Έφυγε ο τελευταίος των ρεπόρτερ...
15/11/2014 02:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφυγε ο τελευταίος των ρεπόρτερ...

Άντε, καλό ταξίδι Φάκτορα, και φαντάζομαι από εκεί πάνω να μας στέλνεις πολλά αποκαλυπτικά ρεπορτάζ!

«Να μου υποσχεθείς ότι δεν πρόκειται να αλλάξεις ποτέ το Αntinews», ήταν τα τελευταία λόγια του πατέρα μου. Πάντα κέρδιζε όλες τις μάχες από το μετερίζι της μάχιμης δημοσιογραφίας, αλλά δυστυχώς δεν κέρδισε τη βασικότερη. Αυτή της ζωής. Ο αγαπημένος μας Φάκτορας δεν είναι πλέον μαζί μας. Προδόθηκε από την επάρατο. Έφυγε σαν παλικάρι, αργά χθες το βράδυ μετά από δυο χρόνια σκληρής μάχης.

Για όσους τον ήξεραν καλά, ακούγεται απίστευτο, αλλά ο άνθρωπος που με τις αποκαλύψεις και την αρθρογραφία του, τόσο από το Αntinews όσο και από μεγάλες εφημερίδες, άλλαξε την ιστορία της Μεταπολιτευτικής Ελλάδας, να μην μπορεί να ξεγελάσει τον... θάνατο και να τον νικήσει;

Οι παλαιότεροι θα τον θυμούνται από τις αποκαλύψεις του σκανδάλου Κοσκωτά. Ξεχνάει μήπως κανείς εκείνο το πρωτοφανές και θαρραλέο -για την περίοδο της παντοδυναμίας του Μεταπολιτευτικού «συστήματος» της διαπλοκής- πρωτοσέλιδο στο περιοδικό «Αντί», το «Κυβέρνηση απατεώνων»; Ο Βασίλης Ζήσης μαζί με τον Χρήστο Παπουτσάκη, και το περίφημο σκίτσο – αφίσα του υπέροχου σκιτσογράφου, Δημήτρη Χαντζόπουλου, ήταν που έφτιαξαν το εξώφυλλο, το οποίο έκανε πάταγο σε όλη τη χώρα, αναπαρήχθη από το σύνολο του Τύπου και των υπολοίπων ΜΜΕ και οδήγησε τον Παπανδρέου και την κυβέρνησή του σε κατάρρευση. Τότε ήταν που τα κατεστημένα Media, τα οποία μέχρι εκείνη τη στιγμή προσποιούνταν ότι δεν ήξεραν τίποτα για τον φόνο, «ανακάλυψαν» αίφνης το σκάνδαλο Κοσκωτά. Όπως το ίδιο και τα κόμματα, τα οποία θέλησαν να χειραγωγήσουν την αποκάλυψη προς όφελός τους, προς άγραν ψήφων, με στόχο τον προσπορισμό της κυβερνητικής εξουσίας.

Λίγο πριν, επίσης στο «Αντί», ο Βασίλης είχε αποκαλύψει το έτερο μεγάλο σκάνδαλο, αυτή τη φορά το εξοπλιστικό σκάνδαλο της «αγοράς του αιώνα». Από τότε άρχισε να μπαίνει στο μάτι της διαπλοκής και των εμπόρων όπλων, και κατ’ επέκταση στο στόχαστρό τους. Στη συνέχεια, ήταν ο πρώτος που, χάρις στην έρευνά του στη Γερμανία, λίγο μετά την πτώση του τείχους, κατάφερε να βρει και να εξασφαλίσει τα «αρχεία της Στάζι». Μια συγκλονιστική υπόθεση που έως σήμερα έχει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα της τόσο στην Ελλάδα, όσο και στη Γερμανία. Διότι μέσα από αυτά, δεν αποκαλύφθηκαν μόνον οι σχέσεις κάποιων κύκλων της τρομοκρατίας με τις μυστικές υπηρεσίες, αλλά και πολιτικο-οικονομικές διαπλοκές, με πρόσωπα τα οποία εμπλέκονταν σε οικονομικά σκάνδαλα που αποκαλύφθηκαν μόλις τα τελευταία χρόνια. Είναι ακριβώς εκείνα τα πρόσωπα που έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην οικοδόμηση, στήριξη και αναπαραγωγή του «συστήματος» της Μεταπολιτευτικής πολιτικο-οικονομικής διαπλοκής. Εκείνο δηλαδή, που οδήγησε τη χώρα μας στη χρεωκοπία, την κρίση, τα μνημόνια και την εξαθλίωση του Έλληνα. Πολλοί τον κατηγόρησαν για χαλκευμένα «αρχεία». Δυστυχώς, η ζωή η ίδια τους διέψευσε πανηγυρικά.

Εξαιτίας των αποκαλύψεών του, αυτό το «σύστημα» επεδίωξε να βάλει τον Βασίλη στον «πάγο». Οι περισσότεροι το αγνοούν, αλλά στη δεκαετία του 1990, στην περίοδο της παντοδυναμίας αυτού του «καθεστώτος» διαπλοκής, για αρκετά χρόνια δεν του έδινε κανείς δουλειά. Τον κρατούσαν, έτσι, μακριά από τον μεγάλο του «έρωτα», τη δημοσιογραφία. Τα ίδια και τη δεκαετία του 2000.

Επειδή, όμως, έχει ο καιρός γυρίσματα, τα τελευταία χρόνια επανέκαμψε δριμύτερος. Ξεκίνησε από το μηδέν. Με δυο – τρία «φιλαράκια», αρχικά, έφτιαξε το Antinews. Ψυχή και μυαλό, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, στο ρεπορτάζ και αμέσως μετά στο κομπιούτερ. Το «σύστημα» τον ξαναβρήκε μπροστά του, και απέκτησε έτσι έναν σοβαρό μπελά, μια σπαζοκεφαλιά. Ο Βασίλης ήταν και πάλι μάχιμος, με ένα δικό του μετερίζι αυτή τη φορά για να τους απαντάει.

Πολλοί από εσάς τον γνωρίσατε από την μαχητική αρθρογραφία του μέσω του Antinews και τους αγώνες του για μια καλύτερη Ελλάδα. Άντε, καλό ταξίδι Φάκτορα, και φαντάζομαι από εκεί πάνω να μας στέλνεις πολλά αποκαλυπτικά ρεπορτάζ!

Π.Β.Ζ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πανέξυπνη avatar
    Πανέξυπνη 15/11/2014 03:13:53

    Με ρωτούσες αν θα πεθάνεις, σε κοίταζα κατάματα και σου απαντούσα, Όχι! Σου είχα υποσχεθεί ότι δεν θα επιτρέψω να συμβεί αυτό. Δεν σου έλεγα ψέματα, είχα κάνει μυστική συμφωνία με τον Χάρο… Σήμερα όμως διαπίστωσα ότι με πούλησε… θα μου λείψεις. Θα σε δείρω όταν ξανανταμώσουμε………….. Καλό ταξίδι. Η αδελφή σου

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Πανέξυπνη 15/11/2014 14:31:21

      Να ζήσετε να τον θυμάστε και ο Θεός να τον αναπαύσει. Καλή δύναμη σε εσάς τους συγγενείς και σε όλους τους φίλους του.

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Πανέξυπνη 15/11/2014 22:02:16

      Συλληπητήρια και ζωή σε σας. Να ζήσετε να τον θυμόσαστε.

  2. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 15/11/2014 03:33:54

    Το antinews ζει και αυτό θα είναι το μνημείο του Φακτορα. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.

  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 15/11/2014 03:55:37

    Θερμα Συλλυπητηρια

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 15/11/2014 05:13:41

    Δεν μπορώ να το πιστέψω, το μόνο που μπορώ να πω. Θερμά συλυπητήρια.

  5. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 15/11/2014 06:14:10

    Θερμά συλλυπητήρια.

  6. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 15/11/2014 07:13:12

    Θερμά Συλλυπητήρια.

  7. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 15/11/2014 07:35:15

    Τα συλληπητηρια μου. 3 χρόνια και το antinews ειναι η βασική πηγή ενημέρωσης μου. Καλό ταξίδι Φάκτορα....

  8. Θανος avatar
    Θανος 15/11/2014 07:58:57

    Το antinews είναι η ψυχή του φακτορα και είναι ζωντανή. Έχει πολύ δουλειά να κάνει ακόμα για να διώξει τις παρωπίδες από πολύ κόσμο...

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 15/11/2014 08:07:32

    Συγκίνηση και θλίψη για έναν πραγματικό ρεπόρτερ, για έναν καλό φίλο. Όπως το λες, Πάνο, ο τελευταίος των ρεπόρτερ. Εγώ θα έλεγα, στη γενική σαπίλα που ζούμε, ο μόνος ρεπόρτερ. Ίσως κανένα άλλο άρθρο-ανάρτηση στο antinews δεν εξέφρασε περισσότερο τον Βασίλη, όσο μια ανάρτηση για τον Ρουσόπουλο, τότε που είχε εμπλακεί για τα καλά στην ιστορία του Βατοπαιδίου. Περιέγραφε την κοινή τους διαδρομή ως ρεπόρτερ στο Υπουργείο Άμυνας και πώς ο ένας (Βασίλης Ζήσης) έβγαζε τα σκάνδαλα "που κρέμονταν από τους καλόγερους" (τόσο εύκολο ήταν δηλαδή να τα βγάλεις) και ο άλλος (Ρουσόπουλος) δεν έβγαζε τίποτε. Ο ένας στην αφάνεια, ο άλλος σιγά σιγά ανέβαινε, γινόταν γνωστός, έπαιρνε θέσεις, χρήμα, δόξα, στο τέλος κόντεψε να γίνει και σωτήρας της χώρας, αν δεν σταματούσε στο Βατοπαίδι... Αλλά έτσι ήταν ο Βασίλης. Ήταν αληθινός ρεπόρτερ. Δεν μπορούσε να μη δεν δημοσιεύσει την ιστορία που είχε μπροστά του, το σκάνδαλο που είχε. Έτσι κατανοούσε το ρόλο του. Ήταν γνήσιος και αληθινός. Και αυτό ακύρωσε τη δυνατότητά του να συμμετάσχει στο ελλαδικό εξουσιαστικό γίγνεσθαι, που ήθελε και θέλει ανθρωπάκια υποταγμένα και ελεγχόμενα. Δεν πειράζει Βασίλη. Εμείς ξέρουμε καλά ποιος ήσουν. Ήσουν ταγμένος να κάνεις τον κόσμο καλύτερο και όχι χειρότερο. Τα έβαλες μόνος σου με λίγους ακόμη μόνον αφοσιωμένους Ιερολοχίτες με το σύνολο της μεταπολιτευτικής σαπίλας. Και τους νίκησες. Κοσκωτάς, τρομοκρατία, διαπλοκή. Και ήσουν τυχερός, να ξέρεις, διότι έχεις φυσικό διάδοχο να συνεχίσει το έργο σου. Αντίο αγαπημένε φίλε. Ο κόσμος χωρίς εσένα θα είναι χειρότερος. Αλλά ο σπόρος που έριξες βγάζει καρπό και θα βγάλει κι άλλο!

  10. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 15/11/2014 08:10:49

    Θερμά συλλυπητήρια

  11. franck avatar
    franck 15/11/2014 08:20:09

    Πολύ λυπάμαι. Δεν σε ήξερα προσωπικά. Σέ εκτίμησα βαθύτατα και σ' αγάπησα αληθινά μέσα και απο τις αντιπαραθέσεις μας εδώ στο antinews, που εύχομαι να μείνει σαν φάρος ελπίδας για πάντα. Σαν καντηλάκι στη μνήμη σου. Καλή αντάμωση για να τα ξαναπούμε φίλε μου...

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/11/2014 08:26:59

    Τα πιο βαθιά και ειλικρινή μου συλλυπητήρια... Ο Φάκτορας ήταν πραγματικό αστέρι. Κουράγιο Πάνο...

  13. Greece-Salonika.blogspot avatar
    Greece-Salonika.blogspot 15/11/2014 08:29:59

    Ειλικρινά συλλυπητήρια. Ήταν πηγή έμπνευσης για πολλούς από μας, τους ..νεόκοπους bloggers. Mε τιμή στη μνήμη του, Σ.Αντωνιάδης, διαχειριστής Greece-Salonika.

  14. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 15/11/2014 08:33:34

    Αν και δεν σε γνωρισα ποτε από κοντα, εμαθα παρα πολλα μεσω του antinews. Ησουν αξιος, και εντιμος. Καλο ταξιδι...

  15. Μάρξανδρος avatar
    Μάρξανδρος 15/11/2014 08:33:51

    Συλληπητήρια και από Κύπρο

  16. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 15/11/2014 08:54:03

    Είχα πολύ καιρό να γράψω..... Από καρδιάς θερμά συλλυπητήρια ! Συνεχίστε τον αγώνα του....

  17. LaM avatar
    LaM 15/11/2014 08:54:16

    τα συλλυπητήρια στην οικογένειά του. Φακτορα στο καλο, και σε ευχαριστω για το παραθυρο που μας ανοιξες μεσα απο το antinews. σε ευχαριστω για την διέξοδο που εδωσες σε τοσες μαυρες μερες διαβάζοντας μια ψυχραιμη και καθαρη ματια.

  18. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 15/11/2014 08:54:18

    Βασίλη, καλό ταξίδι.Τιμή μας που δώσαμε και κάποιες μάχες μαζί.Δεν προλάβαμε να σε χαιρετίσουμε. Συλλυπητήρια σε αυτούς που θα σε έχουν στην καρδιά τους.

  19. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 15/11/2014 08:55:39

    -τον γνώρισα μέσα από τα κείμενά του. -όσο και αν διαφωνούσα σε κάποια σημεία, μόνο καλές προθέσεις μπορούσα να του αποδώσω. -Καλό Δρόμο.

  20. dexi_half avatar
    dexi_half 15/11/2014 08:58:28

    Καλό ταξίδι διάβαζα τα τεκμηριωμένα άρθρα σου

  21. ΚωσταςΧ. avatar
    ΚωσταςΧ. 15/11/2014 09:03:26

    Τα θερμα μου συλλυπητηρια. ας είναι ελαφρυ το χωμα.

  22. Καλημέρα . avatar
    Καλημέρα . 15/11/2014 09:07:01

    Συλλυπητήρια από ψυχής ,ζωή σε εσάς την οικογένεια του . Να συνεχίσεις ότι ξεκίνησε ο πατέρας σου ,από κει ψηλά θα σε εμψυχώνει και θα νιώθει περήφανος . Δεν φεύγουν ποτέ άνθρωποι που αφήνουν έργο και άξιους διαδόχους . Καλό του ταξίδι ,ελαφρύ το χώμα του και σίγουρα κάποτε εκεί ψηλά θα ξανασυναντηθούμε όλοι εμείς που σε αυτό το χρονικό σημείο της αιωνιότητας έτυχε να συνυπάρξουμε.

  23. Kefalonia press avatar
    Kefalonia press 15/11/2014 09:09:39

    Σε ευχαριστω γιατι ήσουν πάντα πρόθυμος να απαντας στα email μου, να δημοσιευεις, να συμβουλεύεις , να μαθαίνεις. Καλά ρεπορταζ στους ουρανούς. Ελένη Χ.

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/11/2014 09:10:15

    Θερμά συλλυπητήρια.

  25. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 15/11/2014 09:13:03

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το Βασίλη. Με τιμή στη μνήμη του. Ας είναι ελαφρύ το χώμα της ελληνικής γής, που τόσο αγάπησε και που από σήμερα θα τον σκεπάζει....

  26. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 15/11/2014 09:23:21

    Καλό ταξίδι Φάκτορα!! Θα μας λείψεις πολύ και δεν με παρηγορεί η σκέψη ότι θα μείνεις για πάντα στην καρδιά μας. Αλλά ίσως να είσαι καλύτερα εκεί πάνω.......

  27. Φελίζα avatar
    Φελίζα 15/11/2014 09:23:43

    Καλό σου ταξίδι Φάκτορα... Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά σου.

  28. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ι. ΛΥΡΑΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ι. ΛΥΡΑΣ 15/11/2014 09:48:45

    Καλό ταξίδι Βασίλη, Φάκτορα, ρεπόρτερ!Έστω και εκ των υστέρων σε ευχαριστώ για τη συνάντηση!Σε ευχαριστεί και καθένας που σε διάβασε, αν δεν σε ήξερε, γιατί ήσουνα το γρέζι στα δόντια των γραναζιών...Συλλυπητήρια Πάνο και καλή δύναμη για τη συνέχεια του!

  29. Γιάννης Κανουπάκης avatar
    Γιάννης Κανουπάκης 15/11/2014 10:02:06

    Ποτέ δεν χάρηκα άλλη συνεργασία τόσο, πολύ στο παρελθόν, όσο με τον Βασίλη. Πάνε πολλά χρόνια που χαθήκαμε, λόγω διαφορετικών υποχρεώσεων δουλειάς, αλλά, συχνά ρωτούσα να μάθω νέα του. Πριν από μια 20ετία "παίξαμε μπάλα" (του άρεσε να το λέει), δυνατά, στο ΤΝΤ, ένα περιοδικό πραγματικά εκρηκτικό. Είχε και πολλές άλλες ιδέες, τρομερές, που, δεν τις κάναμε πράξη, αλλά, με ενθουσίαζαν. Βασιλάκη, θα σε θυμάμαι πάντα, ειδικά, όταν τρέχω με γρήγορα αυτοκίνητα, που, σου άρεσαν κι εσένα, ρε μπαγάσα... Θερμά συλλυπητήρια στους δικούς σου.

  30. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 15/11/2014 10:02:20

    Θερμά συλλυπητήρια.

  31. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 15/11/2014 10:03:04

    Θερμά συλλυπητήρια.

  32. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 15/11/2014 10:03:29

    Θερμά συλλυπητήρια.

  33. julia avatar
    julia 15/11/2014 10:16:31

    Καλό ταξίδι Φάκτορα.

  34. MCA avatar
    MCA 15/11/2014 10:17:18

    Τα συλυπητήρια μου.

  35. giorgos avatar
    giorgos 15/11/2014 10:17:27

    θερμα συλλυπητηρια στην οικογενεια του.τον διαβαζα σαν μαθητης ακομα στον ελευθερο τυπο.αληθινος ρεπορτερ.

  36. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 15/11/2014 10:29:48

    καλό παράδεισο! είναι η μόνη ευχή που αρμόζει τέτοιες ώρες για πραγματικά μεγάλους δημοσιογράφους!

  37. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 15/11/2014 10:30:14

    Καλό ταξίδι Δάσκαλε. Σε ευχαριστώ για όλα

  38. toxo avatar
    toxo 15/11/2014 10:31:37

    Να είστε καλά,οι συγγενείς του,να τον θυμάστε και να τον θυμίζετε σε όσους πάνε να τον ξεχάσουν.

  39. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΧΟΙΝΟΧΩΡΙΤΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΧΟΙΝΟΧΩΡΙΤΗΣ 15/11/2014 10:34:36

    ΜΝΗΣΘΗΤΙ ΚΥΡΙΕ ΤΟΝ ΔΟΥΛΟ ΣΟΥ.ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

  40. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 15/11/2014 10:37:59

    ΜΥΡΙΣΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΝ Ό,τι μπόρεσα ν' αποχτήσω μια ζωή από πράξεις ορατές για όλους, επομένως να κερδίσω την ίδια μου διαφάνεια, το χρωστώ σ’ ένα είδος ειδικού θάρρους που μου ‘δωκεν η Ποίηση: να γίνομαι άνεμος για τον χαρταετό και χαρταετός για τον άνεμο, ακόμη και όταν ουρανός δεν υπάρχει. Δεν παίζω με τα λόγια. Μιλώ για την κίνηση που ανακαλύπτει κανείς να σημειώνεται μέσα στη “στιγμή” όταν καταφέρει να την ανοίξει και να της δώσει διάρκεια. Οπόταν, πραγματικά, και η Θλίψις γίνεται Χάρις και η Χάρις Άγγελος. Η Ευτυχία Μοναχή και η Μοναχή Ευτυχία με λευκές, μακριές πτυχές πάνω από το κενό,
    ένα κενό γεμάτο σταγόνες πουλιών, αύρες βασιλικού και συριγμούς υπόκωφου Παραδείσου. Οδυσσέας Ελύτης “Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΣ” Καλό Παράδεισο Φάκτορα. Θα λείπεις πάντα σ΄αυτούς που σε αγαπούν, μα σίγουρα θα ξέρεις πια πως δεν υπάρχει, παρά μονάχα αιώνια ζωή.....

  41. mpampis avatar
    mpampis 15/11/2014 10:42:11

    Καλό ταξίδι Βασίλη

  42. Naruto avatar
    Naruto 15/11/2014 10:44:21

    Θερμά συλλυπητήρια . Να είσαι καλά εκεί που είσαι Φάκτορα .

  43. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 15/11/2014 10:50:12

    Εδώ σωπαίνουν τα πουλιά
    σωπαίνουν κι οι καμπάνες
    σωπαίνει κι ο πικρός Ρωμιός
    μαζί με τους νεκρούς του

  44. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/11/2014 10:53:25

    Θερμά συλλυπητήρια

  45. Alexandroupoli online avatar
    Alexandroupoli online 15/11/2014 10:55:24

    Καλό ταξίδι Φάκτορα. Θα μείνεις για πάντα στην καρδιά μας!

  46. ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ avatar
    ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ 15/11/2014 11:00:26

    Πάνο, Θερμά συλληπήτηρια. Χάσαμε έναν ανεκτίμητο φίλο, έναν οξυδερκή δημοσιογράφο με εξαιρετική προσφορά στη κοινωνία, έναν αδέκαστο άνθρωπο, μία αξιολογότατη προσωπικότητα που θα μείνει ανεξίτηλη η μνήμη του.

  47. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/11/2014 11:04:50

    «Πάντα σκιᾶς ἀσθενέστερα,πάντα ὀνείρων ἀπατηλότερα΄μία ροπή,καί ταῦτα πάντα θάνατος διαδέχεται...» Λυπηθήκαμε πολύ για τον πρόσκαιρο αποχωρισμό από τον αγαπητό μας φάκτορα. Δεν ήξερα ότι ήταν άρρωστος! Θέλω ακόμη μία φορά να τον ευχαριστήσω για την φιλοξενία και την ανοχή του εδώ στο πράγματι φιλόξενο Antinews. Κύριε Π.Ζήση,δεχθείτε και τα δικά μου θερμά συλλυπητήρια για τον Πατέρα σας και εύχομαι κουράγιο και δύναμη να συνεχίσετε το έργο του.

  48. Παρμενίων Κορβέσης avatar
    Παρμενίων Κορβέσης 15/11/2014 11:08:47

    Καλό Ταξείδι Βασίλη μας δεν ξεχνάμε τους αγώνες σου να ξεσκεπάσεις τα κακώς κείμενα σε δύσκολες εποχές . Πάνο όπως σε έλεγε ο Πατέρας να συνεχίσεις τους αγώνες του. Φιλιά Σύλα - Παρμενίων Κορβέση

  49. TED avatar
    TED 15/11/2014 11:12:37

    "ἐν σκηναῖς δικαίων τάξαι"

    Θα σε θυμόμαστε πάντα!

  50. Anaconda avatar
    Anaconda 15/11/2014 11:13:26

    Άρα μη θανόντες τώ δοκείν ζώμεν μόνον, Έλληνες άνδρες, συμφορά πεπτωκότες όνειρον εικάζοντες είναι τόν βίον; ή ζώμεν ημείς, τού βίου τεθνηκότος; Ο σεβασμός και η θλίψη όσων δεν ήταν πολλές φορές σύμφωνοι με τον Φάκτορα αποδεικνύει περίτρανα ότι ο άνθρωπος που χάθηκε έδωσε πολύ περισσότερα απ'όσα έλαβε όσο ήταν εδώ. Προσέφερε στο διάλογο με τη μαχητικότητά του υποστηρίζοντας και αναδεικνύοντας την οπτική του δίδοντας δρόμο σε όσους μοιράζονταν το ίδιο όραμα και αναφορά σύγκρισης σε όσους διαφωνούσαν. Στις εθνικά κρίσιμες στιγμές που ζούμε, ας αναλογιστούμε τη ματαιότητα των κενών αντιπαραθέσεων και ας εστιαστούμε στην παραγωγή εθνικού έργου που θα μείνει στα παιδιά μας. Ας αρχίσουμε επιτέλους να λειτουργούμε με γνώμονα το πώς θα λειτουργούσαμε αν γνωρίζαμε ότι είναι θέμα χρόνου να φύγουμε και εμείς. Ίσως μικρότερου χρόνου απ'ότι θα θέλαμε ή υπολογίζουμε. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτό είναι νομοτελειακό. Κανείς δε ξεφεύγει.
    Τα θερμά μας συλλυπητήρια σε όλους όσους ένοιωθαν τον Φάκτορα δικό τους άνθρωπο, έστω και αν δεν τον είχαν δει ποτέ.
    Καλό ταξίδι Φάκτορα.

  51. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/11/2014 11:13:27

    Έχετε τα θερμά μου συλλυπητήρια. Τέτοιοι άνθρωποι με θάρρος σπανίζουν. Το antinews είναι μια όαση στην ελληνική δημοσιογραφία. Ο κ. Ζήσης έκανε ό,τι μπορούσε για τη σωστή ενημέρωση του κοινού. Εύχομαι να βρίσκεται κάπου καλύτερα τώρα.

  52. Lichnee avatar
    Lichnee 15/11/2014 11:14:10

    Θερμά συλλυπητήρια.
    Σε γνώρισα μέσω του Antinews και παρά τις διαφορές στις απόψεις μας,ήταν/ήσουν μια όαση μέσα στην ελληνική blogο-σφαιρα.Η κύρια πηγή πληροφόρησης σε μια χώρα που παραπαίει και σε ελεγχόμενα ΜΜΕ.
    Να είσαι καλά Φάκτορα εκεί που είσαι...
    Φτωχύναμε πολύ σήμερα.

  53. GregA avatar
    GregA 15/11/2014 11:15:49

    Μπορεί πολλές φορές να διαφωνούσαμε, αλλά πάντοτε ο λόγος σου ήταν στιβαρός και μεστός. Καλό σου ταξίδι, θα μας λείψεις.

  54. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 15/11/2014 11:16:03

    Σ αυτόν τον ξεχωριστό ρεπόρτερ, που γνώρισα μέσα απ την παθιασμένη αρθρογραφία του -και όχι δυστυχώς όχι από κοντά-, σ ' αυτόν που με ξεσήκωσε μαζί, εμένα και χιλιάδες άλλους, το '09 με την εμπνευσμένη επαναστατική γυμναστική που μας έκανε και μας έβγαλε στους δρόμους για να εκλέξουμε το Σαμαρά στην προεδρεία της ΝΔ, σ' αυτόν τον τύπο που η γραφίδα του μίλαγε μέσα στην ψυχή μου απ την πρώτη μερα που τον "γνώρισα", θέλω να πω: Καλό ταξίδι Αδερφέ, σ' ευχαριστώ για όσα μου έδωσες, που με ταξίδεψες, που δεν έσκυψες ποτέ το κεφάλι, που μας κράτησες με τα πύρινα άρθρα σου όρθιους όταν "πέφταμε". Καλό ταξίδι πολεμιστή της αληθινής δημοσιογραφίας που τίμησες όσο κανένας άλλος.

  55. roadrunner avatar
    roadrunner 15/11/2014 11:16:56

    Τέτοιο σοκ !! και τόσο στενάχωρο …για εμάς που δεν γνωρίζαμε ότι έδινε μάχη ο Φάκτορας .. Συλλυπητήρια στους συγγενείς και τους καρδιακούς του…

  56. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 15/11/2014 11:18:12

    Σε εκείνα τα πονεμένα χρόνια πό το 1981 και μετά, όπου "...όλα τα' σκιαζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά..." ενός ιδιότυπου ολιγαρχικού-νεοελιτίστικου φασισμού που έφερε την πατρίδα σε αυτή την κατάσταση, ο Βασίλης Ζήσης και το Αντί υπήρξαν τα κυρίαρχα αναχαιτιστικά φράγματα...

  57. Dark Blue avatar
    Dark Blue 15/11/2014 11:32:49

    Ένα αστέρι των media, ένας ασυμβίβαστος άνθρωπος, ένας από τους λίγους ανθρώπους που ήξερε τι ακριβώς πίστευε και το υπερασπιζόταν με δύναμη ψυχής. Μια καθαρή πένα μας άφησε. Ο Βασίλης Ζήσης. Ο Κος Antinews. Ο καλός μου φίλος Factor Καλό ταξίδι Βασίλη και σε ευχαριστώ για όλα. http://elpidablog.blogspot.gr/2014/11/factor.html

  58. Θέμις avatar
    Θέμις 15/11/2014 11:34:11

    Καλό ταξίδι και να 'ναι καλά εκεί που πηγαίνει. Συλλυπηρήρια στους δικούς του ανθρώπους. Να είστε γεροί να τον θυμάστε.

  59. helios avatar
    helios 15/11/2014 11:37:43

    Θερμά συλλυπητήρια.

  60. Σάκης Μητρόπουλος avatar
    Σάκης Μητρόπουλος 15/11/2014 12:02:35

    Α ρε Μπιλ! Μας την ..."έκανες" νωρίς. Αν με ρωτήσουν ποιος ήταν ο Μπιλ θα πω: ήταν Ο Μαχητής. Μια "πολεμική" μηχανή της δημοσιογραφίας, ένας τύπος που δεν κρυβόταν πίσω απ το δάχτυλό του, που δεν έβαζε νερό στο κρασί του, που δε χάϊδευε τ' αυτιά κανενός, που ήταν ρεπόρτερ σε κάθε στιγμή της ζωής του, που δε συμβιβάστηκε ποτέ με τη μετριότητα του χώρου του, που μπήκε μπροστά και αναμετρήθηκε με θηρία, δίχως φόβο αλλά με πάθος. Ο Μπίλ που ήξερα εγώ ήταν (απίστευτο να γράφω ...ήταν) οραματιστής, παθιασμένος, εραστής της αλήθειας, μάγκας με φιλότιμο και αξιοπρέπεια. "Έχεις καταλάβει ότι εμείς είμαστε ρε, εσύ, εγώ, ο Πάνος, ο Θανάσης, ο Χρήστος, ο Γιώργος, ο Φαήλος και δυο-τρεις άλλοι" μου έλεγε πάντα. "Θα τους ξεσκίσουμε, δεν κάνουμε πίσω"! Α ρε φίλε! 23 χρόνια από τότε που γνωριστήκαμε. Γεμάτα γέλια, ποτά, ξενύχτια, καβγάδες ατέλειωτους, όνειρα, σχέδια, προβληματισμούς. Σ' ευχαριστώ για αυτές τις γεμάτες στιγμές που περάσαμε, για όσα μου έμαθες. "γράφε όπως σκέφτεσαι, το χέρι σου να ακολουθεί τη σκέψη σου" έλεγες. Που με έβριζες γιατί σε έμπλεξα με τα Mac και από τότε κόλλησες. "Έχω φαλιρίσει με τη μαλακία που μ έμπλεξες" μου έλεγες. Βασιλάκο μου, περάσαμε ατέλειωτες ώρες συζήτησης, προβληματισμών, ανησυχιών και κάθε λεπτό ήταν πάντα δημιουργικό, πάντα κάτι έβγαινε απ τις συζητήσεις μας. Θα μου λείψεις φίλε, όπως σ' όλους μας φαντάζομαι. Είμαι σίγουρος ότι και απο εκει πάνω που θα μας βλέπεις, πάλι γκάζια θα μας ρίχνεις. Γεια σου ΦΙΛΕ!!!

  61. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 15/11/2014 12:05:31

    Θερμά συλλυπητήρια.

  62. Tassos avatar
    Tassos 15/11/2014 12:07:38

    Μεγάλη απώλεια για την οικογένειά του, για την Δημοσιογραφία, για την Ελληνική κοινωνία, για την προοπτική του τόπου.

  63. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 15/11/2014 12:18:02

    Φάκτορα, ο Δαναός θα σε ξεναγεί στον Παράδεισο τώρα... Καλά να τα περνάτε, αλλά πολύ βιαστικά δεν νομίζεις πως μας εγκαταλείψατε;

  64. karenin avatar
    karenin 15/11/2014 12:22:59

    Σοκαριστικό για όλους εμας που δεν ξεραμε, τι ναπείς... ας ειναι ελαφρύ το χωμα που θα τον σκεπάζει.

  65. chp avatar
    chp 15/11/2014 12:37:21

    Θερμα συλλυπητηρια.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει. Ενας αναγνωστης του από την δεκαετία του 80'.

  66. sender avatar
    sender 15/11/2014 12:43:45

    Ενας Ελληνας Πατριώτης,που η έξυπνη κριτική και θαρραλέα του γραφή συνέβαλαν στην αφύπνιση και προβληματισμό και συχνά στην διαμόρφωση των νέων δεδομένων στην σύγχρονη πολιτική σκηνή,έφυγε τόσο νωρίς,σε μια πολύ κρίσιμη στιγμή για τον τόπο μας.Ο φιλόξενος οικοδεσπότης,θα λείψει από όλους πολύ.Θερμά συλλυπητήρια στους δικούς του ανθρώπους.

  67. Σωτηρης Μητραλεξης avatar
    Σωτηρης Μητραλεξης 15/11/2014 12:49:58

    Πολύ, πολύ θερμά συλληπητήρια στους οικείους και στους φίλους. Νόμιζα, ήμουν σίγουρος, ότι είχες ξεφύγει από αυτόν τον κίνδυνο από καιρό, από τότε που παλληκαρίσια είχες πετύχει στην θεραπεία. Χαθήκαμε πολιτικά, είχα έτοιμο ένα βιβλίο που ήθελα να σου το δώσω μαζί με δυο ζεστά λόγια, για να τα ξαναβρούμε ανθρώπινα. Δεν πρόλαβα, δεν σου το έδωσα ποτέ. Σε ευγνωμονώ βαθιά και αγαπητικά, αλλά ούτε αυτό πρόλαβα να στο ξαναπώ. Άργησα, και τώρα μόνη ελπίδα έχω το τελικό μελλοντικό ρηγιούνιον. Αιωνία η μνήμη: να σε συγκροτεί, ξανά και ξανά, η αγάπη των ανθρώπων που σε γνώρισαν σε πραγματική παρουσία. Ἐὰν μὴ ὁ κόκκος τοῦ σίτου πεσὼν εἰς τὴν γῆν ἀποθάνῃ, αὐτὸς μόνος μένει· ἐὰν δὲ ἀποθάνῃ πολὺν καρπὸν φέρει. Ἡ γυνὴ ὅταν τίκτῃ λύπην ἔχει, ὅτι ἦλθεν ἡ ὥρα αὐτῆς· ὅταν δὲ γεννήσῃ τὸ παιδίον, οὐκέτι μνημονεύει τῆς θλίψεως διὰ τὴν χαρὰν ὅτι ἐγεννήθῃ ἄνθρωπος εἰς τὸν κόσμον. Ταῦτα λελάληκα ὑμῖν ἵνα ἡ χαρὰ ἡ ἐμὴ ἐν ὑμῖν μείνῃ καὶ ἡ χαρὰ ὑμῶν πληρωθῇ.
    Πάνο, εύχομαι κουράγιο, και χαρά που έχεις (όχι «είχες») τέτοιον πατέρα.

  68. Α. avatar
    Α. 15/11/2014 13:01:14

    Θερμά συλληπητήρια Πάνο. Απροσδόκητη λυπηρή είδηση.Α.

  69. zame avatar
    zame 15/11/2014 13:09:16

    Τα Θερμά συλλυπητήρια & καλό ταξίδι (αγνωστος)

  70. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 15/11/2014 13:11:20

    Είναι άδικο! Πολύ άδικο! Τέτοια παληκάρια δεν πρέπει να χάνονται. Ο Φάκτορας, ο Φαήλος, όλοι οι παράγοντες του Antinews ήταν οι πλαστουργοί της Νέας Μεταπολίτευσης. Από εδώ ξεκίνησε η αντίσταση στη μάστιγα του πασοκ και της παλαβής αριστεράς, από εδώ ξεκίνησε η πορεία και ο μεγάλος αγώνας του Αντώνη Σαμαρά. Και το επίτευγμα αυτό δεν πρέπει να χαθεί, να ξεθωριάσει. Καλό ταξείδι Φάκτορα. Θα σε θυμάμαι πάντοτε με ευγνωμοσύνη και θαυμασμό.

  71. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 15/11/2014 13:14:02

    Με τα τελευταία μου σχόλια σε αυτή την σελίδα ίσως να προκλήθηκε η εντύπωση ότι απαξιώνω τις ιδέες που είχε. Λυπούμαι πολύ γι αυτό!

  72. Νίκος Καραμπάσης avatar
    Νίκος Καραμπάσης 15/11/2014 13:49:03

    http://ireporterworld.com/?p=17158 Καλό ταξίδι φίλε.

  73. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 15/11/2014 13:49:03

    Παλιά ήταν το ''Αντι '' , που περίμενα κάθε εβδομάδα να διαβάσω . Μόλις απέκτησα τον υπολογιστή μου το ' 11 , σερφάροντας , έπεσα επάνω στο antinews ... Από τότε είναι η καθημερινή και κύρια πηγή της ενημέρωσής μου . Και όχι μόνο . Γιατί αυτός ο διαδικτυακός τόπος , ήταν κάτι παραπάνω από απλή ενημέρωση . Μας έδωσε βήμα για ν' ακουστούμε και με τον καιρό , το νοιώσαμε σαν κάτι δικό μας , οικείο . Γνωριστήκαμε μεταξύ μας . Χάρη σ' εσένα , Φάκτορα . Καλό σου ταξίδι .... Εκεί πάνω δεν τη γλυτώνεις από το Δαναό , που σε περιμένει για τις πλάκες σας ... Κύριε Πάνο Ζήση , τα θερμά μου συλλυπητήρια . Κουράγιο και δύναμη , για να συνεχίσετε το έργο του πατέρα σας .

  74. Ιδιώτης avatar
    Ιδιώτης 15/11/2014 13:52:53

    Θερμά συλλυπητήρια.

  75. blue nile avatar
    blue nile 15/11/2014 13:52:55

    Kρίμα ...πολύ κρίμα... Τα θερμά μου συλληπητήρια...

  76. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/11/2014 13:54:18

    Παιδι μου Πανο, αυτο που ζεις το εχουν περασει πολλοι.... Τι μπορεις να κανεις για τον πατερα σου; Οταν καταλαγιασει ο κοινωνικος κουρνιαχτος, ν απομονωνεσαι ΚΑΘΕ βραδυ μπροστα στην εικονα της Παναγιας και να προσευχεσαι για τη ψυχη του. Και ολα τα υπολοιπα βεβαια που μας λεει η Εκκλησια μνημοσυνα κλπ. Αυτο για 40 μερες. Θα εχεις την αιωνια ευχη και ευγνωμοσυνη του πατερα σου. Ο Θεος να χαρισει στη ψυχη του καλο Παραδεισο και σε σας παρηγορια....

  77. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/11/2014 14:00:19

    http://orthografos.blogspot.gr/2014/11/blog-post_25.html

  78. δημης avatar
    δημης 15/11/2014 14:01:54

    ΘΕΡΜΑ ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ..... ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΑΣ.

  79. Α avatar
    Α 15/11/2014 14:08:43

    Θερμά συλληπητήρια στην οικογένεια, έφυγες νέος, θα λείψει η φωνή σου...

  80. Wolf avatar
    Wolf 15/11/2014 14:24:18

    Φιλαρακι μου, θα εισαι για πάντα στο μυαλό και την ψυχή μας. Οτι ειπαμε θα γίνει. Άνοιξες δρόμους βλέπεις και εμεις δε μπορουμε παρα να τους συνεχίσουμε. Μέχρι τέλος, μέχρι την καθολική επικράτηση, μέχρι την απόλυτη νίκη. Πανο σου άφησε μεγαλη παρακαταθήκη ο αρχηγός. Καλο κουράγιο αγόρι μου. Θα ειμαι εδω για οτι με χρειαστείς. Φακτορα, ..."μεταξύ μας" , θα τους πάρουμε τα σωβρακα!!!Αντίο αδερφε μου!

  81. Nikolaos avatar
    Nikolaos 15/11/2014 14:25:07

    Καλό ταξίδι Factora.Σε ευχαριστούμε.Tα θερμά μου συλληπητήρια Πάνο.

  82. foros1 avatar
    foros1 15/11/2014 14:26:17

    Θερμά συλληπητήρια.

  83. donaE avatar
    donaE 15/11/2014 14:31:17

    καλο ταξιδι

  84. Παναγιώτης Παρασκευόπουλος avatar
    Παναγιώτης Παρασκευόπουλος 15/11/2014 14:40:29

    Φίλε Πάνο, θερμά συλληπητήρια. Οι δικοί μας άνθρωποι πεθαίνουν μόνο όταν τους ξεχάσουμε. Το έργο του θα μείνει φάρος για τις νεότερες γενιές.

  85. Παναγιώτης Παπακωστόπουλος avatar
    Παναγιώτης Παπακωστόπουλος 15/11/2014 14:43:56

    Καλό ταξίδι φίλε Βασίλη.

  86. akenaton avatar
    akenaton 15/11/2014 14:55:47

    Φίλε μου φάκτορα, ήσουν παλικάρι μέχρι το τέλος. Στο τελευταίο μας τηλεφώνημα με ξεγέλασες πως είσαι καλύτερα. Γιατί ρε Βασίλη βιάστηκες τόσο πολύ να μας αφήσεις; Καλό ταξίδι καλόκαρδε "φωνακλά" και επειδή λένε πως οι φίλοι πάντα στο τέλος συναντιούνται, καλήν αντάμωση! Πάνο κουράγιο, εσύ και η οικογένεια σου. Έχετε τα θερμά μου συλλυπητήρια. Να ζήσετε να θυμάστε τον Βασίλη και είμαι σίγουρος πως θα συνεχίσετε (κι όλοι εμείς μαζί σας) τον μεγάλο του έρωτα το Antinews, ακριβώς όπως σου το ζήτησε ο ίδιος.

  87. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 15/11/2014 14:57:40

    Καλό ταξίδι FactorX. Ας είναι αναπαυμένη η ψυχή σου εκεί που βρίσκεσαι τώρα. Στη γειτονιά των Αγγέλων. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια και στους οικείους. Και στο υιό σου, που τον γνώρισα μια φορά. Να είσαι ήσυχος. Είναι μάχιμος σαν και σένα και το βλέμμα του διερευνητικό και διεισδυτικό. Θα σε τιμήσει εν τη απουσία σου. Σε ευχαριστώ για τα καλά. Καλή καρδιά για τα άλλα. Ιεροφάντης.

  88. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/11/2014 15:02:31

    ῎Οχι, δέν εἶναι δυνατόν! ῞Οτι καλό νά πεθαίνη;; Θά μοῦ λείψης πολύ ἀγαπημένε Φάκτορα καί ἄς μήν σέ γνώριζα προσωπικά. Ρουφοῦσα ὅμως κυριολεκτικά τά ἄρθρα σου, δροσιά στήν ἀριστερή λαίλαπα πού ὁδεύει μέ θρασύτητα. . . RIP. Θερμά συλληπητήρια στήν οἰκογένεια του.

  89. Vassilis avatar
    Vassilis 15/11/2014 15:02:50

    Θερμα Συλλυπητηρια Vassilis Helvetia

  90. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 15/11/2014 15:18:18

    Κουράγιο Πάνο και καλή δύναμη. Δεν ανησυχώ για σένα φίλε, ο δάσκαλος σου ήταν άπαιχτος και στα έχει πει όλα. Τα υπόλοιπα, "μεταξύ μας"...

  91. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/11/2014 15:19:07

    Αχ ρε Βασίλη. Αχ... Ένα μεγάλο, πελώριο ευχαριστώ για το βήμα που μου έδωσες. Θερμά συλληπητήρια στην οικογένεια.

  92. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 15/11/2014 15:21:52

    «Αγαπητέ Φάκτορα, σου επισυνάπτω…», έτσι ξεκίναγα πάντα το μήνυμα στο mail που σου έστελνα και περίμενα, για καμιά δυο ώρες το πολύ, με αγωνία την απάντησή σου. Συνήθως λακωνικότατη, αλλά πού να προλάβεις όλους όσους γράφαμε και είχαμε την ελπίδα να δούμε αναρτημένο το πόνημά μας! Είχα καταλάβει από την αρχή το πόσο αυστηρός ήσουν, στο τί και στο πότε θα αναρτηθεί στο αγαπημένο μας Antinews και κάθε φορά ένοιωθα σαν να περιμένω αποτελέσματα από εξετάσεις που είχα δώσει! Σ’ ευχαριστώ από τα κατάβαθα της καρδιάς μου για όλες τις ευκαιρίες που μου έδωσες καθώς και το ό, τι μέσα από εσένα γνωρίστηκα με σημαντικούς αρθρογράφους! Να έχεις Καλό Παράδεισο και εκεί είμαι βεβαία πως θα συναντήσεις και το Δαναό μας και ποιός μας γλυτώνει τώρα από τη χορωδιακή κριτική σας! Καλό σου ταξίδι ποιοτικέ blogger!

  93. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 15/11/2014 15:30:22

    Σας ευχαριστώ μετά θάνατον κε. οικοδεσπότα μας για την φιλοξενία που μου (μας) παρείχατε σε αυτό το διαδικτυακό βήμα.

  94. Chazos tou choriou avatar
    Chazos tou choriou 15/11/2014 15:35:43

    Toso ligo se gnorissa kai me ekanes na stenochoritho toso poly... Gi'afto kai mono s'efcharisto !

  95. KM avatar
    KM 15/11/2014 15:36:28

    Συλλυπητήρια στην οικογένεια. Ο Θεός να αναπαύει τον Φάκτορα και να σας δίνει παρηγοριά. Και όλοι θα τον θυμόμαστε για την δημοσιογραφική του παρακαταθήκη.

  96. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 15/11/2014 15:42:20

    Κρίμα ο άνθρωπος. Συλλυπητήρια.

  97. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 15/11/2014 15:47:44

    Πάνο, θερμά συλλυπητήρια. Βασίλη, σε ευχαριστούμε.

  98. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 15/11/2014 15:48:14

    Θερμά συλλυπητήρια στήν οικογένεια και στους φίλους του Φάκτορα. ... και αν τον συναντήσεις, ένα «γειά» στον φίλο μας Δαναό.

  99. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 15/11/2014 15:50:18

    Συλλυπητήρια

  100. Απορών avatar
    Απορών 15/11/2014 15:53:27

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια...

  101. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 15/11/2014 15:54:39

    Καλή ανάπαυση στην ψυχή του. Θερμά συλληπητήρια στην οικογένειά του.

  102. GN avatar
    GN 15/11/2014 15:59:08

    Θερμά συλλυπητήρια

  103. Περιηγητής avatar
    Περιηγητής 15/11/2014 16:10:40

    Kαλό παράδεισο Φάκτορα

  104. m.s avatar
    m.s 15/11/2014 16:18:08

    θερμά συλλυπητήρια.

  105. Νεύτων avatar
    Νεύτων 15/11/2014 16:20:39

    Συλλυπητήρια προς την οικογένεια, την ομάδα του Antinews και τους φίλους του Β. Ζήση.

  106. Κίττυ avatar
    Κίττυ 15/11/2014 16:33:42

    Θερμά συλλυπητήρια

  107. AN avatar
    AN 15/11/2014 16:34:17

    Η αρθρογραφία του ξεχώριζε . Συνεχίστε στην ίδια γραμμή, τιμήστε τον χωρίς αριστερές ή ακροδεξιές λοξοδρομήσεις. Θερμά συλληπητήρια.

  108. κανενας avatar
    κανενας 15/11/2014 16:58:01

    Καλό ταξίδι Φάκτορα..θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του.

  109. dim avatar
    dim 15/11/2014 17:01:36

    Φάκτορα καλό ταξίδι

  110. Karmacedon avatar
    Karmacedon 15/11/2014 17:02:04

    Θερμά συλλυπητήρια σε οικογένεια και φίλους. Ειδικότερα στο συμφοιτητή μου, Πανο. Πανο, να έχεις υγεια και να συνεχίσεις γερά με τη πέννα σου. Και θα σου ανταποδώσω και ένα βραδύνο ποτό σύντομα !

  111. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/11/2014 17:03:48

    «Με τον καιρό νάναι κόντρα….» «Με τον καιρό να 'ναι κόντρα είναι τιμή να πετάς
    κι ας μην κρατά παρά ελάχιστα...
    όσο ένα όνειρο όσο ένα αγκάλιασμα...
    όσο ένα φιλί
    'Ετσι κι αλλιώς άσπρο μέτρημα...
    μαύρο άθροισμα!
    Είναι πολύ συχνά η ζωή...
    κι εξαρτάται πάντα απο τι μετράς κάθε φορά...
    Για να μπορείς να συνεχίζεις να ονειρεύεσαι!
    Για να μπορείς να γελάς...» Οδυσσέας Ελύτης Ξέρω, θα είσαι όλο ζοχάδες για όσους άρχισαν τα μοιρολόγια. Σου την έδιναν πάντα αυτές οι ανόητες επισημότητες. Όμως, πρέπει και εγώ να γράψω δυο λόγια, έτσι όπως έρχονται αυθόρμητα. Πρίν λίγες ώρες με κάλεσε ο Μικρός Οδυσσέας, για να μου ανακοινώσει συντετριμμένος, πώς ετοιμάζεσαι να την κοπανίσεις . «Πλάκα θα μας κάνει ρε! Θα τη σκαπουλάρει πάλι!» Αλλωστε, τα τελευταία χρόνια, του την είχε φέρει του καριόλι του χάρου, τόσες φορές, που άρχισα να πιστεύω πώς τον είχε ξεχάσει. Μάλλον θα είχε κουραστεί να δίνει τις μάχες του ο Φάκτορας και είπε να κινήσει για άλλες πολιτείες. Ο Βασίλης Ζήσης…. Μια ζωή κόντρα στον καιρό, μια ζωή μονομάχος…. Την προκαλούσε τη γαμημένη τη ζωή μέχρι εκεί που δεν έπαιρνε. Αλλωστε τι νόημα έχει να ζεις φοβισμένος ; Ζωή είναι αυτή; Τον θυμάμαι να καπνίζει, να πίνει, να μην έχει φράγκο στη τσέπη (και παρ΄όλα αυτά να επιμένει να σε κεράσει) και να ονειρεύεται! Σου δάνειζε και την ψυχή του, αν είχες ανάγκη….. Ο Biily ήταν από μια πάστα ανθρώπων, που δυστυχώς τελειώνει… Με τα καλά του και τα στραβά του, αλλά πηγαίος, αυθόρμητος. Εντιμος μέχρι ηλιθιότητας, πατριώτης μέχρι εκεί που δεν παίρνει και ένας τύπος που στα δύσκολα δεν σου γυρνούσε την πλάτη. Δεν κόλωνε….. Θα πρέπει να ήταν ο πιο ανιδιοτελής φίλος του Σαμαρά… Ο πιο πιστός στρατιώτης του….. Ούτε θέσεις ζήτησε, ούτε αξιώματα… Δεν θα ξεχάσω ποτέ την ημέρα που Σαμαράς ορκίστηκε πρωθυπουργός…… Δεν έχω δεί πιο χαρούμενο άνθρωπο στη ζωή μου! Όχι πως του χαριζόταν, αλλά δεν θα τον εγκατέλειπε ποτέ. Γιατί ο Billy δεν εγκατέλειπε τους φίλους του. Δεν εγκατέλειπε την προσπάθεια…. Ποτέ! Τώρα θα βγούνε όλοι και θα λένε ωραία λόγια και ιστορίες…. Αχρηστα όλα….. Μέτρο της ζωής ενός ανθρώπου δεν είναι η διάρκεια της. Τι να την κάνεις μια ανούσια, μακρά ζωή. Η ζωή έχει αξία όταν την ζείς με ένταση και δεν το μετανιώνεις. Όταν αφήνεις κάτι, για να διηγούνται οι εναπομείναντες… Καμιά φορά, όταν ήταν στις μαύρες του, του έλεγα πως μόνο αυτό που έκανε με το Antinews δικαιολόγησε το πέρασμα του, απ’ αυτόν τον κόσμο. Κατάφερε και μάζεψε τόσους ανθρώπους, έδωσε τόσες μάχες, άνοιξε τόσους δρόμους, μοιράστηκε τόσες αγωνίες, πότισε τόσα όνειρα; Λίγο τόχεις; Για μια φορά στη ζωή σου μου ζήτησες μια χάρη…. Εκεί στο «Αλεξάνδρας»…. Καιρός να την ξεπληρώσω,…. Αντίο ρε Billy….. Και κάντα όλα λίμπα εκεί πάνω ε; Φτιάξει τoΑntinews των αδικημένων… Σε περιμένουν για αρχηγό! Kώστας Ροδινός

  112. Μικρός Νικόλας avatar
    Μικρός Νικόλας 15/11/2014 17:06:39

    Συλλυπητήρια σε όλους όσους τον αγαπούν και κουράγιο στον Πάνο να συνεχίσει, το ίδιο δυναμικά. ''...Μαχητής και στα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα από τα φοιτητικά του χρόνια στην Μπολόνια της Ιταλίας τα χρόνια της χούντας, εντάχθηκε στο ΠΑΚ, για να βρεθεί στη Μεταπολίτευση στέλεχος της ΚΝΕ και του ΚΚΕ, και αργότερα σε κάθε αγώνα που υποστήριζε τον άνθρωπο και το δίκιο...'' Διαβάζω το βιογραφικό του στα διάφορα sites, και τον εκτιμώ ακόμη περισσότερο. Καλό δρόμο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μικρός Νικόλας 15/11/2014 21:49:13

      Και αυτόν τον άνθρωπο και το αποτέλεσμα της δουλειάς του, το Antinews, κάποιοι ιδεολογικοί αντίπαλοι τον χαρακτηρίζουν τα τελευταία χρόνια ως ακροδεξιό. Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε από τα επίκαιρα...

  113. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 15/11/2014 17:12:43

    Τα θερμα μου συλληπητηρια στην οικογενεια του.

  114. ΜΑΝΙΑ "KOINOS-TOPOS" avatar
    ΜΑΝΙΑ "KOINOS-TOPOS" 15/11/2014 17:17:17

    ΑΝΤΙΟ ΜΑΧΗΤΙΚΕ ΦΑΚΤΟΡΑ... ΑΝΤΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΕ ΔΑΣΚΑΛΕ... ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΒΑΣΙΛΗ...

  115. loretta avatar
    loretta 15/11/2014 17:17:25

    Θερμά Συλλυπητηρια στην οικογενεια , καλοταξιδος Φακτορα .

  116. panas avatar
    panas 15/11/2014 17:22:18

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια και καλό ταξίδι σ΄ έναν άξιο Έλληνα...

  117. juliet avatar
    juliet 15/11/2014 17:26:54

    Καλό ταξίδι ,Φάκτορα .....

  118. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 15/11/2014 17:32:54


    Εχτισες και αφήνεις παρακαταθήκη το καλύτερο ελληνικό πολιτικο/κοινωνικό σάιτ, με επίπεδο που ανάγκαζε και τους αναγνώστες/επισκέπτες του να το σέβονται και να το τιμούν.Κέρδισες το σεβασμό μας χάρη στη δουλειά σου και κυρίως την εντιμότητά σου, βλέπαμε πόσο πάσχιζες τον τελευταίο χρόνο, ακόμα και μέσα σε τόσες προσωπικές δυσκολίες, να χτυπήσεις καμπανάκια. Σ' ευχαριστούμε για τη φιλοξενία όλα αυτά τα χρόνια, από το 2009-10 όσο με θυμάμαι. Καλό παράδεισο Φάκτορα, καλή δύναμη και κουράγιο στους δικούς σου.

  119. Λύσανδρος Ἀλεξανδρίδης avatar
    Λύσανδρος Ἀλεξανδρίδης 15/11/2014 17:35:38

    Εὐψύχει, Βασίλειε.

  120. pythagorean avatar
    pythagorean 15/11/2014 17:38:19

    Θερμά συλλυπητήρια. Καλό του ταξίδι.

  121. Ακις avatar
    Ακις 15/11/2014 17:38:52

    θερμά συλλυπητήρια

  122. ΜανοςΚ. avatar
    ΜανοςΚ. 15/11/2014 17:38:52

    Θερμά συλλυπητήρια στους συγγενείς. Η πένα του θα λείψει σε πολλούς και σίγουρα σε μένα. Καλό ταξίδι Φάκτορα...

  123. yellow avatar
    yellow 15/11/2014 17:39:30

    Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια.

  124. Χρήστος Ζώης avatar
    Χρήστος Ζώης 15/11/2014 17:46:04

    Λυπούμαι για την απώλεια του Β. Ζήση. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του και στο antinews.

  125. MoonWalk avatar
    MoonWalk 15/11/2014 17:54:38

    Καλό ταξίδι.... http://www.youtube.com/watch?v=AskKj8CjbGA

  126. Aris.K. avatar
    Aris.K. 15/11/2014 17:54:45

    Να'σαι καλά εκεί που είσαι.

  127. Ευγενία Τσικλητήρα avatar
    Ευγενία Τσικλητήρα 15/11/2014 17:55:06

    Θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του

  128. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 15/11/2014 17:58:25

    Συλλυπητήρια στην οικογένεια και το Antinews

  129. iconology2009 avatar
    iconology2009 15/11/2014 18:06:03

    Πολύ στενάχωρη είδηση ακόμη και για όσους δεν τον γνωρίζαμε προσωπικά. Ξέρω πως πίσω από πετυχημένα πράγματα κρύβεται πάντα ένας ευφυής και δημιουργικός άνθρωπος. Είναι πολύ κρίμα που μαθαίνω ότι είναι αυτός που χάθηκε. Αυτή είναι η ώρα των δικών του ανθρώπων στους οποίους στέλνουμε τη συμπάθεια μας.

  130. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 15/11/2014 18:20:09

    Φάκτορα, σ' ευχαριστώ γιατί μου έδωσες έναν "καθαρό" τόπο ενημέρωσης μέσα στην τόση σαπίλα και βρομιά! Να είσαι καλά εκεί που πας! Τι άλλο να πω; :(

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Χαλκιδέος 15/11/2014 21:42:38

      Συμφωνώ και επαυξάνω.

  131. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 15/11/2014 18:22:29

    Αντίο Φάκτορα

  132. cynthia avatar
    cynthia 15/11/2014 18:28:12

    Να πας στο καλό factor x ! Η μαχητικότητα κ η βαθειά σου δημοκρατικότητα θα μείνει πάντα στην μνήμη μας κάθε φορά που θα διαβάζουμε το antinews .

  133. Ηλίας Κ. avatar
    Ηλίας Κ. 15/11/2014 18:33:19

    Εδώ θα 'ναι, μωρέ. Ε, Βασίλη, μη σκύβεις πάνω από την πλάτη μου να βλέπεις τι γράφω και μη κάνεις λαμπυρίσματα στην οθόνη, εντάξει; το διορθώνω. Δε θέλω αγριοκέρασα, συγκεντρώνομαι.

  134. Δημήτρης Τζανακάκης avatar
    Δημήτρης Τζανακάκης 15/11/2014 18:45:23

    Οι τίμιοι και ασυμβίβαστοι δημοσιογράφοι πενθούν. Το έχουν αυτό το δικαίωμα, τη νιώθουν αυτή την ανάγκη.... Θερμά συλληπητήρια στην οικογένεια του.

  135. Μεταλλωρύχος avatar
    Μεταλλωρύχος 15/11/2014 18:55:28

    Τα θερμά μου συλληπητήρια...

  136. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 15/11/2014 18:58:21

    Ευχαριστούμε. Φιλιά στο Δαναό.

  137. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/11/2014 18:58:59

    Τι να πω! τα λόγια περιττεύουν... Σου είχα βαθιά εκτίμηση Για την ακεραιότητα του χαρακτήρα σου Για την μαχητικότητά σου Για το χιούμορ σου Για την εντιμότητά σου, πράγμα σπάνιο στην χώρα αυτή Για την ανεξαρτησία σου Για τον Α. Σαμαρά! Έναν από τους ελάχιστους έντιμους πολιτικούς που μας απέμειναν Λυπάμαι που δεν μπορέσαμε να βρεθούμε αυτόν τον Ιούνιο από κοντά Έχουμε φτωχύνει, αλλά να ξέρεις πως δεν έφυγες, γιατί το έργο σου παραμένει Αγαπητέ Φάκτορα, καλό ταξίδι, δεν θα σε ξεχάσουμε

  138. krogias avatar
    krogias 15/11/2014 19:04:42

    Είχαμε τις διαφορές μας. Σχωρεμένα όλα. Καλό ταξίδι factorα.

  139. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 15/11/2014 19:05:45

    Θερμά συλλυπητήρια! Καλό παράδεισο!

  140. pepe avatar
    pepe 15/11/2014 19:28:08

    θερμά συλλυπητήρια !!! Από την αρχή του Antinews σε διάβαζα και μου πρόσφερες πολλά !!! Τι κρίμα ... πραγματικά λυπάμαι Η ελληνική

  141. SOTIRIS avatar
    SOTIRIS 15/11/2014 19:51:59

    τα λόγια είναι φτωχά χάθηκε ένας αγωνιστής της αλήθειας ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει

  142. Zugzwang avatar
    Zugzwang 15/11/2014 19:59:29

    Θερμα συλλυπητηρια

  143. aris. aold avatar
    aris. aold 15/11/2014 20:08:45

    Οσο μεγαλώνουμε αρχίζουμε και μετράμε απουσίες. Θείες, θειούς, γειτόνους, τελευταία και φίλους. Οποτε ανταμώνουμε οι υπόλοιποι θυμόμαστε όχι αυτούς που είχαν χρήματα αλλά αυτούς και αυτές που μας άφησαν συναισθηματικά αποτυπώματα. Αυτούς που έζησαν με αρχές με λεβεντιά που είχαν αγάπη για ξόδεμα. Σε μια εποχή που το δημοσιογραφικό επάγγελμα έγινε συνώνυμο της απληστίας και των μυθικών απολαβών όποιος αντιστάθηκε αξίζει τον σεβασμό. Οποιος αγωνίστηκε για να αποκαλύψει ότι ο μύθος της ισχυρής Ελλάδας ήταν ψεύτικος και κάλυπτε την Ελλάδα της εξαθλίωσης και της εξαχρείωσης που μας έφερε ως εδώ του αξίζουν συγχαρητήρια. Ο καθένας σε αυτή την ζωή πληρώνει το κόστος που αντέχει και διαλέγει τον δρόμο που του ταιριάζει. Καλή δύναμη στην οικογένεια και μας προκαλεί λύπη η απώλεια χρήσιμων ανθρώπων που τόσο λείπουν από αυτήν την Ελλάδα.

  144. ΙΦΘΙΜΟΣ avatar
    ΙΦΘΙΜΟΣ 15/11/2014 20:13:51

    Χάρε μπαμπέση σταυρωτή
    γιατί μας το `κανες γιατί
    πήρες απ την παρέα μας
    το πιο καλό παιδί... Καλό σου ταξίδι, Φάκτορα και να ξέρεις: Ο σπόρος που έριξες "... ανθεί και φέρει κι άλλο."

  145. in medias res avatar
    in medias res 15/11/2014 20:18:34

    O Θεός να τον αναπαύσει.

  146. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/11/2014 20:36:25

    Τα θερμότερα συλλυπητήριά μου...Καλό ταξίδι και σε ευχαριστούμε για το Antinews...

  147. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 15/11/2014 20:45:06

    Καλό ταξίδι Φάκτορα. Λείπεις ήδη....

  148. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 15/11/2014 20:55:42

    Καλό ταξίδι.

  149. Γεώργιος Λ. Κωνσταντόπουλος avatar
    Γεώργιος Λ. Κωνσταντόπουλος 15/11/2014 21:07:57

    Δεν έτυχε να γνωριστούμε από κοντά-φευ!. Μόνο σκόρπιες διαδικτυακές κουβέντες. "Έπεσα" πάνω στο antinews.gr όταν ακόμα ήμουν μαθητής στο Λύκειο, το 2011. Έκτοτε κυριολεκτικά "κόλλησα", ήταν ο βασικός πυλώνας ενημέρωσής μου. Διάβαζα, σχολίαζα και τώρα τελευταία αρθρογραφούσα πού και πού όταν έβρισκα χρόνο.
    Το antinews ήταν μια σύγχρονη Εκκλησία του Δήμου, καταφύγιο από το βόρβορο των συστημικών ΜΜΕ και όαση μέσα στη διαδικτυακή χοάνη.
    Το μεγαλύτερο επίτευγμα ήταν ότι ένωσε ανθρώπους με διαφορετικές καταβολές από όλα τα μέρη της πατρίδας μας σε ένα κοινό όραμα. Μπόλιασε ιδέες, ωρίμασε σκέψεις, διαμόρφωσε συνειδήσεις και έχτισε όνειρα. Κοινή συνισταμένη: μια Ελλάδα ανεξάρτητη, ελεύθερη και ισχυρή.
    Σε προσωπικό επίπεδο μού χάρισε δυνατές συγκινήσεις και διαρκείς στο χρόνο φιλίες: με τον Αδαμάντινο Άγγελο, τον Top Gun, τον Strange Attractor, τον Μικρό Οδυσσέα, τον Φαήλο και ασφαλώς τον Κωνσταντίνο Τριανταφυλλάκη και τον αείμνηστο Δάσκαλο μας, τον Δαναό, κατά κόσμον Τάκη Δήμητσα. Ας είναι ελαφρύ το χώμα σου, ελεύθερε ρεπόρτερ, Βασίλη Ζήση. Δικαίωσες το πέρασμα σου από τον κόσμο, αφήνοντας μια σπάνια παρακαταθήκη που θα συνεχίσουμε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο, εμείς, οι νεώτεροι.

  150. Γιώργος Πράντζος avatar
    Γιώργος Πράντζος 15/11/2014 21:33:12

    Από μικρά παιδιά με τίμησες με τη φιλία σου. Δεν πουλούσες τους φίλους σου. Πολλοί σε αδίκησαν. Ήσουν ένα ταλέντο της δημοσιογραφίας, ένας μαχητής με πάθος για την αλήθεια. Δημιούργησες μια σχολή. Πάνο και Εύη, χάσατε το πολύτιμο στήριγμά σας. Εσύ Πάνο πιστεύω ότι θα δικαιώσεις τους αγώνες του. Θα θυμάμαι πάντα τις ατέλειωτες συζητήσεις μας με τις έντονες διαφωνίες μας και την κοινή κατάληξη όλων αυτών την αγάπη για την Πατρίδα μας. Καλό ταξίδι φίλε ...

  151. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 15/11/2014 21:49:09

    Συλλυπητήρια στην οικογένεια και να είναι γεροί να τον θυμούνται.Δεν τον γνωρίσαμε προσωπικά αλλά αγαπήσαμε το έργο του,την γραφή του και το ''ηλεκτρονικό τέκνο'' του. Θα συναντήσει τον Δαναό εκεί πάνω και κάτι θα φτιάξουν.

  152. Τακης Οικονομοπουλος avatar
    Τακης Οικονομοπουλος 15/11/2014 22:32:28

    Θερμα ΅Συλληπητηρια απο το Chicago.

  153. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 15/11/2014 23:07:02

    Πεθαίνουν όσοι στο διάβα τους αφήνουν το "τίποτε" να κρατάει τη φωτογραφία του με σκυμμένο κεφάλι και κρυμμένο το πρόσωπο. Όσοι έδωσαν μάχες ζωής και τις κέρδισαν ή τις έχασαν, μένουν απέθαντοι. Απλά αυτοί φεύγουν και ξαναγυρίζουν πάντα, με τη θύμηση των έργων και των αγώνων τους. Να ζήσετε εσείς οι συγγενείς και φίλοι να τον θυμόσαστε. Να τον θυμόμαστε όλοι μας συμφωνούντες ή διαφωνούντες μαζί του.

  154. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 15/11/2014 23:10:46

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια. Ας είναι ελαφρύ σαν χαρτί ειδησεογραφικό το χώμα που θα σκεπάσει τον σπουδαίο ρεπόρτερ.

  155. Karanus avatar
    Karanus 15/11/2014 23:22:16

    Θερμά Συλλυπητήρια.

  156. Ποταμίσιος Χάνος avatar
    Ποταμίσιος Χάνος 15/11/2014 23:31:23

    Σ' ευχαριστούμε για το Antinews Φάκτορα κι αν λείπεις, πάντα θα είσαι εδώ. Καλό παράδεισο.

  157. Δικερως avatar
    Δικερως 15/11/2014 23:46:02

    Eχω δυό-τρία χρονια να γραψω στο Αntinews. Μ'εκοψε ο Φακτορας γιατι φωναζα το ονομα του κι ειπα και κάνα δυό παραπανισια. Σχολίαζα, παρ'όλα αυτα, κατω απο την υπογραφη του κι ας μην επαιρνε εγκριση το σχολιο. Και ξεκαρδιζομουνα οταν μ' απαντουσε, ενω οι υπολοιποι φυσικα δεν εβλεπαν τιποτα. Κι ειμαι σιγουροις πως μετα ξεκαρδιζοτανε κι αυτος. Και μειναμε εκει. Ηρθε ομως τωρα η ωρα να ξαναγραψω. Οχι για να βριστουμε. Αλλα για να ζητησω απ'τον Γιαραμπή άμα μπορει να παρει πισω την αποφαση. Κι εγω δινω λογο οτι δεν θα ξαναγραψω ποτε 'δω χαμου για να μην τον στενοχωρησω τον Βασιλη.

    • Δυσδαιμόνα avatar
      Δυσδαιμόνα @ Δικερως 16/11/2014 00:05:45

      Κεραυνός εν αιθρία για όλους εμάς που δεν ξέραμε.... Θερμά συλλυπητήρια.

  158. Δυσδαιμόνα avatar
    Δυσδαιμόνα 16/11/2014 00:08:56

    Κεραυνός εν αιθρία για όλους εμάς που δεν ξέραμε.... Θερμά συλλυπητήρια.

  159. Kostas Kalamata avatar
    Kostas Kalamata 16/11/2014 00:47:38

    Γνώρισα τυχαία το antinews το 2008. Βρήκα κάτι όσο πιο κοντά στα δικά μου πιστεύω . Δε τον γνώρισα Κοντά ποτέ παρά μόνο τυχαία κάποτε συστήθηκα με το γιο του τον Πανό ... Εύχομαι να συνεχίσει οτι άρχισε ο Πατερας του ακόμα πιο δυνατά. Το έχουμε όλοι ανάγκη πιο πολυ απο ποτέ σήμερα ! Οι " δικές " μας νίκες με μοναδικό μας όπλο το antinews θα συνεχιστούν ! Καλό ταξιδι ... Λίγοι ελάχιστοι αν υπήρχαν σαν εσένα θα είχαμε έναν καλύτερο κοσμο

  160. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 16/11/2014 00:47:48

    Μπήκα αργά, για την καθημερινή επίσκεψη στους "συναγωνιστές". Και πέφτω πάνω στο μνημόσυνο. Τι να πω; Ευχαριστώ για τη φιλοξενία, τη συμπόρευση, τα κοινά όνειρα. Σιωπή.

  161. Στυλιανός Παπαδίπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδίπουλος 16/11/2014 01:50:25

    Αντίο!

  162. Βασιλική Κ. Σ. avatar
    Βασιλική Κ. Σ. 16/11/2014 02:03:56

    Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του Φάκτορα, να ζήσουν, να μακροημερεύσουν με την ευχή του, να τον θυμούνται . Φάκτορα θέλω να σε ξεπροβοδίσω έτσι όπως ήθελα να φύγει και ο πατέρας μου, έτσι όπως κάνει η ράτσα μας στους λεβέντες της ζωής. https://www.youtube.com/watch?v=2GygXPulMQA

  163. Νικήτας avatar
    Νικήτας 16/11/2014 03:12:19

    'Αντιο Φάκτορα! Σέ έχουμε στην καρδιά μας! Αντίο.

  164. vangelis ... avatar
    vangelis ... 16/11/2014 03:17:08

    Καλό ταξίδι ..! Αιωνία η μνήμη σου αγαπητέ κε FactorX. Να είσαστε καλά εκει πάνω με τους Αγγέλους. Ελπίζω οι συνεχιστές σας να κουμαντάρουν με την ίδια θέρμη το antinews στο πολύ υψηλό επίπεδο που έχει αποκτήσει στο πέρασμα του χρόνου, και να συνεχίσουν να μας τροφοδοτούν με έγκυρες και ορθές πολιτικές τοποθετήσεις.

  165. Mixalis avatar
    Mixalis 16/11/2014 03:53:42

    Θερμα συλληπητηρια...δεν τον ηξερα τον ανθρωπο αλλα ειλικρινα νιωθω μια μεγαλη απωλεια...εχω την αισθηση οτι λες και καποια κακια δυναμη εχει πεσει σε αυτην την χωρα και μαζευει μεγαλους Ελληνες....

  166. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 16/11/2014 05:14:26

    Είναι μια πολύ δύσκολη μέρα. Σχολιάζοντας εδώ από καιρό, και παλιός αναγνώστης του περιοδικού "Αντί", ήταν σαν να ήξερα τον δημοσιογράφο και τον άνθρωπο, χωρίς ποτέ να τον έχω συναντήσει. Και αυτό ήταν ένα απο τα μεγάλα επιχειρήματα υπέρ του να ανταλλάσσω εδώ γνώμες, άλλοτε συμφωνώντας άλλοτε διαφωνώντας. Ίσως έχω την τύχη να τον γνωρίσω από κοντά όταν έλθει η ώρα, ποιός ξέρει ποιά είναι η συνέχεια, η ελπίδα δεν πεθαίνει και λέει "there as here" (Robert Browning). Συλληπητήρια απο καρδιάς στους οικείους και στην οικογένεια του antinews, που πρέπει τώρα να βρεί τη δύναμη να συνεχίσει.

  167. George N avatar
    George N 16/11/2014 08:01:55

    Εύχομαι δύναμη και κουράγιο στους συγγενείς και φίλους του την δύσκολη και σκληρή αυτή ώρα. Πόσο μικρές κι ασήμαντες φαντάζουν τούτη την στιγμή οι απόψεις, οι συμφωνίες και οι διαφωνίες μας.... Η ζωή φυσικά θα συνεχίσει τον δρόμο της και το δημιούργημά του, μια όαση στην έρημο της Ελληνικής ενημέρωσης, είναι και η δικαίωσή του. Όχι τόσο ως αυτοσκοπός όσο ως μπόλιασμα.

  168. Leonidas without  300 avatar
    Leonidas without 300 16/11/2014 08:53:14

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια. Πραγματική απώλεια για την δημοσιογραφία.

  169. ατακτος avatar
    ατακτος 16/11/2014 08:59:57

    Θερμά συλλυπητήρια..καλο ταξιδη

  170. Ραβινος avatar
    Ραβινος 16/11/2014 09:01:37

    Τα συλληπητηρια μου .Θα τον θυμαμαι παντα για την μαχητικοτητα και την τεκμηριωμενη αποψη του ακομη και στις διαφωνιες μου μαζι του .Καλο ταξιδι μαχητη.

  171. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 16/11/2014 09:05:20

    Καλό ταξίδι στον Φάκτορα και θερμά συλληπητήρια στους συγγενείς του. Αν και δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω από κοντά, συνδέθηκα πολύ με το δημιούργημα του, το Antinews. Δε θα ξεχάσω ποτέ την περίοδο της εκλογής προέδρου στη ΝΔ, όταν η ιστοσελίδα αυτή εμφανίστηκε ως όαση και έδωσε σε όλους εμάς την ευκαιρία να αγωνιστούμε μέρα νύχτα για το καλό της παράταξης και της χώρας. Ευχαριστούμε Φάκτορα. Καλό κουράγιο στον Πάνο και στους συνεργάτες του antinews.

  172. Θάνος Α. avatar
    Θάνος Α. 16/11/2014 09:09:57

    Κοίτα να δεις... Πέρασαν τόσα χρόνια...Χαμένοι στη καθημερινότητας της μεγαλούπολης. Σε διάβαζα όμως και κάπου - κάπου σε αντέγραφα. Καλό ταξίδι Βασίλη. Κουράγιο και δύναμη Εύη - Πάνο..

  173. wolf avatar
    wolf 16/11/2014 09:19:08

    Θερμά συλληπητήρια

  174. kapar13 avatar
    kapar13 16/11/2014 10:37:00

    Να ζήσετε να τον θυμάστε.

  175. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 16/11/2014 11:39:14

    Καλοτάξιδος Φάκτορα, Τελικά αυτή η νόσος φαίνεται να προτιμάει... αυτούς που επιλέγουν να πορεύονται κόντρα στο κύμα...

  176. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/11/2014 12:01:02

    Στο χωριό μου εκεί στον ίσκιο του Ταϋγέτου, του αρσενικού βουνού, όπως τον βάφτισε ο μεγάλος μας πεζογράφος Στρατής Μυριβήλης, φάγαμε κόκορα με χοντρά μακαρόνια και τοπική μυζήθρα. Ήταν άλλωστε Μανιατόγαμπρος και τιμούσε τη "μισή" πατρίδα του γιου του παρά το "φανατισμό" του με την Καρδιτσιώτικη καταγωγή του. Με το Βασίλη, τον Πάνο και το Μίλτο. Πάλευε με την ανίκητη αρρώστια αλλά δεν το έδειχνε. Δεν τον κατέβαλε ούτε στιγμή και αγωνιζόταν περισσότερο για την Πατρίδα παρά για τη ζωή του. Ακόμη κι όταν αισθανόταν τα δυνατά χτυπήματα της ασθένειας, συνέχιζε να θεωρεί τον εαυτό του στρατιώτη στο χαράκωμα μέχρι την ύστατη μάχη. Το χιούμορ του ανεξάντλητο και το ενδιαφέρον του να ξετρυπώσει την είδηση από οποιαδήποτε πληροφορία, να αγρεύει ιδέες κι από τον πιο ταπεινό, αμείωτη. Του έλεγες κάτι και δεν σε αγνοούσε. Προσπαθούσε να καταλάβει την ουσία των λεγομένων σου. Και ο πιο ταπεινός πολίτης ήταν για το Βασίλη, πηγή πληροφορίας και αξιοποίησης. Γράψε μου πάνω σ' αυτό σου έλεγε. Κι αν το ξεχνούσες ή αμελούσες σου τηλεφωνούσε και στο ξαναζητούσε. Μου τηλεφώνησε πάλι φέτος από τη Μάνη, αν θα κατέβαινα αλλά δυστυχώς οι υποχρεώσεις μου δε μου το επέτρεψαν. Και το φέρω βαρέως. Πάλεψε πολύ με την αρρώστια του. Τον βασάνιζε ένας πόνος στη μέση του για καιρό και έκανε αγωγή για δισκοπάθεια. Μου ζήτησε σύσταση για πιο εξειδικευμένο γιατρό και δυστυχώς βγήκε η ...αδυσώπητη διάγνωση. Την πολέμησε σαν γενναίος όπως ήταν. Έτσι όπως πολέμησε όλα τα "θεριά" στο δημοσιογραφικό του βίο. Εκείνους που οι άλλοι δεν τολμούν ούτε το όνομά τους να αναφέρουν ή το αναφέρουν συνοδευόμενο με θυμιάματα και κολακείες. Αφήνεις πίσω σου σε όλους εμάς παρακαταθήκες. Αφήνεις όμως και το βλαστάρι σου τον Πάνο, ζυμωμένο με την ίδια σπάνια γαία, που ήσουν φτιαγμένος και εσύ. όλοι οι φίλοι σου θα συνεχίσουν να στηρίζουν τον αγώνα που μας κληροδότησες. Αντίο φίλε, Πάνω κράτα γερά.

  177. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/11/2014 12:06:51

    Πάνο κράτα γερά!!!

  178. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 16/11/2014 12:22:52

    Είχα καιρό να δω τον FactorX να παρεμβαίνει και να αντιπαρατίθεται γόνιμα με πολλούς από μας κατά τον σχολιασμό των άρθρων. Και μου έμενε η ερώτηση: "Πού χάθηκε ο Φάκτορας?" Δεν ξέρω αν ήταν μόνο απ' αυτό.. Αλλά μάλλον και απ' αυτό, φαντάζομαι.. Όπως και των περισσοτέρων μας, από τις παρεμβάσεις του φαινόταν ο χαρακτήρας του. Πρέπει να ήταν όπως τον περιγράφουν οι φίλοι του: Ένας φλογερός πατριώτης και ένας "στρατιώτης" της ενημέρωσης ταγμένος στο καθήκον. Εγκάρδια συλληπητήρια στους δικούς του! Να είναι υπερήφανοι γι' αυτόν και την παρακαταθήκη του (και το antinews).

  179. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 16/11/2014 12:44:03

    Θερμά συλλυπητήρια. Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή του κι ας χαρίζει γαλήνη κ παρηγοριά στους δικούς του. Εμείς οι πιο μακρινοί κρατάμε βαθιά μέσα μας, πολύτιμη παρακαταθήκη, τη συνάφεια που μας χαρίστηκε απλόχερα, μέσα από κείμενα, σχόλια κ επισημάνσεις, απ' τα "αρχαία" χρόνια της έντυπης μέχρι τις τελευταίες στιγμές της ηλεκτρονικής του παρουσίας. Καλόν Παράδεισο, αγαπητέ Βασίλη, φίλε Φάκτορα. Β.Χ.Ν.

  180. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 16/11/2014 12:56:56

    Τον αγώνα τον καλόν ηγώνισμαι, τον δρόμον τετέλεκα, την πίστιν τετήρηκα.

  181. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/11/2014 12:58:19

    ...Κάλλιο παρά να γυρεύουμε να επιβεβαιώσουμε αν είναι ανεμόμυλοι ή γίγαντες αυτοί που θέλουν να μας βλάψουν, ν’ ακολουθήσουμε τη φωνή της καρδιάς μας και να τους επιτεθούμε. Από τις πράξεις μας κι όχι από τις σκέψεις μας θα βγει η σοφία. […] Κι αυτή είναι η δικαιολογία για τη ζωή μας, αυτή η μοίρα των λαών, αυτή η αλήθεια της καρδιάς για να φωτίζει τη νόηση ενάντια σε όλα τα σκοτάδια της λογικής και της σκέψης για να παρηγορήσει καρδιές καταδικασμένες στο όνειρο της ζωής. Κι όταν όλοι ξυπνήσουμε από της ζωής ετούτο το όνειρο, τότε θα έχουμε να δούμε πράγματα πολύ περίεργα που θα κάνουν τους σοφούς να τρομάξουν όταν θ’ ανακαλύψουν ποια είναι η αλήθεια και ποιο το ψέμα. Και πόσο λαθεύουμε όταν σκεπτόμαστε ότι αυτό το τίποτα που αποκαλούμε λογική δεν έχει καμιά αξία έξω από τον άθλιο τούτο κόσμο όπου μας βαστά αιχμάλωτους ο χρόνος και το διάστημα, οι τύραννοι του πνεύματος. Τίποτα δεν περνά, τίποτα δε χάνεται, τίποτα δεν εκμηδενίζεται. Το μικρότερο μόριο ύλης μπορεί να μείνει κάπου αιώνια, και δεν υπάρχει όραμα, όσο και φευγαλέο να είναι, που να μην αφήσει κάπου την ανταύγειά του. Δεν υπάρχει όραμα είτε πράγμα, ούτε και στιγμή που να μη μας έρχεται από τα αιώνια βάθη απ’ όπου κάποτε βγήκε και πάλι εκεί να μείνει. Όνειρο είναι αυτό το ξαφνικό στιγμιαίο φως της σκοτεινής ύλης, όνειρο είναι η ζωή, κι όταν περάσει η σύντομη αυτή αναλαμπή, κατεβαίνει η λάμψη της στα βάθη του ερέβους και μένει εκεί ώσπου μια μέρα από κάποιο ανώτατο σκίρτημα να ξαναλάμψει για πάντα. Ο θάνατος δε νικάει τη ζωή σκοτώνοντας τη. Θάνατος και ζωή είναι ποταποί όροι που μεταχειριζόμαστε σ’ αυτή τη φυλακή του χρόνου και του διαστήματος. Έχουν και τα δυο κοινή ρίζα που βαστάει από την αιωνιότητα, από το Θεό, τη Συνείδηση, το Σύμπαν. Κι αν η ζωή είναι όνειρο, αφήστε με να την ονειρευτώ ατέλειωτη. Miguel de Unamuno

  182. jkr avatar
    jkr 16/11/2014 16:12:16

    Καλό ταξίδι FactorX, σε ευχαριστώ για τους διαλόγους μας ιδίως την περίοδο 2007-2010, οπότε και πρωτοπορήσατε στον τομέα των ιστολογίων. Καλό κουράγιο στους δικούς σου

  183. d8 avatar
    d8 16/11/2014 16:36:45

    ''Πιστεύω πως ό,τι γινόμαστε, βασίζεται σ΄αυτά που οι πατεράδες μας μας δίδαξαν σε περίεργες στιγμές, όταν δεν προσπαθούσαν καν να μας διδάξουν κάτι. Είμαστε φτιαγμένοι από μικρά θραύσματα σοφίας.'' Umberto Eco

  184. Montechristo avatar
    Montechristo 16/11/2014 16:52:00

    Καλό ταξίδι Φάκτορα Χ.

  185. Τόλης avatar
    Τόλης 16/11/2014 18:26:00

    Θερμά συλλυπητήρια.

  186. fantomas avatar
    fantomas 16/11/2014 19:07:30

    Βιλλ :«Να νικήσουμε τους επαγγελματίες της πληροφόρησης στο γήπεδό τους» είχες πει. και το κατάφερες !!!! Πάνο...... θερμά συλλυπητήρια. js

  187. Y. avatar
    Y. 16/11/2014 19:17:06

    Καλή δύναμη στην οικογένειά του

  188. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ avatar
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ 16/11/2014 19:30:41

    Συγκλονίστηκα από το θάνατο του Βασίλη. Ήταν ένας μεγάλος Πατριώτης. Το ξέρουν όσοι τον γνώρισαν από κοντά. Πάνο κουράγιο, σε αγαπούσε πολύ!

  189. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 16/11/2014 20:43:24

    Τα θερμα μου συλλυπητηρια,ηταν φαρος ελπιδας μεσα στην σαπιλα των ΜΜΕ

  190. Τρελό νερό avatar
    Τρελό νερό 16/11/2014 20:58:02

    Θερμά συλλυπητήρια. Ευχαριστούμε για την προσφορά του χώρου έκφρασης και επικοινωνίας.

  191. Άγγελος Εξάγγελος avatar
    Άγγελος Εξάγγελος 16/11/2014 21:05:48

    Καλό παράδεισο Φάκτορα.

  192. Κωστας Μαρκοπουλος avatar
    Κωστας Μαρκοπουλος 16/11/2014 21:56:36

    Βασιλη καλο ταξιδι. Αφησες βαθυ αποτυπωμα πατριωτικης συνειδησης και ασυμβιβαστης δημισιογραφιας με σταθερες αξιες. Δεν θα ξεχασω ποτε τις ιδιαιτερες κουβεντες μας. Ξερω οτι θα επαληθευτεις. Οπως παντα.. Σε χαιρετω με απολυτο σεβασμο

  193. M.V avatar
    M.V 16/11/2014 22:56:01

    '' Επιόντος άρα θανάτου επί τον άνθρωπον, το μεν θνητόν, ως έοικεν, αυτού αποθνήσκει,
    το δ' αθάνατον, σώον και αδιάφθορον, οίχεται απιόν. '' ΠΛΑΤΩΝΑΣ (Φαίδων, 10Ε) `Οταν επέρχεται ο θάνατος στον άνθρωπο, το μεν θνητό μέρος αυτού καθώς φαίνεται πεθαίνει,
    το δε αθάνατο, η ψυχή, σηκώνεται και φεύγει σώο και άφθαρτο.

  194. Πάρης ο όμορφος avatar
    Πάρης ο όμορφος 16/11/2014 23:10:52

    ''Ο αληθινός τάφος των νεκρών είναι οι καρδιές των ζωντανών.'' Τάκιτος Καλό ταξίδι

  195. Μαύρο κουτί avatar
    Μαύρο κουτί 16/11/2014 23:27:52

    Θερμά συλλυπητήρια. Αναπάντεχη αναχώρηση....

  196. Θ.Γ. avatar
    Θ.Γ. 16/11/2014 23:58:22

    Αδελφε καλο σου ταξιδι. Πανο δυνατα για την Νεα Ελλαδα που μαζι με το πατερα σου εισαστε πρωτοποροι στο ξεκινημα της γεννησης της.

  197. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 17/11/2014 00:21:47

    Ανάπαυσε, Κύριε, την ψυχή του κεκοιμημένου δούλου σου Βασιλείου... Καλή αντάμωση, Φάκτορα...

  198. Αγγελική Δ. avatar
    Αγγελική Δ. 17/11/2014 01:05:49

    Τα θερμά μου συλλυπητήρια και καλή δύναμη στην οικογένεια.

  199. Γλυνάτσης avatar
    Γλυνάτσης 17/11/2014 07:02:49

    Θερμά συλληπητήρια σε όλους και καλή δύναμη τουλάχιστον έφυγε ευτυχισμένος είδε τον Αντώνη Σαμαρά πρωθυπουργό

  200. ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΦΦΕΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΦΦΕΣ 17/11/2014 09:23:00

    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΜΟ ΣΟΥ.ΜΠΙΛΑΚΟ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ.ΚΑΝΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΟΥΖΟΥΡΙΑ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΑΣ.ΠΑΝΑΚΟ ΚΑΙ ΕΥΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ.

  201. Πανέξυπνη avatar
    Πανέξυπνη 17/11/2014 09:24:49

    φύσηξε αγέρας και βοριάς παιδί μου κι εξουκουρμούλωσε σε γιασεμί μου https://www.youtube.com/watch?v=hibjECP5M-o

  202. Seagull avatar
    Seagull 17/11/2014 10:16:49

    Καλό σου ταξίδι Φάκτορα. Να συνεχίσεις τους αγώνες σου από το καινούργιο σου μετερίζι .... Εμείς εδώ θα σε θυμώμαστε και κυρίως θα σε ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας γι αυτό που μας προσέφερες και γι αυτό που ήσουν, ένας αγωνιστής και ανοιχτόμυαλος άνθρωπος.

  203. Ανναμπουμπούλα avatar
    Ανναμπουμπούλα 17/11/2014 13:13:17

    Κάθε φορά που θα πατάμε ''αποστολή'' σε κάποιο σχόλιό μας στο Antinews, θα σκεφτόμαστε αυτόματα αν ίσως διαφωνούσες, αν θα γελούσες, τι θ΄απαντούσες από κάτω ακριβώς, αν καταφέρναμε να σε...θυμώσουμε όπως παλιά..... Απλά αλλάζει τώρα λιγάκι μορφή η επικοινωνία μας. Όχι τίποτε ...βάρβαρο. Γίνεται μόνο πιο διάφανη. Πάντα όλοι εδώ.....

  204. ΜαρΜιχ avatar
    ΜαρΜιχ 17/11/2014 13:53:02

    Νιώθω ότι δεν δικαιούμαι να γράφω για σένα.... Ίσως γιατί σε γνώρισα αργά... Ίσως γιατί δεν μας έδεσαν αγώνες..Όμως το θέλω γιατί δεν πρόλαβα να σε αποχαιρετήσω.. Τον θαυμασμό μου τον κέρδισες με αυτά που έχεις κάνει - ούτως ή άλλως... Την αγάπη μου όμως, την κέρδισες με αυτό που ήσουν... Είναι αστείο, αλλά πάντα σε είχα έννοια...Κ ας μην σε έβλεπα συχνά..."Σ'αγαπάω ρεεεε, κ εσένα κ τον άλλον - μου λείψατε", μου έλεγες κάθε φορα που με έπαιρνες στο γραφείο... Κ προσπαθούσα να καταλάβω ποιά είναι αυτή η κρυφή δύναμη που ενώνει εξ αρχής τόσο βαθειά δυο - τρεις ανθρώπους που γνωρίζονται ελάχιστα...Σίγουρα εκεί πάνω δεν έχεις ανάγκη... Όπως σαν θύελλα έζησες εδώ, έτσι κ εκεί πάνω, θα έχεις ήδη φέρει τα πάνω κάτω... Δεν σε φοβάμαι..Το μόνο που θα θέλεις είναι να είμαστε δίπλα στον Πάνο... Όχι γιατί το έχει ανάγκη... Άλλωστε έφυγες μόνο όταν ήσουν σίγουρος ότι θα τα καταφέρει... Αυτό λοιπόν, μείνε ήσυχος, θα γινόταν και χωρίς να το σκεφτείς... Και όχι γιατί το χρωστάμε σε σένα, αλλά γιατί τον αγαπάμε το ίδιο...Και γιατί το αξίζει...Έχεις τον λόγο μας, αντρίκια και παντελονάτα όπως μίλαγες και εσύ πάντα...Σίγουρα ο Θεός έπρεπε να σου χαρίσει ένα κομμάτι ζωή ακόμα... Αλλά δεν πειράζει, έφυγες γεμάτος, χορτασμένος από εμπειρίες, από φίλους καρδιάς, από αναγνώριση, από επιτυχίες...Και άφησες πίσω σπόρο δυνατό...Καλό ταξίδι λοιπόν...Μας λείπεις ηδη..

  205. Ο Κούκος που θα φέρει την Άνοιξη avatar
    Ο Κούκος που θα φέρει την Άνοιξη 17/11/2014 14:01:27

    Καλό ταξίδι Factorx.

  206. Η επόμενη κίνηση avatar
    Η επόμενη κίνηση 17/11/2014 16:13:56

    https://www.youtube.com/watch?v=1MjdrQPu6cg Loreena McKennit - Night Ride across the Caucasus

  207. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 17/11/2014 18:53:41

    Θερμά συλλυπητήρια!

  208. maquis avatar
    maquis 17/11/2014 19:32:27

    Aπο την εποχή του έντυπου ΑΝΤΙ σε διάβαζα, ανελλιπώς. Κοσκωτάς, Στάζι, "αγορά του αιώνα" κι άλλα.... Δεν συμφωνούσα πάντα με πολλές απο τις απόψεις του Antinews, αλλά πάντα εκτιμούσα κατ' αρχήν τις ξεκάθαρες θέσεις του και το ότι έδινε ένα βήμα σε όλες τις απόψεις. Μόνον όποιος δεν φοβάται μπορεί να το κάνει...... Στην οικογένειά του, θερμά συλληπητηρια

  209. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 17/11/2014 19:41:37

    Καλό ταξίδι φάκτορα...

  210. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 17/11/2014 20:46:12

    Βασίλη καλό ταξίδι και καλή αντάμωση www.youtube.com/watch?v=XVmh-GjLnQ4

  211. Σταύρος avatar
    Σταύρος 17/11/2014 22:16:35

    Για τον Βασίλη Π. Ζήση... Samuel Barber's "adagio for strings" Καλά drift, στις χιονισμένες κοιλάδες του Παραδείσου!

  212. Το ιπτάμενο χαλί avatar
    Το ιπτάμενο χαλί 18/11/2014 00:01:56

    Kαλό Παράδεισο Φάκτορα Χ.

  213. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 18/11/2014 13:33:34

    Για που το΄βαλες καρδιά μου - Ορφέας Περίδης
    https://www.youtube.com/watch?v=ECZEiT9WOrE

  214. Yet avatar
    Yet 18/11/2014 17:01:11

    «Η ζωή είναι το σχολείο μου. Προσπαθώ να αριστεύσω, ακολουθώντας το δρόμο της τιμής.» Άμος Άλκοτ Αντίο Φάκτορα. Αν κι όλο εδώ θα τριγυρνάς. Είναι βέβαιο.

  215. ΌΛΓΑ avatar
    ΌΛΓΑ 18/11/2014 20:45:03

    Καλό ταξίδι φιλόξενε Φάκτορα. Αν και βιάστηκες πάρα πολύ. Ας είναι....

  216. Amfidexia avatar
    Amfidexia 18/11/2014 23:43:05

    Θερμά συλλυπητήρια.

  217. Μίλτος avatar
    Μίλτος 21/11/2014 20:48:56

    Αντίο Βασίλη... Μέρες θέλω να γράψω δυο λόγια άλλα δεν μπορούσα... Ήταν και ένας από τους λόγους που με μπινελίκωνες... Καλά τα λές αλλά γράφτα κιόλας... Μου πήρε καιρό να συνηθίσω να κλείνεις το τηλέφωνο απότομα... Τι συνήθεια κι αυτή; Ήσουν από τους πιο μπεσαλίδες ανθρώπους που είχα γνωρίσει... τραχύς, εκρηκτικός, μπεσαλής, παντελονάτος, αυθόρμητος, αυθεντικός... Λέγαμε με το Σταύρο και το Φαήλο για τα καλοκαίρια μας... με τους άλλους φίλους για τις ατελείωτες συζητήσεις μας ... μας λείπεις πολύ Βασίλη... δεν αντέχω να γράψω πολλά... τα κρατάω όλα όμως στο μυαλό και στην καρδιά μου... νιώθω πολύ τυχερός άνθρωπος και εγώ και η οικογενειά μου που υπήρξαμε φίλοι σου... ο Πάνος είναι αδερφός μου... είμαι σίγουρος ότι θα τον καμαρώνεις από εκεί πάνω για αυτά τα μεγάλα που θα κατορθώσει... είναι σίγουρο ότι θα σε ξεπεράσει... εγώ θα τον τσιγκλάω κάθε τόσο να παίρνουμε το αμάξι και να πηγαίνουμε τις αγαπημένες μας εκδρομές... Καλό ταξίδι Μπιλάρα

  218. MantisKalhas avatar