Όσο κι αν κλάψει ο Τσίπρας, τα μέτρα δεν τα γλυτώνει
09/02/2015 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όσο κι αν κλάψει ο Τσίπρας, τα μέτρα δεν τα γλυτώνει

Ελπίζουμε να μην κλαίει μαζί του και η πατρίδα.

Αν θα ήθελε να κάνει κάποιος απολογισμό του σόου που έστησε χθες ο Αλέξης Τσίπρας θα έμενε στα εξής στιγμιότυπα.

Το πρώτο ήταν όταν ο μεγάλος αυτός ηγέτης δάκρυσε. Βούρκωσε το παλικάρι που αντιλήφθηκε το βάρος της ιστορικής ευθύνης που έχει για να σώσει τη χώρα. Κάτι από θέατρο με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ξανθόπουλο θύμισε.

Το δεύτερο ήταν ότι αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν ο σχεδόν αιωνόβιος Κώστας Μητσοτάκης ο οποίος πήγε στη Βουλή για να ακούσει τον πρωθυπουργό. Σύμφωνα με πληροφορίες βγαίνοντας από το ελληνικό κοινοβούλιο, ο Κων/νος Μητσοτάκης ρωτήθηκε από την εγγονή του, Αλεξία «Πως τον είδες;», με τον επίτιμο να απαντά: "Ήταν απίστευτος".

Τώρα απίστευτος… φανταστικά ή απίστευτος αρνητικά μόνο ο Μητσοτάκης το ξέρει.

Το τρίτο ήταν ότι ο κ. Τσίπρας απέδειξε ότι είναι εγκλωβισμένος σε αδιέξοδα που δύσκολα θα ξεπεράσει. Οι αντιδράσεις των διεθνών μέσων ενημέρωσης έδειξαν ότι την Τετάρτη θα περάσει πολύ δύσκολα ο Βαρουφάκης και η Ελλάδα τις επόμενες ημέρες θα είναι στη γωνία. Μπορεί να έκανε βαθιά υπόκλιση σε ότι αφορά το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης, το οποίο ουσιαστικά έγινε φύλλο και φτερό, όμως στην υπόθεση της διαπραγμάτευσης με τους δανειστές τα πράγματα είναι δύσκολα. Η άρνησή του να κάνει αίτηση για παράταση του μνημονίου ουσιαστικά τον βάζει απέναντι στους δανειστές οι οποίοι εκτός από το να πάρει πίσω βασικές προεκλογικές του εξαγγελίες θα απαιτήσουν και νέο πρόγραμμα. Προσοχή, όχι πρόγραμμα – γέφυρα αλλά κανονικό. Με μέτρα, δεσμεύσεις, έσοδα, περικοπές κ.λπ. Μνημόνιο δηλαδή ακόμη κι αν ονομαστεί αναπτυξιακό σχέδιο ή «Πρόγραμμα… μπαρουφάκη».

Ο κ. Τσίπρας και όλος ο ΣΥΡΙΖΑ είναι εγκλωβισμένοι στις ψεύτικες υποσχέσεις για να κερδίσουν την εξουσία αλλά και στο γεγονός ότι έχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις που δεν είναι και τόσο… πατριωτικές. Ήτοι μας οδηγούν έξω από το ευρώ. Αρκεί να δει κανείς τη γκρίνια βουλευτών της Αριστερής πλατφόρμας που ζητούν να τηρηθεί σκληρή στάση με τους δανειστές.

Ακόμη κι αν τις επόμενες ημέρες επιτευχθεί μια συμφωνία - γέφυρα μέχρι τον Ιούνιο, εκείνος ο μήνας θα είναι καθοριστικός για την Ελλάδα και για την κυβέρνηση. Τότε θα πρέπει να παρουσιάσει ένα σχέδιο για το πώς μπορεί να σταθεί η χώρα στα πόδια της. Με τον προϋπολογισμό να είναι ήδη 5 δις ευρώ μέσα, με το πλεόνασμα να μειώνεται και το ρυθμό ανάπτυξης να «κουρεύεται» και με τις επενδύσεις να φεύγουν μακριά, ο Ιούνιος θα είναι σίγουρα ο πιο «καυτός» για τη χώρα. Είτε θα αναγκαστεί να πάρει μέτρα απίστευτης σκληρότητας –που θα είναι αναντίστοιχα με τις δεσμεύσεις του- είτε η Ελλάδα θα αρχίσει καλοκαιριάτικα να… τυπώνει δραχμούλες.

Υπάρχει όμως και μια άλλη διέξοδος που ήδη συζητιέται. Είναι αυτή της νέας προσφυγής στις κάλπες. Να κάνει δηλαδή ο Τσίπρας ηρωϊκή έξοδο και να ζητήσει τη λαϊκή ετυμηγορία. Αν ο κόσμος τους τη δώσει και ενισχυμένη τότε θα πρέπει να πάει ξανά στους δανειστές απαιτώντας επιείκεια. Αλλά όπως ξέρουμε, και οι δανειστές έχουν λαούς που τους πιέζουν να μη δείξουν έλεος στην Ελλάδα. Οπότε, ακόμη κι αν πάμε σε εκλογές, πάλι αδιέξοδο θα έχουμε και πάλι η χώρα θα βαδίζει στο χείλος του γκρεμού.

Όλοι οι πολίτες και τα κόμματα, ειδικά η ΝΔ πρέπει και θα στηρίξουν την κυβέρνηση σε μέτρα για να σωθεί η χώρα. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα βάλουν πλάτη για να οδηγηθεί η Ελλάδα εκτός ευρώ. Εκεί ο ΣΥΡΙΖΑ θα μας βρει όλους απέναντί του. Εκτός ίσως από τα φιλαράκια του στο Μητσοτακέικο, τους επιχειρηματίες που έχουν κάνει τη μπάζα τους και έχουν φουσκωμένους λογαριασμούς στο εξωτερικό και μερικούς ταλιμπάν της άκρας αριστεράς που θέλουν να γυρίσουμε στη δραχμή.

Ο κ. Τσίπρας μπορεί να δάκρυσε χθες γιατί κάνει πρόβα για το κλάμα που θα ρίξει σύντομα. Ελπίζουμε να μην κλαίει μαζί του και η πατρίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ 09/02/2015 08:50:53

    Σχεδόν όλοι, ήταν βέβαιοι μέχρι χθες ότι ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ θα έκαναν τελικά την κωλοτούμπα. Διαψεύστηκαν οικτρά. Αυτό βέβαια τι σημαίνει, θα δείξει ο χρόνος. Πάντως όλοι οι "αναλυτές" έπεσαν έξω, διότι αγνόησαν έναν βασικό παράγοντα. Ότι όλοι του ΣΥΡΙΖΑ είναι κομμουνιστογενείς και επί χρόνια κούρνιαζαν στο ΠΑΣΟΚ ή στο ΚΚΕ Εσωτερικού, τους Ρηγάδες κλπ. Στο βάθος λοιπόν είναι όλοι τους αντιευρωπαϊστές και όχι μόνο από το Ευρώ δεν θα διστάσουν να μας βγάλους, αλλά και από αυτή την ίδια την Ευρ. Ένωση.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΒΟΡΕΙΟΣ 09/02/2015 19:03:22

      Υπάρχει και κατι άλλο. Μήπως κωλυσιεργεί (όπως ακριβώς και ο γιωργάκης δύο χρόνια) για να φθάσουμε στο αμην για την ειδεχθέστερη λύση;

  2. Jim Beam avatar
    Jim Beam 09/02/2015 09:24:43

    Το κλάμμα είναι απόδειξη του αδιεξόδου. Όταν έχεις υποσχεθεί τα πάντα στους πάντες, χωρίς να έχεις ένα σχέδιο υλοποίησης, έρχεσαι αντιμέτωπος με την πραγματικότητα και η αυτοκτονείς ή κλαις ..... Το ζήτημα είναι η ανευθυνότητα και η προχειρότητα που οδήγησαν στον λαϊκισμό και στις υποσχέσεις χωρίς αντίκρισμα. Οι καλές προθέσεις δεν φτάνουν, ο Ζορρό πάντα είχε σχέδιο και έλεγχε το πεδίο της μάχης, πάντα ήταν πιο εκπαιδευμένος και ικανός από τους αντιπάλους του και πάντα έκανε εξάσκηση .... Το ίδιο και ο Ρομπεν των Δασών ..... Ο Αλεξης αποδεικνύεται επικίνδυνος για την πατρίδα και τζάμπα μάγκας ....

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 09/02/2015 10:11:10

    Ο κύριος Αλέξης Τσίπρας, ό,τι πιό τίμιο και ειλικρινές θα μπορούσε --υπό τις παρούσες συνθήκες-- να κάνει, είναι άμεσα τ' απίστευτα λάθη της βραχύβιας κυβέρνησής του και την αδυναμία του να κυβερνήσει ν’ αναγνωρίσει και να παραιτηθεί. Και ΜΗ διανοηθεί, το τσουνάμι των δικών του τρομακτικών λαθών, στις πλάτες του Εκλογικού Σώματος να το φορτώσει, υπό τη μορφή Δημοψηφίσματος-Κολυμβήθρα του Σιλωάμ, για να ξεπλύνει τη δική του και της κυβερνησής του, πολιτική τύφλωση. Είναι πολύ αργά για δάκρυα τώρα, και όσο πιό σύντομα η εθελουσία αποχώρησή του, τόσο καλύτερα για την Ελλάδα και την Ευρώπη κατ’ επέκταση. Η Ελλάδα είναι η Μητέρα της Ευρώπης και παραμένει στην Ευρώπη του Ευρώ. Η Ελλάδα της Ευρώπης, ΔΕΝ πρόκειται ποτέ! να μείνει εκτός Ευρώπης, και ν’ ανέχεται τους εμπαιγμούς από Τουρκία, Σκόπια, Αλβανία που θα έχουν όλες γίνει κράτη-μέλη της Ευρώπης, της Ευρωζώνης, του ΝΑΤΟ.

    • Saint George avatar
      Saint George @ η Dimi 09/02/2015 13:32:14

      Να παραιτηθεί και να πάμε σε νέες εκλογές? Και τι σας κάνει να πιστεύετε ότι το εκλογικό αποτέλεσμα θα αλλάξει αγαπητή? ΄Αλλη λύση δεν υπάρχει όπως καταλαβαίνετε, γιατί τα κουκιά δεν βγαίνουν με ΝΔ, Ποτάμι και ΠΑΣΟΚ. Εκτός αυτού η ΝΔ στην παρούσα φάση εμφανίζεται εντελώς διασκορπισμένη στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα (όπως και προεκλογικά) και δεν εμφανίζει σημάδια ανάκαμψης παρά τα όσα φοβερά και τρομερά λέγονται εναντίον του Τσίπρα. Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι καινούργιο, γι αυτό και η ΝΔ κυβέρνησε πολύ λιγότερο από το ΠΑΣΟΚ και δεν μπόρεσε να δώσει το στίγμα της - πλην της περίοδου του ιδρυτή της - ή και να κερδίσει την μεγάλη μερίδα του πελατειακού κράτους κατ΄άλλους......... Σήμερα μέρος του πελατειακού κράτους ψηφίζει Σύριζα ή εν πάσει περιπτώσει θα προσπαθήσουν να στήσουν δικό τους πελατειακό κράτος.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 09/02/2015 16:34:32

      Και ο υπουργός σας εθνικής άμυνας με τα όσα τρισάθλια και τραγελαφικά εκστομίζει, να θυμάται ότι: οι άγρυπνοι λύκοι Ταγίπ κι Αχμέτ απέναντι, με τεντωμένα αυτιά τον ακούν και στέλνουν τη δικιά τους, βαριά ενισχυμένη ΠΑ για καθημερινές, πολλαπλές, άκρως επικίνδυνες και κοστοβόρες, αλά τούρκα “Βίζιτες” Οn Air.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 09/02/2015 18:17:47

      «Ώ, Άγιε μου Γιώργη Κουδουνά, “των αιχμαλώτων Ελευθερωτή και των φτωχών Υπερασπιστή”. Σε παρακαλούμε, υπερασπίσου κι΄ εμάς σ΄ αυτήν εδώ τη Πολιτεία της εγκατάλειψης, της βεβαιωμένης τρέλας και της αθεΐας. Και Σώσε μας από τον κατήφορο της πολιτικής και της κοινωνικής ασυνεννοησίας στον οποίο, από τις αμαρτίες μας έχουμε περιπέσει δυστυχώς, και ΔΕΝ το καταλαβαίνουμε!. Ώ, Άγιε μου Γιώργη Κουδουνά, Άγιε Μεγάλε Πολεμιστή και Τροπαιοφόρε, Μεγάλη η Χάρις η Αγία σου. Και ενώ στη Τουρκιά ξεποδαριάζονται να πάνε να Σε βρουν και να Σε προσκυνήσουν, και λύση στα προβλήματά τους να σού ζητήσουν, εμείς δω κάτω οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί, μήτε πού δίνουμε σημασία σε τέτοια “Θρησκόληπτα” δήθεν Θέματα. Ξεχνώντας, εν τη απιστία μας, «Το Θείο και Μυστικό Τρόπο» με τον οποίο λύνουνε οι Άγιοι τα βάσανα των ανθρώπων.»

  4. Vassilis avatar
    Vassilis 09/02/2015 10:20:07

    Δεν εχω καταλαβει κατι και εαν μπορει καποιος ας μου το κανει απλα ελληνικα. Σεναριο...Η χωρα παει σε εθνικο νομισμα. Το Χρεος θα αποπληρωθεί ? Ποτε? Τι θα γινει με της εξαγωγες/εισαγωγες μεχρι την αποπληρωμη ? Ποιο ειναι το διαστημα που θα χρειαστει μεχρι να φτιαξει η χωρα την ισοτιμια του εθνικου νομισματος ? Ενα αλλο ειναι, αν οπως λεει ο Τσιπρας θα κανει ελεγχους για οσους Ελληνες εχουν βγαλει τα λεφτα τους στο εξωτερικο, θα κανει το ιδιο και για τους Αλβανους που εχουν π.χ. φτιαξει στους Αγ.Σαραντα ( και στα περιχορα ) στην Αλβανια ενα απο τα μεγαλυτερα τουριστικα θερετρα της Αλβανιας με τα λεφτα απο την Ελλαδα? ( Ευχαριστω εκ των προτερων )

    • blue nile avatar
      blue nile @ Vassilis 09/02/2015 11:06:19

      Το να είναι μια χώρα σε εθνικό νόμισμα και να το υποτιμά όταν περνάει μια Κρίση είναι μια ολόσωστη κίνηση. Όμως εμείς δεν έχουμε δραχμή, έχουμε ευρώ, ούτε έχουμε αυτό που γινόταν στην Αργεντινή που υπήρχαν δολάριο και πέσος μαζί κλειδωμένα με peg - ισοτιμία 1:1 Οπότε στην Αργεντινή όταν παραζόρισε το πράμα έσπασαν απλά την ισοτιμία και υποτίμησαν το πέσος που όμως ήδη κυκλοφορούσε. Εδώ όμως δεν έχουμε δραχμή και για να τυπωθεί μια πρώτη ποσότητα νομισμάτων θέλει τουλάχιστον έξη μήνες. Με το που ανακοινωθεί ότι πάμε σε δραχμή οι πολίτες θα ξέρουν όλοι ότι πάμε εκεί για να μπορέσουμε να την υποτιμήσουμε. Με συνέπεια να σπεύσουν όλοι στις τράπεζες και να εξαερωθούν τα πάντα. Και θα έχουν και έξη μήνες καιρό... Γυρνάμε στην παλαιολιθική εποχή και γεννιέται ο πιο επαχθής στασιμοπληθωρισμός που υπάρχει Θυμάστε τι γινόταν παλιά όταν θέλαμε να υποτιμήσουμε τη δραχμή; Ο υπουργός οικονομικών μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι που έκλειναν οι τράπεζες διαβεβαίωνε ότι δεν θα γίνει υποτίμηση και το Σάββατο είχαμε υποτίμηση. Σε μια ενδεχόμενη διάλυση της ευρωζώνης αυτός ο κίνδυνος είναι όμοιος για όλες τις ελλειμματικές χώρες οι οποίες τρέμουν την διάλυση της ευρωζώνης. Στις πλεονασματικές χώρες μια ενδεχόμενη διάλυση της ευρωζώνη θα έχει δραματικές συνέπειες αλλά τουλάχιστον εκεί θα μείνουν τα χρήματα στις τράπεζες και θα λειτουργεί η οικονομία επειδή όταν πχ ο Γερμανός ξέρει ότι από ευρώ θα πάει σε μάρκο το οποίο θα ανατιμηθεί, θα αυγατίσει τα χρήματα του. Μετά βέβαια αυτό το ανατιμημένο νόμισμα θα αποτελέσει μεγάλο εμπόδιο στις εξαγωγές και θα δημιουργηθεί μεγάλη ανεργία, αλλά μέχρι εκεί. Εμείς εδώ όλοι οι ελλειμματικοί όμως θα αντιμετωπίσουμε πλήρη παράλυση με τεράστια ανεργία και μεγάλο πληθωρισμό (στασιμοπληθωρισμός) Για αυτό και η Γερμανία εκβιάζει Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία και Ελλάδα να δεχτούν τα απαράδεκτα περιοριστικά μέτρα που παραλύουν τις οικονομίες τους. Είναι σα να τους λέει ή κάνετε αυτό που θέλω εγώ ή φεύγω και διαλύω την ευρωζώνη. Μέχρι τώρα οιο κυβέρνησης υπέκυπταν. Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ο μόνος που πήγε να αρθρώσει αντιστασιακό λόγο και μετά την εκλογή του (και ο Ολάντ βγήκε με αντιμερκελική ατζέντα αλλά μετά ...κωλοτούμπα αλά Ιωάννης Μελισσανίδης . Είναι ξεκάθαρο ότι η Γερμανία δεν ενδιαφέρεται και δεν θέλει λύση του ευρωζωνικού προβλήματος. Ας πρόσεχαν οι πολύ λίγοι ηγέτες μας όταν μας έβαζαν στην ίδια νομισματική ένωση με τους σεσημασμένους Γερμανούς...

      • Hunter avatar
        Hunter @ blue nile 09/02/2015 14:05:19

        Οι 500.000 παραπανίσιοι μισθοί στο Δημόσιο, το 60% φοροδιαφυγής ανά επαγγελματικό κλάδο, οι ζημιογόνες ΔΕΚΟ που βάζουν το κράτος από 1 Δις η καθεμία ετησίως μέσα, τα "κλειστά" επαγγέλματα, οι πελατειακές σχέσεις των κομμάτων, οι νταβατζήδες εργολάβοι και προμηθευτές, η διαφθορά στη δημόσια διοίκηση και σχεδόν σε όλα τα στρώματα της κοινωνίας, όλα αυτά ΔΕΝ είναι προβλήματα της Ε.Ε, ΔΕΝ είναι προβλήματα της Ευρωζώνης, ΔΕΝ είναι προβλήματα της Γερμανίας, ΔΕΝ είναι προβλήματα της Γαλλίας κτλ. κτλ. κτλ. Είναι καθαρά εσωτερικά προβλήματα της Ελλάδας! Το κατάλαβαν οι Ισπανοί, οι Ιταλοί, οι Πορτογάλοι, οι Ιρλανδοί (για αυτό μας άφησαν μόνους πλέον), εμείς δεν θα το καταλάβουμε;;;

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ Hunter 09/02/2015 15:14:28

          Οι μη εκδοθέντες στην Ελλάδα "λαδιάρηδες"? Τα χρήματα των λαμόγιων στον ευρωπαϊκό χώρο? Τα "μαγειρεμένα" στατιστικά στοιχεία? Οι μη επαληθεύσεις στις χορηγούμενες ευρωεπιδοτήσεις? Το λάθος φάρμακο του "προγράμματος"? Οι λάθος "προβλέψεις" της τροϊκας? Το "λαθος" μίγμα πολιτικής? Εν πάσει περιπτώσει βέβαια εμείς οι έλληνες "αφηρημένα" (και πάλι όχι όλοι) φταίμε περισσότερο.... Είμαστε λοιπόν σε οδό διόρθωσης, δεν μπορούμε όμως και δεν πρέπει να στύψουμε τους αδύναμους...Το ότι υπάρχει οφειλή δεν σημαίνει ότι ο οφειλέτης θα πρέπει να εξοφλήσει πλήρως αν η κατάστασή του δεν του το επιτρέπει...Αυτά τα έχουν πει οι ειδικοί από την κρίση του 1929...

          • Hunter avatar
            Hunter @ Αιρετικός 09/02/2015 16:22:23

            Αιρετικέ, όλα όσα ανέφερες είναι εσωτερικά προβλήματα της Ελλάδας και προκλήθηκαν από Έλληνες (είτε με την ενοχή αυτών). Να κατηγορήσουμε τη Γερμανία ότι δεν μας εκδίδει τον "κομιστή" της μίζας;;;; Οι παραλήπτες δεν μας ενδιαφέρουν;;; Οι κομιστές ζημίωσαν το Δημόσιο ή οι παραλήπτες;;;; Βγάλαμε 47 εντάλματα σύλληψης για εργαζόμενους μιας ιδιωτικής εταιρείας και ούτε ένα για πολιτικό πρόσωπο!!! Παγκόσμια πρωτοτυπία! Συλλάβαμε 47 άτομα επειδή έφερναν βαλίτσες με μίζες αλλά δεν συλλάβαμε κανέναν από αυτούς που τις πήρε!!! Οι Γερμανοί φταίνε και για αυτό;;; Τα μαγειρεμένα στατιστικά στοιχεία, ποιος τα "μαγείρεψε";;; Οι Γερμανοί;;; Εάν εμείς έχουμε τα διπλάσια έξοδα σαν κράτος από άλλες χώρες, που έχουν μάλιστα βαριά βιομηχανία και 50 εκατομμύρια πληθυσμό που πληρώνει εφορία συνεπέστατα, οι τελευταίοι που φταίνε είναι οι Ευρωπαίοι εταίροι... Όσο για την κατάσταση που δεν επιτρέπει να επιστρέψουμε την οφειλή, εξαρτάται πάντα τι είδους "κατάσταση" είναι και που οφείλεται. Η Αϊτή με τον καταστροφικό σεισμό και η Ταϋλάνδη με το τσουνάμι, δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν οφειλές. Στην Ελλάδα ποιο "τσουνάμι" είχαμε;; Της ΕΡΤ;;;;;;;;;;;;;

          • Αιρετικός avatar
            Αιρετικός @ Hunter 09/02/2015 20:49:20

            1. Ναι, να την κατηγορήσουμε ότι δεν μπορεί να καλύπτει τον βασικό ύποπτο, που η εξέτασή του θα άνοιγε την πόρτα για τους πολιτικούς που τα πήραν (και θέλουν να τους κρατούν "ομήρους"). 2. Η Γερμανία με τη συνεργασία της με τισ ελληνικές δικαστικές αρχές θα καθάριζε και τα του "οίκου (της) της Siemens" αν αυτό την ενδιέφερε πραγματικά... 3. Γιατί βάζουν βέτο για την απομάκρυνση Γεωργίου της ΕΛΛΣΤΑΤ που ελέγχεται για κακουργήματα? 4. Τα έξοδά μας πήγαν κατά μεγάλο λόγο στα μιζαρισμένα και άχρηστα (γερμένα υποβρύχια) όπλα τους... 5. Η Ελλάδα έχει με βάση κάθε στατιστική το μεγαλύτερο κομμάτι πολιτών στα όρια της φτώχειας... Ασφαλώς δεν είμαστε άγγελοι αλλά και αυτοί δεν είναι "καθαροί"...

          • Αιρετικός avatar
            Αιρετικός @ Hunter 09/02/2015 21:38:57

            Και συμπληρωματικά να τι λεν και οι γερμανοί "σοφοί" για την αναγκαία αλλαγή πολιτικής http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=675425

        • blue nile avatar
          blue nile @ Hunter 09/02/2015 18:17:43

          @Hunter
          Αν τώρα πηγαίναμε να απολύσουμε 500000 από το δημόσιο η Κρίση θα ήταν χειρότερη.
          Οι ευθύνες της Γερμανίας είναι τεράστιες στην εξάπλωση και ενδυνάμωση της ευρωζωνικής Κρίσης. Αλλά άσε εμάς. Πιάσε Ιταλία και Ισπανία.
          Χώρες με παραγωγή υπόδειγμα. Ειδικά η Ισπανία σε πολλούς τομείς της οικονομίας είχε καλύτερους δείκτες από ότι η Γερμανία. Γιατί έχουν καταντήσει έτσι; Το πρόβλημα είναι το ευρώ που στην ουσία δεν είναι κοινό νόμισμα αλλά ένα μεταμφιεσμένο μάρκο που δίνει πλεονεκτήματα μόνο στη Γερμανία και στις χώρες που έχουν συνδέσει την βιομηχανική τους παραγωγή με την γερμανική.

          • Hunter avatar
            Hunter @ blue nile 09/02/2015 23:25:05

            @blue nile, οι χώρες που έχουν πρόβλημα είναι οι χώρες με υπέρογκο δημόσιο, με τη φοροδιαφυγή και τη διαφθορά στα ύψη. Τυχαίο;;; Η Ιταλία έχει περισσότερους συνταξιούχους μαϊμού από αληθινούς! Μη μιλήσουμε για τις νοοτροπίες που υπάρχουν νότια της Νάπολι...

          • blue nile avatar
            blue nile @ Hunter 10/02/2015 10:35:11

            @Hunter Γιατί η Ιταλία και η Ισπανία μέχρι το 2008 δεν είχαν κανένα πρόβλημα; Η Βρετανία ήταν σε πολύ χειρότερα χάλια αλλά είχε δικό της νόμισμα που υποτίμησε και έτσι η Κρίση του 2008 δεν τη γονάτισε. Οπότε το ευρώ από μόνο του φέρει τις ευθύνες του για το κατάντημα γιγάντων Το πρόβλημα είναι ότι ελλειμματικές χώρες εντός νομισματικής ένωσης και μάλιστα κακοσχεδιασμένης καταστρέφονται σε περίοδο Κρίσης όταν τους επιβάλονται αυτά που επιβάλει εδώ και στις χώρες του ευρωπαικού νότου η Γερμανία. Γιατί καμιά διαρθρωτική αλλαγή δεν μπορεί να βοηθήσει και να μας βγάλει στον αφρό σε περίοδο ύφεσης. Ας πιάσουμε τις απολύσεις ή την ήδη πραγματωμένη μείωση μισθών και συντάξεων. Μέσα στην Κρίση οποιαδήποτε μείωση αποδοχών φέρει χειρότερα αποτελέσματα γιατί μειώνει την ενεργό ζήτηση και έτσι έχουμε νέα λουκέτα και νέους ανέργους στον ιδιωτικό τομέα. Εδώ ισχύει το εξής οξύμωρο. Όσο κόβεις μέσα στην Κρίση από δημοσίους υπαλλήλους τόσο δημιουργούνται νέοι άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα. Η μόνη λύση για να μπορέσει ένα ελλειμματικό κράτος να περιορίσει σημαντικά τα δημόσια 'εξοδα με περικοπές είναι να υπάρχει εκείνη τη στιγμή ανάπτυξη τόσο τοπική όσο και παγκόσμια. Σε αυτή την περίπτωση ο ιδιωτικός τομέας θα έχει θέσεις για τους ανέργους. Αυτό έκανε ο Καναδάς αρχές δεκαετίας του 90', απαλλάχτηκε από μεγάλο μέρος των δημοσίων υπαλλήλων αλλά τους απορρόφησε ο ιδιωτικός τομέας και έτσι το κράτος δεν απώλεσε έσοδα από τη πτώση της ζήτησης. Εδώ μέσα στη χειρότερη πτώση ζήτησης η Γερμανία επιβάλει μέτρα τα οποία μειώνουν τη ζήτηση επιπλέον και ότι κέρδος έχει το κράτος από περικοπές τα χάνει από την απώλεια εσόδων. Το σωστό ήταν να εξασφαλιστεί χαμηλότοκος δανεισμός σε όλες τις χώρες, να ασκηθεί επεκτατική δημοσιονομική πολιτική (μείωση φορολογίας και δημόσιες επενδύσεις) και μόλις επιστρέψει η ανάπτυξη να κάτσουν σε ένα τραπέζι όλες οι χώρες της ευρωζώνης και να θέσουν νέα όρια που να πρέπει όλοι να τα τηρήσουν. Και χώρες όπως η Ιταλία και η Ελλάδα να εξορθολογίσουν τις δαπάνες τους...

      • Saint George avatar
        Saint George @ blue nile 09/02/2015 14:13:43

        Μόνο που στην περίπτωση της Ελλάδος η συμπεριφορά των Γερμανών είναι επιεικώς τιμωρητική.... Πέντε χρόνια παραμύθιασμα ότι με τα μνημόνια & τα άλλα όλα θα ερχόταν το ξημέρωμα... αλλά η ύφεση καλά κρατεί. Θα μπορούσαν να έχουν συμφωνήσει με την κυβέρνηση Σαμαρά σε ένα μίνιμουμ χρονοδιάγραμμα αποπληρωμής του χρέους με ευνοϊκότερους όρους ώστε η χώρα να μην χρειάζεται κάθε χρόνο δανεικά και να μπορεί να υλοποιεί τις υποχρεώσεις της σε συνθήκες νορμάλ πλεονασμάτων, δεν το έκαναν όμως, εκβίαζαν την κυβέρνηση, την έστηναν στον τοίχο κάθε τρεις και λίγο με την αξιολόγηση της τρόϊκας και πάντα βρισκόμασταν στο σημείον μηδέν. Γιατί δεν βοήθησαν καθόλου, μα καθόλου την κυβέρνηση Σαμαρά? Δεν πρέπει αυτό να μας απασχολεί? Γιατί δεν βοήθησαν τον Σαμαρά όταν εξήγγειλε ότι το Μνημόνιο σε λίγο τελειώνει και φεύγει η τρόϊκα αλλά αντί βοηθείας έστειλαν τα κοράκια και ανέβαιναν τα spreads και έπεφτε το χρηματιστήριο? Πολύ καλά κάνουν στον σύριζα και δεν δέχονται την τρόϊκα και μακάρι να το πετύχουν. Που ακούστηκε ανεξάρτητο κράτος να υποτιμάται από κάποιους ψωρουπαλλήλους των Βρυξελλών και του ΔΝΤ και κουνάνε το δάχτυλό τους σε εκλεγμένο πρωθυπουργό και κυβέρνηση? Αιτία για την οποία η κυβέρνηση έχασε τα στηρίγματά της στην κοινωνία και έχουμε αυτά τα αποτελέσματα σήμερα και να μην το κρύβουμε. Τώρα μας μένει να δούμε την τελευταία πράξη του δράματος, ή η Γερμανία θα πυροβολήσει τα πόδια της πετώντας εκτός ευρώ την Ελλάδα με ότι αυτό θα σημαίνει για την νομισματική ένωση βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα είτε θα πιεστεί να παραχωρήσει στην Ελλάδα ένα μίνιμουμ πρόγραμμα αξιοπρεπούς διαβίωσης των πολιτών και διακανονισμού του χρέους της.

        • Hunter avatar
          Hunter @ Saint George 09/02/2015 14:25:10

          Saint George, δεν μπορούμε να περιμένουμε από οποιονδήποτε ξένο, να μας λύσει τα εσωτερικά μας προβλήματα! Αυτό πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας... Η αξιοπρεπή διαβίωση των πολιτών, την οποία σωστά αναφέρεις, θα ερχόταν με ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ! Μεταρρυθμίσεις που έπρεπε να κάνουμε εμείς, με τη βοήθεια της Ε.Ε βέβαια. Η Ε.Ε μας έδωσε πακτωλό δανείων αλλά εμείς δεν κάναμε καμία μεταρρύθμιση! Απλώς χρησιμοποιήσαμε τα λεφτά για να συνεχίσουμε να χρηματοδοτούμε τα κακώς κείμενα και τώρα αφενός μεν ζητάμε να μας κουρέψουν τα δανεικά κι αφετέρου ζητάμε κι άλλα... Πριν αναρωτηθούμε γιατί "κουνάνε το δάχτυλο" στον εκλεγμένο πρωθυπουργό αυτοί που μας δανείζουν, ας αναρωτηθούμε γιατί κουνάνε το δάχτυλο στον εκλεγμένο πρωθυπουργό, εκατονπενήντα διοικητικοί υπάλληλοι των ΑΕΙ/ΤΕΙ, ο Φωτόπουλος της ΔΕΗ, ο Ρωμανός, οι 500.000 παραπανίσιοι δημόσιοι υπάλληλοι που αρνούνται να αξιολογηθούν κ.λ. κ.λ.

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Hunter 09/02/2015 14:31:38

            Ετσι ακριβως.

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Hunter 09/02/2015 14:33:21

            Να μην ξεχναμε και το παρτυ με της επιδοτησης ...

          • Saint George avatar
            Saint George @ Hunter 09/02/2015 15:33:34

            Πολύ σωστά μεταρρυθμίσεις και πάλι μεταρρυθμίσεις χωρίς να χρειάζεται να μας το επιβάλλει καμία τρόϊκα και κανένα μνημόνιο. Ετσι μόνο μπορούμε να μιλάμε για εθνική αξιοπρέπεια & όχι λόγια του αέρα. Ομως ο ομφάλιος λώρος των προηγουμένων κυβερνήσεων με το πελατειακό κράτος ( δημόσιοι υπάλληλοι, νταβατζήδες κλπ. συμφέροντα) δεν ήταν δυνατόν να κοπεί με μιάς ενώ χτιζόταν δεκαετίες ολόκληρες. Χρειαζόταν λοιπόν μιά αποφασισμένη κυβέρνηση όπως ήταν αυτή του Σαμαρά αλλά με παράλληλη στήριξη και υποστήριξη ( χρονική και υλική) από τους εταίρους, την οποία σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν παρείχαν.

          • Hunter avatar
            Hunter @ Saint George 09/02/2015 16:13:30

            Οπωσδήποτε θα μπορούσαν να μας παρέχουν περισσότερη στήριξη αλλά θα έπρεπε και η κυβέρνηση να είναι πιο αποφασιστική στο εσωτερικό της χώρας!

          • Fotini avatar
            Fotini @ Saint George 09/02/2015 16:47:33

            ῾ο τσίπρας ψήφισε ἀπό κασέττα ΟΧΙ σέ ὅλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Hunter 09/02/2015 19:12:08

            Μα πώς θα λυθούν τα εσωτερικά μας προβλήματα όταν αυτοί κυρίως που τα δημιουργησαν δηλ. το παλαιό πασοκ είναι στριμωγμένο στο συριζα; Θα περίμενα από τον κ. Τσίπρα να μην τους δεχόταν στο κόμμα του ή να ερευνήσει πρώτα το μύριο του Αλέξη Μητρόπουλου και άλλες ενδιαφέρουσες πασοκικές υποθέσεις και μετά να προχωρήσει στα υπόλοιπα. Ο κ. Τσίπρας τρώει χρόνο για την διευθέτηση των οικονομικών της χώρας, εις βάρος των Ελλήνων. Οπως ακριβώς έκανε και ο γιωργάκης και μετά κατέφυγε στο Καστελλόριζο για να κάνει τις ανατριχιαστικές δηλώσεις του.

          • Anastasis avatar
            Anastasis @ Hunter 10/02/2015 00:33:45

            Θεωρώ άτοπο να μιλάνε όλοι για παραπανίσοιους Δυ. Θα μπορούσε να γίνει ένας εξορθολογισμός και μια σωστή καταβομή ώστε να μην υπάρχουν αλλού υπεράριθμοι κι αλλού να υπάρχουν ελλείψεις. Σε ΄'αλλες χώρες υπάρχουν περισσότεροι και μη ξεχνάμε και την ιδιαιτερότητα της χώρας μας με τα τόσα νησιά που εξ ανάγκης θα πρέπει να έχουν , πχ, δάσκαλο γιατρό κλπ, ακόμη με με 10 μαθητές. Αυτές οι ιδιαιτερότητες δεν υπάρχουν σε Ολλανδία , σε Βέλγιο , κλπ. Αν λοιπόν η ΄λυση είναι οι απολύσεις, ας βάλουν παντου υπολογιστές κι ας καταργήσουν τους ΔΥ. Μα τι είναι αυτά που λέτε τέλος πάντων; Για όλα τα δεινά της χώρας οι ΔΥ φταίνες (Δεν είμαι ΔΥ). Και εν πάσει περιπτώσει ποιοι τους διορίζανε όλα αυτά τα χρόνια. Μήπως αυτοί τους οποίους ΕΣΕΙΣ ψηφίζατε;

        • Vassilis avatar
          Vassilis @ Saint George 09/02/2015 14:39:59

          Η Γερμανια δεν εκβιαζετε. Παιζει και το ενδεχομενο να πεταξει την καυτη πατατα Οικειοθελους Αποχωρησης.

          • Hunter avatar
            Hunter @ Vassilis 09/02/2015 16:28:40

            Πολύ σωστά...

      • George N avatar
        George N @ blue nile 09/02/2015 16:43:24

        Τι θα έπρεπε να κάνει η Γερμανία? Να τους πει spend, spend, spend όταν έχουν 100αρια χρέη ως προς το ΑΕΠ? Να πει στους Ισπανούς φτιάξτε καμιά 100στη παραλιακές πόλεις ακόμα, άσχετα αν υπάρχουν αγοραστές? Στην Ελλάδα να προσλάβει άλλο μισό εκατομμύριο στο δημόσιο για να πέσει η ανεργία? Στην Ιταλία να ρίξει κι άλλα στην μαύρη τρύπα των περιφερειών για να δούμε αν είναι οι μεγαλύτερες στο σύμπαν? Στη Γαλλία να προσθέσουν κάνα μήνα ακόμα διακοπές και να πάνε το ωράριο στις 20 ώρες και αυτό προαιρετικό? Στους Βέλγους να δανειστούν άλλο ενάμιση ΑΕΠ για να λύσουν ευκολότερα τα προβλήματα συμβίωσης Γαλλόφωνων και Φλαμανδών? Στους Ιρλανδούς να μεγεθύνουν κι άλλο τις τράπεζες τους για να σκάσουν με μεγαλύτερο πάταγο? Ωραία όλα αυτά και θα τους πηγαίνανε λίγο παρακάτω αλλά βιώσιμες πολιτικές δεν ήταν. Και αν δεν αρέσει το Γερμανικό σχέδιο ποιος στην Ευρώπη πρότεινε κάτι που να βγάζει νόημα?

        • Saint George avatar
          Saint George @ George N 09/02/2015 17:35:30

          Υπήρχε από την αρχή της δημιουργίας του ευρώ ο περιορισμός στο ότι το χρέος δεν πρέπει να ξεπερνά το 80% του ΑΕΠ ή θεσπίστηκε στην συνέχεια? Οι περισσότερες χώρες κουβαλούσαν ήδη μεγάλα χρέη και πριν την ένταξη στο ευρώ, την συνέχεια την ξέρουμε, το φτηνό χρήμα εκτίναξε τον δανεισμό τους, η ΕΕ δεν ήταν προετοιμασμένη να αντιμετωπίσει τόσα πολλά κρατικά και τραπεζικά χρέη. Χωρίς αμφιβολία κανένας δεν μπορεί να συναινέσει σε χρέη όπως αυτά που έχουν δημιουργηθεί, σε ελλειμματικούς προϋπολογισμούς, σε κρυφά ελλείμματα όπως της Ελλάδος. Το ζητούμενο τώρα είναι μια συμβιβαστική λύση με τους δανειστές χωρίς να σημαίνει επιστροφή της χώρας στα προηγούμενα χάλια, αλλά και χωρίς αύξηση των φόρων οι οποίοι δυστυχώς είναι εις βάρος της όποιας ανάκαμψης και ανάπτυξης.

          • George N avatar
            George N @ Saint George 10/02/2015 07:00:53

            60% από την αρχή. Με ελλείμματα κάτω από το 3%. Οι ίδιοι οι Γερμανοί ήσαν οι πρώτοι παραβάτες. Αλλά δεν εκτροχιάστηκαν big time. Το πρόβλημα της Ευρώπης είναι μια μικρογραφία του Ελληνικού. Πολύ μεγάλοι φόροι στην εργασία (εισφορές) άρα ανεργία, πολύ μεγάλοι φόροι στις επιχειρήσεις άρα έλλειψη επενδύσεων, πολύ μεγάλοι φόροι στα εισοδήματα άρα λιτότητα, πολύ μεγάλα ελλείμματα άρα δανεισμοί. Επιπλέον πολύ μεγάλα entry barriers παντού άρα ανύπαρκτη καινοτομία. Η Ευρώπη με πρωτοπόρα την Ελλάδα θέλει σιγουριά. Μισεί το ρίσκο και την προσπάθεια. Το αποτέλεσμα, η ελεύθερη πτώση. Πάει κόντρα στη ζωή στην προσπάθειά της να την σιγουρέψει, τρέχοντας, χωρίς να το αντιλαμβάνεται, προς το θάνατο.

    • Pikeman avatar
      Pikeman @ Vassilis 09/02/2015 13:16:10

      Η απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα, είναι μέσα στις ελληνικές ασπρόμαυρες ταινίες , ιδιαίτερα του 50 και των αρχών του 60. Ακόμη και αν διαγράψω το σχέδιο επειδή ... επειδή, αν δεν το διαγράψει και αυτός που με δάνεισε , πάντα θα έχει διεκδικήσεις. Το ότι βγάζω τα χρήματά μου στο εξωτερικό, δε σημαίνει πως είναι μαύρα. Το παράδειγμά σου με τους Αλβανούς το αποδεικνύει εν μέρει. Για την ισοτιμία , εξαρτάται τι εννοείς με το φτιάχνω. Αν θυμάμαι καλά η ισοτιμία δρχ και λίρας Αγγλίας ήταν το 2002 γύρω στις 500 δρχ. Για να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο δε θα θέλουμε καμιά πενταετία σταθεροποίησης και αποδοχής του νέου νομίσματος από τους υπόλοιπους παγκόσμιους παίκτες; Ένα ερώτημα είναι πώς θα αντιμετωπιστεί το ενδεχόμενο από μας σε επίπεδο προσωπικό-οικογένειας σε βραχυπρόθεσμο και μεσοπρόθεσμο διάστημα. Έ ρε καιρούς που φτάξαμε.

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Pikeman 09/02/2015 14:24:43

        Σας ευχαριστω. Πανω κατω αυτο ειχα και γω στο μυαλο μου οτι θα γινει, αλλα με μπερδεψαν μερικα κουφα που ακουσα. Οσο για την ισοτιμια, το παραδειγμα λιρα Αγγλιας/Δρχ. ειναι αυτο που εννοουσα.
        Με απλα λογια μιλαμε για δυσκολες ωρες.

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ Λ. avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Λ. 09/02/2015 11:09:20

    ''ΤΗΕ STANFORT DAILY'' Η Ελλάδα πιθανότατα δεν θα χρεωκοπήσει και δεν θα εγκαταλείψει το Ευρώ και ο ΣΥΡΙΖΑ πιθανότατα δεν θα φύγει με άδεια χέρια από την διαπραγμάτευση.Όλα σχετίζονται με την γεωπολιτική.

    • Honnan avatar
      Honnan @ ΓΙΩΡΓΟΣ Λ. 09/02/2015 14:05:04

      Δεν ξέρω τι θα γίνει με το ευρώ, και αν θα μείνουμε ή όχι. Συμφωνώ, όμως, ότι όλα έχουν να κάνουν με τη γεωπολιτική. Το θέμα είναι ότι σε αυτό το παιχνίδι, δεν παίζουμε μόνο με τους Ευρωπαίους, αλλά (θέλουν να) συμμετέχουν και άλλοι. Όλοι (κι εμείς και αυτοί) θέλουμε να πετύχουμε τους στόχους μας με το μικρότερο δυνατό κόστος. Ένα ζήτημα, επομένως, είναι με ποιους θα πάμε. Μέχρι στιγμής, ο Τσίπρας δείχνει ότι προτίμησε τους Αμερικανούς, ενώ ο Καμμένος Ρωσοκοιτάει. Κανένας όμως από αυτούς τους δύο δεν πήρε ανοιχτά θέση υπέρ μας. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ο Ομπάμα μας ψιλοάδειασε. Γιατί; Μήπως διότι δεν πήρε ακόμα αυτό που θέλει; Είναι τυχαίο ότι το προεκλογικό "δεν πουλάμε" του Τσίπρα, μετεκλογικά έγινε "δεν ξεπουλάμε"; Δηλαδή, πουλάμε αλλά όχι φτηνά; Ποια είναι η τιμή μας σε αυτή τη γεωπολιτική Monopoly και ποια η στρατηγική μας; Πουλάμε σε αυτόν που θέλουμε ή σε αυτόν που θα μας δώσει τα περισσότερα; Τραβάμε το σχοινί διότι έχουμε σχέδιο ή διότι θέλουμε να φοβίσουμε τους Ευρωπαίους ότι θα πάρουμε τη μπάλα μας και θα πάμε να παίξουμε με άλλους; Γνώμη μου είναι ότι το παιχνίδι είναι πολύ μεγαλύτερο και το διακύβευμα είναι επίσης κάτι μεγαλύτερο από το αν θα μείνουμε στο ευρώ. Είναι σημαντικό, βέβαια, δεν αντιλέγω, αλλά η παραμονή μας ή όχι, είναι συνέπεια, δεν είναι το ζητούμενο. Τους μόνους που απασχολεί (πολύ φυσιολογικά, και αλίμονο αν δεν μας απασχολούσε) είμαστε εμείς.

  6. tetr82 avatar
    tetr82 09/02/2015 13:03:24

    Καλύτερα να κλαίει παρά να λέει δημόσια πως μιλάει με τον θεό!!!

  7. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 09/02/2015 14:38:52

    Αισιοδοξία -Κώστας Καρυωτάκης ''Ας υποθέσουμε πως δεν έχουμε φτάσει στο μαύρο αδιέξοδο, στην άβυσσο του νου. Ας υποθέσουμε πως ήρθανε τα δάση μ’ αυτοκρατορικήν εξάρτηση πρωινού θριάμβου, με πουλιά, με το φως τ’ ουρανού, και με τον ήλιο όπου θα το διαπεράσει. Ας υποθέσουμε πως είμαστε κει πέρα, σε χώρες άγνωστες, της δύσης, του βορρά, ενώ πετούμε το παλτό μας στον αέρα, οι ξένοι βλέπουνε περίεργα, σοβαρά. Για να μας δεχθεί κάποια λαίδη τρυφερά, έδιωξε τους υπηρέτες της ολημέρα. Ας υποθέσουμε πως του καπέλου ο γύρος άξαφνα εφάρδυνε, μα εστένεψαν, κολλούν, τα παντελόνια μας και, με του πτερνιστήρος, το πρόσταγμα, χιλιάδες άλογα κινούν. Πηγαίνουμε –σημαίες στον άνεμο χτυπούν- ήρωες σταυροφόροι, σωτήρες του Σωτήρος. Ας υποθέσουμε πως δεν έχουμε φτάσει από εκατό δρόμους, στα όρια της σιγής, κι ας τραγουδήσουμε, -- το τραγούδι να μοιάσει νικητήριο σάλπισμα, ξέσπασμα κραυγής -- τους πυρρούς δαίμονες, στα έγκατα της γης, και ψηλά, τους ανθρώπους να διασκεδάσει.''
    Υ.Γ : Είμαστε οι πράξεις και οι αρχές μας. Είμαστε η συνέπεια που επιδεικνύουμε και η τιμή που υπερασπιζόμαστε ενάντια στους χυδαίους ''εκβιασμούς'' της καθημερινής τριβής, με την υποταγή και τη ...βολική δουλικότητα. Ο επί πολύν καιρό φυλακισμένος στο σκοτάδι, όταν τολμήσει κάποια μέρα επί τέλους να στρέψει το βλέμμα στο φως, έχει νικήσει ήδη τους δεσμώτες φόβους του, Και ας θαμπώνεται για λίγο στην αρχή και ας διστάζει.... Θα δημιουργήσει τελικά τις αναγκαίες εξόδους, ακόμα κι όταν αρχικά, δεν μοιάζει να είναι σε όλους ορατές :-).