#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2013 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήταν εμφύλιος, ηλίθιε!

 

Ήταν αδύνατο να περάσει η 4η Δεκεμβρίου και να μη γίνει αφιέρωμα στα «Δεκεμβριανά». Ο κάποτε  δελφίνος για Γενικός Γραμματέας του ΚΚΕ, «χτύπησε» μέσα από το φιλόξενο enikos.

Χωρίς καμία διάθεση αυτοκριτικής για τα πεπραγμένα του κόμματος , έκανε ένα ποτ-πουρί με τα «ακλόνητα» επιχειρήματα της Αριστεράς για τα γεγονότα, στη βάση του απλοϊκού δίπολου: οι «ηρωικοί» αριστεροί αγωνιστές  από τη μια, οι κακοί Άγγλοι, οι χωροφύλακες, το ανδρείκελο «Γιώργος Παπανδρέου» και οι ταγματασφαλίτες  από την άλλη.

Χωρίς να έχουμε το «ψώνιο» ότι με 500 λέξεις θα καταθέσουμε την «απόλυτη αλήθεια», που δεν θα τη βρει κανείς ούτε σε 500 σχετικά βιβλία (παρά μόνο στα «τροπάρια» του Περισσού) και μιας και προκαλεί με το υστερόγραφο του για αντεπιχειρήματα, θέτουμε απλά κάποια ερωτήματα:

1.       Υπήρχε στις τάξεις του ΚΚΕ –έστω σαν κρυφή ελπίδα- η πρόθεση κατάληψης της εξουσίας διά των όπλων;

2.      Στα Δεκεμβριανά ήταν κυρίαρχος ο ρόλος της ΟΠΛΑ Αθηνών ή του ΕΛΑΣ;

3.      Αληθεύει ότι οι αριστεροί είχαν εντολή να μην πυροβολούν τους κακούς Εγγλέζους;

4.      Είπε ο Σιάντος μέρες πριν το συλλαλητήριο της 3η Δεκεμβρίου ότι «θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι»;

5.      Γιατί ενώ το ΚΚΕ επεδίωκε την ομαλότητα, ο ΕΛΑΣ κυνηγούσε τον Ζέρβα στην Ήπειρο;

6.      Ποια ήταν η θέση του κόμματος για το Μακεδονικό εκείνη την περίοδο; Υπήρχαν επαφές με το Γιουγκοσλαβικό και το Βουλγαρικό ΚΚ;

7.      Γιατί κατά την υποχώρηση, ο ΕΛΑΣ πήρε ομήρους;

8.      Πόση σχέση είχαν τελικά ο ΕΛΑΣ με το «Δημοκρατικό Στρατό»; Σε ποια κλίμακα ο τελευταίος στρατολογούσε διά της βίας;

9.      Στη Βάρκιζα οι αριστεροί ηγέτες εξασφάλισαν την προσωπική τους αμνηστία, αφήνοντας στην τύχη τους απλούς μαχητές;

10.   Για τον Άρη Βελουχιώτη –τον ιδρυτή του ΕΛΑΣ- γιατί δεν μιλούν ποτέ στα «επετειακά» τους αφιερώματα;

11.    Γιατί απείχε το δημοκρατικό ΚΚΕ από τις εκλογές του 1946;

12.   Είναι εντέλει άμοιρο ευθυνών το ΚΚΕ για την μεταπολεμική τραγική κατάσταση υποτέλειας, φτώχειας και ανέχειας, όταν τα όπλα αντί για το 1944 σίγησαν το 1949;

 

Ενδεχομένως ως απάντηση στην περίσταση να ταίριαζε και το «ευτυχώς ηττηθήκαμε σύντροφοι» του Τάκη Λαζαρίδη, αλλά μιας και συντάκτης είναι ο Μπογιόπουλος, του λέμε απλά ότι δεν διεξήχθη ποτέ και πουθενά κανένας αδελφοκτόνος πόλεμος, κατά τον οποίο οι ευθύνες να ανήκουν μόνο στη μια εμπόλεμη παράταξη:

«Ήταν εμφύλιος, ηλίθιε!»

Γ.Π.Οικονόμου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωστας Τ avatar
    Κωστας Τ 04/12/2013 12:42:49

    Αλήθειες που δεν παραγράφονται,δυστυχώς ταλαιπωρούν ακόμη τον τόπο και πολύ φοβάμαι ότι οι επίγονοι θα ολοκληρώσουν ότι δεν πρόλαβε ο Σιάντος..........

  2. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 04/12/2013 12:51:42

    Ας σταθούμε λοιπόν στο πραγματικό σενάριο και οχι στα αν ......
    Εγινε εμφύλιος και καποιοι κέρδισαν . Ε αυτοί λοιπόν πού κέρδισαν για 69 χρόνια ζητάνε χαρτια νομιμοποίησης και συγνώμη από τους χαμένους!!!!!!
    Αυτό εγινε. Τώρα αν είχαν κερδίσει οι άλλοι τι θα είχε συμβεί.....ενα είναι σίγουρο: ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΟΧΗ. ( Θυμίζω γειτονικά μας κράτη ).

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Νικόλαος Μπεχράκης 04/12/2013 22:02:11

      Αγαπητέ μου, είναι θέμα ιδεολογικής ηγεμονίας, η οποία δεν κατακτάται με τα όπλα.
      .........δυστυχώς!

      • Νικόλαος Μπεχράκης avatar
        Νικόλαος Μπεχράκης @ εναςάσχετος 05/12/2013 06:34:26

        ........ευτυχώς!!!!!

      • Στρυμών avatar
        Στρυμών @ εναςάσχετος 06/12/2013 23:48:05

        Το βασικό και κυρίαρχο εργαλείο μιας ιδεολογικής ηγεμονίας είναι η ιδεολογικοπολιτική τρομοκρατία και η προπαγάνδα...αλλά τα κόλπα της αριστεράς δεν περνάν παντού. Πάντως η ζωή τελικά δεν την έχει δικαιώσει πουθενά και ποτέ , γι' αυτό και τόσο μεγάλη η ανάγκη της , ακόμη και σήμερα , γι' αυτά τα δυο...

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/12/2013 13:24:35

    Ευτυχώς που δεν νικήσαν οι κομμουνιστές να μας πάρουν τα σπίτια και τα χωράφια, να μας φορολογούν τον αέρα που αναπνέουμε, να μας ταϊζουν μπαγιάτικα τρόφιμα κι ο κοσμάκης το χειμώνα να πεθαίνει απ το κρύο ή το μαγκάλι!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ εναςάσχετος 04/12/2013 16:24:33

      Υπάρχουν και χειρότερα από αυτά που γράφεις. 11 εκατομμύρια νεκροί (δολοφονημένοι από πείνα, σφαίρες ή κακουχίες) απλοί Ρώσοι πολίτες στις πρώτες δεκαετίες του κομμουνισμού στην ΕΣΣΔ από τους μπολσεβίκους....

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Γεώργιος Τ. 04/12/2013 18:05:06

        Αφού ήταν 11 εκατομμύρια, πάλι καλά.
        Άλλοι έχουν πει μέχρι και 30!

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Γεώργιος Τ. 04/12/2013 18:42:58

        Kαι Πολωνοι , και Τσεχοι και τοσοι αλλοι.
        Αληθεια το τοιχος ποιοι το εφτιαξαν? Και γιατι δεν πηγαιναν στον παραδεισο απο το Δ. Βερολινο προς το Ανατολικο αλλα μονο το αντιθετο γινοταν?

        • ΟΤΙ ΝΑ
          ΟΤΙ ΝΑ 'NAI @ Ρεαλιστης 06/12/2013 13:44:09

          Εδώ είχαμε 750,000 νεκρούς στον Β' ΠΠ και κάποιοι αναπολούν τον Χίτλερ. Οι ίδιοι όμως κόπτονται αν ο Πατερούλης σκότωσε 10 ή 20 ή 30 εκ ΡΩΣΟΥΣ. Οι Έλληνες στα τέτοια τους!

    • Νικόλαος Μπεχράκης avatar
      Νικόλαος Μπεχράκης @ εναςάσχετος 04/12/2013 20:56:54

      Ευτυχώς.

  4. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 04/12/2013 13:25:05

    Ας καταθέσω την προσωπική μου μαρτυρία, μήπως και βγάλουν τις τσίμπλες από τα μάτια τους, πολλοί από τους νεοφώτιστους και άκαπνους στην κυριολεξία αγωνιστές!
    Ρώτησα στα 15 μου τον αδελφό της μητέρας μου, ο οποίος παρεμπιπτόντως είχε επιστρέψει από τον Άγιο Ευστράτιο μόλις πέντε χρόνια ενωρίτερα το 1959, να μου πει το τί έγινε τότε και υπήρχαν τόσα μίση ανάμεσα σε πολλά σπιτικά της μικρής μας επαρχιακής πόλης. Με πήρε από το χέρι και με πήγε στη βορεινή πετρόκτιστη μάντρα του νεκροταφείου της πόλης μας και δείχνοντάς την μου είπε επί λέξει:
    «Εδώ παιδί μου σε αυτόν τον τοίχο τότε, τη μια νύχτα κατέβαιναν οι δικοί μας από το βουνό και εκτελούσαν τους άλλους - τους απέναντι και την άλλη νύχτα έρχονταν οι άλλοι από τα οχυρά και εκτελούσαν δικούς μας. Έγιναν αίσχη παιδί μου σε αυτόν τον τόπο, γι αυτό το αίμα που χύθηκε θα υπάρχει και θα στέκεται ανάμεσα στα σπιτικά που μαυροφορέθηκαν. Εύχομαι μέχρι να μεγαλώσεις να έχουν μαλακώσει οι καρδιές μας, για να ζήσετε καλύτερα και να μην αφήσετε ποτέ να επαναληφθούν τέτοια τραγικά λάθη».
    Αυτή η ομολογία του αλλά και η προτροπή του, ομολογώ με τη σειρά μου, πως μεγαλώνοντας με σημάδεψε αρκετά….

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αφροδίτη 04/12/2013 16:26:36

      Μπράβο Αφροδίτη! Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα σήμερα. Δεν ξέρει ο πολύς λαός πως η χειρότερη κατάντια είναι ο εμφύλιος. Και έχεις σήμερα κάποιους να προσπαθούν να αθωώσουν εγκληματίες ξαναξυπνώντας μνήμες που έπρεπε να μη τις σκαλίζουν.

    • Alianthos Varkiza avatar
      Alianthos Varkiza @ Αφροδίτη 04/12/2013 18:06:29

      Εμφύλιος πόλεμος, μεταξύ Ελλήνων ! Από τη μια μεριά ο τακτικός Εθνικός Στρατός με την Χωροφυλακή κι από την άλλη οι συμμοριες των άθεων και βαρβαρων αναρχοκομμουνιστών, τις οποίες ονόμασαν Δημοκρατικό Στρατό..! Ήταν συμμοριτοπόλεμος..! Ήταν Ἐθνικῆ Ἀντίσταση..! Ήταν κακουργήματα εναντια της πατρίδας μας και εναντια των Ελλήνων..!
      Το ΚΚΕ είναι μια εγκληματική οργάνωση που δυστυχώς υπάρχει ακόμα και σήμερα και όχι μονο υπάρχει! υπερηφανεύονται για τα εγκλήματα που έχουν κάνει και πολύ φοβάμαι ότι μόλις τους δοθεί η ευκαιρία θα ξανακάνουν και πάλι τα ίδια εγκλήματα εναντια των Ελλήνων και τις πατρίδας μας..!!!!!!!!!!!

      • ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
        ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ @ Alianthos Varkiza 06/12/2013 17:28:27

        Αγαπητέ μου ο δικός μου παππούς που ήταν αντάρτης του ΕΛΑΣ και του ΔΣΕ πολέμησε τους Γερμανούς σαν λιοντάρι.Έλεγε τη λέξη Ελλάδα και αισθανόταν ρίγη συγκίνησης για τη χώρα του.Παρ'όλα αυτά κάποιοι βαφτίζετε τους αντάρτες άθεους και προδότες.Μπορείτε να το κάνετε.Δημοκρατία έχουμε.Όσο,όμως,συνεχίζετε την πατριδοκαπηλία να ξέρετε πως η ιδεολογική ηγεμονία δεν κερδήθηκε απλά από την Αριστερά αλλά πολύ περισσότερο χάθηκε από τη δική σας ανοησία.

        • nikos avatar
          nikos @ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ 08/12/2013 03:45:50

          υπηρχαν οι απλοι αγωνιστες και υπηρχαν οι ηγετες και οι υψηλα ισταμενοι κουμουνιστες που ησαν αθεοι κοινοι εκτελεστες δολοφονοι που φανατιζαν τουσ στρατιωτες τους. Μη τα μπερδευουμε ολα ! υπαρχουν οι αγνοι και υπηρχαν και οι πορωμενοι τα καθικια

      • Νηλέας avatar
        Νηλέας @ Alianthos Varkiza 07/12/2013 18:03:11

        Αγαπητέ μονόπλευρα τα βλέπεις .Να σου θυμίσω τους ταγματασφαλήτες.Ξέρεις τι ήταν ? Είχαν εξοπλιστεί από τους εχθρούς μας (ή δεν ήταν )?γερμανούς και τους βοήθούσαν να χτυπούν τους έλληνες αγωνιστές του ΕΛΑΣ. Τους γερμανοτσολιαδες?ήταν και οι κουκουλοφόροι που κατέδιδαν τους αντιστασιακούς.Ήταν και οι χίτες .Ολοι αυτοί ηταν γιά σενα ΕΛΛΗΝΕΣ και αυτοί που πολέμησαν τον εχθρό ΣΥΜΜΟΡΊΤΕΣ? Οι χίτες τουλάχιστον χρησιμοποιήθηκαν (μαρτυρία φαρμακη βουλευτή αργότερα της ν.δ)δυστυχως στα δεκεμβριανα πυροβολώντας στο ψαχνό γυναίκες και παιδιά που κρατούσαν ελληνικές και συμμαχικές σημαίες.
        Τα δεκεμριανά και τον εμφύλιο τον επεδίωξαν και τον επέβαλαν οι Εγγλέζοι από την μιά μεριά γιά να διαλύσουν τους κουμμουνιστές και να μην έχουν προβλήματα στην νέα αποικία τους. Αποικία που τους παραχωρήθηκε με τη σύμφωνη γνώμη του Στάλιν και η ηγεσία του ΚΚΕ από την άλλη .Γιατί το έκανε το ΚΚΕ? Ιστορικό λάθος και εγκληματική ενέργεια.λάθος αφού δεν είχαν τη βοήθεια της ρωσσίας.Αν βρεις σωστό έλληνα που έζησε τα γεγονότα χωρίς τσίμπλες θα αναθεωρήσεις πολλά.Η αφροδίτη έχει απόλυτο δίκιο.
        Γιά μένα ευτυχώς που μας "παραχώρησαν "στη δύση οι τρείς μεγάλοι .Αλλά εμείς βαλθήκαμε να χύσουμε αδελφικό αίμα δεν μας έφτανε της κατοχής.

    • Damage avatar
      Damage @ Αφροδίτη 04/12/2013 20:11:14

      Αφροδίτη, όσοι ζήσανε τον εμφύλιο, σήμερα τον αφορίζουν. Όσοι μιλάνε σήμερα για Μελιγαλά και Γράμμο - Βίτσι, τα λένε επειδή δεν τα ζήσανε. Δεν είδανε θάνατο, σφαγές, βασανιστήρια, βιασμούς, ακρωτηριασμούς, παιδομαζώματα, βίαιες στρατολογήσεις, στρατοδικεία και λα'ι'κά δικαστήρια. Αν τα είχανε δει όλα αυτά, θα σεβότανε την ανθρώπινη ζωή.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Damage 06/12/2013 00:04:51

        Έτσι ακριβώς...

        • ΟΤΙ ΝΑ
          ΟΤΙ ΝΑ 'NAI @ Γεώργιος Τ. 06/12/2013 13:50:38

          Έτσι ακριβώς αλλά όταν μπορείς ρίχνεις και λάδι στην φωτιά. Θαύμασε σχόλια στο συγκεκριμένο άρθρο. Είναι δυνατόν 65 χρόνια μετά την λήξη του εμφυλίου κάποιοι να έχουν εμφυλιοπολεμική στάση και να μην απομονώνονται; Είναι δυνατόν το 2013 να βγάζουν τόσο μίσος κάποιοι; Μπορείς να το εξηγήσεις; Εγώ πάντως όχι. Πως ένας 20 25 30 35 χρονών μπορεί να λέει τέτοια λόγια; Κάπου στράβωσε η υπόθεση στην πορεία.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/12/2013 13:48:51

    Τά ἐρωτήματα τοῦ πολύ ἐνδιαφέροντος αὐτοῦ ἄρθρου,ἀπαντῶνται πολύ εὔκολα ἀπό ἕναν κατά τό δυνατόν ἀντικειμενικό παρατηρητή-ἀναγνώστη.
    Κατά τή γνώμη μου,βασική αἰτία ὅλων τῶν μετέπειτα τραγικῶν γεγονότων πού ἀκολούθησαν,ἦταν ἡ ἀποχή τοῦ ΚΚΕ ἀπό τίς ἐκλογές τοῦ '46,οἱ ὁποίες δέν ἦταν συνέπεια τῶν Δεκεμβριανῶν τοῦ '44,ἀλλά ἀντιθέτως τά Δεκεμβριανά προετοίμασαν τό ἔδαφος γιά αὐτήν τήν ἀποχή. Κι αὐτό γιά τόν ἀπλούστατο λόγο γιά τό ὅτι οἱ ἠγέτες του πίστευαν λανθασμένα,ὅτι ἡ ἐπαναστατική διάθεση τοῦ Λαοῦ κατά τήν περίοδο τῆς Ἐθνικῆς Ἀντίστασης διατηροῦνταν ἀκόμη ἀμείωτη.
    Κρίσιμο ρόλο στά γεγονότα τῆς περιόδου αὐτῆς διεδραμάτισε ὁ Ἡγέτης τοῦ ΚΚΕ ὁ Ν.Ζαχαριάδης. Γιά μένα λοιπόν,ἐξίσου σῆμαντικό εἶναι νά διερευνηθεῖ ἡ στάση τοῦ ἀνθρώπου αὐτοῦ σέ σχέση μέ ὀρισμένα ζητήματα ὅπως,τί ἐγγυήσεις εἶχε λάβει-καί ἄν- ἀπό τό Στάλιν γιά τή διεξαγωγή τοῦ ἔνοπλου ἀγῶνα,πόση καί ποιά ἦταν ἡ ἐλευθερία κινήσεων πού εἶχε ὁ Μᾶρκος Βαφειάδης,γιατί,ἐντέλει,πίστευε τόσο πολύ ὅτι ἡ ἔκβαση τοῦ ἀγῶνα θά ἦταν νικηφόρα γιά τόν ΔΣΕ καί τό ΚΚΕ;

    • Greco avatar
      Greco @ Κυθήριος 04/12/2013 19:32:13

      Ολοκληρωτικα δε μπορουσαν να επικρατησουν διοτι δεν ειχαν ναυτικη δυναμη. Το πολυ ηλπιζαν να αποκτησουν ελεγχο σε καποια ευρεια περιοχη της βορειου ελλαδος, να ανακηρυξουν κυβερνηση και να αναγνωριστουν απο το σοβιετικο μπλοκ (κατι σαν κορεα οπως ειχε πει ο φλωρακης).

      Ο ρολος του Σταλιν ειναι αμφιλεγομενος. Επισημως τους αφησε στη τυχη τους λογω της συμφωνιας του με τον Τσορτσιλ , αλλα ποιος ξερει υπογειως τι τους υποσχοταν. Ο Τακης Λαζαριδης γραφει οτι παρα την επισημη αποχη των σοβιετικων, στα Δεκεμβριανα οι ρωσοι της ειρηνευτικης αποστολης ερεθιζαν συνεχως τους ελασιτες

  6. καπτεν avatar
    καπτεν 04/12/2013 14:20:18

    1) Το σαιτ και ο ομιλος του real - Χατζηνικολαου γερνει τελευταια πολυ προς αριστερα-κουμμουνισμο- αντιμνημονιο. Οι λογοι; η κυκλοφοριακη και συνακολουθη οικονομικη πιεση υποδεικνυει ως μοναδικο διεξοδον επιβιωσης τον αριστερολαικισμο και αριστεροφασισμο! Διδαγμα; εκτος απο την ιδεολογικη πιεση, υπαρχει και το αποτελεσματικοτερο οπλο τις οικονομικης πιεσης προς τους συριζεους (πχ bank run τη πρωτη εβδομαδα συριζεικης κυβερνησης) 2) φετος δε θα παρατηρησουμε συνθλιπτικτες ανταπαντητικες Ομοβροντιες Δεξιών στις κουμμουνιστικες εκδοχες των Δεκεμβριανών διοτι η επικρεμάμενη χαντζαρα και οι "μαζικες διωξεις" εναντιον του εθνικιστικου χωρου (ΟΚ, ησαν και λιγο ναζι), τους εχουν αφησει στηλη άλατος. Και οι λοιποι κεντροδεξιοι, δεν εχουν μαθει εδω και 30 χρονια να "τα βαζουν" με τους Μπογιοπουλους. ( Διαβασα ενα καταλυτικο συνθημα των χρυσαυγιτών που φωναζαν το Σαββατο: "ανθελληνες πολιτικοι (:γνωστοι διεθνιστες διαπλεκομενοι) και ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΛΗΤΕΙΑ, ...". Πιστευω οτι με διωκομενους αδιακριτα τους εθνικιστες, οι Μπογιοπουλοι και Δραγασακηδες θα ξαναβρουν ζωτικο χωρο για να αλωνιζουν ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ οπως το 70-80-90-2000. Η ΝΔ αγωνιζεται να σωσει την Ελλαδα και δεν της περισσευει ενεργεια να κανει αλοιφη και τους Μπογιοπουλους.

  7. νικος87 avatar
    νικος87 04/12/2013 15:04:00

    Εμφύλιος ήταν μεταξύ Ελλήνων. Από τη μια μεριά ο τακτικός Εθνικός Στρατός με την Χωροφυλακή κι από την άλλη οι συμμοριες των κομουνιστών τις οποίες ονόμασαν Δημοκρατικό Στρατό. Όπως και να γίνει το αποτέλεσμα ήταν να νικήσουν οι Έλληνες του Εθνικού Στρατού και να ηττηθούν οι συμμορίες του λεγόμενου Δημοκρατικού Στρατού. Η Ελλάδα πήγε με την ελεύθερη Δύση και οι ηττημένοι κατάφεραν να ορθοποδήσουν και να οργανώσουν μια χαρά σήμερα τις συμμορίες τους, ετσι ώστε να εχουν και κόματα και χρήματα και λόγο. Δεν γνωρίζω αν οι νικητές ηταν οι ..προοδευτικοί, θα υπήρχε περίπτωση σήμερα να υπάρχουν......δεξιά κόματα ή ελευθερος διαφορετικός λόγος? Η εθνική συμφυλίωση γίνεται φυσιολογικά με την πάροδο των χρόνων μεχρι που να περασουν οι γενιές που συμμετείχαν σαν πολεμιστες ή σαν ορφανά. Δεν γίνεται με νόμο. Αλλιώς θα έπρεπε η Σπάρτη με την Αθήνα να είναι ακόμα στα μαχαίρια. Όσο λοιπόν εχουμε στα σπίτια μας νεκρούς παππούδες, πατεραδες θείους κι αδερφους από εκείνη την εποχή, για τις δικες μας οικογενειες είναι ΣΥΜΜΟΡΙΤΟΠΟΛΕΜΟΣ.

  8. ΚΠ avatar
    ΚΠ 04/12/2013 15:06:21

    Την "απόλυτη αλήθεια" δεν θα την βρούμε ούτε σε 500 βιβλία.
    Όμως εδώ στην δυτική Μακεδονία η μεγάλη πλειοψηφία από ζήσαντες τα τότε γεγονότα,ακούν αντάρτες και ΚΚΕ και τους σηκώνεται η τρίχα.
    Γιατί εδώ διαδραματίστηκαν οι τελευταίες σκηνές και έπεσε η αυλαία της φρικτής αδελφοκτόνης δοκιμασίας.΄
    Εδώ οι επιζώντες θυμούνται με φρίκη τι διαδραματίστηκε στην περιοχή όταν ο "δημοκρατικός στρατός" αντιλήφθηκε ότι χάνει το παιχνίδι.
    Ακούει τους Μπογιόπουλους από θύτες να παριστάνουν τα θύματα και σταυροκοπιέται.
    Ας έρθει ο Μπογιόπουλος λοιπόν να τα πει εδώ,σε εκείνους που έζησαν από πρώτο χέρι τι σήμαινε "δεν δέχομαι την προπαγάνδα του ΚΚΕ"......

    • ΕΑ avatar
      ΕΑ @ ΚΠ 05/12/2013 23:11:11

      Εγώ που επίσης γεννήθηκα και μεγάλωσα στην δυτική Μακεδονία ("γέννημα θρέμμα" που λένε) δηλώνω ότι οι μόνες τρίχες που σηκώνονται είναι των ακροδεξιών ομοϊδεατών σου. Μην πας να πουλήσεις παραμύθι στους "χαμουτζήδες" γιατί είμαστε και εμείς εδώ.

      • ΚΠ avatar
        ΚΠ @ ΕΑ 06/12/2013 20:02:23

        Δικαιολογείσαι να τα λες αυτά μόνο αν ήρθες απ΄ το παραπέτασμα.

      • ΚΠ avatar
        ΚΠ @ ΕΑ 07/12/2013 00:24:21

        Οι οποίοι ακροδεξιοί είναι πολλαπλάσιο ποσοστό από τους ακροαριστερούς σου.Γιατί άραγε;;;;;;

  9. Gb avatar
    Gb 04/12/2013 15:19:52

    7. Μήπως θα μπορούσατε να μας πείτε και τι απέγιναν οι όμηροι;

  10. Λίναρης Σταμάτιος avatar
    Λίναρης Σταμάτιος 04/12/2013 15:23:25

    Ήταν συμμοριτοπόλεμος. Οι ξενοκίνητοι ΕΑΜοβούλγαροι έλαβαν τη δέουσα απάντηση. Η νίκη ολοκληρώθηκε κατά το πέρας Αυγούστου του 1949 στα δοξασμένα βουνά του Γράμμου. Η Ελλάς παρέμεινε τμήμα του ελευθέρου κόσμου και όχι του παραπετάσματος. Μελιγαλάς, Ούλεν, Κούκος και τόσοι άλλοι τόποι μαρτυρίου καθιστούν σαφή την βαρβαρότητα των άθεων αναρχοκομμουνιστών και μας κάνουν να ομνύουμε ότι θα ακολουθήσουμε τη βιβλική ρήση "Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων, μήποτε καταπατήσωσιν αυτούς εν τοίς ποσίν αυτών και στραφέντες ρήξωσιν υμάς" Ματθαίου κεφ. ζ' στίχοι 1-6. Η ΕΛΛΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΑΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

  11. ΚΥΠΑΡΙΣΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΥΠΑΡΙΣΙΩΤΗΣ 04/12/2013 16:43:08

    Τι ποσοστό είχε το ΚΚΕ και οι άλλες "προοδευτικές" δυνάμεις πριν το 1940, ώστε να θέλει να θέσει πολιτιακό ζήτημα?
    Γιατί έστησε κυβέρνηση στο βουνό ενω υπηρχε ελληνικη κυβέρνηση στην Αφρική και συνέχιζε τον αγώνα?

  12. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 04/12/2013 17:46:03

    Πολύ καλό άρθρο, μία μόνο παρατήρηση...στον Έμφύλιο πολεμάνε αδέλφια...εδώ είχαμε από την μια πλευρά τον λεγόμενο "Εθνικό Στρατό" και απο την άλλη τον "Δημοκρατικό Στρατό". Μόνο που στον Εθνικό Στρατό πολεμάγανε Ελληνόπουλα ενώ στον Δημοκρατικό Στρατό πολεμάγαν Έλληνες,Σλάβοι,Βούλγαροι και "Αιγαιάτες" σύμφωνα με την μαγική Δημοκρατία της ΕΣΣΔ!!!!
    Τελικά δεν ήταν Εμφύλιος αλλά..... Συμμοριτοπόλεμος ηλίθιε!!!!!!

  13. patriotis avatar
    patriotis 04/12/2013 18:36:56

    Με κάλυψες απόλυτα αγαπητέ φαήλο.

  14. Greco avatar
    Greco 04/12/2013 19:19:32

    Νομιζω ηταν τραγικο λαθος η νομιμοποιηση του κκε το 74. Το συγκεκριμενο κομμα ηταν εκτος νομου απτον εμφυλιο για"αντεθνικη δραση" και "επιβουλη των ελληνικων συνορων".

    Νομιμοποιωντας το εν μια νυκτι και μαλιστα μετα τη δικτατορια ηταν σαν να περνουσε στον ελληνικο λαο α) το μηνυμα οτι μονο οι φασιστες και οι χουντικοι ηταν κατα του κκε, β) οτι ενα λαθος ηταν (βρε παιδια) που ηταν εκτος νομου τοσες δεκαετιες. Μαλιστα η νομιμοποιηση του, χωρις να υπαρξει καποια χειροπιαστη κινηση αναθεωρησης των πεπραγμενων του απο το επισημο κκε, ηταν σαν να δικαιωνε την ολη πορεια του περνωντας το μηνυμα οτι στη δημοκρατια ο καθενας μπορει να κανει ο,τι θελει ακομα και αν ενεργει αντεθνικα

    Αυτο εγινε απτην τοτε κυβερνηση σε μια πραξη "εθνικης συμφιλιωσης" ελπιζοντας οτι και το κκε θα προσανατολιζονταν σε αυτη την κατευθυνση. Το πως ελαβε το μηνυμα το κκε το ειδαμε: Mε τη παραχαραξη της ιστοριας μεσω ΜΜΕ/δημοσιογραφων , την αποσιωπηση ολων των μαζικων εγκληματων, την κατασυκοφαντηση ολων των δεξιων (απτον Γερο ! εως την ακροδεξια) και με κανενα ιχνος αυτοκριτικης

    • gram avatar
      gram @ Greco 06/12/2013 13:59:12

      Ο Μεγάλος έκανε και άλλο ένα τραγικό λάθος που πληρώσαμε πολύ και πληρώνουμε έως σήμερα. Μας έβγαλε από το Στρατιωτικό Σκέλος του ΝΑΤΟ. Ετσι δημιουργήθηκε το πρόβλημα στο Αιγαίο με τις περιοχές ευθύνης και τις παραβιάσεις και τις παραβάσεις του εθνικού εναερίου χώρου...

  15. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/12/2013 19:53:13

    Εξαιρετικός!

  16. ΜνηΜη! avatar
    ΜνηΜη! 04/12/2013 22:52:01

    Μιλαει ο Περισσος, μιλαει κι ο ΜπογιοΠουλος!
    αφου οι μαλακες ημεις, ακουμε την νυφιτσα του Περισσου , εκ του ...περισσου, να κονομαει τυπτοντας τον κατηραμενο καπιταλισμο!
    Με το γνωστο καταΠονημα, "Έίναι ο καπιταλισμος Ηλιθιε!"
    και δεν αρπαζουμε βρεμμενη σανιδα!
    Λες και το αλλο ποδαρι της συμφορας των απεναντι του καπιταλισμου Ηλιθιων, ηταν καλλιτερο!
    Λες και οι λαοι που γευτηκαν την ...χαρα του κομμουνισμου, ηταν λιγωτερο ηλιθιοι, λιγωτερο κατατρεγμενοι, λιγωτερο σκλαβωμενοι , λιγωτερο νηστικοι!
    Εμεις περασαμε και λιγο καλα! Ζησαμε εχοντας καποια επιλογη τουλαχιστον! Εκει στους παραδεισους του Μογιοπουλου και των συν αυτω, εφυγαν γενιες ανθρωπων που δεν εζησαν μια στιγμη ελευθεροι, μια στιγμη χορτατοι, μια στιγμη χωρις το φοβο των σπιούνων του κομματος!
    Ελεος μωρε, μωρε!
    πλακα μας κανεις ,που θα ντυθεις Ζορο, καρναβαλακι μας, να μας σωσεις!
    Μπογιοκοπουλε μας! Σωχτηρα μας!
    Και ξέρετε!
    … μετά το… ΕΑΜ, έρχεται και ο συμμοριτοπόλεμος!
    Αυτό ετοιμάζουν στην Ελλάδα!
    Ειμαστε οι πρώτοι που γέννησαν εφιάλτες και ξενόδουλους!
    Ετοιμα τα στρατα της αριστεράντζας να πετάξουν ό,τι έμεινε στο γκρεμό!
    Η πρωτη ή τελευταία φορά, θα είναι;;;;
    90 χρονια προδοσία και ξενοδουλεία! Με τον έναν ή τον άλλο χειριστή!!!
    Τότε εξυπηρετουσαν την μανουλα Ρωσία και τον πατερούλη Στάλιν, μετα δουλεψαν με τα 17νοεμβρίτικα αποβράσματα να δουλώσουν την χώρα στο Αμερικανικό άρμα!
    Υστερα διέλυσαν κάθε ικμάδα αναπτυξης διαλυοντας την Βιοτεχνική αγροτική και βιομηχανική παραγωγή.
    Τον “Δεκέμβρη του 08″ έκαψαν την χώρα και συνέδραμαν τους Διεθνείς Δολοφονους, να εκτελέσουν οικονομικά την Ελλάδα.
    Συνέτρεξαν και δυναμίτισαν κάθε εθνική συννοχή που θα μπορύσε να της δώσει ελπίδα, φυτεύοντας 1 εκ ξένους, ηλικίας 20 -40 χρόνων, χωρίς οικογένεια, χωρίς έστω θρησκευτικό δεσμό με τους Ελληνες, χωρίς καν την χριστιανική ηθική απέναντι στη ζωή και την ιδιοκτησία.
    Αυτά τα “όρνεα” τώρα θέλουν, ώς τα μόνα ικανά, τα μόνα πειθαρχημένα σ΄ ενα μάχιμο, ιεραρχικό, οπλισμένο ιδεολογικά και εκπαιδευμένο στρατό, να ηγηθούν της οργής του κόσμου!
    Κι όταν δεν θα προστρέξουν στις τάξεις τους, θα βγάλουν τους σλίπερς στους δρόμους, όπως τους έβγαλαν τον “Δεκέμβρη”.
    Κι οι ερημοι Έλληνες, μοναχοί φοβισμένοι, θα έχουν εκτός από τους οικονομικούς δυνάστες τους και τους ΝεοΕαμίτες της συμφοράς και της καταστροφής!
    Τα στρατά κατοχής, τα ιδεολογικά συμμαχουντα εναντίον του Ελληνισμου και της Ελλάδας!
    Ξένες σημαιες, ξένα λαβαρα και ντόπιοι γκαουλάιτερ !
    Τα αυγά των φιδιών εκκολάφτηκαν!
    Χωρίς κάν “γάτες”, για την ισσοροπία τουλάχιστον! Κατά τ΄ αλλα χαίρονται οι “ηλίθιοι” και οι “γνώστες!”
    Για τους πρωην νυν και αεί κομμουνιστές ειδικώς και αριστερους γενικώς..
    Μια ζωή οι περί ων ο λόγος, εργαλεία του Κεμαλισμού ήταν!
    Από την πρώτη στιγμή της γέννησης της Μάνας Αριστεράς από τον συμμαθητή του Κεμάλ , τον Μπεναρόγια (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=375695), για όλες τις γενιές που έσπειρε, ήταν ο ρόλος ίδιος, όπου κι αν έφτασε η σεριά της!
    Το “Οίκαδε” ως σύνθημα που συνέδραμε την Καταστροφή του 22, τα προδοτικά συνέδρια του 29 του 32 που δημιούργησαν το Μακεδονικό και έβαλαν φυτίλια στην Θράκη, δράσεις εναντίον της Ελληνικής οικονομικής προοπτικής, έκαναν τον Βενιζέλο να νομοθετήσει το Ιδιώνυμο και τον Παπανδρέου να μιλά για τον προδοτικό της ρόλο, ειδικά στην εκπαίδευση.
    Το 40 ξεκίνησε με την “καταγγελία του Μεταξά ως αγγλόφιλου που θα σύρει την Ελλάδα στους καταχτητικούς πολέμους εναντίον του Αδελφού Αλβανικού λαού”, ως την στιγμή που ο πατερούλης τους διέταξε να αλλάξουν τροπάρι και να Ηγηθούν της αντίστασης!
    Το σύμφωνο Ριμπεντροφ Μολότωφ, είχε λάβει τέλος!
    Είχε προηγηθεί η καταδίκη του Περίκου που ανατίναξε την ΕΣΠΟ ως… συνεργάτη των Γερμανών, και κρίμα που οι πρώην συμμαχοί τους δεν τους πίστεψαν και τον εκτέλεσαν!
    Από το 43 και μετά ρήμαξαν τα χωριά εκτελώντας, βιάζοντας, κλέβοντας, εκφοβίζοντας, δημιουργώντας τις στρατιές των καταδιωκομένων που άλλαξαν την μορφή της ελληνικής υπαίθρου και έκαναν την Αθήνα βόθρο ψυχών, προσπαθώντας να είναι οι κυρίαρχοι της επόμενης μέρας .Στα χέρια των “ηρώων” τύπου Βελουχιώτη, έπεσε ο Ψαρός και οι άντρες του. Φόρτωσαν την δράση των τσάμηδων στην Ήπειρο και δεν ενόχλησαν ούτε με μια τουφεκιά, κατά τις υποσχέσεις και τα γραμμάτια τους, την δράση των Βουλγάρων στη Μακεδονία και τη Θράκη!
    Έστειλαν γουηκ ενδ τον Αρη και τον Χάρη στην Πελοπόννησο να αποδώσει δικαιοσύνη με το λεπίδι και το γλωσσίδι της καμπάνας, ενώ οι Γερμαναράδες σκότωναν στο Δίστομο και έφευγαν ανενόχλητοι από τη χώρα!
    Μες στην Αθήνα του θανάτου και της πείνας έσπευσαν να ανδραγαθήσουν. Ώρες μετά την απελευθέρωση, όπως του ορμήνεψαν οι …εργοδότες τους, εκείνοι που με τις λίρες τους έλεγχαν ή και συντόνιζαν τις κινήσεις τους
    Η Βάρκιζα δεν στάθηκε αρκετή και η σφαγή στο Λιτόχωρο έφερε το επόμενο στάδιο που χειρόδεσε οριστικά και αμετάκλητα την Ελλάδα, στην μέγγενη του εξωτερικού παράγοντα!
    Που χάρι σ΄ αυτούς και τα έργα τους, ήρθε να μας …σώσει! Ξεπληρώνοντας έτσι ό,τι 600χιλ νεκροί της κατοχής, είχαν ενεχυριάσει για το μέλλον της Βορείου Ηπείρου και της Κύπρου!
    Γενιτσαρισμός, παιδομάζωμα, προπαγάνδα, ακόμα και δίκτυα κατασκόπων όπως απεκάλυψαν τα αρχεία της Στάζι και της ΚGB, έφτιαξαν άλλη μια μαγιά φιδογενειά.
    Tα φωτοστέφανα των μαρτύρων που τους «σιδέρωσαν» οι Παγκόσμιες κοπτοραπτούδες, τα χρόνια που ακολουθησαν ως το 67, τους τα ξαναγυάλισαν με την δικτατορία, αφού η δράση τους στον Κυπριακό αγώνα, όσα έγιναν στην περίοδο πριν την 21 Απριλίου, είχαν ξαναορίσει τον ρόλο τους και τους σκοπούς των παιδιών και των εγγονιών της προσφιλούς γιαγιάς που γέννησε ο Μπεναρόγια!
    Η γενιά του Πολυτεχνείου πολυπληθής και ευρεία επέτρεπε…ποικιλότητα και πολυμορφισμό! Έκανε μπολιάσματα, στοχοποίησε ακόμα και την μνήμη των μετεχόντων, ταμπέλεψε, σοδόμισε και ανασκολόπισε ιδέες, πρακτικές, αξίες, προπάντων διαστρέβλωσε κάθε έννοια από την γλωσσική της καταγωγή, ώστε κατά Οργουελ να κάνει δυνατή και ταυτόσημη την «Δημοκρατία» με τον πιο άκρατο, δολοφονικό, απόλυτο, ολοκληρωτισμό!
    Στις μέρες μας, έχοντας περάσει από το έκτρωμα της 17Ν , «ντυνόταν» τιμωρός και σκότωνε πχ Τον Περατικο για να …σώσει τα ναυπηγεία από τον Έλληνα πλουτοκράτη και να τα παραδώσει ώριμα και σιτεμένα στους …φίλους τους, τους Γερμανούς! Έκλεισε με τα συνδικάτα που ώριζε, κάθε πλουτοπαραγωγική πηγή στην Ελλάδα, με τα παρακλαδια της Ανθελληνικής της πνευματικής ελιτ “εσπασε” ώς μύθο, κάθε κλαρί που τα παιδιά μας έστεκαν, μαγάρισε τη γλώσσα, τους ηρωες, τις ιδέες, τους σκοπούς, τις προθέσεις, τους αγώνες και έβγαλε ακόμα και τους δικους της -τους ξεγελασμένους- από τα ρούχα τους!
    Τωρα, τα τελευταία της γεννήματα, οι Πυρήνες, οι Σέχτες, τα πρόσφατα φιδάκια της που απογαλακτίζονται, χωρίς το παραμικρό αντίσωμα Ελληνικότητας, ολοκληρώνουν το έργο να γκρεμίσουν την άχρηστη γέφυρα που έστησαν οι μεγάλοι του κόσμου!
    200 χρόνια μετά, η Ελλάδα δεν χρειάζεται στους λογαριασμους τους!
    Τα βιβλία της μια χαρά τα έκλεισαν οι Λογιστάδες που στήνανε χρόνια τώρα!
    Ο Πασάς ήρθε να περιμαζέψει τους άτακτους και να πληρώσει τα στρατά του!
    ο ΑλεξηςΔιχωςΤσιπ(ρ)α ανακυρηχτηκε μεγας Διανοητης!
    Δοξαστε Τον!

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ ΜνηΜη! 05/12/2013 08:15:17

      Μπράβο!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜνηΜη! 06/12/2013 00:06:35

      Χαρά στο κουράγιο σου. Και εύγε.

    • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ ΜνηΜη! 08/12/2013 00:03:11

      +100000000000000000000

  17. deldio avatar
    deldio 04/12/2013 23:41:43

    Μπράβο! Από τα σχόλια φαίνεται ότι έχει επέλθει "αδελφοποίηση" Χρυσής Αυγής και ΝΔ, έρχονται οι ευρωεκλογές βλέπεις και πρέπει η πρώτη δεξαμενή να τροφοδοτήσει τη δεύτερη. Αν ακι η πλειοψηφία των νεοδημοκρατών ουδέν πρόβλημα ή διαφορά έχει με τη Χρυσή Αυγή όπως δεν είχε ποτέ και με τη Χούντα του Παπαδόπουλου.

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ deldio 05/12/2013 11:15:38

      Ξέρεις καλά εσύ από "δεξαμενές". πασοκ-κκε, κκε-συριζα, συριζα-ανταρcia, συριζα-δολοφόνοι παρακρατικοί κ.ο.κ.

      • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
        ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ αραχνούλα 05/12/2013 18:35:32

        Πέστα....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ αραχνούλα 06/12/2013 00:07:25

        Είπαμε να απαντήσεις. Εσύ τον ισοπέδωσες τον εγκάθετο της Κουμουνδούρου.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ deldio 05/12/2013 11:59:40

      Μα, τι λες τώρα?!!
      Είναι η "σοβαρή" Χ.Α !

  18. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 05/12/2013 09:40:49

    Είναι τραγικό σήμερα και στη θέση που βρίσκεται η χώρα μας να ασχολούμαστε με αυτάρεσκους "ιεροκήρυκες" όπως ο Μπογιόπουλος και φοβικούς "πατριώτες" που στάζουν φαρμάκι στο πληγωμένο σώμα της χώρας μας και αιμοδηψούν σαν βρικόλακες από το πουθενά της Ιστορίας.
    Η Αφροδίτη στο σχόλιο της ανέφερε μια τόσο, απλή, ανθρώπινη και τόσο αληθινή ιστορία. Όσοι έχουμε πατέρες στην μια ή την άλλη παράταξη ακούσαμε τέτοιες αφηγήσεις. Ας μάθουμε κάτι από τις αφηγήσεις των απλών συμμετεχόντων κι όχι από τα κενόλογα αλλά και μνησικακα άσματα των ιεροεξεταστών και βρικολάκων.

  19. Νικήτας avatar
    Νικήτας 05/12/2013 22:04:35

    Το 1944 η Ελλάδα ήταν με τους Νικητές και είχε ηθικό και στρατιωτικό δικαίωμα στις διεκδικήσεις της που λέγονταν Βόρειο Ήπειρο και Κύπρο.
    Το 1949 ήταν ακόμα κατεστραμένη με την Β. Ήπειρο στους συνεργάτες του άξονα αλβανούς την Κύπρο στους άγγλους και με τον στρατό της να έχει υποφέρει τα πάνδεινα στον επικό αγώνα του Γράμμου - Βίτσι όπου τα πλεονεκτήματα των κομουνιστοσυμμμοριτών ήταν τρομακτικά λόγω της συνεργασίας των γειτονικών κρατών .
    Στο μεταξύ η Ρωσία του Στάλιν είχε υποδουλώσει την κεντρική ευρώπη έχοντας αναδειχτεί στον μεγάλο νικητή του πολέμου.
    Βρήκε τον χρόνο να επεκταθεί και τον τρόπο να ασκήσει πίεση σε όποιον της σήκωνε ανάστημα.

    Ο λεγόμενος εμφύλιος λοιπόν κατά την αποψή μου εξυπηρέτησε την Ρωσία και την Αγγλία είς βάρος μας .
    Πιστεύω πως οι δύο αυτές δυνάμεις εκμεταλεύτηκαν την περίεργη ελληνική ιδιοσυγκρασία και φέρανε τα πράγματα εκεί που θέλανε χωρίς βέβαια να σημαίνει πως ήτανε συνενοημένες .
    Οι Άγγλοι εξόπλισαν το ΕΑΜ με λίρες και όπλα στο βουνό , παρόλες τις εισηγήσεις των πρακτόρων τους πως επίκειτε εμφύλιος , και αυτοί βάλανε τον Γιώργη Παπανδρέου να αποκυρήξει τα τάγματα ασφαλείας ώς προδοτικούς μηχανισμούς δείνοντας το έναυσμα στο εαμ να εκδικηθεί τάχα μου στο όνομα του ελληνικού λαού τους προδότες σε μελιγαλά , γαργαλιάνους , καλαμάτα τον σεπτέμβρη του 1944.
    Μετά ο δεκέμβρης ήρθε ώς φυσικό επακόλουθο.
    Επισης ο αμφιλεγόμενος ζαχαριάδης ήταν αξιωματικός του Στάλιν και τον καιρό εκείνο οι κουκουέδες ακόμα και για να κλάσουν έπρεπε να το εγκρίνει ο πατερούλης πόσο μάλον να σηκώσουν ντουφέκι και να κάνουν μεγάλους τσαμπουκάδες.

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Νικήτας 05/12/2013 22:35:04

      @Νικήτας: έχετε απόλυτα δίκιο!...Αν κατανοήσουμε πως έδρασαν οι Μεγάλοι σε βάρος των κοντόμυαλων ελλήνων ηγετίσκων της εποχής, που εγκλώβισαν με την σειρά τους στην σαθρή ιδεολογία τους το απάνθισμα της ταλαιπωρημένης από την κατοχή ελληνικής νεολαίας, θα έχουμε ένα περίγραμμα του αδελφοκτόνου πολέμου...

    • ΕΑ avatar
      ΕΑ @ Νικήτας 05/12/2013 23:17:06

      Αν κατάλαβα καλά, κατά τη γνώμη σου τα τάγματα ασφαλείας δεν ήταν προδότες... έτσι;

      • Νικήτας avatar
        Νικήτας @ ΕΑ 06/12/2013 11:04:21

        Όχι όλοι φίλε ΕΑ .
        Και στα εκτός αθηνών τάγματα σίγουρα.
        Οι διαδικασίες βέβαια για να ντυθείς δεν ηταν και ελεύθερη επιλογή. Πολλούς στα χωριά τους ντύσανε.
        Εξάλλου δεν υπάρχει καταγεγραμένες αγριότητες εκ μέρους τους , επαναλμβάνω στην ύπαιθρο .
        Οπωσδήποτε είχαν μπεί σε αυτά και κάθε καρυδιάς καρύδι και στην Αθήνα ιδίως η κατάσταση δεν πρέπει να ήταν ελεγχόμενη. Στο μπλόκο της Καισαριανής δε , έγεινε χαμός με την σφαγή ελλήνων απο έλληνες για να μιλήσουμε με γεγονότα . Και είναι προφανές πως στις τάξεις τους μπήκανε κάθε τυχωδικτικό στοιχείο που δήλωνε αντικομουνιστής.
        Στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν κάνανε αυτά που τους φορτώσανε και γείνανε και αυτοί μέρος του κιμά που άλλοι είχαν αποφασίσει για μάς.
        Στα τάγματα δε είχαν υπηρετήσει και ηρωικές μορφές του Ελληνοιταλικού πολέμου όπου κάθε άλλο εκτός απο προδότες μπορούν να αποκαλεστούν. Κατατάχτηκαν όμως σε σχηματισμό οπλισμένο απο τον εχθρό θεωρώντας πως η καταπολέμηση της κομμουνιστικής τρομοκρατίας - αιτίας για την δημιουργία τους όταν μάλιστα ο άξονας έχανε το παιχνίδι - ήταν πιο σημαντικό καθήκον.
        Κλείνω με την παραδοχή πως εκφράζω την αποψή μου και την βεβαιότητα πως οι εποχή εκείνη ήταν πάρα πολύ μπερδεμένη και είναι πολύ δύσκολο να ξεκαθαρίσει στα μάτια μας η αλήθεια. Α

  20. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 06/12/2013 13:06:47

    Το κάθε θήραμα θέλει το δόλωμα του. Με γαλατσίδα λ.χ. δεν μπορείς να πιάσεις αετό. Η Ερώτησν είναι απλή γιατί για μια κα ιμόνη φορά δεν αναφέρεστε στον Ιδιότυππο Ελληνικό Εσωτερικό Πόλεμο ή Εμφύλιο απ οτην ιδεολογική πλευρά της Δεξιάς; Να το πώ πιο απλά τι έπραξαν οι απότοκοι του Μεταξικού καθεστώτος; τι έπραξε ο Αστικος πολιτικός Κόσμος; Τόσο κατά την διάρκεια της κατοχής όσο και στα χρόνια της απελευθέρωσης. Οποιος έχει τα κότσια ας το πράξει. Τα υπόλοιπα εκ του πονηρού.

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/12/2013 13:13:39

    Τον εμφυλιο τον ξεκινησαν οι κομμουνιστες από την κατοχη χτυπώντας κάθε άλλη αντιστασιακη οργανωση για να μην εχουν εμποδιο στην επικρατηση τους.
    Το ότι αυτος ηταν ο σκοπος τους παρα τα οσα λεγονται σημερα περι αντίστασης φαινεται από τη σταση που επιχειρησαν στην Αιγυπτο.Υπηρχαν στην Αλεξανδρεια και το Καιρο Ταγματα Ασφαλειας;Ασφαλως όχι.Ο εχθρος,οι Γερμανοι ηταν απέναντι με τον Ρομμελ.Αντι να πανε να πολεμησουν εκαναν σταση για να ελεγξουν τις ελληνικες δυναμεις εξωτερικου για τον ιδιο λογο που προσπαθησαν να ελεγξουν το εσωτερικο.Τα Δεκεμβριανα ηταν ο δευτερος γυρος και αυτό που ονομάζεται καθαυτο εμφύλιος ο τριτος.Και εάν θελετε η 17 Νοεμβρη ηταν ο τεταρτος.Εχασαν στην Ελλαδα και εχασαν και παγκοσμια.
    Η ηττα τους επισφραγισθηκε όταν κατεβηκε το σφυροδρεπανο από το Κρεμλινο.
    Ας λενε ότι θελουν.Ωστοσο μπορει καποιους από αυτους να τους εχουμε στην κυβερνηση καθως οι Αμερικανοι θελουν ολοκληρωτικη νικη.Και ολοκληρωτικη νικη είναι να παρουν και την υπογραφη της ελληνικης αριστερας για τις βασεις τους στην Ελλαδα όπως πηραν και την υπογραφη ολων των τεως κομμουνιστων στην Α.Ευρωπη που παρακαλαγαν να μπουν στο ΝΑΤΟ.

  22. danas avatar
    danas 06/12/2013 13:34:42

    δέν ντρέπονται κάποιοι εδώ στα σχόλια να μιλούν έτσι . ΕΜΦΥΛΙΟΣ. Εγκλήματα και φανατισμός εκατέρωθεν μπορείς να βγάλεις άκρη? Αν δλδ σήμερα είμαι εγώ αριστερός και σύ δεξιός δε μπορούμε να συννενοηθούμε σε βασικά πράγματα;
    πχ θέλουμε τα παιδιά μας να ξέρουν γράμματα ελληνικά και μαθηματικά; θέλουμε ε ας πετύχουμε αυτό που τα παιδιά μας γίνονται όλο και πιό αμόρφωτα.
    πχ θέλουμε εθνική ανεξαρτησία; θέλουμε άρα πρέπει να βρούμε μια συννενόηση πώς θα βγούμε απο τα σκ@τά.
    ΑΜΑΝ ρε παιδιά με τους φανατισμούς δεν βγάζουν πουθενά και μας κάνουν την ζωή μας μαύρη.

  23. danas avatar
    danas 06/12/2013 13:37:57

    σε όλα να βρίζετε τους κομμουνιστές σε ένα όμως δείξτε σεβασμό. Ηταν οι δικοί σας που σκύψαν το κεφάλι και τελειώσαν τον εμφύλιο οι αμερικανοί δοκιμάζοντας τις βόμβες ναπάλμ σε παιδιά. εγκλήματα έγιναν εκατέρωθεν ήταν ΕΜΦΥΛΙΟΣ

  24. ΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 06/12/2013 16:21:32

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΙΔΑΧΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΝΙΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΣΟΥΜΕ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΣΦΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΑΙΟ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ.Ο ΣΟΛΩΜΟΣ ΕΓΡΑΨΕ"ΣΑΝ ΜΙΣΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ".

    • gram avatar
      gram @ ΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 06/12/2013 17:52:22

      Δήμαρχε, η Ιστορία ΕΧΕΙ αποφανθεί. Σε αυτό μπορεί να απαντήσει αξιόπιστα και αποδεκτά η Μέρκελ, και άλλα εκατομύρια που έζησαν τη φρίκη του κομμουνισμού. Στα υπόλοιπα σωστά τα λες.

  25. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 07/12/2013 00:07:13

    Oποιος πιστευει οτι ο συμμοριτοπολεμος (εγω ετσι τον λεω , γιατι ετσι τον ελεγε και ο ΟΗΕ και ο ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ και ολες οι δημοκρατικες κυβερνησεις - αδιαφορωντας πως τον βαφτισε ο μητσοτακης για να κανει κυβερνηση με το ΚΚΕ) εγινε μεταξυ 25,000 κομμουνιστων και 8,500,000 φασιστων εκτος απο ερυθροφασιστας ειναι και ΗΛΙΘΙΟΣ...

  26. Νικόλαος Κ. avatar
    Νικόλαος Κ. 07/12/2013 20:03:57

    Δεν έζησα την φρίκη του Εμφυλίου ή συμμοριτοπόλεμου κατ΄ άλλους. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει από την ιστορία, ο κύριος υπέυθυνος αυτού που έγινε ήταν το ΚΚΕ πρωτευόντως κι οι Εγγλέζοι δευτερευόντως. Εκείνο το οποίο αδυνατώ να κατανοήσω είναι, πως αυτό το κόμμα, που εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει το Σύνταγμα της χώρας, που δεν έχει κάνει αυτοκριτική για τα λάθη του και που δεν έχει αποκηρύξει την τότε δράση του, θεωρείται ως κόμμα του συνταγματικού τόξου, την στιγμή που διώκεται η Χρυσή Αυγή, για τους ίδιους περίπου υποτίθεται λόγους ; Παρακαλώ ας μου δώσει κάποιος μια εξήγηση, γιατί πραγματικά έχω αρχίσει να ζαλίζομαι από το παράλογο που επικρατεί στον πολιτικό χάρτη της χώρας μας. Εκ των προτέρων ευχαριστώ, όποιον μου δώσει μια ικανοποιητική απάντηση επ΄ αυτού.

    • yiannos avatar
      yiannos @ Νικόλαος Κ. 07/12/2013 22:58:08

      Γιατί αγαπητέ, το ΚΚΕ αποτελεί πια ένα ακίνδυνο, για το οικονομικό και κοινωνικό κατεστημένο, πολιτικό μόρφωμα. Σε αντίθεση με τους 'τρελούς' της Χρυσής Αυγής.

  27. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 07/12/2013 21:58:13

    Μεγάλο το θέμα, δεν τολμώ καν να αρχίσω να σχολιάζω. Έχω όμως μια μικρή απορία που με ταλαιπωρεί χρόνια. Στον δρόμο προς την παραλία του Μαυροβουνίου, Λακωνίας (close to Petrovouni, Lakonias; Coordinates: 36 43 39 37 N, 22 31 29 99 E) υπάρχει ένα επιβλητικό μαρμάρινο μνημείο με τα ονόματα εκτελεσθέντων/πεσόντων πατριωτών. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι η επικεφαλίδα γράφει ακόμη: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 1940-1949"! Και αναρωτιέμαι: ποιος έκανε αντίσταση, εναντίον τίνος, από την αποχώρηση των Γερμανών μέχρι το 1949? Η κριτική μου βέβαια δεν είναι προς τους πεσόντες υπέρ πατρίδος, αλλά προς αυτούς που καπηλεύονται την μνήμη τους.