#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2010 19:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλοι εναντίον όλων στην κυβέρνηση



Καζάνι που βράζει θυμίζει η κυβέρνηση τις τελευταίες εβδομάδες και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι αυτό συμβαίνει επειδή πλησιάζει η ώρα της κρίσης για την οικονομία. Η οικονομική πολιτική που ακολουθείται οδηγεί σε αδιέξοδο και την Ελλάδα στη χρεοκοπία με αποτέλεσμα πολλοί υπουργοί να έχουν αρχίσει να επιδιώκουν να σώσουν το «τομάρι» τους, δηλαδή να δίνουν αγώνα για την πολιτική τους επιβίωση και υστεροφημία. Έτσι, μάλλον συνηθισμένο φαινόμενο θα είναι τους επόμενους μήνες οι συγκρούσεις εντός της κυβέρνησης.

Σήμερα, Πέμπτη, φωτιά άναψαν οι δηλώσεις της Λ. Κατσέλη η οποία ξεκάθαρα επιτέθηκε κατά των «συναδέλφων» της Γ. Παπακωνσταντίνου και Τ. Μπιρμπίλη για διαφορετικούς λόγους αλλά με κοινή συνισταμένη: Ποιος φταίει για το χάλι στην αγορά – ποιος θα την κάνει πρώτος;

Η κ. Κατσέλη είπε ότι τη μεγαλύτερη ευθύνη για την έκρηξη του πληθωρισμού την έχουν οι αυξήσεις στους φόρους που αποφάσισε ο... Γ. Παπακωνσταντίνου ενώ σε ότι αφορά τα προϊόντα που η ίδια ελέγχει, η αύξηση είναι ελάχιστη. Επομένως, στέλνει το μήνυμα στο υπουργό Οικονομικών ότι «δεν θα φάω εγώ την οργή του κόσμου, να πληρώσεις κι εσύ όταν ο πληθωρισμός θα φτάσει το 8%».

Ωστόσο, η πλήρης διάσταση απόψεων είναι γνωστή εδώ και μήνες μεταξύ των δύο υπουργών. Η κ. Κατσέλη το φέρει βαρέως διότι ο πρωθυπουργός καλύπτει τον Γ. Παπακωνσταντίνου κι όχι την ίδια.

Παράλληλα, η κ. Κατσέλη επιτέθηκε και κατά της Τίνας Μπιρμπίλη λέγοντας ότι δεν πρέπει να γίνουν αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ. Οι αυξήσεις βέβαια ανακοινώθηκαν, αρχικά για τις επιχειρήσεις και θα ακολουθήσουν και τα νοικοκυριά.

Δυσαρέσκεια φαίνεται να υπάρχει και για τον Δ. Ρέππα διότι ο διαλυμένος και υπερχρεωμένος ΟΣΕ αποφάσισε να πάρει κι άλλο δάνειο 1,4 δισ με εγγύηση του Δημοσίου.

Η Μ. Ξενογιαννακοπούλου από την άλλη, τα έχει βάλει με τον Ανδρέα Λοβέρδο διότι η έκρηξη της φαρμακευτικής δαπάνης κατά την ίδια είναι αποτέλεσμα της ανεξέλεγκτης συνταγογράφησης των ταμείων, προϊστάμενος των οποίων είναι ο υπουργός Εργασίας.

Οσονούπω θα ξεκινήσουν γκρίνιες και για τον Γ. Ραγκούση ο οποίος προχώρησε στον Καλλικράτη χωρίς να εξασφαλίσει χρηματοδότηση.

Το σκηνικό δείχνει ότι όλοι είναι εναντίον όλων με... τρόπαιο τη σωτηρία τους όταν το καράβι θα βουλιάξει. Έτσι, όμως, δεν πάει μπροστά ούτε η οικονομία, ούτε ο τόπος...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/06/2010 19:38:52

    Μην ξεγελιόμαστε. Κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει.

    • maestros avatar
      maestros @ Δημήτρης 10/06/2010 22:01:00

      Η ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΒΡΕΘΗΚΕ !!!

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/06/blog-post_3212.html

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/06/2010 19:42:11

    Τι είπε; ανησυχεί για τον πληθωρισμό; Είδε την ανακοίνωση για το ρεύμα, τα Υ/Η και τις ΑΠΕ; Οι ΑΠΕ είναι πληθωριστικό του σκοτωμού. Το καπέλωμα των Υ/Η επίσης. Άσε την απάτη του φόρου κάρβουνου. Να τον ξεχάσειτον πληθωρισμό κα Λούκα, ή να κάνεις παρουσιάσεις "με Μπιρμπίλη" και "χωρίς Μπιρμπίλη". Αν πάντως αποφασίσεις να την διώξεις, πληρώνω 3 εισητήρια χωρις επιστροφή, ένα για αυτήν, ένα για τον καλό της φίλο, και ένα για τον Αρθούρο, για την Αφροδίτη (να δουν αν ζεστάθηκε)

  3. giorgos avatar
    giorgos 10/06/2010 19:48:15

    μηπως ειδατε τη δημοσκοπιση στο σκαι?εχουμε καταρευση της εικονας κυβερνησης και γαπ αλλα κανοντας αναγωγη της αδιευκρινιστης ψηφου που φτανει πλεων το 40% εβγαλαν πασοκ 45% και νδ27%.εχω πεσει απο τα γελια με αυτο το στατιστικο καραγκιοζιλικι.

  4. GSV avatar
    GSV 10/06/2010 19:57:17

    Εντομεταξυ αυτο με τον Καλλικρατη δεν μπορω να το καταλαβω. Θυμαμαι στα χωρια με τις κοινοτητες ειχε εναν γραμματεα και τον κοινοταρχη. 2 μισθους πληρωνε ολους και ολους το κρατος. Μετα εγινε ο Καποδιστριας συνεννοσαν τα χωρια γεμισε υπαλληλους το καθε δημαρχειο που οι περισσοτεροι ουτε ηξεραν τι δουλεια εκαναν.

    Παραδειγμα ο δημος απο τη περιοχη καταγωγης μου προηλθε απο τη συνενωση 7 κοινοτητων. Με τις κοινοτητες υπηρχαν 7 κοινοταρχες και 7 γραμματεις. Συνολο 14 εμισθοι υπαλληλοι. Με το που εγινε ο δημος, αυτοματα το δημαρχειο απεκτησε 30 υπαλληλους. Και οι περισσοτεροι καθονται γιατι δεν εχουν τι να κανουν. Και τωρα με τον Καλλικρατη θα δημιουργηθουν δημοι μεγαθηρια με εκατονταδες υπαλληλους και θα χασει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.

    Αμα δημιουργεις ενα δαιδαλωδες συστημα ειναι πολυ πιο ευκολο να "εξαφανιζονται" χρηματα.

    Ενω με τις κοινοτητες ηξερες ή ο κοινοταρχης τα "εφαγε" η ο γραμματεας !!

    Πραγματικα πιστευω οτι ολα γινονται προς συμφερον του καλου του τοπου σε αυτη τη χωρα!

    • GSV avatar
      GSV @ GSV 10/06/2010 19:59:56

      Εντομεταξυ ιστορικοτατους δημους της χωρας τους εξαφανιζουν. Για παραδειγμα οι Μυκηνες εξαφανιζονται. Θα ψαχνει στο χαρτη ο τουριστας που ειναι οι Μυκηνες και δεν θα βρισκει τιποτα.

      Και κατα δευτερο ξερουμε να τιμαμε την ιστορια του τοπου μας εξαφανιζοντας την.

      • Dimi avatar
        Dimi @ GSV 10/06/2010 20:15:10

        @ GSV

        "Πως σχεδιάζουν τους δήμους του Καλλικράτη"
        http://www.antinews.gr/?p=39807

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ GSV 11/06/2010 00:12:01

        Μυκήνες, Μυκήνες, Μυκήνες.
        Είστε από εκείνες που μ' αρέσουν,
        που θα ήθελα να πάω με το Σπύρο,
        να κάνω ένα γύρο,
        να φάω κι ένα γύρο.

        Δήμητρα Παπαδοπούλου στους «Απαράδεκτους», σε επεισόδιο που κάνει την ποιήτρια.

        Από μνήμης, αλλά κάπως έτσι ήταν. :)

  5. popolaros avatar
    popolaros 10/06/2010 19:59:27

    Υπομονή μέχρι φθινόπωρο που θα πάνε στον αγύριστο.
    Όσον αφορά τα γκάλοπ...να τα βάλουν...στην τσέπη τους.
    Τέρμα το κουτόχορτο κύριοι γκαλοπατζίδες-ντελιβεράδες.

  6. Dimi avatar
    Dimi 10/06/2010 20:02:38

    Oσοι υπουργοί θέλουν πραγματικά να σώσουν την υστεροφημία τους,
    οφείλουν να παραιτηθούν. Επρεπε να είχαν προ πολλού παραιτηθεί.

    Αν δεν παραιτηθούν, είναι υπόλογοι και συνένοχοι στην
    εσχάτη προδοσία Jeffrey Mineiko κατά της Ελλάδας.

  7. denkserotipota avatar
    denkserotipota 10/06/2010 20:09:01

    Για να λέμε και καμμιά αλήθεια.
    Εσείς πιστεύετε ότι όλοι αυτοί που μας κυβερνάνε, έχουν το απαραίτητο μυαλό, για να καταστρώσουν και να εφαρμόσουν, όλο αυτό το σχέδιο που εξυφαίνεται και αποκαλύπτεται μέρα με τη μέρα, μόνοι τους?

    • Il marinero avatar
      Il marinero @ denkserotipota 10/06/2010 20:49:44

      Έτσι για να καταλάβω κι εγώ ο θαλασσοβ(α)ρεμένος.
      Τον "Καλλικράτη" επάνω σε τραπέζι Goody's τον συνέταξε ο Ραγκούσης ή τον πήρε έτοιμο μαζί με τις λοιπές προμήθειες (στόρια) από την Εσπερία???
      Αχ Ραγκούση μου!
      Σε βλέπω πάνω στους κάβους πεσμένο στα τέσσερα και την ράδα να κόβει εισιτήριο!!!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ denkserotipota 10/06/2010 20:52:57

      Απολύτως όχι!
      Δεν είναι δυνατόν.Προυποθέτει παρουσία λειτουργικής εγκεφαλικής ουσίας

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ denkserotipota 10/06/2010 22:25:11

      Εγώ το πιστεύω, είναι genious. Με πρώτο και καλύτερο τον Μεγάλο Ταξιδευτή.

  8. tiramola avatar
    tiramola 10/06/2010 21:40:03

    Αύριο βράδυ ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής διεθνούς θα μιλήσει στην οικονομική υπερεθνική ελίτ και τους εκπροσώπους της.


    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231048275

    • Alex avatar
      Alex @ tiramola 11/06/2010 00:38:29

      Τι λε ρε παιδι μου συγκινηθηκα.....μπορει να μας αδειασει τη γωνια και να μην ξαναπατησει το ποδι του εδω...?

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 11/06/2010 09:58:13

      θα τους παρουσιάσει το σχέδιο εξόδου του από την χώρα και θα αναζητήσει νέο τόπο παραμονής?

  9. agor avatar
    agor 10/06/2010 22:04:20

    Το μέλλον της χώρας είναι μια σοβαρή υπόθεση για νατην αφήσουμε σε λαμόγια και υπαλλήλους διεθνών οργανισμών. Δώστε προτάσεις κύριε φάκτορα και όχι εικόνες με γατοκαυγάδες.....

  10. dimitris avatar
    dimitris 10/06/2010 22:16:57

    ηρθε η ωρα να τους παρουμε κυνηγι με τα γιαουρτια ..το εχετε καταλαβει

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/06/2010 22:17:10

    Τι να περιμένετε από μια Κυβέρνηση όταν ο Πρωθυπουργός ήταν στη Λιβύη, ήρθε για μια μέρα στην Ελλάδα και αύριο θα είναι στη ΄...Βιέννη!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας Ροδινός 10/06/2010 22:23:24

      Τον πνίγει τον Γιωργάκη η ελληνική μπασκλασαρία και θέλει άλλον αέρα, ευρωπαϊκό. Στη Σαχάρα πήγε γιατί είναι πολυπολιτισμικός και γιατί νομίζει ότι ο Καντάφι είναι οικολόγος, επειδή μένει σε τσαντίρι.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΒΙΣ 10/06/2010 22:27:54

        Ελπίζω να μη του μπήκαν τίποτα οι ιδέες για το που θα ....μένουμε τα επόμενα χρόνια;
        Για αυτό λές να κατέρρευσε η οικοδομή;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 10/06/2010 23:01:35

        Το μυαλό του Παπανδρέου λειτουργεί εντελώς απλουστευτικά:
        Αν μένεις σε σκηνή είσαι οικολόγος, οι Τσιγγάνοι μένουν σε σκηνές, άρα οι Τσιγγάνοι είναι οικολόγοι. Χώρια που ενισχύουν και την πολυπολιτισμικότητα.
        Τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη με τον άνθρωπο.

      • Alex avatar
        Alex @ ΒΙΣ 11/06/2010 00:41:33

        Ρε φιλε ΒΙΣ σα το ανεκδοτο με το ενυδρυο....εχεις ενυδρυο??? ΟΧΙ αρα εισαι &@#$της!!!! χαχαχαχα

    • tiramola avatar
      tiramola @ Κώστας Ροδινός 10/06/2010 22:44:03

      Πάντως Κώστα μου πρέπει να παραδεχτείς ότι ΓΑΠ-ΚΚ σε κινητικότητα είναι η μέρα με τη νύκτα.

      • panos avatar
        panos @ tiramola 10/06/2010 23:32:34

        ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ......

      • Alex avatar
        Alex @ tiramola 11/06/2010 00:40:14

        Ασε που μπορει να χαθει παλι με κανενα κανω κανενα ποδηλατο....και που εμεις οι ηλιθοι ψαχνουμε να τον βρουμε κιολλας...τετοια κινητηκοτηα βρε παιντι μου!!

      • Anthrwpos tis avatar
        Anthrwpos tis @ tiramola 11/06/2010 04:06:34

        Nai tiramola, to GAP exei afomoiwsei plirws tin taktiki tou e3ypnou giapi / parasitou: "Trexa, trexa, kane oti douleyeis, frontise gia tin eikona sou - toulaxiston koita na peiseis enan ikano ari8mo ili8iwn kai meta poulisou allou kai g@mise tous olous!"

        YG: Lypamai poly gia ta Greeklish, alla edw pou eimai den exei elliniko pliktrologio. Blepeis, tiramola mou, eimaste kai kapoioi alloi se kinitikotita, aplws gia na bgaloume to pswmi mas kai oxi gia na 3epoulisoume to pswmi twn allwn.

      • Dimi avatar
        Dimi @ tiramola 11/06/2010 07:01:14

        @ tiramola

        (Kινητικότητα + MineikoΣοφιστείες) - Μετρήσιμα Αποτελέσματα
        = BIG FAT ZERO!

        Oι Ελληνίδες κι Ελληνες Πολίτες είμαστε εξαιρετικά
        υποψιασμένοι με τον πολυταξειδεμένο.
        Και κατά τεκμήριο, τραγικά αποτυχημένο.
        Και ΙσλαμοΛάτρη προσκυνημένο.
        Και ασπόνδυλο πιόνι της χολερικής Εlite-Bildergberg.

        Ο οποίος, πολύ και άσκοπο δήθεν "sophisticated business”
        τουρισμό - αποτυχημένης - αυτοπροβολής του, έκανε.
        Μαζί με τον "εξ απορρήτων σκιώδη" Nick τον "κωλοτούμπα".

        Με ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΞΟΔΑ!! Και σε χαλεπούς γιά τον Ελληνισμό
        καιρούς.

        Προτού ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ!! παραδώσει την Ελλάδα στη πυρά
        του ΔΝΤ.

        Γι'αυτό, κάθε φορά, οι αγωνιώδεις προσπάθειές σας
        συσχετισμού Jeffrey Μineiko με τον Κωστα Καραμανλή,
        είναι τουλάχιστον ατυχείς. Επί τέλους, Συνέλθετε!

    • Jimmy Daras avatar
      Jimmy Daras @ Κώστας Ροδινός 11/06/2010 04:01:03

      Poios plirwnei gia ola afta ta taxidia tou ellina Guliver ?

  12. blue nile avatar
    blue nile 11/06/2010 03:49:56

    Κε Ροδινέ.

    Πάλι εύστοχος είστε.

  13. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 11/06/2010 07:01:39

    αφηστε αυτη την κυβερνηση να κανει εστω δυο-τρια πραγματα..γιατι αν αποτυχει θα κλαιτε ολοι σαν μυξιαρικα ,στα ποδια των ρουσφετιάριδων πολιτικων που ψηφιζατε, για ενα κομματι ψωμι..το τι θα σημαινει πτωχευση και δραχμη θα το βλεπουμε και δε θα το πιστευουμε..θα ειναι βεβαια και μεγαλη ευκαιρία να επανερθετε στην κυβερνηση

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 07:14:42

      Γιατι την εμποδιζει κανεις στο εργο της;Βλεπεις τιποτε κουκουλοφορους να καινε μαγαζια και να βαζουν γκαζακια;

    • Dimi avatar
      Dimi @ CRAZY DOCTOR 11/06/2010 08:13:57

      @ CRAZY DOCTOR

      Ποτέ και σε καμιά περίπτωση μην παίρνεις υπνωτικά χάπια
      και καθαρτικό, μαζί, το ίδιο βράδυ.

      Mens sana in corpore sano.

  14. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 11/06/2010 07:17:15

    Κουίζ:
    Μετά από τόσα ψέμματα, πόσα καντάρια $%##%^& είμαι εάν ψηφίσω πασόκο υποψήφιο στις δημοτικές;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ νεόπτωχος 11/06/2010 11:33:53

      Ρώτα τον Τρελλογιατρό, λίγο ακόμα και θα τον βάλουμε στο SI ως επίσημη μονάδα μέτρησης πασοκομ***κυνσης...

  15. JOHN avatar
    JOHN 11/06/2010 07:20:27

    Οπου υπαρχει φτωχεια και μιζερια υπαρχει γκρινια.Και μαλλιστα αυτη η γκρινια θα γινει εκρηξη οσο τα αδιεξοδα γινονται πιο πιεστικα!

  16. messinios avatar
    messinios 11/06/2010 07:22:15

    Σε πλήρη κατάρρευση των προσδοκιών της για το αύριο οδηγείται η ελληνική κοινή γνώμη υπό το βάρος της οικονομικής κρίσης και της προφανούς έλλειψης εμπιστοσύνης έναντι του πολιτικού συστήματος της χώρας. Προβληματισμός για την...
    πορεία της χώρας, απαισιοδοξία για το οικονομικό αύριο, αλλά και προφανής δυσπιστία έναντι του τρόπου λειτουργίας της δημοκρατίας στην Ελλάδα, συνθέτουν το «γκρίζο» κοινωνικό τοπίο, όπως το αποτυπώνει το Βαρόμετρο της Public Issue για τον ΣΚΑΪ και την «Κ».

    Περισσότεροι από επτά στους δέκα Ελληνες θεωρούν πλέον ότι η χώρα είναι σε λάθος κατεύθυνση. Στον αντίποδα, μόλις το 18% των ερωτηθέντων εκτιμά ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε σωστή τροχιά. Πλέον ανησυχητική, ωστόσο, είναι η ραγδαία επιδείνωση της «ψυχολογίας» της κοινής γνώμης σε διάστημα ολίγων μηνών, καθώς μόλις τον περασμένο Φεβρουάριο μόνον η οριακή πλειοψηφία (52%) έκρινε ότι η χώρα ακολουθεί λάθος πορεία. Σε τέσσερις μόλις μήνες το ποσοστό αυτό έχει διογκωθεί κατά 20 ποσοστιαίες μονάδες.
    Αρνητικές προσδοκίες
    Η έρευνα, που διενεργήθηκε από τις 2 έως τις 7 Ιουνίου σε δείγμα 1.019 ατόμων, καταγράφει τις υψηλές αρνητικές προσδοκίες των πολιτών για το εύρος των κοινωνικών συγκρούσεων το προσεχές διάστημα. Πλέον του 80% εκτιμά ότι αναμένεται ένα ισχυρό κύμα απεργιακών και άλλων κινητοποιήσεων από κοινωνικές και επαγγελματικές ομάδες. Την αίσθηση αυτή επικυρώνει και η εκτίμηση της πλειονότητας ότι η κατάσταση της οικονομίας θα επιδεινωθεί εντός των επομένων μηνών. Το 69% της κοινής γνώμης πιστεύει ότι η οικονομική κατάσταση θα χειροτερεύσει, αποτυπώνοντας αδιαμφισβήτητα την απογοήτευση, αλλά και την αγωνία που έχει καταλάβει τους πολίτες. Μόλις το 12% εκτιμά ότι η οικονομία θα βελτιωθεί στο ορατό μέλλον, έναντι του 32% που δήλωνε αντίστοιχα αισιόδοξο τον Δεκέμβριο του 2009.
    Συνακόλουθη μοιάζει, τέλος, η δυσαρέσκεια που εκφράζει η κοινή γνώμη για τον τρόπο λειτουργίας της δημοκρατίας στη χώρα. Δίχως να διευκρινίζεται αν αυτό αφορά την οικονομική συγκυρία, τις κομματικές συγκρούσεις ή την καχυποψία έναντι των πολιτικών ηγεσιών, το 84% των πολιτών δηλώνει δυσαρεστημένο από την «ελληνική δημοκρατία», έναντι μόλις 15% που δηλώνει ικανοποιημένο.
    Κερδίζει... η αποχή
    Σε πρωτόγνωρα ποσοστά για τη σύγχρονη ελληνική ιστορία καταγράφεται η αποχή -ως μέσο αποδοκιμασίας των πολιτικών κομμάτων- φθάνοντας το 34,5% των ψηφοφόρων. Η ικανοποίηση από τη λειτουργία της κυβέρνησης και της αντιπολίτευσης είναι περιορισμένη και φθάνει το 18% για το ΠΑΣΟΚ (22% τον Μάιο) και το 9% (έναντι 8%) για τη Νέα Δημοκρατία.
    Σε υψηλότερα επίπεδα από τα κόμματά τους καταγράφεται η δημοτικότητα των πολιτικών αρχηγών: σταθερός στο 53% ο κ. Γ. Παπανδρέου, βελτιωμένος στο 44% (από 40% τον Μάιο) ο κ. Α. Σαμαράς. Ακολουθούν, οι κ. Γ. Καρατζαφέρης (35%), Αλ. Τσίπρας (34%) και η κ. Αλέκα Παπαρήγα (28%). Ο κ. Παπανδρέου επιλέγεται, παρά τη φθορά, ως ο καταλληλότερος πρωθυπουργός από το 41% της κοινής γνώμης. Τον ανταγωνίζεται ο... κανένας, με 40%, και ακολουθεί ο κ. Αντ. Σαμαράς με 18%.
    Ως προς την εκλογική επιρροή των κομμάτων, αυτή εμφανίζεται αμετάβλητη σε σχέση με τον Μάιο. Στο 45% εκτιμάται η εκλογική δύναμη του ΠΑΣΟΚ, 18 μονάδες μπροστά από τη Ν.Δ. που καταγράφεται στο 27%. Στο 9,5% κινείται το ΚΚΕ, στο 5,5% εκτιμάται η δυναμική για ΛΑΟΣ και ΣΥΡΙΖΑ, 3,5% υπολογίζεται η επιρροή των Οικολόγων.
    Η εμπιστοσύνη των πολιτών στις αυτοδύναμες κυβερνήσεις περιορίζεται στο 20%. Το 35% επιθυμεί κυβερνήσεις συνεργασίας, 17% οικουμενική, ενώ 8% δηλώνει έτοιμο να ψηφίσει νέα κόμματα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ messinios 11/06/2010 10:25:38

      Εκ Μεσσηνίας,

      Μην αγχώνεσαι!
      Το συγκρότημα του Φαλήρου,προετοιμάζει το έδαφος και την κοινή γνώμη για το ...κόμμα που θα ιδρύσει μια ψηλή, ώριμη κυρία που εθεωρείτο το ακλόνητο φαβορί (σαν και αυτά που δίνει ο Μικρός Οδυσσέας για το Μουντιάλ) να γίνει αρχηγός της Ν.Δ.

  17. xaris avatar
    xaris 11/06/2010 07:29:12

    είναι για σφαλιάρες ολοι τους

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 11/06/2010 07:56:26

    Τiramola, και τα εντερα εχουν κινητικοτητα αλλα τι τα θες; ξερεις τι αποβαλλουν...

  19. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 11/06/2010 08:52:12

    18% ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΚΑΙ 54% ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΗΓΟ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ 36% ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟΝ ΓΑΠ ΑΠ' ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΠΛΟΗΓΟ ΤΟΥ ΚΑΝΟ "ΕΛΛΑΣ"? Η ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΚΑΛΑ,Η ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΒΡΕ ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΟΥ ΘΑ'ΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΑΣ ΕΡΝΤΟΓΑΝ.

  20. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 11/06/2010 09:43:06

    Μα πως;

    Εχουμε το καλύτερο σύστημα.
    Τους υπουργούς τους επιλέγει, τους κρίνει και τους αξιολογεί ο εκάστοτε πρωθυπουργός.

    Γι' αυτό πάμε συνέχεια μπροστά.
    Και ποτέ πίσω.

    Και ο λαός έχει πάντα το "δικαίωμα" να τους κρίνει όλους συνολικά στο τέλος της τετραετίας και να τους "τιμωρήσει".

    (Ολοι αυτοί οι τιμωρημένοι που βλέπετε στην γωνία με το ένα πόδι ψηλά είναι από τον λαό τιμωρημένοι)

    Α, ναι, το ξέχασα. Ενδιαμέσως έχουν όλοι την δυνατότητα να "αναλάβουν και την πολιτική ευθύνη".

    Ο λογαριασμός όμως στα συνήθη υποζύγια.

    Θραξ Αναρμόδιος

  21. sovokai avatar
    sovokai 11/06/2010 11:03:48

    πιθανόν να εχετε καταλάβει οτι ουτε κυβέρνηση υπάρχει η θα υπαρχει για να μας οδηγήσει ουτε ακυβέρνητοι μπορούμε να πάμε. Ηδη ο καθένας μας εχει προγράψει ενα διπλανό του