#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2010 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ή θα κάνουμε την δουλειά των μεταναστών, ή θα πουλάμε χαρτομάντηλα στα φανάρια



‘Εγραψε χθες (Κυριακή) η «Ε» http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=226149 την συνέχεια της προετοιμασίας, που ξεκίνησε ο Πάγκαλος λίγο …άκομψα, και δημιουργικά ο κ. Σάλλας της Πειραιώς με τις …προσωρινές εθελούσιες. Μα γιατί φοβούνται…

Το θέμα είναι δυσάρεστο, και δεν είμαι βαλτός, ούτε αυτά που λέω εκφράζουν καμία υπόγεια πολιτική άποψη. «Δεν θα γίνουν απολύσεις» είπε ο Αρχηγός και στην χώρα που εφηύρε τις «μετατάξεις» ο δημιουργικός κ. Σάλλας εφηύρε την Προσωρινή Εθελούσια.  ΔΕΝ θα γίνουν απολύσεις στο Δημόσιο, θα γίνουν «υποχρεωτικές εθελούσιες μόνιμες άδειες», με μειωμένες αποδοχές.

Εκτιμώ, μπακαλίστικα, ότι υπάρχουν περίπου 770.000 δημόσιοι υπάλληλοι. Συν περίπου 300.000 υπάλληλοι σε ΔΕΚΟ. Συν περίπου 300.000 στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.  1.300.00 άτομα. Ξέρω, από τον ιδιωτικό τομέα, ότι μπορεί να χάσεις 20-30% του προσωπικού (υπαλλήλους, εργάτες, στελέχη) σχετικά ανώδυνα -- από την σκοπιά της βιωσιμότητας της επιχείρησης, όχι από την πλευρά του εργαζόμενου.   Ο ιδιωτικός τομέας απολύει εδώ και καιρό, κάνει περικοπές σε αποδοχές,  κλπ.

Τουλάχιστον 1.300.000 άτομα είναι στο ευρύτερο Δημόσιο τομέα.  Αν δώσουμε μόνιμη άδεια σε 30-40%,  είναι 390.000-520.000  άτομα.  Κάθε ένα κοστίζει, σήμερα,  €25.000-30.000 τον χρόνο.   Αν σε αυτά τα άτομα τους πεις να πάρουν υποχρεωτική εθελούσια μόνιμη άδεια,  με αποδοχές στο  40% των σημερινών, κόβεις από €5,9 δις έως €9,4 δις.  Τον υπολογισμό αυτό τον έκανα με τον φίλο μου τον Θυμόσοφο πριν 3-4 μέρες, να είστε σίγουροι ότι δεν θα είμαστε οι …πρώτοι.

Σκληρό , άκαρδο, νεοφιλελεύθερο, πείτε το ό,τι θέλετε.  Οι λέξεις ¨σκληρό” και άκαρδο” είναι ήπιες.  Αλλά όσο πιο πολύ καθυστερεί αυτή η κουβέντα, τόσο περισσότεροι θα πάρουν μόνιμη «άδεια» με όλο και μικρότερο ποσοστό των σημερινών αποδοχών τους.

Πείτε μου να φορολογήσουμε τους πλούσιους και να μην πειράξουμε τους φτωχούς. Δεν έχω καμία μα καμία αντίρρηση. Απλά, σε 1-2 χρόνια δεν θα έχουμε ούτε πλούσιους. Ή θα τους τα έχουμε πάρει ή θα έχουν φύγει.  Και το πρόβλημα θα είναι ακόμα δυσκολότερο.

Έχουμε 1-2 εκατομμύρια αλλοδαπούς που συντηρούν κήπους, μαζεύουν μαρούλια, νταντεύουν μωρά, βάζουν βενζίνη, κάνουν μεταφορές και τέτοια ταπεινά. Δεν χρειάζεται ρατσισμός… Ή θα κάνουμε εμείς την δουλειά τους, ή θα ψάχνουμε εμείς για φανάρια να πουλάμε χαρτομάντηλα. (ή όπως κάνουμε από το 1200 π.Χ., θαγίνουμε εμείς μετανάστες).  Και δεν θα βαρεθώ να επαναλαμβάνω:  Έχουμε πληρωθεί για να καταστρέψουμε την παραγωγική μας ικανότητα.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/11/2010 09:47:31

    Ποια δουλειά να κάνουμε των 500€ ανασφάλιστοι; Αυτό το μέλλον που μας φαντάζεται το ο ακρονεοφιλελεύθερος σοσιαλισμός.

    • Green St avatar
      Green St @ Σοσιαληστής 22/11/2010 22:51:11

      επι του άρθρου να σχολιάσω ότι αυτό που προτείνει ο Archaeopteryx θα συμβεί. Το διογκομένο κύμα της ανεργίας, η μεγάλη ύφεση θα υποχρεώσουν μέρος των ανέργων να ασχοληθεί με αυτές τις εργασίες. Ωστόσο η εισροή λαθρομεταναστών στην χώρα θα έχει ως αποτέλεσμα να πέσουν τα μεροκάμματα και να εξισωθούν με αυτά των λαθρομεταναστών. Ενώ παράλληλα θα υπάρξει ένταση μετάξυ των ανέργων και των λαθρομεταναστών αφού θα διεκδικούν πλέον τις ίδιες θέσεις εργασίας.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Green St 22/11/2010 23:04:08

        έτσι είναι ο νεοφιλελεύθερος σοσιαλισμός.

  2. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 10:21:06

    'Ελεος ..χάνουμε το δάσος πίσω από το δένδρο..Η Ιρλανδία εφαρμόζει πολιτικές σκληρής λιτότητας εδώ και 3 χρόνια και την βάζουν τώρα στην στρούγκα...40.000 νέοι μεταναστεύουν κάθε χρόνο..ο κέλτικος τίγρης παράδειγμα προς μίμηση έγινε μαδημένο γατάκι παρά τα κίνητρα της χαμηλής φορολόγησης στο κεφάλαιο...ΞΕΚΟΛΙΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΠΙΡΙΝΕΣ ..
    DAS KAPITAL..

  3. geomak avatar
    geomak 22/11/2010 10:25:28

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ.ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ ΕΙΣΘΕ?Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΔΕΙΞΕ 680.000 ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ.ΔΗΛ.ΟΙ ΣΙΤΙΖΟΜΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΛΗΝ ΔΕΚΟ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 54.000.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ 1.300.000 ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΙΜΑΙΟ

    • George P. avatar
      George P. @ geomak 22/11/2010 10:35:00

      Όχι μόνο έχεις αμνησία, αλλά είσαι και σκράπας στα μαθηματικά.

      • geomak avatar
        geomak @ George P. 22/11/2010 11:14:11

        ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΣΙΜΠΑΤΕ.Η ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΦΟΡΕΑ ΚΑΙ ΔΕΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΥΝΤΑΡΑΝ,ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ Η ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ.ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΕΚΟ ΕΙΔΙΚΑ,ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΙΔΙΩΤΕΣ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ,ΜΕ ΥΠΕΡΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΜΜΙΑΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΘΑΛΑΣΣΟΔΑΝΕΙΑ .ΛΑΜΟΓΙΑ ΙΔΙΩΤΕΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΕΓΧΩΡΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΓΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΝΟΜΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ .ΙΔΙΩΤΕΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΙΔΙΩΤΕΣ ΛΑΜΟΓΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΤΟΝ ΦΠΑ .ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΦΟΡΟΥΣ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΒΙΛΕΣ ,ΚΟΤΕΡΑ ΑΔΗΛΩΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΑΛΛΑ ΒΑΛΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΗΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ.ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΡΩΚΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΟΡΕΥΑΝ ΤΑΓΚΟ ΜΕ ΙΔΙΩΤΕΣ.

        • George P. avatar
          George P. @ geomak 22/11/2010 11:32:20

          Η Ιρλανδία μπορεί να μην έχει πρόβλημα, εμείς όμως έχουμε.
          Όταν με την απογραφή αποκαλύπτεται ότι έχουμε 770.000 Δημ. Υπαλ. σύν 300.000 σε ΔΕΚΟ (συνολο 1.070.000), τότε ναι έχουμε σοβαρό πρόβλημα.
          Είναι υπερβολικός αριθμός για τα δεδομένα της Ελλάδας.
          Το γεγονός οτι υπάρχουν λαμογια επιχειρηματίες, δεν απαλλάσσει τους Δημ. Υπαλ.
          Μην ξεχνάς ότι οι απολύσεις θα γίνουν, όχι γιατί είναι η δεν είναι λαμόγια, αλλά επειδή είναι υπεράριθμοι.

      • geomak avatar
        geomak @ George P. 22/11/2010 14:06:17

        ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΙΝΑ.ΠΕΤΑΝΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ Η ΚΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Η ΜΠΑΛΑ.ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ...

        • Tassos avatar
          Tassos @ geomak 22/11/2010 14:16:08

          Καλά που έχουμε και σένα να μας διαφωτίζεις...

        • Orestios avatar
          Orestios @ geomak 22/11/2010 23:05:08

          Σωστά τα λέει ο geomak

      • lampros avatar
        lampros @ George P. 23/11/2010 19:06:57

        Τι αμνησία ρε φίλε;

        Ψάξε βρες τα αποτελέσματα της απογραφής.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ geomak 22/11/2010 11:01:46

      Έχει δίκιο ο geomak.
      ΜΑΖΙ με ΟΤΑ, Στρατό, Σώματα ασφαλείας, παπάδες, ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ, κλπ. είναι οι 770.000

      Να μην αναπαράγεται αυτή η προπαγάνδα και από το antinews.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ (A)θανάσης 22/11/2010 11:10:33

        είπα "μπακάλικα". Αν το 1.300.00 είναι 770.000 αναπροσαρμόζεις τους αριθμούς. Γλυτώνεις λιγότερα δις από αυτά που προβοκατόρικα ανέφερα.

        ΠΟΣΟΙ είναι οι υπάλληλοι στο Δημόσιο; Πόσοι στις ΔΕΚΟ; Πόσοι στους ΟΤΑ; Στον δικό μου Δήμο, από ερημιά πριν 4-5 χρόνια έχει 3 ρεσεπσιονίστριες 10 ταμείς 8 στο ληξιαρχείο, στρατό απ έξω να βολτάρει, καμια 10αρία στο ΚΕΠ (γιατί ο Δήμος έχει δουλειά), και δεν έχει αλλάξει τίποτα κατά τα λοιπά. Καλά να είναι οι άνθρωποι, αλλά δεν τους θέλω. Αν τα σκουπίδια είναι το πρόβλημα, δεν έχω αντίρρηση να τα τρώω.

        • lampros avatar
          lampros @ archaeopteryx 23/11/2010 19:15:46

          είπα “μπακάλικα”. Αν το 1.300.00 είναι 770.000 αναπροσαρμόζεις τους αριθμούς. Γλυτώνεις λιγότερα δις από αυτά που προβοκατόρικα ανέφερα.

          Πολύ μπακάλικα.

          Καταρχήν 1.3 εκ σε 0.7 εκατομμύρια δεν είναι απλά μπακάλικος υπολογισμός, είναι λαθεμένο στο ΔΙΠΛΑΣΙΟ νούμερο.

          Δεύτερον, οι υπολογισμοί για τα πόσα «γλυτώνεις» είναι χειρότεροι από μπακάλικη. Όχι, δεν γλυτώνεις (άτομα x μισθός) χρήματα.

          Καταρχήν, χάνεις όλες τις εισφορές που κρατάς από αυτούς. Και φορολογία, και ταμεία κλπ, πάνε.

          Δεύτερον, έτσι βουλιάζεις την αγορά ―το λιανικό εμπόριο δέχεται το τελειωτικό χτύπημα. Η σχετική σταθερότητα των Δ.Υ κρατάει με τεχνητές αναπνοές την αγορά, αν χτυπηθεί και αυτή, πάει.

          Τρίτο, εισάγεις άλλους τόσους άνεργους και τινάζεις την ανεργία στα ύψη. Αυτό διαλύει κάθε διαπραγματευτική ικανότητα στον ιδιωτικό τομέα ―όταν όλοι κυνηγάνε μια θέση, οι μισθοί πέφτουν στο μηδέν και η εκμετάλλευση στο φουλ.

          Τέταρτο, αν τους δώσεις και τίποτα αποζημιώσεις ή έστω επίδομα ανεργείας, πάνε και αυτά τα λεφτά.

          Πέμπτο, το χάος που θα επικρατήσει στο δημόσιο τομέα, και οι καθυστερήσεις, λάθη, κλπ για να καύψουν οι λιγότεροι τα ίδια έργα, έχεις υπολογίσει πόσο θα κοστίσουν;

          Έκτο: σιγά το μεγάλο δημόσιο τομέα. Είμαστε στον ΜΕΣΟ ΟΡΟ της Ε.Ε (και λίγο κάτω), και πολύ πιο κάτω από χώρες όπως Σουηδία, Δανία σε ποσοστό πληθυσμού που εργάζεται στο Δημόσιο και τον ευρύτερο δημόσιο τομέα.

          Τώρα αν απλά λες να διώξουμε και να πάρουμε ικανότερους, πάσο. Αλλά να διώξουμε για να «σώσουμε λεφτά» όχι μόνο δεν είναι λύση, αλλά εγγυάται την μόνιμη υπαναπτυξή μας.

          Γενικά, το «πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι» δεν είναι ποτέ η σωστή αντιμετώπιση ενός προβλήματος.

      • loretta avatar
        loretta @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:04:52

        δηλ βρε αθανασιε θες να μας πεις οτι ειναι λιγοι ....η μηπως οσοι πρεπει???σε σχεση παντα βεβαια με τις αναγκες της χωρας των 10.000.000 κατοικων .

        ειναι δυνατον το 80% αυτων των υπαλλήλων να βρισκεται στον νομο αττικης δηλ ολη η υπολοιπη ελλαδα να δουλευει να φορολογειται για να συντηρειται αυτη η λερναια υδρα??? και τι παραγωγικότητα εχουν?τι λειτουργικότητες καλυπτουν??? κτλ κτλ

        πρεπει να τελειωνουμε μαυτο το καρκινωμα του δημοσιου.
        ειναι επιεικως απαραδεκτο λυπαμαι που το λεω αλλα τα επιχειρηματα για το δημοσιο στερευσαν καποια μερα ολοι ξεραμε οτι θα χρειαστει να φτασουμε στο να μειωσουν τουλαχιστον κατα 1/3 το δημοσιο.(συντηριτικα το λεω).

        • lampros avatar
          lampros @ loretta 23/11/2010 19:20:32

          δηλ βρε αθανασιε θες να μας πεις οτι ειναι λιγοι ….η μηπως οσοι πρεπει???σε σχεση παντα βεβαια με τις αναγκες της χωρας των 10.000.000 κατοικων .

          Σαν ποσοστό είναι ο μέσος όρος, ούτε λίγοι, ούτε όσοι πρέπει. Ακόμα και 1 εκατομμύριο να ήτανε (αντί για 770 χιλιάδες) πάλι κοντά στο μέσο όρο θα είμασταν ως χώρα. Δες τις στατιστικές της Ε.Ε.

          ειναι δυνατον το 80% αυτων των υπαλλήλων να βρισκεται στον νομο αττικης δηλ ολη η υπολοιπη ελλαδα να δουλευει να φορολογειται για να συντηρειται αυτη η λερναια υδρα???

          Όταν το 50% των ελλήνων ΖΕΙ στο νομό αττικής, πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι; Εκεί υπάρχουν οι ανάγκες ―και όχι μόνο επειδή έχει το 50% του πληθυσμού, αλλά επειδή έχει και σχεδόν το μονοπώλιο στις εταιρίες, τις υποδομές, κλπ.

          και τι παραγωγικότητα εχουν?τι λειτουργικότητες καλυπτουν??? κτλ κτλ

          Ό,τι τους επιτρέπει το «πολιτικό προσωπικό».

          Διάβασε εδώ π.χ.: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_20/09/2009_330053

    • George P. avatar
      George P. @ geomak 22/11/2010 11:12:13

      Ναι, μόνο που geomak μιλάει για 680.000 και 54.000 στις ΔΕΚΟ. Οταν ολοι ξερουμε οτι είναι 300.000.
      Συνολο 1.070.000 αργόσχολοι.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/11/2010 10:32:11

    Προφανώς, όσοι στο Δημόσιο και στις ΔΕΚΟ συνεχίσουν να εργάζονται και να αμείβονται κανονικά, θα είναι εκείνοι που θα έχουν προσκυνήσει τον κομματικό κομισσάριο της υπηρεσίας τους, ενώ οι "άλλοι" θα τεθούν στην αναγκαστική διαθεσιμότητα.

    Η αντιπολίτευση, τι κάνει ενώπιον αυτής της προοπτικής;

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 10:33:39

    Ντροπη δεν ειναι να πουλαμε χαρτομαντηλα στα φαναρια. Καθολου.
    Ντροπη θα ειναι να μας φορολογησουν !! χαχαχαααααααααα

    ΠΠ

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/11/2010 10:44:28

    Εχω αλλη προταση αρχαιε.Αδεια ανευ αποδοχων σε ολους για 3 μηνες.
    Ετσι περικοπτεται το 25% του μισθολογικου κοστους του Δημοσιου που υπερεπαρκει για το ελλειμμα.
    Οι αδειες θα δοθουν εκ περιτροπης ωστε καθε στιγμη να βρισκεται το 75% του προσωπικου και να καλυπτει τα κενα.Ολοι δηλαδη θα δουλεψουν μονο για 9 μηνες.Ταυτοχρονα το κρατος θα προτρεψει τις τραπεζες να δωσουν δανεια σε οσους αδειουχους θελουν για να αναπληρωσουν τους μισθους 3 μηνων που θα χασουν και ισως να βαλει και το Ταμειο Παρακαταθηκων ή το Ταμιευτηριο να δωσει τετοια δανεια.
    Οι ΔΥ λογω της μονιμοτητος εχουν μεγαλη πιστοληπτικη ικανοτητα και οι τραπεζες θα ειναι προθυμες να τους δανεισουν.Ετσι και η καταναλωση δεν θα πεσει πολυ ωστε να μην ενταθει η υφεση.
    Ουσιαστικα ετσι μερος του δημοσιου ελλειμματος μετατρεπεται σε ιδιωτικο των ΔΥ.Υπαρχει και πολιτικη αιτιολογια για το μετρο οτι οι ευνοημενοι του παρελθοντος πρεπει να πληρωσουν ενα τμημα της προσαρμογης ενω οσοι το επιθυμουν και μπορουν θα κανουν και εποχιακες εργασιες.

    • Kasut avatar
      Kasut @ ψυχραιμια 22/11/2010 10:47:00

      Θα μπορουσαν να παρουν ομολογα του δημοσιου τα οποια θα ωριμασουν σε 5-6 χρονια απο τωρα με ενα επιτοκιο τιμαριθμοποιημενο με ανταλλαγμα την μειωση του μισθου τους. Υπαρχουν λυσεις.

      • loretta avatar
        loretta @ Kasut 22/11/2010 13:07:39

        Σιγα βρε Κασουτ

        μην δεχοταν κανενας δημοσιος υπαλληλος αυτη την λυση....αυτα που λες ειναι ευγενικα θα το πω....πολυ προχωρημενα πραγματα για την ελληνικη εργασιακη πραγματικοτητα....

        • Kasut avatar
          Kasut @ loretta 22/11/2010 13:10:47

          Θυμαμαι οταν εβγαλα διπλωμα οδηγησης πριν 10 χρονια, να χρειαζονταν 2 ΔΥ για τις υπογραφες, τα αρχεια, την παραλαβη και οτι αλλο θες οταν ενας μπορουσε να τα κανει ολα μαζι.
          Λορεττα οσο και προχωρημενα να ειναι υπαρχει η αναγκη παντα που τα κανει να τα αποδεχτουν ολοι.

          • loretta avatar
            loretta @ Kasut 22/11/2010 13:25:35

            φιλε Κασουτ δεν διαφωνω μαζι σου ....απλα .....η ελληνικη υπαλληλική νοοτροπια των διαφωνει..

            καποτε ο πατερας μου (που δεν ζει πλεον) ειχε μια απο αυτες τις ρημαδες επιχειρησεις που κρατικοποιησε ο Α.παπανδρεου πριν λοιπον παιχτουν τα διαφορα πασοκοπαιχνιδια για να την οδηγησουν στην ενταξη της στον ΟΡ.ΑΝΑΣ.ΕΠΙΧ ...ειχε προτεινει στους εργαζομενους τοτε 200 στον αριθμο να τους δωσει μετοχες στην επιχειρηση προκειμενου να ορθοποδησει η επιχειρηση νατους δωσει λογο στο διοικητικο συμβουλιο και ενεργο ρολο (αυτο απο μονο του θα τους εδινε και περισσοτερα κινητρα) και να μην γινουν απολυσεις....ξερεις ποια ηταν η απαντηση??? ΑΠΕΡΓΙΑ 60 ΗΜΕΡΩΝ ....και μετα....αστα να πανε...!!

            τι μου λες τωρα....η ελλαδα τρωει μονη τα παιδια της....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 22/11/2010 11:05:32

      και αυτό παραλλαγή του ιδίου είναι, είμαι σίγουρος ότι τα σκέφτονται και τα του Σάλλα δεν είναι τυχαία, μην ξεχναμε ότι ήταν ΓΓ σε Υπουργείο του Πασόκ και το αίμα νερό δεν γίνεται...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 22/11/2010 11:05:50

      Βρε βρε βρεε...

      Όποια νεοφιλελεύθερη πέτρα κι αν σηκώσει κανείς, τις... τράπεζες θα βρει από κάτω!

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ ψυχραιμια 22/11/2010 15:29:23

      Επειδή ακούω πολλά...πόσο είναι το κόστος; ξέρει κανείς σας; Προσθέτουν και τις συντάξεις μέσα, θα κόψουμε και τις συντάξεις;

      Το έστειλα στον Φάκτορα και στον αρχαίοπτέρυγα:

      Άντε πάλι βρήκαμε τον εχθρό ...και αναφέρομε και στον φίλο αρχαιοπτέρυγα.

      Λοιπόν:



      από apografi.gov.gr



      Δεν βγαίνει το 1,300,000....αλλά μόνο 679.571 μόνιμοι και αορίστου, οι υπόλοιποι είναι οι εκάστοτε αρεστοί…



      Εργασιακή σχέση


      Αριθμός Υπαλλήλων

      ΜOΝΙΜΟΙ ΥΠAΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣIΟΥ /ΔΙΚΑΣΤΙΚΟI ΛΕΙΤΟΥΡΓΟI /ΔΗΜOΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟI
      625738
      ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
      53833
      ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
      44811
      ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΕΡΓΟΥ
      14345
      ΑΙΡΕΤΟΙ
      12609
      ΕΠΙ ΘΗΤΕΙΑ
      7495
      ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ/ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΙ
      4614
      ΜΕΤΑΚΛΗΤΟΙ
      1175
      ΕΜΜΙΣΘΗ ΕΝΤΟΛΗ
      1003
      ΜΕΛΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ
      493

      ΠΡΟΕΔΡΟΣ, ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ, ΥΠΟΔΙΟΙΚΗΤΗΣ
      380
      Προσωπικά λοιπόν με δύο πτυχία και δύο ανήλικα παιδιά, παίρνω συγνώμη κοστίζω στο Δημόσιο 1.426 € καθαρά μετά από 22 χρόνια Υπηρεσίας.

      Ας πάμε στο minfin.gr για τις ΔΕΚΟ 21.967 οι απασχολούμενοι (578.170.484 κόστος εξαμήνου…ας προσθέσω αυθαίρετα άλλες 80.000 με συμβασιούχους κλπ κλπ κλπ)

      (http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/ce/27/6f/ce276f972bc6f4f1b0e657fa246dde445de269b8/application/pdf/101101_deko_el.pdf)

      Οπότε ούτε οι 300.000 βγαίνουν….


      Συμφωνώ ότι στο στενό και το ευρύτερο Δημόσιο τομέα, υπάρχουν και τεμπέληδες και λαμόγια και επίορκοι, όπως και σετον ιδιωτικό και σε κάθε κοινωνική ομάδα.
      Απολύστε τους.
      Αλλά όχι είναι εύκολο να δημιουργούμε εχθρούς που είναι άλλοθι.
      Αύριο θα είναι οι μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα που για να γίνουμε …ανταγωνιστικοί δεν θα πρέπει να παίρνουν δώρα και …μισθούς
      Μην τσιμπάτε στις εφήμερες κομματικές χούντες και όλους τους Δημόσιους υπάλληλου να απολύσουμε πάλι εδώ θα είμαστε από χρέος.

      Η λύση είναι να γίνει το Κράτος Δημόσιο, με αξιοποίηση, αξιολόγηση, καθηκοντολόγιο και ποινές στους επίορκους, όλα τα υπόλοιπα είναι ...πράσινη ανάπτυξη.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ O Ιθαγενής 23/11/2010 13:32:24

        Ας μην ξεχνάμε ότι ΚΑΙ οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ψηφοφόροι και μάλιστα αφοσειωμένοι!

  7. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 22/11/2010 10:54:28

    "Έχουμε πληρωθεί για να καταστρέψουμε την παραγωγική μας ικανότητα."

    Αρχαίε Σωστό!!
    Και τήν οποία παίρνεις πίσω (ξαναδημιουργείς) σε ένα καπιταλιστικό σύστημα με 2 τρόπους: Ο ένας είναι αυτός πού περιγράφεις..χαμηλό εργατικό κόστος(δουλειές των400- 500€), μέχρι να σε φτάσουν οι Βουλγαρίες,Ρουμανίες κλπ πρώην ανατολικές Δημοκρατίες.
    Ο άλλος είναι ή έξοδος από τό Ευρω,και επαναφορά δικού σου νομίσματος..
    Διαλέγουμε και παίρνουμε.
    Ή αφήνουμε τήν επιλογή μας στούς άλλους (εταίρους και μή)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ παγωτατζής 22/11/2010 10:58:37

      Η εξοδος απο το ευρω ετσι οπως ειμαστε εχει το μειονεκτημα οτι τα δανεια τα χρωσταμε σε ευρω και αρα το χρεος σε ευρω θα παει 200% με την υποτιμηση και αρα παμε αμεσως σε χρεωκοπια.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 22/11/2010 11:03:28

        Αγαπητέ ψυχραιμία, η έξοδος από το ευρώ, γίνεται με κάποια εκδοχή του this is Sπάρτα. Όσο γίνεται ήπια να μου σου στείλουν κανονιοφόρους στο Φάληρο ή Τούρκους στην Ραφήνα.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/11/2010 10:54:55

    Φυσικα και υπαρχουν.Η δικη μου ιδεα ειναι να βαλουμε τη μονιμοτητα να δουλεψει για μια φορα υπερ του Δημοσιου.
    Η μονιμοτητα κανει τα δανεια πολυ ευκολα απο τις τραπεζες στη συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων γιατι ξερουν οτι θα παρουν πισω τα λεφτα τους.Αρα πρεπει να χρησιμοποιηθει για να μετατραπει μερος του δημοσιου χρεους σε ιδιωτικο στο οποιο η Ελλαδα ειναι χαμηλοτερα απο τις αλλες χωρες και μαλιστα ιδιωτικο ανθρωπων με σταθερη εργασια.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 22/11/2010 11:05:11

      Νομίζεις ότι έτσι βάζεις τη μονιμότητα να δουλέψει υπέρ του δημοσίου, ε;

      Μάλλον δεν έχεις ακούσει/διαβάσει ότι, από το Μάρτιο που ξεκίνησαν οι περικοπές, κλάδοι ολόκληροι (π.χ. εφοριακοί) κάνουν "λευκή απεργία". Και μάλλον δεν μπορείς να διαβλέψεις ότι αν ήδη, με αυτές τις περικοπές, κάνουν λευκή απεργία, με άδεια άνευ αποδοχών θα την κάνουν... επισήμως για τους υπόλοιπους 9 μήνες.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αυριανιστής 22/11/2010 11:32:53

        Σε εκτακτες περιπτωσεις υπαρχουν εκτακτα μετρα.
        Η λευκη απεργια μπορει να σταματησει με απειλη απολυσης.Το Συνταγμα προβλεπει τροπους απολυσης για οσους δεν υπακουουν τις διαταγες.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 22/11/2010 12:30:15

        Κάτι σαν το Μάνο, που ζητούσε ευθέως απαγόρευση των διαδηλώσεων, ε;

        Έλα όμως που κανείς (ούτε προϊστάμενος δηλαδή) δεν θα βεβαίωνε ότι γίνεται λευκή απεργία. Οπότε, εδώ σας θέλω νεοφιλελεύθεροι, να δω τι θα καταφέρνατε...

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/11/2010 11:01:49

    1. Για την ακρίβεια ή μη του αριθμού των εργαζομένων στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα, είπα, "δεν ξέρω", "μπακαλίστικα". Μου είναι πιο εύκολο να βρω τον αριθμό των εργαζομένων στην δημοτική καθαριότητα της Μινεσότα, από ότι στο Ελληνικό Δημόσιο. Όποιος έχει σοβαρά ή σωστά νούμερα, μπορεί να κάνει τον ίδιο υπολογισμό.

    2. Εταιρίες του ιδιωτικού τομέα απολύουν και κάνουν περικοπές για να ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ. Όσο λυπάμαι τους ιδιωτικούς, άλλο τόσο λυπάμαι και τους Δημόσιους. Αν ΔΕΝ επιζήσει μια ιδιωτική εταιρία, χάνει την δουλειά της το 100% των εργαζομένων. Το triage είναι πάντα επώδυνο, και άκομψο.

    3. Η χρηματοδότηση των υπαλλήλων του Δημόσου τομέα είναι ή (α) από φόρους Ελλήνων, (β) από φόρους Γερμανών, (γ) από πληθωρισμένο χρήμα, δηλαδή φόρο των πάντων αν είμαστε στο ευρώ, φόρο όλλων των Ελλήνων αν είμαστε εκτός ευρώ. Όσοι διαφωνουν με τα προβοκατόρικα γραφόμενα, ας διαλέξουν το (α), το (β), ή το (γ). Ειλικρινά, ας διαλέξουν. Την εκτίμησή μου για φόρους σε Έλληνες, την είπα. Για φόρους σε Γερμανούς, θα πρέπει να ερωτηθουν οι ίδιοι, και θα θέλουν φόρο ...αίματος από εμάς. Το (γ) είναι εύκολη λύση, απλά αναβάλει το αναπόφευκτο και οδηγεί σε μαζική αντί σε μερική εξαθλίωση. Εάν προτιμάμε την μαζική έξαθλίωση παρά την μερική, αυτό είναι πολιτική. Αλλά να το πούμε, μην κρυβόμαστε! Και αν την προτιμούμε, μας αξίζει το Πασόκ, γιατί αυτό κάνει, αλλά σαν τα γουρούνια του Όρουελ φροντίζουν να κρατάνε τα καλά κοψίδια για πάρτη τους.

    4. Πολλά "δυσάρεστα" τα έχει προαναγγείλει και αυτή η ιστοσελίδα και άλλοι σχολιαστές (και εγώ) και τα γραπτά μένουν. Προσωπικά, ούτε κάνω τον σοφό, ούτε είμαι σοφός. Απλά μετράω κουκιά, και μυρίζομαι τι θα γίνει, από το τι γίνεται έξω, ή έχει ξαναγίνει στο παρελθόν.

    5. Αν η πλειοψηφία των ψηφοφόρων είναι δημόσιοι υπάλληλοι ("Αν" είπα), και αν καταψηφίσουν τις απαράδεκτες προβοκατόρικες ιδέες που αναφέρω, απλά, εκχωρούν την απόφαση για το μέλλον τους σε τρίτους (την Τρόϊκα, που δεν κωλύεται ποσώς να εισηγηθεί ή να υλοποιήσει τέτοια ή χειρότερα).

    Έχω ζήσει και απολύσεις και "μετατάξεις", ποτέ, μα ποτέ, δεν είναι τίποτα παρά απάισιες, άδικες, και εξευτελιστικές διαδικασίες, είτε τις κάνεις είτε σου τις κάνουν. Αν το ζητούμενο είναι να επιβιώσει το μαγαζί, χρειάζεται στομάχι. Έλλειψη στομαχιού, από ΟΛΟΥΣ μας, είναι ο λόγος που είμαστε εδώ σήμερα.

    Εμείς ξέρουμε την χώρα μας καλύτερα από τα υπαλληλάκια της Τρόϊκας, αλλά ένα είναι σίγουρο: Από το 1990-2000 και μετά έχουμε επιδωθεί σε μασκάρεμα και στρουθοκαμηλισμό. Την γλυτώνουμε πότε έτσι, πότε αλλιώς. Μπορεί να την γλυτώσουμε και τώρα. Αλλά τώρα είμαστε μαρκαρισμένοι, και μάλλον μόνο ένας "απο μηχανής θεός" μας σώζει (ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΕΟΚΟΠΙΕΣ), είτε διεθνής φαλίρα, είτε η κακιά λέξη που αρχίζει από πο, και τελειώνει σε λεμος. Η Ελλάδα το έχει ξαναζήσει το σημερινό κακό όνειρο.

    Φυσικά και είναι προβοκατόρικη η ανάρτηση, για να σκεφτούνε αυτοί που τουλάχιστον σκέφτονται τι επιλογές θέλουν να έχουν και ποιά προτιμούν. Πολτική. Τα παιχνίδα με τους καθρεφτες μάλλον τέλειωσαν.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ archaeopteryx 22/11/2010 11:06:15

      Αρχαίε αναπαράγεις συγκεκριμένη προπαγάνδα σχετικά με τον αριθμό των "ΔΥ". Κατανοητή και εν πολλοίς βάσιμη η λύσσα εναντίον του δημοσίου, αλλά τα νούμερα είναι νούμερα.

      ΜΑΖΙ με ΟΤΑ, Στρατό, Σώματα ασφαλείας, παπάδες, ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ, κλπ. είναι οι 770.000

      Καλύτερα να καθορίσουμε ΤΙ εννοούμε "Δημόσιος Υπάλληλος" στην Ελλάδα πρώτα...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ (A)θανάσης 22/11/2010 11:11:49

        ΟΚ, περιμένω, το νούμερο αλλά ΔΕΝ έχει σημασία. Δεν γλυτώνεις 5-9 δις, γλυτώνεις 3,5 με 7. Πάμε παρακάτω.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ archaeopteryx 22/11/2010 12:43:05

          Το πόσα γλιτώνουμε και πόσα δεν γλιτώνουμε δεν το ξέρω. Ούτε είμαι διατεθειμένος να συζητήσω το θέμα, γιατί είναι αρκετά πιο σύνθετο απ'ότι με την πρώτη ματιά φαίνεται.
          Απλά επισημαίνω ότι είναι πια καιρός να σταματήσουμε την καραμέλα των υπαράριθμων ΔΥ.
          Μπες στο site της apografis και το τελικό νούμερο που θα δεις (768.009) περιλαμβάνει:
          (Εγκύκλιος ΔΙΔΑΔ/Φ.18.22/1829/οικ.14321)

          Υπόχρεοι προς απογραφή
          Απογράφονται όλοι οι απασχολούμενοι που λαμβάνουν τακτικές αποδοχές ή με
          οποιαδήποτε άλλη ονομασία αμοιβές από το δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α. α’ κ
          β’ βαθμού συμπεριλαμβανομένων και των Ν.Π.Δ.Δ. που υπάγονται στους ανωτέρω
          Ο.Τ.Α. Ειδικότερα, απογράφονται:

          - Το μόνιμο προσωπικό, ήτοι όλοι οι δόκιμοι και μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι

          - Το προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου

          - Το προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, είτε υπηρετεί σε οργανικές και προσωποπαγείς θέσεις, είτε αποτελεί έκτακτο και εποχιακό προσωπικό που υπηρετεί εκτός οργανικών θέσεων.

          - Οι μετακλητοί, ειδικοί σύμβουλοι, ειδικοί συνεργάτες των γραφείων των μελών
          της Κυβέρνησης και των Υφυπουργών, των γραφείων των Γενικών και Ειδικών
          Γραμματέων, των γραφείων Προέδρων και Αντιπροέδρων των Ν.Π.Δ.Δ.

          - Οι επί θητεία υπάλληλοι.

          - Οι υπάλληλοι κατηγορίας ειδικών θέσεων, όπως Γενικοί και Ειδικοί Γραμματείς

          - Οι δικηγόροι με έμμισθη εντολή.

          - Το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας
          εκπαίδευσης, καθώς και οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί. Το
          πάσης φύσεως διδακτικό και βοηθητικό διδακτικό προσωπικό των Ανωτάτων
          Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων,
          καθώς και το πάσης φύσεως διδακτικό προσωπικό των Σχολών του δημοσίου
          και των Ν.Π.Δ.Δ.

          - Οι δικαστικοί λειτουργοί και το κύριο προσωπικό του Νομικού Συμβουλίου του
          Κράτους και του Ελεγκτικού Συνεδρίου

          - Τα μόνιμα στελέχη των ενόπλων δυνάμεων, της Ελληνικής Αστυνομίας, του
          Πυροσβεστικού και Λιμενικού Σώματος

          - Το επί θητεία και με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου
          στρατιωτικό και ένστολο προσωπικό των Υπουργείων Εθνικής Άμυνας και Προστασίας του Πολίτη (π.χ στρατιωτικοί πενταετούς θητείας, εποχιακοί πυροσβέστες, κλπ)

          - Οι Ιατροί του Εθνικού Συστήματος Υγείας, οι μόνιμοι ιατροί, οι ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου, καθώς και οι επικουρικοί ιατροί.

          - Οι κληρικοί όλων των βαθμίδων και το προσωπικό της Εκκλησίας της Ελλάδος
          και των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου που υπάγονται στην εποπτεία Αυτής

          - Οι διπλωματικοί υπάλληλοι του Υπουργείου Εξωτερικών. Σημειώνεται ότι το Υπουργείο Εξωτερικών θα πρέπει να ενημερώσει με κάθε πρόσφορο μέσο το διπλωματικό και πολιτικό προσωπικό που υπηρετεί στο εξωτερικό, καθώς
          επίσης και το προσωπικό που έχει προσληφθεί ως επιτόπιο προσωπικό στις Υπηρεσίες του εξωτερικού.

          - Οι απασχολούμενοι με σύμβαση μίσθωσης έργου

          - Οι διοικητές, υποδιοικητές, πρόεδροι, αντιπρόεδροι των Ν.Π.Δ.Δ. Σημειώνεται
          ωστόσο ότι τα μέλη των Διοικητικών Συμβουλίων των Ν.Π.Δ.Δ. δεν υποχρεούνται σε απογραφή, καθόσον η απασχόλησή τους δεν είναι μόνιμη ούτε
          πλήρης.

          - Οι πρόεδροι, αντιπρόεδροι και τα μέλη των ανεξάρτητων διοικητικών αρχών

          - Τα αιρετά όργανα των Ο.Τ.Α. α’ και β’ βαθμού

          - Το λοιπό πάσης φύσεως προσωπικό των φορέων της παρ. 1 του άρθρου αυτού, το οποίο δεν περιλαμβάνεται στην ως άνω ενδεικτική απαρίθμηση.

          • loretta avatar
            loretta @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:11:21

            ωραια....ολοι αυτοι λοιπον ας αποκτησουν τα ιδια εργασιακα δικαιωματα και συμβασεις που υπαρχουν στον ιδιωτικο τομεα....ΤΕΡΜΑ στους ελληνες εργαζομενους δυο ταχυτητων .Και ενοω ολοι!!

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:23:26

            Σας έχουν παραπλανήσει με το θέμα της μονιμότητας τόσα χρόνια. Σας έχουν κάνει να νομίζετε ότι υπάρχει θεσμοθετημένη μονιμότητα. ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αυτό που υπάρχει είναι ότι δεν μπορούν να σε διώξουν ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

            Ο ΔΥ που μπορεί να απολυθεί χωρίς λόγο είναι η μεγαλύτερη εστία διαφθοράς, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ! Τότε θα κυβερνάει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ το χρήμα και η διαπλοκή. Σήμερα υπάρχει έναι ποσοστό 10-20% που δεν τα παίρνουν και κάπως διεκπεραιώνουν την λειτουργία του δημοσίου.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ (A)θανάσης 22/11/2010 15:44:25

            Θανάση πες μας λοιπόν τη γνώμη σου στο θέμα που έβαλε η Λορέττα, για τους εργαζόμενους δύο ταχυτήτων. Στην οικογένειά σου όλο και κάποιος θα είναι στον ιδιωτικό τομέα, φαντάζομαι, για να μπορέσεις να συγκρίνεις αντικειμενικά.

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ (A)θανάσης 22/11/2010 15:55:16

            Πέρα από την απόδοση "δικαιοσύνης", τι καλό νομίζεις ότι θα βγει?

            Το κράτος θα δουλεύει χειρότερα από ότι σήμερα - και με τη βούλα.
            Η ανεργία, εγκληματικότητα, φτώχεια θα ανέβουν.
            Η περίθαλψη θα χειροτερεύσει.
            Και τελικά τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν θα πάνε σε ιδιώτες για να κάνουν την ίδια δουλειά, ακριβότερα και όχι απαραίτητα καλύτερα. Δεν χρειάζονται απολύσεις.
            Εκτός αν γίνουν στη φάση απόλυση όλων των ΔΥ ανεξαιρέτως, και κάλυψη των απαραίτητων θέσεων με αδιάβλητους διαγωνισμούς και υποψήφιους όλους τους Έλληνες.

            Και μετά ξυπνήσαμε.

          • lampros avatar
            lampros @ (A)θανάσης 23/11/2010 20:02:14

            @ loretta είπε:

            ωραια….ολοι αυτοι λοιπον ας αποκτησουν τα ιδια εργασιακα δικαιωματα και συμβασεις που υπαρχουν στον ιδιωτικο τομεα….ΤΕΡΜΑ στους ελληνες εργαζομενους δυο ταχυτητων .Και ενοω ολοι!!

            Δηλαδή το σύστημα τα έχει καταφέρει τόσο καλά που το μόνο που μπορείς να σκεφτείς είναι εξίσωση προς τα κάτω;

            Και με ποιούς; Με αυτούς που αύριο ζητάνε να απολύσουν, και που ήδη έκοψαν ―πρώτα σε αυτούς― μισθούς και επιδόματα;

            Έλεος, ούτε ο Μάνος δεν περιμένει να έχουν τόση επιτυχία τα λόγια του...

      • Enzo avatar
        Enzo @ (A)θανάσης 22/11/2010 11:12:31

        770.000 χωρις τις ΔΕΚΟ!!! αμα βαλεις και αυτες μεσα εφτασες χαλαρα στο μυριο. τι? λιγοι ειναι?
        στο δημοσιο αντιστοιχει μια καρεκλα 5 κωλοι.

  10. Enzo avatar
    Enzo 22/11/2010 11:19:23

    ποσοι ηταν αρχες του 80 ρε παιδια οι δημοσιοι υπαλληλοι? ξερει κανεις?

  11. undercover gpr avatar
    undercover gpr 22/11/2010 11:30:20

    Άδικα κουράζεσαι ,

    Η Γαποπαρέα το έχει κάνει σαφές και ιδεολογικά : "Θα τα πάρουμε από τους πλούσιους" λένε. Όχι από τους φοροφυγάδες ειδικά , από τους πλούσιους γενικά (ιδεολόγοι γαρ λολ) ! Λες κι ο πλούσιος θα κάτσει να περιμένει τον Παπακ να του τα πάρει.

    Δεν τους εκπροσωπεί αυτή η πολιτική οπότε θα πειράξουν τα πάντα εκτός της πελατείας τους...

    p.s Οι Δ.Υ που "δεν χρειάζονται" δεν επιβαρύνουν μόνο μισθολογικά τον προυπολογισμό.Θέλουν και γραφείο,στυλό,χαρτί,εκτυπωτή,PC, κτλ κτλ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ undercover gpr 22/11/2010 11:39:32

      το ξέρω ότι έχει κάθε πρόθεση να τα πάρει από τους πλούσιους, το έκανε εξ αλλου και ο μπαμπάς του... Μα το είπα κιόλας... Ή θα φύγουν, ή θα φτωχύνουν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ undercover gpr 22/11/2010 15:47:33

      ... και καρέκλα, θέρμανση, κλιματισμό, ασφάλιση, περίθαλψη, ψυχαγωγία ....

  12. Κάποιος avatar
    Κάποιος 22/11/2010 11:41:34

    Οι δημόσιοι υπάλληλοι συνολικά είναι 768.009.
    Από αυτούς 625.738 είναι μόνιμοι υπάλληλοι, δικαστικοί και δημόσιοι λειτουργοί.
    Σε ποσοστό 39% οι απογραφέντες δημόσιοι υπάλληλοι είναι Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, σε 28% Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε 9% Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης, σε 9% Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.

    Οι υπάλληλοι των 52 ΔΕΚΟ είναι συνολικά 21.967.

    Η Ελλάδα καταλαμβάνει τη 14η θέση επί συνόλου 17 ευρωπαϊκών κρατών, με επίδοση 11,4% των εργαζομένων στο δημόσιο σε σχέση με τους υπόλοιπους εργαζομένους.
    Πρώτη στην κατάταξη είναι η Σουηδία (30%),δεύτερη η Δανία (29%),η Γαλλία τέταρτη (21,2%) και πέμπτη η Μεγάλη Βρετανία (17,8%).
    Η χώρα μας ξεπερνά -και μάλιστα ελάχιστα- μόνο την Ιρλανδία (11,0%), την Ολλανδία (10,7%) και τη Γερμανία (10,2%).
    Η θέση της Ελλάδας στην κατάταξη αυτή παραμένει τις τελευταίες δεκαετίες σταθερή.Δηλαδή το 1982 στον αντίστοιχο πίνακα η χώρα μας βρίσκονταν στην 16η θέση.

    • Kasut avatar
      Kasut @ Κάποιος 22/11/2010 12:17:06

      Καμια σουπα δεν χαλαει. Οι ΔΥ ειναι υπεραριθμοι οσο υπαρχει μη κυκλικο ελλειμμα.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Kasut 22/11/2010 12:20:02

        Κasut,
        εξηγησε μας γιατι ειναι υπεράριθμοι οι δημ.υπάλληλοι , με δικά σου λόγια όχι με τεχνικους όρους.
        Φωτισε μας

        • Kasut avatar
          Kasut @ Μisha 22/11/2010 12:23:19

          Εισπραττεις 100, πληρωνεις 200 και απο αυτα τα 150 ειναι μισθοι ΔΥ. Επειδη 150-100=50 και σε φτανουν τα εσοδα κοβεις το κατοσταρικο.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Kasut 22/11/2010 12:37:43

            Πώς προκύπτουν οι αριθμοί αυτοί;
            Ερχονται σε ευθεια αντιθεση με την πραγματικότητα.

          • Kasut avatar
            Kasut @ Kasut 22/11/2010 12:47:15

            Οι αριθμοι λενε πως η κρατικη δαπανη ειναι 70% μισθοι-επιδοματα-συνταξεις. Οι αριθμοι που ανεφερα ειναι αυθαιρετοι για να δειξω το επιχειρημα. Σε καθε περιπτωση ελλειμμα σημαινει ειτε πολλα εξοδα, ειτε λιγα εσοδα η και τα δυο μαζι. Φορους δεν αντεχει αλλο η οικονομια, ωρα ειναι για περικοπη εξοδων.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Kasut 22/11/2010 12:49:11

            έλα βρε Misha... Δες τον προϋπολογισμό.., χ για τόκους, ψ για υπαλλήλους, ζ για επενδύσεις για κρατικοδίαιτους, α για τα υπόλοιπα. Το ψ+ζ+α > από τα έσοδα. Αυτό σημαίνει πρωτογενές έλλειμμα. Δανειζόμαστε για να πληρώνουμε τόκους. Αν αυτό δεν σε άγχει, ας την αφήοσυμε την κουβέντα. Θα το μάθεις από την Τρόϊκα και τα Νέα.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Kasut 22/11/2010 13:02:38

            Αρχαιε

            100 δις υπολογίζονται το κατοχικό δανειο και οι πολεμικές αποζημιωσεις .
            Έχεις δικιο πως δανειζόμαστε για να πληρωνουμε τόκους.
            40 δις «χρωστάμε» το 2010 38 μας «δινει» το μνημόνιο.
            Το ζητημα το έχει θεσει με σαφηνεια ο Θραξ εδω και καιρό:
            ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ , ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΘΕΝ ΠΡΟΗΛΘΕ;
            ΟΧΙ!

            Όταν αυτό αποκαλυφθει , θα δεις κι εσυ και όλοι μας οτι το προβλημα ειναι οι τοκογλύφοι και όχι οι Δ.Υ.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Kasut 22/11/2010 13:04:17

            Αααα... ανοίγεις άλλο θέμα, νομίζω σε κάλυψα στο this is S πάρτα...

          • Μisha avatar
            Μisha @ Kasut 22/11/2010 13:28:51

            Δεν ανοιγω άλλο θέμα Αρχαίε.
            Το συνολικό κάδρο είναι το ζητούμενο, όχι η σαλαμοποίηση του ζητήματος για να εξυπηρετηθουν οικονομικίστικες λογικές αλά Αρζεντίνα.
            Αυτοί που διέλυσαν την αγροτική και βιομηχανική παραγωγή της χωρας , αυτοί που μας έκαναν εισαγωγείς λεμονιών Χιλής και πορτοκαλιών Χαιφας , αφου τελειωσαν το ένα μέρος της βρωμικης δουλειάς πάνε τωρα να κλεισουν νοσοκομεία και σχολεία με το προσχημα του «πρωτογενους ελλειμματος».
            Παντου όπου πανε τα ιδια κάνουν, σχολή του Σικάγου κλπ, γι αυτο και δε μασάμε το παραμύθι

          • Kasut avatar
            Kasut @ Kasut 22/11/2010 13:31:24

            Στατιστικα ο ΟΟΣΑ εχει υπολογισει πως αντιστοιχουν σε καθε ελληνα οι περισσοτεροι γιατροι και δασκαλοι απο οτι σε καθε ευρωπαιο.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Kasut 22/11/2010 13:34:35

            Τι να σου πώ... Είδα μια φορά την ιστοσελίδα του Σικάγο... πουθενά δεν λέει τέτοια. Αλλά, σοβαρά, βεβαίωςς και πρέπει να δεις την σφαιρική εικόνα. Ανεβάζεις φόρους, ή κάνεις περικοπές; Κόβεις μισθούς, ή βαράς κανόνι;

          • Μisha avatar
            Μisha @ Kasut 22/11/2010 13:34:45

            Πες μας και τις δαπάνες για την Υγεία και την παιδεια τωρα να δουμε σε ποιο σκαλί της κλιμακας είμαστε.

            Επίσης έχουμε τα περισσότερα ιδιωτικά νοσοκομεία από κάθε άλλη ευρωπαϊκή χωρα, και σχεδόν όλα προέκυψαν την τελευταία εικοσαετία, παρέα με την απαξίωση του κρατικού ΕΣΥ.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Kasut 22/11/2010 13:36:06

            Αρνεισαι την πληρωμή στους τοκογλυφους ,Αρχαιε. Δις ις Πάρτα.

          • Kasut avatar
            Kasut @ Kasut 22/11/2010 13:36:56

            Στις δαπανες υγειας ειμαστε λιγο πανω απο τον μεσο ευρωπαικο ορο. Εγω θεωρω βεβαια πως αν βαλεις και τα ευκαιριακα κοστη των αθλιων συνταγογραφησεων (πχ τα γυαλια ορασεως που γινονται γυαλια ηλιου, η πολυφαρμακεια κλπ) ειμαστε αρκετα πιο πανω.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Kasut 22/11/2010 13:51:19

            Στην Ελλάδα, η κύρια πηγή χρηματοδότησης των δαπανών υγείας σε ποσοστό 62%-63% είναι το δημόσιο βάση των στοιχείων της ΕΛΣΤΑΤ. Την ίδια στιγμή, το ύψος της δημόσιας χρηματοδότησης των υπηρεσιών υγείας στις χώρες του ΟΟΣΑ το 2007 ανέρχεται κατά μέσο όρο στο 72,8%.

            Κι ας μη ξεχνάμε πως την πολυφαρμακια που καταρωνται οι νεοφιλελεύθεροι την προάγουν αποκλειστικά και μόνο τα ιδιωτικά συμφέροντα, δλδ οι κρατικοδίαιτοι φαρμακοβιομηχανοι με τους ιατρικους επισκέπτες, τα ιατρκά συνεδρια που διοργανώνουν , τα δωράκια , τις μίζες κλπ

            Θυμηθειτε την περσινή «πανδημία» με τα 10 εκ εμβόλια που αγοράστηκαν για να μας σωσουν από τον επερχόμενο Αρμαγεδώνα Χ 8 ευρωπουλα έκαστο και βγάλτε συμπερασμα...

          • lampros avatar
            lampros @ Kasut 23/11/2010 20:33:24

            Εισπραττεις 100, πληρωνεις 200 και απο αυτα τα 150 ειναι μισθοι ΔΥ. Επειδη 150-100=50 και σε φτανουν τα εσοδα κοβεις το κατοσταρικο.

            Ναι, μόνο που τα νούμερα λένε άλλα. Τα περισσότερα από τα "200" τα δίνεις για πληρωμές τοκογλύφων, όχι μισθούς.

            Μάλιστα, αν βγάζαμε τα σχετικά με φόρους και τόκους νταβατζιλίκια που πληρώνει το δημόσιο, σε αυστηρά έσοδα-έξοδα, τα προηγούμενα χρόνια είχαμε και πρωτογενές ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ (ή έστω οριακό έλλειμα).

            Μην μασάτε κουτόχορτο.

            Τα περι ΟΟΣΑ και γιατρών στην Ελλάδα, επίσης μούφα ―είναι από τις αηδίες που ανακυκλώνουν κάτι Μανδραβέληδες, κάτι Μάνοι κλπ.

            Έχουμε όντως κατά ΟΟΣΑ τους περισσότερους γιατρούς ―αλλά ιδιώτες, όχι κρατικούς. Και συμπληρώνει ο ΟΟΣΑ, αλλά αυτό δεν το λένε ποτέ, ότι πληρώνουμε ως κράτος τις ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ για την υγεία (ΜΑΖΙ με τις μίζες, δηλαδή ακόμα λιγότερα πραγματικά έξοδα για υγεία).

            Greek public spending on health ranks among the lowest of OECD: 5.8% of GDP while Iceland and Austria spend 7.7% of GDP.

            Έτσι τα σκάμε ΧΟΝΤΡΑ ιδιωτικά στους γιατρούς και τα ιδιωτικά νοσοκομεία.

            On the contrary, Greek private spending on health is one of the highest: 3.8%.

            Είπαμε, μη μασάτε κουτόχορτο.

            Το κράτος μας έχει:

            ― μέσο όρο της Ε.Ε σε ποσοστό Δ.Υ.
            ― από τις χαμηλότερες δαπάνες για Παιδεία.
            ― από τις χαμηλότερες δαπάνες για Υγεία.
            ― μέσο όρο και χαμηλότερα έξοδα για μισθούς και συντάξεις

            Και παραμυθιάζουν τον κόσμο για «ακριβό κράτος»...

            Αν βγάλεις τις μίζες, τις κομπίνες, τις σπατάλες και τα χαρίσματα φιλέτων στους ιδιώτες «εργολάβους» και «αναδόχους», το κράτος μας τα δίνει όλα στους τοκογλύφους και τίποτα για τους πολίτες του.

            Να βλέπετε την ουσία, όχι τον τρίτο κλητήρα στο τάδε Υπουργείο, αλλά τον Υπουργό. Άντε να είναι τεμπέλης ο κλητήρας και να βγάζει μισή δουλειά ―δεν χαρίζει αυτός κρατικό χρήμα σε ξένα συμφέροντα, ούτε παίρνει μίσες εκατομμυρίων ευρώ. Και βέβαια, αν είναι παραγωγικός ή όχι εξαρτάται από τις κατευθύνσεις που παίρνει από την διεύθυνση. Όταν τους συμφέρει να έχουν κομματικούς, αδρανείς, κλπ υπαλλήλους για να κάνουν άνετα τις βρωμοδουλειές τους, φταίνει οι υπάλληλοι; Όταν κάθε κυβέρνηση αλλάζει τους νόμους όπως την βολεύουν φταίνε οι υπάλληλοι; Όταν μόλις ΣΗΜΕΡΑ, το 2010, το κράτος έφτιαξε εννιαία αρχή μισθοδοσίας μηχανογραφημένη ―και αυτή δεν λειτουργεί καν ακόμα―, φταίει ο υπάλληλος για το χάος στις οικονομικές διευθύνσεις; Ακόμα και την γραφειοκρατία δεν την φτιάχνει ο γραμματέας στην τάδε δημόσια υπηρεσία: την απαιτούν οι νόμοι. Οι νόμοι θέλουνε 10 έγγραφα ενώ και ένα θα αρκούσε, οι νόμοι θέλουμε τις Χ υπηρεσίες να είναι ξεχωριστές ενώ θα μπορούσαν να είναι μαζί κλπ.

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ Κάποιος 22/11/2010 12:25:06

      52 ΔΕΚΟ είναι συνολικά 21.967? μηπως κανεις λαθος? κατσε να γινει και εκει η απογραφη.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Εnzo 22/11/2010 12:48:51

        21 χιλιαδες είναι οι υπαλληλοι των 11 «ζημιογονων» ΔΕΚΟ.
        Οι άλλες είναι κερδοφόρες οποτε γιατί να τσουβαλιάζονται;

        • Enzo avatar
          Enzo @ Μisha 22/11/2010 13:48:23

          γιατι δεν υπαρχει σεντς.

    • Ο Απο Μηχανης Φτωχος avatar
      Ο Απο Μηχανης Φτωχος @ Κάποιος 22/11/2010 12:34:38

      Καποιε μπορεις να μας ενημερωσεις παρακαλω για την πηγη αυτων των στοιχειων?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Ο Απο Μηχανης Φτωχος 22/11/2010 12:53:12

        ποιά στοιχεία παληκάρι μου; Χ σου λέω, καλύπτεσαι; Δεν αλλάζει το συμπέρασμα. Έχουμε πρωτογενές έλλειμμα. ΠΡΟ τόκων, το καταλαβαίνεις; Και 100 να είναι οι Δημόσιοι και Δημοτικοί υπάλληλοι, πρέπει να γίνουν 70, 50, ή να δουλεύουν ...χωρίς λεφτά. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις, τόσο λιγότεροι θα χρειαστεί να ...αποσπαστούν ή να μεταταγούν.

        • loretta avatar
          loretta @ archaeopteryx 22/11/2010 13:15:52

          Ειδες βρε ΑΡΧΑΙΕ ποσο κοροιδα ειναι τελικα ολοι οσοι δεν ανηκουν στον δημοσιο τομεα????γιαυτο αστους μην παιδευεσαι ουτε εσυ ουτε κανενας να απαλλαγουμε απο αυτη την νοοτροπια....ας βαρεσουμε κανονι ολοι γιατι 1.000.000 ελληνες του δημοσιου ειναι μονον αυτοι που εχουν δικαιωμα να εργαζονται εις βαρος των υπολοιπων...

          εις υγεια των κοροιδων λοιπον.

          • O Ιθαγενής avatar
            O Ιθαγενής @ loretta 22/11/2010 15:39:49

            Μάλιστα ποια είναι όμως τα κορόιδα;
            Οι μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα;
            Ναι, στη μεγάλη πλειοψηφία.
            Υποστηρίζουν ότι πρέπει να απολυθούν ή όχι οι ΔΥ γιατί είναι πολλοί. Απάντησα παραπάνω...
            Υποστηριζουν ότι είναι αντιπαραγωγικοί; Μα το ίδιο λένε και για τον ιδιωτικό και θέλουν να καταργήσουν συλλογικές, δώρα και μισθούς. Αλλά έχουμε εχθρό τον ΔΥ.
            Οχι φίλοι μου, να απολυθούν όσοι δεν χρειάζονται είναι επίορκοι ή λαμόγια. Να διμηουργηθούν δομές.
            Αλλά ποιος θα απολύσει; Ο ΓΑΠ σήμερα ή ο Σαμαράς αύριο; κριτήριο είναι η ταυτότητα;
            ΥΓ
            Πολλοί λένε ότι αν απολύσουνε το 1/3 θα έχουμε πλεόνασμα, για δες τα νούμερα, ακόμα και όλοι οι ΔΕΚΟ-υπάλληλοι να απολυθούν θα κερδίσουμε πόσα; Ξέρει κανένας; Το ανέφερα παραπάνω πάλι 17 δις μέσα θα είσαι.
            λέει ο αρχαίος ότι αν φορολογήσουμε τους πλούσιους θα φύγουν, όχι φίλε μου να πληρώσουν ότι τους αναλογούν.Σε μια χώρα 300 δις καταθέσεων ας εφαρμοστεί το πόθεν έσχες και μετά βγάλε το χρήμα έξω: πόσα δήλωσες κύριε ιατρέ, δικηγόρε, ελεύθερε επαγγελματία στο Ε1 τα τελευταία χρόνια και που βρήκες την πόρσε και τις καταθέσεις; με 10.000 που είναι το αφορολόγητο;
            Δεν υπάρχουν λοιπόν ούτε καλοί ούτε κακοί, κανόνες υπάρχουν που δεν εφαρμόζονται και οι ΔΥ δεν είναι μόνιμοι, ο ΥΚ λέει ότι όποιος είναι επίορκος φεύγει, ο φοροφυγάς ιδιώτης είναι κλέφτης κλπ Απλή εφαρμογή των κανόνων πρέπει να γίνει, τα άλλα είναι απλές σκοπιμότητες...

        • Ο Απο Μηχανης Φτωχος avatar
          Ο Απο Μηχανης Φτωχος @ archaeopteryx 22/11/2010 14:42:59

          Με ενδιαφερει να εχω αξιοπιστα στοιχεια επι του θεματος για πολλους λογους περαν της παρουσης αναρτησης.
          Γι αυτο και παρακαλω τον φιλο "καποιο" να μας ενημερωσει που θα βρουμε και μεις αυτα τα συγκριτικα με τις αλλες ευρωπαικες χωρες στοιχεια.

          • O Ιθαγενής avatar
            O Ιθαγενής @ Ο Απο Μηχανης Φτωχος 22/11/2010 15:41:43

            στην σελίδα της απογραφής (αριθμός), στη σελίδα του minfin (ΔΕΚΟ) στην έκθεση ΟΑΣΑ και ΕΕ (αριθμό και Μ Ορο)
            Μην μασάτε ότι σας πετάνε.

    • sawas avatar
      sawas @ Κάποιος 22/11/2010 13:13:41

      Τα διαφορετικα "μοντελα" δειχνουν πως και με πολλους (~30%) και με λιγους (~5%) δημοσιους υπαληλους μπορουν να βγαινουν τα νουμερα (figure 3).
      h**p://www.oecd.org/dataoecd/36/3/43926778.pdf

      Αρα το θεμα ειναι τι παει (πηγε) στραβα και τα βαζουμε με τους δημοσιους υπαληλους σημερα??????
      Μπορει σημερα-ΤΩΡΑ η λυση να ειναι η αμεση διακοπη μισθοδοσιας αλλα αυτη ειναι για ακομη μια φορα η ευκολη λυση.
      Ειναι μια κατασταση που δεν με κανει περιφανο. Για ακομη μια φορα αναζητουμε τις ευκολες λυσεις (βλεπε φορολογικα).

      Οποιος θελει να το ψαξει εδω:
      h**p://www.ilo.org/public/english/support/lib/resource/subject/labourstat.htm

  13. Μisha avatar
    Μisha 22/11/2010 11:51:43

    Μπραβο ρε φίλε!
    Αρκετά με τη σπέκουλα και τη χυδαία προπαγάνδα από τα νεοφιλελεύθερα βαμπίρ.

  14. Ηλίας avatar
    Ηλίας 22/11/2010 11:57:55

    Τους χάλασες τη σούπα τώρα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ηλίας 22/11/2010 12:24:44

      Βάλτε "χ" στον αριθμό των Δημοσίων Υπαλλήλων. Τι σημασία έχει;

      Εάν είστε ευχαριστημένοι από τον αριθμό χ και έχετε λεφτά να τους πληρώνετε, όλα καλά. Εάν δεν έχετε να τους πληρώνετε, πείτε μου παρακαλώ, τι προτιμάτε: (α) δικούς σας φόρους (β) φόρους Γερμανών ή (γ) με τυπωμένες δραχμές. Αυτό είναι το ερώτημα.

      Η φιλολογία περί βαμπίρ δείχνει ότι είστε ακόμη στο "κράτος πατερούλη". Και αυτό, θεμιτή πολτική επιλογή είναι, αλλά, να ξέρετε, σημαίνει ότι πληρωνετε 300 βουλευτές και χ δημόσιους υπαλλήλους για να νομοθετεί και να εκτελεί μία ομάδα 3-4 λογιστών από την Τρόϊκα. Και αυτό θεμιτό είναι. Αλλα ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ, γιατί βαρέθηκα τις ψεύτικες πολιτικές ταμπέλες. Ούτε τρώγονται, ούτε μπορείς να πληρώσεις το νοίκι με αυτές.

      χ συν τους τύπους στην Τοπική Αυτοδιοίκηση. Με εξαίρεση αυτούς που μαζεύουν τα σκουπίδια, δεν έχω συναντήσει ούτε ένα που να βγάζει το μισθό του. Πόσοι είναι αυτοί; Οσονούπω θα τους δείτε σε Δημοτικά, Νομαρχιακά, Περιφερειακά και άλλα "τέλη". Καλό κουράγιο.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ archaeopteryx 22/11/2010 12:47:48

        ΟΧΙ ΣΥΝ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΤΩΝ ΟΤΑ.

        Μέχρι και οι νομαρχιακοι σύμβουλοι είναι μέσα. Πόσο μάλλον οι Δημοτικοί.

        Μην επιμένεις αρχαίε.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ (A)θανάσης 22/11/2010 12:54:25

          δεν επιμένω, και δεν έχει σημασία... το "πόσοι είναι" ούτε με νοιάζει. 100 είναι. Δεν υπάρχουν λεφτά να πληρωθούν όλοι. ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ;

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:07:03

          Διαχωρίζω το θέμα του ελείμματος από τον αριθμό.

          Επί του θέματος των απολύσεων, όποιος ΔΥ απολύεται είναι ΑΥΤΟΜΑΤΑ καταδικασμένος στο να μην βρει ξανά δουλειά στη ζωή του κατά 90%.
          Είναι απλά καταδίκη της οικογένειάς του σε οικονομικό θάνατο.
          Προτείνω να εξαντληθεί ΚΑΘΕ δυνατότητα υποκατάστασης συμβασιούχων με χρήση των υφιστάμενων ΔΥ, να γίνουν μαζικές μετατάξεις και ουσιαστικές εξισώσεις και περικοπές μισθών.

          Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι ο αριθμός των ΔΥ. Είναι τα έξοδα. Να περιοριστούν λοιπόν.

          Ξέρεις πόσα ξόδεψε προχτές ο Παμπούκης για "καθαρισμό κουρτινών" στο πολιτικό του γραφείο? 1400€
          Πόσο ρεύμα και τηλεφωνία πληρώνει το μήνα το υπουργικό συμβούλιο?
          Πόσες χιλιάδες ευρώ αγοράζονται εκτυπωτές των 500€ από τα υπουργεία?

          Μπες στη δι@υγεια να τα δεις.

          Όσο λειτουργεί μ'αυτούς τους όρους η "κυβέρνηση", οι απολύσεις είναι εγκληματικές.
          Καλώς ή κακώς πρόκειται για ανθρώπους που δεν μπορούν να βγουν στην αγορά εργασίας. ΟΥΤΕ για χαρτομάντηλα στα φανάρια τους θέλουν.

        • Kasut avatar
          Kasut @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:08:26

          Ο ιδιωτικος στα 40 του ετη δεν εχει ψυχη? Γιατι παντα ο δημοσιος να εχει εξαντλημενη την υπομονη ολων και ο ιδιωτικος στο καιαδα?

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:10:54

          μα, στο προβοκατόρικο παράδειγμά μου δεν θα το ονομάσουν "απόλυση". Θα το ονομάσουν "εθελούσια υποχρεωτική μόνιμη άδεια", με 40% των μέχρι τούδε αποδοχών. Αντε βρες ιδιωτική εταιρία να σου κάνει τέτοιο πακέτο...

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:11:03

          Δεν μιλάμε για ψυχή. Μιλάμε για κάποιον που είναι μέρος του συστήματος. Και λέμε, πριν τον πετάξει το σύστημα στα σκουπίδια, να δει αν μπορεί να τον ανακυκλώσει ή να τον κάνει να δουλεύει στηνότερα.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:12:45

          Αρχαίε, απολύσεις θα γίνουν.

          Το κακό είναι ότι λίγο μετά θα αναλάβουν ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ εταιρείες την δουλειά που έναναν οι απολυμένοι ως τότε. (Πχ επίβλεψη έργων).

          Με περισσότερο κόστος φυσικά, αλλά εκεί θα βρεθεί η δικαιολογία για την γαργάρα.

        • Kasut avatar
          Kasut @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:13:09

          Ωραια αν ειναι να καλυψει το συστημα σου τον δημοσιο να καλυψει και τον ιδιωτικο. Στοιχειωδης ισοτητα. Το θεμα ειναι αν βγαινει ο προυπολογισμος.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:32:27

          Αν μια ιδιωτική επιχείρηση μπορεί να κρατήσει υπαλλήλους και δεν το κάνει, είναι κακή επιχείρηση. Το πρόβλημα κακοδιαχείρισης στον ιδιωτικό τομέα είναι μεγαλύτερο...

        • Kasut avatar
          Kasut @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:34:49

          Με βαση ποιο κριτηριο. Μια κακη επιχειρηση δεν βγαζει κερδος και αυτο ειναι το κριτηριο της. Η επιχειρηση Ελληνικον Δημοσιον ΑΕ ειναι συνεχως ελλειμματικη ητοι με ζημιαν και οχι με κερδος.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:50:14

          Το Ελληνικόν Δημόσιον δεν είναι επιχείρηση. Είναι κράτος. Έχει ρόλο διαχειριστικό, αναδιανεμητικό, κοινωνικό κλ. Είναι στο ρόλο του να έχει ζημίες, διότι αλλιώς δεν θα χρειαζόταν ούτε φορολογία να πληρώνουμε. Το θέμα είναι που πάνε τα λεφτά του δημοσίου.

          Η λογική πονάει κεφάλι-κόψει κεφάλι είναι πολύ χαμηλού επιπέδου σε κάθε θέμα. Οι βραχυπρόθεσμες και μεσοπρόθεσμες επιπτώσεις από την εξαθλίωση εκατοντάδων χιλιάδων ΕΠΙΠΛΕΟΝ (διότι μακάρι οι απολύσεις στο δημόσιο να σήμαιναν δημιουργία θέσεων στον ιδιωτικό τομέα) θα ακυρώσουν την μικρή εξοικονόμηση πόρων σχεδόν αμέσως.

          Χρειάζεται ριζική αναδόμηση στο κράτος για να βγει κάτι που να έχει κάποια οικονομική σημασία. Αλλιώς είναι απλά μερικά ακόμα σκαλιά προς την κόλαση μαζεμένα.

          Μπορείς να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να παραξει ο δημόσιος τομέας, να "βγάλει" τα λεφτά του κοινώς, πολύ εύκολα. Αρκεί να το θέλεις. Μέχρι και να ενισχύσεις τον υγειή και εθνικά χρήσιμο ιδιωτικό τομέα μπορείς.
          Αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Θα γίνει μια εκατόμβη, να χαρεί το πλήθος, και μετά θα μας λεν
          "ορίστε, απολύσεις θέλατε, απολύσεις σας δώσαμε. Πάμε για χρεοκωπία τώρα. Ψίχουλα εξοικονομήσαμε"

        • Kasut avatar
          Kasut @ (A)θανάσης 22/11/2010 13:52:58

          Απο τη στιγμη που το κρατος το ειδαμε ως μηχανισμο αναδιανομης χαθηκε το παιχνιδι. Γιατι αναδιανεμεις αν πρωτα παραγεις και εδω πιστεψαμε το θεωρητικο σου σχημα το οποιοι συνισταται στι εξης. Εφοσον πλεον δεν παραγουμε για να αναδιανεμουμε, δανειζομαστε. Και κατα βαση αναδιανεμουμε στα κομματοσκυλα και στους κοπριτες. Και αλλωστε το κρατος δεν χρειαζεται να εχει κερδος. Αρκει να μην μπαινει μεσα εχει σημασια.

        • Μisha avatar
          Μisha @ (A)θανάσης 22/11/2010 14:10:41

          Kasut

          Δες όμως από ποτε άρχισε και γιατί η αποδιάρθρωση του παραγωγικου ιστου της χωρας.«οΛΩς τυχαιως» συμπιπτει με την ενταξη μας στην ΟΝΕ, τα Μάαστριχτ, τις ΚΑΠ κλπ

      • lampros avatar
        lampros @ archaeopteryx 23/11/2010 20:14:45

        Με εξαίρεση αυτούς που μαζεύουν τα σκουπίδια, δεν έχω συναντήσει ούτε ένα που να βγάζει το μισθό του.

        Το ότι ο «ιδιωτικός τομέας», πλην τουρισμού και ναυτιλίας, ζεί από έργα του δημοσίου και από ανακύκλωση δημόσιου χρήματος, το έχεις παρατηρήσει; Τον κάθε μεγαλοεργολάβο, κόκκαλη, βωβό, κλπ ποιός τους έκανε μάγκες; Η «ελεύθερη αγορά»;

        Μήπως, εξάλλου, ο «ιδιωτικός τομέας» βγάζει τα λεφτά του; Γι' αυτό εξάγουμε τόσα και τόσα προϊοντα ως χώρα και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε το θετικό ισοζύγιο; Γι' αυτό οι Αμερικάνοι, Γερμανοί έως και οι Κινέζοι θαυμάζουν τα πρωτοπόρα ελληνικά προϊοντα και τις νέες τεχνολογίες μας;

  15. Που είναι το δάσος; avatar
    Που είναι το δάσος; 22/11/2010 11:58:04

    Οι δημόσιοι υπάλληλοι εργαζόμενοι είναι που προσφέρουν υπηρεσίες.
    Αν δεν θέλουμε κρατικές-κοινωνικές παροχές να το πούμε να καταργηθεί τελείως το κράτος και έπειτα να πάμε να χρυσοπληρώσουμε τους μεγαλοιδιώτες για τις ίδιες υπηρεσίες πολλαπλάσια(και μην τολμήσει και αρθρώσει κάποιος κουβέντα για ελεύθερο ανταγωνισμό).
    Ο υπάλληλος Χ εργάζεται 20 χρόνια στο δημόσιο και η εργασία του είναι καθαρά διοικητική.Διορίστηκε αξιοκρατικά με διαγωνισμό.Χτυπάει 1.500 σφραγίδες ημερησίως και είναι πλήρως αποδοτικός.
    Ξαφνικά το Ελληνικό Δημόσιο τον απολύει ενώ είναι 50 ετών.
    Να πάει να εργαστεί αλλού ουρλιάζει το πλήθος και να αποκτήσει νέες δεξιότητες στα πενήντα του.
    Μα επέλεξε τη μονιμότητα και την ασφάλεια και η συμφωνία με το δημόσιο περιλάμβανε 35 έτη.
    Αν προγνώριζε τα δεδομένα,τότε θα είχε επιλέξει κάτι άλλο και θα είχε εισπράξει πιθανώς περισσότερα χρήματα μέχρι τώρα.
    Άρα εξαπατήθηκε από τις πολιτικές ηγεσίες της χώρας οι οποίες μέχρι πολύ πρόσφατα μας πιπίλιζαν για κάποια ΙΣΧΥΡΗ ΕΛΛΑΔΑ αλλά ξαφνικά ΠΤΩΧΕΥΣΗ-ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ-ΑΝΕΡΓΙΑ!!!
    Την ίδια στιγμή η πολιτεία κατασπαταλά σε δεκάδες πλευρές χρήματα που δεν πρέπει.

  16. Που είναι το δάσος; avatar
    Που είναι το δάσος; 22/11/2010 12:10:37

    Οι δημόσιοι υπάλληλοι ευθύνονται για:

    Τον πληθωρισμό και την ανεργία,για τη συρρίκνωση μισθών σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα,για την αύξηση διοδίων,ασφαλίστρων,λογαριασμών σπιτιού,πετρελαίου.
    Για την υπέρμετρη φορολόγηση που μόλις άρχισε.Για το ξεπούλημα στρατηγικών τομέων και δημόσιου πλούτου στην Ελλάδα.Για τη μετατροπή της Ελληνικής οικονομίας σε Βουλγαρική.Για τους χιλιάδες λαθραίους που μετατρέπουν την κοινωνία μας σε πολυεθνικό πολτό αρωγό ξένων συμφερόντων.Επίσης ευθύνονται προσωπικά για την καταστροφή του παραγωγικού ιστού και για τα ψέμματα του Πινόκιο.
    Προτείνουμε εικοσαετή φυλάκιση χωρίς ελαφρυντικά εις έκαστον εξ αυτών.

  17. undercover gpr avatar
    undercover gpr 22/11/2010 12:15:20

    Και 5 να είναι συνολικά οι ΔΥ σημασία έχει τι παράγουν συγκριτικά με αυτό που καταναλώνουν , κι αυτό που παράγουν οι του στενού δημοσίου τομέα είναι "υπογραφές" αδειών για είσπραξη γρηγορόσημου.

  18. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 12:51:46

    Τι παράγει η Ελληνική οικονομία?Τι παράγει η παρασιτική αστική τάξη?τι έγινε με το χρηματιστήριο,τους ολυμπ.αγώνες τα μεγάλα έργα,τους καρατικοδίαιτους εργολάβους?Έχουμε ανάγκη υπηρεσιών κοινωνικού χαρακτήρα μη κερδοσκοπικών?Ποιός θα πρέπει να εισπράτει φόρους δασμούς κλπ?Υγεία Παιδεία κλπ τι θα γίνουν?Η ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ,ΣΕ ΚΑΡΜΠΟΝ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΒΓΑΛΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΤΑΠΙΑ ΤΟΥ ΧΑΓΙΕΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΡΗΝΤΜΑΝ..ξαφνικά ακούω και φωνές ιδιες με του Πάγκαλου εδώ μέσα...τυχαίο ? δεν νομίζω...

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 13:03:42

      ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!

    • lampros avatar
      lampros @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 23/11/2010 20:37:23

      Πέστα

  19. Ηλίας avatar
    Ηλίας 22/11/2010 12:52:09

    Το κράτος παράγει υπηρεσίες και κοινωνικά αγαθά. Εκπαίδευση, υγεία, ασφάλεια, κοινωνική φροντίδα, επαγγελματική κατάρτιση, συνθήκες ανθρώπινης διαβίωσης για όσο το μεγαλύτερο δυνατό μέρος του πληθυσμού που κατοικεί εντός των ορίων της χώρας.
    Αν όλα αυτά τα θέλετε στα χέρια των ιδιωτών τότε η ντόρα μόλις άνοιξε το μαγαζάκι, σπεύσατε.
    Αν συμφωνούμε ότι το κράτος οφείλει να τα παρέχει στον πληθυσμό τότε πάμε παρακάτω.
    Το μέγεθος του δ. τομέα στην ελλάδα δεν είναι το πρόβλημα. Όσοι είναι στις άλλες ευρωπαικές χώρες, τόσοι είναι αναλογικά και στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι η σχετικά αυξημένη μισθοδοσία [με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ] και η αναποτελεσματικότητα του λόγω της κατανομής του προσωπικού στις υπηρεσίες.
    Το μισθολογικό κόστος δεν μπορεί να συμπιεστεί άλλο. Μπορεί να γίνει εξορθολογισμός του με μικρές οφέλειες για τον προϋπολογισμό του κράτους. [να μειωθούν οι μεγάλες αποδοχές και να αυξηθούν οι μικρές]
    Επίσης στα πλαίσια της αποτελεσματικότητας μπορούν να γίνουν μετακινήσεις υπηρεσιών/αρμοδιοτήτων και συνεπακόλουθα και υπαλλήλων από υπηρεσία σε υπηρεσία με σχέδιο και στόχο.

    • Kasut avatar
      Kasut @ Ηλίας 22/11/2010 12:53:56

      Τα 50.000 μεσος μισθος στον ΟΣΕ εξορθολογιζονται στα 40, στα 30 στα ποσα?

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Kasut 22/11/2010 13:06:00

        Σε όσο βγαίνει να παίρνει η πλειονότητα των δ.υ. τα ίδια.
        Ενιαίο μισθολόγιο ναι, φτωχολογιά όχι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ηλίας 22/11/2010 13:00:39

      Το κράτος παράγει όλα αυτά που λές σε σοσιαλιστικά ή σταλινικά μοντέλα τα οποία ασπάζομαι και αγαπώ και τα ψηφίζω. Είσαι Κράτος. Εισπρατεις από φόρους 1000 τον χρόνο. Πληρώνεις: 600 για μισθούς, 400 για άμυνα, 400 σε κρατικοδίατους (1400) και έχεις και 300 σε τόκους. Τι κάνεις; Δεν με νοιάζει τι θα απαντήσεις, αλλά απάντησε για πάρτη σου. Πάρε θέση στο ποιός πληρώνει τον λογαριασμό και από που κόβεις. Τα νούμερα είναι υποθετικά.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ archaeopteryx 22/11/2010 13:05:07

        Η απάντηση είναι φυσική και έρχεται αβίαστα. Κόβεις τα απολύτως περιττά και φυσικά αν δε βγουν άλλο τα νούμερα δεν καταδικάζεις το λαό σου στην εξαθλίωση για δυο τρεις γενιές. Δεν πληρώνεις τους τόκους από τα χρεωστούμενα και έρχεσαι στα ίσα σου.
        Σου κόβουν την καλημέρα για δυο τρία χρόνια και μετά θα κάνουν πάλι ουρά να σε δανείσουν.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Ηλίας 22/11/2010 13:11:49

          Ωπ! άλλος ένας που συμφωνεί με το this is S πάρτα!

          • 11888 avatar
            11888 @ archaeopteryx 22/11/2010 13:20:07

            Καθεσαι και ασχολεισαι ακομα με τους ΔΥ ενω εχουν παρει σειρα και οι του ιδιωτικου.Εγω προτεινω 500ευρω για ολους για 3 χρονια.Τι λες?

          • Ηλίας avatar
            Ηλίας @ archaeopteryx 22/11/2010 13:23:31

            Μα δεν μπορεί να υπάρξει άλλη λύση. Τα τοκοχρεωλύσια κατασπαράζουν την χώρα κυριολεκτικά. Μόνο η απελευθέρωση από αυτά θα ωθήσει την χώρα προς την ανάπτυξη.
            Μια μικρή σχετική ανάλυση:
            h**p://redflyplanet.blogspot.com/2010/04/vs.html

          • Kasut avatar
            Kasut @ archaeopteryx 22/11/2010 13:27:41

            Μα και χωρις τοκοχρεωλυσια δεν επαρκουν οι εισπραξεις.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ archaeopteryx 22/11/2010 13:28:51

            11888, ομολογώ δεν ξέρω τι σχέση έχουν οι του ιδιωτικού με του δημοσίου... Τι με νοιάζει εμένα στην πιτσαρία τι παίρνει ο άλλος στο μαγαζί με τα ηλεκτρονικά... Και γιατί είναι πρωτοσέλιδο σήμερα "πόσο θα μειωθούν οι ιδιωτικοί"... Και έπειτα λένε διάφοροι για τους Έλληνες που πάνε χαμένοι ...έξω.

          • Μisha avatar
            Μisha @ archaeopteryx 22/11/2010 13:32:16

            Κasut

            όταν δεν έχεις νόμισμα δικό σου, εισαι υποτελής.
            Λουζομαστε τωρα το «ισχυρο ευρω».
            Αρνηση πληρωμής χρέους , αναδιάρθρωση ,Δραχμή και εθνική ανεξαρτησία μεσω συμμαχιων με Ρωσους , Κινέζους και Ινδους.

          • Kasut avatar
            Kasut @ archaeopteryx 22/11/2010 13:33:31

            Με ειδες εμενα να ειμαι υπερ του ευρω. Απλα δεν γυριζει ο χρονος 12 χρονια πισω τοτε που μονο ο Κολμερ και ο Θανος στα γραφικα Τηλε Τωρα και ΤελεΣιτυ τα προεβλεπαν. Τωρα ειναι χωρις επιστροφη το πλοιο.

          • 11888 avatar
            11888 @ archaeopteryx 22/11/2010 13:34:05

            Εσυ που δουλευεις δηλαδη και δε νοιαζει?Αυτο που εγραψες δυστυχως ειναι και το πραγματικο αιτιο της κοινωνικης μας παρακμης.Ευτυχως που πολλοι ,σε αντιθεση με εσενα κοιταζονται και λιγο στον καθρεφτη.

          • lampros avatar
            lampros @ archaeopteryx 23/11/2010 20:43:17

            Εγω προτεινω 500ευρω για ολους για 3 χρονια.Τι λες?

            500 ευρώ είναι πολλά.

            200 μάξιμουμ.

            Προτείνω επίσης απολύσεις αβέρτα, το 80% των δημοσίων υπαλλήλων, και όσοι θέλουν τα αφεντικά από τους ιδιωτικούς.

            Κομμένο και το οκτάωρο, γιατί γεμίσαμε τεμπέληδες. 12-ωρο επί 6 ημέρες την εβδομάδα. Πολλοί από τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που ήδη δοκιμάζουν τέτοια ωράρια, κράζουν τους τεμπέληδες του δημοσίου που δουλεύουν οκτάωρο και μάλιστα χαλαρά. Να γενικευτεί το μέτρο, ώστε να μην υπάρχουν ανισσότητες. Εντατικοποίηση παντού.

            Κατάργηση του στρατού. Θα μας εγγυηθεί η Ε.Ε. τα συνορά μας.

            Άμεση ιδιωτικοποίηση όλων των νοσοκομείων τώρα, αφού στελεχόνται από τεμπέληδες Δ.Υ.

            Μόνο ιδιωτικά σχολεία επίσης, να κλείσουν όλα τα δημόσια, το ίδιο για τα πανεπιστήμια.

            Σύνταξη στα 80. Αν μπορεί ο Μητσοτάκης να εργάζεται για το καλό της παράταξης σε αυτή την ηλικία, μπορούμε και εμείς.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ηλίας 22/11/2010 16:08:06

      Ενιαίο μισθολόγιο σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, κατάργηση της μονιμότητας στο δημόσιο και συνάρτηση αμοιβών με παραγωγικότητα. Τότε μόνο θα μιλήσουμε για κοινωνική δικαιοσύνη, και αφήστε τη φιλολογία περί νεοφιλελευθερισμού. Για ισότητα ευκαιριών μιλάμε.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ δρόμος 22/11/2010 16:36:18

        Δίκιο σε όλα. Με την επισήμανση ότι ΔΕΝ υπάρχει μονιμότητα στο Δημόσιο. Ατιμωρησία υπάρχει, ναι, και πρέπει να καταργηθεί χτες.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ (A)θανάσης 22/11/2010 17:08:52

          Το διάβασα και πριν που το έγραψες, δεν το πολυκαταλαβαίνω, μπορεί να μου διαφεύγει κάτι. Το σημαντικό είναι ότι, αν δεν εξισωθούν (όπως άλλωστε και το Σύνταγμα προβλέπει, ίση αμοιβή για ίσης αξίας εργασία) οι συνθήκες εργασίας παντού, μονίμως θα μας βάζουν να τσακωνόμαστε μεταξύ μας, και αυτό δεν συμφέρει κανέναν μας.

          • lampros avatar
            lampros @ δρόμος 23/11/2010 20:47:38

            Ήδη σε έβαλαν να τσακωθείς για να κατεβάσεις μισθούς προς τα κάτω...

            Να εξισσωθούν οι μισθοί ΔΥ με τον ιδιωτικό τομέα.

            Με ποιούς του ιδιωτικού τομέα; Με τα 600 ευρώ το μήνα που κατέφθασαν; Με τα 800 που ήταν η νόρμα μέχρι πριν λίγο;

            Με 10 ωρα όποτε θέλει το αφεντικό και απλήρωτες υπηρωρίες έναντι "άδειας";

            Το δημόσιο, από τις ΗΠΑ έως την Γερμανία, κρατάει ένα στάνταρ. Ο κάθε εργοδότης ενδιαφέρεται μόνο για να ξεζουμίσει, αλλά το κράτος είναι ο εργοδότης υπόδειγμα υποτίθεται. Αν το εξαφανίσεις αυτό, απλά ξεκίνησες κούρσα των μισθών προς τα κάτω.

  20. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 13:35:56

    Tο ποσοστό των Δημοσίων Υπαλλήλων στις παρακάτω χώρες ισούται με:




    Σουηδία (2006): 33.8%




    Δανία (2008): 32.3%




    Γαλλία (2006): 29%




    Ολλανδία (2007): 27%




    Φινλανδία (2006): 26.8%




    ΕΛΛΑΔΑ (2008): 22.3%




    Μ. Βρετανία (2006): 20.2%




    Καναδάς (2008): 20%




    Αμερική (2008): 16.4%




    Ισπανία (2008): 14.6%




    Ιταλία (2007): 14.4%,




    Γερμανία (2007): 14.3%




    Συμπερασματικά , o ελληνικός δημόσιος τομέας βρίσκεται κάπου στο μέσον, γεγονός που δεν δικαιολογεί το γενικό ανάθεμα. Παρατηρείται δε το εξής παράδοξο, χώρες με μεγάλο δημόσιο τομέα να λειτουργούν παραδειγματικά. Αυτό και μόνο αποτελεί απόδειξη ότι δεν φταίει αυτό καθ’ αυτό το δημόσιο, ως το επάρατο κακό, όπως συστηματικά παρουσιάζεται, αλλά ο τρόπος που οργανώνεται, λειτουργεί και υφαρπάζεται από τις συνήθεις δυνάμεις, πολιτικές, αλλά και ιδιωτών «επιχειρηματιών».

    • Kasut avatar
      Kasut @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 13:37:53

      Ε οκ δεν διαφωνω να εχουμε φορολογια 50-60% για δημοσιο τυπου Σουηδιας η Δανιας.

    • loretta avatar
      loretta @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 13:41:57

      .....ξεχασες; αγαπητε φιλε ομως να μας πεις....τις διαφορες μας με ολους αυτους ....δηλ πως αξιολογουνται εργασιακα....κτλ κτλ....δεν ειναι λοιπον το ιδιο δημοσιο το ελληνικο με ολους τους υπολοιπους....και ο ορος public servant στο εξωτερικο εργασιακα δεν εχει και πολλες διαφορες απο αυτες του ιδιωτικου τομεα....μαλιστα σε πολλες περιπτωσεις μισθολογικα ειναι πολυ χαμηλοτερα απο τον ιδιωτικο τομεα....!!

      μηπως να μας τα δωσεις και αυτα σε λιστες....εκτος απο τα ποσοστα ????

    • loretta avatar
      loretta @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 13:43:42

      .ξεχασες; αγαπητε φιλε ομως να μας πεις….τις διαφορες μας με ολους αυτους ….δηλ πως αξιολογουνται εργασιακα….κτλ κτλ….δεν ειναι λοιπον το ιδιο δημοσιο το ελληνικο με ολους τους υπολοιπους….και ο ορος public servant στο εξωτερικο εργασιακα δεν εχει και πολλες διαφορες απο αυτες του ιδιωτικου τομεα….μαλιστα σε πολλες περιπτωσεις μισθολογικα ειναι πολυ χαμηλοτερα απο τον ιδιωτικο τομεα….!!

      μηπως να μας τα δωσεις και αυτα σε λιστες….εκτος απο τα ποσοστα ???

      δηλ τι ειδους εργασιακες συμβασεις εχουν.....??? ασφαλιση.????? κριτηρια??? τροποι προσληψης????μισθους σε σχεση με τον ιδιωτικο τομεα...!!

      • Kasut avatar
        Kasut @ loretta 22/11/2010 13:45:46

        Στο εξωτερικο Λορεττα οι ανωτερες θεσεις στο δημοσιο ειναι πολυ πιο καλοπληρωμενες σε καποιες περιπτωσεις απο το ιδιωτικο γιατι βεβαια ψαχνουν εκει τους καλυτερους και δουλευουν με ιεραρχια ιδιωτικου τομεα. Μονο στην Ελλαδα ανθρωποι χωρις πτυχιο γινονται υπουργοι. Βλεπε Λαλιωτη.

        • loretta avatar
          loretta @ Kasut 22/11/2010 13:48:10

          ναι βρε κασουτ αλλα οχι και η θεση του κλητηρα...η δεν ξερω και γω ποια μη διευθυντική..!!

          εδω εχουμε χασει τα αυγα και τα πασχαλια....ελεος.

          • Kasut avatar
            Kasut @ loretta 22/11/2010 13:48:56

            Oχι για τετοιες ακροτητες. Ακομα βεβαια ψαχνουμε τους 40 κηπουρους του Ευαγγελισμου.

        • Enzo avatar
          Enzo @ Kasut 22/11/2010 13:51:51

          ο Ανδρεας εκανε και τα γκαρσονια πρεσβευτας.
          καλα ελεγε ο αλλος , τουρκομπαροκ!

        • Μisha avatar
          Μisha @ Kasut 22/11/2010 15:20:01

          Κasut

          Στο εξωτερικό γινονται ενίοτε και πρωθυπουργοί
          John Major λένε έναν που θυμάμαι προχειρα

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Μisha 22/11/2010 15:42:25

            Χα! Για πες λεπτομέρειες... Πρώτη φορά το ακούω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 13:45:01

      Συμπερασματικά, έφτιαξες ένα δείγμα με τι κριτήρια; Για βάλε και την Ναμίμπια και το Ισραήλ... Ή συσχέτισέ το με το έλλειμμα, ή με τα κατα κεφαλή ΑΕΠ. Δεν έχω ιδεά από οικονομετρίες, αλλά η επιλογή δείγματος και παραμέτρων σε βοηθούν να αποδείξεις ότι η γη είναι επίπεδη. Αααα και η σύγκριση με τις Σκανδιναβικές χώρες... Η Δανία είναι #2 στην (λιγότερη) διαφθορά και εμείς 71 ή 81, καλύτεροι όμως από την Λιβύη.... Ίσως δεν έχε σημασία ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων αλλά η διαφθορά, και πόσο αυτοί συμμετέχουν στην διαφθορά.

      Κύριε αρχαιοπτέρυξ, δώστε 1500 σε ένα φακελλάκι, και θα πάρετε την άδειά σας.

      Κύριε αρχαιοπτέρυξ, ο Δήμαρχος είπε ότι αν δώσετε 5000 στην ομάδα υδατοσφαίρισης θα το δει το θέμα

      (Να συνεχίσω;...)

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ archaeopteryx 22/11/2010 13:53:57

        Το πρόβλημα της διαφθοράς είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ.

        Το πάθος που έδειξε η κυβέρνηση για την εφαρμογή του τσιγαρονόμου είναι 1000 φορές περισσότερο από την διάθεσή της να πατάξει τη διαφθορά. Τέλος.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 22/11/2010 19:30:47

        Να συνεχίσω λίγο αρχαίε?
        Ένα μεγάλο σκάνδαλο κυοφορείται στην Κορινθία όπως αποκαλύπτει η εφημερίδα «Κόσμος του επενδυτή».
        Η εφημερίδα αποκαλύπτει σκάνδαλα υπερτιμολογήσεων στις απαλλοτριώσεις που έγιναν για τα οικόπεδα του προαστιακού.
        Στο θέμα εμπλέκονται γνωστοί Κορίνθιοι δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, μεσίτες και φυσικά οικοπεδούχοι.
        Από που άρμεξαν όλοι αυτοί και ποιοί ήταν οι υπεύθυνοι τήρησης της νομιμότητας?

    • loretta avatar
      loretta @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 22/11/2010 14:43:29

      ΑΓΓΛΙΑ 2010

      We employ 498,000 civil servants, almost three-quarters of whom work outside London and the South-East
      Civil servants are politically impartial. Our workforce includes people who deliver crucial services direct to the public across the UK, such as Jobcentre Plus staff and coastguards. We also have staff working on policy development and implementation, including analysts, project managers, lawyers and economists.
      απο την σελιδα....http://www.civilservice.gov.uk/about/index.aspx

      Και να ρωτησω εγω....ποσο εργασιακο δυναμικο εχει η αγγλια??? .....

      γιαυτο να μην λεμε οτι θελουμε.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 22/11/2010 14:48:10

        http://www.civilservice.gov.uk/about/working/pay_and_reward/index.aspx

        διαβαστε και αυτο.....

        http://www.civilservice.gov.uk/about/working/pensions/index.aspx

        και μετα.....μου λετε για ελληνικο δημοσιο....

        μηπως να σας φερω και σελιδες απο αλλες χωρες ευρωπαικες η αμερικανικες???

        ελεος λοιπον με το πως λειτουργει το δημοσιο στην ελλαδα και πως στην ευρωπη....η σε αλλες ηπειρους.

      • lampros avatar
        lampros @ loretta 23/11/2010 20:51:04

        ΑΓΓΛΙΑ 2010
        We employ 498,000 civil servants, almost three-quarters of whom work outside London and the South-East

        1) Μετράνε αλλιώς το τι θεωρούν "Δ.Υ" (πχ εκτός καθηγητών, αστυνομικών, στρατιωτικών κλπ). Δες στον ΟΟΣΑ για τα σωστά νούμερα.

        2) Η Αγγλία, πάει οικονομικώς κατά διαόλου και αυτή. Και εκεί οι ΔΥ φταίνε;

        3) Να μην πούμε για την παροχή υπηρεσιών. Υπάρχουν σχολεία στην αγγλία ―εκεί που πάει η πλέμπα, όχι Οξφόρδη και Κέμπριτζ― που είναι χειρότερα από το χειρότερο ελληνικό σχολείο στο Κακοσάλεσι.

        4) Όποιος θαυμάζει Θάτσερ, να ξέρει ότι μόλις έκανε κόμμα η Ντόρα. Ευκαιρία...

  21. undercover gpr avatar
    undercover gpr 22/11/2010 14:09:07

    Όλοι οι ΔΥ λένε ότι η μίζα για την τιμημένη υπογραφή είναι θέμα πολιτικό κι όταν τους πάρουν την υπογραφή σκούζουν σαν να τους πήραν το οξυγόνο.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ undercover gpr 22/11/2010 15:01:32

      Όταν πάψουμε να βάζουμε το "όλοι" εκεί που δεν χωράει, θα έχει έρθει η ώρα να πάμε κάνα βήμα μπροστά.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ (A)θανάσης 22/11/2010 15:30:19

        Για ίδρυση επιχείρησης ?
        Για άδεια κατασκευής ?
        Για υγειονομία ?
        Για πολεοδομία ?
        Για αρχαιολογία ?
        για για για

        πόσες τιμημένες υπογραφές χρειάζονται οεο ? Και που πάνε οι μίζες για την τιμημένη ?

        Οι Δ.Υ τι κάνουν για αυτό το φαύλο σύστημα Πασόκ?

        Περιμένουν να μπει ο μισθός τέλος του μήνα και αμα λάχει και καμμιά πορεία να περνάει η ώρα.

        • lampros avatar
          lampros @ undercover gpr 23/11/2010 20:52:44

          Για ίδρυση επιχείρησης ? Για άδεια κατασκευής ?

          Εγώ ίδρυσα επιχείρηση (ΕΠΕ) και έκτισα σπίτι χωρίς μίζα. Μήπως σε βρήκανε απλά κορόιδο;

          Επίσης το ελληνικό ερωτηματικό είναι το ";".

    • Orestios avatar
      Orestios @ undercover gpr 22/11/2010 15:35:06

      Σιγά ρε undercover greek political review. Αν υπεργενικεύσεις έτσι έχεις στρεβλή εντύπωση για τον κόσμο.

  22. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 22/11/2010 14:27:42

    @ Επώνυμος

    "Απλά, σε 1-2 χρόνια δεν θα έχουμε ούτε πλούσιους".

    Καί; Λυπηθήκαμε... Όταν στα νοσοκομεία πεθαίνουν από έλλειψη συρρίγγων δεν θα πονέσουμε για τους πλούσιους που θα γίνουν "κοινοί αστοί"

    "Ή θα τους τα έχουμε πάρει ή θα έχουν φύγει."

    Δεν θα φύγουν αν λόγω οφειλών δεν μπορούν να βγούν από τη χώρα.

    "Και το πρόβλημα θα είναι ακόμα δυσκολότερο".

    Γιατί; Το θέμα είναι τι θα τα κάνει μια κυβέρνηση με το θάρρος να τα πάρει

    "Έχουμε 1-2 εκατομμύρια αλλοδαπούς που συντηρούν κήπους, μαζεύουν μαρούλια, νταντεύουν μωρά, βάζουν βενζίνη, κάνουν μεταφορές και τέτοια ταπεινά. Δεν χρειάζεται ρατσισμός… Ή θα κάνουμε εμείς την δουλειά τους,"

    Γιατί όχι; Παλιά δεν την κάναμε;

    "(ή όπως κάνουμε από το 1200 π.Χ., θαγίνουμε εμείς μετανάστες). "

    Αλήθεια, για που; Για την Ιρλανδία ή για τις ΗΠΑ; Λίγοι (αναλογικά) έχουν τα προσόντα να φύγουν και να ζήσουν όντως καλύτερα.

    " Έχουμε πληρωθεί για να καταστρέψουμε την παραγωγική μας ικανότητα."

    Σίγουρα... Τόσα τσάμπα πακέτα, ξεσυνήθισαν τα παιδιά των αγροτών να δουλεύουν και τα τρώνε στη μαστούρα.. Τόσες τσάμπα είσοδοι στα ΑΕΙ, γεμίσαμε "πτυχιούχους" (πείραζε ένα μεγάλο "Ανοιχτό πανεπιστήμιο" με είσοδο και από πανελλήνιες; Τους ίδιους διδάσκοντες θα απασχολούσε...

    Αν δε δουλέψεις βασική οικονομία δεν τρως. θα πεινάσουμε και θα δουλέψουμε.

    Και θα κόψουμε κινητά 10ης γενιάς, γαμοδάνεια και χαϊλίκια.

    Θα πάμε καμμιά βόλτα στην παραλία και σε κανένα μικρό ταβερνάκι.

    Θα γίνουμε, με δυο λόγια, άνθρωποι.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Giorgos_T 22/11/2010 18:25:15

      Εύγε παλικάρι μου!
      Τα έχω πει κι εγώ, διανθισμένα βεβαίως και με ...μουσική υπόκρουση!

  23. loretta avatar
    loretta 22/11/2010 15:07:30

    ....διαβαστε και αυτο....και μετα λεμε που πηγαν τα λεφτα κε παπανδρεου....ονοματα θελουμε.

    http://taxalia.blogspot.com/2010/11/180-off-shore.html

    • Μisha avatar
      Μisha @ loretta 22/11/2010 15:15:59

      Ποια ονοματα Λορεττα;
      Εδω εχουν τον Ακη με ενα σωρο σκαστές απάτες και του επέβαλαν την βαρυτατη ποινή τής «αναστολής ιδιοτητας μέλους ».
      Ο Τσουκάτος είπε πως πηγε μαυρα λεφτα της Ζημενς στο κομμα και ουτε τολμουν αν τον ρωτησουν!
      Ειναι μια και μονη συμμορια, όλοι οι πολιτικοί όλων των αστικών κομμάτων με κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις που ξεχωρίζουν σαν τις πυγολαμπίδες μες στη νυχτα.
      (Αν δειτε πυγολαμπίδες κοντά στη Βουλή φωνάξτε με να τις φωτογραφίσουμε)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Μisha 22/11/2010 15:18:31

        Συμφωνώ πως η συμμορία είναι μόνο μία.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Μisha 22/11/2010 15:20:36

        Σωστός. Ονόματα έχουμε, δεν θέλουμε. Κάκαλα χρειαζόμαστε.

      • loretta avatar
        loretta @ Μisha 22/11/2010 15:24:05

        παντως δεν παιζονται....180 off shore....

        και ναι ονοματα και επιθετα και και και....ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΑΣΟΚΙΚΑ ΣΤΟΜΑΤΑ.

  24. Enzo avatar
    Enzo 22/11/2010 15:23:01

    "Ή θα κάνουμε την δουλειά των μεταναστών, ή θα πουλάμε χαρτομάντηλα στα φανάρια"

    Μεσα σε ολη αυτη την κουβεντα ξεχασαμε το βασικοτερο .
    Ο Νεοελληνας πολυ απλα δεν μπορει να κανει αυτες τις δουλειες γιατι δεν ειναι σκληραγωγημενος οπως οι μεταναστες.Εχει γινει "κοπρια" σκετη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Enzo 22/11/2010 15:27:08

      Κι όμως, σκληραγωγείται ο νεοέλληνας. Στα γυμναστήρια, όπου φτιάχνει τους κοιλιακούς του για να τους επιδείξει στην παραλία και να ρίξει την πλατινέ λαϊκογκόμενα πίνοντας το Bacardi Breezer...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Enzo 22/11/2010 16:06:18

      ευχαριστώ που το είδες.

      Τις επόμενες μέρες, θα δούμε και αλλαγή νόμων ώστα να μπόυνε φόροι στα παλιά ομόλογα για να πουλήσουν καινούργια με έκπτωση...

      Τα κάνουν όλα οι αλήτες προκειμένου να μην χάσουν την κομματική πελατεία τους. Το Πασόκ θξα μείνει στην Ελλάδα σαν η αντιστροφή της Ελληνικής Επανάστασης. Η ΝΔ, σαν το κόμμα ποπυ χωρίς ίδεολογία και με μαλθακά άτομα, συναίνεσε. Και, όχι,, δεν έχω να προτείνω κόμμα. Την Ντόρα για μπαλαντέρ των πρώτων δύο.

    • lampros avatar
      lampros @ Enzo 23/11/2010 20:56:59

      Μεσα σε ολη αυτη την κουβεντα ξεχασαμε το βασικοτερο .
      Ο Νεοελληνας πολυ απλα δεν μπορει να κανει αυτες τις δουλειες γιατι δεν ειναι σκληραγωγημενος οπως οι μεταναστες.Εχει γινει “κοπρια” σκετη.

      Άλλη μια μούφα επιχείρημα τύπου Μανδραβέλη, Στέφανου Μάνου, κλπ.

      Ότι και καλά οι μετανάστες κάνουν δουλειές που «δεν κάνουν οι έλληνες» επειδή είναι ...εκλεκτικοί.

      Η πραγματικότητα είναι ότι οι έλληνες κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να ζήσουν, για ένα πιάτο φαϊ, και αυτοί που τα λένε αυτά δεν έχουν πρέφα από την ελληνική κοινωνία και νομίζουν ότι όλοι γυρνάνε στο Ντα Κάπο:

      «Χωρίς εργασιακό αύριο, όλο και μεγαλύτερα στρώματα εργαζομένων αναγκάζονται να κυνηγούν το μεροκάματο με κάθε τρόπο, για να επιβιώσουν.

      Χωρίς ωράρια, ασφάλιση, δικαιώματα. Οι προσλήψεις γίνονται με ημερήσιες, ακόμη και με ωριαίες συμβάσεις! Με καθεστώς 24ωρης λίστας.

      Χωρίς έγγραφες δεσμεύσεις, εκτός και αν πρόκειται για αποποιήσεις δικαιωμάτων προς όφελος της εργοδοσίας.

      Φύλακες τραπεζών και νυχτερινών κέντρων, σερβιτόροι ακριβών ξενοδοχείων, νοσηλευτές, νυχτοφύλακες, συνοδοί χρηματαποστολών…

      Στην αναμονή για 20-25 ευρώ. Πολλοί απόφοιτοι ΑΕΙ. Δουλεύουν και τις Κυριακές. Πηγαίνουν στην επαρχία το πρωί και επιστρέφουν το βράδυ. Υπογράφουν σε λευκά χαρτιά»

      Ορίστε τι κάνουν πραγματικά οι Έλληνες.

      http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=214944

  25. R.R. avatar
    R.R. 22/11/2010 15:39:33

    @loretta
    http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_service
    A civil servant or public servant is a civilian public sector employee working for a government department or agency. The term explicitly excludes the armed services, although civilian officials will work at “Defence Ministry” headquarters. The term always includes the (sovereign) state’s employees; whether regional, or sub-state, or even municipal employees are called “civil servants” varies from country to country. In the United Kingdom, for instance, only Crown employees are referred to as civil servants, county or city employees are not.
    www.statistics.gov.uk/pdfdir/pse0910.pdf
    Compared with the previous quarter, public sector employment decreased by 22,000 in the second
    quarter of 2010, to 6.051 million.
    Aν η Αγγλία είχε 500.000 ΔΥ θα ήταν ένα κράτος χωρίς εκπαιδευτικό σύστημα στρατό και αστυνομία και νοσοκομεία!
    Το ποσοστό των Δ.Υ. ως προς τον πληθυσμό και το κόστος της μισθοδοσίας ως προς το ΑΕΠ κινούντα στο μέσο Ευρωπαϊκό όρο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ R.R. 22/11/2010 16:17:38

      Τρίχες. Δεν έχει καμία σχέση ο Αγγλος δημόσιος ή δημοτικός υπάλληλος με αυτόν που σε βολεύει εδώ. Ένα μέτριο δημόσιο αγγλικό σχολείο στην Αγγλία είναι άπιαστο όνειρο για τον Έλληνα. Ταμείο ανεργείας και κομματικών βολεμάτων είναι το Ελληνικό Δημόσιο, και οι λίγοι άριστοι, ή αργοξεχνιούνται ή χάνονται στην σκιά, και το ξέρεις.

      Και το ΧΑ έχει σημείο αντίστασης στα 1453.

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 22/11/2010 17:02:58

        Τα σχολεία στην Αγγλία προάγουν την οικογενειακή βία

      • lampros avatar
        lampros @ archaeopteryx 23/11/2010 20:58:40

        Ένα μέτριο δημόσιο αγγλικό σχολείο στην Αγγλία είναι άπιαστο όνειρο για τον Έλληνα

        Επειδή τα έχω ζήσει από κοντά, για τα πανηγύρια είναι.

        Ακόμα χειρότερα δε τα πανεπιστήμιά τους, εκτός από τα μεγάλα όπου πάει η ελίτ.

        Επιπέδου ΤΕΙ Κοζάνης...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ R.R. 22/11/2010 16:34:18

      Τα ίδια και χειρότερα βέβαια για οποιαδήποτε υπηρεσία παρέχεται και από ιδιωτικό φορέα, έτσι?

  26. R.R. avatar
    R.R. 22/11/2010 15:59:12

    @loretta
    en.wikipedia.org/wiki/Civil_service
    A civil servant or public servant is a civilian public sector employee working for a government department or agency. The term explicitly excludes the armed services, although civilian officials will work at “Defence Ministry” headquarters. The term always includes the (sovereign) state’s employees; whether regional, or sub-state, or even municipal employees are called “civil servants” varies from country to country. In the United Kingdom, for instance, only Crown employees are referred to as civil servants, county or city employees are not.
    statistics.gov.uk/pdfdir/pse0910.pdf βάλτε τα 3 w μπροστά
    Compared with the previous quarter, public sector employment decreased by 22,000 in the second
    quarter of 2010, to 6.051 million.
    Aν η Αγγλία είχε 500.000 ΔΥ θα ήταν ένα κράτος χωρίς εκπαιδευτικό σύστημα στρατό και αστυνομία και νοσοκομεία!
    Το ποσοστό των Δ.Υ. ως προς τον πληθυσμό και το κόστος της μισθοδοσίας ως προς το ΑΕΠ κινούντα στο μέσο Ευρωπαϊκό όρο.

    • loretta avatar
      loretta @ R.R. 22/11/2010 16:21:41

      .....φιλτατε.....στους αλλους τομεις οι συμβασεις τους ειναι σχεδον οπως και στον ιδιωτικο τομεα οπως και τα κριτιρια επιλογης τους....γιαυτα γιατι δεν μου λες κατι???
      γιαυτο εξαλλου και διαχωριζονται.

      φανταζομαι να διαβασες το κομματι που λεει οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν επιτρεπετε να πολιτικοποιουνται....εντος της υπερεσιας τους...η το καταπιαμε και αυτο.

    • loretta avatar
      loretta @ R.R. 22/11/2010 16:22:56

      και να συμπληρωσω η δικη μου παραπομπη ειναι απο το επισημο κρατικο σαιτ της αγγλιας και οχι....wiki

  27. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 22/11/2010 16:10:18

    Οι ΔΥ που μπορούν να κάνουν κάτι, είναι αυτοί που δουλεύουν χωρίς μίζα και αυτό ακριβώς κάνουν.
    Αν εννοείς ότι θέλεις να ρισκάρει κάποιος ΔΥ το κεφάλι του για να μην σου ζητάν οι υπόλοιποι μίζα, αντί να πας εσύ να καταγγείλεις, οκ.

    Μάθε επίσης ότι πάνω από το 50% της διαφθοράς στη συναλλαγή του πολίτη με το κράτος γίνεται στα πλαίσια λειτουργίας των Δήμων. Εκεί η ευθύνη είναι 100% πολιτική.

    Αυτό το επιχείρημα είναι πασπαρτού όμως, ξέρεις.
    Τι κάνει ο ΚΑΘΕ κλάδος (δημόσιο ΚΑΙ ιδιωτικός τομέας) για τα στραβά του?

    Εν τέλει, για τα στραβά του ιδιωτικού τομέα φταίνε τα σατανικά αφεντικά και ποτέ ο υπάλληλος, ενώ για τα στραβά του δημοσίου οι υπάλληλοι και όχι οι πολιτικοί, ε?

  28. Orestios avatar
    Orestios 22/11/2010 16:11:29

    +1000

  29. R.R. avatar
    R.R. 22/11/2010 16:34:25

    loretta
    διάβασε το αρχείο του pdf οι civl servants είναι μέρος του συνολικού αριθμού των απασχολούμενων στο δημόσιο τομέα

    • loretta avatar
      loretta @ R.R. 22/11/2010 18:16:04

      οκ will do so.

      ευχαριστω.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/11/2010 16:45:16

    Κάθε επαφή που είχα οποτεδήποτε με το Ελληνικό Δημόσιο, ήταν προσβλητική, καταθλιπτική και ληστρική. Είχα επαφές με ορισμένες ιδιωτικές εταιρίες που ήταν άξογες, και , μερικές που θα έπρεπε να κλείσουν, μερικές έκλεισαν, αλλά στις ιδιωτικές είχα επιλογή να μην ξαναπατήσω.

    Λυπάμαι, αλλά αν ζεις μόνο στην Ελλάδα, θεωρείς πολλά ψυχανώμαλα σαν φυσιολογικά... 50.000 δρχ έδωσα σε υπάλληλο του ΟΤΕ για να μου βάλει γραμμή τηλεφώνου που αγόρασα για άλλες 50.000 δρχ. μέσω του περιπτερά της γειτονιάς μου που ήταν ο μεσίτης... Αυτή είναι η καλή πτυχή της Ελλάδας. Θα μπορούσα να μην είχα βρει τον περιπτερά...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 22/11/2010 16:45:59

      "άψογες", συγγνώμη

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 22/11/2010 16:57:00

      βρε φιλε και εγώ τις ίδιες εντυπώσεις έχω από μερικούς ΔΥ αλλά και από τη μεγαλύτερη πλειοψηφία των ...ελεύθερων.Να καταργήσω λοιπόν υδραυλικούς, μηχανικούς, ηλεκτρολόγους, ιατρούς, εστιατόρια και πιτσαρίες;
      Σου έστειλα mail για τα ψέματα που σερβίρουν.
      Απλά εφαρμογή κανόνων: επίορκος ΔΥ φυλακή , ελεύθερος επαγγελματίας κατάσχεση.
      Τα άλλα είναι φιλοσοφίες και εμένα μου αρέσουν οι κανόνες.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ archaeopteryx 22/11/2010 18:01:58

      Αρχαίε έχεις δίκιο να υπερθεματίζεις, αλλά στην Ελλάδα ζούμε, δυστυχώς. Σε καμία περίπτωση ο ΜΟ των υπηρεσιών που παρέχουν οι ιδιώτες δεν είναι ανώτερος από του δημοσίου. Αλλά μια και το θέμα έχει να κάνει με τις ιδεοληψίες μας, δεν θα καταλήξουμε...

      Ούτως ή άλλως, σύντομα θα "χυθεί" και δημοσιοϋπαλληλικό αίμα.

      Το κακό είναι ότι θα γίνει μάταια...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ (A)θανάσης 22/11/2010 19:02:39

        α.. σε αυτό θα συμφωνήσω. Μάταια και αδικα. Και στον ιδιωτικό τομέα, δεν διώχνουν τον βοηθό γενικό που γλύφει και δεν κάνει τίποτα, διώχνουν την ρεσεπσιονίστρια, τον βοηθό στο λογιστήριο που κάνει όλη την δουλειά την νύχτα...

      • lampros avatar
        lampros @ (A)θανάσης 23/11/2010 21:02:57

        Σχετικά με αυτό, να συγκρίνουμε άγγλο και έλληνα ταξιτζή;

        Αλλά να πούμε επίσης ότι ο άγγλος ταξιτζής παίρνει 20 ευρώ για 5 χιλιόμετρα, ενώ ο Έλληνας 3-4.

        Να πούμε ακόμα πόσα δίνει, ποσοστό, το αγγλικό και γερμανικό κράτος για τις υποδομές της παιδείας, και πόσα το ελληνικό; Και να πούμε επίσης πόσα δίνει το κράτος μισθό στον Άγγλο ή το Γερμανό εκπαιδευτικό και πόσα στον Έλληνα.

        Και να προσθέσουμε επίσης ότι το κόστος ζωής, πλην ενοικίων, βγαίνει και μεγαλύτερο ή ίσο στην Ελλάδα σε πολλές περιπτώσεις (σε όλες τις ευρωπαϊκές έρευνες για το «καλάθι της νοικοκυράς» π.χ.).

        Γιατί μερικοί περιμένουν ίδια απόδοση με μισό μισθό, παρόμοιο κόστος ζωής, και μισές δαπάνες για υποδομές...

  31. Factorx avatar
    Factorx 22/11/2010 17:47:03

    @Ιθαγενή: αυτό που μου έστειλες νομίζω οτι πρέπει να το σηκωσεις ως σχόλιο, για να μην ανοίγουμε και άλλη συζήτηση για το ίδιο θέμα

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Factorx 22/11/2010 18:04:23

      έχεις μήνυμα...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 22/11/2010 18:41:14

        λάθος κλικ, το σήκωσα...

  32. Enzo avatar
    Enzo 22/11/2010 17:56:04

    Προς υπουργούς και επιτρόπους
    Δέσμη προτάσεων της Ένωσης Μεταναστών Ελλάδος για τους οικονομικούς μετανάστες!!!!

    *μαθανε οτι ειμαστε μακακες και πλακωσαν ολοι στις υποδειξεις

    • Orestios avatar
      Orestios @ Enzo 22/11/2010 17:59:20

      +1000
      lol

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 22/11/2010 18:03:40

        Ορέστιε άσε τα +1000, τα lol και λοιπά και μάθε να φτιάχνεις φασολάδα.
        Επειδή οι εποχές που έρχονται θα είναι δύσκολες, ότι μαθαίνεις καλό είναι...

  33. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/11/2010 18:34:45

    Άντε πάλι βρήκαμε τον εχθρό ...τον Δ Υπάλληλο

    Να απολυθούν, κοστίζουν είναι αντιπαραγωγικοί και ότι του φανεί του κάθε Λωλοστεφανή...

    Πόσοι είναι βρε παιδιά;

    Λοιπόν:
    από apografi.gov.gr
    Δεν βγαίνει το 1,300,000....αλλά μόνο 679.571 μόνιμοι και αορίστου, οι υπόλοιποι είναι οι εκάστοτε αρεστοί…
    Εργασιακή σχέση

    Αριθμός Υπαλλήλων

    ΜOΝΙΜΟΙ ΥΠAΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣIΟΥ /ΔΙΚΑΣΤΙΚΟI ΛΕΙΤΟΥΡΓΟI /ΔΗΜOΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟI
    625738
    ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
    53833
    ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
    44811
    ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΙ ΕΡΓΟΥ
    14345
    ΑΙΡΕΤΟΙ
    12609
    ΕΠΙ ΘΗΤΕΙΑ
    7495
    ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ/ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΙ
    4614
    ΜΕΤΑΚΛΗΤΟΙ
    1175
    ΕΜΜΙΣΘΗ ΕΝΤΟΛΗ
    1003
    ΜΕΛΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ
    493
    ΠΡΟΕΔΡΟΣ, ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ, ΥΠΟΔΙΟΙΚΗΤΗΣ
    380

    Προσωπικά λοιπόν με δύο πτυχία και δύο ανήλικα παιδιά, παίρνω συγνώμη κοστίζω στο Δημόσιο 1.426 € καθαρά μετά από 22 χρόνια Υπηρεσίας.

    Ας πάμε στο minfin.gr για τις ζημιογόνες ΔΕΚΟ 21.967 οι απασχολούμενοι (578.170.484 κόστος εξαμήνου…ας προσθέσω αυθαίρετα άλλες 80.000 με συμβασιούχους κλπ κλπ κλπ)

    (http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/ce/27/6f/ce276f972bc6f4f1b0e657fa246dde445de269b8/application/pdf/101101_deko_el.pdf)

    Οπότε ούτε οι 300.000 βγαίνουν….

    Συμφωνώ ότι πολλοί είναι τρομαγμένοι, θυμωμένοι, απογοητευμένοι, από την εκάστοτε κομματική χούντα και τους πραιτωριανούς (συνδικαλιστές γαρ ....οι Δ Υ με καταλαβαίνουν) δεν μιλούν και όσοι μιλούν το πληρώνουν...μιλώ εκ πείρας.

    Συμφωνώ ότι στο στενό και το ευρύτερο Δημόσιο τομέα, υπάρχουν και τεμπέληδες και λαμόγια και επίορκοι.

    Απολύστε τους.Αυτό επιτάσσει ο Υπαλληλικός κώδικας ...που υποκλίνεται στην κομματική ταυτότητα.

    Υποστηρίζουν ότι είναι αντιπαραγωγικοί; Μα το ίδιο λένε και για τον ιδιωτικό και θέλουν να καταργήσουν συλλογικές, δώρα και μισθούς. Αλλά έχουμε εχθρό τον ΔΥ.
    Οχι φίλοι μου, να απολυθούν όσοι δεν χρειάζονται είναι επίορκοι ή λαμόγια.
    Να δημιουργηθούν δομές.
    Να βγει ο κάθε Σαχινίδης και να πληρώνει το ίδιο κάθε υπάλληλο για την ίδια δουλειά...αλλά να πειράξει τα ΔΙΒΕΤ και τα ΔΕΤΕ;
    Να βγει ο κάθε Πετσάνλικος και να αρχίσει από τη Βουλή τις μετατάξεις ...ας δει το σχετικό ρεπορτάζ της Καθημερινής...μα τα παιδιά τους και τους φίλους τους;

    Οχι λοιπόν, καλύτερα ο εχθρός, που έχει και τις ευθύνες του...

    Αλλά ποιος θα απολύσει; Ο ΓΑΠ σήμερα ή ο Σαμαράς αύριο; κριτήριο είναι η ταυτότητα;

    Αλλά όχι είναι εύκολο να δημιουργούμε εχθρούς που είναι άλλοθι.

    Αύριο θα είναι οι μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα που για να γίνουμε …ανταγωνιστικοί δεν θα πρέπει να παίρνουν δώρα και …μισθούς

    Μην τσιμπάτε στις εφήμερες κομματικές χούντες και όλους τους Δημόσιους υπάλληλου να απολύσουμε πάλι εδώ θα είμαστε από χρέος.

    Η λύση είναι να γίνει το Κράτος Δημόσιο, με αξιοποίηση, αξιολόγηση, καθηκοντολόγιο και ποινές στους επίορκους, όλα τα υπόλοιπα είναι ...πράσινη ανάπτυξη.


    ΥΓ
    Πολλοί λένε ότι αν απολύσουνε το 1/3 θα έχουμε πλεόνασμα, για δες τα νούμερα, ακόμα και όλοι οι ΔΕΚΟ-υπάλληλοι να απολυθούν θα κερδίσουμε πόσα; Ξέρει κανένας; Το ανέφερα παραπάνω πάλι 17 δις μέσα θα είσαι. ( αν κλείσει τις ΔΕΚΟ του παραπάνω λινκ θα γλιτώσει ένα δις ...λιγότερα από τα ναυπηγεία των υποβρυχίων...)
    Λέει ο αρχαίος ότι αν φορολογήσουμε τους πλούσιους θα φύγουν, όχι φίλε μου να πληρώσουν ότι τους αναλογούν.Σε μια χώρα 300 δις καταθέσεων ας εφαρμοστεί το πόθεν έσχες και μετά βγάλε το χρήμα έξω: πόσα δήλωσες κύριε ιατρέ, δικηγόρε, ελεύθερε επαγγελματία στο Ε1 τα τελευταία χρόνια και που βρήκες την πόρσε και τις καταθέσεις; με 10.000 που είναι το αφορολόγητο;
    Δεν υπάρχουν λοιπόν ούτε καλοί ούτε κακοί, κανόνες υπάρχουν που δεν εφαρμόζονται και οι ΔΥ δεν είναι μόνιμοι, ο ΥΚ λέει ότι όποιος είναι επίορκος φεύγει, ο φοροφυγάς ιδιώτης είναι κλέφτης κλπ

    Απλή εφαρμογή των κανόνων πρέπει να γίνει, τα άλλα είναι απλές σκοπιμότητες…

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Ο Ιθαγενής 22/11/2010 19:21:08

      Τους ίδιους αριθμούς πόσταρα κι εγώ παραπάνω.
      Η Ελλάδα σε ποσοστό δημοσίων υπαλλήλων είναι κάτω από τον μ.ο της ευρωζώνης και σε σύνολο δαπανών του δημοσίου επί του ΑΕΠ στο μ.ο της ευρωζώνης.
      Σαφώς και στον δημόσιο τομέα χρειάζεται εξυγίανση,εξορθολογισμός και μείωση των δαπανών, αλλά αυτό απέχει πολύ από το να γίνονται 750.000 εργαζόμενοι τα εξιλαστήρια θύματα, των ανίκανων και διεφθαρμένων κυβερνήσεων,των κερδοσκόπων και των μεγαλοτραπεζιτών.
      Αν οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα νομίζουν ότι θα ξημερώσει μια καλύτερη μέρα γι'αυτούς, αν απολυθούν χιλιάδες δημοσίων υπαλλήλων, αυταπατώνται.
      Μετά έρχεται η σειρά τους.Τα 750 ευρώ έχουν γίνει ήδη 590 για αρκετούς και έπεται συνέχεια με καταργήσεις συλλογικών συμβάσεων και εργασιακά παρκαρίσματα.
      Αντι να στρέφουν κάποιοι την ενεργητικότητα τους στον συμπολίτη τους ας την στρέψουν σε κείνος που τους έχουν να δουλεύουν σε αποικιοκρατικό εργασιακό καθεστώς.

      ΣΗΜ:Δεν είμαι, ούτε υπήρξα Δ.Υ.

  34. Βολευτής avatar
    Βολευτής 22/11/2010 19:24:28

    Πολύ χαίρομαι που βρέθηκε, έστω και μετά από 6-8 μήνες η λύση στο δημοσιονομικό μας πρόβλημα. Τώρα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος.
    Μπορώ όμως; Εχει κανείς σας σκεφτεί τις συνέπειες των προτάσεών του;

    Ολοι ξέρουμε ότι η ελληνική οικονομία δεν παράγει τίποτα. Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά έχουμε φτάσει να εισάγουμε ακόμα και ΣΑΝΟ!!! Αρα, εγώ σαν ιδιωτικός υπάλληλός, που δεν παράγω κάτι εξαγώγιμο, από πού πληρώνομαι; Από πού ζει το σύνολο το ιδιωτικού τομέα αφού δεν κάνει εξαγωγές άρα δεν φέρνει χρήμα απ' έξω;
    Η απάντηση είναι προφανής: όλοι μας πληρώνουμε όλους μας. Μέρος του μισθού μου προέρχεται από Δημόσιους Υπάλληλους και μέρος των φόρων που πληρώνω καταλήγει και πάλι στην μισθοδοσία τους. Αν λοιπόν απολυθούν μερικές δεκάδες ή κι εκατοντάδες χιλιάδες Δημόσιοι Υπάλληλοι, ποιες οι συνέπειες;
    Τα χρήματα που θα τους δίνονταν, θα πάνε σε κάποιους δανειστές μας στο εξωτερικό. Το χρήμα που θα κυκλοφορεί στην αγορά θα μειωθεί δραστικά. Αναγκαστικά θα κλείσουν επιχειρήσεις. Που σημαίνει κι άλλες δεκάδες/εκατοντάδες χιλιάδες ανέργων. Που σημαίνει κάθετη μείωση των εσόδων του κράτους από τη φορολογία. Αρα νέο μεγαλύτερο έλλειμα. Δηλαδή ένας φαύλος (με όλη τη σημασία της λέξης) κύκλος.
    Μήπως, αντί να κοιτάμε κατά "απολύσεις" μεριά, να κοιτούσαμε πώς θα εξυγιάνουμε ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ τομείς; Οσοι ΔΥ είναι τεμπέληδες ή άνευ αντικειμένου να απολυθούν. Οι επίορκοι να πάνε φυλακή. Οι επιχειρηματίες/αυτοαπασχολούμενοι που φοροδιαφεύγουν ή δεν σέβονται την εργασιακή νομοθεσία να τιμωρηθούν. Τελικά, το καλύτερο αντίδοτο για την μακροπρόθεσμη μείωση του Δημόσιου Τομέα είναι ένας υγιής Ιδιωτικός Τομέας!

    Δουλεύω σε μαγαζί Η/Υ στην επαρχία. Ξέρω πολύ καλά ότι αν δεν φτάσουμε τον απαραίτητο τζίρο με την αγορά των Χριστουγέννων, κινδυνεύει και η δουλειά μου αλλά κι ολόκληρη η επιχείρηση. Οσο όμως βγαίνουν διάφοροι και μιλάνε για απολύσεις και αναγκαστικές άδειες, ο κόσμος φοβάται. Η αγορά των Χριστουγέννων θα ναυαγήσει τελείως. Γι αυτό παρακαλώ θερμά, όσους επιδίδονται ελαφρά τη καρδία στην απολυσιολογία, να σκεφτούν λίγο παραπάνω πόσο κακό κάνουν σε όλους....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Βολευτής 22/11/2010 19:36:01

      Δεν τά' μαθες? Χριστούγεννα γιοκ.
      Το πλοίο το βούλιαξε το GAP

  35. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 22/11/2010 23:13:28

    Οκ να απολυθούν οι αργόσχολοι ξύστες. Αλλά στην Ελλάδα ο δημόσιος τομέας είναι πλήρως κομματικοποιημένος. Ποιός εγγυάται ότι όντως θα απολυθούν οι ξύστες και οι αχρείαστοι και όχι οι "αντιφρονούντες"; Προσωπικά προτιμώ ένα δημόσιο τομέα υπερδιογκωμένο (αν είναι) παρά έναν μικρότερο γεμάτο κομματόσκυλα που το μοναδικό προσόν τους είναι τα πολλά φιλήματα σε κατουρημένες (πράσινες κυρίως)ποδιές. Τα λεφτά των φόρων μου ας πάνε και σε κάποιον που τα αξίζει.

    • destroy all mostrers avatar
      destroy all mostrers @ MatrixRevolutionEra 22/11/2010 23:47:44

      ετσι οπως τα λες φιλε,θα απολυσουν τους οποιους σωστους και θα κρατησουν τους ξυστες.και ξερεις γιατι?επειδη οι τυποι μας κανουν πλακα,χοντρη πλακα,μασκαβρια πλακα.(υπ'οψιν ειμαι στον ιδιωτικο χωρο κ'ενα συνεχες παλουκι καθε μερα......)

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ MatrixRevolutionEra 23/11/2010 14:37:36

      "στην Ελλάδα ο δημόσιος τομέας είναι πλήρως κομματικοποιημένος."

      "Προσωπικά προτιμώ ένα δημόσιο τομέα υπερδιογκωμένο (αν είναι) παρά έναν μικρότερο γεμάτο κομματόσκυλα.."

      Αν το κατάλαβες, δεύτερη φράση σου αναιρεί την πρώτη. Δηλαδή προτιμάς ένα υπερδιογκωμένο (και κομματικοποιημένο) δημόσιο τομέα από ένα μικρότερο (και πάλι κομματικοποιημένο);

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ Nikitas 23/11/2010 16:21:17

        Δεν αναιρεί τίποτε....Τα κομματόσκυλα τα προσδιόρισα. Διάβασε και παρακάτω...

  36. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 22/11/2010 23:56:06

    Oι πολύ υψηλές ασφαλιστικές εισφορές και η απουσία ελέγχων κάνουν πολλούς εργοδότες να προσλαμβάνουν αλλοδαπούς εκεί όπου άνετα θα εργαζόταν Έλληνας.
    Μου είπε γνωστός μου για τον κουνιάδο του, νέο παιδί, σιδερά σε οικοδομή το επάγγελμα, ότι πηγαίνει να βρει δουλειά και ο εργολάβος τον ρωτάει « Ελληνας είσαι;» (βλέπεις τώρα και οι Αλβανοί πολλές φορές δεν ξεχωρίζουν πλέον). Ναι, λέει αυτός, είναι πρόβλημα αυτό; Ξέρεις, του λέει ευθαρσώς ο εργολάβος, προτιμούμε τους ξένους γιατί μας στοιχίζουν λιγότερο…
    Και μετά λέμε γιατί γεμίσαμε μουσουλμάνους. Είναι γνωστό ότι ο Πακιστανός που δουλεύει εδώ, θα φέρει τουλάχιστον ένα συγγενή και ένα φίλο του. Ρωτήστε να μάθετε.
    Είναι δυνατόν μέχρι και στις αντιπροσωπείες μεταχειρισμένων αυτοκινήτων στη Λεωφόρο Αθηνών σε Κορυδαλλό και Νίκαια να εργάζονται Πακιστανοί - όχι σε χαμαλοδουλειά - και μέχρι σε κέτερινγκ να βρίσκεις Πακιστανούς και μέχρι και σε καφέ-εστιατόριο γνωστής αλυσίδας στον Φλοίσβο ο μπάρμαν, που το παίζει cool, να είναι Πακιστανός; Θα γίνονταν αυτά αν είχαμε Επιθεώρηση Εργασίας και ταυτόχρονα χαμηλότερη εισφορά του εργοδότη;

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΒΙΣ 23/11/2010 00:12:49

      Και τώρα πες μου εσύ ποιος είναι για φτύσιμο, ο μουσουλμάνος που παίρνει την δουλειά για μερικά ξεροκόμματα, η ο έλληνας εργοδότης που κοιτάει μόνο το προσωπικό κέρδος του και όχι τους συμπατριώτες του ;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Κάποιος 23/11/2010 10:06:25

        Για τους μουσουλμάνους έχω πει τη γνώμη μου επανειλημμένα, δεν τους συμπαθώ γιατί τους θεωρώ μη αφομοιώσιμους και την κουλτούρα τους επιθετική και μη συμβατή με την ευρωπαϊκή κουλτούρα. Δεν εντάσσονται, αλλά δημιουργούν γκέτο και το μαρτυρεί η μέχρι στιγμής ευρωπαϊκή εμπειρία.
        Αυτό δεν έχει σχέση με το θέμα το εργασιακό. Εννοείται ότι δεν είναι υπεύθυνος ο (λαθρο)μετανάστης απο το Πακιστάν που βρίσκει κάποιου μια δουλειά, και εγώ στη θέση του αυτό θα έκανα. Ο υπεύθυνος είναι ο έλληνας εργοδότης, που βρίσκει τη φτηνή λύση και απο την άλλη υπεύθυνος είναι ο συνδυασμός απουσίας ελέγχων εκ μέρους της Επιθεώρησης Εργασίας και πολύ υψηλών εργοδοτικών εισφορών.
        Το σύστημα έχω την εντύπωση ότι άρχισε να καταρρέει με την κυβέρνηση Μητσοτάκη, όταν άρχισε να εισρέει παράνομο αλλά φτηνό εργατικό δυναμικό από την Αλβανία και ολοκληρώθηκε η κατάρρευση επί Σημίτη. Ο Καραμανλής, όπως όλα τα άλλα, το άφησε ανεξέλεγκτο και σήμερα πλέον, με την εισβολή των Αφροασιατών, η κατάσταση είναι τραγική.
        Σήμερα είδα βοηθό ηλεκτρολόγου Πακιστανό. Νομίζω ότι όσα λίγα και να έδινε ο ελληναράς εργοδότης, θα έβρισκε ένα παιδί απόφοιτο επαγγελματικού Λυκείου που να θέλει να κάνει το ξεκίνημα της καριέρας του. Εμείς οι ίδιοι ευθυνόμαστε τελικά αν αύριο η βόμβα που τοποθετήσαμε στα θεμέλια της κοινωνίας μας σκάσει...

  37. Orestios avatar
    Orestios 23/11/2010 00:29:28

    Το αντινιούζ δεν σου φταίει αν δεν μπορείς να δεις τί πρόκειται να γίνει

  38. DrKot avatar
    DrKot 24/11/2010 01:22:18

    Θαυμάζοντας τον Αρχαιοπτέρυγα για τις τοποθετήσεις του στο θέμα των ΑΠΕ ώς ένα άτομο που δεν μασάει την προπαγάνδα των μέσων, έμεινα έκπληκτος από το πώς έχει μασήσει την προπαγάνδα σχετικά με τους ΔΥ.

    Γιατί οι Δημόσιοι υπάλληλοι ούτε τόσο πολλοί είναι, που να δικαιολογούν το χαρακτηρισμό τους ώς η αιτία της καταστροφής μας, ούτε τόσο πολύ μας κοστίζουν.
    Αν δε δεν υπήρχαν όλοι αυτοί οι μικρομεσαίοι φοροκλέφτες, που κλέβουν και δεν αποδίδουν τον ΦΠΑ, και όλοι αυτοί οι φοροφυγάδες δεν θα είχαμε και έλλειμμα.

    Μία ιδιωτική επιχείρηση, φίλη Λορέττα και λοιποί υποστηρικτές της αεργίας των ΔΥ, διώχνει υπαλλήλους όταν δεν έχει πελάτες, δηλαδή όταν το προϊόν ή τις υπηρεσίες της δεν το έχει ανάγκη η κοινωνία.
    Αντίθετα το προϊόν του δημοσίου το έχει ανάγκη η κοινωνία και μάλιστα χάρις στο δημόσιο το πληρώνει πολύ φτηνά
    Και εξηγούμαι.
    Ένας δάσκαλος διδάσκει 20 με 30 παιδάκια. Αν η κοινωνία αγόραζε αυτή την υπηρεσία από τον ιδιωτικό τομέα θα έπρεπε να πληρώσει 20 * 5000 ευρώ που στοιχίζει κατά μέσο όρο το ιδιωτικό 100.000 ευρώ.
    Αντίθετα πληρώνει με τους φόρους της έναν δάσκαλο το ποσό των 30.000ευρώ (μισθός και εργοδοτικές εισφορές) και κάνει την ίδια δουλειά.
    Συνεπώς έχει κέρδος το κράτος και η κοινωνία γενικά για κάθε μαθητή 4000ευρώ. Στο 1 εκατομμύριο μαθητές το κέρδος που έχει η κοινωνία και το κράτος μόνο από τους δασκάλους είναι περίπου 5 δισεκατομμύρια ευρώ.
    Αντιστοίχως ένας γιατρός του δημοσίου εξετάζει κάθε μέρα 10 ασθενείς. Η τιμή που δίνει το κράτος στους ιδιώτες είναι 20 ευρώ στον ασθενή ασχέτως αν η τιμή έχει φτάσει τα 60 ευρώ και σε μερικές περιπτώσεις πολύ παραπάνω. Εγώ θα πάρω την επίσημη τιμή.
    Για τις υπηρεσίες αυτού του γιατρού το κράτος θα έπρεπε να πληρώνει 20*10=200 ευρώ. Αντίθετα το κόστος μισθοδοσίας του γιατρού με τις εργοδοτικές εισφορές είναι 80ευρώ.
    Άρα ένας γιατρός γλιτώνει κάθε μέρα 120 ευρώ από την κοινωνία και το κράτος. Βάλτε το επί 15.000 γιατρούς που έχει το δημόσιο έχουμε 300 ημέρες *120 ευρώ * 15000 = 540 εκατομμύρια.
    Και δεν υπολογίζουμε μέσα το κόστος νοσηλείας 180 ευρώ για δημόσιο νοσοκομείο και 350 ευρώ που πληρώνουν τα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία σε ιδιωτικά, όύτε το κόστος χειρουργίων που είναι 500 ευρώ που πληρώνουν τα δημόσια ασφαλιστικά ταμεία στα ιδιωτικά για αμοιβή χειρουργού και 20 ευρώ που πληρώνει το κράτος σε έναν δημόσιο γιατρό.
    Μόνο τα κέρδη που έχει το κράτος από αυτά τα δύο υπουργεία φτάνουν για να πληρωθούν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι μιας και ο προϋπολογισμός μισθοδοσίας όλων δημοσίων υπαλλήλων είναι 12 δισεκατομμύρια ευρώ.

  39. johnxt660r avatar
    johnxt660r 24/11/2010 02:50:20

    Αφού μας κατάντησαν να τρωγόμαστε μεταξύ μας ως λαός, η μια κοινωνική ομάδα ενάντια στην άλλη, θα βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου.Πείτε μου με το χέρι στην καρδιά (καλά τώρα), ξέρετε έστω και έναν ελεύθερο επαγγελματία που να πληρώνει εφορία????????
    Όλοι στην ίδια γη ζούμε και βλέπουμε τι γίνεται.Εγώ όσους ξέρω (αρκετούς), δεν πληρώνουν.Τυχαίο? Δε νομίζω.Μάλιστα κάποιος σε κουβέντα που κάναμε μου είπε το θεϊκό :"Πληρώνω ΦΠΑ"!!!!.Ο ίδιος παίρνει και επιστροφή από την εφορία.

    Και μετά είμαστε κατά των ΔΥ και όλο το φταίξιμο πάνω τους.Να συμφωνήσω κι εγώ αλλά ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΤΕ.
    Δεν έχουμε καταλάβει όλοι μας οτι το πρόβλημα ξεκινάει από εμάς τους ίδιους.
    Ας κοιτάξει ο καθένας πρώτα τον εαυτό του και μετά το διπλανό του.
    Είναι μαγκιά να λέμε "Σκίστε το ΔΥ, αυτός τα φταίει όλα" και την ίδια ώρα ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΜΕ?

    • Μisha avatar
      Μisha @ johnxt660r 24/11/2010 11:42:52

      Aκης, Μαντέλης, Τσουκάτος....

  40. Armageddon avatar
    Armageddon 24/11/2010 11:36:31

    ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΕΛΕΧΘΟΥΝ ΤΑ Ε9 ΤΩΝ ΠΡΟΘΥΠΟΡΓΩΝ ,ΥΠΟΥΡΓΩΝ , ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ,ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ,
    ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΩΝ ...ΚΑΙ ΝΑ
    ΚΑΤΑΣΧΕΘΟΥΝ ΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ...

  41. lalaunis avatar
    lalaunis 25/11/2010 00:04:29

    Οι ΔΥ ειναι το βασικοτερο προβλημα της οικονομιας.

    Δημιουργουν χρεος και στην ουσια δεν παραγουν η παραγουν πολυ λιγοτερο
    απ αυτο που καταναλωνουν.

    Το χειροτερο ειναι οτι γενιες ανατραφηκαν με σκοπο να γινουν ΔΥ ,το μονο
    που θεωρουνταν αξιοπρεπης εργασια απο το 81 και μετα.

    Σιγουρα η φοροδιαφυγη ειναι προβλημα,αλλα φοροι υπερ ποιον τελικα;

    Φυσικα οχι υπερ ενος κρατους κοντα στους αδυναμους αλλα υπερ των κομματικων στρατων των ΔΥ.

    Μ αυτα καταντησαμε υπερχρεωμενοι να ζητιανευουμε στη Μερκελ
    περιγελος Ευρωπης και οχι μονο.

    ΔΥ= ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΡΕΟΣ.

    Οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα.
    Οι ΔΥ ειναι απλα αναγκαιο κακο.
    Και οι μισθοι τους πρεπει να ειναι 40% κατω απο του Ι.Υ.
    Απλη οικονομια ,απλα μαθηματικα,κοινος νους........

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ lalaunis 25/11/2010 19:26:45

      Εγώ λέω να το γυρίσουμε κατευθείαν στη δουλεία.

      Τι χρειάζονται οι μισθοί?

    • johnxt660r avatar
      johnxt660r @ lalaunis 28/11/2010 01:36:44

      Στ' αλήθεια πιστεύεις αυτά που λες? Φυσικά και υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στο δημόσιο, όπως κομματικοί διορισμοί και ρουσφέτια και πολύ περισσότερο σπατάλες σε δαπάνες, για τις οποίες όμως δεν φταίνε οι απλοί υπάλληλοι καθώς αυτές αποφασίζονται από ΨΗΛΑ.
      Δηλαδή εσύ δεν ξέρεις για τα -ποιός ξέρει πού πήγαν- Κ.Π.Σ. απο Ε.Ε., για το χρηματιστήριο, για τις διάφορες SIEMENS, για την καταλήστευση των ταμείων, κλπ κλπ.

      Μήπως είσαι ο γνωστός "χρυσός" lalaunis? Μήπως ανήκεις σ' εκείνους τους "πατριώτες" Έλληνες που δεν πληρώνουν φόρους αλλά μόνο φωνάζουν και απαιτούν?Η είσαι απ' αυτούς που πολύ θα ήθελαν -μια θέση στο δημόσιο- αλλά δεν τους έκατσε?Μπα, μάλλον για προπαγανδιστής της συμμορίας του ΓΑΠ μου φαίνεσαι, κι αν κάνεις ένα κόπο να βάλεις τα νούμερα κάτω, θα δεις τι μπούρδες λές.
      "Απλη οικονομια ,απλα μαθηματικα,κοινος νους..." ό,τι να 'ναι, τρια πουλάκια κάθονταν, μ' αυτά τα μυαλά κάνεις καριέρα στον ιδιωτικό τομέα?
      Συγχωρήστε μου το ύφος, αλλά βαρέθηκα αυτήν την "μαύρο-άσπρο" αντιμετώπιση.
      Και για να τελειώνουμε κύριοι lalaunides (οχι οτι θα σας πείσω βέβαια), έχω δουλέψει αρκετές δουλειές πριν μπω με ΑΣΕΠ (και ευτυχώς δε χρωστάω σε κανένα π@#$%η) στο δημόσιο.Ξέρετε πόσους μάγκες ιδιώτες ταϊζει το κράτος?Και γιατί εγώ με 24h/365d διαθεσιμότητα και χωρίς να ξέρω το πρόγραμμα του επόμενου μήνα πρέπει να πάρω 40% κάτω του Ι.Υ.?

      Δεν έχετε καταλάβει οτι όλο το παιχνίδι είναι για Βουλγαροποίηση των ιδιωτικών υπαλλήλων(και οχι μόνο)?

      Άντε , γειά σας

  42. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/11/2010 01:41:56

    Συγγνώμη που επανέρχομαι μετά τόσες μέρες. Δυσάρεστο όσο και αν είναι το θέμα, διχαστικό όσο και αν φαίνεται, αν δεν το δούμε κατάματα, δεν θα μπορέσουμε να πατήσουμε στα πόδια μας εάν κοπεί, που πιστέυω ΠΡΕΠΕΙ να κοπεί ο ομφάλιος λώρος.

    Εκτός εάν πιστέυει κανείς ότι ΔΕΝ θα μας απομυζήσουν οι υπερβόρειοι.