Όποιος έχει τα κότσια, ας αμφισβητήσει τον Σαμαρά
15/02/2015 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όποιος έχει τα κότσια, ας αμφισβητήσει τον Σαμαρά

Γιατί από ψευτομαγκιές μέσω twitter και μυστικά «τραπεζώματα» χορτάσαμε!

Όποιος έχει τα κότσια και θέλει να γίνει αρχηγός, ας βγει μπροστά και να μιλήσει και όχι μέσα από παρασυναγωγές, παρακάμαρες και καμαρίλες. Και όπως έλεγε και ο Τσίπρας προεκλογικά από τη Ρόδο, «Ιδού η Ρόδος…έρχεται και το…πήδημα». Το θέμα είναι ποιο θα είναι το «πήδημα» και από ποιους σε ποιους…

Η ερχόμενη Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ είναι όντως κρίσιμη και καθοριστική και θα φανεί σίγουρα πως τοποθετούνται έναντι του Αντώνη Σαμαρά διάφοροι βουλευτές, δήθεν πρωτοκλασσάτοι, οι οποίοι επί δυόμιση χρόνια λούφαξαν και δεν μιλούσαν, παρά ψήφιζαν και γεύονταν τους καρπούς της εξουσίας.

Μόλις η ΝΔ ηττήθηκε, επιβεβαίωσαν το κλασσικό ρητό περί της δρυός…Μόνο που ο Αντ. Σαμαράς είναι ακόμα όρθιος και όσοι έχουν το θάρρος, αισθάνονται δυνατοί και έχουν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους, ας εμφανιστούν στην Κ.Ο. όχι με γενικόλογες κριτικές επισημάνσεις, αλλά να θέσουν το θέμα ανοικτά…

Εκεί, στο πραγματικό πεδίο της μάχης, στην Κ.Ο., αλλά και στην Πολιτική Επιτροπή σε δυο εβδομάδες θα φανεί ποιοι είναι πραγματικά οι δυνατοί και οι μάγκες…Γιατί από ψευτομαγκιές μέσω twitter και μυστικά «τραπεζώματα» χορτάσαμε! Κανείς δεν πήγε να δώσει τη μάχη όπως έπρεπε για τη ΝΔ, την παράταξη και τη χώρα… Πότε πήγαν αυτοί που φωνάζουνε να απαιτήσουν να συναντηθούν με τον Σαμαρά και να του κτυπήσουν καμπανάκι: «Πρόεδρε, δεν πάμε καλά, κάτι πρέπει να κάνουμε», «πρόεδρε να αλλάξουμε το ένα ή το άλλο». Όλοι κρύβονταν και μόλις ήρθε η ήττα, πήδηξαν από το σκάφος όπως τα ποντίκια…Μόνο που υπάρχουν μεγάλες γάτες ακόμα και οι φάκες είναι πολλές και ας προσέξουν μην πέσουν μέσα ορισμένοι…

Γιατί εάν ανοίξουν τα στόματα πολλών για πολλούς θα έχουμε να συζητάμε για μέρες…Από πού να αρχίσει κανείς και που να τελειώσει…Αυτό όμως είναι για τους αδύναμους και σε θέση αδυναμίας δεν είναι ο Σαμαράς, αλλά οι εφιάλτες της παράταξης που στη δύσκολη στιγμή κάνουν ότι είναι δυνατόν να πλήξουν το ίδιο τους το σπίτι!

Υπόλογοι στην ιστορία της παράταξης θα είναι και κινδυνεύουν να καταστούν χλεύη…Δελφίνοι και δελφινάκια, βαρόνοι και βαρονίες, τζάκια και πολιτικές οικογένειες που διαφεντεύουν τον τόπο επί δεκαετίες…Ψάχνουν τον διάδοχο έναντι στον Τσίπρα, μόνο που και οι ίδιοι είναι ξεπερασμένοι και δεν έχουν να πουν κάτι καινούργιο…Μέρος ενός συστήματος εξουσίας είναι που δεν διαφοροποιήθηκαν ποτέ και απλά νοιάζονται για τη νομή της παραταξιακής εξουσίας…

Το σχέδιό τους είναι να πιέσουν τον Σαμαρά να γίνει έκτακτο συνέδριο, όπου θα επιχειρήσουν να αλλάξουν το καταστατικό για να εκλέγεται ο πρόεδρος όχι από τη βάση, όπως είναι το πιο δημοκρατικό, αλλά από το συνέδριο! Αυτή είναι η δημοκρατικότητά τους: το πισωγύρισμα στο παρελθόν!

Μόνο που έχουν... γνώση οι φύλακες και την Πέμπτη στην Κ.Ο. αλλά κυρίως στην Πολιτική Επιτροπή, πολλοί θα εκπλαγούν…

Μ.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fotini avatar
    Fotini 15/02/2015 16:33:24

    ῎Ας ἀλλάξουν λοιπόν τό καταστατικό, μόνο δέν ξέρω ἄν θά βροῦν βάση!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • CC avatar
      CC @ Fotini 15/02/2015 18:09:22

      Πολύ σωστό! Και είναι ίσως μια σημαντική ευκαιρία να καθαρίσει το τοπίο μια για πάντα.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ CC 16/02/2015 16:02:26

        ΑΝΑΛΓΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΩΣΤΡΕΣ.
        ΕΠΙ ΔΥΟ(2) ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ κ.ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ,ΕΞΗΓΩΝΤΑΣ ΤΗΣ ΜΙΑ ΕΞΩΦΘΑΛΜΗ ΑΔΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΔΟΑΤΑΠ. ΔΕΝ ΖΗΤΑΓΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙ... ΕΙΚΟΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ κ.ΤΑΛΙΑΔΟΥΡΟΥ(ΤΟΤΕ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ). ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΕΣ) . ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΣ . ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΑΝ. ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΗΤΑΝ (ΑΚΡΩΣ ΕΥΓΕΝΙΚΗ) ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΟΝΟ. Υ.Γ.Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑNTINEWS.

  2. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 15/02/2015 16:53:38

    Δελφίνοι υπήρχαν πάντα στην ΝΔ και εκτός από τον εαυτό τους εξέφραζαν και ένα μέρος της βάσης. Οι σημερινοί δελφίνοι εκφράζουν κατά περίεργο τρόπο μόνον τον... Καραμανλή και μια βάση η οποία, όπως παραδέχονται ευθαρσώς οι ίδιοι, βρίσκεται εκτός ΝΔ...

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/02/2015 18:30:43

    Επειδη ολα πρεπει να λεγονται και ολα να φαινονται στο ''Πότε πήγαν αυτοί που φωνάζουνε να απαιτήσουν να συναντηθούν με τον Σαμαρά και να του κτυπήσουν καμπανάκι: «Πρόεδρε, δεν πάμε καλά, κάτι πρέπει να κάνουμε», «πρόεδρε να αλλάξουμε το ένα ή το άλλο>>''αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι δεν χρειαζοταν να παει κανενας να τα πει στον ΑΣ αρκει ο ΑΣ κι οι αλλοι πχ Σταματης και ο ανεκδιηγητος Παπαμιμικος διαβαζαν & μελετουσαν τα αρθρα και τα σχολια του Antinews .Πολλα θα ειχαν αλλαξει να μην πω οτι τωρα η ΝΔ θα ηταν ακομα κυβερνηση η θα ειχε κερδισει τις εκλογες .Αλλα ''Στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα''.

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ Ραβινος 15/02/2015 19:29:11

      Μισό λεπτό: τις εκλογές ο Σαμαράς τις έχασε επειδή τις κέρδισε ο Τσίπρας. Την αρχηγία του κόμματος γιατί να την χάσει; Ποιός τον προκαλεί, ο... Καραμανλής;

  4. airman avatar
    airman 15/02/2015 21:01:43

    Η διαδοχή θα γίνει όταν πρέπει, όπως πρέπει και τότε όποιοι/όποιες έχουν το ανάστημα να μπουν στη "γραμμή εκκίνησης" καλώς θα πράξουν.

  5. Wolf avatar
    Wolf 15/02/2015 21:09:50

    Οχι Λούμπεν δεν τις κέρδισε ο Τσιπρας τις εκλογές. Η κυβέρνηση και ΝΔ τις έχασε. Ο Τσιπρας απλά εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της κυβέρνησης να μεταφέρει επαρκώς στην ελληνικη κοινωνία όσα καλα εκανε και όσα κακά ή πολυ κακά απέφυγε. Γιατί ως γνωστόν -που λενε και οι φίλοι μας οι επικοινωνιολόγοι- αν κανείς κατι καλο -γιατί το κακό ετςι κι αλλιώς μαθαίνετε- και δεν το πεις, δεν το επικοινωνήσεις δηλαδή, για να το μάθουν οι ενδιαφερόμενοι και οχι μονο, ειναι σαν μην το έκανες ποτέ!Και οχι μονο αυτο. Η προηγούμενη κεβερνηση εκανε το έγκλημα και απεμπόλησε την πιο σημαντική λεξη που ειχε βάλει στο τραπέζι ο ίδιος ο Σαμαρας, τη λεξη: ελπίδα. Μια λεξη που έπεσε στο στόμα του Τςιπρα και σκηλευτηκε. Κρίμα. Όσο για την ουσία του άρθρου, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον αρθρογράφο και θα πω: οποίος εχει τα κότσια ας έρθει, εδω είμαστε και τον/την περιμένουμε να θέση θέμα ηγεσίας. Θα παρει την απάντηση που πρεπει να ειναι βέβαιος/η. Γιατί διομισι χρονια το μονο που έκαναν -πλην εξαιρέσεων- ηταν να χαίρονται την εξουσία και τίποτα αλλο. Δίχως ούτε μια στιγμή ορισμένες και ορισμένοι να βάλουν πλάτη στην εθνική προσπάθεια του τοτε Πρωθυπουργου, Αντωνη Σαμαρα. Του -κατ' εμε- καλύτερου Πρωθυπουργου που ειχε μέχρι σημερα η Ελλάδα μας. Ασε που οι περισσότεροι απ αυτούς που φαίνονται να έχουν ξετσουτσουνεψει ειναι εκείνοι οι ίδιοι που ευνοήθηκαν βάναυσα απ τον Σαμαρα και απλά επιβεβαιώνουν τη ρήση του λαού μας: ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθεντος. Αυτα προς το παρών. Κορίτσια και αγόρια ελάτε στον κουβά, σας περιμένουμε!!!

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ Wolf 15/02/2015 23:20:00

      Δεν θεωρώ ότι οι λόγοι για την εκλογική ήττα ήταν επικοινωνιακοί. Εξάλλου πολλοί από αυτούς οι οποίοι παρεβρέθησαν στο δείπνο είχαν ενεργή συμμετοχή στην κυβέρνηση, όπως παραδέχεσαι και ο ίδιος. Το ζητούμενο για εμένα ωστόσο δεν είναι η ανάλυση του εκλογικού αποτελέσματος, ούτε καν η υποστήριξη του Σαμαρά (το τελευταίο το οποίο θα έκαμα). Είναι η θρασυδειλία ορισμένων οι οποίοι επιχειρούν την αντικατάσταση της βάσης του κόμματος αντί να τσακιστούν οι ίδιοι από αυτό!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Wolf 15/02/2015 23:55:03

      Γουστάρει παραμύθι ο Έλληνας. Ο Σαμαράς δε θα το έδινε ποτέ. Ο Τσίπρας εύκολα. Έτσι κέρδισε και τώρα που παίρνει πίσω ένα-ένα τα μέτρα υπέρ του λαού και τα μεταθέτει στις καλένδες επιβεβαιωνόμαστε όσοι γνωρίζοντας βασικά πράγματα περί οικονομίας βλέπαμε το πρόγραμμα του σύριζα ΑΔΥΝΑΤΟ να βγει χωρίς να δημιουργθούν νέα και τεράστια ελλείμματα. Περαστικά στους ψηφοφόρους του μεγάλου παραμυθά λοιπόν...

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Γεώργιος Τ. 17/02/2015 08:11:38

        ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ . ΤΟ ΝΕΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ...ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ,ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ -ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΣΟΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ- ΘΑ ΒΑΛΤΩΣΟΥΝ . ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ .....ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ.

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/02/2015 21:37:39

    Η νίκη έχει πολλούς πατέρες,η ήττα έναν μόνο. Δεν είναι παράξενη η κατάσταση που επικρατεί,η δελφινολογία,τα τραπεζώματα,οι γκρίνιες.Συνέβαιναν και πάντα θα συμβαίνουν. Για μένα ο Καραμανλής έχει μερίδιο ευθύνης,ως πρώην αρχηγός,γι' αυτή την κατάσταση.Να βγεί μπροστά και ή να στηρίξει την ηγεσία ή να αποστασιοποιηθεί πλήρως.Με το να το παίζει Π.Πιλάτος,δε βοηθά το Σαμαρά. Ή μήπως δεν θέλει στ' αλήθεια να βοηθήσει...

  7. ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ avatar
    ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ 15/02/2015 21:48:31

    οι ηγέτες δεν εγκαταλείπουν στις δυσκολίες,αλλά στέκουν εκεί υπερασπιζόμενοι τις απόψεις τους ,μαθαίνουν απο τα λάθη τους και βγαίνουν ξανά μπροστά . Ετσι θέλουμε τον αρχηγό μας.

  8. konkon avatar
    konkon 15/02/2015 22:05:37

    Το άρθρο σας εκφράζει πιστεύω τον κόσμο της παράταξης. Οι αποφάσεις δεν πρέπει να λαμβάνονται εν θερμώ και πάντως όχι μετά από τις υποδείξεις των αριστερών δημοσιογράφων και των όψιμων αριστερών γενίτσαρων, προερχόμενων από την κεντροδεξιά. Ας συζητήσουν στα κομματικά όργανα και ας εκτονωθούν εκεί. Από το 1981 μόνο ήττες γευόμαστε, με ελάχιστες παρενθέσεις. Έλεος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ konkon 16/02/2015 08:59:24

      Yπερβολές.Τα τελευταία 11 χρονια από το 2004 εώς τώρα η ΝΔ είναι στην κυβέρνηση τα 9 με μόνη διακοπή την παρένθεση ΓΑΠ. Η αίσθηση ήττας δεν προέρχεται από το διάστημα διακυβερνήσεως αλλά από τη διάχυτη κοινωνική ιδεολογία.Όμως η ιδεολογία της ΝΔ μπορεί να είναι μειοψηφία στην Ελλάδα αλλά είναι πλειοψηφία στην Ευρώπη και τον κόσμο οπότε η ελληνική αριστεροσύνη έρχεται σε σύγκρουση με την ελληνική επιθυμία να ανήκει στις προηγμένες χώρες.Αυτό είναι που διέλυσε το ΠΑΣΟΚ και αυτό είναι που θα διαλύσει και τους επόμενους.Όσες διαδηλώσεις "αξιοπρέπειας" ζητιάνων και να κάνουν στο Σύνταγμα υπάρχουν όρια στα λεφτά που είναι πρόθυμοι να δώσουν οι ξένοι.Η ώρα της αλήθειας θα έλθει για όλους.

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ ψυχραιμια 16/02/2015 11:25:25

        "Διαδηλώσεις αξιοπρέπειας... ζητιάνων"! Ακριβώς έτσι! Καταπληκτική διαπίστωση! Μα μήπως και οι ζητιάνοι το ίδιο δεν λένε; "Δώστε μου πενήντα λεπτά σας παρακαλώ. Βοηθήστε με να ζήσω με αξιοπρέπει σας παρακαλώ!". Ακριβώς έτσι!

  9. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 15/02/2015 23:42:42

    Για να αρχίσουν να σε αμφισβητούν μια εβδομάδα μετά τις εκλογές,εύλογα αναρωτιέσαι τι ψήφισαν αυτοί στις εκλογές

  10. Βελισάριος avatar
    Βελισάριος 16/02/2015 07:36:51

    Νομίζω ότι ο Σαμαράς αμφισβητεί μόνος του τον εαυτό του. Τόσα άρθρα έχουν γραφτεί εδώ στο Antinews περί την ανάγκης δημιουργίας ενός νέου κόμματος, χωρίς τα βαρίδια του παρελθόντος της Ν.Δ. και που ο ιδανικότερος να δημιουργήσει αυτό το νέο κόμμα είναι ο Σαμαράς. Έχει τη βάση με το μέρος του, έχει το timing, έχει το όραμα, πρέπει να το κάνει και ας αφήσει το φθαρμένο ρούχο τη Ν.Δ. στο χρονοντούλαπο της λήθης.