#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2011 07:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν αξιωματικοί, δάσκαλοι και γιατροί γίνονται ζήτουλες τελειώσαμε ...



Ένας μάχιμος αξιωματικός της αεροπορίας μου έλεγε πριν λίγες ημέρες ότι στη μονάδα τους, που αποτελείται από 70 άτομα, βάζουν ο καθένας 2 ευρώ το μήνα για να αγοράσουν καθαριστικά για τις τουαλέτες και άλλα είδη υγιεινής αφού η υπηρεσία δεν τους τα παρέχει.

Ένας εκπαιδευτικός σε σχολείο της επαρχίας μου έλεγε αγοράζει ο ίδιος, με δικά του λεφτά τις φωτοτυπίες που μοιράζει στους μαθητές.

Πρόσφατα σε ένα νοσοκομείο, ασθενής ζήτησε από τη νοσοκόμα κάποιο αναλγητικό και η νοσοκόμα απόλυτα φυσιολογικά απάντησε: Δυστυχώς έχουμε μόνο δύο διαφορετικά, αν θέλετε αγοράστε εσείς να μας δώσετε και εμάς να το έχουμε.

Είναι τρία μόνο από τα δεκάδες παραδείγματα για το πώς λειτουργούν κρίσιμοι τομείς για τη χώρα, ο στρατός, η υγεία και η εκπαίδευση. Στην εποχή του Μνημονίου και των περικοπών, θεωρούν κάποιοι ότι είναι αυτονόητο αξιωματικοί του στρατού να κάνουν έρανο για να έχουν καθαρές τουαλέτες.

Κάποιοι καρεκλοκένταυροι πολιτικοί που δεν έχουν κολλήσει ούτε ένα ένσημο στη ζωή τους θεωρούν αυτονόητο οι δάσκαλοι των παιδιών μας να γίνονται ζήτουλες για να αγοράζουν φωτοτυπίες και γραφική ύλη, την ίδια στιγμή που οι περικοπές τους έχουν τσακίσει σε οικογενειακό επίπεδο.

Ορισμένοι βολεμένοι με τεράστιους μισθούς πιστεύουν ότι είναι ορθό να φέρνουν οι ασθενείς τα φάρμακα στα νοσοκομεία διότι αυτά δεν έχουν τα στοιχειώδη.

Θα πει κάποιος που θέλει να… νοικοκυρευτούν τα οικονομικά της χώρας: Να σταματήσουν οι σπατάλες, να μπει τάξη στις δημόσιες δαπάνες, ή δεν υπάρχουν λεφτά.

Να βρεθούν τα λεφτά άθλιοι, για τόσο κρίσιμα θέματα. Δε μπορεί να δημιουργούνται επιτροπές και σύμβουλοι, να γίνονται προσλήψεις χωρίς ελέγχους κι από την άλλη να μην υπάρχουν τα στοιχειώδη για το στρατό, για τα παιδιά μας, για τους ασθενείς στα δεκάδες νοσοκομεία.

Αν αυτό που βλέπουμε τώρα είναι μια προβολή στο μέλλον τότε καλύτερα να μην ξημερώσει αυτό το μέλλον. Και καλά θα κάνουν οι υπεύθυνοι να τσακιστούν να βρουν κονδύλια για τους κρίσιμους τομείς αυτής της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 28/08/2011 07:36:19

    Συνυπογράφω.....και αν δεν τσακιστούν από μόνοι τους να τους βοηθήσουμε εμείς !!!

    • nickvals avatar
      nickvals @ sawas 06/09/2011 08:33:23

      Κύριοι καλημέρα τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα από ότι γνωρίζουμε οι πολλοί.Είμαι προιστάμενος μιας υπηρεσίας που συχνά καλείται να δράσει σε περιστατικά έρευνας και διάσωσης εκτός των άλλων καθηκόντων της .Λοιπόν από το κρατικό μηχανισμό δεν έχω καμμία μα καμμία συνδρομή και μέσα σε αυτά συνυπολογίζω και τα service των αυτοκινήτων ,τις βλάβες αυτοκινήτων, μηχανημάτων ,υπολογιστών την προμήθεια χαρτιού ,μελανιών για το φωτοτυπικό μηχάνημα και τους εκτυπωτές .Όλα τα παραπάνω έξοδα καλύπτονται από (ακουσον,ακουσον) χορηγούς λες και είμαστε ποδοσφαιρικό σωματείο .Χορηγούς που εξαρτώνται από τις προσωπικές σχέσεις εμού με αυτούς και από την ευαισθησία τους σχετικά με το έργο και την αποστολή της υπηρεσίας μας.Παράλληλα η κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος συνεχίζεται και οι διακοπές των πολιτικών ομοίως.Ετσι όμως δεν πάμε πουθενά όπως καταλαβαίνετε.

  2. sxolioblog avatar
    sxolioblog 28/08/2011 07:38:47

    Πολυ, παρα πολυ, σωστο αρθρο.
    Και καλο θα ειναι να το σκεφτουμε οταν κραζουμε για τους δημοσιους υπαλληλους η για το αισχος του κρατικου τομεα.
    Με προσχημα το Ελειμμα, γονατισαμε τους συνηθεις υποπτους μισθωτους και συνταξιουχους.
    Ο δημοσιος τομεας τιμωρηθηκε ΣΥΝΟΛΙΚΑ για τα σφαλματα του και οχι εξεταζοντας τομεα ανα τομεα, κλαδο με κλαδο, μισθο με μισθο, οπως επρεπε.

    Τα ΜΜΕ και το ΠΑΣΟΚ και καποιοι δηθεν φιλελευθεροι βοηθησαν σ'αυτη την απατη ενω ποτε δεν θυμηθηκαν οτι καθε δημοσιο εργο, πληρωμενο απο το κρατος στους ιδιωτες επιχειρηματιες κοστιζε κατα μεσο ορο εξι φορες περισσοτερο απο τον ευρωπαικο μεσο ορο.

    Το καλυτερο επιχειρημα του μνημονιακου μετωπου ηταν και παραμενει η γενικευση "δημοσιος υπαλληλος", "δημοσιος τομεας", "κρατος". κλπ.

    ΑΝ δεν σταματησουμε να χρησιμοποιουμε αυτες τις γενικευσεις βοηθαμε στην καταστροφη μας, δημοσια και ιδιωτικοι. Οπως ταλεγε προχτες ο Strange επισης.

    • Maverick avatar
      Maverick @ sxolioblog 09/09/2011 21:31:44

      Δύο χρόνια τώρα, η κυβέρνηση του ΓΑΠ, ήθελε να μας πείσει ότι για την μη είσπραξη των ληξιπρόθεσμων φταίνε οι εργαζόμενοι του Υπουργείου Οικονομικών. Επιτελούς μετά την δημοσιοποίηση της λίστας, με τους οφειλέτες του ελληνικού δημοσίου, όλο αυτό το ψευδές επιχείρημα κατέρρευσε. Άλλωστε, εάν υπάρχουν επιλήσμονες δημόσιοι λειτουργοί, θα έπρεπε να πάνε στον Εισαγγελέα, για να τελειώνουν τα παραμύθια, ότι για όλα σ’ αυτό τον τόπο, φταίνε οι εργαζόμενοι στο Υπουργείο Οικονομικών, χωρίς να τους δίνουμε την αναγκαία νομοθετική και τεχνολογική υποδομή, ανάλογη με αυτή που υπάρχει σε κάθε άλλη ευνομούμενη ευρωπαϊκή και όχι μόνο χώρα, για να μπορούμε στην συνέχεια να ζητάμε και τις ανάλογες ευθύνες. Βεβαίως, κάτι τέτοιο αποκλείεται να γίνει με την επικρατούσα κατάσταση, με αποτέλεσμα τα λαμόγια να συνεχίσου να ξεσκίζουν τις εναπομείναντες σάρκες της χώρας μας ανεμπόδιστοι, προκειμένου να τυνχάει εφαρμογής το “Low Risk High Profit”.

  3. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 28/08/2011 07:41:05

    Εκτός των άλλων αυτό που μένει είναι πως μόνο ο Γιατρός δεν βγάζει απο την τσέπη του για τον συνάνθρωπο του...

    • χρηστος avatar
      χρηστος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 02/09/2011 10:02:27

      κανεις μεγαλο λαθος φιλε...
      δεν σου λεει το αρθρο τι βγαζει ο στρατιωτικος η ο δασκαλος το μηνα, αλλα θα σου πω εγω το τι βαζω για τον ανθρωπο και το τι βγαζω (ποσο το κρατος με κοστολογει)

      Πρωτα, να πω βαζω πλατη για να κατεβει κανεις για ακτινογραφια η υπερηχο (κοινως κανοντας τον τραυματιοφορεα, ενω υπαρχουν κοπριτες που ξυνονται, π.χ.οδηγοι που ξυνονται στην ΕΡΤ με 3000 το μηνα και καθαριστριες με 2500 στο οικονομικων που χαϊδευονται...)
      Λοιπον φιλε, βαζω την ψυχικη μου ηρεμια σ αυτο που κανω και η ευθυνη ουτε που συγκρινεται με τον δασκαλο (στην χειροτερη θα του πεσει η κιμωλια κατω, η τον στρατιωτικο (καθε ποτε εχουμε εμπλοκη στρατιωτικη; καθε 40-50 χρονια;) Λοιπον δεν συγκρινεται ουτε στο πιο τρελο σου ονειρο η ευθυνη για την ζωη ενος ανθρωπου και επομενως αυτο βαζω απο την παρτη μου. Και αν νομιζεις οτι στα 3 ευρω την ωρα για το εφημεριακο εργο, το κρατος κοστολογει σωστα την υπηρεσια αυτη υπνοβατεις. Γι αυτο πληρωνετε ρε κοροϊδα φακελακια (δεν ζητησα ποτε, ουτε προκειται θελω να ελπιζω), αλλα και ουτε προκειται να μεινω στο δημοσιο ουτε με σφαιρες..Αλλα οπως μου ειπε καποτε ενας ταξιτζης, το κανεις αν γουσταρεις (τωρα εισπρατουν και αυτοι απο αυτο το ωραιο που εχει για ολους ...).

      Δεν θελω ρε φιλε τα χαλιά απο τις Καννες να μου στρωσουνε, αλλα πως να το κανουμε ειναι σημαντικο αυτο που κανω, ειμαι ηδη αδικημενος και δεν θελω να ακουω και μαλ@@@κιες απο τον καθενα, αυτο οι γιατροι, το αλλο οι γιατροι...

      Ξυπνα ρε, και δες γυρω σου απο το να κατηγορεις οτι για ολα φταινε οι τετοιοι οι οι αλλοι, και το πιο σημαντικο βαλε κανα φραγκο στην ακρη γιατι το ΕΣΥ, παει, πεθανε και σε κανα δυο χρονια θα πεθαινεις αν δεν εχεις λεφτα για ιδιωτη ιατρο. Γιατι ρε μαγκα, ναι ΕΙΝΑΙ λειτουργημα, αλλα πρεπει να ταϊσει κανεις και την οικογενεια και αν ΔΕΝ ειναι λαμογιο να ζηταει μπαχτσισι η να τα παιρνει απ τις φαρμακευτικες, θα καταληξει να προσφερει υπηρεσιες στον ιδιωτικο τομεα. Εκει αν τα πατας, προχωρας...ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ...

    • Σοφια Ζ avatar
      Σοφια Ζ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 07/09/2011 15:48:15

      μην περνεις και ορκο...μαζευουμε λεφτα για τους ασθενεις που δεν εχουν εισητηρια να ερθουν να εξεταστουν...για αναπηρους που περνουν επιτροπες...απλουστατα ειναι ντροπη να το διατυμπανιζουμε...

  4. Α.Κ avatar
    Α.Κ 28/08/2011 07:47:18

    Γιατί να ασχοληθούν !!??Αυτοί και τα παιδιά τους ότι ζητήσουν το έχουν ,από χώρο εργασίας μέχρι διακοπές και αυτοκίνητα αν μειωθούν τα αποθεματικά τους τη λύση την ξέρουν σουβλάκι πέντε (5) ευρώ!

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/08/2011 08:00:47

    Δεν πρόκειται να βρεθεί ΤΙΠΟΤΑ. Τα προβλήματα της χώρας εδώ και 30 χρόνια είναι τρία : Αξιολόγηση - Αξιοκρατία - ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Οι γνωστοί πέντε νταβαντζήδες επιχειρηματίες μαζί με τις γνωστές πολιτικές οικογένειες ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ έφεραν αυτά τα προβλήματα , πώς είναι δυνατόν να τα λύσουν οι ίδιοι; εάν δεν πάνε στην κυριολεξία ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ μην περιμένετε ΤΙΠΟΤΑ.
    Θα ρωτήσει τώρα κάποιος. Δεν μου λες φίλε πριν το 1980 ήταν όλα ωραία;
    Απαντώ λοιπόν: και τότε υπήρχαν προβλήματα , με μία διαφορά , εάν κάποιος σε έλεγε κλέφτη και απατεώνα κοκκίνιζε το πρόσωπο ΟΛΩΝ των μελών της οικογένειάς σου ΓΙΑΤΊ ΥΠΉΡΧΕ ΤΣΊΠΑ ΚΑΙ ΦΙΛΌΤΙΜΟ . Σήμερα είναι ΜΑΓΚΙΑ , άλλωστε όλοι έχουμε ακούσει να το λένε παιδιά από 15 - 85 ετών: ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΎΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ. Μόνο που αυτή η μαγκιά πέφτει πλέον στα κεφάλια του Ελληνικού λαού ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ λόγω των μεγάλων καταθέσεών τους στο εξωτερικό.

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ ΣΠΥΡΟΣ 28/08/2011 08:54:06

      Τα είπες όλα! Απλά τα είπες όλα.

    • Nostos avatar
      Nostos @ ΣΠΥΡΟΣ 28/08/2011 10:59:33

      +10000000000000

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ ΣΠΥΡΟΣ 28/08/2011 15:22:12

      Σωστότατος...

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ ΣΠΥΡΟΣ 28/08/2011 17:42:06

      Αυτά που γράφεις είναι πολύ σωστά!!!Να προσθέσω πως αν κάποια πράγματα δεν ήταν καλά το 1980 , ε! , ας μην παραβλέπουμε πως μιλάμε για 30 χρόνια πίσω.Υποτίθεται πως σήμερα βρισκόμαστε πολύ πιο μπροστά και έχουμε εξελιχθεί!!!

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/08/2011 08:04:46

    Το κεντρικό άρθρο θέτει ορθότατους προβληματισμούς,και συμφωνώ απόλυτα με τον αρχικό τίτλο.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/08/2011 08:06:22

    Το λυπηρό είναι ότι πολλοί με τους οποίους μιλάω, λένε ότι καλά κάνουν και κόβουν μισθούς κλπ για να αντιμετωπιστεί το έλλειμμα.
    Δεν κοιτάνε την εκτεταμένη φοροδιαφυγή που συντέλεσε στο χάλι μας, και τη στασιμότητα της αγοράς που οφείλεται στη γενική λιτότητα.
    Δεν καταλαβαίνουν ότι μόνο με ανάπτυξη θα αυξηθούν τα δημόσια έσοδα και θα μειωθούν τα ελλείμματα.
    Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να δοθούν μέχρι και αυξήσεις στους ΔΥ και στους ΙΥ, προκειμένου να πάρει μπρος η αγορά και να κινηθεί το χρήμα.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Strange Attractor 28/08/2011 09:57:00

      Η στασιμότητα της αγοράς οφείλεται κυρίως στην αύξηση της φορολογίας εκτός από την λιτότητα. ΟΙ ΦΟΡΟΙ.....WAKE UP.......

      Φαντάζεσαι αγαπητέ να δίνουμε αυξήσεις στους εργαζομένους και από δίπλα να αυξάνουμε τη φορολογία; Τι θα μείνει πάλι στην αγορά; Πάλι στο κράτος θα πάει το χρήμα.

  8. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 08:12:38

    ΘΑΥΜΑΣΤΕ!!!!!!

    Συνολικά 30 με 35 σχολικά βιβλία Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων θα είναι έτοιμα 12 Σεπτεμβρίου-ΠΟΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΣΥΖΗΤΑ ΤΟ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ

    h**p://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13981:sinolika-30-me-35-sxolika-biblia-dimotikon-gimnasion-kai-likeion-tha-einai-etoima-12-septembriou-poies-liseis-sizita-to-ip-paideias

    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

    Συσκέψεις επί συσκέψεων πραγματοποιεί η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου με τα στελέχη της και τη διοίκηση του Οργανισμού Διδακτικών Βιβλίων ,προκειμένου να αναζητηθούν λύσεις ώστε τα βιβλία να είναι το συντομότερο στα χέρια των μαθητών.

    Σύμφωνα με πληροφορίες του esos στις 12 Σεπτεμβρίου

    θα είναι τυπωμένοι περίπου 30 με 35 τίτλοι σχολικών βιβλίων συνολικά του Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου ευθύνη η οποία βαρύνει αποκλειστικά τη διοίκηση του ΟΕΔΒ. Οι εκτιμήσεις που υπάρχουν είναι ότι μέχρι το Νοέμβριο οι μαθητές θα παραλαμβάνουν βιβλία.

    Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας –που καλείται να βγάλει τα «κάστανα» από τη φωτιά , για τα σχολικά βιβλία που δεν θα παραδοθούν στους μαθητές έχει ήδη συζητήσει δύο λύσεις:

    Α. Να δοθούν φωτοτυπίες στους μαθητές

    Β . Να γίνει αναπαραγωγή των σχολικών βιβλίων σε DVD

    Ηδη το υπουργείο Παιδείας αναζητά το κόστος και των δύο λύσεων , προκειμένου να ζητήσει τα σχετικά κονδύλια και να δοθούν στις σχολικές Επιτροπές .

    Στις συσκέψεις που πραγματοποιούνται στο υπουργείο Παιδείας, σύμφωνα με πληροφορίες, «έπεσε» και η πρόταση από στέλεχος να «επιστρατευθούν» τα στρατιωτικά τυπογραφεία για την επίσπευση της εκτύπωσης των βιβλίων, με την συνομιλητές του έσπευσαν να τη σχολιάσουν ειρωνικά.

    Ένα από τα θέματα που θα απασχολήσει, ιδιαιτέρως, τη σύσκεψη της Δευτέρας της υπουργού με τους Περιφερειακούς Διευθυντές είναι τα σχολικά βιβλία.Η κ. Διαμαντοπούλου αναμένει με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις προτάσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 08:34:19

      1.Το χαρτί για να εκτυπωθούν, το παρήγγειλαν στα μέσα Αυγούστου..
      2.Το φοβερό σύνθημα του υπουργείου ''πρώτα ο μαθητής'' προκαλεί μόνο γέλιο..
      3.Σε νομούς που υπερίσχυσε η ΝΔ (στις περιφερειακές και δημοτικές εκλογές) έχουν συγχωνεύσει το 50% των σχολείων στην πρώτη φάση..πριν 2-3 μέρες έγιναν κι επιπλέον υποβαθμίσεις σχολείων
      4.Οι γονείς θα επωμιστούν το βάρος της μεταφοράς των παιδιών τους, αφού κάποιοι Δήμοι είναι στο ''κόκκινο'' και δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς των παιδιών
      5.Πάρα πολλοί εκπαιδευτικοί θα αναγκαστούν να φύγουν από το σπίτι τους και να βρεθούν σε νέα ενοίκια
      Και τα καλύτερα για την εκπαίδευση έρχονται.....

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ ΕΥΑ 28/08/2011 08:42:55

        O κ. Αρης τι εχει να πει επι αυτων;;;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 08:48:05

          Στην πρώτη φάση κάτι είχε πει, είχε δείξει αρκετό ενδιαφέρον..τώρα κανένας δεν είπε τίποτα..η Δ/ντρια Εκπ/σης της Περιφέρειας, κάνει ό,τι θέλει...

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ ΕΥΑ 28/08/2011 09:13:59

        ΕΥΑ, αν ισχύει το 3 είναι τρομερό! Έχεις 2-3 στοιχεία που να το αποδικνύουν;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ο Μήτσος 28/08/2011 09:18:31

          Καρδίτσα, Σέρρες σίγουρα...και να φανταστείς Μήτσο, το παραδέχτηκαν από το Υπουργείο, όταν τους επισκέφτηκε ομάδα φορέων του νομού μας...επίσης είχαν στα σχέδιά τους να κλείσουν το ένα ΤΕΙ και το νοσοκομείο της πόλης μας...προς το παρόν το ανέβαλαν..

          • ο Μήτσος avatar
            ο Μήτσος @ ΕΥΑ 28/08/2011 09:41:13

            Ξέρω ότι στο Πασοκιστάν (Κρήτη) πήραν πίσω αρκετές προγραμματισμένες συγχωνεύσεις, αλλά δεν είχα σκεφτεί τη διάσταση αυτή.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ ο Μήτσος 28/08/2011 09:46:50

            Και ξέρεις τι άλλο μ' ενοχλεί; ''στελέχη'' που η ΝΔ τους έδινε θέσεις προϊσταμένων, Δ/ντών κλπ, τώρα έχουν βαλθεί να φέρουν εις πέρας το πασοκικό έργο με εξαιρετικό ζήλο...όπως είπε κι ένας φίλος, το ''γαλάζιο πασόκ'' ευθύνεται για πολλά..

          • ο Μήτσος avatar
            ο Μήτσος @ ΕΥΑ 28/08/2011 10:02:43

            Όπου φυσάει ο άνεμος! Το είδαμε το έργο αυτό και με χουνταίους που έγιναν ξαφνικά "κεντρώοι¨" και μετά πασόκοι όταν έπεσε η χούντα, το είδαμε με πασόκους που έγιναν νεοδημοκράτες όταν χρειάστηκε, αριστερούς που έγιναν δεξιοί κλπ. Λέγεται επίσημα "Σημαία ευκαιρίας"!

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ ΕΥΑ 28/08/2011 14:54:43

        Ηδη έγινε εμφανές ότι η όλη ιστορία με την παραγγελία χαρτιού ήταν στημένη για να την πάρει κάποιος ημέτερος άνευ διαγωνισμού. Δείτε στο Παρόν.

        • φωνη avatar
          φωνη @ σιδεράκιας 28/08/2011 14:56:19

          Το είδαμε και φρίξαμε.

      • Ι.Μ avatar
        Ι.Μ @ ΕΥΑ 31/08/2011 12:36:40

        Καλα τα λες. Ετσι αυθερετα μας εκοψαν το 50

    • Απόστολος Γ. avatar
      Απόστολος Γ. @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 13:53:59

      Έλεος με αυτή τη μιζέρια δάσκαλοι και καθηγητές. Κάθε χρόνο μας λέτε για χιλιάδες κενά στα σχολεία και για τα βιβλία που δεν είναι έτοιμα. Για τους χιλιάδες κοπρίτες που είναι αποσπασμένοι σε απίθανες υπηρεσίες και κάποιοι κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά (αλήθεια τι να τα κάνουν;) δεν μας λέτε τίποτα. Για τους 1,400 της τεχνικής εκπαίδευσης που έχουν ωράριο 0-3 ώρες!!! την εβδομάδα δεν μας λέτε κάτι; Για τις κοπάνες και τα εκ περιτροπής αυτών που κάνουν εργαστήρια και μπαίνουν 2 στην αίθουσα αλλά πάντα 1 και πολλές φορές και αυτός λείπει; Μήπως να μας λύνατε την απορία; Για τους χιλιάδες αγράμματους γυμναστές που διορίστηκαν (Ολυμπιακές παιδείες!!!, Καλλιπάτειρες!!! -ήμαρτον- και δεν ξέρουν ούτε ένα έγγραφο να πρωτοκολλήσουν; Αν τα παιδιά πάρουν τα βιβλία 1 μήνα αργότερα τι θα γίνει; Αυτό σας ενοχλεί. Όταν τα εξωθείτε να κάνουν καταλήψεις για 2 μήνες (έχει καθιερωθεί πλέον) για βλακώδεις λόγους δεν υπάρχει πρόβλημα; Γιατί να υπάρξει αφού εσείς κάθεστε και πληρώνεστε;

      Κόψιμο όλοι οι μισθοί στην μέση και απολύσεις όσων περισσεύουν. Σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να πάει στον ιδιωτικό τομέα να διαπρέψει και να δει τι εστί βερίκοκο.

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ Απόστολος Γ. 28/08/2011 14:25:48

        @ Απόστολος Γ

        Εχεις απολυτο δικιο...50 μαθητς μεσα στην ταξη χωρις θερμανση γιατι θα ζεστενοται με τα χνωτα τους, οπως στην ανεπαναλητη σκηνη της ταινιας Ηλιοτροπιο με τον Μ. Μασρογιαννι.
        Επισης διαβασμα με το λυχναρι γαι οικονομια ρευματος. Αληθεια πως σου ξεφυγαν αυτα;;
        ΥΓ. Μην κανεις σε παρακαλω αλλο σχολιο στα γραφομενα μου, διοτι ο λογος σου ειναι γεματος κακια. Ευχαριστω

  9. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 08:19:47

    Απο 1-9-2011 μειωνετα ιο μισθος των εκπαιδευτικων κατα 100 €μηνιαιως
    Εκπαιδευτικος με 24 ετη υπηρεσιας και συζυγο απο 1500 € παιρνει 1400 € και ισως ακολουθησουν και αλλες περικοπες.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 09:32:55

      Πρώτα θα γίνουν οι μειώσεις που θα έχουν αναδρομική ισχύ και κατόπιν θα δούμε τι θα ισχύσει και με το ενιαίο μισθολόγιο.Δηλαδή,με μια λέξη,ΜΑΚΕΛΕΙΟ....

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 11:11:44

      Έλεος, ρε Ρήγα....
      Μην παραπονιέστε, δείτε τα χειρότερα...έχει τουλάχιστον τα 1400...φαντάσου να είχε 0.0 ευρώ...
      Καταλαβαίνετε ότι η χώρα εισπράττει 50 δις και ξοδεύει 80 δις?
      Αν δεν γίνει μείωση των δαπανών (ναι, απολύσεις ΔΥ, κατάργηση των άχρηστων φορέων, δήμευση περιουσιών των φοροφυγάδων) και ανάπτυξη (νέες παραγωγικές δομές, πρωτογενής τομέας και εργοστάσια) δεν θα μείνει ίχνος αξιοπρέπειας...
      Αν χρωστάς παντού, δεν ικανοποιείς τις ανάγκες σου, είναι δυνατόν να μιλάμε για αξιοπρέπεια?

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ Φακ Κωστας 28/08/2011 12:08:39

        @ Φακ Κωστας
        Οχι γιλε μου δεν ειναι ετσι τα παραγματα....
        Και να ξερεις κατι: το γινατι βγαζει ματι...
        Αυτο το κατοσταρικο δεν θα λειψει μονο απο μενα απο τον καθε ΔΥ που μισεις τελικα, αλλα και απο σενα απο τον καθε ευλεθερο επαγγελματια.
        Κια για να τελειωνουμε το παραμυθι να καταργηθει αμεσως ο στρατος, η πυροσβεστικη υπηρεσια και τα σχολεια
        Ολα να γινουν ιδιωτικα
        Ο καθενας να μπορει να ανοιγει φουρνο , κομμωτηριο , φαρμακειο οπου θελει...χωρις κανονες...ο ενας πανω στον αλλο
        ...διπλα στον αλλο...οπου μπορει ο καθενας τελος παντων
        Για καθε αποδειξη που δεν εκδιδεται προστιμο 30χποσο αποδειξης

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 12:31:27

          Δεν τους μισώ τους ΔΥ...καμία σχέση...
          Όμως καιρός είναι να καταλάβετε και εσείς ότι το πρόβλημα είναι μεγάλο...η παιδεία αρχίζει να σε απασχολεί όταν έχεις γεμάτο το στομάχι...
          Το επιχείρημα που λες για το κατοστάρικο που θα λείψει από την αγορά, θα μπορούσες να το πεις και για τον άνεργο που δεν μπορεί να καταναλώσει...τότε θα ήταν ισχυρό...διαφορετικά μπορώ να σου πω και εγώ ότι τα 1400 προέρχονται όλα από φόρους...οπότε αν μειωθεί κι άλλο θα μειωθεί η φορολογική επιβάρυνση...
          Δέχεσαι μείωση μισθού για ενίσχυση ανέργων Ρήγα?...όχι βέβαια...
          Τα άλλα που σημειώνεις για τους ελέγχους και τα πρόστιμα με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο...

          • Ρήγας Φερραιος avatar
            Ρήγας Φερραιος @ Φακ Κωστας 28/08/2011 13:10:32

            @Φακ Κωστας
            Δέχεσαι μείωση μισθού για ενίσχυση ανέργων Ρήγα?…όχι βέβαια…

            Eαν μειωθουν αντιστοιχα τα ενοικια, τα καυσιμα, τα διαφορα προιοντα..γιατι οχι;; Αλλα ολες οι τιμουλες(!!) που λενε και οι πωλητριες, να απογειωνονται καθε μερα, η κλεψια απο τον καθε βενζινα και φουρνιαρη κ.λ.π..να συνεχιζεται ακαθεκτη...και οι μσθοι να μειωνονται δεν το συζηταω ουτε σαν ανεκδοτο.
            ΥΓ. Γνωριζεις μηπως ποσο στοιχιζει η βλαβη απο νοθευνενη βενζινη;;; Αν οχι ευχαριστως να σου στειλω το τιμολογιο, οχι για πληρωμη φυσικα, απλα για ενημερωση.
            Και αν σας επιασε ο πονος για του ανεργους δεν σημαινει οτι πρεπει να πεινασουμε ολοι για να δειξουμε δηθεν αλληλεγυοι. Υπαρχουν πολοι τροποι πιεσης προς τους κρατουντες....ιδου λοπον η Ροδος.....ιδου και το πηδημα.
            Μην το κανουμε σαν την Λιανα που την ρωτησαν στη ΝΕΤ εαν συμφωνει με το κλεισιμο των λιμανιων,των αεροδρομιων κ.λ.π. και απαντησε: Ξερετε ποσοι δεν μπορουν να πανε διακοπες με την κριση που υπαρχει;;
            Εαν περασουμε απο το ενα ακρο στο αλλο ζήτω που καηκαμε...για να το πω πιο λαικα!!!

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 13:25:22

            Aς πεινάσουν λοιπόν οι άνεργοι, για να μην ειμαστε δήθεν αλληλέγγυοι...βολικό...
            Όσο για τη βενζίνη, το 1,10 από το 1,70 που δίνεις είναι φόροι...και για το μισθό σου....βλέπεις πόσο κυκλικά πάει το πράγμα?...από την όλη κατάσταση 35% των πρατηρίων έχει κλείσει...αλλά οι ΔΥ όλοι στη θέση τους...
            Ας μη συνεχίσω...δεν έχει νόημα...δεν υπάρχει σύγκλιση..."Εσύ" (και καλά κάνεις) δεν θες να χάσεις τα κεκτημένα σου, "εγώ" δεν έχω καμία διάθεση ούτε και αντοχή πλέον να στα πληρώνω...Τους επόμενους μήνες θα φανεί που θα κάτσει η μπίλια...

          • san avatar
            san @ Φακ Κωστας 28/08/2011 23:49:27

            Έτσι καταντήσαμε, να κοιτάει πώς ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου, λες κι αν μειωθεί ο μισθός του ΔΥ θα αυξηθούν τα έσοδα των ελεύθερων επαγγελματιών και θα βελτιωθούν οι μισθοί των ιδιωτικών υπαλλήλων.
            Αντί λοιπόν άνεργοι να απαιτούν από το κράτος δουλειά, όχι άμεσα άλλα έμμεσα μέσω των συστηματικών ελέγχων και με τους κανόνες που θα τεθούν, ζητούν να αποληθούν αυτοί που εργάζονται. Αντί εργαζόμενοι να απαιτούν καλύτερους μισθούς, καλύτερες συνθήκες εργασίας, κοινωνικές παροχές, ζητούν να μειωθούν οι αποδοχές άλλων εργαζομένων.
            Το "διαίρε και βασίλευε" σε όλο του το μεγαλείο.

  10. geothe avatar
    geothe 28/08/2011 09:14:29

    Απόλυτα ορθό το άρθρο και ιδιαίτερα ο προβληματισμός του. Μέχρι τις 31/7/2011 ήμουν διευθυντής σε δημοτικό σχολείο που είχε χρήματα. Παρ' όλα αυτά ήταν απαραίτητο να βάζω το χέρι στην τσέπη. Υποθέτω πως ισχύουν τα ίδια για τους "μη παραγωγικούς" πιλότους και τους γιατρούς και νοσηλευτές.
    Να το πάρουμε απόφαση, Άμυνα, Παιδεία και Υγεία δεν αποτελούν προτεραιότητες για την κυβέρνηση.

  11. λαλακης avatar
    λαλακης 28/08/2011 09:38:49

    Ελεος ,δε θα παθουν και τιποτα επειδη πληρωνουν φωτοτυπιες και χλωρινες
    λιγο φιλοτιμο πια!!
    Παιρνουν καλους μισθους ,την παιρνουν στο αραλικι -εννοω οι εκπαιδευτικοι
    ας γινουν καλο παραδειγμα στους μαθητες τους.
    Και ενδεχεται ο μαθητης στην ταξη να μην εχει φαει κανονικο γευμα απο φτωχεια αλλα να μη μιλαει και να εχει αξιοπρεπεια.
    Επιτελους σ αυτο το μπλογκ σταματηστε με την κλαψα για τους καημενους ΔΥ
    δεν πεθαινουν κι απο πεινα, Ελεος!!!
    Αν δεν τους αρεσει ας παραιτηθουν να πανε στον ιδ τομεα να βγαζουν 400 ευρα να δουν τη γλυκα.
    Κι απο τη στιγμη που ψηφιζουν την Πασοκαρα μαζικα οι εκπαιδευτικοι
    καλα να παθουν!!! Παλι Πασοκ θα ριξουν γιατι τους προστατευει

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ λαλακης 28/08/2011 10:04:10

      Βλέπεις κανέναν να λέει ότι θα πάθει τίποτα αν πληρώσει χλωρίνες και χαρτιά; Βλέπεις κανέναν να κατηγορεί ιδιωτικούς υπαλλήλους; κι ως άνθρωποι κι ως εκπαιδευτικοί βλέπουμε τη φτώχεια οικογενειών και παιδιών..ή πιστεύεις ότι οι μονόμισθοι ΔΥ με 2,3 και 4 παιδιά είναι άρχοντες; ή θεωρείς λογικό να κοιτάμε να βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου και να χαιρόμαστε με τη δυστυχία των απολυμένων απ' όπου κι αν προέρχονται;
      Οι πολιτικές που ακολουθούνται το φτωχό οικογενειάρχη τον κάνουν φτωχότερο..
      Τα λαμόγια και οι μίζεροι υπάρχουν παντού

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ λαλακης 28/08/2011 10:09:08

      λαλακη, μην πέφτεις στη λούμπα! Η κυβέρνηση έχει βάλει τις διάφορες κοινωνικές τάξεις να πλακώνονται μεταξύ τους. Όλοι πρέπει να ζουν αξιοπρεπώς!

      • λαλακης avatar
        λαλακης @ ο Μήτσος 28/08/2011 10:39:34

        Αγαπητοι Ευα Μητσο

        Οι εκπαιδευτικοι ειναι απο τους πιο χαμηλομισθους ΔΥ ισως γιατι
        προταιρεοτητα του Πασοκ ηταν ο πιο στενος του πυρηνας οι ΔΕΚΟ.
        Αυτο που λεω εγω και αλλοι ειναι πως αυτη τη στιγμη η πατριδα μας ειναι σε τραγικη κατασταση αφου πλεον αδυνατει να δανειστει μονη της εξαιτιας των ελειματων και των χρεων που συσσορευσαν με τη διογκοση του δημοσιου και την φοροδιαφυγη
        οι προηγουμενες κυβερνησεις.
        Μια χωρα σε κατασταση εκτακτου αναγκης που το παραγωγικο της κομματι εχει αρχισει να λιμοκτονει ειναι πολυτελεια να δινει ακομα και αυτα τα 1000 ευρω στον εκπαιδευτικο την ωρα που ο ΙΥ που παραγει πλουτο δουλευει πλεον για 300-400 ευρω.
        Εναι μια κατασταση που χρονια συσσορευονταν ,κανεις δεν μιλουσε γιατι ολοι θελαν να βολεψουν το παιδι στο δημοσιο
        συνεχως μεγενθυνονταν το κρατος και οι μισθοι των ΔΥ
        και τωρα υπαρχει πληρης αδυναμια δανεισμου.
        Αυτο που πρεπει να γινει σ αυτην τη χωρα -και εχετε ευθυνη
        ως εκπαιδευτικοι απεναντι στα παιδια ,ειναι να μαθει αυτος
        ο λαος πως πρεπει να δουλευει για να ζησει και οχι
        να απαιτει σαν κακομαθημενο παλιοπαιδο το συντροφο σοσιαλιστη πρωθυπουργο να διοριστει στο δημοσιο
        Το προβλημα της Ελλαδας ειναι καθαρα προβλημα αρχων και αξιων και οχι οικονομικο

    • danaos avatar
      danaos @ λαλακης 28/08/2011 11:03:41

      Λοιπόν λαλάκη, ας βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά όσον αφορά τους δασκάλους:
      1ο.Δεν πληρώνουν μόνο το χαρτί των φωτοτυπιών, (αν κι εγώ είμαι κατά της φωτοτυπίας και υπέρ της εποπτικής,βιωματικής προσέγγισης στη διδασκαλία) αλλά εργάζονται και αρκετές ώρες στο σπίτι, χρησιμοποιώντας υλικά δικά τους,για να σχεδιάσουν να δημιουργήσουν να ετοιμάσουν ό,τι απαιτείται για τη διδασκαλία της επομένης μέρας -τα εποπτικά μέσα, με ευθύνη της πολιτείας,λείπουν παντελώς απ΄τα σχολεία. Επίσης, λόγω ελλιπούς κατάρτισης στα παιδαγωγικά τμήματα των πανεπιστημίων (άλλη πονεμένη ιστορία αυτό) και μηδενικής επιμόρφωσης στη συνέχεια, επιμορφώνονται μόνοι τους (και βέβαια όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι) αγοράζοντας τόμους ολόκληρους σχετικών συγγραμμάτων.
      2ο. Τριάντα δύο χρόνια στην εκπαίδευση και ο μισθός μου είναι ο μισός ενός τεχνικού μιας ΔΕΚΟ (1500 ευρώ).
      3ο.Επειδή το Δημοτικό Σχολείο είναι κατ' εξοχήν σχολείο αγωγής, ο δάσκαλος, θέλει δε θέλει, είναι παράδειγμα περνώντας συναισθήματα στα παιδιά και όχι κλισέ και μέσα σε ατμόσφαιρα ελευθερίας προσφέρει αγωγή.
      Πολλά παιδιά είναι στερημένα, αλλά γι αυτό φταίει ο δάσκαλος; Ή νομίζεις ότι ο δάσκαλος δε στεναχωριέται γι αυτά τα παιδιά;
      4ο.Για το τι ψηφίζουν οι εκπαιδευτικοί ας το αφήσουμε γιατί θα ανοίξουμε μεγάλες πληγές.
      5ο.Να παν λες στον ιδιωτικό τομέα.Μα αν ήθελαν να παν δε θα σπούδαζαν παιδαγωγικά.Θα σπούδαζαν ιατρική,νομικές επιστήμες,πολιτικές επιστήμες ή δε θα σπούδαζαν καθόλου και θα έμπαιναν αμέσως στην αγορά εργασίας.Μαθητές μου, που δε σπούδασαν τίποτε, σήμερα είναι και μπράβο τους με δυο-τρία σπίτια Μπε εμ βε και Μερσεντές.
      Και κάτι ακόμα φίλε. Ο δάσκαλος δε γίνεται. Γεννιέται!

      • λαλακης avatar
        λαλακης @ danaos 28/08/2011 11:24:14

        Aγαπητε Δαναος
        Αφου εχεις 32 χρονια στην εκπαιδευση εισαι και παλιος.
        Εζησες εποχες που δε χρειαζονταν να τελειωσεις παιδαγωγικα η νοσοκομα για να γινεις ΔΥ. Υπηρχαν Ολυμπιακες ΠΑΣΕΓΕΣ κλπ
        Οποτε μαλλον εισαι λιγο ρομαντικος
        Απο εκει και περα :
        Δασκαλος δεν ειναι ενας απλος ΔΥ οποτε ξεχωριζει λογω ιδιοτητας
        Σε καμια περιπτωση ομως ο μισθος δε θα πρεπει να ειναι πανω του
        του ΙΥ -ειναι θεμα αρχων και λογικης.
        Θεωρεις ομως φυσιολογικο μια κοινωνια να θελει να κανει μαζικα τα παιδια της δασκαλους και νοσοκομες επειδη θα διοριστουν στο δημοσιο;
        Τι θα γινει η χωρα ΄΄Νοσοκομειον η Ελλας΄΄;
        Και πoιος θα πληρωνει τα ατελειωτα σχολεια και νοσοκομεια
        οι κακοι Αυστριακοι και Γερμανοι επειδη οι Ελληνες ειναι
        ωραιοι;
        H κοινωνια θα επρεπε να στρεψει τα παιδια της εξω στο στιβο
        της ζωης ,στον ιδ τομεα και την επιχειρηματικοτητα.
        Μονο αυτα δημιουργουν πλουτο.
        Το μοντελο της Ελλαδας με τα ατελειωτα νοσοκομεια και σχολεια εφαρμοσαν οι USSR και τα λοιπα σοσιαλιστικα κρατη και οι σημερινοι τους απογονοι καταντησαν δουλοι στη Δυση και πορνες
        Δε γινεται φιλε οι επομενες γενιες να φορτωνονται τα χρεη των σοσιαλισταραδων παππουδων.
        Οσο για το τι ψηφιζουν οι περισσοτεροι συναδελφοι σου :
        ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΟΜΑΔΑΡΑ

        • danaos avatar
          danaos @ λαλακης 28/08/2011 11:44:29

          Λαλάκη,διάβασε καλά τι έγραψα, γιατί μάλλον τίποτα δεν κατάλαβες και θα πρέπει να κάνεις επανάληψη. Διάβασε και τα δικά σου και βάλε και κανένα τονικό σημάδι.Και επειδή όπως λες είμαι λίγο ρομαντικός, αν δεν ήμουν δε θα γινόμουν δάσκαλος, αλλά θα ήμουν του δικού σου δόγματος:"H κοινωνια θα επρεπε να στρεψει τα παιδια της εξω στο στιβο
          της ζωης ,στον ιδ τομεα και την επιχειρηματικοτητα.
          Μονο αυτα δημιουργουν πλουτο."
          Γι αυτό μάθε όπως λέει ένα ρητό:
          "Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις μια κατοικία
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις ένα "σπίτι"
          Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις ένα ρολόι
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις "χρόνο"
          Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις ένα κρεβάτι
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις ξεκούραση
          Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις ένα βιβλίο
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις "κουλτούρα"
          Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις ένα γιατρό
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις υγεία
          Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις μια θέση
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις "σεβασμό"
          Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις αίμα
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις "ζωή"
          Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις σεξ
          Αλλά δεν μπορείς να αγοράσεις αγάπη."

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ danaos 28/08/2011 11:26:12

        Δαναέ, αν και συμφωνώ με τα σχόλιά σου κατά καιρούς εδώ, κατά τη γνώμη μου με αυτό είσαι εντελώς φάουλ:
        1. Διδάσκεις 2-3 ώρες την ημέρα για 8 μήνες το χρόνο και παραπονιέσαι? να πληρώνεσαι την επιμόρφωσή σου οκ, αλλά γιατί να πληρώνεσαι για το καλοκαίρι? ο καλοκαιρινός σου μισθός ας πάει λοιπόν σε συγγράμματα...
        2. Πόσα θα έπρεπε να παίρνεις? τόσα έχει το κράτος, και αργότερα μπορεί να μην έχει ούτε αυτά...αν δεν σου αρέσει, αν αξίξεις περισσότερα, πήγαινε σε φροντιστήριο, όπου τις φωτοτυπίες και τα έξοδά σου θα τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης...ο αντίστοιχος της ΔΕΗ θα σου πει ότι εσύ δίνεις το "φως" στα παιδιά μας, αλλά εγώ σου δίνω το πραγματικό φως...δεν ειναι επιχείρηματα αυτά...
        3. προσπαθείς να συγκινήσεις με το λειτούργημα του δασκάλου και το αναιρείς αμέσως: "τι να κάνω για το φτωχό παιδί, εγώ φταίω?"
        4. δεν γνωρίζω τι γίνεται με τoν κομματισμό στην εκπαίδευση, ούτε με νοιαζει να μάθω...
        5. και όμως, άμα κάτι δεν σου αξίζει, άλλαξε το...πήγαινε σε φροντιστήριο...επιμορφώσου και δίδαξε σε φροντιστήριο γυμνασίου και λυκείου...προσαρμόσου, όπως κάνουμε όλοι...

        • danaos avatar
          danaos @ Φακ Κωστας 28/08/2011 12:06:10

          Κώστα πρόσεξε.Δεν διδάσκω 2-3 ώρες τη μέρα αλλά 5-6 και άλλες τόσες προετοιμάζομαι στο σπίτι..Θα σε παρακαλούσα να 'ρθεις μόνο για μια ώρα μέσα στην τάξη και τότε τα λέμε.
          Οι διακοπές δεν έγιναν για τους δασκάλους αλλά για τα παιδιά μετά από πολλές έρευνες στην ψυχολογία του παιδιού.Άρα λοιπόν το καλοκαίρι εγώ κι ο κάθε δάσκαλος πώς θα ζήσουμε την οικογένειά μας αν δεν πληρωθούμε; Όταν πήγα να σπουδάσω γνώριζα πόσα θα έπαιρνα.Δασκαλάκους μας αποκαλούσαν κάποτε.Ποιος σου είπε ότι θέλω περισσότερα;
          Για το πόσα αξίζω βρες μου εσύ ένα αξιόμετρο (δυο πτυχία,τρεις εξειδικεύσεις).
          Δεν το περίμενα από εσένα να εξισώνεις την αγωγή,την παιδεία και τη μάθηση με το ¨φως" της ΔΕΗ.Λυπάμαι πολύ!
          Δεν προσπαθώ να συγκινήσω κανέναν αλλά προσπαθώ να κάνω τη δουλειά μου όσο καλύτερα μπορώ για τα δικά σου παιδιά!

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ danaos 28/08/2011 13:01:45

            Θα προσαρμοστώ στη λογική σου λοιπόν...
            Δεν αμφιβάλλω ότι η δουλειά σου είναι δύσκολη...αλλά εφόσον γεννήθηκες παιδαγωγός μάλλον την απολαμβάνεις...εγώ δουλεύω 12ωρα, όλα τα μέσα για την βελτίωση της δουλειάς μου τα χρηματοδοτώ ο ίδιος, εκτός δουλειάς πολλές φορές το μυαλό μου είναι στο πως θα ξεπεράσω συγκεκριμένο πρόβλημα της δουλειάς, και πίστεψέ με, ακόμα μου αρέσει...δεν μπορώ βέβαια να πω το ίδιο τώρα, που περιμένω να έρθουν τα εκκαθαριστικά για εισοδήματα τα οποία έχουν εκκαθαριστεί ήδη...ποτέ δεν προέβαλα επιχείρημα "οτι εργάζομαι πολλές ώρες" ούτε για να συγκινήσω ούτε για να απαιτήσω αμοιβή...

            Και εγώ έχω ενα πτυχίο 5ους φοίτησης, 2 μεταπτυχιακά και πρόσφατα άρχισα και νέο αντικείμενο...ε και?...πρέπει να με πληρώνουν επειδή "εκμεταλλεύτηκα" την "δωρεάν" παιδεία?..θέλω να πω ότι τα πτυχία στην Ελλάδα δεν αποτελούν πλέον συγκριτικό προσόν...

            Ο αντίστοιχος εργαζόμενος στον τουρισμό, που δουλεύει καλοκαίρι, το χειμώνα αλλάζει επάγγελμα για να ζήσει...μπορεί να έχει και αυτός οικογένεια...μπορεί να έχει και αυτός πτυχία μην αμφιβάλλεις...Αυτό στο λέω, αντίστοιχα με αυτό που σου είπα για τη ΔΕΗ...ο καθένας μπορεί να ζητά, με όποια πρόφαση ή πραγματική ανάγκη μπορεί να ζητά, το θέμα είναι τι παίρνει και κυρίως ποιος του τα δίνει...

            Ξέρεις που κάνουμε λάθος όλοι? ότι φωνάζουμε τώρα που ζοριζόμαστε....πάντως ούτε τα φάγαμε όλοι μαζί, ούτε τώρα ζοριζόμαστε όλοι το ίδιο...για αυτό λίγη "αναλογικότητα" θα βελτίωνε και τις σχέσεις μεταξύ των κοινωνικών ομάδων...

          • danaos avatar
            danaos @ Φακ Κωστας 28/08/2011 13:46:23

            Δεν έχω κανένα λόγο να έρθουμε σε αντιπαλότητα, εξ άλλου αυτό το φροντίζει και πολύ καλά μάλιστα η βρωμερή κλίκα που μας κυβερνάει.Το "διαίρει και βασίλευε" το παίζουν στα δάχτυλα έχοντας πιόνια τους όλους εμάς.Προσοχή όμως! Πρέπει να προσέξουμε πολύ! Όλοι μαζί,δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, να προσπαθήσουμε να βγούμε απ'το λούκι της αντιπαλότητας που μας έχουν ρίξει, τρίβοντας αυτοί τα χέρια τους και ενωμένοι να διώξουμε το κακό σκυλολόι πριν είναι πολύ αργά.Μετά θα τη βρούμε τη χρυσή τομή!

        • juliet avatar
          juliet @ Φακ Κωστας 28/08/2011 12:39:51

          ''Σταμάτα να κλέβεις τους άλλους πριν δώσεις χρήματα στους ζητιάνους.Με το ίδιο χέρι που κλέβουμε τον ένα,ανταμείβουμε τον άλλο,δίνοντας στους φτωχούς τα χρήματα που έχουμε πάρει απο φτωχότερους ανθρώπους.Καλύτερα καθόλου φιλανθρωπία παρά αυτό το είδος φιλανθρωπίας''.
          Ιωαννης Χρυσόστομος

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ danaos 28/08/2011 13:36:05

        @danaos
        Αγαπητε φιλε, μην επιμενεις...δεν προκειτε να σε καταλαβουν.
        Αναπαραγουν τις ειδησης των καναλιων.
        Ας μπουν καποιοι απο αυτους στην ταξη να κανουν μαθημα, ας διορθωσουν γραπτα προσπαθοντας να βρουν δυο σωστες προτασεις και μετα τα λεμε.
        Οσο για τις διακοπες οσοι ενοχλουνται να ζητησουν την καταργηση τους. Τα σχολεια να διακοπτουν μονο την Κυριακη, 25 ΔΕΚ, 1η Ιαν.
        Επισης να καταργηθουν ολες οι Εθνικες επετειοι. Εξ αλλου οπως μου ειπε καποιος ειδημων μονο στην Ελλαδα εχουμε διακοπες!!!! στις αλλες χωρες τα σχολεια δεν κλεινουν ποτε!!! ιδιως στην Αμερικη !!! ετσι μου ειπε...

        • danaos avatar
          danaos @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 14:26:53

          Ρήγα, όσοι θέλουν ας ρίξουν μια ματιά στο παρακάτω.Δε συμφωνώ βέβαια με το ότι στην εκπαίδευση,στην παιδεία όλα λειτουργούν με κανόνες μάρκετιγκ.όμως μπορεί να φανεί χρήσιμο το παρακάτω απόσπασμα από μια μελέτη που έγινε.
          Οι διακοπές στην Ελλάδα διαρκούν 2 μήνες και 26 ημέρες. Ένα τέταρτο σχεδόν ενός χρόνου.Εδώ και αρκετές δεκαετίες, αυτό το χρονικό διάστημα κρίθηκε από το νομοθέτη απαραίτητο για την ξεκούραση των μικρών μαθητών,-μικροί είναι οι μαθητές του δημοτικού σχολείου- την εποχή μάλιστα που η καθημερινή ζωή των Ελλήνων μαθητών δεν είχε τα απαιτητικά από απόψεως χρόνου χαρακτηριστικά, που έχει τα τελευταία χρόνια.
          Η διάρκεια των σχολικών διακοπών ποικίλλει από χώρα σε χώρα, όπως επίσης και από τη μία βαθμίδα στην άλλη μέσα στην ίδια χώρα. Η κατανομή των σχολικών διακοπών διαφοροποιείται επίσης και από περιοχή σε περιοχή στις περιπτώσεις της Γερμανίας, Ολλανδίας και Αυστρίας ή από δήμο σε δήμο στις περιπτώσεις της Φιλανδίας, Σουηδίας και Ηνωμένου Βασιλείου. Σύμφωνα με συγκεντρωτικά στοιχεία , κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου το σχολικό έτος διακόπτεται για μία εβδομάδα περίπου (τέλη Οκτωβρίου/αρχές Νοεμβρίου) στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες εκτός από την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία, την Αυστρία και την Πορτογαλία. Στα τέλη Δεκεμβρίου, σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες το σχολικό έτος διακόπτεται εκ νέου για τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι οποίες διαρκούν γύρω στις 2 εβδομάδες (στη Σουηδία διαρκούν 3 εβδομάδες).
          Μετά τη λήξη της χειμερινής περιόδου σχεδόν όλοι οι μαθητές των ευρωπαϊκών χωρών διακόπτουν τις σχολικές τους δραστηριότητες για ένα σύντομο χρονικό διάστημα διάρκειας μίας ή δύο ημερών έως και δύο εβδομάδων μεταξύ Ιανουαρίου και Μαρτίου. Όπως διαπιστώνεται από τα στοιχεία του Πίνακα 3, στη Δανία και στην Ελλάδα δεν προβλέπεται διακοπή των σχολικών δραστηριοτήτων κατά τη διάρκεια αυτής της χρονικής περιόδου. Οι διακοπές του Πάσχα είναι κατά κανόνα μεγαλύτερης διάρκειας. Διαρκούν από 4 ημέρες (στη Φιλανδία) έως 10 ημέρες (στη Δανία, Ισπανία, Σουηδία, Βόρειο Ιρλανδία, Νορβηγία, Ιρλανδία και Αυστρία) ή 2 εβδομάδες (στο Βέλγιο, Ελλάδα, Γαλλία, Λουξεμβούργο, Πορτογαλία, Αγγλία/Ουαλία και Σκωτία). Τέλος, η διάρκεια αυτής της περιόδου διακοπών ποικίλλει στις περιπτώσεις της Γερμανίας, Ιταλίας και Ισλανδίας.
          Σε ορισμένες ευρωπαϊκές χώρες όπως το Βέλγιο (Φλαμανδική και Γερμανόφωνη κοινότητα), τη Γερμανία, το Λουξεμβούργο, την Ολλανδία, την Αυστρία, την Αγγλία/Ουαλία, τη Βόρειο Ιρλανδία, οι μαθητές διακόπτουν εκ νέου τις σχολικές τους δραστηριότητες κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου από μία έως επτά ημέρες.
          Η περίοδος των καλοκαιρινών διακοπών κυμαίνεται από 6 έως και 14 εβδομάδες. Οι μαθητές έχουν τις λιγότερες καλοκαιρινές διακοπές (γύρω στις 6 εβδομάδες) στη Γερμανία, στην Ολλανδία (πρωτοβάθμια εκπαίδευση) και στο Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία, Ουαλία και Σκωτία). Αντίθετα, οι καλοκαιρινές διακοπές διαρκούν γύρω στις 13 εβδομάδες στην Ιρλανδία (δευτεροβάθμια εκπαίδευση) και στην Ιταλία (13-14 εβδομάδες). Τέλος, οι αργίες (θρησκευτικές, εθνικές γιορτές) κυμαίνονται από μία (Αγγλία/Ουαλία) έως δέκα ημέρες (Γερμανία, Πορτογαλία).
          Όσον αφορά τις υπόλοιπες χώρες, στην Αυστραλία και στη Ζηλανδία το σχολικό έτος διαιρείται σε 4 τρίμηνα μεταξύ των οποίων παρεμβάλλονται διαστήματα δεκαπενθήμερων διακοπών ενώ οι καλοκαιρινές διακοπές είναι μεγαλύτερης διάρκειας. Τέλος, στις Η.Π.Α., στον Καναδά και στην Ιαπωνία το σχολικό έτος διακόπτεται το χειμώνα (γύρω στα τέλη Δεκεμβρίου), την Άνοιξη (Μάρτιο ή Απρίλιο) και το καλοκαίρι (Ιούλιο– Αύγουστο).
          1. Συγκρίνοντας την κατανομή των σχολικών διακοπών στην Ελλάδα σε σχέση με τις άλλες χώρες προκύπτει ότι στη χώρα μας οι περίοδοι των σχολικών διακοπών είναι μεγαλύτερης διάρκειας, αλλά μικρότερης συχνότητας.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ danaos 28/08/2011 14:35:11

            Μπράβο για την παράθεση των στοιχείων..

          • Ρήγας Φερραιος avatar
            Ρήγας Φερραιος @ danaos 28/08/2011 14:57:43

            Εύχομαι να διαβάσουν το σημείωμα σου. Χαίρομαι για την υπομονή σου να γράφεις.

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 16:38:11

            Δαναέ , συνέχισε να γράφεις και όλο και περισσότεροι θα καταλάβουν ότι πρωτίστως πρέπει να ενδιαφερθούμε για την παιδεία που παρέχεται στα παιδιά μας , ως ένα κοινωνικό αγαθό που οποιοδήποτε κράτος έχει υποχρέωση να παρέχει στους πολίτες. Δεν νομίζω ότι κανείς διαφωνεί στο ότι πρέπει να παρέχεται δωρεάν σε όλους - και σε όλες τις βαθμίδες για ίσες ευκαιρίες- γιατί λοιπόν να συζητάμε για τις απολαβές των παιδαγωγών , - όπως και των νοσοκομιακών γιατρών-. Οι αντιρρήσεις που εκφράζονται γενικότερα για τους δημοσίους υπαλλήλους - και που ασπάζομαι - δεν νομίζω ότι αφορούν τους παιδαγωγούς .

      • κλαιρη avatar
        κλαιρη @ danaos 23/09/2011 20:52:20

        ελεος σταματηστε επιτελους δεν καταλαβαινετε οτι παιζετε το παιχνιδι τους τσακωνεστε για το ποιος χανει και ποιος κερδιζει τα πιο πολλα ενοσω αυτοι [το κεφαλαιο] σχεδιαζουν να σας μετατρεψουν σε δουλους ξυπνειστε ενωθειτε και αντιμετωπειστε τους πριν να ειναι αργα.

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/08/2011 10:17:30

    Αυτή η ΑΝΑΛΓΗΤΗ,ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και ΔΙΧΑΣΤΙΚΗ κυβέρνηση επιδιώκει να υπάρχει σύγκρουση μεταξύ διάφορων κοινωνικών ομάδων και τάξεων.Προσπαθεί να εφαρμόσει,ΠΙΣΤΑ,το δόγμα ''διαίρει και βασίλευε''.Το έργο το έχουμε να παίζεται πολλάκις.Σκοπός όλων μας,κατά τη προσωπική μου γνώμη,να είναι η ΨΥΧΙΚΗ ενότητα για ν'απαλλαγούμε όσο το δυνατόν ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ από το πασοκικό καθεστώς,που έχει προκαλέσει ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ δεινά....Η πατρίδα ΔΕΝ αντέχει ΑΛΛΟ.....

    • φωνη avatar
      φωνη @ Komis Montechristo 28/08/2011 10:23:23

      Έχεις μιλήσει με ΠΑΣΟΚΟ; Ξέρεις τι φανατισμό έχουν; Ακόμα και τώρα παρά τις περικοπές ισχυρίζονται ότι ο Γιώργος "τακτοποιεί" τα οικονομικά της χώρας.

      Δυστυχώς υπάρχει ένας σκληρός πυρήνας αυτό το 15-20% που δε βγαίνει ούτε με εγχείρηση το ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ από το μυαλό τους.

      Αυτά που λες να φύγουμε γρηγορότερα απο το πασοκικό καθεστώς αν τους το πεις θα σου ορμίσουν. Αυτός ο σκληρός πυρήνας βρίσκεται στο δημόσιο, αν σας λέει κάτι αυτό.

      Τον σκληρό πυρήνα του ΠΑΣΟΚ μην τον περιμένετε να ζητήσει αλλαγή καθεστώτος ΠΟΤΕ!

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ φωνη 28/08/2011 10:31:25

        Δεν διαφωνώ πως στο ΠαΣοΚ υπάρχουν άνθρωποι με ΣΤΕΙΡΟ φανατισμό.Αν θα το αρνιόμουν,θα ήμουν αφελής.Δεν είμαι χθεσινός.ΟΜΩΣ,επειδή γυρίζουμε έξω και βλέπω τι γίνεται,ακόμη και στο σκληρό πυρήνα του πασοκισμού υπάρχουν ΡΩΓΜΕΣ...

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ φωνη 28/08/2011 10:41:36

        Η αλήθεια είναι ότι σε όλα τα κόμματα υπάρχουν σκληροί πυρήνες που αποτελούνται ακόμα και από οπαδούς με "αγνά αισθήματα", που δεν έχουν άμεσο οικονομικό όφελος, αλλά ανήκουν εκεί λόγω ιδεολογίας, όσο στρεβλή και αν είναι.

        Το πρόβλημα του πασόκου σήμερα βρίσκεται στο ότι το κόμμα του έχει υποστεί ακόμα μεγαλύτερη μετάλλαξη, έχοντας γίνει χαοτική δεξιά με αριστερή φρασεολογία.

        • φωνη avatar
          φωνη @ ο Μήτσος 28/08/2011 10:52:18

          Μπορεί να μην έχουν άμεσο οικονομικό όφελος μπορεί να έχουν έμμεσο. Μπορεί να μη θίγονται τόσο όσο άλλοι και σου λέει "μούγκα καλά είμαστε μπροστά στο γενικό χαμό".

          Το πρόβλημα του ΠΑΣΟΚΟΥ είναι ότι δυστυχώς είναι κατεστραμμένοι εγκεφαλικά. Πες μου ποιός άλλος ψηφοφόρος θα είχε πάθει αυτή τη μετάλλαξη που σωστά λες και δε θα είχε φύγει για άλλα μέρη.

          Φαντάζεσε το ΚΚΕ να είχε υποστεί τέτοια μετάλλαξη;
          Ο νεοδημοκράτης τιμώρησε την περίοδο Καραμανλή, δεν πήγε να ψηφίσε το κάνει αυτό ΠΑΣΟΚΟΣ νομίζεις;

          Για να ξέρουμε τι γίνεται το ΠΑΣΟΚ είναι δεξιότερα της ΝΔ πλέον, συνεργάζονται με την άκρα δεξιά και την Μπακογιάννη και οι ψηφοφόροι νομίζουν ότι είναι σοσιαλιστές.
          Τι σου λέει αυτό για τον εγκέφαλο που φέρουν;

          • juliet avatar
            juliet @ φωνη 28/08/2011 11:17:31

            Φωνή,
            είσαι απίθανος ......όσο για τον εγκέφαλο θα σου πω μια λέξη -απέκτησαν επιλεκτικό εγκέφαλο.Είναι σοσιαλιστές με επιλεκτική χρεωκοπία ,επιλεκτικό ξεπούλημα ,επιλεκτικούς οπαδούς ,επιλεκτικές συνεργασίες .
            Ο επιλεκτικός τους εγκέφαλος άρχισε να λειτουργεί επιλεκτικά ....εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο επιλεκτικός νέος αρχηγός.

          • φωνη avatar
            φωνη @ juliet 28/08/2011 11:23:56

            Ρε juliet μα τω θεω θα τρελαθούμε καμιά ώρα από τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ.

            Άμα δούμε τι τους ταίζουν οι ΠΑΣΟΚικές εφημερίδες θα γελάμε και θα κλαίμε μαζί.
            Βλέπω τίτλους: ΓΑΠ προς Σαμαρά και Βρυξέλλες- Όχι άλλα μέτρα στο λαό.

            Βαγγέλης Βενιζέλος παίζει μόνος του σε Υπουργείο Οικονομικών και αντιπροεδρία.

            Αυτά κάποιοι τα πιστεύουν.....

          • juliet avatar
            juliet @ φωνη 28/08/2011 11:29:10

            Δεν ξέρω τι καναβούρι τους ταΐζουνε και κελαΐδουνε τον ίδιο σκοπό,να δώσουνε τη συνταγή....θα την χρειαστούμε.

  13. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 28/08/2011 10:46:54

    Θυμάσαι την ιστορία με την κατσίκα του γείτονα που έλεγε ο Χριστόδουλος; Αν δεν κυνηγήσει κάποια κυβέρνηση τους μιζαδόρους, δεν ζητήσει τις αποζημιώσεις, δεν κηρύξει το χρέος παράνομο και δεν ενισχύσει τον μικροεπιχειρηματία και στα 200€ να κατεβάσει το μισθό του δάσκαλου οικονομία δεν πρόκειται να κάνει.

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ ο Μήτσος 28/08/2011 10:57:05

      Αγαπητε μητσο

      Αν το χρεος κυρηχθει παρανομο θα βρεθουμε με δραχμη
      που η αξια της θα μοιιαζει με τις χαρτοπετσετες.
      Ειναι καθαρη η σταση σου ομως σκεψου και τις συνεπειες
      τους θανατους απο πεινα ,ελλειψεις σε νοσοκομεια κλπ
      Φιλε μου αυτο που λεω ειναι απλο.
      Στην Ελλαδα υπαρχει πολυ λιπος σε καποιους .
      Μεσα σ αυτους βρισκονται κοι οι ΔΥ
      Πρεπει απλα να ''φαμε'' το λιπος των ΔΥ ωστε να παρει μπρος η πραγματικη οικονομια ,ο ιδ τομεας που παραγει τον πλουτο.
      Σκεψου μονο απο τη μειωση του ΦΠΑ πως θα ανακουφιτει η οικονομια.
      Το προβλημα της Ελλαδας λυνεται ευκολα μονο εαν ο ΔΥ
      φτασει μισθολογικα στα επιπεδα και κατω του ΙΥ.

      • φωνη avatar
        φωνη @ λαλακης 28/08/2011 11:04:51

        Καταρχάς να πούμε αν η Ελλάδα έγινε ποτέ καπιταλιστική χώρα;

        Γίνεται σε μια καπιταλιστική χώρα να είναι το κράτος μεγαλύτερο από τον ιδιωτικό τομέα;

        Μερικούς τους φταίει ο καπιταλισμός, που τον είδανε τον καπιταλισμό στην Ελλάδα; 5 κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες νομίζουν ότι είναι καπιταλισμός. Να ναι καλά οι άνθρωποι που το νομίζουν, αλλά αυτό δεν είναι καπιταλισμός. Είναι συμμορία.

        Θα γίνουμε καπιταλιστική χώρα ή όχι; Είμαστε το τελευταίο σοβιετ της Ευρώπης. Και μην προσπαθείτε να ισχυριστείτε ότι σε ένα σοβιετ ο ιδιώτης είναι ευνοημένος. Θα τρίζουν τα κόκκαλα μερικών.....

      • ο Μήτσος avatar
        ο Μήτσος @ λαλακης 28/08/2011 11:38:01

        Αυτά τα θέματα μπορεί να τα υπολογίσει κανείς με βάση τα πραγματικά νούμερα. Υπολόγισε το συνολικό χρέος, και το αφαίρεσε το ποσό που θα περικοπεί από τους ΔΥ. Τι λέει σου λέει το υπόλοιπο; Λύνεται το πρόβλημα; Μάλλον όχι.

  14. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/08/2011 11:17:29

    Ένας μάχιμος αξιωματικός της αεροπορίας μου έλεγε πριν λίγες ημέρες ότι στη μονάδα τους, που αποτελείται από 70 άτομα, βάζουν ο καθένας 2 ευρώ το μήνα για να αγοράσουν καθαριστικά για τις τουαλέτες και άλλα είδη υγιεινής αφού η υπηρεσία δεν τους τα παρέχει.

    Δεν ξέρω άν στην συγκεκριμένη μονάδα είναι έτσι. Αυτό που ξέρω είναι ότι η αδιαφορία, η έλλειψη υπευθυνότητας, ο ωχαδερφισμός και η οσφυοκαμψία του σώματος των ελλήνων αξιωματικών οδήγησε στο γενικό μπάχαλο και στην αρπαχτή. Τα βουνά στρατιωτικού υλικού (προορισμένα για τούς κληρωτούς), όπως φόρμες, αρβύλες, επενδύσεις και φυσικά προϊόντων καθαρισμού (και όχι μόνο ατομικού) πού δεν δίνονται ποτέ (ή με το σταγονόμετρο) στους κληρωτούς και πουλούνται στην μαύρη αγορά, φαινόμενα που τα ξέρει ο κάθε κληρωτός δεν τα ξέρουν οι αξιωματικοί; Και άν τα ξέρουν γιατί δεν αντιδρούν;
    Το να γεμίζουν το τεπόζιτο του ιδωτικού τους ΙΧ απο την βενζίνη της μονάδας πού εγκρίνεται για άλλους σκοπούς είναι βέβαια άτυπο δημασιοϋπαλληλικό κεκτημένο. Οπως και η ανάλωση του πολεμικού υλικού πρός τέρψην και θήραν.
    Τα 2 ευρώ το μήνα πού τσοντάρουν είναι απο τον μισθό τους άραγε;
    Αλλά τι λέω; Αυτά συμβαίνουν σε τριτοκοσμικές χώρες. Οχι στην Ελλάδα.

    • juliet avatar
      juliet @ Ιαπετός 28/08/2011 11:27:13

      Ενας λόγος που δεν θα μπορέσουμε να σηκώσουμε κεφάλι είναι όλα αυτά.Αν μιλήσουνε,αν καταγγείλουν ,τι θα πάθουνε Δ.Υ είναι ,το πολύ-πολύ μια μετάθεση.Αν είναι πολλοί ,θα τους μεταθέσουνε όλους ; τον έναν τον φυμώνεις τους πολλούς δύσκολα.Αλλά το είπες η έλλειψη υπευθυνότητας ,η αδιαφορία ....κλπ.
      Εχεις σκεφτεί ότι κάποιες αλλες εποχές να ήτανε φυσιολογικό όλο αυτό το αλισβερίσι;τώρα πονάει γιατί οι εποχές είναι δύσκολες και τώρα αρχίσανε να βλέπουνε ,να τους στενοχωρεί .

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Ιαπετός 28/08/2011 11:34:15

      Ως Δόκιμος στον στρατό, έβγαινα για ψώνια με την καναδέζα και πριν την μονάδα παιρνούσαμε από το σπίτι του διοικητή να αφήσουμε τις παραγγελείες της γυναίκας του....
      Σακκιά μεγέθους τσιμέντου με μακαρόνια , ζάχαρη κλπ...κλέψιμο χωρίς λογική, καμιά φορά και χωρίς πραγματική χρησιμότητα...
      Αθάνατη Ελλάδα...

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Φακ Κωστας 28/08/2011 11:43:31

        "περνούσαμε"....

  15. Asterix13 avatar
    Asterix13 28/08/2011 11:46:48

    Αυτά με τα καθαριστικά γινόντουσαν στο Στρατό κι επί ΝΔ δυστυχώς. Για να μη μιλήσω για την έλλειψη πυρομαχικών επί ΝΔ για να κάνουμε ασκήσεις. Να μην πούμε και για τις μπαταρίες που δεν αγόραζαν, για το χαρτί και το μελάνι που μας έκοψαν σε σημείο που φέρναμε δικό μας ή για τις επιδιορθώσεις κύριων και δευτερευόντων υλικών των μονάδων που στέλναμε κάτι στο τεχνικό και γυρνούσε μετά από πολλούς μήνες! Τώρα τα θυμηθήκατε, που έγιναν και περικοπές λόγω ΔΝΤ; Να μην πιάσουμε τη διαθεσιμότητα μονάδων του στόλου και της αεροπορίας επί ΝΔ. Τασούλας, Πλακιωτάκης, Μεϊμαράκης και ΣιαΟΕ. Τα ίδια μια ζωή.

  16. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/08/2011 11:58:47

    …κλέψιμο χωρίς λογική. Κρατήστε το γιατί χαρακτηρίζει αυτή την χώρα.

    Όταν αξιωματικοί, δάσκαλοι και γιατροί γίνονται ζήτουλες τελειώσαμε …
    Κρατήστε το γιατί και αυτό χαρακτηρίζει αυτή την χώρα.

    Είναι η νέον λογική του σημερινού έλληνα.

    • juliet avatar
      juliet @ Ιαπετός 28/08/2011 12:48:25

      Αΐνσταΐν:
      ''Τα πράγματα για τα οποία πληρώνουμε περισσότερο είναι εκείνα τα οποία έχουμε αποκτήσει χωρίς κανένα αντάλλαγμα''.

  17. f16 avatar
    f16 28/08/2011 13:08:11

    ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΠΙΛΟΤΟΥΣ
    ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΕΝΑΕΡΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ..

    ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΔΟΥΛΕΙΕΣ..

    • Απόστολος Γ. avatar
      Απόστολος Γ. @ f16 28/08/2011 14:57:05

      Τους πιλότους ΝΑΙ (αυτούς που πετάνε και όχι τα "μπαούλα"). Τους ελεγκτές που παίρνουν εκ του ασφαλούς τα διπλά από τους πιλότους ΟΧΙ.

  18. εκπαιδευτικος avatar
    εκπαιδευτικος 28/08/2011 13:19:37

    Ωραια λογικη πολλοι εδω μεσα
    Ο μισθος του ΔΥ χαμηλοτερα απο οποιονδηποτε του ΙΤ
    Αρα ενας γιατρος, ενας καθηγητης, ενας δικαστης να παιρνουν λιγοτερα απο τον ταμια του σουπερμαρκετ ή το ντελιβερα γιατι αυτοι παραγουν πλουτο
    Λες και ο χειρουργος του ΚΑΤ που πληρωνεται 24ωρη εφημερια 40 ευρω και ο οποιος αν παθεις ατυχημα θα σε "συναρμολογησει" για να συνεχισεις να παραγεις πλουτο δεν αποδιδει στην κοινωνια
    Λες και η παιδεια που θεωρειται η καλυτερη επενδυση με 12% αποδοση συμφωνα με μελετες δεν παραγει πλουτο
    Αλλο λοιπον να απαιτει κανεις εξορθολογισμο του δημοσιου με καταργηση ολων των κοπροθεσεων και αμεση απολυση των αργομισθων με παραλληλη ενισχυση των υπηρεσιων που πραγματικα προσφερουν στον πολιτη (νοσηλευτικο προσωπικο, προσωπικο βρεφονηπιακων σταθμων, κοινωνικη προνοια) και αλλο ο απολυτος μηδενισμος ορισμενων που θελουν ανθρωποι με πτυχια και τεραστια προσοντα να παιρνουν λιγοτερα απο μια κοπτοραπτου επειδη δουλευουν στο δημοσιο
    Σημειωση : οπως βλεπετε δεν αναφερω τον κλαδο μου στις περιπτωσεις ενισχυσης γιατι γνωριζω οτι αρκετες χιλιαδες βρισκονται σε γραφεια, δ/νσεις, υπουργεια και λοιπες τρυπες. Πρωτα να γυρισουν ΟΛΟΙ στα σχολεια τους και αν υπαρχουν παλι κενα βλεπουμε

    • juliet avatar
      juliet @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 13:41:01

      Kανένας λογικός δεν μπαίνει σ΄αυτή την λογική.
      Το πρόβλημα της χώρας αυτή τη δεδομένη στιγμή είναι εφ΄όσο δεν παράγει, δεν έχει πρωτογενές πλεόνασμα τρώει απο τις σάρκες της.
      Η ανάθεση έργων σε 3-6 μεγάλους και συσσώρευση των χρημάτων δεν ήτανε η ανάπτυξη ,ήτανε το στεγανό κύκλωμα της μίζας.
      Ετσι τώρα που έκλεισε η στρόφιγγα εκείνη , το χρήμα μοιράζεται με άλλους τρόπους αΰλους ,πάλι σε κλειστά κυκλώματα ,πλουτισμός των εκλεκτών και πάλι.
      Ο πλούτος στους λίγους και η φτώχεια για τους πολλούς.Αν πάλι έχεις μάθει το λαό σου να ζει καλά ,θα πρέπει να είσαι ο πρώτος που με τον τρόπο σου θα του υποδείξεις τι πρέπει να κάνει .Δεν μπορεί οι δικοί σου να λυμαίνονται ότι έχει απομείνει και να του επιβάλλεις φόρους για έναν τρόπο ζωής που εσύ του έμαθες.

  19. εκπαιδευτικος avatar
    εκπαιδευτικος 28/08/2011 13:29:08

    Για να προλαβω και μερικα σχολια

    1) Το ωραριο μας (το αρχικο 24 δασκαλοι 21 καθηγητες) οπως και οι διακοπες μας ειναι στον ευρωπαικο μεσο ορο
    2) Για τη δικη μου ειδικοτητα (βιολογος) υπαρχει η ιδιαιτεροτητα οτι πρεπει να μπορουμε να διδαξουμε και φυσικη, χημεια και γεωγραφια. Επειδη ειμαι σε λυκειο υπαρχει περιπτωση αν λειψει μια αλλη ειδικοτητα να παρω και 2ο μαθημα κατευθυνσης. Αυτο σημαινει ενα τετραωρακι συνολικη δουλεια σπιτι (κανονικα εχω ενα διωρο το λιγοτερο)

    • εκπαιδευτικος avatar
      εκπαιδευτικος @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 13:30:52

      Συμπληρωνω οτι εχω και 5 χρονακια στον ιδιωτικο τομεα (τα 2 σε θεση ευθυνης) στον τομεα της υγειας.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 13:37:45

      Το 1) και ειδικά το 2) τα είπες για να προλάβεις τα σχόλια?... ή να τα προκαλέσεις?...

      Θα σε λυπηθούμε που πρέπει να προετοιμαστείς για το μάθημα της γεωγραφίας που είναι εκτός του γενικού σου αντικειμένου?...
      Μηπως να σε επιδοτήσουμε που με τόσα κράτη πλέον μετα τη διάλυση της Ανατολικής Ευρώπης είναι δύσκολο να μάθεις τις πρωτεύουσες?...
      Να σου στείλουμε και μαρκαδοράκια για να μάθεις τις καινούριες σημαίες?

      Με το ρολόι στο χέρι ο εκπαιδευτικός....ας μην απορούμε λοιπόν για την αμάθεια των νέων παιδιών....

      • φωνη avatar
        φωνη @ Φακ Κωστας 28/08/2011 13:43:09

        Καλά για την αμάθεια των παιδιών φταίει το σύστημα οι εκπαιδευτικοί είναι απλά γρανάζια.

      • εκπαιδευτικος avatar
        εκπαιδευτικος @ Φακ Κωστας 28/08/2011 13:47:52

        Η κακεντρεχεια σου ειναι ξεκαθαρη. Διευκρινιζω. Τη γεωγραφια την εβαλα πληροφοριακα. Αλλο ομως φυσικη η χημεια κατευθυνσης. Επισης στην επαρχια που διδαξα 2 χρονια εκανα εξτρα μαθηματα στα παιδια αφιλοκερδως. Αυτα περι ρολογιου
        Θα σου απαντησω αναλογως και με αυθαιρετο συλλογισμο.
        Να πρωτοτυπησουμε λοιπον και να βαλουμε πρωινες απογευματινες βαρδιες στα σχολεια με τους ιδιους εκπαιδευτικους κα να τους δωσουμε 592 ευρω να δουν τη γλυκα του ιδιωτικου.

        • εκπαιδευτικος avatar
          εκπαιδευτικος @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 13:52:31

          Και επειδη εισαι ασχετος με τα θεματα της παιδειας, σε πληροφορω οτι στην Αμερικη οι καθηγητες εχουν υποχρεωτικο ωραριο 25 ωρων, ιδιες διακοπες με εμας και στην περιπτωση των φυσικων επιστημων ειναι υποχρεωμενοι να καλυπτουν 1 ΜΟΝΟ μαθημα εκτος γνωσικου αντικειμενου τους και αυτο προσωριν;α μεχρι την ελευση αναπληρωτη, Αυτα στην νεοφιλελευθερη, καπιταλιστικη Αμερικη. Αλλα τι σου λεω, στην πυρα οι ΔΥ

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 14:09:12

            Με αυτό που λες τώρα για την Αμερική θες να βάλω τα κλάματα?
            Εντάξει, σε λυπήθηκα στο παραπάνω σου σχόλιο...

            Μη σε παίρνει από κάτω όμως...Παράδοση γεωγραφίας απαγορεύεται να κάνεις με ανοιχτό βιβλίο?...
            Οπότε όλα λύνονται...

          • εκπαιδευτικος avatar
            εκπαιδευτικος @ Φακ Κωστας 28/08/2011 14:19:27

            Εσυ τι μας δηλωνεις;

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 14:26:24

            Ό,τι και να δηλώσω ο διάλογος είναι ψευδώνυμος...
            Από αυτά που γράφει ο καθένας καταλαβαίνεις καλύτερα..

          • Theo avatar
            Theo @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 14:22:14

            αυτά που λες για την Αμερικη ειναι παραπληροφορηση!!
            μαλλον αστειευεσαι...
            τα σχολεια στην Αμερικη ανοιξαν ηδη!!!

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 14:01:15

          Eγώ μπορεί να είμαι κακεντρεχής (ωραία λέξη, δεν πιστεύω να τη χρεώνεις...), αλλά ναι δέχομαι την πρότασή σου...αν ο μισθός σου πάει στα 592 ευρώ νομίζεις ότι θα παραιτηθείς? χαζός είσαι?..το καλοκαίρι στα φροντιστήρια έχουν κανονική δουλειά...οπότε θα προτιμήσεις να βρίζεις το σύστημα με το φραπέ στο χέρι...

          Αν εξαιρέσω danao, Εύα, οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί εδώ μέσα είστε του Ατονικού?...εκτός αν ισχύει και δεν το έχω μάθει...άκομψη η επισήμανση αλλά πιστεύω ότι λέει πολλά...

          • εκπαιδευτικος avatar
            εκπαιδευτικος @ Φακ Κωστας 28/08/2011 14:08:49

            Χολωμενε φιλαρακο σου απαντω τελευταια φορα. Γραφω ατονικα γιατι κοιμιζω στην πλατη μου τον ηλικιας 3 μηνων γιο μου και ψιλοβιαζομαι. Αν γουσταρεις αν και βιολογος μια κοντρα ορθογραφια σοφοτατε ελευθερε επαγγελματια/ιδιωτικευπαλληλε πτυχιουχε μαστερα (λες και εγω δεν εχω απο αυτα) σε παω.
            Αν ηθελα χρημα θα ειχα μεινει στην πολυεθνικη που δουλευα με διπλασια λεφτα και επικειμενη προαγωγη. Την αγορα δεν τη φοβαμαι οπως νομιζεις. Απλως προτιμησα να κανω μια δημιουργικη δουλεια απο το να γλυφω και να λαδωνω κοπριτες διοικητικους και διοικητες νοσοκομειων και να παζαρευω με μιζερα ελευθερα μικροβιολογακια για να εχω χρημα, αμαξι και χλιδη.

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 14:19:52

            Για τη δημιουργικότητα λοιπόν προτίμησες τα λίγα λεφτά του δημοσίου...και διαολόστειλες την εταιρία που σε προόριζε για golden girl...Aφού έτσι το έχεις καταχορήσει εγώ θα το δεχθώ...

            Αντί απαντήσης όμως θα σου πω το παρακάτω:
            -Όταν "την πέφτεις" σε μια κοπέλα και σου λέει ναι...είσαι μεγάλος εραστής...
            -Όταν "φας χυλόπιτα"...δεν άξιζε μωρέ η γκόμενα, "που...να" ήταν..

          • εκπαιδευτικος avatar
            εκπαιδευτικος @ Φακ Κωστας 28/08/2011 14:23:56

            Μαλλον καμια πικραμενη βυσματοσταζιερα εισαι οποτε δεν ασχολουμαι αλλο μαζι σου...

      • Απορία avatar
        Απορία @ Φακ Κωστας 28/08/2011 14:11:17

        Γενικό σχόλιο, επειδή όλοι έχουμε γνωστούς στο χώρο και βλέπουμε τι γίνεται.

        Όποιος πιστεύει ότι είναι προνομιούχο το επάγγελμα των εκπαιδευτικών δεν έχει παρά να κάνει τα ακόλουθα:

        1) Να τελειώσει κάποιο σχετικό ΑΕΙ με τετραετείς ή πενταετείς σπουδές και να πάρει πτυχίο.
        2) Να δωσει ΑΣΕΠ, να περάσει τις εξετάσεις και εαν έχει κέφια ο εκάστοτε υπουργός κάποια στιγμή μετά από κάποια χρόνια να τον διορίσει.
        3) Να πάει για 3-5 χρονάκια σε κάποιο κατσικοχώρι ή νησί της άγονης γραμμής με 900-1000 ευρώ καθαρά (μέχρι πρότινος, γιατί με τα νέα μέτρα θα πληρώνει και από πάνω).
        4) Να περάσουν τα 5 χρονάκια για να φτάσει σε ακτίνα έστω 50 χλμ από τον κανονικό τόπο κατοικίας του με 1200 ευρώ καθαρά (μέχρι σήμερα μιλάμε πάντα).
        5) Να δουλεύει επιτέλους 21 ώρες τη βδομάδα με τρεις μήνες διακοπές το χρόνο. Όπως σχεδόν όλοι πάνω κάτω οι εκπαιδευτικοί ανα την υφήλιο.

        Όπως οι πυροσβέστες παίζουν τάβλι το 90% του χρόνου αλλά το υπόλοιπο 10% τους βγαίνει το κλανίδι να σώσουν τις περιουσίες μας από τη "στραβή" έτσι και οι εκπαιδευτικοί ανά την υφήλιο δουλεύουν περιπου 9 μήνες τον χρόνο γιατί απλούστατα δεν αντέχουν και τα παιδιά να δουλέψουν περισσότερο.

        Λες με το "ρολόι στο χέρι ο εκπαιδευτικός", γνωρίζω αρκετούς εκπαιδευτικούς που κάνουν τσάμπα φροντιστήριο σε παιδιά που δεν έχουν λεφτά σε εκτός σχολείου ώρες. Δεν ξέρω όμως κανέναν π.χ. κερατά έμπορα να έχει δώσει όχι τσάμπα αλλά έστω σε τιμή κόστους έστω και τσίχλες σε κάποιον που έχει ανάγκη.

        Καλά θα κάνουν όποιοι έχουν απωθημένα από τα σχολικά τους χρόνια να μην τα βγάζουν απέναντι σε αξιωματικούς, γιατρούς και εκπαιδευτικούς γιατί αυτοί είναι οι ραχοκοκκαλιά του κράτους και όποιος οργανισμός δεν έχει γερή ραχοκοκκαλιά είτε είναι ανάπηρος, είτε είναι μαλάκιο.

        Και κάτι τελευταίο. Όποιος σούρνει τα εσώψυχά του κατά αξιωματικών, γιατρών και εκπαιδευτικών ας μας "χαρίσει" εαν έχει όρχεις και την επαγγελματική του ενασχόλιση για να του σούρουμε και αυτουνού την "προσφορά" της τάξης του στο έθνος.

        • εκπαιδευτικος avatar
          εκπαιδευτικος @ Απορία 28/08/2011 14:16:12

          +100000000

        • Ρήγας Φερραιος avatar
          Ρήγας Φερραιος @ Απορία 28/08/2011 14:43:24

          @Απορία
          Οπου και να είσαι...να είσαι πάντα καλά.
          Δεν έχω διάθεση να γράφω, αλλιώς θα έγραφα και άλλα τόσα.
          Πάντως ο κοινωνικός εμφύλιος καλά κρατεί.
          Θα ελθει η 3η του Σεπτέμβρη!!!με τα ραβασάκια της εφορίας που θα πάει;;; και τότε θα δούμε ποιός θα κλαίει περισσότερο απο όλους και για ποιό λογο..
          Δεν έχουν καταλάβει αυτό που έρχεται!!!

        • alakran avatar
          alakran @ Απορία 28/08/2011 14:45:50

          1. Αρκετοί από εμάς σπούδασαν και μάλιστα σε πιο απαιτητικές σχολές από τις παιδαγωγικές, μόνο που δεν το κάνουν και θέμα.Ρώτα αν θες κάποιον του Πολυτεχνείου ή της Νομικής να σου πει τί διάβασμα έχει ρίξει στη ζωή του.
          2.Υπάρχουν αρκετοί που δεν θέλησαν ποτέ να μπουν στο δημόσιο και δεν ενδιαφέρθηκαν να δώσουν ΑΣΕΠ.Προτιμούν να μην εξαρτώνται από τον εκάστοτε υπουργό, έχουν μάθει να παίρνουν ρίσκα,να μετριούνται με τη ζωή (τί σου λέω τώρα ε?).
          3και 4.Αν διάλεξες να γίνεις δ.υ. τότε να αρχίσεις να δέχεσαι ότι θα καλύπτεις εσύ κάποια ανάγκη του κράτους,όχι το αντίθετο.Είναι παράξενο που απαιτείς να δουλεύεις όπου θέλεις εσύ.Και δείξε περισσότερο σεβασμό για την επαρχία.Αν δεν σου αρέσει,ο δρόμος του ιδιωτικού τομέα είναι ανοικτός ξέρεις.

          Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με τους αξιωματικούς (αρκεί να κάνουν τη δουλειά τους), ούτε με τους γιατρούς (αρκεί να γιατρεύουν τον κόσμο όσο μπορούν και με έντιμο τρόπο), ούτε με τους εκπαιδευτικούς (αρκεί να μαθαίνουν τα παιδιά μας γράμματα).
          Το "ενασχόλιση" που γράφεις το βρίσκω καταπληκτικό.Διδάσκεις σε σχολείο?

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ alakran 28/08/2011 14:54:43

            Αlakran, άψογος...
            Με καλύπτεις απόλυτα...

          • danaos avatar
            danaos @ Φακ Κωστας 28/08/2011 14:59:51

            Σε καλύπτει γιατί και τον alakran δάσκαλοι του έδωσαν τα πρώτα εφόδια για τη ζωή.

          • alakran avatar
            alakran @ danaos 28/08/2011 15:16:46

            Και τους χρωστάω ευγνωμοσύνη.Θέλω να βελτιωθούν τα σχολεία μας,όχι να καταργηθούν!
            Θέλω να πληρώνονται οι εκπαιδευτικοί μας και να ζουν αξιοπρεπώς (και να διδάσκουν γράμματα στα παιδιά μας)
            Θέλω επίσης το κράτος να βοηθά τον ιδιωτικό τομέα,να μην τον πνίγει με φόρους (τα λέει καλύτερα η φωνή πιο πάνω),ώστε να γίνουν τα παραπάνω.

          • danaos avatar
            danaos @ danaos 28/08/2011 15:29:45

            Ακριβώς αυτό δε λέω ρε alakran στα σχόλιά μου; Κάποιοι όμως δε θέλουν να το καταλάβουν.Όπως δε θέλουν να καταλάβουν και το "διαίρει και βασίλευε" που τόσο καλά χρησιμοποιούν οι κυβερνώντες!

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ danaos 28/08/2011 15:33:09

            Τη δουλειά του δασκάλου την εξιδανικεύεις...και μπορεί να έχει δίκιο, ειδικά αν αναφέρεσαι σε παλιότερες εποχές...πρόλαβα το Δάσκαλο που υπονοείς, σε ακριτική περιοχή της Ελλάδας, σε 2θέσιο σχολείο, όπου υπήρχε επημελητής μαθητής για να φέρνει τα κούτσουρα για την ξυλόσομπα...και μάθαμε γράμματα...και να σκεφτείς δεν είμαι και τόσο μεγάλος, είμαι κοντά στα 35..

            Αν το πας αργότερα όμως, πρόλαβα όλη την παρακμή του ελληνικού πανεπιστημίου...αλλά αν θες γνώση μπορείς να λάβεις, δεν είναι απαραίτητο να μπλέξεις με τις κομματικές νεολαίες...είναι καθαρά προσωπικό στοίχημα...ειδικά στην εποχή μας που η πρόσβαση στη γνώση είναι φθηνή και πανεύκολη...
            Σαν στοιχείο πάντως σου αναφέρω ότι οι χειρότεροι μαθητές της ηλικίας μου είναι πλέον καθηγητές στα σχολεία...

          • alakran avatar
            alakran @ Φακ Κωστας 28/08/2011 15:11:05

            Φίλε Φακ Κώστα
            Έχω κάνει 3 συνολικά μήνες διακοπές τα τελευταία 15 χρόνια.Το βρίσκω άσκοπο να αναρωτιέται κάποιος αν έχω "όρχεις".
            Θα προτιμούσα οι φίλοι μας του δημοσίου να προτείνουν σοβαρές αλλάγές στο δημόσιο,από το να προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
            Στο κάτω-κάτω της γραφής,όταν γκρινιάζουμε για το δημόσιο,στο μυαλό μας έχουμε έναν αργόσχολο σε μια διοικητική θέση,και όχι έναν γιατρό που προσπαθεί να μας σώσει τη ζωή ή κάποιν καθηγητή που μετατρέπει μικρά "κτήνη" σε ανθρώπους.
            Ενδεικτικά η ΕΡΤ έχει 5000 υπαλλήλους.To BBC 900.
            H Δεη πάνω από 25000 (αν δεν κάνω λάθος).Στην αντίστοιχη πληθυσμιακά με μας Σουηδία (αλλά με πολύ μεγαλύτερες ανάγκες σε ενέργεια), η εταιρία τους έχει 6500!Είμαι κοινωνικός αυτοματιστής?
            Αν οι δημόσιοι υπάλληλοι επιμείνουν ότι όλα πρέπει να μείνουν ίδια και δεν καταλάβουν ότι οι εποχές άλλαξαν και πραγματικά χρειαζόμαστε σοβαρές αλλαγές,μαζί με τα ξερά θα καούν και τα χλωρά!

          • φωνη avatar
            φωνη @ alakran 28/08/2011 15:14:38

            Ας μπει κάποιος που η υπηρεσία του υπάγεται στο Υπουργείο Οικονομικών να μας πει τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο δημόσιο.

          • Φακ Κωστας avatar
            Φακ Κωστας @ alakran 28/08/2011 15:44:12

            Αlakran,
            Σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί υποψιάζομαι ότι είμαστε ίδιας ηλικίας και επαγγελματικής κατεύθυνσης...

            Η μεγαλύτερη σύγχρονη αδικία στην ελληνική πραγματικότητα είναι η μονιμότητα των ΔΥ...αυτή εκτρέφει τη διαπλοκή, αυτή εκτρέφεται από τους κομματικούς μηχανισμούς και παράγει φαυλότητα...

            Η κατάσταση είναι άσχημη, όπως ήταν και το προηγούμενο έτος...ωστόσο φέτος, οι πολιτικοί έχουν πανικοβληθεί, γιατί πλέον πρέπει να τα βάλουν με τον κομματικό στρατό και να απολύσουν πρώην "βαμμένους" ψηφοφόρους...η μάχη θα δοθεί μέχρι την τελευταία στιγμή ώστε να αποφευχθεί αυτό, εις βάρος όλων των άλλων τάξεων που δε "μετράμε" κομματικά...
            Θα δούμε τελικά τι θα γίνει..
            Σου εύχομαι δύναμη και αντοχή...

          • Απορία avatar
            Απορία @ alakran 28/08/2011 15:39:02

            Άσε τα προσωπικά, τα μετρήματα με τη ζωή, τα τι μου λες τώρα και τα ορθογραφικά και πιάσε την ουσία.

            Στην Ελλάδα γνωρίζεις πολύ καλά πως δουλεύει το δημόσιο και πως ο ιδιωτικός τομέας και τι χρειάζεται για να επιτύχει κάποιος σε κάθε τομέα και να ανελιχθεί. Καθένας κάνει τις επιλογές του πως θα βγάλει το ψωμί του.

            Άσε λοιπόν τα προπετάσματα καπνού και τις μπουρδίτσες περί ιδεατού ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα που όλα τα κερδίζεις με το σπαθί σου, τις ικανότητες και τα ρέστα, αφού ξέρεις πολύ καλά ότι όλες οι θέσεις από ένα επίπεδο κι απάνω είναι και εκεί σε μεγάλο ποσοστό κομματικές.

            Υ.Γ.
            Εδώ αγαπητέ γράφω γρήγορα και ξεφεύγουν και λάθη.
            Παρεμπιπτόντως, εαν δεν το ξέρεις, το ελληνικό ερωτηματικό είναι το ; και όχι το ?.

          • alakran avatar
            alakran @ Απορία 28/08/2011 16:00:25

            Έκανες πριν 1 γενικό σχόλιο και σου απάντησα σημείο προς σημείο.Τώρα όμως το χειροτερεύεις.Αν σου αρέσει να πιστεύεις ότι όλοι κρεμόμαστε από ένα κόμμα,δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Υποψιάζομαι όμως ότι το πιστεύεις μόνο και μόνο για να απαξιώσεις a priori όσους κάνουν μια διαφορετική ζωή που ξεπερνά τον μικρόκοσμό σου.
            Επίσης στις πλάγιες ερωτηματικές προτάσεις παίρνει τόνο και το "πως¨ και συνήθως και το "τι".
            Είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις αλλά γράφεις γρήγορα και σου ξεφεύγει.Τέλος πάντων.
            Προσπάθησε να απαντάς στα σχόλια που γίνονται και άσε τα ζαβαρακατρανέμια ίλεως ίλεως.
            Κατάλαβες???????????????????????

          • Απορία avatar
            Απορία @ alakran 28/08/2011 16:16:32

            Εκτός από αγενής αμφιβάλλω να είσαι και σε θέση να αντιλαμβάνεσαι αυτά που γράφονται εδώ μέσα.

            Εκτός βέβαια κι αν απλά τρολάρεις...

          • alakran avatar
            alakran @ alakran 28/08/2011 16:41:14

            Αγαπητέ Απορία,
            Δεν τρολάρω.Απλά σε έχω εκνευρίσει και δεν ξέρεις τί να μου απαντήσεις.
            Για να στη σπάσω δε περισσότερο, θέλω να σου επισημάνω ότι οι 2 πρώτες γραμμές που έγραψες αποτελούν μια συντακτική μπούρδα (μπουρδίτσα θα έλεγες εσύ).
            Συγκεκριμένα, αφού χρησιμοποιείς το ρήμα "αμφιβάλλω" και τη λέξη "εκτός", το συμπέρασμα που βγάζει κάποιος που διαβάζει είναι ότι αμφιβάλλεις αν είμαι αγενής.Η πρόθεση που είχες, όμως, ήταν να με προσβάλλεις έχοντας τη σιγουριά του ότι είμαι αγενής.Άρα γράφεις κάτι που δεν ήταν στις προθέσεις σου.Ατύχησες.
            Για κακή σου τύχη έχει κι άλλο.
            Η δευτερεύουσα πρόταση που χρησιμοποιείς αρχίζει λάθος.Το σωστό δεν είναι "αμφιβάλλω ΝΑ είσαι σε θέση κλπ κλπ" αλλά "αμφιβάλλω ΕΑΝ είσαι σε θέση κλπ κλπ"
            Θα προτιμούσα να μην γίνω πάλι τόσο δηκτικός,γι'αυτό ας σταματήσει αυτός ο διάλογός μας εδώ.Από περιέργεια μόνο:ήταν τόσο δύσκολη η χρονιά τής β' δημοτικού?

          • Απορία avatar
            Απορία @ alakran 28/08/2011 16:53:09

            Τι να σου απαντήσω ρε δουλευταρά alatrolan που χρόνο για διακοπές δεν έχεις αλλά χρόνο να ξεφυλλίζεις τον Τριανταφυλλίδη και να γράφεις παπαριές στο internet έχεις άφθονο απ'ότι φαίνεται.

            Άσ'τα αποκαλύφθηκες...

    • Απόστολος Γ. avatar
      Απόστολος Γ. @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 15:04:57

      Δεν παθαίνεις τίποτα με 2 ωρες επι πλέον. Ελεος με τις ειδικότητες που βγάζουν εναν εργασιακό βίο με 2 βιβλία.
      ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΚΛΑΨΑ αυτό ειναι οι εκπαιδευτικοί.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Απόστολος Γ. 28/08/2011 20:03:20

        @Aπορία,

        Μετά τα διαδοχικά "κροσέ" του Αlakran, λογικά, είσαι στο καναβάτσο...Αν διάβαζε και τα παρακάτω σου σχόλια θα συνέχιζε το "ξύλο"...
        Και παρόλο που χαίρομαι που σου "την είπε", λυμάμαι για τη δωρεάν παιδεία...Δωρεάν δεν είναι σίγουρα, αλλά με εκπαιδευτικούς σαν εσένα δεν είναι και παιδεία...ελπίζω να ανήκεις στη μειοψηφία..

        Ο στοιχειώδης ανδρισμός προστάζει να σταματήσεις να εκτίθεσαι....τουλάχιστον για ένα διάστημα...ωραίο πράγμα η ανωνυμία ε? (άλλαξε nick name)...

        • alakran avatar
          alakran @ Φακ Κωστας 28/08/2011 20:34:34

          Άστο βρε Φακ Κώστα, δεν αξίζει.

  20. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 28/08/2011 13:40:14

    Μου κάνει εντύπωση που δεν φωνάζει κανείς γιατί κάθε πανάσχετος υπουργός και δήμαρχος διατηρεί μία στρατιά από συμβούλους ή "συμβούλους" που κοστίζει ένα σκασμό λεφτά και προσπαθούν ορισμένοι να λύσουν το δημοσιονομικό με μερικά κατοστάρικα από το μισθό του δάσκαλου...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ο Μήτσος 28/08/2011 14:14:30

      +1000 Μήτσο
      αλλά για να μη λέμε συνέχεια για τους εκπαιδευτικούς, η κυβέρνηση τα 'χει αρπάξει από έντιμους κυρίως..

  21. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 28/08/2011 13:50:02

    ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΥΓΕΙΑς ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΝΤΟς ΚΑΙ ΕΚΤΟς ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ, ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΧΟΝΤΕς ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩς ΜΕΙΩΜΕΝΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ, ΣΑς ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑς ΠΕΡΙΘΑΛΨΗς,

    • Απορία avatar
      Απορία @ βουλα ελευθεριαδου 28/08/2011 14:23:32

      Μάλλον δεν κατάλαβες τι πάει να γίνει.

      Βαίνουμε τάχιστα σε ουσιαστική ιδιωτικοποίηση των κλαδων υγείας και εκπαίδευσης στη χώρα.

      Όποιος έχει φράγκα θα πηγαίνει τα παιδιά του στα ιδιωτικά σχολεία με τα ΙΒ (όπως και η Διαμαντοπούλου άλλωστε), θα έχει τις ιδιωτικές ασφάλειες του και θα πηγαίνει στα χλιδάτα νοσοκομεία με τα μονοκρεββατα δωμάτια και τις 40 νοσοκομές.

      Οι υπόλοιποι θα πηγαίνουν τα παιδιά τους σε σχολεία παράγκες με part-time δασκάλους, πένητες, που μόλις κλείνει το σχολείο θα αρχίζουν τα delivery για να βγάζουν τον μήνα. Εαν τύχει δε και αρρωστήσουν θα στοιβάζονται δέκα-δέκα μαζί με τους ρομά και τους λαθρομετανάστες σε βρωμερά τριτοκοσμικά νοσοκομεία περιμένοντας τον θάνατο να τους λυτρώσει...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Απορία 28/08/2011 21:33:10

        Αυτά προφανώς δεν ενδιαφέρουν ούτε τους νεοφιλελεύθερους, ούτε τους κοινωνικούς αυτοματιστές. Είναι... ψιλά γράμματα μπροστά στο θρίαμβο του "υγιούς και καινοτόμου" ιδιωτικού τομέα.

  22. juliet avatar
    juliet 28/08/2011 13:53:31

    εκπαιδευτικό
    Δύο καθηγητές ,μέσα σε 10 χρόνια αγοράσανε οικόπεδο 1 στρέμμα και έκτισαν σπίτι 660 τ.μ
    Ρωτάω ,εσένα, με τον μισθό του εκπαιδευτικού ; καλό είναι να παραδεχτούμε ότι υπήρχε πλεονεξία και εκμετάλλευση απλά επειδή ήτανε εύκολα τα πράγματα και όλοι ,λίγο πολύ κερδίζανε,δουλεύανε , κάνανε στραβά μάτια.
    Στη φτώχια υπάρχει γκρίνια και ο ένας τα ρίχνει στον άλλο.Τον φίλο μου τον Αντώνη όσο περνούσανε καλά και το χρήμα κυλούσε η γυναίκα του τον αγαπούσε ,όταν αρχίσανε τα δύσκολα την έκανε,το παράδειγμα αφορά όλους μας . Ολοι μαζί θα επιβιώσουμε -όλοι μαζί θα γκρεμιστούμε.Το ξεπούλημα δεν θα είναι επιλεκτικό .

    • εκπαιδευτικος avatar
      εκπαιδευτικος @ juliet 28/08/2011 13:58:16

      Προσωπικα εχω κανει καταγγελια για παρομοιο "συναδελφο". Αποτελεσμα1ο του εκλασαν τα ..........., βυσμα ΔΑΚΕ. Αποτελεσμα 2ο κατι παρομοιοι του συναφιου με ειπαν ρουφιανο. Το ιδιο εγινε και οταν κινησαμε διαδικασια απομακρυνσης συναδελφου Ι5. Οσο βασιλευει η ΠΑΣΚΕ και η ΔΑΚΕ μην περιμενετε προκοπη...

    • εκπαιδευτικος avatar
      εκπαιδευτικος @ juliet 28/08/2011 13:59:42

      Στο γενικοτερο συμφωνω μαζι σου, αλλο ομως ορισμενοι εδω μεσα που τσουβαλιαζουν κοσμο και πουλανε και πνευμα

    • φωνη avatar
      φωνη @ juliet 28/08/2011 14:08:08

      Πάντως στο δημόσιο το ενιαίο μισθολόγιο για το οποίο πολλοί το κάνουν θέμα ισχύει μόνο για τους νέους που θα εισαχθούν ( καταρχάς γιατί να εισαχθούν νέοι δε λέμε τόοοοοοοοοοοοοσο καιρό ότι πρέπει να περιοριστεί το κράτος; Δημοσιονομική κρίση δεν είχαμε; Ή μήπως είχαμε και μεις τραπεζική κρίση σαν την Ιρλανδία και δεν το ξέραμε;)

      Βλέπουμε ότι η κυβέρνηση δεν ασπάζεται το ότι θα γκρεμιστούμε όλοι μαζί. Θα γκρεμιστούμε επιλεκτικά. Όλους τους υπαλλήλους που υπάρχουν ήδη ( και πρέπει να δούμε ποιός τους διόρισε ) θα συνεχίσουν να τους πληρώνουν όπως τους πλήρωναν. Η κυβέρνηση έχει "προσωπικές διαφορές" με κάποιους. Δε συμφωνεί με το όλοι μαζί.

      Βλέπω τους συνδικαλιστές να λένε είναι άδικο ο ένας να πέρνει Α και ο άλλος Α/2 για την ίδια δουλειά. Ναι αλλά υπάρχουν 2 τρόποι να αρθεί η αδικία. Να παίρνουν όλοι Α ή να παίρουν όλοι Α/2. Τώρα σε περίοδο κρίσης πρέπει να συνεχίσουν όλοι να παίρνουν Α;

      Και θέλω να ρωτήσω έναν άνθρωπο που δουλεύει στο δημόσιο.
      1. Αν πιστεύει ότι πρέπει να αλλάξει κάτι στο δημόσιο;
      2. Τι προτάσεις θα έκανε αυτός;

      • εκπαιδευτικος avatar
        εκπαιδευτικος @ φωνη 28/08/2011 14:14:44

        Προτασεις

        1) Αμεση απολυση οσων υπηρετουν σε αχρειαστες υπηρεσιες
        2) Αμεση απολυση αργομισθων (π.χ. κηπουροι Ευαγγελισμου)
        3) Προσληψεις μονο στους τομεις που υπηρετουν πραγματικα τον πολιτη (υγεια, παιδεια (κυριως στους βρεφονηπιακους), κοινωνικη προνοια). Ελεος οχι αλλους διοικητικους υπαλληλους, υπαρχουν και Η/Υ.
        4) Ανταγωνιστικο μισθολογιο. Bonus στις υπηρεσιες και στους υπαλληλους που πιανουν στοχους, μικρα bonus στους τομεις των υπηρεσιων αν πιαστουν οι φορολογικοι στοχοι, καθως ο ικανοποιημενος απο τη λειτουργια του δημοσιου πολιτης πληρωνει και πιο ευκολα φορους

        • φωνη avatar
          φωνη @ εκπαιδευτικος 28/08/2011 14:21:41

          Ωραία!

          Για τις απολύσεις φυσικά θα πρέπει να μπουν σε καθεστώς εφεδρείας, γιατί όπως είναι τώρα ο ιδιωτικός τομέας μόνο άνεργοι θα καταντήσουν.
          -Μπορούν στο καθεστώς εφεδρείας να εκπαιδεύονται για να καλύψουν θέσεις που υπάρχει έλλειψη στον ιδιωτικό τομέα.
          -Μπορούν επίσης να πηγαίνουν άμεσα να δουλέψουν σε ιδιώτες που δεν αντέχουν το μισθολογικό κόστος, χωρίς άλλη αμοιβή εκτός από τα χρήματα της εφεδρείας. Και μπορεί ο ιδιώτης να δεσμευτεί ότι όταν βελτιωθεί η επιχείρηση θα τους κρατήσει με αυξημένο μισθό.

          Μια χαρά σε βρίσκω κατά τα άλλα.

          Προσλήψεις στους τομείς που λες εφόσον υπάρξει ανάγκη.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ φωνη 28/08/2011 21:37:54

            Ενώ σε ένα χρόνο, που θα λήξει η εφεδρεία, δεν θα καταντήσουν άνεργοι...

            Όσο, δε, για "δεσμεύσεις" επιδοτούμενων ιδιωτών για διατήρηση των θέσεων εργασίας, ξέρουμε όλοι πολύ καλά πόσο εύκολα καταστρατηγούνται. Αν δεν ξέρεις, πήγαινε μια βόλτα στη χειμαζόμενη ανατολική Μακεδονία και Θράκη και ρώτα να μάθεις αν επέστρεψαν παρόμοιες επιδοτήσεις οι "καινοτόμοι" Έλληνες επιχειρηματίες που την έκαναν για γειτονικές χώρες εξευτελιστικού εργατικού κόστους.

          • φωνη avatar
            φωνη @ Αυριανιστής 29/08/2011 08:24:40

            Εγώ μιλάω για τα 3 χρόνια εφεδρεία που λέει η ΝΔ

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ φωνη 28/08/2011 14:21:52

        Εξονυχιστικό έλεγχο σε όσους διετέλεσαν/λούν Δ/ντές και προϊστάμενοι..για τις συγκεκριμένες 4ετίες, 8ετίες κλπ, σε όλες τις υπηρεσίες..

        • alakran avatar
          alakran @ ΕΥΑ 28/08/2011 15:22:52

          Η καλύτερη πρόταση.Η αρχή τού παντός!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ alakran 28/08/2011 17:35:22

            Ναι βρε alakran, γιατί απορώ πώς πάρα πολύ από αυτούς αγόρασαν σπίτια, εξοχικά...και δε χρωστάνε μία...

    • Απορία avatar
      Απορία @ juliet 28/08/2011 14:33:51

      juliet,
      όπως π.χ. δεν τα παίρνουν όλοι οι εφοριακοί, όλοι οι τελωνιακοί, όλοι οι αστυνομικοί, δεν τα παίρνουν (κάνωντας φροντιστήρια στους μαθητές τους) και όλοι οι εκπαιδευτικοί.

      Είναι εύκολο για την πολιτεία, εαν πραγματικά το θέλει, να κάνει σοβαρό πόθεν έσχες σε όλους τους παραπάνω και να τους πιάσει.

      Επιτέλους τόσο δύσκολο είναι να θεσπιστεί διαφάνεια για τα οικονομικά των ΔΥ;

      Όποιος θέλει π.χ. να εργάζεται στο δημοσίο θα ξέρει ότι όλη του η οικονομική κατάσταση (μετά τον διορισμό) θα βρίσκεται εφ'όρου ζωής στο διαδίκτυο. Αφού ούτως ή άλλως τα μισθολόγια τους είναι θεωρητικώς γνωστά.

      Αλλά που να το κάνουν αυτό. Πως μετά όλα τα κομματικά τρωκτικά θα ξεψαχνίζουν το κράτος;...

      • juliet avatar
        juliet @ Απορία 28/08/2011 15:05:14

        Απορία
        Ξέρεις πολύ καλά ότι αν το κράτος εφάρμοζε αυτό, που μπορούσε, θα έπρεπε να δίνει και αυτό λογαριασμό .Πιστεύει ότι τους εσυνέφερε; Ολοι το ίδιο,ήτανε η θεωρία που επικρατούσε αλλά υπάρχει μια διαφορά ,κάποιοι το έκαναν προμελετημένα και κάποιοι απερίσκεπτα ,μόνο γιατί ήτανε εύκολο να περάσουνε καλά σε βάρος άλλων.
        Αυτοί οι πρώτοι είναι οι δοσίλογοι και αυτοί που έγδαραν τις σάρκες της Πατρίδος.
        Οι δεύτεροι είναι οι απλοί κάτοικοι της πρώην εύφορης πράσινης κοιλάδας που μετατράπηκε σε πράσινο βούρκο και που για να γλυτώσουμε θα πρέπει να δώσουμε ο ένας το χέρι στον αλλο για να βγούμε δυνατοί ,σοφοί και να διώξουνε τους υπαίτιους των καταστάσεων.
        Παράδειγμα ,ο συνδικαλιστής των ''φώτων '' που έχει λουφάξει ; οι απειλές ,οι εκβιασμοί ;αυτοί όλοι αλληλοεξαρτώνται ,άρα αφου μπορούνε να σώζει ο ένας τον άλλο με αυτή τη σχέση γιατί να μη μπορούμε και εμείς να σωθούμε;

  23. βασιλη avatar
    βασιλη 28/08/2011 14:31:20

    Για πολλοστη φορα προσπαθω να καταλαβω γιατι αντι να ειμαστε ολοι μαζι εχουμε πεσει στην καραμελα της τηλεορασης και τσακωνομαστε μεταξυ μας. Μην κακολογειτε καποιους ΔΥ με 1000 ευρω τον μηνα ειδικοτερα εαν οι εργασιες τους απαιτουν μεταθεσεις. Ας το παλεψουμε ολοι μαζι γιατι αλλιως υπερισχυει το "διαιρει και βασιλευε"...

    • φωνη avatar
      φωνη @ βασιλη 28/08/2011 15:16:52

      Ωραία το παλεύουμε όλοι μαζί από μεριάς Δ.Υ. πρακτικά πως εφαρμόζετε;
      Τι μπορούν να κάνουν τώρα για να το παλέψουμε μαζί.

      Οι ιδιώτες χάνουν τη μάχη μέρα με τη μέρα και βάζουν λουκέτα.

  24. η Dimi avatar
    η Dimi 28/08/2011 14:41:48

    «Η Αρχουσα τάξη, διαχειρίζεται ΟΛΟ το χρήμα, ΟΥΔΕΙΣ πληρώνει φόρους.

    Η Μεσαία τάξη, πληρώνει ΟΛΟΥΣ τους φόρους, κάνει ΟΛΗ τη δουλειά.

    Οι Φτωχοί, φοβίζουν τη Μεσαία τάξη!

    Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί η Αρχουσα τάξη, σε ΟΛΕΣ
    τις Κοινωνίες. Τρόπος απλός, δοκιμασμένος κι επιτυχημένος.

    Βάζουν τη μία κοινωνική ομάδα, να στρέφεται εναντίον της άλλης.

    Να τσακώνονται μεταξύ τους, έτσι ώστε αυτοί, οι Πλούσιοι, καθ' οδόν ανεμπόδιστοι και γελαστοί, να καταθέτουν στις Τράπεζες ΟΛΟ το μαμημένο χρήμα»

    ~George Carlin: αμερικανός ηθοποιός, κωμικός, συγγραφέας
    ♠ ♠

    Ηρθε η Ωρα γιά την Ελληνική Κοινωνία, να τρομοκρατήσει κι αυτή, τους Διεθνείς οικονομικούς τρομοκράτες και δολοφόνους.

  25. kostas avatar
    kostas 28/08/2011 14:50:28

    Καλησπέρα σε όλους,
    Διαβάζω το antinews αρκετό καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω.
    Είμαι εκπαιδευτικός και θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ τις προτάσεις μου για το δημόσιο τομέα:

    1) Εξορθολογισμός του αριθμού των Δ.Υ. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί χρειάζονται απολύσεις. Μόνο από τη μείωση των προσλήψεων επιτυχγάνεται η μείωση των ΔΥ.
    2) Αν πρέπει να γίνουν απολύσεις να φύγουν οι κοπρίτες του Πάγκαλου και να τον πάρουν μαζί τους.
    3) Κατάργηση της συνέντευξης στην αξιολόγηση στελεχών του δημοσίου. Εκτός από τη "γαλάζια" υπάρχει και η "πράσινη" συνέντευξη (αυτο για τους δημοσιογράφους που δεν γνωρίζουν όλα τα χρώματα. "Ναι! αυτό το χρώμα που έχει το γκαζόν λέγεται πρασινο".)
    4) Αφού γίνει αξιοκρατική τοποθέτηση στελεχών στο δημόσιο, τότε αξιολόγηση όλων μας.
    5) Μείωση φορολογίας παντού, ώστε να υπάρξει ανάπτυξη και θέσεις εργασίας. Έτσι δε θα χρειάζεται να καλύπτει το κράτος την ανεργία μέσω προσλήψεων στο δημόσιο.

    • φωνη avatar
      φωνη @ kostas 28/08/2011 15:30:50

      Γεια σου Κώστα και χαίρομαι που απάντησες γιατί με ενδιέφερε εξ αρχής να δω τι αλλαγές βλέπουν ως αναγκαίες εργαζόμενοι στο δημόσιο.

      Έχεις πρωτοποριακές απόψεις πίστεψέ με το νούμερο 5 δύσκολα το λέει κάποιος που δε θα εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα, παρότι τον ωφελεί ( και εδώ είναι το παράδοξο).

      Για το νούμερο 2 μόνο θέλω να πω ότι οι απολύσεις δεν είναι σωστό να γίνονται με εκδικητικό τρόπο. Αν σκεφτούμε χωρίς πάθος θα απολύσουμε αυτούς που δεν έχουν αντικείμενο εργασίας που να έχει το κράτος ανάγκη.

      Αν υπάρχει ( που υπάρχει) θέμα ως προς τη διαφάνεια με την οποία προσλήφθηκε κάποιος στο δημόσιο μπορεί να γίνει ξανά διαγωνισμός για αυτές τις θέσεις, μπορούν να συμμετέχουν και αυτοί που τις κατείχαν και ας πάρει τη θέση ο καλύτερος. Φυσικά όταν λέω διαγωνισμός εννοώ διαγωνισμός κανονικός, όχι κομματικός.

      • kostas avatar
        kostas @ φωνη 28/08/2011 15:50:47

        Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει καμία θέση στελέχους μιας και είμαι νέος ακόμα.
        Επίσης στα 6 χρόνια που είμαι στο δημόσιο δεν φαντάστηκα ποτέ τον εαυτό μου να παίρνω σύνταξη από εκεί. Εννοείται ότι θα με ενδιέφερε και κάτι άλλο που θα μου έδινε καλύτερες προοπτικές εξέλιξης. Απλά στην περίοδο που διανύουμε το δημόσιο είναι κάτι που δε το αφήνεις εύκολα (δεν καμαρώνω που το λέω αυτό).

        Τέλος πιστεύω ότι στις "πολιτισμένες" κοινωνίες οι εργαζόμενοι, ανεξαρτήτως τομέα, θα πρέπει να ζουν αξιοπρεπώς από την εργασία τους.

        • φωνη avatar
          φωνη @ kostas 28/08/2011 15:59:33

          Μερικά πράγματα πρέπει να είναι συνολικά αιτήματα της κοινωνία τελικά.

          Μείωση των φόρων πρέπει να ζητάμε όλοι άσχετα αν είμαστε ιδιώτες ή όχι γιατί μας ωφελεί όλους.

          Το άλλο που είπε ο φίλος εκπαιδευτικός για τα μπόνους εγώ το δέχομαι σα λογική επιβράβευσης και πρέπει να το ζητάμε σαν κοινωνία να υπάρχει στο δημόσιο κάποια λογική αξιολόγησης-επιβράβευσης γιατί ωφελεί όλους μας.

          Σίγουρα πρέπει να φύγουν πολλά αδικαιολόγητα επιδόματα και να μπει αντί αυτού η έννοια του μπόνους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ φωνη 28/08/2011 21:43:52

        Αν σκεφτείς χωρίς πάθος, γνωρίζεις άραγε τι όργιο μετατάξεων έχει γίνει, ειδικά στους ΟΤΑ (αυτά τα κολοσσιαία άντρα διαφθοράς), από απολύτως χρήσιμες θέσεις που όμως απαιτούσαν εργασία στο δρόμο και με δυσμενείς συνθήκες (π.χ. υπάλληλοι καθαριότητας, δημοτικοί αστυνομικοί, εργάτες εξωτερικών εργασιών) σε "θέσεις γραφείου"; "Χωρίς πάθος σκεπτόμενος" λοιπόν, πες μου γιατί ο μεταταχθείς που -αφού μπήκε- έγλειψε δημάρχους και αντιδημάρχους και στελέχωσε τον προσωπικό τους στρατό για να μεταταγεί, θα πρέπει να αξιολογηθεί στην ίδια βάση "αναγκαιότητας του αντικειμένου εργασίας" με κάποιον που μπήκε απευθείας καλύπτοντας θέση προκηρυγμένη για το ίδιο αντικείμενο.

        • φωνη avatar
          φωνη @ Αυριανιστής 29/08/2011 08:40:48

          Γιατί εγώ προτείνω να αποκατασταθεί μια αδικία προς ώφελος των πολλών.

          Εσύ θες να μην αποκατασταθεί μια αδικία με πρόσχημα το δίκαιο μειοψηφίας, γιατί μειοψηφία είναι το κανονικά και με το νόμο είτε σαρέσει είτε δε σαρέσει.

          Αν μπορείς να μου βρεις τρόπο να δούμε ποιοί μπήκαν γλείφοντας και με κομματικές πλάτες η λύση είναι προφανής.

          Αν δεν μπορείς πρέπει να σκεφτείς τον πιο δίκαιο τρόπο για τους πολλούς ( πολλοί δεν είναι μόνο όσοι κατέχουν θέσεις στο δημόσιο, αλλά και όσοι θα έπρεπε να κατέχουν αλλά δεν είχαν το βίσμα)

          Όποιος μπήκε με βίσμα είναι δίκαιο να επιβεβαιώσει τη θέση ξανά με διαγωνισμό.
          Όποιος δεν μπήκε επειδή δεν είχε βίσμα είναι δίκαιο να έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τη θέση.
          Όποιος μπήκε κανονικά και με το νόμο είναι άδικο να μη δέχεται την έννοια του ανταγωνισμού, απλά επειδή καπάρωσε μια θέση.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ φωνη 29/08/2011 09:05:19

            Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Δεν αναφέρομαι στον τρόπο εισαγωγής. Αυτός, ας δεχτούμε ότι ήταν αδιάβλητος (ΑΣΕΠ) και στις δύο περιπτώσεις. Αναφέρομαι στην "αξιολόγηση χρησιμότητας της θέσης" για κάποιον που μπήκε (αδιάβλητα) κερδίζοντας απευθείας την προκηρυχθείσα θέση, και για κάποιον που βρέθηκε στο ίδιο αντικείμενο "δια της πλαγίας", δηλαδή με εσωτερική μετάταξη ενώ είχε προσληφθεί για άλλο αντικείμενο.

    • danaos avatar
      danaos @ kostas 28/08/2011 15:56:51

      Καλώς όρισες στο antinews Κώστα!

      • Απορία avatar
        Απορία @ danaos 28/08/2011 15:59:27

        Να μην ξεχάσει να δηλώσει τον ...μισθό του στον μπουμπούκο...

        • kostas avatar
          kostas @ Απορία 28/08/2011 16:01:48

          Τον τελευταίο χρόνο 1100-1200, κάθε μήνα διαφορετικός μισθός μιας και η παρακράτηση φόρου παίζεται στο ΧΑΑ.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ kostas 28/08/2011 17:50:00

            Μην ανησυχείτε αγαπητέ, τώρα που το τινάξανε στον αέρα το ΧΑΑ, θα την πάνε στο "Πάμε Στοίχημα" (τα ξέρω από τις αδερφές μου, ιατροί, και τον πατέρα μου, συνταξιούχος ΟΑΕΕ). Καλώς ήρθατε!

  26. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 15:12:51

    Μάλλον πρέπει να αρχίσει μαζική εξώντωση των Δ.Υ. για να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα. Να καταργηθεί και η Π.Υ. Υπάρχουν και φορητοί πυροσβεστήρες...Τι τα θέλουμε 10τονα οχήματα, για έξοδα σε περόδο κρίσης;;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ρήγας Φερραιος 28/08/2011 21:49:37

      Εγώ θα έλεγα να τους κλείσουμε και σε στρατόπεδα. Τώρα μάλιστα που ο Μπεγλίτης, υπακούοντας πειθήνια στις διαταγές των τροϊκανών κατακτητών, θα κλείσει σωρηδόν μονάδες, μπορούν τα στρατόπεδα αυτά να χρησιμοποιηθούν για τον εγκλεισμό των εργασιακώς εφέδρων. Κρίνοντας από μερικούς που συχνάζουν εδώ μέσα, νομίζω ότι δεν θα είναι δύσκολο να βρεθούν πρόθυμοι για να αναλάβουν τον "σωφρονισμό" τους.

      Α, και με μόττο πάνω από την πύλη της εισόδου το "Arbeit(slosigkeit) macht frei". Όσοι εκ των κοινωνικών αυτοματιστών μάλιστα τυχαίνει να είναι και μηχανικοί, αρχιτέκτονες, σχεδιαστές κ.λπ. μπορούν να καταθέσουν προτάσεις και για το πώς θα σχεδιαστεί το μόττο, μη μας κατηγορήσει και το Άουσβιτς για φτηνή αντιγραφή.

  27. ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑΛΑΣΙΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΘΑΛΑΣΙΝΟΣ 28/08/2011 15:22:13

    Πολλή χολή βρε παιδιά τρώτε τις σάρκες σας .Όπως σε κάθε κοινωνία υπάρχουν όλων των ειδών άνθρωποι ,έτσι και στην Ελλάδα .Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει ποιοι ωφελούνται από την διαμάχη ΔΥ και ΙΥ .Παντού υπάρχουν έντιμοι και δουλευταράδες και επίσης παντού υπάρχουν λαμογια και τεμπέληδες .Αυτό που κάνει το σύστημα λέγεται αντιπερισπασμός αλλού φαίνεται ότι χτυπά και αλλού έχει τον πραγματικό του στόχο .Αυτό που πραγματικά φοβούνται είναι την ενότητα του λαού .Αιτήματα από όλους διατυπωμένα και απαιτητά άμεσα .Λόγου χάρη αξιοπρεπή ζωή για όλους ,Υγεία ,Παιδεία ,Ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς ,Αξιοπρεπή κοινωνική ασφάλιση. Με λίγα λόγια ΑΣΦΑΛΕΙΑ με ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

  28. Ίωνας avatar
    Ίωνας 28/08/2011 16:12:55

    Ήρθε η ώρα για τα εκτελεστικά αποσπάσματα! Φτάνει πια! Ως εδώ! Την χειρότερη,(και όχι μόνο), κυβέρνηση(!) όλων των εποχών, πρέπει να την αναλάβει η Νέμεση.

    • danaos avatar
      danaos @ Ίωνας 28/08/2011 16:21:37

      Έτσι Ίωνα.Καιρός είναι.Χώρια που μας σπρώχνει σε διχαστικές καταστάσεις με μεγάλη τέχνη.Το τελευταίο όμως όπλο στη φαρέτρα τους! Πρέπει να φύγουν το γρηγορότερο.Αποπασοκοποίηση άμεσα!

      • Ίωνας avatar
        Ίωνας @ danaos 28/08/2011 16:45:31

        Ακριβώς Δαναέ! Το χειρότερο κατάντημα για ένα Λαό είναι ο κοινωνικός αυτοματισμός. Κάτι που αυτοί που παριστάνουν την κυβέρνηση, το έχουν χρησιμοποιήσει κατά κόρον. Και μόνο γι' αυτό, τους αξίζει το εκτελεστικό απόσπασμα...

  29. ο ξένος avatar
    ο ξένος 28/08/2011 16:31:55

    Δάσκαλοι και καθηγητές, με τη σιγουριά του μικρού ή μεγάλου μισθού τους, μέσα σ'αυτή την τρομερή κρίση, απειλούν τον ελληνικό λαό με απεργίες. Μας απειλούν ότι δεν θα ανοίξουν τα σχολεία, μαχόμενοι τάχα για το δικαίωμα στη δωρεάν Παιδεία, χρησιμοποιώντας την ίδια διπλή γλώσσα της εξουσίας.
    Με αυτόν τον τρόπο βάζουν τον ελληνικό λαό απέναντί τους, την πιο κρίσιμη στιγμή, τη στιγμή που ο λαός τους έχει ανάγκη δίπλα του.

    Ερωτήματα:
    Γιατί αντί να κλείσουν τα σχολεία, δεν κάνουν κινητοποιήσεις μετά το μάθημα;
    Γιατί δεν βγαίνουν, και με τα παιδιά ακόμη, να κλείσουν δρόμους;
    Γιατί δεν κάνουν μάθημα στο δρόμο σε ένδειξη διαμαρτυρίας;
    Γιατί δεν κανονίζουν σχολική εκδρομή στο σπίτι της Αννούλας;

    Αφελή ερωτήματα, όταν τις τελευταίες δεκαετίες, σχεδόν κάθε χρόνο, κλείνουν κανα μήνα τα σχολεία "με θεσμικά και οικονομικά αιτήματα".

    Αφελή ερωτήματα, όταν ούτε συνέλευση δεν μπορούν να κάνουν εκτός ωραρίου. Λες και θα πάθουν κρίση πανικού αν μείνουν μετά τη 13:30 στο σχολείο ή θα τους χαλάσει η δίαιτα αν φάνε μετά τις 14:00.

    • Απορία avatar
      Απορία @ ο ξένος 28/08/2011 16:36:51

      Αγαπητέ είτε κάνουν απεργία, είτε κάνουν αυτά που λες, κανένας δεν θα τους δώσει σημασία γιατί κανέναν στην κυβέρνηση δεν τον ενδιαφέρει πραγματικά η δημόσια παιδεία.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Απορία 28/08/2011 16:52:35

        Σωστά Απορία
        Ξένε, γίνονται και μετά το μάθημα κινητοποιήσεις...
        Έχουμε βγει και με γονείς και με παιδιά στις πλατείες
        Έχουν γίνει συγκεντρώσεις στο υπουργείο
        Δυστυχώς η απεργία έχει ελάχιστο έως καθόλου αντίκτυπο στο κράτος γιατί εμείς οι ίδιοι την έχουμε υποβιβάσει και υποτιμήσει..αλλά είναι και το μοναδικό ''εργαλείο'' άμυνάς μας που, δυστυχώς, φέρνει σε δύσκολη θέση μόνο τους γονείς τελικά..
        Να θυμηθούμε και τη 40ήμερη επί κ. Γιαννάκου...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ο ξένος 28/08/2011 17:00:14

      Να σου δώσω την δική μου απάντηση.
      ΓΙΑΤΙ αυτοί οι αλήτες-εκπαιδευτικοί, κάποτε για την "δολοφονία" του Αλέξη, κατέβαζαν εν είδει σχολικής εκδρομής, τους μαθητές των για να πετροβολήσουν Αστυνομικά Τμήματα.
      Τότε έκαψαν και το τελευταίο χαρτί αξιοπιστίας των.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Σταύρος 28/08/2011 21:56:30

        Ενώ κάποιοι γονείς, που το μόνο που έδειχνε να τους ενδιαφέρει κατά την τεσσαρακονθήμερη απεργία των δασκάλων (που προανέφερε η Εύα) επί Γιαννάκου, ήταν το ότι δεν είχαν πού να "παρκάρουν" τα παιδιά τους (και το έλεγαν και ξεδιάντροπα οι αθεόφοβοι στις τηλεοράσεις), διατήρησαν στο ακέραιο όλα τα χαρτιά αξιοπιστίας των...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Αυριανιστής 28/08/2011 23:06:27

          Σωστά Αυριανιστή, αλλά είπα να μην το αναφέρω...

  30. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 16:34:15

    μία ερώτηση θέλω να κάνω εγώ
    θέλετε δημόσια υγεία και παιδεία;
    αν ναι τί μισθο θέλετε να παίρνουν γιατροί και εκπαιδευτικοί;
    600-700 ε είναι οκ;
    εγώ με 12 χρόνια προυηρεσία αυτή τη στιγμή με τις περικοπές Σεπτεμβρίου παίρνω 1150 ε και τον Οκτώβρη θα μου περικόψουν άλλα 200
    950 λοιπόν, είναι καλά;
    ξέρετε ότι οι συνάδελφοι των ιδιωτικών σχολείων παίρνουν από πέρσι παραπάνω χρήματα (αφού παίρνουν πλήρως τα επιδόματα Χριστουγέννων κλπ)
    Δεύτερον
    όποιος επιθυμούσε να ανήκει στην προνομιούχα κατηγορία αυτών των εργαζομένων γιατί δεν σπούδασε , να δώσει ΑΣΕΠ και να διοριστεί;
    υποστηρίζετε ότι ένας άνθρωπος που δεν σπούδασε τίποτε , που δεν πλούτισε τα προσόντα του με κόπο και χρήμα πρέπει να αμείβεται λιγότερο από έναν που δεν το έκανε;
    γιατί δεν επιθυμείτε να αποκτήσει και ο ιδιωτικός τομέας τα "ευεργετήματα" του δημοσίου αλλά σκέπτεστε στην παγκοσμίως πρωτότυπη λογική του 'Ελληνα:να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα αφού εγώ δεν έχω.
    Γιατί είναι υποχρέωση μου λοιπόν εγώ φέτος να πληρώσω τις φωτοτυπίες των παιδιών (με 5 περικοπές σε 20 μήνες) και όχι η υπουργός που είναι υπεύθυνη γι αυτό το χάλι; (και να τις βγάλει και μόνη της)
    νομίζω από τα περισσότερα σχόλια που διαβάζω ότι το καλύτερο είναι η παιδεία να είναι ιδιωτική και όποιος έχει την ανάγκη και το χρήμα (βεβαίως-βεβαίως) να μορφώνεται.
    Με συγκλόνισε αρνητικά το σχόλιο ενός φίλου παραπάνω που είπε ότι όταν είναι άδειο το στομάχι ποιός κοιτά την παιδεία;
    Αυτό να το πεις στους φτωχούς Έλληνες του 60 που σπούδασαν τα παιδιά τους με τεράστιες στερήσεις.
    Δυστυχώς 30 χρόνια πράσινης διακυβέρνησης (με ολίγους κόκκους από γαλάζιο) έκαναν πρότυπο ζωής το λαμόγιο που τα σπάει πρώτη μούρη στα κολάδικα και όχι το μορφωμένο άνθρωπο.
    ΄Λυπούμαι πραγματικά που ζω στην χώρα που οι πολίτες της σκέπτονται έτσι γιατί θα είναι δια βίου υπόδουλοι των ισχυρών και σκλάβοι της ημιμάθειάς τους.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 17:14:10

      Δυστυχώς Ερμιόνη μου, χάνεις τα λόγια σου. Πλήρης απογοήτευση.... 30+ χρόνια ΠΑΣΟΚ, μας μετέτρεψαν το μυαλό σε μαρμελάδα...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 17:25:25

      Ερμιόνη, νομίζω ότι λίγοι είναι αυτοί που δεν επιθυμούν τη δωρεάν παιδεία, τη δωρεάν υγεία...

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 17:30:12

      Αγαπητη Ερμιονη

      Το οτι καποιος σπουδασε φιλολογος δε σημαινει πως πρεπει το κρατος να τον περιθαλπτει.
      Κι εγω σπουδασα λογιστικη ομως δεν με περιθαλπτει κανενα κρατος ουτε
      και εχω τετοιες απαιτησεις.
      Το κρατος να περιθαλψει ανεργους και αναπηρους δηλ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ
      Οχι να μεγενθυνουμε ανεξελεγκτα το κρατος και να απαιτουμε απο τους
      Ευρωπαιους να δωσουν λεφτα για να ταιζουμε τους Ελληνες ΔΥ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 21:59:49

      "...υποστηρίζετε ότι ένας άνθρωπος που δεν σπούδασε τίποτε , που δεν πλούτισε τα προσόντα του με κόπο και χρήμα πρέπει να αμείβεται λιγότερο από έναν που δεν το έκανε;"

      Κατά τα άλλα, Ερμιόνη, μας λένε απαξιωτικά ότι, δήθεν, έχουμε "σοβιετικό καθεστώς" που πρέπει να αποτινάξουμε. Αν δεν κάνω λάθος, μόνο στη Σοβιετία και στα δορυφορικά της καθεστώτα ο χειρώναξ εργάτης αμείβετο περισσότερο από τον διανοητικό εργάτη.

  31. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 28/08/2011 16:35:54

    Παρακολούθησα τα σχόλια πάρα πολλών.ΟΛΟΙ γράφουν την άποψή τους με βάση τη ζωή τους,την εμπειρία τους,τα επαγγελματικά βιώματα τους.Κάθε άποψη είναι ΣΕΒΑΣΤΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ για όλους ΜΑΣ,έρχεται ΘΥΕΛΛΑ...ΟΛΟΙ,άλλος λίγο,άλλος περισσότερο,θα κληθούμε να ΜΑΤΩΣΟΥΜΕ...Βρισκόμαστε,ως κράτος και ως πολίτες,σε ΠΟΛΥ κρίσιμο σταυροδρόμι.Με αυτούς τους πράσινους ΜΑΣΚΑΡΑΔΕΣ και ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥΣ που μπλέξαμε,μπλέξαμε ΑΣΧΗΜΑ(ελπίζω σύντομα ν'απαλλαγούμε).ΟΛΟΙ,ας αντιληφθούμε πως,χωρίς μια στοιχειώδη ΨΥΧΙΚΗ ενότητα,ΔΕΝ πάμε ΠΟΥΘΕΝΑ.Το ξαναέγραψα και πολύ-πολύ νωρίτερα.Και κάτι τελευταίο.ΟΛΑ τα επαγγέλματα προσφέρουν.Καθετί είναι χρήσιμο.Εκείνα που οφείλουμε να επιδιώξουμε είναι αφενός οι νέοι μας και τα μικρότερα παιδιά που έπονται ν'αποκτήσουν ευκαιρίες εργασίας(η ανεργία είναι σε ύψη ρεκόρ και θ'αυξηθεί και πολύ περισσότερο) αφετέρου ΟΛΟΙ εμείς οι εργαζόμενοι είτε του δημόσιου είτε του ιδιωτικού τομέα να έχουμε ΣΥΝΟΧΗ διότι το πασοκικό καθεστώς ΣΤΡΕΦΕΙ τη μια κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης.Και άλλοι το έχουν γράψει και συμφωνώ μαζί τους.Οι καιροί είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολοι και η κατρακύλα,που βιώνουμε,ΔΕΝ έχει προηγούμενο....

    • Απορία avatar
      Απορία @ Komis Montechristo 28/08/2011 16:38:10

      +100000

    • danaos avatar
      danaos @ Komis Montechristo 28/08/2011 17:03:47

      Κόμη, γνωριζόμαστε πολύν καιρό από τα σχόλιά μας εδώ μέσα. Παραπάνω προσπάθησα να απαντήσω στον Κώστα και στον Αlakran μέσα απ' την εμπειρία μου στις σχολικές αίθουσες όσο πιο απλά μπορούσα. Όμως η αγωνία μου είναι αυτό:
      "Δεν έχω κανένα λόγο να έρθουμε σε αντιπαλότητα, εξ άλλου αυτό το φροντίζει και πολύ καλά μάλιστα η βρωμερή κλίκα που μας κυβερνάει.Το “διαίρει και βασίλευε” το παίζουν στα δάχτυλα έχοντας πιόνια τους όλους εμάς.Προσοχή όμως! Πρέπει να προσέξουμε πολύ! Όλοι μαζί,δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, να προσπαθήσουμε να βγούμε απ’το λούκι της αντιπαλότητας που μας έχουν ρίξει, τρίβοντας αυτοί τα χέρια τους και ενωμένοι να διώξουμε το κακό σκυλολόι πριν είναι πολύ αργά.Μετά θα τη βρούμε τη χρυσή τομή!"
      και το δικό σου:
      "Αυτή η ΑΝΑΛΓΗΤΗ,ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και ΔΙΧΑΣΤΙΚΗ κυβέρνηση επιδιώκει να υπάρχει σύγκρουση μεταξύ διάφορων κοινωνικών ομάδων και τάξεων.Προσπαθεί να εφαρμόσει,ΠΙΣΤΑ,το δόγμα ”διαίρει και βασίλευε”.Το έργο το έχουμε να παίζεται πολλάκις.Σκοπός όλων μας,κατά τη προσωπική μου γνώμη,να είναι η ΨΥΧΙΚΗ ενότητα για ν’απαλλαγούμε όσο το δυνατόν ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ από το πασοκικό καθεστώς,που έχει προκαλέσει ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ δεινά….Η πατρίδα ΔΕΝ αντέχει ΑΛΛΟ….".
      Άιντε μωρέ όλοι μαζί!!!

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ danaos 28/08/2011 17:23:30

        ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ danaos 28/08/2011 22:05:54

        Για να βγούμε "από το λούκι της αντιπαλότητας", Δαναέ, πρέπει κάποιοι να κόψουν τον Πορτοσάλτε κάθε πρωί μπας και δουν τα πράγματα χωρίς το πρίσμα του κοινωνικού αυτοματισμού. Ύπουλος εχθρός αυτή η ραδιοτηλεοπτική πλύση εγκεφάλου, σαν το αλτσχάιμερ...

  32. Ρηγας Φερραιος avatar
    Ρηγας Φερραιος 28/08/2011 17:04:15

    Είδηση της τελευταίας στιγμης!!!! Είπατε κατι;; Ποιοί θα φταίνε πάλι;;;

    h**p://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13988:apokleistikocd-kai-fototipies-anti-gia-biblia-tha-moirastoun-stous-mathites-apofasise-to-ip-paideias-o-oedb-den-exei-paralabei-akomi-to-xarti-gia-tin-ektiposi-ton-sxolikon-biblion ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ:CD και φωτοτυπίες αντί για βιβλία θα μοιραστούν στους μαθητές αποφάσισε το υπ. Παιδείας - Ο ΟΕΔΒ δεν έχει παραλάβει ακόμη το χαρτί για την εκτύπωση των σχολικών βιβλίων

    ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

    Σχολικά βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή (CD) θα μοιραστούν στους μαθητές και φωτοτυπίες για όσους θα δηλώσουν ότι δεν έχουν Ηλεκτρονική Υπολογιστή στο σπίτι τους.Αυτή την απόφαση έλαβε η πολιτική ηγεσία του υπ. Παιδείας ,σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του esos. η οποία αναμένεται να ανακοινωθεί κι επισήμως εντός των ημερών.

    Κι όλα αυτά διότι ο ΟΕΔΒ μόλις προχθές Παρασκευή έλαβε την έγκριση του Ελεγκτικού Συνεδρίου για να ολοκληρωθεί η παραγγελία του χαρτιού (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ) για να εκτυπωθούν τα σχολικά βιβλία.

    Με τα αποθέματα χαρτιού που είχε στις αποθήκες ο ΟΕΔΒ θα είναι τυπωμένα στις 12 Σεπτεμβρίου περίπου 30 με 35 βιβλία συνολικά για τα Δημοτικά , Γυμνάσια και Λύκεια.

    Τα περισσότερα βιβλία από τα 30 με 35 που θα είναι έτοιμα θα αφορούν κυρίως το Δημοτικό

  33. ΑΠ avatar
    ΑΠ 28/08/2011 17:11:48

    Θα παρακαλούσα τους εκπαιδευτικούς να μην εκνευρίζονται,η ιδιότητά τους το απαγορεύει άλλωστε.
    Ας παραιτηθούν ομαδικά,με στόχο να κλείσουν ΟΛΑ τα δημόσια σχολεία,και φυσικά να μην ζητήσει κανείς νέος διορισμό.
    Όποιος χρειαστεί εκπαίδευση και γνώση,να την πληρώνει κατ'ιδίαν,με όποιο τρόπο επιθυμεί.
    Μετά τα δημόσια σχολεία που πρέπει να κλείσουν,να ακολουθήσει και κάθε τι που θεωρείται δημόσιο αγαθό.ΔΕΚΟ και ΟΤΑ επίσης.Άμυνα και ασφάλεια,απαραιτήτως φυσικά.
    Μετά λοιπόν την πλήρη κατάργηση του Δημόσιου Τομέα,και των φόρων φυσικά,θα κάνουμε μια νέα αρχή στη χώρα.Χωρίς μόρφωση και επιστήμη,θα ξεκινήσουμε πάλι από το 5.000 π.Χ.
    Και φυσικά δεν θα έχουμε 50 δις φοροδιαφυγή ετησίως από τον Ιδ.τομέα,ούτε διαφθορά στον ανύπαρκτο πια δημόσιο.
    Σπίτια από άχυρο και λάσπη, όποιος τα καταφέρνει,υποσιτισμό,θανάτους από ένα απλό πυρετό,και τον κάθε οπλισμένο με πέτρα να υποκαθιστά την κάθε μορφής εξουσία.
    Κύριοι,από το 1981,τα λεγόμενα "υποτιμητικά" επαγγέλματα των αρχαίων Ελλήνων απέκτησαν λόγο στην εξέλιξη στην κοινωνίας,και ασκούν κριτική ,χωρίς δυστυχώς ούτε να καταλαβαίνουν πώς και γιατί βρέθηκαν εδώ.
    Κατά το κοινώς λεγόμενον δεν ξέρουν ακόμα ούτε ποιοί είναι(ιστορία),ούτε πού βρίσκονται(γεωγραφία).
    Οι φορολογικές τους δηλώσεις των τελευταίων 30 ετών το αποδεικνύουν περίτρανα:Το 85% βρίσκεται κάτω από το αφορολόγητο των 12χ.ε.
    Ένας εκπαιδευτικός λίγο πριν τη σύνταξη ,χωρίς ιδιαίτερα,25χ.ε.Φόρος 3χ.ε ετησίως.Θα σας αποδείξω εγώ ποιός πληρώνει ποιός πληρώνει ποιόν επί τόσες δεκαετίες.
    Μη μιλήσετε για απαξίωση-ισοπέδωση και άλλες αηδίες,εδώ πρόκειται για λαίλαπα που δεν άφησε τίποτε όρθιο,για μαύρη οικονομία που οδήγησε στη χειρότερης μορφής χρεωκοπία και υποδούλωση,γιατί αιφνιδιάστηκε και κλαίει ο ιδ.τομέας για πτώση κατανάλωσης και απολύσεις;
    1.Έχετε δει πώς δουλεύει ένας ταβερνιάρης και τα 10-20 γκαρσόνια του;Καταιδρωμένοι άπαντες,να μας προλάβουν όλους 10,20,50,100,200 ...πελάτες.Δηλωδέν εισόδημα: 7.500 ετησίως,ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ.
    2.Πώς δουλεύει το παιδί και ο μάστορας στο συνεργείο αυτοκινήτων;Μέσα στη μουτζούρα,τρώει τα μάτια του και τα χέρια του όλη μέρα.Πόσες αποδείξεις πήρατε από το συνεργείο της γειτονιάς σας,στο σέρβις πριν τις διακοπές;Σκί στον Παρνασσό ανελλιπώς,διακοπές σε ακριβά ξενοδοχεία,"εξοχικό",μπαρ...εισόδημα δηλωθέν:9χ.το "παιδί",8χ. ο "μάστορας-ιδιοκτήτης".
    3.Τι ωραία,φτάσαμε επιτέλους στο κοντινό/μακρινό ξενοδοχείο.100ε μια μέση τιμή,αν συμφωνείτε.Κλείσαμε και δωμάτιο έγκαιρα,γιατί μας είπαν ότι θα ήταν όλα γεμάτα.Δηλωθέν εισόδημα :12.500 ετησίως οι ξενοδόχοι...
    4.Στην ξαπλώστρα και την ομπρέλλα τώρα.Το έλα να δεις.Το πόσα πήρε ο κάθε βλαχοδήμαρχος για να στήσει στο καλύτερο σημείο ο "επιχειρηματίας" τη μπίζνα του,δεν μας αφορά,ούτε αν τις 5χ. από την ΗΜΕΡΗΣΙΑ είσπραξη θα τις δηλώσει ως ΕΤΗΣΙΟ εισόδημα,τουρισμό να έχουμε,να περνάνε αυτοί καλά,κι εμείς καλύτερα.Μεταφορά,διαμονή,διατροφή,διασκέδαση,το 20% του ΑΕΠ,95% ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ κύριοι,αλλά μην "ενοχλείτε" την ...πηγή πλούτου της χώρας.
    5.Εμπόριο-Μεταποίηση τώρα.Θέλετε;Εδώ θα στενοχωρήσω περισσότερους όμως,γιατί "τώρα με την κρίση δεν βγαίνουμε".Πονεμένη ιστορία,το παίρνω 10,κρατάω σπίτι τα 8τιμολόγιο για 2,ράβω 100,κόβω τιμολ.για 10,και μετά ..."δεν έχουν λεφτά να με πληρώσουν"(μαύρα είναι όμως,πώς να τα διεκδικήσω;),και κλείνω,κλείνομαι στον εαυτό μου,δεν θέλω να δω κανένα,φταίνε αυτοί που (με 3 μισθούς μείον)δεν ψωνίζουν.Και νόμιζα (μου είχε πει ο διπλανός)πως ΕΓΩ τους πλήρωνα τους χαραμοφάιδες,μα πού χάθηκαν όλοι τώρα.
    ΠΙΚΡΑ κύριοι,μη δώσετε την παραμικρή αξία σε ένα σχόλιο ανθρώπου,που όλο το 24ωρο ασχολείται με διεθνείς αγορές,μετοχές,αξίες εταιριών p/e και Εbitda και γράφει καθημερινά σε άλλο site,στα οικονομικά μη σχετικός,και επαγγελματικά άεργος,αμόρφωτος ,νέος και άπειρος κοινωνικά,"συνταξιούχος ιδιώτης μεταφραστής",ατυχήσας να κομματικοποιηθεί μετά το πτυχίο του και να καταλάβει "θέση ευθύνης" σε ΔΕΚΟ,η έστω ΥΠΟΙΚ.Με δημόσιο και ιδ.τομέα σε δύο ίσα μέρη από τα 15 του σε εργοστάσια,οικοδομή,μαγαζιά,ΣΜ,γραφεία,κέντρο Αθήνας,τουρισμό,εκπαίδευση,εθισμένος του internet μετά τα 60 του,(και μετά από 45 χρόνια δουλειάς).

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΑΠ 28/08/2011 17:58:48

      Δηλαδή εσύ παίρνεις από πίσω όλους τους γκαραζιέρηδες και τους ταβερνιάρηδες να δεις που πηγαίνουν διακοπές και τι εισόδημα δηλώνουν? Πόσες φορές έχεις πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές? Πρόσεχε, να πληρώσεις, από το έλλειμμά σου, όχι απλά να σου "κρατήσουν" λεφτά που ποτέ δεν έπιασες στα χέρια σου. Τα πρώτα που έγραψες είναι ολόσωστα, απλά χάνεις το δίκιο σου υιοθετώντας τις ίδιες ηλίθιες κοινωνικο-αυτοματίστικες μπούρδες.

      • ΑΠ avatar
        ΑΠ @ TopGunZ 28/08/2011 18:31:32

        Μάλλον ζεις σε άλλη χώρα,ή υπάρχει καταφανής έλλειψη φαιάς ουσίας,με εμφανή την παρουσία κενού αέρος,σε συνδυασμό με παντελή άγνοια της πραγματικής αγοράς και αδυναμία επικοινωνίας με τους ανθρώπους της.Το δείγμα γραφής σου"παίρνεις από πίσω τους γκαραζιέρηδες ..." δείχνει ότι δεν έχεις επαφή με την πραγματική οικονομία ή με πραγματικούς ανθρώπους,και ούτε στατιστικά οικονομικά στοιχεία έχεις μελετήσει .
        Κάνε την έρευνά σου και αν αποδόσει κάτι διαφορετικό,να σε διαβάσω.Σε αερολογίες και αηδίες περί εισφορών μετά από τόσα χρόνια μην περιμένεις να δώσω την παραμικρή αξία στο μέλλον,δεν χρήζουν σχολιασμού.
        Το 85% των ελ.επαγγ. δήλωσαν εισόδημα κάτω των 10χ.ε,με Μ.Ο. 6.534ε(στο Αλτερ,τώρα,αν βλέπεις TV),όταν πριν 30 χρόνια έκοβα τιμολόγια 50χ.δρχ μηνιαίως για μεταφράσεις ,στη δεκάρα,η εταιρία δεν δεχόταν "κόλπα",ούτε δραχμή.
        Τι δεν κατάλαβες ακόμα;

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΑΠ 29/08/2011 09:45:49

          Αλήθεια, για πες μας κι εσύ την ακριβή επαγγελματική σου ενασχόληση?

          Α, και εννοείται ότι η επαφή σου με την πραγματικότητα και κυρίως με την ευπρέπεια έχει κενά διαπλανητικών διαστάσεων.

    • ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
      ΕΡΜΙΟΝΗ @ ΑΠ 28/08/2011 18:35:12

      άκουγα πρίνλίγο ότι την εισφορά αλληλεγγύης θα την πληρώσουν μόνον 3 εκατομύρια Έλληνες διότι μόνο τόσοι δηλώνουν ετήσια έσοδα άνω των 12 χιλιάδων ευρώ.
      Νομίζω αυτό απαντά στο ερώτημα ποιοί πληρώνουν φόρο σ΄αυτή τη χωρα

  34. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 17:31:58

    με τί λεφτά θα φωτοτυπήσουν ή θα αναπαράγουν τα σχολεία τα βιβλία τα σχολεία τη στιγμή που πέρσι έγινε περικοπή κατά 60% των χρημάτων που παίρνουν για τις λειτουργικές τους ανάγκες; (θέρμανση,ΔΕΗ,ΟΤΕ, φωτοτυπικό χαρτί κλπ)
    καημένο δημόσιο σχολείο σε χαιρετώ
    όσοι γονείς έχουν λεφτά θα αγοράσουν τα βιβλία ΟΤΑΝ αυτά κυκλοφορήσουν από το εμπόριο (εκεί θα πάει το πρώτο πακέτο ΟΤΑΝ εκτυπωθεί)
    κατά τα Χριστούγεννα θα τα έχουν πάρει όλα και οι υπόλοιποι ..
    κατά τα άλλα τα έξοδα του πολιτικού γραφείου του κου Μόσιαλου τριπλασιάστηκαν σε 6 μήνες.ολοφάνερα οι Δ.Υ. με τους μισθούς τους ανεβάζουν το έλλειμμα ....
    χώρα κλαυσίγελως

  35. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 28/08/2011 17:40:00

    Πήγα ΣΉΜΕΡΑ ΝΑ πάρω τσιγάρα μέχρις χτές τα πλήρωνα 3.20 τώρα μου ζητήσανε 3.70. Αυτά κύριοι και ο χατζηδάκης ζητάει συγκυβέρνηση. Αντωνάκη δεν τον στέλνεις σπίτι του

    • φωνη avatar
      φωνη @ ανώνυμος 28/08/2011 21:06:08

      Ανώνυμε έχεις απόλυτο δίκιο ο Χατζηδάκης έχει ξεπεράσει τα όρια. Είναι υπονομευτής.

      Διάβασα τη συνέντευξή του και την ώρα που ο Πρόεδρος κάνει αγώνα για την αυτοδυναμία βγαίνει και κάνει το ζαβό διφορούμενες δηλώσεις, που δίνουν τίτλους ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ-ΠΑΣΟΚ ΝΔ.

      Εγώ λέω να αποχωρήσει μόνος του μην τον πάρει και τον σηκώσει. Το βλαμμένο νομίζει ότι δεν καταλαβαίνουμε το παιχνίδι υπονόμευσης που κάνει απέναντι στον Πρόεδρο.

      Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι ή να σηκωθεί να φύγει μοναχός του ή να ράψει το στοματάκι του μέχρι να έρθουν οι εκλογές, τότε δε θα δει ούτε ψήφο και θα αποχαιρετήσει το βουλευτιλίκι.

  36. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 17:40:40

    αγαπητέ Λαλάκη από πότε η εργασία έγινε περίθαλψη;
    και κακώς χρησιμοποιώ την λέξη εργασία διότι αποτελεί λειτούργημα.
    νομίζεις ότι η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι μόνον να απαγγέλει το μάθημα;
    το βάρος του ότι έχεις μπροστά σου νέους ανθρώπους και όχι μπρόκολα,έφηβους με ανησυχίες που το μάτι τους καθηγητή πρέπει να είναι αετίσιο για να μαντέυει προβλήματα που δεν φάινονται με την πρώτη ματιά τί είναι; περίθαλψη από το κράτος του εκπαιδευτικού;
    η ευθύνη του να είσαι όπως πρέπει απέναντι στους μαθητές σου -ασχέτως αν έχει πεθάνει ο πατέρας σου ή χρωστάς το δάνειο στην τράπεζα, ασχέτως αν είσαι χιλιόμετρα απ το σπίτι σου σε ξένο τόπο- , η ΄τεράστια ευθύνη ότι πλάθεις πρωτίστως συνειδήσεις και ψυχές ανθρώπων είναι περίθαλψη αναπήρων από το κράτος;
    πραγματικά πιστέυω διαβάζοντας τέτοιες κουβέντες ότι αξίζει στους Ελληνες η κατάργηση της δημόσιας παιδείας .
    Έτσι κι αλλιώς δεν φαίνεται να τους νοιάζει ιδιαίτερα φτάνει να έχουν το γυαλιστερό τους αυτοκινητάκι και τα μπουζούκια τους.
    Λυπάμαι, λυπάμαι πραγματικά αλλά τα λόγια τέλειωσαν.
    Οι αμόρφωτοι ραγιάδες απαγορεύεται να έχουν και απαιτήσεις

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΡΜΙΟΝΗ 28/08/2011 18:23:23

      Ερμιόνη,
      νομίζω είσαι αυτή που μετά απο αρκετά σχόλια και συμφωνίες-διαφωνίες κατέληξες να μου δώσεις να διαβάσω σχόλια των ΝΕΩΝ για μυστικά κονδύλια,τα οποία κατασπατάλησε η Ν.Δ και για την σημερινή κατάσταση είναι υπεύθυνη!!!!!!
      www.antinews.gr/2011/08/27/11929/#comment-783822

  37. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 28/08/2011 18:24:20

    Οι αξιωματικοί μας με την αυταπάρνησή τους κρατάνε το έθνος ζωντανό.
    Οι γιατροί μας δίνουν υγεία σ' αυτούς που απαρτίζουν το έθνος.
    Οι δάσκαλοι διδάσκουν ιστορία και πολιτισμό και διατηρούν άσβεστη την έννοια του έθνους.
    Όμως η πράσινη λαίλαπα θέλει να σβήσει το έθνος.
    Άρα, κατασπαράξτε και τις τρεις αυτές κατηγορίες. Είναι επικίνδυνες.
    Τόσα χρόνια τις απαξίωνε και έστρεφε την κοινωνία εναντίον τους.
    ΜΠΡΑΒΟ, ελληνικέ λαέ είσαι πανέξυπνος και δεν πιάνεσαι εύκολα κορόιδο. Γι' αυτό άλλωστε έχεις και τη συγκεκριμένη κυβέρνηση για να ορίζει την τύχη σου.

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ΓΙΑΝΝΑ 28/08/2011 18:31:54

      Ένα,ακόμα,τρομερό σου σχόλιο.Μέσα από τη σαρκαστική σου διάθεση,τα είπες ΟΛΑ.

  38. ΑΠ avatar
    ΑΠ 28/08/2011 18:59:31

    Αγαπητή Ερμιόνη,τολμώ να πω,δεν συμπαθώ πολλούς νέους εκπαιδευτικούς,ούτε του γιού μου,ούτε παλαιότερους.Ίσως επειδή κάποτε υπήρξα "ένας ακόμα αδύναμος κρίκος" του σάπιου εκπαιδευτικού μας συστήματος.
    'Ομως τα οικονομικά στοιχεία είναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ.
    Ο μύθος που δημιούργησαν τόσες δεκατίες,και με περισσή αναίδεια, οι λειτουργικά αναλφάβητοι επαγγελματίες του τελευταίου θρανίου,μαθητές ανεπίδεκτοι κάθε γνώσης σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα,οι σημερινοί "επιχειρηματίες-επαγγελματίες",και που διέλυσαν τον κοινωνικό ιστό,ο μύθος του "εγώ σε πληρώνω Δημόσιε Υπάλληλε" έχει καταρριφθεί προ πολλού για όσους μελετούν στοιχεία και γνωρίζουν ανθρώπους και καταστάσεις.Ο μισθωτός,δημόσιος και ιδιωτ.,δήλωσε κατά Μ.Ο. 15.500ε ,πλήρωσε ότι του αναλογούσε,τώρα θα πληρώσει ΚΑΙ έκτακτη εισφορά,αποδεικνύοντας,για πολλοστή φορά,ότι ο εκπαιδευτικός των 25χ.ετησίως συγκαταλέγεται ανάμεσα στους 200χ.πλουσιότερους Έλληνες.Από τις "λοιπές δυνάμεις" των επαγγ/τιών ,ΠΑΛΙ δεν θα εισπράξει ΤΙΠΟΤΕ το κράτος.
    Και ας μην αναφερθεί κανείς στο δεύτερο αίσχος που ονομάζεται "έμμεση φορολογία",ούτε το φπα που μας παρακρατούν δεν αποδίδουν,και με θράσος 100 καρδιναλίων,λένε,ναι,πληρώνω φόρο,τον...ΦΠΑ.

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΑΠ 28/08/2011 19:25:03

      Και όλα αυτά γιατί οι κυβερνησεις των απατεώνων δεν εφαρμόζουν το εξονυχιστικό και διαχρονικό πόθεν έσχες οποιουδήποτε, οποιαδήποτε στιγμή.

      Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί οι εφοριακοί πρέπει π.χ. να μπουκάρουν στα μαγαζιά και να ψάχνουν να βρουν αν δεν έκοψε καμμιά απόδειξη πορτοκαλάδας ο μαγαζάτορας για να τον καρατομήσουν.

      Γιατί αντί αυτού να μην πάνε με μια κάμερα (προς αποφυγήν παρεξηγήσεων) και να δουν την κίνηση των μαγαζιών δειγματοληπτικά σε μερικούς δρόμους, σε διάφορες ημερομηνίες, "να κόψουν κίνηση" και στα μαγαζιά που φαίνεται να γράφουν τρελλούς τζίρους να κάνουν εξονυχιστικό πόθεν έσχες στον μαγαζάτορα και στον μισθωτή.

      Φτάσαμε στο σημείο να περνάμε έξω από μαγαζιά με τζίρο 5 και 10 χιλιάρικα ημερησίως και να ακούμε ότι ο μαγαζάτορας δηλώνει κάτω από 12 χιλιάρικα και ότι έχει 15 σπίτια. Δηλαδή αυτόν θα τον πιάσει η εφορία μόνον εαν δεν κόψει αποδειξη για καμμιά λεμονίτα; Έλεος.

      Το ίδιο και για τους ΕΕ. Έλα δω ρε υδραυλικέ δηλωνεις άπορος και έχεις εσύ, η γυναίκα σου και τα παιδιά σου από 1 σπίτι ο καθένας και μετρητά 600 χιλιάρικα στην τράπεζα; Έλα δω.

      Απλά είναι τα πράγματα αλλά δυστυχώς έχουμε δομήσει ένα κρατος πάνω στο ψέμμα, την κλεψιά, την αμορφωσιά και την αναξιοκρατία. Αρχίζοντας από τον πρωθυπουργό και φτάνωντας μέχρι τον κλητήρα.

      • ΑΠ avatar
        ΑΠ @ Απορία 28/08/2011 19:46:57

        Στο πόθεν έσχες θα διαφωνήσουν μόνο όσοι έχουν σοβαρό λόγο να το κάνουν.
        Πρώτοι από όλους όμως πρέπει να ελεγχθούν οι ΕΛΕΓΚΤΕΣ.Διαβίωση,περιουσίες,λογαριασμοί.
        Και να μεταταγούν αφού κληθούν να επιστρέψουν τα "επιπλέον",σε άλλες θέσεις,αμισθί,όχι απόλυση,είναι χατήρι.
        Ο πλημμελής ή και ανύπαρκτος έλεγχος+διαφθορά έφερε τη χώρα και τους πολίτες σε απόγνωση,με όλο και νέες στρατιές ανέργων να προστίθενται καθημερινά.
        Συμφωνώ απόλυτα με την ξεκάθαρη απόψή σου.

  39. daffy avatar
    daffy 28/08/2011 19:46:26

    ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ.....ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΝ !!!

    • φωνη avatar
      φωνη @ daffy 28/08/2011 21:16:38

      Που τον είδες τον καπιταλισμό στην Ελλάδα;
      Πλάκα κάνετε;

      Με τόση φορολογία, τόση γραφειοκρατία, τόσο κράτος, τόση παρέμβαση του κράτους,τόσα αντικίνητρα στην επιχειρηματικότητα εσείς νομίζετε ότι ζείτε σε καπιταλιστική χώρα;

      Ο Κωνσταντακάτος μάζεψε 10.000 υπογραφές για να κάνει μια επιχείρηση.
      10.000 επιχειρήσεις έπρεπε να έχει κάνει με τόσες υπογραφές.

      • alakran avatar
        alakran @ φωνη 28/08/2011 21:23:25

        Κωνσταντακόπουλος.Πάνω από 10000 υπογραφές και πάνω απο 15 χρόνια.
        Αυτού του είδους τα σχόλια που κάνεις με βρίσκουν ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο.Είναι η ουσία του ελληνικού προβλήματος.

  40. Απορία avatar
    Απορία 28/08/2011 20:16:05

    Καλά ότι λες εξυπνάδες το ξέρεις και ο ίδιος.
    Αν θες όμως μου απαντάς γιατί έχω "περιέργεια":

    Ποιον Κώστα υπονοείς στο Φακ Κώστα;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Απορία 28/08/2011 20:38:47

      Τον Καραμανλή τον Β'...εκφράζει την απαξίωσή μου...
      Όταν μίλησε για επανίδρυση του κράτους, εγώ τον πίστεψα...(είμαι ιδεολογικά δεξιός, καμία σχέση με κόμματα..)

      • Απορία avatar
        Απορία @ Φακ Κωστας 28/08/2011 21:07:54

        Και εγώ τον πίστεψα και απογοητέυθηκα, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρεπει να τον βρίζω. Εαν βρίζουμε αυτόν που τουλάχιστον είχε τον ανδρισμό στο τέλος να πει δυο αλήθειες στον κόσμο και να φύγει τότε τον Σημίτη και τον Γιωργάκη τι πρέπει να τους κάνουμε;

        Θα το έβαζες μεταφρασμένο το nick σου στα ελληνικά;

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ Απορία 28/08/2011 21:16:57

          Όχι, στα ελληνικά δε θα το έβαζα...μου αρέσει το υπονοούμενο...
          Η κριτική σου δεκτή...
          Απλώς, δεν θέλω να πάθω τα ίδια με τον Αντώνη..."πάω" να τον πιστέψω και μου ξεφεύγει...ύστερα ειδικά από τη σημερινή του συνέντευξη...

  41. ζητουλας avatar
    ζητουλας 28/08/2011 20:22:35

    "το κράτος έχει συνέχεια και η Ελλάδα έχει φιλότιμο." τι φωνάζετε αφού και να βγει η Ν.Δ οι παραπάνω πάλι ζήτουλες θα είναι προς τι οι κραυγές? Αφού τις ίδιες πολιτικές έχουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ το πολύ πολύ να μειώσει την φορολογία στους βιομήχανους , μην χάσουν και τα υπερκέρδη τους και οι μισθοί να μείνουν σε επίπεδα ΠΑΣΟΚ

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ ζητουλας 28/08/2011 23:36:44

      Αψογος

  42. φωνη avatar
    φωνη 28/08/2011 21:36:38

    Έγραψα λάθος το επίθετο; Συγγνώμη

  43. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/08/2011 22:02:55

    Μ' αρέσει που χρησιμοποιείς και κεφαλαία για τις συγκεκριμένες λέξεις, όταν σε ένα σωρό σχόλιά σου, σε όλες τις παρομοίου θέματος αναρτήσεις, έχεις γράψει ότι τα "πολλά" δημόσια νοσοκομεία (και άρα παρόμοιες προνοιακές δομές) είναι άχρηστα.

    Τρικυμία εν κρανίω, ίδιον γνώρισμα των νεοφιλελεύθερων και των κοινωνικών αυτοματιστών.

  44. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 29/08/2011 00:15:01

    Εμένα πάντως από τα σχολικά μου χρόνια αυτό που μου έχει μείνει είναι το ότι οι μισοί καθηγητές "ξεπέταγαν" στα γρήγορα το μάθημα της ημέρας για να έχουν χρόνο μετά να μας μάθουν "πραγματικά χρήσιμα πράγματα" όπως έλεγαν για τη ζωή. Τι μας μάθαιναν; Τις αρετές του μαρξισμού, το μεγαλείο του κομμουνισμού και τον κίνδυνο που κρύβει η αγάπη για την πατρίδα να μην "καταντήσουμε εθνίκια" (όπως έλεγε ο μαθηματικός μου στη 2η και 3η λυκείου). Ευτυχώς δεν έπεσα στην παγίδα αν και θυμάμαι να κάνω "περίεργες" σκέψεις τότε. Λυπάμαι κυρίες και κύριοι εκπαιδευτικοί αλλά εμένα δε μου βγάζετε από το μυαλό το ότι οι μισοί συνάδελφοί σας δεν διαφέρουν από τους μισούς δ.υ. γενικότερα που πήραν τη θέση από ένα κομματικό ή ένα συνδικαλιστικό γραφείο, είναι ανίκανοι ή/και αδιάφοροι για να κάνουν τη δουλειά τους και πιο πολύ θα διαμαρτυρηθούν για 1-2 ώρες δουλειά τη εβδομάδα παραπάνω παρά για τις ελλείψεις και τα προβλήματα στην εκπαίδευση. Πολλοί θα διαφωνήσετε με όσα γράφω αλλά εγώ από τη ζωή μου αυτό έχω δει

  45. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 29/08/2011 00:41:09

    ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΑΝ Η ΠΑΙΔΕΙΑ,Η ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΓΑΘΑ.
    ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ, ΤΟΤΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙΣ ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΜΙΑΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΟΥΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ,ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΣΤΟΛΟΥΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΑΝΕΠΗΡΕΑΣΤΟΙ ΝΑ ΕΠΙΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΠΟΥ ΕΤΑΧΘΗΣΑΝ ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΝ,ΜΕ ΤΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ,ΤΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ.
    ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.
    ΤΟ ΔΥΣΤΗΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΠΕΡΙ ΑΛΛΑ ΤΥΡΒΑΖΟΥΝ,ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΚΩΦΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΟΙΩΝΟ.

  46. the Rocker avatar
    the Rocker 29/08/2011 04:22:16

    "Καταλαβαίνεις πόσο κυνικός έχει γίνει ένας λαός όταν θεωρεί φυσιολογικό να πληρώνει περισσότερο αυτόν που ασχολείται με τις αποχετεύσεις του, παρά αυτόν που ασχολείται με τα μυαλά των παιδιών του"
    John Fitzgerald Kennedy

  47. spiros avatar
    spiros 29/08/2011 05:55:53

    Κωνσταντίνε
    Όταν εσύ περνούσες από τα θρανία εγώ ήμουν καθηγητής με όνειρα ότι μπορούμε να κάνουνε πολλά για την παιδεία. Έπεσα έξω πολύ έξω. Απογοητεύτηκα και τα παράτησα μόλις μπόρεσα και κατοχύρωσα την σύνταξη στα 26 έτη για να ενταχθώ στις διατάξεις του Σιούφα και να λάβω σύνταξη 12 έτη μετέπειτα.
    Έχεις απόλυτο δίκαιο. Αυτό που λες όχι μόνο συνέβαινε αλλά επιτρεπόταν στο όνομα της "ελεύθερης διακίνησης των ιδεών" ο καθηγητής να μιλάει και για λοιπές θεωρίες..... Μάλλον έζησες κάτι πολύ σημαντικό που οδήγησε την παιδεία στο ξεχύλωμα που δεν μπορεί ακόμη να σημαζευτεί. Επιδότηση βαθμολογίας. Από την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία όλοι μα όλοι οι συνδικαλιστικοί φορείς ενεργούσαν ώς δούριοι ίπποι . Τότε καλιεργήθηκε εντός των κόλπωντης παιδείας το σλόγκαν. Γιατί να το κόψω το παιδί εγώ; Ας το κόψουν οι παρακάτω. Ας του βάλω βαθμολογία έστω και αν δεν αξήζει. Τί σήμαινε; Ας περάσουν όλοι για να δείξουμε τον δείκτη των αποφοίτων μεγάλο άρα η παιδεία βελτιώνεται...... Αποτέλεσμα; Σήμερα φτάσαμε να έχουμε βιομηχανία αριστούχων και σε ένα σχετικά δύσκολο θέμα να κατακρεμνίζονται οι βαθ,ολογίες!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα κλάματα των ΜΜΕ τότε ότι μαθητής με απολυτήριο 19,9 δεν πέραασε σε ΑΕΙ. Ήταν η εποχή που γινόταν γινόταν ελεύθερα η συζήτηση για την δημοτική-δημοτικιά -καθαρεύουσα κλπ. Επίκαιρο θέμα για την προπαγάνδα.... Αποτέλεσμα; Υπάρχει πρόβλημα με την γλώσσα το οποίο επιδεινώνεται και με τα γκρίκλις .. Σε δικαιολογώ πλήρως. Το σχολείο ουδέποτε σου έμαθε να μπορείς να ζείς. Σου έμαθε την ελάχιστη προσπάθεια και να περνάς καλά.

  48. TopGunZ avatar
    TopGunZ 29/08/2011 10:06:08

    Νεοφιλελεύθερες πεταλούθρες, προλετάριοι στα σπάργανα, καπιταλιστομάχοι της δεκάρας και λοιπά μπουμπούκια της Πασόκιας διδαχής το έχουνε κάνει σφεντόνα εδώ μέσα. Ο κοινωνικός αυτοματισμός ύψιστη αλήθεια και ιερή πρακτική. Η αλήθεια όμως είναι πιο απλή.

    Ο γιατρός, ο δάσκαλος και ο προστάτης (αστυνομικός, στρατιωτικός κλπ) είναι πάνω από όλα θεσμοί συνυφασμένοι με την ίδια την ανθρώπινη ύπαρξη. Το ότι 30 χρόνια σαπίλας και αναξιοκρατίας βρωμίσανε με τη δυσωδία τους αυτούς τους κλάδους δε σημαίνει ότι τους πετάμε στον Καιάδα, ούτε ότι όποιος δάσκαλος και λέρα, όποιος γιατρός και λαμόγιο κοκ. Κι ακόμα και στους "επίορκους" ποιος μπορεί έτσι εύκολα πρώτος το λίθο να βάλλει? Στο γιατρό που παίρνει 1,5 χιλιάρικο και βαράει "υπηρεσίες" ακόμα και "2 έξω 1 μέσα"? Ο δάσκαλος που έχει τον κάθε "ξέρεις-ποιος-είμαι-εγώ"-πουλο γονιό να απειλεί θεούς και δαίμονες επειδή τόλμησε ο δάσκαλος να κάνει παρατήρηση στον κανακάρη του που πήγε να ανατινάξει το σχολείο? Καλά, στον στρατό δεν το συζητώ, από τη μία έχεις τους επαγγελματίες παμεστοιχηματζήδες και από την άλλη τα παιδιά της μαμάς που σιχαίνονται να πιάσουνε τη μάπα να καθαρίσουν τα ίδια τους τα σκατά.

    Το μεγάλο βέβαια γέλιο παίζει στην...αντεπίθεση! Ο ψιλικατζής της γειτονιάς δηλώνει χαμηλότερο λέει εισόδημα από έναν υπάλληλο. Σώωωπα! Ή ο επιχειρηματίας που πληρώνει από εισφορές και μισθούς μέχρι τα κυπελάκια του καφέ και τα κωλόχαρτα του μαγαζιού, για να μην πω για την αποπληρωμή της εκάστοτε επένδυσής του, βγάζει λιγότερα από έναν αργόμισθο του δημοσίου. Τι λε ρε, αδιανόητο! Και φυσικά όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι αμόρφωτοι και απαίδευτοι (οι γιατροί και οι νομικοί ας πούμε), λαμόγια κρατικοδίαιτα (προφανώς εννοούμε όποιον έχει πελάτη έστω και έναν ΔΥ). Αλήθεια, με τις αποδείξεις τελικά τι γίνεται, οι μισοί λένε ότι οι ΕΕ δεν κόβουν και οι άλλοι μισοί ότι δεν αποδίδουν ΦΠΑ, τι ισχύει από τα δύο? Φυσικά, για το αλισβερίσι και τον εκβιασμό που υφίστανται από τους πελάτες τους οι ΕΕ να μην κόψουν απόδειξη για να γλυτώσει ο λαδέμπορας-υπάλληλος κανά διφραγκάκι να πάει να το πιει φρέντο στην καφετέρια, ξέρετε, την ώρα που ο ΕΕ είναι ακόμα στο μέσο του ωραρίου του, και να φιλοσοφεί κατηγορώντας τον φοροφυγά ΕΕ, ούτε κουβέντα!

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 29/08/2011 12:04:15

      Τις κυρίες Δ.Υ που εν ώρα υπηρεσία πήγαιναν στο κομμωτήριο,έχεις να πεις κάτι;εκεί στην Αγησιλάου......η Λευτερία δεν προλάβαινε.
      Ξέρω και άλλα στέκια ,χαχαχαχα,δουλειά οι κυρίες..........και εγώ απο τα χαράματα μέχρι ότι ώρα πάει μερικές φορές.

    • γιουρια avatar
      γιουρια @ TopGunZ 29/08/2011 23:29:10

      Θα μου εξηγησεις πως γινεται στο δημοτικο παιδικο σταθμο της γειτονιας μου, στον οποιο τα παιδια γινονται δεκτα βασει φορολογικης δηλωσης των γονεων, να συνωστιζονται οι cayenne με τα ιατροσημα;

      • juliet avatar
        juliet @ γιουρια 30/08/2011 12:54:44

        Ναι ,είχανε χαμηλά εισοδηματικά κριτήρια .......χαχαχα.Δεν ξέρεις ότι υπάρχουν επαγγέλματα που μετά απο πολλα-πολλααααα χρόνια ανακαλύψανε ότι έχουνε μαύρα ;

  49. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 29/08/2011 12:38:18

    Από την 1η Δημοτικού μέχρι σήμερα έχω ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να έρθω σε επαφή για τον α' η β' λόγο (εκπαίδευση(?), ιατροφαρμακευτική περίθαλψη(??), εφορίες, ΙΚΑ , ΟΑΕΕ κτλπ) με κάθε λογής δημόσια υπηρεσία.

    θα έλεγα ότι το 80-85% των δ. υπαλλήλων με τους οποίους έχω έρθει πρόσωπο με πρόσωπο θα τους έκρινα από ανεπαρκείς, αδιάφορους και αργόσχολους έως και άχρηστους.

    Όχι μόνο από τις πράξεις τους (αφού είναι ανήμποροι να πράξουν) αλλά κυρίως από τον τρόπο σκέψης τους. Από το βλέμμα τους, από τις πρώτες τους κουβέντες καταλαβαίνω αμέσως με το τι κουμάσια έχω να κάνω.

    Υπάρχει άλλο ένα 15% τους οποίους θα έκρινα από έξυπνους και πανέξυπνους έως και μεγάλες γάτες.

    Από αυτούς οι μισοί είναι τα μικρά και μεγάλα λαμόγια οι οποίοι είναι σήμερα οι ματσωμένοι ΔΥ.

    Οι άλλοι μισοί είναι οι σύγχρονοι ήρωες Με μοναδικό τους κίνητρο την αγάπη τους για αυτό που κάνουν, σκύβουν το κεφάλι και δουλεύουν σε ένα περιβάλλον από άχρηστους, ανεκπαίδευτους, λαμόγια και αργόσχολους. Και παράγουν χωρίς ουσιαστικά να πληρώνονται! Αυτοί είναι και οι μόνοι που θα μπορούσαν να επιπλεύσουν στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα με πολλαπλάσια αποτελέσματα.

    • juliet avatar
      juliet @ Χαζούλης 29/08/2011 14:09:28

      Μήπως τα ποσοστά είναι 50% τα κομματόσκυλα ,το 15% οι γάτες,10% τα τζιτζίκια το υπόλοιπο 25% τα μυρμήγκια ;
      Το 50% περνάμε καλά και ζήτω ο συνδικαλισμός και ο πρώτος γίνεται και βολευτής.
      Το 15% όπως το περιγράφεις μεγάλες γάτες,και μάλιστα με νύχια ''θανατηφόρα'' και κερδοφόρα.
      Το 10% είδαμε φως και μπήκαμε.
      ΤΟ 25% οι σύγχρονοι ήρωες όπως ακριβώς τους αναφέρεις,που σέβονται τον γέροντα ,την αγγράμματη,το παιδί που σέβονται τον εαυτό τους γιατί ο σεβασμός προς τον συνάνθρωπο αυτό δείχνει.
      Συμφωνείς;Με μπέρδεψες με τα ποσοστά,έχω ένα χούι όλα τ΄αναλύω στατιστικά ,για να μπορώ να καταλήξω κάπου.

  50. Aris avatar
    Aris 29/08/2011 23:02:21

    Επειδή ο καθηγητής που περιγράφετε ψήφισε πασοκ για να πάρει αύξηση πάνω από τον πληθωρισμό, όπως το ίδιο έκανε και ο στρατιωτικός, ενώ η νοσοκόμα που επίσης μπήκε επί πασοκ στον τομέα της υγείας ψήφισε γιώργο, τώρα ας πληρώσουν... Και εξαπατηθέντες και ζήτουλες! Ο καλύτερος συνδυασμός... Ας πρόσεχαν που τον ρίχνουν...

  51. Τεμπέλης Εκπαιδευτικός avatar
    Τεμπέλης Εκπαιδευτικός 29/08/2011 23:22:02

    @alakran 1. Αρκετοί από εμάς σπούδασαν και μάλιστα σε πιο απαιτητικές σχολές από τις παιδαγωγικές, μόνο που δεν το κάνουν και θέμα.Ρώτα αν θες κάποιον του Πολυτεχνείου ή της Νομικής να σου πει τί διάβασμα έχει ρίξει στη ζωή του. Ρωτώ του Μαθηματικού, του Φυσικού, του Βιολογικού, της Κλασσικής Φιλολογίας.. 2.Υπάρχουν αρκετοί που δεν θέλησαν ποτέ να μπουν στο δημόσιο και δεν ενδιαφέρθηκαν να δώσουν ΑΣΕΠ.Προτιμούν να μην εξαρτώνται από τον εκάστοτε υπουργό, έχουν μάθει να παίρνουν ρίσκα,να μετριούνται με τη ζωή (τί σου λέω τώρα ε?). Ναι, τους θυμάμαι, στο απόγειο της κωστοπουλικής βλαχοκλανομαγκιάς, κάπου στα mid -90s, να λένε με στόμφο "μμμ, σιγά μη γίνω υπαλληλάκος των 3 και 60" ονειρευόμενοι γραφεία και πουράκλες, αντάξια αμοιβή για τα 4 χρόνια τουρισμού στα ΙΕΚ και τις Σιβιτανειδείους της Αγγλίας.. Τώρα που έμειναν με το πούρο στο χέρι, τους φταίει ο χθεσινός "καθηγητάκος"... 3και 4. Και δείξε περισσότερο σεβασμό για την επαρχία. Η επαρχία να δεις ΠΟΣΟ σεβασμό σου δείχνει!... Και σου μιλάει ιδεαλιστής και ρομαντικός, που φανταζόταν βίο ατάραχο, φιλοσοφικό και μονήρη κάτω από πλατάνια, συντροφιά με βιβλία και κύκλους χαμένων ποιητών... Με λίγα λόγια, ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ ΑΓΟΡΙΝΑ;; Δε νομίζω να ισχυρίστηκε κανείς ποτέ στην προμνημονιακή(sic) Ελλάδα, ότι οι εκπαιδευτικοί αμοίβονται πλουσιοπάροχα. Άσε μας λοιπόν στην ησυχία μας και τράβα "να μετρηθείς με τη ζωή" πριν σου φύγει(συγκινήθηκα)........

  52. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 30/08/2011 07:00:17

    Με κακοπληρωμένους ΔΥ είναι παράλογο να περιμένουμε βελτιωση της δημόσιας διοίκησης και γενικότερα του κράτους.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 30/08/2011 12:57:33

      Δίκιο έχεις.
      Πριν τις περικοπές λειτουργούσαν όλοι τους σαν καλολαδωμένες μηχανές!
      Άσε μας ρε φίλε σε παρακαλώ,μην παίζεις με τον πόνο μας.
      Έχεις δει κανα πίνακα μισθοδοσίας δημοσίων υπαλλήλων;
      Με υπερωρίες,επιδόματα,εκτός έδρας,και ένα σωρό άλλα που ανεβάζουν τους μισθούς τους στα ύψη;
      Και λίγα τους κόψανε!

  53. Ε/Σ Δάσκαλος avatar
    Ε/Σ Δάσκαλος 30/08/2011 22:25:49

    Εδώ ο κόσμος καίγεται http://news247.gr/oikonomia/ergasia/apo_to_parathyro_kai_xwris_elegxo_55_000_proslhpseis.1348041.html και κάποιοι συμπλεγματικοί θυμούνται τις σφαλιάρες πού 'φαγαν στο γυμνάσιο και ξεσαλώνουν...
    Συνάδελφοι εκπαιδευτικοί, μην μπαίνετε στον κόπο και, πρωτίστως, στην αναξιοπρεπή για το λειτούργημά σας, θέση να "απολογείστε" στον κάθε τυχάρπαστο ανώνυμο μάγκα του πληκτρολογίου. Η καρδούλα τους ξέρει πόσο στενάζουν και πόσο θα ήθελαν να ήταν στη θέση σας. Δυστυχώς όμως, η ζωή του καθενός είναι το αποτέλεσμα των επιλογών και των αγώνων του, και εσείς ξέρετε καλύτερα απ' τον καθένα, με πόσες θυσίες και αγώνες κατακτήσατε αυτό που είστε σήμερα. Καμία απολογία, καμία υπαναχώρηση! Μόνο περιφρόνηση και αδιαφορία για τον αδιόρθωτα κακό και ζηλόφθονο, αιώνιο Ρωμιό.

  54. ΓΙΆΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ 02/09/2011 16:23:11

    Τελικά, είμαστε λίγο πριν από τον εμφύλιο. "Το διαίρει και βασίλευε". Και δυστυχώς σ' αυτό έχουν τσιμπίσει πολύ συμπολίτες μας. Άυτοί που μιλούν λοιπον για τους δημοσίου υπαλλήλος ας έχουν υπόψιν τους και τα εξής: Υπάρχουν τρεις κατηγορίες ΔΥ. Α) Αυτούς που φέρνει μαζί του, μαζί του ο εκάστοτε υπουργός (ακριβώς την επόμενη ημέρα), αυτοί μέχρι το 2004 ήταν από 5 έως 150 (σε κάποιο υπουργείο). Β) Συμβασιούχοι ΣΑΧ, ΣΟΧ τους οποίους έκανε μόνιμους αφού πρώτα τους είχε σε εργασιακή ομηρία και στην συνέχεια εξασφάλισε την ψήφο εμπιστοσύνης τους Γ) Αυτοί που προσπαθήσανε και μπήκανε με την αξία τους. Την πρώτη κατηγορία δεν την αγγίζει κανείς ούτε η τρώ ει κα. Η δεύτερη κατηγορία τόσα χρόνια εξαντλήθηκε στην ομηρία και "δουλεύει" ρελαντί". Η τρίτη παλεύει μόνη της με ένα σύστημα όπου η αξία και η ικανότητα θεουρούνται πρόβλημα γιατί δεν επιτρέπει αυθαιρεσίες. Φυσικά σε όλες τις κατηγορίες υπάρχουν εξαιρέσεις. Σε όλους δε δίνουν ένα κοινωνικό μισθό, στις δε καλά οργανωμένες συντεχνίες και πολλά άλλα. Σας ρωτώ λοιπόν, εγώ, δημόσιος υπάλληλος, απόφοιτος ΕΜΠ, μεταπτυχιακά κλπ, με εξειδικευμένο ρόλο, με σειρά εισαγωγής 1 από ΑΣΕΠ γλώσσες (εννοώ ξένες) και 20 χρόνια υπηρεσίας προ μνημονιακής εποχής άξιζε να παίρνω 1660 ευρώπουλα (με τρια παιδιά?). Και σαν εμένα υπάρχουν πολλοί και με λιγότερα πτυχία αλλά πάντα στην τρίτη κατηγορία. Υπήρχε ΑΣΕΠ ας έδιναν εξετάσεις. Να κατηγορούν λοιπόν κάποιους όχι όλους. Η απαξία είναι σαν το τσουνάμι. Κανείς δεν θα επιζήσει να χαρεί για την καταστροφή του διπλανού του. Για τώρα δεν μιλώ ... μας πήρε το ποτάμι.

    ΗΙΗΙ