Όλα δείχνουν εκλογές
02/06/2015 09:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όλα δείχνουν εκλογές

Καλά τα κατάφεραν οι Συριζαίοι. Θα γραφτούν στην ιστορία...

Όλα δείχνουν εκλογές. Αυτό θα μπορούσε να είναι το κλίμα μετά την πενταμερή συνάντηση στο Βερολίνο και τις πληροφορίες περί τελεσιγράφων από την πλευρά των δανειστών.

Αν και δεν έχουν διαρρεύσει κείμενα ή πληροφορίες σχετικά με το τι περιλαμβάνει αυτή η συμφωνία που ζητούν οι τροικανοί, είναι πλέον φανερό ότι η κυβέρνηση βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, ανήμπορη να φτιάξει την δική της ατζέντα στις διαπραγματεύσεις και αναγκασμένη να αποδεχθεί ό,τι της ζητήσουν.

Όμως, από το πρωί κορυφαία στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ μιλούν ξεκάθαρα για προσφυγή στις κάλπες και ότι δεν θα δεχθούν τελεσίγραφα. Δεν είναι μόνο η Αριστερή Πλατφόρμα που είπε ξεκάθαρα «ή συμφωνία με βάση το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ ή δεν θα υπάρξει συμφωνία». Είναι και οι δηλώσεις που έχουν γίνει. Ακόμη και ο συνήθως εγκρατής Δραγασάκης με ορυμαγδό μηνυμάτων στο twitter προετοιμάζει για εκλογές. Γράφει μεταξύ άλλων: «Το ρίσκο του εγχειρήματός μας είμαστε έτοιμοι και το αναλαμβάνουμε. Δεν πρόκειται να καταστούμε "μεταλλαγμένη Αριστερά.

Ως κυβέρνηση ούτε δεχόμαστε τελεσίγραφα ούτε υποκύπτουμε σε εκβιασμούς. Η λαϊκή εντολή ήταν σαφής για δίκαιη και βιώσιμη ανάπτυξη εντός του ευρώ με εγκατάλειψη της εποχής των μνημονίων. Η τρόικα στην Ελλάδα τελείωσε με την ψήφο του ελληνικού λαού».

Από την άλλη ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Ν. Φίλης είπε ότι «μέτρα δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτά αν δεν είναι σε ένα πλαίσιο συμβατό με το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ». Ερωτηθείς για πιθανό «τελεσίγραφο» από την πλευρά των εταίρων με τη μορφή «take it or leave it», o κ. Φίλης απάντησε η κυβέρνηση δεν μπορεί να το αποδεχθεί καθώς θα είναι έξω από το πλαίσιο του προγράμματος και τη λαϊκή εντολή του Ιανουαρίου.

Πρόωρες εκλογές αν η συμφωνία με τους πιστωτές δεν αποτελέσει «έντιμο και προωθητικό συμβιβασμό», πρότεινε μέσω του ΣΚΑΪ ο υπουργός Εργασίας Πάνος Σκουρλέτης. Παράλληλα, έθεσε ως προτεραιότητα την καταβολή μισθών και συντάξεων έναντι της δόσης του ΔΝΤ.

Τέλος από τους… ψεκασμένους ο Ν. Νικολόπουλος βρήκε και ημερομηνία εκλογών. Την 28η Ιουνίου.

Εν πάση περιπτώσει, αν η χώρα πάει σε εκλογές θα το ξέρουμε σε λίγες μέρες, όμως, θα πρέπει να ειπωθούν δύο πολύ βασικά πράγματα:

1.Το πρώτο είναι ότι τις εκλογές θα τις προκαλέσει η ανικανότητα του κ. Τσίπρα και της παρέας του. Αυτοί οδήγησαν τη χώρα στην καταστροφή και στην κατάσταση να δέχεται τελεσίγραφα. Το άρθρο του Τσίπρα στην Le Monde έδειξε ότι βρίσκεται σε δύσκολη θέση και θέλει να αποσείσει τις ευθύνες του ρίχνοντάς τες στους ξένους. Ούτε ίχνος αυτοκριτικής. Οι εκλογές είναι ένα τελεσίγραφο της κυβέρνησης Τσίπρα στους πολίτες. Ένας εκβιασμός να υφαρπάξουν την ψήφο του.

2.Το μείζον ερώτημα είναι ένα: Ποιον ωφελούν οι εκλογές; Και σε ποια κατάσταση θα πάει η χώρα σε κάλπες τέσσερις μήνες μόλις πριν από τις τελευταίες εκλογές; Θα έχουμε μια χώρα που θα οδηγηθεί στην προσφυγή στον ελληνικό λαό με άδεια ταμεία, χωρίς να μπορεί να καταβάλει ούτε μισθούς και συντάξεις και με πιθανό πιστωτικό γεγονός στο εξωτερικό. Θα έχουμε μια χώρα η οποία όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα των εκλογών θα βρεθεί την επόμενη ημέρα όχι απλά με το πιστόλι στον κρόταφο αλλά και με πυροβολημένο το κεφάλι. Θα έχουμε μια Ελλάδα που αν ήταν μέχρι τις εκλογές του Ιανουαρίου να πάρει πέντε μέτρα, αν ήταν μέχρι τώρα να πάρει δέκα μέτρα, από τον Ιούλιο θα κληθεί να πάρει 20 μέτρα, πιο σκληρά και πιο επώδυνα.

Ο κ. Τσίπρας και η παρέα του ετοιμάζονται να βάλουν άλλη μια μαχαιριά στην πλάτη της χώρας. Τους το λέγαμε και το ήξεραν ότι είναι ανίκανοι να κυβερνήσουν τη χώρα. Δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε. Και τώρα έχουν μπροστά τους το εξής δίλημμα: Να αποδεχθούν μια συμφωνία πολύ δύσκολη ή να πάνε σε εκλογές που θα φέρουν όλο και πιο κοντά στη χρεοκοπία την Ελλάδα;

Καλά τα κατάφεραν οι Συριζαίοι. Θα γραφτούν στην ιστορία...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 02/06/2015 10:10:25

    με κλειστα atm; πρωτα θα υπογραφει η συμφωνια θα επικυρωθει απο το κοινοβουλιο και μετα ισως ΙΣΩΣ να μας δωσουν λιγα λεφτα να πληρωσουμε μονο δντ και να κανουμε εκλογες. πραγματικα δεν βλεπω πως μπορει διαφορετικα να γινουν πιθανως εκλογες. το χε πει ο σαμαρας. εστω με μια ψηφο ή ακυβερνησια. Ειμαστε σε πραγματικο αδιεξοδο.

    • proaristos avatar
      proaristos @ Παρατηρητής 02/06/2015 15:02:28

      Ο μύθος του ότι η δημοκρατία δεν έχει αδιέξοδα καταρρίπτεται από το ότι τα αδιέξοδα δεν τα παράγει απαραίτητα το πολιτικό σύστημα διακυβέρνησης αλλά τα ανεπαρκή και ψυχωτικά φυσικά πρόσωπα που έχουν εκλεγεί να κυβερνήσουν «με κάποιο …κουτοπόνηρο τρόπο», καθώς και τα άλλα ασυνείδητα και παραμυθιασμένα φυσικά πρόσωπα που ψηφίζουν και δίνουν ισχύ σε ακατάλληλους. Οποιοδήποτε «τέλειο» σύστημα τροφοδοτηθεί με κατιμά ..… θα ρετάρει! Όπου και να πας να ψάξεις για δουλειά ζητούν το βιογραφικό σου, την επαγγελματική σου προϋπηρεσία, σου παίρνουν συνέντευξη να δουν την ισορροπία σου, τη συγκρότηση, τις ιδέες, τα χαρίσματα, τα ελαττώματα, κλπ. Με λίγα λόγια θέλουν να μάθουν «τι τύπος είσαι, που ήσουν πριν και τι έκανες». Στην ελληνική κομματική πολιτική όπου η «Επιχείρηση που ζητά εργαζόμενους» ΕΙΝΑΙ Η ΧΩΡΑ χώρα δεν ισχύει τίποτε από τα παραπάνω! ΕΔΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΨΑΞΩ 2 ΓΕΝΙΕΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΩ «ΤΙ ΕΙΣΑΙ» ΠΡΙΝ ΣΕ ΒΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ…… ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΑ, ΣΕ ΕΠΙΛΕΓΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ !!!! Χωρίς εχέγγυα, πρότερη εμπειρία και χειροπιαστά αποτελέσματα στο πρότερο έργο σου, εντιμότητα βίου (βλέπε Ε1 και Ε9 …), στοιχειώδη ευφυΐα, ψυχική ισορροπία. Όσον αφορά αυτή τη ρημάδα την αυτοκριτική που περιμένει κάποιος από την παρούσα κυβέρνηση δεν θα υπάρξει, γιατί είναι ξένο σώμα στην μικρόψυχη, μίζερη και καταγγελτική ιδιοσυγκρασία αυτών των τύπων. Το επικίνδυνο όμως είναι ότι παίζουν αυτό το ρόλο στην ευρωπαϊκή ή καλύτερα «δυτική» πολιτική σκηνή όπου ο κόσμος είναι πιο πολιτισμένος, πιο ειλικρινής και πιο προσγειωμένος στη πραγματικότητα. Οι δυτικοί έχουν πείρα αιώνων, εξελίχθηκαν, πέρασαν από πυρ και σίδηρο, δέχτηκαν τον ελληνικό πολιτισμό, αφομοίωσαν και αξιοποίησαν τον ορθολογισμό. Δεν τα απέβαλλαν όπως οι …..ανατολίτες. Ανέπτυξαν το κοινοβουλευτικό σύστημα, απελευθέρωσαν την επινοητικότητα και το ταλέντο από τα δεσμά του ιερατείου, έδωσαν βαθμούς ελευθερίας σε όλα τα κοινωνικά στρώματα. Και έρχονται τώρα κάτι μικροεπαρχιώτες, μεγαλωμένοι σε κομματικά «στεγανά δοχεία» και τους κουνάνε το δάχτυλο. Θέλουν να τους αλλάξουν και τους το λένε ανενδοίαστα με το θράσος της άγνοιας. …. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ …..ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!! ΟΦΕΙΛΟΥΝ οι πολιτικοί και δημοσιογράφοι που έχουν επίγνωση του κινδύνου – σήμερα – τώρα - να προστατέψουν τη χώρα από μη αναστρέψιμη βλάβη. ΝΑ ΣΤΙΨΟΥΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΛΥΣΗ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΟΠΟΙ. ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΛΑΩΝ. Η δημοκρατία τελικά έχει αδιέξοδα αλλά τη ποιότητα ζωής μου δεν τους τη χαρίζω. Δεν έχω καταθέσεις. Αυτοί οι τύποι της δραχμής - έχουν φτιάξει για χρόνια τώρα - παρασιτώντας - αξιόλογη οικονομική εφεδρεία (δηλ. καβαντζα) για να επιβιώσουν στη χρεωκοπία. Για να αγοράσουν φτηνά. S T O P !

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ proaristos 02/06/2015 16:59:39

        Έτσι ακριβώς! Η Πατρίδα κινδυνεύει και οι συριζανέλ νοιάζονται μόνο να γλυτώσουν τα τομάρια τους. Τα τομάρια!

      • airman avatar
        airman @ proaristos 03/06/2015 09:15:31

        "ΝΑ ΣΕ ΨΑΞΩ 2 ΓΕΝΙΕΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΩ «ΤΙ ΕΙΣΑΙ» ΠΡΙΝ ΣΕ ΒΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ" Οικογένεια Παπανδρέου, οικογένεια Μητσοτάκη, οικογένεια Καραμανλή, οικογένεια Κωνσταντόπουλου κλπ. Για να μη πιάσουμε και τις επαρχιακές (ουκ ολίγες) περιπτώσεις. Το γεγονός ότι επιλέγουμε "οικογενειακά", κάτι σημαίνει!

  2. George N avatar
    George N 02/06/2015 10:14:30

    Εκλογές με κλειστές τις τράπεζες και το ΔΝΤ απλήρωτο? Με πιστωτικό γεγονός μέσα στην τουριστική περίοδο? Με απλήρωτους ή έναντι τους ΔΥ στα μέσα Ιουνίου? Με γνωστό ότι οι συνταξιούχοι δεν θα έχουν να πάρουν μία στα τέλη του μήνα? Υπάρχουν και πιο απλοί τρόποι να αυτοκτονήσει κανείς...

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. @ George N 02/06/2015 14:05:18

      Έχεις απόλυτο δίκιο. Εκλογές γαι να ξαναβγεί ο Τσίπρας? Γιατί του έκανε κανείς πρόταση μομφής, ή αμφισβήτησε την πλειοψηφία του? Κι αν (ας πούμε) βρέι τα λεφτά , τις ξανακάνει και βγεί αυτοδύναμος, θα υποχωρήσουν οι δανειστές και θα του δώσουν λεφτά? Ή μήπως το "εκλογές" το ρίχνουν τα ΜΜΕ για να γίνεται τζέρτζελο?

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. 02/06/2015 15:09:47

        Το Συριζόπουλο παραπάνω λέει δήθεν την "άποψή του", αλλά στην πραγματικότητα κάνει μαύρη προπαγάνδα. Σιγά να μην βγει ο Τσίπρας σου αυτοδύναμος με κλειστά ΑΤΜ. Ούτε κι εσύ δεν θα τον ψηφίσεις αν δεν πέσει μηνιάτικο και κάτι παραπάνω λόγω εκλογών, Συριζόπουλό μου.

  3. Ξενοφώντας avatar
    Ξενοφώντας 02/06/2015 10:52:36

    Εάν γίνουν εκλογές, θα γίνουν με κλειστές τις Τράπεζες και με απλήρωτους υπαλλήλους και του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα. Και πιθανόν με Τουρκική στρατιωτική επέμβαση στα ''γκρίζα'' νησιά μας. Άρα, πάλι είμαστε μπροστά σε κίνδυνο Εθνικής καταστροφής, από την οποία δεν μας σώζει τίποτε ανθρώπινο... Και ενώ στην Μικρασιατική καταστροφή η δίκη αφορούσε λίγους (από τους οποίους εξαιρέθηκε με εκβιασμό των Άγγλων ο αδελφός του τότε Βασιλέως Κωνσταντίνου, πού υστέρησε στρατιωτικά και βοήθησε τούς Τούρκους στο να σπάσουν τις γραμμές ανεφοδιασμού με αποτέλεσμα την κατάρρευση του Μετώπου), εδώ οι εγχώριοι υπεύθυνοι είναι πολλοί, με κυμαινόμενο βαθμό ευθύνης βεβαίως. Οι Η.Π.Α. δείχνουν να θέλουν μία κολοβωμένη Ελλάδα, πάμπτωχη, αδύναμη να γίνη συνεργάτης-συνεταίρος των Ρώσων. Μετά την δορυφορική τους Βουλγαρία, την εύκολη Αλβανία, θέλουν και λοβοτομημένη την Πατρίδα μας. Ούτε τώρα θα γίνη ΚΟΙΝΗ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ? Πότε θα γίνη, όταν μειωθή η Εθνική Επικράτεια ? Ζητώ από τον Πρωθυπουργό, από τον Αντώνη Σαμαρά, από τον Ευάγγελο Βενιζέλο και από τον Δημήτρη Κουτσούμπα να προσέλθουν, ήδη άργησαν χαρακτηριστικά... Στα αποκαίδια δεν έχει καμμία αξία να κλαίς και να αρχηγεύης !

  4. Αργόστροφος avatar
    Αργόστροφος 02/06/2015 11:11:46

    Πιο αστείος ''πολιτικός''(?) από τον Νικολόπουλο, δεν υπήρξε ούτε πρόκειται να υπάρξει, ΠΟΤΕ.....! Τι έγινε ρε ''Ρομπέν των Πατρών'' με το σκισμένο μνημόνιο που οι προηγούμενοι είχαν υπογράψει, σκυμμένοι στα ''τέσσερα''? Μάλλον από το πες - πες, άρχισε να σας αρέσει και συνηθίσατε στην συγκεκριμένη στάση και εσύ και ο αρχηγός σου....

  5. Λύσανδρος avatar
    Λύσανδρος 02/06/2015 11:40:12

    Προσωπική ἐκτίμηση: τά περί ἐκλογῶν εἶναι ἐκβιασμός πρός αὐτούς πού ἀντιδροῦν. Θά σκάσουν καί θά ψηφίσοπυν ὁτιδήποτε, ἀρκεῖ νά μή χάσουν τήν βουλευτική ἕδρα καί τά ἐξ αὐτῆς ὠφελήματα.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Λύσανδρος 02/06/2015 15:08:35

      Σωστό, πολύ σωστό. Σιγά να μην θέλει να κάνει εκλογές. Αν όμως η συμφωνία δεν περνάει, τι θα κάνει; Ποια επιλογή θα έχει τη μικρότερη ζημιά για τον ίδιο; Ίσως η επιλογή των εκλογών να νομίσει ότι έχει μικρότερη ζημιά για τον ίδιο. Αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι θα πρόκειται για την πρώτη φορά που θα προκηρυχθούν εκλογές και θα ανακληθεί η προκήρυξή τους, μπροστά στο χάος που θα προκαλέσει η προκήρυξη.

      • πΔπ / παναγιώτης Δημητρίου παπαδογιαννοπετροδημητροκωστόπουλος avatar
        πΔπ / παναγιώτης Δημητρίου παπαδογιαννοπετροδημητροκωστόπουλος @ Διογένης 02/06/2015 15:47:10

        Πρώτη φορά Αριστερά... Πρώτη φορά προκήρυξη εκλογών εντός 4μήνου... Πρώτη φορά ανάκληση προκύρηξης εντός της ημέρας... Πρώτη φορά για ... Πρώτη φορά! Πρώτη και τελευταία!

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/06/2015 12:30:08

    Τα απερίγραπτα νούμερα, οι καραγκιόζηδες, τα κομιντερνικά κακέκτυπα, τα ανεπάγγελτα σούργελα, νομίζουν ότι ο πραγματικός κόσμος, η Ευρώπη, η οικονομική ζωή όπου Γης, είναι σαν το αμφιθέατρο όπου μια ζωή αυνανιζόντουσαν με ιδεολογικοπολιτικές φαντασιώσεις, συναγωνιζόμενοι ποιος θα πει καλύτερη εξυπνάδα για να βγάλει γκόμενα, αυτό μόνο έμαθαν στη ζωή τους τα άχρηστα κωλ..παιδα.

    Νόμισε ότι απαντάει σε τύπους σαν το Φίλη στο αμφιθέατρο το μυξοθρασίμι, κι έστειλε μέσω Monde επιστολή στην Μέρκελ να της την πει, για ποιον χτυπάει η καμπάνα.
    Για σένα χτυπάει βλαμ..μένο, αλλοίμονο και για όλους μας, εδώ όπου μας οδήγησαν τα σκύβαλα που έφαγαν 700 δις ευρώ σε δάνεια και κοινοτικές εισροές από το 1981 ως το 2012 και σε έκαναν πρωθυπουργό για να συνεχίσει η καλοπέρασή τους.

    Νομίζουν ότι επειδή οι καθαρίστριες ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ για να πληρώνονται με όρους πρωτοφανείς (800 ευρώ για 4ωρο όπως είχε δημοσιεύσει το antinews) στην υπόλοιπη οικονομία, η Ευρώπη θα στέλνει άνευ όρων λεφτά για το κομματικό κράτος των τσιπροκατρούγκαλων του 12%. Και να τους βρίζουν κι από πάνω. Χωρίς να σημαίνει ότι η μόνιμη λιτότητα οδηγεί πουθενά.

    Αλλά και η πλειοψηφία των βουλευτών-στελεχών ΝΔ είναι τραγικά παθητικοί. Μόνο ο Γεωργιάδης παλεύει πραγματικά ο άνθρωπος. Οι άλλοι είναι στις γενικόλογες διατυπώσεις και στη θεσμική ευγένεια, για τους δελφίνους δεν συζητάμε. Όταν νευριάζω με το Σαμαρά, ο οποίος κάθε άλλο παρά είναι στο απυρόβλητο ως αλάθητος, σκέφτομαι και με τι στρατό πολεμάει. Αν και μετά τις εκλογές έχουμε κατάπαυση πυρός.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 02/06/2015 17:27:03

      Έτσι ακριβώς...

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Προφήτης 02/06/2015 19:01:13

      Αμα βλέπει κανείς ανθρώπους σοβαρούς, ηγέτες ,κυβερνώντες να χασκογελάνε και χαζογελάνε συνάμα, εν ώρα κρίσης, τί μπορεί να περιμένει αυτή η δόλια πατρίδα μας; Αν είχαν ψήγματα νού στο αλαζονικό κεφάλι τους, τουλάχιστον θα έπαιζαν τους κυβερνώντες που έχουν αντιληφθεί την κρισιμότητα της κατάστασης. Ο εν λόγω κυβερνητικός θίασος μόνον δάκρυα λύπης μπορεί να σου προκαλέσει, αγανάκτηση και αηδία στο στομάχι. Οπως και οι δελφινίσκοι της αποδώ πλευράς. Σήμερα η κόρη βγήκε στο Σκάϊ και με το περισπούδαστο -εν κενώ- ύφος της μίλησε για διαδοχές και λοιπές ενέργειες που πρέπει να γίνουν στο κόμμα της ΝΔ. Είπε ακομη ότι πρέπει "πάση θυσία" να ψηφιστεί η όποια συμφωνία. Κι αυτή μοιραία και άμετανόητη. Πώς λοιπόν ο ΄Ελληνας ν΄αποκτήσει όραμα, προσδοκία και εμπιστοσύνη στο εν γένει πολιτικό δυναμικό της χώρας; Γιαυτό οψέποτε γίνουν εκλογές, αυτή που θα χάσει θα είναι η Ελλάδα και γι΄αυτό τα σωστά μυαλά της χώρας μεταναστεύουν. Γιατί βλέπουν το μάταιο της προσπάθειας να βελτιώσουν ή να μεταρρυθμίσουν τα πράγματα, όταν το να αλλάξεις γνώμη -ενώπιον κρισίμων καταστάσεων- αντί να θεωρείται εξυπνάδα και τόλμη, θεωρείται προδοσία.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Προφήτης 02/06/2015 23:10:05

      Ετσι ακριβως

  7. blackunder avatar
    blackunder 02/06/2015 12:47:13

    To έγραψε και άλλος. Τελικά η δημοκρατία έχει αδιέξοδα..

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ blackunder 02/06/2015 13:22:42

      Eχει αδιεξοδα οταν κυβερνουν τετοιου ειδους κυβερνησεις,που το παιζουν δηθεν δημοκρατικες....αλλα και σ'αυτην ακομη την περιπτωση ερχεται η στιγμη που τις ξερναει το περιβαλον.

    • dimitris avatar
      dimitris @ blackunder 02/06/2015 14:33:38

      Οι δημοκρατιες δεν εχουν αδιεξοδα.Οι οικονομιες ομως εχουν.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/06/2015 12:50:50

    "Δεν εξετάζουμε άρθρα γνώμης, αλλά προτάσεις για οικονομικά μεγέθη με συγκεκριμένους αριθμούς", σου απάντησε η Κομισιόν, νούμερο.

    Θλιβερέ ζήτουλα που έχεις βγει γονατιστός στη γύρα για λεφτά ξεφτιλίζοντας τη χώρα παγκοσμίως. Πρώτα κλαίς στην Μέρκελ, στον Λιου και σε όποιον βρεθεί, και μετά στέλνεις επιστολές-ασκήσεις θάρρους. Για να παριστάνεις τον θαρραλέο αρχηγό στο κομματικό σκυλολόϊ.

    Παραπονούμενος ότι μας στραγγαλίζουν ταμειακά οι ξένοι. Οι γυφτοσυριζοπασόκοι μας στραγγαλίζουν, οι διορισμένοι αφισσοκολλητές που αντί να είναι γιδοβοσκοί πληρώνονται ως δημόσιοι υπάλληλοι.

    Βλέποντας το χάλι σου έφτασε να μάς απειλεί η Αλβανία, ζήτουλα. Με 10 δις ΑΕΠ, από τα οποία τα 5 είναι ναρκωτικά. Και τα διαλυμένα Σκόπια.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Προφήτης 02/06/2015 15:58:27

      Δώσε Προφήτη. Δεν έχω λόγια, ξεκινάω να γράψω και ...overload.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Προφήτης 02/06/2015 17:02:41

      Το λέγαμε, είναι συνεχιστές του ΓΑΠ στο σχέδιο καταστροφής της χώρας. Και τα χαϊβάνια κοιμούνται όρθια...

    • airman avatar
      airman @ Προφήτης 03/06/2015 09:33:08

      "Οι γυφτοσυριζοπασόκοι ..." Όπως εύστοχα είπε σε τηλεοπτικό πάνελ υποψήφιος βουλευτής της ΝΔ στις εκλογές του Ιανουαρίου ( προερχόμενος από τους ΑΝΕΛ), κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ για 5η φορά (2 φορές με τον Αντρέα, μία με το Σημίτη, μία με τον αρχηγό του ΚΙΔΗΣΟ και τώρα με τον Τσίπρα). "... οι διορισμένοι αφισσοκολλητές ..." Η Παναρίτη την πάτησε. Δεν είχε κολλήσει αφίσες του ΣΥΡΙΖΑ και κόπηκε από το ΔΝΤ. Σε αυτό ο πολιτευτής Βασίλης Πριμικύρης ήταν ευθής. Πρώτα η αφισοκόληση και μετά η θέση.

  9. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 02/06/2015 13:34:55

    Θα εννοούν προφανώς εκλογές στην κεντρική επιτροπή του σύριζα , γιατί κανονικές δεν πρόκειται να γίνουν. Δεν θα φτάσουμε μέχρι εκεί ακόμη και αν προκηρυχθούν. Οι άνθρωποι που μας κυβερνούν αν τα εννοούν αυτά περί εκλογων έχουν σαλτάρει εντελώς. ...

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. @ ορεσείβιος 02/06/2015 14:07:26

      Εκτός αν τις κάνουν και αυτοί δεν συμμετάσχουν σε ένδειξη διαμαρτυρίας κατά της ανοίκειας συμπεριφοράς των "εταίρων"...

  10. Μέρες που ειναι avatar
    Μέρες που ειναι 02/06/2015 14:10:10

    Ο Ελληνικός λαός θα συνεχίσει και χωρίς τους κουμουνιστές του σαλονιού Επιλέξτε επιτέλους. Βάρκιζα ή Γουδή

  11. iconology2009 avatar
    iconology2009 02/06/2015 15:19:24

    Ποτέ, μεταπολιτευτικά, κυβέρνηση δεν βρέθηκε σε τόσο ασφυκτικά αδιέξοδα που να τα προκαλέσει η εξόφθαλμη αδεξιότητα της. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους περισσότερους σχολιαστές ότι οι εκλογές, τώρα, δεν μπορεί να είναι πολύ πιθανές. Είναι και αυτές μια αδιέξοδη λύση, μια μη-λύση. Για τον απλό λόγο ότι ούτε από μόνες τους λύνουν το πρόβλημα για το οποίο θα προκηρυχθούν και από την άλλη, η κυβέρνηση θα κατέβει με μια αποτυχία στο παθητικό της και από την άλλη με αδυναμία να προτείνει πειστική εναλλακτική. Επικοινωνιακά το όποιο ηρωικό στοιχείο θα θελήσει να προβάλλει δεν μπορεί να πει και πολλά στο ψηφοφόρο. Αυτή τη φορά, που δεν είναι σαν την προηγούμενη, θα χρειαστεί να είναι σαφέστερη στις προεκλογικές της εξαγγελίες και όπως όλοι ξέρουμε καλά, αυτά δεν γίνονται προεκλογικά. Η θολούρα λοιπόν δεν μπορεί να ξαναπαίξει αλλά και η σαφήνεια επίσης, οπότε; Οπότε μόκο και ψηφίζουμε το κατά Τσίπρα Μνημόνιο! Μπίνγκο!

  12. Geros avatar
    Geros 02/06/2015 16:15:53

    Να πάει σε εκλογές να πει τι ? Απέτυχα, ψηφίστε με ? Δεν έχω ιδέα τι να κάνω, ψηφίστε με ? Όπως έχουν πει πολλοί κατά καιρούς, κάθε είδους κάλπη αυτή την περίοδο μπορεί να σημαίνει μόνο ναι ή όχι στο ευρώ. Ο Τσίπρας μπορεί να πάει σε εκλογές μόνο αν αποφασίσει να ηγηθεί του μπλοκ της δραχμής

  13. UncleStgm avatar
    UncleStgm 02/06/2015 16:39:30

    Οι εκλογές δεν θα λύσουν κανένα πρόβλημα, θα προσθέσουν σε όλους και άλλα. Αυτό το ξέρουν όλοι, εν Ελλάδι και εκτός (πλην ολίγων πάρα πολύ πολύ βαρειά ψεκασμένων, κυβερνητικών αλλά και αντιπολιτευομένων). Τα καλά δημοσκοπικά ποσοστά τα καρπώνεται ο Τσίπρας, όχι ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο Τσίπρας έστω και με τον μισό ΣΥΡΙΖΑ, θα επικρατήσει πανηγυρικά (ελλείψει αντιπάλου, όχι γιατί είναι "Καίσαρας"). Αλλά γιατί να το κάνει; Για να έχει μονάχος του, προσωπικά, την καυτή πατάτα αγκαλιά; Από την άλλη: εκλογές με πατσαβουρωμένες θυρίδες χαρτονομισμάτων στα ΑΤΜ ποιός θα ήθελε; Η ΕΕ; Η Μέρκελ; Με επικείμενο το δημοψήφισμα του Κάμερον; Τρελοί είναι; Προφανώς θα κλωτσήσουν το τενεκεδάκι να πάει παρακάτω στο δρόμο. Θα αναβάλλουν όλοι μαζί, Τσίπρας και εταίροι, τη σοβαρή απόφαση για το μέλλον ή θα εφαρμόσουν προσωρινά ημίμετρα, ελπίζοντας ότι το πρόβλημα θα πάψει να υπάρχει ή θα το λύσει κάποιος άλλος αργότερα. Άν χρειαστούν εκλογές θα τις κάνουν, μαζί πάλι, αλλά μετά, από Σεπτέμβρη, αφού δέσουν το γάιδαρο και κοπάσουν τα μελτέμια. Προσωρινή λύση θα βρεθεί, το θέμα είναι μετά τι γίνεται.Kicking the can down the road

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ UncleStgm 02/06/2015 19:18:41

      τι λες; με κλειστα atm εξυπαιτιοτητας τσιπρα καθαρα; με μη πληρωμη μισθων; τι λες; εθναρχης ο τσιπρας; μολις κερδισε πολεμο; ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;

      • UncleStgm avatar
        UncleStgm @ Παρατηρητής 02/06/2015 19:47:11

        Τίποτε δεν θα γίνει το καλοκαίρι. Ίσως να διασπαστεί ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως έγινε με τη ΝΔ και τους ΑΝΕΛ. Μετά θα βρεθούν άλλοι καλογέροι για να συμπληρώσουν το μοναστήρι της δεδηλωμένης, προσωρινά έστω. Και το τενεκεδάκι θα πάει παρακάτω. Από φθινόπωρο μπορούν κάλλιστα να γίνουν και εκλογές. Άν κάποιοι επιμένουν.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. @ UncleStgm 02/06/2015 19:38:50

      Όπως ακριβώς τα λες είναι Θείο. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για εκλογές, παρά μόνο ως απειλή για τυχόν (λέμε τωρα) "δογματικούς' βουλευτές του Σύριζα που θα αποφάσιζαν να ρισκάρουν την σούπερ καρέκλα τους. Εξ΄άλλου η λύση του δήθεν "προβλήματος Ελλάς" (λύνεται σε 5 λεπτά κατα Ρομάνο Πρόντι) ανεβάζει κατακόρυφα τη Μέρκελ και τα Ευρωπαικά χρηματιστήρια και συναφή ευαγή ιδρύματα σε μια φάση που τόχουν μεγάλη ανάγκη. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε? Μια πεντάρα στον Τσίπρα, 5 τρίς η Ε.Ζ. κέρδη...Αέρας το χρήμα σήμερα όπως ξέρεις καλά αγαπητέ θείο, και το ξέρει και ο Φλαμπουράρης...

      • UncleStgm avatar
        UncleStgm @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. 02/06/2015 19:48:45

        Εκείνος έκοβε "κωλόκουρα..." Οι εργολήπτες δημοσίων έργων που συμμετέχουν σε διαγωνισμούς, ξέρουν τι είναι !

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/06/2015 16:47:40

    Aκριβώς.Μπορεί να πάει σε εκλογές δηλώνοντας ότι οι τοκογλύφοι είναι αδιόρθωτοι και να δημοσιεύσει την πρότασή του που απέρριψαν και να πει ότι σε περίπτωση που την απορρίψουν και μετά τις εκλογές θα επιστρέψει στη δραχμή ώστε να έχει την ευχέρεια να πει ότι έγινε μετά από λαική συναίνεση. Εάν χάσει τις εκλογές φεύγει πάλι στην αντιπολίτευση και δηλώνει ότι δεν έκανε πίσω.Εάν κερδίσει επιστρέφει στη δραχμή και κρατικοποιεί.

  15. UncleStgm avatar
    UncleStgm 02/06/2015 16:48:24

    Ο Δραγασάκης είναι παλιά καραβάνα και οικονομολόγος της πιάτσας, όχι πανεπιστημιακός. Δηλαδή πιο πρακτικός άνθρωπος απο πολλούς εκεί μέσα. Ξέρει τι παίζεται. Κάνει τώρα τις σκληρές δηλώσεις ξέροντας ότι το (όποιο) deal πλησιάζει, έντιμο, ξε-έντιμο, επίπονο, ξε-επίπονο είναι μονόδρομος. Όσο υπήρχε τζόγος, ήταν μαζεμένος γιατί έχει την αίσθηση του κινδύνου (σε ανίθεση με πολλούς τζογαδόρους, όχι μόνον Συριζαίους, αλλά και συμβούλους του Σαμαρά). Τώρα στο πράσινο τραπέζι των Βρυξελλών οι συμπαίκτες "έδειξαν τα χαρτιά τους" προς αλλήλους και ο κυρ-Γιάννης (και όχι Γιάνης) ξέρει ότι το ρίσκο μειώνεται. Βασικό στοιχείο πολιτικής διαχείρισης είναι να μειώνεις το ρίσκο όσο πλησιάζει η στιγμή της απόφασης. Διαφορετικά καλύτερα να πάς στο καζίνο, όχι σε διαπραγμάτευση. Αν τυχόν δεν σκέφτονται έτσι πάντως, κακό του κεφαλιού τους (μας). Ως παράδειγμα προς αποφυγήν βλ. "χαρτοπαικτικές" κινήσεις ομάδας περί τον Σαμαρά Μαιόυ 2014-Ιανουαρίου 2015, με σταδιακή άνοδο του επιπέδου του ρίσκου -ενώ έπρεπε να το κατεβάζουν.

  16. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 02/06/2015 18:37:27

    Το σύνταγμα δεν προβλέπει διάλυση της Βουλής και διενέργεια εκλογών πριν την παρέλευση έτους από τις προηγούμενες.Συνεπώς θα ακολουθηθεί η διαδικασία των εντολών(η τρίτη στον Μιχαλολιάκο),διαβούλευση των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για σχηματισμό διακομματικής και τέλος εκλογές.Άρα μιλάμε για φτηνά επικοινωνιακά κόλπα και ''τζούφιους'' εκβιασμούς.

  17. toxo avatar
    toxo 02/06/2015 21:43:08

    Ικανότητες ως καπετάνιοι (κεραυνός,τρομάρας,ανυπόμονος,φωτιάς κλπ)μπορεί να έχουν,αλλά ως στρατηγοί μάλλον δεν έχουν τα φόντα.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ toxo 02/06/2015 22:48:23

      Ο Ανυπόμονος δεν ήταν καπετάνιος.

      • toxo avatar
        toxo @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/06/2015 23:24:34

        Γνωρίζω ότι ήταν Ηγούμενος μονής ,αλλά ήταν γνωστός ως Καπετάν Ανυπόμονος.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ toxo 03/06/2015 07:36:50

          Παπα-Ανυπόμονος,ήταν προσωπικός φίλος και παπάς κοντά στον Άρη Βελουχιώτη,και αργότερα ηγούμενος της Μονής Αγάθωνος στη Λαμία.

  18. Διογένης avatar
    Διογένης 03/06/2015 01:29:04

    Αν ο ΣΥΡΙΖΑ πάει σε εκλογές έχοντας απορρίψει τη συμφωνία, τότε θα πάει με κλειστά ΑΤΜ. Δηλαδή, δεν μπορεί να πάει σε εκλογές έχοντας απορρίψει τη συμφωνία. Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν απορρίψει τη συμφωνία, τότε κινδυνεύει να πάθει ό,τι έπαθε ο Σαμαράς τον Μάιο του 2012 με το 18,8% και ακόμη χειρότερα. Διότι η ΝΔ ήταν μια ιστορική παράταξη με πιστούς οπαδούς, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ είναι μόνον συγκυριακά στα υψηλά ποσοστά. Επίσης, υπάρχει και το αριστερό DNA του ΣΥΡΙΖΑ που θα τον εμποδίσει να αποδεχθεί μια συμφωνία. Γνώμη μου εξακολουθεί να είναι ότι ο Τσίπρας θα προσπαθήσει να παρατείνει όσο γίνεται περισσότερο τη δημόσια αποδοχή της συμφωνίας. Δεν ξέρω εάν στο τέλος τα καταφέρει να την αποδεχθεί, αλλά είτε το καταφέρει, είτε όχι, θα εκφυλιστεί με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο οριστικά.