμε τα κλειδιά στο τσιπρα και μιχαλολιάκο από τώρα και να κάνουμε όλοι τον σταυρό μήπως και μας λυπηθεί ο θεός.

  19. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 02/08/2013 21:24:00

    ...Μέσα σ’ όλο αυτό το χάος, ο Αντώνης Σαμαράς και δύο – τρεις υπουργοί και άλλα στελέχη, προσπαθούν να ισορροπήσουν σε τεντωμένο σκοινί. ....

    Mε την ματαίωση της μετεξέλιξης Ν.Δ. ( μέσα απο μια πραγματική διαπλοκή Μ.Μ.Ε., Βουλευτών, Κομματικών στελεχών, Επιχειρηματικού κεφαλαίου) ως πραγματώθηκε ουσιαστικά και επίσημα ο Κος Σαμαράς και η ηγετική του ομάδα αποτελεί Ξένο σώμα για την Ν.Δ.Τα όποια θετικά αποτελέσματα παραχθούν απλά θα σκεπάσουν το όλο σκηνικό. Το κόμμα της Ν.Δ. δεν πιστεύει στον Ηγέτη της δεν τον ακολουθεί δεν το στηρίζει απλά δεν το αποδομεί.Μια απο τις πιο τραγικές στιγμές της Μεταπολίτευσης, μιας μεταπολίτευσης που πολοί τυχάρπαστοι την μέμφονται αλλά που χρόνια ερωτοτροπούσαν με όσα καλά παρήγαγε.Αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά ότι στα δύσκολα οι λίγοι μένουν μόνοι.Το να στηριχθούν αποτελεί εγχείρημα υψηλής επικινδυνότητας και ασύμβατο με ρωσικού τύπου κομματικές και πολιτικές συμπεριφορές.Την ώρα που διακυβεύεται το μέλλον του Ελληνισμού κάποιοι πασχίζουν να διασφαλίσουν τον δικό τους μικρόκοσμο. Φυσικά και έχουν εξασφαλίσει μέσα απο περίτεχνους διπλωματικούς ελιγμούς και το άλλοθι τους μην τυχόν και συμβεί το αναπάντεχο.

    Αξίζει να γνωρίζει ο Κος Σαμαράς και η Ηγετική ομάδα του προεξάχοντος του Κου Λαζαρίδη πως στις καρδιές πραγματικών Ελλήνων, ανεξάρτητα απο το που ανήκουν ιδεολογικά, ανεξάρτητα απο το αν η ζωή μας ξαναβρεί στην ίδια πλευρά ή ιδεολογικά αντιπάλους. πως η συμπόρευση ήταν και θα μείνει μια απο τις πιο όμορφες στιγμές στην Ιστορία της Ελληνικής Δημοκρατίας

  20. Μ.Β avatar
    Μ.Β 02/08/2013 22:19:16

    ''Ο Σαμαράς δεν είναι καρφωμένος στην καρέκλα. Μπορεί να τους παραδώσει τα κλειδιά κι αυτοί να τα δώσουν στον Τσίπρα. Και τότε θα δουν πώς χάνονται τα δάνειά τους, αλλά και πώς διαλύεται η Ελλάδα.''
    Τα κλειδιά ανήκουν στον Ελληνικό λαό και κανένας υπό προθεσμία ασκών την εξουσία δεν έχει αρμοδιότητα, δύναμη, δυνατότητα και εξουσιοδότηση (ακόμη και αν θα το επιθυμούσε), να τα …παραδώσει σε κανέναν ξένο, τοκογλύφο, δανειστή, απατεώνα. Το Σύνταγμα προβλέπει τις νόμιμες δημοκρατικές διαδικασίες μέσω των οποίων οι Έλληνες αποφασίζουν για το ποιός θα ηγηθεί. Δεν είναι υπόθεση των ...ξένων ούτε και των ....θυμωμένων.

  21. Nikos K. avatar
    Nikos K. 02/08/2013 22:23:10

    Ο μπαμπάς τού βουλευτή ΝΔ και βαφτισιμιού τού Ανδρέα Παπανδρέου,
    ΔΟΛιος Ψυχάρης,
    δίνει τα εύσημα στον ΓΑΠ, ως πρωτοπόρου στη διάσωση της πατρίδας, και τον εξισώνει με τον Σαμαρά:

    ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ 01/08/2013: "Ανάμεσα λοιπόν στην άτακτη χρεοκοπία και στη διάσωση, οι κυβερνήσεις Π α π α ν δ ρ έ ο υ, Π α π α δ ή μ ο υ ΚΑΙ Σ α μ α ρ ά, με τα όποια λάθη και τις όποιες αναστολές τους, επέλεξαν τη διάσωση και ανέλαβαν βαρύ πολιτικό κόστος έναντι αυτής ...

    ...Κακά τα ψέματα οποιαδήποτε άλλη επιλογή πέραν της ολοκλήρωσης του προγράμματος θα πισωγύριζε την Ελλάδα και θα γιγάντωνε τη δυστυχία των πολιτών.

    Αυτή είναι η αλήθεια. Και όποιοι άλλα λένε απλώς κρύβουν την αλήθεια.Τώρα όμως δεν είναι καιρός για παιγνίδια.Η Ελλάδα κλονίσθηκε ,λαβώθηκε, αλλά άντεξε"

    Τι ΣΥΝ_ΠΈΡΑΣΜΑ βγάζετε;

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ Nikos K. 02/08/2013 23:33:16

      Το συμπέρασμα το έχουμε βγάλει εδώ και αρκετά χρόνια. Ποιός θα τολμήσει ν΄αποκεφαλίσει τους δράκους και τα ερπετά μόνο δεν ξέρουμε....
      Όλο συμφωνίες, συμμαχίες και αλληλοκαλύψεις είναι οι επαϊοντες.

  22. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 02/08/2013 23:16:12

    ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΓΥΑΛΙΝΑ.......ΤΕΙΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ.........

  23. Φανούριος Αττάρδ avatar
    Φανούριος Αττάρδ 02/08/2013 23:21:11

    Και γιατί να περιμένουμε τον Τσίπρα για να δουν οι Ευρωπαίοι πως χάνονται τα δάνεια τους.... Γιατί ; Ας το δουν τώρα !!

  24. dem avatar
    dem 02/08/2013 23:23:42

    Οταν σε μία οικογένεια ο σύζυγος λόγω της κρίσης στην οικοδομή δεν έχει δουλειά και η σύζυγος εκδιώκεται ως καθηγήτρια, πως θα ανταπεξέλθουν με ένα παιδί; Ζουν από την σύνταξη του παππού αλλά ως πότε; Έχετε φτάσει τον κόσμο στο σημείο να χάσει και την λίγη αξιοπρέπεια που του είχε απομείνει...και θέλετε ψήφο εμπιστοσύνης;

  25. artsiburci avatar
    artsiburci 02/08/2013 23:59:25

    To OXI του ΣΥΡΙΖΑ το λένε καταστροφικό και προσπαθούν να μας πείσουν τρία χρόνια ότι το μνημόνιο είναι μονόδρομος. Ποιος θα εμπιστευθεί αυτόν που το υιοθετεί δεύτερος αφού υπάρχει ο οριτζιναλ και μάλιστα δικαιωμένος.

    • Νικόλαος avatar
      Νικόλαος @ artsiburci 03/08/2013 01:47:33

      Αν εννοείς ότι το ΟΧΙ το λέει ο ΣΥΡΙΖΑ, έστω και μουδιασμένα, δεν θα διαφωνήσω.
      Αν το δούμε ως κίνηση τακτικής , αυτό το ΟΧΙ του ΣΥΡΙΖΑ ήταν κάτι καλό ως όπλο της χώρας, γιατί το ΟΧΙ αυτό θα ερχόταν μαζί με πολλά προβλήματα, που όντως θα έρθουν αν δεν το πει ο Σαμαράς και το πει ο Τσίπρας.
      Ο Σαμαράς όμως , μετά από τόσα ΝΑΙ, ας το πούμε ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ και διεθνώς πια να πει το ΟΧΙ.
      Έχει πεισθεί η παγκόσμια κοινή γνώμη ότι η Ελλάδα πλήρωσε για τα σφάλματά της, και με το παραπάνω, ο Έλληνας πρωθυπουργός δεν είναι ένας αντιευρωπαϊστής εξτρεμιστής (όπως ίσως βλέπουν τον Τσίπρα) και το ΟΧΙ από το στόμα του , θα ήταν πιο εύπεπτο, αφού θα το έχει πει ο άνθρωπος που δέχτηκε όσα του ζητήθηκαν από τους εταίρους του και έδειξε δείγματα συνεννόησης μαζί τους.
      Μακάρι αυτό το σενάριο να επικρατήσει, γιατί ειλικρινά, δε βλέπω πολλές άλλες εκδοχές πραγματικής σωτηρίας του τόπου μας, γιατί το ΟΧΙ από μια επόμενη ΑΝΤΙ-μνημονιακή κυβέρνηση, θα έχει πολλά αρητικά που θα κουβαλήσει μαζί του και διεθνώς και στο εσωτερικό.
      Θα είναι μεγάλη απογοήτευση αν ο Σαμαράς έφτασε ως εδώ την κοινωνία και απλά θα την παρατήσει για την εκτέλεση.

      • _Mara_ avatar
        _Mara_ @ Νικόλαος 04/08/2013 18:59:31

        Νικόλαε τί να σου πω???
        Να αγιάσει το χεράκι σου!!!!

  26. rally monkey avatar
    rally monkey 03/08/2013 01:50:49

    η ώρα των αποφάσεων ήταν πριν απο ένα χρόνο..
    τωρα είναι η ώρα να γινει ταμείο ..

    τα είχαμε ξαναπει ..ο μονος τρόπος για να μην εκτροχιαστεί η χώρα ήταν να δημιουργηθει αίσθηση κοινωνικής δικαιοσύνης που θα εξασφάλιζε μια σταθερότητα - χωρις αυτο να σημαινει πως θα αποφευγαμε τις θυσίες ..

    με δεδομενη την κατασταση στη χώρα την κοινωνική δικαιοσύνη τελείως πρακτικά την εξασφαλιζεις μέσα απο τους ακολουθους τομείς
    - εργασία (καταπολεμηση ανεργίας - μαυρης εργασίας)
    - ασφάλεια ( κατοπολεμηση λαθρομεταναστευσης - εγκληματικότητας)
    - φορολογία ( καταπολεμηση της φοροδιαφυγής ωστε να αρχισουν να πληρωνουν τους φόρους που τους αναλογούν και αυτοι που δεν πλήρωσαν ποτέ)
    η αναπτυξη έρχεται απο μόνη της... η σταθεροποίηση στην κοινωνία προηγείται..

    τσεκαρετε την ατζέντα της κυβέρνησης 1 χρονο τώρα ..και μετα αξιολογηστε τις επιδόσεις της στους επιμέρους τομείς (0..10)

    δε νομιζω ο'τι μπορει να παει μακρύτερα απο εδώ .. θα το ειχε σφυρίξει ήδη δηλ. αν δεν υπήρχε ανωτέρα βία που δεν επιθυμεί αποσταθεροποίηση στην Ελλάδα κα υπαρξιακά διλήματα παραμονές Γερμανικών εκλογών

  27. Τερέντιος avatar
    Τερέντιος 03/08/2013 01:56:11

    Φίλε μου συγχαρητήρια. Η πρωτη φορά που ειλικρινα λεω μπραβο σε ανάρτηση εδω μέσα.Το ανεμενα καιρό ότι δεν χρειάζεται ο Τσίπρας , το ΚΚΕ η η εξω από εδώ Χ.Α,
    Οι ίδιοι οι νεοδημοκράτες κάποιοι στιγμή όχι μόνο θα προσχωρήσουν στην άποψη της εξόδου της χώρας απο το ευρώ, αλλά θα γίνουν ενθερμοι υποστηρικτές της.
    Οπερ έδει δείξαι λοιπόν.
    Καλως ήρθατε.
    Καλόν αγώνα στην Νεα Ελλάδα.

  28. _Mara_ avatar
    _Mara_ 03/08/2013 02:09:50

    Άιντε... όλες οι νότιες χώρες να γυρίσουμε στα εθνικά μας νομίσματα για να διαλυθεί το ευρωμάγαζο και να τελειώνουμε με το μαρτύριο....
    Που θα πάει πιά αυτή η ιστορία...???

  29. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/08/2013 22:43:41

    Και αφού ζορίζονται τόσο, γιατί παρακαλώ δεν απαλλοτριώνουν περιουσιακά στοιχεία των αποδεδειγμένων μεγάλων φοροφυγάδων;
    Τους το λένε πολλοί, έξω και μέσα απο την Ελλάδα.
    Γιατί μουλαρώνουν τόσο, ενώ είναι φως φανάρι;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Uncle Stgm 04/08/2013 15:11:34

      ..γιατί δεν έχουν τιποτα στο όνομά τους Θείο
      το πολυ πολύ να κατασχεσουν ο'τι εχει η ταμιακή ..τη μαυρη τη σακούλα ψαξε βρες την..
      (ειναι και οι κακοπιστοι που θα σου πουνε - ο'τι χερι που σε ταίζει δεν το δαγκώνεις, όλα μαζί)

      καποιοι λένε σε είδαν πρωτο τραπέζι στον Κιάμο αληθευει ? (διαβάζω οι αντιστασιακοί το ξανανοιξαν παρά την απαγόρευση.. άαστο καλυτερα δεν παλεύεται..)

  30. σχολιογραφούσα μάζα avatar
    σχολιογραφούσα μάζα 04/08/2013 04:12:10

    Αριστερέ Ψάλτη σωστά μιλάς, αλλα ξεχνάς ότι τα «Ναι στα μνημόνια», τα είπαμε κάνοντας την ανάγκη, φιλοτιμία.
    Πολύ απλά δεν έχουμε τη ζάχαρη, τα άλευρα, το κρέας και τα καύσιμα (ούτε χρήμα να τα αγοράσουμε) για τους πρώτους 12 μήνες που δε θα μας δανείζει κανείς, αν βαρέσουμε κανόνι. Ακόμα και για να χρεωκοπήσεις χρειάζονται χρήματα και σχέδιο.

    Τέλος πάντων, ξέρουμε και εμείς ωραία αστεία...
    Αν θέλουν κατασχέσεις για τους ιθαγενείς, υπάρχει η μέθοδος του Σαλαντίν και ξεχρεώνουμε μέσα σε ένα χρόνο: μπορούμε να απαγάγουμε τα 20 εκ. τουρίστες της σεζόν και να ζητήσουμε λύτρα 16.500 το κεφάλι. Τους ζόρικους θα τους αναλάβει ο Διαμαντάρης με τον Κασσιδόπουλο, εναλλάξ.