#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2011 01:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας …κουκουλοφόρος του διαδικτύου απαντά στον Αλέξη και τον ΣΚΑΪ



Αγαπητέ Αλέξη,

Λυπούμαι γιατί  υποπέσατε  σ’ ένα ολίσθημα, που θα σας ακολουθεί διά βίου.

Αποκαλέσατε τις πολλές χιλιάδες ανώνυμων σχολιαστών και αρθρογράφων του διαδικτύου και του Αntinews, «κουκουλοφόρους»!

Θυμάσθε  πως υπέγραφαν οι πατέρες της Αμερικανικής Δημοκρατίας στα Federalists Papers;

Θυμάσθε ποιος υπέγραψε εκείνο το καταπληκτικό άρθρο στο Foreign Affairs  με το απλό

"by X?"

Tην περασμένη Κυριακή διάβασα στο ΒΗΜΑ ένα άρθρο του …Παπινιανού! Δεν νομίζω να το έστειλε από το …υπερπέραν ο μεγάλος νομοδιδάσκαλος!

Ακόμα και στην ιστορική εφημερίδα που διευθύνετε, η μεγάλη Ελένη Βλάχου, τα πιο δηκτικά αριστουργήματά της δεν τα υπέγραφε με το όνομά της!

Όλοι αυτοί ήταν …κουκουλοφόροι;

Και ζητάτε από τους σχολιαστές του διαδικτύου να υπογράφουν με το όνομά τους;

Σε λίγο θα τους ζητήσετε και το ΑΦΜ!

Εσείς υπογράφετε τα κείμενα σας γιατί αυτή είναι η δουλειά και για αυτό πληρώνεστε!

Εμείς κάνουμε το κέφι μας!

Μα καλά, τόσο πολύ σας έχουν τρομάξει αυτοί οι ανώνυμοι αρθρογράφοι ή μήπως νομίζετε ότι θα είχαν πρόβλημα να γράψουν ακριβώς τα ίδια με το όνομά τους;

Πολύ φοβούμαι ότι σας  ενοχλούν γιατί σπάζουν το μονοπώλιο της ενημέρωσης που τα  συγκροτήματά  σας επιβάλλουν εδώ και χρόνια.

Αντιστέκονται στην μονολιθικότητα του politically correct!

Γράφουν αυτό που τους έρχεται στο κεφάλι, εκείνη την ώρα, χωρίς να δίνουν λογαριασμό παρά μόνο σ΄ αυτούς που τους διαβάζουν.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορείτε να το συνηθίσετε ακόμα, αλλά δεν πειράζει!

Και κάτι άλλο αγαπητέ Αλέξη,

Ολοι έχουμε πάρει αρχές από το σπίτι μας.

Μόνο που κάποιοι επιμένουμε να τις σεβόμαστε κιόλας…

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. danaos avatar
    danaos 11/10/2011 01:07:55

    Πριν λίγο στην εκπομπή «Οι Φάκελοι» του Παπαχελά, με καλεσμένο τον Χρύσανθο Λαζαρίδη, ο Παπαχελάς επιτέθηκε στο antinews λέγοντας ότι δέχεται επιθέσεις από τους κουκουλοφόρους του μπλογκ. Επισταμένα ρωτούσε τον κ.Λαζαρίδη αν είναι αρθρογράφος του antinews και αν το antinews είναι όργανο της Ν.Δ.
    Επειδή λοιπόν κ. Παπαχελά μάλλον δεν προσέχετε όλα τα άρθρα παρά αυτά που σας φέρνουν οι παρατρεχάμενοι και φοβάστε το διαδίκτυο, σας πληροφορώ εγώ ο κουκουλοφόρος «ότι ο φόβος φυλάει τα έρμα».
    Είτε το θέλετε είτε όχι το μέλλον της ενημέρωσης είναι οι χιλιάδες σχολιαστές των μπλογκς
    που σας πληροφορώ ότι και περισσότερα γνωρίζουν και σεμνότεροι είναι από τους γνωστούς του σιναφιού σας!
    Οι απειλές σας δεν τρομάζουν κανέναν. Εσείς και τα αφεντικά σας τρέμετε! Και καλά κάνετε! Εμείς θα λέμε τη γνώμη μας και θα φωνάζουμε για το καλό αυτού του τόπου, γιατί δεν έχουμε αφεντικά πάνω απ’ το κεφάλι μας!
    Την καληνύχτα μου!
    danaos

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 11/10/2011 01:31:20

      Δαναέ, δάσκαλε, βγάλε τη κουκούλα.
      Θέλει να σε γνωρίσει ένα αγόρι τρελό......

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 11/10/2011 01:33:15

        Μόλις τελειώσω το μανικιούρ και τη χαλάουα!

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Strange Attractor 11/10/2011 14:53:41

        !!!!!

    • madprof avatar
      madprof @ danaos 11/10/2011 02:23:55

      Μιλάει και το φερέφωνο της Αμερικής για δημοσιογραφία από την "καθημερινή" και το κανάλι του εφοπλιστή!
      Δεν πάμε καθόλου καλά!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ danaos 11/10/2011 09:22:02

      Κώστα, έξοχο! Φαίνεται ότι ο φόβος τους αυξάνεται. Και ο φόβος φέρνει στην επιφάνεια την φασίζουσα νοοτροπία των.
      Να είσαι καλά.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Νίκος Αργεάδης 12/10/2011 14:52:17

        Νίκο Αργεάδη

        Και πού να είχαν διαβάσει όσα....κόβει ο Φακτορ-Χ

    • arislaz avatar
      arislaz @ danaos 11/10/2011 11:41:06

      ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ από τη συνέντευξη! Κάθε φορά που ο Χ.Λ. (φιλοξενούμενός τους γαρ), προσπαθούσε να απαντήσει τεκμεριωμένα τον... διακόπτανε ή δεν του επιτρέπανε να ολοκληρώσει! Μα καλά συνέντευη ήταν αυτή ή...πόλεμος; Στο κάτω- κάτω δεν με ενδιαφέρουν τα αποθημένα του Αλέξη, να παρακολουθήσω τις απόψεις και θέσεις όλων ήθελα και κυρίως του Χ.Λ. (γι' αυτό άραγε δεν το καλέσανε;) ....αλλά μάταια.... Τελικά αναρωτιέμαι μετράει άραγε η σεμνότητα, η αξία και ο επαγγελματισμός έστω και άν προέρχεται από κάποιον που δεν συμφωνεί με τις απόψεις μας;;;

      • arislaz avatar
        arislaz @ arislaz 12/10/2011 13:52:23

        Δηλαδή το θέμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί σ' αυτήν τη χώρα είναι το διδακτορικό του Λαζαρίδη; Δεν κατάλαβα! Το μυαλό, οι ικανότητες, η προσωπικότητα, η σεμνότητα, οι σπουδές, ο χαρακτήρας, η αποδεδειγμένη αγάπη για τα κοινά... δεν έχουν σημασία; Δουλειά δεν είχε ο διάολος, μου φαίνεται..... τέλος πάντων. Κρίμα! Κρίμα! για αυτήν τη χώρα. Δεν της αξίζουν όλα αυτά....

    • maria avatar
      maria @ danaos 11/10/2011 20:23:47

      Αλέξης, μακρή, κώνστας, σύσσωμο το mega, παπαδημητρίου και πολλοί πολλοί άλλοι, άλλοι κρυφοί και άλλοι φανεροί έχουν το ίδιο πρόσωπο. βρισκόμενοι σε μια ευνοϊκή θέση που τους παρέχει η δημοσιότητα, η εξουσία και το καθεστώς, εξαπολύουν διάφορες ατάκες επιδιδόμενοι σε έναν νοητικό αυνανισμό εφόσον διάλογος με αυτούς που κατηγορούν δεν υπάρχει. επί προδθέτω αναρωτιέμαι αν τον δικό τους τον εαυτό δεν τους έχει περάσει ποτέ από το μυαλό να τον κατατάξουν στην κάστα των κουκουλοφόρων εκείνων που υπηρετούν πιστά και τυφλά ένα σύστημα που προδίδει χώρα και πολίτες? τι θεωρούν δηλαδή ότι δεν φοράνε οι ίδιοι μάσκα αυτή του φερέφωνου των κομματικών επιταγών των καιρών μας?

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ danaos 13/10/2011 13:39:08

      Η συνέντευξη Λαζαρίδη στους Νέους Φακέλους είναι εδώ

      h--p://folders.skai.gr/main/theme?id=248&locale=el

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/10/2011 01:11:01

    Άψογος Κώστας Ροδινος.
    Ειδικά στο τέλος.
    Υποβάλω τα σεβη μου

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/10/2011 01:12:06

    Τους ενοχλεί το διαδίκτυο , διότι μεγάλωσε το γήπεδο στο οποίο κάποιοι ήθελαν να παίζουν μόνοι τους με την παρέα τους.
    Με λίγα λόγια, ξαφνικά συνειδητοποίησαν πως μπορεί κάποιος άγνωστος να γράψει κάτι, και να τύχει μεγαλύτερου αναγνωστικού κοινού, απ ότι φερ ειπειν αν το έγραφε στο Βήμα, και μάλιστα χωρίς να δώσει γη και ύδωρ σε κάποιον διαπλεκόμενο εκδότη, για να έχει το δικαίωμα να το γράψει.
    Μπάι δε γουέι, είμαι πεπεισμένος ότι το αντινιούζ το διαβάζουν πολύ περισσότεροι από όσους διαβάζουν το 80% των διάφορων φυλλάδων.
    Εξ ου και η οργή τους (βλ. Παπαχελά).
    ΥΓ-Πραγματικά, γιατί δεν καταφέρθηκε ποτέ ο Αλέξης εναντίον π.χ. της Πανδώρας, και των λοιπών "ανώνυμων" των κατεστημένων εφημερίδων; Μόνο στο διαδίκτυο τον ενοχλεί το ψευδώνυμο;
    Άσε που είμαι σίγουρος ότι και ο ίδιος έγραφε κάποτε και εδώ ως ... Τιραμόλα.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Strange Attractor 11/10/2011 02:05:57

      Χαχαχα! Πού τη θυμήθηκες αυτή την ψυχή;

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Strange Attractor 11/10/2011 11:20:53

      Τους ενοχλεί που χάνουν πελατεία και που ο κόσμος ξύπνησε και δεν τους πιστεύει πια. Όλοι αυτοί οι δήθεν "μεγαλοδημοσιογράφοι" καταλαβαίνουν ότι όχι μόνον έχουν χάσει κάθε ίχνος αξιοπρέπειας και αξιοπιστίας αλλά έχουν ήδη μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
      Ο φθηνός τρόπος με τον οποίο αντιδρούν δείχνει το φόβο τους.
      Έχουν ήδη καταλάβει ότι οι σκεπτόμενοι Έλληνες μόνο από το διαδίκτυο μπορούν πλέον να έχουν αντικειμενική ενημέρωση.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Strange Attractor 11/10/2011 11:22:42

      και με το ψευδώνυμο Tzager μην σου πώ !

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Strange Attractor 11/10/2011 22:15:38

      Καλύτερα κουκουλοφόρος, παρά κουκουτσοφόρος (στο κρανίο).

  4. Δήμος avatar
    Δήμος 11/10/2011 01:12:17

    Μπα, μπα, «Κώστα Ροδινέ», μόλις βγήκες από το στούντιο το έγραψες αυτό;

    :)

    (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αστειεύομαι! Τους άκουγα και δεν πίστευα στ' αυτιά μου!)

  5. Aris. A avatar
    Aris. A 11/10/2011 01:12:19

    "Δυναμή μας οι άνθρωποι μας".

  6. kostas* avatar
    kostas* 11/10/2011 01:13:52

    και αφου διαβαζουν εδω και αυτος και ο Μπαμπης γιατι δε μπηκαν στη διαδικασια να γραψουν και να κανουν διαλογο απο εδω ?? τι φοβουνται ??

    • Orestios avatar
      Orestios @ kostas* 11/10/2011 01:28:15

      Φοβούνται την κριτική. Την τρέμουν.
      Την αντιλαμβάνονται ως θάνατο. Κι έτσι είναι. Γιατί συνειδητοποιούν πως έχει πεθάνει η σκέψη τους

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ Orestios 11/10/2011 01:52:36

        Όχι την κριτική.
        Την αλήθεια φοβούνται.

        • Orestios avatar
          Orestios @ StarPowerNone 11/10/2011 10:37:06

          Η κριτική απεικονίζει όψεις της πραγματικότητας κάτι που είναι ιδιαίτερα σκληρό για τον κάθε αλέξις.
          Η επαφή με την πραγματικότητα γεννά παρανοϊδεις φαντασιώσεις ότι βάλλεται από μασκοφόρους.
          Θλιβερό.

    • αριστερος avatar
      αριστερος @ kostas* 11/10/2011 16:41:06

      αυτη την απορια ,ειχα και γω ,τι πιο δημοκρατικο ,τιμιο και αντρικιο απο το να γραψεις την αποψη σου?
      Αλλα απο πληρωμενες πενες ,τι να περιμενεις?

  7. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 11/10/2011 01:13:53

    Και δεν παμε τα κειμενα μας και τις εκπομπες μας στην πρεσβεια για να μας τα εγκρινει και να μας πει αν τα λέμε καλα και αν πρεπει να διορθωσουμε κατι και αφου μας δώσει το ΟΚ να τα δημοσιευουμε.

  8. factorx avatar
    factorx 11/10/2011 01:15:40

    Το Antinews .... πονάει

    Είναι αλήθεια ότι δυσκολευθήκαμε πολύ να καταλάβουμε τους λόγους για τους οποίους ο κ. Παπαχελάς κάλεσε το βράδυ στην εκπομπή του "Νέοι Φάκελοι" στον Sky τον Χρύσανθο Λαζαρίδη, παρόντος μάλιστα του κ. Μπάμπη, ενός δημοσιογράφου που προκαλεί ρίγη αγανάκτησης όχι μόνο στους οπαδούς της ΝΔ, αλλά και κάθε σκεπτόμενου Έλληνα

    Ώσπου προς το τέλος της εκπομπής αποκαλύφθηκε ο πραγματικός σκοπός. Ο οποίος δεν ήταν να ενημερωθούν ο κ. Παπαχελάς και οι ακροάτες του για την οικονομική πολιτική της ΝΔ, αλλά να αποκηρύξει ο κ. Λαζαρίδης το Antinews !!!

    Επί δεκαπέντε λεπτά της ώρας ο κ. Παπαχελάς καταφερόταν εναντίον του Antinews διαμαρτυρόμενος ότι του επιτιθέμεθα προσωπικά και ότι τον συγκρίνουμε με το 4ο Ράϊχ.

    Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι όλο το διαδίκτυο και όχι μόνο οι αναγνώστες του Antinews διασκεδαζουν με την αφίσα του http://antistachef.wordpress.com/ που δείχνει τον Γκέμπελς να φωνάζει "ΣΚΑΙ" πρέπει να έχει εκνευρισθεί πολύ ο κ. Παπαχελάς απο την γενικότερη κατακραυγή εναντίον των θέσεων των δικών του και του συγκροτήματος του. Πράγμα άλλωστε που ήταν ολοφάνερο κατά την διάρκεια της εκπομπής.

    Και ποιος μιλάει για λαϊκισμό; Εκείνοι που επιτίθενται καθημερινά στον Σαμαρά με επιχειρήματα σαν την ...δραχμή; Ή εκείνοι που εισέπρατταν εύσημα από την αμερικανική πρεσβεία για την "δημοσιογραφία" τους;

    Όσο για τα ονόματα που απελπισμένα ζητούσε ο κ. Παπαχελάς, υπενθυμίζουμε ότι το antinews εχει ονοματεπώνυμο. Και εδώ είμαστε

    Και τον προκαλούμε να βρει έστω και ένα υβριστικό γι αυτόν δημοσίευμα.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ factorx 11/10/2011 01:33:19

      Στην ηλεκτρονική έκδοση της Καθημρινής επιτρέπονται σχόλια αναγνωστών με ψευδώνυμο και χωρίς δυνατότητα ταυτοποίησης των στοιχείων.

      Και αυτοί κουκουλοφόροι είναι;;

      Μάλλον ζηλεύουν αν κρίνω από τον αριθμό των σχολίων στα αντινέα μπαίνουν περισσότεροι.

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ Aris. A 11/10/2011 01:57:16

        Μετά το συνεχές 'κράξιμό' τα σχόλια στις επιφυλλίδες του κ. Γιανναρά, δεν εμφανίστηκαν αυτή την Κυριακή.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Aris. A 11/10/2011 02:09:54

        Τους ενοχλούν αυτά που δεν μπορούν να ελέγξουν

      • Hellas avatar
        Hellas @ Aris. A 11/10/2011 02:10:40

        Εγώ έγραψα ενα σχόλιο. Δεν άντεξα

        Άσχετο η φωτογραφία με τον Gebbels και το Skai ειναι πρώτη. Νομίζω τους εκπροσωπεί.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 11/10/2011 01:39:40

      Αχ, τι έχασα! Τζάμπα διασκέδαση! Φαντάζεστε τον εν λόγω κύριο να αφρίζει από το κακό του εναντίον του Antinews; Τι δε θα 'δινα για να το έβλεπα! Έχει κρατήσει κάποιος DVD με την εκπομπή; Πληρώνω όσα ζητούσε και ο Καρατζαφέρης για τις βιντεοκασέτες που διακινούσε στη δεκαετία του '80!

      • Hellas avatar
        Hellas @ Αυριανιστής 11/10/2011 02:15:26

        Αυριανιστή σύντομα θα το ανεβάσουν στο http://www.skai.gr/tv/

        Πάντα με την ευγενική χορηγία του Α.Παπαχελά
        και του οικολόγου Αλαφούζου...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Αυριανιστής 11/10/2011 09:00:05

        @ Αυριανιστής
        Ο κ. Χρύσανθος Λαζαρίδης στου "Νέους Φακέλλους"
        10 Οκτ 2011 – 23:00μ.μ.

        http://folders.skai.gr/main/theme?id=248&locale=el
        Σύρετε τη βελόνα στο 47:16 γιά τη συζήτηση περί Αntinews.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ η Dimi 11/10/2011 13:09:43

          Σε ευχαριστώ πολύ, Dimi!

          • Νησιώτης avatar
            Νησιώτης @ Αυριανιστής 11/10/2011 15:33:27

            Παιδιά είστε μαζοχιστές και θέλετε να δείτε την συνέντευξη?Τι θα κερδίσετε?Το πολύ να ξανασυγχειστείτε πάλι.

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Αυριανιστής 11/10/2011 15:55:05

            !!!!

    • johndoctor avatar
      johndoctor @ factorx 11/10/2011 02:16:18

      Μην δίνεται βάση σε στημένους δημοσιογράφους
      Γνωρίζουμε ποιό ειναι ο θεσμικός τους ρόλο αγαπητέ factorx
      Προτιμώ να ειμαι κουκουλοφορος παρά κουκουλοφλώρος...και τσιράκι της νέας τάξης όπως ειναι άλλοι σε Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/10/2011 01:17:26

    Εκπληκτική η φράση που αναφέρεται στο σεβασμό των αρχών...
    ΥΓ1:Δεν παίζεστε...πότε προλάβατε;;;
    ΥΓ2:Ο Λαζαρίδης χτυπούσε πέναλτι με τρεις τερματοφύλακες απέναντι!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 11/10/2011 01:27:25

      Οι τρεις τερματοφύλακες!!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ danaos 11/10/2011 01:40:39

        Καλησπέρα Δαναέ! έλειπε ο τέταρτος....έ....πασχε από οξεία αντισαμαρίτιδα!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΕΥΑ 11/10/2011 01:52:59

          Ποιος ήταν ο τρίτος εκτός από τον Alexis και τον "κύριο Μπάμπη"; Πείτε μας, βρε παιδιά, να μάθουμε κι εμείς που χάσαμε το Θέατρο της Δευτέρας!

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Αυριανιστής 11/10/2011 02:02:00

            Χα,χα,χα,χα,χα!!!!!!!Πολύ καλό!!!!

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ Αυριανιστής 11/10/2011 02:13:09

            Τέλογλου

          • alkis avatar
            alkis @ Αυριανιστής 11/10/2011 14:45:13

            Ο Τέλλογλου ήταν. Την είδα την εκπομπή και δεν άφηναν τον Χρύσανθο να ολοκληρώσει τίς απόψεις του. Συνέχεια τον διέκοπταν.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ danaos 11/10/2011 01:41:05

        Δαναέ, σε βρίσκω σε μεγάλη φόρμα απόψε!!!!!!!!Καλησπέρα.

      • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
        Νίκος Παπαδημητρίου @ danaos 12/10/2011 10:54:00

        ))))))))))))))

      • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
        Νίκος Παπαδημητρίου @ danaos 12/10/2011 10:55:06

        well put, sir.

  10. πανάγος avatar
    πανάγος 11/10/2011 01:19:20

    Συγχαρητήρια, κύριε Ροδινέ !

    Η τελευταία σας φράση-βολή ματώνει κυριολεκτικά...

    Δεν τους σώζει ούτε αλεξί...σφαιρο.

  11. Orestios avatar
    Orestios 11/10/2011 01:19:33

    Πάντως έκανε σούπερ διαφήμιση ο Παπαχελάς. Ας πρόσεχε.
    Τώρα που αποκάλυψε τις αδυναμίες του είναι πολύ εύκολο να τον αντιμετωπίσει κάποιος.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Orestios 11/10/2011 01:27:12

      Ορέστιος δεν ξέρω αν πρόσεξες αλλά οι ίδιοι απέφυγαν προσεκτικά να πουν το όνομα του σάιτ. Και ο Λαζαρίδης το ανέφερε και έτσι έγινε η διαφήμιση.(χωρίς να εννοώ ότι το είπε για να κάνει διαφήμιση)

      • Orestios avatar
        Orestios @ φωνη 11/10/2011 01:30:36

        Νομίζω ότι το είπε κι ο Παπαχελάς, γιατί έπεσα πάνω στη φάση κάνοντας ζάπινγκ όταν το εκστόμισε

    • vaggelis avatar
      vaggelis @ Orestios 11/10/2011 20:29:16

      παντως ο alexis ειπε οτι αυριο το πρωι θα τα διαβασει καλη διαφημιση

  12. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 11/10/2011 01:20:41

    Δείτε τι ανέβασε το www.skai.gr αμέσως μετά την εκπομπή:

    "Ο κ. Λαζαρίδης αναφέρθηκε δε, σε blog που επιτίθεται συχνά σε δημοσιογράφους και πολιτικούς που έχουν αντίθετη άποψη με τη ΝΔ διευκρινίζοντας ότι δεν αρθρογραφεί σε αυτό, ούτε η ΝΔ έχει κάποια σχέση με αυτό, παρότι όπως αναγνώρισε το επίμαχο blog στηρίζει την αξιωματική αντιπολίτευση..."

    Νομίζω λοιπόν ότι έκανε λάθος ο κ. Λαζαρίδης που πήγε στην συγκεκριμένη εκομπή.

    Δεν νομιμοποιείς έτσι τον εχθρό και υβριστή του αρχηγού σου

    Ούτε παρασύρεσαι από τις αδιαμφισβήτητες ικανότητές σου και πας σε ένα ακροατήριο που την έχουνε στημένη για να εκθέσουν αυτούς που σε στηρίζουν

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυτόνομος 11/10/2011 01:24:22

      Η τρόικα του Σκάι ήταν σε ένταση από την αρχή. Ο Χρύσανθος καλά έκανε και πήγε. Σιγά μη φοβηθεί τους τρομαγμενους

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Orestios 11/10/2011 01:34:32

        Όχι αγαπητέ μου Ορέστιε, ο Λαζαρίδης ΔΕΝ έπρεπε να πάει στον Παπαχελά. Από τη στιγμή αυτή θα δεις πόσο "διαστρεβλωμένα" θα παίζουν τα λόγια του. Επίσης δεν χρειάζετια να πας σε μια εκπομπή και να γεμίσεις τους τηλεθεατές με αοριστίες και γενικόλογα.
        Νομίζω ότι ο Σαμαράς πρέπει να ενισχύσει το "πάγκο" και με άλλα στελέχη. Η πολιτική δεν είναι μόνο θεωρίες είναι και εφαρμογή της στρατηγικής σου για να έχεις τό γρηγορότερο δυνατό αποτελέσματα.

      • Αυτόνομος avatar
        Αυτόνομος @ Orestios 11/10/2011 01:36:15

        Δεν απάντησε ουσιαστικά στις επιθέσεις του Παπαχελά στο antinews. Δες λες "κι εμένα με βρίζουν άλλα μπλογκς". Μια κουβέντα μόνο έπρεπε να πει: "Αρνούμαι να κάνω λογοκρισία στο διαδίκτυο". Ούτε έπρεπε να μπει στην κουβέντα αν γράφει ή δεν γράφει στο antinews. Κι έπρεπε να θυμίζει τα wikileaks. Δυστυχώς δεν τα πήγε καθόλου καλά στο θέμα αυτό και έπεσε στην προβοκάτσια. Το "διαίρει και βασίλευε" ισχύει για όλους κ. Λαζαρίδης

        • ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
          ΠΑΙΚΤΗΣ @ Αυτόνομος 11/10/2011 13:34:09

          Τα wikileaks δεν έκαναν αν δεν απατώμαι αναφορά στην παρουσία ενός έλληνα δημοσιογράφου σε συζητήσεις που έγιναν στην πρεσβεία, με αφορμή το τότε άνοιγμα του Καραμανλή προς τη Ρωσία, ο οποίος τοποθετήθηκε μάλιστα σε βάρος του Καραμανλή; Και ο δημοσιογράφος αυτός δεν ήταν ο Αλέξης από ότι κατάλαβα, αλλά ο Χρύσανθος; Η κάνω λάθος;
          Ας με διορθώσουν. Μήπως τελικά το σύστημα έχει περικυκλώσει για τα καλά τη μόνη ελπίδα που μας απέμεινε, τον Αντώνη;

      • dmtrs avatar
        dmtrs @ Orestios 11/10/2011 01:43:59

        +1000

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Orestios 11/10/2011 02:13:38

        Δεν είδα την εκπομπή αλλά νομίζω ότι γενικά ακόμη κι αν είσαι ικανός είναι λάθος τακτική να παίζεις σε στημένο παιχνίδι όταν μπορείς να το αποφύγεις.

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ Orestios 11/10/2011 10:08:10

        συμφωνώ..τροικα σκαι-χρυσανθος διπλο απο ημιχρονο..το βλεπες..το παιξες??

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Αυτόνομος 11/10/2011 02:03:05

      Ήταν σίγουρα λάθος να αποδεχτεί να είναι τρεις αυτοί και μόνος αυτός.
      Αυτά είναι βασικά πράγματα.
      Έπρεπε να απαιτήσει να είναι πρόσωπο με πρόσωπο με τον Παπαχελά.
      Τότε θα φαινόταν καθαρά η διαφορά.

  13. andreas avatar
    andreas 11/10/2011 01:23:01

    Πολυ αξια του δινεται τελιωμενος ειναι και αυτος.Εδωσε εξετασεις και απετυχε μαλιστα και μετα της τελευταιες αποκαλυψεις της σχεσης του με την αλλη πλευρα του αντλαντικου.

  14. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/10/2011 01:23:06

    ἱερὰ ἐξέταση... "Ἀποτάσσεσαι τὸ Antinews;"

  15. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 11/10/2011 01:24:23

    Κύριε Ροδινέ, απαντάτε με επιχειρήματα για το αυτονόητο. Για κάποιον ο οποίος, ως φαίνεται,συνωθείται στους διαδρόμους της αμερικανικής πρεσβείας, αυτά είναι μάλλον μακράν της αντιληπτικής του ικανότητας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Diamond Angel 11/10/2011 01:30:01

      Με ενόχλησε πολύ, μα πάρα πολύ, αυτό που είπε ο κ. Παπαχελάς, οτι "πήρε αρχές από το σπίτι του".
      Το θεωρώ άκρως προσβλητικό για όλους μας.
      Και ας γνωρίζω ελάχιστους εδώ μέσα προσωπικώς.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 01:34:08

        Τις ξέχασε όμως τις αρχές του κι αυτό φάνηκε από την αγενια που έδειξε στον καλεσμένο του.

      • arslonga avatar
        arslonga @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 01:41:49

        αρχές;
        α, μάλιστα, είχε και αυτός πιάνο στη γειτονιά του.

        • Orestios avatar
          Orestios @ arslonga 11/10/2011 01:46:18

          Σαν τη Βάσω. Μη μάθαινε και γαλλικα

      • Αληκτώ avatar
        Αληκτώ @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 11:29:46

        Αν είχε πάρει αρχές από το σπίτι του θα είχε πάρει και Ελληνική παιδεία και φιλότιμο. Φαίνεται όμως ότι τα ξέχασε όλα αυτά για να γίνει αρεστός στα αφεντικά!

      • TIMAIOS avatar
        TIMAIOS @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 19:18:31

        Ποιο σπιτι? ετσι λεμε το ΕΛΙΑΜΕΠ τωρα???

      • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
        Νίκος Παπαδημητρίου @ Κώστας Ροδινός 12/10/2011 11:01:45

        'ωστε “πήρε αρχές από το σπίτι του”;;; Φαίνεται υπάρχουν "οίκοι" και "οίκοι", ο Αλέξις νομίζει ότι έχει απέναντί του 9 εκατ. Ελληνες που ΔΕΝ πήραν αρχές από το σπίτι τους, ας ψάξει αναγνώστες σε άλλη χωρα. Γεμίσαμε εξευρωπαϊσμένους που δεν ανέχονται πλέον να ζουν με τη βαλκανομεσογειακή πλειοψηφία των ιθαγενών. Και ''καλλιεργημένους" με "αρχές". Παρεμπιπτόντως, τόσοι καθηγητές πανεπιστημίου, που είναι η ''αριστοκρατία των σοφών" της χώρας;

  16. zame avatar
    zame 11/10/2011 01:25:28

    +100000000000000000000000000000000
    Ισως και αυτη - (μονολιθικότητα του politically correct!) - να χανει το πλεονεκτημα της ευκολιας .. στο να κρεμουν μια ταμπελα για να ξεμπερδευουν απο τον οποιο μη επιθυμητο..

  17. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 11/10/2011 01:27:55

    Πάλι δωρεάν διαφήμιση Φάκτορα!
    Τώρα κι απ' τον Alexis!
    Πονάνε ...

  18. dimitris avatar
    dimitris 11/10/2011 01:29:30

    ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΧΘΕΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ Η ΝΤΟΡΑ ΛΑΜΠΡΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΑΓΟΣ ΤΑ ΚΟΥΤΣΟΥΒΕΛΑ ΤΩΝ ΒΑΡΟΝΩΝ ΕΓΓΥΗΤΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΛΟΤΗΤΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΝΟΗΜΑ ΠΙΑ ΛΕΞΕΙΣ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ALLEXIS
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  19. Dark Angel avatar
    Dark Angel 11/10/2011 01:30:04

    Ξυδάκι....
    Καλαματιανό....
    Αλέξη....

  20. The Saint avatar
    The Saint 11/10/2011 01:30:50

    Κοίτα να δείς τι έμαθα σήμερα....

  21. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 11/10/2011 01:31:35

    Και τι θα αλλαξει αν ξερουν ποιος εισαι; Ελευθερια λογου υπαρχει,
    Και στο κατω κατω αν δεν μιλανε και δεν κρινουν οι πολιτες τοτε ποιος θα κρινει; Για ποιον υπαρχει η κυβερνηση; Κανονικα η κριτικη ειναι καλο πραγμα και καθε σοβαρος ηγετης την δεχεται προθυμα και με χαρα.
    Οπως ειχε πει ενας σοφος "Ενα λαθος μετατρεπεται σε σφαλμα οταν αρνεισαι να το διορθωσεις" . Η κριτικη ειναι πολυ σημαντικο πραγμα και πρεπει να γινεται, για αυτον τον λογω ο Αθηναιος νομοθετης Σολων ορισε ως εγκλημα την αδιαφορια προς τα κοινα, και την αποφυγη της αντιπαραθεσης με τους διαφωνουντες προς αυτους.
    Δεν θα μας πουν οτι ειναι και κακο αυτο που γινεται εδω αρα, σιγα μην χαρουμε κιολας επειδη μας ξεπουλανε.

    http://www.youtube.com/watch?v=oVOrhi-n6uI&feature=related

    Αντε ρε Ελληνες!!! Θυμηθειτε ποιοι ειστε και μην δισταζετε πουθενα και ποτε

    • Ελληνική Φιλοσοφία avatar
      Ελληνική Φιλοσοφία @ Ελληνική Φιλοσοφία 11/10/2011 01:35:21

      Σημειωση : δανειστηκα τα αυτουσια λογια του Κενεντυ παραπανω.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ελληνική Φιλοσοφία 11/10/2011 01:44:46

        Αυτού που έφαγε τη σφαίρα στο κεφάλι???

        • Ελληνική Φιλοσοφία avatar
          Ελληνική Φιλοσοφία @ Orestios 11/10/2011 01:48:12

          Ναι, αυτον Ορεστιος. Εξ ισου σπουδαια προσωπικοτητα με τον Σολωνα, ισως και σπουδαιοτερη, αν οχι σιγουρα.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ελληνική Φιλοσοφία 11/10/2011 02:13:47

            Υπερβαλεις.

          • Νησιώτης avatar
            Νησιώτης @ Orestios 11/10/2011 15:46:24

            Δεν έχει σημασία ποιός λέει κάτι,αλλά αυτά που λέει.Και ο λόγος αυτός που ειπώθηκε πρέπει να είναι ο ΦΑΡΟΣ μας,γιατί πράγματι μην ξεχνάτε ποιοί είναι οι πρόγονοι μας και τι έχουν επιτύχει.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 11/10/2011 16:20:37

            Ο μεγάλος μεταρρυθμιστής της Δημοκρατίας ήταν ο Κλεισθένης κι όχι ο Σόλων

          • singularity avatar
            singularity @ Ελληνική Φιλοσοφία 11/10/2011 03:11:15

            Κόψε κάτι.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Ελληνική Φιλοσοφία 11/10/2011 01:39:51

      “Ενα λαθος μετατρεπεται σε σφαλμα οταν αρνεισαι να το διορθωσεις”
      Κάποιος πρέπει να το επισημάνει στην τρόικα και στους λοιπούς μνημονιολάγνους λάτρες της "λιτότητας" αυτό!

      • oneoff avatar
        oneoff @ φωνη 11/10/2011 11:43:11

        Η τρόϊκα και οι μνημονιολάγνοι δεν έχουν κάνει κανένα λάθος. Αυτό που κάνουν είναι αυτό που θέλουν να κάνουν.

  22. singularity avatar
    singularity 11/10/2011 01:33:52

    Έκανε όμως δύο φάουλ ο κ. Λαζαρίδης. Αποκήρυξε εμφατικά (κι επέμενε) το αντιπολιτευτικό ύφος και περιεχόμενο του ιστολογίου –η σιωπή του απέναντι σε αναφορά “πρακτικών ηλεκτρονικού αυριανισμού” ήταν εκκωφαντική-, κι επίσης αναγνώρισε τους τρεις αυτούς «κυρίους» που είχε απέναντί του ως άξιους συνομιλίες διότι διαφορετικά, είπε, αν δεν τους σεβόταν ως επαγγελματίες δεν θα πήγαινε στην εκπομπή τους.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ singularity 11/10/2011 01:36:10

      Αυτό ακριβώς, αγαπητέ μου....

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΑΡΚΑΣ 11/10/2011 01:53:54

        γιὰ τοὺς τρεῖς ἐπαγγελματίες: κανένα ἐπάγγελμα δὲν εἶναι ντροπὴ...

        • singularity avatar
          singularity @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/10/2011 02:10:04

          Σε κάθε περίπτωση, θα μπορούσε να αποφύγει αυτή τη διευκρίνιση. Όσο για το ιστολόγιο, θα ήταν κατανοητό αν έπαιρνε αποστάσεις από τον χώρο σχολιασμού, αλλά δεν δήλωσε απερίφραστα πως η Ν.Δ. ή έστω ο ίδιος ως Λαζαρίδης, τις κεντρικές αναρτήσεις τις υιοθετεί. Κι αναρωτιέμαι, γιατι. Δεν συμπίπτουν με το όραμα και τις ιδέες τις σημερινής Νέας Δημοκρατίας? Η Νέα Δημοκρατία παίρνει αποστάσεις από τις αναρτήσεις του ιστολογίου για ποιό λόγο? Διαφωνεί με κάτι?

          • StarPowerNone avatar
            StarPowerNone @ singularity 11/10/2011 09:53:14

            Θέτεις πολύ σωστά ζητήματα, πάνω στα οποία χωράει πολύ συζήτηση, η οποία πρέπει να γίνει. Η ταπεινή μου γνώμη, φυσικά. Ως συνήθως.

          • oneoff avatar
            oneoff @ singularity 11/10/2011 11:45:04

            Φυλάει τα ρούχα της εν αναμονή της κυβερνητικής της περιόδου.

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ singularity 11/10/2011 15:02:39

            Ἐλάτε βρὲ παιδιά, σιγὰ τὰ ὠά. Νὰ ἀκούσω παράπονο ἀπὸ τὸ Antinews ὅτι δὲν ἔχει ἀρκετὴ δόση λαζαριδισμοῦ καὶ θὰ πάω καλόγερος στὰ Καυσοκαλύβια.

            Ἡ διπλωματία δὲν εἶναι κακὸ πρᾶμα, ὅταν ἐπιπροστίθεται σὲ μιὰ παράλληλη εἰλικρινῆ καὶ πραγματικὴ στάση (δηλαδή, ὄχι νὰ λέμε "ἐπανίδρυση τοῦ κράτους"- νὰ ὑπάρχει καὶ πολιτικὴ ἀπὸ πίσω)! Καλὰ ἔκανε ὁ ἄνθρωπος!

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ singularity 11/10/2011 02:09:39

      Mην τα μεγαλοποιούμε.

      Δεν πήγε να υπερασπίσει κανένα ιστολόγιο ο Λαζαρίδης ούτε είναι υποχρεωμένος να απαντάει στην υπερβολή του καθενός.

      Αυτό θέλανε να αντιδράσει για να στρέψουν την συζήτηση σε λάθος δρόμο.

      Ο Λαζαρίδης πήγε ως σύμβουλος του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης και να δώσει την άποψη του για τις κρίσιμες στιγμές που περνάει η χώρα.

      Και επειδή είναι από τους ανθρώπους που επηρεάζουν την γραμμή Σαμαρά και αφορούν και αυτόν οι κατα καιρούς συκοφαντίες του συγκροτήματος που καλώς ή κακώς έχει αναγνώστες και ακροατές πήγε για να αποδείξει με την παρουσία και προσωπικότητα του ότι δεν είναι τα πράγματα όπως τα γράφουν.

      Για φανταστείτε τον μέσο αναγνώστη της Καθημερινής που διαβάζει για ακροδεξιούς στο περιβάλλον Σαμαρά και βλέπει τον Λαζαρίδη.

      Από μόνη της η παρουσία ακυρώνει όλη την αρνητική προπαγάνδα.

      Λύση δεν είναι να αποφεύγεις όσους σε σπεκουλάρουν αλλά να αποδεικνύεις με την παρουσία σου σε όσους δεν σε ξέρουν ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι.

      • singularity avatar
        singularity @ Aris. A 11/10/2011 02:42:07

        Δεν καταλαβαίνω. Ωραία όσα λες, αλλά γιατί να μην υπερασπιστεί την σελίδα εκείνη που συνέβαλε τα μέγιστα στον διαδυκτιακό χώρο ώστε να επικρατήσει ο Σαμαράς ως αρχηγός της Ν.Δ. και μάλιστα με τέτοια διαφορά. Πως πήρε αποστάσεις τόσο απροκάλυπτα? Τον κύριο Λαζαρίδη τον εκτιμώ και θα μπορούσε να είχε απαντήσει διαφορετικά όπως:
        «Κύριοι, στο τοπίο της ηλεκτρονικής ενημέρωσης που διαμορφώνεται, λογικό είναι να υπάρχουν πολιτικές συμπάθειες ή αντιπάθειες. Το antinews φυσικά και δεν είναι επίσημο όργανο της Ν.Δ. ούτε τα άρθρα του κατευθυνόμενα από εμάς. Ομολογουμένως οι αρθρογράφοι των κεντρικών του αναρτήσεων βλέπουν τουλάχιστον με συμπάθεια τον Αντώνη Σαμαρά και τη Νέα Δημοκρατία. Από εκεί και πέρα, αν στο χώρο σχολιασμού λέγονται κατά καιρούς κάποιες ακραίες κουβέντες ή αν οι κεντρικές αναρτήσεις δεν χαρακτηρίζονται από πολιτική ορθότητα στον βαθμό που θα ήθελαν ορισμένοι, αυτό δεν είναι πρόβλημα του κόμματος, ούτε θα απολογηθούμε για όσα γράφονται εκεί, με την πλειοψηφία των οποίων σαφώς και συμφωνούμε». Και θα μπορούσε να προσθέσει με νόημα «Κύριε Παπαχελά, η επίσημη Νέα Δημοκρατία μπορεί να διαφωνεί με νοοτροπίες και κοσμοαντιλήψεις που εκφράζετε εσείς ή ο κύριος Παπαδημητρίου, αλλά εκπροσώπους του τέταρτου Ράιχ δεν θα σας χαρακτήριζε ποτέ, δεν αρμόζει σε κοινοβουλευτικό κόμμα να εκφράζεται με τέτοιο τρόπο κατά των ιδεολογικών του αντιπάλων».

        Νομίζω πως αν έδινε περίπου μια τέτοια απάντηση, θα ήταν πραγματικά αποστομωτικός. Και δεν θα άφηνε περιθώρια να θεωρηθεί η στάση του ως αχάριστη απέναντι στο ιστολόγιο.

        • ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
          ΠΑΙΚΤΗΣ @ singularity 11/10/2011 13:44:05

          αν περιμένετε να αναγνωρίσει το πολιτικό σύστημα την προσφορά του καθενός , είστε γελασμένοι. έτσι είναι η φύση της πολιτικής, η αχαριστία αποτελεί κύριο συστατικό στοιχείο.
          απολαύστε τη διαδρομή σας στο ιστολόγιο αυτό, χαρείτε τη δυνατότητα που σας δίνει να εκφράζετε ελεύθερα τις απόψεις σας και μην περιμένετε ευχαριστώ απο κανέναν. η μαγκιά δεν είναι να γίνουμε μέρος του συστήματος τους, αλλά να διατηρήσουμε την αυτονομία της άποψης μας.
          οι λαζαρίδηδες έρχονται και φεύγουν άλλωστε...

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΠΑΙΚΤΗΣ 11/10/2011 14:36:12

            Εχεις δίκιο. Συμβαίνει αυτό κατά σύστημα.
            Είναι ίδιον της εξουσίας.
            Εξάλλου μάγκας κατά Μπαμπινιώτη= έξυπνος άνδρας.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ singularity 13/10/2011 13:35:32

          Συμφωνώ. Απλά θα πρέπει και όλοι όσοι σχολιάζουμε ή αρθρογραφούμε στο antinews να μην νομίζουμε ότι ανήκουμε σε κάποια ιερή σέχτα που αν μας την προσβάλλουν ή αν δεν ομνύουν όρκο τιμής σε αυτήν είμαστε και αχάριστοι. Ο Λαζαρίδης απλώς είπε διπλωματικά ότι το antinews δεν αποτελεί όργανο της ΝΔ χωρίς να απαντήσει (και πολύ σωστά) στις επίμονες ερωτήσεις του Παπαχελά για το αν συμφωνεί η ηγεσία της ΝΔ με αυτά που γράφει το antinews. Επίσης, πολύ σωστά (και διπλωματικά) είπε ότι πολλά γράφονται και ως σχόλια σε άρθρα που αναρτά το antinews θέλοντας προφανώς να δείξει ότι μπορεί να γραφτούν και κάποιες ακρότητες από ορισμένους - κανείς δεν είναι τέλειος, εν πάση περιπτώσει. Ούτε απάντησε για την φωτογραφία Γκέμπελς-ΣΚΑΪ, απλά άφησε να εννοηθεί ότι και αυτό μπορεί να είναι κάπως ακραίο (αν και κατά τη γνώμη μου δεν είναι, απλώς είναι πολύ αιχμηρό μπορεί να πει κανείς).

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 13/10/2011 13:36:23

            αν δεν ομνύουμε

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Aris. A 11/10/2011 15:56:10

        !!!!!!!

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Aris. A 11/10/2011 16:24:19

        Πολυ καλα εκανε και πηγε. Πανε οι εποχες που οι δημοσιογραφοι σού την στηνανε. Εχουν απομυθοποιηθει πια. Αν δεν παει ο Λαζαριδης ποιος θα πηγαινε;
        Μιλαγε αλλη γλωσσα και μονο αυτο τους εξαφανιζε.
        Τους εκανε και πλακα(Τι ειναι η πατριδα μας ; Μην ειναι οι καμποι....!!!!) δειχνοντας ποσο διαφορετικος ειναι.
        Ειναι αληθεια οτι ξαφνιαστηκε απο την ερωτηση για καποιο blog (εκεινος το ονοματησε πρωτος: "Eννοειτε το Antinews...!!!!) Ποιος απο μας δεν ξαφνιαστηκε; Η αντιδραση του ηταν τετοια , και δεν αρεσε σε καποιους, γιατι εγω πιστευω οτι κρατηθηκε με πολυ ζορι να μην τους βρισει πολυ ασκημα. Γι'αυτο απαντησε ετσι .Και τελικα βγηκε πολυ εντονα (ηθελημενα ή μη ) ο φοβος και ο τρομος του Αλεξη. Ο πανικος του. Γιατι τον εστειλε απεναντι, σχεδον λεγοντας του : 'Και τι θελεις απο μενα , τι να σου κανω εγω; ' Εχεις προβλημα και θελεις βοηθεια;
        Πολυ καλος Ευγε !!!

        • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
          "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 11/10/2011 18:20:39

          Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η άποψή σου!
          Καλά έκανε που πήγε, στάθηκε πολύ χαλαρά και άνετα, απέναντι στην επιθετικότητα του ενός, κυρίως και πιστεύω ότι μαλλον την περίμενε την ερώτηση για το Antinews, γιατί αν προσέξετε τη στιγμή που πετάει, δήθεν αφελώς το όνομα, είναι όλα τα λεφτά! Σιγουριά και αυτοπεπείθηση, με μια δήθεν αφέλεια! Είμαι σίγουρος ότι στο σημείο αυτό ο Αλέξης δαγκώθηκε!
          Όσοι υποστηρίζουν ότι δεν έπρεπε να πάει, κάνουν βασικό λάθος τακτικής! Τον είδε τον άκουσε και τον γνώρισε (;) ένα κοινό που άκουγε πολλά γι αυτόν και όχι πάντα ευχάριστα! Υπήρξε μια άκρως επιθετική ενέργεια του Λαζαρίδη και δεν ξέρω μήπως την προκάλεσε κιόλας!

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 11/10/2011 18:29:14

          ...Τι να ’ναι η συγκυβέρνηση; Μην ειναι οι καμποι, μην ειναι τα απαρτα ψηλα βουνά; Και αυτά και κείνα και όλα μαζί σε ενα αχταρμά συνδιοίκησης και συνενοχής είναι!...

          Από το πρόσφατο έξοχο άρθρο της Effie b. εδώ, με τίτλο:
          "Συνένοχοι στις ανομίες τους δεν θα γίνουμε"

      • aris avatar
        aris @ Aris. A 13/10/2011 18:17:11

        Πολύ σωστά

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ singularity 11/10/2011 09:58:39

      Δεν είπε αυτό. Είπε ότι "αν τους θεωρούσε ΝΑΖΙ" δεν θα καθόταν μαζί τους. Το ότι δεν τους θεωρεί ΝΑΖΙ δεν σημαίνει ότι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα.
      Εμένα μου έκανε εντύπωση η απόπειρα του Παπαχελά να υπερασπιεστεί την...Μερκελ. Και δεν τον ενοχλουν τα ρατσιστικά δημοσιεύματα και οι εικονογραφιες του Γερμανικού τύπου για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Σαν δεν ντρέπεται...

  23. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 11/10/2011 01:34:45

    Παληα μεσα στην Τουμπα ειχαμε αφιερωσει ενα συνθημα στον γκολκηπερ του Ολυμπιακου το αφιερωνω με ολη μου την αγαπη στον Παπα Μπαμπη για τα γκολ που εφαγε απο τον Λαζαριδη
    Τρα λα λα τρα λαλα εισαι σαν τον Μυλωνα.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ NIK THE GR 11/10/2011 02:15:13

      Ποιός είναι ο Μυλωνάς και ποιος ο γκολκήπερ

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ Aris. A 11/10/2011 11:31:39

        Θελει και ρωτημα?τερματοφυλακας Αλεξης και αναπληρωματικος Μπαμπης,οσο για τον Μυλωνα ε μην κανουμε οτι δεν το ξερουμε το αστερι-γκολκηπερ του θρυλου?

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ NIK THE GREEK 11/10/2011 11:36:46

          Κάτι σαν το γίγαντα Μιχόπουλο ένα πράμα!
          Ε, Νίκο θυμάσαι εκείνο το παιχνίδι που περάσε πάνω από τη μπάλα και την πήρε ο αντίπαλος σ΄ένα διεθνές παιχνίδι του ΠΑΟΚ;

          • NIK THE GREEK avatar
            NIK THE GREEK @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 18:55:00

            Τερματαρα τι να σου πω,ειχε την τυχη μετα τον ΠΑΟΚ να παει στην Burnley,οπου το ψευδωνυμο του ηταν κατα τυχη το ιδιο με το δικο μου Nik the Greek,στον ΠΑΟΚ ηταν μεχρι το 2000,τωρα το ματς αυτο δεν το θυμαμαι,θα ρωτησω ομως καποια πετσια και θα επανελθω.

  24. ΜΠ avatar
    ΜΠ 11/10/2011 01:35:51

    Η μορφή επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων μέσα από τα blogs, ειδικά δε στο Antinews, παράγουν αποτέλεσμα που δεν είναι άλλο από την προάσπιση των Δημοκρατικών θεσμών και λόγων. Η ανωνυμία που απολαμβάνουν ως Δημοκρατικό αγαθό οι ανταλάσσοντες τη γνώμη, είναι νομοθετικά θεσπισμένη και δεν αμφισβητείται. Η δε ελευθερία του λόγου, αποτελεί ένδειξη υγείας της ίδιας της Δημοκρατίας και όλων όσων την υπερασπίζονται. Κατά συνέπεια, οποιαδήποτε προσπάθεια για υπονόμευση είτε της ανωνυμίας, είτε της ελευθερίας του λόγου, είτε της επικοινωνίας που προωθείται μέσα από τους διαδικτυακούς τόπους, αποτελεί σαφέστατα παρεμπόδιση και προσπάθεια φίμωσης των Δημοκρατικών θεσμών και της ίδιας της Δημοκρατίας.

  25. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 11/10/2011 01:40:05

    Και για να κλείσω για σήμερα στα αντινέα, όποιον φτύνεις κολλάει... δεν τους αξίζει καμία παρουσία ανθρώπων του Σαμαρά εκεί.
    Άντε τώρα να πάρει σειρά ο Μηταράκης και οι λοιποί συγγενείς..... και μετά μου λέτε γιατί δεν ανεβαίνουμε δημοσκοπικά......

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/10/2011 01:42:08

    Μικρό μάθημα αμερικανικής ιστορίας για τον «αμερικανόφιλο» Αλέξη:
    Οι «ιδρυτικοί πατέρες» των ΗΠΑ Alexander Hamilton, James Madison, και John Jay έγραψαν τα περίφημα Federalist Papers, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Κ. Ροδινός, με τα ψευδώνυμα Publius και Federal Farmer.
    Επίσης, στις ΗΠΑ, που τόσο θαυμάζει ο Αλέξης, το Ανώτατο Δικαστήριο έχει επανειλημμένα υπερασπιστεί και ετυμηγορήσει υπέρ της ανωνυμίας στον δημόσιο λόγο, αφού αυτή προκύπτει από την 1η τροποποίηση του αμερικανικού συντάγματος.
    Αδιάβαστο σε πιάνω Αλέξη.

    • "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
      "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" @ Strange Attractor 11/10/2011 18:32:34

      Παιδιά, μη τρελλαθούμε! Επειδή ο Αλέξης είναι "αμερικανόφιλος", δε σημαίνει ότι η Αμερική δεν έχει Δημοκρατία και δε σέβεται την ελευθεροτυπία! Μετά την τραγωδία του "Μι-Λάϊ" και την εξέλιξη που είχε στο εσωτερικό της χώρας κάποιος είχε γράψει για τον τρόπο που ο Τύπος είχε αντιμετωπίσει το θέμα: "Αυτό είναι το μεγαλείο της Αμερικής! Τολμά να δείχνει τις πληγές της, ακόμα κι όταν αυτές είναι αποτρόπαιες!"
      Εκεί, τους δημοσιογράφους σαν τον Αλέξη τους έχουν στο περιθώριο! Τους θέλουν, όμως, "γαιοστρατηγικά", όσο εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους!

  27. 13 avatar
    13 11/10/2011 01:43:12

    Συγχαρητήρια στο Χρύσανθο Λαζαρίδη.Ηταν τέλειος απόψε.Πράγματι οι ποιό πολλοί είδαμε και ακούσαμε στο τέλος της εκπομπής έναν εκνευρισμένο δημοσιογράφο απο ένα μεγάλο εκδοτικό οίκο να μιλά επι προσωπικού.Λάθος του μεγάλο, δεν έπρεπε.Δεν έπρεπε διότι έχασε την ουσία της η κουβέντα.Και κάπου ένιωθες οτι το... "μαγαζί" είναι του δημοσιογράφου.Οσες μετοχές και να κρατάει ένας υπάλληλος η επιχείρηση δεν είναι δικιά του, έτσι ώστε να βγάζει το αποθυμένο του μέσα στην επιχείρηση.Αλλά τι λέμε τώρα... Πασοκ και επιχειρηματίας είναι... ανέκδοτο!!

    • kostas* avatar
      kostas* @ 13 11/10/2011 12:04:18

      0 κ. Λαζαριδης ηταν ψυχραιμος πολυ και την ειπε και με το γαντι στον Μπαμπη ...

  28. ektoras avatar
    ektoras 11/10/2011 01:44:45

    Ενας δημοσιογραφος με παρουσια 20 ετων και σημαντικο εργο πως καταντισε ετσι??? εβγαλε μια απιστευτη ανασφαλεια κουνοντας το δακτυλο στον κ.Λαζαριδη για να τραβηξει το αυτι οσων γραφουν και όσων σχολιαζουν εδω... Ειναι απογητευτικη η εικονα σου Αλεξη...κριμα γιατι εχεις κανει σημαντικες δουλειες (τηλεοπτικες και συγγραφικες) και ειχες κτησει ενα σοβαρο προφιλ που μονο σου αποδομησες ελεω μνημονίου και Φαληρου... (Ουτε να χες πληρωσει απο την τσεπη σου τα τζαμια που εσπασαν οι ταξιτζηδες..)
    Υ.Γ. ονομα εβαλα να μη γκρινιαζεις, αν σε δω στο Πριαμο που συχναζεις θα σου δειξω και ταυτοτητα..

    • ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
      ΠΑΙΚΤΗΣ @ ektoras 11/10/2011 13:47:26

      στο ίδιο ρεστοράν με τον Κίμωνα Κουλούρη και ο Παπαχελάς;

  29. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 11/10/2011 01:45:32

    Μάλιστα! Ο ‘επαγγελματίας’ δημοσιογράφος με το ήθος και τους καλούς τρόπους, που τα απέκτησε από πολύ παλιά, στο αρχοντικό του σπίτι και στο Αμερικανικό Κολλέγιο, όταν παρίστανε τον αριστερούλη. Ο ‘αντικειμενικός’ διευθυντής εφημερίδας που ο μοναδικός καημός του είναι το καλό της χώρας! (Ποιάς χώρας δεν το προσδιόρισε.) Αυτός είναι ο επαγγελματίας που τόσο άδικα αποκαλύπτουν ως ιπποκόμο κάποιας ξένης πρεσβείας τα κακορίζικα τα wikileaks! Αλλά του φταίει το διαδίκτυο που του τα γράφει λίγο ωμά. Εκνευρίζεται που δεν μπορεί να ελέγχει και να συντονίζει τους ‘κουκουλοφόρους του διαδικτύου’, όπως κάνει με τους άλλους ‘επαγγελματίες’ δημοσιογράφους και ψευτοδιανοούμενους της εφημερίδας του. Ήταν αντικειμενική και επαγγελματική δημοσιογραφία όταν συντόνιζε την επίθεση εναντίον του Β. Μαρκεζίνη και ανέθετε την επαίσχυντη βιβλιοκριτική σε κάποιον άσχετο και άγνωστο δημοσιογραφίσκο. Μια δήθεν βιβλιοκριτική (3-4 παραγράφων) δυο βιβλίων συγχρόνως ενός ακαδημαϊκού παγκοσμίως καταξιωμένου.
    Ας αποκαλύψει όλες τις δουλειές του, όλες τις θέσεις του.
    Εύγε, Alexis!
    Γιώργος Καλογιάννης

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ StarPowerNone 11/10/2011 01:57:07

      ὄντως, τί ντροπὴ ἐκεῖνες οἱ βιβλιοκριτικὲς τοῦ Μαρκεζίνη... Ἀκόμα ἐκτιμοῦσα τὴν Καθημερινή, καὶ δὲν πίστευα αὐτὰ ποὺ διάβαζα...

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/10/2011 02:24:16

        Είναι το σύστημα ΕΛΙΑΜΕΠ, όπου ο Alexis, είναι Γενικός Γραμματέας. Έβαλαν και κάτι άλλους άσχετους μεταφραστές να γράψουν εκτενείς βιβλιοκριτικές για βιβλία του Β. Μαρκεζίνη σε κάποιο έντυπο ονόματι Athens Review of Books, κάκιστη απομίμηση toy New York Review of Books.

  30. ierofantis avatar
    ierofantis 11/10/2011 01:46:37

    Πάντως Κώστα θα είχε πολύ πλάκα αν στην ερώτηση του Αλέξη προς τον Χρύσανθο "με ποιους θα κυβερνήσει ο Σαμαράς", ο Χρύσανθος απάνταγε "με πολλούς άξιους που δεν είναι ακόμα γνωστοί και με κάποιους από τους Κουκουλοφόρους του Antinews...!"

    Εκεί θα ήταν για εγκεφαλικό.

    Πέρα από την πλάκα όμως, η σημερινή παράσταση δεν συνιστά έκφραση φθόνου. Αυτόν θα μπορούσε ο Αλέξης να τον εκφράσει σε μονόλογο, κάποιο βραδάκι παρέα με τη Σία στο δελτίο των 9.

    Ούτε ίσως και παράπονο. Δεν τον έχω για τόσο ευαίσθητο ώστε να τον πιάσει τώρα η πίκρα και το γινάτι γιατί τάχαμου δέχεται άδικες και σκληρές επιθέσεις από αγνώστους.

    Μάλλον για φόβο μου φαίνεται ότι εξέφρασε ο άνθρωπος.

    Τί φοβάται όμως ο Αλέξης;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ierofantis 11/10/2011 01:54:03

      Τι φοβόταν ο Γκέμπελς τον Απρίλη του 45???

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ierofantis 11/10/2011 01:59:04

      Φοβάται, Ιεροφάντη, πώς όταν τελειώσει το ρεπερτόριο των μεγάλων συνθετών "η εφημερίδα του, είναι και μέτοχος, θα πηγαίνει απευθείας στην ψαραγορά, όχι στα περίπτερα". (Προφήτης speaking.)

      • καποιος avatar
        καποιος @ Αυριανιστής 11/10/2011 10:27:48

        να προσθεσω και τον"Γαστρονομο". καποιοι ειμαστε ευαισθητοι και το παμε ακομα δωρακι στη μανουλα μας που το διαβαζει:)

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ καποιος 11/10/2011 11:08:44

          Στη μανούλα σου, ή στη γυναικούλα σου, να της αγοράσεις άλλα περιοδικά μαγειρικής, αφού είσαι τόσο ευαίσθητος. Γιατί πρέπει να ενισχύουμε το αλαφουζομάγαζο; Πρέπει να καταλάβουμε ότι ΟΛΟΙ όσοι είναι στρατολογημένοι εκεί μέσα, υπηρετούν πιστά τη γραμμή των τροϊκανών κατακτητών. ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ λοιπόν στη "Φωνή της Kommandatur"!

          • danaos avatar
            danaos @ Αυριανιστής 11/10/2011 11:12:44

            Μην εξοργίζεσαι Αυριανιστή μου! Δες παρακάτω.Σου έδωσα υπουργείο!

  31. ΜΠ avatar
    ΜΠ 11/10/2011 01:53:14

    Τί φοβάται ο Αλέξης;
    Το " Είμαστε αυτό που έρχεται ", όπως το είπε ο Πρόεδρος χθες το απόγευμα. Λίγο το 'χεις;;;

  32. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 11/10/2011 01:56:54

    Είναι πολύ διασκεδαστικό να βλέπεις ότι το σύστημα πασόκ διαλύεται στα εξ'ών συνετέθη.

    Άφριζε από το κακό του ο Alexis...

    Ο πανικός τους είναι κάτι παραπάνω από έκδηλος και αυτό με χαροποιεί αφάνταστα. Το antinews δεν μπορούν να το φιμώσουν και έχουν λυσσάξει...Πνέουν τα λοίσθια

    Βέβαια και εμείς είμαστε σε ανησυχία και σε εγρήγορση.
    Όχι όμως για την καρέκλα μας, αλλά για την Πατρίδα,τις οικογένειες και τα παιδιά μας...για να υπάρχει ελπίδα και προοπτική.

    ΟΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΗΣ

  33. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/10/2011 01:57:05

    Σχολίασα στη προηγούμενη ανάρτηση τη παρουσία Λαζαρίδη και την επίθεση στο Antinews.Πέραν όλων των άλλων,εκείνο που μου έκανε,επίσης,τρομερή εντύπωση ήταν η φράση του Παπαχελά:''Η ΝΔ είναι αστικό κόμμα,κόμμα ευθύνης...''.Το είπε με πείσμα και πάθος,προσπαθώντας να τεκμηριώσει επιχειρήματά του.Γιατί αστικό μόνο;Δηλαδή μόνον οι αστοί αντιπροσωπεύονται στη ΝΔ;Η Νέα Δημοκρατία είναι ΛΑ'Ι'ΚΟ Κόμμα,μια μεγάλη παράταξη,καλύπτοντας ΟΛΕΣ τις κοινωνικές ομάδες.Το σχολιάζω διότι από μερικούς δημοσιογράφους,και όχι μόνο,το ακούω συχνά το τελευταίο καιρό και καλό θα ήταν η Συγγρού,κάποια στιγμή και ΣΥΝΤΟΜΑ,να λύσει μερικές τέτοιες εκκρεμότητες που προκαλούν σύγχυση στη κοινή γνώμη.

    • Pico Aliso avatar
      Pico Aliso @ Komis Montechristo 11/10/2011 02:03:01

      Ο Παχελας εννοούσε οτι η ΝΔ ειναι αστικο κομμα και οχι κομμα τυπου Πασοκ,Ξυριζα και κουκουε.

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Pico Aliso 11/10/2011 02:17:01

        Ο Παπαχελάς ΑΛΛΟ εννοούσε.Η φράση που ξεστόμισε ΔΕΝ ήταν τυχαία.Αναφερόταν σε τυχόν συγκυβέρνηση,προσπαθώντας να εγκλωβίσει τον Λαζαρίδη αλλά και να περιορίσει το κοινό που απευθύνεται η Νέα Δημοκρατία.Αυτό το ''τέχνασμα'' χρησιμοποιείται εναντίον της ΝΔ,κατά καιρούς,με σκοπό να της δημιουργήσουν ψευτοδιλήμματα με στόχο,φυσικά, να την απομακρύνουν από πλατιές κοινωνικές μάζες.Ας μη ξεχνούμε πως πλησιάζουν,αργά-γρήγορα εκλογές...Δεν αγάπησαν ξαφνικά τη Νέα Δημοκρατία....

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Komis Montechristo 11/10/2011 02:13:18

      Ακριβώς Κόμη! Εχεις απόλυτο δίκιο! Προσπαθούν να πετσοκόβουν , να λερώνουν .....

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Diamond Angel 11/10/2011 02:26:26

        Diamond Angel,ό,τι λένε και ξεστομίζουν ΔΕΝ είναι τυχαίο...Τα κλισέ που χρησιμοποιούνται,κατά καιρούς,για τη παράταξη της ΝΔ,αποδίδονται ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ και ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΑ.Δεν είμαστε χθεσινοί.Καταλαβαίνουμε για ΠΟΙΟ σκοπό λέγονται....

  34. μπαμπης avatar
    μπαμπης 11/10/2011 01:59:08

    παραλίγο να βάλει τα κλάματα...
    τον πήρε το παράπονο λολλλ

  35. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 11/10/2011 02:03:37

    Είχαν μάθει τόσα χρόνια να διαδίδουν τα ψεύδη τους χωρίς αντίλογο και τους πονάει η αλλαγή.

  36. ΜΠ avatar
    ΜΠ 11/10/2011 02:06:01

    "...είμαστε δυό, είμαστε τρείς, είμαστε χίλιοι δέκα τρεις...."

    ΕΙΜΑΣΤΕ πάρα πολλοί και ο κόσμος δεν μας φτάνει. Και είμαστε ενωμένοι με κοινό σκοπό: να Αναστήσουμε την Πατρίδα μας που μας την έκαναν κουρέλι και την ξεφτίλισαν οι οπαδοί του Μνημονίου.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΜΠ 12/10/2011 00:26:47

      σωστή επισήμανση, και είναι η αιτία που αφρίζουν: τόσο για το κοινό του antinews, που ενσαρκώνει τη μαγιά ξεσηκωμού, όσο και για τη δημοσκοπική άνοδο της ΝΔ, που σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα από εμάς - εξ ου και η ακαλαίσθητα οργίλη χθεσινή εμφάνιση, σε πλήρη αντίθεση με το πάλαι ποτέ υπεροπτικό ύφος τιμητών των πάντων ...

  37. Πέτρος. Μ avatar
    Πέτρος. Μ 11/10/2011 02:07:59

    Εγώ Alexis , όπως και όλοι οι ανιδιοτελείς ''ανώνυμοι'' σχολιαστές ξέρεις μια αρχή που πήραμε από το σπίτι μας;
    Ότι το πιο σιχαμερό πράγμα που μπορεί να κάνει ''Ελληνας '',
    είναι να μπαινοβγαίνει σε πρεσβείες.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Πέτρος. Μ 11/10/2011 02:15:41

      !!!!!!!!!!!!

  38. anonymous avatar
    anonymous 11/10/2011 02:09:34

    Δε θα υπήρχαν τα blogs αν τα επίσημα ΜΜΕ δεν ήταν διεφθαρμένα. Τα blogs έδωσαν τη δυνατότητα σε ικανούς πολίτες με γνώσεις και άποψη να βγουν προς τα έξω.
    Η ανωνυμία έδωσε την ασπίδα προστασίας. Όπως είπε κι ο Λοβέρδος αν δε είσαι αριστερός στη χώρα υποφέρεις. Όπως είπε ο Νεοκλής Σαρρής το σύστημα εντοίχισε τους μη αρεστούς. Η ανωνυμία ακριβώς εξασφαλίζει αυτούς τους ανθρώπους όχι τόσο από τις δικαστικές διώξεις αλλά από τις διώξεις της καθημερινότητας (θέση ψυγείο στη δουλειά, απολύσεις, μη ανεύρεση εργασίας, απώλεια πελατείας, συκοφαντίες, πολεμική κάθε είδους, περιθωριοποίηση κλπ)

    Συνεπώς η ευθύνη είναι των επίσημων ΜΜΕ και όχι των blogs.

  39. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 11/10/2011 02:11:48

    Πράκτωρ ΘΟΥ ΒΟΥ καλεί κλιμάκιο ΗΠΑ για οδηγίες..Όβερ...

  40. georgep avatar
    georgep 11/10/2011 02:21:45

    Πολυ καλο!
    Τηλεοραση βλεπουν πλεον μοναχα οι ανημποροι και οι γεροι παλιοσκυλα!

  41. Hellas avatar
    Hellas 11/10/2011 02:24:49

    ΚΑΛΑ...ΚΑΛΑ ΓΕΛΑΤΕ.

    Αυτοί προκειμένου να κλείσουν το site μπορεί να ζητήσουν να στείλουν
    κανένα Tomahawk
    όπως έκαναν αντίστοιχα, οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι στην
    Γιουγκοσλαβία με τον τηλεοπτικό σταθμό....

  42. Ellinoid avatar
    Ellinoid 11/10/2011 02:25:51

    Είναι λαϊκισμός να επικαλείσαι κάτι που δεν υπάρχει...τη διαδικτυακή ανωνυμία.

    Εκτός κι αν κάποιοι θεωρούν ότι οι σχολιαστές του Antinews έχουν τα μέσα και την τεχνογνωσία ομάδων όπως οι Anonymous. Η διαδικτυακή ανωνυμία, και μιλώ για απόλυτη και πραγματική, απαιτεί χρήση μέσων, γνώσεων και εμπειρίας που δεν είναι στη φαρέτρα του μέσου χρήστη που σχολιάζει στο Antinews. Δε νομίζω καν πως είναι στη φαρέτρα των δημιουργών του site.

    Η διαδικτυακή ανωνυμία...συχνά λέω ένα παράδειγμα...είσαι τόσο ανώνυμος στο internet όσο ένας ληστής τράπεζας που φορά κουκούλα, αλλά φαίνονται τα tattoοs από το κοντομάνικο μπλουζάκι του. Που κάνει την κλοπή, αλλά πριν φύγει, αφήνει την τσίχλα του στο τασάκι της τράπεζας και στην ταραχή του πέφτει από την τσέπη ο τελευταίος λογαριασμός του ΟΤΕ.

    Αν μιλάμε για την υπογραφή άρθρου με κάποιο συμβολικό όνομα, είναι μια πρακτική που χρησιμοποιείται παγκοσμίως, τόσο στο διαδίκτυο όσο και στα πιο μεγάλα δημοσιογραφικά "σαλόνια".

    Συνεπώς είναι λαϊκισμός το να τα χρησιμοποιείς ως επιχειρήματά σου και δε βάζω καν στην κουβέντα τα περί ελευθερίας λόγου, έκφρασης, δημόσιου διαλόγου κτλ.

    Τέλος ο νομοθέτης παρέχει προστασία στους πολίτες, τόσο σε κρατικό όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο και για internet-ικά αδικήματα. Αν υπάρχουν τέτοια, ο πολίτης κάνει χρήση των νόμων και με τη βοήθεια των αρχών και του δικηγόρου του, μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό του ή τα συμφέροντά του.

    Συνεπώς μήπως έπρεπε όλοι να έχουμε βρει κάτι καλύτερο να κάνουμε απόψε; Κάτι πιο δημιουργικό και εποικοδομητικό;

    • καποιος avatar
      καποιος @ Ellinoid 11/10/2011 10:29:23

      τι πινεις;

      • Ellinoid avatar
        Ellinoid @ καποιος 11/10/2011 11:31:05

        Τι παίρνεις;

  43. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 11/10/2011 02:32:58

    Ούτε 5% τηλεθέαση δεν έχουν οι ΦΑΚΕΛΟΙ..Κύριε Λαζαρίδη να πηγαίνετε σε επιτυχημένες εκπομπές για να σας απολαμβάνει ο λαός. Μην χαραμίζεστε σε περιθωριακές εκπομπές που δεν τις βλέπει κανείς..

    • ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
      ΠΑΙΚΤΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 11/10/2011 13:54:55

      που να πάει δηλαδή, στην Τατιάνα;
      έλεος

  44. blue nile avatar
    blue nile 11/10/2011 02:41:39

    Στην συνέντευξη αυτή καθαυτή.

    Πρώτη φορά άκουσα τον Παπαχελά να αναφέρει τόσες πολλές φορές ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ είναι ανίκανη. Μάλιστα δήλωσε κατηγορηματικά ότι πάντα η χρεωκοπία βαραίνει πολύ περισσότερο αυτή την κυβέρνηση που έσκασε η βόμβα στα δικά της χέρια. Δηλαδή όχι μόνο ενοχοποιεί πλήρως το ΠΑΣΟΚ αλλά προλαμβάνει και οποιοδήποτε επιχείρημα του τύπου ότι φταίει η διακυβέρνηση Καραμανλή και άλλες τέτοιες τρίχες. Καθαρές κουβέντες από τον Αλέξη ! Τι να έγινε άραγε;
    Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα αυτονόητα.
    1) Προσπαθεί να το παίξει αντικειμενικός.
    2) Πρέπει να παίξει λίγο ΝΔ μπας και ανεβάσει λίγο τα νούμερα τηλεθέασης τώρα που καταποντίζεται η πράσινη φάλαγγα των προθύμων.
    3) Ίσως να είναι άτοπο το συμπέρασμα αλλά σε συνδιασμό με την ερώτηση για το antinews ήταν σα να έκλειναν όλοι πονηρά το ματάκι τους στον Λαζαρίδη στέλνοντας του μήνυμα: Χρύσανθε και εσύ Αντώνη που μάλλον μας βλέπεις αυτήν την ώρα, τώρα μπορούμε και εμείς να κάνουμε τη δουλειά, μη βασίζεστε μόνο σε διαδικτυακούς ερασιτεχνισμούς. Δείξτε λίγο επιείκια ή δώστε κάτι και σε μας. Εδώ είμαστε και εμείς.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ blue nile 12/10/2011 00:37:24

      4) Πήρε το μήνυμα πως οι τροϊκανοί έχουν ήδη αναγνωρίσει τον επόμενο πρωθυπουργό στο πρόσωπο του Α.Σ.

  45. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/10/2011 03:02:52

    Εγώ θα περιμένω τα επόμενα Wikileaks δια να πληροφορηθώ εάν είχον ενημερωθεί οι Μεγάλοι μας Φίλοι και Σύμμαχοι περί της εκπομπής.
    Πάντως, επωνύμως, όπως πάντα, θα ασχοληθώ με διάφορα θέματα, όπως: Έχει φρουρά ο Αlexis? Αν όχι, συγγνώμη για την ερώτηση, κάτι άκουσα. Αν ναι, γιατί, ωρέ παληκάρια; Αν είναι ιδιωτική, γούστο του και καπέλο του. Αλλά αν είναι της ΕΛ.ΑΣ. και την πληρώνουν οι πολίτες, γιατί να μην φυλάνε τον προπατζή που αποδεδειγμένα τον έχουν ληστέψει δυο και τρεις φορές, τον βενζινά, τον περιπτερά ή τον συνταξιούχο που έχουν μπουκάρει στο πρατήριο, το περίπτερο ή στο σπίτι του με τα κουμπούρια;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/10/2011 11:54:39

      Αγαπητέ Φαήλο,

      συμφωνώ απόλυτα. Ειδικότερα δε, η εγκληματικότητα στην περιφέρεια είναι στα ύψη. Διαβάστε για το έγκλημα που διεπράχθει εχθές στην Αρτά πάνω σε ένα 14χρονο κορίτσι...

    • Γ.ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ avatar
      Γ.ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/10/2011 12:17:45

      Μπράβο ρε Φαήλε. Έχεις ούμπαλα. Όμως εγώ θα σε στενοχωρήσω. Ο συναγωνιστής σου Λαζαρίδης ξέπλυνε με την παρουσία του τους απολογητές του Μνημονίου. Σαν να ήθελε από "αντισυστημικός" να μεταμορφωθεί σε καλό παιδί του συστήματος. Με χάλασαν οι συνεχείς φιλοφρονήσεις του με τους ανακριτές. Μου θύμισε τη φοβισμένη στάση του Απ. Πέτρου όπως περιγράφεται στην Καινή Διαθήκη που πριν αλλέκτωρ φωνήσαι τρις αποκήρυξε το antinews, αποκήρυξε την ελευθερία της ανωνυμίας στο διαδίκτυο, αποκήρυξε τον ίδιο του τον εαυτό. Για παράδειγμα δεν τόλμησε να τους πει ότι το antinews εχει ταυτότητα, έδωσε τον Ροδινό στον εκπρόσωπο της πρεσβείας, λέγοντας δημοσίως ότι θα αποκαλύψει την ταυτότητά του στο διάλειμμα, δεν τόλμησε να καταγγείλει τις ύβρεις και το παρασκηνιακό παιχνίδι της Καθημερινής προς τον Αρχηγό του, δεν απάντησε ότι προτιμώ την ανωνυμία των αρθρογράφων του antinews, από τον επώνυμο χαφιεδισμό σε ξένες πρεσβείες. Κρίμα...

    • ΠΑΙΚΤΗΣ avatar
      ΠΑΙΚΤΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/10/2011 13:56:21

      και την κυρία από την Ηλιούπολη που την κακοποίησαν οι 3 Αλβανοί
      τι παραπάνω αξίζει ο Παπαχελάς από αυτήν για να έχει αστυνομική προστασία; ( αν έχει φυσικά)

    • Αγρινίου Νικόδημος avatar
      Αγρινίου Νικόδημος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/10/2011 14:09:30

      Αγαπητέ Φαήλε,
      Αυτό ακριβώς είναι που δείχνει το μέγεθος της διαστροφής που επιχείρησε χθες ο Alexis: εξ όσων θυμάμαι, επώνυμοι- π. χ. εσύ...- ήταν οι σχολιαστές που έγραψαν κάποια πραγματάκια (όρα Ομοσπονδιακό Αδίκημα) στα οποία πιθανώς ο ίδιος ανεγνώρισε τον εαυτό του. Δεν φταίτε εσείς αν αυτός έχει τη "μύγα"!!!

  46. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 11/10/2011 03:15:47

    Ο εκνευρισμός και ο φόβος ήταν έκδηλος στον Alexis ; Γιατί άραγε ένας δημοσιογράφος νιώθει φόβο ; Αν έκανε απλά τη δουλειά του δημοσιογράφου και όντας μάλιστα άνθρωπος με αρχές από το σπίτι του όπως αυτοχαρακτηρίστηκε, δεν θα έπρεπε να νιώθει κανένα φόβο.
    Ο δημοσιογράφος οφείλει να καταγράφει και να μεταφέρει προς τη κάθε εξουσία την καθημερινότητα και την πραγματικότητα της κοινωνίας λειτουργώντας ως το μέσο επικοινωνίας ανάμεσα στη κοινωνία και τους αντιπροσώπους της. Ο δημοσιογράφος οφείλει πρωτίστως να ενημερώνει, αλλά και να ελέγχει την εξουσία. Όταν ο δημοσιογράφος γίνεται εξουσία εκπροσωπώντας ξένα και ιδιωτικά συμφέροντα με απώτερο σκοπό τον προσωπικό του πλουτισμό, τότε λέγεται αλλιώς και όταν η κοινωνία αρχίζει να πεινάει λόγω της πολιτικής που εφαρμόζουν τα συμφέροντα που εξυπηρετεί τότε αρχίζει και να φοβάται. Τότε πρέπει να εύχεται να μην χειροτερέψουν άλλο τα πράγματα για τη κοινωνία, γιατί τα σχόλια στο διαδίκτυο δεν θα είναι τίποτα μπροστά στο ξέσπασμα του κόσμου. Αυτό Alexis δεν είναι απειλή, αλλά απλή δημοσιογραφική παρατήρηση. Αυτό που δεν ξέρετε να κάνετε ασχολούμενοι αποκλειστικά με την χειραγώγηση της κοινής γνώμης.

    • Lampros avatar
      Lampros @ παρατηρητής 11/10/2011 10:36:45

      +1000000

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ παρατηρητής 11/10/2011 14:55:05

      Μπράβο Παρατηρητή!!

  47. Vanda avatar
    Vanda 11/10/2011 03:17:44

    Γιατι θυμώνει κι απορεί ο Αλέξης; Τι είναι αυτό που δεν έχει αντιληφθεί ή καμώνεται πως δεν αντιλαμβάνεται;

    Τα δεδομένα που άλλαξαν είναι δύο: αυτοί κι εμείς.

    Αυτοί απεμπόλησαν το ρόλο τους ως ελεγκτών της εξουσίας και υπερασπιστών του δημοσίου συμφέροντος. Ένα αξεδιάλυτο κουβάρι,Τύπος-κυβερνώντες-επιχειρήσεις.

    Εμείς πάψαμε να είμαστε οι βουβοί αναγνώστες των εντεταλμένων κονδυλοφόρων.Έχουμε πια άφθονη πληροφόρηση. Οι περισσότεροι διαθέτουμε γνώσεις παιδεία, ευφυϊα και κρίση που ξεπερνάει τη δική τους . Δεν θεωρούμε θέσφατα τα αναμασήματα του κάθε Αλέξη , του κάθε Πάσχου του κάθε Ταδόπουλου. Έχουμε και τη φωνή και τα μέσα για ν' ακουστούμε.
    Ας το πάρουν,λοιπόν, απόφαση ότι σήμανε τέλος χρόνουγια το ρόλο τους που οι ίδιοι ευτέλησαν.
    Τέλος, μάθε, Αλέξη μας ότι ''κουκούλα'' φοράτε εσείς που υποκρίνεστε ότι υπηρετείτε το λειτούργημα του δημοσιογράφου και όχι εμείς που εκφράζουμε τίμια και ανοιχτά τις σκέψεις μας, τις κρίσεις μας και το θυμό μας.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Vanda 11/10/2011 14:45:25

      well said

  48. Quid avatar
    Quid 11/10/2011 05:59:32

    Όπως το σύστημα ζητούσε κάποτε με ένταση από το Σαμαρά να αποκηρύξει τον Φαήλο, έτσι και τώρα ζητούν από τον επονομαζόμενο "alter ego" του Σαμαρά να αποκηρύξει τώρα το "όλον antinews". Τον καλούν για ατομική συνέντευξη, του δίνουν τη δυνατότητα να πείσει για τις θέσεις του ένα σχετικά μικρό, αλλά πολύ δυναμικό και κρίσιμο κοινό, που είχε μάθει ως τώρα να αμφισβητεί τη ΝΔ του Σαμαρά.

    Και, έχοντας δώσει βήμα στον νέο "εκλεκτό" του συστήματος, κατά πώς θέλουν να φαίνεται, του ζητούν παράλληλα να αποκηρύξει "κακές παρέες". Και φαίνεται πώς, έστω και λιγάκι, το πέτυχαν! Κλασική η συνταγή, πέτυχε για μια ακόμη φορά. "Άστους αυτούς, θα σου κάνουμε εμείς τη δουλειά." Εμείς, που στο σπίτι μας "μάθαμε τρόπους"! Έτσι νομίζει δηλαδή. Δεν μας είπε, ποιους τρόπους εννοούσε. Τον τρόπο να εκμαυλίζουν συνειδήσεις και να κερδίζουν την κάθε εξουσία για τον εαυτό τους.

    Πολύ κακό σημάδι η έμμεση αποκήρυξη του antinews από τον κο. Λαζαρίδη. Αν συνεχίσει έτσι η ομάδα περί τον Σαμαρά, ας ετοιμαστούμε να δούμε σταδιακή διολίσθηση στο χάιδεμα των διαπλεκόμενων.

    Ώστε λοιπόν το κακό παράδειγμα του Καραμανλή δεν τους δίδαξε τίποτα;

  49. Pluto avatar
    Pluto 11/10/2011 06:34:09

    Δεν είδα την εκπομπή .Θα την αναζητήσω καί θα την δω.Γνωρίζοντας όμως καί τους δύο καλά από το σχολείο (ο Χρύσανθος μία τάξη μεγαλύτερος ο Αλέξης δύο μικρότερος) θεωρώ ότι πρόκειται γιά αγώνα Iντερ -Αστέρας Τρίπολης.
    Αυτό από άποψη διανοητικού επιπέδου, γιατί από άποψη χαρακτήρων ,ήθους καί διαδρομής ουδεμία σύγκριση είναι νοητή .
    Φυσικώ τω τρόπω, ο Αλαφούζος από τους δυό παλιούς συμμαθητές του διάλεξε για Διευθυντή της Καθημερινής τον...Αλέξη.Οχι τυχαία ,ο Αλέξης καί η ποιότητά του προσιδιάζουν στους σκοπούς του Αλαφούζου......

    • Βεντούζα avatar
      Βεντούζα @ Pluto 11/10/2011 09:39:08

      Έχω τη σφραγίδα που χρησιμοποιούσε ο Αλέξης - τη βρήκα στο γραφείο του "Αθηναίου"...

  50. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 11/10/2011 06:53:43

    Κυριε Ροδινέ καλημέρα. Ξέρετε οτι προσωπικά γράφω πάντοτε ενυπόγραφα. Ομως, στηρίζω το δικαίωμα της ανωνυμίας στο διαδυκτιο και της ελευθερης επιλογής καθενός να συμμετέχει στο δημόσιο διάλογο με όποιο ψευδώνυμο θέλει. Οι "επώνυμοι" που ενοχλούνται απο αυτή την ιστοσελίδα είναι κάποιοι που δεν αντέχουν αλήθειες που χρόνια τώρα αποκρύπτουν ενσυνείδητα, παραπληροφορώντας σκόπιμα την κοινή γνώμη. Αλλωστε, προσωπικές επιθέσεις επιλέγουν οσοι στερούνται επιχειρημάτων! Το έχω υποστεί...

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ ελιζα βοζεμπεργκ 11/10/2011 10:02:43

      Θερμά συγχαρητήρια!
      Αυτά να τους τα πείτε και όταν βγαίνετε στις εκπομπές τους.
      Τότε να δείτε ψήφους που θα μαζέψετε. Ρεκόρ θα κάνετε.

      • ελιζα βοζεμπεργκ avatar
        ελιζα βοζεμπεργκ @ StarPowerNone 11/10/2011 15:31:29

        Με φιλοξένησε ποτέ το Σκαι σε εκπομπή του και δεν το θυμάμαι? Παρακαλώ υπενθυμηστε μου διότι μάλλον πάσχω απο άνοια!!!

        • StarPowerNone avatar
          StarPowerNone @ ελιζα βοζεμπεργκ 11/10/2011 18:02:48

          Ούτε εγώ θυμάμαι αν σας έχουν καλέσει στο ΣΚΑΙ, ή όχι. Η ουσία όμως δεν είναι που σας έχουν καλέσει, αλλά τι λέτε εκεί που σας καλούν. Και επίσης δεν θυμάμαι να έχετε πει κάπου, οπουδήποτε, αυτά που γράψατε πιο πάνω. Δηλαδή ότι: «Οι ‘επώνυμοι’ που ενοχλούνται από αυτή την ιστοσελίδα είναι κάποιοι που δεν αντέχουν αλήθειες που χρόνια τώρα αποκρύπτουν ενσυνείδητα, παραπληροφορώντας σκόπιμα την κοινή γνώμη».
          Σας ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων, αν νομίζετε ότι σας αδικώ.

          • ελιζα βοζεμπεργκ avatar
            ελιζα βοζεμπεργκ @ StarPowerNone 12/10/2011 07:42:55

            Και τα έχω πεί και τα έχω γράψει πολύ πριν γνωρίσω την ιστοσελίδα αυτή! Για την πληροφόρηση που κινείται διαχρονικά σε διατεταγμένη υπηρεσία και για τις σκοπιμότητες που υπηρετούνται... Αν δεν επανεκλεγώ, ξέρετε, υπάρχει ενα δικηγορικό γραφείο 28 ετών που μόνη μου δημιούργησα και παράγει! Μιλάτε με άνθρωπο που απεχθάνεται την επαγγελματική πολιτική, απλώς δε με γνωρίζετε. Πάντως δεν πιστευω οτι είστε κακοπροαίρετος και δεχομαι οποιαδ'ήποτε κριτική! Ευχαριστ'ω για την επικοινωνία

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ ελιζα βοζεμπεργκ 11/10/2011 14:49:04

      Den sas 3anablepw sto skai! o alexis 8a exei stenaxwrh8ei poly me thn paroysia sas edw. pali kala pou exete kai thn bouleutikh asylia giati 8a sas phgainan mesa me ton koukoulonomo.

      xifaras lewnidas, alexi mou an 8es na mou kaneis mynhsh (bgale kai ena die8nes entalma mono giati pleon eimai katoikos e3wterikou)

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ ελιζα βοζεμπεργκ 11/10/2011 22:51:06

      @κ. Βόζενμπεργκ
      παρά την εκτίμησή μου στο πρόσωπό σας, το "διαδύκτιο" βγάζει μάτι...

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ ελιζα βοζεμπεργκ 12/10/2011 16:47:39

      Όλοι την αλήθεια περιμένουμε να ακούσουμε από το στόμα σας και οι ψήφοι θα μαζευτούν χωρίς να το καταλάβετε... τόσο εύκολα! δεν περιμένουμε ούτε θέλουμε υποσχέσεις. μόνο αλήθειες!

  51. anideos avatar
    anideos 11/10/2011 07:40:49

    Ποναει η αληθεια αγαπητε κυριε Ροδινε, για αυτον το λογο και μονο ο Αλεξις προσπαθησε να βαλει τον Λαζαριδη να σας κανει νταντα και να σας τραβηξει τα αυτια.
    Αυτος ο ανθρωπος ρε Παιδια δεν ειναι Δημοσιογραφος. Αντροχωριστρα ειναι
    Αρε Αλεξη φωτια που μ αναψες...
    Εχεις τον υπ αρηθμον 1 υποτηθεται, συμβουλο του αρχηγου της αντιπολητευσης, απεναντι σου, ο κοσμος περημενει απο εσενα να μαθει, ρωτωντας εσυ τον καλεσμενο σου, τι σκοπευει να κανει το κομμα που μαλον θα ειναι η επομενη κυβερνηση και συ τον ρωτας για το ΜΠΛΟΓΚ.
    Υπαρχουν και ατομα στην Ελλαδα που δεν κατεχουν απο τετοια.
    Το ακουσε για παραδειγμα η πεθερα μου και μου λεει:
    -Για ποιο μπλοκ λεει;
    Τι γραφει μεσα;
    Εκανε σκανδαλο ο Σαμαρας;
    Και στα λεγα δε στα λεγα; Ολοι ιδιοι ειναι!!!

    Δεν ακουει και καλα η γυναικουλα, της τελειωσαν και οι μπαταριες για το ακουστικο της και ειναι και Πασοκτζου τοσα χρονια...
    Αντε τωρα να της εξηγησεις...

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ anideos 11/10/2011 17:44:56

      χαχαχαχαχα!
      κι όμως συμβαίνει

  52. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2011 08:06:19

    Το πρόβλημα δεν είναι οι σχολιαστές που γράφουν ό,τι τους καπνίσει.

    Το προβλημα είναι οι Μπιρσιμ, και οι Παναγιώτου και όλοι αυτοί οι βρωμεροί Γκεμπελίσκοι που έκαναν την μέρα νύχτα, έγραψαν το newspeak του χαχολισμού και τώρα ο Σκάϊ παίρνει τον χαχολισμό στην επόμενη φάση. Τι γίνεται ο χαχόλος όταν του πάρεις την τυρόπιτα και την κουδoυνίστρα; Θεατής του Σκάϊ γίνεται.

    Υπάρχουν κουκουλοφόροι και είναι στα κανάλια. Οι λοιποί απλά τους πληρώνουμε την κουκούλα.

  53. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/10/2011 08:14:17

    Aris
    O Μυλωνάς ήταν τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πρίν έρθει ο Κελεσίδης,
    Σ΄εναν αγώνα για το Κύπελλο Κυπελλούχων με τη Δυναμό Μόσχας στο Καραϊσκάκη έφαγε δυο αστεία γκόλ. Από τότε βγήκε το σύνθημα που λέει ο Nick.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 08:39:46

      Και μετά πήγε στο Αιγάλεω City σαν αντάλλαγμα του Πουπάκη...

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 09:56:18

      Κάποτε πρέπει να μας πείτε και για τον Χάβο και τον Βούζα. Και τις ατάκες του Αλέφαντου.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ StarPowerNone 11/10/2011 11:21:40

        Μην τους θυμίζεις τους Χαβούζες... την ίδια χρονιά δεν ήτανε που είχαν κάνει 10+ αγωνιστικές για να σταυρώσουν νίκη;

      • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
        ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ StarPowerNone 11/10/2011 11:26:22

        Ο Μυλωνάς ήταν ένας τύπος με στυλ καουμπόι (μακρύ σγουρό μαλλί μπότες και καπέλο καουμπόι) που στα μέσα της δεκαετίας του1990 (και για αρκετά χρόνια) μάλιστα είχε μια ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή νομίζω στο Αλτερ ή στο ΝΙΟΥ ΤΣΑΝΕΛ. Έβγαινε μαζί με μια κοπελλιά και είχε το στύλ του άντρα του πολλά βαρύ που είχε ζήσει κάθε είδους περιπέτεια κυρίως στην Αμερική (πχ ισχυριζόταν ότι ήταν μεγάλος παίκτης στα καζίνο του las vegas) και φυσικά με αμέτρητες κατακτήσεις. Το αντικείμενο της εκπομπής ήταν παροχή ερωτικών συμβουλών σε διάφορους ακροατές που έβγαιναν στο αέρα. Εκείνη την εποχή ήταν πολύ γνωστός. Κλασικός καλεσμένος ένας τύπος με λευκή κελεμπία που είχε κάνει μια δικιά του μίξη της Ορθοδοξίας με τις θεωρίες του Λιακόπουλου περί εξωγήινης πεοέλευσης των Ελλήνων (οι ΕΛ) κτλ.
        Τέλος πάντων τότε για ένα φεγγάρι τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν ο Μύρτσος πρώην της Παναχαικής και Θεσσαλονικιός νομίζω αλλά σίγουρα Βορειοελλαδίτης. Είχε ή έχει ακόμα και αθλητική εκπομπή σε κάποιο τοπικό κανάλι της Θεσσαλονίκης. Ο Μύρτος λοιπόν εμφανισιακά αλλά και από θέμα στυλ και χαρακτήρα ήταν ολόιδιος ο Μυλωνάς. Για αυτό βγήκε και το περιβόητο σύνθημα. Είχε αφήσει εποχή ο Μύρτσος στα μπουζούκια της παραλιακής και όχι με την φανέλα του Θρύλου.

        • Κώστας Τ avatar
          Κώστας Τ @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 11/10/2011 16:43:09

          O Γιώργος Μύρτσος έχει καθημερινή εκπομπή στο ραδιόφωνο και τον ακούει όλη η Βόρεια Ελλάδα.Αληθινή όαση κάθε μεσημέρι στις 14:00!!!

  54. ΚΜ avatar
    ΚΜ 11/10/2011 08:17:07

    Είδα εκ των υστέρων την εκπομπή από το σάιτ του ΣΚΑΪ. Ο Λαζαρίδης ικανότατος, άνετα κατάφερνε να πει αυτά που είχε να πει, παρά τις απόπειρες των τριών να τον φέρουν στα μέτρα τους.

    Στο πρώτο μισό, οι δημοσιογράφοι θα έλεγα ότι προσπαθούσαν να τηρήσουν τα προσχήματα. Στη συνέχεια όμως (ίσως επειδή δεν τους έβγαινε η συζήτηση όπως ήθελαν), άρχισαν να γίνονται όλο και πιο άκομψοι και σπασμωδικοί. Με αποκορύφωμα όταν πήγε η κουβέντα στο Antinews. Σίγουρα ήταν προσχεδιασμένες οι σχετικές ερωτήσεις και τις φύλαγαν για το τέλος αλλά, εν τω μεταξύ, είχαν ήδη απωλέσει την ψυχραιμία τους και εκτέθηκαν.

    Αναφορικά με τον Παπαχελά και το ζόρι που έβγαζε προς τα έξω (λεπτή αλλά φαρμακερή η ειρωνία που επεφύλαξε ο Λαζαρίδης σχετικώς), προφανώς έχει να κάνει με την τεράστια απαξίωση του, μέσω και του Antinews: καμμένο χαρτί πλέον για τους εντολοδόχους του. Από κει και πέρα τί προσπάθησε να βγάλει από αυτή την ιστορία, δεν μπόρεσα να καταλάβω.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΚΜ 11/10/2011 08:19:24

      «Τους εντολείς του» ήθελα να γράψω. Όχι «εντολοδόχους».

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΚΜ 11/10/2011 10:04:51

      Ο Παπαχελάς ήταν πολύ εκνευρισμένος, φάνηκε να χάνει την ψυχραιμία του, μιλούσε με εμπάθεια και αυτό του έκανε κακό.
      Από την άλλη, έπρεπε και ο Λαζαρίδης να του πει ότι πολλοί δημοσιογράφοι, και σε μεγάλες εφημερίδες, γράφουν με ψευδώνυμα και αυτό είναι παλιά πρακτική. Και στη δημοσιογραφία και στη λογοτεχνία. Και να του τονίσει ότι διεθνώς στα φόρουμ του διαδικτύου οι σχολιαστές γράφουν με ψευδώνυμα και αν η Ελλάδα θελήσει να το καταργήσει, μάλλον θα πρωτοτυπήσει προς ολοκληρωτική κατεύθυνση.
      Δεν τον εξέθεσε αρκετά ο Λαζαρίδης, φάνηκε μάλλον αμυνόμενος.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ΒΙΣ 11/10/2011 14:34:38

        Και ο Ελύτης μασκοφόρος ήτανε....

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 11/10/2011 14:40:19

          Kαι ο Σεφέρης ομοίως!

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 14:46:28

            Και ο Ροδινός επίσης!Σημειώστε αυτό το ψευδώνυμο αυτού του κουκουλοφόρου και θα με θυμηθείτε!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 14:52:12

            Κι άλλοι κουκουλοφόροι: Καραγάτσης, Μυριβήλης, Εφταλιώτης, Πορφύρας.
            Ο Ροϊδης υπέγραφε ως Ασμοδαίος.
            Ατέλειωτος ο κατάλογος.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 14:56:58

            Παύλος Νιρβάνας!

            Επίσης διακεκριμένο μέλος των .....κουκουλοφόρων είναι και ο ....Βασίλης Καράς!

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 14:58:37

            Ρέμος, Πάριος, κλπ

          • daughter of mercy avatar
            daughter of mercy @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 17:53:31

            Μαρινέλλα!
            Βούλα Πάλλα!(ή Πάλλα Βούλα)
            Το θηρίο!
            Τζον Τίκης!
            Τα κακά κορίτσια!

          • juliet avatar
            juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 19:05:58

            Ξεχάσατε τον ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ!!!!!!!!!!

          • Orestios avatar
            Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/10/2011 10:54:20

            @juliet
            Τον Αναγνώστου δεν τον ξέρει ο alexis

  55. Ίωνας avatar
    Ίωνας 11/10/2011 08:36:12

    Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον Χρύσανθο Λαζαρίδη. Η παρουσία του χθες στους ''φακέλλους'' του Mr Alexis, αποτελεί απάντηση στην ερώτηση, που κάνουν ορισμένοι στημένοι επιτήδειοι, ''με ποιούς θα κυβερνήσει ο Αντώνης Σαμαράς?'' Πρώτη φορά είδα τον κύριο Παπαχελά να χάνει την ψυχραιμία του! Ο δε κύριος Μπάμπης, (Παπαδημητρίου), ξέχασε γρήγορα το θρασύ - επιθετικό του φιλομνημονιακό του ύφος και μετατράπηκε σε ήσυχο γατούλη!
    Πόσο λίγοι, για να μην πω ανύπαρκτοι, φάνηκαν χθες βράδυ, σε σύγκριση με τον Χρύσανθο, μερικοί υπερπροβεβλημένοι και παραφουσκωμένοι ΝΔκράτες πρώην υπουργοί και μεγαλοστελέχη του κόμματος της ΝΔ...
    Τα καλύτερα έρχονται... και ...σύντομα...

    Φόρτσα Αντώνη Σαμαρά.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ίωνας 11/10/2011 15:11:36

      Πόσο λίγοι, για να μην πω ανύπαρκτοι, φάνηκαν χθες βράδυ, σε σύγκριση με τον Χρύσανθο, μερικοί υπερπροβεβλημένοι και παραφουσκωμένοι ΝΔκράτες πρώην υπουργοί και μεγαλοστελέχη του κόμματος της ΝΔ…

      Τὰ εὐκόλως ἐννοούμενα παραλείπονται ἀγαπητὲ Ἴωνα...

  56. popolaros avatar
    popolaros 11/10/2011 08:36:57

    Καταρχήν Φάκτορα ανέβασε τα specs του server γιατί προβλέπω διπλασιασμό επισκεπτών. Πλέον είσαι ανταγωνιστικό ΜΜΕ με το συγκρότημα Αλαφουζόλ!
    Άντε και καναλάρχης :)

    Καλά έκανε και πήγε ο Λαζαρίδης.
    Στην αρχή τρόμαξα λίγο και είπα τι κάνει σε εχθρικό έδαφος με τους 3 σωματοφύλακες του μνημονίου...θα τον κοπανήσουν.
    Αλλά τους έπαιξε καλή λιμανίσια μπάλλα.
    Είναι αλεπού ο Χρύσανθος τελικά...να βγαίνει συχνότερα.

    Wiki-Alexis, η εκπομπή ήταν ζωντανή ή είχε προηγηθεί μοντάζ από την πρεσβεία;

  57. sinemetu avatar
    sinemetu 11/10/2011 08:37:56

    Σε μεγάλη ένταση τα "ουράνια" αγόρια.Εγώ νομίζω ότι όλα αυτά ήταν προσπάθειες να ρίξουν γέφυρες για το μέλλον."Προστατέψτε μας και εμείς έίμαστε εδώ"
    Μην τολμήσει κανείς στη "Μάνα" ούτε να το σκεφτεί.Τα είδαμε τα χαϊρια του ΚΚ.Δεν πήρε κεφάλια όταν ήταν πολύ δυνατός και το πληρώνουμε τώρα όλοι μας.

  58. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 11/10/2011 08:45:28

    Κύριε Κώστα Ροδινε:
    Του δώσατε το χαστούκι που του ταιριάζει. Θερμά συγχαρητήρια.

  59. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 11/10/2011 08:53:05

    Για όποιον αντιλαμβάνεται - έστω στοιχειωδώς - τι παίζεται σήμερα, η ασυγκράτητη εμπάθεια και οργή του κ. Παπαχελά ήταν ένα πολύ καλό σημάδι. Ο βαρύς και σοβαρός αστός κ. Παπαχελάς υποβιβάστηκε στο ρόλο του ηθικολόγου που μιλάει για "αρχές απ' το σπίτι", που τον ενοχλεί ο παραλληλισμός της σημερινής γερμανικής στρατηγικής με το Γ' Ράιχ (αλήθεια, η φιλογερμανική προπαγάνδα δεν είναι δουλειά του κ. Τέλλογλου;) και που μιλάει για κουκουλοφόρους.

    Απολαυστική ήταν και η συστολή του κ. Παπαδημητρίου όταν του αναγνωρίστηκε μεγάθυμα ότι ΔΕΝ ήταν συκοφάντης όταν απέδιδε τα σχέδια επιστροφής στη δραχμή σε συγκεκριμένα πρόσωπα. Απλώς παραπληροφορημένος ήταν ο κ. Παπαδημητρίου.

  60. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 08:54:30

    Παρακολουθώντας τη χτεσινή συζήτηση, είχα την αίσθηση ότι έγινε μόνο για τους εξής λόγους.
    Πρώτον, για να περάσει η άποψη ότι "Καλά είναι όλα αυτά που λέτε, αλλά οι τρόϊκα είναι ανένδοτη, συνεπώς δεν θα επιτύχετε την επαναδιαπραγμάτευση που έχετε κάνει σημαία"
    Δεύτερον, "Αφού η χώρα βρίσκεται στο χείλος της καταστροφής γιατί δεν κάθεστε να τα βρείτε επιτέλους"
    Και τρίτον, "Αποκηρύξτε τους κουκουλοφόρους του διαδικτύου - δηλαδή του ΑΝΤΙ-που μιλάνε για τέταρτο ράιχ κλπ"
    Με άλλα λόγια, υποταχθείτε, υποταχθείτε, υποταχθείτε.
    Πειράζει που ορισμένοι δε θέλουμε να υποταχτούμε? Μάλλον πειράζει ε?

  61. Ραβινος avatar
    Ραβινος 11/10/2011 09:02:32

    Καλά έκανε και πήγε ο Λαζαρίδης .Μπραβο του και για την παρουσια του επαιξε στα ισια τους αρχιερεις του μηνμονιου και της διασπορας ευθυνων με την μεθοδο της συγκυβερνησης ! Εγινε μιας πρωτης ταξεως διαφημηση στο antinews οπως αυτη που εγινε με την ερωτηση στον Σαμαρα στην συνεντευξη της Θεσσαλονικης το 2010 ! Με τον Λαζαριδη που εκφραζει κατι νεο κατι απο αυτο που ερχεται εσπασε το κατεστημενο του Αλεξη με τα φερεφωνα του μνημονιου και της Πασοκικης καμαριλας {Μανος ,Στουρναρας,Μητσοτακης ,Βενιζελος κλπ}.Μπραβο παντα τετοια !

  62. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 11/10/2011 09:04:57

    Παραφράζοντας το Σουρή γράφω: "Είν΄ελεύθερο το ...διαδίκτυο, φτάνει μόνο να μη γράφεις"!

  63. Lampros avatar
    Lampros 11/10/2011 09:13:07

    Η χθεσινή εκπομπή ηταν μια μεγάλη νίκη, του site αυτου και του Σαμαρά. Ομολογώ πως δεν ειχα ακουσει τον Λαζαρίδη άλλη φορά, και εμεινα με το στόμα ανοικτό. Εχω αμφισβητίσει πολλές φορές το ανθρώπινο δυναμικό της ΝΔ, αλλά η χθεσινή εμφάνιση μου έδωσε πολλές ελπίδες εκει που τις ειχα χάσει. Επιπλέον, έδειξε πως το σύστημα ΜΜΕ εχει τις πρώτες ρωγμές. Τους ενοχλουν οι σκεπτόμενοι πολίτες, και τελικά πονάνε περισσότερο απο όσο δείχνουν. Δεν ειναι άτρωτοι...!!

  64. Aggelos avatar
    Aggelos 11/10/2011 09:14:04

    "Τί φοβάται όμως ο Αλέξης;"


    Αυτο που κρυβεται πισω απο τις λεξεις..


    εχαα δυστυχως το σκαι θες,γιατι ξεχασα και εβλεπα χατζηνικολαου,αλλα θα το δω στο σαιτ..

  65. seraios avatar
    seraios 11/10/2011 09:25:46

    babis ο ένας και μοναδικός!!!!!!!!! μετά από αυτόν ο alejis και μετά το χάος..

  66. Κρης avatar
    Κρης 11/10/2011 09:37:37

    Η μόνη έννοια του alexis ειναι μην ξεφύγει καμμιά άσπρη τριχα
    απο το βαμμένο κορακί μαλί
    -επειδη ειμαστε συνομίληκοι, 1961 - πρεπει να εχει ξεπεράσει τους
    νόμους της φύσης για να ισχυει κάτι διαφορετικό
    ................
    Το 2007, ο Παπαχελάς απομάκρυνε για πολιτικούς λόγους από την Καθημερινή τον γνωστό δημοσιογράφο Γιώργο Δελαστίκ.
    Αιτία ήταν ένα δημοσίευμα της εφημερίδας «ΠΡΙΝ» (της οποίας ο Δελαστίκ είναι διευθυντής) που κατήγγειλε την κατάληψη των ελληνικών ΜΜΕ από ανθρώπους φιλικά προσκείμενους στην Αμερικανική κυβέρνηση.
    Ο ίδιος ο Δελαστίκ μίλησε για πολιτική τρομοκράτηση των δημοσιογράφων και τόνισε ότι αν αυτό το κλίμα συνεχιστεί, η χειραγώγηση της ενημέρωσης θα πάρει εφιαλτικές διαστάσεις
    h**p://palio.antibaro.gr/society/delastik_ka8hmerinh.php

  67. panagiotis avatar
    panagiotis 11/10/2011 09:49:18




    http://antistachef.wordpress.com/2011/02/09/1-108/

  68. Απηυδισμένος avatar
    Απηυδισμένος 11/10/2011 09:49:18

    Συμφωνώ καταρχήν με τον προλαλήσαντα Quid: "Όπως το σύστημα ζητούσε κάποτε με ένταση από το Σαμαρά να αποκηρύξει τον Φαήλο, έτσι και τώρα ζητούν από τον επονομαζόμενο “alter ego” του Σαμαρά να αποκηρύξει τώρα το “όλον antinews”.
    Υπάρχουν δυο εκδοχές. Είτε ο Λαζαρίδης το κατάλαβε, είτε δεν το κατάλαβε.
    Αν δεν το κατάλαβε είναι επικίνδυνος στην αφέλειά του - δεν αρκούν οι μεγάλες θεωρητικές γνώσεις για να κάνεις πολιτική, ειδικά με το "σύστημα ΠΑΣΟΚ". Είναι γνωστές άλλωστε οι θεωρητικές ακροβασίες στα κείμενα του Σαμαρά που γράφει ο Λαζαρίδης και η απομάκρυνση από την πραγματικότητα, μεγάλη πολλές φορές. Παράδειγμα, το θέμα της εφεδρείας που το χειρίστηκε αυτός και τα έκανε μπάχαλο.
    Αν το κατάλαβε και συνειδητά και προγραμματισμένα επέλεξε να απαντήσει έτσι, τότε πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε όλοι, για ορισμένους συμβούλους του Σαμαρά τουλάχιστον.
    Προσωπικά πιστεύω οτι ήξερε τι θα τον ρωτήσουν για το antinews, επειδή η συνέντευξη προγραμματίστηκε σε επίσκεψη που του έκανε ο Κούλογλου στο γραφείο του στην Συγγρού την περασμλενη εβδομάδα

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Απηυδισμένος 11/10/2011 10:10:42

      Μαλλον συνειδητα διαλεξε να απαντησει ετσι.Ηταν δυσκολη η εφ ολης της υλης υπερασπιση του antinews γιατι εδω γραφονται και υπερβολικα πραγματα και πολλα επιθετικα απο σχολιαστες.
      Ετσι ο Λαζαριδης περιορισθηκε να πει οτι δεν γραφει ανωνυμα.Διστασε να πει οτι κατα καιρους γραφει επωνυμα γιατι αυτο θα ξεσηκωνε μια νεα συζητηση για το τι ειναι το antinews και κανει κακες παρεες κλπ.
      Θα φερω ενα παραδειγμα που δεν αφορα τον Παπαχελα προσωπικα αλλα γενικα το σχολιασμο που υπαρχει εδω.
      Ειπε ο Παπαχελας οτι υπαρχουν αρθρα και σχολια εδω που παρομοιαζουν τη Μερκελ με τους ναζι.Ρωτω ολους - δεν υπαρχουν;
      Να μη πουμε τωρα απο ποιους σχολιαστες - ξερουν οι ιδιοι.
      Εαν λοιπον ο Λαζαριδης υπερασπιζοταν εφ ολης της υλης το antinews πως θα πηγαινε αυριο στη συνοδο του ΕΛΚ ως συμβουλος του Σαμαρα εκει που θα ειναι η Μερκελ.
      Λοιπον ο Παπαχελας ειναι αυτος που ειναι αλλα και καποια συγκρατηση στους χαρακτηρισμους δεν βλαπτει.

      • καθηγητής avatar
        καθηγητής @ ψυχραιμια 11/10/2011 10:29:23

        Να τους πάμε με το γάντι λοιπόν μην παραξηγηθούμε. Ουστ ρε με τους γερμανοτσολιάδες και τα τσιράκια του θείου Σαμ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ψυχραιμια 11/10/2011 11:12:12

        Εσύ, "ρωτάς όλους -δεν υπάρχουν (τέτοιοι σχολιαστές);"

        Εγώ σου απαντώ ευθέως: ναι, είμαι ένας από αυτούς και είμαι περήφανος γι' αυτό.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Αυριανιστής 11/10/2011 11:16:31

          Και εγω σου ξανααπαντω οτι δεν μπορει ανθρωπος με υπευθυνη θεση στη ΝΔ να υπερασπιζεται ανθρωπους που λενε τη Μερκελ ναζι.
          Εσυ λεγε οτι θελεις.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ψυχραιμια 11/10/2011 11:27:19

            Έλα όμως που η πεποίθηση αυτή είναι κοινός τόπος... και διατρέχει πολύ ευρύτερο ακροατήριο από όσο θα θέλατε εσείς οι μνημονιολάγνοι να νομίζετε...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ψυχραιμια 11/10/2011 11:43:53

            όπως είχες πει πριν από μήνες, ο "ευρωπαϊκός προσανατολισμός"...

            Προτιμώ την Μέρκελ από τους σοσιαλιστές, αλλά 1) δεν τους νοιάζει και 2) εάν και οι Γερμανοί έχουν μία πολιτική ασχέτως ταμπέλας, έεεε... λογικό δεν είναι να ζορίζομαι, μ,ε τα δύο με tα και δύο σταθμά (και την ιδιόμορφη ευρωπαϊκή λογιστική);

            Λογιστικές είναι οι διαφορές μου με την Γερμανία.

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Αυριανιστής 11/10/2011 15:01:00

          Κι εγώ αγαπητέ μου δεν το πιστεύω. Μια ταπεινή Γιαδικιάρογλου (ακόμα δεν έβγαλα το γυμνάσιο) και να σχολιάζω και να κάνω αντίσταση στο αντινέα;
          Ααααα, κύριε Σαμαρά ετοιμάσου να μας δώσεις σύνταξη ως αντιστασιακούς του μνημονίου, ή του αγώνα 2010-2011 και βάλε.

          Πάντως, η μικρολογία του Αλεξης χθεςτον κόντυνε κατά 10 πόντους . Αντί να στοχεύσει στο να βγάλει "λαυράκι" έχοντας τον υπ΄αρ.1 σύμβουλο του εν δυνάμει νέου πρωθυπουργού, προτίμησε να υπερασπισθεί τον τίτλο που του έχει απονεμηθεί γενναιόδωρα και απ΄΄ολα τα μπλογκς
          Αφού και η μάνα μου με ρώτησε στο ΄τέλος "τί είπε (ο Χ.Λ)ότι θα κάνει ο Σαμαράς με την οικονομία;"

          • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
            ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/10/2011 15:02:05

            Σημ.Συντ. Το σχόλιό μου πάει στον Αυριανιστή παραπάνω.

  69. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/10/2011 09:50:00

    O aris A. πιο πάνω είπε κάτι πολύ ορθό: Και στην ηλεκτρονική έκδοση της "Κ" γίνονται δεκτά ανώνυμα σχόλια. Εδώ κανείς δεν έχει καθυβρίσει τον κ. Παπαχελά. Κριτική του έχει ασκηθεί, αλλά ας περιμένει ο καθένας που ζει από τη δημοσιογραφία και μάλιστα θέλει να είναι και προβεβλημένος, να ακούσει την κριτική από τους πολίτες, έστω και άδικη (όλα μέσα στο παιχνίδι είναι).
    Αν ο κ. Παπαχελάς ταυτίζει τον εαυτό του με κάποιους για τους οποίους έχει γραφτεί ότι έχουν κάποιες συγκεκριμένες διασυνδέσεις, αυτό είναι δικό του πρόβλημα και δεν θα το λύσουμε εμείς. Ούτε φυσικά θα εξαφανίσουμε τα έγγραφα των Wikileaks.
    Είμαι βέβαιος ότι αν εγώ γράψω εδώ μέσα ένα σχόλιο με το οποίο καθυβρίζω τον κ. Παπαχελά, ο διαχειριστής θα το διαγράψει και θα πράξει ορθά. Αλλά η σκληρή κριτική δεν είναι ύβρις. Ας διαχωρίσουμε τα πράγματα.
    Επί της ουσίας τώρα:
    Οι περισσότεροι από τους σχολιαστές εδώ και σε άλλα ιστολόγια και ιστοσελίδες (και σε ηλ/κές εκδόσεις εφημερίδων) έχουν ένα επάγγελμα, υποχρεώσεις επαγγελματικές και οικογενειακές, έναν κύκλο γνωριμιών με διάφορες αντιλήψεις. Δεν θέλουν να αισθάνονται υποχρεωμένοι να εκτίθενται δημοσία σε όλους, σε εκατομμυρια ανθρώπους, σε όλο τον κόσμο, δίνοντας ονοματεπώνυμα στο διαδίκτυο για ένα σχόλιο που έκαναν. Δεν είμαι υποχρεωμένος να δέχομαι να γνωρίζει ο καθένας ότι εγώ γράφω σχόλια στο Antinews. Οπως και δεν είμαι υποχρεωμένος να γνωστοποιώ τι κόμμα ψηφίζω. Η ανωνυμία βοηθά τη δημοκρατία, δεν την υπομονεύει. Πρέπει φυσικά να τηρούνται ορισμένοι κανόνες και νομίζω ότι το Antinews τους τηρεί. Το αν το Antinews εχει τον ά ή τον β΄προσανατολισμό, αυτό είναι δικαίωμά του. Μήπως ο Σκάι και η "Καθημερινή" δεν έχουν συγκεκριμένο προσανατολισμό;

    Η ανάγκη της ανωνυμίας, καλά το θέτει ο Ροδινός, είναι παμπάλαια ανάγκη του σκεπτόμενου πολίτη, γι'αυτό και τα ψευδώνυμα είναι ένα χρήσει από την αρχαιότητα. Μέχρι λογοτέχνες με ψευδώνυμο, μέχρι και θεολογικά έργα με ψευδώνυμο, όπως τα λεγόμενα "Ψευδο-διονυσιακά συγγράμματα", που ο συγγραφέας τους, ένας νεοπλατωνίζων χριστιανός, λαμπρό μυαλό, εμφανίζει τον εαυτό του ως τον Διονύσιο Αεροπαγίτη, επίσκοπο Αθηνών και μαθητή του αποστόλου Παύλου.
    Ο κ. Παπαχελάς καλό θα ήταν να είναι περισσότερο διαβασμένος. Φάνηκε να χάνει πολύ την ψυχραιμία του χθες και δεν ήταν από τις καλύτερες στιγμές του.

  70. Kennan avatar
    Kennan 11/10/2011 10:02:59

    Ο Παπαχελάς προσπάθησε να ισοπεδώσει το Antinews και να το βάλει στην ίδια κατηγορία με τα μπλογκς που βρίζουν. Και ο Λαζαρίδης ΣΥΝΑΙΝΕΣΕ στην απόπειρα αυτή απαντώντας ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΝ ΝΔ οτι καταδικάζει "τα φαινόμενα αυτα". Κρίμα

    • Quid avatar
      Quid @ Kennan 11/10/2011 10:10:59

      Προσέξατε στο τέλος ότι του είπαν όλο γελάκια “θα συνεχίσουμε τη συζήτηση”; Σα να του λένε, “πέρασες τις εξετάσεις, ήσουν καλό παιδί, θα σου ξαναδώσουμε βήμα”.

      Όσοι δεν καταλαβαίνουν τη μεθόδευση, ζεσταίνουν φίδια στον κόρφο τους και στον κόρφο της ΝΔ και του Σαμαρά.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Kennan 11/10/2011 15:06:57

      Κεναν. Ο κόσμος που βλέπει τηλεόραση και τέτοιες ενημερωτικές εκπομπές δεν τον ενδιαφέρουν τα μπλογκς, αλλά αν θα γίνει στάση
      πληρωμών και δεν θα πάρει χρήμα. Αυτοί που τους ενδιαφέρουν τα
      μπλογκς μπαίνουν στο Ιντερνετ και τα διαβάζουν. Γιαύτό είπα παραπάνω
      οτι ο Παπαχελάς κόντυνε" το δημοσιογραφικό του ύψος μικρολογώντας.
      Είπαμε δεν χρειάζεται πολλά νάχει κανείς για να διαπρέψει στους τομείς αυτούς. Την πολιτική και τη δημοσιογραφία. Τον κοινό νου χρειάζεται και αρχές όπως ακριβώς τις περιγράφει ο Κ.Ροδινός στο σχόλιό του.

    • danaos avatar
      danaos @ Kennan 11/10/2011 15:19:10

      Πιστεύω ότι αιφνιδιάστηκε.

      • Theo avatar
        Theo @ danaos 11/10/2011 18:35:03

        στον αιφνιδιασμο λοιπον αυτο ο κος. Λαζαριδης αποδειχτηκε κακιστος. Οχι για την υπερασπιση του σαιτ αλλα γενικα οι απαντησεις που εδωσε ηταν εξαιρετικα... λιγες!
        Κριμα...

  71. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 11/10/2011 10:07:15

    Και ο Παπαχελάς και άλλοι παρόμοιοι ‘αντικειμενικοί’ και ‘αμερόληπτοι’ ‘δημοσιογράφοι’ έχουν βρεθεί εκτός ισορροπίας με το διαδίκτυο. Γιατί με το feedback που λαμβάνουν έχουν καταλάβει ότι τους γνωρίζουμε, τους καταλαβαίνουμε, ξέρουμε από πού κρατάει η σκούφια τους και όλα αυτά τα αποκαλύπτουμε. Σίγουρα υπάρχουν και λάθη στις αναφορές μας, υπάρχουν και ανακρίβειες. Αυτά όμως μπορούν να τα αντιπαλέψουν. Έχουν όλα τα μέσα να το κάνουν. Αυτό που τους πονάει και τους βγάζει εκτός εαυτού είναι η πικρή αλήθεια. Η συνειδητοποίηση ότι γνωρίζουμε, τους γνωρίζουμε και υπάρχει ένα μέσο από το οποίο μπορούμε να τους αποκαλύψουμε και οι ίδιοι δεν μπορούν να το ελέγξουν.
    Πριν το διαδίκτυο οι βρωμιές τους ήταν γνωστές μόνο τους συναφείς τους, αλλά αλληλοκαλύπτονταν. Κάπου-κάπου ξεκατινιάζονταν, αλλά αυτό ήταν όλο. Τώρα με το διαδίκτυο τους μαθαίνει όλος ο ντουνιάς κι έχουν χάσει τελείως την αξιοπιστία τους.

  72. Quid avatar
    Quid 11/10/2011 10:10:06

    Προσέξατε στο τέλος ότι του είπαν όλο γελάκια "θα συνεχίσουμε τη συζήτηση"; Σα να του λένε, "πέρασες τις εξετάσεις, ήσουν καλό παιδί, θα σου ξαναδώσουμε βήμα".

    Όσοι δεν καταλαβαίνουν τη μεθόδευση, ζεσταίνουν φίδια στον κόρφο τους και στον κόρφο της ΝΔ και του Σαμαρά.

  73. ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 11/10/2011 10:16:19

    Παρακολούθησα χθες την περί ου ο λόγος εκπομπή και για μια ακόμη φορά επιβεβαιώθηκε η πεποίθησή μου για τον ρόλο που παίζουν οι συγκεκριμένοι δημοσιογράφοι και ο ΣΚΑΙ. Τρεις δημοσιογράφοι να πυροβολούν τον κ. Λαζαρίδη και να μη τον αφήνουν να ολοκληρώσει μια πρόταση. Να θέλουν ντε και καλά να πει ο κ. Λαζαρίδης αυτά που αυτοί ήθελαν να ακούσουν. Ένα μεγάλο μπράβο στον κ. Λαζαρίδη για τον τρόπο που χειρίστηκε την συζήτηση. Κύριοι του ΣΚΑΙ γιατί σας έπιασε ο πόνος για τα στελέχη της ΝΔ; Άξιοι είναι μόνο όσοι έχουν πάρει το ok από εσάς; Δεν υπάρχουν άξιοι που δεν είναι αναγνωρίσιμοι; Ποιος σας είπε ότι ο λαός θέλει γνωστά ονόματα; Τίποτα δεν καταλάβατε; Ο λαός απαιτεί ανανέωση παντού. Ανανέωση με παλιά υλικά δεν γίνετε. Όσο για το "παράπονο" σας για την ταύτιση σας με την τρόικα και τον Γκαίμπελς ας μην ψάχνετε φαντάσματα. Ανωνυμία σε μπλόγκ δεν υπάρχει. Όμως το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας Δημοκρατία δεν το είδατε; Και κει κουκουλοφόροι γράφουν; Και κάτι ακόμη. Γιατί σας έπιασε ο πόνος για τον παραλληλισμό της Μέρκελ με ναζί; Όταν μας διασύρουν με υβριστικά δημοσιεύματα και ακολουθούν πολιτική υποδούλωσης της χώρας δεν πρέπει να αντιδράσουμε; Πάρτε το χαμπάρι πως η σελίδα γυρίζει και σύντομα θα αποτελείτε παρελθόν και σεις και τα αφεντικά σας.

    • 13 avatar
      13 @ ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΛΑΜΗΣ 11/10/2011 20:18:14

      Φίλε έγραψες και αυτός είναι ο εφιάλτης και φόβος τους, που είπαν φίλοι νωρίτερα... Οτι θά 'ρθει η μέρα που δεν θα τους γνωρίζει κανένας και αυτό τους πονά..

  74. MINAJT avatar
    MINAJT 11/10/2011 10:22:34

    Συγχαρητήρια στο blog που κατάφερε να εξοργίσει τόσο πολύ το κατεστημένο.Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση που αφορά την λογική του κ.Παπαχελά που εξέφρασε για τα αξία πολίτικα πρόσωπα στην Ελλάδα.Ζητούσε επίμονα από τον καλεσμένο του να δώσει ονόματα ανθρώπων που μπορούν να προσφέρουν δίπλα στο Σαμαρα,και πολύ σωστά πήρε την απάντηση ότι υπάρχουν άξιοι άνθρωποι με προσόντα που είναι αγνωστοι προς το παρόν μέχρι να αναδείξουν τις ικανότητες τους.Η κατεύθυνση της κοινής γνώμης προς την λογική ότι οι μόνοι άξιοι πολιτικοί είναι αυτοί που βλέπουμε σήμερα,δηλαδή οι αποδεδειγμένα άχρηστοι,όσοι ανήκουν στο πολιτικό χρηματιστήριο,βολεύει τον κ.Παπαχελά να βάζει παρωπίδες στο κόσμο.

  75. danaos avatar
    danaos 11/10/2011 10:39:40

    ΤΟ ΝΕΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
    Επειδή χθες το βράδυ ο Αλέξης, που κρύβεται πίσω από τις λέξεις αλλά και αλλού, ρώτησε με ποιους θα κυβερνήσει ο καινούριος πρωθυπουργός, θα κάνω μια υπέρβαση και θα του αποκαλύψω μερικά ονόματα νέων υπουργών. Έχουμε και λέμε λοιπόν:
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΩΝ: Factor x
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ»: Φαήλος
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΑΓΑΘΩΝ,ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΙΚΗΣ Γ’ ΗΛΙΚΙΑΣ: Ροδινός
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΑΠΛΑΝΗΤΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ, ΘΕΩΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥ ΡΑΚΑΖΑΝΩΝ: Strange
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ,ΕΠΙΓΕΙΩΝ,ΟΥΡΑΝΙΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ : Parsifal
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΑΘΙΓΓΑΝΩΝ: Προφήτης
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΠΑΤΡΙΔΟΓΝΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΟΙΚΩΝ: Μικρός Οδυσσέας
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΟΡΥΦΟΓΡΑΜΜΩΝ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΩΝ ΑΙΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΗΛΙΑΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ: Αρχαιοπτέρυξ
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΕΛΙΔΩΝ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΠΡΩΙΝΩΝ: Φαίλτωρ
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ ΜΑΝΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟΝ: Ierofantis
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΤΟΛΤΣΕ ΒΙΤΑ Ε ΜΠΕΛΑ: Νταντόν
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΟΝΟΤΥΠΟΥ ΦΑΙΝΟΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΗΣ: Αυριανιστής
    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΕΟΡΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΕΩΝ: Anatolios
    ΥΠΕΡΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΣΕΧΤΩΝ: danaos
    Φοβού λοιπόν κ.Αλέξη τους Δαναούς και πούρα φέροντες!!
    danaos!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 11/10/2011 11:11:07

      Είχες δεν είχες, με έκανες Χυτήρη...

      • danaos avatar
        danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 11:14:45

        Έχει κονόμα αυτό το υπουργείο! Καλημέρα!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 11:16:51

        Εγώ, τι να πω ο καημένος; Σε ποια τρύπα να πάω να κρυφτώ; "Μόσιαλο μ' είπε μια βραδιά, χωρίς καμιάν αιτία..."

        • d avatar
          d @ Αυριανιστής 11/10/2011 11:26:25

          Μα για να μην κρυφτείς πήρες αυτό το υπουργείο!Συνέχεια στο γυαλί θα είσαι.Ετοίμασε νέο λουκ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/10/2011 11:33:24

        Αναμένω εναγωνίως τις ποιητικές βραδυές!
        Τώρα που χειμωνιάζει και είναι οι νύχτες μεγάλες!
        Δεν θα χρειαζόμαστε και κουκούλες καθότι για λόγους οικονομία θα συναθροιζόμαστε υπό το αμυδρό και τρεμάμενο φώς του κεριού!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ danaos 11/10/2011 15:54:30

      Παρακαλώ πολύ, πού αποστέλλονται τα βιογραφικά για τη θέση Γενικών Γραμματέων; Για το Αστρολογίας-Μέντιουμ....

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 11/10/2011 15:58:20

        Στο Δαναό!
        Τον Μέγα Οφικιάλιο!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 16:09:15

          Παντού ''μέσα'' αυτός ο Δαναός....

          • danaos avatar
            danaos @ ΕΥΑ 11/10/2011 18:29:13

            Έχω πρόσκληση για τσάι από τον Αλέξη! Έτσι για να ζηλεύετε. Μπορεί να πάμε και πρεσβεία και μετά στο Α.Β. να χαζέψουμε μουστάρδες!!!

          • juliet avatar
            juliet @ danaos 11/10/2011 19:39:43

            Χαιρετώ,μα ούτε μια γυναίκα στα υπουργεία .........καμένος είσαι!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ danaos 12/10/2011 00:12:43

      Συγγνώμη, παίδες, αλλά εγώ έχω ήδη κλείσει το Υπουργείο Ειδικών Αποστολών, Ξανθών, Μελαχροινών και Βαθείας Διεισδύσεως, Δια Βίου Μάθησης κλπ.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/10/2011 00:20:37

        Αχά...μια βαθιά διεισδυτική ματιά στη μάθηση...

      • danaos avatar
        danaos @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/10/2011 00:21:30

        Άκουσε όχι πολλά λόγια στον υπερυπουργό! Εντάξει θα ενσωματωθούν τα δυο υπουργεία! Νταϊμενσιον!

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/10/2011 00:33:38

        Μοναχοφαγάς ...!

        Εσύ με ξανθιές, μελαχρινές και ο Φαίλτωρας με τους Ντανταϊστές....!

        Αχαχαχαχαχαχα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ danaos 12/10/2011 00:30:12

      Δαναέ, που το πας, που το φέρνεις πάλι με Στοές, Αποκρυφιστικές Οργανώσεις και Μυστικές Υπηρεσίες με έβαλες να ασχολούμαι....!

      Λες να πάρω τον Alexis για βοηθό;

      Λες;

      • danaos avatar
        danaos @ ierofantis 12/10/2011 00:35:02

        Μαζί με δυο Πυθίες όμως! Αλλά δεν το έγραψα για ευνοήτους λόγους!

  76. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 11/10/2011 10:57:22

    το σκηνικο το ειχαν καλα στημενο Αλεξης, Μπαμπης, με σκοπο να αδειασουν τον Λαζαριδη
    η κινηση αυτη του Αλεξη να καταφερεται με αυτο τον τροπο εναντιον του ANTINEWS και του ιδιου του Λαζαριδη δειχνει απλα τον πανικο τους,
    χτυπας αυτο που σε ενοχλει αυτο, που εχει ανταποκριση στον κοσμο,
    βεβαια οσο και αν δε το καταλαβε καλο μας εκανε
    συνδεστε τους κανονικα

  77. Matina avatar
    Matina 11/10/2011 11:08:11

    Δεν ήταν παγίδα, και αν ναί, τότε οι κουτοί πέφτουν μόνο μέσα ! Αν αυτός είναι σύμβουλος του οικονομικού επιτελείου του Σαμαρά, τότε τι να πούμε !! Περιττό κάθε σχόλιο. Αλαζόνας, ξερόλας, μάγκας που πρέπει να χορεύει καλά, μόνο ζεϊμπέκικο ! Ας αφήσει τα οικονομικά σε άλλους, δεν του πάνε γιατί δεν τα καταλαβαίνει !! Περίμενα με αγωνία να τον ακούσω, λυπάμαι για την κατάντια μας, αλλά και την πολιτική μας φτώχια !!

  78. trooper avatar
    trooper 11/10/2011 11:14:40

    ΑΝΤΙΝΕWS .......μην σταματάς να τους γλεντάς!!!!!!!!!!

  79. ΒΑΡΒΑΡΑ ΔΟΤΣΙΚΑ avatar
    ΒΑΡΒΑΡΑ ΔΟΤΣΙΚΑ 11/10/2011 11:23:17

    Μια τακτική είναι ,τον αντίπαλο τον φέρνω κοντά για να τον φτάνω.......
    αλλά οι έξυπνοι ελιγμοί του Κου Λαζαρίδη δεν τους άφησαν να τον αγγίξουν,αντίθετα θα έλεγα μάλλον πήγε κοντά για να τους φτάσει ..............
    και τους έφτασε....... τους έφτασε........!!!

  80. Digenis avatar
    Digenis 11/10/2011 11:25:16

    http://bit.ly/n3OAoW

    Η ΝΔ πάντως τάσσεται υπέρ της ανωνυμίας άρα υπάρχει ελπίδα

  81. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 11/10/2011 11:27:11

    Ο καθένας εδώ είναι αυτό που γράφει. Και ο αναγνώστης που έχει κρίση μπορεί να ξεχωρίσει την ποιότητα από την σαβούρα. Το κείμενο του σχολίου αναδεικνύει τον συγγραφέα του και τον καταξιώνει, ή τον απαξιώνει. Όχι το αντίθετο. Ενδεχομένως κάποιοι εδώ μέσα θα μπορούσαν να προτάξουν ονόματα και τίτλους, αλλά δεν το κάνουν.

    Άρχισαν ενδεχομένως να ενοχλούνται οι "αστέρες" της ελεγχόμενης δημοσιογραφίας διότι αντιλήφθηκαν πια ότι δεν είναι οι μοναδικοί opinion makers. Τους ενοχλεί ότι κάποιοι σχολιοχώροι άρχισαν να διαμορφώνουν την κοινή γνώμη και να παρέχουν ουσιαστική αμφίδρομη επικοινωνία. Και ότι μπορεί να γράφονται σοβαρά σχόλια και κείμενα αφιλοκερδώς. Καποιοι μάλιστα υπονούν ότι γράφονται σχόλια εδώ επ αμοιβη, ή σε διατεταγμένη υπηρεσία. Δεν μπορούν να βρουν άλλο κίνητρο οι μιοσθοφόροι διαμορφωτές της κοινής γνώμης.

  82. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 11/10/2011 11:27:58

    Kαθένας εδώ είναι αυτό που γράφει. Και ο αναγνώστης που έχει κρίση μπορεί να ξεχωρίσει την ποιότητα από την σαβούρα. Το κείμενο του σχολίου αναδεικνύει τον συγγραφέα του και τον καταξιώνει, ή τον απαξιώνει. Όχι το αντίθετο. Ενδεχομένως κάποιοι εδώ μέσα θα μπορούσαν να προτάξουν ονόματα και τίτλους, αλλά δεν το κάνουν.

    Άρχισαν ενδεχομένως να ενοχλούνται οι "αστέρες" της ελεγχόμενης δημοσιογραφίας διότι αντιλήφθηκαν πια ότι δεν είναι οι μοναδικοί opinion makers. Τους ενοχλεί ότι κάποιοι σχολιοχώροι άρχισαν να διαμορφώνουν την κοινή γνώμη και να παρέχουν ουσιαστική αμφίδρομη επικοινωνία. Και ότι μπορεί να γράφονται σοβαρά σχόλια και κείμενα αφιλοκερδώς. Καποιοι μάλιστα υπονούν ότι γράφονται σχόλια εδώ επ αμοιβη, ή σε διατεταγμένη υπηρεσία. Δεν μπορούν να βρουν άλλο κίνητρο οι μιοσθοφόροι διαμορφωτές της κοινής γνώμης.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 11/10/2011 11:31:02

      τα σέβη μου professor!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Professor Moriarty 11/10/2011 11:43:56

      Ακόμα καίνε κι αυτοί το "λίπος" τους.

      Δηλαδή, μόλις τώρα αρχίζουν να υποψιάζονται με τι πάταγο θα γκρεμιστούν τα μαγαζάκια τους όταν η τάση της στροφής του κόσμου προς το διαδίκτυο γενικευτεί. Προς το παρόν νιώθουν ότι "κρατάνε" ακόμα, γι' αυτό και άλλωστε έχουν ρίξει το... βαρύ πυροβολικό των CD και των DVD (παρά τις προφανείς ζημιές που αυτό τους συσσωρεύει).

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 11/10/2011 12:09:13

        Και εις επίρρωσιν: ακόμα και μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι αρχίζουν πλέον να σκέφτονται σοβαρά το διαδίκτυο ως εναλλακτικό τρόπο ουσιώδους ενημέρωσης. Η μάνα μου (ηλικίας άνω των 70 και με ανεπαρκείς τεχνολογικές γνώσεις), μου ζήτησε πρόσφατα να της μπουκμαρκάρω το Antinews στον υπολογιστή της για να μπορεί να το επισκέπτεται εύκολα.

        • μαρικα avatar
          μαρικα @ Αυριανιστής 11/10/2011 12:18:58

          Οπως και εγω,χαιρετισμους στη μαμα

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Professor Moriarty 11/10/2011 11:53:17

      " Άρχισαν ενδεχομένως να ενοχλούνται οι “αστέρες” της ελεγχόμενης δημοσιογραφίας διότι αντιλήφθηκαν πια ότι δεν είναι οι μοναδικοί opinion makers".
      Αυτό ακριβώς, όπως το είπες PM.
      Και αν δεις πλέον την ηλικία των ανθρώπων που κρατούν εφημερίδα τις καθημερινές ημέρες, θα καταλάβεις γιατί ενοχλούνται....

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ΒΙΣ 11/10/2011 14:56:04

        Αυτό είναι το διακύβευμα. Αυτό τους πονάει. Τα άλλα για τις προσωπικές επιθέσεις είναι το προπέτασμα καπνού, για να καλύψουν τον πραγματικό τους στόχο.

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Professor Moriarty 11/10/2011 12:12:16

      profesor,Ναι ολοι τα οικονομαμε εδω μεσα,τοσο πολυ που σκευτομε να γυρισω στην πατριδα μου.Η θεια η σαραντακλισιωτισσα ειπε οτι,
      μετραμε την τιμη μας με τον αριθμο των εχθρων που εχουμε,τοτε λοιπον ο φιλος του ο ΓΑΠ ΓΟΥΠεχει 11000000 εχθρους εντος Ελλαδος και 3οοοοοοοο εκτος Ελλαδος τιμη του και αξια του.Αν εδω μεσα δειχνουν τους ΝΑΖΙ, τους βλεπουμε ενας περιορισμενος αριθμος ανθρωπων ομως κυριε Παπαχελα το δαχτυλο της Αφροδιτης το ειδαν εκκατομυρια ανθρωποι.Εμας που ζουμε εκει δεν μας αρεσε αυτο.Σε οποιον αρεσε ας παει να καθησει επανω.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Professor Moriarty 11/10/2011 14:03:10

      Καθηγητά συμφωνούμε...

      Προσωπικά ξεκίνησα να διαβάζω όταν εντόπισα το site, γιατί κάθε μέρα μάθαινα! Μάθαινα κάτι καινούριο, διάβαζα τα άρθρα και μετά, όπως όλοι νομίζω, άρχιζα να διαβάζω τα σχόλια με ακόμα μεγαλύτερη προσοχή από το άρθρο πολλές φορές, γιατί αναπτυσσόταν ένας πρωτοφανής, ελεύθερος διάλογος, επιπέδου (είχα την εγκυκλοπαίδεια ανοιχτή δίπλα για να καταλάβω το context ώρες ώρες). Προφανώς με τη σκληρή δουλειά των ανθρώπων πίσω από το site που το κρατούν πάντα ενημερωμένο και πάντα καθαρό από 'βρώμικα' σχόλια.
      Σημειώνω εδώ πως δεν θα διάβαζα και πολύ περισσότερο δεν θα σχολίαζα ποτέ, σε μια ιστοσελίδα που πέφτει αλληλοβρίσιμο. Εδώ διαφωνούμε και πολλές φορές και με ένταση, αλλά ποτέ με ύβρεις και πάντα επί της ουσίας.

      Γιαυτό και αναδεικνύεται γρήγορα και ποιος πρεσβεύει τι... ακόμα κι αν δεν αποκαλύπτουμε τα ονόματά μας, καθώς δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε κάτι τέτοιο. Εγώ θα σας πω μόνο πως υπάρχει λόγος που και η ψήφος είναι ΜΥΣΤΙΚΗ, κ. Παπαχελά. Γιατί έχουμε δικαίωμα στα πιστεύω μας και ταυτόχρονα έχουμε δικαίωμα να μη τσαμπουνάμε σε όλους ποια ακριβώς είναι τα πιστεύω μας, εκτός κι αν το επιθυμούμε. Προέβλεψε η δημοκρατία.

      Έτσι κι εμείς. Λέμε μια γνώμη σαν πολίτες. Δεν είμαστε επαγγελματίες. Τώρα, αν, σαν πολίτες, μας ξεφεύγει και κανένας χαρακτηρισμός τύπου "Ράιχ" εκεί που πολύς και ...επίσημος κόσμος μιλάει για παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας, για μεταφορά των ελληνικών 'asset' σε θυγατρικές υπό τη σκέπη άλλων, και λοιπά, συγχωρήστε μας, αλλά εντάξει, χρησιμοποιούμε απλώς την καθομιλουμένη για να καταλαβαινόμαστε... Γιατί αλλιώς πώς το λένε αν οι υπουργοί μας, όσο άχρηστοι και να είναι, δεν έχουν πια ...δικαίωμα υπογραφής; Κάπως τα λένε όλα αυτά, ε, εδώ μέσα είναι κάποιοι μαθουσάλες, θυμούνται την κατοχή, κάτι τους θυμίζουν όλα αυτά, να, με αυτά και με αυτά, να τη λύσουμε την παρεξήγηση Alexis, don't take it personally!

      Και στο κάτω-κάτω, επειδή είμαστε Έλληνες, θα χαρούμε αν είμαστε απλώς κινδυνολόγοι και απλώς προειδοποιούμε εαυτούς και αλλήλους μπροστά στην αναγέννηση προβληματικών καταστάσεων που δεν θα θέλαμε να ξαναζήσει η χώρα... Αν δεν είμαστε όμως κινδυνολόγοι; Ποιον θα περιμένουμε να μας ανοίξει λίγο τα μάτια, you?

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ victoria (true) 11/10/2011 14:42:38

        Έτσι είναι ως προς το επίπεδο του διαλόγου εδώ. Δεν νομίζω ότι μπορεί να βρει κανείς κάτι καλύτερο στα mainstream μέσα. Όσο για τους μασκοφόρους της βουλής, είδαμε τώρα τελευταία, όταν πετάνε την μάσκα της κοσμιότητας και του ζορισμένου καθωπρεπισμού, τι πραγματικό πρόσωπο αποκαλύπτουν και τι εκφράσεις χρησιμοποιούν.

  83. Y. avatar
    Y. 11/10/2011 11:34:46

    Ο Alexis στο ίδιο μήκος κύματος με τον Πάγκαλο πριν πεντέξι μήνες
    Συνμπλογκίστες μη μασάτε

  84. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 11/10/2011 11:42:30

    Καλημέρα κύριε Ροδινέ.

    Αν κατάλαβα καλά, χθες βράδυ, ο κύριος Λαζαρίδης σας "έδωσε στεγνά", στον κύριο Παπαχελά:
    "Θα σου πω μετά ποιος είναι. Τον ξέρεις..."!
    Μήπως σας ζηλεύει?
    Μήπως σας φοβάται? Και γιατί?
    Μήπως ράβετε υπουργικό κοστούμι?...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Βολιώτης 11/10/2011 17:48:52

      Bολιώτη,
      δεν παίζουν αυτά.
      Να είσαι βέβαιος.

      • android.K. avatar
        android.K. @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 18:39:44

        λυπαμαι που μπαινετε ακομα και στον κοπο να απαντησετε κε. Ροδινε.
        Δημιουργηθηκε ενα τεραστιο ζητημα απο καποιες αστοχιες του κου. Λαζαριδη. Εκανε και ενα λαθος ο ανθρωπος, ελεος!

      • Βολιώτης avatar
        Βολιώτης @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 18:57:32

        Αγαπητέ μου (με τη μέγιστη ειλικρίνεια που μπορεί να περιέχει η λέξη) κύριε Ροδινέ.
        Συγχωρείστε με, αν σας δημιούργησα την αίσθηση πως πρέπει να δικαιολογηθείτε ή, εν πάσει περιπτώσει, να βάλετε τα πράγματα στη θέση τους...
        Περιπαικτικό ήταν το περιεχόμενο του σχολίου μου, με αφορμή αυτό που άκουσα από τον κ. Λαζαρίδη και τίποτε περισσότερο.

  85. alexis avatar
    alexis 11/10/2011 11:42:49

    Ο Λαζαρίδης εχτές ήταν κατώτερος των περιστάσεων. Αποδέχτηκε με τη σιωπή του ότι η Νέα Δημοκρατία του Σαμαρά δεν έχει επιτελείο.....Κολλημένος στη θεωρητικούρα του (Ricardo, Keynes) και στη χρήση αγγλικών όρων για επικοινωνιακούς λόγους επανέλαβε τον παλιό γνωστό Λαζαρίδη. Κρίμα για το Σαμαρά που επί 13 χρόνια "εξορίας" δεν κατόρθωσε να χτίσει ομάδα συμβούλων επιπέδου think tank. Για τους εκλεκτούς της Πρεσβείας και του ΕΛΙΑΜΕΠ τα σχόλια περιττεύουν...

  86. Σίμος avatar
    Σίμος 11/10/2011 11:46:10

    Κανένας τους στην εκπομπή δεν τόλμησε να πει στον Χρυσανθο αυτά που λένε όταν είναι μόνοι τους. Οσο για το ΑΝΤΙΝΕWS το οποίο παρακολουθώ καθημερινά μακάρι να εκφράζει και την επίσημη γραμμή της ΝΔ γιατί τότε υπάρχει ελπίδα.

  87. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 11/10/2011 11:52:54

    Το ερώτημα είναι γιατί δέχθηκε να πάει ο Χρύσανθος στον Παπαχελα, Τελογλου και κον Μπαμπή. Είναι δεδομένος ο βρώμικος ρόλος τους άρα ποιος ο λόγος να εμφανιστείς στην εκπομπή τους? Γιατί να τους δώσεις αξία? Ότι και να πουν μερικοί οι ΝΔ οφείλει να τελειώσει με αυτούς τους δοσίλογους αποκλείοντας την επικοινωνία μαζί τους.

  88. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 11/10/2011 11:57:51

    "...Από τους πρώτους που συνέδεσαν το κοινωνικό με το εθνικό..."

    Αυτή η φράση τα λέει όλα...

  89. man8os avatar
    man8os 11/10/2011 11:58:43

    Νομιζω οτι τα ειπε πολυ καλα ο κυριος Λαζαριδης και αναφορικα με το αντινιουζ. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι φιλοι αισθανονται δυσαρεστημενοι η εστω οχι οσο ικανοποιημενοι θα ηθελαν.
    Ειπε αυτα που επρεπε να πει καλυπτοντας τους φιλους που γραφουν και βαζοντας τα πραγματα στη σωστη τους θεση.

  90. dikigoros 7 avatar
    dikigoros 7 11/10/2011 12:01:50

    είδα την εκπομπή, και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το μόνο που ενδιέφερε τον ALEXIS ήταν να επιτεθεί στο antinews. όταν είδα τα ξινισμένα μούτρα του, συνειδητοποίησα πόσο μεγάλη είναι η δύναμη των απόψεων και του πάθους για δημοκρατία και δικαιοσύνη, που αναβλύζει εδώ μέσα. Εάν ο ALEXIS και οι όμοιοί του είναι το σύστημα, με χαρά δηλώνω αντισυστημικός.
    Σκεφτείτε την ξινίλα τους το βράδυ που θα ανκοινώνουν τον Σαμαρά πρωθυπουργό, και συνεχίστε.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ dikigoros 7 11/10/2011 12:11:04

      Τη βραδιά που θα ανακοινώνουν το Σαμαρά πρωθυπουργό, βλέπω τον Alexis να διαφεύγει στο Λάνγκλεϋ με διαβατήριο που θα φέρει το όνομα "Τριανταφυλλίδης"...

  91. μαρικα avatar
    μαρικα 11/10/2011 12:17:34

    Αυριανιστη,μπα μαλλον θα κανει κωλοτουμπα και θα το παιζει Σαμαρικος.
    Οπως και ο Καρατζαφερης που ειπε στην βουλη ,γιατι να ακουσει η Τροικα τον Σαμαρα που ειναι σκληρος και να μην κανει δουλειες με τον ΓΑΠ που ειναι μαλακος.

  92. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 11/10/2011 12:20:27

    Το ερώτημα είναι γιατί δέχθηκε να πάει ο Χρύσανθος στον Papachela, Τελλογλου και κον Μπαμπή. Είναι δεδομένος ο βρώμικος ρόλος τους άρα ποιος ο λόγος να εμφανιστείς στην εκπομπή τους? Γιατί να τους δώσεις αξία? Ότι και να πουν μερικοί η ΝΔ οφείλει να τελειώσει με αυτούς τους δωσίλογους αποκλείοντας την επικοινωνία μαζί τους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Περιπτερας 11/10/2011 13:56:05

      Ακόμη κι αυτός που δύσκολα θα πίστευε πως οι αυτοαποκαλούμενοι ως "έγκριτοι" δημοσιογράφοι λειτουργούν ως κατοχικοι κουκουλοφόροι από εχθές δεν έχει δικαιολογία.
      Αποκαλύφθηκε περίτρανα ακόμα και στους καλοπροαίρετους πως η τρόικα του Σκάι ακολουθεί μεθόδους με βάση τις αρχές του φασισμού, έτσι όπως τις δίδαξε ο Goebbels.
      Λέτε αυτές τις αρχές να εννούσε ο alexis???

  93. eco avatar
    eco 11/10/2011 12:22:06

    Η τοποθέτηση και ο καημός του Παπαχελά αποδεικνύουν ποσό έχουν ενοχληθεί τα παραδοσιακά μέσα και κατακαιρούς όργανα προπαγάνδας από το antinews και κάθε άλλο ελεύθερο μέσο επικοινωνίας.
    Φαίνεται πως η προσπάθεια τους να χαλιναγωγήσουν την κοινή γνώμη πέφτει στο κενό. Οι πολίτες έχουν την δυνατότητα πλέον μα ενημερώνονται και να εκφράζονται ελεύθερα σε μέσα που δεν ελέγχουν και αυτό τους ενοχλεί.
    Όλο και περισσότεροι πολίτες πλέον βλέπουν κριτικά τα δελτία ειδήσεων και τα άρθρα των εφημερίδων. Οι επαγγελματικές δραστηριότητες των ιδιοκτητών τους που είχαν να κάνουν πάντα με έργα του δημοσίου έχουν σαν αποτέλεσμα οι πολίτες να θεωρούν την εργασία των δημοσιογράφων σε αυτά τα μέσα ως συμπληρωματικό έργο.
    Εμπρός λοιπόν κύριοι κάντε το δικό σας μέσο και αρθρογραφήστε. Σίγουρα θα γράψετε διαφορετικά γιατί ακόμα κι εσείς ξέρετε πώς να συμπλεύσετε με την κοινωνία αν το θέλετε …

  94. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 11/10/2011 12:35:49

    http://www.antinews.gr/2011/08/29/119458/
    Αυτό πρέπει να τον είχε πονέσει πολύ τον Alexis!!

  95. Wolf avatar
    Wolf 11/10/2011 12:36:42

    Παιδιά του Φαλήρου, σας καταλαβαίνω!
    Στη θέση σας κάπως έτσι μπορεί να λειτουργούσαμε όλοι.
    Άγχος, πολύ άγχος.
    Αλλά δικαιολογημένο.
    Οι πωλήσεις έχουν πέσει δραματικά, οι ρεκλάμες εξαφανίστηκαν και τα πελατάκια έγιναν ξαφνικά πολύ απαιτητικά, στο περίπτερο τα φύλλα τα δέρνει ο αέρας, η βροχή και τα τρώει η σκόνη. Τα νουμεράκια τηλεθέασης έχουν πάρει τον κατήφορο, μέχρι και το ραδιόφωνο έχασε την πρωτοκαθεδρία του.
    Σας καταλαβαίνω απόλυτα!!!

    Και δεν φτάνουν όλα αυτά, εμφανίζονται και κάποιοι τύποι και σας παίρνουν την πελατεία, γιατί είναι πιο άμεσοι και σίγουρα πιο αξιόπιστοι.

    Με κείνα και με τ άλλα, ήρθε η ώρα που χάνεται από παντού. Τα γκολ μπαίνουν από τα αποδυτήρια.
    Και το κακό είναι ότι μ αυτή την κατάσταση, τα αφεντικά θα χάσουν την εμπιστοσύνη τους σε εσάς και τότε...
    Πωπω σκέτη αιμορραγία έχει καταντήσει όλο αυτό.
    Σας δικαιολογώ παιδιά απόλυτα.

    Αλλά μια συμβουλή: στα δύσκολα, ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος!!!

  96. AUD avatar
    AUD 11/10/2011 12:45:24

    Alexis... έξω στην αγορά υπάρχει σε μεγάλες συσκευασίες και ποσότητες, ξύδι... πάρε λίγο... και άσπρο πάτο...

  97. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 11/10/2011 12:57:27

    "Δεν υπάρχει κάτι, μέχρι τη σημερινή μέρα στον κόσμο, που να αξίζει τον τίτλο ”ανεξάρτητος Τύπος”. Το γνωρίζετε και το γνωρίζω. Δεν υπάρχει ούτε ένας από εσάς που να τολμάει να γράψει την ειλικρινή του γνώμη, και αν το κάνετε ξέρετε εκ των προτέρων ότι δεν θα τυπωθεί ποτέ.

    Πληρώνομαι εβδομαδιαία για να κρατάω τις έντιμες απόψεις μου έξω από την εφημερίδα με την οποία συνδέομαι. Άλλοι από εσάς λαμβάνετε παρόμοιους μισθούς για παρόμοια θέματα και όποιος από εσάς φανεί τόσο ανόητος ώστε να γράψει ειλικρινείς απόψεις, θα βρεθεί στο δρόμο να ψάχνει για άλλη δουλειά. Αν επέτρεπα στις ειλικρινείς απόψεις μου να εμφανιστούν στην εφημερίδα μου, πριν περάσουν είκοσι τέσσερις ώρες, θα έχανα τη δουλειά μου.

    Η δουλειά του δημοσιογράφου είναι να καταστρέφει την αλήθεια, να ψεύδεται κατάφορα, να διαστρεβλώνει, να διαβάλει, να κολακεύει το θεό του χρήματος και να πουλάει τη χώρα του και τους συνανθρώπους του για το καθημερινό του ψωμί. Το γνωρίζετε και το γνωρίζω και δεν μπορώ να καταλάβω τι ανοησία είναι αυτή η πρόποση στον ”ανεξάρτητο Τύπο”.

    Είμαστε υποτελείς και εργαλεία των πλουσίων ανθρώπων που βρίσκονται στο παρασκήνιο. Είμαστε μαριονέτες, εκείνοι τραβάνε τα κορδόνια κι εμείς χορεύουμε. Τα ταλέντα μας, οι δυνατότητες και οι ζωές μας είναι όλα ιδιοκτησία άλλων ανθρώπων.

    Είμαστε διανοούμενες πόρνες."

    Τάδε έφη ο Σκωτσέζος δημοσιογράφος John Swinton, (1829 – 1901) ο οποίος διατέλεσε αρθρογράφος και υπεύθυνος προσωπικού στην εφημερίδα New York Times για μια δεκαετία περίπου.

    Δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει πολλά από τότε...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Καλαματιανός 11/10/2011 13:01:47

      h--p://www.antinews.gr/2011/04/16/96998/

  98. SABONIS avatar
    SABONIS 11/10/2011 13:10:44

    Μου θύμισε Μαστοράκη όταν είχε πάρει συνέντευξη από τους χτυπημένους φοιτητές του Πολυτεχνείου.

  99. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 11/10/2011 13:17:32

    Κουκουλοφόροι; Αλήθεια;

    Και γιατι δεν ρωτα ο Αλεξης τον πρωθυπουργο να του πει απ ευθειας ποιοι ειναι μερικοί απ αυτους, που τυγχανουν και θαμωνες του ΣΚΑϊ;

    http://theoprovlitos.blogspot.com/2011/09/blog.html

    http://theoprovlitos.blogspot.com/2011/09/blog-post.html

    Τι τραγικό με αυτες τις σχεσεις... Να κατοικοεδρευεις κατω απο την ιδια στεγη και να μην μιλιεσαι με τον συναδελφο...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Theoprovlitos 11/10/2011 13:43:19

      Ωστε ο μέγας στοχαστής GAP διαβάζει και προτείνει αυτό το σίχαμα, τον "Ροϊδη", τον, όπως φαίνεται, γνωστό συγγραφέα λιβελλογραφήματος για τον Χριστόδουλο...Είναι και φίλος της Ντόρας ο Μανολάκης (ό,τι σκ... και το φτυάρι, που έλεγε η μακαρίτισσα η γιαγιά μου).
      Κατά τα άλλα, ο αρχιυποκρίταρος "πρωθυπουργός" φρόντισε να πάει και στο Άγιον Όρος.
      Πάντως, για το μόνο που με έπεισε κατά την επίσκεψή του εκεί είναι ότι δεν τελεί υπό κανονική δαιμονοκατοχή, διότι θα είχε και τις σχετικές "αντιδράσεις" με τη θέα και την προσκύνηση της Παναγίας του Άξιον Εστί. Το σκηνικό, πάντως, με τον πατριάρχη Βαρθολομαίο να διαβάζει τις ευχές του εξορκισμού στον ωρυόμενο ΓΑΠ, τον οποίο να συγκρατούν οι σωματοφύλακές του, θα ήταν αντάξιο των Monty Python. Άσε που η πανικόβλητη τρόικα θα μας έδινε τρεις δόσεις μπροστάντζα από το δάνειο, άνευ διαπραγματεύσεων, ασυζητητί. Θα κάναμε μέχρι και διορισμούς στο Δημόσιο!
      Προφανώς, επειδή o ΓΑΠ είναι από τους "σίγουρους", δεν νοιάζεται ο Screwtape να του στείλει κανένα Wormwood (η ορολογία από τον C. S. Lewis, h++p://en.wikipedia.org/wiki/The_Screwtape_Letters). Τον κρατάει για τον εαυτό του.

      • Theoprovlitos avatar
        Theoprovlitos @ ΒΙΣ 11/10/2011 14:07:10

        χα, χα, χα... Ο ΓΑΠ επρεπε να ρωτησει και τον ετερο Καππαδοκη του ΔΝΤ τον Καρατζαφερη τι εκανε και του καθησε στο κεφαλι το περιστερι;

        Αλλα ο ΓΑΠ ειναι και καραφλας και αποκλειεται να περασε το πτηνον την πιτυριδα για ψιχουλα...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Theoprovlitos 11/10/2011 14:19:24

          H γλοιώδης φάτσα στο κουίζ στο ιστολόγιό σου είναι του Μανολάκη;
          Μοιάζει πράγματι με τη φωτογραφία του "Ροϊδη" με το καπέλλο...

          • Theoprovlitos avatar
            Theoprovlitos @ ΒΙΣ 11/10/2011 22:24:05

            Ουχι! Ο εκλεκτος Εμμανουηλ ειναι άνευ φωτογραφιας αλλα μετά καρικατουρας ως Λασκαρατος καθοτι εχει φροντισει να εξαφανισει την μαπαν του από το διαδίκυτο. Για τον ετερον, ψαξατε επιμελως την ιστοσελιδα της "Δρασης" με τα στελεχη της.

            Αν σαν τον αποκαλυψω εγω θα κατηγορηθω από έτερους συμμετεχοντας ότι ο διαγωνισμος ειναι στημενος

  100. κουκουλοφορος στο ΜΕΓΚΑ avatar
    κουκουλοφορος στο ΜΕΓΚΑ 11/10/2011 13:23:03

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e401UaG70A4

    ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ.... ετσι ξηγιουνται τα παληκαρια τυπου Μοσιαλον.

    Οποιος εχει σπιτι ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΣ και το κατεχει απο ΔΑΝΕΙΚΑ των Γερμανων.



    --

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ κουκουλοφορος στο ΜΕΓΚΑ 11/10/2011 14:12:16

      A! o Μοshαλος; Ετερος καινοφανης αστηρ.

      http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQD7ViNSmWbaEMM9l8_ybq6fO0PLFSvVStieQBK1rC81WsaDjNX_w

  101. antiALEXIS avatar
    antiALEXIS 11/10/2011 13:32:20

    Ρε τον Alexis νεύρα... Σαν την ήττα δεν έχει

  102. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 11/10/2011 13:33:56

    Προσπάθησε με την βοήθεια και του κυρίου Μπάμπη να περάσει την άποψη του και να ξεδιαλύνει και τα προσωπικά του ερωτήματα που τον απασχολούν.
    Ενας πολύ κακός Παπαχελάς χθες σστο ΣΚΑΙ και από την άλλη ένας ήρεμος Χρύσανθος που δεν έδινε συνέντευξη αλλά προσσπαθούσε να αποκρούσει τις επιθέσεις και των δυο...

  103. Lewnidas avatar
    Lewnidas 11/10/2011 13:39:27

    otan katebhka stis poreies me eipan koukouloforo, otan grafw sto antinews me lene koukouloforo. Ean ekoba boltes sthn presbeia, hmoun sto D.S tou eliamep kai (ean 8ymamai kala) eixa pare dwse me thn veritas 8a hmoun akoma koukouloforos?

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Lewnidas 11/10/2011 17:01:39

      Θα ήσουν κουκουλοφλώρος.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ daughter of mercy 12/10/2011 00:09:26

        Χαχαχαχαχαχαχαχα! Ρε ποιον μου θυμίζει ο όρος, ρε ποιον μου θυμίζει...

  104. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 11/10/2011 13:51:38

    Παρακολούθησα τη συνέντευξη του κ. Χρ. Λαζαρίδη στους Νέους Φακέλλους. Καταρχήν πολύ καλά έκανε και πήγε στην εκπομπή. Εξετέθησαν οι τρεις δημοσιογράφοι κι ιδιαίτερα ο κ. Παπαχελάς ανεπανόρθωτα. Όχι βέβαια για τα ερωτήματά τους. Αλλά για την εμμονή τους να εκμαιεύσουν από το συνομιλητή τους τις απαντήσεις που θέλανε. Ανεπιτυχώς βέβαια, όπως ήταν λογικό κι αναμενόμενο. Προκάλεσε ιδιαίτερη εντύπωση σε όλους ότι για ένα δεκάλεπτο στο τέλος της εκπομπής εν ριπή κυριολεκτικά προσπαθούσαν να ταυτίσουν τον κ. Λαζαρίδη με αρθρογραφία στο εδώ ιστολόγιο. Προς τι άραγε; Θα τον κάναν ντα ντά; ή θα κάνουν ντα ντα τον Φάκτορα (τον οποίο ούτε ξέρω ούτε με ξἐρει!); Ο Χρύσανθος Λαζαρίδης τουλάχιστον από τότε που ήμουν μαθητής και τον διάβαζα στον Οικονομικό Ταχυδρόμο δε θυμάμαι να μασάει τα λόγια του. Κι ούτε και δημόσια το κάνει. Επιπλεόν γνωρίζει ελληνικά. Γλώσσα, σκέψη, έκφραση. Δεν είναι στημένος. Βγαίνει αυθεντικός. Δε χρειάζεται ψευδώνυμα. Κι αν επιβάλλεται, γιατί όχι;
    Από πότε η ελευθερία της έκφρασης στο διαδίκτυο είναι προνόμιο των "επώνυμων" δημοσιογράφων και μόνο; Όπως σωστά ανέφερε ο Professor Moriarty από τα σχόλια του διακρίνεται ο καθένας. Άλλωστε δε γράφουμε εδώ δοκίμια. Τη γνώμη μας λέμε. Αυθόρμητα τις περισσότερες φορές. Είναι κι αυτό μια κατάκτηση. Να ακούγεται ο ανώνυμος πολίτης. Που σε τελική ανάλυση στο διαδίκτυο δεν είναι και τόσο ανώνυμος. Διότι αφήνει το ηλεκτρονικό του ίχνος, που τον καθιστά ανιχνεύσιμο. Άρα η πρεμούρα του κ. Παπαχελά και των συν αυτώ αλλού έχει τις ρίζες της. Το μαγαζί τους δεν έχει πλέον το μονοπώλιο. Είμαι τακτικός αναγνώστης της ηλεκτρονικής έκδοσης της "Καθημερινής". Ο λούμπεν σοσιαλνεοφιλελευθερισμός αρθρογράφων της νομίζουν ότι αντιπροσωπεύει τους αστούς, τους συντηρητικούς πολίτες, που εννοείται ότι είναι το αναγνωστικό της κοινό; Από μόνοι τους περιχαρακώνονται. Δεν τους φταίνε ούτε οι σχολιαστές του εδώ ιστολογίου ούτε οι αρθρογράφοι.
    Ενοχλήθηκαν ακούσαμε και για τις σβάστικες, τα φωτομοντάζ.
    Ασφαλώς και δεν θεωρώ ότι η κ. Μέρκελ είναι συνέχεια του 4ου Ράΐχ. Μήπως υπεραπλουστεύουν και γενικεύουν τεχνηέντως για να δικαιολογήσουν δικές τους τοποθετήσεις κι αναλύσεις οι κ. δημοσιογράφοι;
    Αλλά ποιος μας δίδαξε, ποιος ασκεί αυτή τη στερεοτυπική μορφή δημοσιογραφικής παρουσίασης;
    Ενοχλούμαι κι εγώ όταν βλέπω κάθε μέρα στις γερμανόφωνες μπουλβάρντ εδώ κι ένα χρόνο σχεδόν τους πηχυαίους απαξιωτικούς τίτλους: Die PLEITE GRIECHEN (Οι χρεωκοπημένοι Έλληνες). Και πρόκειται για τον ηπιότερο.
    Ενοχλούμαι κι αγανακτώ όταν εργαζόμενοι φίλοι μου στη Γερμανία ή την Αυστρία αντιμετωπίζονται μεταξύ σοβαρού κι αστείου δηκτικά με την παρατήρηση "εργαστείτε, είστε χρεωκοπημένοι, μη μιλάτε"!
    Δεν είδα κι ούτε διάβασα το Γραφείο Τύπου της Καγκελλαρίας να καταγγείλει αυτά τα δημοσιεύματα.
    Ακόμη χειρότερα δεν είδα τον πρέσβυ της Πατρίδας μου να βγαίνει, να πει μια κουβέντα.
    Πως να τα προσλάβω εγώ ο ανυπεράσπιστος πολίτης αυτά;
    Έχω κι εγώ αξιοπρέπεια.
    Έχω κι εγώ αρχἐς από το σπίτι μου.
    Αλλά έχω και θυμό.
    Όχι τόσο για όσα κάνουν για μένα χωρίς εμένα. Βρήκαν και τα κάνουν. Αλλά διότι τα λάθη τους και την ανεπάρκειά τους τη φορτώνουν σε μένα. Κι έχουν το θράσσος να με βρίζουν κι από πάνω.
    Προσπαθώ, αγωνίζομαι να τον διοχετεύσω και να τον πνίξω στο Λόγο. Αλλά όταν ανενδοίαστα προκαλείς ακόμη και τη Λογική, όταν επιχειρείς να καταρακώσεις και το ελάχιστο της αξιοπρέπειάς μου, τότε με προκαλείς, και τότε πρέπει να τ' ακούσεις. Στη γλώσσα που καταλαβαίνεις. Και που σίγουρα δε μου ταιριάζει.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Εύμηλος 11/10/2011 14:24:54

      Φαντάζεσαι γερμανό δημοσιογράφο να προσπαθεί να αποσπάσει καταδίκη της δεξιάς Bild από στενό συνεργάτη της Μέρκελ; Και στο κάτω-κάτω, η σπίλωση ενός ολόκληρου λαού και μάλιστα από ευρωπαϊκή χώρα, είναι πολύ χειρότερο από τη σπίλωση ενός πολιτικού. Δεν είδα να ενοχλείται η Καθημερινή του Παπαχελά.
      Στο κάτω-κάτω, γελοιογραφίες της Μέρκελ ως ναζί στρατοπεδάρχη, ακόμα και ως δόκτωρ Μέρκελε (Μένγκελε), έχει δημοσιεύσει ο Γιάννης Ιωάννου. Να τον καταδικάσουμε λοιπόν...

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΒΙΣ 11/10/2011 17:55:05

        Και στην ελευθεροτυπία, κάθε μέρα ο Στάθης και αλλού.

        Τίποτα, ο Λαζαρίδης ήταν μόνος εναντίον τριών και πάλι καθάρισε. Φάνηκε επίσης σοκαριστική επιθετικότητα Παπαχελά, ακόμα και σε σχέση με Μπάμπη, που αν (!) έχει υπηρετήσει Μνημόνιο και αυτός ο κακομοίρης.

        Ακόμα και στον Τσοχατζόπουλο, την 'έπεφτε' ένας μόνος του, ο Alexis! Εδώ τρεις πυρ ομαδόν, στο κάτω-κάτω να την πέφτουν σε έναν άνθρωπο που ΔΕΝ υπηρέτησε ακόμα, που ΔΕΝ ανέλαβε ευθύνη ακόμα, τόση αγωνία να απαξιώσουν *πριν* είναι τρομερό. Βασικά είναι σκευωρία. Αλλιώς την πέφτεις ΑΦΟΥ. Αν την πέφτεις ΠΡΙΝ, δεν θες να κυβερνήσουν αυτοί οι άνθρωποι και αν δεν θέλετε να κυβερνήσουν, αφήστε με να το πω εγώ, δεν σας πέφτει λόγος! Εμείς ψηφίζουμε! Σταματήστε την προπαγάνδα και αφήστε μας να κρίνουμε. Εντέλει.

  105. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 11/10/2011 14:07:22

    Ας μας αποκαλύψει πρώτα ο Al Τίνος όργανο πειθήνειο είναι αυτός και το συγκρότημά του, ας μας δώσει να καταλάβουμε π.χ. ποιό είναι το τίμημα της αισχρής ανθελληνικής προπαγάνδας , που τόσο δουλικά υπηρέτησε με το εξάμβλωμα του .. " 21" και τότε να έχει το θράσος να ζητά υπογραφές ! Στο κάτω - κάτω αυτός έχει γερές πλάτες να τον υποστηρίξουν, εμείς τί έχουμε ???

  106. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/10/2011 14:07:53

    Αν δεν υπήρχαν τα καθεστωτικά μέσα και οι τηλεοράσεις, η δικτατορία που εγκαθιδρύθηκε στη χώρα με την εξαπάτηση του ελληνικού λαού τον Οκτώβριο του 2009 δεν θα μπορούσε να σταθεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.

    O μόνος Δήμιος που είδα εγώ χθές στην εκπομπή ήταν ο καθεστωτικός μεγαλοδημοσιογράφος, πού πάλευε να αποσπάσει δήλωση από τον κο Λαζαρίδη ότι "αποτάσσει το Antinews", στο οποίο αν θυμάμαι καλά έχει σχολιάσει ή και αρθρογραφήσει - ή εν πάσει περιπτώσει έχει αναρτήσει ποστ.

    Ο καθεστωτικός ήταν υπέρ το δέον ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ και ο κος Λαζαρίδης υπέρ το δέον ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ, έως υποχωρητικός.

    Ο καημός των καθεστωτικών είναι μήπως η πλάστιγγα της επίσημης Νέας Δημοκρατίας γείρει ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ προς την Πατριωτική πλευρά και κατορθώσει να συγκροτηθεί η λεγόμενη "Πατριωτική Λαϊκή Δεξιά", που εκφράζεται μέσα από το Antinews - εξ ου και η πολύ συγκεκριμένη αναφορά στον τόσο συγκεκριμένα και δεδηλωμένα νεοφιλελεύθερο κο Χατζηδάκη.

    Πρόβλεψη για τη ΝΔ: αν επιλέξει να αγνοήσει τις απόψεις που εκφράζουν οι σχολιαστές του Antinews - με αιχμή του δόρατος Αρχαιοπτέρυγα, ΒΙΣ, Αυριανιστή, Επώνυμο, και άλλους πολλούς, τη συντριπτική πλειοψηφία θα έλεγα, δεν θα ξεπεράσει το 22%.

    Κατά τα άλλα, περσινά ξινά σταφύλια περί ανωνυμίας, η ανωνυμία δεν είναι καινοφανής στα καθεστωτικά μέσα (τόσες στήλες στα καθεστωτικά είναι ψευδώνυμες).

    Η ανωνυμία του διαδικτύου κατοχυρώνεται από ειδική ammendment και στο Αμερικανικό Σύνταγμα (α ρε Φαήλε, τι του έκανες...)

    Αυτό που ενοχλεί ΤΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΑ ΓΚΕΜΠΕΛΣ είναι ότι πολίτες της διπλανής πόρτας -και που δεν ΤΟ ξέρει ούτε η μάνα τους στην κυριολεξία - είναι ικανοί να εκφράζουν άποψη και να γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ αυτής, πολύ περισσότερο από κάθε ΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟ ΒΑΡΙΔΙ.

    Στο διαδίκτυο μετρά η άποψη και οχι το "βαρύ επώνυμο", είναι κουραστικό να επαναλαμβάνουμε τα ίδια.
    Όσο για τις υποτιθέμενες ύβρεις, αν το Αntinews ξεχωρίζει σε κάτι είναι το επίπεδο του σχολιασμού του.
    _____________________________________________________

    Για την αποδαιμονοποίηση της Μέρκελ που επιχείρησε ο εκπομπάρχης:

    Το Project Helios που θέλει να ερημώσει την Ελλάδα (το Desertec κόλλησε στη Λιβυκή άμμο... ας ρωτήσουν οι καθεστωτικοί το ΝΑΤΟ γιατί...) για να βάλει καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς και να μετατρέψει τα νησιά μας σε ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ είναι πολιτική ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΝΑΖΙΣΜΟΥ.

    Η δημιουργία των ελεύθερων οικονομικών ζωνών στις Καλλικρατικές περιφέρειες με προσφορά εργασίας αντί ενός πιάτου φαγητού είναι ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΝΑΖΙΣΜΟΣ.

    Η επίσκεψη του ανεκδιήγητου γενίτσαρου -ντροπής της χώρας του- βιετναμέζου αντικαγκελαριου "Halt die Klappe"- gia polles klotsies- που θέλει να κάνει σε μας ότι έκαναν οι αμερικάνοι στη δική του πατρίδα είναι ΥΒΡΙΣ.

    Η ίδια η καγκελάριος ανήκει σε μια κάστα υψηλά ιστάμενων που εν μία νυκτί μυστηριωδώς άλλαξαν στρατόπεδο...
    Δεν εμφανίστηκε από το πουθενά. Ήταν επί δικτατορίας Χόνεκερ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΥΠΟΥ της νεολαίας FDJ (Freie Demokratische Jugend – “Ελεύθερη” “Δημοκρατική” “Νεολαία”) του κυβερνώντος σοσιαλφασιστικού κόμματός του SED (“Σοσιαλιστικό” Ενωτικό Κόμμα), άρα ήταν ανώτατο στέλεχος του σοσιάλφασισμού.

    Μια "αορατη χειρ" την πήρε από εξέχον στέλεχος του Χόνεκερ, την δρομολόγησε στους χριστιανοδημοκράτες και τη φύτεψε στην Καγκελαρία της ισχυρότερης ευρωπαϊκής χώρας.

    Η Δυτική Γερμανία μέσω του Ταμείου Αποκρατικοποιήσεων (εκτελεστικός διευθυντής Rohwedder, εμπνευστής και σχεδιαστής Schaueble, και ένας άλλος) λεηλάτησαν την Ανατολική Γερμανία όταν ενώθηκαν τα δύο αδέλφια λαοί ξανά.
    Το ίδιο σκοπεύουν να κάνουν και τώρα.

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΥΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ αλλενάκι 11/10/2011 14:14:09

      Κάποιοι βλέπουν την έλξη που ασκεί ο Σαμαράς σε πολλούς που παραδοσιακά δεν είναι "δεξιοί", και ανησυχούν.
      Προσπαθούν λοιπόν να περιχαρακώσουν την ΝΔ σε αυτό που ήταν ανέκαθεν, και να κατεβάσουν τον πρόεδρό της ένα δυο κλικ, προειδοποιώντας εντέχνως και εμμέσως.
      Αν έχω ερμηνεύσει σωστά τον Σαμαρά, θα βρεθούν προ εκπλήξεων.
      Ευαγγελίζεται γενική αλλαγή καθεστώτος και νοοτροπίας, και δεν θέλει απλά να είναι ένας ακόμη πρωθυπουργός διαχειριστής.
      Αν κάνω λάθος, μαλώστε με....

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Strange Attractor 11/10/2011 14:42:54

        Θα σου πω S.A. τι γίνεται.

        Διαπιστώνω φοβερή εμπάθεια εναντίον του, ιδίως από άτομα και χώρους που κινούνται στον ίδιο -τυπικά και χοντρικά- ιδεολογικό χώρο (αστικό).
        Στη χώρα που η ευγένεια εκλαμβάνεται ως αδυναμία και ο πολιτικός τραμπουκισμός είναι καθεστώς, όλα να τα περιμένεις.

        Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο ούτε και κανέναν από τη ΝΔ ούτε από άλλο κόμμα, αλλά ακούω αυτά που λέει ο ίδιος στις ομιλίες του και όχι όπως προσπαθούν να τον ερμηνεύσουν διάφοροι καλοθελητές.

        Μπορεί να διαφωνώ με το "ευρωπαϊκό μείγμα πολιτικής" ή ας το πω καλύτερα, ποιος θέλει να βγει από το ευρώ, αλλά όταν το ευρώ γίνεται θηλειά πρέπει να προσπαθήσεις να την αποτινάξεις, αλλά ο πατριωτισμός του είναι πέραν αμφιβολίας.

        ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ "ΚΛΙΚ".

        ΤΟ ΚΛΙΚ ΕΙΝΑΙ "ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ".

        Εδώ αριστεροι έχουν αρχίσει να αυτοπροσδιορίζονται ως "αριστεροί πατριώτες" (λεξη απαγορευμένη, περίπου "στο πυρ το εξώτερο" ριγμένη) και ο ίδιος θα κατεβάσει "κλικ";
        Λάθος θα ήταν... Μην πτοείται από χαρακτηρισμούς "ακροδεξιοί" και τα τοιαύτα.

      • kostas* avatar
        kostas* @ Strange Attractor 11/10/2011 14:50:56

        Θελουν πολυ να τον που φασιστα και ακροδεξιο,και τον λενε πολλες φορες .Οταν τους λες ομως τι του βρηκε ο Λαζαριδης που ηταν ενα Μηνα στην εντατικη απο το ξυλο του Ιωαννιδη και εγινε Εμπιστος ανθρωπος του σαστιζουν.Οταν τους ρωτας πως στο κομμα ειχε νουμερο δυο τον Ανθρωπο που το "μαρτυρια" του στη Μπουμπουλινας εγιναν τραγουδι εκει τα χανουν. Τελος εκει που καταλαβαινουν ποσο επικυνδινος ειναι γι αυτους ειναι οταν θυμουνται οτι το Κομμα του δε το βαφτισε ο Πασχος Μανδραβελης αλλα ... ο "Οδυσσεας Ελυτης" . Οταν ψαχνεις τι κοινο λοιπον εχουν ο Ελυτης , ο Λαζαριδης ο Λεντακης ο Σαμαρας ο Κρανιδιωτης οι αναγνωστες του Antinews κτλ . Καταλαβαινεις ευκολα , αν ακομα δεν εχει λοβοτομηθει απο τα ΜΜΕ , τι ειναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ !

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Strange Attractor 11/10/2011 15:19:49

        Kαι προς επίρρωσιν αυτού, σήμερα στον Αυτιά -το πρωϊ- ο Μανώλης Γλέζος είπε τα καλύτερα λόγια για τον Σαμαρά, ο οποίος δέχτηκε την επιτροπή για τις αποζημιώσεις της κατοχής από τους Γερμανούς και μ'άλιστα υπογράμμισε ότι ο πρόεδρος της ΝΔ ήταν θετικός για την διεκδίκηση αυτών των αποζημιώσεων. Ο Μ.Γλέζος είπε χαρακτηριστικά ότι "ήταν ο μόνος αρχηγός αστικού κομματος που μας δέχθηκε"

  107. GEORGE_SPOROS avatar
    GEORGE_SPOROS 11/10/2011 14:13:04

    Ο Χρ. Λαζαρίδης με σκέψη διερευνητική,ρεαλιστική και βαθύ πιστεύω στις δυνάμεις του ελληνισμού απέδειξε ότι υπάρχουν πύλες διαφυγής από τη σημερινή παρακμή προς την ανασυγκρότηση, ανάπτυξη και ελπίδα. Ας προσθέσουμε και τις δικές μας δυνάμεις προς αυτήν την κατεύθυνση.

  108. noldor avatar
    noldor 11/10/2011 14:38:32

    Την ώρα που γράφω 225 σχόλια. Πείτε μου σας παρακαλώ ποια διαφημιστική ανέλαβε το επικοινωνιακό σας σχέδιο και πόσα της δώσατε για να σας παίξει ο Παπαχελάς στo prime time;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ noldor 11/10/2011 14:41:58

      Ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου μετά το Κούρεμα!!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 14:45:38

        Δεν πιστεύω να σε "δώσει" ο κος Λαζαρίδης...

        :)

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 11/10/2011 14:53:50

          Γειά σου Αλλενάκι!
          Ποτέ!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 11/10/2011 16:31:05

        @ Κώστας Ροδινός

        ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  109. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 11/10/2011 15:06:44

    Από κι ως πού πρέπει κάποιος να αποκαλύπτει προσωπικά δεδομένα για να εκφράσει τη γνώμη του δημόσια; Εφόσον δε βρίζεις και δε συκοφαντείς, άραγε ποια σκοπιμότητα θα εξυπηρετούσε ένα τέτοιο μέτρο; Γίνεται η γνώμη σου καλύτερη αν πεις το όνομά σου; Ή μήπως έτσι θα μπορεί το πολιτικό σύστημα να βρει ποιοι είναι αυτοί που αποκαλύπτουν τις βρωμιές του και αρθρώνουν αντίλογο στα ψεύδη του, ώστε να τους πιέσει να κάνουν κάτι άλλο στον ελεύθερο χρόνο τους;

  110. jkr avatar
    jkr 11/10/2011 15:12:41

    Ο κος Παπαχελάς καλά θα κάνει να αναγνώσει δημοσίως εκ νέου την επιστολή Δελαστίκ και το άρθρο του μετά την εκδίωξή του από την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. Τους δε κουκουλοφόρους τους χρειάζονται οι πρεσβείες που διοργανώνουν πορτοκαλί επαναστάσεις, με τους συνονόματους in head, έτσι δεν είναι;;;

  111. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/10/2011 15:19:31

    Μερικὲς φορὲς ἔχουμε ἀμφιβολίες, ἢ καὶ γκρίνιες. Σημάδι ὐγιείας νομίζω: ἀλλιῶς θὰ εἴχαμε ἕνα κομματικὸ κασκόλ, μιὰ σημαιούλα, μιὰ κόρνα ὀννεδίτικη καὶ θὰ πορευόμασταν. Δὲν νομίζω ὅτι κάποιος ποὺ πραγματικὰ θέλει ἀλλαγὴ καθεστῶτος δὲν ἀμφιβάλλει, αὐτὰ εἶναι γιὰ τοὺς ὀπαδούς.

    Οἱ γκρίνιες ἐκπίπτουν, ἀμφιβολίες τιτρώσκονται βαρέως ὅταν βλέπει κανεὶς τὸν τρόμο, τὴν ἀμηχανία, τὴν ἐπιθετικότητα ποὺ φανερώνουν διάφοροι φεουδάρχες καὶ μεγαλοτσιφλικάδες τοῦ παρόντος status quo ἀπέναντι στοὺς ἐκφραστὲς τοῦ ἐπερχόμενου ὑπαρκτοῦ σαμαρισμοῦ (ποὺ δὲν εἶναι πάντοντε οἱ ἴδιοι μὲ τοὺς ἐκπροσώπους τῆς ΝΔ). Κάτι φοβοῦνται ἀγρίως, κάτι ἀντιμάχονται σθεναρά. Ἐν ὀλίγοις, ἔχουν κλάσει πόμολα. ΑΥΤΟΙ κάτι θὰ ξέρουν!

  112. Karanus avatar
    Karanus 11/10/2011 15:29:31

    Ο Παπαχελάς θα χτυπάει το κεφάλι του στο τοίχο σήμερα, αν φανταζόταν πόση διαφήμιση έκανε στο antinews εχθές το βράδυ. Την πάτησες Παπαχελά . Αλλά με την ταραχή που έχετε , όλο τέτοια λάθη θα κάνετε απo εδώ και εμπρός.
    Η ταραχή σου ήταν έκδηλη στο τελευταίο τέταρτο της εκπομπής.

  113. Ιξίων avatar
    Ιξίων 11/10/2011 15:35:35

    Είναι αλήθεια ότι σύμπτωμα
    της πρεσβειωπίας είναι ότι
    βλέπεις στο ξύπνιο οράματα
    με κουκουλοφόρους και άλλα
    τέτοια ακραία ;;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ιξίων 11/10/2011 15:50:19

      πρεσβει-ωπία, ἐξαίρετο!!!

      • jkr avatar
        jkr @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/10/2011 18:05:45

        Ωραίος!

  114. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 11/10/2011 15:53:59

    Αχ Αλεξη μου μας πηρανε χαμπαρι.... ο κοσμος τοχει τουμπανο και συ κρυφο καμαρι γλυκε μου... παντως αυτη τη εποχη ο καιρος στο USA ειναι καλος και θα σου συστηνα ενα ταξειδακι οσο πιο συντομα μπορεις, αλλωστε εδω στο βαθος βλεπω να ερχεται ΑΓΡΙΟ ΜΠΟΥΡΙΝΙ .. και κανεις δεν εγγυαται για κανεναν dear... ειδικως για συνεργασθεντας με αλλοτριες δυναμεις .. THE PARTY IS OVER DEAR ALEXIS ... and is over for good if you know what i mean..

    Xairetismata kai ston mister pasxos... dear Alexis..

  115. Samarikia avatar
    Samarikia 11/10/2011 15:55:32

    RESPECT για το άρθρο κε Ροδινέ....γλαφυρός και αληθινός....

  116. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 11/10/2011 15:56:43

    Είναι εύκολο να είσαι το τίποτα, αλλά αν βολεύει το κομματοκρατορικό σύστημα να σε ανακηρύσσει σε παμμέγιστο. Αυτό ισχύει για σειρά επαγγελμάτων αλλά ιδιαίτερα τους δημοσιογράφους λόγω του ότι εργάζονται, κατά τεκμήριο, σε διαπλεκόμμενους μεγαλοεργολάβους - εκδότες. Όσο μεγαλύτερη η ασημαντότητα ενός δημοσιογράφου τόσο πιο χειραγωγήσιμος είναι. Έτσι όμως τα μυαλά παίρνουν αέρα και αντί να έχουν το γνώθι σ’ εαυτόν νομίζουν ότι κομίζουν την πάσα αλήθεια…. και οπωσδήποτε ο εκάστοτε σχολιασμός είναι αποκλειστικό προνόμιό τους. Το σίγουρο είναι ότι, αβαντάροντας ένα πολιτικό σύστημα με ασυλία, κουβαλάνε και αυτοί κάποια στοιχεία της ασυλίας αυτής. Η ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΘΝΗΤΟΥ-ΨΗΦΟΦΟΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ. Εξάλλου ακόμα και οι επαγγελματίες δημοσιογράφοι «δικαιούνται» να γράφουν με ψευδώνυμο. Γιατί όχι οι μη επαγγελματίες απλοί σχολιαστές που τυχαίνει στον ελεύθερο χρόνο τους να θέλουν να προβληματιστούν, αντί να ξύνουν τα μεμέ τους ?

  117. xzetta avatar
    xzetta 11/10/2011 15:57:24

    Νομίζω οτι κάθε είδους αψυμαχίες βλάπτουν τελικά και τις δύο πλευρές ανεξαρτήτως ποιος αρχίζει, ποιός φταίει και ποιος προκαλεί ποιον. Ειδικά όταν η κατάσταση είναι αυτή που είναι, πρέπει να κρατάμε τα μάτια στην μπάλα συνεχώς - και η μπάλα δεν είναι ο κάθε δημοσιογράφος που δεν μας αρέσει η γνώμη του. Έτσι κι αλλιώς η τζάμπα διαφήμιση έγινε και τώρα απομένει στο antinews να την εκμεταλευτεί για να αποδείξει στους νέους επισκέπτες οτι αξίζει να συνεχίζουν να το διαβάζουν.

  118. berbantis avatar
    berbantis 11/10/2011 16:05:01

    http://berbantis.wordpress.com/

  119. mind trap avatar
    mind trap 11/10/2011 16:17:41

    Please forward your final comments to Alexis in order to be approved. Notice also that comments from now on, must be only in English language.
    (Δεν έχουμε χρόνο για μετάφραση)

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ mind trap 11/10/2011 17:25:46

      Χαχαχαχα! από τα καλύτερα σχόλια, και στην "επίσημη"γ λώσσα των φωταδισμένων εξυχρονιστάδων...

  120. amnimon avatar
    amnimon 11/10/2011 16:19:29

    Επιτρέπεται ο ψευδώνυμος βίος , αλλά ενοχλεί το "ανώνυμο όνομα"; Το να είσαι γενίτσαρος του πνεύματος κερδίζοντας με τις σημαδεμένες τράπουλες του εκφυλισμού σου είναι εκσυχρονισμός; Το να μένεις απροσκύνητος στην συναλλαγή πληρώνοντας το με το ίδιο σου το αίμα είναι γραφικό; Οι εφιάλτες που κιότεψαν είναι παράδοξο που κόπτονται για συνεργασία του ψεύδους με την αλήθεια; Χίλιες φορές να ζείς με ένα καθάριο ψέμα παρά με μια κομψή μετάλλαξη του σε εθνικό συμφέρον. Η αλήθεια πάντα αναρωτιέται μήπως και ξεστράτησε, ο γενιτσαρισμός ζει από το ξεστράτημα...
    Η εφημερίδα "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" πιστεύει πώς κρατώντας μια αριστοκρατική
    αισθητική ως προσωπείο θα μπορέσει να κουκουλώσει τον λύκο του πνευματικού ενδοτισμού της; Κουκούλα είναι η εφημερίδα που καπελώνει κάθε μας ελπίδα!
    Εάν κάποιος πάσχει για την αλήθεια χρειάζεται την σύνεση της σιωπής που φέρνει απορία και πανικό στους γενίτσαρους αναγκάζοντας τους να βγάλουν στην επιφάνεια ότι κρύβουν στον βυθό τους...σπαθί και βία.
    Καλύτερα να σιωπάς κρύβοντας τα χαρτιά σου πριν σε μαχαιρώσουν για να τρέμει το χέρι τους παρά να σιωπάς αφού σε σφάξουν...ο νοών νοείτω!

    • Orestios avatar
      Orestios @ amnimon 11/10/2011 16:33:00

      Ποιά αριστοκρατική καλέ???

  121. DAVY JONES avatar
    DAVY JONES 11/10/2011 16:25:29

    Kάποτε διάβαζα τουλάχιστον 5 εφημερίδες την ημέρα!
    Τώρα διαβάζω μόνο Antinews!

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ DAVY JONES 11/10/2011 17:15:33

      mhn ta les auta! 8a pa8ei tpt o alexis

  122. Lewnidas o koukouloforos tou antinews avatar
    Lewnidas o koukouloforos tou antinews 11/10/2011 17:17:49

    re ti tou exete kanei tou alexis! twra to eida kai egw ! megalo patatrak den ton exw 3anadei na ta xanei etsi pote. den tous bghke h synenteu3h kai auto hr8e kai thn teleiwse!!!

  123. Αφώτιστος Φιλέλλην avatar
    Αφώτιστος Φιλέλλην 11/10/2011 17:50:08

    Δεν είναι η πατρίδα μας-ΙΙ (2011, σατιρικό)

    Δεν είν’ οι τουρκομπαρόκ βίλες σε οικόπεδες κορυφογραμμές
    καλόπιστος χρησικτησία αποφάσεις δικαστικές
    σαράντα στις εκατό κατέστησαν ιδιωτικές
    με τέτοιο ποσοστό κερδίζεις εκλογές.

    Σε παραλιακές ταβέρνες στις μπαζωμένες ακτές
    τρων’ άξεστοι καταπατητές με τις μερσεντές
    με τις γκόμενές τους βαμμένες ξανθιές.
    κι οι γεωργιανές γκαρσόνες επίσης ”ξανθιές”.

    Λαθρέμποροι, προαγωγοί πρώην αθλητές
    παρκάρουν sport “μπέμπα” ή μερσεντές
    Ποικίλον όρος ή Αιγάλεω : στις παρυφές
    έξω από ένα αυθαίρετο πελώριο chalet
    παίρνουν και ΕΚΑΣ! Ας’ τα μην ρωτάς.

    Οι πουλημένοι οι “ταγοί” και οι συνδικαλιστές
    ”στελέχη” ουρανοκατέβατα μετά τις εκλογές
    και βουλευτές ασήμαντοι, παρουσίες θλιβερές
    που θα γελούσες ως την Δευτέρα παρουσία
    αν δεν μας συνέβαινε αυτή η τραγωδία.

    Το πλήθος ενίοτε εκτονώνεται :
    έναρξις “επαναστατικών γυμναστικών”
    ρίψις γιαουρτιών και νερατζιών
    εκτόξευσις τοματών η/και αυγών.

    Βαριά ψυχοπαθολογία της αριστεράς
    τώρα κατανοώ που θα το πάς
    αριστεροί μ’ αθλητικές φυλλάδες,
    διαταραγμένοι, φραπό-γαλοι και άλλοι τσαμπουκάδες.

    Την ποίηση συνάμα και την λογοτεχνία
    εν μέσω κρίσης θεραπεύουν στα Ιλύσια πεδία
    ” Διανοούμενοι” παρουσιάζουνε, ώ τι αηδία
    πονήματα λογοτεχνικά, σπανίως ποιητικές βραδιές
    υμνούν πεφωτισμένους ταλαντ-ούχους*-βουλευτές
    όπως πέρσι ξεσκόνιζαν εκδότες-μικροκαπιταλιστές

    ” Μαικήνες” businessmen επί του ασφαλούς :
    αφανείς εταίροι με τους πολιτικούς.
    το μαύρο χρήμα ασφαλές στην Ελβετία
    εξόν απ’ τα’ άλλα διδάσκουν πατριδοφιλία!

    Δεν είναι τα ερειπωμένα αρχαία μέλη μνημείων
    τα αγάλματα τα κλασσικά,o εναπομένων κίων
    ότι απέμεινε απ’ το ασβεστοκάμινο και την λαθρανασκαφή
    καλά που δεν τά ‘ καναν όλα ασβέστη οι χριστιανοί
    ή δεν τα’ χτισαν σε εκκλησιές στην βυζαντινή εποχή

    Fallmerayer- Παπαρρηγόπουλος 1-1
    δεν δίνω δίκιο σε κανένα
    Πάντως ο καπιταλισμός μας είναι βαλκανικός
    διαφθορά, εγκάθετοι, μετριοκρατία, νεποτισμός
    Τα αποτελέσματα γνωστά πριν το σάλπισμα της κρίσης
    Φθάνει η ώρα την μάταιη την μάχη ν’ αφήσεις
    ………………………………………………………..

    Χαμένη η παρτίδα της πατρίδας μας

    Σαν Σέρβοι επί Milošević να βγάλουν διαβατήρια
    οι νέοι των 700 ευρώ , αξιοπρέπειας εισιτήρια
    τόσους …έξυπνους δεν τους σηκώνει ο τόπος
    οδόφραγμα οι “έξυπνοι”, για πάντα κλειστός ο δρόμος

    Κι εμείς μετά την σύνταξη στην πόλη του Καβάφη
    θα κοιτάμε προς βορρά : την Κρήτη, τη Ανάφη
    κι ας τους “να βράζουν μες το ζουμί τους”
    μέχρι να τελειώσει το νερό κι η άθλια ζωή τους.

    24.03.2011

    *Ο Χριστός στην Παραβολή των Ταλάντων, περιέγραψε την εργατικότητα και την καλλιέργεια των ικανοτήτων ως την πραγματική περιουσία («τάλαντα») του ανθρώπου. Βάσει αυτής της παραβολής, ο χριστιανικός κόσμος ταύτισε στη συνέχεια την έννοια του ταλάντου με το ιδιαίτερο χάρισμα.

    • Ομως δεν πρόκειται περί χαρίσματος, αλλά περί ταλάντων που θα λάβουν αν ξεσκονίσουν ταλαντ-ούχους*-βουλευτές

    • Λόγω έλλειψης χρόνου και επαρκούς έμπνευσης, το κειμενο μετά την 8η στροφή είναι από το ομότιτλο ποιημα μου που δημοσιεύθηκε περισυ την ίδια ημερα στο ποειίν.

  124. aggelos avatar
    aggelos 11/10/2011 18:31:13

    κ. Ροδινέ όταν πέρσι το ΒΗΜΑ ασχολήθηκε πέρσι μαζί σας, λέγοντας ότι είστε συνεργάτης του Σαμαρά, δημοσιεύσατε εδω ένα περιστατικό σε καφέ όπου μια παρέα καθόταν δίπλα σας, μιλούσε για σας και μάλιστα τους συστηθήκατε. Χθες ο Λαζαρίσης επιβεβαίωσε ότι γράφετε με αυτό το ψευδώνυμο. Τι να πιστέψουμε;

    • juliet avatar
      juliet @ aggelos 11/10/2011 19:34:35

      Πίστεψε αυτό που βγαίνει απο το ήθος και τα λόγια του ανδρός και άσε τον Αλέξις .....που ξέρεις ίσως του ζητήσει συνέντευξη όταν δει τα ποσοστά του και πέφτουν ,αποκλειστικότητα !!!!!!!!!κ. Ροδινέ ,ετοίμασε το μαχαίρι και το πηρούνι, η σάλτσα ο Μπάμπης!!!!!

  125. nike_csd avatar
    nike_csd 11/10/2011 18:50:32

    κι εγώ με τη σειρά μου έπαψα εδώ και καιρό να ενημερώνομαι από την τηλεόραση. υπάρχει αλήθεια δημοσιογράφος με όλη τη σημασια εκει πια; χτες βράδυ παρακολούθησα τον αλεξης αλλά εκνευρίστηκα με τον τρόπο που αντιμετώπισαν τον κ.Λαζαρίδη. ήθελα απλά να ακούσω τις θέσεις του αλλά δεν τα κατάφερα... τι ενοχλησε τόσο από αυτά που θα ήθελε να πει; αφού στην ουσία δεν τον αφήσαν να ολοκληρώσει κουβέντα; κι ένα τελευταίο.. μπορεί να ενοχλήσει τοσο πολύ το σχόλιο ενός Χ ατόμου εδώ στο διαδίκτυο όποιο κι αν είναι αυτό, από έναν μη δημοσιογράφο, κι ό,τι λέγεται και γράφεται από τους επαγγελματίες και δεν αποτελεί αντικειμενική ενημέρωση να περνάει στα ψιλά;
    μόλις ανέβει το σχόλιό μου θα είμαι κι εγώ μια κουκουλοφόρος!! :)

  126. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 11/10/2011 19:14:09

    ΑΤΟΠΗΜΑ ΑΛΕΞΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΟΥ ΣΤΑ BLOGS.
    ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ BLOGS ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΩ ΤΗ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΜΕΝΗ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ.
    ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ .

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΣΑΠΙΕΣ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗΔΕΣ ΜΕ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΟΠΟ ΜΕ ΝΟΜΟΤΥΠΟ ΤΡΟΠΟ .

  127. Κώστας avatar
    Κώστας 11/10/2011 19:25:39

    Έμπλεος οργής παρακολούθησα το χθέσινο τελευταίο δεκάλεπτο της εκπομπής του κ. Παπαχελά.
    Παίρνω προσωπικά τις κατηγορίες που εκτόξευσε εναντίον του παρόντος site, των αρθρογράφων και σχολιαστών του. Και θα εξηγήσω γιατί.
    Ο καθένας μας έχει τον προσωπικό του κύκλο, τους φίλους, τους συνεργάτες και τους γνωστούς του. Πολίτες που που διαβάζουν site όπως το Antinews είναι εξ ορισμού βαθύτατα πολιτικοποιημένοι και αυτό τους το χαρακτηριστικό αποτυπώνεται στις συζητήσεις με τα πρόσωπα του περιβάλλοντός τους. Προσωπικά έχω συστήσει την ανάγνωση του Antinews σε όλα τα μέλη της οικογενείας μου, στους φίλους και στον επαγγελματικό μου περίγυρο. Άλλους τους έπεισα να παρακολουθούν και αυτοί το site και άλλους όχι.
    Βγαίνει λοιπόν χθες από την εκπομπή του ο κ.Παπαχελάς και εκτοξεύει ποταμό ύβρεων εναντίον του site. Tί για αυριανισμό, τις για εκβιασμούς , τι για κουκουλουφόρους!!!
    Άρα; Άρα εγώ , ένας απλός Πολίτης, συστήνω ένα site στο οποίο γράφουν κουκουλοφόροι, ένα χώρο όπου ξαναζεί ο αυριανισμός , ένα χαμαιτυπείο( για να θυμηθώ τον μητσοτάκειο χαρακτηρισμό για τον Skai 100, 4)...Και ακούν φίλοι και γνωστοί τον εν λόγω κύριο να προσδίδει τους παραπάνω χαρακτηρισμούς σε ένα χώρο στον οποίο περνάω αρκετές ώρες της εβδομάδας, έναν ιστότοπο που προτείνω-άρα αναλαμβάνω έναντι τρίτων την ευθύνη για την πρότασή μου-. Κατά συνέπεια αισθάνομαι και προσωπικά θιγμένος από το παραλήρημα Παπαχελά.

    Επί της ουσίας τώρα. Ο κ. Παπαχελάς είναι δημόσιο πρόσωπο. Να το καταλάβει. Εγώ( ζητώ συγνώμη για την προσωπική αναφορά) δεν είμαι. Είμαι 40 ετών, γιατρός και γράφω σποραδικά σχόλια στο παρόν site με ψευδώνυμο από διετίας. Δεν έφτιαξα έγω τον θεσμό του nickname στο Διαδίκτυο. Τον βρήκα και τον ακολούθησα. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να αυτοσυστηθώ στον κ. Παπαχελά( ελπίζω θα τον συναντήσω σε καφε του κέντρου) να του δώσω όλα μου τα στοιχεία και να του πω και δια ζώσης όσα θα γράψω παρακάτω .Και να του πω ότι-όπως προσπάθησα να εξηγήσω παραπάνω-θεωρώ πως τα χθεσινά του σχόλια με προσέβαλαν προσωπικά.

    Κ. Παπαχελά,
    ισχυρίζομαι πως είστε υμνητής του μεγαλύτερου δημοκόπου και συνάμα φαιδρού πολιτικού της Μεταπολίτευσης , του κ. Γ.Καρατζαφέρη. Τον παραπάνω χαρακτηρισμό( υμνητής) τον έχω ξαναγράψει στο παρόν site και μπορεί να τον θεωρείτε αβάσιμο, άδικο ή ψευδή. Μια φορά ύβρις δεν είναι. Τον τεκμηριώνω από τα γραπτά σας. Γράφατε:

    "... Εχει λοιπόν ενδιαφέρον να δει κανείς τι κάνει σωστά ο κ. Γιώργος Καρατζαφέρης. Κατ’ αρχάς ψήφισε το Μνημόνιο αγνοώντας τον μεγάλο κίνδυνο να χάσει ένα σημαντικό κομμάτι από την πελατεία του, μεγάλο τμήμα της οποίας έχει βιώσει στο πετσί της τις συνέπειες της δημοσιονομικής προσαρμογής. Δεν λογάριασε το ρίσκο της απώλειας ψήφων, αλλά πόνταρε στο ότι θα κερδίσει περισσότερες από μια υπεύθυνη στάση. Αν σε αυτά προσθέσετε και μερικές αξιοπρεπείς παρουσίες από πλευράς πολιτικού λόγου στη Βουλή και το Ευρωκοινοβούλιο έχετε τα συστατικά μιας επιτυχημένης πολιτικής συνταγής...
    Να τα ξαναθυμηθούμε; Συναίνεση, υπεύθυνη στάση όταν κρίνονται καίρια θέματα, κοινός νους και όχι ξύλινος κομματικός λόγος και νέα επαρκή πρόσωπα."
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_11/03/2011_435437

    Τί να πρωτοσχολίασει κανείς...; Θεώρω κύριε πως κηλιδώσατε με το σπαρταριστό αυτό άρθρο-περιβόλι ανεξίτηλα την Καθημερινή και κρίνω πως με βάση τα γραφόμενά σας διακαιούμαι να σας αποκαλώ "Υμνητή του Καρατζαφέρη" .

    Ο κ. Παπαχελάς ενδεχομένως βρίσκεται σε ανάλογη κατάσταση με πολιτικούς τους οποίους δικαίως κατηγορεί πως ζουν σε άλλα εποχή. Έτσι και αυτός λχ αδυνατεί να πιστέψει πως ένας απλός πολίτης, που δεν έχει σχέση με κόμματα δίνει μάχη στο περιβάλλον του να πείσει για διακοπή αγοράς της εφημερίδας του, αδυνατεί να καταλάβει πως άρθρα σαν αυτά των αρθρογράφων του Antinews είναι πολύ πιο μεστά και ενδιαφέροντα από την μνημονιακή προπαγάνδα των συνεργατών του, αδυνατεί να καταλάβει πως εκατοντάδες χιλιάδες απλοί Πολίτες σταματήσαμε να αγοράζουμε την εφημερίδα του ως μέσο άμυνας στην οργιώδη προπαγάνδα που κάνει . Τον πληροφορώ λοιπόν πως το εν λόγω άρθρο-ύμνο στον κ.Καρατζαφέρη το επικαλούμαι και το στέλνω με mail σε όλα τα άτομα που γνωρίζω, για να αποδείξω την πολιτική υστεροβουλία και μνημονιολαγνεία του . Τα γηραιότερα μέλη της οικογενείας μου πείστηκαν και ευτυχώς έκοψαν την Καθημερινή. Μερικοί φίλοι επίσης. Όχι κ. Παπαχελά. Δεν είμαι παρακοιμώμενος της Συγγρού. Όχι κύριε δεν είμαι μέλος κανενός κόμματος και δεν εξυπηρετώ καμμία σκοπιμότητα, εκτός από τις σωστές ή λανθασμένες ιδέες και αντιλήψεις μου. Γράφω κύριε σχόλια στον παρόντα ιστότοπο, όπως εκατοντάδες άλλοι Συμπολίτες μας, σχολιάζοντας ανάμεσα στα άλλα ένα δημόσιο πρόσωπο ,όπως εσείς, όπως δικαιούμαι. Και με nickname, διότι έτσι γράφουν οι απλοί Πολίτες ανά τον κόσμο. Ναι, σας είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσετε πως ανάμεσα στους Πολίτες υπάρχουν και κάποιοι που σωστά ή λανθασμένα κάνουν μικρές "εκστρατείες" στον περίγυρό τους εναντίον της εφημερίδας σας, γιατί -όπως και αρκετοί πολιτικοί άνδρες- ζείτε στον δικό σας κόσμο, όπου οι Πολίτες είναι παθητικοί αναγνώστες των κειμένων σας και απλοί ακροατές των πολιτικών. Ε, λοιπόν σας έχω νέα: 15 αναγνώστες σας στοίχησα εγώ προσωπικά, ένας 40άρης γιατρός. Δεκαπέντε άνθρωποι του περιβάλλοντος μου πείστηκαν από τα λεγόμενά και τα επιχειρήματά μου και έκοψαν δια παντώς την εφημερίδα σας. Και η χθεσινή σας Ύβρις με πείσμωσε ακόμη πιο πολύ. Θα πείσω και άλλους. Το πήρα προσωπικά. Έχω πλεόν ιδεολογική και πολιτική βεντέτα με σας και με τις πρακτικές σας. Και ως Πολίτης θα αγωνισθώ για να μειωθεί η απήχησή σας στην ελληνική κοινωνία, με δύο όπλα: το στόμα και το πληκτρολόγιό μου. Χωρίς ύβρεις κύριε. Οι χαρακτηρισμοί μπορεί να είναι βαρείς, μπορεί να είναι βάσιμοι ή αβάσιμοι, δίκαιοι ή άδικοι. Αλλά δεν είναι ύβρεις.
    Το "κουκουλοφόρος" όμως και μερικά ακόμη που εκστομίσατε χθες κύριε Παπχελά είναι, εκτός από άβασιμες, και υβριστικές αναφορές. Σας τις επιστρέφω, στο βαθμό που μου αναλογούν ως αναγνώστη του site, κατά πρόσωπο.

    Κάνατε λόγο για αρχές ,που σας έδωσε η οικογένειά σας σε προφανή αντιδιαστολή με τους αρθρογράφους/σχολιαστές/αναγνώστες του παρόντος site. Δεν σας αναγνωρίζω παρόμοιο δικαίωμα κύριε και να προσέχετε τα λόγια σας. Ο πατέρας μου κύριε δεν θα αισθανθεί ποτέ νροπή για μένα. Εύχομαι ειλικρινά κύριε οι δικοί σας άνθρωποι να μην διάβασαν ποτέ τα παρακάτω δημοσιεύματα, που μόνο αρχές δεν φανερώνουν για την δημόσια( ή παρασκηνιακή παρουσία σας):

    "Το τελευταίο τηλεγράφημα αναφέρεται στην εκπομπή του δημοσιογράφου Αλέξη Παπαχελά «Οι νέοι φάκελοι». Ο συντάκτης του σημειώματος χρησιμοποιεί κολακευτικά σχόλια για τον δημοσιογράφο. Γίνεται αναφορά σε εκπομπή του κ. Παπαχελά με θέμα την κρίση της Γεωργίας-Ρωσίας. Το τηλεγράφημα αναφέρει πως έγινε μια «πολύ καλή επιλογή παρουσίασης των αμερικανικών θέσεων» ενώ ένας από τους τρεις παρουσιαστές της εκπομπής ενημέρωσε την πρεσβεία ακόμη και για λεπτομέρειες του μοντάζ – όπως το ποια πλάνα Ρώσων αξιωματούχων κόβονταν και ποια θα έμεναν.

    Στο ίδιο τηλεγράφημα γίνεται ειδική αναφορά στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ που καλύπτει εκδηλώσεις που διοργανώνει η πρεσβεία."
    http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CF%83%CF%84o-wikileaks-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%82-%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%B9-mega-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-free-press
    (Και το παραπάνω τηλεγράφημα που αποκάλυψε το Wikileaks θα το διαδώσω κύριε σε όσους περισσότερους ανθρώπους του περιβάλλοντός μου μπορώ).

    Προς κ. Χρύσανθο Λαζαρίδη: σας παρακολουθώ από φοιτητής, από τα χρόνια του Οικονομικού Ταχυδρόμου. Σας συστήθηκα και σας έσφιξα μια φορά το χέρι, ένα πρωινό έξω από τον Εθνικό Κήπο. Με το θάρρος που μου δίνει η εκτίμηση που τρέφω για το προσωπό σας, σας δηλώνω πως χθες με απογοητεύσατε στο κρίσμο δεκάλεπτο. Αντί να βάλετε στη θέση τους τους κ.κ Παπαχελά και Παπαδημητρίου στα περί ανωνυμίας στο Διαδίκτυο, αντί να διαλύσετε την αχλύ που δημιούργησαν οι έωλες κατηγορίες, αναλωθήκατε σε μια μάχη οπισθοφυλακών τύπου " ...και εγώ έχω υβρισθεί". Ο κ. Παπαχελάς, κύριε Λαζαρίδη, από όσο γνωρίζω ΔΕΝ έχει καθυβρισθεί από άρθρα που εκφράζουν την γραμμή του site. Του έχουν αποδοθεί χαρακτηρισμοί, ενδεχομένως βαρείς, αλλά όχι ύβρεις. Και δια των απαντήσεων και της σιωπής σας δικαιώσατε δια της πλαγίας οδού τους αστήρικτους ισχυρισμούς του.
    Κύριε Λαζαρίδη, " ο λύκος αρνίσια περπατησιά δεν έχει ποτέ".

    • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ Κώστας 11/10/2011 20:02:14

      ΕΥΓΕ.....ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ANTINEWS...

      ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΑΧΕΛΑΣ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ....ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΙΔΗΣΗ ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ...

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Κώστας 11/10/2011 23:31:44

      Το πιο εύστοχο σχόλιο που έχει γραφεί -εγώ έχω πείσει μόνο δυο φίλους να κόψουν την 'Καθημερινή"- εκτός από ένα σημείο. Το πρόβλημα με το Χρύσανθο Λαζαρίδη είναι η συμφωνία του με τον Μπ. Παπαδημητρίου σε όλα τα σημεία και η επιρροή που ασκεί και στους δύο ο ακραίος νεοφιλελευθερισμός και όχι το πόσο καλά υπερασπίσθηκε το antinews. Δεν ξέρω καν αν το παρακολουθεί και σίγουρα δεν θα μπορούσε να αναλάβει την ευθύνη για οτιδήποτε γράφεται εδώ μέσα. Εύκολα πάντως θα μπορούσε να αντιτείνει (αν το παρακολουθεί βέβαια) ότι υπάρχουν και υπήρξαν εδώ, αρκετοί που ξέρουν πολύ περισσότερα γράμματα από τον Παπαχελά, τον Μανδραβέλη και τον συνάδελφο τους τον Πορτοσάλτε .....

  128. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 11/10/2011 19:25:55

    ΕΞΟΧΑ..... ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ANTINEWS ΣΤΕΙΛΤΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΑΛΑΦΟΥΖΟΠΑΙΔΙΑ.
    ΤΖΑΜΠΑ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝ ΤΟΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ?
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Η ΑΝΑΓΝΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ANTINEWS,
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΛΕΞΗ...... ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΠΑΜΠΗ.

  129. E.V avatar
    E.V 11/10/2011 19:28:28

    Καλα του τα πες του Αλεξη...Κώστα Ροδινέ...Εξασκουν την βια με την πένα τους και τους πειραξε η ανωνυμια των αποψεων.

  130. georgep avatar
    georgep 11/10/2011 19:44:37

    281+ σχολια!
    Για αυτο εχουνε φρικαρει.

  131. ikaros avatar
    ikaros 11/10/2011 19:46:57

    Ίσως ο Αλέξης να μην εκφράζει μόνο την αγωνία του Συγκροτήματος και την προσωπική του αλλά και την αγωνία της Πρεσβείας. Είναι πράγματι ανησυχητικό για όλους αυτούς την Κοινή Γνώμη να τη διαμορφώνουν πλέον "κουκουλοφόροι". Δε μπορεί τα ΜΜΕ σε ένα προτεκτοράτο να αντικατασταθούν από κάποιους "άγνωστους". Οι μπιζνες δε θα γίνονται σωστα...

  132. nike_csd avatar
    nike_csd 11/10/2011 19:48:56

    ο ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ έχει δίκιο!!!! πιο τρελή διαφήμιση για το ANTINEWS δεν μπορούσε να γίνει!! α! κι επειδή είναι απο τις πρώτες φορές που σχολιάζω σε blog ο αλέξης τι προτιμάει, να του γράψω αριθμό ταυτότητας στο τέλος ή να του επισυνάψω φωτο;

  133. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 11/10/2011 19:52:04

    Πάντως εγώ αγαπητέ Αλέξη ευχαρίστως να βγάλω την "κουκούλα" και να αποκαλύψω το όνομά μου όπως πολύ υπεύθυνα κάνετε και εσείς.

    Αλλά να μη μείνουμε στις κουκούλες. Να το προχωρήσουμε. Να βγάλουμε και τα πανωφόρια, και τα παντελόνια και τα σώβρακα. Να αποκαλύψουμε όχι μόνο ονόματα αλλά και τους λογαριασμούς μας, την περιουσία μας, από που και γιατί πληρωνόμαστε. Να αποκαλύψουμε τους ρόλους μας σε αυτήν την έρμη την Ελληνική κοινωνία.

    Να μείνουμε "τσίτσιδοι" από την "προστασία" κάθε είδους "ρούχου" που μας καλύπτει αγαπητέ Αλέξη. Και όποιος από μας δεν είναι "καθαρός" ... πίσσα και πούπουλα αγαπητέ Αλέξη.

  134. arslonga avatar
    arslonga 11/10/2011 21:00:10

    Παρακολούθησα την εκπομπή χθες και τις άμεσες αντιδράσεις στο Antinews.

    Ο Λαζαρίδης είναι μεν σκληρό καρύδι, αλλά οι "απέναντι" είναι επίσης πολύ σκληροί γιατί παίζουν την επιβίωσή τους. Στο gameplay ο Λαζαρίδης υπερείχε αλλά δεν έγινε σαφές σε όλους διότι η μέθοδός του του ήταν πολύ φίνα για το γυαλί της προπαγανδιστικής τηλεόρασης. Φαντάζομαι ότι είχε τους λόγους του. Ο " Alexis" έφτασε στα όριά του - από την αρχή μύριζε καταπιεσμένο συναισθηματικά μπαρούτι- και έσπασε με το Antinews. ΄Ηταν απόλαυση. Σε άλλες καταστάσεις μου φαίνεται θα έβαζε τα χέρια στη μέση και θα τσίριζε. Ο Κώστας Ροδινός στην ανάρτησή του, πρότυπο ήθους, διεισδυτικότητας και ακριβολογίας, καθάρισε με τρείς κουβέντες κάνοντας τη διάκριση μεταξύ ελευθερίας και ανεξαρτησίας της γνώμης και των επ'αμοιβή opinion makers.

    ΄Οσο για τους κουκουλοφόρους, ο κ. Παπαχελάς είχε το ίδιο μένος άραγε και για τους εξαρχιώτες όταν καίγανε την Αθήνα; ΄Η μήπως τότε ο σκοπός ήταν ιερός; Το Διαδίκτυο πάντως καλύτερα να το αφήσει. Τα σημερινά σχόλια στην ανάρτηση δείχνουν ότι όσο πιο πολύ μιλάει τόσο πιο πολύ εξασθενεί τη θέση του, γιατί με τις νέες τεχνολογίες ο ακροατής-πολίτης που τον είχαν μόνο για "σάρκα στα κανόνια της προπαγάνδας", καθυβριζόμενος στη νοημοσύνη του από τους "΄Εγκριτους Δημοσιογράφους" και τους πολιτικούς, έχει πλέον τη δυνατότητα λόγου, απάντησης, κριτικής και διακίνησης ιδεών και πληροφοριών.

    Συνεχίζοντας τα καλά νέα του Κώστα παραπάνω σας λέω ότι και στο περιβάλλον μου 5 άτομα διέκοψαν οριστικά την Καθημερινή, όπως παλιότερα κάπου άλλοι δέκα γλύτωσαν από τα ΝΕΑ, ΒΗΜΑ και Ελευθεροτυπία.

  135. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/10/2011 21:45:12

    Δέν ξέρω τί σάς έπιασε όλους.
    Εγώ σάς ξέρω σάν σχολιαστές μέ τά ονόματά σας.
    Καί εγώ μέ τό δικό μου σχολιάζω.
    Είμαι ο Ιαπετός.
    Καί τόν κύριο Ροδινό εδώ τόν γνώρισα.
    Καί Λαζαρίδη νά τόν έλεγαν δέν θά άλλαζε τίποτα.
    Τουλάχιστο γιά μένα.

  136. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 11/10/2011 22:08:14

    ...Εν ολίγοις : Ζούμε μια «μηντιακή χούντα» που μας καθοδηγεί σοφά προς την εξυπηρέτηση των συμφερόντων της αδιαφορώντας για κάθε ανθρώπινη ή εθνική συνέπεια, ή η «δημοσιογραφία» είναι τελικά μια δύναμη που παλεύει να μας «υποδείξει», έστω και διακριτικά, έστω και με έμμεσο τρόπο, που θα βρούμε την Αριάδνη μας, να μας δώσει τη άκρη της κλωστής για να βγούμε από τον φριχτό λαβύρινθο της, κυριολεκτικά αβάσταχτα σκληρής, καθημερινότητάς μας;...

    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=3087

    • A.M. avatar
      A.M. @ Βαλκάνιος 11/10/2011 22:38:22

      «Ζούμε μια «μηντιακή χούντα» που μας καθοδηγεί σοφά προς την εξυπηρέτηση των συμφερόντων της... »

      Ζούμε σε μια μηντιακή χούντα που ΝΟΜΊΖΕΙ πως μας οδηγεί!

      Η αλήθεια είναι πως την μηντιακή χούντα το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων - ακόμα και αυτοί που έχουν iq κάτι τις μεγαλύτερο από ..ραδικιού - την έχει μονίμως συνδεδεμένη με Κάιρο!
      Εξ ου και η οργή των μηντιακών - πρώην - «αστέρων».
      Αρχίζουν να αντιλαμβάνονται ότι το παραμύθι τους δεν περνάει πλέον, νοιώθουν ότι έχουν χάσει κάθε δυνατότητα επηρεασμού της κοινής γνώμης και η αξία τους - η οικονομική σαφώς γιατί άλλη ΔΕΝ έχουν - τείνει προς μηδενική, μην γράψω ισούται ήδη με το μηδέν.

  137. Αριστοκλής avatar
    Αριστοκλής 11/10/2011 22:09:52

    Μεγάλος ο πανικός του Παπαχελά. Δείχνει απώλεια ψυχραιμίας. Γιατί άραγε? Μήπως δεν ελέγχουν το παιγνίδι γι' αυτό ήθελε και ονόματα ποιοι θα γίνουν υπουργοί? Όσο για την ανωνυμία τι να πει κανείς! Δυστυχώς είναι διευθυντής στην εφημερίδα της Ελένης Βλάχου. Τι ειρωνεία της ιστορίας! Ας κοιτάξει στο αρχείο της εφημερίδας να δει πως αρθρογραφούσε εκείνη. Και η Βλάχου κουκουλοφόρος? Και ο Ελύτης ψευδώνυμο ήταν. Και αυτός κουκουλοφόρος? Πάντως απ' ότι βλέπω κανένας δε σχολιάζει το καλύτερο. Το άδειασμα του Χρύσανθου στον κ. Μπάμπη για όσα έλεγε πριν από καιρό για τις δήθεν πληροφορίες από το περιβάλλον του κ. Σαμαρά. Ο κ. Μπάμπης άλλαξε δέκα χρώματα και κατάπιε τη γλώσσα του. Συγχαρητήρια Χρύσανθε. Πάντως αν σε ξανακαλέσει, που δεν το νομίζω, πες του για τα Wikileaks. Γιατί και η ευγένεια έχει και αυτή τα όριά της.

  138. Justice avatar
    Justice 11/10/2011 22:20:41

    Αν υποθέσουμε ό,τι ο κ. Λαζαρίδης πήγε αναμένοντας την ΑΝΗΘΙΚΗ επίθεση από της "πρεσβείας τα παιδιά" και ο σκοπός του ήταν να τους εκθέσει στα μάτια και του πλέον αφελούς τηλεθεατή, καλώς έπραξε.

  139. panagos avatar
    panagos 11/10/2011 22:30:01

    πολύ εύστοχο το σχόλιο σου Χαζούλη (μόνο χαζούλης δεν είσαι...)

    Ας αποκαλύψει τους τραπεζικούς λογαριασμούς του ο αλεξις για να δούμε ...τις αρχές που πήρε από το σπίτι του...

  140. Greg avatar
    Greg 11/10/2011 22:41:12

    Δεν αντιλιφθήκατε ότι ο κ. Παπαχελάς προσπάθησε να παγιδεύσει τον κ. Λαζαρίδη και να τον παρασύρει ώστε να τον κάνει να θυμώσει και να αποτύχει η επικοινωνιακή του ικανότητα που είναι αξεπέραστη; Βράχος και τέρας ψυχραιμίας ο καλεσμένος δεν τσίμπησε με τίποτα. Τον "δάσκαλο" της οικονομικής ανάλυσης και τώρα της πολιτικής κ. Λαζαρίδη εγώ που είμαι ήντα και κάτι τον διαβάζω από τότε που αρθρογραφούσε μ' εκείνον τον μοναδικό τρόπο στον οικονομικό ταχυδρόμο και γνωρίζω ότι πρόκειται για πραγματικό διαμάντι. Όποια τακτική κι αν εφαρμόσουν οι διάφοροι "στημένοι" ενημερωτές(!) αυτός δεν παρασύρεται ούτε πατάει μπανανόφλουδες. Μπράβο Χρύσανθε (συγνώμη για τον ενικό) έχεις την εκτίμησή μας.

  141. Ariadne avatar
    Ariadne 11/10/2011 23:04:52

    .. 331 Σχόλια!!!! Εγώ τί να πώ; Αφού τα διάβασα όλα, έχω να πώ το εξής:
    ΄Αντε να συνεχίσουμε, μέχρι να συμπληρώσουμε εικοσιτετράωρο, έτσι, για να δεί ο κάθε "Αλέξης" τί εστί ANTINEWS , τί εστί ελεύθερη σκέψη και ελεύθερη έκφραση.
    Πάντως κύριε Ροδινέ, συγχαρητήρια!!! Τέτοια ανταπόκριση στην πρόκλησή σας με το ωραίο σχόλιο, δέν έχει ξαναγίνει νομίζω!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ariadne 11/10/2011 23:11:03

      Αχ, Αριάδνη
      από το μεσημέρι έχω βάλει στόχο να διαβάσω μια ρημαδοσειρά από ένα βιβλίο, κι ακόμα δεν τα κατάφερα.....

      • Ariadne avatar
        Ariadne @ ΕΥΑ 11/10/2011 23:39:51

        Μήπως δέν έχει τόσο ενδιαφέρον το βιβλίο; Πάντως και εγώ, επειδή έχω αρχίσει απο το μεσημέρι να διαβάζω ANTINEWS, δέν κατάφερα να δώ τα γκόλ της Εθνικής μας παρ' όλο που "έβλεπα" το μάτς,(απο την προσήλωση εδώ !!!)

  142. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 11/10/2011 23:30:44

    Παρακολούθησα την συνέντευξη μόλις σήμερα. Ο κος Λαζαρίδης ήταν άριστος, δεδομένου και ότι δεν είναι και θαμώνας του γυαλιού. Θύμιζε συνάντηση καθηγητή με τους μαθητές του. Ακόμα και ο Παπαδημητρίου δεν τόλμησε να εκφέρει κάποια αντίρρηση, χάριν της συζητήσεως, έστω.
    Θα επιθυμούσα όμως, να διευκρινίσει περισσότερο το πως η "εσωτερική υποτίμηση", (όρος νεόκοπος και εφυρεθείς για να περιγράψει τις προκρούστειες μεθόδους προσομειώσεως μιας "κανονικής", όταν δεν έχεις τον έλεγχο των επιτοκίων και της ισοτιμίας) θα μπορούσε να αποδώσει "jump start" όπως μια κανονική, όπως ακροθιγώς ανέφερε. Γιατί αυτή είναι και η πεμπτουσία της δοκιμασίας, που οφείλουμε να αποδεχτούμε για να μην φύγουμε από το ευρώ και, οι δικές μου σκέψεις τουλάχιστον, καταλήγουν σε ανάγκη εφαρμογής μέτρων, που θα μας απομάκρυναν, έστω προσωρινά, από τις ντιρεκτίβες της ΕΕ για την οικονομία (αν και δεν νομίζω να είχε η ΕΕ αντίρρηση).
    Ως προς τον Παπαχελά, συντάσσομαι με τον Ροδινό: Όταν εκτροχιάζεις μια τόσο ποιοτική συζήτηση, που πιστώνεται στην δική σου εκπομπή, ώ ανόητε, για να επιτεθείς "επί προσωπικού" στον όχι καθ'ϋλην υπεύθυνο, είσαι άξιος οικτιρμού αυτόχειρ!

  143. Chris avatar
    Chris 11/10/2011 23:34:05

    Κύριοι ελπίζω να τους πετάξουν έξω από τη χώρα, όλους αυτούς τους αεριτζήδες. Μια κλωτσιά αρκεί.

  144. koumparow avatar
    koumparow 11/10/2011 23:35:28

    προσωπικα πιστεύω ότι χθες ο Αλέξης προσπάθησε να χτυπήσει συντονισμένα τον Χρύσανθο και το antinews μαζί, και να τους παρουσιάσει σαν παρέα, για να χτυπήσει τον Αντώνη...

  145. Ariadne avatar
    Ariadne 11/10/2011 23:41:56

    ΑΝΤΕ ! ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΚΟΣΙΤΕΤΡΑΩΡΟ !!!

  146. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/10/2011 23:42:00

    Είχαν την εντύπωση τα μισθοφοράκια, πως τρεις εναντίον ενός και εντός έδρας τους, κάπου θα κατάφερναν να τσαλακώσουν τον Πόντιο. Δεν ήξεραν με τί έμπλεξαν και τώρα θα το φυσάνε για καιρό και δεν θα κρυώνει! Κάζο κανονικότατο!
    Πάντως Φάκτορα, πρέπει να ομολογήσεις πως ο Αλέξης σου έκανε ένα δώρο πανάκριβο! Και όσοι ακόμα δεν σε γνώριζαν, από σήμερα σε ψάχνουν. Τέτοια διαφήμιση από Φάληρο μεριά, ούτε που την υπολόγιζες.
    Όσο για τις αρχές που επικαλέστηκε πως έχει πάρει από το σπίτι του, θα του πω πως οι δικές μου είναι αναμφισβήτητα βαρύτερες, γιατί ο πρόσφυγας πατέρας μου, μου έμαθε να αγαπώ την Πατρίδα και να την υπερασπίζομαι! Πιστεύω πως θα καταλάβει!

    • danaos avatar
      danaos @ Αφροδίτη 11/10/2011 23:47:32

      Πού χάθηκες εσύ;

  147. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 11/10/2011 23:46:56

    Μια κουκούλα για τον Αλέξη
    http://pitsirikos.net/2011/10/%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B7/#more-14192

  148. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 11/10/2011 23:48:06

    Το Antinews πονάει, κύριε Παπαχελά;
    http://antiparatheseis1.blogspot.com/2011/10/antinews.html

  149. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/10/2011 00:00:01

    Αγαπητέ Alexis,
    Είδα τώρα το βίντεο, τον εκνευρισμό σου κι εκείνη την φλέβα που χτυπούσε στον κρόταφο. Take it easy, man, peace, love and Erdogan. Συγγνώμη, αλλά δεν κάνει ρίμα με τον Karatzaferis, την έτερη πολιτική αδυναμία σου, που σε θάμπωσε με την σωφροσύνη του.
    Πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους την φθίνουσα δύναμη του είδους που εκπροσωπείς.
    Τρίψε - τρίψε το Μνημόνιο, του βγάλατε το χρώμα και φαίνεται ο τενεκές από κάτω. Η πολιτική στάση έχει και πολιτικές συνέπειες κι ο Λαός θυμάται και δεν θα ξεχάσει ΠΟΤΕ ποιος έκανε τι και ποιος έλεγε τι.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/10/2011 09:25:11

      Τώρα είδα το πρωτοσέλιδο της Δημοκρατίας.
      Υπάρχει δημοσιογράφος με μπότοξ;
      Άρρενας;
      Μήπως μπογιατίζει και τη τρίχα;
      Ποιός να'ναι άραγε;
      :)

  150. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 12/10/2011 00:36:08

    Συγχαρητήρια κ.Ροδινέ!
    Φαήλε, θέλουμε να σε διαβάζουμε συχνότερα!
    Το σάπιο καθεστώς ψυχορραγεί...

  151. ierofantis avatar
    ierofantis 12/10/2011 00:46:48

    Καλά έκανες Δαναέ μου, γιατί με την φόρα που έχει πάρει ο Φαήλος, μας βλέπω με τον Φαίλτωρα να μένουμε με το .... βιβλίο στο χέρι...!

    Αχχαχαχαχαχαχαχαχα

    • danaos avatar
      danaos @ ierofantis 12/10/2011 00:50:30

      Στόμα να είχε...να μιλήσει αυτό το βιβλίο! Και τι δε θα έλεγε!!!

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ danaos 12/10/2011 01:09:41

        Θα ιστορούσε τα ... Σεμνά Όργια...!

  152. ektoras avatar
    ektoras 12/10/2011 00:50:23

    Και η Νταλαρα με τον Κουτρουμανη.... Αλλωστε και στα χωρια τους ετσι ετρωγαν...
    Μεση τιμη πιατου: 40 Ευρω... Τσιπα: αξια ανεκτιμητη...

  153. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 12/10/2011 00:56:46

    Τρία ονόματα ανέφερε ο Παπαχελάς απο την πρώην ΝΔ.Αλογοσκούφης,Σουφλιάς,Χατζηδάκης.Δεν τον πειράζει η γνώμη του αντινιούζ για αυτόν ,αλλά η γνώμη των σχολιαστών για τους φίλους του στην παλιά ΝΔ.Αυτούς πήγε να προστατέψει.

  154. 13 avatar
    13 12/10/2011 01:02:02

    Μετά από 350 σχόλια και βάλε, θα ήταν και λίγο άκομψο να μη στείλει και μια απαντητική επιστολή ο κ. Παπαχελάς στο αντινιούζ- έτσι για τα μάτια του κόσμου.Καλή ώρα όπως ο Μαρκεζίνης τόλμησε να στείλει στο εν κρυπτό για το θέμα με τα BMP -3... Ο Μαρκεζίνης είχε το σθένος και το θάρρος να απαντήσει στο εν κρυπτό.Θα έπρεπε καί ο κ. Παπαχελάς-θα έλεγα!

    • 13 avatar
      13 @ 13 12/10/2011 01:05:47

      Ξέχασα να πώ, ο Sir Basil Markesinis!

  155. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 12/10/2011 01:11:39

    Ας μας πει πρώτα για τα έγγραφα του Wikileaks που τον αφορούν και μετά να ζητάει ενυπόγραφα άρθρα!

  156. kostas* avatar
    kostas* 12/10/2011 01:28:09

    Να κανω και μια προβλεψη οτι αργα η γρηγορα ο Μιστερ Αλεξις θα βρει υποστηρικτες στο διαδυκτιο απο , το "Προοδευτικο Πορταλ" του κ.Θεοδωρακη .

  157. sitting duck avatar
    sitting duck 12/10/2011 01:29:01

    Kάποιο...ζόρι τραβάει ασφαλώς ο Alexis, ειδικότερα με τον Φαήλο, αν και δεν τόλμησε να το ξεστομίσει. Νομίζω ότι έχει να κάνει με...ομοσπονδιακά αδικήματα. Επι της ουσίας τώρα, ο Λαζαρίδης, αν και γενικά cool, έχασε την παρτίδα όταν ήρθε η ώρα της επίθεσης στο antinews. Είναι βέβαιο ότι δεν περίμενε να πάει εκεί η κουβέντα γιατί αν και παλιός αριστερός, μάλλον δεν έχει εντρυφήσει σε προβοκάτσιες. Κακώς δεν υπεραμύνθηκε του site. H μοναδική "κινηματική διάσταση" των υποστηρικτών του Σαμαρά, εκφράζεται από αυτό το μετερίζι. Αν είναι να κάνουμε τα στραβά μάτια στη χολή της διαπλοκής, δεν θα πάμε μπροστά. Οι ίδιοι που προχθές "νομιμοποίησαν" τον Χρύσανθο θα σπεύσουν να τον κατασπαράξουν όταν έρθει η ΝΔ στην εξουσία. Αλλωστε είναι γνωστό τι διακινούν γι αυτόν στα κολωνακιωτικα σαλόνια...Φάουλ Χρύσανθε. Να επανορθώσεις με γραπτή παρουσία στο site που τόσες φορές φιλοξένησε τις απόψεις και τις αρχές σου!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ sitting duck 12/10/2011 02:19:10

      ειναι η 2η φορα που τον παρακολουθω σε εκπομπη
      χωρις αμφιβολια ότι πιο αξιολογο εχει να επιδειξει η ΝΔ σημερα,
      αλλα πολυ στρογγυλεμενες ακρες ...ειδικα αν λαβεις υποψην την κρισιμοτητα της καταστασης
      αναφερεται στο τεκμηριο της αθωοτητας για την κυβν/ση ΓΑΠ,
      υποθετουμε ότι δεν ειναι μειοδότες,
      αλλα δεν αναφερεται στις σοβαρατατες κατηγοριες (επαρκως στοιχειοθετημενες) που αντιμετωπιζει αυτη η κυβερνηση
      φαουλ και απο δω,

    • nike_csd avatar
      nike_csd @ sitting duck 12/10/2011 15:35:46

      Εκείνη τη στιγμή αλήθεια με ξενέρωσε λίγο, περίμενα να αντιδράσει πιο έντονα. κρατάω επιφυλάξεις. ίσως να ήταν αυτό το καλύτερο, ο κ.Λαζαρίδης ευφυής άνθρωπος είναι θα είχε λόγο να το χειριστεί έτσι. από τη μια, γιατί από την άλλη για μια φορά επιτέλους ας υποθεί κάτι ξεκάθαρα και χωρίς δεύτερες σκέψεις για το τι θα γίνει μετά!! όλοι αυτό δεν περιμένουν πια από τους πολιτικούς; να πουν αυτό που πιστεύουν κι αυτά που γνωρίζουν έξω από τα δόντια. υπάρχει κανείς σκεπτόμενος έλληνας πολίτης που δε θα εκτιμούσε κάτι τέτοιο;;

  158. rally monkey avatar
    rally monkey 12/10/2011 01:41:01

    του το ειπε στο τελος της εκπομπης ποιος ειναι ο Κ.Ροδινός...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ rally monkey 12/10/2011 01:46:14

      ....Σιγά την ....αποκάλυψη!
      Αν θέλει ο Αλέξης κερνάμε και καφέ!

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Κώστας Ροδινός 12/10/2011 01:52:06

        να του το διευκρινησεις ότι οταν πινεις καφέ τη βγαζεις την κουκούλα ...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ rally monkey 12/10/2011 02:12:59

          Σιγά να μην δεχτεί την πρόσκληση!

      • 13 avatar
        13 @ Κώστας Ροδινός 12/10/2011 02:01:35

        Τι πάει να πεί... Να στείλει μια απάντηση βρε αδερφέ.. Τί, θα τονε φάμε..

  159. dimitris avatar
    dimitris 12/10/2011 02:06:17

    ΤΟ ΠΟΣΟ ΞΕΝΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΛΑΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ AKOMA ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΙΔΡΥΜΑ?...ΜΗ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

  160. Κώστας avatar
    Κώστας 12/10/2011 03:46:34

    Τάδε έφη Αλέξης Παπαχελάς:

    -12 Οκτωβρίου 2010.
    Εγκώμια για τον πρωθυπουργό, τον κ.Παπακωνσταντίνου, χαρακτηρισμός του Μνημονίου ως "σωσίβιο", εξωραισμός του ενιαίου μισθολογίου με παραπλανητικές αναφορές,γλύψιμο( sorry,αλλά για γλύψιμο πρόκειται) στον κ.Χρυσοχοίδη :
    "...ήλθαν οι δανειστές μας και μας φόρεσαν ένα «ζουρλομανδύα» που είναι ταυτόχρονα και σωσίβιο και μας είπαν «έτσι θα το κάνετε και με αυτές τις προθεσμίες». Ποιος λογικός άνθρωπος μπορεί να έχει αντίρρηση στο ενιαίο μισθολόγιο ώστε να ξέρει το κράτος τι πληρώνει σε ποιον, στην αναδιάρθρωση των φορολογικών μηχανισμών, στην τομή στο ασφαλιστικό, κ.λπ...
    ... Γι’ αυτό εκτός από τον πρωθυπουργό, τον αντιπρόεδρο και 2 - 3 υπουργούς (με βασικό τον κ. Παπακωνσταντίνου) η υπόλοιπη κυβέρνηση λειτουργεί σαν να βρισκόμαστε στο 1985...
    ...Και, προφανώς, θα αναδείξει εκείνους τους λίγους που με εργασιομανή αφοσίωση τύπου Χρυσοχοΐδη θέλουν να αφήσουν έργο πίσω τους."
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_04/07/2010_406919

    -1 Αυγούστου 2010:
    Όχι δεν είναι ένας γραφικός εκκεντρικός ο Γ.Παπανδρέου, που πετάγεται για σούσι στο Λονδίνο, επιδίδεται σε ατέρμονες καλοκαιρινές διακοπές και κάνει ατέλειωτες ώρες κανόε-καγιάκ. Όχι, δεν φταίει ο πρωθυπουργός. Φταίνε τα... στερεότυπα της ελληνικής κοινής γνώμης.
    "Ο πρωθυπουργός διατρέχει επίσης κίνδυνο να αρχίσει να φαίνεται απόμακρος και ενδεχομένως εκκεντρικός στον μέσο Ελληνα με τα συνεχή του ταξίδια και άλλες συνήθειες που μέχρι τώρα αντιμετωπίζονται με κατανόηση. Η ελληνική κοινή γνώμη έχει μια εκπληκτική ικανότητα να «κόβει κομματάκια» τους ηγέτες της και να τους βάζει σε στερεότυπα του καφενείου, όπως συνέβη με το μυθώδες playstation και τώρα ολίγον με το... κανό. Τα στερεότυπα αυτά μπορεί να είναι άδικα, δύσκολα όμως αποδομούνται όταν σχηματισθούν".
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_01/08/2010_410036

    -8 Αυγούστου 2010.
    Περί Αντώνη Σαμαρά το άρθρο. Κύριε Λαζαρίδη δώστε βάση. Όπως έγραψα πιο πάνω " ο λύκος αρνίσια περπατησιά δεν έχει ποτέ". Ο Μουτζαχεντίν του Μνημονίου και Υμνητής λαικιστών τύπου Καρατζαφέρη κ.Παπαχελάς σε ένα άρθρο που μόνο σκοπό έχει να δηλητηριάσει το μυαλό των αναγνωστών του εναντίον του Αντώνη Σαμαρά..:
    "Ο νυν αρχηγός της Ν.Δ. απέτυχε σε ένα πρώτο τεστ υπευθυνότητας με την ψήφο του κατά του Μνημονίου...
    ...Ετσι πήρε το χρίσμα, αλλά για να κερδίσει την εμπιστοσύνη της μεσαίας τάξης, πρέπει να απεγκλωβισθεί από τους «Tαλιμπάν» και να πείσει ότι μπορεί να κυβερνήσει."
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_08/08/2010_410859

    -26 Σεπτεμβρίου 2010.
    Το γνωστό λαικίστικο ισοπεδωτικό παραλήρημα. "Προνόμια", "παράλογα κεκτημένα" κοκ. Καμία ανάλυση, καμία διαφοροποίηση της ήρας από το στάρι. Πανηγυρισμοί για τις ήττες αγροτών και φορτηγατζήδων και χαρά για την μη αντίδραση της αποσβολωμένης κοινωνίας. Και ολίγη τρέλλα: το μνημόνιο, λέει, είναι ζουρλομανδύας που δεν μας επιτρέπει παράλογες αντιδράσεις:
    "Βλέπουμε, όμως, τώρα πως ο δράκος του πολιτικού κόστους, που έκανε τους πολιτικούς να μην ξεμυτίζουν πέρα από κάποια όρια, ούτε τόσο αιχμηρά δόντια είχε ούτε τόσες φωτιές βγάζει... Ας πάρουμε για παράδειγμα την απελευθέρωση των μεταφορών. Η χώρα ταλαιπωρήθηκε για 1-2 εβδομάδες, υπήρξαν προβλήματα και επεισόδια, αλλά τελικά ο νόμος πέρασε χωρίς να ζήσουμε την Αποκάλυψη. Το ίδιο συνέβη με τους αγρότες οι οποίοι έκλεισαν τους δρόμους, αλλά όταν κατάλαβαν ότι «ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος», τα μάζεψαν και πήγαν σπίτι τους...
    ...Θα μου πείτε είναι πολλά αυτά που έχουν αλλάξει τον τελευταίο χρόνο και που έχουν κάνει τον κόσμο να δέχεται πιο εύκολα τις αλλαγές. Το βασικότερο είναι ότι το φάσμα της χρεοκοπίας έβαλε τη χώρα σε μια συλλογική ψυχοθεραπεία, στην οποία ακούστηκαν για πρώτη φορά αλήθειες και έσπασαν ταμπού...
    ... Και βεβαίως, έχουμε το Mνημόνιο και την τρόικα, που στην πράξη μας έχουν φορέσει ένα ζουρλομανδύα που δεν μας αφήνουν και πολλά περιθώρια για παράλογες αντιδράσεις."
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_26/09/2010_416502

    -3 Οκτωβρίου 2010
    Άσβηστος νταλκάς για διακομματική μνημονιακή συναίνεση, παραπληροφόρηση δια αναφορών μεν στην πορτογαλική πολιτική ζωή, αλλά άκρα του τάφου σιωπή για την Ιρλανδία , την ήττα των μνημονιακών και την αναδιαπράγματευση του ιρλανδικού Μνημονίου. Ό,τι μας συμφέρει...:
    "Είναι καθυστερημένος ο αρχηγός της αντιπολίτευσης στην Πορτογαλία, ο οποίος δήλωσε ότι «θα με συνέφερε να αντιδράσω σε όλα τα σκληρά μέτρα, αλλά ξέρω ότι μετά δεν θα μπορούσα να κυβερνήσω ο ίδιος»; Ή μήπως η Πορτογαλία έχει απλώς ένα άλλο επίπεδο πολιτικής ωριμότητας...
    ...Σκέπτομαι καμιά φορά τι θα είχε συμβεί αν εκείνη τη μέρα που συζητείτο το Μνημόνιο, σηκωνόταν ο κ. Παπανδρέου και έλεγε: «Αντώνη, τα ξανασκέφθηκα τα πράγματα και δεν είναι η ώρα για εξεταστικές επιτροπές, αλλά για να δουλέψουμε μαζί για το καλό του τόπου», και του απαντούσε ο κ. Σαμαράς: «Δέχομαι, Γιώργο, την πρόκληση, θα ψηφίσω παρά τις φοβερές μου ενστάσεις το Μνημόνιο και θα βάλω πλάτη στα δύσκολα που πρέπει να κάνεις». "
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_03/10/2010_417385

    -17 Οκτωβρίου 2010
    Σε ένα άρθρο περί Καραμανλή, εκδηλώνεται ο πολιτικός έρωτας για έναν γυρολόγο της πολιτικής, για τον διορισμένο βουλευτή Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ, για τον τάχα μου μη λαικιστή που μαγείρευε μποστά σε κυρίες από τηλεοράσεως, για τον επαγγελματία ιδρυτή αποκομμάτων Στέφανο Μάνο:
    "Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που τίμησαν τον παλαιοκαραμανλισμό ήταν εκείνοι που λοιδορήθηκαν και ετέθησαν εκτός συστήματος εξουσίας πολύ γρήγορα στα χρόνια της Ν.Δ., όπως ο Στέφανος Μάνος ή ο Παναγής Βουρλούμης, που έχουν φτιαχτεί από πολύ πιο παλαιοκαραμανλικό στοκ"
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_17/10/2010_419118

    -12 Οκτωβρίου 2010
    Λίγο πριν τις περιφερειακές εκλογές του 11/2010. Τί και αν ο Χ.Λαζαρίδης επεξηγούσε την αναφορά σε κυκλικό και διαρθρωτικό έλλειμμα, στο Ζάππειο Ι. Ο σοβαρός κ. Παπαχελάς απεφάνθη: "αρλούμπες", εξισώνοντας με το "λεφτά υπάρχουν"!!! Και πάλι προπαγάνδα υπέρ συγκυβέρνησες με ΝΔ ή με άλλους:
    "Η χώρα δεν κυβερνιέται με αρλούμπες του τύπου «λεφτά υπάρχουν» ή «θα μηδενίσω το έλλειμμα το 2011»...
    ... Μπορεί επίσης να επιλέξει να προτείνει ο ίδιος στον κ. Σαμαρά ή σε άλλους πολιτικούς μια μορφή συγκυβέρνησης. Μπορεί, τέλος, να πάει σε εκλογές με το επιχείρημα «καταλαβαίνω το μήνυμα που μου στείλατε, δεν μπορώ να διαπραγματευθώ με την τρόικα με αυτούς τους όρους, εγώ έχω τα εχέγγυα της αξιοπιστίας εκτός Ελλάδος για να αποτρέψω τη χρεοκοπία». Κάτι από αυτά τα τρία θα κάνει εν τέλει ο κ. Παπανδρέου, αλλά ο πολιτικός χρόνος από τα μέσα Νοεμβρίου θα τρέχει με απίστευτη ταχύτητα και εντελώς απρόβλεπτο τρόπο."
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_24/10/2010_420002

    Ισοπέδωση, μνημονιακός ψευδοεκσυγχρονιστικός λαικισμός , πάθος για συγκυβέρνηση, υπεραπλούστευση, απόκρυψη ευρωπαικής πραγματικότητας( πολιτική Έντα Κένι στην Ιρλανδία), διαφήμιση ιδεολογικά ημετέρων( Μάνος, Χρυσοχοίδης), δαιμονοποίηση αντιπάλων("ταλιμπάν"). Με δυό λόγια: τυπικός Αλέξης Παπαχελάς.

    Και ολίγη γνήσια "εγκυρότητα". Περί της συμφωνίας της 21/7/2011, αυτού του κουρελόχαρτου. Ας δούμε τι έγραφε στους δυστυχείς αναγνώστες του, για το τι "ανάσα" παίρνει η Ελλάδα :
    "Η συμφωνία για το ελληνικό χρέος δίνει μια σημαντική ανάσα στη χώρα μας και σε κάθε περίπτωση απομάκρυνε για ένα μεγάλο διάστημα το φάσμα της πλήρους και ανεξέλεγκτης χρεοκοπίας...Κατ’ αρχήν η σχολή της «τακτικής του Αρκαδίου» θα επιχειρήσει να μας πείσει πως έπρεπε να είχαμε απειλήσει ή και υλοποιήσει μια σχεδιασμένη χρεοκοπία για να εξασφαλίσουμε μια καλύτερη συμφωνία. Πρόκειται για μια ετερόκλητη συμμαχία αριστεριστών, λαϊκιστών, εθνικιστών κ.ά. οι οποίοι πιστεύουν ότι πρέπει να απειλήσουμε πως θα βάλουμε μπουρλότο στο διεθνές χρηματοπιστωτικό σύστημα. Θεωρούν μάλιστα πως «ό,τι και να γίνει, αποκλείεται να μας αφήσουν οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί να πνιγούμε». Το πρόβλημα είναι πως αν δοκιμασθεί η θεωρία τους τα αποτελέσματα θα είναι καταστροφικά. Μοιάζουν με κάποιον που προσπαθεί να σε πείσει ότι υπάρχει ζωή μετά θάνατον, μόνο που για να μάθεις αν έχουν δίκιο πρέπει να... πεθάνεις πρώτα.....Σε κάθε περίπτωση το ευρωπαϊκό deal δεν ήταν ποτέ, μα ποτέ, εφικτό αν η ελληνική Βουλή δεν είχε ψηφίσει ένα σκληρό όσο και φιλόδοξο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα. Ελάφρυνση χρέους χωρίς να έχουν προηγηθεί σοβαρά, επίπονα μέτρα λιτότητος δεν νοείται στον κόσμο των αγορών."
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_24/07/2011_450372

    Μιλάει για "σχολή της τακτικής του Αρκαδίου" ο Πρύτανης της Σχολής της τακτικής του Μονάχου. Ως άλλος Τσάμπερλαιν μας κουνούσε την συμφωνία "ανάσα" της 21/7 και τώρα που θα μας κουρέψουν αμίλητους δεν βρίσκει το στοιχειώδες θάρρος να πει "έκανα λάθος, σας παραμύθιαζα, συμμετείχα στην κυβερνητική προπαγάνδα και στα χειροκροτήματα". Είπαμε είναι "έγκυρος" και ....σοβαρός σαν τον κ. Καρατζαφέρη που τόσο κωμικά εξύμνισε.

    • gloup avatar
      gloup @ Κώστας 12/10/2011 12:10:18

      μπράβο γιατρέ, σωστός στη διάγνωση και τη θεραπεία
      αν τα καταφέρουμε να γιάνουμε, θάχεις βάλει και εσύ το χεράκι σου.

  161. aspasia avatar
    aspasia 12/10/2011 08:14:45

    Είναι αδύνατον να διαβάσω τόοοοοσα μηνύματα. Ένα έχω όμως να πω. Εκτός του ότι κλείνουμε την τηλεόραση, αν όχι, σίγουρα δεν βέπουμε αυτό που νομίζουμε πως δεν μας αντιπροσωπεύει. Τα μηχανάκια τους ας τα αφήσουμε να δείχνουν μαύρο. Να είστε καλά όλοι και ψηλά το κεφάλι που λέει ένας δημοσιογράφος. Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την φιλοξενία .

  162. Ignoramus avatar
    Ignoramus 12/10/2011 09:23:04

    ήθελε ονοματα για να τα στειλει στην πρεσβεια να κανει το καλο παιδι;

  163. Κρίτων avatar
    Κρίτων 12/10/2011 11:55:44

    Μην τρελαίνεστε. Το πρόβλημα υπάρχει. Η ανωνυμία δεν έχει μόνο πλεονεκτήματα. Παντού γίνονται παρόμοιες συζητήσεις. Εναι ένα θέμα που θα παίξει τα επόμενα χρόνια. Αν εμείς που γράφουμε ανώνυμα θεωρήσουμε δικαίωμά μας να γράφουμε ότι θέλουμε κάποια στιγμή θα το χάσουμε. Τι να κάνουμε; Να το συζητήσουμε να μην βρίζουμε την αντίθετη άποψη και γιατί όχι να μην υπερασπιζόμαστε όλους τους μπλόγκερς χωρίς εξαιρέσεις. νομίζω ότι το διαδίκτυο είναι κατάκτηση το απολαμβάνουμε ,γράφουμε κριτικάρουμε και πιστεύω για τους καλόπιστους θα είναι πάντα ένα βήμα προόδου. Να μην το χάσουμε αυτό από κάποιους οι οποίοι είναι στρατευμένοι!

  164. eco avatar
    eco 12/10/2011 13:06:41

    Αντί οι δημοσιογράφοι να ζητούν τα επώνυμα όσων αρθρογραφούν, καλό θα ήταν να κάνουν την δουλειά τους. Να ζητήσουν τα ονόματα των 77 που έπιασε το ΣΔΟΕ για να ενημερώσουν και τον λαό.
    Οι απόψεις των ανωνύμων αλλά και των επωνύμων είναι απόψεις που ακούγονται παντού και δεν έχει σημασία ποιος τις λέει αλλά τι ακριβώς λέει.
    Τα ονόματα καλό είναι να τα ζητήσει και ο Σαμαράς γιατί σίγουρα μερικοί από αυτούς ή «μπαμπάδες» του τον περιτριγυρίζουν.
    Οι μικρές κοινωνίες που γνωρίζουν πολλά για τον καθένα μας σίγουρα δεν θα ενθουσιάζονται όταν κάποιοι από αυτούς εμφανίζονται δίπλα σε πολιτικά πρόσωπα.

  165. Αριστοκλής avatar
    Αριστοκλής 12/10/2011 13:21:24

    Το περίεργο είναι ότι τόσα sites υπάρχουν και τόσοι γράφουν ανώνυμα αλλά μόνο το antinews τον ενόχλησε τον Αλέξη. Γιατί άραγε? Μόνο αυτό φοβάται? Δεν πειράζει, η διαφήμιση που του έκανε δεν το περίμενε ούτε ο ίδιος.

  166. intruder avatar
    intruder 12/10/2011 18:54:17

    Πρωτοφανες το παραληρημα του Παπαχελα στους φακελους.Κρυος ιδρωτας.Πανικος.Δεν θα αργησουν αγαπητε Ροδινε,να πεταξουν ολοσχερως το δημοκρατικο τους προσωπειο και να φερθουν απολυτα αντιδημοκρατικα.
    Τελικα φοβουνται.Πολυ...

  167. Krax avatar
    Krax 12/10/2011 19:17:46

    Όξω οι παπαχελάδες απ' το αντινιούς.
    Αυτό που με στεναχωρεί είναι με το δικόμου τα 390 σχόλια .
    Αγνοείστε τους παπαχελάδες του παρελθόντος.

  168. strategic avatar
    strategic 12/10/2011 21:33:10

    ο pitsirikos για τον Παπαχελά και το antinews: http://pitsirikos.net/2011/10/%ce%bc%ce%b9%ce%b1-%ce%ba%ce%bf%cf%85%ce%ba%ce%bf%cf%8d%ce%bb%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%bf%ce%bd-%ce%b1%ce%bb%ce%ad%ce%be%ce%b7/

  169. Ελλην avatar
    Ελλην 12/10/2011 22:14:04

    μεγα λαθος η παρουσια του Χρυσανθου στο ανακριτικο γραφειο του τουρκο-skai. δυστυχως η εικονα του ηταν θλιβερη. ποιος ο λογος να παει σε ενα καναλι που εχει συμμαχησει με την κορουλα. φυσικα δεν ηταν συνετευξη. ηταν μια εικονα ολοκληρωτικου καθεστωτος. ηθελαν οχι την προσωπικη απαντηση αλλα την απαντηση που ηθελαν αυτοι. μηπως ηταν ενας τροπος εμμεσως προσκυνηματος του Σαμαρα;
    Δεν ειμαι οπαδος κανενος κομματος αλλα Ελλην πολιτης.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ελλην 12/10/2011 23:32:52

      Παντού πρέπει να πηγαίνει με τις απόψεις μας και τις ιδέες μας ψηλά σαν σημαίες.

  170. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 12/10/2011 22:15:41

    Έχει καταντήσει τραγική φιγούρα. Δεν αξίζει ούτε τη χλεύη μας....

  171. φωνη avatar
    φωνη 13/10/2011 00:12:31

    Ξαναβλέπω τη συνέντευξη του Λαζαρίδη στο σάιτ τους. Κάτω από το βίντεο έχουν απομαγνητοφωνημένη τη συζήτηση. Στην πρώτη παρέμβαση του Τέλογλου που αναφέρθηκε στη συνέντευξη Γιούνκερ ο Παπαχελάς είπε τη φράση: "Μάλιστα παραπάνω από 50%. Αυτό είναι που λέμε εχέμυθη συζήτηση στην Ευρώπη." Στο γραπτό διάλογο από κάτω όμως έχουν αποδώσει τη φράση αυτήν στο Λαζαρίδη.

    • φωνη avatar
      φωνη @ φωνη 13/10/2011 00:42:38

      Να το διορθώσει ο Παπαχελάς στο σάιτ τους γιατί είναι υπέρμαχος του έγκυρου δημόσιου λόγου. Μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις...γιατί έπεα πτερόεντα.... scripta manet.

  172. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 13/10/2011 07:52:33

    O Χρ. Λαζαρίδης, από την εποχή των φοιτητικών αμφιθεατρων και της αριστερης του αφετηριας, δεν φοβήθηκε ποτε την αντιπαραθεση και τον διάλογο. Πρέπει ολοι μας, έστω και μεσα απο το φασμα καποιων διαφορετικων αποψεων που εχουμε σε επιμέρους θεματα, να παρεμβαινουμε σε ολους τις συζητησεις και να επισημαινουμε σημεια, να φωτιζουμε πτυχες που θα βοηθησουν στην ανατροπη της αθλιοτερης και απολυτα προδοτικης κυβέρνησης που γνωρισε ποτε ο τοπος τουτος!

  173. panos avatar
    panos 13/10/2011 09:27:04

    λαμογια δημοσιογραφοι της κρατικοδιαιτης μηχανης...φερετε πολιτικιη ιστορικη ευθυνη για την ελλαδα......για οσα συνεβησαν στηο λικνο της δημοκρατιας,.σ αυτη την ομορφη χωρα..........

    ο χρονος τελειωνει......

    η τιμωρια ερχεται.....


    το ελεος δεν θα υπαρχει.....

    ΛΑΜΟΓΙΑ .....

  174. kostas* avatar
    kostas* 13/10/2011 13:03:10

    http://www.youtube.com/watch?v=GzwwPkDH-vk&feature=related

  175. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 13/10/2011 13:42:30

    Θα πρέπει όλοι όσοι σχολιάζουμε ή αρθρογραφούμε ή υποστηρίζουμε το antinews να μην νομίζουμε ότι ανήκουμε σε κάποια ιερή σέχτα που αν μας την προσβάλλουν ή αν κάποιος από εμάς δεν ομνύει όρκο τιμής σε αυτήν είναι και αχάριστος. Ο Χρύσανθος Λαζαρίδης απλώς είπε διπλωματικά ότι το antinews δεν αποτελεί όργανο της ΝΔ χωρίς να απαντήσει (και πολύ σωστά) στις επίμονες ερωτήσεις του Παπαχελά για το αν συμφωνεί η ηγεσία της ΝΔ με αυτά που γράφει το antinews. Επίσης, πολύ σωστά (και διπλωματικά) είπε ότι πολλά γράφονται και ως σχόλια σε άρθρα που αναρτά το antinews θέλοντας προφανώς να δείξει ότι μπορεί να γραφτούν και κάποιες ακρότητες (πράγμα που συμβαίνει κάποιες φορές σε ορισμένα σχόλια) – κανείς δεν είναι τέλειος, εν πάση περιπτώσει. Ούτε απάντησε για την φωτογραφία Γκέμπελς-ΣΚΑΪ, απλά άφησε να εννοηθεί ότι και αυτό μπορεί να είναι κάπως ακραίο (αν και κατά τη γνώμη μου δεν είναι, απλώς είναι πολύ αιχμηρό μπορεί να πει κανείς).

  176. Theo avatar
    Theo 17/10/2011 20:14:25

    Γιατί χαλάτε τη ζαχαρένια σας ρε παιδιά; Αγνοείτε ότι ο καλός μας Αλέξης είναι μέλος της λέσχης Bilndernberg; Αυτο δεν τα λέει όλα;

  177. Nikos T avatar
    Nikos T 29/10/2011 12:06:08

    Ο Παπαχελάς κ κάθε Παπαχελάς ανησυχεί για την μείωση της κυκλοφορίας των εφημερίδων όσο κ την μείωση της ακροαματικότητας της τηλεόρασης, που οφείλεται στη διαδραστική κ άρα κ πολύ πιο δημοκρατική δημοσιογραφία του διαδικτύου.

    Η μειωμένη επιρροή του Παπαχελά, τόσο από την αλόγιστη στήριξη στο αποτυχημένο μνημόνιο κ στον καταστροφικό ΓΑΠ, όσο κ από την ταχύτατη άνοδο της διαδικτυακής δημοσιογραφίας, μειώνει την χρησιμότητά του στους εργοδότες του, άρα κ την πιθανή αξία κ απολαβές του.

    Για αυτό κ ο πανικός κ η θέληση του να φιμώσει με σοβιετικές και γκαιμπελικές μεθόδους ένα site όπως το Antinews. Αν έχει πρόβλημα με ύβρεις ή συκοφαντίες όπως ισχυρίζεται υπάρχουν τα δικαστήρια. Ειδάλλως οι εποχές του φακελώματος, της χούντας και της λογοκρισίας έχουν περάσει εδώ κ πολλές δεκαετίες.