#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2013 14:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έτσι θα δικαιωθούν οι νεκροί της Marfin;



(Ανανεωμένο) Σχεδόν τρία χρόνια από τη δολοφονία τριών νέων παιδιών μέσα στη Marfin της οδού Σταδίου από κουκουλοφόρους και όλοι περιμέναμε ότι ήρθε η ώρα να αποδοθεί δικαιοσύνη. Το ήθελαν πάνω απ' όλα οι οικογένειες των θυμάτων, έτσι για να ησυχάσουν οι ψυχές των δύο κοριτσιών και του παλικαριού.

Κι εκεί που είδαμε ότι κάτι πάει να γίνει, κάποιοι επιτέλους θα λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη, να' σου τα.. εμπόδια. Όπως πληροφορηθήκαμε, η δικογραφία για το τριπλό έγκλημα από τους κουκουλοφόρους είχε «δέσει» δύο υπόπτους. Μαρτυρίες ανθρώπων που ήταν εκείνη την ώρα στο έγκλημα, είδαν, μίλησαν και μπορούν να αναγνωρίσουν τα ανθρωπόμορφα κτήνη που πήγαν με σχέδιο να κάψουν την τράπεζα. Που έσπασαν τα τζάμια με σφυριά κι έριξαν μέσα μολότοφ ενισχυμένες για να είναι σίγουροι ότι θα υπάρξουν θύματα.

Στη δικογραφία περιέχονται μαρτυρίες για τους θύτες και με βάση τα στοιχεία αυτά κλήθηκαν να απολογηθούν, μπας και μάθουμε όλοι μας ποιοι ήταν αυτοί που δεν υπολόγισαν τους ανθρώπους και τους σκότωσαν. Τρία νέα παιδιά, μεταξύ αυτών και μια γυναίκα που θα έφερνε στον κόσμο το πρώτο της παιδί, τέσσερις δολοφονίες.

Και ω του θαύματος, οι ίδιοι μάρτυρες που είχαν αναγνωρίσει τους μπαχαλάκηδες κατέθεσαν τώρα ότι μπορεί και να μην είναι αυτοί. Άλλαξαν τις καταθέσεις τους με τον ένα μάρτυρα να λέει ότι δεν αναγνωρίζει το δράστη που πήγε να απολογηθεί, ένας 32χρονο από το Καζακστάν, και τον άλλο να αμφιβάλλει.

Το αποτέλεσμα ήταν να αφεθεί ελεύθερος ο κατηγορούμενος κι απλά να του απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα. Αστεία πράγματα δηλαδή διότι αν έχει πράγματι κάνει όσα τον κατηγορούν θα γίνει σύντομα... Λούης ή για να ακριβολογούμε θα γίνει... Μαζιώτης ο οποίος ακόμη αγνοείται.

Όσο για το δεύτερο κατηγορούμενο, υπήρξε διαφωνία ανακριτή και εισαγγελέα για το αν ο 30χρονος θα πρέπει να προφυλακιστεί ή όχι. Μέσα στην ημέρα θα αποφασιστεί αν τελικά θα προφυλακιστεί.

Πώς άλλαξαν οι καταθέσεις είναι το ένα ερώτημα; Έχασαν τη μνήμη τους οι μάρτυρες, φοβήθηκαν ότι στοχοποιούνται από τα «συντρόφια» των κατηγορουμένων; Μήπως άραγε δέχθηκαν απειλές να σταματήσουν να μιλάνε;

Όπως και να έχει γίνει η ουσία είναι ότι ένα ακόμη ειδεχθές έγκλημα που, όμως, έχει και πολιτικά χαρακτηριστικά, πιθανότατα θα μείνει ατιμώρητο. Κι όσο κι αν δε θέλουμε να κατηγορήσουμε τη δικαιοσύνη για τους χειρισμούς της ή να ενοχοποιήσουμε κάποιον αθώο, αυτό που μένει είναι η ατιμωρησία.

Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα. Μακάρι ο νεαρός από το Καζακστάν και ο άλλος κατηγορούμενος να είναι αθώοι. Άλλωστε, καλύτερα ένας ένοχος έξω από τη φυλακή παρά να μπει ένας αθώος μέσα.

Όμως, το θέμα είναι άλλο: Όπως λέγαμε και σε προηγούμενη ανάρτηση, αν τα θύματα είχαν «πολιτική ταυτότητα», ήταν δηλαδή μέλη του ΠΑΜΕ για παράδειγμα ή του ΣΥΡΙΖΑ, σήμερα θα είχαν ξεσηκωθεί και οι πέτρες. Ο Λαφαζάνης θα μίλαγε για πραξικόπημα, η Παπαρήγα θα έφερνε τον κόκκινο στρατό, οι κάθε λογής ευαισθητούληδες θα καλούσαν τους Αγανακτισμένους στο Σύνταγμα.

Δυστυχώς για τις οικογένειες των θυμάτων δεν ήταν «σύντροφοι», δεν έπεσαν στο πεζοδρόμιο. Ήταν... όργανα του καπιταλιστικού συστήματος και των ανάλγητων τραπεζών. Ήταν ταξικός εχθρός για τους μπαχαλάκηδες.

Έτσι πορεύεται τα τελευταία χρόνια η ελληνική κοινωνία. Κι όσο κι νομίζουμε ότι έχει πιάσει πάτο, τόσο αυτή θα μας εκπλήσσει.

Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους και ο δεύτερος ύποπτος για τη Marfin

Με απόφαση του δικαστικού συμβουλίου ο 32χρονος ύποπτος για την υπόθεση του εμπρησμού του υποκαταστήματος της Marfin στη Σταδίου αφέθηκε ελεύθερος με περιοριστικούς όρους. Το δικαστικό συμβούλιο κλήθηκε να επιλύσει τη διαφωνία ανακριτή-εισαγγελέα για το κατά πόσο θα πρέπει να κριθεί προφυλακιστέος.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 01/02/2013 12:49:07

    Τι περιμεναμε δηλαδή μετά από δυο χρόνια? πως να σταθεί κατηγορία όταν ακούς ότι οι δολοφόνοι φορούσαν μάσκες αντιασφυξιογόνες όταν καθάριζαν εν ψυχρώ τους μακαρίτες? πως να βασιστεί κατηγορητήριο, από μάρτυρες που άκουσαν συζητήσεις στο μετρό μερικές ώρες μετά τη δολοφονία?
    υγ.1 με τους ηθικούς αυτουργούς , που είναι και πιο εύκολο να σταθεί κατηγορητήριο , θα γίνει κάτι? Εννοώ τους υπεύθυνους της Μαρφίν ( κλειδωμένη η μοναδική έξοδος κινδύνου, απαγορεύση των υπαλλήλων να φύγουν μέχρι να πάρουν έγκριση από τα κεντρικά). Οι καταγγελίες έγιναν από υπαλλήλους της τράπεζας που στάθηκαν τυχεροί εκείνη τη μέρα

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Kostas nikolaou 01/02/2013 13:42:48

      Δεν είναι ηθικοί αυτουργοί απλά φέρουν ένα μικρό μερίδιο ευθύνης και πρέπει και αυτοί σε δεύτερη πάντα φάση να τιμωρηθούν. Προηγούνται οι φονιάδες όμως.

      • maquis avatar
        maquis @ Νικόλας 01/02/2013 19:05:44

        Χά! "Μικρό" μερίδιο ευθύνης!
        Πόσο μικρό; Οσο πατάει η γάτα; Αν η ευθύνη μετριέται σε ποσοστά ας πούμε 6,155 (σαν επιτόκιο στεγαστικού;). Χωρίς πλάκα, αν οι εμπρηστές είναι ακροαριστεροί/αναρχικοί και η αστυνομία έχει @@ μπορούσε/μπορεί να τους βρεί. Καρφιά υπήρχαν και θα υπάρχουν. Αν είναι δικά τους παιδιά, έμμισθοι ή "με σύμβαση" δε θα βρεθούν ποτέ.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ maquis 01/02/2013 19:56:58

          Συριζαίε, τους βρήκε λέμε! Ακόμα στο «άν είναι ακροαριστεροί/αναρχικοί» και στους λοιπούς φερετζέδες έμεινες; Η ανάρτηση αναφέρεται στο τί εγίνε ΑΦΟΤΟΥ τους βρήκε.

          • Tsaros avatar
            Tsaros @ ΚΜ 02/02/2013 15:47:36

            Τους βρήκε ή απλά παρουσίασε δύο άσχετους, για να έχουμε να λέμε;

            Όσο γιατί «άλλαξαν» οι καταθέσεις, είναι απλό: δεν άλλαξαν καθόλου.

            Είπαν οι μάρτυρες πριν δυο χρόνια ότι μπορούν να αναγνωρίσουν τους δράστες και δώσανε κάτι περιγραφές.

            Μετά από δυο χρόνια πιάσαν οι μπάτσοι κάτι άσχετους, τους τους δείξανε, και είπαν οι μάρτυρες «δεν είναι αυτοί».

            Ποιά αλλαγή; Δεν αναγνώρισαν κάποιοι συγκεκριμένο πρόσωπο τότε για το οποίο λένε τώρα ότι δεν είναι ―ώστε να μιλάμε για «αλλαγή».

            Αν ένα έγκλημα το κάνει ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο και πάω σαν μάρτυρα να τον περιγράψω φατσικά, και μετά από δυο χρόνια μου φέρουν το Μήτσο Κωστόπουλο να τον αναγνωρίσω ως τον ένοχο, προφανώς θα πώ «δεν είναι αυτό».

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Tsaros 02/02/2013 21:26:32

            Άν ήταν έτσι όπως τα λες (για να δείξεις τάχα ότι ξέρεις κάτι), άν δηλαδή δεν είχε ήδη σιγουρευτεί η ταυτοποίηση, δεν θα τους παρουσίαζε η αστυνομία ως υπόπτους. Γιατί, σε περίπτωση που το έκαναν και τελικά τους ξεγλιστρούσαν, θα γυρνούσε μπούμεραγκ. Απλώς, υπερεκτίμησαν τις αντοχές των μαρτύρων έναντι της κατατρομοκράτησης.

          • Ελελεύ avatar
            Ελελεύ @ ΚΜ 03/02/2013 01:46:38

            Ναι, καλά! Έχεις ξεχάσει τόσες και τόσες υποθέσεις όπου κατηγορήθηκαν άτομα, κυρίως του αριστερού χώρου και κατέπεσαν οι κατηγορίες;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Ελελεύ 03/02/2013 19:13:21

            Επειδή ήταν (και καλά) αθώοι κατέπεσαν;

    • sos avatar
      sos @ Kostas nikolaou 01/02/2013 15:23:02

      Οι ηθικοί αυτουργοί πρέπει να αναζητηθούν αλλού. Αλλά δεν κάνει γιατί είναι κάτι σαν ιερή αγελάδα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ sos 02/02/2013 08:05:16

        H ενασχοληση με τη δηθεν ευθυνη του Βγενοπουλου ειναι κλασικος αριστεριστικος αποπροσανατολισμος λαικιστικου τυπου δηθεν οτι φταιει και η εταιρια,το κεφαλαιο,ο καπιταλισμος,η τραπεζα και τα λοιπα αριστεριστικα ψευδη.
        Αποκλειστικα ενοχοι ειναι οι αριστεροι τρομοκρατες εμπρηστες και το κινητρο τους ηταν η τιμωρια των υπαλληλων γιατι δεν απηργησαν.

        • Tsaros avatar
          Tsaros @ ψυχραιμια 02/02/2013 15:49:11

          H ενασχοληση με τη δηθεν ευθυνη του Βγενοπουλου ειναι κλασικος αριστεριστικος αποπροσανατολισμος λαικιστικου τυπου

          Ναι; Περίεργο τότε, γιατί το καταγγέλουν και οι εργαζόμενοι στην τράπεζα ΚΑΙ η οικογένειες των νεκρών.

          Λίγος σεβασμός, φιλελέρες.

          • Λύκος avatar
            Λύκος @ Tsaros 02/02/2013 20:59:35

            Άρα δεν περίμενε κανείς ακροαριστερούς τραμπούκους να καίνε... υπαλλήλους (προσοχή όχι τραπεζίτες). Κακώς θα έπρεπε από ότι λες και συ.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Tsaros 02/02/2013 21:11:11

            Διοτι εχουν υποκυψει στην περιρεουσα ατμοσφαιρα της αριστερης δημαγωγιας οτι υπευθυνοι για την φωτια δεν ησαν αυτοι που την εβαλαν αλλα αυτοι που ειχαν το κτηριο και επρεπε να φτιαξουν και αλλες εξοδους εκτος απο αυτες που υπηρχαν για να μπορουν οι κ.κ. τρομοκρατες να το καινε με ασφαλεια.

          • Ελελεύ avatar
            Ελελεύ @ ψυχραιμια 03/02/2013 01:51:13

            Δεν τα λετε καλά. Προφανώς ένοχοι ήταν οι εμπρηστές, αλλά έως ότου καταδικαστούν δεν γνωρίζει κανείς αν ήταν αριστεροί. Ακόμη και αν ήταν, καμμιά αριστερά δεν τους υπερασπίζεται, όπως δεν υπερασπίστηκε και την 17Ν. Όμως ο Βγενόπουλος έχει βέβαιη ευθύνη, δεν είναι θέμα υποκειμενικής ερμηνείας, υπάρχει πόρισμα-καταπέλτης. Αυτός δεν πρέπει να καταδικαστεί; Απλό ερώτημα.

  2. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 01/02/2013 13:57:55

    Aδέλφια,αφού δεν τον αναγνώρισαν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.Δυστυχώς..

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Βασίλης Παπαχρήστος 01/02/2013 15:25:00

      Είναι μεγίστη υποκρισία να λέει κάποιος ότι «δεν τους αναγνώρισαν». Κάτι μεσολάβησε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΚΜ 01/02/2013 15:48:44

        Αν εσύ ήσουν μάρτυρας και αυτό που "μεσολαβούσε" ήταν ότι έμαθες πως ο ένας εκ των κατηγορουμένων (που στην προηγούμενη κατάθεση φέρεσαι ότι αναγνώρισες) είναι από το Καζακστάν, με ό,τι συνειρμούς έφερνε αυτό στο μυαλό σου (σκληρή πρώην σοβιετική μαφία κ.λπ), είμαι πολύ περίεργος να δω αν θα υπαναχωρούσες ή όχι στην τελική σου κατάσταση. Ιδίως αν είχες οικογένεια με μικρά παιδιά.

        Έξω από το χορό (των... σφαιρών), όλοι κήνσορες γινόμαστε...

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Αυριανιστής 01/02/2013 19:24:32

          Εγώ δεν κατηγόρησα ΚΑΝ τον μάρτυρα, βιαστικέ τύπε. Κι εγώ στη θέση του μπορεί να κώλωνα άμα με απειλούσαν - ελπίζω πώς όχι αλλά δεν μπορώ να ξέρω. Άλλο λέω:

          Ότι είναι υποκρισία να λέμε ότι δεν τους αναγνώρισαν. Τους αναγνώρισαν μια χαρά, αλλά μετά τους ξε-αναγνώρισαν υπό το καθεστώς τρόμου (αυτό ακριβώς που λες κι εσύ). Όποιος λοιπόν υποκριτικά λέει ότι «δεν τους αναγνώρισαν» συγκαλύπτει τους ακρο-αριστερούς μηχανισμούς τρομοκράτησης μαρτύρων. Κατάλαβες τώρα;

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Αυριανιστής 01/02/2013 20:20:15

          @ Αυριανιστής : Γιατί είμαστε τόσο...χαλαροί για να μην πω τίποτε άλλο σαν χ ΄- στες; Δηλαδή τώρα τι συζητάμε; Οτι σε περίπτωση που ήμασταν εμείς αυτόπτες μάρτυρες σε φόνο, θα μας έκλεινε το στόμα ο φόβος της αντεκδίκησης του δολοφόνου; Τότε όμως, παραδεχόμαστε πως είμαστε άξιοι αυτού που ζούμε και ας μην μυξοκλαίμε υποκριτικά που δεν τιμωρούνται οι φονιάδες, κι ας μην απαιτούμε θρασύδειλα κάποιος απέναντι να διαθέτει το κουράγιο και την τόλμη να ρισκάρει. Μας αξίζουνε οι μισοαλήθειες, όπως σε όλους τους δειλούς. Εγώ απορώ πραγματικά με όλους αυτούς που ήταν παρόντες κατά τη ρίψη της βενζίνης στη Marfin. ΄Ηταν εκατοντάδες κι οι δολοφόνοι 2-3. Γιατί δεν τους συνέλαβαν επί τόπου; Πόσο δειλοί ασβοί είμαστε τελικά οι....φιλήσυχοι ''νοικοκυραίοι'' που διαδηλώνουμε ειρηνικά, ήσυχοι, σιωπηλοί, άπραγοι αυτόπτες μάρτυρες φόνων, άρα συνένοχοι διά της απραξίας μας!!!! Μετά μας φταίει ο απειλούμενος απέναντι που απέσυρε τη μαρτυρία, η αργοκίνητη δικαιοσύνη, έτοιμες και οι βολικότατες προφάσεις κι οι αυτοαθωωτικές μας ευκολίες. Δεν μας αξίζει μάλλον τίποτε καλύτερο από αυτό που οι άλλοι πάντα επιλέγουν για μας τους....φιλήσυχους. Να παραμένουμε παθητικοί θεατές, και του δικού μας σε κίνηση αργή, προδιαγεγραμμένου φόνου. Όταν απαιτούμε γενναιότητα απ΄ τους άλλους, πρέπει εντός μας να έχουμε ήδη απαντήσει ξεκάθαρα στο ερώτημα. Διαφορετικά, είμαστε αστείοι.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ BLACKQUEEN 02/02/2013 00:53:38

            Αγαπητή μου Βασίλισα!
            Πόσο μα πόσο μακρυά από την πλέμπα είσαι!
            Πως φαίνεται ότι δεν έχεις βρεθεί μέσα σε διαδήλωση πόσο μάλλον σε σύγκρουση.
            "ο αντάρτης κινείται ανάμεσα στο λαό σαν το ψάρι μέσα στο νερο" Σουν Τζου

            Οι κομμουνιστοσυμμορίτες αυτοί, είχαν την κάλυψη ολόκληρου μπλόκ διαδηλωτών εκείνη την στιγμή.
            Ποιός θεωρείς ότι είχε αυτοκτονικό ιδεασμό εκείνη την στιγμή έτσι ώστε να προσπαθούσε να τους σταματήσει.

            Με χειροφίλημα, υπόκλιση και όλον τον πρέποντα σεβασμό!

          • Ο Μίτος της Αριάδνης avatar
            Ο Μίτος της Αριάδνης @ Σταύρος 02/02/2013 08:50:03

            Kύρ Σταύρο, αφού με τα των ....Βασιλέων δεν τα πάς καλά, άφησέ τα κι ασχολήσου με τα της πλέμπας που σου είναι μάλλον πιό οικεία. Στις διαδηλώσεις οι ''ταραξίες-καταστροφείς'' ανακατεύονται με το πλήθος, αυτό το γνωρίζουμε όλοι, ή συμμετέχοντας, ή παρακολουθώντας τα videos απο τις συμπλοκές. Αυτό που η συνθηκολογημένη με τη μιζέρια ύπαρξή σου αρνείται να εννοήσει, είναι οτι αυτό το πλήθος των ''άβουλων, ειρηνικών, αμέτοχων ΣΕ ΟΛΑ .....νοικοκυραίων'', είναι ο παθητικός θεατής κάθε εγκλήματος που συμβαίνει καθημερινά γύρω του, λόγω απουσίας ....''αυτοκτονικού ιδεασμού'' όπως το λένε στο δικό σου πλανήτη, λόγω απουσίας γενναιότητας, λόγω ασυνειδησίας και μη επίγνωσης της αριθμητικής υπεροχής που έχει απέναντι στις μειοψηφίες των εγκληματιών και των ανεγκέφαλων καταστροφέων αλλά και των κάθε είδους εκμεταλλευτών του, έτσι όπως το αντιλαμβάνεται η Βlackqueen και όχι μόνον.
            Όσο για το παρωχημένο περί ''κομμουνιστοσυμμοριτών'', αποδεικνύει την εντός του κρανίου σου υπάρχουσα τρικυμία, που σε εμποδίζει να κρίνεις και να αντιληφθείς άνευ φανατισμού και δεξιοφασιστικού ιδεασμού. Καλήν ημέρα να έχεις κυρ Σταύρο μας.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Σταύρος 02/02/2013 10:02:20

            Καλέ μου Σταύρο, σε διαδήλωση έχω βρεθεί, σε σύγκρουση, όχι. Η διανοητική ...πλέμπα δίκιο έχετε, δεν με αφορά, απλά γιατί η επικοινωνία μας είναι αδύνατη. Όμως ουδέποτε υπήρξα απαθής μάρτυρας σε αδικία, με οποιοδήποτε κόστος. Δεν θα παρέμενα ούτε αμέτοχος θεατής σε διάπραξη φόνου λοιπόν και δε θα ήταν η γενναιότητα που θα με κινούσε, αλλά η αίσθηση δικαίου που δεν καταφέρνω να απονευρώσω, υπέρ του ενστίκτου της ....επιβίωσης και της προσωπικής ασφάλειας. Πόσο μάλλον λοιπόν όταν μιλάμε για ένα πλήθος ανθρώπων, που συγκεντρώθηκαν για να απαιτήσουν δικαιότερους όρους ζωής για τον εαυτό τους και τους άλλους. Μόνοι τους όφειλαν να υπερασπιστούν τους αθώους και να αποτρέψουν τα κτήνη από τη διάπραξη του εγκλήματος. Αφού δεν το έκαναν, απλά επιβεβαίωσαν την κατάντια στην οποία ως κοινωνία έχουμε περιπέσει. Ο κάθε ένας μας για το εγώ του και κανείς μας για κανέναν. Είμαστε πολύ εύκολη λεία λοιπόν. Για τους ''κομμουνιστοσυμμορίτες'' που ταράζουν τον ύπνο σας, δε θα πω κάτι, γιατί δεν είμαι ο ειδικός επιστήμων. Με σεβασμό και απέραντη κατανόηση. :-)

          • ΛΜ avatar
            ΛΜ @ Σταύρος 02/02/2013 10:24:25

            “ο αντάρτης κινείται ανάμεσα στο λαό σαν το ψάρι μέσα στο νερο” Σουν Τζου

            Σταύρε μπερδεύεις σκόπιμα την έρμη βούρτσα, με τη ....Λούτσα.
            Άλλο ο ''αντάρτης'' κι άλλο ο ψυχρός εγκληματίας.
            Μη λέμε ανόητα....

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Σταύρος 02/02/2013 13:25:28

            @ μίτος
            αγαπητέ μου, οι ταραξίες δεν ανακατεύονται μέσα στο πλήθος αλλά ανακατεύονται στα μπλόκ εκείνα τα οποία τους δίνουν κάλυψη.
            ΝΟΜΙΚΗ και ΠΟΛΙΤΙΚΗ!
            Τα περί "αριθμητικής υπεροχής" να τα πεις όταν κατέβεις σε διαδήλωση και προσπαθήσεις να σταματήσεις το "εγγόνι" του Μακαρώνα, με το τσεκούρι ή τον λοστά ανά χείρας.

            @Βασίλισα
            Στο πρώτο σου σχόλιο, γράφεις σε πρώτο πληθυντικό λέγοντας "πόσο δειλοί ΕΙΝΑΣΤΕ" ενώ στην απάντησή σου γράφεις σε δεύτερο λέγοντας " μόνοι τους ώφειλαν να υπερασπιστούν".
            Με έχεις καλύψει!

            @ΛΜ
            Ο αντάρτης στο νερό και οι εγκληματίες στους εγκληματίες.
            Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος!
            Τώρα ποιό ήταν το "νερό" γι'αυτούς τους εγκληματίες, το είδαμε όλοι το ίδιο βράδυ στην απ' ευθείας σύνδεση των τηλεοπτικών καναλιών με την ΓΑΔΑ.

            Σας ευχαριστώ όλους κι εσένα καλή μου Βασίλισα, για τον χρόνο τον οποίο διαθέσατε για την απάντησή σας!

          • ΛΜ avatar
            ΛΜ @ Σταύρος 02/02/2013 13:32:25

            Όπως σας εξυπηρετεί κ. Σταύρο να τα ερμηνεύετε, μόνο που η αλήθεια δυστυχώς για εσάς, δε χωράει στο κουτάκι των εμμονών σας. Προκρούστια η προσπάθεια και άσκοπη.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Σταύρος 02/02/2013 13:53:30

            @ Σταύρος : Απέλπιδα η προσπάθειά σας να διαστρεβλώσετε τα γραφόμενα των άλλων. Το ''μόνοι τους όφειλαν'', απευθύνεται στους απαθείς παρόντες. Λυπάμαι, αλλά εάν ήμουν παρούσα, σας εξηγώ οτι δε θα μπορούσα να μείνω απαθής. Όχι από υπερβάλλουσα γενναιότητα, αλλά από αδυναμία να αντέξω την κραυγή της συνείδησής μου. Βγάλτε πια τις δεξιές σας παρωπίδες για να συνεννοηθούμε. Ειναι πολύ πιό εύκολο από όσο νομίζετε. Ευχαριστώ κι εγώ για την απάντησή σας.

          • Tsaros avatar
            Tsaros @ BLACKQUEEN 02/02/2013 15:52:54

            Λυπάμαι, αλλά εάν ήμουν παρούσα, σας εξηγώ οτι δε θα μπορούσα να μείνω απαθής.

            Και εγώ σου λέω ότι αν ήσουν παρούσα θα έκανες μόκο, όπως κάνεις μόκο και ένα σωρό άλλες μικρές και μεγάλες αδικίες.

            Τον Σούπερμαν μέσα από το ίντερνετ τον κάνουνε όλοι...

          • ΛΜ avatar
            ΛΜ @ BLACKQUEEN 02/02/2013 23:32:24

            @ Τsaros : Πολύ καλά κάνεις και εξ΄ιδίων κρίνεις τα αλλότρια. Αυτό σου εξασφαλίζει τον απαραίτητο εφησυχασμό, ώστε να εξακολουθήσεις να σέρνεσαι ήρεμος στη χαμοζωή σου, πιστεύοντας οτι και οι άλλοι είναι το ίδιο τρομαγμένοι όπως εσύ. Συνέχισε έτσι. καλά το πάς. Γιατί αν δείς την αλήθεια, θα πρέπει να πάρεις Ψυχαναλυτικοδάνειο για θεραπεία κι οι Τράπεζες παρά την ανακεφαλαιοποίηση, δε δίνουν μία!!! Όσα λιγότερα καταλαβαίνεις, τόσο το καλύτερο για σένα. Τσάρος θα ζήσεις!!

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 03/02/2013 09:12:11

            @Tsaros : Η ...αυτοπαρηγορία στην οποία καταφεύγετε, δεν ωφελεί. Ότι κι αν λέτε, δεν πρόκειται να γίνουμε όλοι ....Tsaroi. Ποτέ. Η εκτίμηση ως.... υπερφυσικών εκείνων των χαρακτηριστικών που ξεχωρίζουνε τον άνθρωπο απ΄το ζώο, ισχύει στη δική σας κλίμακα αξιών και σε όσους σαν εσάς κάνουνε μόκο και λουφάζουν . ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΙΔΙΟΙ. Μην αυταπατάστε.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ BLACKQUEEN 02/02/2013 08:07:15

            Ισως επειδη και αυτοι που διαδηλωναν δεν ειχαν αντιρρηση να καουν ζωντανοι οι απεργοσπαστες υπαλληλοι που τολμουσαν να δουλευουν αντι να διαδηλωνουν μαζι τους κατα του μνημονιου.

        • Tabula Rasa avatar
          Tabula Rasa @ Αυριανιστής 01/02/2013 20:40:29

          Όταν όμως ο φόβος είναι ικανός ν΄ απονευρώσει τη συνείδηση, τότε ο άνθρωπος, δεν είναι άνθρωπος. Είναι ένα κυνηγημένο δίποδο της ζούγκλας, χωρίς ιδανικά, αρχές κι ελεύθερη ψυχή. Τότε δε δικαιούται τίποτε άλλο, παρά τη μοίρα του αγριμιού. Κατασπαράσσει και κατασπαράζεται.

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 01/02/2013 14:58:47

    Οι Αριστεροί εξτρεμιστές απειλούν τους μάρτυρες όπως έγινε και σε άλλες δίκες αναρχικών.Αυτή είναι η δημοκρατία που επικαλούνται τα θρασύδειλα του αναρχοκομμουνιστών.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 02/02/2013 00:12:47

      Τίποτα απο αυτά δεν εγινε,αν και η πρώτη σκέψη πολλών αυτή είναι...
      Το εγραφαν όλα τα ρεπορτάζ οτι οι μάρτυρες είναι σίγουροι κατά 90% ή 95% ή 99%.
      Κάτι αναλογο δεν αποτελεί καταδίκη νομικά.Στο δικαστήριο ή είσαι σίγουρος ή δεν είσαι.Και το 99% αθώος σημαίνει

  4. aggelosview avatar
    aggelosview 01/02/2013 15:47:03

    Πάντως η "κατάληψη προσφυγικών" είναι εκεί για συμπαράσταση στους συντρόφους. Τα προσφυγικά στην Αλεξάνδρας δεν ήταν που ο φέρελπις Αλέξης, ως πουλέν του Αλαβάνου υπόσχοταν ότι θα αναβαθμίσει αφού τα έσωσε από το γκρέμισμα παίρνοντας 14% όντας υποψήφιος δήμαρχος; Αυτοί είναι οι σύντροφοι και οι σύνροφοί τους. Ούτε παρακρατικοί ούτε πράσινα αλογα..

  5. sim avatar
    sim 01/02/2013 16:18:49

    Αφού ο γνωστός ΑΝΤΑΡΣΥΑ με το καπελλάκι, είναι σαφές ότι δίνει οδηγείες, και καθοδηγεί. Τί δεν καταλαβαίνεις???

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/02/2013 16:32:28

    Οι νεκροι της Μαρφιν ΔΕΝ εχουν καμια αξια. Αν δεν εισαι Πακιστανος, Αφγανος, ή αναρχο-μπαχαλακιας-αριστεριστης, η ζωη σου μαλλον δεν εχει καμια αξια σε αυτη τη χωρα.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Μικρασιάτης 01/02/2013 22:32:29

      Πατριωτάκι @Μικρασιάτη, πόσο θα ήθελα να έχεις άδικο...
      Δυστυχώς, έχεις δίκιο...

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/02/2013 17:02:01

    Kαλα δεν το ξερετε οτι υπαρχει στρατος αναρχικων και αριστεριστων και οργανωμενο δικτυο που απειλει τους μαρτυρες κατηγοριας και τους ενορκους;
    Δεν θυμαστε τα ορκωτα δικαστηρια να αθωωνουν με 4-3 (4 ενορκοι,3 δικαστες) τους διαφορους Λεσπερογλου και την απαιτηση των Αμερικανων να γινει η δικη της 17Ν χωρις ενορκους και τις διαφορες εξυπναδες οτι ζητουν κατι αντιθετο με τη δικη τους δικονομια αφου στην Αμερικη υπαρχουν ενορκοι (που ομως μπαινουν σε προγραμμα προστασιας απο το FBI προκειμενου για δικες της μαφιας).
    Νομιζετε οτι αν δεν ειχαν σκοτωθει Αμερικανοι θα υπηρχαν 17νοεμβριτες στη φυλακη;
    Και τι νοημα εχει να κανει συγκρισεις καποιος με το τι θα γινοταν αν οι θυτες ησαν δεξιοι κλπ κλπ οταν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΞΙΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ;
    Τον ΤΣΙΠΡΑ κοτζαμ αρχηγο της αξιωματικης αντιπολιτευσης δεν τον ειδατε στη Σταη να λεει οτι υπαρχει μονο δεξιο ακρο.Δηλαδη ακροδεξιοι εκαψαν και τη Μαρφιν κατα τον Τσιπρα παντοτε.
    Προσγειωθειτε.Η Ελληνικη αριστερα ΟΛΟΚΛΗΡΗ ειναι παραταξη δολοφονων και τρομοκρατων.Ηταν,ειναι και θα ειναι.

    • A.K. avatar
      A.K. @ ψυχραιμια 01/02/2013 19:33:13

      Δηλαδή όταν ο Καραμανλής (ο εθνάρχης χα!) διερωτόταν ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο υπονοούσε την Αριστερά ;;;;

      Τελικά έχεις πολύ γέλιο !!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ A.K. 01/02/2013 21:27:46

        Πότε λες;Πριν 60 χρονια;Να παμε και στο 1821;
        Το αριστερο παρακρατος ειναι δημιουργημα της μεταπολιτευσης απο το 1974 και μετα γιατι τους αφησανε να το κανουν.
        Το 1960 φυσικα και δεν υπηρχε αριστερη τρομοκρατια γιατι τους εχωναν στα ξερονησια και οπως αποδεικνυεται ΚΑΛΩΣ τους εχωναν αφου αυτος ειναι ο μονος τροπος να μη καινε και σκοτωνουν ανθρωπους.

        • ΛΜ avatar
          ΛΜ @ ψυχραιμια 02/02/2013 09:22:35

          Πολύ σωστά. Τα ξερονήσια σε επαναλειτουργία, ΧΘΕΣ. Να γλιτώσουμε επί τέλους από τα μιάσματα και τους αλήτες αναρχοκομμουνιστές. Για πείτε μας κι άλλα, να κατανοήσουμε το όραμά σας για την Ελλάδα του μέλλοντος. Μη ντρέπεστε. Η οικονομικοψυχολογική καταπίεση, δικαιολογεί κάθε είδους λεκτική και διανοητική παρεκτροπή.
          Θα δείξουμε κατανόηση.

          • Λύκος avatar
            Λύκος @ ΛΜ 02/02/2013 12:30:56

            Τα ξερονήσια δεν είναι λογική δημοκρατιών αλλά άλλων καθεστώτων. Ωστόσο να μας κάνει εντύπωση ότι η Ελλάδα από το 49 μέχρι το 74 είχε την 2η μεγαλύτερη ανάπτυξη στον κόσμο ενώ από το 74 μέχρι σήμερα ξεκίνησε ο κατήφορος. Στη σύγκριση αυτή, σίγουρα υπάρχει μερίδιο στην ευθύνη της αριστεράς στον τόπο αυτό. Στο θέμα της πίεσης, του μπάχαλου, της ενοχοποίησης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, της ανομίας και της ιδεολογικοποίησης όλων αυτών.

          • Tsaros avatar
            Tsaros @ Λύκος 02/02/2013 15:56:03

            Ωστόσο να μας κάνει εντύπωση ότι η Ελλάδα από το 49 μέχρι το 74 είχε την 2η μεγαλύτερη ανάπτυξη στον κόσμο ενώ από το 74 μέχρι σήμερα ξεκίνησε ο κατήφορος.

            Άμα ξεκινάς από την καταστροφή είναι εύκολο να έχεις ανάπτυξη ρεκόρ.

            Και από το άδειο πιάτο να περάσεις στο πιάτο με μπρόκολα για φαί, ανάπτυξη 1000% είναι...

          • Λύκος avatar
            Λύκος @ Tsaros 02/02/2013 21:01:57

            Σωστά και η Γερμανία τα ίδια πέρασε. Μόνο που δεν είχε μεταπολίτευση με αριστερή ιδεολογία να κρατάει τα μπόσικα.

        • Ελελεύ avatar
          Ελελεύ @ ψυχραιμια 03/02/2013 01:57:42

          @ψυχραιμία, όνομα και πράμα είσαι, τι να σου πώ... οι απόψεις σου οδηγούν μαθηματικά σε νέο διχασμό, ελπίζω να μην τις ασπάζονται πολλοί.

        • Ελελεύ avatar
          Ελελεύ @ ψυχραιμια 03/02/2013 01:57:43

          @ψυχραιμία, όνομα και πράμα είσαι, τι να σου πώ... οι απόψεις σου οδηγούν μαθηματικά σε νέο διχασμό, ελπίζω να μην τις ασπάζονται πολλοί.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ψυχραιμια 01/02/2013 23:00:49

      Ειδικά ο Τσίπρας με τη συγκεκριμένη φράση εκτίθεται σε όλο το λαό που δεν έχει πορωθεί ακόμη και δεν είναι στα άκρα. Δηλαδή τουλάχιστον στο 80% των ψηφοφόρων. Την πάτησε. Δε γίνεται να προσπαθεί να κάνει το άσπρο μάυρο για να προστατεύσει τις συνιστώσες του και να θέλει να τον εμπιστευτούμε για πρωθυπουργό. Είναι ανεκδιήγητος...

  8. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 01/02/2013 17:49:47

    Kαλό μήνα σε όλους... Ασχημα άρχισε όμως ο μήνας.
    Τι να πεί κανείς γιά αυτό το νέο αίσχος.
    Εύστοχες οι περισσότερες παρατηρήσεις των σχολιαστών.
    Κανείς δεν σημείωσε την καταγωγή του ενός υπόπτου!
    Από το Καζακστάν ! Γιά σκέψου...Να γίνονται τέτοιες εγκληματικές, ειδεχθείς,πράξεις και τσούπ... αλλοδαπός μέσα ! Εμένα με σοκάρει.
    Επίσης, τελευταίο αλλά όχι έσχατο :
    Ούτε ένας από τούς σχολιαστές δεν θυμήθηκε μία άλλη μαύρη επέτειο, 3 άλλα τραγικά θύματα : τα 3 ηρωικά Ελληνόπουλα πού έπεσαν μαχόμενα στα Ιμια..

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ JE NE REGRETTE RIEN 01/02/2013 18:53:19

      http://www.antinews.gr/2013/01/31/202071/

      Σοῦ διέφυγε ἤ προκαλεῖς;;;;

      • Tabula Rasa avatar
        Tabula Rasa @ Φωτεινή 01/02/2013 20:47:59

        Φωτεινή, το εδώ σχόλιο, γράφτηκε (5:49), πριν δει η JE NE REGRETTE RIEN οτι υπήρχε σχετική ανάρτηση, γιατί εν τω μεταξύ αυτή είχε κατέβει από το ταμπλό, παρακάτω. Όταν το είδε (6:23), έγραψε εκεί το σχόλιό της. Παρεξήγηση.

        • JE NE REGRETTE RIEN avatar
          JE NE REGRETTE RIEN @ Tabula Rasa 01/02/2013 22:24:32

          Tabula Rasa , ευχαριστώ. Ετσι ακριβώς.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ JE NE REGRETTE RIEN 02/02/2013 01:05:22

            Sorry! :D

  9. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 01/02/2013 20:19:24

    Aγαπητέ ΚΜ,δεν κατάλαβες τι έγραψα:αυτό που λέω είναι πως αν ο μάρτυς πει ''δεν τον αναγνωρίζω'' δένονται τα χέρια των αρχών.Ουδεμία σχέση με αυτό που μου προσάπτεις.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Βασίλης Παπαχρήστος 02/02/2013 00:13:21

      Τότε ευχαριστώ που με διορθώνεις.

      Ας αποτελέσει αυτή η κατάσταση αφορμή προβληματισμού, για το πώς θα μπορούσαν να παρακαμφθούν/εξουδετερωθούν οι εν λόγω περιπτώσεις κατατρομοκράτησης μαρτύρων.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΚΜ 02/02/2013 10:23:44

        Mπορειτε να ρωτησετε καποιο συνταξιουχο αστυνομικο που υπηρετουσε πριν το 1974.

  10. Karenin avatar
    Karenin 01/02/2013 20:59:57

    Ελπίζω να μην τύχει σε κανέναν απο εσάς να προσποθήσει κάποιος αδικα και με το ζόρι να σας χώσει μέσα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Karenin 01/02/2013 23:06:25

      Θέλει ο συριζαίος να κρυφτεί...

  11. billysmart avatar
    billysmart 01/02/2013 21:32:45

    φωναξτε τον γκρισομ....................................

  12. Ο Μίτος της Αριάδνης avatar
    Ο Μίτος της Αριάδνης 02/02/2013 08:52:36

    Χα χα χα! Tώρα μάλιστα. Κομπλέ η ψύχραιμη παρέμβαση των εμμονικών κομμουνιστοσυμμοριτοφάγων!!!! Πλάκα έχετε πρωϊ-πρωϊ.

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/02/2013 13:03:34

    Όταν λέμε ότι για να λειτουργεί ένα δημοκρατικό κράτος η δικαιοσύνη πρέπει να αποδίδεται άμεσα, αυτό εννοούμε. Χθες, σε ένα φιλικό μου σπίτι, σε συνθήκες απόλυτης ηρεμίας και χαλαρότητας, γνώρισα ένα ζευγάρι φίλων τού φίλου μου και τα λέγαμε για ώρα. Σήμερα, δεν μπορώ να πω ότι θυμάμαι πολύ καλά τα πρόσωπά τους, παρά το ότι δεν ήταν καλυμμένα με μάσκες και παρά το ότι δεν ήμουν αγχωμένος και τρομοκρατημένος μήπως φάω καμμιά μολότοφ στο κεφάλι. Αν δεν τους ξαναδώ αυτούς τους ανθρώπους, πιστεύετε ότι θα μπορέσω να τους αναγνωρίσω σε τρία χρόνια;

  14. Ελελεύ avatar
    Ελελεύ 03/02/2013 02:08:20

    "αν τα θύματα είχαν «πολιτική ταυτότητα», ήταν δηλαδή μέλη του ΠΑΜΕ για παράδειγμα ή του ΣΥΡΙΖΑ, σήμερα θα είχαν ξεσηκωθεί και οι πέτρες."

    Τα παραλέτε σε βαθμό φαιάς προπαγάνδας. Για την Κούνεβα τι έχετε να πείτε, κανένας δεν πιάστηκε ποτέ, ενώ ήταν σχετικά εύκολο να κατευθυνθούν οι έρευνες (και ο κ. Χρυσοχοϊδης, λαμπρός αστέρας, το είχε βάλει δήθεν "προσωπικό στοίχημα"). Και δεν είδα την αριστερά να χαλάσει τον κόσμο. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε συγκεκριμένη περίπτωση όπου κάποιος αριστερός *αποδεδειγμένα* σκότωσε κάποιον δεξιό (ή μη) και βγήκε το "αριστερό σύστημα" να τον υπερασπιστεί. Ενώ για το αντίθετο υπάρχουν παραδείγματα (π.χ. δίκη Καλαμπόκα, δολοφόνου του Τεμπονέρα). Μην τα βλέπετε τόσο μονομερώς, δεν παρέχετε καλές υπηρεσίες ούτε στην ενημέρωση ούτε στην χώρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ελελεύ 03/02/2013 03:27:09

      Τον κοσμο τον χαλασε για την Κουνεβα.Αλλά η Κουνεβα δεν εχει αποδειχθει οτι ειναι πολιτικο εγκλημα.

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/02/2013 03:18:29

    Οχι,εαν εχει βεβαιωσεις και αδειες πυρασφαλειας απο το Πυροσβεστικο Σωμα.Τοτε η ευθυνη ανηκει σε οσους ενεκριναν τη λειτουργια του κτιριου.