18/11/2009 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχασε κανένας την ψυχραιμία του;



Προσωπικά δεν το άκουσα, αλλά με έπαιρναν τηλέφωνο - και το γράψανε κι εδώ - ότι στην αποψινή συνέντευξή της στον κ. Χατζηνικολάου η κ. Μπακογιάννη σε ερώτηση για τα γκόλντεν μπόις μίλησε για ένα μπλογκ που τη βρίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ και έχει διαφήμιση ΟΠΑΠ. Και θεωρούν ότι εννοούσε εμάς.

Αποκλείεται να εννοούσε εμάς.

1. Δεν είμαστε μπλογκ, αλλά σαιτ.

2. Εμείς δεν βρίζουμε κανέναν. Πολιτικά επιχειρήματα καταθέτουμε και στοιχεία. Και προκαλούμε οποιονδήποτε να αποδείξει το αντίθετο. Εκτός αν η κριτική θεωρείται από την κ. Μπακογιάννη  ύβρις

3. Διαφήμιση του ΟΠΑΠ έχουν και άλλες ιστοσελίδες, εφημερίδες και ΜΜΕ που την υμνούν καθημερινά. Αυτές καλά κάνουν;

 Κατά τα άλλα, όποιο μπλογκ και να εννοεί η κ. Μπακογιάννη, τόσο πολύ την ενόχλησε πια; Τα μπλογκ της φταίνε τώρα;

 Συνιστούμε λοιπόν ψυχραιμία. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σ΄ αυτήν την ζωή

 Ήταν μια οπτασία-οπτασία
μες στη γλυκιά βραδιά-φαντασία
κι είναι μια νοσταλγία
για την καρδιά μου που δεν ξεχνά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 18/11/2009 21:11:17

    Παιδιά αφιερώσατε. Το καλύτερο ποστ σας που έχω διαβάσει ποτέ. Είμαι περήφανος που γράφω σε αυτό το... σάιτ (παραλίγο να πω... μπλογκ!). Συγχαρητήρια!

    Και το τραγουδάκι του Τέρη Χρυσού... Αφιερωμένο εξαιρετικά... ξέρετε σε ποιον!

    http://www.youtube.com/watch?v=ihGy3XtuFX0&feature=player_embedded#

    • Swell avatar
      Swell @ Blimblomblim 19/11/2009 08:16:36

      Ο Τέρης Χρυσός είναι όλα τα λεφτά! Αλήθεια, έχει δηλώσει την υποστήριξή του στην άσπιλη κι αμόλυντη Θεοδώρα;

      ΥΓ. Στον ιππόδρομο δεν "δούλευε" αυτή;

    • anetos avatar
      anetos @ Blimblomblim 19/11/2009 09:25:16

      δηλαδη δεν ειναι ανεκδοτο ?

  2. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 18/11/2009 21:17:26

    Και το κείμενο είναι καταπληκτικό, καταπληκτική απάντηση, αλλά ειδικά αυτή η φωτογραφία βρε παιδί μου είναι... είναι το κάτι άλλο. Ασύλληπτη, τέλεια.

  3. Υ. avatar
    Υ. 18/11/2009 21:17:26

    Εδώ κολλάει, Βασίλης Καρράς, και “Άστη να λέει”

    • Factorx avatar
      Factorx @ Υ. 18/11/2009 21:24:17

      Εγω βάζω το μπουκάλι για το βράδυ της 29ης. Καρδίτσα θα είμαι. Η έρχομαι επάνω, ή συναντιόμαστε στην μέση σε σκυλάδικο στη Λάρισσα. Θα καλέσω και τον Σουφλιά

      • Υ. avatar
        Υ. @ Factorx 18/11/2009 21:29:16

        Εγώ τις Ουκρανέζες. Θα καλέσω και τη Ντόρα. Όλες οι ψηλές στη πίστα!

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Υ. 18/11/2009 21:31:28

          Y, θα φέρω εγώ από κάτω, μην ανησυχείς... Εχει πολλές..

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 18/11/2009 22:07:59

          αααα δηλ η νικη ειναι μονο ανδρικη υποθεση ε???χαχαχαχαχαχαχα

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 18/11/2009 22:20:54

          Έλα ρε παιδί μου και συ που το πήρες προσωπικά. Θα καλέσουμε και σας.
          (...σε άλλο τραπέζι από τις αλλοδαπές)

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 18/11/2009 23:06:55

          Βρηκα το ιδανικο ασμα της αηδούς καιτης γαρμπη για εκεινη τη βραδια αφιερωμενο απο τον αντωνη στην θεοδωρα εξαιρετικα

          http://www.youtube.com/watch?v=vxuOe5a_tRU&feature=fvsr

  4. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/11/2009 21:18:12

    Συγχαρητήρια Φάκτορα! την άκουσα και γώ την Ντόρα. Το parapolitika που τη λιβανίζει όλη μέρα έχει κι αυτό διαφήμιση του ΟΠΑΠ, έτσι?
    Είναι απίστευτη!
    Πάντως χάρηκα γιατί και το antinews και όλοι εμείς κάναμε κάτι, έτσι? Για να βγεί η Ντόρα στην τηλεόραση και να το πει, σημαίνει ότι την κάνουμε ζημιά.

    Ντόρα εδώ είμαστε! Hellooooo !!!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κώστας Θ. 18/11/2009 21:22:48

      ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

  5. nasos avatar
    nasos 18/11/2009 21:19:51

    Καημένη Ντόρα πουνόμιζε ότι θα έβγαινες Πρόεδρος της ΝΔ επειδή σε στηρίζει η κόρη του Βασιλοκουκουέ Βούλτεψη.
    Το μέλλον κα Θεοδώρα Κούβελου βρίσκεται στο διαδραστικό διαδίκτυο και όχι στις γηραλέες εφημερίδες των 10.000 φύλλων.

  6. o allos avatar
    o allos 18/11/2009 21:26:01

    ειναι αληθεια ότι πρέπει να εκφράσουμε, και μια φορά, την ικανοποίηση μας ότι υπάρχουν και άνθρωποι που, αν μη τι άλλο, λένε τα πράγματα με το όνομά τους. Σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αρχίζετε να μας γίνεστε απαραίτητοι μέσα στην καθημερινότητά μας...

  7. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/11/2009 21:26:02

    Συμπλήρωση:
    Η Ντόρα φαίνεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ζορισμένη και λέει άλλα αντί άλλων. Golden boys, blogs, ότι τη χτυπούν επειδή είναι γυναίκα (αλήθεια ποιός?), συμφέροντα.
    Είναι χειρότερη από τους χειρότερους πασόκους. Το άσπρο-μαύρο.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Κώστας Θ. 18/11/2009 21:29:40

      Πραγματικά είναι χειρότερη από τους Πασόκους. Αυτό να το σκεφτεί καλά ο Ψυχραιμία. Θα κάνει τη ΝΔ δεξιό ΠΑΣΟΚ κι ακόμα χειρότερα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Blimblomblim 18/11/2009 21:46:02

        Kαι πολλοι απο εδω της εχουν επιτεθει χειροτερα και απο αν ηταν σε αλλο κομμα.Δυστυχως εξαπολυθηκαν παθη ετων παρα τις εκκλησεις και Σαμαρα για ηπια αντιμετωπιση και διαφυλαξη της ενοτητας.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ψυχραιμια 18/11/2009 21:51:25

          μα, ψυχραιμία, ήταν σε άλλο κόμμα... Και καθ' εαυτό, δεν είναι πρόβλημα (και το εννοώ). Οι συνθήκες ήταν λίγο ζόρικες. Και δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ βλέπω δικαίωμα προαίρεσης εξόδου από φαύλο κύκλο. Φτάνει το κληρονομικό... είτε ΓΑΠ, είτε Φώφη, είτε Κρινιώ, είτε Βαρβ. τζούνιορ. Φτάνει. Επιβεβαιώνει την νέα χαμηλή μας θέση στον δείκτη διαφθοράς.

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:24:08

      Εμενα παντως που ειμαι Πασοκος, ουτε με επεισε, ουτε μου θυμισε Πασοκ.
      Μου θυμισε λιγο ... Βενιζελο, αλλα ΟΧΙ ΠΑΣΟΚ...

  8. mara avatar
    mara 18/11/2009 21:27:48

    Πάντως προσέξτε κάτι. Όταν εκνευρίζεται το χαμόγελο πλαταίνει πιό πολύ.....
    Αλλά και ο Χατζηνικολάου, από ερωτήσεις.... "έσκισε".
    Γιατί Νικολάκη, δεν την ρώτησες για τον Χριστοφοράκο, τον Καραβέλα΄, την πρόταση της για πρόωρες εκλογές και το κυριότερο για την στάση της στο σχέδιο Ανάν?
    Γιατί????
    Ζορίζεσαι????

    • markella avatar
      markella @ mara 18/11/2009 21:31:14

      εεεε, γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε?? Κολληταρια τα παιδια...απ το στρατο!

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ mara 18/11/2009 21:31:24

      Ε...όχι και Νικολάκης! Σχεδόν Βαγγέλας!

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ mara 18/11/2009 22:28:00

      Το ωραιοτερο κοματι ηταν οταν ο Νικολακης ρωτουσε για τον Μπαμπα
      και αναφεροταν σε παλιες ...αντιπαλοτητες και παλιες ...αντιθεσεις αλλα ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ να πει για παλιες ΑΜΑΡΤΙΕΣ του Εξωαποδω.

  9. vardarskian avatar
    vardarskian 18/11/2009 21:28:46

    Αντώνης πρόεδρος
    Πάμε στοίχημα!
    μόνο από τον ΟΠΑΠ!

  10. markella avatar
    markella 18/11/2009 21:29:40

    ...ας προσεχε η μανταμ!!
    ...Και γαιδαρο να χτυπησεις...καποια στιγμη θα γυρισει να σε κλωτσησει και αυτος!!
    Μας επρηξε η Κυρια με τα comme il faut της...ταχα μου...και τα golden boys της..
    Αν την ενοχλουν τοσο, να μην εβαζε τον Υιο της να κανει τον παρα την Υπουργο...

  11. noworries avatar
    noworries 18/11/2009 21:30:01

    Κατά τα άλλα καλεί κάθε τόσο bloggers για "ανοιχτή" και καλά συζήτηση. Οι οποίοι bloggers βέβαια είναι όλοι άσχετοι με την πολιτική, μην τύχει και της κάνουν καμιά ζόρικη ερώτηση. Κάθονται λοιπόν εκεί και τους λέει πόσο πιστεύει στο Διαδίκτυο, στις ανοιχτές διαδικασίες από τους πολίτες και πράσινα άλογα.

    Δυο βδομάδες ακόμα θα την ανεχτούμε.

    • markella avatar
      markella @ noworries 18/11/2009 21:32:52

      Καλα γιατι ρωτας ?? Δεν ακουσαμε και το φοβερο, οτι τα παιντια της Ντορας ειναι computer illiterate.. για γι αυτο δεν ασχολουνται με τα bloggs και τα sites?

    • Υ. avatar
      Υ. @ noworries 18/11/2009 21:35:24

      Δέκα μέρες.

  12. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/11/2009 21:32:37

    Είναι γνωστό ότι η α΄ιστοσελίδα ή ιστολόγιο, όπως θέλετε, μπορεί να είναι υπέρ του α΄ πολιτικού, η β΄ υπέρ του β΄ και ούτω καθεξής. Πέρα από το χιούμορ, νομίζω ότι στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα έχουν διατυπωθεί πολιτικά επιχειρήματα κατά της κ. Μπακογιάννη, και εννοώ με χαρακτήρα ιδεολογικό, επιχειρήματα τεκμηριωμένα, όπως και κάποιοι άλλοι συμμετέχοντες, ευπρεπέστατα, όπως ο ψυχραιμία, έχουν διατυπώσει επιχειρήματα υπέρ της. Δέχομαι ότι πλειοψηφική άποψη εδώ δεν την ευνοεί, αλλά δεν βρίσκω πού είναι το μεμπτό. Φυσιολογικά πράγματα είναι αυτά. Οταν ο Σωμερίτης στο "Βήμα" αποκαλεί τον Σαμαρά "αριστοκράτη Καρατζαφέρη" (εννοώντας "αριστοκράτη ακροδεξιό" φυσικά), δεν διατυπώνει μία οξεία κριτική; Γιατί αυτό είναι να μην ενοχλεί και να ενοχλεί ένας αντίστοιχος πολιτικός χαρακτηρισμός για τη Ντόρα;

    Προσωπικά, κρατώ πάντοτε τις επιφυλάξεις μου έναντι πολιτικών (και του Α. Σαμαρά) και ταλαντεύθηκα αρχικά ως προς το ποιος είναι ο καταλληλότερος μεταξύ των δύο. Πλέον έχω πάρει την απόφασή μου, που είναι υπέρ του Σαμαρά, για λόγους καθαρά ιδεολογικούς και πολιτικούς.

  13. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 18/11/2009 21:34:06

    ΕΡΩΤΗΣΗ:ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΤΕ ΠΟΤΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ??

    • markella avatar
      markella @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 18/11/2009 21:36:46

      Καλα, τρελλαθηκες? Να παρω και τη γκαντεμια μαζι μου?

  14. yangoolas avatar
    yangoolas 18/11/2009 21:36:18

    Το να μην θες ένα πολιτικό, είναι δικαίωμά σου. Εάν δεν τον θες επειδή είναι (α) κληρονομικός, (β) έχει ενδείξεις υποψιών ιχνών μου σου ξου, (γ) η κληρονομικότητα έχει ψεγάδια, (δ) είναι ολίγον προς στο φεουδαρχικόν, ε, τι να κάμνομεν;

    Σοβαρά μας μηνμόνευσε; Φρίκη! Φτου φτου...

  15. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 18/11/2009 21:36:56

    EXOUN AGORASEI AYTOKINHTA ARKETOI PARATREXAMENOI THS DORAS APO TO DOY KAT' YPODHXH OIKOGENEIAS VEVAIA, GIATI NA TO KRYPSOUME ALLOSTE...

  16. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 18/11/2009 21:42:59

    Πάντως παιδιά, γκρινιάζουμε για την εποχή μας αλλά αυτό που συμβαίνει είναι πρωτόγνωρο. Aλλοτε οι πολιτικοί κλείνονταν στα σπίτια τους με τις πυτζάμες (arxeopteryx θέλω σχόλιο) και κάναν τις βρωμιές τους χωρίς να τους παίρνει χαμπάρι κανείς. Σήμερα οι πολίτες μέσω του internet έχουν φωνή που τους ενοχλεί και τους χαλάει τα σχέδια. Και βγαίνουν στην τηλεόραση να απαντήσουν!!
    Αν βγει ο Σαμαράς, θα χρωστάει πολλά στις "νέες τεχνολογίες".

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Θ. 18/11/2009 21:45:56

      πυτζάμες; Λέω να πολιτευτώ. Θα βρώ νυχτικό παλιομοδίτικο και νυχτερινό σκούφο :)

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ archaeopteryx 18/11/2009 21:48:55

        Σε 3 λεπτά απάντησες!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Κώστας Θ. 18/11/2009 21:52:49

          πολλά είναι τα 3 λεπτά ή λίγα;

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:00:30

          Άμεση αντίδραση!

    • Υ. avatar
      Υ. @ Κώστας Θ. 18/11/2009 21:46:56

      Φίλε Κώστα, ο Σαμαράς βγήκε.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Υ. 18/11/2009 21:51:38

        Και εγώ αυτό πιστέυω αλλά την φοβάμαι, φίλε Υ... Πολύ χρήμα!

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ Κώστας Θ. 18/11/2009 21:54:50

          Είναι πολλά τα λεφτά Αρη...

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:13:30

          Δεν ξέρω αν αύριο το πρωί έχω άλλη γνώμη, αλλά κι εγώ σήμερα αυτό πιστεύω. Έχω την αίσθηση ότι κάπου εδώ τελείωσε, ότι σήμερα κατακτήθηκε και "μαθηματικά" που λένε το πρωτάθλημα. Δεν είναι τυχαίο ότι συμμεριζόμαστε όλοι την ίδια γνώμη, για κάποιο απροσδιόριστο λόγο. Πιστεύω ότι και η ίδια πέταξε πετσέτα. Καιρός πια γι' αυτήν να σχεδιάσει την επόμενη μέρα.

          Ωστόσο, έχει δίκιο κι ο kanis, δεν πρέπει να χαλαρώσουμε, μέχρι την τελευταία μέρα, μέχρι το τελευταίο λεπτό. Είναι όχι μόνον πολλά τα λεφτά, αλλά πολλά κι αυτά που παίζονται.

        • loretta avatar
          loretta @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:17:52

          αυτο φοβαμαι και εγω οτι τωρα αρχιζει ο πολυ βρωμικος πολεμος!!! 10 μερες η θεοδωρα θα ριξει οτι εχει και δεν εχει για να φερει ανατροπη.

          Θελει πολυ προσοχη.

        • kanis avatar
          kanis @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:21:27

          Εκτός του ότι, επιφυλάσει δηλώσεις Πολύδωρα στο προσκήνιο, αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι, τι μαγειρεύεται στο παρασκήνιο...κι εκεί όλοι μας νομίζω τους έχουμε ικανούς για όλα!

        • Υ. avatar
          Υ. @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:26:29

          Blimblomblim
          …“η” κανίς

        • kanis avatar
          kanis @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:31:42

          Υ
          Δεν είναι αλληλοσυγκρουόμενα αυτά που λέμε..αλληλοσυμπληρωνόνται

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:40:40

          Ουπς, σόρρυ kanis, αυτά τα ουδέτερα ψευδώνυμα δεν σε προϊδεάζουν για το φύλο.

        • kanis avatar
          kanis @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:52:03

          Σε αυτό αποσκοπούν άλλωστε,...Blimblomblim! (αδιάκριτε Υ)

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Κώστας Θ. 18/11/2009 23:00:43

          Αυτό είναι γυναικεία νοοτροπία, αγαπητή kanis. Και το δικό μου είναι ουδέτερο, αλλά δεν αποσκοπούσε στο να μην προϊδεάσουν. Είστε διαφορετικές, πώς να το κάνουμε.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Κώστας Θ. 18/11/2009 23:02:07

          Αποκαθιστώ τα ισχύοντα.

        • kanis avatar
          kanis @ Κώστας Θ. 18/11/2009 23:06:46

          ΤΟ σχόλιο είναι ουδέτερο...
          Αμα αρχίσουν τα αρσενικοθήλυκα, γυρίζει σε φλερτ!

      • kanis avatar
        kanis @ Υ. 18/11/2009 22:06:49

        ...μη χαλαρώνετε! Αυτό θέλουν!
        Είναι πολλά τα λεφτά Αρη της προκαταβολής...
        τα άλλα τα πάρα πολλά... μετά!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Κώστας Θ. 18/11/2009 21:51:50

      Στις δυνατότητες υλοποίησης της δημοκρατίας που δίνουν οι νέες τεχνολογίες.

      Η γνώμη μου είναι ότι ο Σαμαράς θα έβγαινε έτσι κι αλλιώς (μιλάω σαν να βγήκε κιόλας...), διότι υπάρχει ιστορική νομοτέλεια εδώ, από αυτές που λειτουργούν και δεν ανατρέπονται (ας μην πω και μεγάλη κουβέντα, βέβαια, πρώτα ο Θεός να βγει ο Αντώνης).

      Ο ίδιος το είχε πει στην αρχή-αρχή: "Παίζω και σε μικρό και σε μεγάλο γήπεδο, αρκεί να διασφαλιστεί η διαδικασία". Συνέδριο θέλετε; Συνέδριο. Εκλογή από μέλη θέλετε; Εκλογή από μέλη. Εκλογή από μέλη και φίλους; Κι αυτό μέσα. Όπως και να γινόταν η εκλογή, ο Σαμαράς θα κέρδιζε. Το απέδειξε στο συνέδριο που πήγε σε εχθρικό και προκατειλημμένο κοινό και κέρδισε μέσα στην έδρα της, ανατρέποντας τα δεδομένα.

      Πέρα από το Σαμαρά, το φαινόμενο που διαπιστώνεις ότι οι πολίτες πλέον και έχουν φωνή και μαθαίνουν τι γίνεται, είναι πολύ σημαντικό. Ίσως για πρώτη φορά μετά την αρχαία Αθήνα έχουμε τη δυνατότητα ουσιαστικής υλοποίησης της δημοκρατίας. Αμήν να γίνουν όλα σωστά κάποια στιγμή εδώ.

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Blimblomblim 18/11/2009 22:05:33

        Αγαπητέ Blimblomlim, στο μόνο που διαφωνήσω είναι ότι, αν εκλεγόταν αρχηγός στο συνέδριο, η Ντόρα θα έβγαινε πανηγυρικά. Μίλησα και με κάποιους γνωστούς μου συνέδρους και μου λένε ακριβώς το ίδιο. Τα είχε όλα έτοιμα από καιρό και η διαδικασία θα ήταν σχεδόν τυπική. Φτηνά τη γλυτώσαμε..

        • loretta avatar
          loretta @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:20:17

          απο τον αυγουστο το ξεκινησε

        • kanis avatar
          kanis @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:23:14

          πριν τις φωτιές ή μετά;

        • loretta avatar
          loretta @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:27:28

          πριν κανις...γιατι εσυ ξερεις κατι αλλο?

        • kanis avatar
          kanis @ Κώστας Θ. 18/11/2009 22:33:56

          Το υπέθετα, ότι από πριν θα άρχιζε την προετοιμασία.
          Λες, να προβλέπει το μέλλον;

  17. Δωρεάν avatar
    Δωρεάν 18/11/2009 21:46:56

    Που με βρήκε η κυρία Μητσοτάκη στο νησάκι μου στο Αιγαίο και με πήραν από το γραφείο της τηλέφωνο σήμερα να την ψηφίσω; Κι επειδή απαντούσα μονολεκτικά με ένα "ναι" ή με ένα "όχι" μου λέει ο φωστήρας της: "Το καταλάβατε αυτό που σας λέω"; Ακούσαν ότι η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως καί ήθελαν να μου πούν το παραμύθι απ΄την αρχή ξανά και ξανά, μέχρι να με καταφέρουν να την ψηφίσω......
    Αμ, δε που θα δώσω το κόμμα στους Μητσοτάκηδες....!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Δωρεάν 18/11/2009 22:25:30

      Σοβαρά, έτσι σου' πε? Επρεπε να της πεις ότι είσαι ιδρυτικό στέλεχος της ΠΟΛΑΝ, να τα παίξει!

  18. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 18/11/2009 21:55:57

    Α ρε Θεοδώρα...

    Αυτό που μας έκανε όλους σήμερα αποτελεί τίτλο τιμής...

    Να δεις που στο τέλους θα τιμηθούμε όλοι με το παράσημο "Ήρωες Α Βαθμού - Γιατί πάγωσαν το Χαμόγελο του ΒρυΝτόρακα"

  19. Γιάννης avatar
    Γιάννης 18/11/2009 22:05:08

    Κάθε ιστολόγιο ή σελίδα έχει το δικαίωμα να παίρνει το μέρος οποιουδήποτε. Άλλωστε, μπορεί ο Σαμαράς να είναι καλύτερος Πρόεδρος από τη Ντόρα.

    Από το ΑΝΤΙ, όμως, με βάση το επίπεδο όσων αρθρογραφούν ή σχολιάζουν εδώ, αλλά και την έντυπη ιστορία του, προσωπικά είχα την απαίτηση μεγαλύτερης δημοκρατικότητας.

    Αυτό που είπε η Ντόρα περί διαφήμισης του ΟΠΑΠ (και του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, συμπληρώνω εγώ) είναι σωστό και δε θα ήταν μεμπτό αν δεν υπήρχαν φαινόμενα λογοκρισίας όπως η μονόπλευρη παρουσίαση απόψεων και το σβήσιμο "ενοχλητικών" σχολίων.

    Όσον αφορά στα "golden boys", νομίζω ότι οι επικεφαλής ΟΠΑΠ και Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου τα πήγαν μια χαρά. Αντιθέτως, βρίσκω εξωφρενικό το ότι όλοι οι εξωκοινοβουλευτικοί μυστικοσύμβουλοι του Καραμανλή είναι με τον Σαμαρά, προφανώς σε μια προσπάθεια (προσυμφωνία;) να διασώσουν τη θεσούλα που αναξιοκρατικώς κατείχαν.

    ΟΛΗ η Ρηγίλλης έχει δοθεί σε λυσσαλέο αγώνα να βγει ο Σαμαράς. Ο μηχανισμός της Ντόρας είναι ερασιτέχνες μπροστά τους.

    Αυτά περίμενα να διαβάσω στο ΑΝΤΙ, έστω από όσους γράφουν σχόλια. Αλλά θα αφήσουν να δημοσιευτεί κάτι τέτοιο οι διαχειριστές!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γιάννης 18/11/2009 22:30:21

      Που την είδες την λογοκρισία; Φυσικά και δεν αφήνουμε ύβρεις και προπυλακισμούς. Και αν δεν κάνω λάθος δεν είναι και λίγοι οι οπαδοί της Ντόρας που γράφουν εδώ. Αφήστε λοιπόν αυτήν την καραμέλα και απαντήστε στο εξής απλό ερώτημα: που την βρίσαμε, αν εννοέί εμας φυσικά

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Factorx 19/11/2009 09:10:31

        Factorx, έχω επανειλημμένως προσπαθήσει να δημοσιεύσω σχόλια (ΑΠΟΛΥΤΩΣ ευπρεπή) που δεν είναι υπέρ του Σαμαρά και ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει περάσει. Το ίδιο μου έχουν πει και 1-2 φίλοι μου. Δικαίωμά σου βέβαια και αν ήταν άλλο ιστολόγιο δε θα με ενοχλούσε, αλλά από το ΑΝΤΙ έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις.

        Αφού ξεκαθαρίσω το αυτονόητο, δηλαδή ότι ΔΕΝ ανήκω σε "μηχανισμούς", ΔΕΝ είμαι "εγκάθετος" της Ντόρας και ΔΕΝ έχω καμμία "σκοπιμότητα", να υπενθυμίσω ότι η αρχή "όποιος δεν είναι υπέρ μας είναι εναντίον μας" τείνει προς την ακρότητα.

        Εν τέλει, δε με ενδιαφέρει αν βρίζετε ή υπερασπίζεστε τη Μπακογιάννη ή τον Σαμαρά (του οποίου, παρεμπιπτόντως, η ιδεολογία είναι πολύ πιο κοντά στα πιστεύω μου, από ό,τι της Ντόρας). Απλώς θα προτιμούσα να είναι πιο αντικειμενική η στάση σας.

        Κατά την άποψή μου, κανένας από τους δύο μονομάχους δεν είναι κατάλληλος, ούτε πολύ χειρότερος από τον άλλον. Με άλλα λόγια, δύσκολα τα πράγματα για τη ΝΔ, όποιος και αν εκλεγεί.

        Ελπίζω τουλάχιστον το αποτέλεσμα να είναι καθαρό (60% και άνω).

        • τσώφλι πασατέμπου avatar
          τσώφλι πασατέμπου @ Γιάννης 19/11/2009 09:17:09

          Γιαννη μου, θα κάνουμε σύλλογο σε λίγο !

          Άντε, λίγο υπομονή ακόμα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γιάννης 18/11/2009 22:31:46

      να σχολιασω κι αυτό για τον μηχανισμο της Ρηγίλης. Ποιους εννοείς τον Ζαγορίτη και τους αλλους που δεν μπορουν να μοιράσουν δυο γαιδαρων άχυρα;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Factorx 19/11/2009 09:19:06

        Μπράβο! Αυτούς ακριβώς εννοώ. Δε σου κρύβω ότι αποτελούν τον βασικό λόγο για τον οποίο δεν υποστηρίζω τον Σαμαρά, παρότι με εκφράζει πολύ περισσότερο ως προς την ιδεολογία και τη νοοτροπία από τη Ντόρα.

        Θα ήθελα πολύ να δω ένα άρθρο σου αποκλειστικά αφιερωμένο στο μηχανισμό της Ρηγίλλης. Με άλλα λόγια, στον πάλαι ποτέ "πρωινό καφέ" του Καραμανλή, τους 5-10 εξωκοινοβουλευτικούς παρεοκράτες, οι οποίοι (με δική του ευθύνη φυσικά) τον είχαν πλήρως απομονώσει από τον υπόλοιπο κόσμο, νεμόμενοι την εξουσία όπως μπορούσαν.

        Κατά την άποψή μου, οι συγκεκριμένοι παρεοκράτες έχουν πάρα πολύ μεγάλη ευθύνη για το κατάντημα της ΝΔ και της χώρας. Γι' αυτό πρέπει να απομακρυνθούν από τη ΝΔ το συντομότερο δυνατόν.

        Δυστυχώς (και ειλικρινά με στενοχωρεί που το λέω) έχουν όλοι ανεξαιρέτως συνταχθεί με τον Σαμαρά, προφανώς προσβλέποντας στη διατήρηση των προνομίων που έχουν τώρα.

        Αν βγει τελικά ο Αντώνης, ελπίζω να μην εγκλωβιστεί και αυτός. Εν τω μεταξύ, θα του κάνει πολύ καλό να του επισημάνετε κι εσείς αυτόν τον κίνδυνο.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Γιάννης 18/11/2009 22:39:37

      Αγαπητέ Γιάννη, προφανώς ορισμένοι μέσα στη Ρηγίλλης έχουν ταχθεί με το Σαμαρά, αλλά αυτό δεν τους κάνει "μηχανισμό" με την αντιδημοκρατική έννοια. Με κάποιον θα ήταν κι αυτοί. Μηχανισμός είναι αυτό που είπαν από το επιτελείο της ότι "δεν έχει σημασία που είναι πίσω στις δημοσκοπήσεις, επειδή οι βουλευτές είναι μαζί της, ο κόσμος θα γυρίσει". Εννούν δηλαδή ότι, αν και ο κόσμος δεν τη θέλει, θα τον γυρίσουν επειδή κάποιους θα έχουν εξυπηρετήσει, διορίσει κλπ. οι βουλευτές και θα αναγκάσουν τον κόσμο να αλλάξει επιλογή. Αυτό εννοούμε όταν λέμε "μηχανισμοί". Τη διατήρηση πελατειακών σχέσεων, σχέσεων διαπλοκής, προπαγανδιστικών μέσων κλπ. με σκοπό τον επηρεασμό της ελεύθερης πολιτικής βούλησης του πολίτη και την αντιστροφή της ειλικρινούς του γνώμης, της γνώμης δηλαδή που θα είχε χωρίς τις αντίθετες αυτές επιρροές.

      Υπάρχουν πάρα πολλοί καραμανλικοί που είναι με τη Ντόρα. Αντιλαμβάνομαι ότι θα τους θέλατε όλους, αλλά τι να κάνουμε, δεν γίνεται. Έχει δημιουργήσει πολλά μίση και δεν έχει δημιουργήσει όλα αυτά τα χρόνια καμία λαοφιλία. Λογικό είναι μεγάλο μέρος του στελεχιακού δυναμικού να μην θέλει να τη δει μπροστά του. Ακόμη πιο λογικό να μη θέλει να τη δει μπροστά του το μεγαλύτερο μέρος του λαού. Δεν μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό, οπότε, ας δεχτεί απλώς την ήττα της με αξιοπρέπεια για να διασωθεί την επόμενη ημέρα.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Blimblomblim 19/11/2009 09:25:40

        Για πολλοστή φορά: ΔΕΝ ανήκω στο μηχανισμό της Ντόρας ή οποιουδήποτε άλλου και τα σχόλιά μου ΔΕΝ έχουν καμμία σκοπιμότητα! Κατά την άποψή μου, όλοι οι μηχανισμοί είναι απαράδεκτοι, αλλά υπαρκτοί.

        Πιστεύω, δε, ότι ο Σαμαράς έχει πολύ ισχυρότερο μηχανισμό, διότι, εκτός των πυρήνων της Πολιτικής Άνοιξης που "ξύπνησαν" και καλώς τον υποστηρίζουν, ΟΛΟΣ ο μηχανισμός της ΝΔ, κατευθυνόμενος από τους παρεοκράτες που προανέφερα, είναι αναφανδόν με το μέρος του. Όποιος γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα εντός ΝΔ, το καταλαβαίνει.,

        Έχω αγανακτήσει τα προηγούμενα χρόνια με τους παρεοκράτες του Καραμανλή. Ελπίζω όποιος και αν εκλεγεί Πρόεδρος να τους παραμερίσει.

        Για να πάω ένα βήμα παραπέρα: Αν ο Σαμαράς βγει και εγγυηθεί ότι οι συγκεκριμένοι κύριοι θα αλλάξουν αμέσως, θα χαρώ πολύ να τον υποστηρίξω (και ανοιχτά μάλιστα)!

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Γιάννης 19/11/2009 09:38:45

          Νομίζω ότι αυτό που συνέβη είναι το εξής: Στη ΝΔ υπήρχαν πολλοί μικρο-μηχανισμοί που εξυπηρετούσαν στενά προσωπικά συμφέροντα. Υπήρχε και ένας μεγαλο-μηχανισμός, ο μηχανισμός του Μητσοτάκη. Οι περισσότεροι μικρο-μηχανισμοί ήταν εχθρικοί προς το μεγαλο-μηχανισμό του Μητσοτάκη. Όταν λοιπόν κινήθηκε ο μεγαλο-μηχανισμός του Μητσοτάκη, αυτοί οι μικρο-μηχανισμοί κινήθηκαν αντανακλαστικά στην υποστήριξη Σαμαρά.

          Ακόμη και κάποιοι σύμβουλοι Καραμανλή, μικρο-μηχανισμός ήταν, χωρίς προσβάσεις σε τύπο, ΜΜΕ, Εκκλησία, Δικαιοσύνη, ακόμη και στον τέως βασιλιά, που είχε ο μηχανισμός του Μητσοτάκη (μην υποτιμούμε την εκλογική επιρροή του τέως στη συγκεκριμένη διαδικασία, μπορεί να κινητοποιήσει κάποιες χιλιάδες ψήφους υπέρ της Ντόρας).

          Οι μηχανισμοί αυτοί ΔΕΝ είναι "του Σαμαρά", αλλά προϋπήρχαν. Ο Σαμαράς ΔΕΝ είχε μηχανισμούς δικούς του. Σε πληροφορώ επίσης ότι ένα μεγάλο μέρος του παλιού "μηχανισμού" της Πολιτικής Άνοιξης ταϊζεται συστηματικά από τον Κακλαμάνη και είναι με τη Ντόρα (απίστευτο κι όμως αληθινό...). Στη ΝΔ ο Σαμαράς επέστρεψε μόνος του, χωρίς την παλιά ΠολΑν "κόμμα μέσα στο κόμμα", όπως έχει η Ντόρα. Η αντίθεση δηλαδή είναι ότι κάποιοι μικρο-μηχανισμοί υποστηρίζουν Σαμαρά για δικό τους λογαριασμό, επειδή τους εξυπηρετεί η ήττα του Μητσοτακέικου, τη στιγμή που ο Σαμαράς δεν έχει δικούς του μηχανισμούς (πέρα από όλους εμάς που είμαστε αυθόρμητοι και αυτόκλητοι υποστηρικτές του, αλλά είναι διαφορετικό αυτό), ενώ η Ντόρα έχει έναν πολύ καλά οργανωμένο δικό της τεράστιο μηχανισμό που απλώνει τα πλοκάμια του παντού.

          Δεν μπορείς να πεις ότι θα τους πετάξει ο Σαμαράς αυτούς αύριο, αλλά μπορείς να πεις ότι ένας άνθρωπος που δεν ήταν σε θέση, χαρακτηριολογικά, να κάνει δικό του μηχανισμό ως "κόμμα μέσα στο κόμμα", δεν θα έχει την ίδια πολιτεία με τη Ντόρα σε ζητήματα "μηχανισμών".

        • Υ. avatar
          Υ. @ Γιάννης 19/11/2009 11:26:53

          Σχόλιο Blimblomblim
          Άριστη ανάλυση-αποτύπωση των ισχυόντων.

        • Γιάννης avatar
          Γιάννης @ Γιάννης 19/11/2009 12:43:21

          Αγαπητέ Blimblomblim, η ανάλυσή σου αγγίζει τα όρια του ιδεαλισμού. Σιγά μην ήταν "μικρο-μηχανισμός" οι διευθυντάδες Μαξίμου και Ρηγίλλης που έλυναν και έδεναν επί Καραμανλή, ενώ θέλουν να συνεχίσουν να το κάνουν και με τον Σαμαρά.

          Επειδή γνωρίζω άριστα τη νεοδημοκρατική ανθρωπογεωγραφία, λυπάμαι να σου πω ότι όλοι αυτοί οι εξωκοινοβουλευτικοί μεγαλοπαράγοντες που έβλεπαν και επηρέαζαν τον Καραμανλή σε εβδομαδιαία βάση, τώρα το παίζουν Σαμαρικοί και κάνουν ό,τι μπορούν για να κερδίσει ο Αντώνης.

          Αυτή είναι η πραγματικότητα. Δες τα ονόματα των μυστικοσυμβούλων του "πρωινού καφέ" του Καραμανλή και θα καταλάβεις.

          Ειλικρινά ελπίζω, αν βγει ο Σαμαράς, να ξεφύγει από τον κλοιό τους.

    • mnk avatar
      mnk @ Γιάννης 19/11/2009 09:42:43

      Ήλπίζα να σε κόψει ο Φάκτορας, για να δικαιωθείς βρε αδερφέ, αλλά φευ...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ mnk 19/11/2009 12:36:55

        Κι εγώ χαίρομαι να διαβάζω τα σχόλιά μου, τα οποία άλλωστε καμμία εμπάθεια ή σκοπιμότητα δεν κρύβουν.

        Δεν ξέρω αν ο Factorx άλλαξε τακτική ή αν τα "ενοχλητικά" σχόλια τα κόβει άλλος διαχειριστής του site, πάντως σε διαβεβαιώ ότι τη λογοκρισία την έχω επανειλημμένως υποστεί.

        Ελπίζω, απλά, να μην ξανασυμβεί, γιατί ειλικρινά το ΑΝΤΙ και το επίπεδο όσων γράφουν και σχολιάζουν εδώ είναι πολύ υψηλό.

  20. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 18/11/2009 22:14:42

    xaxax Brydoraka? kaloooo

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Παναγιώτης 18/11/2009 22:49:52

      πριν από λίγο μου έστειλαν μήνυμα από το ντοραμπακ-ακακ.
      πού το βρήκαν το τηλέφωνό μου; και μάλιστα διπλό μήνυμα να το εμπεδώσω, σιγά μη τους νοιάζουν τα έξοδα. Με ενόχλησε αφάνταστα. Δεν έχω επιτρέψει ποτέ στη ζωή μου να επικοινωνήσουν μαζί μου χωρίς να το επιθυμώ. Το εισέπραξα ως προσβολή. προσβολή της ιδιωτικότητάς μου. Με ποιό δικαίωμα χρησιμοποιήσαν το κινητό μου; και που το βρήκαν;! άει σιχτήρ.

  21. sauraki avatar
    sauraki 18/11/2009 22:37:14

    Η κ. Μητσοτάκη και οι όμοιοι της, αστερια του νεποτισμού, ζητούν από το λαό ΑΣΕΠ και αξιοκρατία. Αυτή όμως και οι όμοιοι της λαμβάνουν αξιώματα λόγω μπαμπά. Αλλά δε φταίει κανείς άλλος πλην του λαού. Ας δώσουμε ένα γερό χαστουκι στην οικογενειοκρατια. Είναι στο χερί μας

  22. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2009 22:48:22

    Είναι θλιβερό να αιτιάται τέτοια πράγματα μια υποψήφια αρχηγός. Κρίμα. Τα πολιτικά της επιχειρήματα τελείωσαν μάλλον. Όπως το έχω ξαναπεί: "όπου λείπουν δόντια, περισσεύουν παξιμάδια". Αν είχε τη στόφα ηγέτη θα είχε να ασχοληθεί με τα θέματα που απασχολούν τον κόσμο που πιστεύει στη ΝΔ. Δυστυχώς ασχολείται με την πάρτη της. Σε αντίθεση με τον Σαμαρά, ο οποίος παράγει πολιτική, ακούμε συνεχώς ένα κοριτσάκι και τον συφερτό της να κλαίγονται. Αηδία!

    • KAISER avatar
      KAISER @ Orestios 18/11/2009 23:24:12

      Όπως λεν και στο χωριό μου η φτώχεια φέρνει π....ιά και γκρίνια. Και είναι ηλίου φαεινώτερη η ένδεια πολιτικού λόγου και επιχειρημάτων στην οποία έχουν περιέλθει. Από δω και στο εξής όλο θα γκρινιάζουν και όλα θα τους φταίνε. Άν κάποιος αυλικός της έχει λίγο θάρρος ας της πει ότι το σόι της και η ίδια πιο αντιπαθητικό έχει περάσει απ την πολιτική σκηνή τα τελευταία 100 χρόνια. Καμαρίλα, ιδιοτέλεια, ψέμα, υποκρισία, βρώμα , ευνούχοι υποτακτικοί, πληρωμένοι γελοτοποιοί και παλιάτσοι.
      Είναι όμως αργά για δάκρυα.
      The game is over.

      • Orestios avatar
        Orestios @ KAISER 18/11/2009 23:51:59

        Δυστυχώς έτσι είναι. Ντροπιάζουν τον κόσμο που πιστεύει στην δημοκρατία. τον κόσμο της ΝΔ.

  23. Λέλος avatar
    Λέλος 18/11/2009 23:44:03

    Τζάζεψε η Ψηλιά.

  24. george avatar
    george 18/11/2009 23:46:22

    Πάντως η Μπακογιάννη απόψε δεν με ικανοποίησε καθόλου. Καταρχήν, ο λόγος της ήταν επίπεδος, χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα, χωρίς έμπνευση, μόνο απλή παράθεση επιχειρήματων. Επίσης, κάτι τα σαρδάμ, κάτι το κτητικό μου προς τον Χατζηνικολάου (κύριε Χατζηνικολάου μου), δεν έδιναν εικόνα επόμενου πρωθυπουργού, αλλά σχολιαστού μέσου επιπέδου. Νομίζω ότι σιγά σιγά φανερώνεται ότι έχει συγκεκριμένο όριο δυνατοτήτων, το οποίο είναι μικρότερο των απαιτήσεων ενός πρωθυπουργού.

    • Υ. avatar
      Υ. @ george 18/11/2009 23:57:41

      Ναι, αλλά το χαμόγελο? Βγαλμένο από τη παλιά διαφήμιση “σούπερ-γουάϊτ Κολυνός”

      • kanis avatar
        kanis @ Υ. 19/11/2009 00:08:05

        Υ
        Πως είχε πει ο Γιανναράς; .."μόνιμα καρφιτσωμένο χαμόγελο";

        • Υ. avatar
          Υ. @ kanis 19/11/2009 00:15:17

          .....ωσάν φωτοτυπία.

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 19/11/2009 00:16:41

          ..για γάμους, βαφτίσια και κηδείες, πάντα το ίδιο!

        • Orestios avatar
          Orestios @ kanis 19/11/2009 00:21:15

          Με οξυγονοκόλληση θα το βάλανε. :)

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 19/11/2009 00:26:12

          ...κι ως πλαστό, είναι και απωθητικό!

  25. Nikos captain avatar
    Nikos captain 18/11/2009 23:51:58

    factor το άσμα που αναφέρεις και που τραγουδά ο Ελευθέριος Χρυσόγελος είναι εντελώς τυχαίο ή έχει κάποια σημασία;

  26. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 19/11/2009 03:16:38

    το τραγούδι παίζει το ρόλο του ή μήπως ο τραγουδιστής έχει παίξει τον ρόλο του....;;;

  27. kanis avatar
    kanis 19/11/2009 07:16:50

    Είναι δυνατόν, πάλι στο ΜΕΓKΑ πρωινιάτικα η Ντόρα!
    Τόσο τηλεοπτικό χρόνο στα ιδιωτικά κανάλια, ούτε ο μεγαλύτερος διαφημιζόμενος δεν έχει χάρισμα!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ kanis 19/11/2009 07:24:24

      Πάλι; Δεν προλάβαμε να ξυπνήσουμε. Ντοπαρισμένη την έχουνε;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Kώστας Θ. 19/11/2009 07:37:45

        Υπάρχουν 3 κλώνοι της (ρομπότ) που γυρνάνε απο δω και απο κει ενώ η ίδια ξεκουράζεται. Δώρο των Κινέζων.

  28. kanis avatar
    kanis 19/11/2009 07:34:50

    Αναρωτήθηκε η Ντόρα, "Τι είναι μηχανισμοί"...Παρακαλώ Factorx εξηγήστε της!

    Αναρωτήθηκε η Ντόρα, αν ο Νικήτας Κακλαμάνης, ως εκλεγμένως δήμαρχος, είναι μηχανισμός... Μα βεβαίως κι είναι, στο βαθμό που κινητοποιεί ψηφοφόρους υπέρ της υποψηφιότητάς, σας κυρία Μητσοτάκη!!

    Επιτέλους κάποιος δημοσιογράφος, ας της κάνει ουσιαστικές ερωτήσεις! Φτάνει η κολακία!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ kanis 19/11/2009 07:52:28

      Μηχανισμός είναι όταν υποστηριτκές της με επιρροή, οικονομική, πολιτική και, γενικώς, εξουσιαστικής, χρησιμοποιούν την επιρροή αυτή για να οδηγήσουν τον ψηφοφόρο στην αθέμιτη μεταβολή της πολιτικής άποψης που διαφορετικά θα είχε ο τελευταίος, εάν χρησιμοποιούσε τα δικά του προσωπικά κριτήρια διαμόρφωσης πολιτικής γνώμης.

      Για να μην έχει απορίες και να μην μας λένε ό,τι να 'ναι.

      Εντωμεταξύ, κι αυτό αντιγραφή από τα επιχειρήματα Σαμαρά είναι. Κανένα δικό τους επιχείρημα, που να το έχουν σκεφτεί οι ίδιοι, δεν θα ακούσουμε;

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 19/11/2009 08:18:39

      Μα καλά φοβούνται, να της κάνουν ουσιαστικές ερωτήσεις;
      Η σκανδαλολογία, ποτέ δεν αγγίζει τη Ζήμενς ή τα ομόλογα.
      Η σκανδαλολογία πάντα, κατά όλους αυτούς τους "εγγυρους" δημοσιογράφους αφορά το Βατοπέδι.. Το Βατοπέδι που οι ίδιοι το έχουν ταυτίσει μόνο με το Ρουσόπουλο. Το Βατοπέδι που προέκυψε, με την συνεργασία των υποστηρικτών και πολιτικών φίλων της κυρίας Μητσοτάκη, όπως κάποιων Σημιτικών υπουργών, όπως των Αλογοσκούφη, Δούκα, Βουλγαράκη-Πελέκη,... Ασχετα, αν για επικοινωνιακούς λόγους, ώστε να στιγματιστούν πρόσωπα του άμεσου περιβάλοντος του ΚΚ, την πληρώσανε ο Ρουσόπουλος και κάτι άλλοι, που υπέδειξαν με χυδαία πρωτοσέλιδα "έγγυρα" κι "αντικειμενικά κανάλια κι εφημερίδες!
      Για τους τζάμπα λεμονοστίφτες, όμως ...τσιμουδιά!

  29. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 19/11/2009 07:57:22

    Διάβασα σε ντορικό site ότι έβαλε τον Οικονόμου εκπρόσωπο τύπου,ο οποίος θα κάνει καθημερινά ενημέρωση. Πού είναι ο Άρης που λέγανε;
    Η επιλογή, λέει, Οικονόμου έχει «εσωκομματική σημειολογία»(!!!)
    Τι λες βρε παιδί μου;
    Αντώνη κρύψου, έρχεται ο Οικονόμου!

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Kώστας Θ. 19/11/2009 11:57:11

      Μη με τρομάζεις ρε Θ. Ως Αντώνης Οικονόμου εγώ τι θα κάνω τώρα;

  30. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 19/11/2009 08:39:01

    Νομίζω πάντως ότι γι' αυτό το θέμα με τη μονόπλευρη υπερπροβολή της Ντόρας από τα κανάλια, θα έπρεπε να επιληφθεί το ΕΣΡ. Είναι εξωφρενικό αυτό και σίγουρα παράνομο.

  31. ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ avatar
    ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ 19/11/2009 10:02:49

    Οι εμφανίσεις της ενισχύουν την υποψηφιότητα Σαμαρά. Ενπαναλαμβάνει τις ίδιες κουταμάρες (μήπως την παίζουν video όπως ο Αυτιάς τον Ψωμιάδη?) χαχαχα.

  32. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2009 11:52:37

    Ερχονται δηλωσεις στηριξης υπερ του Αντώνη απο Κωστα Γκιουλέκα, Λίζα Βόζεμπεργκ Βρυωνίδη και βεβαια ΣΤΑΥΡΟ ΔΗΜΑ.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2009 11:53:49

      Και Ευριπιδη Στυλιανίδη απ οτι φαινεται.

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2009 12:13:35

        Τώρα ...κονόμησες...

      • Κώστας Μπ. avatar
        Κώστας Μπ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2009 12:22:30

        Καλώς τα .... παιδιά.

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2009 16:30:57

      Αντε βρε ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ να εβλεπτα την ΜΑΡΙΚΑ απο μια μερια...οταν θα ανακοινωνόταν η στηριξη του ΔΗΜΑ!!

      ολα τα λεφτααααααααα!!

  33. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 19/11/2009 11:53:06

    Αφού είναι γνωστή ρε πανέξυμνε, γιατί να φανερωθεί;

  34. brexians avatar
    brexians 19/11/2009 11:57:56

    καλημερα

    μαλλον δεν διαβαζετε αυτα που γραφετε...........

    οχι δεν βριζετε την ΝΤΟΡΑ
    απλα την "λοιδορείτε και την φθονείτε" θα σας περασει

    και απο ψυχραιμια εχουμε μπολικη ..ξεχασε να αναφερει οτι εχετε και
    αλλες διαφημισεις.....

    οσο πολεμο και αν κανετε δεν θα νικησετε
    η βαση και ξερει και δεν μασαει
    καλησπερα

    • loretta avatar
      loretta @ brexians 19/11/2009 16:29:20

      η βαση αν ειναι 19 χρονων...μαλλον θα εχει κακη πληροφορηση ΕΥΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

      • brexians avatar
        brexians @ loretta 20/11/2009 13:07:52

        εκει που σε βαζουν να γραφεις να σου πουν και τα βασικα της ορθογραφιας... και μετα ζητα και τυροπιττα

        • Υ. avatar
          Υ. @ brexians 20/11/2009 13:40:11

          Δηλαδή, εσάς σας προσφέρονται ντολμαδάκια της Μητσοτάκαινας-μαμάς? Ή μακαρονάδες του Έβερτ? Ή μήπως Κυπριακές σεφταλιές του συμπέθερου Καμπουρίδη?

    • loretta avatar
      loretta @ brexians 19/11/2009 16:49:05

      τι να φθονεισεις απο την θεοδωρα και την οικογενεια ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ??? ειναι αξιον απορίας...!!

  35. Factorx avatar
    Factorx 19/11/2009 12:13:35

    Η δεν ξέρεις, ή προβοκάρεις. Σε κάθε δήμο θα υπάρχει ένα τμήμα. Κι αν είναι πολλοί οι ψηφοφόροι θα έχει πολλές κάλπες.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ Factorx 19/11/2009 13:34:41

      Ποιος και πώς θα ελέγχει την καταμέτρηση των ψήφων ;

  36. αρης avatar
    αρης 19/11/2009 12:32:18

    Η ΝΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ...ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ(ΣΑΜΑΡΑ-ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΤΣΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ....ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΤΟΝ Β ΓΥΡΟ ΜΕ 5% ΔΙΑΦΟΡΑ...ΤΑ ΚΟΥΚΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑ....ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ....5 ΔΕΚΕΜΒΡΗ Η ΝΤΟΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ...

    • loretta avatar
      loretta @ αρης 19/11/2009 16:27:21

      ...μαλλον ληγμενα παιρνεις..!!!

  37. panos avatar
    panos 19/11/2009 14:19:31

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ?ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ?ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΛΑΒΟΜΑΚΕΔΟΝΙΑ...ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ Ή ΟΧΙ?
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΡΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΑΣΟΚ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 93 ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ!ΓΙ' ΑΥΤΟ ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ!

  38. Γιαννης Λαμνατος avatar
    Γιαννης Λαμνατος 19/11/2009 14:29:05

    ρε κατακαημενοιτ antinews...
    φτασατε να λετε οτι δεν ειστε μπλοκ επειδη σας τ εχωσε καποιος???
    αν δεν ειστε μπλοκ....
    τοτε γτ δημοσιευσατε την ανακοινωση του Σαμαρα που αναφεροταν στα μπλοκ και στους μπλοκερ????
    ΕΛΕΟΣ....!!!!
    ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ,ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΚΟΝΤΡΑΡΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΑ ΙΣΙΑ....!!!!!
    ΜΗΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ-ΜΑΥΡΟ....!!!

    • loretta avatar
      loretta @ Γιαννης Λαμνατος 19/11/2009 23:10:24

      ρε συ γιαννη αφου δεν μας πας γιατι μας μιλας??

  39. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 19/11/2009 14:59:38

    βαφτίζεται ο δούλος του διαδυκτίου αντινεα-μπλογκοσαιτ εις το όνομα του παρόχου της σύνδεσης κ του σήματος

  40. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 19/11/2009 16:18:31

    Πάντως εσάς εννοούσε κατα την γνώμη μου είναι προφανές η Αγ. Θεοδώρα ότι δεν την εξυμνεί ή στέκεται επικριτικα απέναντι της το κατατασεί στην μαύρη λίστα μια προσφιλής συνήθεια του Μητσοτακέικου. Παλιά τους τέχνη κόσκινο.

  41. Aggelos avatar
    Aggelos 19/11/2009 22:44:18

    "Τα είχε όλα έτοιμα από καιρό και η διαδικασία θα ήταν σχεδόν τυπική. Φτηνά τη γλυτώσαμε.."

    και αυτο το χρωσταμε στον Αβραμο..αν βγει η ντορα δεν τον βλεπω καθολου καλα.. παιζει το κεφαλι του ο ανθρωπος...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Aggelos 19/11/2009 23:06:30

      Εάν έχει τέτοια χρηματοδότηση που περάσει μια ακόμη πορτοκαλί επανάσταση μέσα στη νέα δημοκρατία, το πολύ με ένα 51% θα το μπορέσει. Κανέναν δεν θα αγγίξει αλλά στις επόμενες εκλογές ακόμη ένα εκατομμύριο ψηφοφόρων θα βαρεθεί να πάει να ψηφίσει κι έτσι θα ηρεμήσει. Ξέρεις όμως ποιά είναι η ειδοποιός διαφορά Άγγελε;
      πως στις επόμενες εκλογές εάν βγει το μητσοτακικό στρατόπεδο ο Σαμαράς θα επαναλάβει τη μεγαλειώδη προεκλογική συγκέντρωση της Νέας Δημοκρατίας στην Καλαμάτα, όμως στις εκλογές της 4 Οκτώβρη ήταν ο ΜΟΝΟΣ από τους πολιτευτές του συγκεκριμένου κόμματος που έκανε μεγαλειώδη πολιτική συγκέντρωση για να επανεκλεγεί το κόμμα του. Και ας είχε αντιτεθεί σθεναρά στην προκήρυξή τους, εν αντιθέσει με κάποιους που πλέον δεν αντέχαν άλλο να περιμένουν....

      • loretta avatar
        loretta @ B.K.Σ. 19/11/2009 23:13:22

        Το χρημα δεν ηταν ποτε κολλημα για την ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ αφου μονο μαυτη την γλωσσα μιλουσαν.

  42. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 20/11/2009 11:36:50

    Οι δηλώσεις αυτές είναι μέρος του σχεδίου: με κυνηγούν τα διαπλεκόμενα μέσω των σάιτ, είμαι γυναίκα για αυτό δεν με θέλουν, το Μητσοτάκη θα τον κρίνει Η Ιστορία, τώρα κρίνομαι εγώ κτλ. και πάντα πετάμε και το 19993
    Η νέα αυτή στρατηγική εκπονήθηκε μετά την πρωτιά Σαμαρά.

    Περιμένω πολιτικές θέσεις και επιχειρήματα, αντίθετα απευθύνεται πάντα στο θυμικό των ανθρώπων.
    Να τη διαβεβαιώσω ότι ως άνθρωπος μου είναι ιδιαίτερα συμπαθής.
    Με την απολιτίκ πολιτική της πλατφόρμα έχω πρόβλημα

    • Υ. avatar
      Υ. @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 20/11/2009 11:52:26

      Όλα όσα λες, ισχύουν.
      Από τη μεριά μου τη διαβεβαιώ ότι έχω και πρόβλημα με την απολιτίκ πολιτική της πλατφόρμα, επιπλέον δε ως άνθρωπο, δεν μου είναι καθόλου συμπαθές το νεοπλουτίστικο, ψευτογκλαμουριάρικο και κατ’ επίφαση κοσμοπολίτικο ίματζ, που παρουσιάζει και εκπροσωπεί.

  43. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2009 13:24:07

    το μάτι που παίζει τόσο δα ανεπαίσθητα δεξιά αριστερά... Κάποιος θα έπρεπε να της πει να κυκλοφορεί με γυαλιά ηλίου.