#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2011 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν «πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο …Αλέξης»!



Για τους πολλούς Αμερικανούς το όνομα Alexis, έγινε διάσημο από τη «Δυναστεία», όπου, ως γνωστόν, η Τζόαν Κόλλινς ενσάρκωνε το ρόλο της αδίστακτης, που δεν δίσταζε μπροστά σε τίποτα προκειμένου να πετύχει τους σκοπούς της. Και συνήθως τα κατάφερνε!

Εκείνη την περίοδο ο Αλέξης Παπαχελάς, «παιδί του Κολλεγίου» και υποστηρικτής του ΚΚΕεσωτερικού αρθρογραφούσε στην εφημερίδα «Πρωϊνή» της Νέας Υόρκης.

Παράλληλα, ο  Αλέξης ήταν και ανταποκριτής της «Αυγής».

Όταν ο Κοσκωτάς, σάρωνε τα πάντα στο πέρασμά του, ο Αλέξης  ανέλαβε ανταποκριτής της «Γραμμής» στην Ουάσιγκτον!

Eντελώς τυχαία.

“Γραμμή» ήταν ο μιντιακός Ομιλος του Κοσκωτά.

Πήγε, στο κέντρο των αποφάσεων. Εγκατέλειψε και την «Αυγή».

Έγινε Alexis!

Όταν η φούσκα  Κοσκωτά, έσκασε με πάταγο, ο Alexis, δεν χάθηκε! Είχε εν τω μεταξύ καλλιεργήσει τις σχέσεις του με το κατεστημένο της Ουάσιγκτον.

Μεταπήδησε στο MEGA! Εκτελούσε χρέη ανταποκριτή του Μεγάλου Καναλιού στην Ουάσιγκτον!

Παράλληλα ήταν και ανταποκριτής της «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ» και του ΣΚΑΙ, τα οποία είχαν περάσει πλέον υπό τον έλεγχο της οικογένειας Αλαφούζου.

Κατά τη διάρκεια των Νατοϊκών βομβαρδισμών στα Βαλκάνια, ο Alexis διέπρεψε για την ακρίβεια των πληροφοριών και των προβλέψεών του.

Στα briefings του Λευκού Οίκου, καθιερώθηκε ως Alexis!

Ακόμα και η Μαντλίν Ολμπράϊτ (επικεφαλής του State Department επί Κλίντον) δημοσίως  τον προσφωνούσε dear Alexis!

Ο Alexis, αφού κατέκτησε την Αμερική, ήρθε πλέον να κατακτήσει και την Ελλάδα.

Για μια δεκαετία περίπου,  παρέδιδε μαθήματα δημοσιογραφικής δεοντολογίας, εγκυρότητας και σοβαρότητας από το Κανάλι των Εκδοτών.

Στα εθνικά θέματα υπερασπιζόταν  μια  γραμμή «διαλλακτικής μετριοπάθειας». Στο εσωτερικό ήταν υπέρμαχος  του εκσυγχρονισμού!



Πριν από μερικά χρόνια, ο Alexis, έκανε ακόμα μια πετυχημένη μεταγραφή. Έγινε, μέτοχος της «Καθημερινής», (γράφτηκε ότι κατέβαλλε περίπου ένα εκατομμύριο ευρώ για το ποσοστό που αγόρασε. Ήταν προφανώς οι οικονομίες του μετά από τόσα χρόνια σκληρής δουλειάς).

Έγινε και Διευθυντής της!

Έγινε και Γενικός Γραμματέας του ΕΛΙΑΜΕΠ!!!

Α, για να μην το ξεχάσω, στο μεταξύ ο Alexis  είχε γίνει και συγγραφέας ενός βιβλίου που στηριζόταν σε έγγραφα ξέρετε ποίων!

Τιμητής των πάντων, ο πολυπράγμων ο Alexis!

Σύμφωνα, λοιπόν, με το WikiLeaks,  τα δικαιώματα του οποίου για την Ελλάδα απέκτησε ο Όμιλος Αλαφούζου, «ο πλέον γνωστός Έλληνας δημοσιογράφος», ενημέρωνε το Γραφείου Τύπου της Αμερικανικής Πρεσβείας για τα ρεπορτάζ του προτού  προβληθούν.

Θεωρώ την πληροφορία εντελώς συκοφαντική και  κακόπιστη.

Ο Alexis  δεν θα ξέπεφτε  ποτέ στο  Γραφείο Τύπου.

Ούτε θα ζητούσε έγκριση!

Απλώς, ο Αlexis,  στο πλαίσιο της δημοσιογραφικής δεοντολογίας, φανατικός υπηρέτης της οποίας είναι, ήθελε να έχει και τον αντίλογο της άλλης πλευράς.

Αλλά οι κακόβουλοι, σπεύδουν να ανακαλύψουν ύποπτες διαδρομές.

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trans avatar
    trans 29/08/2011 12:37:10

    Επικροτώ το άρθρο,αλλά για να συμβαίνουν όλα αυτά φαντάζομαι σε τι λήθαργο βρίσκεται ο Έλληνας Πολίτης

    • φωνη avatar
      φωνη @ trans 29/08/2011 12:43:00

      Εγκέφαλος κλινικά νεκρός που στηρίζεται μηχανικά με "τηλεοπτική υποστήριξη"
      Για το λήθαργο........

      • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
        ΠΙΛΟΤΟΣ @ φωνη 29/08/2011 12:50:15

        Το πρόβλημα του σημερινού "Έλληνα" είναι ο ... Πυροσβέστης που παίρνει πάνω απο 1,000 ευρω...
        ο Αστυνομικός που παίρνει νυχτερινά...
        ο γείτονας που έγινε εναερίτης και ..."βολεύτηκε" !!!

        Δε μιλάμε απλά για μικρόκοσμο.
        Οι 9,000,000 δήθεν πολίτες είναι σε φάση αποσύνθεσης.
        Σε τέτοιο βαθμό που σε λίγο θα τα βάζουν με τον εαυτό τους γιατί υπάρχει

    • BIΣ avatar
      BIΣ @ trans 29/08/2011 12:56:28

      Σε άλλη χώρα, με τέτοια διαρροή θα είχε γίνει μέγα σκάνδαλο και ο "πλέον γνωστός δημοσιογράφος" θα είχε διασυρθεί, μαζί με όλο τον συρφετό του ΕΛΙΑΜΕΠ.

      • avanti avatar
        avanti @ BIΣ 29/08/2011 16:32:16

        Και πόσοι νομίζετε ξέρουν τι εστί ΕΛΙΑΜΕΠ?

        • Ελλην (σχεδόν πτωχός) avatar
          Ελλην (σχεδόν πτωχός) @ avanti 29/08/2011 17:30:33

          ΕΛΙΑΜΕΠ εστί Δούρειος Ίππος.
          Ο αρχαίος Οδυσσέας τον είχε χρησιμοποιήσει για να κατακτήσει την Τροία.
          Οι σύγχρονοι πολυμήχανοι και παμπόνηροι 'οδυσσείς', ως εντολείς άλλων, τον στήσανε για να κυριαρχήσουν στην Αθήνα!!!

  2. koinos_nous avatar
    koinos_nous 29/08/2011 12:40:52

    Αμ εκεινες οι συνεντευξεις με τον Χολμπρουκ.

  3. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 29/08/2011 12:47:48

    Μπράβο για το άρθρο. Μήπως ξεστραβωθούν και μερικοί.
    http://proslalia.blogspot.com/2010/12/blog-post_5086.html

    • EΛΛΗΝΑΣ avatar
      EΛΛΗΝΑΣ @ ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 29/08/2011 13:14:59

      Δε χρειαζόταν το άρθρο για να μάθουμε τι είναι. Τα ξέραμε όλα αυτά.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/08/2011 12:53:40

    Oλα αυτά τα φοβερά τα έκανε το πνευματικοπαίδι του "πολιτικού κεφαλαίου" που λεγόταν Κύρκος και που τώρα, για πρώτη φορά στη ζωή του, ήρθε αντιμέτωπος με την αδυσώπητη αλήθεια;

  5. Ariadne avatar
    Ariadne 29/08/2011 13:19:25

    Εγώ θα σταθώ στο περίπου 1.οοο.οοο € που έδωσε για να γίνει μέτοχος της "Καθημερινής".΄Αραγε τον ήλεγξε κανείς για το "πόθεν και πότε έσχε".; Γιατι ξέρω ανθρώπους, της μεσαίας τάξης, που αγωνίζονται μιά ζωή και δέν μπορούν να αποκτήσουν ένα σπίτι.Πού διάολο βρίσκονται αυτά τα εκατομμύρια να πάμε και εμείς να πάρουμε;;;;

    • occultist avatar
      occultist @ Ariadne 29/08/2011 13:31:13

      Στην πρεσβεία!!!!

      • juliet avatar
        juliet @ occultist 29/08/2011 14:30:16

        Απο ποιά πόρτα θα μπούμε;θα πάμε μιλημένοι.
        Να κάνουμε δουλειά,μη σου έχουμε υποχρέωση και δεν πάρουμε και τίποτε.

  6. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 29/08/2011 13:31:58

    Το βιβλίο το έγραψε ως μέρος της προσπάθειας των κυβερνήσεων Κλίντον και Σημίτη να ‘ξαναβάψουμε το τοίχο άσπρο’ για την ανάμειξη της Αμερικής στις υποθέσεις της χούντας και ιδιαίτερα του Κυπριακού. Ήταν μέρος του σχεδίου Χόλμπρουκ και μερικών ‘σοφών’ του ΕΛΙΑΜΕΠ για την βήμα-βήμα προσέγγιση με την Τουρκία. Του έδωσαν αποκλειστικά και μερικά ‘διαβαθμισμένα’ έγγραφα για να εντυπωσιάσει.
    Έβγαλε και βιβλίο για την τρομοκρατία μετά από μεγάλη και εντατική έρευνα σε απόκρυφα και απόκρυφους φυσικά.
    Μετά την επιστροφή του από την Αμερική προσέφερε τις ανεκτίμητες υπηρεσίες του και από το ΒΗΜΑ. Εκεί για να καθιερωθεί ως σημαντικός δημοσιογράφος στην Ελλάδα και να γίνει ο γνωστότερος, του ‘έδωσε συνέντευξη’ και ο πρόεδρος Κλίντον, η οποία ‘έπαιξε σαν ζωντανή’ και έγινε πρωτοσέλιδο στο ΒΗΜΑ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ με οκτάστηλους τίτλους. Δεν έγινε γνωστό αν τις ερωτήσεις τις υπέβαλε με ΦΑΧ ή με email. Πάντως ο ίδιος ο Κλίντον μάλλον αποκλείεται να τις είδε, μπορεί και να μην έμαθε ότι έδωσε συνέντευξη. Τις απαντήσεις μήπως τις συνέθεσε νεαρός ελληνοαμερικανός κατώτερο στέλεχος του Λευκού Οίκου;
    Κατά τα άλλα τα μαθήματα δημοσιογραφικής δεοντολογίας είναι συχνά και αμείλικτα από τον πιο γνωστό προς τους έλληνες ‘παρακατιανούς’ δημοσιογράφους.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ StarPowerNone 29/08/2011 15:44:28

      Μετά κι από τον ''εμπλουτισμό'' του βιογραφικού, ταπεινή μου γνώμη και πρότασή μου είναι να του αποδοθεί ο τίτλος του Sir.....Sir Alexis...

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ ΕΥΑ 29/08/2011 18:15:15

        Δεν γνωρίζω αν ο κ. Παπαχελάς έχει πρόσβαση στην βασιλική οικογένεια της Μεγάλης Βρεττανίας.
        Η αμερικανική κοινωνία πάντως είναι 'αταξική' και ως επί το πλείστον αξιοκρατική. Δεν προσφέρει τίτλους ευγενείας. Ανταμοίβει τους άξιους με άλλους τρόπους.

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/08/2011 13:58:20

    Στην ιστοσελίδα του ΧΑΡΔΑΒΕΛΑ εχθές έγραφε ότι από πληροφορίες του wikileaks ΤΟ ΓΑΠ με το που έγινε πρωθυπουργός αμέσως προώθησε την λύση Δ.Ν.Τ. για την Ελλάδα , αλλά κατά την άποψή του και ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ , ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ.
    Σήμερα το πρωί η ανάρτηση δεν υπήρχε. Τι έγινε; Τίποτα απειλές;

  8. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 29/08/2011 14:07:25

    Καταρχήν ευχαριστούμε για το άρθρο, πολύ κατατοπιστικό. Προσωπικά δεν είχα πάρει χαμπάρι για το τι παίζει με τον κύριο. Για αυτό ακριβώς αγαπώ antinews...

    Αλλά υπάρχει μια ερώτηση που με καίει:
    Πόσοι απλοί πολίτες θα πούλαγαν και την ψυχή τους για να ακολουθήσουν αυτοί (ή τα παιδιά τους) τη δική του καριέρα?
    Ξέρετε πόσοι σήμερα γλύφουν κ...ους για να γίνουν Alexis?

    • juliet avatar
      juliet @ Χαζούλης 29/08/2011 14:39:21

      Χαζούλη,
      όταν πριν απο χρόνια ο πατέρας μου ήλθε στη Ελλάδα ,πολιτικός πρόσφυγας,
      άφησε σπίτι 12 δωματίων στην άλλη πατρίδα,εδώ μέναμε σε ένα μικρό 60τμ περίπου.Ελεγε στο φίλο του ,πρόσφυγας και αυτός ,είδες Μάκη ,τελικά και αυτό είναι αρκετό να ζήσω και να χαίρομαι το γέλιο του παιδιού μου.Αναπολούσανε και κλαίγανε αλλά ήτανε φίλοι -αδελφοί.
      Εμαθα ότι όλα είναι εφήμερα.Ξέρεις πόσοι κενοί άνθρωποι υπάρχουν ,πόσοι δεν μπορούνε να γελάσουνε,να κλάψουνε,να βοηθήσουνε ,να πονέσουνε.
      Τους ζηλεύεις; Να τους λυπάσαι,θα πέσουνε θύματα απο τα ίδια τους τα παιδιά,γέροι μόνοι και ξεχασμένοι.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ juliet 29/08/2011 15:01:16

        Καλημέρα Juliet. Ετσι είναι , όπως τα λες. Ο πατέρας σου κατάλαβε την ουσία της ζωής, είσαι τυχερή που τον είχες(;,έχεις;). Οι άλλοι, ξόανα , σάπια απολιθώματα, με αυτό το τέλος που περιγράφεις. Και τόσο ανόητοι ,που νομίζουν ότι θα ξεφύγουν από τη μοίρα τους.....

        • juliet avatar
          juliet @ Diamond Angel 29/08/2011 17:43:36

          Diamont Angel:
          Ημουνα τυχερή -άτυχη.Εζησα μέχρι τα 8 κοντά σ΄εναν κοσμοπολίτη ,μιλούσε 6 γλώσσες και μετά επιβίωσα μόνη μου βέβαια συνάντησα και γνώρισα ανθρώπους που με δίδαξαν, και είμαι περήφανη που ετόλμησα να πάρω κάτι απο την γενναιοδωρία του μυαλού τους και της ψυχής τους.
          Και το σπουδαιότερο είμαι ελεύθερη και δεν πούλησα τη ψυχή μου για να γίνω .....σπουδαία ,να είσαι σίγουρος αν το ήθελα θα μπορούσα .
          Είχα και έγω ένα ξάδελφο δημοσιογράφο ,που βρέθηκε δολοφονημένος ,όχι στην Ελλάδα,γιατί κατέκρινε τον δικτάκτορα και βιαστή της Πατρίδας του ,γιατί δεν μπορέσαμε να τον φιμώσουν.Αρα κάθε άνθρωπος έχει ανάλογη τιμή.Η τιμή του καθενός είναι ένα μικρό λιθαράκι στην υπόληψη της Πατρίδας.
          Ο Σαμαράς μ΄εκφράζει ,το κόμμα δεν ξέρω....
          Αλήθεια ,έχεις δει διαμάντια δεμένα σε ασήμι θαμπό απο το χρόνο;Είναι πάντα όμορφα ακόμη και το περίβλημα δεν είναι αντάξιό τους.
          Πραγματικά ,σ' εκτιμώ και χαίρομαι ν΄ανταλλάσουμε ιδέες .

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ juliet 29/08/2011 21:05:44

            Είσαι καλλιτεχνική φύση.......Σ΄ευχαριστώ πολύ!!!!!

  9. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 29/08/2011 14:34:28

    Ορισμένους, αλλά και "εκλεκτούς", πρέπει να τους βγάζουν στη σέντρα.

  10. giakobo avatar
    giakobo 29/08/2011 14:35:51

    G.I.A SAS DAVARIS EDO FONI VOLEMENON PRODEFTIKON PROIN KAI NIN . GIA PERETERO ODIGIES TOY NEOY VOLEMATOS STA GNOSTA SE OLOYS STEKIA TOY NAOY THS DIMOKRATIAS KAI STHS GNOSTES PRODEYTIKES KOLFILADES

  11. sitting duck avatar
    sitting duck 29/08/2011 14:38:49

    Δεν σας κάνει εντύπωση ότι οι καλές καθεστωτικές εφημερίδες στην σημερινή τους έκδοση δεν έβαλαν ούτε λέξη για αυτό το μείζον σκάνδαλο που αποδεικνύει ότι ο "πιο γνωστός Ελληνας δημοσιογράφος" λειτουργούσε ως υπάλληλος της αμερικανικής πρεσβείας; Δηλαδή τι άλλο πρέπει να γίνει σε αυτή τη χώρα για να τιμωρηθεί κάποιος, έστω με την μέθοδο του επαγγελματικού "εξοστρακισμού"; Το υποτιθέμενο συνδικαλιστικό όργανο των δημοσιογράφων τι ακριβώς κάνει; Συσκέπτεται για να συνεισφέρει στην περαιτέρω διαπόμπευση του κλάδου; Πάντως ο Alexis, είχε και μία δημοσιογραφική επιτυχία. Ανακάλυψε ότι πίσω από τις υποκλοπές βρισκόταν η αμερικανική πρεσβεία. Τυχαία; Δεν νομίζω...(Υ.Γ. Λέτε να τον υποβαθμίσει στην επόμενη αξιολόγηση ο νέος Αμερικανός πρέσβης;...)

  12. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 29/08/2011 14:48:51

    Έτσι είναι. Είμαι σίγουρος ότι στο τέλος του ταξιδιού ο καθένας μας ξεμπαρκάρει στον προορισμό που του αξίζει. Κατά τη διάρκεια του "ταξιδιού" πολλές οι φουρτούνες δε λέω. Αλλά το πηδάλιο εμείς το κρατάμε...

  13. giakobo avatar
    giakobo 29/08/2011 14:53:58

    Για ποιο οργανο μιλας ρε φιλε

  14. Αναγνώστης avatar
    Αναγνώστης 29/08/2011 15:03:42

    Αληθεύει ότι η πρώην σύζυγός του είναι η διευθύντρια και επικεφαλής των υποτροφιών του ιδρύματος Fulbright στην Ελλάδα.


    Υ.Γ. Παρακαλώ να μην δημοσιεύσετε το όνομά μου.

  15. sitting duck avatar
    sitting duck 29/08/2011 15:09:09

    Kάποιους γελοίους εργατοπατέρες που ούτε διοικητικό συμβούλιο δεν μπορούν να συγκροτήσουν, σ΄αυτό που κάποτε λεγόταν Ενωση Συντακτών Ημερησιων Εφημερίδων Αθηνών. Δυστυχώς και αυτό εκφυλίστηκε στον κλάδο, όπου μεγαλουργούν υπάλληλοι σαν τον Alexis.

  16. sitting duck avatar
    sitting duck 29/08/2011 15:46:32

    Aπολύτως ακριβής η επισήμανση του ανώνυμου αναγνώστη. Και ασφαλώς όχι τυχαία στην πορεία...επαγγελματικής ανέλιξης του ανδρός...

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 29/08/2011 15:55:33

    Ας πουμε οτι δεν τα ξεραμε , ας πουμε ο,τι μας διεφευγαν ,ας πουμε ο,τι ειμασταν εν υπνωσει τωρα που τα ξερουμε τι λετε να γινει ? Θα παψει να αρθρογραφει & να υποστηριζει τοσο χοντρα προπαγανδιστικα υπερ αυτης της ακραιας φιλελευθερης ταξης που μας εχει κανει να σιχαθουμε την ''Καθημερινη '' που απο υπερμαχη του δικαιου και της αντικειμενικοτητας της εποχης της Ε Βλαχου εχει καταντησει να υπηρετει γκρουποσκουλα της υπερδυναμης τυπου '' Δραση'' ''ΕΛΙΑΜΕΠ'' κλπ Απο την αλλη ο ΣΚΑΙ εξακολουθει να λειτουργει με θεαμτικοτητα της ταξεως του 3,5 - 4 % .Τι να περιμενει αραγε τωρα με τον κατακερματισμο της ΕΡΤ του επισημου προσκεκλημενου τους κ Μοσιαλου ?

  18. NEOTERA avatar
    NEOTERA 29/08/2011 16:00:21

    Σαν τον Παπαχελά και τους συνεργάτες του υπάρχουν πολύ περισσότεροι απ' ότι μπορεί να βαλει ο νους του κόσμου. Οι "αμερικάνοι" αυτοί ελέγχουν μεγάλες συνδικαλιστικές παρατάξεις σε δημοσιοκάφρους και εκπαιδευτικούς, ενώ έχουν και το μονοπώλιο στην παραγωγή λαϊκού πολιτισμού μέσα από τα κανάλια των "νταβατζήδων"...

  19. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 29/08/2011 16:05:55

    Καποτε ολα τα 'ωραια' τελειωνουν.. και μαζι τους οι διαφοροι 'Αλεξηδες' ... ενιοτε με τροπο τραγικο αν θυμηθουμε καποιους αλλους πεμτοφαλαγγιτες εδω η στην Εσπερια, αν θυμαμαι καλα εδαπανηθησαν τινες σφαιρες σε εκτελεστικα αποσπασματα για να καθαρισει ΚΑΙ ο τυπος ΚΑΙ ο τοπος...

  20. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/08/2011 17:16:51

    Δοξάστε τους – ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ !

    Εάν δεν κάνω λάθος ο ¨δεοντολογικός κώδικας της ΕΣΗΕΑ τονίζει την απαιτούμενη ανεξαρτησία των δημοσιογράφων από όργανα και θεσμούς εξουσίας , είτε πολιτικής , είτε οικονομικής.

    Εδώ δεν πρόκειται για ζήτημα ¨φιλοαμερικανισμού ή αντιαμερικανισμού ¨ , αλλά για ξεκάθαρο θέμα αρχών στο δημοσιογραφικό επάγγελμα.

    Θα ζητήσει κανείς , πέρα από το μπλα – μπλά , να παραπεμπεφθούν οι αναφερόμενοι δημοσιογράφοι στο ¨πειθαρχικό¨ της ΕΣΗΕΑ με το αίτημα της διαγραφής τους και εάν δεν το πράξει να αποκλεισθεί από την ΠΟΕΣΥ ( την Ομοσπονδία των δημοσιογραφικών ενώσεων ) .

    Σε ότι αφορά την 1η αμερικάνικη έκθεση για τις συνθήκες που επικρατούν στα ελληνικά Μ.Μ.Ε. των νταβατζήδων -δημοσίων έργων και μη – δίνω συγχαρητήρια στους Αμερικάνους ¨αναλυτές¨ , γνωρίζουν πολύ καλά την <πανανία και τους συνεργάτες τους. Αλλά τα ίδια δεν έγραφαν για την άρχουσα πολιτική – οικονομική τάξη της Ελλάδας οι εκθέσεις της πρεσβείας των ΗΠΑ την περίοδο 1947-1949 ; Κρατικοδίαιτους απατεώνες που έτρωγαν το σχέδιο Μάρσαλ ( ¨παγωμένες πιστώσεις¨ ) τους αποκαλούσαν – ΑΛΛΑ δεν σταματούσαν να τους υποστηρίζουν ( όπως σήμερα ) , διότι σαν κομπραδόροι ( μεταπράτες ) ήταν και είναι οι καλύτεροι που μπορούσαν να ξεπουλούν την χώρα τους…

    Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ¨εκθέσεις¨ που διαρρέουν σε διάφορα Μ.Μ.Ε και αφορούν τις πληροφορίες (ντοκουμέντα) για παρακολούθηση των τηλεπικοινωνιών του Κ. Καραμανλή και άλλων παραγόντων και θεσμών της Ελληνικής πολιτείας από αμερικανικές υπηρεσίες – στην διάρκεια της προηγούμενης κυβερνητικής περιόδου του ΠΑΣΟΚ-.

    Το timing και οι φορείς των σημερινών αποκαλύψεων με προβληματίζουν , ΑΛΛΑ το κυρίαρχο ζήτημα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι εάν – πέρα από το σύνηθες αντιπολιτευτικό και ¨αντιαμερικανικό¨ μπλά – μπλά – θα βρεθεί κάποια πολιτική δύναμη να ζητήσει από την κυβέρνηση του ¨πρώην μετανάστη¨ πρωθυπουργού μας να καλέσει στο ¨ελληνικό¨ -ΥΠΕΞ τον Αμερικανό πρέσβη για να ζητήσει εξηγήσεις από την αμερικανική κυβέρνηση , εκφράζοντας παράλληλα την ¨δυσφορία του ελληνικού λαού ¨ για την παραβίαση των κανόνων του διεθνούς δικαίου και των ¨ανθρωπίνων δικαιωμάτων¨ που τόσο πολύ υπηρετούν οι Η.Π.Α. και ο πρώην πολίτης της Γ. Παπανδρέου.

    Θα βρεθεί κάποιος εισαγγελέας έστω ( της περιώνυμης ¨ανεξάρτητης δικαιοσύνης¨ του Κρατιδίου της Ελλάδας ) να προχωρήσει , βάση των καταγγελιών και τις ¨αποχρώσες ενδείξεις¨ , σε ¨αυτεπάγγελτες δικαστικές έρευνες και διώξεις¨ ;

    Για να γίνει αυτή η απαραίτητη ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ ενέργεια δεν χρειάζεται να είναι κανείς ¨αριστερός ή δεξιός¨ . Απαιτείται απλά να μην έχει εκφυλιστεί σαν άνθρωπος και πολιτικό ον ( προσωπικά πιστεύω πως άνθρωπος είναι μόνο το πολιτικό ον ) . Να μην είναι δούλος.

    Όπως γνωρίζουμε όμως από την ιστορία ¨δούλοι δεν μπορούν να απελευθερώσουν σκλάβους¨.

    Με λίγα λόγια ποια είναι η πολιτική συνέπεια , το αποτέλεσμα , όλων αυτών των εξοργιστικών ¨αποκαλύψεων¨ ; Τι έχουν να πουν τα κόμματα της ¨μείζονος και ελάσσονος αντιπολίτευσης ¨ ; Θα καλέσουν , όχι τον ¨Alexis¨ , αλλά τον ¨George¨ με μια Επίκαιρη – προ ημερησίας διατάξεως – Ερώτηση να τοποθετηθεί στη Βουλή ;

  21. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 29/08/2011 18:23:18

    Ποια ήταν η πολιτική συνέπεια και το αποτέλεσμα από την έρευνα για το Κυπριακό; Και για άλλα σοβαρά θέματα, όπως οι έρευνες για τις υποκλοπές ή για την υπόθεση Ζήμενς;
    Μάλλον ρητορική θα είναι η ερώτηση.
    Αλλά, ΟΧΙ . Επίκαιρη – προ ημερησίας διατάξεως – Ερώτηση δεν θα τεθεί στη Βουλή.

  22. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/08/2011 18:37:59

    Τσατσος των Αμερικανων ειναι σιγουρα ο Αλεξης. Αλλα το εκατομμυριο - και αλλα αρκετα - τα εχει οικογενειακα.

    Εχει απο τους γωνεις του ξενοδοχειο στο κεντρο της Αθηνας , 3 πρατηρια βενζινης καθως και μεγαλη ακινητη περιουσια στην Ελλαδα και στο εξωτερικο

  23. sitting duck avatar
    sitting duck 29/08/2011 18:59:54

    Kαι τι θα πεί αυτό; Οτι έγινε χαφιές και γερμανοτσολιάς από...χόμπι; Η δίψα για το χρήμα δεν τελειώνει ποτέ. Οπως δεν μαζεύεται και η απληστία...για "δόξες". Αλλά το ζήτημα δεν είναι το κίνητρο. Το συγκλονιστικό είναι ότι συζητάμε αυτά τα θέματα 100 άνθρωποι στο Αντινιους και τελικά δεν ανοίγει ρουθούνι! Ο καθένας κάνει ανενόχλητος το "έργο" του. Γι αυτό η Ελλάδα έφτασε εκεί που έφτασε!

  24. Economist avatar
    Economist 29/08/2011 23:08:38

    Θα τα φέρει τα πράγματα έτσι ο Θεός που όλα τα κρυφά θα γίνουν φανερά.

  25. Αίθρα avatar
    Αίθρα 30/08/2011 02:47:37

    Θυμάστε γιατί έδιωξαν τον Δελαστίκ; :)

  26. Vassilis avatar
    Vassilis 30/08/2011 09:58:12

    Φανταστείτε τι έχει να βγεί ακόμα στη φόρα και για τα όργανα των άλλων φυλλάδων. Πιστεύει πια κανείς ότι υπάρχει δημοσιογράφος που δεν τα πιάνει για να γράψει κάτι???