#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2013 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι μικροπολιτικά παιχνίδια με το μέλλον της χώρας

Η ψυχραιμία του Σαμαρά και η κρίση των βουλευτών



Απόλυτα πεπεισμένος ότι το πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών θα υπερψηφιστεί, εμφανίζεται ο Αντώνης Σαμαράς και επιμένει ότι με το μέλλον της χώρας δεν μπορεί να παίξει κανείς, πόσο μάλλον να επενδύσει μικροπολιτικά.

Η ένταση αυξάνεται κατακόρυφα σε πολιτικό και κοινωνικό πεδίο και αυτό το στοιχείο δεν παραγνωρίζεται από τον Πρωθυπουργό, που όμως κρίνει ότι δεν μπορεί να υπάρξουν πισωγυρίσματα και επιμένει σταθερά στην γραμμή πως η κυβέρνηση πρέπει να τραβήξει μπροστά και να προχωρήσει αταλάντευτα στο έργο της.

«Είναι η ώρα της αλήθειας και θα κριθούν πολλοί από την στάση τους» επισημαίνουν υψηλόβαθμα κυβερνητικά στελέχη που επιμένουν ότι θα καμφθούν οι όποιες αντιστάσεις υπάρχουν στις κοινοβουλευτικές ομάδες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.

Στο Μέγαρο Μαξίμου και στην Χαρ. Τρικούπη παρακολουθούν προσεκτικά τα «φαινόμενα απειθαρχίας» που κλιμακώνονται στις Κ.Ο. των δυο κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση, αλλά δεν ανησυχούν.

Τόσο ο Αντ. Σαμαράς, όσο και ο Ευάγγελος Βενιζέλος, δείχνουν ψύχραιμοι και αποφεύγουν να εμφανίσουν σημάδια αγωνίας. Ειδικά, στο πρωθυπουργικό γραφείο, λένε ότι «το στοίχημα του Σαμαρά βρίσκεται στην επιτυχία της κυβερνητικής πολιτικής και δεν τη διαπραγματεύεται».

Εμμέσως σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αναγνωρίζουν ήδη τα προβλήματα που προκαλεί η κοινωνική δυσφορία και θα επιχειρήσουν με την συζήτηση στη Βουλή, κυρίως την Τετάρτη, τελευταία ημέρα της κοινοβουλευτικής διαδικασίας, πριν την ψηφοφορία, να πείσουν την κοινωνία και να αντιστρέψουν το κλίμα.

Βασικό όπλο το επιχείρημα ότι υπάρχουν 1,5 εκατ. άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα, για τους οποίους δεν έκλαψε και δεν διαμαρτυρήθηκε κανείς. Παράλληλα, θεωρούν ότι η αντιπολίτευση και οι λαϊκιστές συνδικαλιστές οδηγούν τα πράγματα σε τυφλή σύγκρουση και επενδύουν στο κοινωνικό χάος.

Γεγονός είναι ότι στο εσωτερικό της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ υπάρχει ανησυχία σε επίπεδο βουλευτών, κυρίως για το χάσμα που καταγράφεται μεταξύ κοινωνίας και δικομματικής κυβέρνησης.

Τις τελευταίες ημέρες παρατηρείται και ιδιαίτερη κινητικότητα μεταξύ των βουλευτών που στηρίζουν την κυβέρνηση. «Πολλοί βουλευτές είναι ανήσυχοι αλλά και εκνευρισμένοι» τονίζει στέλεχος με γνώση των παρασκηνιακών συζητήσεων των βουλευτών, αλλά με βάση την…«αντικατασκοπεία» του Μεγάρου Μαξίμου δεν υπάρχει περίπτωση να χαθεί η δεδηλωμένη το βράδυ της προσεχούς Τετάρτης.

Προφανώς για το Μέγαρο Μαξίμου δεν υφίσταται θέμα ύπαρξης «πέμπτης φάλαγγας» στο εσωτερικό της ΝΔ, αλλά παραδέχονται ότι από την Πέμπτη, μετά την ψηφοφορία επί του πολυνομοσχεδίου, έρχεται μια πολύ πιο δύσκολη περίοδος, αν και στο πρωθυπουργικό γραφείο επενδύουν στην παραδοσιακή θερινή ραστώνη.

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς avatar
    Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 15/07/2013 13:17:10

    'τα πάντα εν σοφία εποίησεν'

  2. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 15/07/2013 13:43:28

    Οι 25.000 απολύσεις (μόνο φέτος), η οργή που θα αντιμετωπίσουν οι βουλευτές στις πατρίδες τους, το πλήγμα στις τοπικές κοινωνίες και στις τοπικές αγορές, είναι "μικροπολιτικά παιχνίδια"... Η δε απάντηση και ιδεολόγηση ότι "αφού απολύονται οι του ιδιωτικού τομέα, ας πάνε όλοι στο διάολο", δεν είναι μικροπολιτική, αλλά αναπτυξιακή πολιτική...

    Όταν θα προσπαθείτε εντός ολίγου να καταλάβετε από που σας ήρθε, αυτά να τα λάβετε σοβαρά υπ'όψη...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ {Α}θανάσης 15/07/2013 14:19:52

      Oι απολυσεις δεν θα ειναι 25.000 αλλά 15.000 και ολοι θα αντικατασταθουν με νεες προσληψεις.

      • Hawk avatar
        Hawk @ ψυχραιμια 15/07/2013 16:37:30

        Δεν το καταλαβαίνω αυτό, τι σημαίνει θα αντικατασταθούν με νέες προσλήψεις, δηλαδή δεν τους κάνουν οι παλιοί και θα πάρουν καινούργιους? Πρέπει να μειωθεί το κόστος μισθοδοσίας του δημοσίου ή δεν πρέπει, θα τρελαθούμε εντελώς σε αυτή τη χώρα.

        • Eva avatar
          Eva @ Hawk 15/07/2013 17:25:53

          Συμφωνώ απόλυτα.
          Αυτό δεν το έχουμε καταλάβει.
          Μήπως να μας το εξηγήσει κάποιος?

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Eva 15/07/2013 23:51:06

            Nα το εξηγησουμε λοιπον.Το προγραμμα προβλεπει 15.000 απολυσεις ΟΧΙ για δημοσιονομικους λογους.Αυτοι θα αντικατασταθουν με αναλογια 1 : 1 απο αλλες ειδικοτητες σε τομεις που εχουν ελλειψεις (νοσοκομεια,εντατικες κτλ).
            Στοχος των απολυσεων ειναι να σπασει το ταμπου της μη απολυσης υπαλληλων του Δημοσιου και οχι η εξοικονομηση δαπανης.

          • Hawk avatar
            Hawk @ ψυχραιμια 16/07/2013 10:34:18

            Ιστορίες για αγρίους μας λες τώρα, αν θέλουμε να σπάσουμε το ταμπού της απόλυσης των δημοσίων υπαλλήλων όπως λες, καταργούμε την μονιμότητα και κάνουμε συμβάσεις αορίστου χρόνου όπως στον ιδιωτικό τομέα, κάτι για το οποίο διαμαρτύρονται πολλοί δεκαετίες τώρα, βέβαια το πολιτικό σύστημα δεν είχε καμία διάθεση να χάσει τους πελάτες και προφανώς σήμερα έχει βρει νέα φόρμουλα τροφοδότησης της κάλπης.

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ {Α}θανάσης 15/07/2013 15:41:59

      Οι 25.000 "μετακινήσεις" πολύ σύντομα θα γίνουν απολύσεις, διότι είτε "δεν θα προλάβουμε" να τους μετακινήσουμε, είτε η τρόικα θα διατάξει έτσι, είτε διότι θα πρέπει μετά να γεμίσουμε τις δεξαμενές των 15.000 απολυόμενων, είτε διότι θα διαπιστωθεί ότι θα χρειαστούν νέοι αριθμοί πάνω από τους 15.000 για να πάρουμε την επόμενη δόση, είτε (όπερ και το βέβαιον) για όλα τα παραπάνω. Αυτό και πανίβλαξ το βλέπει.

      Οι 15.000 προσλήψεις (αν γίνουν ποτέ) θα γίνουν με την αδιάβλητη και ιστορικά δοκιμασμένη συνταγή της συνέντευξης με μπλέ και πράσινους κόκκους.

      • Μεγαλες στιγμες avatar
        Μεγαλες στιγμες @ {Α}θανάσης 15/07/2013 15:49:24

        Εκτος απο την τελευταιο παραγραφο,συμφωνω με οσα λες.
        Αυτο που δεν βλεπω στα σχολια σου,αν και λαλιστατος,ειναι το τι θελεις να γινει.Θελεις προσληψεις στο Δημοσιο;Θελεις δραχμη;Θελεις Τσιπρα;
        Τι θελεις;
        Αρκετα με τις διαπιστωσεις και το τεντωμενο δαχτυλο

        • {Α}θανάσης avatar
          {Α}θανάσης @ Μεγαλες στιγμες 15/07/2013 16:57:05

          Θέλω αξιολόγηση (κανονική, όχι γαλαζοπράσινη)
          Θέλω μεταρρυθμίσεις (κανονικές, όχι γαλαζοπράσινες)
          Θέλω ΕΡΤ (κανονική, όχι μαυροκοκκινογαλαζοπράσινη)
          Θέλω Δημόσιο και Κράτος (κανονικό, όχι γαλαζοπράσινο).

          Ζητάω πολλά?

          Επειδή κάτι πρέπει να γίνει δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

          • Eva avatar
            Eva @ {Α}θανάσης 15/07/2013 17:30:37

            Οταν γινόντουσαν οι προσληψεις είχατε αχρωματοψία μάλλον.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ {Α}θανάσης 15/07/2013 16:46:50

        Μπορείς να μου εξηγήσεις π.χ. στην ΕΡΤ πώς έγιναν οι "συνεντεύξεις" με "μπλε και πράσινους κόκκους" και οι περισσότεροι "κόκκοι" εκεί μέσα να είναι ροζ και κόκκινοι;

        • {Α}θανάσης avatar
          {Α}θανάσης @ Χαλκιδέος 15/07/2013 16:58:07

          Στην ΕΡΤ απλώς δεν έγινε καμία συνέντευξη.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ {Α}θανάσης 15/07/2013 17:51:05

            {Α}θανάσης,

            Τό ἀποτέλεσμα μετράει! Κύταξε τά ποσοστά τῶν συνδικαλιστάρων τῆς (πρὼην) ΕΡΤ. Σκέτοι ροζινοπρασινοκόκκινοι κόκκοι. :D

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ {Α}θανάσης 15/07/2013 23:53:03

        Το προγραμμα προβλεπει 15.000 απολυσεις.Τωρα ποσοι θα βγουν απο τους 25.000 και ποσοι απο "επιορκους",συμβασιουχους ή άλλους δεν ειναι γνωστο.

    • Eva avatar
      Eva @ {Α}θανάσης 15/07/2013 16:15:39

      Δηλαδή να μην γίνει τίποτα
      μήπως και θυμώσουν οι πελάτες
      των βουλευτών της περιφέρειας!

      Υπάρχει και ο θυμός αυτών που δεν υπήρξαν ποτέ πελάτες.

      • {Α}θανάσης avatar
        {Α}θανάσης @ Eva 15/07/2013 16:58:57

        Δηλαδή στις εκλογές ψηφίζουν μόνον οι διορισμένοι και κανένας ιδιωτικός υπάλληλος...
        Ενδιαφέρουσα άποψη.

        • Eva avatar
          Eva @ {Α}θανάσης 15/07/2013 17:18:58

          1,Δική σας άποψη είναι αυτή
          2. Εγραψα εγώ πουθενά για ιδιωτικούς υπαλλήλους?
          3.Πελάτες τέλος. Όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε τόσο το καλύτερο.

  3. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 15/07/2013 14:11:09

    Τοτε να μεταφερουμε την εδρα της Κυβερνησης στην Κρητη,οπου διαρκει περισσοτερο η καλοκαιρινη ραστωνη.
    Φοβερο επιχειρημα παιδια ενοψει κρισιμοτατης ψηφοφοριας.Εκει που σας πιανει ο λαος εκει σας χανει...

  4. foros1 avatar
    foros1 15/07/2013 14:18:36

    ακουσαμε οτι ενα 2% απολυσεων ειναι ασημαντο μπροστα στην σωτηρια της χωρας.
    αν αυτο το 2% αφορουσε και 6 βουλευτες (300Χ2%), ή αντιστοιχο ποσοστο απο κομματικά στελεχη, ποιο αραγε θα ηταν το αποτελεσμα των μικροπολιτικων παιχνιδιων;
    ...ή τελικα ισχυει, να σωσουμε την χωρα, αλλα μακρια απο εμας;

  5. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/07/2013 14:28:51

    ᾿Επειδή ἡ προπαγάνδα ἔχει καί τά ὅρια της, διάβασε τό σχόλιο τοῦ ΦΚ.

    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης είπε:

    15/07/2013 στις 12:40 am


    Εγώ προσωπικώς δεν κυβερνώ. Μόνο το δικηγορικό μου γραφείο.
    Τον μισθό του Παπουτσή δεν τον πληρώνει η χώρα. Τον πληρώνει, τρομάρα της, η Παγκόσμια Τράπεζα.
    Ατυχέστατη και ζημιογόνα επιλογή, διότι σίγουρα υπάρχουν δυναμικοί και ικανοί οικονομολόγοι εκεί έξω, με υπερέχοντα επιστημονικά και ηθικά διαπιστευτήρια, που θα μπορούσαν να εκπροσωπήσουν επάξια τη χώρα.
    Όμως προφανώς είναι επιλογή και απαίτηση του συγκυβερνώντος ΠΑΣΟΚ .
    Δικαίωμα όμως στην κριτική δεν έχουν όσοι ΔΕΝ ψήφισαν ΝΔ, όσοι δεν είχαν γερό στομάχι, κι αντί να δώσουν αυτοδυναμία στο Σαμαρά, για να απαιτήσουμε τα πάντα όλα, σκόρπισαν από θυμό κι αγανάκτηση, από κακή κρίση, την ψήφο τους από δω κι από από κεί. Αποτέλεσμα: 128 βουλευτές. Ξέρεις πρόσθεση κι αφαίρεση φαντάζομαι. Κι υποθέτω, αν δεν έχεις πέσει με το κεφάλι απ’ το άλογο, αντιλαμβάνεσαι πως η χώρα δεν μποριούσε να πάει και σε τρίτες απανωτές εκλογές. Χρειαζόταν επειγόντως, κυβέρνηση, συμμάζεμα, σταθερότητα.
    Και όσο και να σας ενοχλεί, δεν θα ασχολούμαι απλώς με την ηγετική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ/Βίλα Αμαλία, θα τους χαλάω την μόστρα, ασεβής προς ιδεοληπτικούς, μισέλληνες, κοινούς πολιτικούς απατεώνες και τυχοδιώκτες σε βάρος των εθνικών συμφερόντων.
    Περί των ημετέρων γράφω, μιλώ και διάβασε αυτή τη βδομάδα την δική μου κριτική και πρόταση χωρίς μισόλογα προς γόνους, νεοφιλελεύθερους κι όσους περιφρονούν την κοινή λογική
    Όχι όμως από την σκοπιά των γελοίων μηδενιστών, των επαναστατών του φουά γκρα αλλά από από την σκοπιά της λαϊκής πατριωτικής Δεξιάς, Κεντροδεξιάς. Πες την όπως σε βολεύει…

  6. Anast.t avatar
    Anast.t 15/07/2013 15:49:41

    Όχι.
    Επενδύει, σαν το πρωθυπουργικό γραφείο, στην θερινή ραστώνη.
    Παραδοσιακώς...
    Δεν πάμε καλά.
    Καθόλου καλά δεν πάμε...
    Όσο για το 1.5 εκατ. ανέργους έχω δύο κουμπάρους και καμία δεκαριά γνωστούς και φίλους και δεν έχω τίποτα να τους πω καλοκαιριάτικα, γιατί αν τολμήσω, αμφιβάλλω αν θα καθήσουν να με ακούσουν και να μην με κάνουν να κλάψω, από το ξύλο που , πιθανότατα, να φάω...

    • tak avatar
      tak @ Anast.t 16/07/2013 08:50:02

      Μια ερώτηση, επειδή λόγω καλοκαιριού και ζέστης ξέχασα τα στοιχεία:
      Πόσοι είναι οι άνεργοι του ιδιωτικού τομέα μέσα στο 1.300.000 των ανέργων;
      Επίσης, μου θυμίζετε έστω ένα όνομα βουλευτή, που να έχει κλάψει γι αυτούς;

      • Αρτέμης Μάτσας avatar
        Αρτέμης Μάτσας @ tak 16/07/2013 09:56:29

        Ειχα την εντυπωση οτι ο ανεργος ειναι ανεργος. Τι παει να πει ιδιωτικου η δημοσιου τομεα? Και εγω εχω πολλους γνωστους ανεργους! Ενας απο αυτους οικογενιαρχης εργαζοταν ως σχολικος φυλακας! Ποσοι πρεπει να ειναι για σενα η ανεργοι ιδιωτικου τομεα και ποσοι του δημοσιου τομεα? ποσο πιστευεις οτι πρεπει να φτασει γενικως η ανεργια? 40%? 50%?

  7. δημης avatar
    δημης 15/07/2013 15:56:37

    ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ....ΡΑΣΤΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ;;;;;;;;;;;;;;
    ΚΑΝΕΙ ..ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ Η ΠΕΙΝΑ;;;;

  8. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 15/07/2013 16:01:31

    "Όχι μικροπολιτικά παιχνίδια με το μέλλον της χώρας"
    Θα μπορούσε αυτή να ναι φράση από ομιλία του ΣAΜAΡA πριν τον "μαύρο Νοέμβριο" της κωλοτούμπας. Θα μπορούσε να ναι φράση που αναφέρεται στα παιχνιδάκια που έκανε ο ΓΑΠ με ΣτροςΚαν και λοιπούς "φιλέλληνες" για να φέρουν την "σωτηρία" μας. Βλέπετε, παιχνιδάκια με το μέλλον της χώρας, ήταν αυτές οι μεθοδεύσεις του ΓΑΠ, τότε, όπως (ΟΡΘΑ ΤΟΤΕ) καταγγελλόταν απο σύσσωμη τη Νέα Δημοκρατία!

  9. Hawk avatar
    Hawk 15/07/2013 16:47:58

    Προφανώς θα τον ξεπεράσει τον σκόπελο η κυβέρνηση και λίγο - μπρος, λίγο - πίσω ψηφίζεται το πολυνομοσχέδιο, μετά τι γίνεται, με την τρύπα των 4 δις τι θα κάνει, γιατί θα έρθει η τρόϊκα την επόμενη φορά και αυτό που θα ζητήσει είναι νέα μέτρα, οικονομικού χαρακτήρα και είτε θα έχουμε καινούργιες μειώσεις μισθών και συντάξεων ή καινούργιους φόρους, ή και τα δύο ή ακόμη και μείωση του δημόσιου τομέα κατά 10%, δηλαδή καμιά 60 χιλιάδες άτομα μείον, δηλαδή χοντρικά 1 δις τον χρόνο, καλά είναι, έτσι μπορεί να βγει το πρόγραμμα......

  10. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 15/07/2013 23:20:19

    ''Βασικό όπλο το επιχείρημα ότι υπάρχουν 1,5 εκατ. άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα, για τους οποίους δεν έκλαψε και δεν διαμαρτυρήθηκε κανείς...''
    Θεέ μου τι πληρώνω και προσπαθούν καθημερινά να υποτιμήσουν με τόση αφέλεια και θράσος τη νοημοσύνη μου! Λες και τα 2.000.000 των ανέργων δεν προήλθαν (και) από την πιστή εφαρμογή των τοξικών τροϊκανομνημονίων, ή λες και θα δημιουργηθούν αυτόματα χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας, άμα τη απολύσει κάποιων χιλιάδων πρώην πελατών, των συγκυβερνώντων φωστήρων!
    Μόνο όποιος είναι ειλικρινής, καθαρός και γενναίος ώστε να υπερασπίζεται την αλήθεια στα πιό μικρά αλλά και στα πιό απαιτητικά και δύσκολα μεγάλα, έχει δικαίωμα πια να ηγηθεί.
    Οι άλλοι, στον Καιάδα της απαξίωσης!

  11. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 16/07/2013 00:43:20

    »Tο στοίχημα του Σαμαρά βρίσκεται στην έλλειψη αξιόπιστης εναλλακτικής πολιτικής λύσης και δεν τη διαπραγματεύεται».

  12. ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
    ΕΥΛΟΧΟΣ 16/07/2013 14:56:15

    Καλησπέρα και από εμένα. Για κάθε έναν απολυμένο από τον Δ.Τ. αντιστοιχούν 3 στον Ι.Τ. Άρα για 15.000 από τον Δ.Τ. ας υπολογίσουμε άλλους 45.000 από τον Ι.Τ. Και όσον αφορά αυτά τα 3 χρόνια με μνημονιακές κυβερνήσεις (Παπανδρέου, Παπαδήμου, Σαμαρά), τι επιτέλους έχουν καταφέρει; 1) Να μειωθεί η ανεργία; ΧΑΧΑΧΑΧΑ, 2) Να μειωθούν οι φόροι; ΧΑΧΑΧΑΧΑ, 3) Να έχουμε καλύτερη Παιδεία, Υγεία, Ασφάλεια; ΧΑΧΑΧΑΧΑ, 4) Να μειωθούν οι τιμές σε πάσης φύσεως αγαθά; ΧΑΧΑΧΑΧΑ, 5) Να μειωθεί το χρέος μας; Εδώ είναι που θα με πιάσει η κοιλιά μου από τα γέλια!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ: Τι κατάφεραν αυτές οι 3 σωτήριες κυβερνήσεις; Και μην ακούσω βλακείες για αποκατάσταση της αξιοπιστίας της χώρας. Αξιόπιστη χώρα δεν υφίσταται με 30% ανεργία, με ελλειπή παιδεία, υγεία και ασφάλεια, με εργασιακή ανασφάλεια, με διαλυμένη αγορά. ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ. ΑΡΚΕΤΑ. ΟΣΟΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΑΝΟΗΣΙΕΣ. Αυτές να τις εξηγήσουν οι "κύριοι" και στις οικογένειες των 6.000 αυτόχειρων εάν μπορούν. Η δε συντριπτική πλειοψηφία των νέων δανείων πάει για την αποπληρωμή των παλαιών, ακόμα και εάν ο Στουρνάρας έχει το απερίγραπτο θράσος να μην απαντά σε σχετικές ερωτήσεις βουλευτών του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Και για μένα η ανεργία είτε προέρχεται από τον Κατσέλη είτε προέρχεται από τους Δήμους είναι το ένα και το αυτό. ΣΑΝΟ ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ ΠΙΑ.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ ΕΥΛΟΧΟΣ 16/07/2013 19:24:18

      "Για κάθε έναν απολυμένο από τον Δ.Τ. αντιστοιχούν 3 στον Ι.Τ. "

      Ναι; Τότε γιατί με 1.500.000 απολυμένους από τον Ι.Τ. δεν έχουμε 500.000 απολυμένους Δ.Υ.;

      Λοιπόν για τελευταία φορά, για να μην κάνουν κάποιοι τον παλαβό: Το κράτος για να πληρώσει τους μισθούς του άχρηστου κομματικού στρατού που διόριζε σαν Δ.Υ. όλα αυτά τα χρόνια, υπερφορολογεί τον ιδιωτικό τομέα. Ελεύθεροι επαγγελματίες και επιχειρήσεις που φυτοζωούν, αναγκάζονται να πληρώνουν χαράτσια και φόρους, άμεσους και έμμεσους (π.χ. στην ενέργεια) που καμία σχέση δεν έχουν με τα πλέον ανύπαρκτα εισοδήματά τους και τους κάνει μη ανταγωνιστικούς. Αυτό ωθεί τους ίδιους και τους εργαζόμενους στον Ι.Τ. στην ανεργία. Το σύστημα είναι αποφασισμένο να διασώσει τα δικά του παιδιά, κι αυτό δύο συνέπειες θα έχει: 1) θα την πληρώσουν στο τέλος όσοι Δ.Υ. διορίστηκαν αξιοκρατικά, διότι αυτοί δεν έχουν την εύνοια του πολιτικού συστήματος. 2) Ο Ι.Τ. θα στυλώσει τα πόδια και φόρους θα βλέπει το κράτος με το κιάλι, ακόμη κι από όσους έχουν ακόμη κάποια εισοδήματα. Γιατί να σκοτώνομαι εγώ 9πμ-9μμ 6 μέρες τη βδομάδα να βγάλω μόλις και με τα βίας ένα μεροκάματο και να μου το αρπάζει το δημόσιο για να πληρώσει τον αφισοκολλητή που δεν τολμά να απολύσει; Ας φτιάξει το φορολογικό μηχανισμό να με πιάσει, τότε τουλάχιστον θα μπορεί να πιάσει και τους μεγαλοφοροφυγάδες και δε θα με λιώνει στα οριζόντια χαράτσια. Αλλά επειδή ούτε αυτό δεν μπορεί να φτιάξει το βαρύ και διεστραμμένο δημόσιο, δε θα με πιάσει.

      ΥΓ Ξέρω ότι τα παραλέω. Ξέρω ότι κάνω απλουστεύσεις. Ξέρω ότι δεν είναι 1.500.000 "απολυμένοι" στον Ι.Τ. Ξέρω ότι δεν είναι όλοι οι Δ.Υ κομματικός στρατός, ούτε άχρηστοι. Ξέρω ότι πολλοί στον Ι.Τ. συσσωρεύσαν λίπος από φοροδιαφυγή. Δεν μπορώ λόγω συνείδησης να φοροδιαφύγω ουσιαστικά, ότι και να λέω. Αλλά και ο μαζοχισμός κάποιων και η γαϊδουριά κάποιων άλλων, έχουν τα όρια τους. Και η υπερβολή κάνει τα μηνύματα να ακούγονται εντονώτερα.

      • ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
        ΕΥΛΟΧΟΣ @ MAYRO XABIARI 16/07/2013 20:31:27

        Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε ότι λες. Αλλά πλέον δεν μπορούμε να ακούμε για "success story", δεν μπορούμε να ακούμε "θα ψηφίσω αν και διαφωνώ για να πάρουμε την δόση και να μην καταστραφεί η χώρα". Σαν "δοσο-μανείς" με τις δόσεις και κάθε φορά τα υπάνθρωπα της τρόϊκα θα ζητούν όλο και παραπάνω και ενώ έχουν οι ίδιοι παραδεχθεί ότι το πρόγραμμα είναι λανθασμένο. Και να το δούμε και πανευρωπαϊκά: Σώθηκαν η Ιρλανδία, η Ιταλία, η Ισπανία και η Πορτογαλία; Μόνο η Ισλανδία ξέφυγε που προτίμησαν δημοκρατικότατα οι πολίτες της να καταρρεύσουν οι τράπεζες και να σωθούν οι πολίτες. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "SUCCESS STORY", ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ "ΨΗΦΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΧΩΡΑ". Διότι το αποτέλεσμα είναι ένα ατελείωτο βύθισμα χωρίς φιάλες οξυγόνου και όποιος λέει το αντίθετο, το ελάχιστο που μπορώ να πω είναι είτε ότι ψεύδεται ασυστόλως είτε ότι ονειροβατεί.

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ ΕΥΛΟΧΟΣ 16/07/2013 21:12:06

          Δεν μπορεί να υπάρχει ούτε success, ούτε ανάλογο story αν δεν υιοθετήσουμε ένα σχέδιο, αν δεν ταχθούμε πίσω από αυτό ολόψυχα, αν δεν παρουσιαστούν τα δεδομένα και οι λύσεις όλες στο λαό, όσο άσχημες και δυσάρεστες να είναι (και θα είναι, εδώ που φτάσαμε όλοι οι δρόμοι περνούν από την κόλαση, απλά άλλοι υπάρχει πιθανότητα να ξαναβγαίνουν κι άλλοι όχι). Συμφωνώ ότι αγώνας με τα χέρια δεμένα και με νοοτροπία "δε θέλω αλλά με πιέζουν" δεν κερδίζεται.

          • ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
            ΕΥΛΟΧΟΣ @ MAYRO XABIARI 16/07/2013 23:58:31

            Όταν κάνεις διαπραγμάτευση με τα χέρια κάτω, όταν δεν αρνείσαι να συνεχίσεις την λανθασμένη (κατά το ίδιο το ΔΝΤ) αυτή πολιτική, όταν δεν έχεις το ανάστημα να διεκδικήσεις τις γερμανικές αποζημιώσεις, όταν δεν τιμωρούνται ΟΛΟΙ οι υπεύθυνοι για την λίστα Φαλτσιάνι (Λαγκάρντ), όταν έχεις βάλει στο Δημόσιο όλα αυτά τα 40 χρόνια βυσματικά υπαλλήλους, ΤΟΤΕ δεν έχεις δικαίωμα να απαιτείς θυσίες από τους ΠΟΛΙΤΕΣ.

  13. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 16/07/2013 18:56:51

    " Δεν θα υποστούν συνέπειες όσοι δημοτικοί αστυνομικοί και σχολικοί φύλακες κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών ή διδακτορικό "
    Δεν εξηγείται αλλιώς , μας ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΚΑ !

  14. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 16/07/2013 20:23:15

    «Παράλληλα, θεωρούν ότι η αντιπολίτευση και οι λαϊκιστές συνδικαλιστές οδηγούν τα πράγματα σε τυφλή σύγκρουση και επενδύουν στο κοινωνικό χάος»

    Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο!

    Διορίστηκαν όπως λένε όλοι οι γαλαζοπράσινοι και όταν το “φαί” τελείωσε έγιναν …”κομμουνιστές”.
    Να φάω εγώ και …ας φάνε την πατρίδα , το Έθνος την Θρησκεία μας τις πατροπαράδοτες παραδόσεις μας …οι διεθνιστές ανθέλληνες!
    Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά , όπως την είχε και το 81 ΑΛΛΑ η δεξιά φταίει για όλα , το μάθαμε το ποίημα , τριάντα χρόνια είναι αυτά δεν είναι και λίγα!

    Όλοι αυτοί πληρώνονται KAI από τους φόρους ανθρώπων που δεν έχουν ούτε μια “δραχμή” έσοδα το χρόνο ,είναι και αντιρατσιστές τρομάρα τους μόνο για τους λαθραίους, οι φτωχοί να πεθάνουν αρκεί να πέφτει ο μισθός.
    Φπα 23% ακόμα και στο ψωμί που αγοράζει ο άνεργος, φορολόγηση ανύπαρκτων και πλασματικών εισοδημάτων.

    Φορολογείτε η ατομική ιδιοκτησία ,αλλα σοβιετία , φορολογείτε ο ελευθ. Επαγγ. με 26% από το πρώτο ευρώ , έκτακτες εισφορές που έγιναν μόνιμες , πρόστιμο στο ΚΡΑΤΟΣ μόνο και μόνο επειδή κάποιος δεν έχει κλείσει ακόμα το μαγαζί του η το “γραφείο” του , υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές -που πληρώνει ο ίδιος κανείς άλλος- έχει δεν έχει εισόδημα για αισχρές υπηρεσίες που ξαναπληρώνει (φακελάκια , ιδιαίτερα κλπ.)

    Έκλεψαν τους κόπους μιας ζωής από τα ομόλογα του δημοσίου , από ομόλογα μειωμένης εξασφάλισης τραπεζών που είχαν αγοράσει Έλληνες πολίτες γιατί το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕ, αλλά το εφάπαξ εφάπαξ, ακόμα και αυτό των 400,000 ευρώ της “βολης” που διόρισαν οι κακοί δεξιοί αλλά υπερασπίζονται μετά μανίας οι καλοί αριστεροί “προλετάριοι εκφωνητές” των εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ το χρόνο!
    Οι χαμηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι – που και αυτοί πληρώνουν την φορολαίλαπα – έχουν καταλάβει ποιον υποστηρίζουν;
    Ούτε ένα ευρώ δεν έχει πάει για αποπληρωμή τόκων η χρέους από όλους αυτούς τους φόρους για να μην λαϊκίζουν οι αριστεροί με τις δεξιές τσέπες ότι πληρώνουμε τους τοκογλύφους.

    Όμως Το ΑΝΩΤΑΤΟ ΣΟΒΙΕΤ αποφάσισε καμία απόλυση.
    Για τον χαμηλόμισθο δημ. υπάλληλο παλεύει ο τσιπρας η δουρου και οι λοιποί μαπαλασοφωτοπουλαιοι, όπως πάλευε και ο μέγας ακης και “παπακης” , υπέρ των υψηλών φόρων και της αναδιανομής ήταν και αυτοί και οι σύντροφοι τους χρόνια τώρα , για το καλό μας.


    Να πεθάνουν όλοι οι υπόλοιποι να πουλήσουν τα σπίτια τους τα χωράφια τους , εάν δεν έχουν να πληρώσουν τους φόρους της σοβιετίας ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ!

    Πότε έγιναν επαναστατικές ρόζο-κόκκινες πορείες για όλους αυτούς τους δυσβάστακτους φόρους;