#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήταν ο Γκάντι γκέι;

[caption id="attachment_202163" align="alignnone" width="600" caption="Gandhi with his secretary Miss Sonia Schlesin and friend Doctor Hermann Kallenbach 1913"][/caption]

Μια σπάνια συλλογή επιστολών ανάμεσα στο σύμβολο της ινδικής ανεξαρτησίας Μαχάτμα Γκάντι και έναν Νοτιοαφρικανό bodybuilder, με τον οποίο είχαν  μια ιδιαίτερη σχέση, παρουσιάζονται στο Νέο Δελχί. Ο  στενός δεσμός ανάμεσα στον Γκάντι και τον Χέρμαν Κάλενμπαχ έχει γίνει αντικείμενο κουτσομπολιών εδώ και χρόνια, ενώ και στο παρελθόν δημοσιευμένη αλληλογραφία τους είχε θεωρηθεί ότι πιθανόν να υποδηλώνει ότι είχαν μια σωματική σχέση.

Μία από τις χειρόγραφες επιστολές από τον Γκάντι στον Κάλενμπαχ, που δημοσιεύτηκε την Τετάρτη, στην 65η επέτειο της δολοφονίας του Γκάντι, τον αποκαλεί «Αγαπητέ μου Κάτω Βουλή» και κλείνει το γράμμα υπογράφοντας «Αμαρτωλά δικός σου, Άνω Βουλή».
Ωστόσο, επιστήμονες που ψάχνουν για σαφείς αποδείξεις για τη σχέση των δύο ανδρών έμειναν απογοητευμένοι, καθώς εκτίθεται μόνο μέρος της αλληλογραφίας στο μουσείο Εθνικών Αρχείων. Ο Γκάντι έζησε με τον Κάλενμπαχ, έναν γερμανοεβραίο αρχιτέκτονα, στο Γιοχάνεσμπουργκ, για περίπου δύο χρόνια από το 1907, πριν επιστρέψει στην Ινδία το 1914 όπου συντόνισε το πολιτικό κίνημα κατά της βρετανικής αποικιοκρατίας. Το αρχείο των επιστολών και των φωτογραφιών που ανήκουν στον Κάλενμπαχ αγοράστηκε από την ινδική κυβέρνηση πέρυσι, λίγο πριν δημοπρατηθεί από τον οίκο Sotheby στο Λονδίνο.  Ο επικεφαλής του μουσείου Mushirul Hasan, αρνήθηκε ότι έχουν κρύψει κάποιες επιστολές για να μην χαλάσουν την εικόνα του Γκάντι στην χώρα.

Η σχέση μεταξύ του Γκάντι και του πλούσιου Νοτιοαφρικανού καταγράφεται σε ένα πρόσφατο βιβλίο του συντάκτη των New York Times, Joseph Lelyveld. «Έχεις καταλάβει εντελώς το σώμα μου» φέρεται να λέει ο Γκάντι σε επιστολή του προς τον Κάλενμπαχ, στο βιβλίο με τίτλο «Μεγάλη Ψυχή: Ο Μαχάτμα Γκάντι και ο αγώνας του για την Ινδία». Και συμπληρώνει: «Αυτό είναι δουλεία με μια εκδίκηση».

Ο Lelyveld αναγκάστηκε να υπερασπιστεί το βιβλίο του από τις κατηγορίες ότι είχε υποδείξει πως ο Γκάντι ήταν αμφιφυλόφιλος, λέγοντας ότι αυτή η λέξη δεν αναφέρεται πουθενά. Η Raj Bala Jain, μέλος της ερευνητικής ομάδας των Εθνικών Αρχείων που μελέτησε λεπτομερώς τη συλλογή, δήλωσε έκπληκτη από αυτά τα λόγια, καθώς αυτή δεν είδε πουθενά κάτι τέτοιο. ¨Η φιλία μπορεί να παρερμηνευθεί» δήλωσε. «Νομίζω ότι ο Γκάντι ήταν πολύ φυσιολογικός και πάνω από τέτοια πράγματα», είπε για τον άνθρωπο που πήρε όρκο αγαμίας στα 30 του.

telegraph

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 01/02/2013 11:51:32

    Ρε παιδιά ,υπήρχαν bodybuilders το 1907?

    Απο και και πέρα...πάντα πολύ χαμογελαστός που φαίνονταν ο μακαρίτης!!!!!!

  2. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 01/02/2013 15:04:35

    και νορμαλ να ηταν ποτε δεν τον πηγα αυτον τον άνθρωπο
    παντως η ιδεολογια της παητικοτητας που πρεσβευαι μπορει και να κρυβει κατι

  3. aristidis D. avatar
    aristidis D. 01/02/2013 15:47:07

    Δεν είναι ντροπή να το ρωτάμε?

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/02/2013 16:17:19

    Ρε παιδιά, έχει σημασία ποιος ήταν γκέι και ποιος όχι;
    Από το τι έκανε στην κρεβατοκάμαρά του θα τον κρίνουμε τον Γκάντι;

    Άντε, σας έχω κι εγώ μια τρομερή αποκάλυψη: Ο Ντε Γκωλ σιχαινόταν το σπανακόρυζο!

  5. Kράντωρ avatar
    Kράντωρ 01/02/2013 17:04:48

    Εάν ζούσε στις ΄μερες μας θα μπορούσε να παριστάνει τον εξωγήινο σε ταινίες του Hollywood, χωρίς κάποια πρόσθετα...
    Στην Ν.Αφρική άκουσε από τους Ευρωπαίους περι Ελευθερίας και παρενόησε... Η φυλή ανδραπόδων, στην οποία ανήκε, οφείλει να έχη αξία και αρετή την Υποταγή στους ανωτέρους λαούς.
    Από μικρούς μας έμαθαν να διαβάζουμε τα «τσιτάτα» του σαν θέσφατα.
    Η παρηκμασμένη Λευκή Δύσις ,απεμπολόντας τις καταβολές του ελληνορρωμαϊκού πολιτισμού της προσφέρει σαν είδωλα και πρότυπα των νέων της τον Μαχάτμα Γκάντι, τον Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ και τον κάφρο Μαντέλα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Kράντωρ 01/02/2013 17:34:29

      Σοβαρά μιλάς τώρα; Ή τρολάρεις;

      • Ελλην-1821 avatar
        Ελλην-1821 @ Στέργιος 02/02/2013 15:16:44

        τι σημαινει τρολαρω;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Kράντωρ 01/02/2013 17:56:44

      Στην αρχαιοελληνική σκέψη, μόνος ο Αριστοτέλης μίλησε για λαούς που είναι φύσει δούλοι, έχοντας υπ΄όψη μάλλον τους Θράκες που πουλούσαν οι ίδιοι για δούλοι τα παιδιά τους. Αυτή η κοσμοθεωρία, δηλαδή περί ανώτερων και κατώτερων λαών, απορρίφθηκε διαρρήδην από τον χριστιανισμό, αφού όλοι οι άνθρωποι "εξ ενός αίματος" γεννήθηκαν, κατά τον απόστολο Παύλο. Αναγνωρίζω ότι κάθε λαός ή και κάθε φυλή έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως το ότι άλλοι είναι πιο πειθαρχημένοι, άλλοι έχουν μεγαλύτερη έφεση προς το συναίσθημα, άλλοι είναι πιο λογοκρατούμενοι, άλλοι είναι πιο δυναμικοί. Όπως και το ότι έχουν ιδιαίτερα φυσικά χαρακτηριστικά (ύψος, σωματότυπος, φωνή, κλπ). Αυτές όμως οι ιδιαιτερότητες δεν αναιρούν την ΙΣΟΤΗΤΑ όλων των ανθρώπων, που είναι κάτι το θεμελιώδες στο κήρυγμα του χριστιανισμού. Ο Διαφωτισμός το προσέλαβε από τον χριστιανισμό, αφού φιλοδόξησε να φτιάξει έναν είδους χριστιανισμό χωρίς Χριστό.

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ Kράντωρ 01/02/2013 18:45:30

      πολυ σωστα. πρακτορας των Αγγλων ηταν. Ακου παθητικη αντισταση. οπως ειπε και ο Γουντυ Αλεν στον ΕΙΡΗΝΟΠΟΙΟ ...προτιμω το ενεργητικο τρεξιμο

    • Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ Kράντωρ 01/02/2013 18:50:26

      Πολύ κρύο το χιούμορ σου φίλε. Εγγλέζος είσαι?

      • Ελλην-1821 avatar
        Ελλην-1821 @ Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 02/02/2013 15:15:13

        Ισως οχι Επικουρειος παντως

        • Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
          Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ Ελλην-1821 02/02/2013 23:01:28

          στον Kράντωρ απευθύνθηκα.