Ό,τι δεν αλλάζει, πεθαίνει
18/04/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ό,τι δεν αλλάζει, πεθαίνει

Πότε θα μάθουν από τα λάθη τους και θα πάνε μπροστά εκεί στη Συγγρού; Ο κόσμος τους καταδίκασε, τελεία και παύλα. Τους έστειλε μήνυμα: «Ή αλλάζετε ή γίνεστε… ΠΑΣΟΚ». Πόσο πιο ξεκάθαρα να τους το πει;

Όπως όλοι ξέρετε τα γραφεία της Νέας Δημοκρατίας είναι κοντά στη θάλασσα. Ευάερα, ευήλια, μπαίνεις μέσα και σου ’ρχεται η θαλασσινή αύρα που σε ξυπνά ακόμη κι αν θέλεις να είσαι κοιμισμένος. Εκεί στη Λεωφόρο Συγγρού μπορεί απ’ έξω να υπάρχει μια σχετική φασαρία, όμως, μέσα στο άντρο της ΝΔ που ονειρεύεται να επιστρέψει κάποια στιγμή σύντομα προς Ηρώδου Αττικού μεριά, τα πάντα κινούνται χαλαρά.

Βλέπεις π.χ. τον γραμματέα Πολιτικού Σχεδιασμού κ. Βαρβιτσιώτη να χαράσσει πολιτική μετά τις… 4 το απόγευμα. Ή τον γραμματέα κ. Παππαμιμίκο να κατεβαίνει στους δρόμους μαζί με τους μεταλλωρύχους, τώρα. Όχι πριν από μερικούς μήνες που η ΝΔ ήταν κυβέρνηση. Ξαφνικά κάποιοι έγιναν ακτιβιστές για τις κάμερες της τηλεόρασης. Επίσης, βλέπεις μια σειρά από υπαλλήλους που πίνουν το καφεδάκι τους και κοιτάζουν έξω από τα παράθυρα ονειρευόμενοι περασμένα μεγαλεία. Αλλά κι εκεί δεν είναι κι άσχημα…

Όσο για τα μεγαλόσχημα στελέχη; Αν κι έχουν πολύ χρόνο για να κάνουν την αυτοκριτική τους, σιγά μην ασχοληθούν με… ποταπές ψυχολογικές αναλύσεις. «Αυτά είναι για τους φλώρους. Εμείς δεν κάναμε τίποτε λάθος, ο λαός φταίει που δεν μας έκρινε σωστά», θα έλεγε μια… ψυχή της Νέας Δημοκρατίας που τα λέει πάντα τσεκουράτα. Ενώ κάποιος άλλος, πνιγμένος στους καπνούς, τα ποτά και τα τσιγάρα θα κάνει φιλοσοφικές αναλύσεις για το όραμα που είχε η ΝΔ αλλά που δεν το κατάλαβε ο κόσμος και θα λέει με στόμφο εκλογολόγου: «Μα εμείς δε χάσαμε πολλούς ψήφους από το 2012».

Και κάπως έτσι, μεταξύ ουισκιού, πίτσας, facebook και αντιπολίτευσης μέσω twitter κυρίως από τον μέτρ των social media Γιώργο Μουρούτη, περνούν οι μέρες για τη Νέα Δημοκρατία. Και όλα μοιάζουν να βρίσκονται σε μια ακινησία.

Αν δεν κουνηθεί λίγο ο Σαμαράς, αν δε βάλει τις φωνές να ξυπνήσουν τα στελέχη, να κάνουν καμιά επερώτηση, να τσακίσουν την ψευτοαριστερή διανόηση που κυβερνά, τότε μπορεί ορισμένους να τους πάρει και ο ύπνος. Είπαμε. Το αεράκι από το Φάληρο και ο παφλασμός των κυμάτων φτάνει μέχρι τη Συγγρού.

Έτσι, όμως, σχεδιάζουν να επιστρέψουν στην εξουσία; Και αν είναι να το κάνουν με τα ίδια πρόσωπα, τα ίδια μυαλά και τις ίδιες ίντριγκες γιατί ο κόσμος να τους στηρίξει; Μα καλά εκεί στη Νέα Δημοκρατία δεν έχουν καταλάβει 3 μήνες μετά γιατί ηττήθηκαν κατά κράτος; Δεν μπορούν να αντιληφθούν γιατί ο κόσμος επέλεξε τον Αλέξη και τον… Πάνο να κυβερνούν τη χώρα οδηγώντας την στα βράχια; Και δεν καταλαβαίνουν ότι με το να περιμένουν πότε θα βουλιάξει η χώρα για να εμφανιστούν αυτοί ως νέοι σωτήρες το μόνο που κάνουν είναι να προκαλούν περισσότερο μίσος;

Που είναι π.χ. η πολιτική που παράγεται στη Συγγρού; Που είναι ο στρατηγικός σχεδιασμός, η δημιουργία ενός νέου οράματος, μια προσπάθεια να επιστρέψει η ΝΔ στο παραδοσιακό της κοινό; Πώς θα κερδίσουν π.χ. τον μεροκαματιάρη πλην τίμιο Έλληνα; Τον νοικοκύρη που βλέπει να χάνεται η Ελλάδα και δεν ξέρει από πού να πιαστεί; Τον ακραιφνή φιλοευρωπαίο που βλέπει ότι η χώρα γίνεται Σοβιετία και ψάχνει τις πολιτικές δυνάμεις που θα εκφράσουν τη φωνή του και την απόγνωσή του;

Η Νέα Δημοκρατία μοιάζει με γερασμένη κότα που θέλει να κακαρίσει αλλά δε βγάζει φωνή. Και περιμένει μοιρολατρικά πότε οι άλλες κότες, οι νέες θα καταστρέψουν το κοτέτσι. Μα αυτό δεν είναι κόμμα που θέλει να λέγεται σύγχρονο. Δεν είναι πολιτική παράταξη που θέλει να παρουσιαστεί με μεταμέλεια στο λαό, να του ζητήσει συγγνώμη για τα λάθη του, να του τονίσει τα θετικά που έκανε και να κάνει σκληρή αυτοκριτική, κι άμα λάχει και αυτομαστίγωμα.

Δε μπορεί τα ίδια πρόσωπα να βγαίνουν στις τηλεοράσεις και να στηρίζουν τη γραμμή της ΝΔ. Χάθηκαν οι νέοι, προοδευτικοί άνθρωποι που θα βάλουν μπροστά για τη δημιουργία μιας νέας παράταξης που θα είναι έτοιμη όταν κληθεί να σώσει τη χώρα από την αριστερή λαίλαπα; Εντάξει, καλός και επικοινωνιακός ο Άδωνις αλλά πόσο ακόμη να αντέξει ο κόσμος να τον βλέπει να πλακώνεται με ό,τι αριστερό κινείται; Δεν υπάρχουν νέα πρόσωπα στη ΝΔ; Δεν υπάρχουν επιστήμονες, επαγγελματίες, άνθρωποι που ξέρουν τι θα πει αγορά και τι θα πει μεροκάματο να πουν πέντε ιδέες; Μέχρι πότε ο τάλας Νεοδημοκράτης θα βλέπει τη Ντόρα να…μισεί τον Σαμαρά, τον Δένδια να νομίζει ότι έγινε κάποιος και ορισμένους πορφυρογέννητους νεανίες (που λέει ο λόγος) να έχουν πιάσει στασίδι επειδή τους το έδωσε ο πατέρας τους; Αυτή τη Νέα Δημοκρατία ονειρεύτηκε ο κόσμος που ψήφισε Σαμαρά το 2009 και χάλασε τη «μαγειρίτσα» της οικογενειοκρατίας και της παρακμής στη ΝΔ;

Πότε θα μάθουν από τα λάθη τους και θα πάνε μπροστά εκεί στη Συγγρού; Ο κόσμος τους καταδίκασε, τελεία και παύλα. Τους έστειλε μήνυμα: «Ή αλλάζετε ή γίνεστε… ΠΑΣΟΚ». Πόσο πιο ξεκάθαρα να τους το πει;

Κι όμως, στη ΝΔ ασχολούνται με το πώς θα πιάσουν καμιά θεσούλα για να λένε αμπελοφιλοσοφίες ενώ η χώρα καταστρέφεται. Ο Σταμάτης στη Συγγρού απόλυτος άρχοντας, ο Μουρούτης ακλόνητος να πλακώνεται στο διαδίκτυο, ο Χρύσανθος διορισμένος στη Βουλή και πέντε – έξι άλλοι να βολοδέρνουν από κανάλι σε κανάλι. Αμ θα τους φάει η μαρμάγκα που λέει κι ο λαός γιατί όταν ο Νεοδημοκράτης που έχει πληγωθεί βάναυσα βλέπει ότι πρώτο θέμα στη ΝΔ είναι ο διορισμός του κ. Λαζαρίδη ως μετακλητού υπαλλήλου στο γραφείο της Βουλής δε θέλει και πολύ να… τα πάρει κρανίο.

Αλλάξτε ή βουλιάξτε λοιπόν κύριοι στη Νέα Δημοκρατία. Διότι το Φάληρο και η θάλασσα μπορεί να είναι ένα καλό μέρος για να παίρνουν ορισμένοι αέρα και να κάνουν πολιτικό παραθερισμό. Αλλά είναι και ένα μέρος ιδανικό για το… απονενοημένο διάβημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pgm avatar
    Pgm 18/04/2015 11:25:30

    Το είπαμε, το γνωρίζουν, Δεν το καταλαβαίνουν. Τους έχει τυφλώσει, είτε η έπαρση είτε η μακακία. Κ το χειρότερο όλων είναι ότι με δεδομένο ότι το 55%+ θεωρεί εξαιρετικά πιθανή την έξοδο της χώρας από ευρώ, το 70%+ θεωρεί ότι το μέλλον θα είναι χειρότερο, η διαφορά παραμένει στις 10+ μονάδες.. Τίιιιι;;; Είναι επιτυχία ότι έπεσε από τις 15;;; Με αυτά τα ευφυήματα ξεγελιέστε;; Δε χρειάζεται να παρακαλάτε να σας ψηφίσουν εσάς προσωπικά. Θα χρειαστεί να παρακαλάτε να ψηφίσουν γενικότερα (οτιδήποτε) για να μη φτάσει η αποχή σε σημείο που θα σας διαλύσει όλους και θα ρεμβάζετε από το σπιτάκι σας.. Που είναι ένας ηγέτης..

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ Pgm 18/04/2015 16:14:36

      "που είναι ένας ηγέτης . . " Τον Ηγέτη που ψάχνεις δεν θα τον αναγνώριζες ακόμη κι αν έπεφτες απάνω του.

      • Pgm avatar
        Pgm @ Ο Ιππέας 18/04/2015 16:39:11

        Αφού Ιππεα θεωρεις οτι εχώ εγώ πρόβλημα στην αναγνώριση ενός ηγέτη θα το εκτιμούσα εάν με κατατοπιζες. Σίγουρα θα εχεις κατι κατα νου

      • Pgm avatar
        Pgm @ Ο Ιππέας 19/04/2015 12:13:24

        Ανέμενα κάποια απάντηση αλλά από τη στιγμή που δεν έρχεται και με δεδομένο την δογματική και επιφανειακή σου κρίση για το εάν μπορώ να αντιληφθώ έναν ηγέτη ή όχι, μπορώ εύκολα να συμπεράνω ότι δεν διαφέρεις και πολύ στην κρίση από τους προαναφερθέντες πολιτικούς του άρθρου που ζουν μέσα στη γυάλα.

    • Jim Beam avatar
      Jim Beam @ Pgm 18/04/2015 21:49:42

      Ο μεγαλύτερος ηγέτης στις χειρότερες μάλιστα συνθήκες είναι ο Αντωνης Σαμαρας, το πρόβλημα είναι τα Δουκάτα

      • Pgm avatar
        Pgm @ Jim Beam 19/04/2015 12:17:25

        Δεν θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να είχαν περιοριστεί αυτά τα Δουκάτα στις 2 ευκαιρίες που υπήρχαν από τον τέως Πρωθυπουργό Αν. Σαμαρά;

  2. Jim Beam avatar
    Jim Beam 18/04/2015 11:37:32

    Όλοι αυτοί οι παράγοντες της ΝΔ, ειναι το χειρότερο είδος Δημοσίου Υπαλλήλου, ανεπάγγελτοι Γλύφτες , καριερίστες κόλακες, που με σημαία τους αγώνες για την παράταξη ... Πλαισιώνουν τον κάθε νέο Πρόεδρο πουλάνε το παραμυθάκι και περιμένουν τον επόμενο Πρόεδρο να κάνουν το ίδιο. Ειναι ικανοί μόνο σε αυτό. Ελπίζουν δε στην πτώση Σαμαρα για να αποκτήσουν οι ίδιοι αξία και λόγο ύπαρξης από τον παραγοντισμό. Μιλάμε για άτομα εγκλωβισμένα σε ένα μικρό κομματικό κύκλο που επίθεση δεκαετίες παραμένει ίδιος και γερνάει .... Ειναι οι ίδιοι που ανακυκλώνονται χρόνια τώρα και έχουν τους μικρό μηχανισμούς τους στις ΝΟΔΕ , σε πολιτευτές γλάστρες κλπ..... Δεν έχουν καμία σχέση με την κοινωνία και καμία δυνατότητα να χαράξουν πολιτική και στρατηγική. Ο Τσιπρας νίκησε διότι ειναι νέος, άφθαρτος και φρέσκος, εμείς αντιπαραθέτουμε όλη την μεταπολίτευση με τους σκελετούς και τα κόμπλεξ που δεν αφορούν πλέον κανένα ..... Εκτός από τον στενό κομματικό μηχανισμό. Το κεφάλαιο για την παράταξη ειναι ο Αντωνης Σαμαρας, πρέπει να απαλλαγεί από τα βαρίδια και να πλαισιωθεί από νέους άφθαρτους και Σαμαρικους με την καλή έννοια .... Ο Αντωνης Σαμαρας θα γίνει και πάλι Πρωθυπουργος, αλλά η γερασμένη ΝΔ, θα πρέπει να μείνει πίσω, δίπλα στο παραβάν ... Η Νεα Νεα Δημοκρατια πρέπει να λειτουργεί με όρους σύγχρονους, με όραμα, στόχους, παραγωγή ιδεών και πολιτικών, .... Οι Παπαμιμικοι σίγουρα δεν ειναι το νέο, ειναι η μετουσίωση της παρακμής της ΝΔ. Όπως και οι Τζίτζοι, οι Στυλιανιδιδες κλπ παράγοντες που έχουν για πρότυπο το ΠΑΣΟΚ της αρπαχης και της λαμογιάς ..... Τα πρότυπα άλλαξαν οι καιροί άλλαξαν, οι ψηφοφόροι άλλαξαν .... Δεν πρέπει να μας ξεπεράσουν τα γεγονότα και η αδυναμία προσαρμογής στις νέες συνθήκες ειναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της ΝΔ. Όλα αλλάζουν από τους ανθρώπους !!!

    • Dexios Psaltis avatar
      Dexios Psaltis @ Jim Beam 18/04/2015 12:25:38

      Μπραβο...αυτα φωναζω......να φυγει ο Καραμανλισμος και ο Μητσοτακισμος απ το κομμα επιτελους....κατι παρομοιο πηγε να κανει ο Εβερτ αλλα τον φαγανε με τα γνωστα κολπα το 1997......Ο Σαμαρας δεν ειναι σε καμια πολιτικος του βελινεκους του Εβερτ....κλασεις ανωτερος....γι αυτο πρεπει να ειναι ο ιδρυτης μιας νεας Νεας Δημοκρατιας .....τον στηριζουμε αλλα δεν μπορουμε να βλεπουμε ΑΚΟΜΑ τον Βαρβιτσιωτη σε υψηλοβαθμη θεση στο κομμα.......και ακομα περισσοτερο δν μπορουμε να βλεπουμε στα εδρανα της ΝΔ τον Δενδια την Ντορα τον Ευριπιδη και αλλους που νομιζουν οτι η παραταξη ειναι τσιφλικι τους.....Εχετε εμπιστοσυνη στον προεδρο...ξερει αυτος....οταν δικαιωθει και παρει λαικη εντολη νοπη μαλιστα θα γινουν ολα......

      • Βιεννεζος avatar
        Βιεννεζος @ Dexios Psaltis 18/04/2015 14:56:29

        Κρατάω ίσο....και την Γκερέκου Άγιε Ιεροψάλτα...

      • Hunter avatar
        Hunter @ Dexios Psaltis 18/04/2015 17:58:43

        Ο Σαμαράς δεν είναι κανένα "άβουλο ον" να μην ξέρει τι (του) γίνεται μέσα στο κόμμα... Όταν έπεφτε όλος ο πολιτικός σχεδιασμός πάνω στον γιο της Ντόρας Μπακογιάννη να τον βγάλει περιφερειάρχη, ήξερε πολύ καλά.... Όταν εργαζόταν νυχθημερόν όλο το PR του κόμματος να παρουσιάζει τον Δένδια με το ανύπαρκτο έργο ως τον καλύτερο υπουργό, ήξερε πολύ καλά... Όταν το 2012 έφεραν πίσω την Ντόρα με τυμπανοκρουσίες (αντί του Καρατζαφέρη) και την έβαλαν πρώτη στο Επικρατείας αντί να την αφήσουν (μαζί με τους Αυγενάκηδες) στη μοίρα της ΔΗ.ΣΥ ώστε να τελειώσει πολιτικά, ήξερε πολύ καλά... Όταν τον έβαζαν στο αυτοκίνητο να τον πάνε στο μουσείο της Ακρόπολης, να χειροκροτήσει το τσιράκι του Μπόμπολα, ήξερε πολύ καλά... Όταν προστάτεψε ως κόρη οφθαλμού τους 850.000 μισθούς του Δημοσίου και έθαψε τη μεσαία τάξη (αυτό είναι ασυγχώρητο), ήξερε πολύ καλά... Όταν εφτά μήνες κρατούσαν 250 διοικητικοί υπάλληλοι τα ΑΕΙ/ΤΕΙ κλειστά και συνέχισαν να παίρνουν 1.200-1.500 ευρώ μισθό, τη στιγμή που νέοι άνθρωποι με 2-3 πτυχία σκουπίζουν τουαλέτες για 4 κατοστάρικα μηνιαίως ή αναχωρούν για τις λάντζες τον ελληνικών εστιατορίων ανά την Ευρώπη, ήξερε πολύ καλά... Όταν καλούσε σε συνάντηση τους γονείς του Ρωμανού οι οποίοι φώναζαν στα κανάλια ότι "είμαστε περήφανοι για το γιο μας που λήστευε τράπεζες και πολεμούσε τον καπιταλισμό", ήξερε πολύ καλά... Ο Σαμαράς, άσκησε αριστερή πολιτική και αυτό τον χαντάκωσε... Είχε ως αποτέλεσμα, η Ν.Δ να χάσει τους παραδοσιακούς ψηφοφόρους. Είτε ψήφισαν Χ.Α, Ποτάμι, ΛΑΟΣ κτλ., είτε δεν ψήφισαν καθόλου. Επιπλέον, αυτοί που ψήφισαν Ν.Δ, ψήφισαν με κριτήριο να μην γίνουμε κομμουνιστική χώρα (όπως εγώ) και όχι γιατί ήταν πεπεισμένοι από τον Σαμαρά και τους συν αυτώ... Θεωρώ ότι είναι μακράν καλύτερος από τον Καραμανλή, πόσω μάλλον από "τελειωμένους" όπως Ντόρα, Δένδιας και άλλα ονόματα που ακούγονται... Όμως πρέπει να αλλάξει και ο ίδιος σε κάποια θέματα και προπάντων να αλλάξει την "ομάδα" του... Αλλιώς δεν πρόκειται να τον ψηφίσω ούτε εγώ, που ψηφίζω συνεχώς Ν.Δ από το 1989 (πλην δύο φορές ΠΟΛ.ΑΝ)...

        • Naruto avatar
          Naruto @ Hunter 18/04/2015 18:56:24

          Πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου . Δεν έφταιξαν μονο ο Καραμανλής και η Ντόρα για την κατάντια της ΝΔ και ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας το μερίδιο ευθύνης του Σαμαρά δεν είναι μικρό . Η προστασία των 850.000 δημοσίων και η εξόντωση του ιδιωτικού τομεα ,δηλαδη της βάσης της ΝΔ , ηταν καταστροφική . Απο τις δεκάδες γνωστών μου που ψήφιζαν ΝΔ ελάχιστοι πήγαν να ψηφίσουν και αυτοί το έριξαν στο ποτάμι και στον Καμμένο . Στην ουσία πρόσφερε στό πιάτο την εξουσία στον Τσίπρα . Απο το περασμένο καλοκαίρι ήταν φανερό οτι οι ΝΔκράτες του είχαν γυρίσει την πλάτη και όμως συνέχιζε την καταστροφική πορεία προς τις εκλογές που ήταν αναπόφευκτες με εκφοβισμό των πολιτών , ολέθριο λάθος .

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Dexios Psaltis 18/04/2015 23:23:40

        ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ . ΕΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ . ΣΚΕΨΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ 2012 ΜΕ 7% ΥΦΕΣΗ ΤΟ 2014 ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΜΕ 1,7% ΑΝΑΠΤΥΞΗ . ΕΑΝ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΙ, ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ . ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ .......

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ Jim Beam 18/04/2015 13:41:01

      "Ο Αντωνης Σαμαρας θα γίνει και πάλι Πρωθυπουργος, αλλά η γερασμένη ΝΔ, θα πρέπει να μείνει πίσω," Eννοείς υποθέτω οτι μόνο άν πρώτα η γερασμένη ΝΔ, μείνει πίσω, δίπλα στο παραβάν, ο Σαμαράς θα έχει ελπίδα να ξαναγίνει Πρωθυπουργος... Διότι αν γίνει Πρωθυπουργός μαζί με τη γερασμένη ΝΔ θα ξαναπέσει αμέσως...

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ οδυσσεύς Κ. 18/04/2015 14:38:24

        οι ψηφοφόροι της ΝΔ έχουν φύγει και ψηφίζουν ΑΝΕΛ, ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, ΣΥΡΙΖΑ και άλλοι που ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΣΥΡΙΖΑ αλλά είναι υπέρ της Ευρώπης ψήφισαν Σαμαρα Ο Αντωνης Σαμαρας εκφράζει μεγαλύτερη ομάδα ψηφοφόρων απο την παραδοσιακή ΝΔ , εχει απήχηση σε ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, σαν πρεπει λοιπόν να περιοριστεί σε Νέο Δημοκρατικές μούρες, αντιλήψεις και παρέες

    • Βιενέζος avatar
      Βιενέζος @ Jim Beam 18/04/2015 14:54:51

      Καλά όλα αυτά.Τους Παπαμιμίκους ποιος τους διόρισε;;;;

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ Βιενέζος 18/04/2015 21:46:14

        οι Παπαμιμικοι ήταν προίκα, είναι κάτι σαν κρεμάστρα για το παλτό ... Τώρα μπήκε η άνοιξη και τα παλτά πρεπει να μπουν στη ντουλάπα ..... Όχι στα σκουπίδια, στη ντουλάπα με ναφθαλίνη ... Για να μην τα φάει ο σκορος .... Τώρα όμως που ο καιρός άνοιξε και θελουμε ευρυτερο πολιτικό λόγο θα πρεπει το άνοιγμα στην κοινωνία να γινει με ανθρώπους που εκτος απο κομματικοί να είναι και κοινωνικά αποδεκτοί ή αντιπροσωπευτικοί

  3. Lammas avatar
    Lammas 18/04/2015 12:05:50

    Ψήφισα εκ πεποιθήσεως ΝΔ, αλλά με ανοχή που πλέον εξαντλείται. Αν συνεχίσουμε έτσι θα φορτωθούμε ποιος ξέρει πόσα χρόνια τον ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία απλά και μόνο επειδή έχει συνθήματα που αρέσουν στον κόσμο. Ποιος θα προσπαθήσει να αναχαιτίσει αυτή την ιδεολογική ηγεμονία της αριστεράς? Δυστυχώς με στελέχη σαν αυτά που προαναφέρατε με ελάχιστη απήχηση στην κοινωνία δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Ο κύριος Σαμαράς είναι υπολογίσιμη μονάδα αλλά ο περίγυρος δεν βοηθάει. Και δυστυχώς δεν πήρε την υποστήριξε που έπρεπε από το ίδιο το κόμμα, ώστε να προβληθεί το έργο και το νοικοκύρεμα που έγινε. Οι άλλοι κερδίζουν με συνθήματα και μόνο και εμείς στον κόσμο μας.

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ Lammas 19/04/2015 15:25:05

      Βασικά δεν κερδίζουν απλά με συνθήματα. Κερδίζουν γιατί έχουν κατορθώσει να εμπεδώσουν την ιδεολογία τους ως το μοναδικό ορθό. Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμη και ο πολιτικός λόγος της ίδιας της ΝΔ χρησιμοποιεί αριστερή ορολογία για να καταγγείλει την αριστερά όπως και δεν είναι τυχαίο, ότι η βασική θέση των στελεχών της ΝΔ είναι να ανοιχτεί το κόμμα προς το "κέντρο". Η βασική διαφορά ανάμεσα σε ένα κόμμα και ένα κίνημα είναι ότι το πρώτο κινείται προς τους ψηφοφόρους ενώ το δεύτερο τους φέρνει κοντά του!

  4. Dexios Psaltis avatar
    Dexios Psaltis 18/04/2015 12:34:37

    Εγω παλι ανυσηχω με τον Εληνικο λαο.......που πρεπει να ερθει η συντελια για να καταλαβει ποιος τον προειδοπιησε και ποιος τον εξαπατησε.......μαλλον το χει στο πετσι του να πιανετε κοροιδο παντοτε...Δεν ανυσηχω δε για την παραταξη......παντα μετα απο ηττες χρειαζοταν ενα διαστημα για να βρει τον βηματισμο της.......και να σας πω και το αλλο....τοση λασπη, τοσες επιθεσεις απ τα ΜΜΕ ,τοση κατακραυγη, ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΠΑΣΟΚ, τοσα υφεσιακα μετρα και εμεινε στο 28%...εγω παιδια με συγχωρειται το θεωρω επιτυχια....πιο αλλο κομμα θα μπορουσε να κρατησει ιδιο ποσοστο μετα απο 2μισι χρονια υπο το βαρος των παραπανω?...δεν πεσαμε ουτε οπως το 2009 που απ το 42 φτασαμε στο 33 ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΑ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ ουτε οπως το 1993 που απ το 48 πεσαμε στο 40 ουτε φυσικα οπως το 1981 που ο εθναρχης παρατησε την παραταξη για να γινει ΠΤΔ και δεν πολεμησε τον Αντρεα οπως κανει τωρα ο Σαμαρας με τον Τσιπρα και απο το 47 πεσαμε στο 34 νομιζω..... υπομονη και ολα θα βρουν τον δρομο τους......

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Dexios Psaltis 20/04/2015 07:34:09

      Κατ΄εμένα, ο πιο συγκροτημένος σχολιασμός. Θεωρώ ότι ετσι έχουν τα πράγματα, όπως σωστά τα απεικονίζετε. Η γκρίνια μετά από μια ήττα (στην δημοκρατία εναλλάσσεται η νίκη και η ήττα διαχρονικά στους πολιτικούς σχημαισμούς) ιδιαιτέρως στη ΝΔ τείνει να γίνει παραδοσιακό χαρακτηριστικό της. Πώς θα βελτιωθεί το κόμμα όταν κανείς από τους συμμετέχοντας σ΄αυτό -στελέχη και απλοί ψηφοφόροι- δεν κάνουν αυτοκριτική; Πώς θα βελτιωθεί το κόμμα όταν οι συμμετέχοντες σ΄αυτό κινούνται από ωφελιμιστική διάθεση και μόνον, παραμερίζοντας το ομαδικό πνεύμα, αλλά προάγοντας την -προσωρινή έστω- εγωϊστική στάση τους όσον αφορά στρατηγικές και αξιώματα; Πώς το πολιτικό δυναμικό της ΝΔ δεν έμαθε ποτέ να είναι δεύτερο τη τάξει και να μαθαίνει, αλλά πάντα να διεκδικεί την προσωπική (δήθεν εμβληματική) αρχηγική προσφορά στα πράγματα; Οσον αφορά στους κλώνους των πολιτικών της, αυτό είναι αναπόφευκτο και μάλιστα απλώνεται και σε άλλες τάξεις όπως οι δημοσιογράφοι, οι ποδοσφαιριστές, ακόμα και στην F1 βλέπουμε συνεχώς τα ίδια επώνυμα να διαιωνίζονται. Εξάλλου, μια σχετική απαγόρευση θα αντίκειτο στη περί δημοκρατίας άποψη. Προσωπικά δεν με νοιάζει κανένας Παπαμιμίκος ή Δένδιας ή (καϋμένη) Ντόρα. Ως συνοδοιπόρος του κόμματος αυτού, με νοιάζει να διαπιστώσω από τους διεκδικούντας την ψήφο μου, ταπεινότητα στην διεκδίκηση της πρωτιάς, συνεχής βελτίωση, και ευπείθεια στις προσταγές του όποιου εκλεγμένου από την ΒΑΣΗ αρχηγού. Μόνον έτσι θεωρώ ότι θα γίνει σωστή δουλειά. Χριστός Ανέστη!

  5. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 18/04/2015 13:36:17

    EΞΑΙΡΕΤΟ ΑΡΘΡΟ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ. Κακή η κυβέρνηση, Κάνει λάθη επι λαθών ως πρωτάρα που είναι. Ομως δεν θα πέσει ποτέ αν δεν υπάρξει καλύτερη απο την κυβέρνηση αντιπολίτευση. Το πολύ πολύ να ενσωματώσει και το Ποτάμι. Διότι και να πεισθεί ο πολίτης οτι ο Τσίπρας δεν θα τα καταφέρει, σκέφτεται πού να πάω? Στον υιό Βαρβιτσιώτη που είναι ο μόνος που έστω και μεά τις 4 αντιγράφει δημοσιογραφικά τσιτάτα και μας τα στέλνει με e-mail?

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ οδυσσεύς Κ. 18/04/2015 16:18:49

      Δεν κάνει δικα της λάθη . . δυστυχώς ακολουθεί λανθασμένες οδηγίες.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Ο Ιππέας 18/04/2015 17:49:47

        Ακριβώς. Ενσυνείδητα. Δυστυχώς για την Ελλάδα και τους Έλληνες...

  6. μεσηλικας avatar
    μεσηλικας 18/04/2015 14:22:08

    Ο σύριζα κυβερνά με το ένα μάτι στραμμένο στην νέα δημοκρατία Όσο ισχυρή είναι η ν δημοκρατία τόσο λιγότερες μαμακιες θα κάνουν

  7. ΣΜ avatar
    ΣΜ 18/04/2015 14:54:45

    Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ ένα άρθρο που λέει τα πράγματα με τ' όνομά τους. Συνεχίστε έτσι.

  8. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 18/04/2015 14:58:22

    Ο Μαρκεζίνης γιατί δεν έρχεται; Μάλλον τους χαλάει τη σούπα....,,

  9. aris. aold avatar
    aris. aold 18/04/2015 15:28:16

    Οι γκαλοπατζήδες είναι επικίνδυνα άτομα, ειδικά αν αυτός που τον συμβουλεύουν δεν έχει επίγνωση της πραγματικότητας ώστε να αξιολογεί αυτά που του παρουσιάζουν. Οι μεγαλύτερες εμπορικές αποτυχίες προιόντων στηρίχθηκαν σε σίγουρες μαρκετινίστικες συνταγές που πήγαν άπατες. Το πρόβλημα εντείνεται όταν αναζητούνται νίκες εκεί που δεν υπάρχουν και μεγαλειώδης θρίαμβοι σε εμφανώς λανθασμένες κινήσεις. Κομβικό σημείο καμπής για την προηγούμενη κυβέρνηση ήταν το πολιτικά απροετοίμαστο κλείσιμο της ΕΡΤ. Δόθηκε στον Κουβέλη που ήταν ο ρυθμιστικός παράγοντας εκλογής προέδρου της Δημοκρατίας η ευκαιρία να φύγει από την κυβέρνηση. Παράλληλα ο Βενιζέλος άρπαξε την ευκαιρία και πήρε ότι ήθελε για να μείνει στην κυβέρνηση. Δηλαδή το πλέον αντιπαθητικό για την κοινή γνώμη Πασόκ υπό τον Βενιζέλο αναδείχθηκε σε κεντρικό στοιχείο της νέας κυβέρνησης στην μετά Ερτ εποχή. Πρώτος μύθος του πολιτικού σχεδιασμού της κυβέρνησης Σαμαρά η εκλογική σωτηρία του Πασόκ με συνεχές κυβερνητικό πουσάρισμα φτάνοντας στο σημείο την κυβερνητική πολιτική σε κρίσιμα θέματα να την προδιαγράφει ο Βενιζέλος έξω από την νερατζιά του Μαξίμου. Επίσης πολιτικά και νομικά απροετοίμαστες ήταν και οι διώξεις εναντίον της χρυσής αυγής με αποτέλεσμα την εκλογική της απογείωση στις ευρωεκλογές του Ιουνίου που στέρησαν πολύτιμα ποσοστά από την ΝΔ. Ο ανασχηματισμός του Ιουνίου έγινε με τα μάτια να κοιτούν μέσα στο κόμμα λαμβάνοντας υπόψη σαπισμένες και απαξιωμένες κομματικές ισορροπίες και όχι προς την κοινωνία που επιζητούσε αξιοκρατία και ανανέωση. Ενώ πράγματι η οικονομία πήγε πολύ καλύτερα το 2014 σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια υπερτονίστηκε το περίφημο success story που εμφάνιζε περίπου ως παράδεισο την Ελλάδα. Η κυβέρνηση έβαλε όλα τα αυγά στο Γερμανικό καλάθι ατονώντας τις επαφές π.χ με τις ΗΠΑ πιστεύοντας ότι οι Γερμανοί στο τέλος θα βοηθήσουν την κυβέρνηση. Τον Οκτώβριο με τις συζητήσεις στην Γαλλία όπως ήταν φυσικό η Γερμανία άδειαζε συνεχώς την κυβέρνηση Σαμαρά οδηγώντας την σε εκλογές υπό τις χειρότερες δυνατές συνθήκες. Τότε τα εκλογικά επιτελεία της Συγγρού ανακάλυψαν νέους μύθους όπως της προεκλογικής καμπάνιας που στηρίχθηκε στην καταστροφολογία καθώς και της αριστερής παρένθεσης. Αποτέλεσμα κάθε μέρα που περνάει χωρίς να έχει έρθει η χρεωκοπία με τον Σύριζα αυτός να ενισχύεται εκλογικά και η θεωρία της αριστερής παρένθεσης να εμφανίζει την ΝΔ ως μνησίκακη στα μάτια της κοινής γνώμης. Συνολικά ο κυβερνητικός και κομματικός μηχανισμός της ΝΔ έχει τεράστιο πρόβλημα γιατί συνεχώς διαψεύδεται στον προγραμματισμό και στις προβλέψεις του. Ακόμα και σήμερα δεν φαίνεται να υπάρχει επεξεργασμένη αντιπολιτευτική τακτική και βλέπουμε σε ριμέικ την αντιπολιτευτική τακτική του Αβέρωφ σε μια προσπάθεια να στηθούν αναχώματα στην αύξηση της κοινωνικής επιρροής του Σύριζα. Το κλίμα επιβαρύνεται από την απουσία σοβαρών και αξιόπιστων στελεχών που θα πάρουν στις πλάτες τους το κόμμα και την χώρα. Για τον Σαμαρά το ερώτημα είναι υπαρξιακό και μεταφυσικό. Τι μπορεί να κάνει από εδώ και πέρα στα 65 του χρόνια που δεν έκανε 6 χρόνια ώς αρχηγός της ΝΔ και 2,5 ως πρωθυπουργός.

    • Μάρξανδρος avatar
      Μάρξανδρος @ aris. aold 18/04/2015 22:28:54

      σωστός

  10. makis avatar
    makis 18/04/2015 15:43:13

    Μην είστε αχάριστοι...... Εγώ βρήκα κάποια που άλλαξε ---> Ρενα προ εκλογων / Ρενα μετα εκλογων [photos] http://shar.es/1pmRsO

  11. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 18/04/2015 16:27:37

    Το μεγάλο πρόβλημα της παράταξης είναι εδώ και χρόνια η χαμένη ιδεολογική της ταυτότητα και οι ενοχικές εμμονές της απέναντι στα άλλα κόμματα. Ο Σαμαράς αν το 2012 μιλούσε με τη γλώσσα της αλήθειας στον Ελληνικό Λαό τι πρέπει να γίνει και τι πρέπει να κάνουμε για να....φύγει μπροστά η χώρα και να ξεπεραστεί γρήγορα η κρίση, τώρα θα κυβερνούσε άνετα και για άλλα 10 χρόνια. Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα από δεκαετίες έχει επιβληθεί η πολιτική της σοβιετίας για τούς γνωστούς λόγους. Όσο για κάποια πρόσωπα ιδίως κάτι....φλωροτζακόπαιδα δεν χρειάζεται να γράφουμε συνέχεια τα αυτονόητα.

    • Hunter avatar
      Hunter @ Φιλελεύθερος 18/04/2015 18:36:22

      ΜΠΡΑΒΟ!!! Έπρεπε να βγει και να πει ότι η χώρα χρειάζεται ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ που θα πονέσουν όσους θα ξεβολεύονται! Έπρεπε να βγει και να παρουσιάσει τις μελέτες που καταδεικνύουν ότι δεν χρειαζόμαστε πάνω από 300.000 δημοσίους υπαλλήλους και αυτή τη στιγμή πληρώνουμε 850.000 μισθούς σε 700.000 φυσικά πρόσωπα εκ των οποίων τα 400.000 δεν έχουν καν ουσιαστικό εργασιακό αντικείμενο! Εάν έβγαινε κι έλεγε ότι η χώρα δεν μπορεί να συνεχίσει να χρειάζεται ετησίως 16,2 Δις (!!!) για αυτούς τους 550.000 ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΟΥΣ μισθούς, και ότι όσο συνεχίζουν να υπάρχουν στο μισθολόγιο, αυτά τα χρήματα συμπληρώνονται μόνο από μνημονιακά δάνεια, τέλη επιτηδεύματος, χαράτσια, εισφορές αλληλεγγύης, ΕΝΦΙΑ, υπέρμετρος φόρος στα καύσιμα κτλ., τότε θα τον ψήφιζε όλος ο ιδιωτικός τομέας!!! Όλος ο κόσμος και ο ντουνιάς θα καταλάβαινε απόλυτα την αναγκαιότητα απόλυσης των 400.000 υπαλλήλων (με τους 550.000 μισθούς) και θα την επευφημούσε!!! Έπρεπε να βγει και να πει ότι οι ΔΕΚΟ πρέπει να ιδιωτικοποιηθούν!!! Γιατί φοβήθηκε τα συνδικάτα και τους Φωτόπουλους;;;;;;;; Έπρεπε να βγει και να παρουσιάσει όλες τις μελέτες για τις ΔΕΚΟ... Να πει με κάθε λεπτομέρεια στο λαό ότι π.χ. ο ΟΣΕ απασχολεί 12.000 κόσμο συνολικά ενώ δεν χρειάζεται πάνω από 2.000 άτομα για να λειτουργεί έστω αυτό το ρημαγμένο δίκτυο... Να έβγαινε να έλεγε ξεκάθαρα ότι από τα 12.000 άτομα, τα 7.500 είναι "διοικητικοί υπάλληλοι" και "διοικούν" τα 4.500 άτομα που "δουλεύουν"... Αν έβγαινε λοιπόν κι έλεγε ότι θα απολυθούνξ 10.000 από τον ΟΣΕ, υπήρχε κανείς πολίτης που θα τον κατέκρινε;;;;;;;; Αν έβγαινε και παρουσίαζε αναλυτικά τα στοιχεία κι εξηγούσε στο λαό ότι σε όλες τις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης οι δημόσιοι υπάλληλοι δουλεύουν μέχρι τα 67/65 ανελλιπώς, και συνεπώς στην Ελλάδα δεν μπορούν να "θεμελιώνουν δικαίωμα" μετά από 25 χρόνια και να συνταξιοδοτούνται στα 45-50 στο 150% του μισθού και με κανα 50άρι χιλιάρικα εφάπαξ, θα τον κατέκρινε κανένας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Εάν έβγαινε κι έλεγε ότι η χώρα το 2014 πλήρωσε στους 449.500 συνταξιούχους του Δημοσίου, το συνολικό ποσό των 7,2 Δις σε συνταξεις (μέσος όρος 1.336 Ευρώ μηνιαίως εν μέσω κρίσης) και ότι περίπου τα 3 Δις από αυτά αφορούν γύρω στους 200.000 ανθρώπους που είναι 45-65 ετών, εάν έλεγε λοιπόν ότι αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί θα τον κατέκρινε κανένας;;;;;;;;;; Εάν έβγαινε κι έλεγε στο λαό στην επαρχία, ο οποίος κάνει το σκ@τό παξιμάδι για να στείλει στο παιδί που σπουδάζει στην Αθήνα 2-3 κατοστάρικα, ότι δεν μπορεί να συνεχίσουν 250 διοικητικοί υπάλληλοι να κρατάνε 7 μήνες τα ΑΕΙ/ΤΕΙ κλειστά κι επομένως θα απολυθούνε, θα τον κατέκρινε κανένας;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Εάν έβγαινε κι έλεγε ότι θα καταργηθεί το "εφάπαξ" που δεν υπάρχει σε καμία χώρα άνωθεν της Σαχάρας, θα τον κατέκρινε κανένας;;;;;;;;;; Εάν κυνηγούσε μέχρι κεραίας τους φοροδιαφεύγοντες αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, επιχειρηματίες (μικρούς μεγάλους) κ.λ., και παρουσίαζε τα στοιχεία στους συνεπείς επαγγελματίες (αυτούς τους λίγους) καθώς και στους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα, θα τον κατέκρινε κανένας;;;;;;;;;;;;;;;;;; Εάν πήγαινε κόντρα στις συντεχνίες και άνοιγε τα "κλειστά" επαγγέλματα, θα τον κατέκρινε κανείς από τους χιλιάδες πτυχιούχους που προκειμένου να κάνουν δική τους δουλειά πρέπει να κληρονομήσουν μια άδεια (!!!) ή να αγοράσουν μία προς 300.000-400.000;;;;;;;;;; ΔΥΣΤΥΧΩΣ η Ν.Δ και ο Σαμαράς προσωπικά, δεν "τα έβαλαν" με τα συνδικάτα και τις συντεχνίες... Προτίμησαν να προσπαθήσουν να πάρουν με το μέρος τους τους δημοσίους υπαλλήλους επειδή την μεσαία τάξη την θεώρησαν δεδομένη... Έτσι έχασαν και την μεσαία τάξη αλλά καί τους δημοσίους υπαλλήλους που τελικά πήγαν όλοι στον ΣΥΡΙΖΑ για να μην "αξιολογηθούν"... Ο παραδοσιακός νεοδημοκράτης που είχε "όνειρα" να δει τα παιδιά μετά το πτυχίο να αναλαμβάνουν την οικογενειακή επιχείρηση, τελικά είδε την επιχείρησή του να κλείνει, τον ίδιον να είναι καταχρεωμένος στο ΤΕΒΕ όπου πλήρωνε 800 Ευρώ για να πάρει σύνταξη 500, το κράτος να του χρωσταει 100 χιλιάρικα από ΦΠΑ, τον γείτονά του επιχειρηματία να μην αντέχει και να αυτοκτονεί, και το παιδί του να αναχωρεί για τις φάμπρικες της Γερμανίας και του Βελγίου τις στοές... Τι περιμέναμε από αυτόν τον άνθρωπο;;;; Να ψηφίσει Νέα Δημοκρατία;;;;

      • Φιλελεύθερος avatar
        Φιλελεύθερος @ Hunter 18/04/2015 19:21:35

        Φίλε μου ανέκαθεν το κράτος είχε τα....δικά του παιδιά και τα άλλα ενός κατώτερου Θεού τα κοινώς κορόιδα. Δυστυχώς κανένας δεν μιλάει για τα αυτονόητα και έχουμε για άλλοθι τούς κακούς ξένους. Ξέρεις τι άκουσα από τον...γραφικό κατά πολλούς Λεβέντη της ένωσης κεντρώων ότι στη χώρα υπάρχουν 300.000 συντ/χοι που παίρνουν συνολικά 3 συντάξεις από το κράτος. Μιλάμε για πεταμένα δις στους... ημέτερους τη στιγμή όπου παιδιά με 3 πτυχία εργάζονται γκαρσόνια στα νησιά. Δυστυχώς Η ΕΞΙΣΩΣΗ που λέει ότι 1.500.000 εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα πρέπει να συντηρούν περίπου 1.000.000 του δημοσίου και 3.500.000 συντ/χους θα λυθεί μετά από πολλά χρόνια και φοβάμαι με αίμα....

      • οδυσσεύς avatar
        οδυσσεύς @ Hunter 18/04/2015 19:58:20

        Aγαπητέ hunter, Δυστυχώς ο Σαμαράς δεν είπε οτι πρέπει να απολύσει 400.000 Δ.Υ. διότι ΕΙΧΕ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ υποχρέωση είτε σε αυτούς τους 400.000 να τους βρεί θέση εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, είτε να δημιουργήσει εξαγωγικές κρατικές επιχειρήσεις όπου θα δουλεύουν πραγματικά και θα παράγουν π.χ. μέλι που θα εξάγεται, είτε, όπως συμβαίνει στην Ευρώπη, να τους πληρώνει έστω το 70% του μισθού και των ασφαλίστρων τους μέχρι να βρούν δουλειά. Κανείς, σε κανένα κράτος, δεν πετάει χωρίς αποζημίωση στο δρόμο υπαλλήλους που μάλιστα διόρισε ο ίδιος προκειμένου να τον ψηφίσουν. Και επειδή οποιαδήποτε απο αυτές τις λύσεις δεν θα μείωνε καθόλου τις δαπάνες του κράτους, ο Σαμαράς δεν απέλυσε και αυτούς. Δυστυχώς απέλυσε αρκετούς ώστε να μην έχει πλέον απαρκείς ψηφοφόρους. Αν πάλι όπως λες έκοβε εντελώς τις συντάξεις όλων των συνταξιούχων, με το πρόσχημα οτι συμμετέχει με κάποιο ποσοστό και το κράτος (σε ορισμένα ταμεία το ποσοστό συμμετοχής του κράτους είναι μόνο 1%!!!) θα ώφειλε να τους επιστρέψει εντόκως και ανατοκισμένες ΟΛΕΣ τις εισφορές που πλήρωσαν ως τώρα στα ταμεία τους για να μην είναι παράνομος του ποινικού δικαίου! Κατάλαβες γιατί δεν τόλμησε να κόψει περαιταίρω τις συντάξεις? Υπάρχουν και τα δικαστήρια που δεν ελέγχει πλήρως...Αν καταργούσε το εφάπαξ όσων το πλήρωσαν απ' την τσέπη τους, θα έπρεπε να δίνει συντάξεις Βρυξελλών και όχι Αθηνών περικομμένες... Εάν κυνηγούσε μέχρι κεραίας τους φοροδιαφεύγοντες αυτοαπασχολούμενους δεν θα μπορούσε να βάλει φόρο 26% απο το πρώτο Ευρώ και τα έσοδά του θα κατέρρεαν."ΔΥΣΤΥΧΩΣ η Ν.Δ και ο Σαμαράς προσωπικά, δεν "τα έβαλαν" με τα συνδικάτα και τις συντεχνίες... Προτίμησαν να προσπαθήσουν να πάρουν με το μέρος τους τους δημοσίους υπαλλήλους επειδή την μεσαία τάξη την θεώρησαν δεδομένη... Έτσι έχασαν και την μεσαία τάξη αλλά καί τους δημοσίους υπαλλήλους που τελικά πήγαν όλοι στον ΣΥΡΙΖΑ για να μην "αξιολογηθούν"...Σ΄Αυτό συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ.

        • George N avatar
          George N @ οδυσσεύς 19/04/2015 07:30:15

          Ένα ταμείο με σύνταξη ανάλογη των εισφορών από όλο τον επαγγελματικό βίο και αντιστρόφως ανάλογη της ηλικίας συνταξιοδότησης με κάτω όριο τα 62 αλλά και αναστολή καταβολής συντάξεων γήρατος στους κάτω από αυτό το όριο θα αρκούσαν για να βγει η χώρα στις αγορές αύριο. 100 ΕΝΦΙΑ δεν αρκούν. Κουπόνι εκπαίδευσης με ελεύθερη επιλογή σχολείου από τον γονιό αρκεί για αναβάθμιση εκπαίδευσης και μείωση αριθμού ΔΥ που δεν είναι ικανοί. 100 αλλαγές στην παιδεία δεν αρκούν. Ελεύθερη επιλογή ιατροφαρμακευτικού φορέα ομοίως. 2%! του ΑΕΠ το έτος για φάρμακα πάλι όχι. Αρκούν όμως για πτώχευση κράτους :-)

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Hunter 18/04/2015 20:33:35

        Μπράβο Hunter, έτσι είναι, αν και όχι ακριβώς. Υπάρχει μια παράμετρος η οποία συνδέει Δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Σεβαστό ποσοστό του ιδιωτικού τομέα, ιδίως οι απλοί ελευθ. επαγγελματίες και οι μικρομαγαζότορες ουσιαστικά επιβιώνει από την ύπαρξη ρευστότητας στον δημόσιο τομέα. Σαν τα πουλάκια που καθαρίζουν τους ιπποποτάμους, τρέφονται όχι παρασιτικά αλλά συμπληρωματικά. Για παράδειγμα (υπαρκτό), το αν θα έχει μια κομμώτρια να πληρώσει εφορία και ασφαλιστικό ταμείο εξαρτάται από το αν οι δημόσιες υπάλληλοι-πελάτες της θα την επισκέπτονται και αμείβουν για τις υπηρεσίες της. Ακριβώς ένα σημαντικό ποσοστό των "λουκέτων" στον ιδιωτικό τομέα οφείλονται στις μισθολογικές περικοπές που έγιναν στους δημοσίους υπαλλήλους. Δεν σημαίνει βέβαια ότι γι' αυτό οφείλουμε να κρατάμε ~300-400.000 αργόμισθους. Απλά είναι δομικό, δεν λύνεται σε μια μέρα γιατί και να απολυθούν θα αποτελέσουν κοινωνικο-πολιτικό πρόβλημα που καμμία (δημοκρατική) κυβέρνηση δεν μπορεί να αντιμετωπίσει. Χρειάζεται ~μια 10ετία υλοποίησης.

        • οδυσσεύς avatar
          οδυσσεύς @ Προφήτης 18/04/2015 20:45:16

          . Αγαπητέ Προφήτη με καταλαβαίνεις πολύ καλά και τα λες καλύτερα απο μένα. Μάλλον είσαι της θωρητικής κατεύθυνσης ...

        • blackunder avatar
          blackunder @ Προφήτης 18/04/2015 21:44:04

          Την συνεπαγωγή απο τα μαθηματικα την γνωρίζετε? Το "αν και μονο αν" που λεγαμε στο λύκειο? Κατά εσας δηλαδή χρειάζονται μεσάζοντες μοιρασιάς του δημοσίου χρήματος ώστε να ζουν και οι ταλαίπωροι του Ιδιωτικού τομέα...για να πληρωθουν όμως οι δημόσιοι υπάλληλοι στεγνώνουν στους φόρους οι ιδιωτικοί. Βάλτε μυαλό οι οικονομολογούντες και σκεφτείτε πόσα "πάγια" και πόσα "διόδια" πληρώνουμε χωρίς αντιπαροχή δημόσιας υπηρεσίας. Οι ελ.επαγγελματίες πληρώνουν τεράστια ποσά για ασφάλιση υγείας και δεν έχουν δωρεάν ουτε μια απλή οδοντιατρική θεραπεία. Η ΝΔ αν θέλει να ανακτήσει ποσοστά πρέπει, τιμώντας την ιδεολογία της, να εκπροσωπεί τα δικαιώματα του ιδιωτικού τομέα και να πατάξει το δημόσιο. Βαρεθήκαμε τους εγκλωβισμένους συμβασιούχους και τα δικαιώματα των δημοτικών υπαλλήλων. Όσο η ΝΔ δεν το καταλαβαίνει αυτό βαδίζει την πορεία του Πασοκ.

        • extra_medium avatar
          extra_medium @ Προφήτης 18/04/2015 22:55:36

          Αν στην Ελλάδα οι μόνοι που πληρώνονται είναι οι ΔΥ φυσικά όταν δεχονται περικοπές αυτό έχει την επίπτωσή του στην αγορά. Το πρόβλημα δεν είναι ότι καταναλώνουν λίγο λιγότεροι οι ΔΥ (που με τις μειώσεις στις τιμές πολλών προιοντων παίζει να ζουν και καλύτερα παρά το χαμηλότερο μισθό). Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να καταναλώσει κανείς άλλος πέραν αυτών ούτε για τα βασικά.

        • George N avatar
          George N @ Προφήτης 19/04/2015 07:01:29

          Οι περικοπές είχαν τοξικότητα μέχρι να φτάσουμε σε πρωτογενή πλεονάσματα μια και ήταν χρήματα που έλειπαν από την οικονομία. Αναγκαίο φυσικά μια και κανείς δεν δάνειζε πια. Η ΝΔ δεν απέτυχε σε αυτό γιατί δεν υπήρχε τίποτα να πετύχει. Απέτυχε στην συνέχεια. Μη μπορώντας να περιορίσει το κράτος όπως εξηγεί ο Hunter το άφησε να κάνει αφαίμαξη στην οικονομία. Να απορροφά το 60% του ΑΕΠ! Οικονομική και πολιτική αυτοκτονία. Είναι λάθος να πιστεύουμε ότι περιορισμός των δαπανών του κράτους σε αυτή την φάση θα ήταν υφεσιακός, το αντίθετο. Στην δεύτερη φάση δεν θα λείπανε χρήματα από την οικονομία όπως έγινε στην πρώτη με την κατάργηση των πρωτογενών ελλειμμάτων. Απλά θα άλλαζε η κατανομή. Σχηματικά αντί για το κομμωτήριο του ΔΥ τα χρήματα θα τα δαπανούσε για πληρωμή στεγαστικού ένας ιδιωτικός. Και εκεί είναι η ρίζα του προβλήματος. Ένα βαθιά κρατικίστικο κόμμα όπως η ΝΔ δεν θεωρεί ότι η ελεύθερη οικονομία μπορεί να πετύχει την βέλτιστη απόδοση των διαθέσιμων πόρων. Αντίθετα και κόντρα στην παγκόσμια εμπειρία πιστεύει ότι αυτό μπορεί να το πετύχει καλύτερα το κράτος. Το αποτέλεσμα φυσικά δεν ήταν η πολλάκις εξαγγελθείσα απογείωση της οικονομίας (που συνέχεια έπαιρνε παρατάσεις χωρίς να χτυπήσει το καμπανάκι των εν αφασία οικονομικών της "εγκεφάλων") αλλά η ανώμαλη προσγείωση της ΝΔ. Το μόνο παρήγορο για αυτήν είναι ότι στην κυβέρνηση είναι ένα ακόμα περισσότερο κρατικίστικο κόμμα αν και κάτι τέτοιο θα φάνταζε αδύνατο. Έχει ένα χρονικό διάστημα επομένως μέχρι την ελεύθερη πτώση της οικονομίας και την κατάρρευση του ΣΥΡΙΖΑ να σκεφτεί που πατάει και που πηγαίνει....

      • foros1 avatar
        foros1 @ Hunter 18/04/2015 20:58:34

        υπήρξαν τουλάχιστον 3 κόμματα που υποστήριξαν τα παραπάνω την τελευταία τριετία, με ποσοστό κάτω του 1% ! άρα και κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει στην Ελληνική κοινωνία... φυσικά και πρέπει να ελεγχθούν οι 5.000 ΔΥ (από τους 700.000 παραπανήσιους) με 1,5 δισ. ευρώ καταθέσεις στο εξωτερικό! .....μαζί με τις καταθέσεις 800 δισ. ευρώ, Ελλήνων μη ΔΥ, μόνο στην Ελβετία!!!(Die Welt 15-3-2015).

  12. toxo avatar
    toxo 18/04/2015 16:57:26

    Πρώτα πρέπει να καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός από την μάχη της 25ης -01-2015 και είναι πολύ λεπτή η σκόνη και θα αργήσει να καθαρισθεί το τοπίο.Ακόμη δεν είναι ορατές οι συνέπειες των προθέσεων των κυβερνώντων.Θα αρχίσουν να γίνονται αντιληπτές ,όταν αρχίσουν να εφαρμόζονται οι νέοι νόμοι .Η Ν.Δ. δεν έχασε ψηφοφόρους προς άλλα κόμματα(με ελάχιστες εξαιρέσεις) ,αλλά από την ΑΠΟΧΗ εκ της ψηφοφορίας και κινδυνεύουν να "λουστούν" την αφέλειά τους να βοηθήσουν τον ΣΥΡΙΖΑ να τους κάνει πλούσιους .

  13. kl avatar
    kl 18/04/2015 17:22:18

    H Νέα Δημοκρατία όχι ως κόμμα, αλλά ως ιδεολογία, θα έπρεπε να εκφράζει σταθερά άνω του 40% των Ελλήνων. Δυστυχώς η αποκρουστική εικόνα του κόμματος όπως την περιγράφει το άρθρο, και οι τραγικές διακυβερνήσεις της χώρας, με συνεταίρους και δερβέναγες όπως ο Βενιζέλος, έδιωξαν μαζικά πάνω από το 40% των ψηφοφόρων της. Ο Σαμαράς πρέπει να τιμωρηθεί γιατί επέτρεψε επί της πρωθυπουργίας του να κυβερνάει ουσιαστικά το ΠΑΣΟΚ και ο Βενιζέλος. Η παράταξη, ο χώρος, ή όπως αλλιώς θέλετε το λέτε, που κινούνται γύρω από την ιδεολογία της ΝΔ του Εθνάρχη, πρέπει άμεσα (δηλαδή χθες) να εντοπίσει έναν μπροστάρη και 100-200 φρέσκα και ικανά στελέχη που θα πάνε την παράταξη στην επόμενη μέρα και θα συνδράμουν για τη σωτηρία της χώρας. Ένα απλό παράδειγμα σας δίνω. Η ΔΑΠ σαρώνει στα Πανεπιστήμια και το 40-45% που λαμβάνει συνήθως, γίνεται 26% για το κόμμα της ΝΔ. Που χάνονται αυτά τα (σπουδαγμένα) στελέχη>? Επίσης, οι επιχειρηματίες μικρού και μεγάλου βεληνεκούς, που είναι ταυτόσημοι με την ιδεολογία της ΝΔ, που βρίσκονται ακριβώς μέσα στον κομματικό μηχανισμό./? Οι άνθρωποι της αγοράς, του ιδιωτικού τομέα, που στήριζαν και στηρίζουν με το αίμα τους τη χώρα, τι ρόλο παίζουν στη ΝΔ του Σαμαρά>? Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά, ας μελετήσουν πολύ σοβαρά όσοι ενδιαφέρονται για την παράταξη, πως ο ''Πρόεδρος του 15μελούς'' πήρε το δαχτυλίδι από τον Αλαβάνο και από το 3% βρέθηκε στο Μαξίμου με 36% σε 4 χρόνια, κι ας πράξουν ανάλογα. Οι συνθήκες για τους ιδεολογικούς τους αντιπάλους, δηλαδή την κυβέρνηση, είναι ίδιες και χειρότερες. Η χώρα χρειάζεται μία καθαρή, τίμια, δημιουργική, λογική, δυναμική παράταξη, που θα βαδίζει πάνω στην αυθεντική ιδεολογία της ΝΔ, για να την στηρίξει σε πρώτη φάση, και μετά για να αναλάβει η παράταξη αυτή την διακυβέρνηση.

    • airman avatar
      airman @ kl 20/04/2015 07:57:39

      "Η ΔΑΠ σαρώνει στα Πανεπιστήμια και το 40-45% που λαμβάνει συνήθως, γίνεται 26% για το κόμμα της ΝΔ. Που χάνονται αυτά τα (σπουδαγμένα) στελέχη>?" Και ποιος σας είπε ότι όσοι φοιτητές ψηφίζουν ΔΑΠ εξελίσσονται σε "σπουδαγμένα στελέχη"; Το 40%-45% που ως ποσοστό ανακοινώνεται ότι παίρνει η ΔΑΠ μετράται επί των φοιτητών που συμμετέχουν στις φοιτητικές εκλογές. Και δυστυχώς με τις εκλογές αυτές ασχολούνται ελάχιστοι αξιόλογοι φοιτητές, που έχουν τα φόντα να εξελιχθούν πέρα από "σπουδαγμένα στελέχη" και σε "αξιόλογα στελέχη"! Οπότε η ΔΑΠ ως δεξαμενή άντλησης στελεχών έχει αποδειχθεί ανεπαρκής! Όσο για την ΟΝΝΕΔ, η εικόνα είναι εκ των πραγμάτων αντίστοιχα αποκαρδιωτική. Ο Σαμαράς έκρινε ότι πρώτα έπρεπε να "δαμάσει" τη Νέα Δημοκρατία και στη συνέχεια να παλέψει για την Ελλάδα. Μάλλον η Νέα Δημοκρατία δεν είχε την ίδια θέρμη. Ίσως γιατί αποτελεί μια μικρογραφία του συστήματος που έκανε κουμάντο στην Ελλάδα μετά τη δεκαετία του 1970. Το αραλίκι και το ραχάτι είναι της μόδας. Όπως είναι της μόδας να μοιράζουμε τις ευθύνες σε όλους τους άλλους γύρω μας. Όποιον και να ρωτήσεις στα γραφεία της Συγγρού, θα πει βαθυστόχαστα "όλοι φταίμε" και στον επιμερισμό θα "ξεχάσει" τον εαυτό του! Και είπαμε, η εύκολη επιλογή είναι να ελπίζεις για να μη σκέφτεσαι, όχι να σπας το κεφάλι σου για να ελπίζεις! Υ.Γ. Αλέξη γερά, σε 16 μέρες σπας κατοστάρα!

    • Ιων Αμυγδάλου avatar
      Ιων Αμυγδάλου @ kl 20/04/2015 08:25:14

      Καλά τα λες φίλε, αλλά βλέπεις κανένα σοβαρό στην Ελλάδα να ασχολείται με την πολιτική, ένα χώρο που είναι συνώνυμος της μίζας, της κλεψιάς, των αμοιβαίων "εξυπηρετήσεων" εις βάρος των κορόιδων, όπου ο κάθε γελοίος αρχιψεύταρος κομματάρχης θεωρείται και καλός επικοινωνιακός χειριστής. Ποιός άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του θα πάει να συμμετάσχει σε αυτό το τσίρκο. Μπροστά πάει ο "φωτισμένος" αρχηγός και πίσω του συνωστίζονται οι ατάλαντοι ακόλουθοι - τρωκτικά προκειμένου να γλείψουν και αυτοί κάνα κοκκαλάκι από το πλιάτσικο των διαθεσίμων πόρων. Αυτή είναι η πολιτική σκηνή στην Ελλάδα.

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/04/2015 17:36:51

    Θαυμάσιο άρθρο με σοφές επισημάνσεις! Μου θύμισε νοσταλγικά,σπαρακτικά μπορώ να πω , τον Factorx! Η αλήθεια είναι ότι μετά τις εκλογές κανένας υπεύθυνος από τη ΝΔ, ή από τους ...προσκείμενους, δεν ασχολήθηκε σοβαρά και διεξοδικά με την αυτοκριτική! Οποιαδήποτε φωνή και αν προσπάθησε να ανοίξει την ρεαλιστική πόρτα της πραγματικότητας, έφαγε κυριολεκτικά ...πόρτα! Οι επισημάνσεις του άρθρου και ειδικά τα αναφερόμενα στα νέα ....βλαστάρια των παλιών πολιτικών, είναι πέρα για πέρα σωστές! Πολλά από τα ...αστέρια της, νομίζουν ότι προσφέρουν υπηρεσία όταν υπεραμύνονται τις πολιτικές της Τρόικας και του Νεοφιλελευθερισμού. Ίσως ποτέ να μην βρέθηκαν στην απόγνωση στο να ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν μια στέγη ή ένα πιάτο φαγητό!!!

  15. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 18/04/2015 18:21:47

    Ο Σαμαρας εχασε δυστυχως τη συγκυρια της εκλογης του για να προχωρησει στις αναγκαιες αλλαγες στο κομμα οταν ηταν καβαλα στο αλογο με την ωθηση και στηριξη ολων των απλων ανθρωπων που ετρεξαν μαζικα να τον στηριξουν,αυτη η ατολμια του οπως και η επιδειξη ατολμιας και κατα τη διακυβερνηση της χωρας σε αλλαγες που δεν εκανε στο κρατος καθως και η επιλογη λαθος συνεργατων στο στενο του κυκλο οπως πχ ο μπαλτακος, τον εχουν δυστυχως αποδυναμωσει πολιτικα.

  16. George N avatar
    George N 18/04/2015 20:12:57

    Δυστυχώς έτσι είναι.Η ΝΔ είναι μέρος του προβλήματος, όχι της λύσης. Και φυσικά δεν είναι θέμα προσώπων αλλά συνολικό. Ακόμα και η κρυφή "ελπίδα" που υπάρχει για καταστροφή που θα την ξαναφέρει στο προσκήνιο είναι έωλη. Ο κόσμος σε μια τέτοια περίπτωση απλά θα την παρακάμψει. Λόγω αδράνειας υπάρχει ένα παράθυρο ευκαιρίας πριν ακολουθήσει το ΠΑΣΟΚ στην εξαΰλωση. Πρέπει όμως να βρει το θάρρος και να ομολογήσει ότι έχασε. Και κάτι ακόμα: Ότι έχασε δικαίως. Ότι της άξιζε η ήττα. Δύσκολο μεν αλλά αναγκαίο.

    • οδυσσεύς avatar
      οδυσσεύς @ George N 18/04/2015 20:46:51

      .Εδώ συμφωνούμε απόλυτα αγαπητέ George.

    • Ρ avatar
      Ρ @ George N 18/04/2015 22:01:39

      Η ΝΔ έχασε γιατί εναρμονιστηκε πλήρως με νεοεποχιτικες θεωριες πασπαλισμενες με μπόλικο νεοφιλελευθερισμο ασκουμενο από ανικανους ανθρώπους και μ αυτό το τρόπο έχασε και τους παραδοσιακους ψηφοφόρους της αλλά και τους χειμαζομενους νοικοκυραιους. Τους πρώτους για την αδιαφορία της για τη παιδεία, τα ορθοδοξα ιδεώδη και την ενίσχυση προς την οικογένειά και τ ους δεύτερους επειδή τους αντιμετώπισε μόνο σαν νούμερα και όχι σαν ανθρώπους. Μερικά στελέχη της ακόμα και σήμερα υπερθεματιζουν του Σοιμπλε νομίζοντας ότι έτσι θα δικαιωθουν επενδύοντας στη καταστροφή αλλά τα γεγονότα απλά θα τους προσπεράσουν. Μακροημερευση θα έχουν αυτοί που θα πείσουν ότι κινούνται με γνώμονα τη πρόοδο της χώρας και όχι για κομματικό όφελος γιατί στο μυαλό του Νεοέλληνα αυτά έχουν ξεπεραστεί. Μου προξενεί επίσης εντύπωση πως κανεις δεν αναφέρεται στο ρόλο που παίζει ο ξένος παράγοντας στην επιλογή κυβερνήσεων, λές και όλα γίνονται νομοτυπα κι αγγελικα....Οπότε κι εμείς τελικά εκφραζομαστε για ναχουμε κάτι να λέμε.

      • George N avatar
        George N @ Ρ 20/04/2015 06:49:45

        Είστε σίγουρος ότι η ΝΔ έχει την παραμικρή σχέση με νέο/παλιό φιλελευθερισμό στα οικονομικά? Έχετε κάποιο παράδειγμα? Στα κοινωνικά, ανθρώπινα δικαιώματα σαφώς και είναι φιλελεύθερη ιδίως σε σχέση με ΚΚΕ/ΧΑ/ΣΥΡΙΖΑ αλλά αυτό είναι θετικό. Είναι και από τα ελάχιστα κόμματα με βαθιά πίστη στον κοινοβουλευτισμό. Ο Σοιμπλε προκάλεσε την καταστροφή ή η καταστροφή έφερε τον Σοιμπλε? Είστε σίγουρος ότι οι Ελληνες θέλουν να τον αφήσουν πίσω τους ή μήπως γυρεύουν μετά από 5 χρόνια να τον έχουν παρέα κι άλλα 3 και μετά βλέπουμε?

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/04/2015 20:42:18

    Δυστυχως ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα οπως τα περιγραφει το αρθρο.Δεν εχει κατσει ακομη η σκονη απο τον κουρνιαχτο της 25.1.2015 και ειναι θολη η εικονα της ΝΔ.Σιγα -σιγα θα ξεκαθαρισει η κατασταση στο πολιτικο πεδιο.Δεν υπαρχει αλλος πολιτικος σχηματισμος που να ειναι σε θεση να αντισταθει στην συριζαιικη προπαγανδα εκτος απο την ΝΔ .Αυτο που θα αποτελει πολιτικο αγος για την ΝΔ και για τους ψηφοφορους της-προσωπικα το λεω- ειναι η πολιτικη στηριξη με την ψηφο των βουλευτων της της Κωνσταντοπουλου ως ΠτΒ και του Πακη ως ΠτΔ .Αυτο δεν μπορω να τα χωνεψω με τιποτα .Το θεωρω λαθος στρατηγικης και δεν το συγχωρω στον ΑΣ διοτι πιστευω στο αστρο του και την δουλεια που κανει για την Ελλαδα.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/04/2015 21:28:15

    Όλα όσα λέγονται για τις αιτίες του αποτελέσματος αποφεύγουν το προφανες : δεν υπάρχει κόμμα που θα κάνει τόσο μεγάλη προσαρμογή και θα κερδίσει εκλογές χωρίς πρώτα να υπάρχουν απτά αποτελέσματα της προσπάθειας.Ίσως το 2016 θα ήταν καλύτερα,ίσως όχι. Πάντως τώρα ήταν αδύνατη η νίκη λόγω των συγκυριών.Δεν φταίει σε τίποτα ο Σαμαράς.Έκανε μια πολύ δύσκολη προσπάθεια και τα πήγε σχετικά πολύ καλά.Ούτε μπορούσε να πέσει το βάρος μόνο στο δημόσιο και άλλωστε η ύφεση ήταν αναπόφευκτη όπου και να έπεφτε το βάρος.Εάν θέλετε να ψάξετε αποτυχημένη κυβέρνηση της ΝΔ ψάξτε το 2004-09 όταν παρέλαβε μία οικονομία σε ανάπτυξη και την γέμισε με ελλείμματα,διόρισε πολλούς πάλι,άφησε τους λαθρομετανάστες να κατακλύσουν τη χώρα και τους αναρχικούς να κάψουν τα πάντα.Ολα αυτά σε καιρό οικονομικής άνθισης παγκοσμίως και άνετου δανεισμού. Παρ όλα αυτά το ζήτημα των εντυπώσεων από την άγρια λιτότητα 2012-15 παραμένει.Διαφωνώ όμως ότι πρέπει να αποκηρυχθεί αυτή η περίοδος.Οι εντυπώσεις θα υποχωρήσουν με την πάροδο του χρόνου και με αυτά που θα κάνει ο σύριζα.

    • George N avatar
      George N @ ψυχραιμια 18/04/2015 22:19:03

      Είναι χαοτική η διαφορά των δύο κυβερνήσεων της ΝΔ. Μακάρι ο Σαμαράς να είχε αναλάβει το 2004. Δεν θα είχαμε φτάσει εδώ. Για έναν άνθρωπο όμως που είχε επίγνωση της κρισιμότητας της κατάστασης είναι λάθος να λέμε ότι δεν έφταιγε σε τίποτα. Έκανε μεν τεράστια προσπάθεια (και δυστυχώς ήταν πολύ μόνος σε αυτό) αλλά στρατηγικά και τακτικά έκανε επίσης και μεγάλα λάθη. Η ύφεση ήταν μεν αναπόφευκτη, το βάθος της όμως όχι αλλά ούτε και η διάρκεια της. Αν και αυτά οφείλονται περισσότερο στην προηγούμενη κυβέρνηση δυστυχώς δεν διορθώθηκαν με αποφασιστικό τρόπο ώστε η χώρα να βγει στις αγορές. Αυτό ήταν το κλειδί και όχι οι ατέλειωτες διαπραγματεύσεις με την Τρόικα. 18 μήνες ήταν υπεραρκετοί για να κερδηθεί η εμπιστοσύνη τους όπως δείχνει η εμπειρία της Τουρκίας με τον Kemal Devris το 2001. Εδώ 31 μήνες δεν ήταν.

      • airman avatar
        airman @ George N 20/04/2015 08:14:32

        "Μακάρι ο Σαμαράς να είχε αναλάβει το 2004." Με ποιο τρόπο; Αν εννοείται να ήταν στη θέση του Κ. Καραμανλή, αυτό είναι φανταστικό σενάριο και οφείλουμε να είμαστε "συντονισμένοι" με την πραγματικότητα. Άλλωστε τότε το ρόλο του "μεσσία" τον είχε άλλος, που τώρα "λιάζεται" εις Βρυξέλλας. Η "ευκαιρία" του 2004 ήταν δυστυχώς καταδικασμένη να χαθεί. Ακόμα κι αν δεν παραμέριζε ο Σημίτης και το ΠΑΣΟΚ αντί για 40,5% έπαιρνε κάτω από 35%. Διότι κάποιοι προτάσσουν ως επιχείρημα το μεγάλο ποσοστό που είχε συγκρατήσει το ΠΑΣΟΚ με το ΓΑΠ, που σημειωτέον κατάφερε στις εκλογές του 2007 να το μειώσει σε 38,1%.

        • George N avatar
          George N @ airman 20/04/2015 13:40:06

          Ευχή ήταν, όχι εκδοχή πραγματικότητας. Εκ του αποτελέσματος η κυβέρνηση Σαμαρά ήταν απείρως καλύτερη από τις κυβερνήσεις Καραμανλή. Τώρα αν σε συνθήκες 2004 ο Σαμαράς θα είχε κάνει την ίδια προσπάθεια είναι κάτι που ποτέ δεν θα μάθουμε. Γεγονός είναι ότι αν είχε υπάρξει αντίστοιχη δημοσιονομική προσαρμογή στα 5,5 χρόνια της πρώτης κυβερνήσεως με αυτή που υπήρξε στα 2,5 της δεύτερης τώρα θα δανείζαμε και θα λέγαμε στους "άσωτους" να συμμαζευτούν :-)

          • airman avatar
            airman @ George N 20/04/2015 14:09:42

            Αν ο Καραμανλής δεν είχε τα βαρίδια που τον "φρέναραν" και είχε το σθένος του Σαμαρά, αν ο Σαμαράς δεν είχε το "φέσι" του ΠΑΣΟΚ, αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε "γραμμάτια", αν είχαμε λίγο καλύτερη αντίληψη της πραγματικότητας και λίγο πιο συγκροτημένη κρίση, τότε μάλλον λογικό κι επόμενο είναι να μας πιάνει κατάθλιψη που συνεχίζουμε να ελπίζουμε ματαίως!

  19. chp avatar
    chp 18/04/2015 21:32:15

    Νομίζω ότι υπάρχει ένα λαθάκι στην θεμελίωση των συλλογισμών του άρθρου:To περιβάλλον ! Στην Ελλάδα από το 80' άρχισε η μείωση της παραγωγής με αντιστάθμισμα κονδύλια από την τότε ΕΟΚ.Για υπερκάλυψη όλης αυτής της μείωσης είχαμε προσλήψεις στο δημόσιο ,τρωκτικά και αύξηση του Δημοσίου χρέους έτσι ώστε να μην έχουμε κοινωνικές ταραχές . Με την εισδοχή μας στο ευρώ πέρα από τον λάθος τρόπο που μπήκαμε αντικαταστάθηκε η ισχνή παραγωγικότητα με πάσης φύσεως δάνεια . Φτάσαμε το 2010 στο σημείο μηδέν και δημιουργήθηκε μια ιδρυματική οικονομία ,με μείωση της ρευστότητας ,εκτόξευση του δημοσίου χρέους αλλά και διάλυση της πραγματικής οικονομίας . Πόσα μηχανήματα πουλήθηκαν σε τρίτες χώρες ,αναρίθμητα! Ο παραγωγικός ιστός αποσυντέθηκε . Εχοντας μια ιδρυματική οικονομία που επιβιώνει με ότι της δώσουν σε δανεικά πως μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή ? α) Ολα τα κόμματα συντρούν ινστιτούτα ,υπαλλήλους ,καμπάνιες ,αργόμισθους σε επιτροπές ,τους 600 συνοριοφύλακες του κολωνακίου ,κολλητούς ,φίλους κτλ.Πάνω από 150.000 νοματαίοι! Απολύονται? Οταν ο ήλιος δύσει στην ανατολή.... β)Δεν ειναι δύνατον να απολύσεις διότι θα βαθύνει η ανθρωπιστική κρίση . Εντάξει λέμε για τον Σαμαρα ,τον Τσίπρα το τί θα θέλαμε θεωρητικώς να κάνουν .Αλλά κάθε πρωθυπουργός γνωρίζει τι συνέβει με τον τσαουσέσκου . Δεν νομίζω ότι η κατάσταση θα φτιάξει εάν δεν ακουμπίσουμε το σημείο μηδέν γιατί πρώτον ο λαός αλλά και τα κόμματα και η ελίτ ζούν την ιδιόρρυθμη ιδρυματική πραγματικότητα . Ακόμη και αυτό που έγραψε ο Hunter για τους πτυχιούχους που πλένουν πιάτα στην Ευρώπη ,ζούν και αυτοί το Ευρωπαικό τους όνειρο .Τους είναι αδιανότητο να δοκιμάσουν αλλού ,μόνο εκεί υπάρχει ζωή .Πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξει εξ ανάγκης αναζήτηση ριζοσπαστικών λύσεων κυρίως εάν οι Ευρωπαίοι δεν είναι αρκετά έξυπνοι για να μας κοιμήσουν καμιά δεκαριά χρόνια...

    • airman avatar
      airman @ chp 20/04/2015 08:22:13

      "... ιδρυματική πραγματικότητα..." Πολύ εύστοχος προσδιορισμός. Δυστυχώς όμως υπάρχει και χειρότερη κατάσταση. Αυτή της "πραγματικότητας του ασύλου"! Διότι άλλο το ίδρυμα και άλλο το άσυλο, πόσο μάλλον το άσυλο ανιάτων!

  20. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 18/04/2015 21:50:05

    Γιατί την αντιπολιτευτική πολιτική την έχουν αναλάβει ο εκπρόσωπος του κόμματος μαζί με τον Γεωργιάδη κι από κοντά ο Βορίδης; Γιατί ο Σαμαράς δεν βγαίνει περισσότερο στη δημοσιότητα; Μήπως αυτή η οπισθοχώρηση κρύβει μυστικές συμφωνίες με άλλους (Ποτάμι,Πασόκ),γι' αυτό και η υποτονικότητα στον αντιπολιτευτικό λόγο,και στις εσωκομματικές αλλαγές; Γνώμη μου πάντως είναι ότι,το πρόβλημα της παράταξης δεν είναι τα πρόσωπα.Αυτά είναι,ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα είναι δυνατόν να βρεθούν. Στον ΣΥΡΙΖΑ, είναι κατά πολύ χειρότεροι και είναι ακόμη 10% μπροστά. Το πρόβλημα είναι στην πολιτική. Η δεξιά πολιτική,με ό,τι αυτή περικλείει,δεν πουλάει άλλο. Σ'αυτήν κάτι πρέπει να αλλάξει. Όχι συγκεκριμένα,τύπου Ζαππείων,πιό γενικά,λίγο τσαμπουκάς πρέπει να προστεθεί. Εν τέλει,αυτό τον ψευτοτσαμπουκά των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ επικροτούν οι ψηφοφόροι. Εμείς δεν χρειαζόμαστε αυτήν την τακτική.Χρειαζόμαστε όμως σθένος και θάρρος. Το αντίθετο ακριβώς της Στουρνάρειας πρακτικής. Αλλιώς...forget it Antonis...

  21. Λιψ avatar
    Λιψ 18/04/2015 22:03:55

    Μην ξεγελιέστε. Η ΝΔ χρειάζεται κατάργηση ή ας αφεθεί να υπάρχει και ας πάει σιγά σιγά να εξαφανιστεί, όπως το Λαϊκό Κόμμα μπροστά στον Συναγερμό του Παπάγου παλιότερα. Χρειάζεται να δημιουργηθεί ένα νέο δεξιό κόμμα, φιλοευρωπαϊκό, αλλά όχι ευρωλιγούρικο, δημοκρατικό, αλλά όχι με τον αριστερόστροφο "δικαιωματισμό" του "Ποταμιού", και πατριωτικό, χωρίς τον λαϊκίστικο μουρλό πατριωτισμό του Καμμένου. Το θέμα είναι ότι τέτοιο κόμμα προαπαιτεί ως στελέχη νέα άτομα, με ήθος και επαγγελματική καταξίωση. Και βέβαια ηγεσία, νέα ηγεσία. Μπορείτε να μου τα βρέιτε όλα αυτά; Εδώ είναι το ζήτημα. Θα περιμένε κανείς μία κίνηση από τον επιχειρηματικό χώρο, αλλά ο επιχειρηματικός χώρος αυτή τη στιγμή φαίνεται να κινείται μεταξύ αναμονής και επιθανάτιας αγωνίας....

  22. Γιάννης avatar
    Γιάννης 19/04/2015 01:53:21

    Μπορούμε να λέμε διάφορα και να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε. Ο Σαμαράς σαφώς και έκανε λάθη ως πρωθυπουργός αλλά και πιο πριν ως αρχηγός της αξ. αντίπ. Αυτά περί Ζαππείου 1 2 3 13, κανείς ποτέ δεν κατάλαβε πολίτης, μόνο φιέστες ήταν. Και μην ξεχνάμε το 19% που πήρε στις πρώτες εκλογές του 2012, διότι μετά διέλυσε η Ντόρα το κόμμα για να κερδίσει μετά με 3% περίπου διαφορά από τον Αλέξη. Το είχα γράψει και στις 25/1 ότι σαν παράταξη στρατηγικά να το δεις θέλει αλλαγή ηγεσίας, τέλος. Πρόσωπα σαφώς και υπάρχουν. Δυστυχώς ο Σαμαράς από πείσμα και μόνο κάθεται ως πρόεδρος ενώ ξέρει καλά ότι πρωθυπουργός δεν μπορεί να ξαναβγεί καλώς ή κακώς.

  23. Than avatar
    Than 19/04/2015 11:56:29

    Πολύ σωστό το άρθρο. Η αντιπολιτευτική τακτική της ΝΔ είναι ιδιαίτερα υποτονική και κυρίως επενδύει στη φθορά του ΣΥΡΙΖΑ από τα αναρίθμητα λάθη, ψέμματα και την αναπόφευκτη συντριβή του καθώς συγκρούεται με την σκληρή πραγματικότητα.Πολλά μεγαλοστελέχη της ΝΔ δεν αντιπολιτεύονται σθεναρά γιατί δε θέλουν να στηρίξουν το Σαμαρά ενώ θα ήθελαν ευχαριστως να συμμετέχουν ως υποψήφιοι σε μια διαδικασια διαδοχής.Λυπάμαι που βλέπω κάποια σχόλια εδώ για τη δήθεν "κακή" περίοδο 2004-2009. Οταν όλοι γνωρίζουμε ότι εκείνη την περίοδο, η τότε κυβέρνηση ΝΔ, αφού είχε να αντιμετωπίσει τοκοχρεωλύσια υπέρογκα, από δάνεια που είχαν ληφθεί επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ, 5-10 χρόνια πριν. Επίσης, ότι πολεμήθηκε λυσσαλέα με τις οργανωμένες προεκλογικές πυρκαγιές του 2007, τα επεισοδια του Δεκεμβρίου 2008, και φυσικά με το λαϊκισμό του ΓΑΠ, όταν, από τη στιγμή που ξεκίνησε η παγκόσμια κρίση το 2008-2009 δεν είχε πλέον (όπως και πολλές άλλες χώρες) την ευκολία να δανειστεί όπως πριν.Ο Σαμαράς έχασε τις εκλογές του Ιανουαρίου 2015 γιατί η εξοντωτική φορολογία εξόργισε τους εύπιστους και σε κάθε εκλογική αναμέτρηση μετακινούμενους ψηφοφόρους του κέντρου οι οποίοι μετακινήθηκαν προς το ΣΥΡΙΖΑ αναζητώντας τη "μαγική" συνταγή που θα μας έφερνε φτηνό χρήμα για κατανάλωση, αφού πρώτα θα μας χάριζαν όλα τα δάνεια. Επίσης, η ΝΔ είχε απώλειες από το δεξιό της πλευρό, προς ΑΝΕΛ και ΧΑ. Επόμενο, αφού συγκυβέρνησε με το ΠΑΣΟΚ. Αλλά είχε ο Σαμαράς άλλη επιλογή το 2012; Οχι.Η ΝΔ πρέπει να αντιπολιτευτεί με περισσοτερο σθένος και πάθος αλλά δεν πρέπει να καταφύγει στο λαϊκισμό.Ούτε όμως να μιλησει για απολύσεις μισού εκατομμυρίου δημοσιων υπαλληλων ή μείωση των πρόωρων συντάξεων. Παρόλο που είναι σωστό κάτι τέτοιο, ο Ελληνας δεν εχει την ωριμότητα να το ακούσει και η ΝΔ δε θα έχει την πλειοψηφία με τέτοια ρητορική, δυστυχώς.Η ΝΔ πρέπει να παρουσιάσει ένα πρόγραμμα 8ετίας που να βασιζεται στην ενίσχυση της επιχειρηματικότητας σε τομείς συμβατούς με τα πλεονεκτήματα της χώρας και την ιδιοσυγκρασία του Έλληνα όπως ο τουρισμός, η αγροτική και κτηνοτροφική παραγωγή μόνο προϊόντων στα οποία είμαστε ανταγωνιστικοι στην ευρωπαϊκή και παγκόσμια αγορά με έμφαση στα βιολογικά, τις νέες τεχνολογίες, τις μεταφορές και τις υπηρεσιες. Ταυτόχρονα να ιδιωτικοποιήσει, με διαφανείς διαδικασιες και αυστηρούς ελεγκτικούς μηχανισμούς ότι δημόσιο μπορεί να ιδιωτικοποιηθεί.Ταυτόχρονα να επιτύχει τη διεύρυνση της φορολογικής βάσης, με ταυτόχρονη μείωση των φορολογικών συντελεστών, ώστε όλοι να πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν, χωρίς αφορολόγητα όρια και παραθυράκια.Η νίκη της ΝΔ και της Ελλάδας θα προέλθει μόνο μέσα από την ανάπτυξη και τη σκληρή δουλειά.Για να τα κάνει αυτά η ΝΔ χρειάζεται νέα στελέχη, με εμπειρία από την αγορά και τον ιδιωτικό τομέα και να απαλλαγεί όσο το δυνατόν από τη λογική της οικογενειογρατίας - χωρίς να χάσει εκείνους που μπορεί να προέρχονται από τις παλιές "οικογένειες" αλλά μπορούν να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

  24. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/04/2015 12:21:25

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΡΑΒΗΞΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΛΟΥΚΙ Ε Π Ι Τ Υ Χ Ω Σ. ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΡΙΞΑΝ ΟΙ ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΑΝ ΤΟΝ ΑΦΕΛΗ ΛΑΟ ΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ Γ Ρ Η Γ Ο Ρ Α ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ. ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ, ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΟΥΝ ΤΑ "ΕΛΛΗΝΙΚΑ" ΚΑΜΩΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΗΤΤΕΣ. ΣΤΗΡΙΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ.

  25. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 19/04/2015 12:44:02

    Ζειτε με το καθημερινο αγχος αν η Ελλαδα πεσει στα βραχια ,αν βουλιαξει ,αν γινει Βουλγαρια και το θεμα σας ειναι ο Σαμαρας;Ο ΜΟΝΟΣ που παλαιψε,ο μονος που εφερνε αποτελεσμα και οδηγουσε με σταθεροτητα την χωρα με σαφεστατη και στερεη προοπτικη σωτηριας;;;;Δεν ειναι θεμα σας ο απιθανος θιασος αχρηστων, φανατικων, ψυχοπαθων,ναρκισσων,ακομη και διεστραμμενων που ενεσκηψε στην χωρα χαρη στην ...προνοητικοτητα του Συνταγματος;;;;Συσπειρωθειτε γυρω ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΠΑΡΟΥΤΟΚΑΠΝΙΣΜΕΝΟ ΣΑΜΑΡΑ και ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΟΝ.Ειναι ο μονος που ΜΠΟΡΕΙ.Ειμαστε με τα καλα μας;Προτυπο ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ,ο ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ, ο ΑΓΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΦΕΡΟΜΕΝΟΣ, ο καπετανιος χωρις πυξιδα;;;Να βρουμε καποιο που να του μοιαζει;ΓΙΑΤΙ;

  26. Cure avatar
    Cure 19/04/2015 23:52:39

    Η ΝΔ ακομα να καταλαβει οτι εχασε απο τον συριζα καθαρα στο επικοινωνιακο κομματι.. Τελωςπαντων Πρεπει επιτελους να ξυπνησουν ολοι εκει..Ηρθε η ωρα να μπουνε ΝΕΑ ατομα με ΝΕΑ μυαλα και ΟΧΙ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΑ !
    Αυτα απο μενα

    • Ιων Αμυγδάλου avatar
      Ιων Αμυγδάλου @ Cure 20/04/2015 08:42:43

      Ε ναι, όλη αυτή η λαίλαπα των Τελών Επιτηδεύματος, οι ΕΝΦΙΑ, η μεταχείρισή μας όλων των ελ. επαγγελματιών ως απατεώνων λόγω αδυναμίας να εντοπιστούν οι πραγματικοί κλέφτες, τα ληστρικά τεκμήρια, το ότι δεν έφτανε η ένδεια λόγω ουσιαστικής ανεργίας αλλά ερχόταν καπάκι και το κράτος να απαιτεί ολοένα και περισσότερους φόρους και τέλη, όλα αυτά στη φαντασία μας ήταν και το πρόβλημα εντοπίζεται στον επικοινωνιακό χειρισμό. Αμα είσαι βολεμένος όλα ψέμματα σου φαίνονται.

  27. Διογένης avatar
    Διογένης 20/04/2015 12:49:01

    Χαίρομαι για το άρθρο, χαίρομαι για τη φωνή απόγνωσης που κραυγάζει, χαίρομαι γιατί οι σκέψεις μας ταυτίζονται. Πήγα κάμποσες φορές να γράψω σχόλιο, αλλά δεν μου έβγαινε. Εν πάση περιπτώσει, κάποιες σκέψεις μου θα τις πω. Δεν γίνεται αλλιώς. Και όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει πολύ πολύ καλά. Έχουμε έναν αρχηγό κόμματος που εκλέγεται με δημοκρατικές διαδικασίες για πρώτη φορά στην ιστορία του κόμματος αυτού. Κόμματος εξουσίας, με ιστορία και συνέχεια ενός περίπου αιώνα. Με εντολή να αλλάξει τα πάντα. Με προσδοκίες που υπερβαίνουν κατά πολύ τα στενά όρια του δικού του κόμματος. Χωρίς δεσμεύσεις και χωρίς "γραμμάτια" να ξοφλήσει. Με ήθος και προσωπική ευφυΐα. Με ακεραιότητα χαρακτήρα παροιμιώδη, για όσους τον γνωρίζουν, αλλά και για όσους δεν τον γνωρίζουν, αλλά μπορούν να ερμηνεύσουν ορθά τη δημόσια και ιδιωτική δράση του. Και πού καταλήγει αυτό το κόμμα και αυτός ο αρχηγός; Να είναι ο ίδιος μακράν ο καλύτερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης (και όχι μόνο) και παρόλα αυτά η εικόνα που εκπέμπει ο ίδιος και το κόμμα του να είναι περισσότερο από τραγική. Σε όλη τη διάρκεια της μετεκλογικής περιόδου η οικονομία να έχει σχεδόν καταστραφεί σε τρεις μόνον μήνες και εντούτοις οι αντίπαλοι με απλές κινήσεις απατεωνικής να κυριαρχούν επικοινωνιακά και πολιτικά. Και κάτι να λέει ότι θα συνεχίσουν να κυριαρχούν ακόμη και μετά την καταστροφή. Και να μας λέει το άρθρο ότι η Συγγρού είναι στη μακαριότητά της στο "δε βαριέσαι", στο "εντάξει, θα καταστραφεί η χώρα, οπότε θα γυρίσουμε θριαμβευτές και τότε θα αναγνωρίσει ο κόσμος τι καλός πρωθυπουργός ήταν ο Σαμαράς". Και το ερώτημα, αυθόρμητο και έντονο, είναι βέβαια ένα: Τις πταίει; Θα σας πω λοιπόν τη δική μου εκδοχή: Από όλους τους συνεργάτες του Σαμαρά, υπάρχουν δύο που ξεχωρίζουν: Ένας βλάκας, στον οποίο όλοι ρίχνουν το ανάθεμα (κυρίως πίσω από την πλάτη του) για όλα, και ένας ευφυέστατος, ο οποίος ξεχωρίζει από την υπόλοιπη "πλέμπα" εγκεφάλων σαν τη μύγα μες στο γάλα. Ο βλάκας είναι βλάκας. Δεν φταίει τόσο για αυτό που είναι. Ευθύνη έχει αυτός που τον κρατάει, κυρίως. Άρα, ποιος; Ο Σαμαράς; Σίγουρα. Αλλά μόνον ο Σαμαράς; Ο ευφυέστατος έτερος προβεβλημένος συνεργάτης τι κάνει; Δεν τού έχει ρωτήσει τη γνώμη του ποτέ ο Σαμαράς; Δεν του έχει πει ποτέ "τι να κάνω με τον βλάκα, με έχει εκθέσει άπειρες φορές"; Από την άλλη, είναι λίγο "κουλό" ένας αρχηγός να έχει εκλεγεί από τη βάση όχι τυπικά, αλλά ουσιαστικότατα, μια βάση που ανέτρεψε σχεδιασμούς πολλών κέντρων και παράκεντρων, και αυτή η βάση να μην έχει την παραμικρή πρόσβαση στα τεκταινόμενα της ΝΔ. Θα κάνει λέει τώρα συνδιασκέψεις. Τρίχες κατσαρές. Φίλος μου καλός μού μίλησε κάποτε για μια συνάντηση 80 περίπου "νέων στελεχών" με τον Πρόεδρο, ήταν Απρίλιος 2011, κάπου εκεί, ο Σαμαράς λέγεται ότι υπολόγιζε πολύ με εκείνη την πρωτοβουλία εξεύρεσης νέων στελεχών. Τι βγήκε από εκεί; Τίποτα. Ούτε θα βγει ποτέ. Δεν υπάρχει καμία επαφή με την κοινωνία, με κανέναν και τίποτε. Ποτέ δεν θα υπάρξει. Εδώ ένας Μητσοτάκης ήρθε "σώγαμπρος" στη ΝΔ, ανεπιθύμητος από το καραμανλικό DNA της, και δημιούργησε σε εννέα μόνον χρόνια ολόκληρη πολιτική δυναστεία και έναν ισχυρότατο πολιτικό μηχανισμό, με ισχύ που στις δόξες του (δεκαετία 2000) υπερέβαινε κατά πολύ το κόμμα της ΝΔ. Και ολόκληρος Σαμαράς, με επίπεδο, νοητικά και συναισθηματικά προσόντα ασύγκριτα σε σχέση με τους Μητσοτάκηδες, με ήθος, αποδοχή στις αρχηγικές απαρχές του μακράν μεγαλύτερη από αυτή του Μητσοτάκη στις αρχηγικές απαρχές του, ψάχνει με τα κυάλια να βρει ποιοι είναι "σαμαρικοί" σε αυτό το κόμμα, με την έννοια ότι θα παραμείνουν τέτοιοι ακόμη και μετά τυχόν αποχώρηση του Σαμαρά από την ηγεσία της ΝΔ. Όπως έμειναν ένα σωρό μητσοτακικοί, όπως έμειναν ένα σωρό καραμανλικοί μετά την αποχώρηση των αρχηγών. Το ερώτημα λοιπόν τίθεται με μεγαλύτερη ένταση: Τις πταίει; Μόνον ο Σαμαράς; Σίγουρα και ο Σαμαράς. Ο βλάκας συνεργάτης; Σίγουρα και ο βλάκας συνεργάτης. Αλλά ο ευφυής συνεργάτης τι κάνει; Πώς συμβιβάζονται όλα αυτά με την εγνωσμένη ευφυΐα του; Πώς δεν αντιλαμβάνεται την ανάγκη ανοίγματος; Και πώς, παρά το "όμοιος ομοίω αεί πελάζει" έχει βρει modus vivendi με τον βλάκα συνεργάτη; Που, όπως είπαμε, επιβιώνει ο κακομοίρης ο βλάκας κάθε κακοτοπιάς και συνεχίζει να καταστρέφει τα πάντα στο διάβα του; Πώς; Αν υπάρχει εξηγήση λογική για όλα τα άλλα, δεν υπάρχει εξήγηση λογική για την ανατροπή του "όμοιος ομοίω αεί πελάζει". Η μόνη πιθανή εξήγηση είναι πως ο ευφυής συνεργάτης είναι και ο εμπνευστής και εκτελεστής της απομόνωσης του Σαμαρά από την κοινωνία. Ο υποστηρικτής και προστάτης του βλάκα συνεργάτη. Που τον αφήνει να εκτίθεται στο προσκήνιο, ώστε ο αρχηγός να μην έχει τελικά κανέναν άλλον να εμπιστευτεί για ένα δύσκολο ζήτημα (άλλωστε, όλα δύσκολα είναι...), παρά μόνον τον ευφυή συνεργάτη. Που αφήνει να δέχεται ο βλάκας όλα τα πυρά από εχθρούς και φίλους, ενώ αυτός εκτελεί τον σε όλους δημοφιλή ρόλο του αναντικατάστατου συμβούλου. Τόσο μάλιστα πιο αναντικατάστατου, όσο πιο λίγο βλέπει κανείς ευφυείς ανθρώπους στο περιβάλλον Σαμαρά. Του ευφυέστερου ίσως πολιτικού που πέρασε μεταπολιτευτικά από αυτήν την παράταξη. Να είναι όλα αυτά μόνον αποτέλεσμα ενός δικού μου διεστραμμένου τρόπου σκέψης; Μπορεί. Όμως μετά τις εκλογές μού έρχουν καρφωθεί αυτές οι σκέψεις στο μυαλό. Και δεν λένε να φύγουν. Διότι σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Διογένης 20/04/2015 13:31:53

      Να σκεφτείς μήπως φταίει και η σαμαροιδεολογία.Ποιά είναι αυτή και σε τι διαφέρει από τον μητσοτακισμό,τον καραμανλισμό,τον παπανδρεισμό κλπ. Λοιπόν αυτή είναι ο εθνικισμός ή πατριωτισμός (πεστο όπως θέλεις δεν έχει σημασία) που όμως βλέπει το εθνικό συμφέρον της Ελλάδος ταυτισμένο με τη Δυτικη Ευρωπη και τη Δύση γενικά. Αυτου του είδους ή άποψη έχει δεχθεί βαρύτατα πλήγματα τις τελευταίες δεκαετίες.Κυριαρχούν είτε ο αντιδυτικός αντιεθνικισμός (αριστερας και ακρας δεξιας) ειτε ο κοσμοπολιτισμός - εθνομηδενισμός ως το αντιθετό του.Η αποψη ότι ειμαστε εθνικιστες και γιαυτο ακριβώς θέλουμε να ειμαστε στην ΕΕ και στο ΝΑΤΟ ακουγεται παραξενη,εξωφρενική.Ο Σαμαράς και ελάχιστοι άλλοι (Γεωργιαδης) είναι οι μόνοι που προσπαθούν. Γραφεις οτι εξελεγη με μεγαλη πλειοψηφια : να μην κοροιδευομαστε.Ναι αλλά αυτοι που τον ψηφισαν νομιζαν οτι ψηφιζαν πολιτικη Καμμένου.Ειχα απο τοτε προειδοποιήσει ότι αυτοί θα φύγουν όταν ο Σαμαράς δειξει αυτό που ειναι ειδικα σε περιοδο μεγαλης κρισης. Ο πυρηνας λοιπόν του προβληματος ειναι αυτος : ιδεολογικός.Δεν υπαρχουν πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα που να πιστευουν στο εθνικο συμφερον μεσα στην Ευρωπη και τους δυτικους θεσμους.