#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2011 16:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένας Έλληνας είναι θαύμα, δύο μπελάς, είκοσι καταστροφή




Χαλάει το φωτοτυπικό στον δεύτερο όροφο των γραφείων της ΝΔ στην Συγγρού; Το ακουμπά ο Πρόεδρος και φτιάχνει. Κολλάνε οι υπολογιστές; Τους κοιτά ο Αρχηγός και παίρνουν μπροστά. Δυσκολεύεται κάποιος να παρκάρει στον παράδρομο; Κάνει κουμάντο ο τομεάρχης Οικονομίας από το κινητό βλέποντας τον από τη τζαμαρία του τρίτου.

Όταν τα παίρνει στο κρανίο, ως τεχνικός ασφαλείας  θέτει σε κατάσταση συντήρησης το ασανσέρ κι έτσι αναγκάζονται όλοι να ανέβουν  από τις σκάλες.  Όσοι δεν περνούν το τεστ φυσικής κατάστασης και φθάνουν στον τρίτο, εξουθενωμένοι στα πρόθυρα αποπληξίας,  επεμβαίνει ο Πρόεδρος με τις κατάλληλες συμβουλές ως ιατρός εργασίας.

Πάλι καλά που είναι καλό το φαγητό στο κυλικείο και δεν επιβλέπει προσωπικά στην παρασκευή του νηστίσιμου σπανακόρυζου.

Δεν συζητάμε ποιος κάνει τα ρεπό των υπόλοιπων τομεαρχών. Όπως πληροφορούμε μάλιστα, τότε που έλειπε στις Βρυξέλλες είχε λάβει τα μέτρα του, καθώς παρατηρήθηκε μια χαλαρότητα (σύμφωνα πάντα με το ρεπορτάζ) στη διάταξη μάχης κατά το τριήμερο των Αποκριών.

Όσο για τις φήμες που κυκλοφορούν ότι τα στελέχη του κόμματος κάνουν οπλασκήσεις και περνούν τρεις  φορές ημερησίως τον στίβο μάχης στο υπόγειο, πρόκειται για υπερβολές. Απλά κάποιος μέτρησε πόσα σπιρτόκουτα είναι η απόσταση των νέων γραφείων με τη Ρηγίλλης, στο πλαίσιο επίλυσης μιας αριθμοθεωρητικής άσκησης .

Μπορώ να φαντασθώ τις ενστάσεις σας, αλλά από το μοντέλο διοίκησης  ΜΚΟ, (χρήματα υπάρχουν, χρόνος για διαβούλευση απεριόριστος καθώς και για δια βίου μάθηση), το μοντέλο «η χώρα στον αυτόματο πιλότο» ή το μοντέλο «δημιουργικής λογιστικής», αυτό το μοντέλο καλύτερο μου φαίνεται.

Μικρή χώρα είμαστε, όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας, δεν είναι ανάγκη να κουραζόμαστε με την εφεύρεση του βέλτιστου μοντέλου διοίκησης. Το μόνο πετυχημένο μοντέλο διοίκησης στην Ελλάδα είναι η «ενός ανδρός αρχή». Όλα τα υπόλοιπα «συνεργατικά» μοντέλα απέτυχαν παταγωδώς.

Προς επίρρωση της παροιμίας που λέει ότι ένας Έλληνας είναι θαύμα, δύο μπελάς, είκοσι  καταστροφή.

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ratca avatar
    Ratca 08/04/2011 17:07:29

    Τι φωτογραφία[χα χα ]

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 08/04/2011 17:08:47

    καταπληκτικη η παρομοίωση, πολυ πετυχημενη

  3. occultist avatar
    occultist 08/04/2011 17:23:18

    Ενας κουκος ΔΕΝ φέρνει την άνοιξη. Εστω και αν αυτή είναι ...πολιτική. :))

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ occultist 08/04/2011 18:41:12

      μωρε τη φερνει...
      και ακομη αν δεν... θα τον εξαναγκασουμε, γιατι δυστυχως δεν υπαρχουν αλλοι κουκοι...
      και ειναι κριμα να μεινουμε χωρις ανοιξη!!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ αντιλαικος 08/04/2011 18:44:15

        !!!

        • effie B. avatar
          effie B. @ μικρός οδυσσέας 08/04/2011 19:42:21

          για σου Μικρε Οδυσσεα!!!

          • μικρός οδυσσέας avatar
            μικρός οδυσσέας @ effie B. 08/04/2011 20:10:54

            Χαίρετε, χαίρετε. Δεν πιστεύω να διαφωνείτε με την "ενός ανδρός αρχή"?

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/04/2011 17:23:56

    Το θέμα είναι ...πως θέλουμε την Ελλάδα;

    α) et. diavgeia. gov. gr/f/minfin/ada/4%CE%91%CE%939%CE%97-%CE%92

    Παροχή εγγύησης του Ελληνικού Δημοσίου για κάλυψη ομολογιακού δανείου εκδόσεως της τράπεζας με την επωνυμία «ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Α.Ε.» συνολικού ποσού 950.000.000 ευρώ.

    ή

    β) www. defencenet. gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=18939&Itemid=139


    Αεροπορική άσκηση ΝΑΤΟ: Τους "έλιωσαν" όλους τα ελληνικά μαχητικά!

    Ακόμα και η σιωπή δεν είναι απλά συνενοχή είναι μεγαλύτερη από την ενοχή


    ΥΓ

    δεν θυμάμαι καμία ανακοίνωση των ...τομεαρχών ούτε για τους "αντιπαραγωγικούς" ούτε για τους λοιπούς...

    Μετά κάποιοι κάπου αλλού αναρωτιούνται για το κλίμα τα ποσοστά και την εικόνα....η εικόνα σε ένα πίνακα είναι και ο καμβάς και τα υλικά και ο ζωγράφος.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Ο Ιθαγενής 08/04/2011 17:25:55

      Ιθαγενή πρέπει να χαλαρώνεις και λίγο. Και μην διαβάζεις πολύ διάφορα σαιτ για αμυντικά θέματα επειδή θυμίζουν κάτι υπουργούς Άμυνα της ΝΔ μάλαμα

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Kennan 08/04/2011 17:35:33

        χαλαρός είμαι και δεν διαβάζω σαιτ με αμυντικά θέματα, προτιμώ τα οικονομικά.
        Οι πιλότοι λαμβάνουν λιγότερα όμως από τις καθαρίστριες τους ΥΠΟΙΟ που πετούν για να γράφω εγώ και εσύ ενώ στην Πειραιώς εγγυόμαστε εγώ και εσύ 950,000,000 € για να πανηγυρίζουν αύριο ίσως τα ΜΜΕ για τη νέα της πρόταση εξαγοράς.... αλλά φταίμε όλοι για το χρέος, σωστά;
        Φαντάσου λοιπόν αντί να δίναμε € στις 4 τράπεζες (διάλεξε όποιες θες) να τις αγόραζε το Δημόσιο, να έκαιγε τα ομόλογα που είχαν στην κατοχή τους και να τις πούλαγε μετά για ...4 €.
        Πόσο θα ήταν το χρέος; Αλλά εμείς εγγυόμαστε και είμαστε το πρόβλημα της οικονομίας: οι Δ Υπάλληλοι, οι συλλογικές συμβάσεις και το επίδομα ανεργίας.
        Εχεις δίκαιο:

        ' Για να επικρατήσει το κακό στη γη αρκεί και μόνον οι καλοί να μην κάνουν τίποτα '.

        Ας σιωπούμε και ας μην μιλάμε.

        • Kennan avatar
          Kennan @ Ο Ιθαγενής 08/04/2011 17:41:04

          Πολύ καλά όλα αυτα, αλλά με την ανάρτηση τι σχέση έχουν. δεν κατάλαβα ακόμα

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Kennan 08/04/2011 17:50:46

            Δεν υπάρχουν καλοί και κακοί, μόνο στα παραμύθια και στις ταινίες.
            ή κάνεις τη δουλειά που σου αναθέτουν ή κάνεις τη "δουλειά" των άλλων.

            Ας υποθέσουμε ότι ο Σαμαράς ως πρωθυπουργός διαχειριζόταν την οικονομική κρίση δίνοντας εγγυήσεις για ομολογιακό δάνειο της χ ή ψ τράπεζας.
            Θα είχαν πέσει τα μάρμαρα που κόβει μισθούς και συντάξεις ανεβάζει φόρους κλπ κλπ και βάζει πλάτη για να αντλήσει η τράπεζα χρήμα από την αγορά ενώ την ίδια στιγμή εγγυάται για να λαμβάνει δάνεια από ΕΚΤ...
            Οι ...τομεάρχες και οι υπάλληλοι της Συγγρού πιάστηκαν σε ...αγρανάπαυση, μόνο που το λογαριασμό τον πληρώνει όχι μόνο ο επικεφαλής αλλά και όλοι οι υπόλοιποι που δεχόμαστε τις συνέπειες της πολιτικής του Κωνσταντίνου του παπά...
            Φαντάσου δε η επιτυχία των πιλότων να ήταν σε ένα ανακοινωθέν των ...τομεαρχών για τους αντιπαραγωγικούς του κυρίου Αντιπρόεδρου.

            Για την ανάρτηση λοιπόν δεν φταίνε πάντα ...οι άλλοι αλλά και η διαχείριση ή η ανοχή του ...ενός ανδρός αρχή.
            Γιατί δεν πρέπει ο διοικητής μονό να δίνει αλλά να παίρνει και καρέκλες...

          • Kennan avatar
            Kennan @ Ο Ιθαγενής 08/04/2011 18:04:44

            Ανεβαίνει ένας τρελλός στην μάντρα του τρελλάδικου και κοιτάει απ΄έξω. Ξαφνικά περνάει ένας πεζός και του φωνάζει: "είστε πολλοί εκεί μέσα";

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Kennan 08/04/2011 18:11:37

            Σωστά, φταίει λοιπόν ή ο φύλακας ή ο νοσηλευτής.

            -ούτε ο πεζός
            -ούτε ο τρελός
            -ούτε η μάντρα

            Τόσο απλά λοιπόν

  5. axis avatar
    axis 08/04/2011 18:40:53

    Ο Πρόεδρος πρέπει να το πάρει επάνω του. Πράγματι, το κόμμα δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε αλλά δεν υπάρχουν και περιθώρια για ενδοσκοπήσεις. Κάθε μέρα που περνάει με αυτό το ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση είναι απολύτως καταστροφική για τη χώρα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ axis 08/04/2011 20:18:30

      Το κομμάτι δεν ενδοσκοπεί, περιγράφει σκωπτικά ένα μοντέλο διοίκησης, το οποίο χωρίς νόθευση είναι το μόνο κατάλληλο για την Ελλάδα.

  6. modelo avatar
    modelo 08/04/2011 18:48:22

    "
    Το μόνο πετυχημένο μοντέλο διοίκησης στην Ελλάδα είναι η «ενός ανδρός αρχή». Όλα τα υπόλοιπα «συνεργατικά» μοντέλα απέτυχαν παταγωδώς.
    "

    Αυτό το μοντέλο είχαμε πάντα στην ελλάδα. Εναν απόλυτο πρωθυπουργό στην κορυφή. Και προκόψαμε.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ modelo 08/04/2011 20:14:54

      Στη θεωρία. Εφαρμόστηκε με διάφορους τρόπους, λίγο ή πολύ αποτυχημένους. Ένας έχει τον τελευταίο λόγο, τη συνολική εικόνα, την τελική ευθύνη: αυτή είναι η ενός ανδρός αρχή...

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ μικρός οδυσσέας 08/04/2011 20:56:32

        .ἀρκεῖ νά μἠν 'λουφάρουν' καί κρύβονται οἱ ὑπόλοιποι πίσω του βέβαια...!
        (...αὐτό δέν ἔγινε καί μέ τόν Κ.Κ. ; )

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ Γιώργης 08/04/2011 21:07:26

          Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Η αίσθηση που υπάρχει είναι ότι διάφοροι όχι μόνο δεν κρύβονταν αλλά είχαν αποκτήσει και υπερεξουσίες...

  7. bill avatar
    bill 08/04/2011 19:21:08

    Τοσο ο σαμαρας οσο και ο γαπ ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος . Μην ελπιζεται οτι με το υπαρχον πολιτικο σκηνικο θα δουμε ασπρη μερα. Αν διαβασετε τις θεσεις τους για τα οικονομικα ειναι περιπου ιδιες . Για αυτο τον λογο ο κοσμος εχει γυρισει την πλατη στα δυο κοματα οπως και στα υπολοιπα κοματα επισης .

    • Καραγκούνα avatar
      Καραγκούνα @ bill 08/04/2011 21:22:02

      Ναι τις ίδιες θέσεις ο Σαμαράς που είπε ΟΧΙ στο Μνημόνιο και ο Γιώργος που είπε ΝΑΙ.

      τα ίδια έλεγε σήμερα και η Ντόρα στην Καρδίτσα σε ένα ακροατήριο δυο ατόμων απο εδώ και δέκα απο το Καρεπενήσι

    • taurus avatar
      taurus @ bill 09/04/2011 09:48:58

      Ακόμη και στο ιδιο νομισμα αν πεσει γράμμτα κερδίζεις, αν πέσει κορωνα χάνεις

  8. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 08/04/2011 21:02:02

    "Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος": δηλαδή είναι ίδιος ο Σαμαράς, που είπε από την αρχή ποια θα είναι τα αποτελέσματα του Μνημονίου και για αυτό διαφώνησε και εκ των πραγμάτων -και δυστυχώς για όλους μας- δικαιώθηκε;
    Η απλουστευτική και ισοπεδωτική λογική καταλήγει πάντα σε λάθος συμπεράσματα και εξυπηρετεί κομφορμιστικές λογικές

  9. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2011 22:10:13

    Άσε μας ρε bill, που τώρα τα βλέπεις όλα ίδια.
    Όταν ψήφιζες GAP δεν έβλεπες την τύφλα σου.

  10. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 08/04/2011 23:21:21

    Πάντως, καλυτερα να γίνουμε Προεδρική δημοκρατία με τον Πρόεδρο με καμιά πεντάδα υπουργούς να κάνουν κουμάντο..
    Συμφωνώ ότι τα μεγάλα σχήματα δεν αποδίδουν..

  11. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2011 00:25:26

    Το κίνημα της 29ης Νοέμβρη ανέδειξε τον Σαμαρά.

    Δεν ανέδειξε ντιντίδες ή επαίτες των καναλιών.

  12. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 09/04/2011 01:58:33

    Putin

  13. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 09/04/2011 02:04:09

    Το κομμα να δουλεψει οπως πρεπει γιατι και το δικο μου χερι θα παει σε λαθος ψηφοδελτιο οταν ερθει η ωρα.
    Τα παραμυθια τελειωσαν παιδια!
    Παρτε το χαμπαρι!

  14. effie B. avatar
    effie B. 09/04/2011 05:30:30

    ουδολως!!
    Aut Caesar, aut nihil.
    (Ή Καίσαρ ή τίποτα)

    • effie B. avatar
      effie B. @ effie B. 09/04/2011 05:30:57

      για τον Μ.Ο. η απαντηση

  15. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 09/04/2011 10:09:02

    ΟΙ ΜΑΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑ ΜΕ ΑΡΧΗΓΟ-ΟΔΗΓΟ, ΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙΑ,ΑΦΟΣΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕς ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ.ΔΕΣ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ, ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΑ

  16. TopGunZ avatar
    TopGunZ 09/04/2011 10:17:09

    Λακωνικά εξαίσιο.