#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2010 16:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας είναι ο εχθρός – ο Ιμπεριαλισμός

 



Ο Γιώργος Παπανδρέου δεν σταμάτησε, ούτε στο μακρινό Δελχί, να κατακεραυνώνει τους «διεθνείς κερδοσκόπους» ως υπεύθυνους για τη δημοσιονομική φουρτούνα της Ελλάδας.

 Είναι, αλί, πρωθυπουργός, αλλά κανένας δεν τού «σφύριξε» ότι οι πρωθυπουργοί μιλάνε με στοιχεία και ονόματα και δεν χρησιμοποιούν καταγγελτικό λόγο οργισμένου φοιτητή.

 Πάντως σύμφωνα με φήμες όταν συνάντησε μυστικά κατ’ ιδίαν τον Πρόεδρο της Goldman Sachs, της τράπεζας - αρχικερδοσκόπου, του απευθύνθηκε με το σύνθημα «Φονιάδες των λαών – Αμερικάνοι».

 Και όπως λέγεται σκοπεύει να πάρει αλά μπρατσέτα το Λαλιώτη και τον Τζουμάκα και να κατέβει στους δρόμους φωνάζοντας: «Ένας είναι ο εχθρός – ο Ιμπεριαλισμός».

 Στο μικρόφωνο της διαδήλωσης θα είναι η Μαρία Δαμανάκη.

 Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/02/2010 17:00:44

    Αυτή είναι η μοίρα της χώρας, το κακό το ριζικό της, πάντα ο άλλος φταίει, ο ξένος / ο προηγούμενος / ο συνωμότης τώρα ο κερδοσκόπος.
    Ποτέ δεν φταίει ο ο κυβερνών, λες και ψηφίζουμε για Πυθία και όχι για κυβέρνηση.

    ΥΓ

    Ο "άλλος" βρε Πρωθυπουργέ κάνει τη δουλειά του για να πετύχει τους σκοπούς του;
    Εσείς; Μπορείτε να πείτε το ίδιο;

  2. donaE avatar
    donaE 06/02/2010 17:07:54

    Με τον αντιμπεριαλισμο κανανε χρυσες δουλειες στο Πασοκ.
    Γιατι να ξεφυγουν απο την παραδοση.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/02/2010 17:21:40

    Είναι τόσο, μα τόσο εξωφρενικό αυτό που λέει από οικονομολογικής απόψεως! Και τόσο απλό να αποδειχθεί με λίγες κουβέντες!

    Πότε κάνουν παιχνίδι οι κερδοσκόποι;
    Όταν υπάρχει υποτιμητική ψυχολογία.
    Πότε υπάρχει υποτιμητική ψυχολογία;
    Όταν υπάρχουν επίσημες προβλέψεις ή δηλώσεις ότι κάποια οικονομία δεν πάει καλά.
    Στην περίπτωση της Ελλάδας, ποιος ήταν ο πρώτος που μίλησε για "οικονομία στην εντατική" και "στα πρόθυρα της χρεωκοπίας";
    Ο ευρών κερδίζει ένα ταξίδι στον Άγιο Δομίνικο και στη μαγευτική Ινδία.

    Είναι η πρώτη φορά που βλέπω έναν άνθρωπο να καταστρέφει τόσο πολύ μια οικονομία σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα και τους από κάτω να τον χειροκροτούν κιόλας.

    Είναι τόσο πολύπλοκο να γίνει αντιληπτό ότι φταίει αυτός ο ένας άνθρωπος;

    Τι κάνει η ΝΔ, τι κάνει ο Σαμαράς και δεν αναδεικνύουν τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΑΠ για την πρόκληση και τη μη αναχαίτιση των κερδοσκοπικών επιθέσεων στο ευρώ;

    Έδώ είναι που χρειάζεται η άμεση συγκρότηση όχι εξεταστικής, αλλά προανακριτικής επιτροπής κατά του ίδιου του πρωθυπουργού για το έγκλημα κατά της χώρας.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Επώνυμος 06/02/2010 18:05:05

      Η παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα σου είναι σωστά …

    • popolaros avatar
      popolaros @ Επώνυμος 06/02/2010 21:22:05

      Έτσι είναι.
      Δεν τον θεωρώ βέβαια τόσο έξυπνο να το σκέφτηκε μόνος του.
      Ίσως να τον βοήθησαν οι φίλοι του από τις διάφορες Goldman.
      Στην καρέκλα ήθελε να κάτσει...με κάθε μέσο.
      Την Ελλάδα την έχει χε....

  4. yangoolas avatar
    yangoolas 06/02/2010 18:17:26

    στόκος? κολλημένος? ή πουλημένος?
    ή στα χνάρια της οικογενειακής παράδοσης?

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ yangoolas 06/02/2010 19:24:44

      Στα χνάρια της οικογενειακής παράδοσης, φυσικά.

  5. trochalos avatar
    trochalos 06/02/2010 18:33:48

    Aπό το 1821 μέχρι σήμερα μας λένε ότι φταίνε οι ξένες δυνάμεις και όχι οι γκαγκα πολιτικοι μας,για την κατάντια της Ελλάδος.Καποτε ο βασιλέας Γεώργιος είπε ότι η βουλή των Ελλήνων είναι έπαυλη οριζμένων οικογενειών.Ολοι οι άλλοι είναι υπευθυνοι εκτός από εμάς.Φάκτορα έχεις δίκιο σε λίγο θα μας πούνε πως ο ΓΑΠ είναι ορκισμένος αντιαμερικανός.Μόλις το πουν τα ΜΜΕ ο χαζός λαός θα το χάψει αμεσως και το πράμα έδεσε.
    Αν βρεθεί κάποιος ικάνος θα πάει φυλάκη-Κολοκοτρωνης-θα φάει σμπάρα-Βενιζέλος-και όλοι θα κατηγορούν ,τον βασιλία,τον Παπανδρέου,τον Καραμανλή..........κτλ,κτλ

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ trochalos 06/02/2010 21:00:59

      Φταίνε και οι ξένες δυνάμεις. Από την αρχή έθεσαν ως όρο της αναγνώρισης του ελληνικού κράτους τη συμμετοχή τους στη διαμόρφωση της εσωτερικής και εξωτερικής του πολιτικής (βλ. δημιουργία από το πουθενά αγγλικού, γαλλικού και ρωσικού κόμματος) και χρησιμοποιούσαν αυτή την επιρροή ανάλογα με τα ευρύτερα συμφέροντά τους στην ανατολική Μεσόγειο και τα Βαλκάνια (έτσι, π.χ., έπαιξαν κρίσιμο ρόλο στη Μικρασιατική καταστροφή). Οι επεμβάσεις τους συνεχίζονται αδιάλειπτα έως σήμερα. Το ότι ο παράγοντας αυτός χρησιμοποιείται ως άλλοθι από κάποιους (όπως οι ανίκανες ελληνικές κυβερνήσεις) ή ότι οι δικές μας ευθύνες είναι συχνά μέγιστες δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει η παρέμβαση των ξένων ή ότι αυτή δεν έχει αποδειχθεί ουκ ολίγες φορές βλαπτική για εμάς. Πρέπει να λαμβάνουμε το στοιχείο αυτό σοβαρά υπόψη μαζί, βέβαια, με τις δικές μας πράξεις, αν θέλουμε να καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει, γιατί και πώς μπορούμε να επηρεάσουμε τις εξελίξεις προς όφελός μας.
      Υ.Γ. ελπίζω τα παραπάνω να μην εκληφθούν ως υπεράσπιση της παρούσας κυβέρνησης

  6. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 06/02/2010 18:36:42

    Ανδρέας Γ. Παπανδρέου: Η Ελλάδα στους Έλληνες(1981)....
    Γεώργιος Α.Παπανδρέου(Τζέφρυ):Η Ελλάδα στους Πακιστανούς,Αλβανούς,Κούρδους,Σομαλούς και λοιπούς περαστικούς(2010)....
    Πάμε όλοι μαζί για τη συμμετοχική δημοκρατία,τη πράσινη ανάπτυξη,τη μεσογειακή διατροφή,τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας λεφτά υπάρχουν...Πάμε

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Μαύρος Ιάκωβος 06/02/2010 18:41:06

      κάθε λαός έχει τους μετανάστες που του αξίζουν.

  7. Επίκουρος avatar
    Επίκουρος 06/02/2010 19:15:50

    Ποιοι μιλάνε. Αυτοί που μας έλεγαν ότι τον μεγάλο αντιμπεριαλιστή ηγέτη Τσε Κωστάκη δεν τον αφήνουν να κυβερνήσει οι Αμερικάνοι, γιατί είναι φίλος του Πούτιν (και κουμπάρος του Ερντογάν βεβαίως, αλλά αυτό δεν το τονίζουμε πολύ γιατί δεν είναι αρκούντως εθνικόφρων) και ότι τον Αύγουστο του 2007 δεχόμασταν ασύμμετρη επίθεση από τον Κοσοβάρο Ντανίλο και το Λαλιώτη. Ή που μιλούσαν για «χιλιάδες πέτρες θαλάσσης» που είχε μυστικά αποθηκεύσει η CIA στο κέντρο της Αθήνας για να τις χρησιμοποιήσουν οι διαδηλωτές του Δεκέμβρη (προφανώς στη CIA προφητεύουν τα μελούμενα ή μπορούν να μπαίνουν στο μυαλό στρατόκαυλων ακροδεξιών μπάτσων και να τους κάνουν να πυροβολούν 15χρονα παρά τη θέλησή τους, ενώ τα σπασμένα πεζοδρόμια δεν τα προτιμούν πλέον οι μετέχοντες σε επεισόδια γιατί δεν κάνουν γκελ στο νερό). Ή που βλέπουν παντού τον Σόρος, τον Κίσινγκερ και τους Εβραίους.

    Παρεμπιπτόντως, η κυρία δική σας φίλη είναι, όχι δική μας. You know, Republican...

    • Επίκουρος avatar
      Επίκουρος @ Επίκουρος 06/02/2010 20:29:51

      Διόρθωση: εθνικόφρον

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ Επίκουρος 06/02/2010 22:36:49

      Έχεις δίκιο. Ουδέποτε έχουν γίνει προβοκάτσιες στην Ελλάδα. Απλά ο "στρατόκαβλος" μπάτσος θυμήθηκε μετά από 5 λεπτά ότι εξοργήστηκε με τον πιτσιρικά, γι' αυτό τον πυροβόλησε ΕΝ ΨΥΧΡΩ. Και οι πυρκαγιές του 07 και του 09 έγιναν σε προεκλογική περίοδο όλως τυχαίως. Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα...

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ Επίκουρος 07/02/2010 00:24:19

      Η Ολμπράϊτ ποιανου φιλενάδα ήταν βρέ ΄προοδευτικέ΄??
      Ξερεις αυτή η φόνισσα τής Γιουγκοσλαβίας..
      Ποιον δεχόταν με ανοικτές αγκαλιές??
      Aυτή ηταν ΄δημοκρατικιά΄???
      Σωστόοος..
      Το θέμα ειναι αν οι μπόμπες ειναι ρεπουμπλικάνικες ή ΄δημοκρατικές΄...
      Ακομα και στο ποδόσφαιρο μονον στον ΄Πρωταθλητή΄ή στην ΄Πράσινη΄θα μπορούσες να γράφεις..

  8. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 06/02/2010 19:35:39

    Εύγε, αφού ο Καραμανλής τα έκανε όλα τέλεια όπως ισχυρίζεστε γιατί προκήρυξε ηθελημένα απο μόνος του εκλογές άν και ήξερε εκ των προτέρων οτι θα χάσει με διαφορά άνω των 10 μονάδων?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κεραυνός 06/02/2010 19:40:44

      Διοτι αν δεν τις προκηρυσσε θα γινονταν τωρα αφου θα ειχαν προηγηθει Δεκεμβριανα Νο 2 και χαος και θα εχανε περισσοτερο.
      Αληθεια εχεις καμμια ιδεα γιατι οι επιθεσεις των αναρχικων μειωθηκαν κατακορυφα μολις ανεβηκε το ΠΑΣΟΚ;
      Λες να εξαφανισθηκε η αλλοτριωση του εκμεταλλευτικου συστηματος εναντιον της οποιας μαχονται;

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Κεραυνός 06/02/2010 20:05:25

      Tις έτρεμε τις εκλογές τώρα γι'αυτό ολόκληρο το περασμένο καλοκαίρι μας τα είχε πρήξει οτι τάχα ο Γιώργος παραβιάζει το σύνταγμα με το θέμα του προέδρου της δημοκρατίας γιατί απειλούσε με εκλογές τον Μάρτιο.
      Τις έτρεμε γι'αυτό φρόντισε να τις κάνει όσο το δυνατό νωρίτερα απο τον Μάρτιο.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Κεραυνός 06/02/2010 20:10:55

      Κεραυνέ, βγάλε τα πράσινα γυαλιά και προσπάθησε να δείς καθαρά. Δεν ισχυρίζομαι οτι ο ΚΚ τα έκανε όλα τέλεια, το αντίθετο θα έλεγα. Αλλά αυτό το τσίρκο που βλέπουμε σήμερα!!! Έλεος!!!

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Κεραυνός 06/02/2010 20:15:14

      ΠΕΤΡΟΣ κι'όμως οι δημοσκοπήσεις άλλα δείχνουν απο αυτά που ισχυρίζεσαι.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Κεραυνός 06/02/2010 20:33:42

      Ποιές δημοσκοπήσεις;
      Στο ξαναλέω, βγάλε τα πράσινα γυαλιά. Θα τυφλωθείς στο τέλος.

  9. ataktos avatar
    ataktos 06/02/2010 19:40:36

    Η Ελλάδα έχει έναν εχθρό ...την δική τους ολιγαρχία και εκπρόσωπο της τον ….ΓΑΠ

  10. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 06/02/2010 19:54:17

    Με 250.000 ταγμένους πράσινους (λαθρο)ψηφοφόρους, που στάνταρ στην πράξη θα γίνουν 700.000, με τους λαθρομετανάστες που θα κουβαλήσουν παραμονές των εκλογών, η ΝΔ θα δει εξουσία μετά από καμμία 20αριά χρόνια. Πραγματικό εκλογικό πραξικόπημα, ανάλογο του 1967, χωρίς τάνκς αυτή τη φορά….

  11. Orestios avatar
    Orestios 06/02/2010 20:24:17

    Εχθρόι των Ελλήνων οι κερδοσκόποι ε?
    Αυτός που τους ανοίγει την πόρτα και τους προσκαλεί πως λέγεται? Φίλος???

  12. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 06/02/2010 20:36:15

    Το δράμα με αυτή την κυβέρνηση είναι ότι τα μέτρα που παίρνει ακόμα και αν είναι σωστά τα παίρνει με λάθος λογική. Τα παίρνει με την λογική: "Να αντιμετωπίσουμε τους κερδοσκόπους" , "Να πείσουμε τις αγορές","Μας πιέζουν οι Βρυξέλλες" Δεν παίρνει μέτρα επειδή τα πιστεύει, επειδή πρέπει να παρθούν για να σουλουπώσουμε την οικονομία μας.Λες και δεν καταλαβαίνει ότι έχοντας μια αξιοπρεπή οικονομία ούτε οι κερδοσκόποι μπορούν να κάνουν παιχνίδια,ούτε τις αγορές- στις οποίες στο κάτω-κάτω εμείς προσφεύγουμε ζητώντας δανεικά- θα χρειαζόταν να πείσουμε, ούτε οι Βρυξέλλες θα είχαν λόγο να πιέζουν. Αλλά το να φορτώνεις την αιτία του προβλήματος στον "άλλο" είναι μια γενικότερη Ελληνική νοοτροπία Ως χώρα δεν φταίμε (φταίνε οι Αμερικάνοι,οι αγορές ,οι Βρυξέλλες κλπ) κι ας μην έχουμε φροντίσει να τακτοποιήσουμε τα του οίκου μας. Ως κυβέρνηση δεν φταίμε (παραλάβαμε χάος από την προηγούμενη) κι ας λειτουργούμε σε..."αργή κίνηση" και σε λάθος κατεύθυνση (άσε που ως αντιπολίτευση κάναμε ότι περνούσε από το χέρι μας για να εμποδίσουμε την εφαρμογή κάθε μέτρου που θα μπορούσε να βοηθήσει).Ως κόμματα δεν φταίμε (φταίνε τα ΜΜΕ, οι εσωκομματικοί αντίπαλοικοκ) κι ας μην έχουμε προσπαθήσει να κάνουμε όλα όσα έπρεπε. Και βεβαίως δεν φταίμε και ως άτομα ( φταίει η άδικη η "κενωνία", οι "άσχετοι" που δεν καταλαβαίνουν την αξία μας, οι "ανάξιοι" πολιτικοί μας) κι ας φοροδιαφεύγουμε συνειδητά, ας λουφάρουμε συστηματικά και ας γλείφουμε,χρησιμοποιούμε ως "μέσον" και βεβαίως ψηφίζουμε τους κατά τα άλλα "ανάξιους" πολιτικούς μας.
    Επειδή τίποτα σ΄ αυτόν τον κόσμο δεν είναι τζάμπα, τα λάθη (και οι λάθος νοοτροπίες) πληρώνονται. Μερικές φορές και από λάθος ανθρώπους.

    ΥΓ Ξέχασα το βασικότερο. Οταν χάνει η "ομαδάρα" μας φταίει η... διαιτησία!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΑΡΗΣ Θ 06/02/2010 21:27:57

      Η λογικη ειναι σωστη για τους σκοπους τους.Πανω απ ολα τους ενδιαφερει να διατηρηοσυν τη συνοχη των οπαδων τους.Αυτοι εχουν ενα μιγμα ιδεολογιας που περιεχει απο καχυποψια προς τη Δυση απο την εποχη του Ανδρεα,απλοικο αντικαπιταλισμο πασπαλισμενο τελευταια με αντιρατσιστικα συνθηματα.Ολο αυτο το πραγμα για να συντηρηθει κατα το δυνατον πρεπει να βρει ενα καινουρο εχθρο και αυτος δεν μπορει να ειναι πλεον η αμερικανικη κυβερνηση που ειναι "προοδευτικη" αλλα οι κερδοσκοποι εναντιον των οποιων αγωνισθηκε ηρωικα ο ΓΑΠ επι 4 μηνες και υποχωρησε αλλα θα συνεχισει τη μαχη.
      Η χρεωκοπια ή μη της χωρας ειναι τελειως δευτερευουσα μπροστα στη διατηρηση του μπλοκ συμφεροντων του ΠΑΣΟΚ.Αρα σημασια εχει,αν γινει,πως θα παρουσιασθει για να εχει τις λιγοτερες συνεπειες.

  13. Επίκουρος avatar
    Επίκουρος 06/02/2010 21:06:29

    @Orestios
    «Εχθρόι των Ελλήνων οι κερδοσκόποι ε?
    Αυτός που τους ανοίγει την πόρτα και τους προσκαλεί πως λέγεται? Φίλος???»

    Μου επιτρέπεις να σε παραφράσω λίγο;

    Εχθροί των Ελλήνων οι μετανάστες ε;
    Αυτός που τους ανοίγει την πόρτα και τους προσκαλεί (επίσημα και μπροστά στις κάμερες, το 1990) πως λέγεται; Πατριώτης;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επίκουρος 06/02/2010 23:06:50

      Μάλλον φοράς πράσινα γυαλάκια. Δεν απάντάς το ερώτημα.
      Ξαναρωτώ: Πώς λέγεται αυτός που ανοίγει την πόρτα της Ελλάδας στους εχθρούς της, τους κερδοσκόπους δηλαδή, προσκαλόντας τους με κραυγές, όπως "χρεωκοπία"? Φίλος τους?

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Επίκουρος 07/02/2010 00:07:04

      δεν είναι πράσινα τα γυαλάκια...πολύχρωμα είναι..του ουράνιου τόξου..

  14. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 06/02/2010 21:18:02

    Ξέχασες το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο .

  15. popolaros avatar
    popolaros 06/02/2010 21:26:25

    Τώρα που έβαλε και 5 ξένους να συντονίζουν την 'ελληνική' κυβέρνηση, όλα θα πάνε καλά.
    Βρε τον αθεόφοβο, το μαξίμου θα γίνει αμερικανοκρατούμενο.
    Αναζητείται σοβαρός πασόκος, να τον ρίξει άμεσα.
    Yorgo Go Home.

  16. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 06/02/2010 22:49:13

    Οπως τα λές είναι αλλά φοβάμαι ότι αυτή η "λογική" (ψάχνω κάποιον "κακό" για να του φορτώσω την αποτυχία μου) είναι εξαιρετικά δημοφιλής και σε ατομικό επίπεδο. Ισως εκεί βρίσκεται και μια εξήγηση της μακροημέρευσης του ΠΑΣΟΚ.

  17. λαζαρος avatar
    λαζαρος 06/02/2010 22:58:46

    εγω παντα πιστευα πως στην κορυφη της χωρας...στην διακυβερνηση του τοπου δηλαδη θα ηταν αυτος που θα ειχε δεκαρια σε ολα τα μαθηματα απ την κουνια του μεχρι το διδακτορικο..θα γνωριζε τρεις γλωσσες απταιστως και θα συνδυαζε πατριωτισμο,φιλανθρωπια και πυγμη..
    στον παπανδρεου βλεπω ενα επιθετο και εναν καλο ανθρωπο για να πιουμε κανα καφε παρεα..να του παντρεψω και την αδερφη μου ...(αν δεν ειχε την αιντα,μην του προκαλεσουμε και ζημια του ανθρωπου)

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ λαζαρος 07/02/2010 00:23:23

      Αδελφό δεν έχεις;
      Και μην παρεξηγηθώ, για μένα ρωτάω :)

  18. fitsulas avatar
    fitsulas 06/02/2010 23:38:08

    Από τον Καποδίστρια και τον Καραϊσκάκη εώς τον Κρανιδιώτη και τον Τάσσο, όποιοι υπερασπίστικαν τα ελληνικά συμφέροντα έφυγαν νέοι. Μόνο ο Βενιζέλος τους ξέφυγε και πήρε ένα κρατίδιο και το έκανε υπερδύναμη. Η Ελλάδα έχει ιστορική και πολιτιστική παρακαταθήκη και διασπορά που της δίνει δυναμική υπερδύναμης όπως το Ισραήλ. Όμως, ενώ το Ισραήλ κατέχει μια στεγνή και αδιάφορη έρημο, η Ελλάδα είναι στο κέντρο του κόσμου. Γι' αυτό της απαγορεύουν την όποια αυτοδιάθεση και φυτεύουν ανθυπομετριότητες στον πολιτικό και κυρίως στον πνευματικό κόσμο του τόπου.

  19. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 07/02/2010 11:22:55

    Αυτός ο κακός ιμπεριαλισμός μόνο τους μας έδωσε τα 300+ δις απορώ