#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2010 22:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός (σφαγές ζώων και γενοκτονίες…)



Όλοι θα έχετε ακούσει να μιλάνε για την WWF με τα καλύτερα λόγια και ότι οπωσδήποτε μπορείτε να εμπιστεύεστε. Οργάνωση γεμάτη ανθρώπους χαμογελαστούς, προθυμότατους, που θέτουν υπό την προστασία τους την κηδεμονία των ζώων και την προστασία της φύσης. Οργάνωση «παράδειγμα» που πρέπει να υποστηρίζεται ηθικά και οικονομικά.

 Κάπως έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ κι ευχαρίστως κατέθετα τον οβολό μου, μέχρι που ενημερώθηκα επαρκέστερα.

 Σύμφωνα με τον John Philippson καθηγητή της Οξφόρδης σε μια αναφορά του (1989): WWF, Οργάνωση που από το 1961 (έτος ίδρυσής της) έχει ήδη θησαυρίσει από τις δωρεές ανθρώπων παγκοσμίως.

 Πως γεννήθηκε όμως η  WWF; Από την ομάδα Bildeberg ( μητέρα της Παγκόσμιας Νέας Τάξης) μαζί με τον πρίγκιπα Φίλιππο (σύζυγο της βασίλισσας Ελισάβετ της Αγγλίας).

 Ναι τον ίδιο Φίλιππο που οργανώνει κυνήγια κατακρεούργησης αλεπούδων, για διασκέδαση.

 Μερικούς μήνες πριν από την ίδρυση της WWF, o Phillipson συμμετείχε μαζί με τη βασίλισσα σε βασιλική περιοδεία στην Ινδία. Το πρόγραμμα εκείνης της περιοδείας προέβλεπε και κυνήγι τίγρης. Κατσίκες δεμένες σε δέντρο που η οσμή τους έλκυε μια τίγρη με σκοπό μόνο και μόνο να την σκοτώσει ο « περιβαλλοντολόγος» Φίλιππος.

Όταν αυτή η ιστορία πήρε δημοσιότητα και η φωτογραφία του Φίλιππου με το πόδι ακουμπισμένο πάνω στο άψυχο πτώμα της τίγρης εμφανίστηκε στις εφημερίδες, η απήχηση ήταν πολύ μεγάλη.

 Στην ίδια περιοδεία, κατά την διάρκεια άλλου κυνηγιού μαζί με τον  Alex Douglas Hume, ο συντηρητικός πρωθυπουργός,  πρόεδρος της ομάδας Bilderberg. Ο Ian MacPhail, ο πρώτος διευθυντής της WWF international, δήλωσε τότε σε ένα τηλεοπτικό συνεργείο ότι ένας θυλυκός ελέφαντας και το μικρός της ήταν «στοχοθετημένα». Ο Φίλιππος πυροβόλησε την μητέρα και το μικρό το έσκασε πανικοβλημένο.

 Ο MacPhail ανέφερε ότι βοήθησε στην συγκάλυψη αυτού του περιστατικού, λόγω του ότι η WWF, βρισκόταν  υπό …..ίδρυση . Σύντομα όμως άλλαξε γνώμη: « Με σφιγμένη καρδιά δηλώνω ότι έκανα λάθος. Ο Ρινόκερος, ο Ελέφαντας και το Πάντα έχασαν πια το καράβι και η νέα Κιβωτός του Νώε έφυγε χωρίς αυτά.»

 H WWF δημιουργήθηκε για σκοπούς τελείως διαφορετικούς από αυτούς της προστασίας και κηδεμονίας των ζώων.

 Είναι ένα όργανο με το οποίο ελέγχονται οι προστατευόμενες φυσικές περιοχές της Αφρικής και όπου αλλού, στις οποίες ομάδες τρομοκρατών και μισθοφόρων μπορούν να συνευρεθούν, να εκπαιδευτούν και να ξεπεραστούν τα διάφορα όρια προκαλώντας γενοκτονίες σε χώρες, όπως η Ruanda και το Burundi.

H WWF συντονίζει και χρηματοδοτεί την συστηματική σφαγή των ανθρώπων και ζώων. Συνεχίζει βέβαια να πλουτίζει από το παράνομο εμπόριο ελεφαντοστού, αντί να το σταματήσει.

Το δυστύχημα είναι ότι πολλές από αυτές τις πρωτοβουλίες «χρηματοδοντούνται» από δωρεές ανθρώπων που αφελώς νομίζουν ότι βοηθάνε τα ζώα.

 Διαβάζοντας όλα αυτά φυσικά με τίποτα δεν θα έβαζα σε αμφιβολία την καλή πίστη των εκατοντάδων χιλιάδων εθελοντών της WWF, οι οποίοι αγαπούν πραγματικά τα ζώα και τα συμφέροντά τους είναι στην καρδιά. Αμφιβάλω όμως πια για την καλή πίστη των ισχυρών, τα απώτερα σχέδια των επιχειρήσεων, ενώσεων, κρατών, ΜΜΕ, γιατί δυστυχώς ελέγχονται πλήρως από τον Θεό του χρήματος.

 Κι αναρωτιέμαι πως γίνεται να δημιουργώ μια Οργάνωση για την προστασία του περιβάλλοντος και των ζώων και συγχρόνως να σκοτώνω ένα ζώο μπροστά στο μικρό της και να χρηματοδοτώ πολιτοφυλακές που σπέρνουν τον όλεθρο στις φτωχότερες περιοχές της Αφρικής.

 το κείμενο είναι ελεύθερη απόδοση του

Πλανεμένος

 Από: http://informazionetrasparente.blogspot.com/2010/02/wwf-linganno-genocidi-africani-e.html

 Φωτογραφία: Μερικές δραστηριότητες των ιδρυτών της WWF και των μελών του κλάμπ 1001

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ευτυχια avatar
    ευτυχια 09/02/2010 22:51:49

    ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΕΝΕΤΕ? ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΤΕ? ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΗΝ WWF ΕΧΩ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΙΣ ΦΕΣΩΣΩ, ΜΙΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΠΙΣΤΟΛΕΡΟ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΦΤΑΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠ ΑΥΤΗΝ ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ.

  2. hooligan avatar
    hooligan 09/02/2010 22:52:51

    ποιος προεδρος του WWF ΕΛΛΑΔΑΣ ειναι σημερα υπουργος?

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ hooligan 09/02/2010 23:20:47

      κι εσύ πού το ξέρεις; Διαβάζεις βιογραφικά στο opengov; Άντε ας το πάρει το ποτάμι.

    • G R avatar
      G R @ hooligan 10/02/2010 02:14:07

      μιλα ρε hooligane!
      καλα ρε γαμωτο,και η WWF??μια πρωην,μου τα'χε πρηξει να συνεισφερω στον αγωνα..μαλλον επρεπε να παρω καμια μπυρα.

    • hooligan avatar
      hooligan @ hooligan 10/02/2010 08:21:57

      ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΗ.

    • Quicky avatar
      Quicky @ hooligan 10/02/2010 10:29:23

      Να το αντιστρέψω λίγο?Πόσοι πρόεδροι της WWF έχουν κατά καιρούς πολιτευθεί με το ΠΑ.ΣΟ.Κ???

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/02/2010 23:05:26

    πω πω η νικημένη τίγρη...

  4. Πλανεμένος avatar
    Πλανεμένος 10/02/2010 06:52:40

    σκοτωμένη, οχι νικημένη, μεγάλη διαφορά

    http://ambientalismodirazza.blogspot.com/2008/08/il-wwf-le-sue-origini-chi-lo-finanzia-e.html

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Πλανεμένος 10/02/2010 08:05:00

      δολοφονημένη είναι η σωστή λέξη, νικημένη από τον ανθρώπινο δόλο

    • Πλανεμένος avatar
      Πλανεμένος @ Πλανεμένος 10/02/2010 10:42:31

      @ allenaki

      +1000

      πολύ σωστό

  5. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 10/02/2010 07:38:01

    ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ, ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΡΩΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΠΑΝΤΟΥ..........

  6. FRESCO avatar
    FRESCO 10/02/2010 07:47:20

    Μόνο κατ' όνομα είναι άνθρωποι όλοι αυτοί. Στην ουσία πρόκειται για ανθρωπόμορφα θηρία, δαιμονικές οντότητες.

  7. Michal V. avatar
    Michal V. 10/02/2010 08:56:51

    Ποιός είναι ρε παιδιά τέλος πάντων αυτός ο περισπούδαστος υπουργός και πρόεδρος της WWF Ελλάς, να τον μάθουμε κι εμείς, κι αν είν αι εφικτό, να τον πάρουμε με τις ντομάτες κι ας είναι ακριβές αυτή την εποχή.

    • hooligan avatar
      hooligan @ Michal V. 11/02/2010 11:44:00

      ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΗ

  8. Νικόλας avatar
    Νικόλας 10/02/2010 11:55:46

    Έτσι για την Ιστορία ο Πρίγκηπας Φίλιππος έχει ζήσει τα πρώτα 2 χρόνια της ζωής του στην Ελλάδα μετά ήρθε η εξορία όλης της Βασιλικής Οικογένειας το 1923. Ο πατέρας του Ανδρέας συμμετείχε στην Μικρασιατική εκστρατεία και μετά κόντεψε να το χάσει το κεφάλι του στη δίκη των 6 αλλά την γλίτωσε.

    Έχοντας πάει 3 χρόνια σχολείο στην Τουρκία η βιβλιογραφία εκεί τον αναφέρει ως Τουρκοφάγο μιας όπως έλεγαν δεν είχε αφήσει Τουρκικό χωριό που να μην είχε κάψει έως την προέλαση στο Σαγγάρειο ποταμό.

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/02/2010 16:16:22

    Για υπουργό τωρινό δεν ξέρω. Αλλά για γενικό γραμματέα, πρώην δ/τη της Γκρηνπης που έβγαλε ανακοίνωση για να ενισχύσει τους "συμμάχους" στην ισοπέδωση της Γιουγκοσλαβίας γνωρίζω ότι πόζαρε και για σφόδρα αριστερός παιδιόθεν...

  10. Χ. Μόρφος avatar
    Χ. Μόρφος 10/02/2010 19:14:58

    Πολύ ενδιαφέρον!

    Περί WWF και άλλων τινών: Το “πρασίνισμα” του πλανήτη: υπερεθνική ελίτ και οικολογία

    Ευχαριστώ, και συγνώμην για την κατάχρηση.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/02/2010 21:26:03

    Προσωπικά, αντιμετωπίζω αρνητικά, όλες τις μεγαλόσχημες οικολογικές, φιλοζωικές, ανθρωπιστικές οργανώσεις. Ιδιαίτερα δε όταν προβάλλονται απο τα ΜΜΕ και τις κυβερνήσεις.
    Για τo WWF, είχα ακούσει αρκετά, αλλά αυτό το άρθρο είναι το πιό πλήρες.
    Πολύ καλό.

  12. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/02/2010 00:05:23

    Greenpeace, PETA, WWF... όλες τους δεν είναι παρά "παιχνίδια" είτε βαριεστημένων ελιτιστών, είτε παρανοικών βαρεμένων. Εταιρείες που προτιμάνε να κρατάνε υπανάπτυκτες ολόκληρες πληθυσμιακές ομάδες για να μη θίξουν καμιά σπάνια μύγα, αλλά τα "κεφάλια" τους είναι άξιοι υπέρμαχοι του υπερκαταναλωτικού δυτικού προτύπου ζωής. Oi δε της PETA είναι τόσο παράφρονες που σκοτώνουν και καταψύχουν ζώα, ενώ αν μπορούσαν θα τάιζαν τα λιοντάρια με σανό (βλέπει κανείς Futurama?). Όλοι τους μεγάλα λόγια και από σοβαρές προτάσεις μηδέν.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ TopGunZ 11/02/2010 01:18:34

      ΠΕΘΑΙΝΩ για τον Ζόιντμπεργκ, είναι το ίνδαλμά μου!

    • lamogio88 avatar
      lamogio88 @ TopGunZ 12/02/2010 10:30:18

      Παιχνίδια εταιρειών είναι στην πραγματικότητα,για να ελέγξουν ακόμα και το οικολογικό κίνημα.Δημιουργήματα πολυεθνικών ελίτ και μυστικών διευθυντηρίων...
      Σταματήστε να τις υποστηρίζετε-γίνετε οι ίδιοι οικολόγοι στην δικιά σας ζωή.Ας δημιουργηθεί ένα οικολογικό κίνημα από τα κάτω,μια οικολογική συνείδηση πέρα από τις μεγάλες καθοδηγούμενες δήθεν φιλοζωικές οργανώσεις...

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/02/2010 01:20:22

    Η Δύση ανακάλυψε τα ανθρώπινα δικαιώματα όταν έχασε τις αποικίες της, και ανακάλυψε την οικολογία όταν πέρασε στη μεταβιομηχανική εποχή.

  14. Μαθήτρια avatar
    Μαθήτρια 18/02/2010 19:51:48

    Apistefto! Den perimena apo mia toso gnosti organosi na krivei tetoia mystika! :0

  15. netman avatar