Ένα πέναλτι απογειώνει την Ελλάδα της παρακμής, της βαθιάς κρίσης και των εκατομμυρίων ανέργων
26/06/2014 07:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα πέναλτι απογειώνει την Ελλάδα της παρακμής, της βαθιάς κρίσης και των εκατομμυρίων ανέργων

Το ποδόσφαιρο συνεχίζει να είναι το όπιο του λαού ή τουλάχιστον ενός μεγάλου μέρους αυτού

Πριν από μερικές δεκαετίες, όταν δεν υπήρχε τέτοιου βάθους και μεγέθους ενημέρωση, όταν ο κόσμος μάθαινε τα νέα από εφημερίδες, άντε κι από κανένα ραδιόφωνο ή τηλεόραση (αν είχε) πολλοί έλεγαν ότι το... ποδόσφαιρο είναι το όπιο του λαού. Πρώτοι – πρώτοι φυσικά το έλεγαν οι Κνίτες για ευνόητους επαναστατικούς λόγους, αν και έριχναν κλεφτές ματιές στα ματσάκια. Το ποδόσφαιρο έχει χρησιμοποιηθεί, όχι μόνο στην Ελλάδα, από απολυταρχικά καθεστώτα για την αποκόμιση πολιτικών οφελών. Μην ξεχνάμε τη Χούντα του Παπαδόπουλου και τον περιβόητο Ασλανίδη, μην ξεχνάμε την πορεία του Παναθηναϊκού στο Γουέμπλεϊ. Και μην ξεχνάμε και τον Τσαουσέσκου με την Στεάουα Βουκουρεστίου που σάρωσε την Ευρώπη το 1986.

Κάτι τέτοιο κάνουν άλλωστε και πολλές «δημοκρατικές» χώρες, χρησιμοποιώντας το πλέον δημοφιλές άθλημα, για να επηρεάσουν την κοινή γνώμη. Κυρίως στα λεγόμενα χαμηλά κοινωνικά στρώματα, εκεί που η πείνα γίνεται πολλές φορές διαμαρτυρία και κατ’ επέκταση «πόλεμος» στους δρόμους. Οι Βραζιλιάνοι και οι Αργεντινοί είναι πρώτοι διδάξαντες σ’ αυτό. Μεγάλο μέρος του πληθυσμού βρίσκεται κάτω από τα όρια της φτώχειας, σε συνθήκες εξαθλίωσης αλλά μπροστά στον Πελέ, τον Σώκρατες, τον Ριβάλντο, τον Μαραντόνα, τον Μπατιστούτα, τον Νεϊμάρ και τον Μέσι όλοι γίνονται «αρνάκια». Όσο πιο μεγάλη είναι η διοργάνωση, τόσο πιο «ήσυχος» είναι και ο λαός, κυρίως το επαναλαμβάνουμε όσοι δεν έχουν πρόσβαση σε πολλές πηγές ενημέρωσης. Δεν έχουν δηλαδή λάπτοπ, έξυπνα κινητά και ipad να μπαίνουν στο ίντερνετ και να μαθαίνουν τα πάντα.

Σε γενικές γραμμές, θα μπορούσε να πει κανείς, ότι το ποδόσφαιρο συνεχίζει να είναι το όπιο του λαού ή τουλάχιστον ενός μεγάλου μέρους αυτού.

Γιατί τα γράφουμε όλα αυτά; Μα φυσικά γιατί η Ελλάδα ζει από την Τρίτη ένα νέο... εθνικό όραμα. Ένα πέναλτι, μια δραματική νίκη, ένας... Σαμαράς, μια εξαιρετική εμφάνιση και ήταν αρκετά να απογειώσουν την Ελλάδα της παρακμής, της βαθιάς κρίσης, των εκατομμυρίων άνεργων, των απλήρωτων εργαζόμενων, των φορολογούμενους που δεν πάνε να καταθέσουν τη δήλωση γιατί ξέρουν ότι δεν έχουν να πληρώσουν τους φόρους που θα έρθουν.

Και τι δεν έχουμε ακούσει μετά τον θρίαμβο της Εθνικής ομάδας. Ακούσαμε τον Εθνικό Ύμνο καμιά εκατοστή φορές, όταν ακόμη και τις εθνικές μας εορτές τις απαξιώνουμε, όταν την ελληνική σημαία την τσαλαπατάμε.

Ακούσαμε πάλι αυτά τα εθνικοπατριωτικά και κωμικά για τον Θεό που είναι μόνο Έλληνας και τίποτε άλλο. Για τους ήρωες που πολεμάνε μόνο σαν Έλληνες. Για την Ελλάδα που δεν μασάει πουθενά και που δεν υπάρχει άλλος λαός να συγκριθεί με τον ελληνικό λαό.

Για τα.... μπαλάκια που έχουν μόνο οι Έλληνες και κανείς άλλος. Για την μεγάλη ελληνική ψυχή και άλλα πολλά που δεν έχει σημασία να τα αναφέρουμε. Καραγκιόζ μπερτές, σαν κι αυτός που ζήσαμε το 2004 σ’ εκείνες τις στιγμές της... εθνικής ανάτασης όταν τα κεφάλια του Χαριστέα ή του Δέλλα μας έδιναν το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Κι όταν τα χρυσά στάδια των Ολυμπιακών Αγώνων -που τα πληρώνουμε σήμερα με αίμα- γέμιζαν με εθνική περηφάνια για τα μετάλλια της ντόπας.

Προς Θεού. Δεν απαξιώνουμε καμιά επιτυχία ατομική και συλλογική σε οποιοδήποτε αγώνισμα. Είμαστε περήφανοι για την Εθνική μας στη Βραζιλία, έστω και αν πριν μερικές τους βρίζαμε γιατί δεν παίζουν μπάλα. Αν θυμόμαστε καλά, όταν στο πρώτο ματς βγήκε ο Χαριστέας να τους υπερασπιστεί λέγοντας ότι είμαστε κομπλεξικός λαός, έπεσαν όλοι να τον φάνε. Ξέρουμε επίσης ότι κάθε Έλληνας κρύβει τον προπονητή μέσα του κι έχει άποψη ακόμη κι αν δεν ξέρει τι χρώμα έχει η μπάλα ποδοσφαίρου. Και ξέρουμε κι ότι ο οπαδισμός στη χώρα μας έχει κάνει πολύ κακό στην Εθνική. Δείτε τι έγινε πριν μερικές ημέρες στην ομάδα και το παρ’ ολίγον ξύλο μεταξύ Μανιάτη και Τζαβέλα.

Όμως, όλα αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι και μέσα στη χαρά. Μακάρι εδώ στην Ελλάδα να αντιμετωπίζαμε το ποδόσφαιρο και τα άλλα αθλήματα ως μέσο για να χαρούμε, να κλάψουμε, να γελάσουμε, να πειράξουμε τον φίλο μας. Ωστόσο, όλα αυτά μέχρι εκεί, υπάρχουν και πολύ σοβαρότερα πράγματα. Το ποδόσφαιρο είναι αυτό που είναι, οι ποδοσφαιριστές σε αυτό το επίπεδο παίρνουν χρήματα που 10 εκατ. Έλληνες δεν θα τα δουν ούτε σε φωτογραφία. Και η Εθνική ομάδα είναι αυτή που μας εκπροσωπεί, καλά ή κακά. Αλλά δεν είναι το παν. Μια στραβοκλωτσιά, ένα πέναλτι, μια «μαϊμού» πτώση στην περιοχή, όλα αυτά μπορούν να κρίνουν έναν αγώνα.

Αλλά δεν μπορούν να κρίνουν το μέλλον ολόκληρης της χώρας. Ας χαρούμε λοιπόν, ας βγούμε στους δρόμους κι ας πανηγυρίσουμε. Αλλά ας μην αφήσουμε τίποτε και κανέναν να μας αποπροσανατολίσει από τα πραγματικά προβλήματα της Ελλάδας. Η αγωνία για την επόμενη ημέρα υπάρχει πάντα, σε εθνικό και ατομικό επίπεδο. Μην το ξεχνάμε ποτέ και μην επιτρέψουμε σε κανέναν πολιτικό ή άλλο παράγοντα να παίξει παιχνίδια με το μυαλό μας που είναι σε εθνική διέγερση λόγω του Μουντιάλ.

Στη Βουλή ψηφίζονται κρίσιμα νομοσχέδια, στην κοινωνία τα προβλήματα είναι πολλά, οι φόροι τρέχουν, τα δάνεια μένουν απλήρωτα, οι δουλειές και η ανάπτυξη που μας υποσχέθηκαν δεν έρχονται. Και την ίδια στιγμή οι ξένοι μας πιέζουν να σφίξουμε κι άλλο το ζωνάρι και με απειλούν με χειρότερα απ’ όσα έχουμε ζήσει ως τώρα. Εκεί πρέπει να παίξουμε... μπαλίτσα και να βάλουμε τα γκολάκια μας. Ολοι, από τους κυβερνώντες μέχρι το λαό. Κι επειδή υπάρχει η ενημέρωση και κανείς δεν μπορεί να μας αποπροσανατολίσει αν δεν το θέλουμε εμείς οι ίδιοι καλό είναι να προσγειωθούμε γρήγορα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 26/06/2014 08:01:06

    Πολύ σωστό το άρθρο,συμφωνώ μέχρι κεραίας! Θα σας στενοχωρήσω όμως με την επισήμανσή μου ότι,τις υπερβολές που σωστά λέτε ότι λέγονται κι ακούγονται,τα ΜΜΕ και οι δημοσιογράφοι τα φουσκώνουν και τα γράφουν. Κι εμείς βέβαια τα διαβάζουμε...

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 26/06/2014 08:41:10

    Εκμεταλλεύομαι το δημοσίευμα για να καταγράψω τη διαφωνία μου για τις "δολοφονικές" επιθέσεις που δέχεται αυτές τις ημέρες ο Κώστα Κατσουράνης. Ανεξαρτήτως της απόδοσής του, είναι αδιανόητη η επίθεση που δέχεται. Οι ποδοσφαιριστές της Εθνικής ομάδας κρίνονται για την απόδοσή τους και τη συμπεριφορά τους αλλά δεν "εκτελούνται" ηθικά. Ο Κώστας Κατσουράνης αποτέλεσε βασικό στέλεχος της Εθνικής Ομάδας και αγωνίστηκε με μεγάλη προσφορά στη μέχρι τώρα πορεία της. Ο ηθικός προπηλακισμός του είναι απαράδεκτος.

  3. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 26/06/2014 08:45:10

    Συμφωνώ εν μέρει με το άρθρο. Είναι υπερβολική η αντίδρασή μας στην επιτυχία της εθνικής. Ωστόσο, υπερβολική είναι η αντίδρασή μας γενικά. Υπερβολική είναι η αντίδρασή μας και στα άσχημα που συμβαίνουν. Έτσι για παράδειγμα, με άρθρα αναλύσεις, σχόλια πολλοί απο εμάς, και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, κοντεύουν να δημιουργήσουν την εντύπωση ότι το 30% των ελλήνων σιτίζεται από κάδους σκουπιδιών, ότι η κατάσταση στην χώρα είναι χειρότερη από την συρία (κι όμως αυτό βγήκε σε έρευνα!), ότι είμαστε η πιο φτωχή χώρα στον πλανήτη (στην πραγμάτικότητα από 26η πιο πλούσια γίναμε η 37 κάτι), ότι είναι αδύνατον να περπατήσεις στους δρόμους από τους πολλούς άστεγους που κοιμούνται κάτω, ότι έχουν φύγει ...1 εκ. έλληνες μετανάστες και άλλα ωραία. Κι ενώ η πρώτη μορφή υπερβολής δεν δημιουργεί και μεγάλο πρόβλημα, η δεύτερη μορφή υπερβολής μουτζουρώνει κι άλλο την εικόνα της ελλάδος. Όταν σκούζεις υστερικά πόσο άσχημη είναι η κατάσταση στο τέλος και άσχημη να μην είναι την κάνεις άσχημη. Δημιουργεις μία αντίληωη για την Ελλάδα εντός κι εκτός συνόρων που δεν βοηθάει το ξεπέρασμα των προβλημάτων. Όταν εύχεσαι ή περιγράφεις την ασχήμια με τέτοιο σαδισμό, στον τέλος την δημιουργείς κι όλας.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Άπαντα Επιστάμενος 26/06/2014 15:31:21

      Επιστάμενε, Απ' ό,τι βλέπω, ο Ντίνος σού γράφει ακριβώς τα ίδια που σού έγραψα κι εγώ δυο ημέρες πριν. Κατέβα λίγο στην κοινωνία και στον απλό κόσμο και μετά κάνε τα σχόλιά σου.

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 26/06/2014 13:31:57

    Φίλε Επιστάμενε, Πόσο θα ήθελα να είχες δίκιο! Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν έχουν έτσι όπως νομίζεις. Φαίνεται ότι ζεις σε μια φανταστική γυάλα, την ίδια με αυτή των πολιτικών μας! Αυτοί που πραγματικά υποφέρουν συνήθως παραμένουν αφανείς. Το ότι ήμαστε μέσα στις 35 πιο πλούσιες χώρες , είναι άνευ ουσίας, είναι το ίδιο που λέμε ότι είμαστε η πρώτοι (!) στον κόσμο, στην εμπορική ναυτιλία ή ανάμεσα στους πιο πλούσιους του κόσμου φιγουράρουν Έλληνες! Ακριβώς αυτό οξύνει το πρόβλημα, γιατί δεικνύει ότι υπάρχει φοβερός ανισοκαταμερισμός των εισοδημάτων! Εδώ είναι και το μεγάλο λάθος των ξένων αλλά και Ελλήνων πολιτικών αναλυτών που θεωρούν εσφαλμένα ότι υπάρχει "λίπος" ακόμα στην Ελληνική κοινωνία και υπάρχει ακόμα περιθώριο ...αρμέγματος!

    • franc.- avatar
      franc.- @ ΝΤΙΝΟΣ 26/06/2014 13:51:16

      !!!!!!!!Απόλυτα ΣΩΣΤΟΣ φίλε ΝΤΙΝΟ. πιάνεις την ουσία των πραγμάτων.

    • Άπαντα Επιστάμενος avatar
      Άπαντα Επιστάμενος @ ΝΤΙΝΟΣ 27/06/2014 00:56:36

      Δεν είπα ότι υπάρχει περιθώριο αρμέγματος αλλά ότι δεν τρώει από τα σκουπίδια το 30% των ελλήνων, ότι δεν είμαστε συρία, ότι δεν υπάρχει λόγος να μην χαιρόμαστε για την επιτυχία της εθνικής έστω με μέτρο.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Άπαντα Επιστάμενος 27/06/2014 09:59:26

        Ποιος είπε ότι το 30% των Ελλήνων τρώει από τα σκουπίδια; Εσύ αποφάνθηκες ότι δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε από κάδους σκουπιδιών, είτε διότι ΕΣΥ δεν τους έχεις δει, είτε διότι θέλεις, για τους δικού σου λόγους, να αγνοείς πραγματικότητες και να ωραιοποιείς καταστάσεις, με έωλα "επιχειρήματα" του τύπου "είμαστε καλύτερα από την Μποτσουάνα". Με κάθε σου σχόλιο, φανερώνεις όλο και περισσότερο ότι ζεις σε γυάλα. Ή τουλάχιστον αυτό προσποιείσαι.

  5. DI.KO avatar
    DI.KO 26/06/2014 14:14:33

    Εξαιρετική η ανάρτηση! Είμαστε μια μικρή χώρα και πιστεύουμε, δυστυχώς, ότι μπορούμε να πραγματωθούμε μόνο με την υπερβολή.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/06/2014 18:03:34

    μάλιστα, δλδ να θεωρήσουμε και ό,τι άλλο μας ενώνει ως έλληνες (σσστ! λέγε με εθνικό, μη μας ακούσουν οι κομμισσάριοι της νέας τάξης) ως όπιο από το οποίο πρέπει να απεξαρτηθούμε (τα εθνικά μας δλδ) και να αρχίσουμε να εξαρτώμαστε από τα (ψευτο)διεθνικά που μας πασσάρουν ως καλύτερη ποιότητα ηρωίνης και οπίου ; δλδ, φάκτορα, ανεπαισθήτως ενοχοποιούμε, ως όπιο, κάτι που μας συνδέει σαν έλληνες; αυτό θέλεις να κάνουμε;

  7. greekfournaris avatar
    greekfournaris 26/06/2014 19:04:49

    Μακράν το καλύτερο άρθρο που έχω διαβάσει στο site σας. Συγχαρητήρια στον αρθρογράφο!

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 26/06/2014 21:18:30

    Αν και δεν είμαι λάτρης του ποδοσφαίρου, θα διαφωνήσω λίγο με το πνεύμα του άρθρου. Η εθνική ανάταση μετά από ελληνικές αθλητικές πρωτιές σε παγκόσμιο ή πανευρωπαϊκό επίπεδο είναι κάτι καλό. Η ψυχολογία ενός λαού πρέπει να θεωρείται ως πολύ ευρύτερη από την ψυχολογία του εκλογικού σώματος (στο οποίο μάλλον αναφέρεται το αρθρο). Περιλαμβάνει λοιπόν και τους πολύ νέους, τα παιδιά, τους εφήβους, τους ηλικιωμένους, τους ομογενείς. Κρίνω μάλιστα και εξ ιδίων, καθώς θυμάμαι πολύ έντονα ακόμη ως τώρα, την ανεξήγητη, πρωτόγνωρη εθνική υπερηφάνεια και συγκίνηση που νιώθαμε σαν μικρά παιδιά, όταν η Ελλάδα σήκωσε το τρόπαιο στο ευρομπάσκετ του 1987. Ήταν κάτι που για πρώτη φορά μας ένωνε όλους μαζί (ενώ τόσα άλλα μας χώριζαν) και μας έκανε να δακρύζουμε τραγουδώντας τον Εθνικό Ύμνο. Έχετε δίκαιο βέβαια, ότι αυτό καθεαυτό το οποιοδήποτε αθλητικό επίτευγμα είναι ήσσονος σημασίας συγκρινόμενο με τις ημέρες μνήμης των μεγάλων ιστορικών επετείων. Όμως κάθε τί, έστω και ο αθλητισμός, που μπορεί να ενώσει τους Έλληνες μικρούς και μεγάλους γύρω από την χρώματα της γαλανόλευκης μόνο ελπίδα και τόνωση προσφέρει και σχεδόν τίποτε το αρνητικό.

    • Πλούς avatar
      Πλούς @ roadrunner 27/06/2014 00:44:19

      Η κάθε λογής εθνική νίκη προσφέρει στο φαντασιακό, στην συλλογική αξιοπρέπεια και αίσθηση ενότητας (εντός και εκτός Ελλάδας). Οι εθνικές μας ομάδες μας αντιπροσωπούν πως να το κάνουμε...φυσικά οι νίκες μικρές και μεγάλες ΟΦΕΙΛΟΥΝ να έρθουν σε όλα τα πεδία της όντως παρηκμασμένης μας κοινωνίας. ΚΑΛΗ και ΔΥΝΑΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ!!

  9. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 27/06/2014 04:33:22

    Απο ποδοσφαιρο δεν εχω ιδεα, αλλα χαρηκα και πανιγυρησα οταν ο Παναθηναικος νικησε τον Αστερα Βελιγραδιου (επι 21 Απριλιου 1967 καθεστως), και οταν η Εθνικη μας κερδισε το Εθρωπαικο κυπελο (επι ΠΑΣΟΚ), και τωρα που ο Σαμαρας μας αναστησε απο τους νεκρους (επι ΝΔ κτλ). Και δεν ειχα καμια ιδιαιτερη συμπαθεια για τον Σαμαρα, ειχα την εντυπωση οτι κατα την διαρκεια του αγωνα δεν προσπαθουσε οσο επρεπε και οσο μπορουσε. Εκανε ομως το θαυμα. Το παρον αρθρο μπορει να λεει πολλες αλληθειες αλλα τις λεει σε λαθος χρονο, και αυτο υποδυκνυει πολιτικη υστεροβουλια και εμπαθεια. Ιδιαιτερα, οπως ειπε και καποιος παραπανω, τι αξια εχει η κριτικη οταν αυτος που κρινει ειναι δημοσιογραφος (εστω και αν προκειται για δημοσιογραφο καινουργιας κοπης, με τα "καλα" blogs και οχι με τις "κακες" φιλαδες του παρελθοντος) οταν ολοι γνωριζουμε οτι οι δημοσιογραφοι ειναι αυτοι που διαμορφωνουν μια στρευλη κοινη γνωμη. Αν ο αρθρογραφος/οικοδεσποτης ειναι ειλικρινης δεν θα κοψει αυτο το μηνυμα

    • my way avatar
      my way @ Agrofylakas 27/06/2014 08:37:47

      Ανιστόρητε Agrofylakas, το Ευρωπαϊκό Κύπελλο κατακτήθηκε από την Ελλάδα, το 2004, επί Νέας Δημοκρατίας.

      • my way avatar
        my way @ my way 27/06/2014 09:20:05

        Plus, Eurovision Song Contest!!! Αυτό πού το πας;

      • Agrofylakas avatar
        Agrofylakas @ my way 27/06/2014 13:24:49

        Ειχα τις αμφιβολιες μου οταν το εγραφα, αλλα αν προσεξες δεν με ενδιαφερουν οι λεπτομερειες γιαυτο και δεν βαζω και τονους. Αλωστε, το ΠΑΣΟΚ δεν επαψε ποτε να κυβερνα. Χαιρομαι παντως που δεν κοπηκε το μυνημα μου με τα σκοπτικα σχολια, θα συνεχισω να διαβαζω το ANTINEWS.

  10. Γιώργης Α avatar
    Γιώργης Α 27/06/2014 15:47:25

    Αφήστε μας ρε αντίθεοι να χαρούμε ρεεε! Που πάτε ρε; Τι είναι αυτά; Ναι γνωρίζω οτι είναι υπερβολικά αλλά τόσος σαδισμός; Δεν τα φάγαμε μαζί και θα φωνάζουμε όσο θέλουμε για τους μισθοφόρους που προσπαθούν με τη Σημαία στο στήθος. Σαν τι να κάνουμε; Να περιμένουμε πρώτα να μας βγάλει η κυβέρνηση από την κρίση , να έχουμε ανάπτυξη, για να πάρουμε την άδεια απο τη Γερμανία και να πανηγυρίσουμε; Τι προτεσταντικη λογική είναι αυτή που θα μας επιβάλει ΠΟΤΕ είναι ηθικό να χαιρόμαστε στον αθλητισμό έστω και αυτόν τον γεμάτο σκάνδαλα και διαφθορά.

  11. Anemos avatar
    Anemos 27/06/2014 17:00:14

    Αντί άλλου σχολίου, μόνο τον τίτλο θα αλλάξω λίγο και ο νοών νοείτω. (εκει που λεει αριστερο, βαλτε δεξιο!!!) h**p://www.protagon.gr/?i=protagon.el.media&id=34970Βάλτε ένα (αριστερό) γκολ! Γιατί η Αριστερά -για την ακρίβεια τα κόμματα και τα μέσα ενημέρωσης που την εκφράζουν- βγάζουν τέτοια μιζέρια στις αθλητικές επιτυχίες και ειδικά στο ποδόσφαιρο; Μια εξήγηση θα μπορούσε να είναι η γνωστή ρήση του Μαρξ «η θρησκεία είναι το όπιο του λαού». Κατά προέκταση, αφού το ποδόσφαιρο είναι ένα είδος θρησκείας, ιδού το νέο «όπιο».
    Βεβαίως, η εξήγηση αυτή είναι πολύ αδύναμη, με δεδομένο ότι το ποδόσφαιρο έχει υμνηθεί από διανοούμενους υπεράνω υποψίας, παλαιούς και σύγχρονους. Ενδεικτικά και μόνο αναφέρουμε ότι ο Ιταλός κομμουνιστής φιλόσοφος Αντόνιο Γκράμσι είχε χαρακτηρίσει το ποδόσφαιρο «βασίλειο της ανθρώπινης τιμιότητας». Και ο Βρετανός μαρξιστής ιστορικός Έρικ Χομπσμπάουμ «λαϊκή θρησκεία του προλεταριάτου». Τότε, πώς εξηγείται η μεγάλη επιφυλακτικότητα της ημέτερης παραδοσιακής Αριστεράς έναντι του αθλήματος ακόμη και σήμερα; Για παράδειγμα, η εφημερίδα του ΚΚΕ, ο Ριζοσπάστης, αγνόησε εντελώς τη χτεσινή μεγαλύτερη είδηση, τη νίκη-πρόκριση της εθνικής του ποδοσφαίρου. Ούτε μια αναφορά στην πρώτη σελίδα (εδώ). Ανεξήγητο; Όχι. Αβυσσος η ψυχή των ανθρώπων του Περισσού.

    Αλλά και η Αυγή, η εφημερίδα του ΣΥΡΙΖΑ, μολονότι βλέπει ότι «η Εθνική γράφει ιστορία», περιορίζει αυτήν την ιστορία σε ένα μίζερο μονόστηλο στο κάτω μέρος της σελίδας (εδώ). Γιατί; Ισως εδώ η μόνη εξήγηση να είναι ο… Σαμαράς. Να φοβήθηκαν, δηλαδή, ότι προβάλλοντας περισσότερο το γεγονός, θα έκαναν τους αναγνώστες τους να πιστέψουν ότι τα πάντα γίνονται… με εντολή (Αντώνη) Σαμαρά! Είπαμε ότι είμαστε η χώρα της υπερβολής, στην οποία η καταστροφή από τον θρίαμβο δεν απέχει πολύ. Αλλά, διάβολε, δεν πειράζει να… ξεφεύγουμε μια φορά στα δέκα χρόνια. Ένα γκολ, μια πρόκριση δεν μας λύνει τα προβλήματα, αλλά και δεν μας… αποπροσανατολίζει. Χαρά φέρνει. Έστω για λίγες ώρες. Τι να κάνουμε; Να περιμένουμε να συνεδριάσουν τα κομματικά όργανα , για να αποφανθούν αν το γκολ του Σαμαρά εξυπηρετεί τα λαϊκά συμφέροντα και τότε να πανηγυρίσουμε;

  12. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 28/06/2014 21:25:40

    δλδ, πρέπει να...πέσει ο... σαμαράς (ο ποδοσφαιρικός ντε) για να σωθεί η ελλάδα;

    • Anemos avatar
      Anemos @ Νίκος Αργεάδης 29/06/2014 12:54:28

      Μάλλον αγαπητέ φίλε!!! Αν χάναμε και με 2-3 γκολάκια τοσο το καλυτερο για μερικους. Αφηστε να χαρουμε λιγο, τα προβληματα μας τα γνωριζουμε!!!

  13. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 29/06/2014 17:48:41

    Πολύ σωστό το πνεύμα του άρθρου. Δεν ξεχνάμε στιγμή την τραγική πραγματικότητα (και οι διεθνείς μας με τις μετρημένες τους δηλώσεις, απέδειξαν οτι γνωρίζουνε καλά οτι δεν ...λύνουν με τα γκολ τα χιλιάδες προβλήματα. Για 10 λεπτά, ένα χαμόγελο είπαν οτι μας προσφέρουν). Απλά η κάθε μας νίκη στα γήπεδα, η κάθε μας κατάκτηση στους δρόμους, η κάθε επιτυχία και η κάθε μας προσπάθεια στα πεδία των κοινωνικών αναμετρήσεων, πρέπει να μας κρατάει ζωντανούς με ακλόνητο ηθικό και βαθειά πίστη, πως ''κι αν η Ελλάδα ακόμη Ελλαδάρα δεν έγινε, ΕΜΕΙΣ δεν θα επιτρέψουμε ποτέ, να γίνει ...Ελλαδίτσα''. Η κάθε επιτυχία, ας είναι και μια υπόσχεση οτι δεν καταθέτουμε τα όπλα μας ποτέ και σε κανέναν.

  14. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/07/2014 00:03:48

    Έχεις απόλυτο δίκαιο και γειά στην... πένα σου. Ερζάτς εθνική ανάταση όμως είναι, και η αντίδραση όλου αυτού του κόσμου δείχνει το πόσο καταλυτική θα ήταν μια αληθινή, αν μας την προσέφερε ποτέ ο πολιτικός μας θίασος. Μην (προσπαθείς να) μας την μετριάζεις, λοιπόν, όσο δεν μπορείς να μας την αντικαταστήσεις με μια αληθινή.