Ώρα να κάνουν πίσω οι λεβέντες της δραχμής
22/06/2015 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ώρα να κάνουν πίσω οι λεβέντες της δραχμής

Κωλοτούμπα ή χρεοκοπία

(Ανανεωμένο) Έφτασε η ώρα της κρίσης για όλους. Για την κυβέρνηση, για την αντιπολίτευση, για το πολιτικό σύστημα, για την ελληνική κοινωνία και φυσικά για την οικονομία. Τις επόμενες ώρες, άντε και μέρες κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του. Κι επειδή οι κατεργαραίοι στον ΣΥΡΙΖΑ είναι πολλοί να δείτε που θα γεμίσει ο πάγκος. Τις επόμενες ώρες θα ξέρουμε αν θα πάμε σε μια συμφωνία με σκληρά μέτρα, που έγιναν ακόμη πιο σκληρά εξαιτίας της πεντάμηνης θολοβλακείας της κυβέρνησης και των Μπαρουφάκηδων ή αν θα πάμε σε ρήξη η οποία θα έχει ένα και μόνο αποτέλεσμα. Με δεδομένο ότι οι Ευρωπαίοι δε θέλουν να μας «τελειώσουν» η ρήξη θα σημαίνει κλειστές τράπεζες από την Τρίτη, ενδεχόμενος περιορισμός στην κίνηση κεφαλαίων, αναταραχή άνευ προηγουμένου στις αγορές, πιθανή αδυναμία αποπληρωμής μισθών και συντάξεων ή των δόσεων στο ΔΝΤ στο τέλος του μήνα.

Θα πρόκειται για τον πρώτο γύρο του εφιάλτη ο οποίος μπορεί να έχει συνέχεια όλο το καλοκαίρι, μια περίοδο που περιμέναμε ρεκόρ στον τουρισμό αλλά τώρα αναθεωρούμε. Η κυβέρνηση μη μπορώντας να αντέξει το βάρος μιας τέτοιας κατάστασης θα έρθει από τις Βρυξέλλες και θα ζητήσει τη… γνώμη του ελληνικού λαού. Ομοίως μπορεί να κάνει το ίδιο και με την πιθανότητα να αποδεχθεί μια σκληρή συμφωνία. Μπορεί να τη θέσει στην κρίση του κόσμου.

Υπάρχει τέλος και το σενάριο της συμφωνίας η οποία θα περάσει από τη Βουλή αλλά με βαρύ τίμημα για την κυβέρνηση. Θα έχει τη δεδηλωμένη ή απλά θα ψηφιστεί από τις δυνάμεις εκείνες που θέλουν συμφωνία με κάθε μέσο προκειμένου να μείνει η χώρα στο ευρώ;

Ας πάρουμε τα δεδομένα ένα – ένα.

Η υπογραφή Τσίπρα σε ένα έγγραφο που θα περιέχει σκληρά μέτρα υφεσιακού χαρακτήρα και θα έχει και μια απλή δέσμευση για το χρέος θα σημάνει ακριβώς ότι κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκο του. Κατ’ αρχάς ο Τσίπρας και η κυβέρνηση θα γίνουν και οι ίδιοι… μνημονιακοί. Τελειώνει το παραμύθι των καλών και κακών Ελλήνων, των προσκυνημένων και των πατριωτών. Ακόμη κι αν ονομαστεί η νέα συμφωνία… Σύμφωνο για την Ανάπτυξη ή αλλιώς ΣΑΝΟ δε σημαίνει αυτό ότι οι Έλληνες τρώνε κουτόχορτο. Όποια ονομασία κι αν έχει αυτός που θα την υπογράψει γίνεται πλέον μνημονιακός. Τελεία και παύλα. Και στον πάγκο τους θα πάνε όλοι όσοι είναι αντιευρωπαϊστές, οι «δραχμικοί», τα κολλημένα μυαλά και οι απανταχού παλαβοί εντός και εκτός Βουλής. Πλέον θα είναι… απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα.

Υπάρχει και το σενάριο της ρήξης, μιας ολιγοήμερης παράτασης της αγωνίας μέχρι να λήξει το πρόγραμμα στις 30 Ιουνίου, μέχρις ότου δηλαδή επιχειρηθεί μια τελική προσπάθεια. Αυτό όμως είναι δύσκολο να το αντέξει η οικονομία και ειδικά οι τράπεζες.

Το τρίτο σενάριο είναι του αδιεξόδου μεν αλλά της συμφωνίας για ολιγόμηνη παράταση με χορήγηση ρευστού μέχρι να μπορεί η Ελλάδα να εξυπηρετεί το χρέος της. Άλλωστε, πρέπει να βρει πάνω από 11 δις για λήξεις δόσεων και άλλα τόσα για «γύρισμα» ομολόγων, επομένως η χώρα θα ζει με σωληνάκια μέχρι τον Σεπτέμβριο. Η εκκρεμότητα θα παραταθεί, η οικονομία θα βουλιάζει, το τραπεζικό σύστημα θα καταρρέει, η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα θα χαθεί αφού κανείς δεν θα μπορεί να την χρηματοδοτήσει. Ανεργία, αύξηση λουκέτων, απολύσεις, φυγή εταιρειών στο εξωτερικό θα είναι η εικόνα που θα βλέπουμε. Όχι ότι δεν θα την δούμε και σε άλλες καταστάσεις, αλλά σίγουρα η παράταση της αβεβαιότητας είναι από τα χειρότερα σενάρια.

Όποιο σενάριο και να αναλύσει κανείς καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η χώρα μπαίνει σε περιπέτειες, αρκεί να μην είναι οι χειρότερες. Διότι άλλο να πρέπει να σφίξεις κι άλλο το ζωνάρι κι άλλο να χρεοκοπήσεις εντός ευρώ και μετά να παρακαλάς εσύ να σε πετάξουν έξω.

Όσο για την υπόλοιπη Ελλάδα και το πολιτικό σύστημα; Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα επέλθει βίαιη ωρίμανση στην πραγματικότητα. Το τέλος του λαϊκισμού απ’ όλα τα κόμματα, η εποχή της αλήθειας που πρέπει να ειπωθεί στο λαό. Είναι η ώρα που πρέπει να αναλάβουν δράση όσοι αγαπούν πραγματικά την Ελλάδα και μπορούν να διαχειριστούν μια κατεστραμμένη χώρα.

Είναι ώρα να κάνουν πίσω οι λεβέντες της δραχμής ή τα ψευτοπαλίκαρα που αγοράζουν ψήφους με τις μπαρούφες που λένε. Σε λίγο καιρό θα πρέπει να μιλήσουν εκείνοι που μπορούν πράγματι να βάλουν σε μια τάξη τη χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Beam avatar
    Jim Beam 21/06/2015 17:13:18

    Όσο αυξάνεται η πίεση προς τη κυβέρνηση όλοι ελπίζουν σε μία λογική υποχώρηση του Τσίπρα για να επιτευχθεί συμφωνία. Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι θα τα βρουν με τους δανειστές εκφράζοντας μία νεοελληνική καφενόβια σιγουριά, κρύβοντας έτσι τον φόβο τους για το αντίθετο. Κανείς δεν θέλει να φανταστεί πώς θα αλλάξει η ζωή του έξω από το ευρώ ή με κλειστές Τράπεζες. Όλοι περιμένουν τον Τσίπρα να κάνει κολοτούμπα, αλλά θα κάνει το αντίθετο, θα έρθει σε ρήξη. Μόνο αυτό ξέρει να κάνει. Θα φροντίσει να κρατήσει το αριστερό και επαναστατικό κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ και τους απελπισμένους πολίτες που θέλουν να εκφράσουν τη δυσαρέσκεια τους, για την οικονομία, την ανεργία και τα μνημόνια, " την κακή" Ευρώπη ! Είναι σίγουρη εκλογική πελατεία για τα επόμενα 10 χρόνια και με ποσοστά 15% +. Έτσι θα παίξει ρόλο μέχρι να μεγαλώσει και αφού η χώρα θα έχει μπει σε ένα δρόμο θα διεκδικήσει και πάλι την Πρωθυπουργία, 50άρης και ώριμος. Η άλλη επιλογή του θα ήταν να φέρει ένα μνημόνιο στη Βουλή, αλλά αφενός θα γινόταν αυτόματα μνημονιακός, γερμανοτσολιάς κλπ, και αφετέρου θα έχανε το κόμμα και την εξουσία βίαια, καίγοντας το πολιτικό του κεφάλαιο. Μην ξεχνάτε ότι όλες οι μεταρρυθμίσεις είναι απέναντι στα συνδικάτα και τους δημοσίους υπαλλήλους που είναι ο κορμός των οπαδών του. ¨Άσε που θα έπρεπε να κάνει αποκρατικοποιήσεις, να διαχειριστεί επενδύσεις του κακού κεφαλαίου και να δημιουργήσει ένα φιλικό επενδυτικό περιβάλλον ! Μεγάλη αντίθεση από τον μοντέλο του κρατισμού, με το οποίο έχει γαλουχηθεί !!! Θα ολοκληρώσει λοιπόν τις "σκληρές" διαπραγματεύσεις με τους "κακούς" Ευρωπαίους ηγέτες και Τραπεζίτες, που θέλουν να πιούν το αίμα του λαού, θα τους ρίξει την ευθύνη του αδιεξόδου και θα φύγει. Θα έχει να λέει όμως ότι έμεινε συνεπής στη λαϊκή εντολή και δεν υπέγραψε μνημόνιο. Θα επιχειρήσει εκλογές με σκοπό να χάσει ! Το φυσικό του περιβάλλον ειναι η αντιπολίτευση και η εύκολη κριτική, ποτέ δεν υποστήριξε ότι μπορεί να κυβερνήσει. Τον ψήφισαν για να μην κυβερνήσει, τον επέλεξαν για να εκφράσουν την αγανάκτηση τους ... Ο Τσιπρας δεν θα πάρει το κόστος της πτώχευσης, θα προσπαθήσει να πετάξει το μπαλάκι σε μια κυβέρνηση εθνικής ενότητας ή να παει σε εκλογές όπου θα προκύψει νέα κυβέρνηση. Με τα ταμεία άδεια και την κοινωνία στα όρια της μόνο με ευρύτερες συνεργασίες θα μπορεί να σταθεί ενα υπερκομματικό σχήμα και να επαναφέρει τη χώρα στην ομαλή λειτουργία. Το μέγα ερώτημα είναι εάν μπορεί να διαχειριστεί αυτή την κατάσταση όπως και το εάν θα προσπαθήσει με αφορμή την οικονομική ασφυξία να επιβάλει ένα αριστερό - κομμουνιστικό μοντέλο διακυβέρνησης, με σκοπό να επιβληθεί ιδεολογικά και πολιτικά στο σύνολο της Αριστεράς ! Σε κάθε περίπτωση θα δημιουργηθεί πόλωση μεταξύ αυτών που θα θέλουν την έξοδο από την Ευρώπη και των δυνάμεων που θα θέλουν την παραμονή στην Ενωση. Η ένταση της αντιπαράθεσης και ο τρόπος που θα γίνει μάλλον θα είναι βίαιος και σκληρός με τα εμφύλιο πολεμικά κόμπλεξ να βγαίνουν στην επιφάνεια. Μην περιμένετε να τα βρει ο Αλέξης με την Ευρώπη ... Να αλλάξει την Ευρώπη θέλει !!!

    • Θόδωρος Hellados avatar
      Θόδωρος Hellados @ Jim Beam 21/06/2015 17:19:54

      Ας ελπίσουμε να διαψευστείτε και η κυβέρνηση εθνικής ενότητας να περιλαμβάνει και τον Τσίπρα καθώς και το υγιές πολιτικά -και κυριολεκτικά!..- τμήμα του Σύριζα.

      • ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
        ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ @ Θόδωρος Hellados 21/06/2015 17:34:49

        ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΓΙΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ;

        • deltaplus avatar
          deltaplus @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 21/06/2015 20:53:36

          ΟΧΙ

      • Σπύρος Παραδάκος avatar
        Σπύρος Παραδάκος @ Θόδωρος Hellados 21/06/2015 18:02:04

        Ο Σαμαράς δεν πρέπει να ανεχτεί να συγκυβερνήσει με Συριζαίους.Οι Συριζαίοι είναι ημίτρελοι και αναξιόπιστοι. Συνεργασία μόνο με ΠΑΣΟΚ και Ποτάμι, μετά από νέες εκλογές.

      • Κώστας ΜΠ avatar
        Κώστας ΜΠ @ Θόδωρος Hellados 21/06/2015 18:20:24

        Δεν υπάρχει υγιές κομμάτι και επί χρεοκοπιας θα δικαστούν όλοι για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση(ομάδα που διαπράτει κακουργήματα=χρεοκοπία χώρας),όπου και η απλη συμμέτοχή θα τομωρείται.Οπως με το ναζιστικό κόμμα ΧΑ.Θα δικαστούν όλοι.

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ Κώστας ΜΠ 21/06/2015 19:00:31

          Μακαρι να προλάβουν

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Θόδωρος Hellados 21/06/2015 18:28:38

        το άλλο με τον Τοτό και το σπαθί το ξέρεις;;

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Jim Beam 21/06/2015 21:15:59

      Φίλε Jim Beam κάνεις την αντικειμενικώτερη περιγραφή του σεναρίου της ρήξης. Και εγώ πιστεύω πως αν οι Ευρωπαίοι δεν του δώσουν τη συμφωνία που ανέχονται έστω οι Λαφαζανικοί, ώστε να παραμείνει Κυβέρνηση, ο Τσίπρας θα πάει σε δημοψήφισμα ή εκλογές, με ερώτημα: "πλήρη αποδοχή του νέου μνημονίου που είναι 6 φορές βαρύτερο απο το e-mail Χαρδούβελη, ή Δραχμή? " με την ελπίδα οτι ο κόσμος θα πεί όχι Δραχμή, οπότε παραιτείται και μένει στην αντιπολίτευση με τους Δραχμαζάνηδες, απαλλαγμένος απο το υπέρογκο φορτίο. Το δικό μου δίλλημα είναι αυτός που θα αναλάβει σ΄αυτήν την περίπτωση Πρωθυπουργός, θα τηρήσει τη συμφωνία, και πώς? Και πόσες μέρες θα παραμείνει στην κυβέρνηση? Εδώ ο λαός σταμάτησε να πληρώνει το ένα (1) e-mail Χαρδούβελη, τώρα θα πληρώσει τα έξη? Πείσθηκε μήπως αυτό το πεντάμηνο για τις αγνές προθέσεις των δανειστών, ή το πήρε απόφαση οτι θα του πάρουν και το σπίτι?

      • George N avatar
        George N @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 21/06/2015 22:28:49

        Οι δανειστές μπορεί να έχουν τις χειρότερες προθέσεις αλλά ζητάνε 1% πρωτογενές αποτέλεσμα. Εξ ορισμού επομένως τα νέα μέτρα αλλά και όλα τα παλιά αποσκοπούν στο να πληρωθούν οι δημόσιες δαπάνες που θέλει να κάνει η Ελληνική κυβέρνηση κατά 98% και κατά 2% για να καλυφθούν οι πιστωτές. Σε δημόσιες δαπάνες πχ κάπου 50% επί του ΑΕΠ. Τουλάχιστον αυτά ισχυρίζεται η Αριθμητική με την απλή μέθοδο των τριών. Στην υποθετική περίπτωση που ο λαός σταματήσει να πληρώνει (όχι και τόσο υποθετική μια και ήδη έχει ξεκινήσει) κατά 20% επί των προυπολογισθέντων εσόδων τότε δεν καλύπτονται οι πιστωτές αλλά ταυτόχρονα και οι προυπολογισθέντες δαπάνες του δημοσίου κατά 18%. Με άλλα λόγια Game Over ακόμα κι αν δεν υπήρχαν επιπτώσεις από την χρεοκοπία.

        • Jim Beam avatar
          Jim Beam @ George N 21/06/2015 23:06:14

          Νομιζω ότι η προσέγγιση δεν ειναι απολύτως οικονομική, αλλά πολιτική. Ο Αλέξης θα προτιμήσει να ηγηθεί της αριστεράς στην Ελλάδα και να παραμείνει ο βασικός αποδέκτης της ψήφου διαμαρτυρίας συγκεντρώνοντας ποσοστά της τάξης του 25% εύκολα και χωρίς κόπο, παρά να αναλάβει την ευθύνη της διακυβέρνησης . Προτιμάει να ειναι κριτής παρά κρινόμενος ! Άσε που πιστεύει οτι σε δέκα χρόνια θα επανέλθει με αξιώσεις για να διεκδικήσει την πρωθυπουργία ξανά ! Δεν θελουν να κυβερνήσουν, δεν μπορούν να προσαρμοστούν στην εξουσία και δεν έχουν καμία πιθανότητα να συνεργαστούν με την ΕΕ και ΗΠΑ για την ανάπτυξη, επενδύσεις κλπ . Το θέμα ειναι οτι θα παραμείνει συνεπής στις υποσχέσεις του και δεν θα διαταράξει τις σχέσεις του με τους συνδικαλιστές που τον στηρίζουν .

          • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
            ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Jim Beam 21/06/2015 23:23:18

            Συμφωνούμε σχεδόν απόλυτα φίλε Jim Beam. ¨Αλλωστε αυτό εννοεί οταν λέει στους Ευρωκράτες, δώστε μου μια συμφωνία βιώσιμη, ήτοι πιό ελαφριά απο το e-mail Χαρδούβελη, ώστε να κυβερνήσει χωρίς βαρειές ευθύνες. Αλλοιώς θα παραπέμψει την απόφαση στο λαό με Δημοψήφισμα ή Εκλογές. Δεν το κρύβει άλλωστε. Ακόμα και σήμερα το επανέλαβε ο Φλαμπουράρης.

        • Jim Beam avatar
          Jim Beam @ George N 21/06/2015 23:06:21

          Νομιζω ότι η προσέγγιση δεν ειναι απολύτως οικονομική, αλλά πολιτική. Ο Αλέξης θα προτιμήσει να ηγηθεί της αριστεράς στην Ελλάδα και να παραμείνει ο βασικός αποδέκτης της ψήφου διαμαρτυρίας συγκεντρώνοντας ποσοστά της τάξης του 25% εύκολα και χωρίς κόπο, παρά να αναλάβει την ευθύνη της διακυβέρνησης . Προτιμάει να ειναι κριτής παρά κρινόμενος ! Άσε που πιστεύει οτι σε δέκα χρόνια θα επανέλθει με αξιώσεις για να διεκδικήσει την πρωθυπουργία ξανά ! Δεν θελουν να κυβερνήσουν, δεν μπορούν να προσαρμοστούν στην εξουσία και δεν έχουν καμία πιθανότητα να συνεργαστούν με την ΕΕ και ΗΠΑ για την ανάπτυξη, επενδύσεις κλπ . Το θέμα ειναι οτι θα παραμείνει συνεπής στις υποσχέσεις του και δεν θα διαταράξει τις σχέσεις του με τους συνδικαλιστές που τον στηρίζουν .

          • George N avatar
            George N @ Jim Beam 22/06/2015 06:56:49

            Ισως και να είναι έτσι αλλά τότε ποιος ο λόγος να προκαλέσει πρόωρες εκλογές? Είτε δηλαδή δεν μπορεί να δει πέρα από την μύτη του οπότε το να κάνει δεκαετή πλάνα αγγίζει την κωμικότητα είτε έχει αποφασίσει να κυβερνήσει. Στην δεύτερη περίπτωση με δύο υποπεριπτώσεις την μετατροπή του ΣΥΡΙΖΑ σε σοσιαλδημοκρατικό κόμμα ή την ρήξη.

        • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
          ΚΩΣΤΑΣ Π. @ George N 21/06/2015 23:17:43

          Eδώ μάλλον συμφωνούμε φίλε George N. Εγώ στη θέση του Τσίπρα θα έλεγα στους δανειστές, γράψτε όποια συμφωνία θέλετε, σας την υπογράφω αμμέσως, αλλά όπως και ο Σαμαράς (που δήλωσε οτι δεν υπογράφει ό,τι κι αν βάλετε στη συμφωνία), δεν σας υπόσχομαι οτι ο λαός θα βρεί και τα λεφτά για να την τηρήσει και δεν μπορώ να τους βάλω όλους φυλακή ή να τους πάρω τα σπίτια που κανείς δεν αγοράζει άλλωστε. Άρα ούτως ή άλλως game over αν η συμφωνία δεν είναι ελαφρύτερη απο το e-mail Χαρδούβελη. Εμείς λοιπόν θα περάσουμε ακόμα πιο άσχημα κι εσείς θα χάσετε τα λεφτά σας...

          • George N avatar
            George N @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 22/06/2015 07:11:03

            Αυτό που προσπάθησα να πω ΚΩΣΤΑΣ Π. είναι ότι στην πραγματικότητα δεν διαπραγματευόμαστε με τους δανειστές αλλά με τους εαυτούς μας. Οι δανειστές χρησιμοποιούνται ως ενδιάμεσος για να μην ομολογήσουμε ως κοινωνία την παράκρουση, αποτέλεσμα του σοκ της πτώχευσης. Φυσικά και οι δανειστές θα δεχτούν πολύ ελαφρύτερη συμφωνία από το e-mail Χαρδούβελη ως προς τα έσοδα αρκεί να υπάρχει αντίστοιχη μείωση στα έξοδα και αντίστροφα. Δεν είναι αυτοί που έχουν πρόβλημα με την Αριθμητική αλλά εμείς.

          • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
            ΚΩΣΤΑΣ Π. @ George N 22/06/2015 08:09:33

            Βεβαίως θα ξέρεις οτι και οι δανειστές με τον εαυτό τουw διαπραγματεύονται, γι αυτό και δεν συναντιόμαστε. Οι "τεμπέληδες και πονηροί Έλληνες" χρησιμοποιούνται ως εξιλαστήρια θύματα για να μην ομολογήσουν οι Ευρωκράτες ότι τα σκ@τωσαν με την κρίση της Leehman brothers και των τραπεζών γενικώς και ότι φόρτωσαν το "Ελληνικό χρέος" (σε Ευρωπαικό Ευρώ!!!), για την δημιουργία του οποίου τη μεγαλύτερη ευθύνη έχουν τα αφεντικά των Παγκόσμιων τραπεζών Γαλλίας, Γερμανίας, Ολλανδίας κλπ. στους φορολογούμενους των κρατών τους, χωρίς όπως συμβαίνει με όλα τα δημόσια χρέη, να τους ενημερώσουν. Και όπως είπε κι ο Πούτιν αυτοί έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα με την Αριθμητική παρά εμείς. Όταν σου δανείζει 100.000 έχεις εσύ το πρόβλημα. Οταν όμως σου δανείζει 1.000.000 το έχει ο Τραπεζίτης... Αν απαιτούν αντίστοιχη μείωση στα έσοδα ενώ είμαστε σε ύφεση, αυτό δεν μας επιτρέπει να έχουμε αρκετά έσοδα για να τους δίνουμε προς πληρωμή των τόκων των δανείων που μας φόρτωσαν... Είναι εύκολο να δείξουμε "ισχυρή οικονομία" αν πετάξουμε στον καιάδα τους φτωχούς, διότι τότε θα είμαστε κράτος πλουσίων. Αυτό πρεσβεύει τελικά ο Νεοφιλελευθερισμός, γι αυτό κατέρρευσε σαν φούσκα το 2009...

          • George N avatar
            George N @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 22/06/2015 10:15:22

            Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα μέτρα? Σου ζητάνε 1,8 δις για τόκους και χρέη (1% του ΑΕΠ) και το κράτος θέλει άλλα 90 δις για τα δικά του έξοδα. Τα μέτρα επομένως πρέπει να είναι 91,8. Αν θες να πάρεις μέτρα για 80 εκεί πρέπει να πάνε και οι δαπάνες σου. Δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε αυτό. Ισα ίσα που θα το προτιμούσαν. Οτι και να λέμε για την ιστορία από το προπατορικό αμάρτημα μέχρι χθες, από την στιγμή που δεν υπάρχουν δανεικά για πρωτογενή ελλείμματα από πουθενά (Αγορές, Δυτικούς, Ρώσους, Κινέζους, Ιρανούς) => έσοδα=έξοδα. Μέχρι και ο σουρεαλισμός του ΣΥΡΙΖΑ δεν φτάνει για να αλλάξει αυτό.

          • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
            ΚΩΣΤΑΣ Π. @ George N 22/06/2015 10:50:18

            Δηλαδή φίλε George αν αυτοί ζητήσουν 5 δις και οι ανάγκες μας καθώς και τα έσοδά μας είναι 90 δισ. θα πρέπει να πουλήσουμε τα νεφρά μας, επειδή αυτοί με τους Τσοχαντζαραίους μας χρέωσαν εν αγνοία μας με 300 δίς, ή να τους πούμε περιμένετε να βγάλουμε 95 δις και σε δυό τρία χρόνια θα σας δώσουμε 3-5 δίς αν μπορέσουμε καθότι, έχουμε χρεωκοπήσει , όπως ξέρετε?...Εσύ άν δάνεισες τον συνεταίρο σου ένα χιλιάρικο και χρεωκοπήσει θα του καθορίσεις ότι πρέπει, έχει δεν έχει, να σου δίνει απο 200 ευρώ το χρόνο τα επόμενα 5 χρόνια για να σε ξοφλήσει, αν και ξέρεις οτι πάνω απο 100 ευρώ το χρόνο δεν έχει να σου δώσει? Δεν θα δεχτείς τα 100 ευρώ επι 10 χρόνια? Τί θα κάνεις? Θα τον βάλεις φυλακή για να τον τιμωρήσεις και θα χάσεις και το χιλιάρικο? Ακριβώς αυτό συμβαίνει με τους "εταίρους" μας αν δεν το κατάλαβες ακόμη. Ο Μητροπολίτης Άνθιμος το κατάλαβε και τους το λέει δημόσια. Και έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, κι ας μην είναι κομμουνιστής...

          • George N avatar
            George N @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 22/06/2015 11:19:32

            Σωστά αυτά που λες αν μας ζητούσαν 5 δις! Αλλά τώρα είναι σαν να τους λέμε "...και εσύ κι ο γρύλος σου". Ακόμα πιο πολύ πέρσι όταν πήρανε 0,5 δις. ή πρόπερσι όταν πήρανε 0 δις. Μια απορία τώρα που συνεννοηθήκαμε: Με αυτά τα 90 δις που ξοδεύει το κράτος όλα καλά? Γιατί καμιά φορά μου περνάει η εξής τρελή σκέψη από το μυαλό: Φωνάζουμε για αυτά που δίνουμε στους πιστωτές για να μην ασχοληθούμε με αυτά που χαλάει το κράτος κυρίως δε με αυτά που παίρνουν τα διαχρονικά πελατάκια του. πχ κάποια από τα 8 δις των πρόωρων συντάξεων. Και για αυτό να είμαστε έτοιμοι ακόμα και να υπερασπιστούμε 23% φπα στα έξοδα της άνεργης οικογένειας. Από την άλλη μπορεί αυτή η σκέψη να είναι απλά νεοφιλελεύθερο σύμπτωμα....

          • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
            ΚΩΣΤΑΣ Π. @ George N 22/06/2015 12:55:49

            Για να επανέλθω στο παράδειγμα, αν λοιπόν ο χρεωκοπημένος συναιτέρος σου σου λέει, οτι τρώει ίσα ισα για να μην πεθάνει της πείνας, και το βλέπεις , γιατί στα τελευταία 5 χρόνια έχει χάσει το 25% του βάρους του, εσύ θα του ζητήσεις να βάλει κάμερα στην κουζίνα του για να παρακολουθείς καθημερινά μήπως τρώει καμμιά μπουκιά παραπάνω? Kαι δεν αντιλαμβάνεσαι οτι αυτός ο τρόπος σκέψης είναι πολύ αρρωστημένος νεοφιλελέδικος τρόπος? Επειδή εσύ ήσουνα τυχεράκιας (ή και αρκετά μπαντίδος) και δεν βρίσκεσαι στη θέση του συναιτέρου σου?

    • EX_SYRIZA avatar
      EX_SYRIZA @ Jim Beam 22/06/2015 01:48:57

      Συμφωνώ μαζί σας. Με μια διαφορά!! Θα πάει σε εκλογές για να τις κερδίσει !! Θεωρεί δεδομένο το +40%. Ώστε να κυβερνήσει για τα επόμενα 8 χρόνια (τουλάχιστον) και να εγκαθιδρύσει τη δική του Αριστερή κομμουνιστική Ελλάδα... Οπότε θα αναλάβει στη συνέχεια η Ζωή!!

  2. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 21/06/2015 20:14:55

    HuffPost Greece: Απόρρητη διαταγή θέτει σε συναγερμό την Αστυνομία υπό τον φόβο κοινωνικών ταραχών http://tinyurl.com/nuxy7q7

  3. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 21/06/2015 23:23:33

    Εμας τους πολίτες λυπάμαι.Είτε έτσι ,είτε αλλιώς ,είτε με αυτήν. είτε με άλλη κυβέρνηση ,έρχονται μέτρα ζηλευτά...

    • dim avatar
      dim @ Βιεννεζος 22/06/2015 01:54:16

      Με "αλλη" κυβέρνηση δεν θα έρθει κανένα "κακό" μέτρο για τους 9.800.000 Έλληνες... Μόνο για 200.000 κηφήνες του δημοσίου, που θα πρέπει να χάσουν τη βολή τους, ώστε από 700.000 περίπου που είναι τώρα, να πέσουμε στους 500.000, και να εξοικονομήσουμε έτσι 200.000 επί 1.500 επί 12 μήνες = 3,6 δις ετησίως... κόψε και μερικές ανώτατες συντάξεις, και κάποιες πρόωρες, κόψε και δαπάνες σε λειτουργικά έξοδα κοπαϊδων = 5 δις εξοικονόμηση ετησίως... Άρα η νέα κυβέρνηση που θα πεί: μικρό δημόσιο = 5 δις εξοικονόμηση = 5 δις λιγότεροι φόροι = στο μισό ο ένφια, στο μισό η Φορολογία εισοδήματος και ο flat rate tax 15%... μας απογειώνει... ερχονται επενδύσεις, πέφτει η ανεργία και απογειωνόμαστε ως έθνος...

      • George N avatar
        George N @ dim 22/06/2015 12:52:59

        Σχεδόν έτσι είναι αν και με τον ΕΝΦΙΑ έστω και στο μισό δεν πας πουθενά. Δείχνει ότι φορολογείς κεφάλαιο και όχι εισόδημα. Επομένως στέλνεις σήμα ότι δεν το έχεις και φυσικά δεν πρόκειται να πλησιάσει κανείς για να επενδύσει. Το ισοδύναμο σε ανταποδοτικά τέλη θα ήταν μια άλλη ιστορία. Το ίδιο συμβαίνει και με τους αναδρομικούς φόρους. Έστω και έναν να έχεις είσαι εκτός. Οι επενδυτές δεν είναι ηλίθιοι για να μην καταλάβουν ότι αν δεν παίζεις σύμφωνα με τους κανόνες στην μία περίπτωση, αύριο στην ανάγκη δεν θα μπεις στον πειρασμό να το επεκτείνεις. Αλλά κι αυτά να φτιαχτούν χωρίς παρεμβάσεις στην δικαιοσύνη για την αρνησιδικία πάλι θα είσαι στην άγονη γραμμή. Συν ότι θα χρειασθεί μεγάλο διάστημα για να επουλώσει η Ελλάδα την καταστροφή της εμπιστοσύνης που τόσο απερίσκεπτα διέπραξε τα τελευταία 5 χρόνια.

  4. kromanos avatar
    kromanos 22/06/2015 00:18:34

    ..θα μας σώσει η ζωή.. http://wp.me/p5N5EW-ar

  5. EX_SYRIZA avatar
    EX_SYRIZA 22/06/2015 02:14:53

    ? Εκλογές 19 Ιουλίου 2015? Για την εγκαθίδρυση της Αριστερής Δημοκρατίας στην Ελλάδα?

  6. Παράξενος avatar
    Παράξενος 22/06/2015 10:10:16

    Έρχεται η συμφωνία (δε λέμε μνημόνιο πια) που θα είναι πολύ χειρότερη από τις προηγούμενες αλλά θα έχει αριστερό πρόσημο κι έτσι ο ανυπότακτος ελληνικός λαός θα τη δεχτεί με πολλή περηφάνια. Βέβαια μεταρρυθμίσεις δε θα γίνουν προς την κατεύθυνση κράτους με παραγωγή, ευνομία και προώθηση της ικανότητας, και οι διορισμοί των κομματόσκυλων συνεχίζονται, άρα η οικονομική κατάρρευση δε θα αποφευχθεί. Τότε οι χαζοβιόληδες που ακόμη στηρίζουν σύριζα θα κοιτάξουν γύρω τους με το αθώο αγελαδίσιο βλέμμα τους και θα αναρωτηθούν "μα τι έγινε;". Οι πονηροί βέβαια, που δεν είναι λίγοι, έχουν βγάλει τα ευρώ τους από τις τράπεζες και έχουν προετοιμαστεί για τα χειρότερα, χωρίς φυσικά να το λένε προς τα έξω.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Παράξενος 22/06/2015 11:00:06

      Καλοοοο!''...με το αθώο αγελαδίσιο βλέμμα τους και θα αναρωτηθούν "μα τι έγινε;".''

  7. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 22/06/2015 10:47:49

    Η κυβέρνηση αυτή, που ζεί σε ένα ονειρικό κόσμο, μαζί με όσους ακόμη πιστεύουν στους μονόκερους και στα ευρόδενδρα, έχει τελειώσει. Σήμερα απλά θα ανακοινωθεί το τέλος της, ανεξαρτήτως της έκβασης των, όποιων, διαπραγματεύσεων. Τα όσα δοκιμάζουν να ψελλίσουν, τάχα μου σαν λογικές σκέψεις και πολιτικές αναλύσεις, οι υποιτίθεται πιο σοβαροί δημοσιολόγοι των ΜΜΕ, θα τίναζαν στον αέρα όλα τα τσιπάκια ενός λογικού μηχανήματος. Δεν υπάρχει καμιά λογική στα όσα βλέπουμε και ακούμε... Το καλύτερο που τους έχει απομείνει ως πολιτική λύση είναι να παραιτηθούν αφού πρώτα εξασφαλίσουν μια συμφωνία για να διατηρηθούν τα σωληνάκια του ευρώ στις τράπεζες μας. Διαφορετικά το πως θα φύγουν δεν είναι εξασφαλισμένο από τρίτη πρωί. Το παιχνίδι έχει αγριέψει και αστειάκια δεν χωρούν ενώπιον όλου του κόσμου , δύσης και ανατολής , που περιμένουν τους δικούς μας κυβερνήτες να συνέλθουν και να επανέλθουν στην πραγματικότητα. Αν η πρώτη φορά αριστερά θέλει να κρατήσει άσπιλη και αμόλυντη την αριστερά της παρθενία, ας φύγει όσο είναι καιρός από τις ευθύνες της κυβέρνησης. Εδώ δεν χωρούν αμπελοφιλοσοφίες και θεωρίες χωρίς αντίκρυσμα. Δυστυχώς ως χώρα θα πληρώσουμε βαριά το πείραμα που επιλέξαμε. Το ποιος θα αναλάβει μετά είναι το ζητούμενο...Θα μπορούσε ο πάκης να αναλάβει έναν ρόλο συσπείρωσης του πολιτικού συστήματος ? Λίγος δυστυχώς φαίνεται και με μικρό ίσκιο. Οι παλιές "καλές" λύσεις του συστήματος με το σωτήρα στρατό που θα σωσει την χώρα από την καταστροφή δεν υπάρχουν. Αστική τάξη και πνευματικές ελίτ με διαύγεια πνεύματος και ορθολογική σκέψη και παρουσία δεν υπάρχουν. Μια από τα ίδια λοιπόν, και ο θεός βοηθός. Το ότι μένουμε Ευρώπη είναι δεδομένο, δεν είναι διαχειρίσιμη άλλη λύση, το κόστος μένει να μάθουμε.

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/06/2015 11:33:47

    Στην τελικη ευθεια πια ολα ειναι επι ταπητος για το μελλον μας.Απο την μια μερια η ''για πρωτη φορα αριστερα '' κυβερνηση στριμωχτηκε για τα καλα στα σκοινια της παλαιστρας και κοιταει να αποφυγει τα κτυπηματα στο προσωπο για να μην φαινονται ενω για τα πολυ χειρροτερα κτυπηματα στο στομαχι και στον θωρακα δεν την νοιαζει γιατι δεν φαινονται.Απο την αλλη ερχομενη αυριο απο τις Βρυξελλες με ψαλμους ΄΄ωσανα εν τοις υψιστοις'' χωρις να φιανονται τα κτυπηματα στο προσωπο οπως ειπαμε αλλα βαρεια τραυματισμενη στο γοητρο και στην ευρωστια θα αρχισει την προπαγανδα του ναι μεν αλλα εμεις καναμε ετουτο ,εκεινο και το αλλο κατα τροπο που οι παραζαλισμενοι ψηφοφοροι της οπως εγραφει παραπανω ''με το αθώο αγελαδίσιο βλέμμα τους και θα αναρωτηθούν "μα τι έγινε;".Σ'αυτο θα επιστρατευτουν πλειστοι οσοι παρατρεχαμενοι τυπου Χ''νικολαου ,περιπτερας ,κλπ πουτινοτσολιαδες για το ξεπερασμα της κυβερνητικης κρισης και την επιβολη πειθους στην συνιστωσα ''Ανταρσια '' που κυριαρχουσε χθες στην διαδηλωση υπερ της ρηξης .Οπως και να το κανουμε αυτα τα μετρα που θα εφαρμοστους με ωηφιση στην Βουλη αμεσα δεν θα μπορουσε καμια κυβερνηση να τα περασει εκτος απο αυτην που εχουμε εμεις την ''για πρωτη φορα αριστερα''.Αφου τα περασει απο την Βουλη θα αρχισουν τα οργανα με την αντιπολιτευση να γελαει φανερα πια με τον θιασο των συριζανελιστων στην σκηνη και οχι συγκεκαλυμμενα οπως τωρα και ο κοσμος να παρακολουθει αναυδος τα τεκτενομενα θεατρινιστικα κολπα των τσιπρολαφανιστων να προσποιουνται οτι κυβερνουν .Στο μεταξυ τα κοκκινα δανεια θα εκτοξευτουν στα υψη,οι οφειλες στο δημοσιο θα ειναι πια ανεξελεκτες ,το κυνηγι για τις πληρωμες συνταξεων και μισθων θα ειναι εξουθενωτικο για τον Στρατουλη & Μαρδα ,οι προμηθευτες θα ξεσαλωσουν ζητωντας την προκαταβολη 100 % των παραδιδομενων ειδων ,η εισπραξη του ΦΠΑ θα ειναι η διακαης επιθυμια & ονειρο της Σαββαιδου με κλιμακια συλληψης αυτου ως οι ταινιες της συλληψης των λαθρεμπορων πιοτου στην εποχη της ποτοαπαγορευσης στις ΗΠΑ.Τουτων γενομενων ερχεται το ερωτημα .Τι μελλει γενεσθαι?.Για μενα ενα και μονο συνθημα πρεπει να επικρατησει υπο μια οικουμενικη εθνικη κυβερνηση με την για ''πρωτη φορα αριστερα'' κυβερνηση να πεταχτει στα σκουπιδια .Ομονοια με ψηλα το κεφαλι -αξιοπρεπεια το λενε -με λιγοτερες κουβεντες και πιο πολυ δουλεια .

  9. airman avatar
    airman 22/06/2015 11:46:17

    "... η ελληνική κυβέρνηση απορρίπτει το σενάριο οποιαδήποτε παράτασης ..." 1. Παράταση 3-4 μηνών με χρηματοδότηση ισόποση των οφειλόμενων δόσεων προς το ΔΝΤ, ώστε να μη χρεοκοπήσουμε, και στήριξη του τραπεζικού τομέα από την ΕΚΤ, για να ανασαίνει η αγορά. 2. Ψήφιση των μέτρων στο πλαίσιο της συμφωνίας-γέφυρα που θα "κλειδώσει" το βράδυ και θα οριστικοποιηθεί εντός της εβδομάδας από τα αρμόδια θεσμικά όργανα. 3. Εφαρμογή των μέτρων που θα ψηφισθούν, τυπική ολοκλήρωση της αξιολόγησης που εκκρεμεί και προσδιορισμός του απαιτούμενου ποσού για την επερχόμενη "αναπτυξιακή συμφωνία 2016-2018"
    4. Υπογραφή της "αναπτυξιακής συμφωνίας". Ή ο δρόμος προς το άγνωστο με τιμονιέρη τον Αλέξη. Δυστυχώς για άλλη μια φορά θα "αιφνιδιαστούμε"! Υ.Γ. Όπως πάνε τα πράγματα δεν αποκλείεται κάποιοι να περιμένουν στο Αεροδρόμιο για "υποδοχή"! Kαλού-κακού μάλλον το VIP θα πιάσει Ελευσίνα!

    • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Π. @ airman 22/06/2015 15:24:35

      .Τελικα η "παρένθεση" γίνεται βιβλίο και θα τελειώσει το 2019 όπως πάνε τα πράγματα. Τουλάχιστο μείναμε στο Ευρώ...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ ΚΩΣΤΑΣ Π. 22/06/2015 19:26:01

        Μείναμε; Κι αν μείναμε μέχρι πότε; Με ποιούς όρους; Σαν βολικοί βρισκόμενοι σε ανλαγκη δούλοι;

        • airman avatar
          airman @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 07:06:11

          Τα ερωτήματα για τους όρους στον Αλέξη και στο minister V! Όσο για τη "βολικότητα", κατά τον Πιττακό το Μυτιληναίο ( ή κατ' άλλους το Σιμωνίδη) "Ανάγκα και οι Θεοί πείθονται", οπότε μάλλον ήταν αναμενόμενο. Άντε να δούμε τώρα τι θα γίνει στο "αλώνι της Ζωής"!

        • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
          ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Άλυτη Εξίσωση 23/06/2015 11:57:47

          Μέχρι να βγεί η Μαρίν Πρόεδρος στη Γαλλία...

  10. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ avatar
    ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ 22/06/2015 14:40:07

    Δεν υπάρχει υγιές κομμάτι στον ΣΥΡΙΖΑ,ψεύτες,απατεώνες,αριστεροί της εκάλης,προκλητικοί,ρεβανσιστές,ψυχολογικά διαταραγμένοι,ημιπαράφρονες...............κομπλεξικοί.........και τόσα άλλα...............και ΕΡΤ1,2,3,4...............δικιά τους......

  11. Δημήτριος Β. avatar
    Δημήτριος Β. 22/06/2015 18:33:48

    Αργά αλλά βασανιστικά έρχεται η ώρα των Εθνικών μειοδοτών και των Εθνικών προδοτών ,έως πότε η εσωτερική τρόικα θα ρουφά το αίμα των Ελλήνων πολιτών? Ελληνες κλείστε τα αυτιά σας στις σειρήνες για αλλιώς θα είμαστε ελέθευροι μόνον στο όνομα στην πραγματικότητα θα είμαστε δούλοι μέσα στο ίδιο μας το σπίτι.