#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2009 20:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν η Ντόρα σκεφτόταν να φύγει από τη Νέα Δημοκρατία !!!

 

Είναι γνωστό ότι όλο το «σύστημα» της Ντόρας παίζει τις τελευταίες ημέρες τον «κίνδυνο της διάσπασης της ΝΔ» ως το ισχυρότερο επιχείρημα της «αρνητικής πολιτικής πλατφόρμας» που έχει υιοθετήσει προκειμένου να αντιμετωπίσει την επέλαση Σαμαρά.

Με άλλα λόγια απειλούν τους Νεοδημοκράτες ότι σε περίπτωση που δεν επιλέξουν τη Ντόρα ως νέο αρχηγό τους θα τους τιμωρήσουν και θα διασπάσουν το κόμμα τους για να διαιωνιστεί η κυριαρχία του ΠΑΣΟΚ.

Οι παλιότεροι βεβαίως γνωρίζουν ότι από τότε που η Αγία Οικογένεια μπήκε στη ΝΔ, κάθε φορά που δεν της έκαναν τα χατίρια απειλούσε με διάσπαση.

 Ιδού λοιπόν τι έλεγε στον οικογενειακό ΕΘΝΙΚΟ ΚΗΡΥΚΑ Χανίων στις 7/2/2001, παραμονές ενός άλλου συνεδρίου της ΝΔ και εποχή σκληρών συγκρούσεων με τον Καραμανλή.

 Ερώτηση: Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά που γράφτηκαν για το ταξίδι σας στην Γερμανία με τον Κ. Καραμανλή. Είναι αλήθεια ότι υπήρξε μεταξύ σας συμφωνία πως θα κάτσετε ήσυχη ως τις εκλογές με αντάλλαγμα αν τις χάσετε να παραιτηθείτε και να διεκδικήσετε εσείς της αρχηγία της ΝΔ

 Ντόρα: Αυτά τα περί συμφωνίας είναι μειωτικά και για μένα και για τον Καραμανλή. Με ενοχλεί αυτή η ιστορία περί παρασκηνίου

 Ερώτηση: θα φεύγατε ποτέ από τη ΝΔ;

 Ντόρα: Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου έχει περάσει από το μυαλό , αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχει ξεχειλίσει τελείως το ποτήρι

 Απειλούσε δηλαδή καθαρά τον Καραμανλή μέσω της οικογενειακής της εφημερίδας – για να μην μένει καμιά αμφιβολία – ότι αν δεν ενέδιδε στις απαιτήσεις της, εν όψει εξουσίας, τότε θα διεκδικούσε την ηγεσία της ΝΔ και αν το ποτήρι «ξεχείλιζε» θα έφευγε.

 Αν ενέδωσε ο Καραμανλής το είδαμε στον τρόπο που διακυβέρνησε και στην τελική πανωλεθρία που πάλι η Ντόρα την επέβαλε με τον Σουφλιά τον προστάτη του Άρη …

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 16/11/2009 21:01:39

    Οι παραιτήσεις ενίοτε γίνονται κι αποδεκτές!
    Με το καλό
    Μετά τιμής
    Οι ταπεινοί σας υπήκοοι!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ kanis 16/11/2009 21:40:59

      ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ!!

  2. sauraki avatar
    sauraki 16/11/2009 21:30:28

    Λέτε αυτήν την φορά να ξεχειλήσει το ποτήρι και να φύγει. Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Δε θα πάει πουθενα γιατί πολύ απλά οι απολιτίκ πολιτικοί τύπου Ντόρας απλώς θέλουν να βρίσκονται σε κόμματα εξουσίας για να είναι μέσα στο παιχνίδι. Όχι μόνο δε θα φύγει από τη ΝΔ αλλά θα κάτσει και ήσυχα. Δε μπορείται να φανταστείται πόσο ήσυχα. Να είστε σίγουροι ότι τον Σαμαρα τον φοβάται. Ξέρει ότι με την πρώτη ευκαιρία δε θα διστάσει να την διαγράψει. Θέλω επίσης να υπενθυμίσω την θέση μου ότι η εκλογή τελειώνει στις 29 Νοεμβρίου με άνετη πλειοψηφία Σαμαρά.

  3. Υ. avatar
    Υ. 16/11/2009 21:43:03

    Ντουέτο πρίμο-σεκόντο. Χ#Νικολάου και Βούλτεψη (στο Άλτερ).
    Μου θύμισε τον Κουρκούλη με την Κελεκίδου στο “Δώσε αγάπη σε όποιον σε χρειάζεται”

    • Υ. avatar
      Υ. @ Υ. 16/11/2009 21:44:22

      .....πρώτα νούμερα, και τα δύο ντουέτα.

      • loretta avatar
        loretta @ Υ. 16/11/2009 21:59:06

        Υ που να εβλεπες ΣΚΥΛΑΚΑΚΗ στη νετ!! εως εμμετικ!!

        πουσαι βρε συντροφε???

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 16/11/2009 22:10:34

          Γειά σου αγαπητή συντρόφισσα Λορέττα.
          Ως εκτός, ξανά στον καλό αγώνα, πιό δυνατά, πιό δυναμικά!

          Τον έχασα το μπαγλαμά (τον Σκυλάκη)

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 16/11/2009 22:15:41

          Εβρισε κανέναν πάλι;
          Τι έλεγε;

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 16/11/2009 22:16:06

          δεν τον εχασες ακομα στην νετ μας βομβαρδιζει με απιστευτες αηδιες!!

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 16/11/2009 22:18:25

          βρικε σαν κοινο σημειο μεταξυ ΣΑΜΑΡΑ και ΘΕΟΔΩΡΑΣ το πως χειριστηκε ο ενας και ο αλλος το θεμα των Σκοπιων

          ΔΗΛ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 16/11/2009 22:18:39

          προτιμώ grey's anatomy...

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 16/11/2009 22:24:38

          Mου αρέσει που ο Σκυλακάκης πιέζει τον Μιχαλολιάκο να του πεί τι πιστεύει ο Σαμαράς για το κόμμα !
          Δεν μας εξηγεί, καλύτερα, τα πιστεύω της Ντόρας γενικότερα για την δημοκρατία, αν τα έχει καταλάβει κι ο ίδιος!
          Ελεος πια με δαύτους!

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 16/11/2009 22:34:31

          Το Μητστακέϊκο, όταν δίνει κάτι, το έχει ήδη προπιστώσει. Όταν κρίνει, ζητάει πίσω την εξόφληση (της χορηγηθήσης πίστωσης).
          Απλά πράματα. Ο Σκυλακάκης εξοφλεί την ΓΓ ΥπΕξ, κια Ευρωβουλή!
          Ο Μιχαλολιάκος όμως, του την είπε κανονικά.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Υ. 16/11/2009 22:31:46

      Ο καλά ο Νικολάκης ακούει Σαμαρά και δεν μπορεί να κρατηθεί η αντικειμενικότητα του, ενώ η Αγ θεωδόρα με το χαλαρό.

      Κατα τα άλλα τον πηραξε που τον κάρφωσε η Μάρα!

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/11/2009 22:20:41

    Κάστε πλάκα πλάκα την βλέπω να την κάνει με τις αλήθειες. Πως να αντέξει το στραπάτσο που έρχεται;

  5. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 16/11/2009 22:35:39

    Βλέπω ΝΕΤ και περιμένω Πρετεντέρη. Καλά,όταν τελειώσουν οι εκλογές θα πάθουμε κατάθλιψη από την ανία..
    Ο Χατζηνικολάου είχε πάλι έναν δηλωμένο σαμαρικό και 10 Ντορικούς. Ευτυχώς που βγήκε και ο Αβραμόπουλος. Ελπίζω ο απλός αναποφάσιτος ψηφοφόρος να καταλαβαίνει τι γίνεται. Ισως γι'αυτό ο Σαμαράς βγήκε μπροστά στις δημοσκοπήσεις.. Ούτως ή άλλως ο πολύς κόσμος έβλεπε Χατζηνικολάου και μούτζωνε. Μόνο ζημιά κάνουν στην Ντόρα αλλά στο Κολωνάκι που κυκλοφορούν δε παίρνουν χαμπάρι.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Κώστας Θ. 16/11/2009 22:45:36

      Γειάσου και σένα αδελφέ Κώστα (και σ’ όλους τους λοιπούς αδελφούς και αδελφές). Μην ανησυχείς. Δε θα πάθουμε ούτε κατάθλιψη, ούτε ανία. Ο πραγματικός αγώνας αρχίζει στις 30, με την ουσιαστική αντιπολίτευση της ΝΔ στο πασόκ του ΓΑΠ, με μαέστρο και πρώτο βιολί, τον πρόεδρο Σαμαρά.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Υ. 16/11/2009 22:50:03

        Γειά σου φίλε Υ. Τι λες για τον Αρούλη?

      • loretta avatar
        loretta @ Υ. 16/11/2009 22:50:40

        ετσι ετσι καλως την ηρεμη δυναμη!!

      • Υ. avatar
        Υ. @ Υ. 16/11/2009 23:08:27

        Βαγγέλης κια Άρης, ονειρεύονται τις αφεντιές τους, κάποιου είδους ρυθμιστές, και ταυτόχρονα εγγυητές. Εννοείται ότι έχουν αυτοχρισθεί (ρυθμιστές και εγγυητές). Ο πρώτος έχει ήδη λάβει τον κατάλληλο χαρακτηρισμό από τη βάση της παράταξης. Για τον Άρη, εξαρτάται πως θα το διαχειρισθεί ο ίδιος, ως τις 29. Αν από αύριο βγει όπως οι άλλοι οι ξευτίλες, μηδενική η βαρύτητα της επιλογής του. Αν κάνει τη πάπια και μείνει στα σημερινά, θα δώσει κάποιο μικρό πλεονέκτημα στη ψηλή. Σε κάθε περίπτωση, το +7,5 του Σαμαρά αυτή τη στιγμή, με +15% στις 25, ούτε και ο Καραμανλής να βγει ανοικτά υπέρ Ντόρας, δεν καλύπτεται

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ Υ. 17/11/2009 01:26:57

          Ακομα και ο Κωνσταντινος Καραμανλης να αναστηθει και να πει ΣΤΗΡΙΖΩ ΝΤΟΡΑ, παλι θα χασει η κυρια. Αν και εδω που τα λεμε, πιθανοτερο ειναι το να αναστηθει ο αειμνηστος Εθναρχης παρα το να στηριζε την κορη του Μητσοτακη...!!

    • loretta avatar
      loretta @ Κώστας Θ. 16/11/2009 22:48:18

      απορω πως με τη κορη της πετραλια...τετοια ευφραδεια λογου βρε παιδι μου και επιχειρηματων(καμια σχεση) ...δηλ ήμαρτον..!!!

      Τελικα οσο ακουω μερικους τοσο σιγουρευομαι οτι ΟΛΑΑΑΑΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.

      ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΩς ΤΡΑΓΙΚΟΙ.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 16/11/2009 22:49:29

        ΝΑ συμπληρωσω οτι αυτο δεν εχει να κανει με το ποιον υποστηριζουν απλα ειναι μερικοι που ειναι τελειως ακαταλληλοι.

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ loretta 16/11/2009 22:54:10

          Δε μας έφτανε η Πάλι Πάλλη τόσα χρόνια, θα έχουμε και τη κόρη της? Τι νομίζουν μερικοί, ότι είναι τόσο σπουδαίοι που πρέπει να κληροδοτήσουν τους γόνους τους στο έθνος?

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 16/11/2009 22:59:21

          Αγαπητε ΚΩΣΤΑ αυτο ομως ειναι στο χερι ολων μας να παψουμε να προσφευγουμε στην βολη του ¨"γνωστου λογο οικογενειας μονο ως κριτηριο" και να ψαχνουμε να βρισκουμε εμεις ποιος μας κανει σαν πολιτικος και σαν ανθρωπος να σταματησει αυτη η λογικη του κοπαδιου .Πρεπει ολοι μας να ασχολουμαστε ειδικα στις βουλευτικες εκλογες να μπαινουμε στον κοπο και να ακουμε τους νεους πολιτευτες ..ειναι και αυτος ενας λογος που στηριζω τον Σαμαρα .

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ loretta 16/11/2009 23:06:00

          Εχεις δίκαιο loretta. Επηρεαζόμαστε όλοι. Και εγώ ψήφισα Τζιτζικώστα (λόγω του πατέρα του) και το σκυλομετάνοιωσα για τους γνωστούς λόγους..

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 16/11/2009 22:54:25

        Στις επόμενες εκλογές (να μην αναλύσουμε εδώ, το πότε και πως θα γίνουν), το βουλευτικό δυναμικό της παράταξης, θα είναι ανανεωμένο κατά 50%. Θυμηθείτε το.

        • effie B. avatar
          effie B. @ Υ. 16/11/2009 23:02:11

          Λιγο λες. Αν θελουμε να απαλλαγουμε απο ολους αυτους τους ανεκδιηγητους θα πρεπει να φυγουν τουλαχιστον τα τρια τεταρτα.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 16/11/2009 23:21:23

          Ακόμη καλύτερα. Και να πάω ένα βήμα παραπέρα. Quotas ηλικιακά.
          5% 20-30 ετών, 8 βουλευτές
          30% 30-40 ετών, 48 βουλευτές
          40% 40-50 ετών, 64 βουλευτές
          20% 50-60 ετών, 32 βουλευτές
          5% 60-70 ετών, 8 βουλευτές

  6. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 16/11/2009 22:56:49

    Μετά την τραυματική συνέντευξη με Αβραμό, ο Πρετεντέρης αλλάζει θέμα..

  7. kanis avatar
    kanis 16/11/2009 23:08:12

    Ο Μ.Βεργίτσης πάντως στη Ζούγκλα, καταγγέλει ότι το 1993 "εξαφανίστηκαν" κάπου 7 δις προς άγνωστη κατεύθυνση!....

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 16/11/2009 23:09:29

      ...από την ΕΡΤ, όπου κι ήταν επί οκτάμηνο πρόεδρος. Τόσο άντεξε, ο κ.Βεργίτσης!

      • kanis avatar
        kanis @ kanis 16/11/2009 23:14:45

        Το 1993 δεν ήταν στο ΔΣ της ΕΡΤ ο κ.Σκυλακάκης;
        Ισως να τον ρωτούσε κάποιος, τι είναι αυτά που καταγγέλει ο πρόεδρος της ΕΡΤ, της τότε κυβέρνησης Μητσοτάκη!

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ kanis 16/11/2009 23:23:21

          Nαι ήταν. Το λέει στο CV του. Δεν ξέρω πότε ακριβώς ήταν αλλά μάλλον εκεί γύρω στο 93.

        • loretta avatar
          loretta @ kanis 16/11/2009 23:24:05

          Γιατι ο κουβελας καλυτερος ηταν? ασε το θεσσαλονικιώτικο δραμα!!

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ kanis 16/11/2009 23:26:03

          Κάτι μηχανήματα που εξαφανίστηκαν κατά Αθήνα μεριά..

  8. Υ. avatar
    Υ. 17/11/2009 00:08:38

    Μια επιπλέον προσπάθεια, να συντονιστούμε στη πόλη της Θεσσαλονίκης, για τη νίκη Σαμαρά. Όσοι επιθυμούν έμπρακτη συμμετοχή στην ομάδα, στείλτε μέϊλ,
    thessaloniki_for_samaras@yahoo.com

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 17/11/2009 00:17:27

      Υ ποιος το διαχειριζεται αυτο? γιατι εχει και αλλο.!! εχει ελεχθει?

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 17/11/2009 00:22:40

        ΑΥΡΙΟ ΒΡΑΔΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ συγκεντρωση νεων του ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ συγκεντρωση στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ ΜΠΑΡ 8.30 -11.30 βραδι με ομιλητή τον Κωστα Μαρκοπουλο.

      • Υ. avatar
        Υ. @ loretta 17/11/2009 00:29:47

        Pro-Σαμαρική πρωτοβουλία. Ελεγμένο απόλυτα.

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 17/11/2009 00:32:02

          οκ my friend!!

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 17/11/2009 00:46:49

      Υ Eδωσα το παρον φιλτατε!!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Υ. 17/11/2009 10:07:37

      Y, εσύ διαχειρίζεσαι το mail;

  9. herbie avatar
    herbie 17/11/2009 01:03:12

    εφοσον είστε με το σαμαρά θα είστε και με τη λογοκρισία φαντάζομαι.Αυτός δεν ήταν που λογόκρινε το βιντεοκλιπ του γαβρά?

    • loretta avatar
      loretta @ herbie 17/11/2009 01:09:17

      δεν λογοκρινε κανεναν γαβρα μαλλον τον εσωσε απο μια απιστευτη γκαφα !!και εφοσον διαβαζεις το antiweb blog θα ξερεις πολυ καλα την απαντηση! εγινε πολυ θεμα γυρω απο το τιποτα..
      http://www.antinews.gr/?p=10421

    • Υ. avatar
      Υ. @ herbie 17/11/2009 01:10:01

      Αν θυμάμαι καλά, την ευθύνη του κοψίματος, πήρε ο Παντερμαλής. Εκτός αν ισχυρισθείς ότι έκανε πλάτες στο Σαμαρά.

  10. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 17/11/2009 01:30:27

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΤΩΝΗ ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ
    ΤΕΤΑΡΤΗ:
    ΝΟΜΟΣ ΕΒΡΟΥ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    19.00 Επίσκεψη στα γραφεία της ΝΟΔΕ της Ν.Δ. Έβρου
    19.30 Ομιλία σε μέλη και φίλους της Ν.Δ. στο Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρουπόλεως
    -
    ΠΕΜΠΤΗ:
    ΝΟΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    12.00 Επίσκεψη στο δημαρχείο της Ναυπάκτου
    12.30 Συνάντηση με φίλους και μέλη της Ν.Δ. στο ξενοδοχείο «Ακτή»
    ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    13.30 Επίσκεψη στα γραφεία της ΝΟΔΕ της Ν.Δ. Αιτωλοακαρνανίας
    14.00 Συνάντηση με φίλους και μέλη της Ν.Δ. στο ξενοδοχείο «Θεοξένια»
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    17.30 Ομιλία σε φίλους και μέλη της Ν.Δ. στο Παπαστράτειο Μέγαρο
    ΝΟΜΟΣ ΑΧΑΙΑΣ - ΠΑΤΡΑ
    19.30 Ομιλία σε φίλους και μέλη της Ν.Δ. στο Κλειστό Γήπεδο ΕΑΠ
    ---

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:
    ΑΤΤΙΚΗ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    12.30 Επίσκεψη στο δημαρχείο Κερατσινίου
    13.00 Ομιλία σε φίλους και μέλη της Ν.Δ. στην αίθουσα Αντώνης Σαμαράκης στο Κερατσίνι
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
    19.30 Ομιλία σε μέλη και φίλους της Ν.Δ στο ξενοδοχείο METROPOLITAN
    --
    ΤΟ Σ/Κ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΣΑΛΙΑ, και θα ακολουθησουν Πειραιας, Κρήτη, τελικη συγκέντρωση Θεσσαλονικης, τελικη συγκέντρωση Αθήνας κλπ.

    • Υ. avatar
      Υ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 17/11/2009 01:37:45

      Η σημειολογία ομιλίας στην αίθουσα στο Κερατσίνι, όλα τα λεφτά.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Υ. 17/11/2009 17:06:16

        Ο “καθαρός Μεσσήνιος”, στον “έφηβο Μεσσήνιο”.
        “Ζητείται Ελπίς”!

  11. Aris M. avatar
    Aris M. 17/11/2009 04:24:53

    Αρθρο Παρεμβαση του Σαμαρά για την αναπτυξιακη πολιτική που θέλει να ακολουθήσει.
    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1741624
    Περιμένουμε και απο τη Ντόρα παρόμοιες προτάσεις και όχι γενικολογίες όπως μας συνηθίζει...

    • Υ. avatar
      Υ. @ Aris M. 17/11/2009 17:34:57

      Ο κλασικός Samuelson στη πράξη, από τον Σαμαρά.
      Τι προτάσεις για την αναπτυξιακή πολιτική και πράσιν άλογα να κάνει η Ντόρα αγαπητέ Aris M? Τη μόνη πρόταση που μπορεί να κάνει, είναι για τις αναγκαίες κολεγιές με τις πολυεθνικές τύπου Μίζενς, και το πως θα συνεχίσει τη διάβρωση του πολιτικού βίου και της παράταξης.

      • loretta avatar
        loretta @ Υ. 17/11/2009 17:36:55

        βγηκε η καινουργια δημοσκοπιση!

        ΠΡΩΤΟΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ BY FAR!!!

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 17/11/2009 17:40:20

          Ποιός θα θέλατε να εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ, όσοι θα ψηφίσουν απάντησαν :

          ΣΑΜΑΡΑΣ : 43,9%
          ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 38,3%
          ΨΩΜΙΑΔΗΣ : 13,6%

          Ποιός θα θέλατε να εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ μεταξύ Μπακογιάννη και Σαμαρά (σε 2ο γύρο) απάντησαν :

          ΣΑΜΑΡΑΣ : 48,6%
          ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ : 42,5%
          ΔΞ/ΔΑ : 8,9%

          Στην παράσταση νίκης, στο ερώτημα :

          Ποιός πιστεύετε οτι θα εκλεγεί νέος πρόεδρος της ΝΔ ανεξάρτητα από το αν θα ψηφίσετε;

          ΣΑΜΑΡΑΣ : 44,7%
          ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ : 29,2%
          ΔΞ/ΔΑ : 26,1%

          ALCO

        • Υ. avatar
          Υ. @ loretta 17/11/2009 17:43:40

          Και πούσαι ακόμη. Στις 25, στο +15%. Στις 29, δέυτερος γύρος δεν θα χρειασθεί!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ loretta 17/11/2009 17:47:12

          Έχει μια μικρή μείωση της διαφοράς πάντως σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα. Θα έλεγα ότι δεν χρειάζονται πρόωροι πανηγυρισμοί, αλλά συνέχιση της επιδίωξης να κερδίσουμε ψήφο-ψήφο μια καθαρή νίκη Σαμαρά.

          Ο αντίπαλος είναι πολύ σκληρός και μετέρχεται μέσα που δεν τα βάζουμε με το μυαλό μας.

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 17/11/2009 17:53:42

          Βlimblomblim...

          αν διαβασεις την δημοσκοπιση...θα δεις οτι η ντορα χανει μιση μοναδα και κατι αν θυμαμαι οπως και ο αντωνης και παει ΣΤΟΝ ΨΩΜΙΑΔΗ

          Τελικα η ΑΨΗΛΙΑ...θα φαει στραπατσο και απο τον ΠΑΝΙΚΑ

          ΟΛΕ!!

        • Aris M. avatar
          Aris M. @ loretta 17/11/2009 18:30:54

          Αυτό ποθ κατάλαβαν όλοι με αυτην την δημοσκόπηση είναι οτι το ρεύμα υπέρ του Σαμαρά δεν ανακοπτεται. Πλεον στην παρασταση νίκης ο Σαμαράς έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης η στήριξη Αρη έκοψε λιγο απο το Σαμαρά κυρίως στο 2ο γύρο αλλα δεν κέρδισε η Ντορα!!!
          Λογικά αυτοί είναι οι λεγομενοι ΟΦΑ ψηφοφόροι....
          Θεωρώ πως αφού η Ντόρα χρησιμοποίησε και το τελευταιό της χαρτί και δεν της βγήκε, η διαφορά την επόμενη εβδομάδα θα εκτοξευθεί. Τελική πρόβλεψη μου για το 1ο γυρο.... Σαμαράς 55-60%, Ντορα 35-38, Ψωμιάδης 5-7%.

  12. dr.thess avatar
    dr.thess 17/11/2009 08:33:08

    μην ξεσκίζετε αλλο τις σαρκες της παράταξης.μάτωσε η καρδιά του πληγωμένου νεοδημοκράτη.....ματώσαν τα πλαστικά σημαιάκια

  13. mara avatar
    mara 17/11/2009 10:06:03

    Η αρχιέρεια... της διάσπασης, σε όλο της το μεγαλείο....
    Το χαστούκι του κόσμου στις 29, θα την στιγματίσει για το υπόλοιπο του βίου της.
    Όσο και αν στρουθοκαμηλίζει πιστεύοντας ότι ο κόσμος την θέλει, γιατί αυτό θέλει να πιστεύει, την ημέρα των εκλογών θα αναγκαστεί να δεί την σκληρή για την ίδια πραγματικότητα....

    • tiramola avatar
      tiramola @ mara 17/11/2009 10:22:40

      @μαρα
      Όταν θα τους δεις αγκαλιασμένους Σαμαρά και Ντόρα με τα χαμόγελα να περισσεύουν στο όνομα της "ενότητας" μετά τα αποτελέσματα όποια και να είναι αυτά , ίσως να αντιληφθείς το θέατρο που παιζόταν στην πλάτη σου όλο αυτό το διάστημα....

      • loretta avatar
        loretta @ tiramola 17/11/2009 10:27:10

        Θα Φανει στο χειροκροτημα...μην εισαι τοσο σιγουρος.

        • tiramola avatar
          tiramola @ loretta 17/11/2009 10:32:56

          Θα είσαι ενθουσιασμένη τότε που θα εκλεγεί ο Σαμαράς και θα το περάσεις στο ντούκου...

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 17/11/2009 11:44:18

          Θα χαρω φυσικα για την εκλογη του ΣΑΜΑΡΑ αλλα νασαι σιγουρος οτι ποτε δεν θα φυγει το ματι μου πανω απο την θεοδωρα.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ tiramola 17/11/2009 11:19:16

        Το ξέρουμε ότι θα είναι υποκριτικές αυτές οι αγκαλιές. Σε άλλους μπορεί να είναι υποκριτικοί οι καβγάδες, αλλά εδώ θα είναι οι αγκαλιές.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Blimblomblim 17/11/2009 11:39:31

          @Blimblom...
          Άφού δεν πρόκειται να αντιδράσεις τι το ψάχνεις...
          Εσχάτως ανακαλύψατε το θυληκό φίδι στην παράταξή σας το οποίο θα συνεχίσετε να το τρώτε στη μάπα λόγω της "ενότητας"

          Και όλοι μαζί η χορωδία να τραγουδάτε..
          "Σε περιμένω ναρθείς και πάλι , μαζί να φτιάξουμε μιά Ελλάδα μεγάλη , έλα να γραψουμε μαζί ιστορία , ζήτω η Ελλάδα , ζήτω η θρησκεία , ζήτω η Νέα Δημοκρατία"

        • loretta avatar
          loretta @ Blimblomblim 17/11/2009 11:42:32

          τιραμολα ποια η αποψη σου αντιστοιχως για ΓΑΠ ΜΠΕΝΙ????

  14. George avatar
    George 17/11/2009 10:25:35

    Εγώ θέλω ένα να καταλάβω. Γιατί μιλάμε συνέχεια για το 93, το 65, το 44 και δεν ξέρω τι άλλο. Γιατί δεν μας λέει κάποιος για τις φοβερές ικανότητες της κ. Μπακογιάννη? Τι ακριβώς πέτυχε η κυρία τόσα χρόνια από τα διάφορα πόστα που της ανατέθηκαν? Εγώ δεν μπορώ να δώ τίποτα συγκεκριμένο. Και θυμάμαι την εποχή της "παιδικής χαράς" στο Μαξίμου. Και την έζησα σαν Υπουργό Πολιτισμού. Πάντα επικοινωνία και ουσία μηδέν. Ποιός επέβαλε τους ρόλους που ανατέθηκαν στον Αβραμόπουλο την τελευταία 5 ετία? Τουλάχιστον τον Σαμαρά δεν τον ξέρω τόσο καλά άρα δικαιούμαι να ελπίζω.

    • loretta avatar
      loretta @ George 17/11/2009 11:46:31

      Μην ξεχναμε ποτε οτι κριτικη ματια θα εχουμε ολοι μας μετα.
      Δεν σημαινει οτι επειδη θελουμε τον Σαμαρα προεδρο δεν θα σταθουμε και κριτικοι απεναντι του αν δουμε να μην γινονται αυτα που υποσχεται σε ολους μας.

  15. Aggelos avatar
    Aggelos 17/11/2009 12:08:37

    τον Αβραμοπουλο επρεπε να τον βαλουν υππυργο εξωτερικων που ειναι και ο χωρος του,και οχι τη Ντορα..

    επισης ακουσατε την τελευταια εμεση απειλη απο το μαρκογιαννακη?οπως ακουσε να μιλαει ο Αβραμοπουλος θα γινει διαρχια,και θα καταρρευσει η ΝΔ οπως ο Συριζα..αν δε βγει η Ντορα το κομμα ή θα διασπαστει ΄΄η θα διαλυθει...
    βλεπετε κανενα εκβιασμο?κατι τετοια δημιουργουν αντιθετη αντιδραση..

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Aggelos 17/11/2009 12:13:47

      Ποιός τολμούσε να το πει στην Ντόρα ότι δε θα την κάνουν ΥΠΕΞ;

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/11/2009 16:05:23

    Αμα μπούν όλοι μέσα, εσύ θα μείνεις μόνος σου απ έξω και μετά τι θα κάνεις; Θα πλήξεις. Για αυτό κουλάρισε μη πάθεις καμιά εμβολή και ψάχνεις για εφημερεύον.

  17. Λέλος avatar
    Λέλος 18/11/2009 16:11:24

    Παίζω σε διαφημίσεις και είμαι και θερμουδραυλικός εγκαταστάσεων από ΚΑΤΕΕ.