#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2013 16:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα βήμα πριν τον ανασχηματισμό ο Σαμαράς

 



Με διάθεση να αιφνιδιάσει και να προχωρήσει σε θεαματικές αποφάσεις ο Πρωθυπουργός σχεδιάζει τα επόμενα πλάνα του, διαπιστώνοντας δυσλειτουργίες στην κυβέρνηση.

Υπό το καθεστώς πληθώρας πληροφοριών για αστοχίες και αναποτελεσματικές κινήσεις, ο Αντώνης Σαμαράς θα επιδιώξει να θέσει ξανά σε κίνηση την κυβερνητική μηχανή.

Στο Μέγαρο Μαξίμου, φαίνεται ότι έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πρέπει να ενταθούν οι ρυθμοί του κυβερνητικού έργου, όπως έχει σχεδιασθεί, σύμφωνα με όσα λένε οι συνεργάτες του Αντ. Σαμαρά και θα ακολουθήσουν οι αλλαγές σε πρόσωπα.

Υπό αυτές τις συνθήκες, ο ανασχηματισμός της κυβερνήσεως έρχεται, όπως και η αλλαγή πλεύσεως σε βασικούς τομείς και ευρείες κομματικές ανακατατάξεις, όπως φάνηκε χθες από τις ανακοινώσεις στο οργανόγραμμα της Ν.Δ.

«Επίθεση σε όλα τα μέτωπα». Αυτό είναι το βασικό σύνθημα του Πρωθυπουργού που επιμένει ότι η ΝΔ ως βασικός πυλώνας της κυβέρνησης, είναι η ηγεμονική πολιτική δύναμη και γι' αυτό δεν χρειάζονται εντυπωσιασμοί, όπως λένε.

«Θα λάβουμε πρωτοβουλίες, θα ανοίξουμε εμείς τα θέματα και θα αφήσουμε τους άλλους να τρέχουν πίσω μας» είναι η συγκεκριμένη φράση που κυριαρχεί στο πρωθυπουργικό επιτελείο.

Οι «άλλοι» εν προκειμένω είναι γνωστοί. Πρόκειται κατ' αρχήν για την αντιπολίτευση, από την οποία η κυβέρνηση αναμένει ιδιαίτερες πιέσεις το επόμενο διάστημα, αρχής γενομένης από την προσπάθεια υποκίνησης απεργιακών κινητοποιήσεων.

 

Στην κυβέρνηση έχουν πλήρη επίγνωση των πιέσεων που θα δεχθεί τόσο από την αντιπολίτευση όσο και από τα συνδικάτα, αλλά «είναι έτοιμη να την αντιμετωπίσει και πάντως δεν προτίθεται να νοθεύσει την πολιτική της».

Και αυτό, διότι βασικός στόχος του Αντ. Σαμαρά, είναι η πλήρης εφαρμογή του οικονομικού προγράμματος, ενώ τονίζουν με έμφαση, ότι η διαπραγμάτευση είναι συνεχής και δεν θα απολέσει το δικαίωμα να θέσει το θέμα του λανθασμένου πολλαπλασιαστή.

Όσον αφορά το ενδοκυβερνητικό μέτωπο και την απροθυμία υπουργών να υπερασπιστούν δημοσίως την κυβερνητική πολιτική, ο Πρωθυπουργός δεν ανησυχεί ιδιαιτέρως.

Όλα ρόδινα δεν είναι για την κυβέρνηση και οι επιθέσεις των κομμάτων της αντιπολίτευσης όσο και οι αναπόφευκτες εσωτερικές τριβές φαίνεται να απασχολούν τον Αντ. Σαμαρά.

Είναι αποφασισμένος όμως να τις υπερακοντίσει με έναν απλό τρόπο: με την επιτάχυνση του κυβερνητικού έργου σε όλους τους τομείς.

«Ο πραγματικός αντίπαλός μας είναι τα προβλήματα του τόπου και ο μόνος που μπορεί να μας δυσκολέψει στην επίλυσή τους είναι ο κακός εαυτός μας» λέει συχνά.

Όσοι τον έχουν συναντήσει, αναφέρουν ότι μελετώντας με ησυχία τον απολογισμό της κυβερνήσεώς του, ο Πρωθυπουργός φέρεται να κατέληξε στο συμπέρασμα ότι «είναι προτιμότερο να ζητήσει από τους υπουργούς του να ξεπεράσουν τον εαυτό τους και να τους προτρέψει να ασχοληθούν περισσότερο με τα απλά και καθημερινά προβλήματα παρά να αλλάξει μερικούς από αυτούς».

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει ανασχηματισμός. Απλά, ο Πρωθυπουργός φέρεται να πιστεύει ότι υπάρχουν τομείς με τους οποίους η κυβέρνηση μπορεί να αποκτήσει «προνομιακή» σχέση και θα το επιδιώξει.

Μάρκος Αυρήλιος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. WY avatar
    WY 14/02/2013 17:33:54

    Καί πολύ καθυστέρησε διά τόν ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΝ!!!

  2. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 14/02/2013 17:49:07

    Ανασχηματισμος, αλλα και "πληρης εφαρμογη του οικονομικου προγραμματος" ; Αυτου του προγραμματος που οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στην καταστροφη και που το καταγγελλουν και οι ιδιοι οι εισβολες του ΔΝΤ ; Ποιος κοροϊδευει ποιον ; Το ολο κολπο ειναι να ξεγελαστουν οι αφελεις (αυτοι που νομιζαν οτι η "δοση" που δινεται ως δανεικα για να εισπραχθει ξανα με τοκους αποτελεσε μεγαλη νικη) και να κερδηθει λιγος ακομα πολιτικος χρονος μεχρι τις γερμανικες εκλογες. Γιατι αυτες ειναι οι ανωθεν διαταγες που εχουν δοθει στην "ελληνικη" κυβερνηση.

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ Μ.Γ 14/02/2013 18:04:41

      με όλο το σεβασμό, είμαι 40 χρονών και βαρέθηκα να ακού συνομωσιολογίες. αυτό με τις άνωθεν διαταγές στο λιακόπουλο το άκουσες; έλεος πια.

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Μ.Γ 15/02/2013 17:00:28

      Πόσα ξέρεις!
      Αλλά όποιον τον ψεκάζουν έχει τρομερές ιδέες μετά, κάτι σαν virtual reality, τα βλέπει ΌΛΑ! Σε ζηλεύω, ρε φίλε!..

  3. ανδρεας avatar
    ανδρεας 14/02/2013 18:20:45

    παιχνιδια και κινησεις επιβιωσης μεχρι μεχρι να φτασουμε στις γερμανικες εκλογες......μετα θα δουμε τα χειροτερα...............

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ ανδρεας 15/02/2013 17:01:33

      Τα πολύ χειρότερα! Πέστα! Θα γίνει χαμός... Θα κλάψουν μανούλες!

  4. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 14/02/2013 18:22:09

    Μιά καί εμπλέκεται πλέον ο κος Βενιζέλος στήν συγκάλυψη τής λίστας Λαγκάρντ, μάλλον χρειάζεται κάτι παραπάνω από ανασχηματισμό η κυβέρνηση.

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/02/2013 18:22:57

    Μη κανετε τον θανατο μας αργο και βασανιστικο , εφαρμοζοντας το οικονομικο προγραμμα. Μπροστα μας οι νεκροι της Χιροσιμα ηταν τυχεροι που φυγαν σε χρονο dt . Ριξτε μας ατομικη βομβα τωρα !

  6. NONOS avatar
    NONOS 14/02/2013 18:58:10

    Εν οψει PSI καταθεσεων και οχι μονο ..ο πνιγμενος απο τα μαλια του πιανεται...

  7. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 14/02/2013 19:31:16

    Τώρα που έσκυψαν το κεφάλι οι πολιτικοί μας αντίπαλοι, τώρα που η Αμερική υπαναχωρεί έναντι της Ευρώπης και εγκαταλείπει την πολιτική του σκληρού ανταγωνισμού, τώρα που πολιτικός σου αντίπαλος είναι κάποιος Τσίπρας, ένας Καμμένος και μια Παπαρήγα είναι ευκαιρία να επιτεθείς με σφοδρότητα. Βρες τον τρόπο να ανατρέψεις την καθεστηκυία τάξη των αριστερών. Θα σε στηρίξουμε με όλες τις δυνάμεις μας γιατί είμαστε οι Μουτζαχεντίν του ορθολογισμού. Επιπλέον σας αναφέρω ότι "Οι δηλητηριασμένοι συμπολίτες μας συνέρχονται."

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ Δεξιόχειρας 14/02/2013 20:37:33

      Καλά εσύ Δεξιόχειρα ονειρεύεσαι εμφύλιους...

      Η ιστορία θα σε τιμωρήσει όμως.

      Σε μερικούς μήνες μάλλον θα πρέπει να μεταναστεύσεις διαμαρτυρόμενος...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tzagerCrete 15/02/2013 01:15:49

        Τους νεοφιλελεύθερους δεν τους βλέπω να μεταναστεύουν διαμαρτυρόμενοι, αλλά κυνηγημένοι. Ή, για να το πω κομψότερα, όπως η ομοαίματή τους "ιστορικός", τους βλέπω να "συνωστίζονται" στις προβλήτες...

        • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
          Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Αυριανιστής 15/02/2013 17:04:07

          Ομοαίματη ποια είναι? Η ρεπούση?? Έχετε ξεφύγει εντελώς?
          Τι πίνετε και δεν μας δίνετε?!

      • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
        Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ tzagerCrete 15/02/2013 17:04:58

        Εγώ άρχισα να φοβάμαι μετά απ' αυτό που πες!!

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Δεξιόχειρας 15/02/2013 11:58:23

      μην ξεχνάς όμως φίλε (συγγνώμη και για το θάρρος) πως πλέον οι πολιτικοί σου φίλοι είναι ο βενιζέλος, η ρεπούση και ο μπίστης. Αν έχεις τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς?
      δυστυχώς οι δηλητηριασμένοι συμπολίτες βρίσκουν ΄΄ θαλπωρή ΄΄ στην χ.α . Τουλάχιστον εκεί δεν ντρέπονται να δηλώνουν δεξιοί και το κυριότερο είναι μακριά από τη σαπίλα των πασόκων

      • Δεξιόχειρας avatar
        Δεξιόχειρας @ Kostas nikolaou 16/02/2013 12:52:17

        Δεν είναι πολιτικοί φίλοι, είναι πολιτικοί αιχμάλωτοι.

  8. Be Quite avatar
    Be Quite 14/02/2013 19:46:20

    1)''είναι ευκαιρία να επιτεθείς με σφοδρότητα'' Nαι. να επιτεθείς κατά των αλλοδαπών εκβιαστών-εταίρων-τραπεζιτών -εκμεταλλευτών που μας απομυζούν και μας εξαθλιώνουν.
    2) ''Βρες τον τρόπο να ανατρέψεις την καθεστηκυία τάξη'' Να ανατρέψεις την καθεστηκυία τάξη των αισχρών καναλοεφημεριδομεγαλοεργολαβολαμόγιων και των συνεργών τους.
    3) '' Θα σε στηρίξουμε με όλες τις δυνάμεις μας '' ''Επιπλέον σας αναφέρω ότι “Οι δηλητηριασμένοι ΜΕ ΦΑΝΑΤΙΛΑ συμπολίτες μας συνέρχονται.” Χωρίς σχόλιο.

    • Be Quite avatar
      Be Quite @ Be Quite 14/02/2013 19:47:52

      Λεπτομερής ανάλυση - διευκρίνηση του παραπάνω σχολίου του κ.Δεξιόχειρα.

  9. tak avatar
    tak 14/02/2013 20:09:56

    Πότε;

    • Aspetos avatar
      Aspetos @ tak 14/02/2013 20:24:45

      Πότε; Ο κόσμος θέλει μια χαραμάδα ελπίδας...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tak 14/02/2013 20:26:37

      Τάσο,ὁ Στουρνάρας καί τό ἐπιτελεῖο του πρέπει νά φύγουν πρῶτα!

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ tak 14/02/2013 22:40:18

      Προσεχώς....

      • tak avatar
        tak @ Αγρότης 15/02/2013 16:28:04

        Αυτό πότε ξημερώνει Αγρότη μου;

  10. dimx avatar
    dimx 14/02/2013 20:27:12

    Να αξιοποιησει πληρως τις συνιστωσες ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ που τα κανουν ολα και σε καλες τιμες.

  11. Πανος Ζηρας avatar
    Πανος Ζηρας 14/02/2013 20:30:39

    Πιστευω ότι σε γενικές γραμμές η κυβέρνηση τα πάει καλά και για αυτό ανεβαίνει στις δημοσκοπήσεις.

  12. kosvag avatar
    kosvag 14/02/2013 21:07:56

    Aν o ''βασικός στόχος του Αντ. Σαμαρά, είναι η πλήρης εφαρμογή του οικονομικού προγράμματος'' τότε βασικώς απλά είναι τα πράγματα: οδεύουμε προς πλήρη κατάρευση της χώρας και ένα κλικ πριν, παράδοση του μουτζούρη στον Τσίπρα. Γιαυτό και πολώνει ο Κεδίκογλου το πράμα. Εδώ ο ΚΚ παρέδωσε γιατί ο ΓΑΠ δεν θα ψήφιζε λέει για Πρ. Δημοκρατίας, τώρα που είναι έτοιμο το πράμα.... Καλά Ζάππεια μετά.
    ΣΣ: θα έχει πλάκα (έως θεία δίκη) να μείνει στον Τσίπρα ο μουτζούρης.

    • Be Quite avatar
      Be Quite @ kosvag 14/02/2013 22:25:22

      Ο μουτζούρης κ. πλακατζή, δε θα μείνει σε κανέναν Τσίπρα. Σ΄εμάς θα μείνει και θα τρέχουμε.

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ kosvag 15/02/2013 12:01:24

      ο μουντζούρης χιουμοριστα μου είναι 10.000.000 Ελληνες. πραγματι θα έχει πολύ μεγάλη πλακα να καταστραφούμε και επισήμως

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 14/02/2013 21:52:34

    ΑΜΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Ο ΑΔΩΝΙΣ, Ο ΑΡΗΣ, Ο ΒΑΡΒΙ, Ο ΜΠΕΝΥ, ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ...........ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ. ΡΕ ΤΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ..............ΣΤΑ ΓΚΑΛΟΠ ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ. ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ.

  14. polites avatar
    polites 15/02/2013 03:37:46

    @δεν θα απολέσει το δικαίωμα να θέσει το θέμα του λανθασμένου πολλαπλασιαστή.

    Δυστυχέστατα, πάει αυτό!
    Last year!!!

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ polites 15/02/2013 17:09:20

      Μεγάλη καταστροφή, τι να λέμε! Ούτε ξέρετε τι είναι ο "δημιοσιονομικός πολλαπλασιαστής". Ξέρετε?

      Πείτε μας, τι είναι? Πόσο επηρέασε την κατάσταση μας? Είμαι όλος αυτιά!

      • polites avatar
        polites @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 16/02/2013 12:24:34

        Όλος ανοησία και φανατισμό είσαι.

        • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
          Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ polites 16/02/2013 19:32:43

          Όταν μιλάς έτσι με πληγώνεις..

          Επειδή μιλάμε σοβαρά τώρα εδώ, έχεις να απαντήσεις κάτι σ' αυτό που σε ρώτησα?

          Από κραυγές και προσβολές χορτάσαμε. Αν δεν έχεις κάτι να πεις, τουλάχιστον μην εκτίθεσαι..

          • polites avatar
            polites @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 17/02/2013 14:11:31

            Ό,τι είχα να πω το είπα.

            Εσύ προσβάλεις, ότι δεν ξέρουμε τι λέμε και... μόνο εσύ ξέρεις.

            Δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου, αλλά αυτή των αναγνωστών...

  15. tak avatar
    tak 15/02/2013 09:06:09

    Κυθήριε, ο κ. Σαμαράς ήδη έπρεπε να τους είχε στείλει... Και το Σταϊκούρα μαζί...
    Αν δεν κινηθεί άμεσα, "...τα Κύθηρα ποτέ δε θα τα βρούνε, τα χάσανε τα πλοία της γραμμής, της άγονης γραμμής και τα έκτακτα!
    Αν δουλεύανε περισσότερο και δε μιλάγανε καθόλου, κάτι θα είχε αλλάξει τόσο καιρό...
    Αλλά το λαό που προσβλέπει στον σημερινό πρωθυπουργό, ποιος τον βλέπει και ποιος τον ακούει...
    Και κυρίως ποιος τον νοιάζεται...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ tak 15/02/2013 12:56:02

      Δυστυχῶς ἔχεις δίκιο,τί νά πῶ...

  16. πολιτης avatar
    πολιτης 15/02/2013 10:46:01

    "Και αυτό, διότι βασικός στόχος του Αντ. Σαμαρά, είναι η πλήρης εφαρμογή του οικονομικού...."
    αν δεν αλλαξει στοχο....και τροπο ....δεν υπαρχει παρακατω. τα υπολοιπα ειναι παιχνιδακια για δηθεν μηδενισμο του πολιτικου χρονου και τα συναφη ονειρα των δημοσκοπων και των απανταχουν βολεμενων του συστηματος εξουσιας, τα οιποια βεβαια απεχουν παρασαγγας απο την πραγματικοτητα.......

    κοντος ψαλμος...ομως.....

  17. Αγρότης avatar
    Αγρότης 15/02/2013 17:02:49

    Οσονούπω.

    • tak avatar
      tak @ Αγρότης 15/02/2013 19:18:32

      Αντί να ακούσουμε το ... γδούπο του αναποδογυρίσματος, ακούσαμε ... Βιρβιδάκης! Εντάξει μάστορα, εσύ έχεις τη λάσπη, εσύ και τα τούβλα, χτίσε όπως νομίζεις...

  18. Φαέθων avatar
    Φαέθων 16/02/2013 08:12:27

    Σοβαροτατα προβλήματα στο υπουργείο Υγείας όπου το κλίμα μεταξύ Λυκουρέντζου και Σαλμά είναι πολύ ασχημο εξαιτίας των αστοχιών Σαλμά που έχουν εξοργίσει τους Δύο μεγάλους Συλλόγους Ιατρικό και Φαρμακευτικό.Οι παλινωδίες και οι δηλώσεις του Σαλμά στα μήντια για δωρεάν φάρμακα βαλτώνουν την υγεία

    • romeo avatar
      romeo @ Φαέθων 16/02/2013 10:00:03

      Εντάξει ... Αντρέα! Καταλάβαμε!

  19. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 17/02/2013 14:46:42

    'Ολο ανοησία και φανατισμό είσαι..