#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2009 21:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

‘Όταν η Ελλάδα θα έχει γίνει Δανία (Greek fairytale)

 

Χριστούγεννα του 2009: Η Ελλάδα ζει την... πράσινη επανάστασή της, πράσινα και ροζ συννεφάκια βρίσκονται πάνω στον ελληνικό ουρανό.

Οι συνταξιούχοι έχουν βγει στους δρόμους, όχι για να διαμαρτυρηθούν αλλά για να αγοράσουν... χαβιάρι. Παντού ακούγεται το γνωστό τραγουδάκι που πήρε την πρώτη θέση στη Eurovision, το Fairytale (παραμύθι).

Τα καταστήματα είναι γεμάτα, δεν υπάρχουν λουκέτα, η αγορά σφύζει από ζωή.

Τα ασφαλιστικά ταμεία γεμάτα χρήματα δίνουν συντάξεις 1.500 ευρώ στα κατώτερα επίπεδα.

Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν πάρει αυξήσεις 10% και ετοιμάζονται για άλλο ένα 10% από την 1/1/2010.

Στις καφετέριες δεν υπάρχουν νέοι να πίνουν... φραπέ αφού όλοι έχουν βρει δουλειά και η ανεργία έχει πέσει κάτω από 1%.

Το δημόσιο έλλειμμα είναι μηδενικό, η ανάπτυξη έχει εκτοξευτεί στο 8%, ο δανεισμός έχει μηδενιστεί.

Οι ξένες επιχειρήσεις κάνουν ουρά στην πλατεία Συντάγματος και καταθέτουν αιτήσεις στον υπουργό Οικονομίας για να επενδύσουν στην Ελλάδα.

Το μόνο «σκοτεινό» σε όλη αυτή την ευδαιμονία είναι ένα... κουφάρι που κρέμεται σε κάποιο φανάρι έξω από τη Βουλή. Κάποιος κουστουμαρισμένος, ολίγον φαλακρός γραφειοκράτης έχει κρεμαστεί με σχοινί και οι περαστικοί τους πετάνε... ευρώ στα μούτρα. Μοιάζει με τον Χοακίν Αλμούνια, όχι αυτός είναι...

Τρεις μόνο μήνες πέρασαν από την Κυριακή της 4ης Οκτωβρίου και τη μεγαλειώδη νίκη του ΠΑΣΟΚ. Η Ελλάδα επιτέλους έγινε... Δανία και τη θέση του Αϊ Βασίλη θα πάρει φέτος ο Γιώργος Παπανδρέου.

Και ύστερα ξύπνησα... Η Ελλάδα χειρότερη απ’ ότι σήμερα, το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία αλλά ο κόσμος βρίζει την ώρα και τη στιγμή. Σα να έχουν περάσει αιώνες ακούγονται από μακριά τα λόγια του Γ. Παπανδρέου ότι τα χρήματα υπάρχουν, η οικονομία μπορεί να σωθεί, ο κόσμος μπορεί να ξαναφάει με χρυσά κουτάλια. «Θα περικόψουμε τις δαπάνες, θα περιορίσουμε τη φοροδιαφυγή, θα φορολογήσουμε τους έχοντες, θα κάνουμε αναδιανομή του πλούτου».

Ομορφα λόγια, αλλά πριν τις κάλπες με σκοπό την υφαρπαγή της ψήφου. Η πραγματικότητα είναι άλλη: Αυτή που άρχισε να διαφαίνεται στα λεγόμενα των κορυφαίων του ΠΑΣΟΚ και στις εφημερίδες που στηρίζουν τον Γ. Παπανδρέου.

Ηδη ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ μας προϊδέασε με την ερώτηση που έκανε στο debate. Ποιοι είναι οι πραγματικοί αριθμοί της οικονομίας, τι θα βρούμε; ρώτησε τον Καραμανλή.

Τα στελέχη μιλούν για «καμένη γη», δειλά – δειλά δεν αποκλείουν και απογραφή. Οπότε, να μια καλή δικαιολογία για να μην κάνουμε ότι υποσχεθήκαμε προεκλογικά. «Φταίει η επάρατη Δεξιά που διέλυσε την οικονομία. Κάντε 2-3 χρόνια λιτότητας και βλέπουμε», θα μας πει ο Γ. Παπανδρέου όσο αυτός θα ασχολείται με τους υπόλοιπους καυτούς φακέλους. Ολυμπιακή, ΟΤΕ, λιμάνι Πειραιά, αγωγός Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολης και σχέσεις με Ρωσία και ΗΠΑ, προγράμματα stage.

Που θα βρει τα λεφτά το ΠΑΣΟΚ για να επαναγοράσει το ποσοστό του ΟΤΕ που πουλήθηκε στους Γερμανούς; Που θα βρει λεφτά για να πάρει μετοχές της νέας Ολυμπιακής ώστε να έχει μερίδιο στην πίτα των αερομεταφορών; Τι θα κάνει με τους χιλιάδες εργαζόμενους – ομήρους των stage; Τι θα κάνει με τα λιμάνια. Θα τα αποκρατικοποιήσει ή θα διώξει τους Κινέζους και τους άλλους ξένους; Και τέλος, θα ακυρώσει τη συμφωνία για τον αγωγό προς μεγάλη χαρά του αμερικανικού παράγοντα αλλά με έναν Πούτιν εκνευρισμένο;

Εξι μέρες έμειναν για το παραμύθι με το χάπι εντ.

Τα ροζ και πράσινα σύννεφα άρχισαν να «μαυρίζουν», οι μπόρες ερχόνται, πολίτες ετοιμαστείτε γιατί το παραμύθι (με το δράκο) μόλις αρχίζει...

 

Γ.Α. Άντερσεν

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 27/09/2009 22:11:25

    Αν έχει και ξανθιές γκόμενες μέσα....

    • ΠΑΛΙΟΣ avatar
      ΠΑΛΙΟΣ @ Βανζέτι 28/09/2009 15:53:49

      Μεγάλη αναστάτωση επικρατεί στο ΠΑΣΟΚ από τα ευρήματα των τελευταίων μετρήσεων που δείχνουν διαρκώς τη διαφορά να μικραίνει και τον Καραμανλή να έχει καλύψει απόσταση αρκετών μονάδων. Ήδη στην Ιπποκράτους προετοιμάζονται για επαναληπτικές εκλογές στις 22 ή στις 29 Νοεμβρίου θεωρώντας ότι η αυτοδυναμία δεν είναι πλέον δεδομένη. Ο πανικός φάνηκε από τις δηλώσεις Παπανδρέου στη Λάρισα όπου πήρε πίσω τα όσα υποστήριξε για τη φορολόγηση όλων των εισοδημάτων με ενιαία κλίμακα , λέγοντας ότι δεν θα θιγεί το φορολογικό καθεστώς των αγροτών. Η στάση του προκαλεί εύλογες απορίες στο εκλογικό σώμα, καθώς από τη μια μεριά υπόσχεται παροχές σε όλους και από την άλλη δεν λέει κουβέντα πλέον α) για τη φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας, β) για το ύψος των ανείσπρακτων φόρων που υποσχόταν ότι θα εισπράξει και γ) για τις επανακρατικοποιήσεις του ΟΤΕ, της Ολυμπιακής και του ΟΛΠ, για τις οποίες επίσης θεωρεί πλέον ότι «δεν είναι ώριμες οι συζητήσεις για κάτι τέτοιο».
      Στην ουσία το οικονομικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ έχει αποκαθηλωθεί στο σύνολο του με αποτέλεσμα οι κορυφαίοι του Κινήματος, όπως ο Βενιζέλος, η Διαμαντοπούλου, ο Παπουτσής και άλλοι, να μην κάνουν πλέον καμία αναφορά σε αυτό. Μάλιστα ο πανέξυπνος Βενιζέλος προχωρά ένα ακόμη βήμα πιο πέρα θεωρώντας «δεδομένη την αυτοδυναμία στις κάλπες της Κυριακής» ώστε να μπορεί από Δευτέρα να ασκήσει δριμύτατη κριτική και να βγει για τα καλά απέναντι στον Παπανδρέου.

  2. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 27/09/2009 22:14:17

    θελω να μας γραψεις ενα τετοιο παραμυθακι με τον ανηψιο του εθναρχη για πρωταγωνιστη...
    Αλλα σιγα μην το κανεις, και να το κανεις σιγα μην δημοσιευτει...
    Παιξτε ολοι τωρα το παιχνιδι του Πακη και πηγαινετε να καταστρεψετε την Μυρτω την τρομοκρατισα με τις διασυνδεσεις με τον IRA, την RAF και την Μπααντερ-Μαινχοφ...

    In fact, παω στοιχημα οτι ουτε αυτο το σχολιο θα περασει την λογοκρισια...

    • Λέλος avatar
      Λέλος @ Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 27/09/2009 22:30:17

      Εσένα σε βλέπω να ψηφίζεις Άννα Νταλάρα και να παρακολουθείς τις ομιλίες της Καίλή με αγωνιώδη προσήλωση.

      • Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
        Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες @ Λέλος 27/09/2009 22:44:05

        Τις ομιλιες της Καιλη της ακουω γιατι μου αρεσει οταν μιλαει για τον Αη Στρατή...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 27/09/2009 22:34:17

      Η Μυρτώ είναι αθώα. Νόμιζε πως συμμετέχει σε ΜΚΟ.

      • ti le re file avatar
        ti le re file @ Strange Attractor 27/09/2009 22:44:35

        Καλο...

      • Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
        Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες @ Strange Attractor 27/09/2009 22:46:28

        Ειναι ενοχη γιατι δεν προλαβε να βγαλει γερμανικο διαβατηριο... :P
        Σιγα μωρε εβαλαν 2 κατσαρολες και περνανε και 4 τηλεφωνα απο πριν για να μην χτυπησει και κανεις και κατι τρεχει στα γυφτικα... Τους τρομοκρατες του λευκου κολαρου θα τους πιασει ο Μαρκογιαννης..?

  3. Factorx avatar
    Factorx 27/09/2009 22:24:51

    καλώς τον φοβερό αναρχοαυτόνομο. δεν σου είπε να μην γράφεις ψεμματάκια γιατί θα εκτεθείς;

  4. αδέξιος δεξιός avatar
    αδέξιος δεξιός 27/09/2009 22:29:28

    @Αναρχοαυτονομος κλπ:

    1 Αλλο θέμα ένας πολιτικός που δεν έκανε αυτά που μπορούσε να κάνει και άλλο ένας που δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

    2. Δηλαδή θέλεις να μας πεις οτι ο Χρυσοχοίδης που οι Αμερικανοί τον προορίζουν για πρωιθυπουργό κι εσυ τον στηρίζεις ως 'αναρχοαυτόνομος" έιπασε την 17Ν;

  5. Μπακούνιν avatar
    Μπακούνιν 27/09/2009 22:31:05

    να σας στειλω την διευθυνση ενός καλού ψυχαναλυτου για τον αναγνωστη σας με το ψεευδωνυμο "Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες"; Πρέπει να έχει φάει πολύς ξύλο ο καυμένος απο τον επιχειρηματία μπαμπά του για να γράφει τέτοια πράγματα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μπακούνιν 27/09/2009 22:40:44

      Δεν πιστεύω να θυμήθηκες τον Δρα Ρέγγο; Μπάχαλο είχε γίνει με τις παρεμβάσεις του τις επιστημονικές.

      • Σικάτος avatar
        Σικάτος @ Strange Attractor 28/09/2009 11:12:32

        Που τον εθυμηθηκες τον ανεκδιήγητο τον Ρέγκα; Χο χο χο

  6. aggelos avatar
    aggelos 27/09/2009 22:35:20

    Το "επάρατη" βγάλτο γιατί δεν ξέρει τι σημαίνει. Για τη Λούκα δε γράφεις και ανησυχώ. Ο Αρσένης δε μας είχε οδηγήσει στην λιτότητα του 1985;

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ aggelos 28/09/2009 08:33:04

      Σημίτης

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/09/2009 22:39:56

    Η Λουκα ηδη πηρε θεση υπερ των τρομοκρατων συμφωνα με τις παραδοσεις του Κινηματος.
    http://troktiko.blogspot.com/2009/09/blog-post_4411.html

  8. Nazgul avatar
    Nazgul 27/09/2009 22:45:17

    Πενθήμερος αποβολή και σημείωμα κηδεμόνος ότι έλαβε γνώση και αναλαμβάνει τα έξοδα αποζημιώσεων.

  9. MIXALHS avatar
    MIXALHS 27/09/2009 23:09:35

    OTAN ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ...ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ

    Σας παραθέτω σκηνικό που εξελίχθηκε χθες το μεσημέρι...στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος...με πρωταγωνιστή τον... Θανάση Οικονόμου...και μάρτυρες δεκάδες κόσμο:Μεσημεριανή πτήση AEGEAN χθες Σάββατο...Αθήνα-Ιωάννινα. Με το που πλησιάζουμε το αεροπλάνο λέει η αεροσυνοδός:παρακαλώ τους επιβάτες με αριθμό θέσης 1 εως 10 να περάσουν πρώτοι.
    Αρχίζει να σπρώχνει τον κόσμο και να περνάει μπροστά...πατώντας παππούδες και γιαγιάδες...ο Θανάσης Οικονόμου...υποψήφιος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ στα Γιάννενα
    -Σας παρακαλώ...λέει η αεροσυνοδός...στη σειρά σας...μετά εσείς!
    -Μα εγώ είμαι υποψήφιος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ λέει...σπρώχνει τη σαστισμένη αεροσυνοδό και ανεβαίνει τα σκαλιά!
    -Σας παρακαλώ κύριε λέει η αεροσυνοδός...
    -Εγώ σας παρακαλώ ...λέει αυτός: είμαι ο Θανάσης Οικονόμου,υποψήφιος βουλευτης του ΠΑΣΟΚ!!!.(..φανερά θυμωμένος)...και απαντά η αεροσυνοδός:
    - και πάντα υποψήφιος θα μείνετε με αυτή σας τη συμπεριφορά!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ MIXALHS 28/09/2009 11:09:12

      Είπε τέτοιο πράγμα η αεροσυνοδός;

      Να πάρει αύξηση πάραυτα!

    • leon avatar
      leon @ MIXALHS 28/09/2009 12:27:48

      Μαντας - Μαντας...

    • andr3as avatar
      andr3as @ MIXALHS 28/09/2009 12:31:58

      ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά!
      ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά!
      χαχαχχα και ακόμα δεν έγιναν κυβέρνηση...
      τα χειρότερα έρχονται...

  10. Hot Bird avatar
    Hot Bird 27/09/2009 23:10:32

    Ειμαι περιεργος να δω τα σχολια του Φακτορα την 5η Οκτωβριου..Πολυ πιθανον να επικαλεσθει νοθεια..Τιποτα δεν αποκλειεται!

  11. Hot Bird avatar
    Hot Bird 27/09/2009 23:13:57

    Ορεστιε μη σε χασουμε την 5η Οκτωβριου.Εμαστε απολυτα εξαρτημενοι μαζι σου.Θα μας λειψεις!

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ Hot Bird 28/09/2009 08:53:36

      παει για περιφερειαρχης;

  12. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 27/09/2009 23:17:47

    Το συνταξιοδοτικό σύστημα, της πολυδιαφημισμένης Δανίας, όπως προκύπτει από σχετικό κείμενο της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικών Ασφαλίσεων του υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, είναι ένα σύστημα από το οποίο απουσιάζει εντελώς η έννοια της σύνταξης, όπως την έχουμε γνωρίσει μέχρι τώρα. Ουσιαστικά στηρίζεται στον αγώνα δρόμου που πρέπει να κάνουν, σ' ολόκληρο τον εργάσιμο βίο τους, οι εργαζόμενοι πληρώνοντας εισφορές σε διαφόρων τύπων «Ταμεία» και ιδιωτικές εταιρείες, προκειμένου να αποκτήσουν το δικαίωμα μετά τα 65 τους χρόνια να προσβλέπουν σε μια σειρά προνοιακού χαρακτήρα επιδόματα. Για να κατανοηθούν καλύτερα τα δεδομένα που έχουν ήδη δημιουργηθεί στην περίπτωση της Δανίας, όπου ισχύει το σύστημα των... πυλώνων, να πούμε ότι σύμφωνα με τη Γιούροστατ, το 2004 οι μέσες μηνιαίες αποδοχές των Δανών εργαζομένων, υπολογίζονταν στα 4.101 ευρώ. Το σύστημα Δανίας λοιπόν, που λανσάρει ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ, προβλέπει:

    Πρώτο: Τη δημόσια σύνταξη γήρατος. Αρχικά χορηγούνταν, σε όλους τους πολίτες μόλις έκλειναν το 65ο έτος της ηλικία τους, ωστόσο το όριο αυτό ήδη αυξάνεται σταδιακά στα 67 έτη. Η δημόσια σύνταξη χωρίζεται σε δύο μέρη: Το βασικό (το δικαιούνται όλοι οι συνταξιούχοι) και το συμπληρωματικό (δίνεται ανάλογα με το αν υπάρχουν και άλλα οικογενειακά εισοδήματα).

    Αν προσπαθήσει κάποιος να υπολογίσει με αριθμούς τα ποσά αυτής της δημόσιας σύνταξης γήρατος διαπιστώνει ότι: Η βασική δημόσια σύνταξη είναι όλο κι όλο 5.195 ευρώ το χρόνο, δηλαδή, με βάση τα δεδομένα του δικού μας εργατικού δικαίου των 14 μισθών, είναι 371 ευρώ το μήνα (!!!), για παντρεμένους ή για άτομα που συζούν. Το ποσό αυτό γίνεται 7.095 ευρώ το χρόνο (507 ευρώ το μήνα), για κάθε συνταξιούχο που ζει μόνος του.

    Οσοι συνταξιούχοι δεν έχουν απολύτως κανένα άλλο εισόδημα, το συμπληρωματικό ποσό της δημόσιας σύνταξης γήρατος μπορεί να είναι άλλο τόσο. Αν υπάρχουν άλλα εισοδήματα, το συμπληρωματικό ποσό μειώνεται σταδιακά, μέχρι τον πλήρη μηδενισμό του. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, συμπληρωματικό ποσό δεν εισπράττει καθόλου το 37% των συνταξιούχων!

    Δεύτερο: Τη δημόσια υποχρεωτική επικουρική σύνταξη. Καλύπτει όλους τους μισθωτούς, τους ανέργους και πολλές κατηγορίες αυτοαπασχολούμενων (προαιρετικά). Ανεξάρτητα και σε αντίθεση με το ρόλο που είχε τις προηγούμενες δεκαετίες, όταν πράγματι λειτουργούσε ως ταμείο επικουρικής σύνταξης, σήμερα λειτουργεί σε ανταποδοτική βάση με στοιχεία αναδιανομής, ενώ από το 2002 άλλαξε και ο τρόπος υπολογισμού της σύνταξης στην κατεύθυνση της πλήρους ανταπόδοσης.

    Ολοι οι εργαζόμενοι 16-64 ετών που εργάζονται πάνω από 9 ώρες τη βδομάδα ασφαλίζονται υποχρεωτικά για τη σύνταξη αυτή, καταβάλλοντας εισφορές. Η μέση ετήσια εισφορά ανέρχεται σε 400 ευρώ, ενώ η μέση σύνταξη σε 1.200 το χρόνο ή 86 ευρώ το μήνα. Η μεγαλύτερη, πλήρης σύνταξη (προφανώς για τους ασφαλισμένους που ασφαλίστηκαν - εργάστηκαν όλα τα 48 χρόνια), μπορεί να φτάσει τα 3.000 ευρώ το χρόνο ή τα 215 ευρώ το μήνα.

    Σε περίπτωση που ο 67χρονος πολίτης - δικαιούχος της δημόσιας σύνταξης γήρατος, δεν έχει απολύτως κανένα άλλο εισόδημα, η καλύτερη περίπτωση δηλαδή, θα πάρει σύνταξη 1.014 ευρώ το μήνα αν ζει μόνος του και 743 ευρώ το μήνα αν είναι παντρεμένος ή συζεί με κάποιον άλλον.
    Αν δικαιούται πλήρη δημόσια υποχρεωτική επικουρική σύνταξη, το παραπάνω ποσό μπορεί να αυξηθεί κατά 86 ευρώ το μήνα και να φτάσει τα 1.100 ευρώ.
    Ποσοστό αναπλήρωσης 26,8%
    Συμπέρασμα: Στην απόλυτα καλύτερη περίπτωση κάποιος που βγαίνει κοντά στα 70 δικαιούται σύνταξη 1.100 ευρώ το μήνα, ενώ με βάση τους μισθούς της Δανίας το ποσοστό αναπλήρωσης είναι μόλις 26,8%!!!

    Ανεξάρτητα από την εκχυδαϊσμένη προπαγάνδα που γίνεται στη χώρα μας για το εύρος των κατακτήσεων των σύγχρονων Δανών εργαζομένων, είναι ολοφάνερο ότι δεν μπορεί να γίνει λόγος για ανθρώπινη ζωή, όταν η σύνταξη καλύπτει μόλις το 26,8% του μισθού.

  13. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 27/09/2009 23:24:00

    Τo... 500 ευρώ «βασική σύνταξη για όλους» αποκαλύπτει τα αντιλαϊκά σχέδια που έχει υπόψη του να εφαρμόσει το ΠΑΣΟΚ
    Σε μια εποχή που το ταξικό κίνημα ζητά αυξήσεις μισθών και συντάξεις στο 80% του μισθού, το ποσοστό αναπλήρωσης στη Δανία είναι μόλις 26,8%

    Για όσους παριστάνουν ότι ακόμα δεν κατάλαβαν, ο Παπανδρέου στη ΔΕΘ άνοιξε το Ασφαλιστικό και έταξε «σύνταξη των 500 ευρώ για όλους». Αν τώρα αυτά τα 500 ευρώ, της πείνας και της δυστυχίας, τα συνδέσουμε με την εμμονή που έχει ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ για όσα διαδραματίζονται στη Δανία, τότε στη σκέψη έρχονται αναπόφευκτα οι σχεδιασμοί - κατευθύνσεις της ΕΕ, για την κατάργηση του συστήματος της κοινωνικής ασφάλισης και της εφαρμογής του συστήματος των «τριών πυλώνων». Γιατί; Επειδή το σύστημα αυτό ισχύει ήδη στη Δανία, μετά από συμφωνία, το 2000, ανάμεσα σε κυβέρνηση και αντιπολίτευση, ανάμεσα, δηλαδή, στο Λαϊκό Κόμμα και στο Σοσιαλιστικό, τα... αδελφάκια της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ. Μιλάμε για ένα σύστημα εξαθλίωσης και κατάντιας για εκατομμύρια απόμαχους της δουλειάς, οι οποίοι καταδικάζονται να επιβιώνουν με ψίχουλα, επειδή αυτό επιτάσσουν και υπαγορεύουν το κεφάλαιο και η κερδοφορία του. Ενα σύστημα παραλλαγή του οποίου τόλμησε να εφαρμόσει, τη δεκαετία του '70, μόνο η χούντα του Πινοσέτ στη Χιλή, στηριζόμενη στη δύναμη των τανκς και στο στραγγαλισμό κάθε ελευθερίας στη χώρα. Ενα σύστημα όμως που στις σημερινές συνθήκες το προτείνουν ως... φάρμακο διά πάσαν νόσον, η ΕΕ και τα ανά την Ευρώπη -και όχι μόνο- φερέφωνά της.

  14. baires avatar
    baires 27/09/2009 23:25:50

    Ρε Hot bird απόψεις ανταλλάσσονται στο χώρο αυτό. Είδες εσύ πουθενά έστω και ένα άρθρο να σου λέει ότι έχουμε ως δεδομένο ότι θα βγει ο Καραμανλής;;; Ο προβληματισμός είναι άλλος...Γιατί να ψηφίσεις Γιωργάκη. Τελικά Hot Dog είσαι και κάνε ένα flashback γιατί αυτά με τις νοθείες τα ξέρουνε καλά τα παιδιά του ΠΑΣΟΚ, το έχουμε ξαναδει το έργο και μάλιστα πρόσφατα. Φιλάκια!

  15. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 27/09/2009 23:33:39

    Αυτό στο οποίο ελπίζει ο σκεπτόμενος πολίτης είναι πλήρης οι εκλογές να προκαλέσουν τέτοιους τριγμούς στο εσωτερικό των κομμάτων ώστε το τέλος της Μεταπολίτεθσης που τόσοι κατά καιρούς έχουν ευαγγελιστεί ματαίως επιτέλους να πέσει στην κεφάλα των ηλιθίων που μας δυναστεύουν τόσες δεκαετίες και να απελευθερωθούν οι όποιες εναπομείνασες υγιείς δυνάμεις από τα πρασινο-μπλέ μαντριά. Θα γίνει όμως ή θα έχουμε ξανά μία από τα ίδια;; Θα χάσει ο ΓΑΠ την αυτοδυναμία και 8α πάμε σε νέα συγκυβέρνηση; Αν είναι να έχουμε τα καραγκιοζιλίκια μια κυβέρνησης τύπου Τζαννετάκη ξανά, η βάρκα δε θα μπατάρει απλώς. Σάμινα θα γίνουμε.

  16. boanerges avatar
    boanerges 27/09/2009 23:35:51

    Βεβαίως. Στις εκλογές του 2000: Μακεδονικές Αερογραμμές, ναυλωμένα αεροσκάφη, Ρωσοπόντιοι ομογενείς,πληρωμένα ξενοδοχεία κτλ.

  17. anagnostis avatar
    anagnostis 27/09/2009 23:40:59

    να τι δήλωσε η Λατσέλη η πρώην κολητή της Δήμητρας Λιάνη (για να μην ξεχνιομαστε:

    "Σχετικά με την υπόθεση της σύλληψης των φερόμενων ως μελών της οργάνωσης "Συνομωσία των Πυρήνων της Φωτιάς", θα ήθελα να τονίσω οτι όσο περνάει απο το χέρι μου δεν θα επιτρέψω σε κανένα δημοσιογράφο ή μή, για πολιτικές σκοπιμότητες να καταστρέψει...το μέλλον εικοσάχρονων παιδιών. Είναι προφανές οτι πρόκειται για προεκλογικό τρικ της ΝΔ, πάνε να μετατρέψουν 20αχρονα παιδιά σε αδίστακτους τρομοκράτες!"

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ anagnostis 27/09/2009 23:45:02

      Φυσικα γιατι η τρομοκρατια υπηρξε σημαντικοτατο οπλο της "Αλλαγης".
      Στην πρωτη φαση στρεφοταν εναντια στα "παλια τζακια" και τωρα που επικρατησαν τα νεα στρεφεται ανοιχτα εναντιον του λαου με επιθεσεις σε τραινα,μαγαζια και λεωφορεια.
      Το δε φταινε τα παιδια,παρασυρθηκαν κλπ ειναι το κολπο για να αθωωνουν τους τρομοκρατες και να συνεχιζουν.

  18. mpaxalo avatar
    mpaxalo 27/09/2009 23:42:52

    "Αναρχοαυτονομη Σοσιαλίστρια με Κομμουνιστικες Συνιστωσες" και η Λούκα. Και τα μυαλά στα κάγκελα. Ου ουουου

  19. boanerges avatar
    boanerges 28/09/2009 00:03:39

    Το λινκ από την προσωπική ιστοσελίδα της Κατσέλη:
    http://www.loukakatseli.gr/que/node/630

  20. Orestios avatar
    Orestios 28/09/2009 00:47:23

    .............μας ήρθαν κι από την....... Δανία.

  21. dr.thess avatar
    dr.thess 28/09/2009 07:36:21

    ΔΑΝΙΑ ΜΕ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ

  22. f5pilot avatar
    f5pilot 28/09/2009 07:45:26

    Καταλαβαίνω απόλυτα την γευση στο στόμα σας. Πικρή εεε. Πολύ πικρή έεε!!
    Είναι η γεύση του χαμένου. Δεν πειράζει όμως. Έχετε είκοσι χρόνια για να τη ξεπεράσετε και μέχρι τότε θα τρώτε τον Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ στη μάπα κάθε μα κάθε μέρα. Αντε και με τις υγείες σας

    ΥΓ. Άντε και καλά Κώλυβα. Να είστε γεροί να τον θυμάστε τον Μπούλη σας.

    • trellakias avatar
      trellakias @ f5pilot 28/09/2009 10:32:24

      Για να καταλάβω αυτή είναι η έπαρση που δεν θέλει ο GIORGAKIS να έχουν οι οπαδοί του και μιλάει για κουστούμια που δεν πρέπει να φορούν τα στελέχη του?
      Πιλότε των f5 προσγειώσου λίγο κάτω στην γη και σκέψου μόνο μην λεω μην γίνει ότι έγινε το 2000 αλλά αντίστροφα και πάθεις κανένα ξαφνικό vertigo.

      • Αρχίδαμος avatar
        Αρχίδαμος @ trellakias 28/09/2009 10:39:14

        εσυ να δεις επαρση στις υπηρεσιες του δημοσιου τομεα. βγηκαν ολα τα σκουληκια που ειχαν κατακλεψει και το επαιζαν διωχθεντες για να ξαναλωσουν τα ταμεια απο την επομενη των εκλογων.

  23. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 28/09/2009 08:10:36

    Ψηφίσε ΓΑΠ να ''βγειτοπασοκναφαμεψωμακι'' να έχουμε Υπουργό Λούκα,σύζυγο Αρσένη,του πλέον αποτυχημένου Υπουργού Οικονομίας και ακόμα πιο αποτυχημένου Υπουργού Άμυνας.
    Για τα πεπραγμένα του στον κρίσιμο τομέα της Εθνικής Άμυνας σας παραπέμπω στο εξαιρετικό βιβλίο του Κωνσταντίνου Φράγκου ''Αμύνεσθαι περί Πάρτης'' από τις Εκδόεις Γκοβόστη.

  24. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 28/09/2009 08:10:47

    Όχι και σκυλάδικα, πολιτιστικά κέντρα.

  25. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 28/09/2009 08:17:27

    Πρώτα το Σουηδικό,τώρα το Δανέζικο,πρώτα 31 δισ ανείσπρακτοι φόροι που θα χρηματοδοτήσουν το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ,μετά έγιναν 2,5,τώρα παραδέχθηκαν τελικά,πως με το καλημέρα θα δανειστούν 10 δισ,τον Αγωγό θα τον επαναδιπραγματευτούν,τον Αχελώο θα τον επανεξετάσουν,διαρκώς σαν χαμαιλέοντας αλλάζει θέσεις το ΠΑΣΟΚ,και καλά κάνει αφού η μόνη πραγματική σταθερά στον πολιτικό σύστημα είναι η μνήμη χρυσόψαρου του μέσου Έλληνα.

  26. thespieys avatar
    thespieys 28/09/2009 08:19:36

    Ελληνίδα βουλευτής δηλώνει ως “Ξένες γλώσσες: Ελληνικά, Αγγλικά"!!!

    http://theamapati.wordpress.com/

    Και το όνομα αυτής: Μαρία Δαμανάκη.

  27. Nazgul avatar
    Nazgul 28/09/2009 08:31:35

    Γιατί ρε Καθρεφτη εσύ δεν έχεις πάει ΠΟΤΕ στο Συνεδριακό Κέντρο KingSize/Sabbia στον Αστέρα της Γλυφάδας που ανεγέρθηκε με το πακέτο J. Delors

  28. eleos avatar
    eleos 28/09/2009 08:38:19

    ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΗΡΞΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΗ ΣΤΟ ΑΜΥΝΑΣ.Ο 1 Ος ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ.ΤΟ 2004 ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΠΡΩΤΟΣ ΝΥΧΤΑ. ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΟΛΟΙ !!! ΕΤΣΙ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΜΕ ΣΟΥΦΛΙΑ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ,ΔΟΜΗΜΕΝΑ,ΒΑΤΟΠΕΔΙ,ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ,ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ,ΜΑΓΓΙΝΑ,ΣΟΥΦΛΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ ,ΠΑΤΡΙΝΑΚΟΥ , ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ , ΖΑΧΟΠΟΥΛΟ, ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ Κ.Λ.Π.ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ 5,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΑΠ΄ΟΣΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ 20 !!! ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η SONY ME TO PS.
    OYST RE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ eleos 28/09/2009 09:39:16

      αλλος εφυγε νυχτα αλλα αλλος ηταν στο αμυνας χωρις ναχει παει στρατο. πηγε ομως στο παρισι και εκανε ζωη τζετσετ νυμφευομενος στα 70 του με λεφτα απο τη βουλευτικη του αποζημιωση και τα πολλα ενσημα που κολησε μια ζωη κομματικος.

      • eleos avatar
        eleos @ Αρχίδαμος 28/09/2009 10:16:26

        ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΠΗΡΕ Π....ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ?

      • ΠΑΛΙΟΣ avatar
        ΠΑΛΙΟΣ @ Αρχίδαμος 28/09/2009 21:50:00

        Αγαπητε ο συγκεκριμενος δεν ζει μονο απο αυτα....τυρια κολιος!!!

        και πολλλλαααααααααα αλλα!! φιλακιααααααα ΣΕΜΝΑ ΠΑΣΟΚΑΚΙΑ

    • trellakias avatar
      trellakias @ eleos 28/09/2009 10:26:29

      Φιλαράκι βγάλε τα πράσσινα γυαλιά σου και δες το αύριο με τον Jefrey που δεν ξέρει τίποτα για το αμύνης αφου δεν έχει υπηρετήσει σε κάποιο στρατό ποτέ του όπως και ο πατερούλης του.
      Ως προς τον υπουργό που λες ότι έφυγε τελείως απο την πολιτική μπορώ να σου πω ότι δεν ήθελε άλλο να έχει τα κοράκια της δημοσιογραφίας προ θύρας και γί' αυτό τον έφαγαν όταν τους έκοψε την μάσα.
      Για όλα τα υπόλοιπα θα σου αναφέρω κάποια ονόματα μήπως σου θυμήσουν τίποτα
      ΑΡ-ΠΑΧΤΑΣ, ΝΕΟΝΑΚΗΣ, ΣΗΜΙΤΗΣ,ΡΩΜΑΙΟΣ, ΑΝΩΜΕΡΙΤΗΣ, ΛΑΛΙΩΤΗΣ,ΜΑΝΤΕΛΗΣ,ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ.......και πολλοί άλλοι.
      ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ,ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ,ΠΟΡΤΟΚΑΡΡΑΣ,ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ,ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΝ,και η σπουδαία υπόθεση S I E M E N S που παραδέχτηκε ο στρατηγός Τσουκάτος ότι τα πήρε και πόσοι άλλοι δεν έχουν βγει ακόμα.....

      • tiramola avatar
        tiramola @ trellakias 28/09/2009 10:37:17

        Στις ειδικές δυνάμεις έχει υπηρετήσει ο...Jefrey ρε τρελλάκια...

        Από την αποβλάκωση στην παράκρουση σε 6 και σήμερα....

      • Αρχίδαμος avatar
        Αρχίδαμος @ trellakias 28/09/2009 10:41:23

        ο ΓΑΠ πηγε φανταρος κανονικα σε νησι 28 μηνες και ο μπαμπας του υπηρετησε σε αμερικανικο πολεμικο καραβι στον ειρηνικο στον Β παγκ. πολεμο Οχι ανακριβειες.

    • andr3as avatar
      andr3as @ eleos 28/09/2009 10:58:50

      Μήπως ο υπουργός αυτός έφυγε όταν αυτοί που κοντράρε άρχισαν να τον χτυπάνε με ανώνυμα δημοσιέυματα με περιεχόμενο τύπου εσπρέσο και φοβούμενος τα χειρότερα την έκανε απο το προσκήνιο?
      Κατά τα άλλα γνώστης του αντικειμένου ήταν,οι επιλογές του κρίνοται....

  29. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 28/09/2009 08:50:56

    Όχι και ρε...(!). Έχει καμιά προτομή του Ντελόρ τουλάχιστον;

    • Nazgul avatar
      Nazgul @ Καθρέφτης 28/09/2009 09:31:56

      Συγνώμη δεν θα επαναληφθεί.
      Όχι αλλά έχει του Βασιλάκη (όχι του Καϊλα)του Σαμμυ του Αγαπούλα και ενος παλαιστή Ολυμπιονίκη.

  30. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 28/09/2009 08:52:03

    Έχω σιχαθεί τις τελευταίες μέρες να διαβάζω σχόλια μεταξύ των υποστηρικτών των δύο κομμάτων λες και βρισκόμαστε στις παραμονές ενός ποδοσφαιρικού ντέρμπι! Σαν να έχουνε μόνιμο καημό να την λένε ο ένας στον άλλον απλά και μόνο για να νιώθουν όμορφα μέσα τους και να καροιδεύουν τον εαυτό τους!

    Και εγώ από την άλλη ... ο "μ*λακας" 29 χρονών που πρέπει να κάνω δυο δουλειές για να τα βγαζω πέρα και την ίδια στιγμή να αγωνιώ για το τι με περιμένει εμένα και την οικογένεια μου τους επόμενους μήνες!

    Ήθελα να ήξερα, εσείς ρε ΠΑΣΟΚΙΑ, ΝΔιτες, ΚΚΕεδες, ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ και ΣΙΑ, έχετε την παραμικρή αντίληψη της πραγματικότητας; ναι ή οχι;

    • Στελιος avatar
      Στελιος @ DoomWatcher 28/09/2009 09:46:53

      Δεν εχουν καμμια γι'αυτο βρισκομαστε στο χαλι αυτο.

      Κουραγιο αδερφε, αν δεις οτι ζοριζει πολυ κοιτα και εξω.

  31. ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΖΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΖΟΠΟΥΛΟΣ 28/09/2009 09:01:37

    Φίλε δεν ξέρω αν όλοι εμείς έχουμε αίσθηση της πραγματικότητας, σίγουρα δεν την έχει όποιος λέει ότι μπορεί να γίνουμε Δανία. Σίγουρα δεν έχει αίσθηση της πραγματικότητας όποιος θπόσχεται λαγούς με πετραχήλια και στην Ισπανία έχουν 20% ανεργία. Σίγουρα δεν έχει αίσθηση της πραγματικότητας όποιος μιλάει για ανάπτυξη τώρα της -καλής αλλά κοστοβόρας- πράσινης ανάπτυξης σε μια περίοδο που το δημόσιο χρέος πάει να μας πνίξει.

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΖΟΠΟΥΛΟΣ 28/09/2009 09:03:53

      ζει το ονειρο, ειναι οραματιστης. σιγα μη σκασει κανενας απο δαυτους για τη πραγματικοτητα. ολοι ειναι στο θα της ελπιδας

  32. trellakias avatar
    trellakias 28/09/2009 10:09:43

    Προς τον φίλο Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες

    Φιλαράκι κόψε τα ληγμένα και έμπα στον κόπο να δεις την πραγματικότητα, που λέει πως το σύστημα σε θέλει να είσαι μόνο μαζί του κάνοντας τον τρελλοαναρχικό του τίποτα για να μπορεί να πληρώνει τα καινούργια οχήματα της αστυνομίας με τις μάνικες που θα σου κάνουν μπάνιο κάπου στα Εξάρχεια μια νύχτα ντάγλας στον αγώνα κατά του συστήματος.
    Είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχει κάποια σκιά που κινεί τα νήματα πίσω από το αναρχικό κίνημα στις δυτικές κοινωνίες.Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις θα δεις την αλήθεια πως ο αγώνας γίνεται απο μέσα με όπλα τα τρωτά του συστήματος. Ψήφισε αυτό που πιστεύεις ότι είναι πιο κοντά στις απόψεις σου αλλά σκέψου ποιός είναι πιο κοντά στην Pax Americana που υπάρχει σήμερα στον πλανήτη? Ποιός θα αποφασίζει για σένα ? Δυστυχώς για μένα έχω περάσει απο το δικό σου μονοπάτι πιο παλιά και ξέρω.

  33. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 28/09/2009 10:19:01

    Καλά ντε, δεν θα μονομαχήσουμε και στον κόκκινο ήλιο για την δεύτερη πιο διαδεδομένη μονοσύλλαβη λέξη εν Ελλάδι - με τις πολυποικίλες αποχρώσεις και άλλες τόσες ερμηνείες για την καταγωγή της. Έλεος, Δανία γίναμε(!)με τις συγνώμες και τις αβρότητες ωρέ(!), όπως θα έλεγε και ο Νικηταράς ο τουρκοφάγος που δεν καταλάβαινε από τέτοιες ευγένειες.

  34. Mikiszezas avatar
    Mikiszezas 28/09/2009 10:21:40

    Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα πλήξουμε με τον ΓΑΠ πρωθυπουργό,η ατζέντα του περιλαμβάνει πολλά και ενδιαφέροντα,με αιχμή τους μετανάστες και την πρόθεσή του να τους δώσει μαζικά την ελληνική ιθαγένεια.
    Εκεί θα γίνει η μεγάλη σύγκρουση,εκεί θα του φαίνονταν χρήσιμοι οι ''παρασυρμένοι νέοι'' των Πυρήνων της Φωτιάς,χρήσιμοι στην καταστολή του ''μικροαστισμού'' της ελληνικής κοινωνίας.
    Η εξάρθρωση της τρομοκρατικής αυτής οργάνωσης,μάλλον ως πράξη αυτοάμυνας εκ μέρους της ΝΔ πρέπει να ιδωθεί,παρά σαν προεκλογικό τρυκ.

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/09/2009 10:37:33

    το ανέκδοτο με τις 3 επιστολές...

    1. Φταίει ο προηγούμενος
    2. Φταίει η Κυβέρνηση
    3. Ετοίμασε 3 επιστολές

    Μεγαλύτερη μα_ακία από την απογραφή του Αλογοσκούφη δεν θα ξαναγίνει, γιατί πήρε και ξένη σφραγίδα.

    Ωστόσο η μα_ακία είναι ευρύτερη αφού οι Έλληνες το έχουμε εθνικό σπορ το "φταίει ο άλλος" ή το "φταίει"... the "blame" culture. Οι Δανοί ΔΕΝ το έχουν αυτό, έτσι μην ανησυχειτε, δεν θα γίνουμε ποτέ Δανία.

  36. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 28/09/2009 11:27:49

    Τώρα, ησύχασα. Διότι δεν το κρύβω ότι είχα αρχίσει να ανησυχώ, μήπως γίνουμε.

  37. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 28/09/2009 12:43:37

    Γιατι τα εχουν παιξει οι Νεοδημοκρατες??Κανετε λιγο υπομονη 6 και σημερα..

    • trellakias avatar
      trellakias @ Smash Direct 29/09/2009 09:14:51

      Αρχηγέ μου υπομονή συμφωνώ! Τα πράσινα άλογα είναι προ των πυλών. Άλλοστε ο BENNY το είπε στον Μάκη στο ράδιο του Antenna," θα την πληρώσουμε την έπαρση μας αλλά δεν ξέρω πόσο?" Σκέψου λέω εγώ μήπως την κυριακή το βράδυ έχουμε τραγωδίες σαν αυτές του 2007 που ο BENNY έδωσε την παράσταση της ζωής του στο Ζάππειο. Ε ρε γέλια που θα έχουνε τα πράσινα....... γαιδούρια που έρχονται!

  38. anagnostis avatar
    anagnostis 28/09/2009 12:49:59

    Άρθρο του πρώην βουλευτή Αχαίας κ. Αλέκου Χρυσανθακόπουλου για τον ρόλο του Παπανδρέου στα εθνικά θέματα.


    Ένα πολύ σημαντικό γεγονός που (ενώ θα έπρεπε να αποτελέσει είδηση πρώτου μεγέθους, "θάφτηκε" εντελώς από όλα τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης) συνέβη κατά τη διάρκεια του 7ου Συνεδρίου του ΠΑΣΟΚ (3 Μαρτίου 2005), που ολοκληρώθηκε στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις του Τάε-Κβο-Ντο στο Νέο Φάληρο:

    Με προσωπική εντολή του ίδιου του κ. Γιώργου Παπανδρέου, το "Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι" των κ.κ. Παναγιώτη Δημητρά και Γρηγόρη Βαλλιανάτου διοργάνωσε δημόσια συζήτηση με εκπροσώπους των εν Ελλάδι μειονοτήτων, οι οποίοι κατήγγειλαν το ελληνικό κράτος για σωρεία παραβιάσεων των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

    Θέλετε να μάθετε ποιες ήταν αυτές οι μειονοτικές οργανώσεις που μας κατήγγειλαν για ρατσιστικές διακρίσεις εναντίον τους από το επίσημο βήμα του Συνεδρίου του ΠΑΣΟΚ;

    1) Η "Μακεδονική Μειονότητα Ελλάδας"
    2) Το "Ελληνικό Φόρουμ Μεταναστών"
    3) Η "Ισραηλιτική Κοινότητα Αθήνας"
    4) Η "SOS - Ρατσισμός"
    5) Η "Εταιρεία Αρωμανικού Πολιτισμού", που ισχυρίζεται ότι εκπροσωπεί ένα εκατομμύριο Βλάχων,
    6) Η "Ομοφυλοφιλική και Λεσβιακή Κοινότητα Ελλάδος"
    7) Η "Ελληνική Ομοφυλοφιλική Κοινότητα" και
    8) Ο "Σύλλογος Επιστημόνων της Μουσουλμανικής Μειονότητας Δυτικής Θράκης".

    Είχε προσκληθεί και η "Πανελλήνια Ένωση Τσιγγάνων", η οποία -προς τιμήν της- δεν προσήλθε, αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά ότι οι Έλληνες Τσιγγάνοι δεν αισθάνονται ότι αποτελούν μειονότητα.

    http://arena-gr.blogspot.com/2009/09/blog-post_17.html

  39. mareli avatar
    mareli 28/09/2009 13:05:33

    φτερούγα, άσε τις εξυπνάδες και πες μου πόσες φορές θα μας την είχε πέσει το Διεθνές Νομισματικό ταμείο και ο Αλμούνια αμέσως μόλις ξέσπασε η κρίση, αν ΔΕΝ είχε γίνει η απογραφή...
    Θυμήσου ta spreads... Εσύ, ο Σημίτης, ο Χρυσοχοϊδης και άλλοι παπαγάλοι θυμάσαι τι σκόνη σηκώνατε;
    Για φαντάσου τι θα γινότανε αν συνεχίζαμε να κρύβουμε τα ελλείματα την ώρα της κρίσης... Η συμφωνία Αλογοσκούφη - Eurostat έσωσε την παρτίδα!!!
    Άσε το παραμύθι της απογραφής... Η κρίση σας έχει ξεβρακώσει... Καταποντίζεται παντού στην Ευρώπη η γιαλαντζί σοσιαλμαγεία....

    • Factorx avatar
      Factorx @ mareli 28/09/2009 13:38:31

      θαν κόψεις τις εξυπνάδες για άλλους σχολιαστές;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ mareli 28/09/2009 13:59:27

      να λες εσύ, μαρέλι, ο δημόσιος υπάλληλος που μπλογκάρει όλη μέρα, εμένα παπαγάλο... 5,5 χρόνια αντιπολίτευση στην Αντιπολίτευση. Παγκόσμια πρωτοτυπία.

      • mareli avatar
        mareli @ archaeopteryx 28/09/2009 15:36:46

        σε πείραξε το πτηνό ε;
        Για την ταμπακιέρα όμως της απογραφής δεν βλέπω να συνεχίζεις την αντιπολίτευση....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 28/09/2009 16:37:03

        Εγώ, σεμνέ δημόσιε υπάλληλε που μπλογκάρεις σε ώρα υπηρεσίας, τοποθετήθηκα για τις πολιτικές μου επιλογές... Εσένα σε βλέπω με πράσινα σημαιάκια στο γραφείο σου την Δευτέρα, έτσι για να συνεχίσεις την ύπαρξή σου.

        Το ότι δεν χωνεύω την εναλλακτική λύση δεν πάει να πει ότι επικροτώ αυτήν. Τα τεχνητά διλήμματα σου τα χαρίζω.

        Η απογραφή ήταν καθαρά για μικροπολιτικούς σκοπούς. Την κατέκρινε κάθε σοβαρός επιχειρηματίας που ξέρω. Την ίδια ακριβώς μα_ακία φοβάμαι θα κάνουν και οι επόμενοι (αλλά θα το πουν κάτι άλλο) αν και τώρα είναι τέτοιες οι προσδοκίες που θα κάνει λιγότερη ζημιά.

      • mareli avatar
        mareli @ archaeopteryx 29/09/2009 07:11:12

        παραδέχεσαι ότι με ΠΑΣΟΚ στην εξουσία χρειάζεται να σηκώνουν ΟΛΟΙ τις πράσινες σημαίες... φασισμός;;;;

        Από πότε η Πασοκική άποψη είναι άποψη "σοβαρών επιχειρηματιών";;
        Λες οι Ευρωπαίοι και οι διεθνείς αναλυτές να έβλεπαν τη μικροπολιτική του Πασόκου;

      • trellakias avatar
        trellakias @ archaeopteryx 29/09/2009 09:19:34

        Ζήτω ο σοσιαληστής πασόκος σοβαρός επιχειρηματίας που πολεμάει το κεφάλαιο και την πλουτοκρατία των πάμπερς, των τούβλων, και πιστεύει στην ισότητα και ισονομία. Ρε τι τους ταίζει ο JEFREY?

  40. anagnostis avatar
    anagnostis 28/09/2009 13:31:26

    Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ κατέχει αξιόλογες περγαμηνές. Μερικές από αυτές, (αν και όχι οι πιο γνωστές), είναι:
    -Μεγαλόσταυρο του ΗΛΙΟ ΤΟΥ ΠΕΡΟΥ
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ Ιταλία 2003
    -Ανώτερος ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ Ουγγαρία 2003
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΙΟΥ ΙΧ Πάπας Ιωάννης Παύλος Β΄ 2002
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ INFANTE DOM HENRIQUE Πορτογαλία 2002
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΤΕΜΜΑΤΟΣ Βέλγιο 2001
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΙΣΑΒΕΛΛΑΣ ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ Ισπανία 2001
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗ ΑΞΙΑΣ Α΄ ΤΑΞΕ-Σ Γερμανία 2000
    -Μέγας ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΟΣ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΟΡΘΟ/ΟΞΩΝ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΩΝ ΤΟΥ
    ΠΑΝΑΓΙΟΥ ΤΑΦΟΥ 1999
    -Μεγαλόσταυρο της ΑΓΙΑΣ ΠΟΛΗΣ & ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ 1999
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΚΟΥ ΑΣΤΕΡΟΣ Σουηδία 1999
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ Α΄ ΤΑΞΕ-Σ Αυστρία 1999
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΑΣΤΕΡΟΣ Εσθονία 1999
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ Ισπανία 1998
    -Μεγαλόσταυρο του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΟΣ Φιλανδία 1996
    -Ταξιάρχης του ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ YAROSLAV Ουκρανία 1996
    -Ανώτερος ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΩΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 1996

    Αν έχετε αμφιβολία για την εγκυρότητα των παραπάνω, μπορείτε να απευθύνετε ερώτημα στον
    αρχηγό του ΠΑΣΟΚ, εκτός εάν κωλώνετε, οπότε αρκεστείτε στο γεγονός ότι αυτά έχουν δημοσιευθεί
    κατά καιρούς, (στα ψιλά γράμματα βεβαίως), χωρίς ποτέ να διαψευστούν. Εάν πάλι θέλετε να
    συναντήσετε προσωπικά τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ μπορείτε να τον βρείτε στην επόμενη συνάντηση των μελλών της λέσχης Μπίλντερμπεργκ, όπου αυτή γίνει, γιατί με τέτοιες διακρίσεις μάλλον θα είναι εκεί, άλλωστε ήταν και το 1995 και το 1998 και το 2000 και εφέτος (2009).

    Στείλτε αυτό το σημείωμα σε όλους τους αποδέκτες του
    ταχυδρομείου σας για να ξέρουν οι άνθρωποι τι να ψηφίσουν…

  41. Hot Bird avatar
    Hot Bird 28/09/2009 15:58:14

    Παπανδρεου εχει αυτα που αναφερεις ενδεχομενως..Ο Καραμανλης θα μας ενημερωσεις τι εχει?

    • trellakias avatar
      trellakias @ Hot Bird 29/09/2009 09:24:06

      Το σίγουρο είναι πως μπορείς να τον κατηγορίσεις για πολλά αλλά όχι για ανθέλληνα, χωρίς ελληνική παιδεία, και υποχωριτικότητα στα εθνικά ζητήματα (ΙΜΙΑ,ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ,ΖΕΜΠΕΚΙΚΑ........).
      Μήπως όλα αυτά σου θυμίζουν κάποιο άλλο "αστέρι¨?

  42. Aris M. avatar
    Aris M. 28/09/2009 16:45:20

    Ακούω το Παπανδρέου να μιλάει συνέχεια για νοικοκύρεμα της οικονομίας.....
    Μπορεί κάποιος να του πεί ότι Πρωθυπουργό χρειζόμαστε κι όχι νοικοκυρά!!!

  43. Vangelis avatar
    Vangelis 28/09/2009 16:47:51