#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/10/2012 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν το υπουργείο Εθνικής Άμυνας δέχεται επίθεση φωνάζει την αστυνομία

"100 εκεί; Εδώ Επιτελείο!"



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Το Πεντάγωνο είναι στρατόπεδο ή κάνω λάθος; Έγινε πλατεία και δεν το ‘μαθα; Υπάρχει Τάγμα ΓΕΕΘΑ; Η Στρατονομία γιατί είναι στην πύλη; Για να βαράει προσοχή στις κλάρες και στους πολιτευτάκηδες; Δύναμη Φρουράς δεν βγάζουν κάθε μέρα; Ή μήπως τηρούνται οι «παραδόσεις» της εποχής μου, όπου το Τάγμα ΓΕΕΘΑ ήταν οι προφυλακές της Γκομενοφυλακής; Όλα τα βύσματα, στελεχάρες των κομματικών νεολαιών και συγγενείς κομματαρχαίων, ήταν στα χαρτιά της δύναμης αλλά στην αναφορά ήταν ο Διοικητής, ο Επιλοχίας κι ένας σκύλος, γιατί τα καλόπαιδα πίνανε καφέ στο Κολωνάκι, ήταν στη Μύκονο ή σε πολιτικά γραφεία. Άσε που αντί για Τάγμα ήταν …Ταξιαρχία από τους υπεράριθμους βυσματίες ματσουλαραίους. Τώρα, 21 χρόνια μετά δεν ξέρω πως είναι αλλά ξαναρωτάω, Φρουρά δεν έχετε, ρε; Ομάδα Ασφαλείας δεν έχετε;

Ξέρατε τουλάχιστον από χτες πως θα γίνει συγκέντρωση διαμαρτυρίας μπροστά στο στρατόπεδο ή όχι; Αυτά που μαθαίνει ο τελευταίος πεζικάριος σκοπός τα ξέρατε όσοι μετείχατε στην σύσκεψη κι όσοι είχαν υπηρεσία σήμερα;

Αν ήμουν Αξιωματικός Πύλης το 1991 και με ρωτούσε ο Γιώργος Καραποστόλου «Εάν αποπειραθούν κάποιοι να μπουν βιαίως στο Στρατόπεδο, τι θα κάνεις κύριε Δόκιμε;» και του απαντούσα «θα πάρω το 100», είχα 40 μέρες φυλακή στην κωλότσεπη.

Στις άλλες, σοβαρές χώρες, όταν δέχεται εισβολή στρατόπεδο, φωνάζουν την Αστυνομία;

Πιο θλιβερή εικόνα από αυτή του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ να παρακαλάει (!) με ντουντούκα (!!) να βγουν από το στρατόπεδο του οι διαδηλωτές υπάρχει; Λυπήθηκε η ψυχή μου να βλέπω τον Αρχηγό σε αυτή τη θέση.

Πως το γράφω συνέχεια; Οι Ένοπλες Δυνάμεις είναι ο σκληρός πυρήνας της εθνικής κυριαρχίας. Ε, λοιπόν ο πυρήνας μπάζει. Γιατί δεν τον αφήνουν να κάνει την δουλειά του. Γιατί ορισμένοι Αξιωματικοί αρχίζουν από νωρίς να «πολιτεύονται» για τις προαγωγές και τις μεταθέσεις τους.

Αργά αλλά σταθερά η πολιτική τάξη κάνει τις Ένοπλες Δυνάμεις σαν τα μούτρα της.

Ακόμη υπάρχουν αποθέματα φιλοτιμίας και περηφάνιας, γιατί όποιος διαλέγει το ράσο της στολής, κάτι έχει μέσα του. Όμως το σαράκι προχωράει.

Εικόνες ντροπής οι σημερινές. Δεν έχει σημασία αν έχουν δίκιο ή άδικο οι εργαζόμενοι. Ιερό το ψωμί αλλά δεν μπουκάρεις στο Επιτελείο, δεν βεβηλώνεις την Ακρόπολη ή τον Άγνωστο Στρατιώτη.

Η πολιτική είναι η διαχείριση των συμβόλων. Το ‘χε πει ο Μιτεράν, νομίζω. Συμπυκνώνει τα πάντα η φράση, τουλάχιστον αυτά που πιστεύω εγώ.

Κι η διαχείριση προϋποθέτει πρωτίστως σεβασμό. Από την πολιτική ηγεσία, από τους πολίτες, διαδηλωτές ή μη και από τους υπηρετούντες, τα στελέχη.

Στην κατρακύλα μας κάποιοι θα αποπειρώνται πάντα να κάνουν διάφορα. Άλλοι κρεμάνε τα κουρέλια τους στην Ακρόπολη, άλλοι καταστρέφουν την προτομή του Περρίκου και την πετάνε σαν σκουπίδι στο οδόστρωμα της Πατησίων κι η «Αυγή» τους προβάλλει και «ηρωικό» αφιέρωμα, άλλοι ορμάνε στους Ευζώνους και καίνε τη σκοπιά.

Εικόνες ντροπής οι σημερινές, το ντου, να τρέχουν όλοι, πηλίκια να πέφτουν, ύστερα ο Αρχηγός στα σκαλιά να παρακαλάει με πλάκα τα γαλόνια και τις διεμβολές κι ύστερα ήρθαν κι οι κομματαρχαίοι, μην χάσουν, να σουλατσέρνουν στο προαύλιο προς άγρα ψηφοφόρων. Μεγάλε Γιώργο Σκαμπαρδώνη: «Όλα βαίνουν επιτυχώς εναντίον μας».

Ποιος θα γκρεμίσει την παρακμή μας και θα θάψει στα μπάζα τους αυτουργούς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 04/10/2012 14:47:50

    "100 εκεί; Εδώ Επιτελείο"!
    Η ατάκα της...παρακμής...
    Κλαυσίγελως....

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Αδέξιος Δεξιός 04/10/2012 14:50:33

      Κι ἐγὼ πέθανα στὰ γέλια μὲ τὸ «“100 εκεί; Εδώ Επιτελείο”!» νὰ πῶ τὴν ἁμαρτία μου... Δὲν ξέρω ἂν εἴμαστε χώρα, πάντως εἴμαστε πρώτης τάξεως ὑλικὸ γιὰ ταινία τῶν Monty Pythons.

      • alexei avatar
        alexei @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2012 16:39:17

        ρε παιδια επειδη ψιλογνωριζω για το στρατιωτικο δικαιο και διαδικασιες να σας ενημερωσω οτι ο Φρουραρχος του επιτελειου αλλα και τα παιδια στην πυλη δεν εχουν δικαιωμα να αποθησουν διαδηλωτες ή να λαβουν αστυνομικα μετρα. δεν υπηρχε εντολη και δεν θα δωθει ποτε. αν ειχαν απειληθει με βια θεωρητικα θα ειχαν δικαιωμα να ανοιξουν ΠΥΡ αλλα κατι τετοιο καταλαβαινετε τι αποτελεσματα θα ειχε

        εξαλλου φανταστειτε την ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΙΑ να χτυπαει διαδηλωτες τι θα λεγαν για τον Σαμαρα; οτι ειναι απογονος του Γ. Παπαδοπουλου ή κανω λαθος;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ alexei 04/10/2012 17:37:12

          δεν ξέρεις από στρατιωτικούς νόμους και κανονισμούς για το τι πρέπει να κάνει η φρουρά όταν κάποιος εισβάλλει ΜΕΣΑ σε στρατόπεδο.
          Αφού γνώριζαν οι αρμόδιοι, έπρεπε να υπήρχε σήμερα ικανή αστυνομική δύναμη απέξω και από μέσα η Στρατονομία και σύμπασα η Φρουρά του στρατοπέδου και δεν χρειαζόταν κανείς να ρίξει ούτε ντουφεκιά. Δεν έγινε και να τα χαΐρια μας.
          Ο κ. Σαμαράς, χωρίς να έχει ιδέα και συμμετοχή (αμφιβάλλω αν προλάβαινε να ασχοληθεί και μ' αυτό, σιγά μην βγάζει και της υπηρεσίες), υπέστη πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τις εικόνες που είδαμε, παρά εάν ο Στρατός εμπόδιζε, ΩΣ ΩΦΕΙΛΕ, την βίαιη εισβολή σε στρατόπεδο του.

          • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 19:23:30

            Δεν χρειαζόταν δύναμη 100 στρατονόμων με κλομπς Φαήλο. Την απάντηση για την επιβαλλόμενη τακτική που θα έπρεπε να είχαν εφαρμόσει την έδωσες παραπάνω σε προηγούμενο σχόλιο σου «Αφού γνώριζαν οι αρμόδιοι, έπρεπε να υπήρχε σήμερα =ικανή αστυνομική δύναμη απέξω και από μέσα η Στρατονομία και σύμπασα η Φρουρά =του στρατοπέδου και δεν χρειαζόταν κανείς να ρίξει ούτε ντουφεκιά. Δεν έγινε και να τα χαΐρια μας». Επειδή διαβάζοντας σχόλια αναγνωστών του άρθρου συνειδητοποιώ ότι έχω ξεχάσει κάποιες από τις εντολές που ελάμβανα και εγώ όταν υπηρετώντας στο ΚΕΤΘ έφεδρος ανθυπίλαρχος στα τελευταία της θητείας μου με έστελναν τακτικά ως ΑΥΔΜ στις τότε ΣΦΑ ( στρατιωτικές φυλακές Αυλώνας για όσους δεν γνωρίζουν). Εντολή αυστηρή σε εμένα από τον επίλαρχο μου «και να το έβαζα βαθιά μέσα στο ξερό των στρατιωτών μου. Σε περίπτωση δραπέτευσης , αν κατάφερνε να πηδήσει κάποιος τοίχο ύψους 5 μέτρων δεν πυροβολεί ο σκοπός επάνω τους μόνο στον αέρα και αμέσως καλείς εσύ την ΑΣΔΕΝ και το ΚΕΤΘ». Πιθανόν να μου διαφεύγει κάτι λόγω των 57 ετών μου ή να άλλαξαν από το ’78 οι κανονισμοί. Οι ταραχοποιοί στην πύλη σήμερα ήταν άοπλοι πολίτες. Δεν βγάζεις απέξω στρατονόμους και φρουρά έστω και αν φυλάσσεις τα Άγια των Αγίων. Το λάθος είναι της πολιτικής ηγεσίας που δεν είχε σε συνεννόηση με την ΕΛ.ΑΣ αποκλείσει την είσοδο του στρατοπέδου από αστυνομικές δυνάμεις, ή της ΕΛ.ΑΣ που ενώ μάθαιναν στο κέντρο που κατευθύνονται οι ομάδες των διαδηλωτών δεν έστειλαν τάχιστα από Γουδί και Κατεχάκη εν ανάγκη διμοιρίες για να αποτρέψουν τα χειρότερα. Στο χλευασμό αστυνομία εκεί; Εδώ πεντάγωνο σπεύσατε απαντώ ότι καλώς έπραξαν για την εκτός στρατοπέδου περιοχή. Το ότι ο ΑΓΕΕΘΑ βγήκε να διαπραγματευτεί κατά την άποψή μου είναι ασυγχώρητο ατόπημα προσβολή στην αποστολή της υψηλής θέσης του. Ο στρατηγός να διαπραγματεύεται με διαδηλωτές πολίτες; Εκ μέρους ποιού; Του στρατεύματος; Διαπραγματεύσεις και διάλογο σε οικονομικά κλπ αιτήματα κάνουν μόνο οι πολιτικοί. Στο Sunny Point North Carolina δεκαετία ’90 ακτιβιστές πολίτες ΗΠΑ έκαναν έντονες ταραχές έξω από το στρατόπεδο MOTSU. Ο λόγος τα επικίνδυνα φορτία οπλισμών που έφευγαν για μία εστία πολέμου κοντά μας. Έριχναν από έξω μπογιές, κούτσουρα, πέτρες στο στρατόπεδο χώρια οι φραστική βία. Ουδείς στρατιωτικός βγήκε έξω από την πύλη να τους απωθήσει. Το είχε αναλάβει η τοπική αστυνομία- κάτι σερίφηδες χωρικοί και μονάδες από την πολιτειακή αστυνομία. Ψυχραιμία και νομιμοφροσύνη επέδειξαν οι αξιωματικοί και η διοίκηση. Πως το ξέρω; Επί πέντε ημέρες το πλοίο μου φόρτωνε εκεί. Θα μου έλεγε και κάποιος συνάδελφος άλλο γαύρος και άλλο ταύρος. Τέλος πάντων, άποψή μου. Δεν θα το παίξω και σε παρτίδα σκάκι. Πάντως αν τύχει να συναντηθείς αγαπητέ Φαήλο με τον νυν υπουργό εξήγησε του κάποιες λεπτομέρειες. Μάλλον το χρειάζεται και συντόμως μάλιστα πριν ακολουθήσουν και άλλα προσβλητικά και επικίνδυνα για το στράτευμα.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ 04/10/2012 23:55:42

            Φίλε Δημήτρη,
            Μάλλον υπάρχει παρανόηση. Για απέξω φυσικά και θα ειδοποιούσαν την Αστυνομία.
            Μέσα όμως αρμόδιος είναι ο Στρατός. Τελεία και παύλα.
            Το σημερινό λοιπόν ήταν απαράδεκτο.
            Κι οι Αμερικανοί λοιπόν στην βάση που λες, ορθά αφήσανε την δουλειά στην Αστυνομία για τα ΑΠΕΞΩ. Αν όμως περνούσαν τον αστυνομικό κλοιό και περνούσαν μέσα ξέρεις καλά τι τους περίμενε τους διαδηλωτές.
            Εδώ, η ισχυρή παρουσία της Στρατονομίας και της φρουράς σύμπασας θα ήταν επαρκείς για να μην μπουν.
            Τελικά έγινε αυτό το καραγκιοζιλίκι.

          • alexei avatar
            alexei @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 23:32:01

            Αγαπητε φιλε Φαηλο,

            Δυστυχως η ιστορια μου, η προσωπικη μου ιστορια με εχει φερει σε παρομοια θεση με τα παιδια που ησαν φρουρα σημερα. πιστεψε με δε μπορεις να κανεις απολυτως τπτ αν δεν παρεις αδεια απο εποπτη.

            Αν προτεινεις ο στρατος δλδ η Στρατονομια να δειρει πολιτες τοτε ο Σαμαρας αυριο το πρωι θα επεφτε. Θα τον λεγαν ΕΣΣΑΤΖΗ, ΧΟΥΝΤΙΚΟ και ενα σωρο αλλα, ελπιζω να το καταλαβαινεις κ εσυ αυτο..

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ alexei 05/10/2012 00:04:08

            Αγαπητέ Αλεξέϊ,
            πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο φίλος μου, Αντιστράτηγος (ε.α.).
            Τον πήρε τηλέφωνο από τις ΗΠΑ φίλος του ανώτατος Αξιωματιθκός, που έχει διατελέσει ΑΚΑΜ στην αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα και του είπε "Είσαστε σε τόσο μεγάλη κατάπτωση; Αφήσατε διαδηλωτές να καταλάβουν το Υπουργείο και το Γενικό Επιτελείο;". Ο φίλος μου ήθελε να ανοίξει η γη να τον καταπιεί.
            Φαντάσου τους Τούρκους επιτελείς που είδαν τις εικόνες αυτές.
            Επαναλαμβάνω: η κινητοποίηση και παρουσία μέσα από την πύλη της δύναμης Στρατονομίας, του λόχου άμεσης επέμβασης και των άλλων δυνάμεων που έχει στη διάθεση του ο Στρατοπεδάρχης θα ήταν επαρκείς (και μόνο η παρουσία τους) για να ΜΗΝ μπουν οι εργαζόμενοι.
            Η ζημιά που έγινε, ελίναι μεγαλύτερη απ' ότι εάν είχαν φάει σπρωξιές και χτυπήματα στην προσπάθεια τους να παραβιάσουν την πύλη, αφού η Αστυνομία απέτυχε να τους εμποδίσει.
            Δεν μπορούν οι νόμοι και οι στρατιωτικοί κανονισμοί να γίνονται λάστιχο.
            Ό,τι κέρδισε ο κ. Πρωθυπουργός με την δυναμική του επέμβαση στην Χαλυβουργική, του το υπονόμευσαν όσοι επέτρεψαν τα σημερινά γεγονότα.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 07:14:20

            Ο Πρωθυπουργός δεν έχασε απολύτως τίποτε και καμία σχέση δεν έχει ο ίδιος με τη μετριότητα, τις περιορισμένες ικανότητες και δυνατότητες των λοιπών μεγαλοστελεχών της ΝΔ, που αναγκαστικά έχουν αναλάβει κυβερνητικούς θώκους. Το οτι έχει τη δυστυχία να προσπαθεί να καθοδηγήσει ασήμαντους, δεν τον καθιστά και υπεύθυνο για την ασημαντότητά τους. Και μόνο που αναγκάζεται να επέμβει τόσο συχνά για να καλύπτει τα ...κενά της πλημμελούς τους λειτουργίας, λέει τα πάντα.

          • Μακεδόνας avatar
            Μακεδόνας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 08:44:51

            Αλήθεια τι κάνει ο στρατός όταν εισβάλουν 200 άτομα; Πυροβολεί;Και συ Δόκιμε τι θα έκανες;Εφ όπλου λόγχη; Ας μην χάνουμε και την σοβαρότητα μας. Όση μας έμεινε με αυτά που ζούμε.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μακεδόνας 05/10/2012 14:05:03

            Κύριε Δόκιμε και ρίξε δυο βαθμούς παραπάνω.
            Η δική σου σοβαρότητα δοκιμάζεται όταν προσπαθείς, όπως και άλλοι, να βρεις δικαιολογίες για το χθεσινό αίσχος.
            Αν σκέφτονται 200 να μπουκάρουν στο στρατόπεδο και δουν από πίσω 100 Στρατονόμους και το Λόχο Αμέσου Επεμβάσεως, ήτοι καμμιά διακοσαριά και βάλε, δεν μπορούν να μπουν.
            Τα υπόλοιπα για εφ ' όπλου λόγχη και τα ρέστα είναι ανοησίες, που δενμ καλύπτουν το ρεζιλίκι.

          • Μακεδόνας avatar
            Μακεδόνας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 08/10/2012 09:42:00

            Κύριε Κρανιδιώτη δεν δοκιμάζεται, νομίζω, η σοβαρότητα μου γιατί απλώς δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τα χθεσινά γεγονότα. Αντίθετα με ενόχλησαν πολύ.Δεν με ενδιαφέρει τι μπορεί να λένε οι ξένοι για αυτές τις εικόνες! Δυστυχώς ο λαικισμός έχει διαβρώσει τα πάντα και η προχθεσινή εικόνα είναι η τελευταία, χρονικά, απόδειξη . Πιστεύω ότι ο στρατός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να αποτρέψει την "εισβολή". Άλλωστε την τελευταία φορά που ο στρατός "ανέλαβε" να λύσει πολιτικά προβλήματα (1967-74) απέτυχε παταγωδώς και πλήγωσε την Ελλάδα (Κύπρος). Ο στρατός πρέπει να μείνει αφοσιωμένος στο έργο του που είναι η προάσπιση της εθνικής ανεξαρτησίας και της εδαφικής ακεραιότητας. Τα υπόλοιπα είναι πολιτικά θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσει η πολιτική και δικαστική εξουσία. Με τιμή. ¨Ενας έφεδρος αξιωματικός που υπηρέτησε 29 μήνες την πατρίδα.

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/10/2012 12:21:45

            Για να εμποδίσει ο στρατός, πρέπει να έχει ανάλογες εντολές, εφ' όσον δεν είναι (ημι)αυτόνονομος, όπως κάποτε στην Τουρκία.

            Του είπε κανείς ότι έχει την ευθύνη για την φρούρηση (ασφάλεια) του "Πενταγώνου", ή όποιου άλλου στρατοπέδου; Αν τού το έλεγαν και δεν το έκανε, τότε ναι. Αλλά όταν τού λένε να παίρνει το "100" σε τέτοιες περιπτώσεις, τι να κάνει;

            Ελπίζω, αν κάποτε -ο μη γένοιτο- εισβάλει κάποιος στην Ελλάδα, να μην φωνάξουν τα ΜΑΤ.

        • Νίκος Α avatar
          Νίκος Α @ alexei 05/10/2012 23:40:25

          Αγαπητοί φίλοι αν δεν συμφωνήσουμε στα αυτονόητα και δεν προλάβουμε να ονοματίσουμε και να καταδικάσουμε εμείς όσα πρέπει, θα το κάνουν άλλοι. Και προλαβαίνοντας να πούν όσα θέλουν να πούν πολλοί πολίτες, θα ανεβάζουν την δύναμή τους και μείς θα απορούμε πως ρίξαμε νερό στο μύλο τους.
          .....«η χθεσινή εικόνα με τον κ.Κωσταράκο να μιλάει με ντουντούκα είναι ευτελισμός του στρατεύματος» και πρόσθεσε ότι «σε λίγο θα τον δούμε με μούσια και κοτσίδα».
          Επιπροσθέτως, σημείωσε «Τι να περιμένεις όμως από έναν αρχηγό που αντί να καταστρώνει σχέδια είναι όλη μέρα στο tablet και γράφει μηνύματα στο Twitter»......
          Ποιός τα λέει ; Ο Κασιδιάρης
          Όσο εμείς θα διαφωνούμε πολυτελώς και θα το παίζουμε υπεράνω, αναπαράγοντας την γνωστή νοοτροπία και φρασεολογία της "γενιάς του Πολυτεχνείου", άλλοι θα καβαλικεύουν στην αγανάκτηση του κόσμου και λέγοντας όσα εμείς αργήσαμε να πούμε και να καταδικάσουμε, θα μεγεθύνονται, κρύβοντας τους αληθινούς τους στόχους.
          Κάποιος σχολιαστής αναφέρθηκε στο "συνήθειο" του Αρχηγού να ενημερώνει το στράτευμα μέσω Twitter.
          Και γώ ήθελα καιρό να γράψω κάτι για το μοντέρνο Αρχηγό που επικοινωνεί με τους υφισταμένους του με το παραπάνω μέσο, αλλά μας πρόλαβε ο Κασιδιάρης. Ας αφυπνιστούμε σαν κοινωνία, μη μας προλάβουν και σε άλλα άλλοι.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Αδέξιος Δεξιός 04/10/2012 19:02:57

      Εκεί 100; Εδώ ένας!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/10/2012 14:48:56

    Χα χα, μπορεί να φωνάξουν να βοηθήσει η μετεμψύχωση του Σκόμπυ...
    "Urgent general,
    ο αρχικατσαπλιάς, ο εαμοβούλγαρος,
    ο αναρχοκομμουνιστής Φαλσιανί,
    στρίμωξ' Εκάλη και Κολωνάκι
    σ' ένα στικάκι".

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/10/2012 14:52:33

    Εδώ ο άλλος με αεροπλανικό κόλπο έφαγε ολόκληρη γωνία από το αυθεντικό Πεντάγωνο, για τριάντα "μπουκαδόρους" θα μιλάμε τώρα;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 05/10/2012 14:05:44

      Τώρα το είδα και παρά την διαφωνία μας "έγραψες"!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 14:51:19

        Επειδή μ' αρέσει να μιλώ ευθέως, να πώ και από που βλέπω να έρχεται ο κίνδυνος:
        Όχι βέβαια από την "αριστερά" (π.χ. τον παρά τις "κορώνες", στη φάση αυτή εύλογα συγκρατημένο στην πράξη ΣΥΡΙΖΑ). Ούτε από την "ακροδεξιά" (αυτοί δίνουν έμφαση στα πανηγύρια και τους πάγκους).
        Αλλά από αυτούς (είναι πολλοί) που θα θελήσουν τώρα ένα μεγάλο μπάχαλο και τουρλουμπούκι, για να θαφτούν μέσα στα συντρίμμια οι "λίστες" με τα ονόματα και τα ποσά, ο ΣΔΟΕ, η εφορία, τα μη εξυπηρετούμενα θαλασσοδάνεια...
        ΘΑ θελήσουν και θα προσπαθήσουν. Δεν τέλειωσε.
        Πειμένω ν' ακούσω το διάγγελμα του πρωθυπουργού. Ελπίζω να δώσει οδοδείκτες και έκτακτο δρομολόγιο για την σύλληψη των διαφυγόντων φόρων.
        Και να προσέχουν όταν θα έλθει η Μέρκελ: Είναι μαγνήτης για προβοκάτσια. Καλή ευκαιρία γι αυτούς που "θα θελήσουν και θα προσπαθήσουν"

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 14:53:25

    Τί έχουν τα έρμα και ψοφάνε; Με τον ήλιο τα βγάζω, με τον ήλιο τα βάζω...
    Καλά έλεγε ο μακαρίτης ο φίλος μου, ο Αντώνης Τρίτσης: "στην Ελλάδα η μεγαλύτερη επανάσταση θα είναι απλά το κάνει ο καθένας τη δουλειά του σωστά".

  5. factorx avatar
    factorx 04/10/2012 14:54:00

    Την ώρα που η Τουρκία κάνει πόλεμο στην Συρία και ο δικός τους ΑΓΕΕΘΑ είναι στο κέντρο επιχειρήσεων, ο δικός μας βγαίνει να διαπραγματευτεί μια μια δράκα διαδηλωτών; Και αν του πετουσε κάποιος κάτι; Αν τον έδερναν; Τι ήθελε να παραστήσει; Και γιατί δεν προστάτεψε τον χώρο του, όπως και την προηγούμενη φορά με τους αποστράτους; Για γέλια και για κλάματα δυστυχώς

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 04/10/2012 15:01:38

      Και μόνο που προσπαθώ να παραστήσω στο μυαλό μου την εικόνα του αρχιστρατήγου -τρομάρα μας- να δέχεται καφέ από διαδηλωτή σε στυλ Ρέλλου, δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να τρομάξω. Φαντάζεσαι να γινόταν, και να κατέγραφε τη σκηνή (με την κηλιδωμένη στολή) το TRT; (Όχι αυτό της Θεσσαλίας, αυτό της Τουρκίας...)

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ factorx 04/10/2012 15:50:00

      πεστα Χρυσοστομε!!! τι βγηκε να κανει εξω ο Α/ΓΕΕΘΑ να μιλησει με συνδικαλιστες;;;; Η πολιτικη ηγεσια τι εκανε;;;;

      • Αριστέα avatar
        Αριστέα @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 04/10/2012 22:33:11

        Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΚΡΥΒΟΤΑΝ, ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ factorx 04/10/2012 17:16:22

      Φάκτορα δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το σχόλιο σου!

      Αλλά έχω μια απορία. Ποιος ακριβώς θα φυλάξει το επιτελείο;

      Τα γόνοι της αφρόκρεμας της αθηναϊκής κοινωνίας που υπηρετούν εκεί και δεν έχουν δει ούτε στο όνειρο τους όπλο..;;;;

      Όσο για τον ΑΓΕΕΘΑ που διαπραγματευόταν με τον Κουρουπλή στο προαύλιο...δεν έχω λόγια!

      Είμαστε πραγματικά χειρότεροι κι απο μία δημοκρατία της κεντρικής Ασίας!!

      Τατζικιστάν και βάλε..!!!

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2012 14:55:53

    «ήταν στα χαρτιά της δύναμης αλλά στην αναφορά ήταν ο Διοικητής, ο Επιλοχίας κι ένας σκύλος, γιατί τα καλόπαιδα πίνανε καφέ στο Κολωνάκι, ήταν στη Μύκονο ή σε πολιτικά γραφεία.»

    Στὸ τέλος τῆς θητείας μου πρόπερσι πέρασα γιὰ τρεῖς (3) μέρες ἀπὸ τὸ Τάγμα ΓΕΣ. Στὴν ἀναφορὰ εἴμασταν λαὸς καὶ κόσμος, δὲν νομίζω πὼς εἴχαμε (πολλὰ τοὐλάχιστον) «φαντάσματα». Περιέργως, ἀλλοῦ εἶναι τὰ «φαντάσματα»: ΑΣΔΕΝ, ΑΣΔΥΣ κλπ -νομίζω-.

    ΥΓ: Τὸ φαινόμενο τῶν «φαντασμάτων» δείχνει τὰ ἀνύπαρκτα ὅρια τῆς ἀσυδοσίας τῆς πολιτικῆς τάξης. Καλὰ τὰ βύσματα, ὑπάρχουν κι ἀλλοῦ. Μά... «φαντάσματα»; Ποιός νοσηρὸς νοῦς!

    • ΗΡΩΝ avatar
      ΗΡΩΝ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2012 15:04:43

      Στην εποχή μου (1984) το Τάγμα ΓΕΣ τράβαγε το κουπί ενώ το Τάγμα ΓΕΕΘΑ ήταν τα βύσματα, όπως τους περιγράφει ο Φαήλος. (Εγώ δεν ήμουν σε κανένα από τα δύο, αλλά είχαμε αποσπασμένους από το στρατόπεδο μας που μας τα έλεγαν).

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2012 15:24:11

      Τι μου θύμισες Αστυάνακτα, (και ο Φαήλος) , την εποχή που ειχα ρέψει στο...Γουδι σαν Αξ/κος Πύλης της ΑΣΔΕΝ!

      Τουλάχιστον είχα κάνει όμως και ενα χρόνο (ε,σχεδόν...) σε μονάδα!

      Πάντως για να λέμε την αλήθεια ,αυτά είναι να μη σου τύχουνε. Ο στρατός δεν έχει μέσα αντιμετώπισης του πλήθους. Τι να κάνεις? να λογχίσεις τον κόσμο ,ή να πυροβολήσεις?

      Απλά θα υπέθετα πως υπάρχει ένα ενιαίο σχέδιο με την ΕΛΑΣ για την αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων.

      Πάντως , μια και θυμήθηκα τα δικά μου χρόνια ,είναι αλήθεια πως δεν μπορώ να φανταστώ Στρατηγούς (με κεφαλαίο Σ) σαν τον μακαρίτη τον Γιώργο Βοριά, να παρακαλάει με ντουντούκα τους διαδηλωτές...

      Σε ανάλογη περίπτωση, που ήμουν αξιωματικός στην πύλη και υπήρχε κάποια ανησυχία (για άλλους λόγους ,"σταγονίδια") μου είχε φέρει ο ίδιος ο υπασπιστής του γεμάτη γεμιστήρα για το 45ρι...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/10/2012 15:51:40

        Η Στρατονομία έχει και ρόπαλα. Φαντάζομαι 100 Στρατονόμοι κι η Φρουρά θα περισσεύανε, χωρίς να χρειαστεί να ...λογχιστεί κανένας, για μην μπουν, ώσπου η Αστυνομία να παρεμβληθεί ΕΚΤΟΣ στρατοπέδου.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:04:48

          Φαήλο με τΑ ποσοστΆ στελέχωσης που έχουν οι μονάδες σήμερα , όχι 100 ή λόχο ,ούτε διμοιρία δε μαζεύανε, και αν βάλεις και τους κοπανατζήδες ...

          Πάντως επειδή είχα διατελέσει και ...Στρατοπεδάρχης στο Γουδί (δηλαδη Στρατοπεδάρχης ήταν ο Διοικητής μου , και εγώ έκανα όλη τη δουλειά!) θυμάμαι πως υπήρχε Σχέδιο Ασφαλείας Στρατοπέδου για τέτοιες (και άλλες) καταστάσεις ,που προέβλεπε τον τρόπο επικοινωνίας και συνεργασίας, μεταξύ άλλων , και με Αστυνομία & Πυροσβεστική.

          Αλλοι καιροί ,άλλοι στρατηγοί...ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ!

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/10/2012 17:31:53

            Ε, ας φέρνανε τρεις Λόχους.

          • αρέλεγος avatar
            αρέλεγος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 23:09:17

            100 ροπαλοφόροι στρατιώτες να συγκρούονται με 120 απλήρωτους εργαζόμενους. Συμβολισμός : ο πυρήνας της εθνικής συνείδησης (στρατός) εναντίον άοπλων πολιτών (λαός)- ότι χειρότερο.
            Σε εποχές απαξίωσης ο στρατός είναι ακόμη πολύ ψηλά στην αξιακή πυραμίδα της κοινωνίας. Μην τον κατεβάσουμε με συναισθηματικές και εππιπόλαιες εκτιμήσεις.
            Οι διαδηλωτές δεν είχαν σκοπό να ατιμάσουν τίποτε ιερό. Οείναι στην αστυνομία.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:43:58

          ... Δε θα ήταν πιό σωστό να είχαν προβλέψει και εξασφαλίσει την περιφρούρηση του στρατοπέδου (οι κ.κ.του Υπουργείου Προστασίας του πολίτη), ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που φροντίζουν απολύτως επιτυχώς να περιφρουρούν το ...Κυνοβούλιο και να εμποδίζουν τ΄άγρια πλήθη που απειλούν να ταράξουν την ευδαιμονία των σοφών ταγών;;; Απλό, δοκιμασμένο, αποτελεσματικό. Γιατί αγαπητέ Φαήλο, αν αρχίσει τώρα η στρατονομία με ρόπαλα στα χέρια να έρχεται αντιμέτωπη με διαδηλωτές που απαιτούν τους μισθούς τους και να εκτελεί χρέη Ματατζήδων, μάλλον σε ρόλο υποτιμητικό και άχαρο την εξαναγκάζουμε. Τώρα πια, μόνο οι στρατιωτικοί καταφέρνουν ακόμα να χαίρουν κάποιας εκτίμησης από πλευράς της Ελληνικής κοινωνίας. Δεν είναι χρήσιμο να σταθεί απέναντι ο ένας στον άλλον, και κατ΄αυτή την έννοια, θεωρώ τη στάση του Αρχηγού ΓΕΕΘΑ, πιό ψύχραιμη, πιό τίμια κι αντρίκεια από των ανευθυνοϋπεύθυνων γελοίων πολιτικάντηδων, που κρύφτηκαν στην τρύπα τους αντί να βγούν και ν΄αναλάβουν τις ευθύνες τους. Μπορεί να εμφανίζεται σ΄εσάς ως αυτοϋποβιβαζόμενος εκ των αξιωμάτων του, αλλά σ΄εμένα έδωσε το μήνυμα του αυτοελεγχόμενου ατόμου, που σε μια δύσκολη στιγμή, αρνείται να παρασυρθεί σε ακρότητες. Άρα ικανός να ηγηθεί και να διοικήσει. Τον ηρωϊσμό, τη γενναιότητα, την αμετακίνητη και σκληρή ανυπότακτη στάση, να την φυλάξει για την αντιμετώπιση των εχθρών ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ BLACKQUEEN 05/10/2012 00:07:46

            Ε, τότε την επόμενη φορά, όποιοι θέλουν να μπουν και μέσα για μέσα να κάνουν βόλτες στα γραφεία, να πιούνε και καφέ.
            Αδερφέ, δεν μιλάμε για τον δρόμο, εκεί ήταν δουλειά της Αστυνομίας, μιλάμε για ΜΕΣΑ στο στρατόπεδο.
            Οι νόμοι και οι στρατιωτικοί κανονισμοί δεν είναι λάστιχο.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 06:58:12

            ...Tην επόμενη φορά λοιπόν, ας φροντίσει το Υπ.Προστασίας του Πολίτη, ώστε ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ. Δεν είναι δουλειά του Ελληνικού στρατού ούτε να βιαιοπραγεί, ούτε να πυροβολεί κατά ΕΛΛΗΝΩΝ. Και οι διάφοροι που ερμηνεύουν ως ...κατάπτωση του φρονήματος την άρνηση του στρατού να καταληφθεί από αμόκ επειδή 100 πεινασμένοι εργάτες παρανόμησαν και ανοήτως ''προσέβαλλαν'' αυτό που συμβολίζει το Υπ. Άμυνας, ας τολμήσουν να επιχειρήσουν ως ξένοι εισβολείς παρόμοια κίνηση. Οι σφαίρες μας, προορίζονται για τους πραγματικούς μας εχθρούς. Και οι νόμοι καθώς και οι στρατιωτικοί κανονισμοί, πρέπει να εφαρμόζονται με ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και σύνεση. Δεν είναι αυτοσκοπός η απόλυτη εφαρμογή των ''κανόνων'', όταν μπορεί να προκαλέσει ταραχές και αιματοκύλισμα. Η προσπάθεια διατήρησης μιας στοιχειώδους κοινωνικής ειρήνης και συνοχής, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ και θα πρέπει να διαφυλαχθεί πάσει θυσία. Οι εχθροί μας είναι κοινοί. Οι ''εμφύλιοι'' δεν ιεροποιούνται και δεν καθαγιάζονται, δε γίνονται αποδεκτοί για κανέναν απολύτως λόγο.

        • Ένας στρατονόμος avatar
          Ένας στρατονόμος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 17:38:55

          Οι στρατονόμοι που υπάρχουν σε κάθε σειρά στο ΓΕΕΘΑ δεν είναι πάνω από 15 άτομα να ξέρετε, βάλτε κανά 7 ναυτονόμους και άλλους τόσους αερονόμους...οι υπόλοιποι στρατονόμοι είναι στο 951.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ένας στρατονόμος 05/10/2012 00:08:53

            Αφού ξέρανε από την προηγούμενη, ας το φέρνανε όλο το 951 μέσα. Η παρουσία τους και μόνο θα αρκούσε.

        • Γιωργος Μακρης avatar
          Γιωργος Μακρης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 12:58:00

          παψτε να δικαιολογειτε επιτελους (με εμμεσο τροπο βεβαιως) αυτους που εχουν αφησει απληρωτους τους εργαζόμενους. Οι εργαζόμενοι εχουν δικιο και οταν ο αλλος εχει δικιο τιποτα και κανεις δεν πρεπει να τον σταματα!!!!

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιωργος Μακρης 05/10/2012 14:09:02

            Γιώργο, μην κάνεις τέτοιους "συριζαίικους" κι εξαρχειώτικους συμψηφισμούς. Το έγραψα πολλές φορές πως έχουν δίκιο, ΟΜΩΣ αυτό που έγινε δεν δικαιολογείται και φυσικά και τους σταματάει ο νόμος, η λογική, το σοβαρό κράτος. Κι εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες αν μας κοτσάρουν το τρελλό 35% επί του τζίρου (!!) δίκιο θα έχουμε. Αυτό τι σημαίνει, ότι μπορούμε να μπουκάρουμε όπου μας γουστάρει;

          • Γιωργος Μακρης avatar
            Γιωργος Μακρης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 16:15:49

            αρα να μην αντιδρασουμε και να τους αφησουμε να μας εξοντωσουν μονο και μονο για να μην διαταραχτει η κοινωνικη ειρηνη και το ευνομουμενο κρατος που βαζει καθε μερα θηλια στον κοσμακι. Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω.

      • Κ. Βέρος avatar
        Κ. Βέρος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/10/2012 16:01:11

        Όταν υπηρετούσα σαν έφεδρος του Μηχανικού ('82) είχα διαβάσει τους κανόνες εμπλοκής του στρατού με διαδηλωτές (πρέπει να ήταν σε σχέδιο , όπως τα σχέδια ανατίναξης προγεφυρωμάτων , αποθηκων εκρηκτικών , υποχώρης κλπ). Εγραφε ρητά και κατηγορηματικά ότι ο στρατός αποτελεί την έσχατη λύση στην αντιμετώπιση του όχλου (ίσως πλήθους ήταν η διατύπωση) και απο την στιγμή που δοθεί διαταγή εμπλοκής δεν κάνει βήμα πίσω και ρίχνει στο ψαχνό (η διατύπωση ήταν εξουδετερώνει δια των όπλων ) . Όταν η αποστολή του στρατού είναι η μισθοδοσία των στελεχών λογικό είναι να συμβαίνουν αυτά. Την επόμενη φορά θα τους ξεβρακώσουν μέσα στα γραφεία τους.

        • Γιωργος Μακρης avatar
          Γιωργος Μακρης @ Κ. Βέρος 05/10/2012 13:00:39

          προφανως κυριε Βερο αυτοι που αφησαν απληρωτους τους εργαζομενους εχουν δικιο και οι απληρωτοι αδικο. Τοση υποκρισια δεν την αντεχω, μας επιασε ο πονος για το στρατευμα λες και δεν ξερουμε την ποιοτητα του και την καταντια του. Ο αδικημενος εχει παντα δικιο!!!! απλα μπορει ποτε να μην βρεθηκατε στη θεση του αδικημενου

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/10/2012 14:59:02

    «Αργά αλλά σταθερά η πολιτική τάξη κάνει τις Ένοπλες Δυνάμεις σαν τα μούτρα της.»

    Μ' ἀρέσει ποὺ παρουσιάζεις τὰ τετελεσμένα ὡς γιγνόμενα...

  8. Γιωργος avatar
    Γιωργος 04/10/2012 15:01:21

    Δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει,αλλα ο λαος πλεον ειναι εξαθλιωμενος!!!Οι αντοχες εξαντληθηκαν!!!Αυτα που συμβαινουν σημερα ειναι το καμπανακι!!!Την καμπανα να φοβουνται και αν συνεχισουν με αυτο το τροπαρι θα ηχησει πολυ συντομα......

  9. Alex avatar
    Alex 04/10/2012 15:04:35

    Είναι τόσο σάπιο το πολιτικό σύστημα πλέον, που δεν υπάρχει ίαση παρά μόνο ξερίζωμα και όλα απο την αρχή.
    Το απίστευτο είναι οτι ακόμη και σήμερα οι κυβερνώντες δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνετε και εξακολουθούν να κάνουν τα ίδια και τα ίδια νομίζοντας οτι όλος ο κόσμος τρώει κουτόχορτο.

    Όσον για τον ΥΕΘΑ κ. Παναγιωτόπουλο φαίνεται πως του αρκεί η καρέκλα, η ασυλία και οι "συμφωνίες". Απο τότε που έγινε υπουργός δεν έχει βγει ούτε μια στιγμή μπροστά. Δεν θέλει να φθαρεί άλλωστε η εικόνα του ατσαλάκωτου..

  10. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 04/10/2012 15:08:28

    Για να αφήσουμε τους ηρωισμούς Φαήλο και να μιλήσουμε με "αστικούς όρους":
    Και βέβαια μπορούσε το ΥΠΕΘΑ να απαντήσει "στρατιωτικά" στους διαδηλωτές με τα όπλα προτεταμμένα, με κάμποσους παρατεταγμένους φαντάρους και εάν τολμήσει να εισβάλλει διαδηλωτής να πυροβοληθεί τουλάχιστον στα πόδια.
    Για πες μου μετά όλοι οι Δημοσιογράφοι , ΣΥΡΙΖΑ κλπ κλπ θα έλεγαν ότι ζούμε σε στρατοκρατικό καθεστως, ότι κατελύθη η Δημοκρατία κλπ??
    Προφανώς πρέπει να ενημερώθηκε ο Υπουργός και να έδωσε εντολή να αντιμετωπίσουν τους διαδηλωτές "αστικά", "πολιτικά" δηλαδή χωρίς χρήση στρατιωτικών μέσων.
    Οπερ και σημαίνει να γίνει ότι θα γινόταν εάν έμπαιναν και σε ένα άλλο υπουργείο και να τους αντιμετωπίσει η Αστυνομία και ΟΧΙ ο Στρατός.
    Αυτή είναι η ουσία και μην βρίσκουμε αφορμή για "ηρωικά σεντόνια".
    Το θέμα είναι σε μία τέτοια περίπτωση¨Χρησιμοποιείς Στρατιωτική Εξουσια (δηλ. όπλα και πόλεμος εναντίον των διαδηλωτών με κίνδυνο απωλειών ζωής κλπ) ή Δεν ενεργοποιείς σε τέτοιες περιπτώσεις το στρατιωτικό μηχανισμό και αντιδράς ωσάν να ήταν ένας οποιοσδήποτε άλλος χώρος?

    • factorx avatar
      factorx @ GreekinEurope 04/10/2012 15:20:52

      Αν θες να μιλήσουμε με "αστικούς όρους", όπως λες, αλλά κυρίως με σώας τα φρένας, ξέχασες την λέξη "πρόληψη". Ότι δηλαδή πρώτιστο καθήκον του ΓΕΕΘΑ είναι να προστατεύει τα στρατόπεδα - όπως το Πεντάγωνο. ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ. Κι ας έλεγαν ότι ήθελαν τα αριστερά παπαγαλάκια. Αν λοιπόν είχαν παρατάξει πέντε λόχους - άοπλους - στην πύλη δεν θα έμπαινε μέσα κουνουπι. Αλλά ούτε αυτό δεν μπόρεσαν, ή σκέφθηκαν να κάνουν. Και σκέψου: σε ποιόν αντανακλούν όλα αυτά;

      • parsifal avatar
        parsifal @ factorx 04/10/2012 21:35:32

        Μήν λησμονούμε το βαρύ παρελθόν που φ΄ρουν ακόμη οι ΕΔ.
        Ποιός Υπουργός ελαφρα τη καρδία θα αντιπαρέτασε Στρατό , εστω και αοπλο η με κλόμπς η με απειλή χρήσεως υποκοπάνου σε διαδηλωτές ;
        Και γιατί να χρεωθεί ο Παναγιωτόπουλος μια τέτοια ενέργεια οταν σιωπούν αυτοί που διέλυσαν τα ναυπηγεία, αυτοί που ανήγαγαν σε "ατμομηχανή της χώρας" την οικοδομή με τα "600 συναφή επαγγέλματα" ;
        Πόσα επαγγέλματα θα στήριζε μια υγιής ναυπηγηκή βιομηχανία ; Και ειδικευμένα επαγγέλματα, οχι αλλοδαπούς χαμάληδες και καλουπατζήδες...
        Σαφώς απαράδεκτο το σημερινό γεγονός. Μήπως να ψάξωμε στον στ@ρχιδισμό που βασιλεύει στην Αλεξάνδρας, οπου περί πολλά αλλα τυρβάζουν μερικοί ;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ GreekinEurope 04/10/2012 15:39:10

      Τους "ηρωϊσμούς" που τους είδες; Σκέφτηκες πριν τα γράψεις αυτά;
      Μιλάμε για στρατόπεδο, για το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας, όπου εδρεύει και το Υπουργείο.
      Δεν ξέρανε από χτες ότι θα γίνει συγκέντρωση;
      Ε, λοιπόν ένας Λόχος Στρατονομίας αρκούσε και η Φρουρά πως φαντάζομαι βγάζει κάθε μέρα το Τάγμα ΓΕΕΘΑ ή ΓΕΣ. Αν ήταν η Φρουρά κι 100 Στρατονόμοι στην πύλη δεν θα πέρναγε ρουθούνι, χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν όπλα.
      Τι λέμε τώρα ρε;!;! Θα συζητάμε στα σοβαρά για το αν ο Στρατός θα πρέπει να εμποδίζει την βίαιη εισβολή σε στρατόπεδα του; Για συνέλθετε. Καταλάβατε τι έγινε σήμερα;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 15:45:55

        Τα πραγματικά στρατόπεδα είναι στον Έβρο αγαπητέ.
        Και μνήμην έχομεν: Να λησμονήσουμε ότι το εν λόγω κτίριο διετέλεσε και Κεντρικό Κατάστημα Οικονομικών Υπηρεσιών κάποιου κυρίου Άκη; Και άλλων κυρίων βεβαίως βεβαίως.
        Βασικά πράγματα, άς είμαστε ρεαλιστές.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 04/10/2012 15:49:13

          Αυτό που προτείνεις είναι να γίνουμε ανόητοι και σκορποχώρι. Με εκπλήσσει η στάση σου σε κάτι τόσο κραυγαλέα άνομο και παρακμιακό.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 15:59:20

            Δεν επιδοκιμάζω τέτοιες πράξεις. Ποτέ.
            Αλλά το "άπαν" της πολιτικής είναι η αίσθηση των αναλογιών. Η διάκριση του κύριου και του δευτερεύοντος.
            Τελικά του στοιχειώδους δικαίου.
            Και το δυσκολώτερο, δεν είμαστε στη "συνήθη κατάσταση".
            Η έκτακτη κατάσταση δεν αντιμετωπίζεται με τον συνήθη τρόπο σκέψης.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 04/10/2012 16:04:17

            Έχεις μπερδέψει τις βούρτσες με τον ...Άκη.
            Άκυρα τα επιχειρήματα σου. Λυπάμαι που σιγοντάρεις την σημερινή ξεφτίλα, επικαλούμενος μια άλλη ξεφτίλα.

          • Σχετικά Ασχετος avatar
            Σχετικά Ασχετος @ Ο Θείος 04/10/2012 19:16:11

            Σήμερα πείστηκα ότι ο Πάνος έχει μεγάλη αίσθηση των αναλογιών.
            Και επιπλέον διαθέτει σύνθετο τρόπο σκέψης!!!!!!!
            ¨Γηράσκω αεί διδασκόμενος"

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 15:53:18

        Όταν μπούκαρε στο ρημάδι το κτίριο καθημερινώς όλο το μετοχολόγιο της Torcaso και των μισών offshore της Κύπρου και των Κέιμαν αθροιστικά, τους εμπόδισε κανείς στρατονόμος;
        Φώναξαν τουλάχιστον την αστυνομία (συγγνώμη τον ΣΔΟΕ);
        Μπήκαν οι διαδηλωτές και έσταξε η ουρά του γαιδάρου...

        • T.V avatar
          T.V @ Ο Θείος 04/10/2012 16:47:02

          Ασχετο το ενα με το αλλο! Τοτε να καταργησουμε εντελως τον στρατο επειδη κατα το παρελθον υπηρχαν και εφιαλτες στο στρατευμα! Αν και εξισωση στερειται παντελως λογικης!

        • Kώστας ΜΠ avatar
          Kώστας ΜΠ @ Ο Θείος 04/10/2012 17:09:06

          Θείε,
          διάβασα όλα σου τα σχόλια και με έκπληξη διαπίστωσα πως σε αυτήν την ανάρτηση σήμερα λαικίζεις απίστευτα. Τί σε έπιασε;
          Γράφεις:
          "Όταν μπούκαρε στο ρημάδι το κτίριο καθημερινώς όλο το μετοχολόγιο της Torcaso και των μισών offshore της Κύπρου και των Κέιμαν αθροιστικά, τους εμπόδισε κανείς στρατονόμος;
          Φώναξαν τουλάχιστον την αστυνομία (συγγνώμη τον ΣΔΟΕ);
          Μπήκαν οι διαδηλωτές και έσταξε η ουρά του γαιδάρου"

          Είναι λογική αυτή; Με την ίδια "λογική", την δική σου, επειδή ο Άκης έμπαινε και στην Βουλή και στο Προδερικό Μέγαρο και κανείς δεν τον ενοχλούσε, να μπουκάρουν και εκεί. Μα σοβαρά τα λες; Είναι επιχειρήματα και σκεπτικό αυτό;
          Και όχι στρατόπεδα ΔΕΝ υπάρχουν μόνο στα σύνορα και να σταματήσεις να λαικίζεις. . Το Υπουργείο Άμυνας σε όλες τις χώρες είναι εκ των πλέον καλά φυλασσόμενων χώρων, δεν είναι στα σύνορα, και σήμερα στην χώρα μας δέχθηκε ως σύμβολο ένα βαρύτατο πλήγμα εξαιτίας αβελτηρίας.
          Με τα " και τι έγινε;" που με εκπληκτική ευκολία υιοθετείς σήμερα, φτάσαμε εδώ.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 17:04:32

        κ. Κρανιδιώτη, σας πέρασε από το νου η ιδέα, ότι αυτή η μη-προετοιμασία από χθες που δεν έγινε, όπως είπατε, πιθανόν ήταν μια συνειδητή και προαποφασισμένη μορφή αλληλεγγύης των εργαζομένων εντός του υπουργειου, απέναντι στους καταληψίες ;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 05/10/2012 00:12:05

          Δηλαδή ποιων; Του Υπουργού και των Αρχηγών; Προφανώς κάνεις πλάκα.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 00:19:15

            Των εργαζόμενων, π.χ. όσων συμμετείχαν στις ένστολες πορείες διαμαρτυρίας πριν λίγες μέρες. Και αυτοί είναι εργαζόμενοι, και με σημαντικές μειώσεις στις αποδοχές τους, σωστά ; Μόνο ο Υπουργός και οι Αρχηγοί είναι εργαζόμενοι εκεί ;

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 05/10/2012 01:01:05

            Δηλαδή δόθηκαν διαταγές και δεν εκτελέστηκαν; Θα το μάθουμε...

      • akenaton avatar
        akenaton @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 10:50:07

        Κε Κρανιδιώτη, αν και γενικά σε θέματα στρατού δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας στο σημερινό σημείωμά σας. Είναι απαράδεκτο να επιτρέπεται εισβολή πολιτών (όποιοι κι αν είναι αυτοί) στο ΥΕΘΑ. Εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Κάποιοι φέρουν ευθύνες γι αυτό. Κάποιοι πολύ υψηλά ιστάμενοι. Καιρός να τις αναλάβουν είτε είναι πολιτικοί είτε στρατιωτικοί. Νισάφι πια! Δεν έμεινε τίποτε όρθιο στη χώρα αλλά ούτε και ορθώνεται κάτι καινούριο. Καταντήσαμε ερειπιώνας με πολιτικά και κοινωνικά μπάζα αμάζευτα.

        • Γιωργος Μακρης avatar
          Γιωργος Μακρης @ akenaton 05/10/2012 20:19:07

          οχι αγαπητε μου απαραδεκτο ειναι να παιρνεις το μερος αυτων που αφηνουν απληρωτο κοσμο...και η ντροπη εχει τα ορια της ή μηπως οχι;

  11. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 04/10/2012 15:08:47

    Ντρέπομαι για την κατάντια του στρατού και πολύ περισσότερο του Α/ΓΕΕΘΑ.Τι δουλειά είχε να βγεί έξω να συναντήσει αυτός τους εργαζόμενους.Οι πολιτικοί του προϊστάμενοι που ήταν;Αυτά που γράφεις Φαήλο(Στρατονομία,Αξκός Πύλης,Επιφυλακή κλπ) είναι υψιλά γράμματα πλέον.Όλοι περιμένουν δγές απο τον προϊστάμενο.Τι γράφουν οι κανονισμοί δεν τους ενδιαφέροι γιατί απλά τους έχουν καταργήσει, αφού τρέμει ο Κ...ς τους να φάει το κεφάλι και η μόνη έγνοια τους είναι μην δυσαρεστηθούν οι προιστάμενοι(πολιτικοί και στρατιωτικοί).

  12. 1kris avatar
    1kris 04/10/2012 15:16:48

    Εχουμε και λεμε.Συληψι των φρουρων και στρατοδικιο.ξηλωμα ΟΛΩΝ των αξιωματικων που ηταν μεσα στο πενταγωνο.παραιτησι ΟΛΟΥτου πολιτικου σκελους του Υπουργειου.Απλα τα πραγματα.και οσοι συνδικαλιστες μπουκαραν για εσχατη προδοσια .ελεος πια .ακουσα οτι υπηρχαν και βουλευτες αν αυτο ειναι αληθεια η καταστασι παει αλλου.μιλαμε για το πενταγωνο κυριοι.το καταλαβαμε τι εγινε η κανουμε τα κοροιδα.Υπαρχει σοβαροτητα΄.Και καπακι ο προεδρος της ΓΣΕΕ να λεει αυτα τα διχαστικα .ο ανθρωπος που δεν εχει δουλεψει ποτε στην ζωη του και ειναι και σε τοσες αμοιβομενες επιτροπες.αλλα το κυριοτερο ειναι τι ηθελαν οι εργατες του ναυπηγιου στο πενταγωνο.τι σχεσι εχει ο στρατος με τα ναυπηγεια.

  13. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/10/2012 15:17:01

    "Εικόνες ντροπής οι σημερινές. Δεν έχει σημασία αν έχουν δίκιο ή άδικο οι εργαζόμενοι. Ιερό το ψωμί αλλά δεν μπουκάρεις στο Επιτελείο, δεν βεβηλώνεις την Ακρόπολη ή τον Άγνωστο Στρατιώτη".

    Και όμως αγαπητέ Φαήλε, ο σημερινός Έλληνας μπουκάρει διότι νυν υπερ παντων ο στόμαχος...ημών. Ο σημερινός Έλληνας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο Έλληνας του 40. Η εικόνα της χώρας ΣΕ ΟΛΑ τα επίπεδα αυτό λέει.

  14. Nikos Petropoulos avatar
    Nikos Petropoulos 04/10/2012 15:17:15

    Άμεση αποστράτευση + 40 μέρες φυλακή σε όλους από τον Υπουργό και τέλος. Ή μήπως ο Υπουργός συμφωνεί με τον χειρισμό;

  15. Νικόλας avatar
    Νικόλας 04/10/2012 15:22:42

    Αχαχα τι λες ρε Φαήλο εκεί όλοι οι βουτυρομπεμπέδες βυσματίες είναι, που να βγουν να αντιμετωπίσουν τον κόσμο; Αράζουν και σερφάρουν με το i-phone.

  16. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 04/10/2012 15:24:24

    Τι σχέση έχει με τα σημερινά η χθεσινή επίσημη προτροπή του προέδρου της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, συνδικαλιστή του ΣΥΡΙΖΟΠΑΣΟΚ, Νίκου Φωτόπουλου να καταληφθούν υπουργεία, οργανισμοί, τράπεζες, εφορίες, λιμάνια και αεροδρόμια από τους εργαζόμενους; Στην ΠΑΣΚ δεν ανήκουν οι συνδικαλιστές των ναυπηγείων Σκαραμαγκά κ. Βενιζέλο; κ

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2012 15:24:53

    Και για να μην μπερδευόμαστε.
    Οι εργαζόμενοι στα ναυπηγεία περνάνε ζόρικα. Είναι όντως απλήρωτοι και πολύ δεν έχουνε ούτε για καφέ. Το λέω μετά λόγου γνώσεως.
    Δεν μπορεί να καταλύεται όμως το σύμβολο της εθνικής ασφάλειας. Δεν το καταλαβαίνουμε αυτό;
    Και δεν είδα όμως να καταφερθούν οι κύριοι συνδικαλισταί ενταντίον κάποιων άλλων αξισέβαστων κυρίων που κόσμησαν το συνδικαλισμό στο Σκαραμαγκά ονόματι Κοντάκης, Μίχας κλπ. Ο κος Βενιζέλος είναι αθώος ή μήπως είναι βασικός συντελεστής του τελευταίου αδιεξόδου ή μήπως χάθηκε στη Λίτσα του Σίντλερ;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2012 15:57:05

      Το ψωμί, η δουλειά, είναι ιερά πράγματα. Αλλά δεν μπουκάρεις σε στρατόπεδο, δεν χρησιμοποιείς την Ακρόπολη για να διαμαρτυρηθείς, δεν κάνεις τσαμπουκάδες πάνω στον Άγνωστο Στρατιώτη.
      Υπάρχουν άλλα μέρη, άλλοι τρόποι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:08:08

        Συμφωνώ και επαυξάνω. Και είμαι βέβαιος ότι αν ήταν παραταγμένη η φρουρά δε θα γινόταν τίποτα. Όχι από φόβο αλλά από σεβασμό.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/10/2012 16:50:07

          Συμφωνώ, απόλυτα. ΑΠΟ ΣΕΒΑΣΜΟ. Γιατί ο Ελληνικός λαός ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΜΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ. Γι αυτό πολύ καλά έκαναν και ΔΕΝ στάθηκαν απέναντι. Απέναντι, είναι μόνο οι κοινοί μας εχθροί.

      • T.V avatar
        T.V @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:56:00

        Συμφωνω απολυτως!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 20:19:22

        Φαήλο, η Αριστερά ξεφτίλισε την Ακρόπολη (βλέπε πανώ του ΠΑΜΕ που προκάλεσαν καγχασμό στην Ευρώπη). Ξεφτίλισε τον Άγνωστο Στρατιώτη και τον έκαψε. Ξεφτίλισε την Ακαδημία Αθηνών και το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο (συνθήματα πάνω στους κίονες, στο δεύτερο ύστερα από "αντιρατσιστική" "συναυλία"). Ξεφτίλισε τα Πανεπιστήμια (τα έκανε αχούρια). Τώρα, στο Πεντάγωνο θα σταματούσε; Οι άνθρωποι αυτοί έχουν ένα απύθμενο παθολογικό μίσος σε οποιοδήποτε σύμβολο ή θεσμό δεν ταυτίζεται με τα δικά τους τοτέμ. Είναι μισαλλόδοξοι στο έπακρο και οπαδοί του ολοκληρωτισμού.
        Η δειλία της δημοκρατίας μας την έκανε να φαίνεται αδύναμη και ανίσχυρη μπροστά σε μία θρασύδειλη μηδενιστική Αριστερά που εκμαύλισε όλη την κοινωνία.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ ΒΙΣ 04/10/2012 22:28:54

          Αφήστε κύριε τις επιπόλαιες γενικεύσεις και τους ανόητους αφορισμούς τους κινούμενους εκ τυφλού φανατισμού. Η αριστερά, και οι άνθρωποι που υποστηρίζουν με τον τρόπο ζωής τους αριστερές ιδέες και θέσεις, δεν κινούνται διαπνεόμενοι από πρωτόγονη αριστερίστικη αναίδεια και ακραίο κρετινισμό, όσο κι αν σας βολεύει να κολλάτε ετικέτες και να...μονοπωλείτε την φιλοπατρία, το σεβασμό και την τιμή. Η αριστερά, δεν ταυτίζεται με ανεγκέφαλους, απάτριδες χαχόλους και φασιστοειδή στοιχεία. Ο φασισμός κυκλοφορεί ΚΑΙ σε μπλε, ΚΑΙ σε κόκκινο ΚΑΙ σε μαύρη εκδοχή. Ουδείς αθώος..... Να μάθετε να σέβεστε τους ιδεολογικούς σας αντιπάλους, να μην τους κατηγορείτε συλλήβδην και να μη διεκδικείτε την αποκλειστικότητα όσον αφορά την αποδοχή των θεσμών, των συμβόλων, των ιερών και των οσίων που καθορίζουν την ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ των υποστηρικτών αντίθετων από τις δικές σας απόψεων. Δεν έχετε αρμοδιότητα να εγκρίνετε την Ελληνικότητα και τη φιλοπατρία ΚΑΝΕΝΟΣ.

        • Μαρία_44 avatar
          Μαρία_44 @ ΒΙΣ 05/10/2012 01:25:47

          Ο Κουτσόγιωργας, ο Άκης, ο Βουλγαράκης και οι λοιποί νόμιμοι, άρα ηθικοί "καλοφαγάδες", καθώς και οι θάψαντες το σκάνδαλο Siemens, που εκμαυλίζουν κατά καιρούς την κοινωνία, είναι Αριστερά δηλαδή; Οι χούντες της κεντρικής και λατινικής Αμερικής, με τους ηγέτες-μαριονέτες και τους αυλικούς γύρω τους πνιγμένους στη διαφθορά να ζουν βασιλικά στις πλάτες των εξαθλιωμένων λαών τους μήπως είχαν κόκκινο ή έστω ροζ χρώμα, όταν παρέδιδαν τα μαθήματα ηθικής συμπεριφοράς τους; Να, που κάτι μάθαμε και σήμερα. Το "Στρατηγέ μου, ιδού ο στρατός σας" στον Βαν Φλιτ, μνημείο δήλωσης άδολου και αγνού πατριωτισμού σε ανεξάρτητη και κυρίαρχη (εχμ!) χώρα, αριστερός το είπε; Φίλτατε, άγνωστε ΒΙΣ, φοράς ΠΟΛΥ σκούρα γυαλιά και τα βλέπεις μονόχρωμα. Η αλαζονεία της εξουσίας και το χρήμα εκμαυλίζουν, όχι τα τσιτάτα του Μάρξ ή του Λένιν και του Τρότσκι. Όσο αρνείσαι να το καταλάβεις, τόσο θολώνει η κριτική σου σκέψη. Οι διαφορές των συμφερόντων των κοινωνικών τάξεων ΔΕΝ υποκαθίστανται από επίκληση ηθικολογίας. Εσύ και ο εργοδότης σου ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πιστεύετε στην ίδια ηθική. Αν αυτό συμβαίνει, κάποιος κοροϊδεύει και εξαπατά τον άλλο, και υποπτεύομαι ποιος από τους δυο είναι αυτός ο κάποιος...

          • GO avatar
            GO @ Μαρία_44 05/10/2012 08:20:10

            Ο Βουλγαράκης δεν κολλάει με τον 'Ακη και τον Κουτσόγιωργα.
            Τον αδικείτε.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ GO 05/10/2012 14:12:32

            Εδώ θα συμφωνήσω, μην τσουβαλιάζουμε, κι ας εκπροσωπεί πράγματα που δεν μου αρέσουν κι ας ήταν τραγικά βλαπτικό για την παράταξη το "νόμιμο είναι και ηθικό". Πιστεύω πως και ο ίδιος το θυμάται και δαγκώνει την γλώσσα του.

        • nikos17 avatar
          nikos17 @ ΒΙΣ 05/10/2012 01:46:55

          έτσι ακριβώς

        • Μαρία_44 avatar
          Μαρία_44 @ ΒΙΣ 06/10/2012 00:21:02

          Η συμπεριφορά του Βουλγαράκη εκμαυλίζει συνειδήσεις, αφού νέμεται ανενόχλητος τους καρπούς των νόμιμων (και άρα -κατ' αυτόν- ηθικών) ενεργειών του, ας μην κρυβόμαστε. Με αυτή την έννοια τον συγκατέλεξα με τους άλλους στην απάντησή μου προς ΒΙΣ. Το να ντρέπεται απλώς για αυτό που είπε και να δαγκώνει την γλώσσα του, χωρίς να επιστρέψει αυτά που κέρδισε, δεν νομίζω να αίρει τη συμβολή του στον εκμαυλισμό της κοινωνίας. Σίγουρα κάποιοι, κάπου σήμερα σχεδιάζουν πώς θα τον μιμηθούν (ή πώς θα τον ξεπεράσουν)... Θα του εμπιστευόσασταν την (ηθική) διαπαιδαγώγηση των παιδιών σας ή των λοιπών ελληνόπουλων;

  18. Scarface avatar
    Scarface 04/10/2012 15:25:22

    Θα ξεκινησω λεγοντας οτι ειναι τραγικη η εικονα που ειδαμε με τους εργαζωμενους να εισβαλλουν στο πενταγωνο και τον ΑΓΕΕΘΑ να τους παρακαλαει να φυγουνε. Αλλα...

    Δε νομιζω οτι θα θελαμε απο τους αξιωματικους και οπλιτες του ταγματος ΓΕΣ για παραδειγμα να εφορμησουν με εφοπλου λογχη η και να πυροβολησουν εναντιων των διαδηλωτων. Γιατι σιγουρα δεν εχουν ασπιδα και γκλομπ, αλλα τυφεκιο και ξυφολογχη. Οποτε πως θα τους απεκρουαν?

    Τη στιγμη που απαγορευουμε στην αεροπορια μας να αναχαιτηζει τον τουρκο. Την στιγμη που τα συνορα χερσαια και θαλασσια ειναι διατρητα σε λαθρομεταναστες και πρακτορες. Τη στιγμη που δε μπορουμε να πατησουμε πανω στα Ιμια. Ε δε νομιζω να χρησιμοποιησουμε το στρατο για να καταστειλουμε ελληνες εργαζομενους διαδηλωτες, οσο αδικο και αν εχουν ενδεχομενως.

    Γιατι δε στελνουμε καλυτερα το στρατο να συλλαβει εκεινον που "εσωσε" με νομο του κρατους τα ναυπηγεια παραδιδωντας τα δωρεαν στο λιβανεζο "στρατηγικο επενδυτη" με αποτελεσμα τωρα και λογω της ελλειψης παραγγελιων βεβαια , το μεγαλυτερο ναυπηγειο τηςχωρας να εχει βουλιαξει. Θα βρουν ευκολα που μενει. Θα υπαρχει μια θηριωδης BMW των 750000 ευρω απ'εξω!!!

  19. έλεος avatar
    έλεος 04/10/2012 15:27:28

    κανεις δεν ειδε τους "αλληλεγγυους" με τα κρανη και τα σακιδια στην πλατη ; κανεις δεν ειδε τον κωνσταντινου του ΑΝΤΑΡΣΥΑ ; κανεις δεν ειδε οτι σε μηδεν χρονο μαζευτηκαν οι εργατοπατερες να παιξουν επανασταση ; κανεις δεν ειδε τον Λαφαζανη να κοβει βολτες ; το ειχαν στησει απο πριν , με λενε προβοκατσια και το φωναζω ... απο την αλλη η εικονα του Α/ΓΕΕΘΑ να φωναζει εξω απο το στρατοπεδο πραγματικα ηταν ακρως σουρεαλιστικη ...

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ έλεος 04/10/2012 16:06:04

      Ελάτε καλέ που θα τα δουν αυτά! τι λέμε τώρα... σκέφτηκε κανείς ότι οι εν λόγω αριστερούληδες, βουλευτές, στελέχη, συνδικάλες, κρανοφόροι κ.λπ. παρακαλούσαν ίσως, να επιχειρηθεί αποτροπή της εισόδου για να ξεσπάσουν μετά καταγγέλλοντας τις δικτατορικού τύπου πρακτικές της κυβέρνησης; όπως και να έχει χαμένοι για χαμένοι λοιπόν, με τη μία ή την άλλη κατάληξη. Αντί να βλέπουμε που μπλέξαμε ζητάμε τη κεφαλή των ιθυνόντων επί πίνακι προς τέρψιν του αιμοχαρούς κοινού. Όσο για τις αρχές, τις αξίες και τα σύμβολα, μακάρι να ήταν μόνο το σημερινό. Αυτά έχουν θυσιαστεί από καιρό στο βωμό του δήθεν προοδευτισμού και όσοι τα υπερασπίζονται, όχι τώρα που έγιναν πρόσκαιρα της μόδας αλλά σταθερά και από άποψη, συχνά πυκνά αντιμετωπίζονται ως οπισθοδρομικοί και ενίοτε γραφικοί.

  20. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 04/10/2012 15:31:58

    Η ευθυνοφοβία και η κακομοιριά σε όλο της το μεγαλείο.
    Το τι κανει η φρουρά περιγάφεται στο νόμο περί Εξωτερικής Υπηρεσίας των Στρατευμάτων το γιατί δεν το έκανε είναι το
    ΜΕΓΑΛΟ και ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

  21. iakovos avatar
    iakovos 04/10/2012 15:33:02

    Γιατί ο "στρατηγός" να φωνάζει" έξω από το στρατόπεδο" σε ανθρώπους που του φωνάζουν "εσύ δεν πεινάς".
    Αν έχεις "φρύδια" σαν στρατηγός κ αφού μπήκαν που μπήκαν οι εξαθλιωμένοι συνανθρωποι μας μέσα στο ΓΕΕΘΑ κατεβαίνεις και τους λές πάρτε τάδε ποσότητες τροφίμων από τις στρατιωτικές αποθήκες ανα οικογένεια κ η τροικα να παει να....

  22. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/10/2012 15:38:09

    Ο/Η GreekinEurope μίλησε στο ύψος των περιστάσεων.
    Όταν μπαίνει η μισή Εκάλη και τα 3/4 του Κολωνακίου στη "λίστα" (και ματαίως δίνει τη λίστα η κ. Λαγκάρντ "δια πάσαν χρήσιν"), τότε το να μπουν στο Πεντάγωνο οι "απέναντι" των "λιστοσυμμοριτών" μου φαίνεται απλή αταξία Αρσακειάδων...
    Αφήστε στην άκρη τις "ηρωικές" ιδέες εκτός τόπου και χρόνου.
    Σκεφτείτε (με “αστικούς όρους”) ρεαλιστικές λύσεις - πώς τουλάχιστον να βγούν από τον βόθρο όσοι μπήκαν οικειοθελώς και από απλή βλακεία (χωρίς να έχουν βάλει στο σακκί κλεμμένες κόττες)...
    Η δουλειά του Στρατού είναι στον Έβρο και στα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου. ΜΟΝΟΝ, ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. Ξεχάστε τα δόγματα για "εχθρό λαό" - βλέπετε πόσο ιδιοτελή αποδείχθηκαν. Εκτός των άλλων αμαρτιών.
    Έτσι πώς πάνε, σε λίγο δεν θα έχουμε διαθέσιμους πολιτικούς, μην υπονομεύετε τους τελευταίους που ΙΣΩΣ έχουν αξιοπρέπεια.
    Σε λίγο ο κόσμος θα φωνάζει "θέλουμε τον Φαλσιανί, δώστε του ψήφο εμπιστοσύνης στη Βουλή"...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 04/10/2012 15:47:30

      Θείε, σε θεωρούσα σοβαρό.
      Ποιά "ηρωϊκά"; Το να μπουκάρεις σε Στρατόπεδο είναι "δικαίωμα";
      Θες να σςου πω πόσοι στρατιωτικοί νόμοι και κανονισμοί παραβιάστηκαν σήμερα;
      ΄ΚΑΝΕΙΣ δεν μπαίνει με τσαμπουκά σε Στρατόπεδο. ΚΑΝΕΙΣ.
      Κάντε εκπτώσεις στη λογική σας, στους νόμους, στον σεβασμό σε θεσμούς και σε σύμβολα και θα φάμε καλά.
      Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγινε σήμερα, πόσο σοβαρό ήταν. Χειρότερο απ' ότι έγνε πέρυσι στην παρέλαση.

      • Γιώργος Π. avatar
        Γιώργος Π. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:04:08

        Μπορείς να πας στην φετινή παρέλαση να παρελάσεις αγέρωχος, βαρώντας προσοχή στους Παπούλια-Σαμαρά-Βενιζέλο-Κουβέλη, αν κρίνεις ότι αυτό είναι που εξασφαλίζει το αξιόμαχο του ελληνικού στρατού.

        Εγώ νομίζω ότι ο οικονομικός πόλεμος της κυβέρνησης στους Έλληνες πολίτες, έχει κάνει 9 στους 10 να μην σκέφτονται ΚΑΝ να δώσουν τη ζωή τους υπό τις διαταγές αυτής της ηγεσίας, και ΑΥΤΟ είναι που υποβαθμίζει την εθνική μας ασφάλεια.

        Αλλά μάλλον δεν θα θεωρήσεις ούτε εμένα σοβαρό...

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιώργος Π. 05/10/2012 00:16:43

          Α, ρε Γιώργο, θα δεις πόσο ακριβά θα πληρώσουμε αυτούς τους ανόητους συμψηφισμούς.
          Άντε ν' αρχίσουν και τα ντου μέσα σε εκκλησίες, σε δοξολογίες, κηδείες, γάμους, βαφτίσεις, από οποιονδήποτε διαμαρτύρεται για κάτι.
          Μετά τί άλλο;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:13:41

        Σοβαρό ήταν.
        Αλλά τα μέγιστα είναι αλλού. Και στην πολιτική "κατάσταση έκτακτης ανάγκης" που ζούμε, η πολιτική δεν γίνεται να να απαντά με "διαχείριση συμβόλων".
        Είναι αργά. Ή θα περάσουν τον Ρουβίκωνα και θ' ανεπιτεθούν, ή θα "την χάσουν την Αλεξάνδρεια".
        Πάντως, ο Ρουβίκωνας που τους προκαλεί για αντεπίθεση δεν είναι μια χούφτα απελπισμένοι άνεργοι που μπουκάρουν (βλακωδώς) στο Πεντάγωνο: Μακριά είναι στις Βόρειες Συνοικίες.
        Άν όντως θέλουν σεβασμό σε θεσμούς και σε σύμβολα, άς πιάσουν πρώτα τους μπουκαδόρους και ριφιφήδες του Δημόσιου Ταμείου.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Ο Θείος 05/10/2012 07:23:50

          Πολύ σωστά Θείε. Πανέμορφο το : ''Είναι αργά. Ή θα περάσουν τον Ρουβίκωνα και θ’ ανεπιτεθούν, ή θα “την χάσουν την Αλεξάνδρεια”.

      • anideos avatar
        anideos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:20:33

        Αγαπητε Φαηλο θελω να σταθω εδω:
        '' Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγινε σήμερα, πόσο σοβαρό ήταν. Χειρότερο απ’ ότι έγνε πέρυσι στην παρέλαση.''
        Τιποτε δεν εγινε που να μην ηταν προβλεψημο.
        Το θεμα μαλλον ειναι ΠΟΙΟΙ (στρατιωτικοι κυριως) και ΓΙΑΤΙ
        αφησαν να γινει κατι τετοιο.

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 12:39:35

        Κάθε μέρα παραβιάζεται η πατρίδα μας από τουρκομογγόλους και χιλιάδες λαθρόορκς. Σε τέτοιες περιπτώσεις που είναι και άμεσης απειλής εφαρμόστηκαν πολλές φορές οι κανόνες απο τον στρατό μας και ζητάμε να εφαρμοστούν τώρα επειδή μπούκαραν 100 απελπισμένοι έστω και στο πεντάγωνο? Πιστέυεις δηλαδή ότι απειλήθηκε η ασφάλεια της χώρας από τα χθεσινά ? Κατά τη γνώμη μου οχι. όσο για τους θεσμούς έχουν τσαλακωθεί προ πολλού.
        Οταν κάθε φορά που γίνονται εκλογές αλλάζουν και οι αρχηγοί των σωμάτων δεν είναι ξεφτίλα?
        υγ1 Βαρέθηκα να ακούω να κατηγορούνε την αριστερά για όλα την στιγμή που κυβερνάμε ΄΄εμείς΄΄ ( Βασικά ο χοντρός και ο μπάρμπα-Φώτης αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)
        υγ2 βαρέθηκα να κοιμάμαι και να ξυπνάω με τον φόβο πως θα κάνουμε κάτι και ΄΄ θα διασυρθεί η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό΄΄ . Πανό έχουν κρεμαστεί και στο κολλοσιαίο, και στον πύργο του αιφελ. Βασικά τους έχω γραμμένους τους ευρωπαίους. Η συμπεριφορά αυτή μου θυμίζει Ελληνική ταινία του 60 που το σπίτι ΄΄καίγεται΄΄ και ο καημός του νοικοκύρη είναι τι θα πει η γειτονιά ( άσχετο που η γειτονιά έχει κάνει χειρότερα από τον νοικοκύρη

  23. xzetta avatar
    xzetta 04/10/2012 15:43:20

    o στρατός καλεί την αστυνομία και η αστυνομία την Χ.Α. Και αφού όλα λήξουν καλώς το ναυτικό ρίχνει και μια δεξίωση.

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ xzetta 04/10/2012 16:01:17

      Πλάκα-πλάκα, πώς και δεν πήραν τηλέφωνο την ΧΑ να έρθει να καθαρίσει μπουγάδα; Αν έδερνε και κανένα εργατοπατέρα 30+ θα πήγαιναν..

  24. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 15:43:52

    Δεν πας καλά, φίλτατε. Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι έγινε σήμερα;
    Τι συμψηφισμοί είναι αυτοί που κάνεις;
    Ένας Λόχος Στρατονομίας κι η Φρουρά αρκούσαν. Κι η Στρατονομία και η ΑΜ έχουν γκλοπ.
    Κανείς δεν μπορεί να εξευτελίζει έτσι θεσμούς και σύμβολα.

  25. VKAL6031 avatar
    VKAL6031 04/10/2012 15:54:37

    Αν είχε αναλάβει η φρουρά του Πενταγώνου να απωθήσει τους διαδηλωτές, είστε σίγουροι ότι δεν θα είχαμε θύμα ή θύματα? Η αστυνομία, τουλάχιστον, έχει εκπαιδευτεί τόσα χρόνια να βαράει "λίγο" (άσχετα αν κάποιες φορές "ξεφεύγει").
    Αν είχαμε, λόγω μη επεμβασης αστυνομίας, 1 θύμα, φαντάζομαι ότι πάλι κάτι θα είχατε να σχολιάσετε, από την ανάποδη βέβαια.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ VKAL6031 04/10/2012 15:58:29

      Δεν με ξέρεις καλά, προφανώς.

    • Tasos avatar
      Tasos @ VKAL6031 04/10/2012 16:00:29

      Αν είσαι εκπαιδευμένος να βαράς και έχεις και νόμιμη άδεια οπλοφορίας, αλλά και καθήκον να φυλάς το σπίτι σου, και κάποιος μπεί μέσα, θα περιμένεις την Αστυνομία να τον βαρέσει "λίγο" ή θα καθαρίσεις μόνος σου όπως επιβάλλει η λογική (και ο νόμος);

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Tasos 04/10/2012 16:02:40

        Καταρχήν την ευθύνη φύλαξης των στρατοπέδων την έχει ο Διοικητής τους και η Μονάδα του, όχι η ..Αστυνομία. Το λένε Νόμοι, Κανονισμοί κλπ. "Λεπτομέρειες" που πολλοί ξεχνάνε στα σχόλια τους σήμερα.

        • Tasos avatar
          Tasos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:09:12

          Συμφωνώ! Ακόμα και τώρα όμως οι του ΥΕΘΑ βλέπω να κοιμούνται και σε άλλη ανάρτηση διαβάζω ότι ο Δένδιας την ψάχνει να αποδώσει ευθύνες και ζητάει από τον Π.Π. να κάνει το ίδιο! Δηλαδή στο ΥΕΘΑ δεν έχουν καταλάβει τίποτε;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 00:17:55

          Μιλάμε πάντα για ΕΝΤΟΣ του στρατοπέδου. Απέξω, στους δρόμους, είναι δουλειά του Δένδια

      • VKAL6031 avatar
        VKAL6031 @ Tasos 04/10/2012 16:48:22

        Πιστεύεις ότι τα φαντάρια (αυτά τα βύσματα, ειδικά αυτά) του Πενταγώνου είναι σε θέση να αποκρούσουν με μετριοπάθεια και αυτοέλεγχο την "επίθεση" των διαδηλωτών? Νομίζω ότι οι πιθανές αντιδράσεις είναι δύο: αυτό που έγινε σήμερα ή πιστολίδι, έστω και από τυχαία εκπυρσοκρότηση. Κι αν υπάρξει θύμα, τότε η κατηφόρα είναι μονόδρομος.

        • Tasos avatar
          Tasos @ VKAL6031 04/10/2012 17:13:20

          Δε σηκώνει υπερανάλυση, αν το κορυφαίο στρατόπεδο της χώρας δεν είναι σε θέση να προστατευτεί αρμοδίως, τότε και πάλι η ευθύνη είναι εκεί και όχι αλλού. Ξέρανε ότι θα γίνει διαδήλωση.
          Στη Λήμνο που ήμουνα το 96 και μόνο στη φήμη ότι κάποιοι ντόπιοι ή παρέα με ξένους κάνανε απόπειρες παράνομης εισόδου (είτε για χαβαλέ είτε για άλλο λόγο), η μονάδα μπήκε σε επιφυλακή με διπλοσκοπιές όλο το 24ωρο και η στρατονομία έκοβε βόλτες και εκτός στρατοπέδου. Εδώ κάνανε τίποτα τέτοιο ή απλά ήταν "ακόμα μια μέρα στο γραφείο" κατάσταση;
          Εκτός αν μου λες ότι οι διαδηλωτές θα ορμούσαν ακόμα και εναντίον τυφεκιοφώρων οπλιτών οπότε δε μιλάμε πια για δικαιολογημένα θυμωμένους εργαζόμενους αλλά για οργανωμένο σχέδιο από άλλους που εκμεταλλεύτηκαν τους εργαζομένους, πράγμα που μας βγάζει και πάλι στον ίδιο παρονομαστή. Οφείλανε να ξέρουνε τι πρόκειται να γίνει και να πάρουνε ΟΛΑ τα μέτρα. Υπάρχουν και όρια.

    • nikos avatar
      nikos @ VKAL6031 04/10/2012 16:00:55

      Ακριβως! Ο στρατος δεν ειναι για να αντιμετωπιζει διαδηλωτες πολιτες. Αλλα αυτο δεν το καταλαβαινουν οι "ταξη και ηθικη". Ονειρευονται δυστυχως αλλες καταστασεις.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nikos 05/10/2012 00:22:18

        Εντός των σστρατοπέδων είναι αρμοδιότατος. Μην βλέπεις φαντάσματα.
        Δεν είναι ζήτημα "τάξης και ηθικής", είναι ζήτημα τήρησης των νόμων και των στρατιωτικών κανονισμών.
        Πήγαινε λεβέντη μου να το κάνεις αυτό σε στρατόπεδο της Ιταλίας ή της Δανίας. Αν περάσεις τον αστυνομικό κλοιό και μπουκάρεις ΕΝΤΟΣ του στρατοπέδου, θα φας καλά, ίποιος κι ότι και να είσαι.
        Ή θα γίνουμε σοβαρή χώρα ή να το κλείσουμε το μαγαζί.
        Και μόνο που το συζητάμε είναι γελοίο.
        Άντε, την επόμενη φορά να το κάψουν κιόλας το ρημάδι.
        Κάποιο υπερασπιστικό επιχείρημα θα βρείτε μερικοί.

  26. Tasos avatar
    Tasos 04/10/2012 15:57:38

    Τα απανταχού "κεντρικά" στρατόπεδα είναι βαφτισμένα "στρατόπεδα" για να πηγαίνουν οι φραπεδούχοι (συγνώμη βυσματίες εννοώ) να κάνουν θητεία-ζάχαρη κοντά στο σπιτάκι τους, η δε "διοίκηση" το βλέπει το πράγμα σαν κλασική δημόσια υπηρεσία. Μου θυμίζει και την οργάνωση της ΝΔ επί Κ. Καραμανλή όπου από φόβο μη τους πούνε ότι μπλεδίζουν, βάζανε πράσινα παιδιά σε θέσεις επειδή ήταν large. Έτσι και ετούτοι από το πολύ "πολιτικώς ορθόν" έγιναν δημοκρατικό πεδίο ασυδοσίας.

  27. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 16:00:53

    Όταν το κράτος δεν σέβεται τον εαυτό του, ο καθένας μπορεί να εφεύρει από μια μ@λ@κί@ ως επιχείρημα ότι τελικά "δεν τρέχει και τίποτα".
    Παίδες, μάλλον σπάσανε τα φρένα μας στην κατηφόρα.
    Πολύ σύντομα θα τα θυμηθούμε και θα τα πληρώσουμε όλα αυτά.

  28. A.M. avatar
    A.M. 04/10/2012 16:03:22

    Ποιό κράτος;
    Ποιός στρατός;
    Ποιά αστυνομία;
    Ποιός αρχιστράτηγος και χαζομάρες;

    ΔΕΝ υπάρχει απολύτως τίποτε!
    Ούτε κράτος.
    Ούτε στρατός.
    Ούτε αστυνομία.
    Ούτε αρχιστράτηγος.
    Για να υπάρχει αρχιστράτηγος πρέπει να υπάρχουν ένοπλες δυνάμεις.
    Και τέτοιες ΔΕΝ υπάρχουν, όχι τουλάχιστον με την έννοια που εγώ τις είχα γνωρίσει.

    Υπάρχει μόνον ένα μπάχαλο που ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει.

    Και στο δια ταύτα Φαήλο...
    Δεν χρειάζονταν ούτε τάγμα, ούτε μεραρχία, ούτε σύνταγμα, ούτε στρατονομία.
    Η φρουρά της πύλης αρκούσε κάποιες άλλες εποχές.
    Τέσσερεις φαντάροι με έναν λοχία επικεφαλής.
    Αυτοί μόνον μαζί με τον αλφαμίτη της πύλης θα αρκούσαν.
    Υπό την προϋπόθεση βέβαια πως θα είχαν τα όπλα γεμάτα και την σαφή εντολή να πράξουν το καθήκον τους χωρίς δεύτερη κουβέντα, και το οποίο καθήκον κάθε φρουράς είναι να ΜΗΝ επιτρέπει την είσοδο σε κανέναν εντός του στρατοπέδου έστω και αν χρειαστεί να κάνει χρήση πυρών στο ψαχνό με ότι και αν αυτό συνεπάγεται.
    Και εννοείται χωρίς καμμία απολύτως συνέπεια εις βάρος της φρουράς!

    Και οι «αστικοί όροι» ΔΕΝ ισχύουν στα στρατόπεδα!
    Στα στρατόπεδα ισχύουν στρατιωτικοί όροι και κανόνες εμπλοκής αποκλειστικά και μόνον!
    Σε όλες τις χώρες του κόσμου και ανεξάρτητα πολιτεύματος ή κυβέρνησης αυτά ισχύουν.
    Και κάθε πολιτικό κόμμα που θα σέβονταν στοιχειωδώς το Σύνταγμα, τους νόμους και τους θεσμούς θα έπρεπε να καταδικάσει και να εμποδίσει τέτοιες ενέργειες.
    Αλλά είπαμε.. αυτά ισχύουν σε όλες τις άλλες χώρες που υπάρχει κράτος.

    Όταν φτάνουμε στο σημείο...
    αξιωματικοί να ....συνδικαλίζονται!!!!
    απόστρατοι να κάνουν ντού στο ΓΕΕΘΑ!
    απεργοί να μπουκάρουν στο κυρίως στρατόπεδο (;) μιας χώρας (;)
    τότε ....τελειώσαμε!
    Σβήσαμε κύριε αθρογράφε!
    ΔΕΝ υπάρχουμε πλέον!
    Μην το παιδεύεις λοιπόν το ζήτημα καθόλου.
    Δεν υπάρχουμε σαν κράτος,
    καταντήσαμε ένας νεοφιλελεύθερος αναρχοκρατούμενος χώρος.
    Χώρος και όχι χώρα! (είχε δίκιο ο γαπ όταν μίλαγε για χώρο)
    Ένας χώρος που ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει.

    Άντε γειά Ελλάδα!

    • Κ. Βέρος avatar
      Κ. Βέρος @ A.M. 04/10/2012 16:53:50

      Συγχαρητήρια,όλα τα άλλα είναι φούμαρα θολωμένων. Μόνο για ραγιάδες κάνουμε.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ A.M. 05/10/2012 09:48:36

      ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΕΙΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΚΥΡΙΕ. ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ, ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ Η....ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ, ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΣ. ΑΝ ΚΑΤΑΦΈΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΔΙΧΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟΑΚΡΩΤΗΡΙΑΖΌΜΕΝΟΙ, ΑΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΎΜΕ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕ, ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΤΑΞΕΙ. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, ΕΝΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑΣ.

  29. Ζήσης Χ. Πατσίκας avatar
    Ζήσης Χ. Πατσίκας 04/10/2012 16:07:33

    Η εικόνα (σε ζωντανή τηλεοπτική μετάδοση) Κουρουπλή και Χαλβατζή να "κατσαδιάζουν" τον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ, είναι ίσως η πιο ντροπιαστική για την πατρίδα μας, από τότε που... ο δημοσιογράφος κυνηγούσε τον πρωθυπουργό της Ελλάδας ΓΑΠ ως άλλο "φυγά" στους διαδρόμους του ξενοδοχείου στο Νταβός.
    Και μη χειρότερα!

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ Ζήσης Χ. Πατσίκας 04/10/2012 19:31:41

      Δικαιώνεται ο Θόδωρος,που αποκάλεσε κάποτε τον ΑΓΕΕΘΑ υψηλόμισθο δημόσιο υπάλληλο...

  30. θοδωρης avatar
    θοδωρης 04/10/2012 16:18:44

    Δηλαδη, συγγνωμη ρε παιδια, αλλα θα τρελλαθω.Λυσσαξε ο Σαμαρας να γινουν εκλογες.Εγιναν, ωραια. μας κοροιδεψε ο παπανδρεου, μας φλομωσε στο ψεμα, να γινουν εκλογες να τον διωξουμε τον ψευτη.Δηλαδη τι πιστεψε ο Σαμαρας,και οι συν αυτω, οτι αν διωξουμε τον παπανδρεου, κι αναλαβει αυτος, εφαρμοζοντας τα ιδια, ο κοσμος θα ηρεμησει, και θα δεχτει τα μετρα αδιαμαρτυρητα;Μηπως αφελως πιστεψε, οτι το προβλημα ειναι στο προσωπο, κι οχι στη πολιτικη που εφαρμοζεται;Μα ποιος ελληνας, σε αυτην την οικτρη οικονομικη κατασταση που βρισκεται, δεν θα ηταν μαζι του, αν πηγαινε και χτυπουσε το χερι στο τραπεζι, και τους ελεγε ;κυριοι εχω 3 χιλιαδες αυτοκτονιες, 1,500,000 ανεργους και 5 χρονια υφεση.Ο λαος μου πειναει και με εξελεξε για να διαπραγματευτω μαζι σας , πρωτα για την επιβιωση του, και μετα για τα λεφτα που σας χρωσταμε.Αυτος πηγε να κανει πρωτα το καλο παιδι στους ξενους, γυρισε τη πλατη στον ελληνα, κι αν τυχον μας πεταξουν κανενα ξεροκομματο (βλεπε επιμηκυνση) να παρουσιαστει σαν επιτυχια.Παρε ρε ανθρωπε 5 εφημεριδες μαζι σου δειξτους 5 πρωτοσελιδα με λιποθυμα παιδακια απο τη πεινα, δειξε το κοσμο που τρωει απ τους καδους ,δειξε οτι ο κοσμος στρεφεται μαζικα σε ναζιστικα κομματα κι ασε τις αγκαλιες με τους βιαστες μας Φοβασαι μη σε πουν λαικιστη; Μα αυτο θελω να δω εγω, για να με κατεβασεις στο δρομο διπλα σου.Γιατι οσο βλεπει ο ελληνας αγκαλιες και φιλοφρονησεις, απο αυτους που μας βιαζουν, τοσο περισσοτερο θα του γυρναει η βιδα κι αυτα που εγιναν σημερα θα ειναι εκδρομη νηπιαγωγειου μπροστα σ αυτα που θα γινουν

    • anideos avatar
      anideos @ θοδωρης 04/10/2012 16:27:27

      Ο Σαμαρας σε αντιθεση με τον ΓΑΠ κερδισε τις εκλογες υποσχομενος πως η Ελλαδα θα μεινει στο ευρω και στην ΕΕ.
      Πως θα μεινει ομως χωρις φραγκο;
      Κανοντας ντου στα υπουργεια και στα στρατοπεδα;
      Με πορειες, διαμαρτυριες και μιξοκλαματα πως δεν εχουμε δουλεις και ημαστε τιγκα στην ανεργεια;

  31. ΟΡΕΣΤΗΣ avatar
    ΟΡΕΣΤΗΣ 04/10/2012 16:28:13

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι απλά πρέπει να αλλάξουν αυτό το ψευτοφράχτη που ρήξανε στην πύλη.
    Αν διέθεταν ένα σοβαρό βαρύ αλεξίσφαιρο φράχτη τα σημερινά επεισόδια δεν θα ελάμβαναν ποτέ χώρα.
    Ως προς κάποιους γραφικούς που ζητάνε παρέμβαση της στρατονομίας με ρόπαλα, sorry μάγκες αλλά δεν θα υπηρετώ από την ΕΣΣΟ Νοεμβρίου στον Ελληνικό Στρατό για να δέρνω απλήρωτους πολίτες, ούτε καν αριστεροψυχάκηδες συνδικαλιστάδες.
    Ο στρατός έχει έναν εχθρό κι αυτός είναι εξωτερικός!
    Η απόφαση του Παναγιωτόπουλου ήταν καθόλα ορθή!

    • Tasos avatar
      Tasos @ ΟΡΕΣΤΗΣ 04/10/2012 16:32:16

      Την κρίνεις ορθή γιατί αντιμετωπίζεις μεμονωμένα το περιστατικό. Αυτή η απόφαση δημιουργεί κακό - και πονηρό - προηγούμενο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΟΡΕΣΤΗΣ 05/10/2012 00:25:25

      Υπήρξε κι απόφαση δηλαδή; Ενδιαφέρον...

  32. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 04/10/2012 16:36:36

    Εκπλησσομαι φοβερα με σχολια τυπου 'ε δεν τρεχει και τιποτα'. Εχουμε απωλεσει τα κριτηρια.

  33. pikrisokolata avatar
    pikrisokolata 04/10/2012 16:38:05

    Το Επιτελείο κάλεσε το 100...Λέτε η Γ.Α.Δ.Α. όπου υπάρχουν συγκεντρωμένοι να καλέσει το Στρατό...;
    Ορθό το κείμενο...Ρεζιλευτήκαμε σήμερα...Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν απόλυτο δίκιο οι άνθρωποι αυτοί που διαμαρτύρονται ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ...Το έχασαν στο "ΠΩΣ"...

    • A.M. avatar
      A.M. @ pikrisokolata 04/10/2012 16:58:16

      Σαφώς και οι άνθρωποι έχουν δίκιο.
      Να μην μπερδευόμαστε, όλα τα δίκια έχουν οι εργαζόμενοι.
      Να πάνε όμως να τα διεκδικήσουν στο υπουργείο οικονομικών, στου Μαξίμου, στην Βουλή ή οπουδήποτε αλλού και με οποιονδήποτε τρόπο νομίζουν εκτός από το να κάνουν ντου στο ΓΕΕΘΑ.
      Αλλά οι εργαζόμενοι τόσο τους έκοβε, έτσι τους είπαν τα κομματόσκυλα και οι εργατοπατέρες, κάποιοι ήθελαν να δημιουργήσουν μια εξευτελιστική εικόνα για τις ένοπλες δυνάμεις ... δεν ξέρω ούτε μπορώ να ξέρω τι και πως αλλά ούτε και έχει σημασία να ξέρω.
      Σημασία έχει ότι σε ένα στρατόπεδο των ελληνικών ενόπλων δυνάμεων την σήμερον ημέραν μπορεί να μπουκάρει ο οποιοσδήποτε αν και όποτε το κάνει κέφι.
      Και αυτό είναι το τραγικό για τις ένοπλες δυνάμεις και για την χώρα.

      Και όσο για την αρχιστράτηγο.. (εντός εισαγωγικών καλύτερα)..

      Θα πρέπει να αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία και θα πρέπει να γραφτεί στο βιβλίο Γκίνες!
      Αρχιστράτηγος να ....ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ!
      Δεν νομίζω πως έχει υπάρξει οποτεδήποτε στην ανθρώπινη ιστορία, σε οποιαδήποτε χώρα δημοκρατική, κομμουνιστική, ισλαμική, θεοκρατούμενη κ.ο.κ. αρχιστράτηγος που να παρακαλάει!
      Εγώ γνωρίζω πως ο αρχιστράτηγος μόνον ΔΙΑΤΑΖΕΙ!
      Και τσακίζονται όλοι να εκτελέσουν τις διαταγές του!
      Και σε εμπόλεμη κατάσταση όποιος δεν εκτελεί τις διαταγές του στρατηγού εκτελείται ο ίδιος.

      Αρχιστράτηγος να ...παρακαλάει!
      Το είδαμε ΚΑΙ αυτό!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ pikrisokolata 04/10/2012 17:30:46

      Φυσικά κι έχουν δίκιο, διότι οι εργαζόμενοι δεν ευθύνονται για την κακοδιαχείριση της επιχείρησης από ιδιώτες ή το κράτος, ΟΜΩΣ δεν έπρεπε να εισβάλλουν στο στρατόπεδο.-

      • pikrisokolata avatar
        pikrisokolata @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 17:41:57

        Φυσικά και συμφωνώ...Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι έπρεπε να υπάρχει Αστυνομία απέξω και να εμποδίσει την είσοδο, χωρίς να κληθεί από το Επιτελείο..Ο Στρατός δεν είναι δύναμη τάξης ή καταστολής..Είναι δύναμη Πυρός...
        Αν δε μπορούσε η Υ.Α.Τ.(Μ.Α.Τ.) να τους καταστείλει-πράγμα δύσκολο- τότε ναι πρέπει να ισχύσουν απαρέγγλιτα όλα τα μέτρα ασφαλείας του Στρατοπέδου όπως προβλέπονται...Μόνο όμως τότε...Κάτι που θα είχε αποφευχθεί αν προλαμβανόταν το περιστατικό εν τη γεννέσει του...

  34. ΟΡΕΣΤΗΣ avatar
    ΟΡΕΣΤΗΣ 04/10/2012 16:42:04

    Θεωρώ ότι πρέπει να είναι απαραβίαστος κανόνας η μη εμπλοκή των ενόπλων δυνάμεων στα εσωτερικά της χώρας.
    Οι ένοπλες δυνάμεις συνιστούν αξία καθολική και δεν μπορεί να χρησιμοποιούνται σε διχαστικά διλλήμματα.
    Ο ευπατρίδης κυριος Κρανιδιώτης που τον συμπαθούν πολλοί στρατιωτικοί ακόμη και στην οικογένειά μου, δεν μπορεί να ζητά από τους στρατονόμους ή τους στρατιωτικούς εν γένει να αναλάβουν το ρόλο των ΜΑΤ.
    Ευθύνη έχει σίγουρα ο κατά τ'άλλα πετυχημένος Υπουργός Δενδιας και το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.
    Οι εικόνες στρατιωτών να δέρνονται με τους διαδηλωτές θα προκαλούσε για πάντα ζημιά στο θεσμό των ενόπλων δυνάμεων και θα έδινε άλλοθι στα πολιτικά άκρα για όξυνση της δράσης τους.

    • Tasos avatar
      Tasos @ ΟΡΕΣΤΗΣ 04/10/2012 17:18:55

      Συγνώμη αλλά απαραβίαστος κανόνας είναι ότι ΕΝΤΟΣ στρατοπέδου, αρμόδιος για τη τάξη είναι ο στρατός. Ο ρόλος των ΜΑΤ υπάρχει έξω από το στρατόπεδο. Κι αν αποτύχουν ο ρόλος του στρατού αρχίζει από την πύλη και μέσα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΟΡΕΣΤΗΣ 04/10/2012 17:28:33

      Καλά, καλά, π[ήγαινε διάβαε πρώτα ποιος έχει την ευθύνη φύλαξης των στρατοπέδων και μετά ρίξε μας άλλο ένα "φιλολαϊκό" δεκάρικο.
      Οι νόμοι κι οι κανονισμοί δεν είναι λάστιχο.
      Δεν μπορείς να κάνεις συμψηφισμούς μια αθλιότητας (ανεργία, ατιμωρησία) με μια άλλη (μπουκάρω σε στρατόπεδο κι οι Φύλακες ΤΑ ΞΥΝΟΥΝ).
      Έτσι δεν θα γίνουμε ποτέ σοβαρή χώρα.
      Για πήγαινε κάντο αυτό στην Ιταλία, στη Δανία, στη Σουηδία, να δεις που θα βρεθείς.
      Ο καθένας; έχει κι από μια εξυπνάδα κάβα. Αφού είναι άνεργοι και πεινάνε, μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, όπου θέλουν, ε;
      Να σου απαντήσω λοιπόν προσωπικά. Αν ήμουνηξ Αξιωματικός πύλης σήμερα και οι πτοϊστάμενοι, ενώ γνώριζαν από χθες, δεν είχαν φέρει ικανή αστυνομική δύναμη απέξω και Στρατονομία από μέσα, μαζί με την Φρουρά, και πήγαινε οποιοσδήποτε, δημοσιογράφος, πτωχός συνδικαλιστής, ο Θεός ο ίδιος, να περάσει δια της βίας, θα 'χε φάει χώμα. Τόσο απλά.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 17:29:19

        Το πληκτρολόγιο κάνει σαμποτάζ!

      • DI.KO avatar
        DI.KO @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/10/2012 18:37:29

        Σαν αξιωματικός πύλης και χωρίς διαταγή από τους ανωτέρους θα τους αφήνατε όλους στο τόπο; Ευτυχώς που δεν ήσασταν κ. Κρανιδιώτη. Είναι επικίνδυνο αυτό. Ιδιαίτερα στη σημερινή κατάσταση. Συμφωνώ απόλυτα με τον Ορέστη πιο πάνω και με τον Θοδωρή.
        Είναι 1100 άτομα που δεν έχουν πληρωθεί για περισσότερους μήνες. Δεν συμφωνώ με την πράξη τους αλλά καταλαβαίνω την πίκρα τους και την απελπισία τους γιατί φαίνεται ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται πλέον για αυτούς. Ήταν μια πράξη απελπισίας ή μήπως πιστεύετε προβοκάτσιας. Ή το ένα ή το άλλο να ήταν δεν θα δικαιολογούσε με κανένα τρόπο να βάλεις τους στρατονόμους να χτυπούν πολίτες. Το ότι ο ΑΓΕΕΘΑ εμφανίστηκε κατ' αυτόν τον τρόπο είναι άλλη μια πονεμένη ιστορία.

        • Σχετικά Ασχετος avatar
          Σχετικά Ασχετος @ DI.KO 04/10/2012 19:36:10

          Μάθαμε πόσους μήνες έχουν να πληρωθούν.Μήπως μπορούμε να μάθουμε,πόσα χρόνια έχουν να δουλέψουν;;;;

          • NIKOS avatar
            NIKOS @ Σχετικά Ασχετος 04/10/2012 20:02:51

            Επειδή θέλω να πιστέψω ότι είσαι σχετικά άσχετος και δεν είσαι προβοκάτορας, μάθε ότι δεν δουλεύουν συχνά επειδή η ΕΕ απαγορεύει στα συγκεκριμένα ναυπηγεία να βγουν στην ελεύθερη αγορά να διεκδικήσουν συμβάσεις ναυπήγησης ή επισκευής. Θεωρούνται "στρατιωτικά".

          • TARAMAS avatar
            TARAMAS @ NIKOS 04/10/2012 21:53:04

            Δεν τους απαγορεύει, μπορούν αν βγουν αν πληρώσουν το πρόστιμο.

          • Σχετικά Ασχετος avatar
            Σχετικά Ασχετος @ NIKOS 04/10/2012 22:28:34

            Ποιά ελεύθερη αγορά βρε κακομοίρη,που θες να κάνεις και χαρακτηρισμούς.Τελευταία παραγγελία που πήραν οι κηφήνες ήταν πριν δέκα χρόνια από τον Στρίντζη για δύο πλοία έναντι 35οοοοοοΕΥΡΩ έκαστο.Τελικά το κόστος ανήλθε στα 72000000ΕΥΡΩ και αποπερατώθηκαν σε άλλα ναυπηγεία.

          • NIKOS avatar
            NIKOS @ Σχετικά Ασχετος 04/10/2012 22:58:08

            Επειδή εκτός από άσχετος (τελείως) και προβοκατορας εισαι και προκλητικός και προκλητικός, πάρε και την απάντηση από δημοσιογράφο του ΣΚΑΙ με ευθύνη τα θέματα του Υπουργείου Αμύνης. http://alatzas.skai.gr/post/20780079758 Μάλλον όχι άξιος ο μισθός σου

          • Σχετικά Ασχετος avatar
            Σχετικά Ασχετος @ NIKOS 04/10/2012 23:59:21

            Bρε ανεγκέφαλε,αυτό σου γράφω τόση ώρα.Επειδή δεν είναι ανταγωνιστικά ώστε να λειτουργήσουν στην ελεύθερη αγορά,τα έκαναν κρατικοδίαιτα για να επιβιώσουν οι κη φήνες.Εσύ εάν ήσουν εφοπλιστης,πριν μετατραπούν σε "στρατιώτικά"ναυπηγεία,θα έδινες παραγγελία ναυπήγησης ή επισκευής;
            Είμαι άσχετος σε σχέση με ειδικούς και γνώστες,όχι σε σχέση με ανίδεους.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ DI.KO 05/10/2012 00:29:28

          Πάντως δεν θα έβαζα το χέρι μου πάνω από το πηλήκιο για ν' αρχίσω να τρέχω.
          Είναι κατάντια και μόνο η συζήτηση, όπου κάποιοι εφευρίσκετε δικαιολογίες για το ότι έγιναν σήμερα κουρέλι νόμοι και κανονισμοί.
          Αν πίσω από την πύλη ήταν παραταγμένη ικανή δύναμη Στρατονομνίας και των άλλων δυνάμεων που έχει στη διάθεση του ο Στρατοπεδάρχης, δεν θα γινόταν τίποτα. Αφέθηκαν όλα στην Αστυνομμία απέξω κι όταν μπούκαραν μέσα, γίναμε διεθνής περίγελως. Αν έχεις φίλους Αξιωματικούς για πάρτους ένα τηλέφωνο να σου πουν πως νοιώθουν. Ρώτα κι απλούς μέσους συνετούς πολίτες να σου πουν πόση ντροπή ένοιωσαν κι αυτοί.

          • Kostas nikolaou avatar
            Kostas nikolaou @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 12:55:14

            επειδή έχω φίλους στρατιωτικούς πιστεψε με πως νοιώθουν μεγαλύτερη ξεφτίλα όταν μπαινοβγαίνουν οι μογγόλοι ανενόχλητοι στην πατρίδα μας. Οταν ρίξεις την πρωτή βολή (έστω και προειδοποιητική )σε μογγολικό αεροπλανο και φάνε χώμα τα λαθροκαθάρματα που εισβάλουν κατά χιλιάδες τότε μπορέις να χτυπήσεις και ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες (έστω και αριστερούς). Γιατί αγαπητέ Φαήλο με τους εξωτερικούς εχθρούς κότα και με τους συμπατριώτες μας ( ξαναλέω έστω και συριζοαριστερούς ) παληκάρι και ράμπο το θεωρώ κοροιδία

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Kostas nikolaou 05/10/2012 14:15:55

            Τις απόψεις μου για τους λαθαίους και τον τουρκικό ισλαμοφασισμό τις ξέρεις.
            Η σταθερή μου όμως θέση πως ΔΕΝ επιτέπονται τέτοιοι συμψηφισμοί. Είναι καταστροφικοί.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 07:30:23

        Μα αγαπητέ φαήλο, ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΟΧΤΡΟΣ στο Πεντάγωνο !!!! ΕΛΛΗΝΕΣ μπήκαν έστω και ...ανοήτως, επιπολαίως και ανευθύνως...Άμα αρζίσουμε να ανταλλάσσουμε μεταξύ μας ...πυροβολισμούς, πού νομίζετε οτι θα οδηγηθούμε; Νομίζω οτι μιλάτε επηρεασμένος από τη στρατιωτική σας [καθ΄όλα σεβαστή :-)] συνείδηση και προσκολλάστε στους τύπους, απομακρυνόμενος από την ουσία που σίγουρα βρίσκεται στην προσπάθεια ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ της κοινωνικής συνοχής μας.

  35. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 04/10/2012 16:48:52

    Τα γεγονότα και τα σχόλια αποδεικνύουν ότι τελείωσε το Ελληνικό Κράτος!!!

  36. Χρ.Δ avatar
    Χρ.Δ 04/10/2012 16:50:37

    Ντροπη για τον θεσμο "Ενοπλες Δυναμεις" της χωρας ο Αρχηγος τους να διαπραγματευεται με κατσαπλιαδες...

    Εχουμε χασει καθε μετρο στην σημερινη τραγικη Ελλαδα....

    Να παραιτηθει αμεσως ο κ.Α/ΓΕΕΘΑ αν εχει συνειδηση του πως συμπεριφερθηκε....

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ Χρ.Δ 04/10/2012 17:59:32

      Μάλλον είσαι κάπου πολύ βολεμένος και δεν φοβάσαι να μείνεις απλήρωτος 6 μήνες. Για πες μας μία νόμιμη εκδήλωση διαμαρτυρίας που προτείνεις σε πεινασμένους εργαζόμενους που ταυτόχρονα τους κοροιδεύουν και τους υπόσχονται ΘΑ. Άιντε γιατί και το θράσσος έχει τα όρια του

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ NIKOS 04/10/2012 20:07:34

        Απλήρωτοι 6 μήνες. Άεργοι (με μισθό) μια ζωή.

  37. Tonia G. avatar
    Tonia G. 04/10/2012 16:56:48

    Συγγνώμη αλλά αν το να μπαίνει με μπούκα ένα μπουλούκι 100 ατόμων στο Γενικό Επιτελείο δεν είναι λόγος παραίτησης του Υπουργού, τότε ΟΛΟΙ είμαστε αναρχικοί ή ΣΥΡΙΖΑ ή ότι αλλο θέλετε!

  38. xp avatar
    xp 04/10/2012 17:06:41

    Το μεγα προβλημα ηταν η φύλαξη στο ευαισθητο σημειο.Επρεπε εξωτερικά του στρατοπέδου και στις πύλες να παραταχθουν τα ματ.Εσωτερικά η Στρατονομία.
    Κανόνες εμπλοκής δεν μπορούν να λειτουργήσουν εύκολα ,στην χρονική περίοδο που περνούμε για λόγους κοινωνικής ειρήνης.
    Αλλωστε στο βίντεο πεντε έξι άτομα ανοίγουν το ρολό μη ασφαλείας ,δεν θα μπορούσε να υπαρχει ποιο αποτελεσματικός τρόπος φύλαξης?

  39. rollin avatar
    rollin 04/10/2012 17:12:10

    Κριμα ο 19 μηνες που εχασα απ την ζωη μου στον Ε.Σ. μονον σε πρωιν ανατολικο μπλοκ ταχαμε δει αυτα.

    • A.M. avatar
      A.M. @ rollin 04/10/2012 18:11:44

      Σε ποια χώρα του ανατολικού μπλοκ τα έχουμε δει αυτά;
      Μάλλον θα αστειεύεστε!
      Σε στρατόπεδο των πρώην κομμουνιστικών χωρών να τολμήσει να μπει ομάδα πολιτών διαδηλώνοντας;
      Ούτε καν πέρναγε κάτι τέτοιο απ' τον νου του οποιουδήποτε κάτι τέτοιο.
      Ούτε καν!
      Αν δλδ αυτό που είδαμε σήμερα το επιχειρούσε η οποιαδήποτε ομάδα σε οποιαδήποτε πρώην κομμουνιστική χώρα σε πληροφορώ πως δεν θα συλλαμβάνονταν κανένας.
      Θα τους μάζευαν όλους για το νεκροτομείο.
      Και χωρίς πολλά πολλά, με συνοπτικές διαδικασίες.

      Αυτά γίνονται μόνον στην Ελλάδα τα τελευταία τρία χρόνια.
      Πουθενά αλλού στον κόσμο.

  40. alphami avatar
    alphami 04/10/2012 17:26:40

    Το ότι συνήθως δεν κάνει ο καθένας το καθήκον του πιθανότατα είναι αποτέλεσμα πλήθους ''μικρών'' και ''ασήμαντων'' λαθών τα οποία συνήθως τα προσπερνάμε.. Και ξαφνικά όταν ως επακόλουθο γίνεται το ''μεγάλο'' σφάλμα, εξευτελίζονται σύμβολα και θεσμοί ''σοκαριζόμαστε'' και αλληλοκατηγορούμαστε..
    Ποιο τελικά είναι αυτό το έρμο το σωστό; Αν είναι οι κανονισμοί που πρέπει να τηρούνται, θα μας στεναχωρήσω αλλά αυτοί έχουν ''καταργηθεί'' από χρόνια.. Όταν τους τηρήσεις, συχνά βρίσκεσαι εκτεθειμένος επειδή ακριβώς τους τήρησες χωρίς να ρωτήσεις!!
    Μήπως είναι η κομματική-συντεχνιακή προσήλωση το σωστό; Αυτό προφανέστατα δεν είναι, παρ'όλα αυτά ανταμείβεται κοινωνικά.. (υπό μορφήν προσλήψεων, μιας μετάθεσης, τυχόν υπηρεσιακής εξέλιξης, λίγα χρήματα υπό μορφήν θέσης)
    Και κάπου εκεί μπερδευόμαστε, και δίνουμε συχνά-πυκνά κάποια σόου τύπου τί έκανε η φρουρά και η στρατονομία ή ακόμα σοβαρότερα αν έπρεπε να τηρηθούν οι διαταγές τους!! ή αν δεν έπρεπε..
    Θέλω με δυο λόγια να πω ότι πιθανότατα δεν θα έφτανε σε σημείο σύγχυσης η φρουρά και η στρατονομία αν υπήρχε ένα ξεκάθαρο πλαίσιο δράσεων από τους ανωτέρους τους εξ'αρχής, χωρίς παρεμβάσεις μετέπειτα (είτε πολιτικών, είτε στρατιωτικών). Αν επίσης υπήρχε αξιοκρατία και δικαιοσύνη και ανταμοίβονταν με θέσεις οι πιο άξιοι στους τομείς τους και όχι οι πιο γλειώδεις και υπάκουοι στα κόμματα. Τότε ίσως στις θέσεις των υπαρχόντων, βρίσκονταν άνθρωποι που δεν θα περίμεναν την αντίδραση του προισταμένου τους είτε τη διάθεση του υπουργού τους, αλλά θα υπηρετούσαν τους νόμους και τους κανόνες

  41. Ένας στρατονόμος avatar
    Ένας στρατονόμος 04/10/2012 17:30:57

    Έχοντας κάνει στρατονόμος στην συγκεκριμένη πύλη το καλοκαίρι του 2010 είναι αλήθεια πως στο κουβούκλιο της πύλης υπάρχουν πάντα 2 υπαξιωματικοί στη βάρδια. Έξω από την πύλη υπάρχουν 2 στρατονόμοι (άοπλοι) και επίσης υπάρχιε μία σκοπιά με έναν στρατιώτη λίγο πιο πίσω και πιο πίσω ακόμα η επικάλυψη με έναν στρατιώτη ακόμα.
    Αριστερά υπάρχει ένα δωμάτιο με την φρουρά επιφυλακής όπου προσωπικά δεν τους είχα δει ποτέ, απλά υπάρχουν στο χώρο αυτό περιμένοντας εντολές αν γίνει κάτι.

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ Ένας στρατονόμος 04/10/2012 23:39:47

      Αντε τωρα βγαλτε τα ολα στην φορα! Πειτε μας και τι θα κανουμε αμα μπουνε οι Τουρκοι στην Ροδο.

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/10/2012 17:33:03

    Δεν μας τα λες καλά, ποτέ το τάγμα ΓΕΕΘΑ δεν ήταν αυτό που περιγράφης .
    Το γνωρίζω γιατι υπηρέτησα τους 5 τελευταίους μήνες της θητείας μου το 85.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Σπύρος 05/10/2012 00:32:13

      Ε, εντάξει, μπορεί στην εποχή σου να ήταν δυσμενής μετάθεση για άγριους πολεμιστές.

  43. Superfrog avatar
    Superfrog 04/10/2012 17:36:29

    Η κάθε ΕΣΣΟ της ΣΝ είναι ζήτημα αν πιάνει τα 100 άτομα σύνολο, οπότε αν βγάλεις τα βύσματα παίζει να μένουν 30 που να αξίζουν σε όλη την Ελλάδα. Εξοπλισμό για να αντιμετωπίσουν τέτοιες καταστάσεις δεν έχουν, πέρα από ένα ξύλινο γκλοπ, πόσο μάλλον να έχουν εκπαιδευτεί για κάτι τέτοιο (3 ώρες μας διάλεξη έκανε ένας αξιωματικός της αστυνομίας για τη διαχείριση τέτοιων καταστάσεων).

    Ένας διοικητής Στρατονομίας το είχε προβλέψει ότι κάποια στιγμή θα γινόταν αυτό, έκανε κάποιες ασκήσεις, αλλά αμέσως πέσαν να τον φάνε.

    Αγαπητέ βλέπεις πολύ ρομαντικά το στρατό, ίσως γιατί υπηρέτησες Ειδικές Δυνάμεις. Αλλά αν ρωτήσεις ανθρώπους από άλλα σώματα και όπλα ίσως να αλλάξεις γνώμη. Έχω βιώσει απίστευτες καταστάσεις λόγο ειδικότητας (ΣΝ), από κωμικές έως απόλυτα τραγικές, δυστυχώς.

    Εγώ πάντως θα έκανα μία ΕΔΕ για το ποιος τα "τσίμπησε" και φτιάξανε μια καγκελόπορτα που την ανοίγουν με τα χέρια.

  44. xp avatar
    xp 04/10/2012 17:40:53

    Αν εμπαινε κάποιος στο στρδο φυσικά Φαήλο θα ακολουθούσες τους κανόνες της εμπλοκής.Το ότι 300 άτομα βρηκαν σχετικά αφύλακτη μια δίοδο και μπήκαν μέσα να διαμαρτυρηθούν ειναι ευθύνη του Δκτη του Στρδου δηλαδή του Α/ΓΕΕΘΑ !
    Ενοείται ότι δεν πρόκειται να πυροβολήσεις σε απλούς διαδηλωτές!Απλά πρέπει να τους εμπ0δίσεις να μπούν μέσα!
    Οι εργαζόμενοι δεν αποτελούν απειλή, προς Θεού. Έξι μήνες έχουν να φάνε οι άνθρωποι! Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει έναν απελπισμένο.
    Ο Λιβανέζος ιδιοκτήτης, Ισκαντάρ Σάφα, ανακάλυψη της οικογένειας Γ.Παπανδρέου και Γ.Χάλαγκ, αφού "τσέπωσε" "και με το νόμο" (Βενιζέλου) κάπου 250 εκατ. ευρώ εξαφανίστηκε!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ xp 05/10/2012 00:35:08

      Δηλαδή αν ικανή δύναμη από το Τάγμα Στρατονομίας που έχει στην διάθεση του το ΓΕΕΘΑ και η φρουρά ήταν παραταγμένοι πίσω από την πύλη, θα μπαίνανε;
      Αν ήταν εκεί, ούτε μακελειό θα γινότανε, ούτε τα άλλα φοβερά που λένε μερικοί. Απλά ΔΕΝ θα μπορούσαν να ξηλώσουν το ρολό, τί ήταν τέλος πάντων, και να μπουν αέρα πατέρα.

  45. Βασίλης avatar
    Βασίλης 04/10/2012 17:53:42

    Έχω την αίσθηση οτι για να γλιτώσουμε τον Παναγιωτόπουλο και τον Δενδια, πετάμε το μπαλακι στον πρτ'ωτο έυκολο στόχο. Αφού ξέρανε από χθές οτι πάει για κει το πράγμα γιατι τους αφήσανε να πλησιάσουν το Υ.Αμ.. Και αφού φτάσανε γιατί δεν υπήρχε κανένας απ'εξω να τους αποτρέψει; Ο στρατός όπως πολυ καλά ξέρετε δεν έχει δικαίωμα να παρατάξει κανενός είδους Στρατονομία ΕΞΩ από το στρατόπεδο και να έρχεται σε συμπλοκή με πολίτες. Ο ρόλος της στρατονομίας είναι άλλος. Όπως και της φρουράς. Δηλαδή έπρεπε να πλακωθεί στο ξύλο η στρατονομία με τους διαδηλωτές; Και αυτό θα ήταν καλύτερη εικόνα; Το οτι την ίδια ώρα ο Παναγιωτόπουλος πήγαινε σε γιορταστικές εκδηλώσεις και όλο το πολιτικό προσωπικό του υπουργείου, από υφυπουργούς μέψρι γγ. ήταν άφαντοι γιατί είναι ασχολίαστο;
    Συμφωνώ μαζί σας κ. Κρανιδιώτη σε πάρα πολλά, αλλά εδώ διαφωνώ καθέτως!!!! Την εικόνα διάλυσης του κράτους δεν την έδωσαν οι Ε. Δ., αλλά η απουσία της πολιτικής εξουσίας και η ανεπάρκεια της στη διαχείρηση απλών και προβλέψιμων καταστάσεων.......

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βασίλης 05/10/2012 00:36:07

      Είναι σαφές ότι πάντα μιλάω για ΜΕΣΑ στο στρατόπεδο. Έξω είναι δουλειά μόνο της Αστυνομίας.

  46. Ίωνας avatar
    Ίωνας 04/10/2012 17:55:05

    Η πολιτική ηγεσία που υποτίθεται ότι προΐσταται του στρατού (υπουργοί, υφυπουργοί και λοιποί) ή και γενικότερα η πολιτική ηγεσία έχει υπηρετήσει κανονικά την θητεία της προκειμένου να αντιληφθεί τι εστί στρατός;Πως να δώσουν οδηγίες πως να καταστρώσουν σχέδια αντιμετώπισης όταν δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Οι κρίσεις του Α΄ ή Β΄ ΓΕΕΘΑ και γενικά οι κρίσεις στο στρατό με τι κριτήρια γίνονται;Ο Α΄ ΓΕΕΘΑ ή ο αρχηγός ΓΕΣ δεν έχουν δεχτεί ποτέ σε όλη τους την καριέρα πιέσεις να βολευτεί καλύτερα ο τάδε φαντάρος από τον δείνα;Ο στρατός είναι πρωτίστως αλληλοκάλυψη μεταξύ ίσων προκειμένου να ανταπεξέλθουν σε δύσκολες καταστάσεις, τώρα όπως έχει γίνει είναι η μικρογραφία της κοινωνίας και ισχύει η αναξιοκρατία σε όλο της το μεγαλείο.Αυτός που δεν έχει βύσμα ενημερώνεται απότομα για το τι θα συναντήσει και από ποιους στην υπόλοιπή του ζωή.Σήμερα ήταν ένα καλό ξεβράκωμα προκειμένου να αλλάξουν όλα, το θέμα είναι από ποιους;

  47. TED avatar
    TED 04/10/2012 18:04:32

    Παρακαλώ τη διαχείριση να το δημοσιεύσει, ή δυνατόν με τις φωτογραφίες (άν όχι, τουλάχιστον με ενεργούς τους συνδέσμους).
    _______________________________________________

    Δείτε εδώ την πινακίδα που αναρτάται περιμετρικά του φράκτη σε όλα τα στρατόπεδα της Γερμανίας:

    http://lh6.ggpht.com/_Sc4ZfO5dTTA/TKrV8dUOcEI/AAAAAAAABQE/KgK44qTso5E/Milit%C3%A4rischer%20Sicherheitsbereich2.jpg

    Μετάφραση:

    Στρατιωτικός χώρος ασφαλείας
    Απαγορεύεται η είσοδος στους μη έχοντες άδεια
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΡΗΣΗ ΠΥΡΟΒΟΛΩΝ ΟΠΛΩΝ

    Δείτε εδώ την πινακίδα που αναρτάται περιμετρικά του φράκτη σε όλα τα στρατόπεδα της Ιταλίας:

    https://negozio.sofra.it/files/acatalog1/product/5657.jpg

    Μετάφραση:

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟΥ ΟΡΙΟΥ
    ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ
    ΕΝΟΠΛΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ (με απεικόνιση στρατιώτη που ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ τον αναγνώστη).

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ TED 05/10/2012 14:17:22

      Ε, αυτοί είναι οπισθοδρομικοί παλιοφασίστες. Εδώ τρέχει η δημοκρατία και το προοδευτιλίκι από τα μπατζάκια μας. Αφερίμ.

  48. panosz avatar
    panosz 04/10/2012 18:13:00

    Εαν σημερα ειχαμε ...μαχες διαδηλωτων και Στρατου θα βλεπαμε κατι.....'δημοκρατες τυπου Μπεγλιτη να λενε να ο ΣΤΡΑΤΟΣ εχει κανει προβες πραξικοπηματος.....ειναι ετοιμος να ριξη την κυβερνηση τα λεγαμε εμεις αλλα δεν μας ακουγαται κ.λ. Κακως μπηκαν οι διαδηλωτες μεσα στο προαυλιο του Υπουργειου αλλα καλως που δεν ειχαμε αντιδραση απο τον ΣΤΡΑΤΟ.

  49. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 04/10/2012 18:13:15

    Γιά σκέψου όμως τί ζημιά θά πάθαιναν τά σχέδια ανάπτυξης Χατζηδάκη (ξεπούλημα αεροδρομίων, λιμανιών, νησιών κτλ) άν έριχαν στό ψαχνό οι τής πύλης: Θά'βλεπαν οι υποψήφιοι αγοραστές ότι λειτουργούν ακόμα οι ένοπλες δυνάμεις καί θά'παιρναν δρόμο φοβούμενοι 'εθνικές' καταστάσεις στό μέλλον.

  50. Ζωροάστρης avatar
    Ζωροάστρης 04/10/2012 18:14:51

    Άτολμες (πολιτικές) ηγεσίες εκβιαζόμενες από τον οιονδήποτε.
    Πλήρης απογοήτευση.

  51. ΙΩΣΗΦ avatar
    ΙΩΣΗΦ 04/10/2012 18:22:01

    ΜΑΣ ΦΑΓΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΞΙΕΣ.....Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΥΜΒΟΛΟ,Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΣΥΜΒΟΛΟ,Η ΒΟΥΛΗ ΙΕΡΟΣ ΤΟΠΟΣ....ΤΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΛΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ,ΤΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΟΤΕ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΣ? ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΙΝΔΙΝΕΥΕΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?ΚΟΛΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ,ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΒΕΒΗΛΩΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΓΡΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΙΕΡΟΤΕΡΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΜΙΑΣ ΧΩΡΑΣ......Ο ΛΑΟΣ ΤΗΣ!

  52. Στριφτόμπολας avatar
    Στριφτόμπολας 04/10/2012 18:23:37

    Έχουμε χάσει την μπάλα ! 100 σχόλια γι αυτό το θέμα !
    Ο στρατός δεν είναι για να δέρνει το κόσμο. Προφανώς. Αλλά αυτό ισχύει για τους δρόμους και τις πλατείες. Όχι για τα στρατόπεδα. Πως θα το άκουγες αν διάβαζες ότι διαδηλωτές μπούκαραν (εισήλθον έστω) στο αμερικανικό πεντάγωνο και ο αρχηγός βγήκε και τους παρακαλούσε. Ή στο αντίστοιχο γερμανικό, γαλλικό, τουρκικό;
    Δεν υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις υπό τις οποίες μπορεί να γίνει αποδεκτό τέτοιο περιστατικό. Είναι εξαιρετικά άσχημο η στρατονομία να δέρνει κόσμο. Αν αυτό είναι ανυπόφορο, η μόνη εναλλακτική είναι να μην υπάρχει κανείς. Να το εκκενώσουν, να το κλειδώσουν και να μην είναι κανείς εκεί.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Στριφτόμπολας 04/10/2012 18:49:12

      Δηλ. κατά τη γνώμη σας, οι γιατροί στην ψυχιατρική μονάδα ενός νοσοκομείου, δικαιούνται να περάσουν ζουρλομανδύες , για να ακινητοποιήσουν πιθανούς καταληψίες, εάν εισβάλουν εντός της μονάδας τους ;
      Οι χειρουργοί σε αντίστοιχη περίπτωση δικαιούνται να χρησιμοποιήσουν τα νυστέρια τους εναντίον των καταληψιών ;
      Οι πυροσβέστες τις μάνικες ;
      Οι αρχιερείς και δέσποτες τι θα εκτοξεύουν για να υπεραμυνθούν και να αποτρέψουν τους πιθανούς καταληψίες εν τοιαύτει περιπτώσει ;
      Που σταματάει αυτό ;

      Δηλαδή, ποια είναι τα όρια της δικαιολογούμενης αυτοδικίας συγκεκριμένων κλάδων (όπως στρατός, αστυνομία, πυροσβεστική, υπάλληλοι υπουργείων και υπηρεσιών, κτλ κτλ) ;
      Η ερώτηση πάει και προς τον κ.Κρανιδιώτη, εάν έχει την καλοσύνη να μας διαφωτίσει. Γιατί ομολογώ σήμερα μπερδεύτηκα πολύ, ίσως δεν κατάλαβα το πνεύμα γιατί δεν είδα ακόμη τηλεόραση.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ roadrunner 05/10/2012 00:40:55

        Ρε συ φίλε Roadrunner, το 'χεις χάσει;
        Δες τα βίντεο με τόυς σημερινούς "θριάμβους" και μετά μιλάμε.
        Τι κουλά ερωτήματα θέτεις σήμερα;
        Αδερφέ, δίκιο έχουν, εργαζόμενοι είναι, μαζί τους, αλλά μπούκαραν στο ΓΕΕΘΑ, στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, στο, υποτίθεται, καλύτερα φυλασσόμενο στρατόπεδο της χώρας.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 01:39:45

          Πιθανόν με όλα αυτά. Είδα και το βίντεο, και λέω: "Καλύτερα τελικά που δεν ενεπλάκη καμία στρατονομία !!!! " . Ναι μεν οι απλήρωτοι εργαζόμενοι είχαν χίλια δίκια να διαμαρτυρηθούν Ειρηνικά πάντα, ΟΜΩΣ υπήρχε κομματική υποκίνηση για επεισοδια και όξυνση ,φως φανάρι,από τη μεριά όσων εισέβαλαν. Αν δεν υπήρχε, θα μπορούσαν να πάνε σε κάποιο οικονομικό υπουργείο ή άλλο, (ειδικά αφού γνώριζαν πως έλειπε ο Παναγιωτόπουλος και δεν θα τους δεχόταν) και δεν θα κουβάλαγαν λοστούς.
          Αυτό που έπρεπε να είχε γίνει, ήταν πρόληψη από την αστυνομία ,ώστε να μην πλησιάσουν καν στο στρατόπεδο. Σε κάθε περίπτωση και μετά από όλα αυτά, ουδέν κακόν αμιγές καλού...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ roadrunner 05/10/2012 11:22:56

        Συγγνώμη, αλλά είναι "αυτοδικία" η ένοπλη αποτροπή ΕΙΣΒΟΛΕΩΝ σε ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ; Έχουμε χάσει τελείως τα αβγά και τα πασχάλια ή απλώς μου φαίνεται;

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Αυριανιστής 05/10/2012 11:41:03

          Η ένοπλη; Δεν θα ήταν αυτοδικία, αλλά πολιτική βλακεία. Ιδιαίτερα στις μέρες που βρισκόμαστε - ο νοών νοείτω.
          Ευτυχώς δεν την έκαναν (πως έτσι;).
          Και δεν είναι στρατόπεδο (μόνον τύποις), αλλά ένα Υπουργείο μόνον.
          Είπαμε, άν χρειάζεται διαχείριση συμβόλων, να την κάνουν. Αλλά τα σύμβολα "καίνε", και η διαχείρισή τους χρειάζεται διαχειριστές επιδέξιους.
          Άν αυτό το συμβολο "καίει" για αρκετούς, υπάρχουν τις μέρες αυτές άλλα σύμβολα που "καίνε" για πολύ περισσότερους - σαν δασική πυρκαιά στα Βόρεια Προάστεια.
          Καμμένοι και άκαυτοι άς προσέχουν, μην βάλουν και άλλα μπουρλότα. Δεν "το σηκώνει" η εποχή.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Ο Θείος 05/10/2012 11:46:53

            "Μπάτε σκύλοι, αλέστε" δηλαδή. Θα μου πεις βέβαια, όταν αυτό έχουν συνηθίσει να το λένε κάποιοι επί 2,5 χρόνια στους ευρωναζί, και το ονομάζουν και "ευρωπαϊκή φιλομεταρρυθμιστική στάση" κιόλας, γιατί να μην το κάνουμε καθημερινή φιλοσοφία στα πάντα;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 05/10/2012 11:54:24

            Άν έδινες εντολές, θα το διακινδύνευες αγαπητέ;
            Άαα, ξέρω: Όπως ακριβώς θα διακινδύνευες την κήρυξη χρεωκοπίας.
            Υπάρχει ένας "λογικός" δεσμός που τα δένει όλα...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Ο Θείος 05/10/2012 12:12:38

            (Ότ)αν υπάρχουν πάγιοι κανονισμοί ένοπλης αποτροπής της εισβολής σε στρατόπεδο, δεν έχεις να διακινδυνεύσεις τίποτα, αγαπητέ. Αυτοί ήταν οι κανόνες, γνωστοί σε όλους από τη θητεία τους, και όποιος δεν τους σεβάστηκε τα ήθελε ο στόλος του. Τόσο απλά. Αλλά η πολλή "σύγκλιση" με το "ευρωπαϊκό κεκτημένο", αυτά κάνει. Δημιουργεί στρατά-ανδράποδα.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 05/10/2012 12:19:35

            Οι πολιτικές αποφάσεις δεν παίρνονται με βάση τους πάγιους κανονισμούς, αλλά κυριως με σεβασμό της κοινης λογικής.
            Το "δεν έχεις να διακινδυνεύσεις τίποτα", ή είναι πιστοποίηση άγνοιας κινδύνου ή εκ του πονηρού - είναι φανερό πως βλέπετε αυτήν την κυβέρνηση οι αρνητές του ευρωπαϊκού κεκτημένου.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Ο Θείος 05/10/2012 13:57:55

            Συμφωνώ μαζί σας Θείε, με καλύψατε αρκετά. Και θα ήθελα και τη γνώμη σας, ως προς τα "κουλά ερωτήματα" που έβαλα στο πιο πάνω σχόλιο. Διότι, για παράδειγμα, σύμβολο, εκτός από τη σημαία μας, είναι και τα σύμβολα του χριστιανισμού που υπάρχουν στις εκκλησίες και όχι μόνο ! Η διαχείριση-υπεράσπιση τους, έναντι πιθανών εισβολέων (τύπου pussy riots ή χειρότερα λόγω λαθρομετανάστευσης), δικαιολογεί να παρεμβαίνει βίαια άπας θιγόμενος, δεσπότης ή πιστός , αντί της αστυνομίας ;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ roadrunner 05/10/2012 15:24:26

            Στην πολιτική είμαι οπαδός της ρεαλιστικής οπτικής.
            Ο τρόπος της διαχείρισης-υπεράσπισης συμβόλων (των οποιονδήποτε) είναι σε μεγάλο βαθμό πολιτική πράξη, με πολιτικά κριτήρια αποφασίζεται και έτσι πρέπει να κρίνεται.
            Σιγά μην έπιασαν τις pussy riots επειδή προσέβαλαν τα θεία ! Την εξουσία, προσέβαλαν και αυτή αντέδρασε.
            Ειδικά σε "καταστάσεις εξαίρεσης" όπως σήμερα, η διαχείριση συμβόλων μπορεί να ανοίξει "κατά λάθος" το ζήτημα "ποιός ειναι ο κυρίαρχος", και τότε κλάφτα Χαράλαμπε...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ roadrunner 05/10/2012 15:31:39

            Στον ευρωπαικό νομικό πολιτισμό ισχύει γενικά το κρατικό μονοπώλιο για τη χρήση έννομης βίας, αλλά ΜΟΝΟΝ μέσω των αρμοδιων οργάνων. Η αυτοδικία η αντιποίηση αποκλείεται, (εκτός από περιπτώσεις αυτοάμυνας εννοείται).
            Αλλά το ποιά είναι σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση (και συνθήκες) η λελογισμένη και νομιμοποιούμενη χρήση έννομης βίας από την αρμόδια υπηρεσία, είναι λεπτό θέμα. Εδώ μπαίνει έντονα η πολιτική εκτίμηση και απόφαση - ειδικά στη "διαχείριση συμβόλων", όπου φορτίζονται και άλλα πράγματα.
            Αλλά νομικός δεν είμαι, κι έτσι δεν μπορώ να πάω πιό βαθειά...

  53. T.V avatar
    T.V 04/10/2012 18:25:28

    Προφανως οσοι προσπαθουν να μειωσουν το γεγονος γνωριζουν ολους οσους μπηκαν στο στρατοπεδο και μπορουν να μας επιβεβαιωσουν οτι αναμεσα δεν υπηρχε ουτε ενας πρακτορας.

  54. apache avatar
    apache 04/10/2012 18:41:35

    η διευθυνση στρατονομιας ειναι 1 χιλιομετρο βορεια στο στρατοπεδο φακινου. αν ηταν στρατηγος θα ηξερε οτι υπαρχει και θα τους καλουσε να διαλησουν τους εισβολεις με τα γκλοπ και πισω απο τους στρατονομους θα εβαζαν στρατιωτες σε μια νοητη γραμμη με οπλα χωρις σφαιρες για τον ψυχολογικο πολεμο και μονο . αλλα τι λεω ? ενας στρατηγος ξερει τι δυναμεις εχει το στρατευμα . αυτος προφανως δεν ειναι στρατηγος αλλα ενας απλος χρηστης του twitter που ζηταει την αστυνομια να φυλαξει το στρατοπεδο του. η παρακμη αυτη θα φερει συντομα απωλεια εδαφων ....

  55. tommy avatar
    tommy 04/10/2012 18:44:55

    κυριε κρανιδωτη υπηρετησα προσφατα στο μικτο λοχο στρατονομιας στο πενταγωνο και ημουν και στα επεισοδια με τους αποστατους σαν στρατονομοι εχουμε εκπαιδευτει στο κεσν σε θεματα αυτοαμυνας ταξης και πειθαρχειας και το σημερινο μια στρατονομια με 40 ατομα μπορουσε να το αντιμετωπισει ομως στο πενταγωνο τα πραγματα αλλαζουν και η στρατονομια χανει τον ρολο της δηλαδη οταν υπηρετουσα εγω ο λοχος ειχε δυναμη 50 ατομα και οι 45 ημασταν στα επιτελεια και καναμε τους τσολιαδες βαροντας προσοχες σε αρχηγους και υπουργους απο το πρωι ως την νυχτα και μενα οι υπολοιποι 5 και προσεχαν την πυλη μεσογειων και ψυχικου

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ tommy 05/10/2012 00:57:57

      Ε, να τα τα χαΐρια μας, φίλε. Δίκιο έχεις...

  56. aeroporos avatar
    aeroporos 04/10/2012 18:47:27

    Ο Στρατός είναι υπεύθυνος για τη φύλαξη του στρατοπέδου και εν προκειμένω του ΥΕΘΑ( Είναι στρατόπεδο). Η αστυνομία είναι υπεύθυνη για το χώρο εξω από το στρατόπεδο.
    Ερωτάτε ο κ. Υπουργός:
    Υπάρχει η δεν υπάρχει Ο.Μ.Α.Ε. ? (Ομάδα Αμεσης Επέμβασης)
    Υπάρχουν η δεν υπάρχουν σχέδια όταν ενα στρατόπεδο δέχετε επίθεση?
    Στην προκειμένη περίπτωση εφαρμόστηκαν αυτά τα σχέδια?

  57. drider avatar
    drider 04/10/2012 18:59:45

    Ο στρατός είναι βαθύτατα δημοκρατικός και δεν υπήρχε περίπτωση να στραφεί εναντίον διαδηλωτών εντός και εκτός του στρατοπέδου.
    Απορώ πώς συγκρατήθηκαν οι στρατιωτικοί και δεν την πέσανε στους λαθραίους-εισβολείς-ΧΑ ΜΑΤ που καλέστηκαν από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου άμυνας.
    Όταν αποφασίσει να δράσει ο στρατός θα είναι για να καταλύσει τη χούντα της οικονομικής εξαθλίωσης του λαού μας!

  58. αντιθετικός avatar
    αντιθετικός 04/10/2012 19:09:08

    Ποια εθνική κυριαρχία είπατε; (και προσδιορίσατε και τον πυρήνα της!) Αλλά εδώ λέει ανέκδοτα ο ΓΕΕΘΑ, δε θα λέει ο δόκιμος;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αντιθετικός 05/10/2012 00:56:09

      Ε, ας κατεβάσουμε το βρακί ως τον αστράγαλο, να μπουκάρει όποιος θέλει, όπου θέλει, για να μην μείνει ψήγμα, έτσι για να το φχαριστηθείς.
      Τι ωραία που τα λέτε; Λόγω Μνημονίου περιορίζεται η εθνική κυριαρχία, οπότε ας την αποτελειώσουμε μόνοι μας. Λαμπρά.

      • αντιθετικός avatar
        αντιθετικός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 07:47:54

        Εγώ να το φχαριστηθώ; Εσύ αβαντάρεις...

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αντιθετικός 05/10/2012 14:21:43

          Τι αβαντάρω, αγαπητέ;
          Εσείς που κάνετε συμψηφισμούς της μιας αθλιότητας με μια άλλη, δεν καταλαβαίνετε πως έτσι πάμε ακόμη παρακάτω; Πρόδηλο το ποιος αβαντάρει τι...

          • αντιθετικός avatar
            αντιθετικός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 15:13:34

            Κανένα συμψηφισμό δεν κάνω, λέω απλά πως δεν δικαιούστε ΕΣΕΙΣ να ομιλείτε, για λόγους που σας έχω επισημάνει σε άλλο ποστ. Εν τέλει και τα σωστά που λέτε τα λέτε πάντα ως κομματάρχης, υστεροβούλως δηλαδή...

  59. ΦΙΛΩΝ avatar
    ΦΙΛΩΝ 04/10/2012 19:17:44

    Αγαπητέ Φαήλο
    Θα διαφωνήσω μαζί σου.
    Καλώς έκανε το ΥΠΕΘΑ και δεν ενέπλεξε τις στρατιωτικές δυνάμεις στη κλωτσοπατινάδα.
    Καλά έκανε ο Αρχηγός και κατέβηκε να διώξει τους βέβηλους και τους άπλυτους. Αυτός είναι Αρχηγός, αυτός θα μπεί μπροστά και όχι ο Αλφαμίτης και ο Ταγματάρχης για να φάει μία άδικη ΕΔΕ.
    Κανονικά, ο Υπουργός έπρεπε να κατέβει… αλλά να μη πιάσουμε αυτή τη συζήτηση.
    Μη ξεχνάς, ότι η «ταξική» συνείδηση του κάθε πρωτόγονου εγκεφάλου, έχει μόνιμο εχθρό και αντίπαλο τον Στρατό.
    Τα κομματικά λαμόγια ήθελαν να εμπλέξουν, ενεργά, τον Στρατό… για κομματική εκμετάλλευση. Και όπως ξέρεις, αν παλεύεις με τα γουρούνια, λασπωμένος νικητής θα βγείς.
    Μη ξεχνάς ποιοί είναι αυτοί οι «αθώοι» συνδικαλιστές! Το βαθύ ΠΑΣΟΚ, το ΚΚΕ και οι κομπραδόροι της ναυπηγικής διαπλοκής των εξοπλιστικών προγραμμάτων του ΠΝ. Αυτοί, μαζί με τους Μεσάζοντες και τα λοιπά Λαμόγια, ανέβασαν το κόστος των Προμηθειών του ΠΝ από το 1 στο 10… για τη δήθεν προάσπιση των θέσεων εργασίας.
    Γιατί δεν πήγαν να σπάσουν τα ρολά του Βενιζέλου, στη Χαριλάου Τρικούπη, για την συμφωνία-νόμο που έστησε;
    Η σωστήλύση ήταν η πρόληψη.
    Η Αστυνομία έπρεπε να έχει απαγορεύσει τη συγκέντρωση και να έχει μπλοκάρει το μετρό.
    Τα ΜΑΤ έπρεπε να ήσαν εκεί, από το πρωΐ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΩΝ 05/10/2012 00:53:51

      Δεν είναι ΄"άπλυτοι". Η πλειοψηφία είναι όντως απλήρωτοι εργαζόμενοι.
      Εντός του στρατοπέδου η ασφάλεια είναι καθήκον του Διοικητή. Μην λέμε λαϊκίζουσες ιστορίες γι' αγρίους.
      Τα έγραψα σε πολλά σχόλια, μην επαναλαμβάνομαι. Υπήρχαν πράγματα που μπορούσαν να γίνουν ΕΝΤΟΣ και δεν θα συνέβαιναν τα σημερινά έκτροπα. Όλα τ' άλλα...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 01:02:43

        Πάντως, Φαήλο, οφείλεις να παραδεχθείς ότι η ιστορία με τα ναυπηγεία, το πώς φτάσαμε μέχρι εδώ, είναι πολύ βρώμικη και πολύ...σοβιετική....

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΒΙΣ 05/10/2012 14:22:19

          Είναι αλλά άλλο το θέμα μας χθες.

  60. cobalt avatar
    cobalt 04/10/2012 19:32:07

    Κανονικά για να μπουκάρει κάποιος σ' ένα στρατόπεδο με τη βία, μέχρι χθες, θα έπρεπε να κρατούσε και τη σακούλα που θα τον εβάζανε μέσα. Εγώ αυτό ξέρω.
    Σήμερα βλέπω χρειάζεσαι μια ντουντούκα και μια δικαιολογία.

    Πέρυσι είχα διαφωνήσει με τη δασκαλίστικη στάση του Σαμαρά απέναντι στον κόσμο που χάλασε την παρέλαση. Τότε όμως ήταν αυθόρμητο, δεν είχε ντουντούκες, βουλευτές και Ανταρσίες. Τους έπαιρνε όλους η μπάλα.
    Απ' την άλλη, σήμερα, τη γελοιότητα του αρχηγού, να λέει σε ένα παράνομο πλήθος Μαύρες σημαίες; Εδώ μέσα;, δεν την είχα καν ονειρευτεί.
    Όχι να διαφωνήσεις, αλλά να ντρέπεσαι για λογαριασμό τους και να μην φτάνει.

    Δυστυχώς το χειρότερο πίσω απο όλη αυτή τη φάρσα που ζούμε, είναι που διακρίνεται εναργώς πως τα σύμβολα και οι θεσμοί καταρρέουν μέσα μας, μέρα με τη μέρα. Πόσος καιρός θα περάσει πρίν ακουστεί απο τα χείλη του Α/ΓΕΕΘΑ, κολλημένα πάνω στη ντουντούκα, η φράση καραμπίνες; εδώ μέσα;

    Γιατί απ' όλα αυτά που γίνανε σήμερα, αυτό του έκανε εντύπωση:
    Μαύρες σημαίες; Εδώ μέσα;
    Οι φούξια σημαίες επιτρέπονται δηλαδή, μίστερ στρατέγκο μου;
    Γιατί εγώ ξέρω πως τα στρατόπεδα έχουν μια σημαία η οποία είναι ή σε έπαρση ή σε υποστολή. Διάλεξε.

  61. ΓΚΙΟΙ avatar
    ΓΚΙΟΙ 04/10/2012 19:36:27

    ΣΟΒΑΡΟ ΠΛΗΓΜΑ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΑΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΩΝ ΣΥΡΙΖΑΥΓΗΤΩΝ. ΤΟ ΖΟΦΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΣΙΠΡΑ ΚΑΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΜΙΧΑΛΟΛΑΚΟ, ΟΔΗΓΕΙ ΑΝΑΠΟΔΡΑΣΤΑ
    ΣΕ ΑΝΑΞΕΛΓΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

  62. DIAKOS avatar
    DIAKOS 04/10/2012 19:39:51

    ΕΙΜΑΙ ΕΦΕΔΡΟΣ ΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ, ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΡΜΗΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΤΑΦΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΕ ΓΚΡΟΤΟ, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΠΟΥ ΓΔΑΡΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΙ. ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΣΤΙΣ 28 ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ ΝΑ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΝΤΗΛΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΥΜΝΟ. ΕΧΩ ΦΥΛΑΓΜΕΝΗ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ DIAKOS 04/10/2012 21:03:00

      Σωστός!!!

  63. Λακμος avatar
    Λακμος 04/10/2012 19:41:03

    Οταν ακομα υπηρχε κρατος, οι κανονισμοι ηταν σαφεις. Σε περιπτωση διαδηλωσεων, υπευθυνος για την τηρηξη της ταξεως εκτος του στρατοπεδου - επομενως και για τη ληψη μετρων ωστε να αποφευχθει εισοδος διαδηλωτων στο στρατοπεδο - ηταν ο ενταταλμενος ανωτερος αξιωματικος της αστυνομιας η της χωροφυλακης. Απο την στιγμη που οι διαδηλωτες θα εσπαγαν τον astynomiko κλοιο και θα προσπαθουσαν να εισελθουν στο στρατοπεδο, υπευθυνος ηταν ο στρατοπεδαρχης ο οποιος μπορουσε να χρησιμοποιησει ολα τα μεσα που ειχε στη διαθεση του. Τοσο απλα. Αλλα αυτα βεβαιως συνεβαιναν την εποχη που υπηρχε κρατος. Τωρα τα πραγματα φαινεται να ειναι διαφορετικα. Ακουσαμε μαλιστα οτι εισηλθαν στο στρατοπεδο και βουλευτες. Ειχαν αδεια; Αν δεν ειχαν αδεια, θα κινηθουν οι νομιμες διαδικασιες εναντιον τους; Το λεω αυτο γιατι, σχετικα με την παραβατικοτητα βουλευτων, πολυ προσφατα ο Εισαγγελεας του Αρειου Παγου, υπενθυμισε στις εισαγγελικες αρχες (και ο κ. Δενδιας στις αστυνομικες αρχες) τι πρεπει να κανουν.

  64. DIAKOS avatar
    DIAKOS 04/10/2012 19:50:21

    ΣΚ 20-1, 20-2

  65. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 04/10/2012 20:21:46

    Ο Φωτόπουλος τι γύρευε ΚΑΙ εκεί με το μικρόφωνο να καθοδηγεί ;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βούρδουλας 05/10/2012 14:22:56

      Βγαίνει πάντα μετά το μπαλέτο.

  66. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 04/10/2012 20:49:27

    Οτι έγινε σήμερα στο ΥΕΘΑ γίνεται εδω και πολλά χρόνια σε Αστυνομικά τμηματα Οι σκοποί κοιτάνε οι αρμόδιοι καταγράφουν μόνο τις ζημίες στην συνέχεια ερχονται παραιτησεις και βάζουμε μια κλούβα ΜΑΤ να φυλάει το τμήμα.
    Αν ειναι δυνατόν μια Αστυνομική κλούβα των ΜΑΤ να φυλάει ενα άλλο Αστυνομικό τμήμα. Ε΄Εξαρχείων κ.α
    Ενα φαινόμενο που περναγε στα χαμηλά . Γιατί οι ηγεσίες της ΕΛ .ΑΣ και όπως φαίνεται και οι ηγεσίες στου στρατού είναι χαρτογιακάδες πολιτικών γραφείων.
    ΑΣ μας πεί κάποιος ποια είναι τα καθήκοντα του σκοπου πύλης τοσο στην Αστυνομία όσο και στον στρατό. Και τα Αστυνομικά τμήματα έχουν αποθήκες οπλισμού και τα στρατόπεδα

  67. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 04/10/2012 20:56:09

    Οταν ο Αρχηγός καταλάβει οτι διοικεί ενοπλους και οχι απλώς ένστολους θα μπορεί να υπερασπίζεται την βάση του από ατακτους εισβολείς...

  68. πολίτης avatar
    πολίτης 04/10/2012 20:58:54

    Όταν έχεις φτάσει τον άλλον σε σημείο να ενεργεί μόνο με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης (δικής του και της οικογένειάς του), μην περιμένεις λογική.
    Η ελλιπής φύλαξη του Υπουργείου είναι ένα θέμα.
    Τι ακριβώς όμως καταλογίζουμε στον στρατό; ΄Οτι δεν έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους πολίτες; Ότι δεν έσωσε το γόητρό του πυροβολώντας μερικούς;
    Δεν είμαστε καλά. Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου πού ήταν; Κρύφτηκε κάτω από το γραφείο; Γιατί αναγκάστηκε ο αρχηγός να κατεβεί κάτω;
    Για μένα η στάση του στρατού όχι μόνο δεν μειώνει το γόητρό του, αλλά δείχνει μια σώφρονα και βαθιά δημοκρατική στάση.
    Οι πεινασμένοι πολίτες της χώρας του, δεν είναι οι εχθροί του.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ πολίτης 05/10/2012 00:49:25

      Δηλαδή οι επιλογές ήταν ή τους πυροβολάμε ή μπαίνουν και κάνουν κατάληψη;
      Μάλλιασε η γλώσσα μου. Υπάρχει ικανή δύναμη στο στρατόπεδο που μόνο με την παρουσία της πίσω από την πύλη, μπορούσε να εμποδίσει τα καλαμπαλίκια που γίνανε. Πολλές ταινίες βλέπετε.

  69. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 04/10/2012 21:06:28

    Ας μας πεί κάποιος ποιά είναι τα καθήκοντα του σκοπού πύλης στην Αστυνομία και στο στρατό.
    Το φαινόμενο να εισέρχονται σε Αστυνομικά τμήματα και να πραγματοποιούν επιθέσεις σε αυτά ,είναι συνήθης.
    Πάντα όμως πέρναγε στα χαμηλά . Οι λόγοι γνωστοί και η τακτική επίσης.
    Οι αρμοδιοι καταγράφουν ζημίες κάνουν ΕΔΕ και στέλνουν τα ΜΑΤ να φυλάνε ενα άλλο αστυνομικό τμήμα.
    Δηλαδή ο ένας Αστυνομικός φυλάει έναν άλλο Αστυνομικό και πάει λέγοντας (Ε΄ Εξαρχείων )
    Το ίδιο θα κάνουν και τώρα θα στέλνουν μόνιμα διμορια των ΜΑΤ εξω απο το ΥΕΘΑ και το πρόβλημα λύθηκε.

  70. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/10/2012 21:20:58

    Εἶδα καί κάποιους μελαψούς ἐκεῖ μέσα,ἤ μοῦ φάνηκε;Ἀπό τή μιά νά τούς μαζεύουν σέ στρατόπεδα συγκέντρωσης κι ἀπό τήν ἄλλη νά κάνουν συγκέντρωση στό Πεντάγωνο σάν σέ παιδική χαρά;Καί κεῖνο τό ρολό στήν πύλη,τί τό θέλουν;Ὅταν θέλεις νά προφυλαχθεῖς βάζεις καγκελόπορτες,ὄχι κοτετσόσυρμα.
    Ἀλλά τί νά τό κάνεις,ὅταν κάποτε ἕνας Ἀρχηγός δέχτηκε μιά Ἑλληνική Σημαία νά τήν πάρει ὁ ἀέρας,δέν θά δεχτεῖ ὁ σημερινός Ἀρχηγός μέσα στό στρατόπεδο μερικά πανό καί μαύρες σημαίες...

  71. vagmyl avatar
    vagmyl 04/10/2012 21:22:15

    Θα είχε ενδιαφέρον, εάν υπήρχε σχετικό άρθρο του κ. Κρανιδιώτη για την περυσινή εισβολή των αποστράτων στο Πεντάγωνο, να επαναδημοσιευτεί ώστε να κρίνουμε τη συνέπεια ή όχι της θέσης του.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ vagmyl 05/10/2012 14:24:35

      Άρθρο δεν είχα γράψει, είχα όμως σε σχόλια επί άρθρων άλλων, όπως και στο ραδιόφωνο, διαφωνήσει φυσικά με την εισβολή.

  72. NONOS avatar
    NONOS 04/10/2012 21:25:04

    Τραγικός ο Α/ΓΕΕΘΑ απο πότε οι Αρχηγοί με ντουντούκα κατευναζουν τον οχλο..ενας δε βρεθηκε να τον συμβουλέψει…απο πότε μια προαναγγελθεισα συγκεντωση εξωθεν του ΥΠΕΘΑ δεν προλαμβανεται…ποια μετρα ελαβε ο εν λογω κυριος για να προστατευσει αν μη τι άλλο το κυρος του ..που ακούστηκε να εισβαλλει αναρχο πλήθος σε στρατόπεδο και δη στο καλυτερα φυλασσόμενο χωρο των ΕΔ και να μη ραγισει ρουθούνι…που ακουστηκε να ξυλονωνται κεντρικες πύλες στρατοπέδων και να πιανουμε τις ντουντούκες λες και ειμεθα σε αμφιθέατρο φοιτητών……α ρε κατακαημενο στρατευμα πως σε καταντησαν ο μπεγλίτης και η παρεούλα του …κριμα γιατι υπηρετησα επι 33 ετη και αυτα μου φανταζουν αδηανόητα…ο Α/ΓΕΕΘΑ εξεθεσε το θεσμό που εκπροσωπει στη χλευη του οχλου και προσεβαλε διεθνως τις ΕΔ της χώρας…..τι δουλειά ειχε να παρεμεβει υπαρχουν οι πολιτικοι του προιστάμενοι γι αυτό ..ο υπερβαλλον ζηλος βλάπτει και κανει κακό …αλλο το ενα και αλλο το αλλο η πεινα πέινα η ανεργία ανεργία το Κρατος ομως δεν τρομοκρατείται ουτε απο Φωτόπουλους ουτε απο γυρολόγους της πολιτικης που εκεμταλευονατι τον ανθρωπινο πόνο...αυτη η ενεργεια κατι αλλο κρύβει και πρεπει πολυ να προσεξουν οι εχοντες τα βιολιά..η χωρα και ο θεσμός που ειναι πολυ ψηλα στη συνειδηση των Ελλήνων οι Ενοπλες Δυνάμεις σημερα δεχτηκαν πλήγμα χειρότερο και απο μεθοριακό επισοδειο στον εβρο,γιατι απλούστατα διεσυρθησαν εξανεμιστηκαν τα μετρα ασφαλείας και οταν πλήτεται αυτός που "παραγει" ασφάλεια αγαπητε Φαήλω τα πραγματα ειναι ακρως επικινδυνα....

  73. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 04/10/2012 21:57:51

    Παρακαλώ, μετά τα σημερινά να απονεμηθούν στον Στρατηγό Κωσταράκο τα κάτωθι:

    1) Μεγαλόσταυρος του Τάγματος της Ντουντούκας
    2) Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος των Διαπραγματευτών με συνδικαλιστές
    3) Μετάλλιο Αναξιοπρέπειας Α΄ τάξεως
    4) Διαμνημόνευση Γελοιοποίησης του Εθνόσημου

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Τιγράνης 05/10/2012 00:45:50

      Αν όμως πήρε εντολή να το κάνει, τα παράσημα πάνε γι' άλλους. Μην ξεχνάς πως εκτελεί εντολές...

  74. Παύλος avatar
    Παύλος 04/10/2012 22:00:07

    Συμφωνώ Φαήλο με το πνεύμα σου γενικά και κατανοώ απολύτως το ..."μαράζι" σου .
    Ας όψεται ο μεγάλος ολετήρας ! Αυτός, που ξήλωσε σιγά-σιγά και με απίστευτη μαεστρία το σύστημα των αξιών, των αρχών και των ιδανικών, πάνω στο οποίο μπορεί να στηριχθεί ένα Έθνος, για να αναπτυχθεί και να σταθεί αντάξιο της Ιστορίας του. Με άλλα λόγια, μην χτυπιέσαι και εκπλήσσεσαι.
    Αυτά και χειρότερα προκύπτουν, - και ποιος ξέρει πόσα ακόμη θα μας προκύψουν-
    όταν , αντί αρχών και αξιών, κατισχύει η θολή - πράσινη σαν χολή - ''προρδευτικάντζα'', αναμεμειγμένη με μπόλικη δόση Αριστερής αναρχοκομμουνοαθεΐας !
    Σκύψε λοιπόν, και δες πιο προσεκτικά: Στο σημερινό περιστατικό, η "ούγια" γράφει 1981 !

    • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ @ Παύλος 04/10/2012 23:17:34

      Παύλε,
      ΄Ω σοφίας ανάγνωσμα! ΄Ω γλαφυρότητος λόγος!
      Τις ο αντιλέγειν δυνάμενος;
      Λόγος απέριττος, αλλά μεστός λίαν! Λόγος δωρικός, αλλ΄ εναργής. Λόγος, εν τέλει,… Θουκυδίδειος!
      ΄Ω πόσα και τι λογής ευρίσκονται σ΄ αυτήν την… ούγια!
      Σε μία επιστολή μου προς τον Πρόεδρον της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κύριον Καρολον Παπούλια, έγραφα:
      … Εντεύθεν (από το 1981 και λίγο πρίν) τά μυρία εφύη κακά, εντεύθεν η πολλή της διαφθοράς εβλάστησε λύμη, εντεύθεν η κατά της πατρίδος και του έθνους πολυειδής δολιοφθορά.
      Εύγε, Παύλε. Θα μπορούσα να συνεχίσω, αλλ΄ η υμετέρα… δωρικότης με υποχρεώνει να σταματήσω εδώ. Των φρονίμων ολίγα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Παύλος 05/10/2012 00:43:30

      Σωστός αλλά καιρός ν΄' αλλάξουμε "κουστούμι"...

  75. Mak avatar
    Mak 04/10/2012 22:15:11

    Αν αύριο πάνε 50 Πακιστανοί με ρόπαλα και μαχαίρια να καταλάβουν το Πεντάγωνο για να διαμαρτυρηθούν για τον πόλεμο στο Αφγανιστάν, τι θα γίνει;

    Θα βγει ο Α/ΓΕΕΘΑ να τους παρακαλέσει να μην καταλάβουν το κέντρο διοίκησης του ελληνικού στρατού;

    Αν ήσουν Τούρκος στρατηγός δε θα έστηνες μία ανάλογη ιστορία λίγο πριν κάνεις κάποια στρατιωτική κίνηση; Τι μήνυμα πέρασε σήμερα στην Τουρκία που ετοιμάζεται για πόλεμο;

    Αν με τις πλάτες του ΝΑΤΟ μπουκάρουν στη Συρία, ποιος πιστεύει ότι δε θα τους ανοίξει η όρεξη;

  76. charulisN avatar
    charulisN 04/10/2012 22:30:41

    Μετά τα τελευταία γεγονότα και τις αναλύσεις των «ειδικών» και κάθε λογής σοβατζήδων, πλακάδων και αστρολόγων περί «εισβολής των Νεφελίμ» στο προαύλιο χώρο του υπουργείου Εθνικής Άμυνας ουσιαστικά επανεκδώσαμε το "Βήμα της Κυριακής¨. Μάλλον αυτό εννοούσε ο Ψυχάρης αλλά κάηκε.
    Ευτυχώς εκεί στο Πεντάγωνο σκέφτηκαν σοφά και δεν τσίμπησαν. Εξάλλου όπως διαδίδουν και οι ίδιοι ο μακάκας πέθανε…

  77. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 04/10/2012 23:10:53

    Ωραία...

    Χαθηκε το μέτρο.

    ΜΑΤ, Στρατός, Συνδικαλισμός.

    Το μόνο που δεν έχουμε δει ακόμη, είναι μια Επιλαρχία Μέσων Αρμάτων να καταβαίνει σε μηχανοκίνητη πορεία με πανώ προς τη Βουλή, με μπροστάρη τον Συνταγματάρχη συνδικαλιστή, για διαμαρτυρία, εν όψει των περικοπών στα ειδικά μισθολόγια.

    Να πείτε του Δένδια να φέρει τις υδροφόρες για να τα ... καταβρέξουν...

    Φαήλε, παραπάνω λες ότι σπάσαν τα φρένα.

    Όντως.

    Αν θεωρείς ότι ακόμη δύνασαι να φρενάρεις, κοίταξε να συντονιστείς και με άλλους γύρω σου, που ακόμη κρατάνε τα δισκόφρενά τους. Προφυλαχθείτε από ανικάνους ή φοβικούς. Όχι τίποτε άλλο, αλλά μόνο όσοι εξακολουθούν μέχρι και σήμερα να διαθέτουν φρένα, μπορούν εν δυνάμει στο μέλλον να αποτελέσουν μέρος της Εθνικής Λύσης. Να βοηθήσουν για να οργανωθεί η επόμενη μέρα.

    Η ιστορία στη χώρα δεν θα εξελιχθεί ομαλά και οι κυβερνήσεις θα ¨καταπίνονται" η μία μετά την άλλη, μέχρι να "κάτσει" το εκκρεμές. Η οργή βλέπεις είναι τυφλή, η κοροϊδία απύθμενη, τα επουσιώδη καλύπτουν την ουσιά, το σύστημα παραλυτικό, και στη μέση βρίσκεται το μέτρο και η λογική, δυστυχώς πανταχόθεν βαλλόμενα από δικαίους και αδίκους.

    Το πολιτικό και οικονομικό σύστημα της τελευταίας 40ετίας ήδη καταρρέει.

    Η διαδικασία αυτή θα είναι επώδυνη, διαρκείας, με πισώπλατα μαχαιρώματα και ίντριγκα, εφήμερες συμμαχίες και προδοσίες, με σκοπό την ατομική διάσωση.

    Ας ελπίσουμε να μην είναι και ματωμένη λόγω εσωτερικής αιμορραγίας ή εξωτερικού ακρωτηριασμού...

  78. νταβελης γιωργος avatar
    νταβελης γιωργος 04/10/2012 23:25:21

    ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΔΕΞΙΟΣ ΔΕΞΙΟΣ ΣΤΙΣ 7+36 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
    ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΣ Ν.Δ. ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ.
    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ Α/ΓΕΕΘΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΤΟΥΝΤΟΥΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΚΛΗΘΗΚΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΥΛΑΝ ΤΟΝ ΠΙΣΙΝΟ ΤΟΥΣ.ΓΙ'ΑΥΤΟ Κ. ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ
    ΑΛΛΑ ΟΙ ΙΕΡΟΛΟΧΙΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΑΙΣΙΩΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ .ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΕΙΣ .ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΙ
    ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΤΖΩΝ ΚΕΝΕΝΤΥ[ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ] ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ.

  79. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 04/10/2012 23:42:02

    ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΟΛΩΜΙΚΑ,ΔΙΑ ΓΡΑΦΙΔΟΣ ΝΙΚΟΥ ΓΚΑΤΣΟΥ
    ..''ΠΟΤΕ ΘΑΝΘΙΣΟΥΝ ΕΤΟΥΤΟΙ ΟΙ ΤΟΠΟΙ
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
    ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΨΟΥΝ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ
    ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑ''..

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΑΜΟΡΓΟΣ 05/10/2012 12:56:44

      Φοβάμαι ότι έχει απαντήσει ο ίδιος ο Γκάτσος στο δικό ρου ερώτημα:
      "Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ".
      Ελπίζω να έκανε λάθος.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ο Θείος 05/10/2012 13:30:00

        '' ΟΥΤΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΙΔΙΟΣ '' (Από σύνθημα σε τοίχο της Αθήνας)

  80. nikos17 avatar
    nikos17 05/10/2012 02:14:58

    ΦΕΚ 108/2009

  81. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 05/10/2012 02:52:28

    Στρατόπεδο και μάλιστα το εξ ορισμού πιο προβλεπόμενο και αυστηρό για καθαρά συμβολικούς λόγους, και συζητάμε αν είχαν το ..."δικαίωμα" να μπουκάρουν διαδηλωτες!
    Ε ρε τι άλλο θα ακούσουμε...

    ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ!

    ΤΕΛΟΣ!

    Υπάρχει στρατονομία, υπάρχουν σκοπιές και με το αλτ τις ει, όλοι κόκαλο!

    Τα υπόλοιπα είναι τρίχες!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιώργος msn 05/10/2012 14:25:55

      Άντε γεια σου! Αυτό θα έπρεπε να ηταν το μοναδικό σχόλιο ΟΛΩΝ μας.-

  82. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 05/10/2012 03:11:55

    Ο συμβολισμός της (τόσο εύκολης) κατάληψης του, υποθετικά, καλύτερα φυλασσόμενου στρατοπέδου στην Ελλάδα είναι τεράστιος.

    Εννοείται ότι ο υπουργός θα έπρεπε να είχε ήδη παρατηθεί, αλλά…
    Τα πολλά λόγια, εν προκειμένω, είναι όχι μόνο φτώχια, αλλά και κουραστικά. Βαρέσαμε διάλυση ως κράτος. Τέλος. Και οι μόνοι που χαίρονται γι’ αυτό είναι τα εξάρχεια, οι σύριζα και η Παπαρήγα.

    Και επιτέλους γιατί μόνο οι εργαζόμενοι του Σκαραμαγκά να πληρώνονται από το Δημόσιο; Γιατί τέτοιες τσιγκουνιές; Όλοι από 18 έως 80 ετών να ζουν από το Δημόσιο. Και όχι μόνο οι γηγενείς. Και οι αλλοδαποί, έτσι δεν είναι το σωστό κ. Ραγκούση;

    Αγαπητέ κ. Φαήλο, χαρά στο κουράγιο σας. Αλλά είστε μόνος σας. Απελπιστικά μόνος σας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σιωπηλός 05/10/2012 09:18:23

      Απο τη στιγμη που δισταζετε να πατε σε νεο εμφυλιο με την αριστερα και να τους τσακισετε μην εχετε παραπονα.Βημα - βημα θα σας ξεδοντιασουν τελειως.
      Οσοι δεν καταλαβατε οτι τα χθεσινα ηταν οργανωμενα δεν εχετε καταλαβει τιποτα.
      Οι συνδικαλιστες ακουσαν τον υπουργο να τους λεει οτι ειχε να συνοδευσει τον Παπουλια για τα 100 χρονια των βαλκανικων πολεμων και δεν μπορουσε να τους δει χθες.Το μετεφεραν οπως επρεπε για να εξαγριωσουν τους εργαζομενους και να μπουκαρουν μεσα με την καθοδηγηση του αρχικαγκεμπιτη Χαλβατζη και του Κουρουμπλη.
      Ηταν ενα ακομη βημα στο ξεδοντιασμα του στρατου μετα τις διαδηλωσεις για αυξησεις στις οποιες συμμετειχαν στρατιωτικοι και τα αρθρα περι πραξικοπηματος.Ο στοχος ειναι να γινει ο στρατος συνηθισμενη δημοσια υπηρεσια για να τον βαλει και αυτον στο χερι ο συνδικαλισμος.
      Ωστοσο πρεπει να παραδεχθω οτι η φραση του αλιτηριου Παναγοπουλου "σιγα μη σταξει η ουρα του γαιδαρου" για οσα εγιναν αντικατοπτριζει τις αποψεις της πλειοψηφιας της κοινωνιας (ΠΑΣΟΚ + αριστερα) που στερουνται εθνικης συνειδησεως.
      Στην ατμοσφαιρα που υπαρχει αν χτυπιοταν καποιος θα ειχε μεγαλυτερη επιδραση.
      Αγαπητοι πρεπει να καταλαβετε δυο πραγματα : Ο πρωτος εχθρος δεν ειναι εξωτερικος αλλα εσωτερικος,η ελληνικη αριστερα.
      Τα περι συμφιλιωσης ειναι της πλακας.
      Το δευτερο οτι ο χρονος και ο τοπος της συγκρουσης θα κρινει και το αποτελεσμα.Η ρηξη δεν μπορει να γινει με 1 εκατομμυριο ανεργους και θυματα οικογενειαρχες απληρωτους.Η ρηξη οφειλε να γινει το 2008 σε μια ευημερουσα ακομη Ελλαδα απεναντι στους αλητες του Δεκεμβριου που οφειλε ο Καραμανλης να τσακισει.
      Τωρα θα ανεχθειτε πολλες προσβολες.

  83. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/10/2012 06:15:16

    Δυστυχώς, κύριε Κρανιδιώτη, στο ΥΕΘΑ αυτοί που εισέβαλαν είναι ο πραγματικός στρατός. Είναι ο στρατός Κατοχής της χώρας κατά το Γ. Μαρίνο. Δεν αναφέρομαι φυσικά στους εργαζόμενους, αλλά στους κομματικούς ινστρούχτορες και κρατικοσυνδικαλιστές, σ' αυτό το συρφετό που κατέλαβε τη χώρα από τη δεκαετία του '80 και εντεύθεν. Θα ήθελα να τους δω όμως αυτούς τους ντουντουκοφόρους (άθλια εικόνα του αρχηγού ΓΕΕΘΑ, δεν αναφέρομαι σ' αυτόν), όταν ο αληθινός εχθρός εμφανιστεί στο προσκήνιο. Τότε θα καταλάβουμε όλοι τι σημαίνουν τα σύμβολα, τα ιερά και τα όσια. Αλλά μάλλον θα είναι αργά...

  84. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 05/10/2012 09:49:54

    Επρεπε να καταλαβουν οι ατακτοι εισβολεις ότι τα στρατοπεδα λειτουργουν με τον νόμο του πολέμου και οτι μπαινοντας εκει έτσι θα αντιμετωπισθείς. Νεκρους σιγουρα θα εχουμε στο μελλόν γιατί αυτό δεν εγινε κατανοητό. Πως θα αντιδράσουν αραγε οι στρατιωτικοί την επόμενοι φορά που δεν θα θελήσουν να υποστουν την ξεφτίλα του Κωσταράκου; Στρατος ισόν ενοπλο τμημα .

  85. ΝΕΣΤΩΡ avatar
    ΝΕΣΤΩΡ 05/10/2012 09:53:22

    Πολύ ωραία η εικόνα του Έλληνα Α/ΓΕΕΘΑ με την ντουντούκα και την στολάρα του, θα την είδε ο Τούρκος ομολογός του και θα έπαθε, δεν θα τολμήσουν πλέον οι Τούρκοι να κάνουν τίποτε, να κοιμώμαστε ήσυχοι ! ! ! Πολύ επικίνδυνο αυτό που λέτε κ. Κρανιδιώτη, η εφαρμογή του ΄΄Στρατιωτικού Κανονισμού Πόλεων και Φρουρίων΄΄ από την φρουρά του Στρατοπαίδου εναντίων Ελληνων πολιτών που διαδήλωναν σε αυτή την κοινωνική συγκυρία, θα ήταν εγκληματική. Θα βοηθούσε πολύ τους Λύκους που περιμένουν.

  86. ΦΙΛΩΝ avatar
    ΦΙΛΩΝ 05/10/2012 10:43:47

    Αγαπητέ Φαήλο
    Απαντώ στην απάντησή σου στο προηγούμενο σχόλιό μου.
    Στο συγκεκριμμένο θέμα, νομίζω ότι έχεις «πολωθεί» αρνητικά, για κάποιο λόγο.
    Το μείζον και καίριο θέμα, είναι η καθ’ έξιν ροπή στη παρανομία και τη βία των «εργαζομένων» του Σκαραμαγκά, κλπ φαυλοκρατικών αντιδημοκρατικών δυνάμεων του ΠΑΣΟΚ, κλπ Αριστερών κομμάτων, και όχι το Damage Control του Στρατοπεδάρχη.
    Το ότι είναι σήμερα απλήρωτοι, είναι γεγονός… όπως είναι και άλλοι 1.500.000 Έλληνες που όμως δεν παρανομούν και δεν σπάνε και δεν βρίζουν τον Α/ΓΕΕΘΑ.
    Αυτό που ευγενικά παρακάμπτεις, για τους «άπλυτους» αποτελεί θέμα ενός νέου Θέματος.
    Δεν σου καταλογίζω μομφή, απλά διευρύνω σε μία εναλλακτική οπτική γωνία, … που εσύ δεν έχεις ζήσει, δεν έχεις σχετικές εμπειρίες και δεν έχεις μελετήσει εκ των έσω.
    Το «άπλυτους», προφανώς δεν αφορά τη συχνότητα πλυσίματος! Αφορά τα ιδεολογικά λάσπο-λύμματα, τις πρακτικές τους, τον τραμπουκισμό τους, τη κοινωνική βαρβαρότητα του κανίβαλλου, την δυσοσμία των σκανδάλων, την κουκούλα στη συγκάλυψη εγκλημάτων διαπλοκής και κομπραδόρικου πλουτισμού… και είναι μία γενικότητα που πέφτει επί δικαίων και αδίκων… λόγω 30 χρόνων «απλυσιάς» και συνενοχής, στα Ναυπηγεία.
    Σου θέτω την επικεφαλίδα και τη περίληψη…. μερικών:
    «Ποιός ήταν ο ρόλος των εργαζομένων στην κατάρρευση του Σκαραμαγκά, από το 1980 μέχρι σήμερα;»
    «Ποιά ήταν η συμμετοχή των εργαζομένων στη λεία των ναυπηγικών σκανδάλων της Μεταπολίτευσης;»
    «Ποιός ο λόγος απασχόλησης Υπεργολάβων για τη κατασκευή πλοίων στον Σκαραμαγκά, όταν οι «εργαζόμενοι» καθόντουσαν;»
    «Γιατί οι «εργαζόμενοι» του Σκαραμαγκά ήσαν μισθολογικά πιό «ίσοι» από του υπόλοιπους Έλληνες εργαζόμενους, σε παρόμοιες δουλειές;»
    «Γιατί το κράτος έπρεπε να πληρώνει, επί 30 χρόνια, επιδοτούμενες θέσεις εργασίας στα ναυπηγεία, ενώ δεν επιδοτούσε άλλες θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα;»
    «Γιατί οι εργαζόμενοι του Σκαραμαγκά, δεν έκαναν πορεία στη Βουλή, το 2000, όταν ο Τζοχατζόπουλος έδινε τις συμβάσεις για τις Αγγλικές Πυραυλακάτους στην Ελευσίνα; Γιατί δεν φώναξαν: Εμείς έχουμε ναυπηγήσει ΤΠΚ και μπορούμε να σχεδιάσουμε δικές μας, 100% Ελληνικές, στο 25% της τιμής που πάτε να χαρίσετε στην Ελευσίνα & Συνεργάτες!!»

    Φαήλο, αν είναι να βγείς με τη ψήφο των ….., καλύτερα να μη βγείς.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΦΙΛΩΝ 05/10/2012 14:52:32

      Φίλωνα,
      Όλα όσα μου λες δεκτά. Όμως ο χ ηλεκτροσυγκολητής που είναι απλήρωτος και ούτε μιζαδόρος είναι, ούτε τίποτα περίεργο, κατανοητό9 να διεκδικεί τον μισθό του, δουλειά κλπ.
      Αυτό που ΔΕΝ έχει δικαίωμα είναι να μπουκάρει σε στρατόπεδα. Τελεία και παύλα. Είναι ένδειξη παρακμής και μόνο που χρειάζεται να το συζητρήσουμε.
      Και η κατακλείδα σου με αδικεί τα μέγιστα. Αν μ' ένοιαζε η "άγρα" ψήφων θα υπερασπιζόμουν κι εγώ το ντου και το "δίκιο του εργάτη", ο οποίος, μην σκοριστείτε, δεν έχει πάντα δίκιο.
      Να κι αν με ψηφίσουν, να κι αν δεν με ψηφίσουν, οποιοιδήποτε. Δεν προσαρμόζω τις απόψεις μου στην αρέσκεια άλλων. Είναι αυτές που είναι.

      • ΦΙΛΩΝ avatar
        ΦΙΛΩΝ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 15:18:21

        Φαήλο

        Καμία πρόθεση μομφής ή αδίκου δεν είχε η «κατακλείδα» μου. Απλά, είναι πραγματικότης.

        Σε εκτιμώ και σε σέβομαι, γι’ αυτό και μιλάμε.

        Μέσα από τον πολιτισμένο διάλογο και τη διαλεκτική, θα ξυπνήσουν οι συνειδήσεις της «σιωπηλής πλειοψηφίας» και θα δημιουργήσουμε το κύμα που θα σαρώσει τη φαυλοκρατία της μεταπολίτευσης.

  87. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/10/2012 11:17:59

    Ευτυχώς που δεν έβαλαν τους στρατονόμους να χτυπήσουν.
    Οι πολιτικοί προιστάμενοι και οι Αρχηγοί φέρθηκαν σωστά και συνετά.
    Άν έπρατταν διαφορετικά, μπορεί (λέω μπορεί) να ήταν το τέλος αυτής της κυβέρνησης. Ποιοί το θέλανε και γιατί;
    "Ημέρες Λίστας" και ταυτόχρονα σύγκρουση στρατιωτών με πολίτες μέσα στην Αθήνα, μάλλον θα ήταν το τέλος.
    Θυμηθήτε την αρχή του τέλους του Νίξον, με την σφαγή πολιτών στο Οχάιο από στρατιώτες - την επισφράγισε μετά το Γουώτεργκέητ.
    "Tin soldiers and Nixon coming,
    We're finally on our own..."
    h**p://thrasherswheat.org/fot/ohio.htm
    Εδώ, βρισκόμαστε σε μέρες που έχουμε ήδη μπροστά μας το "Γουώτεργκέητ σύμπασας της μεσο-μεγαλοαστικής τάξης".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 05/10/2012 12:32:10

      Δεν θα ήταν "μέσα στην Αθήνα", Θείο. Θα ήταν μέσα στο ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ. Και δεν θα ήταν "με πολίτες", αλλά με ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ. Προφανώς σου "διαφεύγουν" αυτές οι "μικροδιαφορές"...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Αυριανιστής 05/10/2012 15:32:08

        Αφήστε τις ακρότητες και τις μεγαλοστομίες επί τέλους. Το στρατόπεδο, αποτελεί μέρος της Ελληνικής επικράτειας στο οποίο ΔΕΝ εισέβαλλαν ούτε εχθροί, ούτε επίδοξοι κατακτητές, ούτε ΚΑΙ επιβουλευόμενοι την Εθνική μας ακεραιότητα. Εισέβαλλαν ΕΛΛΗΝΕΣ απελπισμένοι, παρασυρμένοι, υποκινημένοι, έστω φερόμενοι ανόητα, επιπόλαια και μην επιδεικνύοντας τον σεβασμό που αρμόζει στο χώρο. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ....ΓΚΑΖΙΑ, ΜΗΝ ΑΝΑΛΩΝΕΣΤΕ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ. ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΚTΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΙΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΝΙΓΕΣΤΕ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΙΕΡΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ, ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙΤΕ (ΚΑΘΟΔΗΓΗΘΕΙΤΕ ???) Ο ΕΝΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΕΛΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΩΡΙΜΗ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΟΘΥΜΙΑ, ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ ΑΥΤΟΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΥΣ.....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 05/10/2012 14:53:15

      Το 'φτασες στη "σφαγή" κιόλας. Σιγά τα αίματα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 15:11:57

        Το "Οχάιο" έγινε μέσα σε κρατικό πανεπιστημιακό χώρο (Kent State University), που είχαν μετατρέψει προσωρινά σε χώρο στρατολογίας.
        Το θεωρούσαν "στρατόπεδο" και "κατά τον κανονισμό", άνοιξαν πύρ.
        Γι αυτό το ανέφερα. Η (μάταιη) προσπάθεια να διδασκόμαστε από την ιστορία να μην κάνουμε τα ίδια λάθη.
        Τότε (Βιετνάμ !) είχαν κληρωτό στρατό.
        Οι "Kent State shootings" έμειναν και θεωρούνται ακόμη μια από τις πιό μαύρες σελίδες της Αμερικανικής ιστορίας και κάθε χρονο γίνονται εκδηλώσεις.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 05/10/2012 17:27:14

          Εδώ μερικές σπρωξιές θα αρκούσαν.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 17:32:35

            Μακάρι, αλλά άν κάνεις μόνον ένα μεροκάματο την εβδομάδα και στο χρωστούν 6 μήνες, το μυαλό θολώνει και την κίνηση του σώματος την αναλαμβάνουν τα ένστικτα...
            Δυστυχώς, εκτός από της αυτοσυντήρησης υπάρχουν και άλλα.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 06/10/2012 01:28:22

            Επιμένεις να δικαιολογείς τ' αδικαιολόγητα. Θειούλη, παραιτούμαι. Βαρέθηκα να λέω τ' αυτονόητα.

  88. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/10/2012 12:25:51

    Θείο, αν το διαβόητο "ευρωπαϊκό κεκτημένο":

    -κάνει τα σύνορά μου, σουρωτήρι για τους ισλαμολάθρο...
    -μετατρέπει τα στρατόπεδά μου σε παιδικές χαρές...
    -ακρωτηριάζει ακόμα και την αυτοάμυνα των πολιτών μέσα στα σπίτια τους...
    -οιονεί αφοπλίζει τις ΕΔ και τα ΣΑ...

    ...τότε, τέτοιο "κεκτημένο" να μου λείπει!

  89. Ζωή avatar
    Ζωή 05/10/2012 12:46:52

    κ. Κρανιδιώτη είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω με άρθρο Σας. Καίγεται ένα ολόκληρο δάσος και εμείς ασχολούμαστε με έναν θάμνο. Σέβομαι το στρατό αυτής της χώρας, άλλωστε και ο σύζυγός μου στρατιωτικός είναι, αλλά εγώ χθες έβλεπα ανθρώπους εξαγριωμένους απλα να "μπουκάρουν" σε ένα οποιοδήποτε κτίριο. Το Πεντάγωνο είναι στρατόπεδο ή κάνω λάθος; Έγινε πλατεία και δεν το ‘μαθα; Το Πεντάγωνο έχει γίνει εδώ και πάρα πάρα πολύ καιρό πλατεία. Απορώ πως δεν το γνωρίζετε. Είναι το καλύτερο μέρος για να γυριστεί εκ νέου η ταινία λούφα και παραλλαγή. Προς τι η έκπληξη δεν καταλαβαίνω. Και πιστέψτε με συγχίζομαι πιο πολύ όταν εμείς οι Έλληνες κάνουμε τους έκπληκτους για πράγματα που ήδη γνωρίζουμε, παρά όταν πεινασμένοι διεκδικούν το δίκιο τους, έστω και εάν δεν επικροτώ τον τρόπο. Έβλεπα χθες λεζάντες όπως "Εισβολή στο Πεντάγωνο". Και σκεφτόμουν πόσο ανιλεικρινείς είμαστε ; Πόσο ποταποί; Αμόρφωτοι ίσως; Βολεψάκηδες; Απαίδευτοι;
    Όταν εμένα ο συζυγός μου παίρνει το χαρτί υγείας από το σπίτι μας για να κάνει βάρδια, εμένα ο στρατός μου φαίνεται στα μάτια μου ως πλατεία. Θα μπορούσα και άλλα να πω, για κάτι μαύρα, ανύπαρκτα πλεύσιμα και ούτω καθ εξής αλλά σέβομαι τον υποτιθέμενο θεσμό. Τον θεσμό όπως τον έχω εγώ όμως στην καρδιά μου. Οπως τον έμαθα στο σχολείο. Όχι τον θεσμό που έχουν φτιάξει οι Κυβερνώντες μαζί με το στράτευμα. Όλοι ξέρουμε ποια θα έπρεπε να ήταν η αρμόζουσα πράξη για την υποτιθέμενη "εισβολή στο Πεντάγωνο". Αλλά σε κανέναν δεν αρέσει. Θες γιατί θα υπήρχε πολιτικό κόστος; Θες γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ θα τσίριζε; Θες γιατί ο λαός ναι μεν γελάει από χθες με την "εισβολή στο Πεντάγωνο", αλλα εάν του έλεγες ποια θα ήταν η διαφορετική αντιμετώπιση θα σου πει "Ε όχι αυτό δεν ειναι σωστό". Εάν του πεις όμως που θες να στείλω το παιδί σου βρε να υπηρετήσει; Στο Πεντάγωνο θα σου απαντήσει. Στο ΠΑΛΑΣΚΑ θα σου πει. Γιατί γνωρίζει ότι είναι πλατεία, είναι κοινό μυστικό. Απλα δεν το λέμε μήπως και θίξουμε τον θεσμό. Ας σταματήσουμε να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας λοιπόν. Τις πόρτες του ΠΕΝΤΑΓΩΝΟΥ χθες τις ανοίξαμε όλοι μαζί. Μετατρέψαμε το ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ σε πλατεία όλοι μαζί. Στρατιωτικοί και πολίτες.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ζωή 05/10/2012 14:56:58

      Όλες οι δίκαιες διαπιστώσεις σας δεν δικαιολογούν αυτό που έγινε. Όχι, δεν είναι "πλατεί" κι αν κάποιοι το έκαναν, να ξεγίνει.
      Δεν μπορούμε να κάνουμε τέτοιους συμψηφισμούς, απαράδεκτο το "ε, δεν πειράζει, αφού χάλια είμαστε έτσι κι αλλιώς".
      Οφείλουμε να ξαναγίνουμε σοβαρό κράτος κι αυτό προϋποθέτει σεβασμό των νόμων και των κανονισμών.
      Το "αφού έκλεβε ο Άκης, δεν πειράζει που μπούκαραν" είναι ειστήριο με τον γκρεμό. Μιλάμε για τον Ελληνικό Στρατό κι όχι για το ..ΙΚΑ.

  90. Δημήτρης Π. avatar
    Δημήτρης Π. 05/10/2012 12:56:57

    Ένας στρατιωτικός κανονισμός που παραβιάστηκε χθες είναι και το ότι κοτζάμ Αρχηγός ΓΕΕΘΑ περιφερόταν ασκεπής σε ανοιχτό δημόσιο χώρο. Σωστά, Φαήλε; Για το συμβολισμό του όλου πράγματος...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δημήτρης Π. 05/10/2012 14:58:49

      Το πρώτο που σκέφτηκα αλλά αν το έγραφα θα μου λέγανε πως είμαι "γραφικός". Εδώ άλλοι γράφουν "σεντόνια" για να πείσουν πως δεν τρέχει και τίποτα, "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη", "αφού άλλοι κλέβανε από τις προμήθειες, και τι έγινε που μπήκαν" και λοιπές τρίχες.

  91. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 05/10/2012 13:45:01

    πρώτα ας ασχοληθεί ο στρατός με τους χιλιάδες εισβολείς που μπουκάρουν καθημερινά με τα πόδια, με βαρκούλες, με φ16 και φρεγάτες και έπειτα με τους απλήρωτους που μπούκαραν χθες.
    οι πρώτοι είναι απειλή για την πατρίδα και οι χθεσινοί απειλή για ΄΄ την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό΄΄. Κρίνετε εσείς ποιοι είναι πραγματικη απειλή. Εκτός αν στους πρώτους είμαστε κότες και στους χθεσινούς θα έπρεπε να βγάλει ο στρατός όλη την παλικαρια του.
    Όσο για τους θεσμούς έχουν ξεφτιλιστεί προ καιρού. Ας βγει ο Πακης να ευχαριστήσει τους χθεσινούς διαδηλωτές που επέλεξαν το πεντάγωνο για την διαμαρτυρία τους. Εξάλλου από την στιγμή που ο Μίλτος δήλωσε κάποτε πως είναι δικαίωμα του καθενός να καίει την σημαία φαντάζομαι είναι δικαίωμα του καθενός να μπουκάρει και όπου θέλει. Ο αμερικάνος πρέσβης ας πούμε μπουκάρει σε όποιο υπουργείο και υπηρεσία γουστάρει
    Στα πλαίσια του μνημονίου εξάλλου την έχουμε παραδώσει εδω και καιρό την εθνική κυριαρχία. Τι σημασία έχει αν μπούκαραν και στο πεντάγωνο?
    Συνεργαζόμαστε με πασόκους λήσταρχους και με τον μπαρμπα-φώτη και συνεχίζουμε να κατηγορόυμε για όλα την αριστερά. Ξυπνάτε παλικάρια αν δεν κάνω λάθος εμείς κυβερνάμε ( ή μήπως ακόμα το πασοκ?)
    Συγνώμη για τις σκόρπιες απόψεις

  92. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/10/2012 14:21:00

    Η (έντονη) διαφωνία μας αγαπητέ είναι για τον πολιτικό χειρισμό σε καιρό "έκτακτων συνθηκών" και "εξαιρέσεων". Και για την
    Όχι για για την ουσία, ότι ΓΕΝΙΚΑ πρέπει να τηρούνται οι νόμοι και να υπάρχει ευνομία.
    Δυστυχώς ζούμε τώρα σε "κατάσταση εξαίρεσης". Και σε "καταστάσεις εξαίρεσης" τίθεται ωμά και συνολικά το ερώτημα της κυριαρχίας: "Ποιός κυβερνά αυτή τη χώρα", που ρώταγε ο άλλος.

  93. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/10/2012 14:22:15

    Η (έντονη) διαφωνία μας αγαπητέ είναι για τον πολιτικό χειρισμό σε καιρό “έκτακτων συνθηκών” και “εξαιρέσεων”. Και επίσης για την εκτίμηση του (πολιτικού) κινδύνου. Και από που έρχεται αυτός.

  94. ΝΕΣΤΩΡ avatar
    ΝΕΣΤΩΡ 05/10/2012 14:52:57

    κ. Κρανιδιώτη, στην συνέχεια του προηγούμενου σχολίου μου, θα ήθελα να σας πω ότι το υπόψιν συμβάν δεν έχει καμία σχέση με το ποιόν της επάνδρωσης του Τάγματος/ΓΕΕΘΑ και της υπερεπάνδρωσής του με ρουσφέτια κλπ. Εγώ σας ερωτώ απλά εάν εσείς ήσασταν σήμερα εν έτη 2012, με αυτή την πολιτικοκοινωνική κατάσταση, Αξκός Πύλης του Στρατοπέδου, με στρατιώτες από μια Μοίρα Καταδρομών και όχι ΄΄της Γκομενοφυλακής ΄΄ πως θα αντιδρούσατε ? Θα δίνατε διαταγή να πυροβολήσουν εφαρμόζοντας τον ΄΄Στρατιωτικό Κανονισμό Πόλεων και Φρουρίων΄΄ ? Από ότι φάνηκε το παιχνίδι ήταν στημένο από ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ και να μην ήταν και έτσι, φαντασθείτε τι επιπτώσεις θα υπήρχαν για την Κυβέρνηση και όχι μόνο εάν συνέβαινε κάτι από πλευράς των ανδρών των Ενόπλων Δυνάμεων εναντίον των διαδηλωτών, τραυματισμοί και το χειρότερο θάνατοι. Θεωρώ ότι εδώ λαϊκίζετε επικίνδυνα και αυτό δεν συμβιβάζεται με την εμπειρία και την μόρφωσή σας. Και κάτι άλλο για δική σας πληροφόρηση, το Υπουργείο Άμυνας της Γερμανίας δεν το φρουρούν Στρατιώτες της Bundeswehr, αλλά άνδρες υπηρεσίας Security, ιδιώτες, ακούσατε ποτέ να συμβούν παρόμοια γεγονότα όπως αυτό στο δικό μας ? Γιατί ?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΕΣΤΩΡ 05/10/2012 15:06:14

      Αγαπητέ,
      Αν οι προϊστάμενοι μου δεν είχαν φέρει ικανή δύναμη Στρατονομίας, από την πύλη δεν θα πέρναγε κανείς, ό,τι κι αν χρειαζόταν να κάνω , εφαρμόζοντας μέχρι κεραίας τους Στρατιωτικούς Κανονισμούς. Προηγούνται άλλα, δεν ρίχνεις κατευθείαν στο ψαχνό, μόνο άσχετος το λέει αυτό.
      Εδώ δεν το Επιτελείο δεν το φυλάνε σεκιουριτάδες.
      Λαϊκισμός είναι η δικαιολόγηση της χθεσινής γελοιοποίησης του στρατεύματος και του κράτους εν γένει.
      Δεν θα ήμουν σοβαρός αν επικροτούσα την παραβίαση των νόμων και των κανονισμών. Ή είσαι Στρατός ή δεν είσαι. Αλλιώς να το κλείσουμε το μαγαζί και να παίζουμε τις λίλιζες και μακριά γαϊδούρα.
      Να ξηλώσουμε την πύλη, να πάει κι η φρουρά κι οι στρατονόμοι στο ΚΨΜ να παίζουν τάβλι και να βάλουμε περιστρεφόμενη πόρτα, να μπαινοβγαίνει όπιος του γουστάρει.

      • GreekinEurope avatar
        GreekinEurope @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/10/2012 15:53:48

        Φαήλο,
        ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΘΕΩΡΙΕΣ:
        Εάν ένα "κύμα" διαδηλωτών αγνοήσει τις προειδοποιήσεις και μαζικά μπουκάρει στην πύλη ποιος μπορεί να τους αποκρούσει?
        ¨Η κλειδώνεις την πύλη ή χρησιμοποιείς μάνικες με αφρό και τους διαλύεις (πυροσβεστική μέθοδος δεν ξέρω αν έχουν τέτοια διαθέσιμα στην πύλη του ΥΕΘΑ) ή χρησιμοποιείς δακρυγόνα (αστυνομική μέθοδος, δεν ξέρω αν είναι οι στρατιωτικοί εκπαιδευμένοι σε αυτό) ή τέλος πυροβολείς με τα όπλα πρώτα στον αέρα, μετά στα πόδια, τραυματίζεις 1-2 αλλά εάν αυτοί δεν υποχωρήσουν παρ'όλα αυτά τότε ο μόνος τρόπος αναχαίτησης είναι τα πραγματικά πυρά.
        Πές μου (εφ'όσον ισχυρίζεσαι ότι έχει κάποια εμπειρία) ποιά λύση στρατιωτική θα ήταν τεχνικά ρεαλιστική και δόκιμη αν το κύμα των διαδηλωών φαινόταν τόσο αποφασισμένο να μπουκάρει με κάθε τρόπο?

        Υ.Γ. Μεγάλο μέρος της ντροπής ανήκει στους εργατοπατέρες και τους πολιτικούς που υπέθαλψαν τους πεινασμένους ανθρώπους και τους μετέτρεψαν σε μουτζαχεντίν για να γελοιοποιήσουν το θεσμο τους στρατεύματος. Από την άλλη, το να έριχνε κάποιος φρουρός πυρά και αυτά να έπαιρναν κατά λάθος κάποιον από αυτούς τους εργατοπατέρες και πολιτικούς που ΑΣΚΟΠΩΣ μετείχαν στη διαδήλωση (ως υποινητες ουσιαστικά) εκεί θα βλέπαμε τι σούσουρο θα γινόταν....

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ GreekinEurope 05/10/2012 17:26:15

          Εάν υπήρχε πίσω από την πύλη μια αλυσίδα με ένα λόχο Στρατονομίας κι άλλη μια με την φρουρά δεν θα πέρναγε κανείς, δεν θα χρειαζόταν τίποτε από αυτά που περιγράφεις.
          200 άνθρωποι ήταν, δενέγινε και Οκτωβριανή Επανάσταση.

  95. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 05/10/2012 19:01:35

    Ο Φαήλος, πιο συνειδητοποιημένος από πολλούς εξ ημών, δίνει τον αγώνα της επανάστασης του αυτονόητου αλλά κακώς ασχολείται!

    Μας έχει διαβρώσει η χαζομάρα σε αυτό το τόπο και η Σίλα με τον Σουλεϊμάν τον ηλιθιοπρεπή.

    Ας φανταστούμε λοιπόν:
    Μέλη συνδικαλιστικής ομοσπονδιακής οργάνωσης των Η.Π.Α, αποφασίζουν να μπουκάρουν στο αμερικανικό πεντάγωνο....

    ΣΕ κλάσματα δευτερολέπτου τους δίνουν τα πόδια στο χέρι και λένε "ευχαριστώ" από πάνω!
    Πετάγεται ένα μουρλός πεζοναύτης και τους πηγαίνει καροτσάκι έξω με τυπικές διαδικασίες και με τα σκοπέτα σε επιφυλακή για τυχόν απρόοπτα.

    Και ας τους πουν μετά ότι "παρανόμησαν".

    Παραγίναμε ευαίσθητοι και σε λίγο θα κλαίμε με την "τόλμη και γοητεία", εδώ που φτάσαμε...

  96. charulisN avatar
    charulisN 05/10/2012 19:27:21

    Αν αληθεύει η είδηση ότι, ανέλαβε η Ζ΄ΜΑΚ τη φύλαξη του Πενταγώνου πραγματικά έχει χαθεί η μπάλα. Ένα από τα πιο επίλεκτα τμήματα του ΕΣ σε ρόλο σκοπού. Αυτό είναι χειρότερο και από το μνημόνιο!

  97. Στράτος avatar
    Στράτος 05/10/2012 20:52:17

    Κύριε Κρανιδιώτη εσείς δεν είστε πολιτικός? Εκτός κι αν πρόκειται για συνωνυμία οπότε ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων.
    Αντί να γράφετε άρθρα στο διαδίκτυο δεν θα ήταν πιο εποικοδομητικό και χρήσιμο να θέσετε τις ερωτήσεις και τις απορίες σας στους συναδέλφους σας?
    Δεν θα έπρεπε να απαιτήσετε να λογοδοτήσουν οι υπεύθυνοι?
    Δεν θα έπρεπε να τα βάλετε με τον Κύριο Δένδια και να ζητήσετε την καφαλή του επί πίνακι και όχι να την πληρώνει ο υπεύθυνος Αξιωματικός της Αστυνομίας?
    Γιατί πρέπει πάντα στην Ελλάδα να είναι όλοι οι άλλοι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ εκτός από τους πολιτικούς?
    Μα έτσι κι αλλιώς όλοι οι άλλοι εντολές των πολιτικών εκτελούν πάντα γιατί έτσι τους θέλουν οι κυβερνώντες.
    Βέβαια η Ιστορία της Πατρίδος μας δείχνει ότι οι κυβερνώντες ή αυτοί που κατά περίσταση παριστάνουν τους κυβερνώντες πάντα κρίνουν τους ένστολους και τις Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας κατά το δοκούν και κατά πως τους βολεύει.
    Όμως το ιδανικό θα ήταν, σε όλες τις περιπτώσεις να εφαρμόζεται το Σύνταγμα από όλους, πράγμα που δεν υφίσταται εδώ και πολλά πολλά χρόνια.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Στράτος 06/10/2012 01:26:38

      Είδες στο κείμενο μου να εξαιρώ την πολιτική ηγεσία;
      Για ξαναδιάβασε το. Την συμπεριλαμβάνω.

  98. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 05/10/2012 21:32:05

    Οι στρατιωτικοί έχουν την ευθύνη φύλαξης των στρατοπέδων τους. Αν δεν μπορούν να υπερασπίσουν τα στρατόπεδα τους πως θα υπερασπίσουν την ΕΛΛΑΔΑ !!! Όσο περί Ελλήνων διαδηλωτών κτλ φιλολογίες ποιος από αυτούς έδειξε ταυτότητα στην πύλη μπαίνοντας μέσα στο στρατόπεδο και γι αυτό έπρεπε να αντιμετωπιστούν σαν εισβολείς να συλληφθούν από την φρουρά του στρατοπέδου και αφού ανακριθούν από στρατιωτικό ανακριτή να παραδοθούν στις αστυνομικές αρχές με συγκεκριμένες κατηγορίες. Αυτό το ξέρουν όλοι οι στρατιωτικοί και αισθάνονται προδομένοι από την ανεύθυνη ενεργεία και παρουσία της φυσικής ηγεσίας τους . Σήμερα στα στρατόπεδα τα στελέχη μπήκαν με σκυμμένο κεφάλι γιατί γνωρίζουν καλά ότι μπορούν… η ηγεσία όμως τραβά το χαλί κάτω από τα πόδια τους και τους εκθέτει. Ο κ. Κωσταράκος πρέπει να παραιτηθεί και αν όχι πρέπει να τον βάλει ο Πρωθυπουργός σε έκτακτη κρίση . Εκ των υστέρων να φερνείς καταδρομείς και άλλες δυνάμεις σημαίνει ότι ήδη είσαι αποτυχημένος το twitter και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις δεν μπορούν να φυλλάξουν τα στρατόπεδα οι κανόνες είναι συγκεκριμένοι και πανάρχαιοι.

  99. Νικος Β avatar
    Νικος Β 05/10/2012 23:20:39

    εδω οι τουρκοι μπαινοβγαινουν στο αιγαιο οταν γουσταρουνε. το ιδιο και οι λαθρομεταναστες και σας πειραξε που μπηκανε μερικοι πεινασμενοι στο στρατοπεδο? βεβαια, ενοχλησανε μερικα βυσματα που παιζανε ταβλι και πινανε φραπεδες

  100. charulisN avatar
    charulisN 06/10/2012 09:55:51

    Έχω μια απορία. Θα ζητήσουν οι δικαστικές αρχές την άρση της βουλευτικής ασυλίας για τους βουλευτές που εισήλθαν παράνομα στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας.

  101. Sprite avatar
    Sprite 06/10/2012 17:27:22

    Ο κύριος Κρανιδιώτης επειδή αισθάνεται πιο βολικά σε στρατόπεδο παρά στην πολιτική ζωή δεν μπορεί να καταλάβει τον πολιτικό συμβολισμό της εικόνας στρατός εναντίον πολιτών. Την επόμενη μέρα θα είχαμε εμφύλιο και λιποταξίες και οι μέρες της κυβέρνησης θα ήταν μετρημένες.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Sprite 17/10/2012 03:19:23

      Να βάλουμε πόρτες όπως στα σαλούν να μπαινοβγαίνει όποιος θέλει, να ρίχνει κροτίδες, να σπάει το τζάμι της εισόδου, να κρεμάει πανώ και λοιπές σαχλαμάρες, για να μην σκιστεί το προοδευτικό καλσόν μερικών.
      Είναι στρατόπεδο και η ευθύνη εντός ανήκει στις Ένοπλες Δυνάμεις. Σε καμμία σοβαρή χώρα δεν θα μπορούσε να συμβεί τέτοια γελοιότητα, δεν θα τους είχε επιτρέψε4ι να μπουν μέσα η Στρατονομία και η Φρουρά.
      Έχεις φαντασιώσεις για εμφυλίους και μαζικές ...λιποταξίες.
      Μην ανησυχείς. Και στο στρατόπεδο και στο σαλόνι και στο λιμάνι μια χαρά αισθάνομαι. Ε, τώρα αν εσένα σε "χτυπούσαν" τ' άρβυλα, θα σου πως ένα παλιό κόλπο...

  102. N.N. avatar
    N.N. 12/10/2012 13:08:22

    Πάλι λάθος αρμενίζεις...

    Θα ήταν καλύτερα να ... "ανοίξουν πύρ" κατά τον διαδηλωτών οι σκοπιές , εκτός και αν κάποιος θέλει να πάρει ... "μίζες" από ενδεχόμενη επικείμενη αγορά "μέσων καταστολής" κατά ΕΛΛΗΝΩΝ διαδηλωτών ώστε να υποκατασταθεί ο ρόλος της Αστυνομίας!!

    Είναι ακριβώς ο ρόλος της αστυνομίας να εμποδίσει την πρόσβαση από ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΑΣ και όχι των ενόπλων δυνάμεων - δεν έχουμε χούντα (ακόμη ελπίζω).
    Και κακώς το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΑΣ (ένας ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ οργανισμός) θεωρείται Στρατόπεδο, επειδή ΚΑΚΩΣ συμπίπτει χωροταξικά με στρατιωτική μονάδα - αλλά αυτό είναι μια άλλη ΠΟΛΥ μεγάλη συζήτηση.
    Όπως και να έχει, απέναντι στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ πύλες του περιβόλου του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΜΥΝΑΣ (χώρος αστυνόμευσης και όχι δικαιοδοσίας οποιουδήποτε άλλου) ΔΕΝ ήταν (... ευτυχώς) Τούρκοι κομμάντος, ούτε κατάσκοποι, αλλά ήταν όχι μόνο Έλληνες Πολίτες (και μάλιστα εν δικαίω) αλλά και Έλληνες ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.
    Η πολιτική ηγεσία ΓΝΩΡΙΖΕ με επίσημη ενημέρωση γιατί ήταν αυτή η συγκέντρωση και ΔΥΣΤΥΧΩΣ κρύφτηκε πίσω από τον στρατηγό που ΚΑΚΩΣ εμφανίστηκε (δεν έχει ΠΟΛΙΤΙΚΟ ρόλο, ούτε ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ρόλο) να ... αποκρούσει την εισβολή!! Θλιβερός χειρισμός που δεν τον τιμά ως ΓΕΕΘΑ καθώς θα έπρεπε να ΑΡΝΗΘΕΙ να υποκαταστήσει την πολιτική ηγεσία στον χειρισμό της υπόθεσης.
    Το να μιλά κάποιος για ... ασφάλεια "ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ" στο κέντρο της Αθήνας έναντι ΕΛΛΗΝΩΝ Διαδηλωτών σε προγραμματισμένη διαμαρτυρία απέναντι στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ ηγεσία του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΑΣ είναι τουλάχιστον γελοίο το επιχείρημα.
    Πολύ σωστά κάλεσε το ΓΕΕΘΑ την Αστυνομία να παίξει τον ρόλο της και ΕΚΤΟΣ περιβόλου (θα ήθελε κανείς να βγουν τα ΤΑΝΚΣ να ελευθερώσουν την Λ. Μεσογείων από τον αποκλεισμό;;; ) και ΕΝΤΟΣ του περιβόλου όπου φυσικά μόνο με πρόσκληση (όχι του ΓΕΕΘΑ, αλλά της Πολιτικής Ηγεσίας) έπρεπε η Αστυνομία να τηρήσει την όποια τάξη !!

    Αλλίμονο εάν ένας στρατεύσιμός ή αξιωματικός ΚΑΛΟΥΝΤΑΝ να απωθήσει ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ με ήπια μέσα ή πυρά...
    Ελπίζω ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο δεν θα τεθεί τέτοιο δίλημμα στο Προσωπικό των ενόπλων δυνάμεων και ΕΑΝ κάποιος ηλίθιος (στρατιωτικός ή πολιτικός - κοίτα που φτάσαμε να ανησυχούμε για τα αυτονόητα!!) το θέσει ελπίζω να μην υπακούσει κανένας...

    Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτης καλύτερα να αναζητήσει τις ευθύνες στην ηγεσία της Αστυνομίας για λάθος επιχειρησιακή εκτίμηση της κατάστασης ("δεν βαριέσαι", σκέφτηκαν, "στρατόπεδο είναι, το φυλάνε οι φαντάροι") και να ΠΑΨΕΙ την καλύπτει την ανικανότητα γιατί σύντομα αυτή θα φέρει τραγικά λάθη...
    Το "φρόνημα" αλλά και το δημοκρατικό ήθος του Προσωπικού της Αστυνομίας δεν εμπεδώνεται με την ανοχή και κάλυψη αλλά με το ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΥΘΥΝΗΣ και τον Πολιτικό Έλεγχο της ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑΣ.
    Πολλά συμπτώματα Αυθαιρεσίας και Ανικατότητας μαζεύονται τελευταία, πολλά...

  103. kon. avatar
    kon. 21/10/2012 19:50:01

    Η αποκλειστική ευθηνή ανήκει στον Υπουργού και όχι στον Πρωθυπουργό, χωρίς να μπαίνουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες με ποιον τρόπο θα απωθήσουν 150 αγανακτισμένη πολίτες, αυτό αν είχαν δοθεί η κατάλληλες εντολές προς ένα λοχαγό του στρατοπέδου θα το είχε λύση το πρόβλημα. Αλλά δυστυχώς στη χώρα μας το μόνο που έμαθαν να κάνουν καλά οι πολιτικοί είναι το ρουσφέτι στα λαμόγια, γιατί το ίδιο σκηνικό το ζήσαμε και με τους αποστράτους. Αλλά τη να περιμένεις από κάποιον που απέτυχε στο επάγγελμα του να διοικήσει ένα ολόκληρο στράτευμα; όταν το μόνο που έχει διοίκηση είναι γυναίκα του και να δυο παιδία του, δυστυχώς εδώ έχει την ευθύνη ο Πρωθυπουργός που διορίζει αυτούς τους ανθρώπους σε αυτές τις θέσεις .