#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2010 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ακυρώνεται ένας πρωθυπουργός



Πέντε χρόνια χρειάστηκε ο ... Κώστας Καραμανλής για να φτάσει στο σημείο που βρίσκεται ο σημερινός πρωθυπουργός. Ο Γιώργος Παπανδρέου δεν χρειάστηκε ούτε ένα για να φτάσει στην σημερινή αποκαρδιωτική εικόνα για τον πρωθυπουργό μιας χώρας έστω και της Ελλάδας.

Γράφουμε αλλού για την πρωτοφανή στα χρονικά άρνηση κορυφαίων στελεχών ενός κόμματος να πειθαρχήσουν στον επικεφαλής μιας κυβέρνησης που εξελέγη πριν από λίγους μήνες με συντριπτική διαφορά από την Αντιπολίτευση, για τον λόγο ότι φοβούνται πως δεν θα εκλεγούν στις αυτοδιοικητικές εκλογές και η πολιτική σταδιοδρομία τους θα σταματήσει εκεί – http://www.antinews.gr/?p=60400

Το κύρος του κ. Παπανδρέου έχει υποστεί βαρύτατο πλήγμα και από την δημόσια διαπραγμάτευση μέσω .... Πεταλωτή και διαρροών με τους πολιτικά υφισταμένους του και από τα “όχι” που εισέπραττε μέχρι αργά χθες το βράδυ.

Και οι προτάσεις που ανακοίνωσε προ ολίγου επιβεβαιώνουν την δεινή θέση στην οποία βρίσκεται. Πρόκειται για Επιλογές ήττας του ΠΑΣΟΚ, με δανεικό προσωπικό. Τα κορυφαία στελέχη του ΠΑΣΟΚ γύρισαν επιδεικτικά την πλάτη στον πρωθυπουργό, αρνούμενοι να μπουν στα ψηφοδέλτια, αποφεύγοντας να εκτεθούν στην λαϊκή ετυμηγορία.

Αποδεικνύεται και κάτι άλλο: Ο μοναδικός συνεκτικός ιστός αυτής της τραγικής ομάδας που μας κυβερνά εν ονόματι του ΔΝΤ και της Παγκόσμιας Τάξης είναι η νομή της εξουσίας. Όσοι είπαν “όχι” στον Γιώργο Παπανδρέου δεν το έκαναν μόνο επειδή φοβούνται πως δεν θα εκλεγούν. Το έκαναν και επειδή δεν θέλουν να απολέσουν την υπουργική καρέκλα τους, επειδή στο βάθος του μυαλού τους γνωρίζουν ότι δεν θα ξαναβρεθούν εκεί.

Και ενώ συμβαίνουν αυτά, η ηγετική ομάδα που κατάφερε να φέρει τον Γιώργο στην εξουσία (με την βοήθεια του ξένου παράγοντα και την απίθανη λασπολογία εναντίον της προηγούμενης κυβέρνησης) σπαράσσεται σε μια εξίσου πρωτοφανή διαμάχη εξουσίας.

Επικεφαλής των δύο αντίπαλων ομάδων είναι της μίας ο υπουργός Εσωτερικών Γιώργος Ραγκούσης που διεκδικεί ρόλο “αντ' αυτού” στον επικείμενο ανασχηματισμό και της άλλης ο πολυπράγμων Χάρης Παμπούκης.

Όπως σημειώνει το “Βήμα”, “αυτή δεν είναι σύγκρουση αλλά υπόγεια πυρηνική δοκιμή» λένε στις ιδιωτικές τους συζητήσεις πολλοί υπουργοί”. Στο ένα στρατόπεδο, στο πλευρό του κ. Ραγκούση συντάσσονται οι κκ. Π. Γερουλάνος, Μ. Χρυσοχοΐδης, Δ. Ρέππας και Γ. Παπακωνσταντίνου. Τις απόψεις του κ. Παμπούκη υιοθετούν ο κ. Θ. Πάγκαλος, αλλά και οι κυρίες Λούκα Κατσέλη, Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου και Τίνα Μπιρμπίλη. Η μέχρι πρότινος νομική σύμβουλος του πρωθυπουργού κ. Γλυκερία Σιούτη ήταν το πρώτο θύμα αυτού του πολέμου καθώς ήταν επιλογή του κ. Παμπούκη.

Τι σημαίνει, μεταξύ άλλων, αυτή η ονοματολογία; Ότι έχει διχαστεί και η ... οικογένεια Παπανδρέου. Το κατάφερε κι αυτό ο Γιώργος. Επειδή, ως γνωστόν, ο αδελφός του Νίκος Παπανδρέου στηρίζει τον κ. Παμπούκη και επιτέθηκε πρόσφατα δημοσίως στον κ. Παπακωνσταντίνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 05/09/2010 12:53:38

    Αν ειναι ετσι διαμορφωμενες οι ομαδες, πονταρω Ραγκουση, δεν χανει με τπτ

  2. spiros avatar
    spiros 05/09/2010 12:54:23

    Τίθεται ένα μεγάλο θέμα: Πως θα προχωρήσουν τις μεταρυθμίσεις που επεγγέλεται στην σημερινή εποχή ο Προθυπουργός όταν αρνούνται να "υπηρετήσουν" το κίνημα από άλλη θέση υπερ-υπουργού;
    Η ανακοίνωση των υποψηφίων το μόνο που δηλώνει ότι:
    1.Δηλώνει εξάρτηση από τα εξαπτέρυγα
    2.Συμμετέχει στο σχέδιο κατά της ΝΔ που σχεδίασαν , και υλοποιούν τα εξαπτέρυγα
    3. Το ΠΑΣΟΚ κινείται χωρίς αυτοπεποίθηση, αξιοπρέπεια και αξιοκρατία

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 05/09/2010 13:01:52

    Greek 9/11 2010 = In Memoriam

    • aengus avatar
      aengus @ η Dimi 05/09/2010 13:52:05

      Αμήν

  4. antiochos avatar
    antiochos 05/09/2010 13:11:33

    Προγραμματισμενος 100%.
    Εκεινο που με προβληματιζει οτι σε αυτο το επιπεδο φτανεις με πολυ χαλαρο γκροβερ..

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ antiochos 05/09/2010 23:28:41

      όλη η βουλή έχει χαλαρό γκρόβερ, δές για παράδειγμα την εξεταστική με τον ροκκο απέναντι της.

  5. παπαναστασίου avatar
    παπαναστασίου 05/09/2010 13:26:48

    Ακυρώνεται ή όχι ο Πρωθυπουργός, το προβλημα είναι ότι παρασέρνει μαζί του όλη την Ελλάδα.

  6. donaE avatar
    donaE 05/09/2010 13:41:15

    Αυτα εχουν οι κληρονομιες,σε βαζουν σε λουκι.Απο την αλλη υπαρχει ιστορικη αναγκαιοτητα να διαλυθει το Πασοκ και η λογικη του. Αυτος ειναι ο προορισμος του ΓΑΠ ,η τιμωρια του μπαμπα του.Νομοτελεια.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ donaE 05/09/2010 14:17:38

      Ούτε η Ιοκάστη, δεν θα το διατύπωνε τόσο καθαρά!

  7. aengus avatar
    aengus 05/09/2010 13:51:01

    Έρημος, βαρύς και μόνος
    Περιφρονημένος και στιγματισμένος, θα μείνει στη Ιστορία ως ένας δεύτερος Τσολάκογλου.

  8. lpap avatar
    lpap 05/09/2010 13:51:35

    Μην ανησυχείτε για το προφίλ του Γιώργου, τα ΜΜΕ να ναι καλά θα το αποκαταστήσουν. Το ζήτημα είναι η χώρα κι όλα όσα πρόκειται να γίνουν από δω και πέρα. Το πρόβλημα δυσπιστίας που χει πια ο Έλληνας απέναντι σε κάθε πολιτικό δεν θα λυθεί εύκολα. Ίσως η γενιά η δικιά μου ξεκίνησε με μεγάλες προσδοκίες..θυμηθείτε το 81 και όλα όσα καλλιεργήθηκαν κείνη την εποχή και το πως ο κόσμος πίστευε στους πολιτικούς. Όλων των αποχρώσεων. Τώρα είμαστε σε μια άλλη εποχή διαφορετική και πιο απαιτητική και κυρίως με μεγαλύτερα προβλήματα και με απουσία ελπίδας. Ο χειρότερος συνδυασμός!! Η χειρότερη στιγμή που επιλέγει κάποιος για να γίνει πολιτικός.
    Ο Γιώργος είναι εκτός από ηλιοκαμένο και καμένο χαρτί. Το ίδιο και η συντριπτική πλειοψηφία των νυν πολιτικών. Απαξιωμένοι όλοι. Πως αλλάζει αυτό; Δεν ξέρω, ίσως χρειαστεί να μεσολαβήσουν γεγονότα, να παρθούν αποφάσεις και να φανεί κάτι νέο στον ορίζοντα. Με εντυπωσίασε η κίνηση της κυβέρνησης να επιλέξει να εμφανίσει αυξήσεις και στο πετρέλαιο θέρμανσης. Έπονται εκλογές. Αντίθετα με τις δημοσκοπήσεις ο κόσμος αρνείται να υποστηρίξει. Εγώ πχ αρνούμαι να ψηφίσω, δεν επιθυμώ, δεν καλύπτομαι. Μια συντριβή του ΠΑΣΟΚ μπορεί να επιταχύνει εξελίξεις: να επιβληθούν νέα μέτρα πιο σκληρά και μετά η κυβέρνηση παραδίδει το...πνεύμα. Ο σκοπός για τον οποίο εκλέχτηκε έχει ολοκληρωθεί. Ποιός μαζεύει τα συντρίμμια είναι το ζητούμενο και ποιος έχει τις αντοχές.Οψόμεθα

    • aengus avatar
      aengus @ lpap 05/09/2010 13:55:26

      «Μια συντριβή του ΠΑΣΟΚ μπορεί να επιταχύνει εξελίξεις: να επιβληθούν νέα μέτρα πιο σκληρά και μετά η κυβέρνηση παραδίδει το…πνεύμα»
      Τότε να…..ψηφίσουμε ΠΑΣΟΚ για να σωθούμε!!!!!.

      «Εγώ πχ αρνούμαι να ψηφίσω, δεν επιθυμώ, δεν καλύπτομαι.»
      Άσε, θα ψηφίσω εγώ για σένα…

      • Greco avatar
        Greco @ aengus 05/09/2010 15:32:18

        @lpap αν εισαι αντι-πασοκ και πιστευεις αυτα που εγραψες,τα οποια δεν εχω λογο να σου αμφισβητησω,επιβαλλεται να πας και να ψηφισεις ο,τιδηποτε θες εκτος απο πασοκ

      • lpap avatar
        lpap @ aengus 05/09/2010 17:07:15

        Λυπάμαι αλλά δε στηρίζω πρόσωπα που θεωρώ αποτυχημένα. Το δήλωσα και παλιότερα εδώ κάνοντας συγκεκριμένη αναφορά. Εκτός από πολιτική ταυτότητα έχω και κρίση και λογική, όπως και πολλοί εδώ μέσα, ώστε να μην καταπίνω αμάσητα όσα μου σερβίρουν από τη μία. Με επιλογές του τύπου τον έβαλε το κόμμα αρνούμαι να συμβιβαστώ. Μάλλον τα κόμματα πρέπει να διαλέγουν το καλύτερο για μας. Αρκετά...Λυπάμαι αλλά δεν έχω, δυστυχώς, άλλη επιλογή. Και νομίζω πως οι πολίτες άσχετα με την ταυτότητά τους την κομματική οφείλουν να σκέφτονται και να κρίνουν. Αρκετά με τα διλήμματα και του μόνο δύο δρόμους-διεξόδους. Υπάρχει κι ένας τρίτος δρόμος: καλύτερες επιλογές...

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 05/09/2010 19:52:42

        Η αποχή πλασάρεται είτε ως... αντίσταση, είτε ως οικονομία δυνάμεων. Είναι το λευκαντικό του εκφυλισμένου και εκμαυλισμένου και ηθικά έκπτωτου ρητού «του Ελληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υποφέρει» που λες και ειπώθηκε ακριβώς για τα υποζύγια του μνημονίου, της τρόικας… του ταύρου εν νοητική υπνώσει ευρισκομένου Πάγκαλου...
        Αυτό το «παιχνιδάκι» πρέπει να ξεκουρδιστεί άμεσα ενόψει εκλογών και ο θόρυβος από το ξεχαρβάλωμά του να πνίξει και να τρομάξει τους δημιουργούς, διαχειριστές και κερδίζοντες αυτής της τεχνητής κρίσης. Με κάθε μέσο και τρόπο ν' αποδειχτεί πως η λιποταξία από τις κάλπες και δη σε καιρούς μαύρους δεν πρόκειται να ανταμειφθεί ούτε σ' αυτή, ούτε σε καμιά άλλη ζωή από τους ηθικούς αυτουργούς της. (Πατριδογνωμόνιο)

  9. lpap avatar
    lpap 05/09/2010 14:09:31

    Είμαι Αντι-ΠΑΣΟΚ aengus.. Χρόνια τώρα...και δεν το αλλάζω.Το θεωρώ υπέυθυνο, με τη συνεργασία φυσικά των νεοελλήνων, για την κατάπτωση της χώρας σε όλα τα επίπεδα..

  10. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 05/09/2010 14:09:37

    αρραγές αντιμνημονιακό μέτωπο σε ήπειρο-μακεδονία-θράκη οπωσδήποτε. η απάντηση στους ιδεοκοντραμπατζήδες.

    • aengus avatar
      aengus @ παραέλληνας 05/09/2010 17:07:55

      Αρραγές αντιμνημονιακό μέτωπο παντού, ανεξάρτητα από μεταξύ μας ιδεολογικές διαφορές.

      • anonymos avatar
        anonymos @ aengus 05/09/2010 19:39:41

        ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Η ΒΑΣΗ. ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΡΙΤΟΥΣ ΠΑΝΤΟΥ

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 05/09/2010 14:24:34

    Όλα καλά και άγια τα όσα λέτε κατά του ΠΑΣΟΚ.
    Αλλά πώς να στηρίξουμε τις ελπίδες μας σε μια σάπια ΝΔ η οποία όταν βγήκε στην εξουσία άρχισε να κυνηγάει τους δικούς της και να καλύπτει τα σκάνδαλα τού σημιτικού ΠΑΣΟΚ;

  12. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 05/09/2010 15:03:30

    Στο ΠΑΣΟΚ θεωρούν τον κ. Παπανδρέου «καμένο χαρτί».

    Είναι πλέον γνωστή η Χολιγουντιανού τύπου πομπώδης ανακοίνωση των υποψηφίων του ΠΑΣΟΚ σε πανελλήνια live σύνδεση όλων των καναλιών, που έγινε πριν λίγες ώρες.

    Εμείς πίσω από όλα αυτά βλέπουμε:
    1) Να επαληθεύεται το ρητό «Ώδινεν όρος και έτεκεν μυν». Δηλαδή ενώ όλες τις προηγούμενες μέρες διαχέονταν πληροφορίες για τρανταχτά κυβερνητικά στελέχη από το ΠΑΣΟΚ που θα κατέβαιναν στις περιφέρειες, εντούτοις τελικά κατέληξαν σε μικρότερες και άγνωστες στο ευρύ κοινό επιλογές ή σε επιλογές ξένες προς το ΠΑΣΟΚ.
    2) Μια άτακτη υποχώρηση από τον κ. Παπανδρέου που δεν μπορεί να ελέγξει το κόμμα του ούτε να επιβάλει τις αποφάσεις του και αυτό, αν μη τι άλλο, σημαίνει ότι όλοι τον θεωρούν «καμένο χαρτί» και δεν θέλουν να καούν και οι ίδιοι με το να χαθούν σε ανούσιες περιφέρειες. Προτίμησαν δηλαδή φύγουν ακόμα και από την κυβέρνηση, εάν γίνουν τελικά πράξη κάποιες απειλές που ακούστηκαν, παρά να καούν κι’ αυτοί και να μείνουν μακριά από την κεντρική πολιτική σκηνή, εν όψει ραγδαίων πολιτικών εξελίξεων που έρχονται.

    Αυτό το τελευταίο όμως δεν ξέρουμε κατά πόσο ο ίδιος ο πρωθυπουργός το έχει συνειδητοποιήσει γιατί η εξουσία «τυφλώνει».

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/09/blog-post_1780.html

  13. Greg avatar
    Greg 05/09/2010 15:28:14

    To ΠΑΣΟΚ με τους μηχανισμούς προπαγάνδας που διαθέτει ίσως αποδειχτεί πολύ σκληρό για να πεθάνει. Πήγε, λέει, πολυμελές κλιμάκιο του ΣΔΟΕ στη συναυλία των γιου του και τα έκανε άνω κάτω να πιάσει φοροδιαφυγή άλλα τα βρήκε όλα οκ. Πισίνες αδήλωτες θα βγουν στη φόρα, θα τσακίσουν κανα δυο "επιτυχημένους" ταβερνιάριδες, επί 100 ο αντίκτυπος μέσα από τα ΜΜΕ, δεν θέλει πολύ, και ο λαός μπορεί να σκεφτεί, εντάξει ας ματώσουμε, τώρα πληρώνουν και κάποιοι άλλοι...Πέρασαν και οι εποχές του νόμιμου άρα και ηθικού, δεν τους αφήνει, λέει, ο ΓΑΠ να έχουν οφσορ, αμέ...

    • El polo loco avatar
      El polo loco @ Greg 05/09/2010 16:08:45

      μπα αν και εχεις δικιο στην πρωτη γραμμη, και η τελειοτερη προπαγανδα γινεται σκονη απο την πραγματικοτητα.

      οταν η τσεπη αδειαζει, οι διακοπες κοβονται, το ψυγειο αδειαζει, το καλοριφερ μενει κλειστο και το αμαξι κανει μονο πια τη διαδρομη μεχρι τη δουλεια λογω βενζινης, καθε ειδους προπαγανδα μπαινει απ'τη μια και βγαινει απο την αλλη πια.

  14. El polo loco avatar
    El polo loco 05/09/2010 16:13:17

    ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ.

    • anonymos avatar
      anonymos @ El polo loco 05/09/2010 19:41:08

      Αυτό δεν σημαίνει ότι όσοι ψήφισαν το μνημόνιο δεν θα δικαστούν απλώς θα είναι πιο ήπια η τιμωρία

  15. Stel avatar
    Stel 05/09/2010 16:20:05

    Χρόνια τώρα ήταν κοινή συνήδειση, οτι στην ελλάδα χρειαζόμασταν μια κυβέρνηση που θα έπαιρνε κάποια μέτρα και ας μην ξαναεκλεγόταν. Καθόλου σημαντικό λοιπόν το τι λέγεται από κηφήνες δημόσιους υπάλληλους, μιά και θα απαλαχτούμε από την παρουσία τους.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Stel 05/09/2010 16:55:07

      Για πες μας εσυ που δουλευεις; Στα υπογεια του ΠΑΣΟΚ; Μην κρινεις απο το ευατο σου. Στοχοποιηασατε το δημοσιο και τωρα δεν προχωρα τιποτα. Οι πρασινοφρουροι ευλογησαν και ευλογουν τον παρασιτισμο.
      Νομιζουν οτι τους χρωστα ευγνωμοσυνη ολοκληρη η κοινωνια για τις λαμογιες τους. Εφτασαν να πανηγυριζουν για την εισαγωγη με 0,9 στο πανεπιστημιο. Τετοια καταπτωση..τετοιο λαικισμο...τετοια εξαπατηση δεν ξαναειδαμε.Ψηφιστε τους παλι..και μετα κλαψτε για την τυχη σας!!!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 05/09/2010 17:01:01

        ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!

        ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ;

    • aengus avatar
      aengus @ Stel 05/09/2010 17:16:20

      Είναι κατάπτυστα αυτά που λες χωρίς να ντρέπεσαι, Στελ- Αρτέμη Μάτσα…

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ aengus 05/09/2010 19:31:07

        Είναι κατάπτυστα επειδή κόπηκε το ρουσφέτι, τουλάχιστον το πολύ, στο δημόσιο;

    • anonymos avatar
      anonymos @ Stel 05/09/2010 19:42:38

      Θασίστα Πασόκε πήγαινε να δουλέψεις εσύ εμείς όσο είσαστε στην κυβέρνηση θα σας σαμποτάρουμε

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ anonymos 05/09/2010 19:48:45

        Θασίστα;

    • athamas avatar
      athamas @ Stel 05/09/2010 19:51:46

      Τους οποίους όμως δημόσιους κηφήνες πρώτο το πασοκ δημιούργησε για να μην ξεχνιόμαστε!
      Ας ρίξει κάποιος μια ματιά πόσοι ήταν οι δ.υ. το 1981 και πόσοι έφτασαν να είναι 25 χρόνια μετά και θα καταλάβει τι έγινε.
      Και για να μην ξεχνιόμαστε - και πάλι! - το πασοκ είναι αυτό που εμπέδωσε για τα καλά στον ελληνικό λαό την νοοτροπία «μόνο όραμα μια θέση στο δημόσιο!»
      Και βέβαια πως να μην είναι το μόνο όραμα όταν μια θέση στο δημόσιο εξσφάλιζε - και συνεχίζει να εξασφαλίζει - μια αξιοπρεπή επιβίωση ενώ μια θέση ιδιωτικού υπαλλήλου εξασφαλίζει σήμερα .. τίποτε! εν αντιθέσει βέβαια με τις προ πασοκ εποχές που η εργασία στον ιδιωτικό τομέα εξασφάλιζε πολύ περισσότερα απ ότι μια εργασία στον δημόσιο τομέα.

      Αν όμως το πασοκ δεν δημιουργούσε αυτόν τον στρατό των δ.υ. πως θα μπορούσε να κερδίζει τις εκλογές;

      «Δημιούργησε πολίτες απόλυτα εξαρτημένους απ το κράτος και θα έχεις πάντα την εξουσία στα χέρια σου» έγραφε κάποτε ο Μακιαβέλι.
      Βλέπεις το πασοκ έχει μελετήσει σε βάθος τον προαναφερθέντα συγγραφέα απ ότι δείχνουν τα μέχρι σήμερα πεπραγμένα του.

      Όταν λοιπόν δημιουργείς μια κατάσταση μετά γίνεσαι και «ήρωας» όταν προσπαθείς να διαλύσεις μια κακή κατάσταση που εσύ ο ίδιος δημιούργησες!
      Το πασοκ δημιούργησε τους κηφήνες και τώρα μας βγαίνει και από πάνω ότι και καλά θα μας απαλλάξει απ αυτούς.
      Ευτυχώς μερικοί δεν ξεχνάμε εύκολα.

  16. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 05/09/2010 16:57:13

    Έλα ρε stel αυτό ήταν τελικά το πρόβλημα γιά αυτό διαλύει τα πάντα ο τσολάκογλου?
    η' το γεγονός ότι η βλακεία δεν έχει όρια κρίνοντας από την δική σου και γίνεται όπλο στα χέρια των τροϊκανών και των υπαλλήλων τους?

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΔΙΚΑΙΟΣ13 05/09/2010 16:59:16

      +1000

    • Stel avatar
      Stel @ ΔΙΚΑΙΟΣ13 05/09/2010 18:13:34

      Αγοράκι, με το να λές τους άλλους βλάκες δεν γίνεσαι αυτόματα έξυπνος δημόσιος υπάλληλος.

      • aengus avatar
        aengus @ Stel 05/09/2010 18:41:34

        Πες μας περισσότερα. Είσαι ευφυέστατος !

  17. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 05/09/2010 17:05:55

    ΤΑΤΟΥΛΗΣ!!! ΕΔΩ ΓΕΛΑΝΕ Η ΚΛΑΙΝΕ;

    ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΔΙΩΞΕΙ ΟΛΟΥΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΕ Ο ΒΛΑΧΟΣ ΜΠΑΛΑ(!!!) ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΡΑ.

    • Stel avatar
      Stel @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 05/09/2010 18:14:51

      Αν και η γιαγιά μου είχε αρ..δια θα ήτανε παπούς μου.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Stel 05/09/2010 18:31:09

        EΙΣΑΙ ΧΥΔΑΙΟΣ...ΥΒΡΙΣΤΗΣ.
        ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ...ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ

  18. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 05/09/2010 17:18:48

    ΤΑΤΟΥΛΗΣ= ΠΑΣΟΚ+ΛΑΟΣ= ΤΥΧΑΙΟ;

    • aengus avatar
      aengus @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 05/09/2010 18:28:41

      Δεν νομίζω….
      Τετέλεσται!

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/09/2010 17:29:53

    Ε πατριώτες ηρεμείστε...η εγκεφαλική παράλυση εξακαλουθεί
    να υπάρχει και μάλιστα ορισμένες φορές σε σημείο τραγικό.
    Δημοσκόπηση δείχνει πως προηγείται το ΠΑΣΟΚ κατά 7,1% βέβαια
    με πολύ πεσμένο ποσοστό και μάλιστα με ανερχόμενη ΝΔ.
    Βέβαια είναι και το κατευθυνόμενο της υπόθεσης, αλλά εν πάση
    περιπτώσει δεν μπορώ ακόμη να χωνέψω τον πρωθυπουργό σε μια ομιλία
    του σε απομακρυσμένο νησί να λέει :" Θα έρθουν περισσότερα σκληρά μέτρα."
    αποκάτω χειροκρότημα από γιαγιάδες και νέους..."θα είναι πολύ δύσκολη κατάσταση."αποκάτω χειροκρότημα από γιαγιάδες και νέους..."έχουμε μειωμένη εθνική κυριαρχία."..χειροκρότημα...ακόμη και στο υπουργικό συμβούλιο...
    Ξέρετε υπάρχει και ο πολιτικός μαζοχισμός...

  20. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 05/09/2010 17:53:31

    Οπου ΠΑΣΟΚ και εξαπτέρυγα , Μπουγέλο με μαύρο Φούμο.
    Ολοι στις κάλπες,αποχή σημαίνει ψήφο στον ΓΑΠ και στο Μνημόνιο.
    Αγνοείστε την προπαγάνδα των μπουκομένων ΜΜΕ και των Δημοσιογράφων -Γιουσουφακίων ότι τάχα μου ψηφίζουμε με αυτοδιοικητικά κριτήρια.Αυτό δεν ισχύει τώρα,τώρα προέχει η ΚΑΤΑΔΙΚΗ του Πασόκ και της ανερμάτιστης πολιτικής του.Και βέβαια να μη ξεχνάμε ότι τα εξαπτέρυγα αυξήθηκαν (Καρατζαφύρερ-
    Ντόρα-Κουβέλης)

    • anonymos avatar
      anonymos @ Γιώργος Γκ. 05/09/2010 19:44:40

      Μαύρο στους μνημονιακούς ψήφο στα Πατριωτικά κόμματα ΝΔ-ΚΚΕ_ΣΥΡΙΖΑ

  21. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 05/09/2010 17:55:05

    Οπου ΠΑΣΟΚ και εξαπτέρυγα , Μπουγέλο με μαύρο Φούμο.
    Ολοι στις κάλπες,αποχή σημαίνει ψήφο στον ΓΑΠ και στο Μνημόνιο.
    Αγνοείστε την προπαγάνδα των μπουκομένων ΜΜΕ και των Δημοσιογράφων -Γιουσουφακίων ότι τάχα μου ψηφίζουμε με αυτοδιοικητικά κριτήρια.Αυτό δεν ισχύει τώρα,τώρα προέχει η ΚΑΤΑΔΙΚΗ του Πασόκ και της ανερμάτιστης πολιτικής του.Και βέβαια να μη ξεχνάμε ότι τα εξαπτέρυγα αυξήθηκαν (Καρατζαφύρερ-Ντόρα -Κουβέλης).

    • aengus avatar
      aengus @ Γιώργος Γκ. 05/09/2010 18:26:24

      Και ΔΡΑΣΗ (Μάνος)…. (Μπουτάρης). Το Μαύρο Νεοφιθλελεύθερο Μέτωπο σε πλήρη ανάπτυξη.

      • anonymos avatar
        anonymos @ aengus 05/09/2010 19:45:35

        Καλά είναι για γέλια αδυνατεί να κατεβάσει υποψήφιο στην Θεσσαλονική και ψηφίζει τον γεράκο

  22. Vax avatar
    Vax 05/09/2010 18:02:29

    Ο τραγελαφικος πρωθυπουργος ακυρωνεται εδω και πολλους μηνες...Η Ν.Δ τι κανει ομως? Με σχολια σαν τα σημερινα για τις επιλογες Παπανδρεου στις αυτοδιοικητικες εκλογες το μονο που καταφερνει ειναι να συμμετεχει και αυτη σε ανουσιο παιχνιδι εντυπωσεων! Νομιζω οτι εχει τελειωσει ο χρονος για τετοιες ενεργειες!!

    • Stel avatar
      Stel @ Vax 05/09/2010 18:19:01

      Βρε ας μαζέψει λίγο το μπάχαλο και ας μην ξαναβγεί ποτέ.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Stel 05/09/2010 18:31:35

        ΜΠΑΧΑΛΟ ΕΙΣΕ

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Stel 05/09/2010 18:57:14

        Ποιο ακριβώς μπάχαλο μαζεύει? Εισαγωγή στα πανεπιστήμια με 0,9, οι εφορίες ακόμα αγρό αγοράζουν, οι μεγαλοοφειλέτες μετράνε τους πόντους που τους έφυγαν από το καλτσόν και δίνουν χαρτομάντηλα στη γάτα τους που κλαίει και φυσικά έχει ρημαχτεί η αγορά! Πιο μεγάλο μπάχαλο δε γίνεται!

      • antekale avatar
        antekale @ Stel 06/09/2010 05:40:39

        Ρήγα, πικραμένο σε βλέπω.

  23. aengus avatar
    aengus 05/09/2010 18:51:16

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ – ΑΠΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΤΑΤΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟ PASOK

    Τα λάθος φαντάσματα του ΠΑΣΟΚ : Από τον ορθολογισμό στη συνωμοσιολογία:
    Εκτός από λάθος προβλήματα, ο κ. Παπανδρέου εφευρίσκει και λάθος , ή μάλλον σωστότερα ανύπαρκτους εχθρούς. Είναι γνωστή και δοκιμασμένη η τακτική: όταν κάπου αποτύχεις, δημιούργησε έναν φανταστικό εχθρό, ρίξε πάνω του το φταίξιμο και μετά προσπάθησε να βγεις ο ίδιος «λάδι». Τι μας λέει για πολλοστή φορά ο κ.Παπανδρέου; Ότι το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει να βρίσκεται εκτός εξουσίας, διότι βρίσκει απέναντί του τα συμφέροντα , τα οποία ωστόσο θα αντιπαλέψει με όλες του τις δυνάμεις, και ταυτοχρόνως ουδέποτε θα ταυτιστεί/ συνδιαλλαγεί με αυτά.
    Προτού τρομάξουμε και κρυφτούμε σε καμιά καταπακτή, ας δούμε τα πράγματα πιο ψύχραιμα. Η μετάλλαξη στην περιρρέουσα πολιτική κουλτούρα, με όλα εκείνα τα πολιτικά αποτελέσματα που καταγράφουμε όλοι μας σήμερα, είναι εξαιρετικά πρόδηλη. H διαχειριστική ανεπάρκεια των σημερινών ηγεσιών μετατοπίζει τον ιδεολογικό άξονα της ελληνικής κοινωνίας στις απλοϊκές, λαϊκίστικες πεποιθήσεις του παρελθόντος. Φθάσαμε έτσι να μιλούμε για πολλά. Για εξωθεσμικά κέντρα που επιβουλεύονται το μέλλον της κυβέρνησης. Για «δούρειους ίππους» των Αμερικανών και έτερων «φονιάδων των Λαών». Για πέντε έξι «νταβατζήδες» που υφαρπάζουν τον πλούτο του Έλληνα. Για κάτι σκοτεινούς τύπους στο διαδίκτυο που συστήνουν απειλητικά παράκεντρα για υπουργούς και κυβέρνηση. Και τώρα, για κάτι ορκισμένα «συμφέροντα» που δεν αφήνουν το ΠΑΣΟΚ να κυβερνήσει και τον κ. Παπανδρέου να αποκαλύψει την ατζέντα του.
    Η συνωμοσιολογική διάθεση των παραπάνω έχει κριθεί και η ανακύκλωση τους δεν προκαλεί πλέον παρά μόνο ειρωνικά μειδιάματα. Σε διαφορετική περίπτωση κάποιος φαντάζομαι θα μας είχε ενημερώσει για το πού βρίσκονται οι έρευνες περί εξωθεσμικών κέντρων και ακόμη περισσότερο κάποιον «νταβατζή» θα είχαμε δει να διαβαίνει τις πόρτες της δικαιοσύνης. Τα «συμφέροντα» του 2008 και οι «νταβατζήδες» του 2004 είναι οι δύο όψεις του ίδιου ακριβώς νομίσματος, ενός νομίσματος όμως που ξοδεύεται πολύ γρήγορα….

  24. aengus avatar
    aengus 05/09/2010 18:57:29

    Ο ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΓΙΑ ΤΟ PASOK ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΑΠ (Συνέχεια-Από ιστολ. «Κόκκινος Άνεμος»)


    Το λάθος ΠΑΣΟΚ: από το «παλιό» στο «νέο» χωρίς να έχει αλλάξει τίποτε.
    Το ΠΑΣΟΚ υπό τον κ. Παπανδρέου φάνηκε και σήμερα ότι δεν κατόρθωσε να εξηγήσει στον Έλληνα πολίτη τι ακριβώς είναι. Παλινδρομεί ανάμεσα στην διεύρυνση του εκσυγχρονισμού, για να καταλήξει συνέχεια του «παλαιοπασοκισμού».Ο κ. Παπανδρέου επικαλείται το «Νέο ΠΑΣΟΚ». Και μάλιστα προβαίνει σε τέτοιου είδους τεκμηριώσεις έχοντας στο πλευρό του όλους εκείνους που κάποτε απεχθάνονταν τις παλιές του απόψεις, έτοιμοι και σήμερα να κλαδέψουν κάθε του προοδευτικό βήμα. Η δυναμική της αυλής του υπαγορεύει και την πολιτική του.
    Το «Νέο ΠΑΣΟΚ» του κ. Παπανδρέου είναι το παλιό ΠΑΣΟΚ. Με περισσότερες ίντριγκες, πολύ διχασμό, αλληλοσυγκρουόμενες κατευθύνσεις, ένδεια πολιτικής συνοχής, απουσία νέων ιδεών, καινοτόμων μυαλών. Συνεχίζει ωστόσο και υπάρχει το συνεκτικό στοιχείο: η ελπίδα ότι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΡΟΔΑ στην Ελλάδα που γυρίζει είναι μία και κάποια στιγμή θα «κλειδώσει» εκ νέου το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία. Εξ ου και οι φωνές κοπάσανε. Εξ ου και τα συντροφικά μαχαίρια μπήκαν για λίγο στα θηκάρια. Είναι πολλά τα λεφτά της εξουσίας. Η δίψα των μηχανισμών για τη διαχείριση του κράτους, και τις απολαβές που επιφυλάσσει, υποκαθιστά κάθε άλλη ιδεολογική ζύμωση, λειτουργώντας ως συνδετικός κρίκος ατόμων με διαφορετικές ιδέες , προτεραιότητες, κώδικες ηθικής. Και αυτό ονομάζεται ΠΑΣΟΚ υπό τον κ. Παπανδρέου.
    Εν είδει επιλόγου
    «Ο κόσμος ζητάει ένα σοβαρό ΠΑΣΟΚ που θα του πει πέντε σωστά πράγματα χωρίς ‘ψεύτικα χάδια’. Που θα καταλάβει ότι είναι δίκαια, μπορούν να γίνουν, θα καλυτερεύσουν τη ζωή του και θα υλοποιηθούν από ένα ικανό και μη διεφθαρμένο πολιτικό προσωπικό. Ζητάει ειλικρίνεια και καθαρές κουβέντες, χωρίς λαϊκίστικες υπερβολές»* έγραφε η ίδια φίλα προσκείμενη στην σοσιαλδημοκρατία εφημερίδα, αγνοώντας ωστόσο επιδεικτικά ότι αν όλα τούτα συμβούν, τότε σαφέστατα το κόμμα δεν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ…
    Την ίδια στιγμή, ο ελληνικός λαός δεν αντέχει άλλους κληρονόμους και πρίγκιπες της πολιτικής. Οι πολίτες θέλουν καθαρές θέσεις και όχι να ψάχνουν να τις ανακαλύψουν στους χειμαρρώδεις λόγους του νεολαικισμού ένθεν κακείθεν. Οι πολίτες θέλουν αλλαγές στη ζωή τους και όχι μεγαλόπνοα συνθήματα που η μόνη αλλαγή που θα εξασφαλίσουν είναι η παχυλή και πλούσια ζωή των διαφόρων κομματικοδίαιτων του δημόσιου βίου. Οι πολίτες δεν θέλουν άλλα διλήμματα: δεξιά ή αριστερά. Η μόνη επιλογή είναι μπροστά ή πίσω. Και σε αυτό το κομβικό σημείο τίποτε δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο. Στις δημοκρατίες, όπου «δεν υπάρχουν αδιέξοδα», καμία ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΡΟΔΑ δεν είναι και η μοναδική.
    Πέτρος Τατούλης

  25. Orestios avatar
    Orestios 05/09/2010 19:43:06

    Το έχει χάσει το παιχνίδι και κάθε επικοινωνιακή προσπάθεια πλέον δρα εναντίον του. Ακόμη και να το κρύψουν δεν θα βγεί αποτέλεσμα.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Orestios 05/09/2010 19:47:01

      Οπως είπε και ο Παναγιωτακόπουλος ο ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

  26. athamas avatar
    athamas 05/09/2010 20:01:26

    Δεν μας τα γράφει καλά ο αρθρογράφος!
    Καθόλου καλά!
    Με όσα έχει κάνει ο ΓΑΠ έχει ήδη αργήσει πάαααρα πολύ να φύγει!
    Ούτε χτές ούτε προχτές ούτε παραπροχτές έπρεπε νάχει φύγει.
    Και εμείς ακόμα μιλάμε για «πρωθυπουργό»!!!

    Μήπως έχουμε «λαλήσει» εντελώς; :lol:
    Για ποιόν πρωθυπουργό και ποιάς χώρας πρωθυπουργό και ποιού λαό πρωθυπουργό μιλάμε;
    Πάντως όχι για τον πρωθυπουργό της Ελλάδας ούτε για τον πρωθυπουργό των Ελλήνων μιλάμε.
    Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα εδώ και μήνες!
    Άνθρωπος που μιλάε για μειωμένη εθνική κυριαρχία ΔΕΝ γίνεται να είναι πρωθυπουργός καμμίας χώρας και ποτέ!
    Ούτε κάν της Ελλάδας όπως είναι σήμερα!
    Ούτε κάν!

    • aengus avatar
      aengus @ athamas 05/09/2010 20:38:42

      «Άνθρωπος που μιλάει για μειωμένη εθνική κυριαρχία ΔΕΝ γίνεται να είναι πρωθυπουργός καμμίας χώρας και ποτέ!
      Ούτε κάν της Ελλάδας όπως είναι σήμερα!
      Ούτε κάν!»
      ΒΛΕΠΕΙΣ, ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ !

  27. NONOS avatar
    NONOS 05/09/2010 20:03:15

    ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΠΛΑΚΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΝΟΕΒΡΗ ( ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟΝ ΠΥΡ ΤΩΝ ΦΤΩΧΩΝ,ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ , ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ) ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΡΘΕΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΣΦΟΝΤΙΛΙ ΑΔΕΡΦΙΑ.
    ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΟ ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΚΟΜΟΥΝΙΣΜΟΣ
    ΜΕ ΤΑΤΟΥΛΗ ΚΑΙ ΜΠΟΥΤΑΡΗ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ

  28. kostas avatar
    kostas 05/09/2010 20:15:52

    υπαρχει καποιος εδω μεσα που δεν ειναι ΠΑΣΟΚ , αλλα δεν ειναι ουτε ΝΔ?
    θελω να καταλαβω αν εχουμε φυγει απο τον οπαδισμο του ΠΑΟ -ΟΣΦΠ ,
    ή αν ακομα οι μπλε τα εχουν με τους πρασινους

    • The Saint avatar
      The Saint @ kostas 05/09/2010 20:34:39

      Οι οπαδοί της ΝΔ έχουν βρεί τα έργα και ημέρες του ΓΑΜινέικο και πατάνε επάνω, ξεχνώντας τα δικά τους (μόλις πρόσφατα) εργα και ημέρες και νομίζουν ότι ο Αντωνάκης είναι κάποιος Αρχαγγελος του Μεγαλοδύναμου, που ήρθε γιά να σώσει την Ελλάδα, και το κόμμα της ΝΔ.

      Πλανώνται πλάνην οικτράν! Οι Οπαδοί του ΠΑΣΟΚ απο την άλλη προσπαθούν να πιασθούν απ'τα μαλλιά τους, αφου δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο.
      Οι αριστεροί του ΚΚΕ (γιά τους -υπόλοιπους απαξιω...-) εξακολουθούν να βρίσκονται περιχαρακωμένοι στον virtual world τους, προσπαθώντας εκμεταλευόμενοι τα λάθη των "αντιπάλων" κυρίως, και όχι γιατί έχουν ουσιαστική χάραξη πολιτικής.που να τους φέρνει στο προσκήνιο με την απαραίτητη πολιτική σημαντικότητα, προσπαθούν, ότι νάναι...

      Είναι άσχημο πράγμα να είναι κανείς ΕΝΤΟΝΑ πολιτικοποιημένος, γιατί αυτονόητα οδηγείται στον παρωπιδισμό, και τον ωμό οπαδισμό, κάτι που βεβαια μόνο σοφρωνες ανθρώπους δεν χαρακτηρίζει. Και οι λάθος επιλογές, είναι συνεπαγόμενες...

      • The Saint avatar
        The Saint @ The Saint 05/09/2010 20:39:38

        Ξεχασα να συμπληρώσω διπλα στο "ΕΝΤΟΝΑ πολιτικοποιημένος" βάλτε και το "και κυρίως ακραία ΚΟΜΑΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ"

        Ζητώ συγγνώμη...

      • antekale avatar
        antekale @ The Saint 06/09/2010 05:59:11

        Τι τα λες; Σαν να μιλάς σε τοίχο είναι! Οι οπαδοί δεν έχουν κρίση και λογική.

  29. ΡΩΜΑΝΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ avatar
    ΡΩΜΑΝΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ 05/09/2010 20:33:21

    Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΗΧΗΡΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ. ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ YESMΑN ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΣΤΕΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ, ΝΤΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ. ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΔΕ ΘΑ ΔΙΣΤΑΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΣΠΗ, ΚΑΜΟΥΦΛΑΡΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΔΗΘΕΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ. GIORGO, KARADZAFERI, DORA ΤΕΛΙΚΑ ΞΕΠΟΥΛΑΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ!

  30. El polo loco avatar
    El polo loco 05/09/2010 20:52:30

    Το «παιχνιδάκι» για μωρούς ψηφοφόρους ξεκίνησε από τις εκλογικές αναμετρήσεις της τελευταίας διετίας, ντόπιες και ευρωπαϊκές. Είναι πολυετές, καλοσχεδιασμένη αμερικανιά, σε χώρες όπου τα πραξικοπήματα δεν είναι πια εύκολες λύσεις κι έχει στόχο να διατηρούνται στην εξουσία, νομιμοποιημένες από κάλπη, καπιταλιστικές, στυγνά αντιλαϊκές κυβερνήσεις όπως η τωρινή του ΠΑΣΟΚ και αρκετές ομοιόχρωμες ή μη προηγούμενες.

    Το παιχνιδάκι θέλει το λαό να... διαμαρτύρεται απέχοντας από τις κάλπες ή πηγαίνοντας στο λευκό, να βγάζει δηλαδή, ακόμα και με όρους αστικού εκλογικού συστήματος, μόνος του τα μάτια του με τα δυο του χέρια. Ετσι σε περιόδους όξυνσης των αντιθέσεων και των προβλημάτων με την εργατική τάξη στριμωγμένη στα πλουτοκρατικά στενά, το δικαίωμα επιλογής, διά της κάλπης, ανατρεπτικής της κυρίαρχης πολιτικής να δυναμιτίζεται, να απαξιώνεται και να υπονομεύεται ωραιοποιημένο ως «μαγκιά της αποχής»!

    Αυτές τις μέρες που κρίσιμα διέρχονται ως τις περιφερειακές εκλογές του Νοέμβρη, το «παιχνιδάκι» ξεσκονίστηκε, φορτίζεται στις μπαταρίες των ΜΜΕ και των δημοσκοπήσεων και ξαμολιέται στα πλήθη των σαστισμένων και οργισμένων από το μνημόνιο. Αμα σου πλασάρουν Αδωνι και Ψωμιάδη από το πρωί ως το βράδυ, ως τα πρόσωπα της πολιτικής, με λίγη από άρωμα Διαμαντοπούλου και αντίσταση Ελσας Παπαδημητρίου, τότε το «παιχνιδάκι» - δεν πάω να ψηφίσω - πιάνει καλύτερα στη συχνότητα των τρομοκρατημένων, ανασφαλών, πετσοκομμένων εργαζομένων ψηφοφόρων. Η αποχή πλασάρεται είτε ως... αντίσταση, είτε ως οικονομία δυνάμεων. Είναι το λευκαντικό του εκφυλισμένου και εκμαυλισμένου και ηθικά έκπτωτου ρητού «του Ελληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υποφέρει» που λες και ειπώθηκε ακριβώς για τα υποζύγια του μνημονίου, της τρόικας, της ΕΕ, του ΝΑΤΟ, του ταύρου εν νοητική υπνώσει ευρισκομένου Πάγκαλου, που ευλογεί την ΟΥΝΡΑ για τη σωτηρία της Ελλάδας στον 21ο αιώνα ζων.

    Αυτό το «παιχνιδάκι» πρέπει να ξεκουρδιστεί άμεσα ενόψει εκλογών και ο θόρυβος από το ξεχαρβάλωμά του να πνίξει και να τρομάξει τους δημιουργούς, διαχειριστές και κερδίζοντες αυτής της τεχνητής κρίσης. Με κάθε μέσο και τρόπο ν' αποδειχτεί πως η λιποταξία από τις κάλπες και δη σε καιρούς μαύρους δεν πρόκειται να ανταμειφθεί ούτε σ' αυτή, ούτε σε καμιά άλλη ζωή από τους ηθικούς αυτουργούς της.

    Σε καθέναν και καθεμιά, που σκέφτεται ν' αποφύγει την ευθύνη της πολιτικής επιλογής στις επικείμενες εκλογές, φέρτε, την εικόνα μπροστά τους. Την εικόνα του ζοφερού μέλλοντος των ως τώρα επιλογών τους συν την τωρινή επικείμενη «αποχή».

  31. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 05/09/2010 21:20:50

    @ Kostas
    To "είμαι ΝΔ" ή "είμαι ΠΑΣΟΚ" δεν στέκει. Η πολιτική τοποθέτηση είναι μια επιλογή με κριτήριο τις ιδέες ΣΟΥ. Παρά ταύτα ιδίως όταν καλείσαι να τοποθετηθείς πριν από εκλογικές διαδικασίες κάπου πρέπει να τοποθετηθείς και με κάποιον έστω και με επιφυλάξεις πρέπει να συμπαραταχθείς.
    @Τhe Saint
    Δεν ξεχνάω τα έργα και τις ημέρες της ΝΔ (προφανώς και δεν ήταν όλα καλώς καμωμένα) και ακριβώς επειδή δεν τα ξεχνάω και τα συγκρίνω με τα τωρινά αλλά και παλαιότερα "επιτεύγματα" του ΠΑΣΟΚ δεν έχω διλήμματα ως προς τις πολιτικές μου επιλογές.
    Δεν συμμετέχω σε προσωπολατρικές εμμονές και θεωρώ όλη αυτή την ιστορία με τους διάφορους "- ικούς" είναι άνευ πολιτικού περιεχομένου (να δεις που μια μέρα όλοι μαζί θα είναι πάλι!)
    Το να έχεις έντονη πολιτική άποψη δεν σημαίνει αναγκαία παρωπιδισμό αν την άποψη σου αυτή μπορείς να την στηρίξεις. Και μάλιστα μερικές φορές μια αντι-κομματική ή "υπεράνω" των κομμάτων θεώρηση είναι μια πολύ βολική (αντί)θέση που επιτρέπει κριτική προς όλους (θεμιτό) αλλά δεν περιλαμβάνει και μία τοποθέτηση. Και μάλιστα όταν η κριτική γίνεται ισοπέδωση τότε είναι πως πρέπει να μιλήσουμε για "παρωπίδες".

    • kostas avatar
      kostas @ firiki2010.wordpress.com 05/09/2010 21:33:16

      δηλαδη αυτο που μας λες ειναι οτι θα ψηφισεις ΝΔ , αρα με την απλη ερμηνια της ψηφου σου εισαι ΝΔ.

      Δηλαδη δεν εχει σκοπο να στειλεις στα τσακιδια και τους 2 μιζαδωρους της Siemens κτλ κτλ.
      πας με τον λιγοτερο χειροτερο?

      αν κανω λαθος διορθωσε με

  32. perastikos avatar
    perastikos 05/09/2010 21:29:42

    http://getgreeceback.com/

  33. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 05/09/2010 22:04:00

    1 Η ΝΔ ανταποκρίνεται περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο κόμμα στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ αξιακό πλαίσιο.
    2 Τα φαινόμενα διαφθοράς (πάντοτε υπήρχαν, πάντοτε θα υπάρχουν) προφανώς δεν με κάνουν χαρούμενο, αλλά η Siemens είναι καραμπινάτο "πράσινο" σκάνδαλο.
    3 Πάω με τον λιγότερο κακό? Μέχρι να υπάρξει (αν υπάρξει) ο καλύτερος, ναι! Κι αν μπορώ προσπαθώ να τον βελτιώσω. Τι εναλλακτική μου προτείνεις εσύ?
    (Μου φαίνεται ο Ντε Γκωλ ότι η πολιτική είναι επιλογή μεταξύ δυσαρέστων λύσεων. Αλλά αν το καλοσκεφθείς και στην προσωπική μας ζωή σπάνια έχουμε μπροστά μας την τέλεια επιλογή)

    • kostas avatar
      kostas @ firiki2010.wordpress.com 05/09/2010 22:09:15

      τελεια επιλογη δεν υπαρχει , αλλα εδω μιλαμε για 5 κοματα ολοι ΠΡΟΔΟΤΕΣ.
      αυτη την εναλλαγη απο ΝΔ σε ΠΑΣΟΚ την εχουμε δει εδω και 40 χρονια και τιποτα δεν αλλαζει. Ισως η ΝΔ να ειναι λιγοτερο κακη απο το ΠΑΣΟΚ , αλλα δεν ειναι καν αρκουντος καλη.

      Αν καταδικασουμε το υπαρχον πολιτικο συστημα και δεν τομλανε πλεον να βγουν απο το σπιτι τους για να αποφυγουν τις ντοματες και τις ροχαλες να εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν ικανοι ανθρωποι να βγουν στο προσκυνιο.

      Προεκλογικα ολοι λενε ψεματα και η ΝΔ εχει πει πολλα ψεματα.

      Οσο για το σκανδαλο siemens θα μου επιτρεψεις να πιστευω οτι ειναι κοινο σκανδαλο και μαλιστα χοντρο γιατι ειναι και σκανδαλο προσοδιας.

  34. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 05/09/2010 22:13:51

    ώ ρε μάνα μου, ο μπαρμπουνάκης κατεβαίνει στη θεσσαλονίκη.

    • παραέλληνας avatar
      παραέλληνας @ παραέλληνας 05/09/2010 22:15:07

      θα δέρνονται με ξύλα και κόκαλα.

  35. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 05/09/2010 22:36:13

    Κατ΄ αρχήν τα σημεία συμφωνίας Α Τέλεια επιλογή δεν υπάρχει Β Η ΝΔ καλύτερη από το ΠΑΣΟΚ αλλά όχι αρκούντως καλή
    Και οι ενστάσεις...
    Α Δεν μπορεί να είναι ΟΛΟΙ προδότες
    Β Γενικά δεν είμαι υπέρ της χρήσης ζαρζαβατικών και άλλων .... εδωδίμων στην πολιτική εκτός όλων των άλλων επειδή είναι και αναποτελεσματική. Οσο και να καταδικάζεις με τον τρόπο που προτείνεις ένα πολιτικό σύστημα, θα κυβερνάει αυτός που θα ψηφίζεται
    Γ Οι ικανοί άνθρωποι για να βγουν στο προσκήνιο που βρίσκονται τώρα? Γιατί δεν εμφανίζονται αν υπάρχουν και αν ενδιαφέρονται? (Κατά την άποψη μου ικανοί και έντιμοι υπάρχουν σε όλα τα κόμματα. Συμφέρον μας να τους στηρίξουμε τουλάχιστον με τον σταυρό μας -όσο ακόμα τον έχουμε. Ικανοί και έντιμοι υπάρχουν και εκτός των κομμάτων αλλά απλώς επιλέξανε να είναι ενεργοί ίσως πολίτες αλλά εκτός πολιτικής -και δικαίωμα τους)
    Δ Μην τα ισοπεδώνεις όλα! Το 2009 ζήσαμε το πρωτόγνωρο για την Ελλάδα, πρωθυπουργός να κάνει προεκλογική εκστρατεία υποσχόμενος... πάγωμα μισθών και δύσκολες μέρες.Μαγκιά του!(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εξ αντικειμένου δεν έχει ευθύνες)
    Ε Να δούμε τι θα βγει μέχρι τέλους με τη Siemens. Δεν αποκλείω να βρεθούν μπλεγμένοι και άνθρωποι της ΝΔ , αλλά μέχρι στιγμής όλα δείχνουν ΠΑΣΟΚ.

  36. El polo loco avatar
    El polo loco 06/09/2010 00:13:26

    ισως πρεπει πια υπηρεσιες οπως η ευπ να αρχισουν να καταστρωνουν κανενα σχεδιο εξοντωσης
    (να φανει σαν ατυχημα) του παπανδρεου, σχεδιο τυπου κεννεντυ κτλ..

    ο τυπος και ο θιασος του πλεον απειλουν την εθνικη ασφαλεια και συνοχη της χωρας οσο ακομα παραμενουν.

  37. MILANEZOS avatar
    MILANEZOS 06/09/2010 09:03:07

    εχθες ο λαοπλανος-ψευτης ΓΑΠ στην ανακοινωση των υποψηφιων του, προσφωνησε εναν υπεροχο λογο, οπου αυτος που τον εγραψε χρησιμοποιησε ομορφες-εφανταστες λεξουλες, οι οποιες ομως δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα που περναει η πατριδα (αληθεια την συγκεκριμενη λεξη την χρησιμοποιει παντα, την βαζει για ξεκαρφωμα)
    Μιλησε οτι οι επιλογες της κυβερνησης μεχρι στιγμης ειναι συμβατες με τις εννοιες της δικαιοσυνης και της ισοτητας. ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ;;;;
    Αλλου ζει;
    Και οτι η κυβερνηση εχει οραμα!!!!!
    ΟΡΑΜΑ υπαρχει οταν υπαρχουν συγκεκριμενες πολιτικες, στοχοι και αποτελεσματα, ΟΧΙ αυτο που συμβαινει και βιωνουμε.
    ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.
    Διαβεβαιωσε οτι η πολιτικη που εφαρμοζεται θα οδηγησει στην εξοδο απο την κριση...μας περασε για αμερικανακια που τρωνε οτι τους πλασαρουν;
    Βεβαια δεν φταει αυτος καθολου με το ποσοστο που του δωσανε και με τις παρουσες δημοσκοπησεις.
    Ειναι λογικο να μας συμπεριφερεται λες και ειμαστε ιθαγενεις.
    Στις επικειμενες δημοτικες ειναι η τελευταια ευκαιρια μας, ετσι και δεν πεσει μαυρο, το 2011 θα ειναι τουλαχιστον εξοντωτικο.
    Εντυπωση προκαλει η εξαγγελια για αυξηση του φορου στο πετρελαιο θερμανσης προεκλογικα.
    Δεν νομιζω να εχει γινει ξανα.
    Δειχνει ποσο θρασυτατοι εχουν γινει με την δικη μας ανοχη!