Ή αλλάζουν ή βουλιάζουν
14/10/2014 06:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ή αλλάζουν ή βουλιάζουν

Έτσι όπως πάνε οι κυβερνητικές «Αντουανέτες» θα κάνουν πρωθυπουργό τον «μικρό Ναπολέοντα»...

Το μεγαλύτερο δράμα της σύγχρονης πολιτικής ιστορίας και το μεγαλύτερο έγκλημα που έχει κάνει ποτέ κυβέρνηση, καταγράφηκε στην δημοσκόπηση της GPO όπου o ΣΥΡΙΖΑ προηγείται με διαφορά πάνω από 6 μονάδες.

Όχι ότι δεν έχει δικαίωμα και ο Τσίπρας ή οποιοσδήποτε άλλος να κυβερνήσει εφόσον το επιλέξει ο ελληνικός λαός. Όμως, αν δούμε μια κυβέρνηση με πρωθυπουργό τον Τσίπρα και… υπουργό (Άμυνας για παράδειγμα) τον Πάνο Καμμένο, τότε δεν έχουμε πολλές επιλογές. Είτε θα κρεμαστούμε στο Σύνταγμα είτε θα αλλάξουμε χώρα.

Κι αυτό το έγκλημα θα έχει συμβεί εξαιτίας της ανικανότητας μέρους του κυβερνητικού συνασπισμού, βασικών στελεχών εντός και εκτός Μαξίμου που κοιμούνται με τα τσαρούχια όσο ο ΣΥΡΙΖΑ κοροϊδεύει τον ελληνικό λαό με ψεύτικες υποσχέσεις.

Κι όσο οι άσχετοι επικοινωνιολόγοι, βλαχοδήμαρχοι, κομματάρχες της κακιάς ώρας δεν βλέπουν ούτε μισό μέτρο από τη μύτη τους τόσο ο Αλέξης και ο Πάνος θα προελαύνουν προς την εξουσία. Και θα μας κάνουν όλους εμάς να παθαίνουμε κατάθλιψη για το πόσο χαμηλά μπορεί να φτάσει η πατρίδα. Έξι μήνες έχουν περάσει σχεδόν από τις εκλογές που ο κόσμος έστειλε το μήνυμα και κάποιοι ακόμη το διαβάζουν και το αναλύουν. Χάθηκαν 180 μέρες προκειμένου να κάνει η κυβέρνηση τα αυτονόητα. Να δώσει 72-100 δόσεις για όσους δεν έχουν να πληρώσουν τα χρέη τους, να κουρέψει τις παράλογες προσαυξήσεις και τα πρόστιμα, να αποκαταστήσει τις αδικίες στους ένστολους, να διορθώσει την αθλιότητα του ΕΝΦΙΑ, να μειώσει τον Ειδικό Φόρο στο πετρέλαιο ώστε να αγοράσει ο κόσμος με 1 ευρώ το λίτρο και να μην παγώσει.

Αυτά που έπρεπε να έχουν γίνει και πριν το καλοκαίρι, πριν φορτωθεί το πολιτικό σύστημα με τη λαϊκή οργή, γίνονται τώρα υπό την πίεση των εκλογών.

Είναι αυτό πολιτική σοβαρή; Είναι αυτή διαχείριση των προβλημάτων της πατρίδας; Τι έκαναν όλοι αυτοί οι μεγαλόσχημοι της κυβέρνησης τόσο καιρό και τώρα έρχονται με την ουρά στα σκέλια να κάνουν αυτά που τους γράφαμε τόσο καιρό ότι έπρεπε να κάνουν;

Είναι ή δεν είναι πολιτικό έγκλημα να κάνεις μάγκα τον… δάγκα Τσίπρα εξαιτίας της προσωπικής σου ανικανότητας; Αυτό θα πρέπει να αναρωτηθούν όλοι οι κοιμισμένοι τεμπέληδες της εύφορης κυβερνητικής κοιλάδας που ακόμη και σήμερα κάνουν διαχείριση αντί να είναι στην πρώτη γραμμή του πολέμου.

Όλοι αυτοί που κρύβονται πίσω από τις βαριές πόρτες των υπουργείων, του Μαξίμου, της Βουλής πώς θα παραδώσουν την πατρίδα σ’ αυτούς τους άσχετους αλλά και τόσο αλαζόνες της Αριστεράς; Δεν θα το έχουν κρίμα στο λαιμό τους να σκέφτονται ότι έκαναν τις περισσότερες δυνατές γκάφες και ανεπάρκειές τους προκειμένου να στρώσουν το χαλί στον Τσίπρα;

Έτσι όπως πάνε οι κυβερνητικές «Αντουανέτες» θα κάνουν πρωθυπουργό τον «μικρό Ναπολέοντα».

«Ξυπνήστε ρε. Λίγοι μήνες σας έμειναν να εμποδίσετε την καταστροφή».

Και δεν μπορεί να είναι μέχρι τέλους ο Σαμαράς το ισχυρό χαρτί της κυβέρνησης και ο πλέον δημοφιλής και άξιος για πρωθυπουργός και όλοι οι υπόλοιποι να κινούνται στη μετριότητα και να κρύβονται στη σκιά του.

Σκεφτείτε ότι ακόμη και το σχέδιο εξόδου από το Μνημόνιο με λάθος τρόπο επικοινωνείται. Όπως και σε όλα τα θέματα κάποιοι καλλιεργούν υψηλές προσδοκίες χωρίς να έχουν εξασφαλίσεις και ύστερα έρχεται η ξεγυριστή σφαλιάρα, δυνατότερη κι από εκείνες που έτρωγε ο Βέγγος. Αλλά που μυαλό να βάλουν.

Αντί να κάνουν τις μεταρρυθμίσεις που απαιτούνται χωρίς να υπολογίσουν κανένα λαμόγιο, αντί να «δέσουν» την έξοδο της χώρας από το ΔΝΤ, τάζουν λαγούς με πετραχήλια στον κόσμο και μόλις έρθει η απογοήτευση θα έρθει και η λαϊκή οργή. Είναι αυτογκόλ ή δεν είναι;

Αλλά είπαμε. Κάποιοι κοιμούνται με τα τσαρούχια και περιμένουν πότε ο Σαμαράς θα τους πει τι να κάνουν γιατί από μόνοι τους ούτε τα κορδόνια δεν μπορούν να δέσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χμμμμμ avatar
    χμμμμμ 14/10/2014 09:47:19

    Μα ποιου είναι το σφάλμα? των ανίκανων ή εκείνου που τους κρατάει στη θέση τους? Ας μη φοβόμαστε να πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Η τ αλλάζει όλα ή βουλιάζει

    • Το ιπτάμενο χαλί avatar
      Το ιπτάμενο χαλί @ χμμμμμ 14/10/2014 16:14:10

      Εγώ αναρωτιέμαι. Δεν το βλέπει, ή απλά δεν έχει άλλους; Να μην το βλέπει τώρα πια το θεωρώ αδύνατο, άρα....

  2. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 14/10/2014 10:06:25

    η αδυναμια στην επικ0ινωνια για αλλη μια φ0ρα θα κανει ζημια κυριως στη πατριδα μας, δυστυχως ακ0υγεται 0π0ι0ς φωναζει πι0 δυνατα,

  3. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 14/10/2014 10:26:20

    Θα πρότεινα η κυβέρνησή μας να ασχοληθεί περισσότερο με τα απλά, καθημερινά προβλήματα των πολιτών και την προοδευτική αποκατάσταση της οικονομικής τους κατάστασης (το τελευταίο το πράττει εν μέρει αλλά χρειάζεται επιτάχυνση). Στον περισσότερο κόσμο που ασχολείται ακόμα με την πολιτική -γιατί σας διαβεβαιώ ολοένα και περισσότεροι απαξιούν πλέον- ποσώς τον ενδιαφέρουν οι κοκκορομαχίες με τον σφύριζα!.. Περισσότερο με μάχες οπισθοφυλακών μοιάζουν μιας κυβέρνησης που προσπαθεί να υποχωρήσει όσο μπορεί συντεταγμένα. Δεν είναι καλή εικόνα. Μην το συνεχίζετε, είναι η δική μου προτροπή.

  4. Βλάμης avatar
    Βλάμης 14/10/2014 10:37:45

    Πετρέλαιο θέρμανσης με 1 ευρώ το λίτρο να αγοράσουν οι ένστολοι τώρα που θα πάρουν δώρο ανισότητας πολιτών. Εμείς 12 κυβικά ξύλα πήραμε για όλο το χειμώνα με 600 ευρώ. Τυχεροί... Αλλοι στη γειτονιά δνε πήραν διότι φόρος εισοδήματος 40% αυξημένος ΣΥΝ ενφια, παρότι δόσεις, δε βγαίνει. Απλά μαθηματικά, ένα κι ένα, δε θέλει φιλοσοφία για να καταλάβεις...

  5. Epifanios avatar
    Epifanios 14/10/2014 10:45:44

    Δεν με συμφερει αλλα θα σας το πω. Αυτο για τους ενστολους μη το λετε συνεχεια, γιατι το ακουνε αλλοι, παραδοσιακοι ψηφοφοροι της ΝΔ (και μαλιστα πολυ περισσοτεροι σε πληθος), και φευγουν ακομα ποιο γρηγορα απο τη ΝΔ. Ποιοι ; Πχ. οι μικρομαγαζατορες που πληρωσαν φορο για πρωτη φορα 26% απο το πρωτο ευρο (και εκλεισαν τα μαγαζια τους σωρηδον) και οι αγροτες που ετοιμαζονται απο το 2015 να σκασουν 13% (απο 1000 ευρω και πανω σχεση με αυτα που πληρωναν μεχρι περυσι). Ολοι αυτοι χρεωνουν ξεκαθαρα στη ΝΔ το πληγμα. Ο ΕΝΦΙΑ χρεωθηκε σε μεγαλο μερος στο ΠΑΣΟΚ που τον ξεκινησε με το χαρατσι της ΔΕΗ. Οι μειωσεις μισθων και συνταξεων επισης. Τα τελευταια ομως επληξαν τον πυρηνα των ψηφοφορων της ΝΔ.

    • Μαρκος avatar
      Μαρκος @ Epifanios 15/10/2014 09:00:53

      Φορο 26% απο το πρωτο ευρω συν 55% προκαταβολη επομενου ετους συν φορο επιτηδευματος (απο 650 ευρω) συν ασφαλιστικες εισφορες (4000-5000)χωρις καμια ουσιαστικη ανταποδοτικοτητα.

  6. Kίττυ avatar
    Kίττυ 14/10/2014 10:58:25

    72 δόσεις σε όσους έχουν οφειλές από 15.001 έως 1.000.000 ευρώ είναι άνοιγμα ψαλίδας, που ταυτίζει τους υπερφορολογημένους σε απόγνωση με τους κατά συρροή φοροφυγάδες...!!! Κι η απόγνωση είναι σύμβουλος χειρότερος κι από τους κουφιοκεφαλάκηδες της εξουσίας!!!!!

  7. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 14/10/2014 11:11:58

    Γράφετε. ... ότι έκαναν τις περισσότερες δυνατές γκάφες και ανεπάρκειές τους προκειμένου να στρώσουν το χαλί στον Τσίπρα;.. Και να κρατήσουν στάσιμη τη χώρα. Αν είναι έτσι όπως τα γράφετε και αυτοί δεν το καταλαβαίνουν από μόνοι τους, τότε τι άλλο να περιμένουμε απ΄ αυτούς; Ή απ΄αυτούς που θα έπρεπε να τους αλλάξουν; Μεχρί ποτε θα καμαρώνουμε ότι "έξω πάμε καλά"; και να θεωρούμε ότι είναι αυτό αρκετό; Μεχρι πότε θα αναβάλλουμε το ξεκαθάρισμα που πρέπει να γίνει στα δημόσια πράγματα της χώρας; Και μεχρι πότε θα μας διατηρεί στην εξουσία η διαπίστωση ότι οι "άλλοι" είναι χειρότεροι; Ως κοινωνία χρειαζόμαστε ένα όραμα για μας και κυρίως για τα παιδιά μας.

  8. George N avatar
    George N 14/10/2014 11:46:39

    Δεν βοηθάει μόνο η κριτική. Δεν έχει νόημα να κατακεραυνώνεται ο ΕΝΦΙΑ (που σίγουρα είναι η βασική αιτία της κατρακύλας) αν ταυτόχρονα δεν προτείνεται κάποιο ισοδύναμο. Στην ζυγαριά ΕΝΦΙΑ, περικοπές στις συντάξεις γήρατος 40ρηδων/50ρηδων τι κερδίζει οικονομικά, πολιτικά, κομματικά? Η επιλογή έγινε αλλά ήταν σωστή? Ποιόν πείθει μια αξιολόγηση ΔΥ που όποιοι παίρνουν κάτω από την βάση...μένουν? Ίσως αυτόν που βρίσκεται σε αυτήν αλλά πόσοι φεύγουν με την βεβαιότητα ότι τίποτα δεν αλλάζει?

  9. Αδαμάντιος avatar
    Αδαμάντιος 14/10/2014 12:07:07

    Η αδυναμία των άλλων δεν είναι πανάκεια .Δεν μπορούμε πάντα να ζητούμε από τους άλλους να σκεφτούν τα δεινά με τον ερχομό του αντιπάλου. Γιατί έτσι δείχνουμε ότι αδιαφορούμε για τα δικά μας. Επειδή δε οι άσχετοι πιστεύουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι μια παρένθεση και μόνο τους υπενθυμίζω τις ρηχές τους αναλύσεις για το 1981 και πόσο έξω έπεσαν. Γι αυτό ο Σαμαράς έκανε ένα λάθος και θα το πληρώσει. δεν έψαξε να βρει ανθρώπους που τιμούν την θέση τους και δουλεύουν. Όχι μόνο να παίρνουν από την θέση τους αλλά να δίνουν κιόλας!

  10. blackunder avatar
    blackunder 14/10/2014 13:05:13

    Eπιτέλους Αντώνη, δράσε. Η ανάπτυξη διατάσσεται,όσο και αν ακούγεται παράλογο, δεν την περιμένουμε εξ ουρανού. Μείωσε τους φορολογικούς συντελεστές, τώρα που εχεις πλεόνασμα. Απελευθέρωσε επιτέλους την οικονομία και απο εκεί και πέρα θα βλέπεις από μακριά να δουλεύουν όλα. Διώξε επιτέλους και κανάν επίορκο ΔΥ, λίγοι θα φύγουν απο την ΝΔ, πολλαπλάσιοι θα έρθουν. Πάρε την Αττική Οδό από τον Ιδιώτη, η σύμβαση έχει ολοκληρωθεί, και απελευθέρωσε τα διόδια ή οδήγησε τα έσοδα σε ταμείο πρόνοιας. Γιατί δε θες να γράψεις το όνομά σου με χρυσά γράμματα στην ιστορία? Τι φοβάσαι? παντοδύναμος είσαι...τι τα θες τα βαρίδια γύρω σου (Γιακουμάτος, Βούλτεψη κλπ..)?

    • Stormy Night avatar
      Stormy Night @ blackunder 14/10/2014 13:15:48

      Καλά τα λέτε αλλά τα αυτονόητα ηχούν πολύ δυστυχώς, σαν ...επανάσταση. Αν είχαν γίνει τέτοιου είδους ανατρεπτικές κινήσεις εξ αρχής, κινήσεις που θα σηματοδοτούσαν αποδέσμευση από πιέσεις κι εκβιασμούς ...μεγαλοτσιφλικάδων, όλα σήμερα θα ήτανε αλλιώς.

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 14/10/2014 15:02:28

    Πολύ σωστό το άρθρο, αλλά πολύ αργά για να νουθετήσει τους αρμόδιους! Αυτά τα αυτονόητα που επισημαίνονται στο άρθρο, τα λέγαμε και τα ξαναλέγαμε, πολλοί μας θεωρούσαν γκρινιάρηδες και άλλοι ...κρυπτοσυριζαίους!!! Σε σημείο μάλιστα μερικά σχόλια να λογοκρίνονται!!!!! Πιστέψτε με, ματώνει η ψυχή μου αναλογιζόμενος για το τι μας περιμένει με την έλευση όλων αυτών των συνιστωσών , αλλά και των λανθανόντων Πρασινοφρουρών, που τώρα βρίσκονται ...κοιμώμενοι στις στοργικές αγκάλες του ΣΥΡΙΖΑ! Η μόνη σωτηρία ήταν ο Σαμαράς, ο Σαμαράς των Ζαππείων, ο οποίος διείδε όλα αυτά που θα συνέβαιναν αν εξακολουθούσαμε να παίρναμε το λάθος φάρμακο με την λάθος συνταγή, που όντως έτσι συνέβει, με Σαμαρά όμως υπεύθυνο!! Μου είναι αδιανόητο και θα αποτελέσει γρίφο στην Πολιτική Ιστορία της Νεώτερης Ελλάδας, η μεταστροφή της πολιτικής αλλά και η επιλογή των ..παιδιών του Σημίτη, ως ...Τσάρων της Οικονομίας, αλλά και το να ποντάρει όλα του τα λεφτά στο άλογο της Μέρκελ! Η οποία φυσικά μας έφτυσε, αφού τον χρησιμοποίησε για να κερδίσει τον απαιτούμενο χρόνο, ώστε να θωρακιστεί η Οικονομία της από το ενδεχόμενο φυγής της Ελλάδας από την ΕΕ! Κάθε μέρα τα πράγματα γίνονται χειρότερα και η ασκούμενη πολιτική δεν οδηγεί μόνο την Οικονομία σε αδιέξοδο, αλλά ανοίγει στον ΣΥΡΙΖΑ διάπλατα την πόρτα της εξουσίας! Που οι συνέπειες θα είναι ασύλληπτες σε καταστροφή και μέγεθος. Απαιτώ ως Έλληνας πολίτης, να γίνει ο Σαμαράς αυτός που ξέραμε, με τις ρήξεις και τις υπερβάσεις. Να μην αφήσει το όνομά του στην Ιστορία, ως τον πρώτο πολιτικό που παρέδωσε την εξουσία στην Αριστερά και συνέβαλε να υποστεί η Ελλάδα , πρωτοφανή ατιμωτική υποδούλωση στα σύγχρονα εξωτερικά κέντρα εξουσίας !!!

  12. rasputin avatar
    rasputin 14/10/2014 15:28:42

    Ο Σαμαράς και οι συμβουλάτορες του νόμιζαν ότι θα είναι ισοπαλία με τον Σύριζα μέχρι να έρθει η ώρα των εκλογών και ότι εκεί με 3-4 φιλολαϊκά μέτρα θα πάρει κεφάλι .Ξεπέρασαν τις αντοχές του κοσμάκη με την φορολογία του 2014 και τώρα τρέχουν να μοιράσουν πλεονάσματα και επιδόματα θέρμανσης . Οι μισθωτοί πλήρωσαν περισσότερα , οι έμποροι και ελ. επαγγελματίες διπλάσια και τριπλάσια από αυτά που δεν έχουν . Καλοί , κακοί , έξυπνοι , βλάκες ή απατεώνες , όλοι στο ίδιο τσουβάλι . Επειδή οι περισσότεροι δεν βγαίνουν στο αντάρτικο και δουλεύουν 15 ώρες να ζήσουν τις οικογένειές τους , αυτό δεν σημαίνει ότι θα ξαναρίξουν ΝΔ με κλειστά μάτια . Μας τέντωσες ρε Σαμαρά και έβαλες τον αχώνευτο Χαρδούβελη να μιλάει με την τρόικα και τον Ντινόπουλο να μας παρηγορεί από τα παράθυρα των ΜΜΕ . Ήρθε η σφαλιάρα των ευρωεκλογών όπως είχε πάθει και ο Καραμανλής το 2009 . Και μέχρι να συνέλθουνε από τις 4 μονάδες , η διαφορά πήγε στους 6-7 . Πέντε μήνες μετά και ακόμα είναι στο "θα" . Νομίζουν ότι θα ψηφίσουν 5 ελαφρύνσεις τον Δεκέμβριο και σε 2 μήνες θα κερδίσουν εκλογές ενώ οι τσέπες ακόμα ματώνουν . Άδικα περιμένουμε σοβαρές αλλαγές . Τίποτα συνταρακτικό δεν πρόκειται να κάνουνε . Η ήττα τον Μάρτιο θα είναι σαρωτική αν δεν βρεθούν οι 180 . Που δεν θα βρεθούν ούτε 170 με το σφυροκόπημα του Σύριζα στους ανεξάρτητους βουλευτές .

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/10/2014 15:48:20

    Με τις πολιτικάντικες ανοησίες και τυχοδιωκτισμούς προεδρική εκλογή, δήθεν έξοδος ΔΝΤ και δήθεν παραίτηση από τη χρηματοδοτική στήριξη) των κομματαρχών του ΝΔΣΟΚ (αυτοθεραπεία με ηλεκτροσόκ) και του ΣΦΥΡΙΖΑ (...και γλύστραγα), πάνε να το πνίξουν το κουνέλι και να κάνουν τον απλό κόσμο να τρέχει. Κάποιος πρέπει να τους βάλει πολύ άγρια πάγο: Εμείς, οι πολίτες, όσοι δεν είμαστε κομματόσκυλα και μπουλντόγκ που φυλάνε την σάπια Ελληνική ελίτ.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/10/2014 16:04:04

    Απόλυτη ανευθυνότητα. Τυχοδιώκτες ή άσχετοι; Οι μεν, τι έκαναν; Αντί να διασφαλίσουν φορολογικά έσοδα μεγαλοφοροφυγάδων και να περικόψουν τις ανόητες δαπάνες για το "σκληρό πυρήνα" των υψηλόμισθων αργόμισθων πελατών και για την ανακεφαλαιοποίηση των warrants για τους golden (τζάμπα τα δώσανε, τελικά με χρέωση του δημόσιου), προσπάθησαν να πείσουν ότι οι τράπεζες δεν είναι χρεοκοπημένες ως ιδιωτικές επιχειρήσεις, για να "εκτρέψουν" 11 δις. Καλά εμείς εδώ είμαστε ευκολόπιστοι, αλλά ποιός άλλος θα το πίστευε; Οι δε, βιάζονται να παραλάβουν το χαρτοκούτι με το όμορφο γιορτινό περιτύλιγμα, τις κορδέλες της εξουσίας και τη βόμβα μέσα. Καλά όλα, αλλά το ΤΝΤ δεν το μυρίζουν; Σε αγαστή συνεργασία, ξανάστειλαν το 10ετές ομόλογο πάνω από το 7 %. Τι ελίναι πιο επικίνδυνο; Τυχοδιώκτες ή άσχετοι;

    • Το ιπτάμενο χαλί avatar
      Το ιπτάμενο χαλί @ Uncle Stgm 14/10/2014 16:20:31

      Ό,τι και να΄ναι και οι δύο, σ΄εμάς θα τον χρεώσουν τον λογαριασμό σαν χθες, σαν σήμερα, σαν πάντα!

  15. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/10/2014 16:21:56

    Και ένα ωραίο ανέκδοτο (όπως παλιά, επί Χότζα, λέγαμε "Αλβανός επενδυτής με hedge fund στην Κορυτσά και ναυτιλιακή εταιρεία στο Δυρράχιο"): "Εκλογές τώρα, έρχεται ολιγόμηνη κυβέρνηση Σύριζα και μετά επιστρέφει στη Ρώμη ο Αντώνιος Κιγκινάτος". Πόσο ξεχάστηκε το 1981! 33 χρόνια !

  16. ΜΑΝΤΗΣ ΚΑΛΧΑΣ avatar
    ΜΑΝΤΗΣ ΚΑΛΧΑΣ 14/10/2014 16:45:23

    Σοκ και δεος.Τα ελεγε το antinews με τον ενφια και δικαιωθηκε το -4% εγινε -6,5%.Το κωμικοτραγικο ειναι οτι τελευταια δοση ειναι τον φεβροαριο και 20 μερες μετα ειναι οι εκλογες...Περαν αυτων οσο ηταν οι ΔΗΜΑΡ η ΑΝΕΛ και η ΧΑ μεταξυ 6-10% ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορουσε να ξεφυγει γιατι μοιραζοντουσαν οι δυσαρεστημενοι.Τωρα με τα γνωστα προβληματα (αποχωρησεις βουλευτων,δικαστικα)που εχουν, ο ΣΥΡΙΖΑ παιζει μονος του με τους δυσαρεστημενους ,στηνοντας σκηνικο αυτοδυναμιας. Η κυβερνηση πρεπει να ξαναδει το θεμα του ενφια που πρεπει να μειωθει 30-35% και τα χαμενα εσοδα να καλυφθουν απο μειωση εξοδων η/και απο αυξηση φορων καταναλωσης.