#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2013 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όσοι υποτιμούν τη νοημοσύνη του λαού θα το πληρώσουν



Η κίνηση του πρωθυπουργού να παγώσει το θέμα των πλειστηριασμών ήταν σοφή. Διότι έτσι όπως πήγαινε η κατάσταση, με τους μεν να ανοίγουν το θέμα και τους δε να βγαίνουν στα κάγκελα, είτε επειδή έχουν δίκιο είτε είναι λαϊκιστές και ασόβαροι, η κυβέρνηση δε θα έβγαζε… παρέλαση.

Άλλωστε, δεν υπήρχε κανένας λόγος βιασύνης για ένα θέμα που πρέπει να διευθετηθεί στο τέλος του χρόνου. Σκασίλα μας αν η τρόικα ανοίξει τη συζήτηση τον Σεπτέμβριο. Η κυβέρνηση έχει τη δυνατότητα μέχρι 31 Δεκεμβρίου να δώσει μια νέα πρόταση, να λύσει το θέμα με τον δικαιότερο τρόπο. Για το λόγο αυτό και η παρέμβαση του Αντ. Σαμαρά είχε σκοπό να ρίξει τους τόνους και να πάψει να απασχολεί την επικαιρότητα και τους βουλευτές. Ο πρωθυπουργός κατάλαβε ότι η κατάσταση έτεινε να βγει εκτός ορίων σε πολιτικό και κυρίως σε κοινωνικό επίπεδο. Κατάλαβε ό,τι έπρεπε να έχουν καταλάβει μια στρατιά από υπουργούς, βουλευτές και συμβούλους που καλοπληρώνονται για να… καταλαβαίνουν, να αφουγκράζονται την κοινωνία, να ακούνε και να διαβάζουν πίσω από τις λέξεις. Εδώ είναι το πραγματικό πρόβλημα της παρούσας κυβέρνησης.

Πολλά στελέχη της, αλλά και πολλοί εκτός κυβερνητικού σχήματος δεν έχουν συναίσθηση του τι πραγματικά συμβαίνει στην κοινωνία. Τι σκέφτεται ο κόσμος, πώς βλέπει όλα αυτά που «σκάνε» κάθε μέρα, πώς ακούει τις ειδήσεις που του… σερβίρονται. Κλασικό παράδειγμα το «σεισμόσημο» που θίξαμε και σε προηγούμενη ανάρτηση. Μα είναι δυνατόν να ανοίγει τέτοιο θέμα, αυτή την περίοδο που το ακίνητο έχει πληγεί ανεπανόρθωτα από φόρους και κρίση; Είναι δυνατόν να ανοίγει συζήτηση για πιθανό νέο μνημόνιο αν μας ξαναδανείσουν οι ξένοι; Ποτέ μη μας ξαναδανείσουν.

Ορισμένοι πιστεύουν πως στην επαρχία για παράδειγμα περνούν ζωή και κότα, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μπορεί και να νομίζουν ότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει πλειστηριασμός, χαράτσι, νέο πακέτο βοήθειας, νέο μνημόνιο. Υποτιμούν τη νοημοσύνη του λαού κι αυτό θα το πληρώσουν. Αλλά γιατί να πληρώσουν μαζί τους και ορισμένοι στην κυβέρνηση που κάνουν πράγματι αξιόλογη προσπάθεια;

Κύριοι υπουργοί και βουλευτές, μην κλείνεστε στα γραφεία σας. Μην κάνετε διακοπές στα… γυάλινα εξοχικά σας ή στα κότερα. Πηγαίνετε καμιά βόλτα στα χωριά ή τις γειτονιές των πόλεων και ακούστε τι έχουν να σας πουν. Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο ορισμένοι να λειτουργούν σαν μικροί Θεοί και να μην υπολογίζουν το πόπολο.

Και καλά, στον κόσμο κάποιοι δεν μπορούν να πάνε και δεν μπορούν να μυριστούν το «μπαρούτι». Γιατί δεν παίρνουν τα νούμερα που οι ίδιοι βγάζουν για να καταλάβουν την κατάσταση; Ένα παράδειγμα. Στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΕ οι εισφορές που οφείλονται φτάνουν τα 14 δις ευρώ. Τρελό ποσό, το 7% του ΑΕΠ. Έκαναν λοιπόν τα ταμεία ρύθμιση για να σπεύσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι από τους 730 χιλ. οφειλέτες να πληρώσουν. Ξέρετε πόσοι πήγαν; 15 χιλιάδες για να πληρώσουν 130 εκατ. ευρώ από τα 14 δις. Αυτά τα στοιχεία που δείχνουν ότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν έχει να πληρώσει δεν τα βλέπουν;

Μήπως δεν αντιλαμβάνονται ότι θα υπάρξει νέα μαύρη τρύπα στα έσοδα αφού είναι αδύνατο να πληρωθούν όλοι αυτοί οι φόροι μέχρι το τέλος του χρόνου;

Αυτά δεν είναι ικανά στοιχεία για να δείξουν σε τι κατάσταση είναι οι ελληνικές οικογένειες;

Μπορεί η κριτική μας να είναι σκληρή, αλλά πιστεύουμε ότι κάποιοι κοιμούνται με τα τσαρούχια και δεν καταλαβαίνουν σε τι κατάσταση βρίσκεται ο ελληνικός λαός. Αν κάποια στιγμή ξυπνήσουν ίσως είναι αργά, το ποτάμι θα τους έχει παρασύρει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 21/08/2013 11:33:07

    Μπράβο!!!!!
    Αυτή ακριβώς είναι η κατάσταση

  2. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 21/08/2013 12:00:25

    ΜΠΡΑΒΟ! Πόσο δύσκολο είναι για την Κυβέρνηση να μην προβαίνει σε δηλωσεις πριν μελετήσει ενδελεχώς τα θέματα!...

  3. Α avatar
    Α 21/08/2013 12:25:58

    " Η κίνηση του πρωθυπουργού να παγώσει το θέμα των πλειστηριασμών ήταν σοφή "
    εδώ ταιριάζει το ρητό: το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρός σοφού.
    Πριν από λίγους μήνες, με τον άγαρμπο χειρισμό της ΕΡΤ, κόντεψε να πέσει η κυβέρνηση.
    Με αυτό το θέμα των πλειστηριασμών σωστά έπραξε ο Σαμαράς, γιατί ο κίνδυνος να πέσει από αυτό η κυβέρνηση είναι πολύ μεγάλος.
    Και πες ότι πέφτει αυτή η κυβέρνηση. Με τι σύνθημα θα πάει ο Σαμαράς σε εκλογές; Ψηφίστε με να σας πάρω τα σπίτια; Αυτοκτονία για τον ίδιο και την παράταξή του.
    Εναλλακτική λύση διακυβέρνησης ; Ο Τσίπρας; Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά, εικόνες τρόμου για την κοινωνία, την οικονομία κλπ...
    Ένα πολιτικό κεφάλαιο διαθέτει αυτή η χώρα και είναι ο Σαμαράς. Μην κάνει η κυβέρνηση το δεύτερο λάθος και χαραμίσει έναν άνθρωπο όπως ο Σαμαράς. Δεν υπάρχει εναλλακτική. Ας προσέξουν.

    • o deksios avatar
      o deksios @ Α 21/08/2013 15:15:54

      ε, ναι γιατι να παρει τα σπιτια?
      ας εχουν αυτοι σπιτια εις υγειαν των κοροιδων που μεσω των φορων θα κληθουν να πληρωσουν τα δικα τους κερατιατικα..

      μετα μην απορεις οταν πας το παιδι σου στο νοσοκομειο και δεν εχει ουτε γαζες...

      • Σπορέας avatar
        Σπορέας @ o deksios 21/08/2013 19:36:29

        Η "ανακεφαλαιοποίηση" των τραπεζών,που ήδη πλήρωσαν οι πολίτες, έγινε για τα απλήρωτα δάνεια των πολιτών ή για το τζογάρισμα των τραπεζιτών στα παράγωγα και σε άλλους τοξικούς προορισμούς ?

      • Α avatar
        Α @ o deksios 21/08/2013 20:56:45

        Για όλα τα θέματα, μην βλέπετε φαντάσματα..
        Ποιος σας ζήτησε επιπλέον φόρους για να μην μείνουν άστεγοι πολλοί άνθρωποι που χτυπήθηκαν τρομερά από την κρίση;
        Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, δεν αντιμετωπίζεται με κορώνες βασιλικότερες του βασιλέως, διακυβεύονται οι τύχες πολλών ανθρώπων αλλά και η τύχη της κυβέρνησης. Κάπως έτσι συμβαίνουν τα ατυχήματα.

      • mel avatar
        mel @ o deksios 22/08/2013 09:35:18

        εγω παντως που το πηγα για αντιτετανικο, με εστειλαν στο φαρμακειο να αγορασω και να τους το παω...

  4. Hawk avatar
    Hawk 21/08/2013 13:22:18

    Χλωμό το βλέπω ότι υπουργοί και βουλευτές μπορούν άνετα να πάνε βόλτες στα χωριά και στις πλατείες, πολύ χλωμό! Ο κόσμος έχει πάρει πρέφα ότι κυβερνάει η τρόϊκα και ότι η κυβέρνηση κάνει ότι της λέει γι αυτό και τα λαμπάκια είναι για τα καλά αναμμένα. Να πούνε σε γονιό παιδιού που πέρασε με το ΑΣΕΠ στην δημοτική αστυνομία ότι καλώς θα χάσει την δουλειά του, πως να το πούνε άραγε?

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Hawk 21/08/2013 20:40:01

      Και γι'αυτό πολλοί γλυκοκοιτούν το δημαρχιλίκι,ωστε να παρειρίσκονται ανετα στα πανηγύρια και στις εκκλησιες.Ετσι και αλλιώς οι αρμοδιότητες των ΟΤΑ καθώς και τα χρήματα λόγω ΕΣΠΑ αυξάνονται

  5. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 21/08/2013 13:38:46

    Tην εξυπνάδα του κνιτη υπουργου οικονομικων περι καταρρευσεως των τραπεζων ποιος θα την μαζεψει; Ποσο δυσκολο ειναι να γινει κατανοητο οτι το σοβιετικο κρατος που ο οψιγαμιος μιγας εγκαθιδρυσε την θλιβερη εκεινη 18-10-81 εχει πεθανει απο το 1985 (οταν ηταν να ελθει εδω το ΔΝΤ για οσους δε θυμουνται) και το σεσηπος πτωμα του δηλητηριαζει την κοινωνια εκτοτε;
    Ποτε θα καταλαβουν οτι αν δεν παψουν δια μιας να ψωμιζονται απο τους λιγοστους πορους του κρατους τα παρασιτα θα βουλιαξουμε ολοι μαζι;

  6. sender avatar
    sender 21/08/2013 13:42:50

    Παράλληλη πορεία,ο μακρόκοσμος των διεθνών αγορών προς τις χώρες-υποψήφια θύματα και του μικρόκοσμου των εγχωρίων τραπεζών,ως δανειστές.Δημιουργούν πλασματικές ανάγκες,για υπερκατανάλωση,δανείζουν τοκογλυφικά και σε αδυναμία αποπληρωμής των χρεών,κατάσχεση σε είδος.Και η μετατροπή του άυλου συχνά χρήματος σε ποιότητα αγαθών,δίνει ουσιαστική εξουσία στους ολιγάρχες.Και ναι,υποτιμούν την νοημοσύνη του λαού,διότι γνωρίζουν πολύ καλά πόσο εύκολα τον εξαπατούν.Και τώρα που είναι αργά,ο λαός,καθόλου δεν θα χρησιμοποιήσει την νοημοσύνη του.Αλλά μόνο αυτό που ξέρει να κάνει.Να οργίζεται,όπως παλιά ενθουσιαζόταν,όταν οι πολιτικοί του τον εξαγόραζαν[κι'αυτόν και το μέλλον των παιδιών του],για έναν διορισμό,για ένα ρουσφέτι,τελικά για ένα πουκάμισο αδειανό.

  7. ganasta avatar
    ganasta 21/08/2013 14:02:38

    "...και τους δε να βγαίνουν στα κάγκελα, είτε επειδή έχουν δίκιο είτε είναι λαϊκιστές και ασόβαροι..."
    Λαϊκιστές και ασόβαροι; ευτυχώς που αντέδρασαν γρήγορα κάποιοι βουλευτές της Ν.Δ , διαφορετικά η κυβέρνηση θα είχε εγκλωβιστεί στο ανόητο δίλλημα Στουρνάρα πλειστηριασμοί ή κατάρρευση τουτραπεζικού συστήματος.

  8. bQ avatar
    bQ 21/08/2013 14:39:25

    Ας μην πανηγυρίζουμε όμως ακόμη κι ας είμαστε σε εγρήγορση, γιατί
    ...μπροστά έχει η Τρόϊκα τους αισχρούς εκβιασμούς!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ bQ 21/08/2013 15:16:50

      Ἔτσι!

    • bQ avatar
      bQ @ bQ 21/08/2013 15:45:57

      Να σας πω πόσο θα ήθελα να είχατε άδικο, να ήσασταν ένας ακόμη ... λαϊκιστής κινδυνολόγος, ένας μίζερος φρικτός μηδενιστής, μάλλον δεν είναι απαραίτητο!
      Τι κρίμα λοιπόν, που έχετε απόλυτο δίκιο!

    • ganasta avatar
      ganasta @ bQ 21/08/2013 16:15:47

      Οι παρεμβάσεις των βουλευτών της Ν.Δ αναφέρονται στη προστασία της πρώτης κατοικίας και δεν περιορίζονται στα στεγαστικά δάνεια.

      • bQ avatar
        bQ @ ganasta 21/08/2013 16:53:33

        Τους βουλευτές της οποιασδήποτε απόχρωσης, πάει καιρός που λόγω των αμέτρητων αναξιοπρεπών ''Ναι σε όλα'', δεν τους εμπιστεύεται ουδείς σκεπτόμενος Έλληνας. Αν έχουν το ήθος, τη συνείδηση και τα κότσια, θα το δούμε όταν φτάσουμε στην τελική ψηφοφορία. Τη ''χτενισμένη'', τη ''βολική'' και την ''εύπεπτη''..... Οψόμεθα λοιπόν.

      • περιμπανού avatar
        περιμπανού @ ganasta 21/08/2013 21:56:43

        Δεν θα έπρεπε να ανακοινωθεί επίσημα το ποσοστό εκείνων, που κατά το ΥΠΟΙΚ, μπορούν και δεν πληρώνουν;...καθώς και πως το εννοούν το "μπορούν";

        • περιμπανού avatar
          περιμπανού @ περιμπανού 22/08/2013 00:37:57

          Θέληση να υπάρχει....

  9. ΕΛ avatar
    ΕΛ 21/08/2013 14:43:52

    Και μέσα στο γενικό χαμό, εμφανίστηκε κι ο Σόϊμπλε τρεχάτος να μας πληροφορήσει οτι στις αγορές δεν πρόκειται να βγούμε και μας μαγειρεύει νέο μνημόνιο πλήρους υποταγής και υποτέλειας!

  10. Kimon avatar
    Kimon 21/08/2013 15:12:24

    Πως μπορεί ο πρωθυπουργός να εμπιστεύεται τον υπουργό οικονομικών, έναν πρώην φανατικό κνίτη ή να συμβουλεύεται έναν πρώην οπαδό του Μάο. Είναι βέβαιο ότι οι διαλεκτικές αντιθέσεις που επωάζονται στην κοινωνία μας είναι η αιτία της σήψης μας.

    • bQ avatar
      bQ @ Kimon 21/08/2013 21:49:13

      Χαχαχαχα! ...Φανατικός ...κνίτης ποιός; Ο κυρΓιαννάκης του Σόϊμπλε και των Τραπεζών; Απο αυτούς τους ...''αριστερούς'' που μας κυβέρνησαν χωρίς να κυβερνήσουν ε;; Να είστε καλά Κίμωνα. Γελάσαμε κι απόψε.

  11. o deksios avatar
    o deksios 21/08/2013 15:32:15

    ε, ναι γιατι να απελευθερωθουν οι πλειστηριασμοι πρωτης κατοικιας (αυτων που εχουν ονομασει πρωτη κατοικια οι δανειοληπτες, και ας εχουν αλλες 4-5 κατοικιες στα ονοματα παιδιων, ανιψιων, κτλ);; δεν ειμαστε υποχρεωμενοι ολοι μας να πληρωσουμε αυτους που αποφασισαν να κτισουν δικο τους σπιτι??κατι σαν την παλαι ποτε ΕΣΔΔ.. το κρατος θα κτιζει σπιτια, θα τα πληρωνουμε ολοι μας, και μετα θα μενουν "καποιοι" μεσα...

    εγω λεω, καλυτερα να απελευθερωθουν οι πλειστηριασμοι νοσοκομειων ωστε να πληρωθουν τα τεραστια οφειλομενα σε προμηθευτες..

  12. takis400 avatar
    takis400 21/08/2013 15:37:19

    απλα καταπληκτικο

  13. bQ avatar
    bQ 21/08/2013 16:55:41

    Πραγματικά. Γι αυτό επιμένουμε να ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ.

    • feygw pali avatar
      feygw pali @ bQ 21/08/2013 19:24:18

      απλά, κάποιους δεν τους αφήνουν...

      • bQ avatar
        bQ @ feygw pali 21/08/2013 21:40:49

        :-) Ας το δούμε ως οτι στους πλέον ...ανήσυχους, δημιουργούν -για τη χαρά του παιχνιδιού-, επί πλέον εμπόδια-προκλήσεις!!

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ bQ 21/08/2013 20:41:36

      Με ψυχραιμια ομως και χωρις πανικο στην καλπη

      • Black Ship avatar
        Black Ship @ Μεγάλες στιγμές 22/08/2013 11:06:57

        Ποιές κάλπες; Εξάντληση της 14ετίας!

  14. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 21/08/2013 17:17:20

    Η κοινβουλευτική ιστορία του τόπου από το '74 και μετά έχει δείξει πάντως ότι την πληρώνουν αυτή που *υπερτιμούν* την νοημοσύνη του λαού (Αβέρωφ, Ράλλης, Μητσοτάκης, Μάνος, Ανδριανόπουλος).

  15. Κωστας Αλεξιου avatar
    Κωστας Αλεξιου 21/08/2013 17:35:17

    Καλό δεν καταλαβαίνουν... Αυτός που καταλαβαίνει γιατι δεν τους φιλτράρει;

  16. Dimitris avatar
    Dimitris 21/08/2013 17:55:10

    Δεν νομίζω ότι η συνήθεια των κυβερνώντων να αναβάλλουν ή να ματαιώνουν δύσκολες αποφάσεις στην τωρινή συγκυρία βοηθούν τον τόπο. Άλλωστε τέτοιες πολιτικές επιλογές μας οδήγησαν στην χρεοκοπία, αφού το πολιτικό σύστημα διαχρονικά ήταν μαθημένο στο χάιδεμα αυτιών, στην επιδερμική αντιμετώπιση των θεμάτων, στο κουκούλωμα των σοβαρών ζητημάτων "κάτω από το χαλί" και την αντίστοιχη παραπομπή τους στις καλένδες. Μια διαχρονική αδυναμία λοιπόν του πολιτικού συστήματος ήταν ότι βραχυκύκλωνε μπροστά σε δύσκολες αποφάσεις, χαρακτηριστική βέβαια και του πολιτικού αναστήματος των ηγετών μας που είτε την πυγμή να κυβερνήσουν πραγματικά είχαν, ούτε όραμα και προοπτική για την πορεία του τόπου τρέμοντας να πάρουν δύσκολες αποφάσεις. Η πραγματικότητα όμως δεν ξεχνά όσο και να στρουθοκαμηλίζεις και η χρεοκοπία του 2009 το απέδειξε αυτό περίτρανα.
    Έτσι και τώρα με το θέμα των πλειστηριασμών η Κυβέρνηση αντί να ανοίξει έναν σοβαρό δημόσιο διάλογο έγκαιρα, να ενημερώσει τον κόσμο για τις προθέσεις της και να βρεί την καλύτερη φόρμουλα έτσι ώστε και αυτοί που πρέπει να προστατευθούν αλλά και να πληρώσουν οι απατεώνες και οι μπαταχτσήδες που έχουν "κρυφτεί" πίσω από το νόμο αυτό και κοροιδεύουν τους υπόλοιπους περιμένοντας την διαγραφή δανείων και φορτώνοντας τον Έλληνα φορολογούμενο ή καταθέτη με ακόμα ένα βάρος αφού η τρύπα αυτή των τραπεζών από κάπου θα πρέπει να καλυφθεί. Ούτως ή άλλως σε 4 μήνες εκπνέει η σχετική προστασία και η Κυβέρνηση θα πρέπει να πάρει μια απόφαση. Είναι γεγονός ότι κάποιοι λαϊκίζουν ανεύθυνα με το συγκεκριμένο θέμα που έχει καταστεί ταμπού. Δουλειά των κυβερνώντων είναι όμως να σπάνε τα ταμπού, ειδικά όταν πίσω από αυτά κρύβονται απατεώνες και βολεμένοι που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την δύσκολη κατάσταση συμπατριωτών μας για δικό τους όφελος.

    • Last_Chance avatar
      Last_Chance @ Dimitris 21/08/2013 21:53:49

      Τι λέτε αγαπητέ που κάθεστε χαλαρός προφανώς σε καμιά βίλα η κανένα κότερο και λέτε αυτά που λέτε?
      Πόσοι είναι πια αυτοί οι τζαμπατζήδες?
      Είναι το 10% των δανείων?
      Και για το 10% θα το πληρώσει με οριζόντιο μέτρο το υπόλοιπο 90%?
      Μα έλεος ποια με αυτά τα ανεύθυνα σχόλια…
      Αγαπητέ έχεις καταλάβει γιατί πράγμα μιλάμε?

      Μιλάμε για το σπίτι εκατοντάδων χιλιάδων συμπολιτών μας.

      Μιλάμε για τον κόπο και τον αγώνα μιας ολόκληρης ζωής…

      Μιλάμε για το μόνο υλικό αγαθό που έχει μείνει σε κάποιους ώστε να μην μείνουν εντελώς άστεγοι και στους δρόμους να ζητιανεύουν. .

      ....εκτός και εάν εκεί θέλετε να καταντήσουμε…

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ Last_Chance 24/08/2013 09:04:32

        Αγαπητέ,εγώ μετά από 34 χρόνια εργασίας,"κάθομαι"σε νοικιασμένο τριάρι.Πειράζει που συμφωνώ απόλυτα με τον "Dimitris";;;

  17. Aris avatar
    Aris 21/08/2013 17:58:17

    Το ποτάμι, όπως λέτε, έχουν φροντίσει να το διασπάσουν σε μικρά ρυάκια. Το αν αυτά τα ρυάκια βρουν ξανά κοινή διέξοδο θα φανεί είτε σε πρόωρες εκλογές, είτε στις τοπικές εκλογές και ευρωεκλογές. Εννέα μήνες έμειναν. Χρόνος πολύς για να συσσωρευτεί η οργή. Χρόνος λίγος για να αλλάξει το κλίμα. Το μόνο που έχει αλλάξει είναι η φρασεολογία των τηλεδημοσιογράφων στα κανάλια. Απίστευτη προπαγάνδα, χαμηλού επιπέδου. Αυτό φανερώνει το αδιέξοδο και τον πανικό τους. Έσπυραν ανέμους θα θερίσουν θύελλες. Τελικά το μόνο που μένει είναι η σοφία του λαού. Κάποιοι φροντίζουν να την επιβεβαιώνουν και να την διαιωνίζουν.

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Aris 21/08/2013 21:10:08

      Δεν περιμενω κανενα ρυακι να.......ανταμωσει οταν το διεφθερμενο παρασιτικο πολιτικο συστημα απο το 81 και μετα εκανε καλα τη δουλειτσα του......διαλυοντας την πραγματικη οικονομια και βολευοντας το μισο πλυθησμο στο δημοσιο και κανοντας μια χωρα συνταξιουχων. Αλλωστε τωρα που θα πιασουμε τη φοροδιαφυγη.......ξεκινωντας απο τα ουζερι και τα μπητς μπαρ εγω ειμαι αισιοδοξος για την πορεια της οικονομιας, και ας αφησουμε........για αργοτερα τις ΛΙΣΤΕΣ και τις OFFSHORE εταιρειες της διαπλοκης.

  18. τοξο avatar
    τοξο 22/08/2013 01:40:37

    Αγώνας μιας ζωής για να έχουν ένα κεραμίδι στο κεφάλι τους,αλλά το χρωστάνε το κεραμίδι.Τι είδους αγώνας ήταν αυτός;Μήπως αφισοκόλληση;Μήπως συμμετοχή σε Δεκέμβριους 2008;

  19. Κώστας avatar
    Κώστας 24/08/2013 11:47:53

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231262332 Στα 320 δις το χρεος (180% του ΑΕΠ!!!!!!!)περισσότερο και από το 2009!Όσοι υποτιμούν την νοημοσύνη του λαού πρέπει να πληρώσουν

  20. Dinomargarel avatar
    Dinomargarel 24/08/2013 20:01:42

    Εξαιρετικό άρθρο. Η περίπτωση δε των παντελώς αποτυχημενων ρυθμίσεων αναδεικνύει το πρόβλημα σχεδιασμού. Πρέπει όμως να τονίσουμε επίσης ότι το να δείχνει το δάκτυλο συνέχεια ο Βρουτσης και ο Θεοχαρης κάνει την κατάσταση ακόμα χειρότερη. Οι μικρομεσαίοι και οι μεσαίοι επιχειρηματιες,,αποτελούν βασικό συστατικό της βάσης του κόμματος και αυτές οι συμπεριφορές και οι ρυθμίσεις πληγώνουν ανεπανόρθωτα την κυβέρνηση και τον αρχηγό.